Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αφαίρεση ελιάς

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:01, 25-03-11:

Λοιπόν, έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.

Που λέτε, σκέφτομαι κάποια στιγμή (σε κάτι μήνες) να πάω να αφαιρέσω μια ελίτσα που έχω δίπλα στα χείλη μου. Είναι πολύ σπαστική και όσο περνάνε τα χρόνια μεγαλώνει και μου προκαλεί ανασφάλειες. Απλά έχω κάποιες απορίες:
  1. Σε τι γιατρό πάω; Σε πλαστικό;
  2. Πονάει;
  3. Μένει σημάδι μετά την αφαίρεση; Γιατί αν είναι να τη βγάλω και να έχω πάλι σημάδι, χαίρω πολύ. Είναι και πρόσωπο ξέρω γω, δεν είναι πλάτη που να μη φαίνεται.
  4. Πόσο είναι το κόστος πάνω κάτω;
  5. Αξίζει να την αφαιρέσω μόνο για αισθητικούς λόγους;

Ευχαριστώ. :]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:06, 25-03-11:

Δες λίγο.

Πάντως έχω γνωστή που την αφαίρεσε από το χέρι και δεν άφησε σημάδι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,277 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:06, 25-03-11:

Είχε βγάλει η μαμά μου μία που είχε χρόνια πάνω στο φρύδι, δε θυμάμαι πού είχε πάει και πόσο κόστισε, πάντως σημάδι έμεινε (μάλιστα σε εκείνο το σημείο δεν ξαναβγήκαν φρύδια), είναι κάτι σαν ουλή. Πάντως αν είναι να το κάνεις κάντο όσο είναι μικρή, γιατί όσο μεγαλώνει, τόσο μεγαλύτερο και το σημάδι που θα μείνει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 22:08, 25-03-11:

Χμμ είναι εξωτερική έτσι? Λοιπόν:

1. Ναι μπορείς να πας σε πλαστικό χειρουργό αλλά και σε δερματολόγο.
2. Μια μικρή επεμβασούλα είναι. Θα υπάρχει καποια σχετική αναισθησία και θα πονάει λίγο.
3. Μένει ενα κόκκινο φουσκωτό μπιμπικάκι που φεύγει σε 2-3 μήνες περίπου.Αλλά είναι ανάλογα και το χειρουργό και το δέρμα.
4. 200-400 Ευρώ απ' όσο θυμάμαι.
5. Είναι δικό σου θέμα. Αλλά αν σε κάνει να νιώθεις άσχημα κάντο!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:29, 25-03-11:

Α δηλαδή το λέιζερ, όπως διάβασα, είναι καλύτερη επιλογή ε;

Θάλεια έχεις αφαιρέσει κι εσύ; Και τώρα δεν έχει ίχνος κανένα; Τώρα τι να πιστέψω; Ότι μένει ή δε μένει σημάδι;
Και για καλό γιατρό πού θα ψάξω;
Μην είναι κάνας χάλιας -.-

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:44, 25-03-11:

Αν ησουν prince θα ελεγα να αφησεις μουσι. Οικονομικοτατο και αποτελεσματικο.
Μιας και εισαι princess ομως, εισαι σιγουρη πως ειναι αντιαισθητικη?
Ορισμενες φορες ενα τετοιο χαρακτηριστικο μας κανει ξεχωριστους.
πχ1
Εγω
πχ2

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 22:50, 25-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Α δηλαδή το λέιζερ, όπως διάβασα, είναι καλύτερη επιλογή ε;

Θάλεια έχεις αφαιρέσει κι εσύ; Και τώρα δεν έχει ίχνος κανένα; Τώρα τι να πιστέψω; Ότι μένει ή δε μένει σημάδι;
Και για καλό γιατρό πού θα ψάξω;
Μην είναι κάνας χάλιας -.-
Άψογος επαγγελματίας και με προδιαγραφές μοντέλου; Δύσκολα μας βάζεις, prinCess.

----------------------------------------------------------------------------------------------

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 22:58, 25-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Αν ησουν prince θα ελεγα να αφησεις μουσι. Οικονομικοτατο και αποτελεσματικο.
Μιας και εισαι princess ομως, εισαι σιγουρη πως ειναι αντιαισθητικη?
Ορισμενες φορες ενα τετοιο χαρακτηριστικο μας κανει ξεχωριστους.
πχ1
Εγω
πχ2
haahhaha ναι βλέπε και Cindy Crawford( εκεί την έχω γω απλά από δεξιά), αλλά δεν μ' αρέσει, και το γεγονός ότι μεγαλώνει όσο μεγαλώνω, με τρομάζει. Στο τέλος θα γίνει τεράστια.

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Άψογος επαγγελματίας και με προδιαγραφές μοντέλου; Δύσκολα μας βάζεις, prinCess.
Ρε χαζό, επαγγελματικά εννοώ χάλιας, τι να το κάνω το εξωτερικό. pfff

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 23:15, 25-03-11:

Μια φίλη είχε στο πρόσωπο έναν ευμεγέθη σπίλο, υπεγερμένο, διαμέτρου περίπου 8 χιλιοστά. Δηλαδή, μια μεγάλη ελιά, που εξείχε πολύ από το δέρμα. Είχε επισκεφθεί διάφορους δερματολόγους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να της τον αφαιρέσουν επειδή, όπως της έλεγαν, για αυτό θα χρειάζοταν ένας πλαστικός χειρουργός. Η κοπέλα είχε αποφύγει να επισκεφτεί πλαστικό χειρουργό γιατί φοβόταν πως θα ήταν ιδιαίτερα υψηλό το κόστος της επέμβασης. Τελικά, επισκέφτηκε έναν ακόμα δερματολόγο, ο οποίος της είπε πως ήταν κατάλληλα εκπαιδευμένος και πως είχε το κατάλληλο εργαλείο για να της την αφαιρέσει, δηλαδή, ένα μηχάνημα laser. Tης αφαίρεσε δύο τέτοιες ελιές- αυτό της κόστισε 150 ευρώ-, πριν δύο χρόνια περίπου. Την συνάντησα στο επόμενο διάστημα: αρχικά υπήρχε ένα σημάδι όπως αυτό που αφήνει το έγκαυμα, το οποίο σταδιακά υποχώρησε. Στην περίπτωσή της 'εμεινε μια ελάχιστη υποψία σημαδιού, που μπροστά στον σπίλο που προϋπήρχε εκεί, ήταν αμελητέα. Σε περίπτωση που η ελιά είναι μικρή και επίπεδη, πιθανολογώ πως δε θα μείνει κανένα σημάδι ή κάτι ελάχιστο, ήσσωνος σημασίας.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:21, 25-03-11:

Με λεϊζερ αφαιρούνται ή καλύτερα αποχρωματίζονται οι ελιές που είναι επιφανειακές.....που δεν έχουν ρίζα....
Για να λες ότι μεγαλώνει...ελπίζω να ισχύει αυτό και όχι να νομίζεις ότι μεγαλώνει καθώς την κοιτάς για πολύ ώρα στο καθρέπτη σου...θα πρέπει να αφαιρεθεί με μια μικρή επέμβαση από πλαστικό χειρουργό...
Μπορείς να το κάνεις και σε δημόσιο νοσοκομείο αν δεν θες κάποια ιδιωτική κλινική...
Γίνεται μια μικρή τοπική αναισθησία γύρω από την ελίτσα, και μετα με ένα νυστεράκι αφαιρουν την ελιά και τη ρίζα για να μην ξαναβγεί...δυο τρία ραψίματα και είσαι έτοιμη....
Σημάδι αν θα μείνει ή όχι εξαρτάται, όχι μόνο από τον γιατρό αλλά και απο το δέρμα που έχεις.... από τη στιγμή που είσαι και νέα το σίγουρο είναι ότι αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού- καθαρίζεις την περιοχή με φυσιολογικό ορό και βάζεις ελάχιστο betadin- και μετά την πλήρη επούλωση χρησιμοποιεις μια καταλληλη κρεμούλα 3 φορές την ημέρα, δεν θα φαίνεται τίποτε....
Οκ! στην αρχή λίγο στο σημείο της επέμβασης θα είναι λίγο πιο έντονο το χρώμα , αλλά όχι τίποτα τρομερό.....ελάχιστη ερυθρότητα...πως όταν χτυπάς και πέφτει το κακάδι κι έχει άλλο χρωματάκι.... όλοι σαν παιδιά ή μεγαλύτεροι έχουμε χτυπήσει ή κοπεί και έχουμε δει πως αντιδρά το δέρμα μας σε μικροτραυματάκια...
Αν εσένα σε ενοχλεί ή μεγαλώνει με το πέρασμα του χρόνου και θες να την αφαιρέσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα....

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 12:03, 26-03-11:

haahhaha ναι βλέπε και Cindy Crawford( εκεί την έχω γω απλά από δεξιά), αλλά δεν μ' αρέσει, και το γεγονός ότι μεγαλώνει όσο μεγαλώνω, με τρομάζει. Στο τέλος θα γίνει τεράστια.
Αυτη ειναι ωραια

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 12:07, 26-03-11:

Όταν την βγάλω θα στη χαρίσω τότε.

Σας ευχαριστώώώώώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πήρα μια ιδέα για το πώς και το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω γιατρό και να μου πει κι αυτός αναλυτικότερα.
Άτιμε Θεέ τι μας κάνεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:22, 26-03-11:

ξέρω άτομο που είχε ελιά σε σημείο που τον ενοχλούσε εμφανισιακά και όταν την αφαίρεσε..πέθανε
γενικά με τις ελιές δεν παίζουμε

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 12:29, 26-03-11:

Πέθανε;
Κυριολεκτικά;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 12:57, 26-03-11:

Η ξαδέρφη μου είχε, απλά ήταν πιο κοντά στα χείλη.Και πήγε σε μία κλινική και την έβγαλε.

Eeh στην αρχή-αρχή της έβαλαν μία άσπρη μικρούλα γάζα και μετά την έβγαλαν.Για κανα 2μηνο είχε ένα κοκκινο μπιμπίκι και μετά έφυγε αυτό.Τώρα, μετά απο 2 χρόνια, το μόνο που φαίνεται είναι μία μικρή λακουβίτσα στο χρώμα του δέρματος.Σαν πόρο μωρέ, λίγο μεγαλύτερος βέβαια.Κάπως έτσι!Η ίδια πάντως είναι αρκετά ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα!

Καλύτερα να πας σε ένα δερματολόγο να σου πει τη γνώμη του και αργότερα αυτός μπορεί να σε παραπέμψει σε κάποιον πλαστικό χειρουργό!

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 14:31, 26-03-11:

Όταν την βγάλω θα στη χαρίσω τότε.
Δεν εννοουσα την ελια.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 16:19, 26-03-11:

Πέθανε;
Κυριολεκτικά;
ναι, πέθανε
γενικά, αν σκεφτείς ότι θα βγάλεις την ελιά σου, καλύτερα να το ψάξεις αρκετά
η ελιά είναι πολύ περίεργο θέμα...που πολλές φορές κοστίζει ζωές

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:08, 26-03-11:

Από τι πέθανε δλδ; Εννοώ αιτία θανάτου ποια ήταν; Μήπως η ελιά ήταν καρκίνος του δέρματος και θα πέθαινε ούτως ή άλλως; Ή μήπως πέθανε από κάτι άσχετο;
Γιατί να πεθάνεις επειδή αφαίρεσες χειρουργικά μια ελιά, μου φαίνεται απίθανο (βέβαια, δεν είμαι και ιατρός, τι να πω..)

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:52, 26-03-11:

Τόσο αντιαισθητική είναι που θες να την αφαιρέσεις?Δες το σα χαρακτηριστικό και όχι σαν ατέλεια...όπως είπε κι ο Αντώνης

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 19:30, 26-03-11:

Η επέμβαση για να αφαιρέσει κανείς έναν καλοήθη σπίλο, μια ελιά όπως οι περισσότερες, σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί το θάνατο, για όνομα του θεού. Η κατάληξη - ο θάνατος- συμβαίνει σε περιπτώσεις που μιλάμε για κακοήθη σπίλο, όταν συνυπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν αναφέρονται εδώ.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:43, 26-03-11:

Αφαίρεσα μια πέρυσι λίγο πριν από το καλοκαίρι, στην κοιλιά μου, η οποία ήταν στο μέγεθος φακής έξω από το δέρμα και είχε αρχίσει να με ενοχλεί (την είχα πληγώσει δυο-τρεις φορές και είχε αρχίσει να μεγαλώνει μια νέα ελιά πάνω στην παλιά ).
Η δερματολόγος είναι κουμπάρα της μάνας μου και δεν πλήρωσα τίποτα. Η επέμβαση κράτησε γύρω στα 10 λεπτά. Αν θυμάμαι καλά μου έκανε τοπική αναισθησία. Δεν πόνεσα καθόλου.
Μου σύστησε να μην τη δει καθόλου ο ήλιος και μου είπε να βάζω μια επουλωτική κρέμα (kelosoft ή madecasol).
Έχει μείνει ένα αχνό λευκό σημάδι αλλά ελάχιστα φαίνεται και σίγουρα δεν είναι αντιαισθητικό. Αυτό όμως εξαρτάται και από το δέρμα σου, όπως είπε παραπάνω και η rosa.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:42, 27-03-11:

Απλά πρόσεχε γιατί είναι πάνω από το χείλος, άρα σε σημείο που θα το κινείς συχνά λόγω ομιλίας και μορφασμών και αυτό μπορεί να μεγαλώσει το τραύμα ή να ανοίξει τα ράμματα. Αφαίρεσα πέρυσι τρεις ελιές, ε τη μία που ήταν στη μέση, σε ένα απότομο γύρισμα της έσπασα τα ράμματα και μου χει μείνει ένα μεγάλο σημάδι σαν πεταλούδα τώρα. Ίσως να σε βοηθήσει και κάποια κρέμα για ανάπλαση του δέρματος όταν στεγνωσει για τα καλα η πληγη

Παράθεση

HappyDays

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HappyDays
H HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H HappyDays έγραψε στις 11:38, 18-04-11:

Επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, φαντάσου πόσες λέξεις είναι ένα βίντεο. Νομίζω θα λυθούν αρκετές απορίες και θα βρεις απαντήσεις σε ένα βιντεάκι που έχω βρει στο YouTube σχετικά με το θέμα. Είναι από έναν έλληνα πλαστικό χειρουργό που δείχνει πως αφαιρούνται οι ελιές με λέιζερ: http://www.youtube.com/watch?v=ckjSA1D0LRM και πιστεύω ότι η εικόνα μιλάει από μόνη της.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 11:43, 18-04-11:

Κουλ, πολύ καλό το βίντεο, αλλά εμένα δεν είναι επίπεδη αυτή που έχω. Είναι λίγο πεταχτούλα, οπότε υποθέτω δε θα' ναι τόσο εύκολο.

Παράθεση

HappyDays

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HappyDays
H HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H HappyDays έγραψε στις 11:57, 18-04-11:

Κουλ, πολύ καλό το βίντεο, αλλά εμένα δεν είναι επίπεδη αυτή που έχω. Είναι λίγο πεταχτούλα, οπότε υποθέτω δε θα' ναι τόσο εύκολο.
Ποτέ δεν ξέρεις. Εμείς γιατροί δεν είμαστε. Στείλε στον πλαστικό ένα email, πες του ότι είδες το βίντεο και ότι η δικιά σου είναι αλλιώς και να σου πει αν διαφέρει σε κάτι. Δεν χάνεις τίποτα. Αφού το site του το γράφει, θα βρεις και το email του εκεί, φαντάζομαι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:10, 16-06-11:

Δεν ξέρω αν τελικά την έβγαλες αλλά με τη σειρά μου θα πω μερικά πράματα που δυστυχώς οι γιατροί αμελούν να ενημερώσουν:

Είχα κι εγώ μια ελίτσα, αρκετά πάνω απο το στήθος. Σεξουαλικότατη μεν, επικίνδυνη δε, αφού δεν ήταν και ο,τι καλύτερο να τη βλέπει ο ήλιος. Παράλληλα, τη τραυμάτιζα ενίοτε με κάποιο κόσμημα. Πεταχτουλα σα τη δική σου.
Διάφοροι γιατροί κατά καιρούς με είχαν συμβουλεύσει να την αφαιρέσω καλού κακού.

Ετσι κι εγώ την αφαίρεσα χειρουργικά σε γενικό χειρούργο με ''όνομα''- ειδίκοτητα δερματολόγος/ογκολόγος. Η διαδικασία πανεύκολη, 4 λεπτά υπόθεση. Επειτα γαζούλα, όχι ήλιος και αναπλαστική κρεμούλα.

Δυστυχώς όμως χωρίς να με ενημερώσει κανείς προηγουμένως, ο οργανισμός μου αντέδρασε στο ''κόψιμο'' και δημιούργησε υπερτροφική ουλή (όταν εξέχει). Μικρή μεν αλλά δεν το περίμενα, καθώς τρόμαζα να μην μετατραπεί σε χηλοειδές (όταν η προεξοχή επεκτείνεται και σε υγιή ιστό.....). Νύχτες δεν έκλεισα μάτι κι αποφάσισα να το ψάξω μέχρι τέλους. Αρχίζω που λέτε τον μαραθώνιο:

Πρώτη επίσκεψη στο γιατρό που με χειρουργησε. Μου δίνει μια αλοιφή, δε με ενθουσίαζει, τον παρατάω.
Δεύτερη επίσκεψη σε διάσημο πλαστικό χειρούργο του Υγεία, με συμβουλεύει να απευθυνθώ στο Συγγρό με τους πιο κορυφαίους Δερματολόγους.
Πρωι πρωι με νουμεράκι και πολύωρη αναμονή, με δέχεται ομάδα γιατρών και βοηθών κυριολεκτικά ''ξεπετώντας'' με και με στέλνουν στον τομέα κρυοπηξίας.
Στον τομέα μου κλείνουν ραντεβού χωρίς να μου έχουν εξηγήσει τι είναι η κρυοπηξία και γιατί να την κάνω. Υπομένω και φέρομαι ευγενικά. Ρωτάω μια και δυο και με γράφουν. Αφού έχω αναμένει ώρες(!) και το μάτι μου είναι έτοιμο να κορομηλιάσει απο τα νεύρα, μπαίνω φουριόζα στο γραφείο των γιατρών '' τι είναι η κρυπηξία και γιατί κανείς δε μου δίνει σημασία, απαιτώ να με φροντίσετε!!!'' Καλείται η προισταμένη του τομέα και ασχολείται μαζι μου δέκα ολόκληρα λεπτά(!) εξηγώντας μου πως πρόκειται για άζωτο στους -100 που ψεκάζεται στην ουλή. Χωρίς να είναι σίγουρη για το απότελεσμα, με αφήνει στο έλεος. Φεύγοντας απο το νοσοκομείο αρχίζω να ψάχνω στο ίντερνετ και να ρωτάω.
Μετά απο πολλές σκέψεις, αποφασίζω ενστικτωδώς να μην το κάνω γιατί αφού αντέδρασε ο οργανισμός μου μια φορά, γιατί να μην αντιδράσει δεύτερη: (το χειρότερο αποτέλεσμα θα ήταν να πρηστεί, να τσούζει και να με τρώει, να μεγαλώσει).
Πέμπτη ((επίσημη)) επίσκεψη σε δερματολόγο συστημένη ((στου διαόλου τη μάνα)): Μου προτείνει αυτοκόλλητα κορτιζόνης (πανάκριβα) και τα βάζω για ένα μήνα. Τα αποτελέσματα προσωρινά. Έπειτα μου προτείνει ενέσεις κορτιζόνης οχι μια φορά αλλά 3 φορές τουλάχιστον. Θορυβούμαι στο ακουσμα κορτιζόνης ειδικά σε σημείο κοντά στο στήθος μου.
Το ψάχνω και αποφασίζω να μην το ακολουθήσω ενστικτωδώς ξανα.

Φτάνει η ώρα απολογισμού: Και τώρα τι κάνουμε; Τότε η ουλή παράμενε υπερτροφική, κόκκινη, με έτρωγε και με ''έκαιγε''. Ο φόβος για χηλοειδές συνέχιζε, αλλά ευτυχώς δεν είχα δει επέκταση. Περίπου στο μέγεθος φασολιού η όλη ιστορία.

Πως δεν το σκέφτηκα; Κλείνω ραντεβού σε γνωστή οικογενειακή φίλη δερματολόγο. Της εξηγώ πως έχουν τα πράματα και τι πέρασα. Μου λέει καταρχάς μπράβο (το είχα κι αυτό ανάγκη να το ακούσω), πως ο χειρούργος μου έκανε καλή δουλειά, πως έτυχε αυτό που συνέβη και πως έκανα καλά που δεν ακολούθησα καμμία μέθοδο διότι (όπως είχα κι εγώ σκεφτεί ΧΩΡΙΣ να είμαι γιατρός!!) αφού αντέδρασε μία, γιατί να μη αντιδράσει δέυτερη; Μου προτείνει μια κρέμα (πανάκριβη) κι ας δούμε πως θα πάει και έπειτα βλέπουμε.
Αντε λέω εδώ που φτάσαμε ας την πάρω.

Μασάζ για 3 μήνες, πρωι βράδυ ιεροτελεστία. Το αποτέλεσμα εκπληκτικό! Η υπερτροφία εξαφανίστηκε! Εγινε επίπεδη, το χρώμα της έστρωσε, ούτε φαγούρα ούτε κάψιμο! Την έχω διακόψει περίπου 5 μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα. Εξακολουθώ να βάζω αντιηλιακή και να μη φαίνεται πλέον σχεδόν τίποτα παρά το κλασσικό, σεξουαλικό (έτσι το ονομάζω) σημαδάκι.

Το συμπέρασμά μου:1. Ο,τιδήποτε αποφασίζετε να κάνετε σκεφτείτε το και γνωρίστε όλες τις συνέπειες θετικές/αρνητικές.
2. Μερικοί γιατροί είναι γτπ και φραγκοφονιάδες
3. Ποτέ μην τα παρατάς και κάνεις όσα σου λένε οι άλλοι αν δεν είσαι σιγουρος/η δε μπα ναναι γιατροί κι αστρονάυτες!
4. Είμαι πολύ χαρούμενη με την έκβαση της ιστορίας, παρά την ταλαιπωρία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 12:13, 16-06-11:

Κι όλα αυτά για μια ελίτσα; Πωπω, τρομοκρατήθηκα τώρα.

Εγώ δεν την έχω βγάλει ακόμα, εκτός του ότι δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ, σκέφτομαι ότι καλοκαιριάτικα δε λέει να το κάνω, λόγω ήλιου/μπάνιων κτλ, οπότε θα πάω μετά το τέλος του καλοκαιριού.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αν και έτσι κι αλλιώς είμαι φοβητσιάρα με αυτά, οπότε για να το κάνω θα πρέπει κι εγώ να είμαι τελείως σίγουρη και να έχω ενημερωθεί πλήρως.
Ελπίζω βέβαια να μην χρειαστεί να γίνουν όλα αυτά που έκανες εσύ και να πάνε όλα καλά.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:21, 16-06-11:

εγω εχω δυο μικρουλες στην πλατη και δυο φορες που ετυχε να παω στον γενικο χειρουργο για αλλο θεμα και τις εβλεπε μου ελεγε οτι καποια στιγμη θα πρεπει να τις αφαιρεσω. προσωπικα δεν ειμαι ατομο που θα πηγαινα να κανω μια επεμβαση μικρη ή μεγαλη χωρις να εχω καποια ενοχληση αλλα και επειδη ειδικα για τις ελιες ακουστηκαν αντιθετες αποψεις. αλλοι λενε οτι δεν ειναι καλο να τις αφαιρεις αλλοι οτι ειναι καλυτερα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:26, 16-06-11:

Επειδή συνέβη σε μενα, δε σημαίνει θα συμβεί και σε σενα. Ειναι οργανισμοι κι οργανισμοι. Καλό είναι να ξέρεις τα παντα ενδεχόμενα. Επίσης, οχι τωρα καλοκαίρι καλα σκεφτηκες δεν πρεπει να σε βλεπει ηλιος. Κοιτα να δεις, προκειμενου μια ελια να ενεχει αλλους κινδυνους σοβαρους.. δεν κοιτας τη μοστρα. Θελω να πω, μου τυχαινε δε μου τυχαινε αυτο, θα την εβγαζα προκειμενου να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αλλά θα προτιμούσα να με είχε ενημερώσει κάποιος προηγουμένως. Αυτο που συνεβη ηταν καθαρα αισθητικο (ουσιαστικα πολύ μικρό, διοτι εγω το υπερμεγεθυνα στο μυαλο μου) αλλά και παλι- τι κοιταμε πρωτα; Την υγεια μας κι ολα τα υπολοιπα λυνονται. Οπως ειδες, με καθόλου, λίγη ή πολυ ταλαιπωρια, λυνονται

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
εγω εχω δυο μικρουλες στην πλατη και δυο φορες που ετυχε να παω στον γενικο χειρουργο για αλλο θεμα και τις εβλεπε μου ελεγε οτι καποια στιγμη θα πρεπει να τις αφαιρεσω. προσωπικα δεν ειμαι ατομο που θα πηγαινα να κανω μια επεμβαση μικρη ή μεγαλη χωρις να εχω καποια ενοχληση αλλα και επειδη ειδικα για τις ελιες ακουστηκαν αντιθετες αποψεις. αλλοι λενε οτι δεν ειναι καλο να τις αφαιρεις αλλοι οτι ειναι καλυτερα.

Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω είναι αρκεί να μη σε ενοχλεί, να μην αλλαζει και να μην τη βλεπει ο ήλιος. Αν δε συμβαίνουν αυτά, δεν υπαρχει κανενας λογος να τη βγαλεις. Πολλοι γιατροι την τσεπη τους κοιτανε, λογικο ειναι να σου πουν ''βγαλτες'' αλλα αν δεν υπαρχει λογος, γιατι; Αυτη που χει η princess στο προσωπο τη βλεπει χειμωνα καλοκαιρι ο ηλιος οποτε δεν ειναι και τιποτα να την αφαιρεσει. Ουδετερο και προληπτικο θεωρω. Εσυ που'χεις στην πλατη, δεν ειναι αναγκαιο ειδικα αν δε σε ενοχλει. Παντως πολλες γνωμες αν δε σε μπερδευουν ειναι καταλυτικες ωστε να βγαλεις συμπερασμα. Καποιοι μου λενε πως οι πολλες γνωμες τους μπερδευουν. Εμενα αντιθετα, με ξεμπλοκαρουν και αποφασιζω στο τελος μονη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-06-11 στις 12:44.
Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 14:11, 16-06-11:

Άμα είναι κάπως έτσι σε εκλιπαρώ μη την αφαιρέσεις

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:33, 16-06-11:

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι είναι, να φανταστείς στο δρόμο μας μπερδεύουν.
Νο.
Είναι πιο κάτω στην άκρη των χειλιών και όχι τόσο μαύρη.

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 14:38, 16-06-11:

then I guess its fιne

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:00, 16-06-11:

Κάτι τέτοια μου λεγανε κι εμενα κι αρνιόμουν να τη βγάλω γι αυτο τώρα μου μεινε το ψωνιο με το σημαδι, (όπως λεει μια φίλη ''δε φταιω γω που μαι ψωνιο, οι αλλοι με κανανε'' χαχαχχ)
Ρε!!! ειναι θεμα υγειας, αλλα τι να πεις..........................................
αααανδρες............

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 21:14, 16-06-11:

και εγώ έχω μια ελιά λίγο πιο έξω/πάνω από τον αφαλό και μια λίγο πιο κάτω από τον αφαλό κεντρικά... ντρέπομαι πραγματικά να βγω το καλοκαίρι στην παραλία λόγω των ελιών...σκέφτομαι να τις βγάλω αλλά φοβάμαι γιατί ακούω ότι άμα τις βγάλεις ξαναμεγαλώνουν.. δεν προεξέχουν, άρα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:20, 16-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
και εγώ έχω μια ελιά λίγο πιο έξω/πάνω από τον αφαλό και μια λίγο πιο κάτω από τον αφαλό κεντρικά... ντρέπομαι πραγματικά να βγω το καλοκαίρι στην παραλία λόγω των ελιών...σκέφτομαι να τις βγάλω αλλά φοβάμαι γιατί ακούω ότι άμα τις βγάλεις ξαναμεγαλώνουν.. δεν προεξέχουν, άρα θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
Τι ντρέπεσαι βρε παιδάκι μου! Ντροπή ειναι οι ελίτσες;;
Ξαναμεγαλώνουν;; Τι ειναι να ξαναβγουν; Φακές ή φασόλια να φυτρώνουν; Ημαρτον, ποιος στις ειπε αυτες τις αηδιες;
Δεν ξαναμεγαλώνουν, δεν ξαναφυτρώνουν. Περίμενε λεω γω κανα δύο χρόνια ακόμα κι οταν εχεις ενημερωθει πλήρως και κατασταλαγμένα, αποφασίζεις αν θα τις βγαλεις ή οχι, ρωτα εν τω μεταξύ και τους γονεις σου, καποιο δάσκαλο, εναν ενηλικα τελοσπαντων γιατι τα παιδια ο,τι ναναι λετε μεταξυ σας. Ξυλο που θελετε

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 21:30, 16-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ξαναμεγαλώνουν;; Τι ειναι να ξαναβγουν; Φακές ή φασόλια να φυτρώνουν; Ημαρτον, ποιος στις ειπε αυτες τις αηδιες;
Δεν ξαναμεγαλώνουν, δεν ξαναφυτρώνουν. Περίμενε λεω γω κανα δύο χρόνια ακόμα κι οταν εχεις ενημερωθει πλήρως και κατασταλαγμένα, αποφασίζεις αν θα τις βγαλεις ή οχι, ρωτα εν τω μεταξύ και τους γονεις σου, καποιο δάσκαλο, εναν ενηλικα τελοσπαντων γιατι τα παιδια ο,τι ναναι λετε μεταξυ σας. Ξυλο που θελετε
αχ, δε ξέρω μωρέ..είμαι φοβιτσιάρα και ότι ακούω τα πιστεύω. Ναι, θα περιμένω, αλλά πφφφ, δε μπορώ. Θέλω να φύγουν!!!
Ντρέπομαι γιατί, για μένα, είναι αντιαισθητικές..είναι περίεργο αλλά εγώ δε νιώθω άνετα να τις βλέπουν...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:03, 16-06-11:

αχ, δε ξέρω μωρέ..είμαι φοβιτσιάρα και ότι ακούω τα πιστεύω. Ναι, θα περιμένω, αλλά πφφφ, δε μπορώ. Θέλω να φύγουν!!!
Ντρέπομαι γιατί, για μένα, είναι αντιαισθητικές..είναι περίεργο αλλά εγώ δε νιώθω άνετα να τις βλέπουν...

Κακως! Αυτα ειναι κομπλεξ που πρεπει να ξεπερασεις , αυτη εισαι με τις ελιες σου κι αμα ακομα δε σαρεσουν σε μερικα χρονια, πηγαινε βγαλτες. Και να μαθεις να μην εισαι τοσο ευπιστη και στο κατω κατω μεγαλη κοπελα εισαι, οχι 12 χρονων. Αν παει καποιος και σου πει ''πεσε απο τον γκρεμο'' θα το κανεις; Οσο παραλογο σου μοιαζει εσενα αυτο, αλλο τοσο εμενα μου ακουγεται να λες οτι πιστεψες οτι οι ελιες ξαναφυτρωνουν. Grow up, η ζωη σημερα σας θελει μαγκες!
Αμα ειναι να ακουμε τον καθε εναν και την καθε μαλακια που μας τσαμπουναει, καλυτερα ας κρεμαστουμε μια ωρα αρχυτερα.
Ειμαι καπως ωμη, ελπιζω να καταλαβαινεις οτι τα λεω για καλο

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 23:30, 16-06-11:

Κακως! Αυτα ειναι κομπλεξ που πρεπει να ξεπερασεις , αυτη εισαι με τις ελιες σου κι αμα ακομα δε σαρεσουν σε μερικα χρονια, πηγαινε βγαλτες. Και να μαθεις να μην εισαι τοσο ευπιστη και στο κατω κατω μεγαλη κοπελα εισαι, οχι 12 χρονων. Αν παει καποιος και σου πει ''πεσε απο τον γκρεμο'' θα το κανεις; Οσο παραλογο σου μοιαζει εσενα αυτο, αλλο τοσο εμενα μου ακουγεται να λες οτι πιστεψες οτι οι ελιες ξαναφυτρωνουν. Grow up, η ζωη σημερα σας θελει μαγκες!
Αμα ειναι να ακουμε τον καθε εναν και την καθε μαλακια που μας τσαμπουναει, καλυτερα ας κρεμαστουμε μια ωρα αρχυτερα.
Ειμαι καπως ωμη, ελπιζω να καταλαβαινεις οτι τα λεω για καλο
ναι ρε, no hard feelings...μη ανησυχείς.
Απλά, έχουν ακουστεί τόσα για τις ελιές, ότι κάποιοι πεθαίνουν και ναι, είχα ακούσει ότι μπορεί να ξαναβγεί στο ίδιο σημείο. Φυσικά δε το είχα και ούτε το έχω ψάξει ακόμα και τα πίστεψα. Δεν είμαι τόσο ευκολόπιστη για να πω την αλήθεια, αλλά κάτι με έκανε να το πιστέψω.
Σκέφτομαι αρκετό καιρό να τις αφαιρέσω αλλά έχω προγραμματίσει μια εγχείρηση για το καλοκαίρι που κοστίζει αρκετά οπότε θα πρέπει να κάνω υπομονή..
Θα πρέπει να απευθυνθώ, όταν έρθει η ώρα, σε δερματολόγο ή σε πλαστικό;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:26, 17-06-11:

Θα πρέπει να απευθυνθώ, όταν έρθει η ώρα, σε δερματολόγο ή σε πλαστικό;
Σε δερματολόγο (δυο-τρεις για να σου πουν με σιγουρια αν χρειαζεται χειρουργειο ή λειζερ) κι επειτα όπου κι αν πας, την ίδια δουλειά σου κάνουν. Αρκει να γίνει σε νοσοκομείο επίσημα κι όχι σε ιατρείο. Γνωμη μου θα ήταν να πας συστημένη σε κάποιον που χεις ακούσει για τις δουλειές του, λίγο ψαξιμο θέλει μερικούς μήνες πριν
Good luck με το τωρινο χειρουργείο
και good luck γενικα

Παράθεση

ion11111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ion11111
H ion11111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ion11111 έγραψε στις 13:48, 13-07-11:

Κι εγώ έχω 2 ελιές μια παλαμη πιο πάνω από τον οφαλό.. η μία είναι κρεατοελιά ενώ η άλλη είναι απλή και μικρή κάπως.. κ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ απίστευταα.. ενώ έχω πολύ ωραίο σώμα.. γυμνασμένο.. ντρέπομαι για τις ελιές μου έχω σκοπό να τις βγάλω....ή τουλάχιστον την κρεατοελιά.. σίγουρα δεν εφήνει σημάδι?? :S

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 13-07-11 στις 13:54. Αιτία: greeklish
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:03, 13-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ion11111
Κι εγώ έχω 2 ελιές μια παλαμη πιο πάνω από τον οφαλό.. η μία είναι κρεατοελιά ενώ η άλλη είναι απλή και μικρή κάπως.. κ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ απίστευταα.. ενώ έχω πολύ ωραίο σώμα.. γυμνασμένο.. ντρέπομαι για τις ελιές μου έχω σκοπό να τις βγάλω....ή τουλάχιστον την κρεατοελιά.. σίγουρα δεν εφήνει σημάδι?? :S
Εξαρτάται από το ράψιμο αν θα σου μείνει ή όχι. Οι πλαστικοί έχουν εκπαιδευτεί περισσότερο στις ραφές.

Αν η κρεατοελιά ή η ελιά είναι περιγεγραμμένη και συμμετρική δε χρειάζεται να το φοβάσαι. Εγώ είμαι της άποψης καλού κακού να βγαίνουν όλες (δεν έχεις να χάσεις και τπτ).

Προτίμησε να κάνεις την μικροεπέμβαση το Χειμώνα που δεν έχει ήλιο και δε θα πηγαίνεις θάλασσα. Δεν είναι τπτ υπόθεση 15 λεπτών και δε πονά
Τα ράμματα θα στα κόψουν στις 10 μέρες αλλά το σημάδι για να φύγει τελείως μπορεί να κάνει και χρονο (εξαρτάται από το μεγεθος της ελιας) μπορεί αμέσως μπορεί και να μείνει για πάντα ένα μικρό ίχνος (θα φαίνεται καλύτερα από την ελιά πάντως)

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 15:38, 13-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ion11111
κ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ απίστευταα.. ντρέπομαι για τις ελιές μου έχω σκοπό να τις βγάλω.... :S
Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ντρέπεσαι! Ελίτσες είναι για όνομα του Θεου! Κατα δευτερον δεν αφαιρούμε ειδικά έλιες μόνο και μόνο για αισθητική! Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να τις πειράξεις!
Καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον γιατρό αρχικά για το αν μπορεις να τις αφαιρεσεις! Αν δεν είναι αναγκαίο καλύτερα για μένα να μην το κάνεις!
Όσο για το σημάδι, η καλύτερη περίπτωση είναι να πας σε πλαστικό χειρουργό, ο οποιος ξέρει καλύτερα την κοσμιτική χειρουργική και δεν θα σου αφήσει κάποιο σημάδι, εκτός αν είναι άσχετος!!

Και προς Θεού οχι τωρα το καλοκαίρι!!

Θα πάω και εγω απο Σεπτέμβριο να αφαιρέσω μία δική μου, και να κάνω και χαρτογράφηση στην πλάτη ωστε να μου ελέγξουν τις υπόλοιπες!! Δεν ξέρω κατα πόσο γνωρίζει καποιος αυτη τη μέθοδο ανίχνευσης, αλλα απ οτι έχω ακούσει είναι πολυ καλή!!

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Δες λίγο.

Πάντως έχω γνωστή που την αφαίρεσε από το χέρι και δεν άφησε σημάδι.
Τον ένα απο τους δυο γιατρούς που απαντούν τον ξέρω, και ξέρω και τα αποτελέσματα του σε επεμβάσεις!!
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει σε πμ παρακαλω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 17-07-11 στις 18:36. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων δημοσιεύσεων
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 03:41, 17-11-11:

Λοιπόν, έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.

Που λέτε, σκέφτομαι κάποια στιγμή (σε κάτι μήνες) να πάω να αφαιρέσω μια ελίτσα που έχω δίπλα στα χείλη μου. Είναι πολύ σπαστική και όσο περνάνε τα χρόνια μεγαλώνει και μου προκαλεί ανασφάλειες. Απλά έχω κάποιες απορίες:
  1. Σε τι γιατρό πάω; Σε πλαστικό;
  2. Πονάει;
  3. Μένει σημάδι μετά την αφαίρεση; Γιατί αν είναι να τη βγάλω και να έχω πάλι σημάδι, χαίρω πολύ. Είναι και πρόσωπο ξέρω γω, δεν είναι πλάτη που να μη φαίνεται.
  4. Πόσο είναι το κόστος πάνω κάτω;
  5. Αξίζει να την αφαιρέσω μόνο για αισθητικούς λόγους;

Ευχαριστώ. :]

Επειδή έχω αφαιρέσει 3 και πάω για την τέταρτη, δεν γινόταν να μην απαντήσω..
Στις πρώτες δύο, πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο, τότε ήμουν 16, και προσπαθούσαν να με πείσουν να μην το κάνω γιατι λόγω του οτι δεν είχε αναπτυχθεί πλήρως το σώμα μου ακόμη, μπορεί να μου άφηναν σημάδια..
εμένα δεν με ένοιαζε, βιαζόμουν και να τις βγάλω επειδή είχαν εντριβή με τα εσώρουχα και πονούσα..
Όντως μου άφησαν μεγάλα σημάδια.. (το ένα μου το γ@.. γιατι ξέχασε να μου βγάλει όλα τα ράμματα!!!!)
νομίζω τότε πληρώσαμε κάποιο συμβολικό ποσό.. αλλα δεν θυμάμαι καλά
Για την τρίτη, πήγα σε μια δερματολόγο του εξωτερικού που πάλι άφησε σημάδι αλλα δεν φαίνεται.. μου πήρε 20ευρώ
Για την τέταρτη που ήθελα να βγάλω γιατι μεγαλώνει και είναι αντιαισθητική, πήγα στη δερματολόγο μου και αυτή με έστειλε σε ωτορινολαρυγγολόγο (!!).. μου πε οτι θα μου κάνει πλαστική, μου εξήγησε και πως θα το κάνει, πως θα με ράψει (!!) θα μου πάρει 120, μόνο για τα υλικά και την βιοψία και οτι την επέμβαση θα την κάνει αφιλοκερδώς.. εμένα μου φάνηκαν πολλά δεν τα χω για να τα δώσω για μια ελιά που είναι στη κοιλιά άρα δεν με νοιάζει το σημάδι.. μου φαινόταν και λίγο γλοιώδης ο τύπος..

Η επέμβαση δεν πονάει.. αισθάνεσαι οτι κάτι γίνεται, αλλα όχι πόνο..
Όταν είχα πάει στα 16 μου, ο γιατρός ήταν υπέροχος, συνέχεια μου μίλαγε.. οπότε σε κάποια φάση μου κάνει
-πονάς?
-κάτι νιώθω..
-πόνο νιώθεις?
-οχι
-αα ωραία.. για τι σου χω βάλει το νυστέρι τώρα και σκάβω την ελιά...
αλλα κατα τα άλλα ήταν γ@μάτος!!

κοίτα, εγώ ελιές στο πρόσωπο δεν έχω, αλλά ξέρω πόσο άσχημα αισθάνομαι ακόμη και γιαυτές που έχω στην πλάτη (και δεν είναι κρεατοελιές)..
έτσι πως την περιγράφεις, εμένα ωραία μου ακούγεται, έχει την γοητεία της,αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα
αν σε χαλάει, πήγαινε απλά να ρωτήσεις ένα δερματολόγο και βλέπεις,δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. άλλωστε είναι απαραίτητο να πηγαίνεις μια φορά το χρόνο.. εμένα τις δυο πρώτες μου τις έστειλαν για βιοψία (νομίζω έτσι το λένε) γιατι φοβόντουσαν οτι ήταν καρκινώματα...
πάντως σίγουρα να πας χειμώνα,το προτείνουν και οι ίδιοι..

σόρρυ για το κατεβατό, αλλα χτύπησες στο ευαίσθητο σημείο μου

Παράθεση

steki365

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steki365
Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O steki365 έγραψε στις 16:08, 04-01-12:

Η αφαίρεση ελιάς είναι μία πλαστική εγχείρηση ρουτίνας και δεν έχεις πολλά να φοβηθείς αν πας σε κάποιον έμπειρο γιατρό και όχι κομπογιαννίτη.

Το θέμα με αυτές τις επεμβάσεις είναι το κόστος και αν τελικά αξίζει να δώσεις 3-4-5-10 χιλιάρικα για κάτι που ίσως να μην είναι και τόσο χάλια. Πάντως νομίζω ότι η αφαίρεση ελιάς είναι μία φθηνή επέμβαση, οπότε δεν θα ξοδέψεις μια περιουσία.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:21, 04-01-12:

εχω και γω μια στο χερι. δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλά εχει μια-δυο σπαστικες τριχουλες:Ρ
λετε να βγαινει ή πρεπει μονο τις μεγαλες? (δεν εχω ιδεα απ αυτα(redface))

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:51, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
εχω και γω μια στο χερι. δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλά εχει μια-δυο σπαστικες τριχουλες:Ρ
λετε να βγαινει ή πρεπει μονο τις μεγαλες? (δεν εχω ιδεα απ αυτα(redface))
φυσικά και βγαίνει απόφαση σου είναι αν θέλει να την βγάλεις κανένας ιατρός δε μπορεί να στο απαγορεύσει (αν δε συμφωνεί θα σε παραπέμψει σε άλλον)

Παράθεση

gianna25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gianna25
H gianna25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gianna25 έγραψε στις 23:24, 16-07-12:

Καλησπέρα κ από εμένα.Εγώ αφαίρεσα πριν 3,5 μήνες πάνω απο τον αφαλό μια ελιά σχετικά μεγάλη..Έκανα την αφαίρεση σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο κ ο γιατρός(χειρούργος) απ ότι είχα μάθει είναι ο καλύτερος στο είδος του.Δεν κατάλαβα τίποτα κ ξεμπέρδεψα σε 10 λεπτά.Με ενημέρωσε οτι θ αφήσει ενα σημαδάκι κ μου συνέστησε να βάλω μια αλοιφή την Bactroban.Απο ότι μου είπε αυτός σε 3 μήνες θα είχε φύγει..Όμως στο σημείο που ήταν η ελιά μετά την αφαίρεση βγήκε ένα μπιμπικάκι τ οποίο παρόλο που έχουν περάσει 3 μήνες συνεχίζει να είναι λίγο φουσκωμένο ακόμη..Επίσης διακρίνεται η άσπρη γραμμούλα αλλά ειναι ακόμη κόκκινο το σημείο της τομής..Σκέφτηκα να πάω στον δερματολόγο μου να το δει αλλά μήπως τσάμπα ανησυχώ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kostarelos11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostarelos11
Ο kostarelos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kostarelos11 έγραψε στις 19:50, 28-07-12:

Καλησπέρα σας σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω για Αφαίρεση κρεατοελιάς τιμες – για αφαίρεση με λέιζερ σε Αθήνα και Λάρισα και ιατρεία που μπορώ να πάω , αν δικαιολογούνται από βιβλιάριο ??? μπορώ να κολυμπήσω μετά την επέμβαση ? ευχαριστώ εκ τον πρότερων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:41, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostarelos11
Καλησπέρα σας σε όλους σας θα ήθελα να ρωτήσω για Αφαίρεση κρεατοελιάς τιμες – για αφαίρεση με λέιζερ σε Αθήνα και Λάρισα και ιατρεία που μπορώ να πάω , αν δικαιολογούνται από βιβλιάριο ??? μπορώ να κολυμπήσω μετά την επέμβαση ? ευχαριστώ εκ τον πρότερων
Αν κάνεις επέμβαση με laser..... όχι δεν κάνει να σε δει ο ήλιος.... αρα δεν θα μπορείς και να κολυμπήσεις....

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 22:49, 18-08-12:

Και εγω εκανα τετοια εγχειρηση πριν απο 2 μηνες...Αφου εκλεισε η πληγη ο γιατρος μου ειπε να βαλω για ενα μηνα την κρεμα kelosoft, πραγμα που εκανα...αλλα και τωρα η περιοχη που εκανα την εγχειρηση ειναι κοκκινη και φαινεται εντονα...σαν να μην εχει κανει προοδο...εν τω μεταξυ στις οδηγιες της κρεμας λεει οτι αποτελεσματα θα φανουν μετα απο 6 με 12 μηνες συνεχους θεραπειας Τι να κανω να την σταματησω, αλλα απο την αλλη δεν ειδα μεχρι τωρα προοδο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους