Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,684 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,438 μηνύματα σε 91,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Συζήτηση για... τρίχες!

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 22:24, 09-10-14:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσια. Ξερετε και κανα καλο σαμπουαν για μπούκλες; Πήρα ενα για βαμμενα μαλλιά της gliss αλλα ειναι χάλια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,250 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 07:24, 10-10-14:

Σαμπουάν καλό υπάρχει της Schwarzkopf professional, αλλά είναι κομάτι ακριβό και το βρίσκεις σε ορισμένα κομμωτήρια. Είναι το BC Bonacure color freeze το οποίο είναι για βαμένα μαλλιά που φριζάρουν, σε λευκό μπουκάλι με φούξια καπάκι που εκτός του οτι κάνει καλή δουλειά, μυρίζει υπέροχα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 10-10-14 στις 07:25. Αιτία: αναγραμματισμός
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 860 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 13:38, 10-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Τελικά έβαψα τα μαλλιά μου καστανά.
Είναι χάλια. Δε μου πάνε καθόλου, φαίνομαι σαν νεκρή, με ασπρίζει πολύ, δε μπορώ να φορέσω μαύρο γιατί μοιάζω με γκοθού-ζόμπι-βαμπίρ.
Μάλλον το κόκκινο θα είναι για πάντα το χρώμα μου, δε μου πάει κανένα άλλο.
Πάω να κλάψω.

PS: το καρέ που έλεγα ότι θα κάνω; ΟΥΤΕ ΚΑΝ το δοκιμάζω μετά από αυτό.
Πιστεύω πως είναι μέχρι να συνηθίσεις το χρώμα. Κι εγώ έβαψα για πρώτη φορά τα μαλλιά της μητέρας μου ( τα δικά μου δε τα βάφω και η μητέρα μου πήγαινε συνήθως στο κομμωτήριο που είχε πολύ καλές προσφορές μιας και είναι επαρχία ), θέλαμε ένα καστανό και στην αρχή μού φάνηκαν πολύ σκούρα σε σημείο να λέω τη κατέστρεψα/είναι σαν χλωμό φάντασμα με σκούρα μαλλιά, αλλά τώρα που το έχω συνηθίσει καταλαβαίνω πως ήταν μέχρι να συνηθίσω την εικόνα Την επόμενη φορά θα της πάρω ένα τσακ πιο ανοιχτό χρώμα μιας και έχει σκούρα βάση.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 13:42, 10-10-14:

Γίνεται τα σγουρά μαλλιά να μη φριζάρουν καθόλου; Πιστεύω πως όσο είναι ενυδατωμένα και περιποιημένα δεν θα φριζάρουν τόσο, αλλά ανδεν τα λούζεις κάθε μέρα όλο και κάτι θα πετάγεται..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-10-14 στις 18:37. Αιτία: split
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:22, 10-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Προσωπικά είναι η μόνη που τα αποτελέσματά της διαρκούν περισσότερο και δεν μου "βαραίνει" το μαλλί. Όλα τα υπόλοιπα που διαφημίζουν, ακόμα και τα ξηρά λάδια (που είναι trend τώρα) δεν μου κάνουν δουλειά. Μακάρι να ταιριάξει και σε σένα.
Actually,τα λάδια, κάνουν σε ελάχιστα μαλλιά τη δουλειά που υπόσχονται και οι περισσότερες νομίζουν ότι δουλεύει το προϊόν στην τρίχα τους,ενώ δεν επιτυγχάνεται αυτό. Γενικά,εμένα μου έτυχε να μου αρέσουν τα λάδια γιατί έχω σε όλο το μήκος λεπτή τρίχα έως εξαιρετικά λεπτή και μπορεί και την "ελέγχει" καλύτερα και πιο εύκολα. Πάντως λιγορεύομαι μήνες ένα μπουκάλι που λέει πως είναι κρέμα για σγουρά μαλλιά της Sunsilk.

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Γίνεται τα σγουρά μαλλιά να μη φριζάρουν καθόλου; Πιστεύω πως όσο είναι ενυδατωμένα και περιποιημένα δεν θα φριζάρουν τόσο, αλλά ανδεν τα λούζεις κάθε μέρα όλο και κάτι θα πετάγεται..
Η κομμώτρια που πάω εγώ (μακράν καλύτερη από όλους όσους έχω πάει) μου΄χε πει ότι η μπούκλα είναι πρακτικά αδύνατο να μη φριζάρει ΚΑΘΟΛΟΥ εξαιτίας του σχήματός της. Απλά μου'πε ότι το σίγουρο κόλπο που πιάνει καλύτερα και από οποιοδήποτε προϊόν styling είναι το ξέπλυμα με χλυαρό και όσο αντέχει κανείς κρύο νερό για να κλείνουν οι θύλακες της τρίχας.Ό,τι και να βάλεις,όπως το ζεστό νερό στο πρόσωπο ανοίγει τους πόρους,έτσι και στα μαλλιά ανοίγει τους θύλακες.Οπότε καταλήγουμε στο παραπάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-10-14 στις 18:38. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 18:59, 10-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Δεν είναι μονο θεμα φριζαρισματος... πολλες φορες δε στρωνει η μπουκλα ωραια με αποτελεσμα να βγενει ενα πραγμα φουντωτό - σπαστό που δεν παει πουθενα

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 03:28, 11-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από DimitraKapa
Δεν είναι μονο θεμα φριζαρισματος... πολλες φορες δε στρωνει η μπουκλα ωραια με αποτελεσμα να βγενει ενα πραγμα φουντωτό - σπαστό που δεν παει πουθενα
Εγώ πήρα ένα gel-spray για μπούκλες (καθώς πιστεύω πως οι αφροί δεν κάνουν την δουλειά που θα ήθελα στα μαλλιά μου) και βοηθάει στο στρώσιμο στη δική μου μπούκλα. Το χρησιμοποιώ με φειδώ, ίσα να τα "φιξάρω", και δεν σκληραίνουν όπως τον αφρό, και τα στρώνει. Αυτό είναι.

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 565 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 12:08, 11-10-14:

εχω ολοισια μαλλια και σκεφτομαι να κανω περμαναντ για αλλαγη.Ποια ειναι η γνωμη σας?Λετε να χαλασει η ποιοτητα της τριχας?

Παράθεση

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστίνα!
H Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Χριστίνα! έγραψε στις 14:54, 11-10-14:

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το φριζάρισμα Τα μαλλιά μου είναι τέρμα σγουρά, και φριζάρουν απίστευτα...Σε φάση που δεν μπορώ να τα σουλουπώσω με τίποτα, και τις περισσότερες φορές καταλήγω να τα ισιώνω γιατί δεν μου αρέσουν Εκτός από το λούσιμο με χλιαρό νερό, μήπως ξέρετε κάποιο προϊόν που να μειώνει (όσο είναι δυνατόν) το φριζάρισμα; Χρησιμοποιώ και Argan Oil περιστασιακά, δεν ξέρω αν το βοηθάει ή το χειροτερεύει..

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 09:53, 12-10-14:

Γυρίζω σελίδες να δω τι έχασα όσο έλειπα και τσουπ, πάλι το όμπρε.

Ναι, παιδιά, έχει γεμίσει ο τόπος με όμπρε.

Tho, δεν είναι τόσο τραγικά άσχημο αλλά είναι μερικές που τους είναι απλά αίσχος.

Ή το όμπρε με μωβ στο ξανθό μαλλί ξερωγω.

Ίιιιιιου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 13:14, 12-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα!
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το φριζάρισμα Τα μαλλιά μου είναι τέρμα σγουρά, και φριζάρουν απίστευτα...Σε φάση που δεν μπορώ να τα σουλουπώσω με τίποτα, και τις περισσότερες φορές καταλήγω να τα ισιώνω γιατί δεν μου αρέσουν Εκτός από το λούσιμο με χλιαρό νερό, μήπως ξέρετε κάποιο προϊόν που να μειώνει (όσο είναι δυνατόν) το φριζάρισμα; Χρησιμοποιώ και Argan Oil περιστασιακά, δεν ξέρω αν το βοηθάει ή το χειροτερεύει..
Από ότι έχω διαβάσει και από τη προσωπική μου εμπειρία, όσο περισσότερο περιποιημένα και ενυδατωμένα είναι, τόσο λιγότερο θα φριζάρουν. Ρόλο παίζει και το κούρεμα κατά τη γνώμη μου. Προιόντα για μπούκλες και φριζάρισμα πιστεύω πως υπάρχουν στην αγορά αρκετά.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,624 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:26, 15-10-14:

ΞΗΡΟΔΕΡΜΙΑ
  • Έχω ανά περιόδους ξηροδερμία στο κεφάλι. Όσες έχετε περάσει από αυτό θα ξέρετε πόσο απαίσιο είναι.
    Παλιά είχα ακολουθήσει θεραπεία από δερματολόγο, με σαμπουάν και κάτι σταγόνες τοπικά. Τα τελευταία χρόνια δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα, αλλά τελευταία η ξηροδερμία με ενοχλούσε πάρα πολύ.
    Δε ξέρω τι φταίει. Το άγχος, το καθημερινό λούσιμο, το ζεστό νερό, το σαμπουάν; Δε ξέρω.
    Τεςπα, ψάχνοντας στον ίντερνετ βρήκα μια σπιτική συνταγή για ξηροδερμία, με θυμάρι και ξύδι.
    Βράζεις μια χούφτα θυμάρι σε 1-2 ποτήρια νερό, σουρώνεις και βάζεις 2 κουταλ.σούπας ξύδι.
    Το κρυώνω λίγο με νερό βρύσης και το εφαρμόζω στα μαλλιά, και είδικά στις ρίζες/τριχωτό κεφαλής πριν τα λούσω.
    Τα αφήνω πάνω από 30λεπτά και μετά λούζομαι κανονικά.
    Σε εμένα πιάνει.

ΛΑΜΠΕΡΑ ΜΑΛΛΙΑ
  • Ξαναψάχνοντας στον ίντερνετ είδα ότι το ξύδι είναι μαγικό για τα μαλλιά. Αφαιρεί τα υπολλείματα από το κεφάλι, καθαρίζει σε βάθος τη τρίχα και κάνει το pH της ρίζας όξινο, όπως θα' πρεπε να είναι, με αποτέλεσμα τα μαλλιά να είναι πάρα πολύ λαμπερά και καθαρά.
    Σε μένα πιάνει, το παρατήρησε και η μαμά μου.

ΛΑΜΠΕΡΑ ΜΑΛΛΙΑ νο2.
  • Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ κάθε φορά που λούζομαι χρησιμοποιώ πολύ ζεστό νερό. Πολύ ζεστό νερό. Αυτό δεν κάνει καλό στα μαλλιά, γιατί αφήνει τους πόρους της περιοχής ανοιχτούς και χάνει τη φυσικό του περιβάλλον.
    Αν είστε σαν εμένα που δεν αντέχει το κρύο νερό, μπορείτε να λούζεστε κανονικά όπως πάντα, απλώς λίγο πριν βγείτε από τη μπανιέρα, περάστε κρύο νερό στο κεφάλι. Είναι ζήτημα 10 δευτερολέπτων. Αυτό το κάνουμε για να κλείνουν οι πόροι για να μπορούν τα μαλλιά να μένουν λαμπερά.
    (Αυτό με το ζεστό-κρύο νερό ισχύει και για το καθάρισμα στο πρόσωπο.)

P.S: κάντε το ίδιο και στο στέγνωμα με το πιστολάκι, λίγο πριν τελειώσετε περάστε τα μαλλιά με κρύο αέρα.

εγώ κάνω όλα τα παραπάνω κι έχω δει μεγάλη διαφορά. αυτά τα' χω ακούσει και τα'χω διαβάζω πολλές φορές, αλλά ποτέ δεν έμπαινα στο κόπο να τα εφαρμόσω, οπότε αν κάτι δεν πάει καλά, dont judge me.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 10:17, 15-10-14:

Το ξυδι για τα λαμπερα μαλλια πως το εφαρμοζεις?

Παράθεση

Vivian.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 13:34, 15-10-14:

Λοιπόν...Μου έχει καρφωθεί (ξανά )να κόψω τα μαλλιά μου γιατί βαρέθηκα πλέον το μακρύ μαλλί.

Θέλω να τα κόψω μακρύ καρέ αλλά επειδή έχω ήδη μακριά μαλλιά ψιλοφοβάμαι οτι θα βγουν χάλια

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο:

Αλλά δεν ξέρω ακόμα...Μέχρι να το αποφασίσωωωω...

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:47, 15-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Καταρχάς χρησιμοποιείς το λευκό (όπως ονομάζεται) ξύδι. Αραιώνεις σε ένα λεκανάκι μία κούπα του τσαγιού (μπορεί και λιγότερο) και 1 κούπα του τσαγιού νερό. Και το χρησιμοποιείς.
Εδώ θέλω να πω με το ξύδι ότι εγώ το πρωτογνώρισα ως μαλακτικό από όταν ξεκίνησε να το χρησιμοποιεί η μαμά στα ρούχα που κάνει δουλειά (άσχετο) ε,από τότε 3-4 φορές το μήνα το χρησιμοποιώ και΄γω σαν μαλακτική. Α,αν φοβάσαι το άρωμα αφήνεις για 1-2 μήνες μέσα στο ξύδι κλοναράκια λεβάντας και μυρίζεις λεβάντα. Αυτά.

Αρχική Δημοσίευση από Vivian.
Λοιπόν...Μου έχει καρφωθεί (ξανά )να κόψω τα μαλλιά μου γιατί βαρέθηκα πλέον το μακρύ μαλλί.
Θέλω να τα κόψω μακρύ καρέ αλλά επειδή έχω ήδη μακριά μαλλιά ψιλοφοβάμαι οτι θα βγουν χάλια
Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο:

Αλλά δεν ξέρω ακόμα...Μέχρι να το αποφασίσωωωω...
Στροφή,πόρτα,κομμωτήριο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vivian.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 13:54, 15-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Στροφή,πόρτα,κομμωτήριο!

Λες ε?

Ρε είναι έρωτας στις φωτο

Απλά δεν ξέρω κατα πόσο θα καταλάβει η κομμώτρια πως να μου τα κόψει γιατί τα θέλω λιγουλάκι πιο κάτω απ'τους ώμους

(Ναι, το παραδέχομαι...Είμαι δύσκολος άνθρωπος )

Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 17:17, 15-10-14:

Vivian κι γω απο βδομάδα θα πάω να τα κόψω έτσι!Το πήρα απόφαση επιτέλους!
Πάρε θάρος και πήγαινε!

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,250 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 19:44, 15-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από kleop
εχω ολοισια μαλλια και σκεφτομαι να κανω περμαναντ για αλλαγη.Ποια ειναι η γνωμη σας?Λετε να χαλασει η ποιοτητα της τριχας?
Σίγουρα θα ταλαιπωρήσει την τρίχα, παρότι τα τελευταία χρόνια τα φάρμακα που χρησιμοποιούν γι αυτό το σκοπό (και που μυρίζουν απαίσια), έχουν βελτιωθεί.
Θα σου έλεγα να το τολμήσεις με την προϋπόθεση οτι έχεις γερή, χοντρή τρίχα και βέβαια να σου πηγαίνουν, το σγουρό μαλλί δεν ταιριάζει σε όλα τα πρόσωπα, ιδιαίτερα στα "γεμάτα".
Για μένα το ιδανικό θα ήταν στα κομμωτήρια να υπήρχαν διάφορες περούκες διαφόρων χρωμάτων, μηκών και κουρεμάτων, ώστε να δοκιμάζαμε πριν κάνουμε κάτι μη αναστρέψιμο και τραβάμε μετά τα μαλλιά μας

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,745 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:53, 15-10-14:

Σα να μαζευόμαστε πολλές με μακρύ καρέ!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,624 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:15, 15-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Κανονικά λέει, αραιώνεις 2 κουταλιές της σούπας ξύδι σε 1 μπολ ξέρωγω με νερό (1-2ποτήρια νερό) και το εφαρμόζεις στα μαλλιά αφού λουστείς με το σαμπουάν και πριν βάλεις το μαλακτικό στα μαλλιά.
ΑΛΛΑ εγώ δε το κανα έτσι. Το έβαλα πριν κάνω μπάνιο και το άφησα στα μαλλιά αρκετή ώρα. Μετά λούστηκα κανονικά. Ίδιο αποτελέσμα είχα.
Καταρχάς χρησιμοποιείς το λευκό (όπως ονομάζεται) ξύδι. Αραιώνεις σε ένα λεκανάκι μία κούπα του τσαγιού (μπορεί και λιγότερο) και 1 κούπα του τσαγιού νερό. Και το χρησιμοποιείς.
Εδώ θέλω να πω με το ξύδι ότι εγώ το πρωτογνώρισα ως μαλακτικό από όταν ξεκίνησε να το χρησιμοποιεί η μαμά στα ρούχα που κάνει δουλειά (άσχετο) ε,από τότε 3-4 φορές το μήνα το χρησιμοποιώ και΄γω σαν μαλακτική. Α,αν φοβάσαι το άρωμα αφήνεις για 1-2 μήνες μέσα στο ξύδι κλοναράκια λεβάντας και μυρίζεις λεβάντα. Αυτά.
Όχι, χρησιμοποιείς ό,τι ξύδι έχεις. Εγώ δεν έχω μηλόξυδο και βάζω το κανονικό το κόκκινο. Το μηλόξυδο το προτείνουν επειδή μυρίζει πιο ελαφριά, ίδια ιδιότητα έχουν.

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 565 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 21:47, 15-10-14:

Σίγουρα θα ταλαιπωρήσει την τρίχα, παρότι τα τελευταία χρόνια τα φάρμακα που χρησιμοποιούν γι αυτό το σκοπό (και που μυρίζουν απαίσια), έχουν βελτιωθεί.
Θα σου έλεγα να το τολμήσεις με την προϋπόθεση οτι έχεις γερή, χοντρή τρίχα και βέβαια να σου πηγαίνουν, το σγουρό μαλλί δεν ταιριάζει σε όλα τα πρόσωπα, ιδιαίτερα στα "γεμάτα".
Για μένα το ιδανικό θα ήταν στα κομμωτήρια να υπήρχαν διάφορες περούκες διαφόρων χρωμάτων, μηκών και κουρεμάτων, ώστε να δοκιμάζαμε πριν κάνουμε κάτι μη αναστρέψιμο και τραβάμε μετά τα μαλλιά μας
Τελικά πήρα την απόφαση και θα τα κάνω περμαναντ.Έχω γερή,χοντρή τρίχα και πίστευω ότι θα μου πάνε γιατί παλιότερα τα είχα κάνει και μπούκλες και ήταν μια χάρα.Και εχω λεπτό πρόσωπο,οπότε εντάξει θα είναι.
Συμφωνώ μαζί σου για τα κομμώτηρια πρέπει να δοκιμάζουμε πρώτα τι μας πηγαίνει και μετά να το εφάρμοσουμε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 21:56, 15-10-14:

Τελικά πήρα την απόφαση και θα τα κάνω περμαναντ.Έχω γερή,χοντρή τρίχα και πίστευω ότι θα μου πάνε γιατί παλιότερα τα είχα κάνει και μπούκλες και ήταν μια χάρα.Και εχω λεπτό πρόσωπο,οπότε εντάξει θα είναι.
Συμφωνώ μαζί σου για τα κομμώτηρια πρέπει να δοκιμάζουμε πρώτα τι μας πηγαίνει και μετά να το εφάρμοσουμε.
Όχι μη κάνεις.
Είναι όλα χημικά, απαίσια και θα σου διαρκέσει λίγο χρόνο, μετά θα'ναι σαν καλοκαιρινό και δε θα΄'ναι ούτε ίσιο ούτε σγγουρό και δε θα ξες τι να το κάνεις.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:07, 15-10-14:

Όχι, χρησιμοποιείς ό,τι ξύδι έχεις. Εγώ δεν έχω μηλόξυδο και βάζω το κανονικό το κόκκινο. Το μηλόξυδο το προτείνουν επειδή μυρίζει πιο ελαφριά, ίδια ιδιότητα έχουν.
Nαι γαρ αλλά μην ξεχνάς ότι πολλές λένε στο άκουσμα του ξυδιού "'Αου,αυτό βρωμάει,θα μυρίζουν χάλια τα μαλλιά μου. Γι'αυτό και λέω το άσπρο ξύδι. Ξεκινάς με το ελαφρύ και μετά πας στο κανονικό.

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop έγραψε στις 22:08, 15-10-14:

Όχι μη κάνεις.
Είναι όλα χημικά, απαίσια και θα σου διαρκέσει λίγο χρόνο, μετά θα'ναι σαν καλοκαιρινό και δε θα΄'ναι ούτε ίσιο ούτε σγγουρό και δε θα ξες τι να το κάνεις.
λες ε?Τι να πω,εγώ θα το ρισκάρω.Και τώρα που το έχω μακρύ καρέ δεν ξέρω τι να το κάνω.Χρείαζομαι οπώσδηποτε μια αλλαγή

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:48, 15-10-14:

λες ε?Τι να πω,εγώ θα το ρισκάρω.Και τώρα που το έχω μακρύ καρέ δεν ξέρω τι να το κάνω.Χρείαζομαι οπώσδηποτε μια αλλαγή
Μόνο σκέψου το καλά (μη με κυνηγάς μετά για την πρότασή μου)
Και λάβε υπ'όψη και το ενδεχόμενο οτι αν ζητήσεις αρκετά σγουρό μαλλί, πιθανότατα η κομμώτρια να σου συστήσει να τα νεγκραντάρεις παράλληλα (που σημαίνει ταυτόχρονα και κούρεμα), για να μη δείχνουν υπερβολικά ογκώδη και βέβαια θα δείχνουν πιο κοντά
Αν θέλεις αλλαγή γενικά και όχι τόσο απεγνωσμένα την περμανάντ, μπορείς να αλλάξεις και άλλα πράγματα, πχ. να τα κόψεις φράντζα, αν είναι ολόισια και έχεις και λεπτό πρόσωπο, μάλλον θα σου πηγαίνουν. Επίσης και το χρώμα μπορείς να αλλάξεις.
Αν θες πριν προχωρήσεις στην πράξη, χωρίς να αγγίξεις τα μαλλιά σου να δεις περίπου πώς θα είναι, μπορείς να δοκιμάσεις κι εδώ Αρκεί μια πρόσφατη φωτογραφία του προσώπου σου

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop έγραψε στις 07:23, 16-10-14:

Μόνο σκέψου το καλά (μη με κυνηγάς μετά για την πρότασή μου)
Και λάβε υπ'όψη και το ενδεχόμενο οτι αν ζητήσεις αρκετά σγουρό μαλλί, πιθανότατα η κομμώτρια να σου συστήσει να τα νεγκραντάρεις παράλληλα (που σημαίνει ταυτόχρονα και κούρεμα), για να μη δείχνουν υπερβολικά ογκώδη και βέβαια θα δείχνουν πιο κοντά
Αν θέλεις αλλαγή γενικά και όχι τόσο απεγνωσμένα την περμανάντ, μπορείς να αλλάξεις και άλλα πράγματα, πχ. να τα κόψεις φράντζα, αν είναι ολόισια και έχεις και λεπτό πρόσωπο, μάλλον θα σου πηγαίνουν. Επίσης και το χρώμα μπορείς να αλλάξεις.
Αν θες πριν προχωρήσεις στην πράξη, χωρίς να αγγίξεις τα μαλλιά σου να δεις περίπου πώς θα είναι, μπορείς να δοκιμάσεις κι εδώ Αρκεί μια πρόσφατη φωτογραφία του προσώπου σου
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου έδωσες.Αυτή η ιστοσελίδα που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμη και διαπίστωσα ότι θα μου πηγαίνουν.Οπότε μην στεναχώριεσαι δεν θα σε κυνηγάω!Να τα βάψω δεν το έχω σκεφτεί ακόμη.Ίσως μελλοντικά.Η φράντζα με ενοχλεί γιατί μου πέφτει στα μάτια.Παλιότερα που είχα αφέλειες με ενόχλουσαν πάρα πολύ.
Όντως η κόμμωτρια μου έχει προτείνει να το κόψω πιο κοντά για να μην είναι ογκώδη.Άντε να δούμε τι θα γίνει επιτέλους!Την Τρίτη θα τα κάνω.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,581 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 09:53, 16-10-14:

Η μαμά μου πάντως τα κάνει περμαναντ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και έχει πολύ καλό αποτέλεσμα. Της κρατάει περίπου ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι τα δικά μου φυσικά σγουρά μαλλιά φαίνονται πιο άσχημα και "άρρωστα" από τα δικά της που είναι μέσα στα χημικά εδώ και χρόνια. Βέβαια έχει πολύ χοντρή τρίχα και γενικά καλό μαλλί. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια μην ξαναπώ πόσο μισώ τα σγουρά μαλλιά (μου).

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop έγραψε στις 10:34, 16-10-14:

Για ένα χρόνο ε?Μακάρι να είναι καλό το αποτέλεσμα στα δικά μου μαλλιά.
Σερένα εσύ τα ισιώνεις φαντάζομαι τα δικά σου ή όχι?

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,581 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 14:54, 16-10-14:

Ναι περίπου τόσο τα κρατάει. Έχει κοντά μαλλιά βέβαια. Στο πιο μακρύ που θα βαραίνει υποθέτω θα κρατάει λιγότερο.
Αν αντέχανε ίσια για πάνω από 2 ώρες χωρίς να αρχίσουν να πετάγονται απαίσιες μπουκλέ φίτρες από παντού θα τα ίσιωνα συνέχεια.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:11, 17-10-14:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου έδωσες.Αυτή η ιστοσελίδα που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμη και διαπίστωσα ότι θα μου πηγαίνουν.Οπότε μην στεναχώριεσαι δεν θα σε κυνηγάω!Να τα βάψω δεν το έχω σκεφτεί ακόμη.Ίσως μελλοντικά.Η φράντζα με ενοχλεί γιατί μου πέφτει στα μάτια.Παλιότερα που είχα αφέλειες με ενόχλουσαν πάρα πολύ.
Όντως η κόμμωτρια μου έχει προτείνει να το κόψω πιο κοντά για να μην είναι ογκώδη.Άντε να δούμε τι θα γίνει επιτέλους!Την Τρίτη θα τα κάνω.
Άντε και... καλή επιτυχία!

Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H DimitraKapa i έγραψε στις 18:42, 18-10-14:

Κορίτσια επανέρχομαι μετα απο δοκιμη ενός σαμπουαν και μαλακτικης για σγουρα μαλλια που με άφησαν ενθουσιασμενη!! Ειναι της lorvern η σειρα chromacare curl lock σε γαλαζιο μπουκαλι το σαμπουαν και ασπρο η μαλακτική

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop έγραψε στις 16:21, 21-10-14:

Άντε και... καλή επιτυχία!
Λοιπόν τα έκανα τελικά περμανάντ και η αλλάγη είναι εντυπωσιακή!Μου άρεσαν πολύ αν και είχα ένα άγχος για το αν θα δείχνουν ωραία.Το μόνο μείον είναι οτί μύριζε αυτό το υγρό που βάζουν για τις μπούκλες.Τα έκοψα κιόλας κοντά φυλλαριστά.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:28, 22-10-14:

E βάλε καμια foto ντε, να δούμε το πριν και το μετά!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:00, 22-10-14:

Κορίτσια επανέρχομαι μετα απο δοκιμη ενός σαμπουαν και μαλακτικης για σγουρα μαλλια που με άφησαν ενθουσιασμενη!! Ειναι της lorvern η σειρα chromacare curl lock σε γαλαζιο μπουκαλι το σαμπουαν και ασπρο η μαλακτική
Γιες ιτ ιζ.
Φίλε,σνόμπαρα τα Fructis επειδή δεν μ'αρεσε ένα δείγμα που είχα χρησιμοποιήσει και πάω τις προάλες σουπερμάρκετ γιατί χρειαζόμουν μάσκα. Είχε τις Fructis 1+1 δώρο 7.81,που είναι πολύ καλή τιμή δεδομένης της ποσότητας. Μην πολυλογώ,πήρα αυτή με την κίτρινη συσκευασία για θρέψη-επανόρθωση και μία σε πορτοκαλί όπου από μπλόγκερς στην Αμερική είχα δει ότι οι γνώμες διίσταντο δηλ.άλλες έλεγαν ότι μπορούσε επ'άξια να ανταγωνίζεται μάρκες όπως Kerastace κλπ και άλλες τα αντίθετα. Εγώ με την πορτοκαλί μιλάμε ότι όντως είναι η μοναδική μάσκα που κάνει δουλειά. Μετά από καιρό και με 2 φορές/εβδομάδα χρήση βλέπεις διαφορά στην ποιότητα της τρίχας.

Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνογράφος . Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 11:22, 23-10-14:

Ξερει κανεις καποιο σαμπουαν ή ισως καποια φυσικη μεθοδο για αδυναμα μαλλια ? Απο μικρος ειχα αυτο το θεμα, με ενα χτενισμα χανω αρκετα. Υπαρχει καποιος τροπος ενδυναμωσης ?

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:38, 23-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Ξερει κανεις καποιο σαμπουαν ή ισως καποια φυσικη μεθοδο για αδυναμα μαλλια ? Απο μικρος ειχα αυτο το θεμα, με ενα χτενισμα χανω αρκετα. Υπαρχει καποιος τροπος ενδυναμωσης ?
Mήπως να το ψάξεις πρώτα μην είναι κάποιο πρόβλημα υγείας; Γιατί εάν ναι,δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ένα σαμπουάν,ίσως κάποιο συμπλήρωμα,ή κάποια ειδική θεραπεία,διαφορετικά η λύση είναι απλή,πρωτεϊνη και δαφνέλαιο αν δεν κάνω λάθος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye (mercedes)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 21:11, 24-10-14:

καμιά ιδέα που μπορώ να βρω manic panic σε ελλάδα; απο ηλεκτρονικό κατάστημα εννοώ.. είχα πετύχει ένα αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ

Παράθεση

Αβοκάντο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αβοκάντο
Ο Αβοκάντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Αβοκάντο έγραψε στις 21:23, 24-10-14:

Τι έχετε να προτείνετε για μαλλιά που λαδώνονται εύκολα και γρήγορα;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:58, 24-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Αβοκάντο
Να προσπαθείς να μη τα λούζεις κάθε μέρα.

Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H DimitraKapa i έγραψε στις 22:05, 24-10-14:

Υπαρχει ειδικο σαμπουαν για αυτη την περίπτωση, ρωτα σε καποιο φαρμακειο

Παράθεση

Αβοκάντο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αβοκάντο
Ο Αβοκάντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Αβοκάντο έγραψε στις 11:01, 25-10-14:

Να προσπαθείς να μη τα λούζεις κάθε μέρα.
Μέρα παρά μέρα τα λούζω, αν αρχίσω να τα λούζω κάθε τρεις μέρες τότε θα είναι λες και βάζω από μόνος μου λάδι.

Υπαρχει ειδικο σαμπουαν για αυτη την περίπτωση, ρωτα σε καποιο φαρμακειο
Θα στείλω την μάνα μου. Εκτός και αν υπάρχει στο σούπερ μάρκετ.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:00, 28-10-14:

Μέρα παρά μέρα τα λούζω, αν αρχίσω να τα λούζω κάθε τρεις μέρες τότε θα είναι λες και βάζω από μόνος μου λάδι.
Θα στείλω την μάνα μου. Εκτός και αν υπάρχει στο σούπερ μάρκετ.
Ναι,αλλά περισσότερο "λαδοποντικός" (σόρρυ για την λέξη ε ,δεν τη λέω για να σε προσβάλω) αν τα πλένεις κάθε μέρα.
Επίσης,καλό θα΄ταν να μην εμπιστεύεσαι τα σαμπουάν του εμπορίου για λιπαρά μαλλιά. Ψάξε σε φαρμακείο καλύτερα.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 22:04, 19-11-14:

Λοιπόν, να σας πω κι εγώ τον πόνο μου για τα μαλλιά μου...
Ανήκω στην κατηγορία των "σπαστών" μαλλιών!Κάθε χρόνο θέλω να κάνω μια αλλαγή και έτσι αποφασίζω να κόψω φράντζα!Καθώς, όμως, το μαλλί μου δεν "στέκεται"πρέπει να τα ισιώνω κάθε φορά πριν βγω απ'το σπίτι γιατί γίνονται χάλια από την υγρασία.Συνήθως κόβω φράντζα στο πλάι γιατί μου φαίνεται οτι την κουμαντάρεις σχετικά πιο εύκολα αλλά φέτος έκοψα κανονική πανω στο μέτωπο!Τώρα που μάκρυνε την πήγα πάλι στο πλάι αλλά περιμένω πότε θα μακρύνει αφού λόγω της σγουράδας του μαλλιού μου κάνει στην άκρη ενα μικρό "κερατάκι".
Σκεφτόμουν, λοιπόν, μήπως την ξανακόψω πάνω στο μέτωπο αλλά πιο κοντή έτσι ώστε να μην έχει και πολλά περιθώρια να "γυρίσει"!Λέτε να στέκεται έτσι ή πάλι θα μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που το έκανα;

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 21:20, 20-11-14:

Ισχυει οτι αν τα λουζεις καθε μερα μπορει να σου πεσουν? Για τα αγορια μιλαω παντα..βασικα δεν γινεται να φτιαχτει το μαλλι αν δεν ειναι λουσμενο οποτε ειναι αναγκαστικο καθε πρωι να λουσομαι..Δεν μπορω να τα φτιαχνω με λαδι

Παράθεση

hue

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hue
Ο hue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Σερβία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O hue έγραψε στις 04:09, 21-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Ισχυει οτι αν τα λουζεις καθε μερα μπορει να σου πεσουν? Για τα αγορια μιλαω παντα..βασικα δεν γινεται να φτιαχτει το μαλλι αν δεν ειναι λουσμενο οποτε ειναι αναγκαστικο καθε πρωι να λουσομαι..Δεν μπορω να τα φτιαχνω με λαδι
Για εξηγεισαι λιγο τι εννοεις με το ''βασικα δεν γινεται να φτιαχτει το μαλλι αν δεν ειναι λουσμενο οποτε...'' γιατι δεν σε νιωθω ...καθολου ομως !

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:45, 21-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Λοιπόν, να σας πω κι εγώ τον πόνο μου για τα μαλλιά μου...
Ανήκω στην κατηγορία των "σπαστών" μαλλιών!Κάθε χρόνο θέλω να κάνω μια αλλαγή και έτσι αποφασίζω να κόψω φράντζα!Καθώς, όμως, το μαλλί μου δεν "στέκεται"πρέπει να τα ισιώνω κάθε φορά πριν βγω απ'το σπίτι γιατί γίνονται χάλια από την υγρασία.Συνήθως κόβω φράντζα στο πλάι γιατί μου φαίνεται οτι την κουμαντάρεις σχετικά πιο εύκολα αλλά φέτος έκοψα κανονική πανω στο μέτωπο!Τώρα που μάκρυνε την πήγα πάλι στο πλάι αλλά περιμένω πότε θα μακρύνει αφού λόγω της σγουράδας του μαλλιού μου κάνει στην άκρη ενα μικρό "κερατάκι".
Σκεφτόμουν, λοιπόν, μήπως την ξανακόψω πάνω στο μέτωπο αλλά πιο κοντή έτσι ώστε να μην έχει και πολλά περιθώρια να "γυρίσει"!Λέτε να στέκεται έτσι ή πάλι θα μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που το έκανα;
Λυπάμαι, αλλά νομίζω μάλλον το δεύτερο... Επειδή κι εγώ έχω σπαστά μαλλιά, κάποτε είχα κάνει το ίδιο και το σκυλομετάνιωσα. Μπορεί να μην έχει περιθώρια να γυρίσει, αλλά (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) είχε περιθώρια να φουντώσει (όσο πιο κοντό... τόσο πιο φουντωτό) και με τη χωρίστρα στη μέση (στο πλάι δεν μ'έπαιρνε λόγω μήκους της αφέλειας) έμοιαζε σαν να είχα στο μέτωπο κακο-περιποιημένα, φουντωτά... μουστάκια!
Μια ιδέα πάντως (και με κάθε επιφύλαξη): μπορείς αντί να την κόψεις όλη σύριζα πιο κοντή, να την κοντύνεις μεν, αλλά σε διαφορετικά μήκη ώστε να μη φριζάρει. Εννοώ δεν θα κοντύνεις όλη τη φράντζα, αλλά ωρισμένα σημεία, έτσι ώστε να μη γυρίζει, ούτε να "πετάει". Ρώτησε σχετικά την κομμώτριά σου, αν όντως αυτό είναι εφικτό

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Εξαρτάται το μαλλί και κυρίως το δέρμα που στηρίζει τις ρίζες.Αν τα μαλλιά σου είναι ξηρά, θα τα καταστρέψεις λούζοντας τα καθημερινά. Εκεί είναι χρήσιμα τα προϊόντα styling (jel, αφροί κλπ)
Αν πάλι είναι υπερβολικά λιπαρά και τα λούζεις λιγώτερο από 2 φορές την εβδομάδα..τότε η τρίχα θα "πνίγεται" στη λίγδα και προοδευτικά θα αδυνατίσει. Το ίδιο και η ρίζα, που όπου δεν θα "αναπνέει" δεν θα αιματώνεται σωστά με αποτέλεσμα τα μαλλιά να αρχίσουν να πέφτουν και αυτό να φαίνεται, θα δείχνουν πολύ πιο αραιά
Για το κάθε πρωί, μόνο και μόνο για να "στρώνουν" καλύτερα.. Μόνο αν βρεις ένα πολύ απαλό σαμπουάν, σαν βρεφικό κάτι..Αλλά αν γίνεται να τα λούζεις μέρα παρά μέρα, θα ήταν πιο ασφαλές.
Όπως και να'ναι, όταν βρεις ευκαιρία ρώτα κι ένα δερματολόγο. Για μια έγκυρη και υπεύθυνη γνώμη

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 14:16, 21-11-14:

Λυπάμαι, αλλά νομίζω μάλλον το δεύτερο... Επειδή κι εγώ έχω σπαστά μαλλιά, κάποτε είχα κάνει το ίδιο και το σκυλομετάνιωσα. Μπορεί να μην έχει περιθώρια να γυρίσει, αλλά (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) είχε περιθώρια να φουντώσει (όσο πιο κοντό... τόσο πιο φουντωτό) και με τη χωρίστρα στη μέση (στο πλάι δεν μ'έπαιρνε λόγω μήκους της αφέλειας) έμοιαζε σαν να είχα στο μέτωπο κακο-περιποιημένα, φουντωτά... μουστάκια!
Μια ιδέα πάντως (και με κάθε επιφύλαξη): μπορείς αντί να την κόψεις όλη σύριζα πιο κοντή, να την κοντύνεις μεν, αλλά σε διαφορετικά μήκη ώστε να μη φριζάρει. Εννοώ δεν θα κοντύνεις όλη τη φράντζα, αλλά ωρισμένα σημεία, έτσι ώστε να μη γυρίζει, ούτε να "πετάει". Ρώτησε σχετικά την κομμώτριά σου, αν όντως αυτό είναι εφικτό

Εξαρτάται το μαλλί και κυρίως το δέρμα που στηρίζει τις ρίζες.Αν τα μαλλιά σου είναι ξηρά, θα τα καταστρέψεις λούζοντας τα καθημερινά. Εκεί είναι χρήσιμα τα προϊόντα styling (jel, αφροί κλπ)
Αν πάλι είναι υπερβολικά λιπαρά και τα λούζεις λιγώτερο από 2 φορές την εβδομάδα..τότε η τρίχα θα "πνίγεται" στη λίγδα και προοδευτικά θα αδυνατίσει. Το ίδιο και η ρίζα, που όπου δεν θα "αναπνέει" δεν θα αιματώνεται σωστά με αποτέλεσμα τα μαλλιά να αρχίσουν να πέφτουν και αυτό να φαίνεται, θα δείχνουν πολύ πιο αραιά
Για το κάθε πρωί, μόνο και μόνο για να "στρώνουν" καλύτερα.. Μόνο αν βρεις ένα πολύ απαλό σαμπουάν, σαν βρεφικό κάτι..Αλλά αν γίνεται να τα λούζεις μέρα παρά μέρα, θα ήταν πιο ασφαλές.
Όπως και να'ναι, όταν βρεις ευκαιρία ρώτα κι ένα δερματολόγο. Για μια έγκυρη και υπεύθυνη γνώμη
Δεν νομιζω να εχω ξηρα μαλλια..θα ελεγα οτι γινονται "λαδερα" ευκολα..

Αρχική Δημοσίευση από hue
Για εξηγεισαι λιγο τι εννοεις με το ''βασικα δεν γινεται να φτιαχτει το μαλλι αν δεν ειναι λουσμενο οποτε...'' γιατι δεν σε νιωθω ...καθολου ομως !

Δεν γινεται να σηκωθει το μαλλι αν δεν ειναι λουσμενο..Τι ακριβως δεν καταλαβες?

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:45, 21-11-14:

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί να κάνεις φράτζα σε σπαστό μαλλί αν δε θέλεις -για τους δικούς σου λόγους- να την ισιώνεις κάθε μέρα; Εγώ προσωπικά,δε θα το δοκίμαζα διότι θα κατέληγε στο να στριφογυρνάει πάλι. Γενικά,στο σπαστό και το σγουρό μαλλί Ό,ΤΙ και να τους κάνεις είναι με τέτοιο τρόπο δομημένη η τρίχα και οι δεσμοί της που και μαγικά να προσπαθήσεις,δε θα σου κάνει το χατίρι. Εγώ το΄χα προσπαθήσει για φράτζα και τελικά τη βαρέθηκα και την άφησα να μακρύνει. . Γιατί δε δοκιμάζεις κάτι άλλο όπως καρέ στον ώμο ή κάτι; Δεν το΄χω με φράτζες και αφέλειες και θεωρώ πως πάνε ΜΟΝΟ σε ίσιο μαλλί.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:46, 21-11-14:

Εγώ πάντως έχω μακρύ καρέ με φραντζα την οποία γυρίζω στα δεξιά και στέκεται μια χαρά και ας είναι σπαστό το μαλλι μου.

Παράθεση

aye (mercedes)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:06, 27-01-15:

έχει καμιά να μου προτείνει κάποιο καλό dry shampoo; ή γενικά κάποιο σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά;

έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με τα μαλλιά μου, θέλουν κάθε μέρα λούσιμο αλλιώς την επομένη είναι λαδωμένα. ναι, το ξέεερω πως θα βοηθούσε να μην τα λούζω κάθε μέρα αλλά λόγω προγράμματος δεν γίνεται και φυσικά εγώ με μαλλί λαδωμένο να βγώ έξω δεν
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρίχες!!! - Από kaitikati
      Το θέμα έχει λάβει 147 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-16 στις 09:28.
    • Τρίχες! - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-14 στις 00:22.
    • Τρίχες!! - Από booky
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-09-10 στις 20:51.
    • Πρόβλημα με τις τρίχες!!! - Από g3org1a
      Το θέμα έχει λάβει 36 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-10 στις 00:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους