Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή Username

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 12:40, 22-04-11:

Γεια σας παιδιά, έχω ένα πρόβλημα, πριν από λίγες μέρες πήγα το laptop μου στην αντιπροσωπία και μου κάναν format γιατί δεν είχα κρατήσει αντίγραφα ασφαλείας, το πήγα λοιπόν και μου πέρασαν τα windows με ένα username που τους ήρθε στην τύχη, εγώ το άλλαξα και έβαλα αυτό που ήθελα αλλά δεν άλλαξε στον φάκελο χρήστες, στο cmd και σε άλλα μέρη, τι πρέπει να κάνω για να το αλλάξω και να μου αλλάξει το username παντού;; Δεν θέλω με τίποτα να κάνω νέο χρήστη και να διαγράψω αυτόν...Με ποιών τρόπο γίνεται να αλλάξω το username παντού;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 12:57, 22-04-11:

Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Λογαριασμοί χρηστών & οικογενειακή ασφάλεια-Λογαριασμοί χρηστών-Αλλαγή ονόματος του λογαριασμού σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 13:40, 22-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Λογαριασμοί χρηστών & οικογενειακή ασφάλεια-Λογαριασμοί χρηστών-Αλλαγή ονόματος του λογαριασμού σας
Ναι, αυτό το έκανα το θέμα μου είναι ότι στο cmd, στους χρήστες και σε άλλα προγράμματα μου βγάζει TOSHIBA (που είναι το όνομα που του έχουν δώσει αυτοί) και όχι Nathanasiou (που είναι το όνομα που του έχω δώσει εγώ)...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 13:52, 22-04-11:

Δεν ξέρω γιατί δεν στο κάνει.
Λίγο που έψαξα προτείνουν ως λύση τη δημιουργία νέου λογαριασμού όπου θα αντιγράψεις τα αρχεία και έπειτα delete στον πρώτο.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 13:59, 22-04-11:

Kαμιά άλλη ιδέα;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KingFox : 22-04-11 στις 14:21.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:48, 22-04-11:

Είναι μία πολύ απλή εντολή, ως root:
# usermod -l login-name old-name
Αν έχεις linux.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:43, 22-04-11:

http://www.insomnia.gr/topic/403065-...3%CF%84%CE%B7/ δες και εδώ.

@ Γιώργο,
άλλη μια φορά να το ακούσω και θα βάλω linux.
Μετά όμως θα σας πρήξω στις ερωτήσεις.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 15:07, 23-04-11:

Τελικά έφτιαξα άλλον λογαριασμό και μετέφερα τα αρχεία (δεν ήταν και τόσο δύσκολο) Ευχαριστώ !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 15:43, 23-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Πράγματι, ισχύει αυτό που του είπες, ωστόσο με αυτόν τον τρόπο αλλάζει απλά το όνομα του λογαριασμού, όχι όμως και του υπολογιστή!
Για να αλλάξει ριζικά το όνομα του υπολογιστή, υπάρχει ο εξής τρόπος:
Yπολογιστής-->Ιδιότητες Συστήματος-->Προστασία συστήματος-->Όνομα υπολογιστή-->Αλλαγή...--> και μετά στο πεδίο ''Όνομα υπολογιστή'' βάζεις αυτό που θες, πατάς ok.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 23-04-11 στις 17:19.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους