Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μυστικά για τα μπαχαρικά & τα μυρωδικά

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:11, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Άντε να κάνω την αρχή...

Στις ομελέτες μ' αρέσει πολύ ο συνδυασμός κάρυ και σκόρδο σε σκόνη. Μιαμμμ...
Εσείς τι άλλο βάζετε στις ομελέτες σας;
Στην ομελέτα μου αρέσει πάρα πολύ η ρίγανη (αλλά προς το τέλος του ψησίματος της ομελέτας για να διατηρηθεί πράσινη πράσινη)

Επιπλέον, βάζω αλάτι, πιπέρι και πάπρικα καυτερή. Φοβερός συνδυασμός...

Να ξέρετε ότι το κάρυ είναι ένα από τα 7 συστατικά που πρέπει να τρώμε καθημερινά για μακροζωία! Μπράβο σε όσους το βάζουν παντού! Εγώ σπάνια το τρώω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:11, 05-04-12:

παιδια ξερετε που παει ο κουρκουμας και το κυμινο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:14, 05-04-12:

Το κύμινο πάει σίγουρα στα σουτζουκάκια. Ο κουρκουμάς δίνει ωραίο χρώμα στο ρύζι στα ποπ κόρν ...χμ, εγώ θα τον έβαζα και στο κοτόπουλο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:16, 05-04-12:

τι γευση εχει?ποπ κορν κανω πολλα,,το βαζεις πριν στο λαδι?

επισης το καρδαμο κα το κολιανδρο?καποιο απο τα δυο ειναι καψες..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:28, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι γευση εχει?ποπ κορν κανω πολλα,,το βαζεις πριν στο λαδι?
Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω . Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως τα ποπ κορν που τρώμε ας πούμε στο σινεμά, για να γίνουν κίτρινα τους βάζουν κουρκουμά. Αν έφτιαχνα στο σπίτι θα δοκίμαζα να ρίξω λίγο στο λάδι, ναι. (Αλλά κάνε μια μικρή ποσότητα για δοκιμή, γιατί δεν είμαι σίγουρη )

Κάρδαμο έβαζε ο πρώην άνδρας μου όταν έφτιαχνε κακάο και ταίριαζε πάρα πολύ. Δεν θυμάμαι να το έχω φάει αλλού.
Σε αυτή τη μορφή λέω:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:16, 05-04-12:

Κιμινο εγω βαζω σχεδον παντου.Ακομα και σε κοκκινη σαλτσα,για κρεας βεβαια,και μου αρεσει παρα πολυ!
Το καρδαμο παιδια ειναι καταπληκτικο για κρεατικα,και μαλιστα για σαλτσα μαυροδαφνης που μπαινει πανω σε κρεας.Να το δοκιμασετε..ειναι φοβερο!!
Γενικα με τα μπαχαρικα εχω φοβερη σχεση.Μου αρεσουν πολυ,και τους δινω και καταλαβαινουν..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:00, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette

Να ξέρετε ότι το κάρυ είναι ένα από τα 7 συστατικά που πρέπει να τρώμε καθημερινά για μακροζωία! Μπράβο σε όσους το βάζουν παντού! Εγώ σπάνια το τρώω!
Ποια είναι αυτά τα 7 μπαχαρικά, ξέρεις; Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 20:08, 07-04-12:

Κρόκος Κοζάνης....

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:09, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Oralee
Ποια είναι αυτά τα 7 μπαχαρικά, ξέρεις; Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι..
Το είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό διατροφής. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:11, 07-04-12:

Και δεν βρίσκω κανένα άρθρο σχετικό στο ίντερνετ και τώρα που ψάχνω.. δλδ βρήκα αυτό, αλλά δεν έχει το κάρυ μέσα που ξέρω κι εγώ πως ανήκει στην λίστα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:18, 07-04-12:

Εγώ πάντως έβαλα στο google: 7 spices for good health και μου έβγαλε κάποια σχετικά αποτελέσματα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:21, 07-04-12:

Δεν σκέφτηκα να το γράψω στα αγγλικά..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:42, 07-04-12:

Να σου πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι μόνο 7. Όλα έχουν ευεργετικές ιδιότητες το καθένα τη δική του.

Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 21:36, 27-12-16:

όποιος δεν έχει βάλει το Γκάραμ Μασάλα σε κρέας,ψάρι ή όσπριο,έχει χάσει ποσοστό γεύσης..Τι να πω?
Εγώ είμαι ερωτευμένη με τα χαρμανια μου......Κάθε μπαχαρικό είναι ένα και ένα..Φαγητό χωρις χαρμάνι δε γίνεται είναι ο βασιλιάς της γεύσης και της νοστιμιάς θαρρώ.Όλα αυτά ασφαλώς ισχύουν όταν χρησιμοποιούνται με την ορθή δοσολογία και το σωστό τρόφιμο..
Τέλος πάντων εμένα είναι απο τ'αγαπημένα μου και το χρησιμοποιώ και το φτιάχνω με τη συνταγη της μητερας μου (βέρας πολίτισας).Το προσθέτω στο φαγητό προς το τέλος του ψησίματος, για να μη χάσει το άρωμά του.
Απαραιτητως θέλει προσοχή (όπως και κάθε χαρμάνι)να μη καούν τα υλικά αν κάνετε μόνοι σας το τάδε μείγμα μπαχαρικού.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:56, 27-12-16:

Παράξενο να ταιριάζει και σε κρέας και σε ψάρι και σε όσπρια το γκαραμ μασαλα...
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 23:31, 27-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Παράξενο να ταιριάζει και σε κρέας και σε ψάρι και σε όσπρια το γκαραμ μασαλα...
Kι όμως..Όταν το δοκιμάσεις ,πες μου εντυπώσεις.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους