Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτη επίσκεψη στο γυναικολόγο

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 15:06, 28-04-11:

Πώς ήταν η εμπειρία σας στην πρώτη σας επίσκεψη?Είχατε άγχος?..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:08, 28-04-11:

εξαρταται για ποιο λογο θα πας αλλα οτι λογος και να ειναι δεν παυει απο του να ειναι ενας κανονικος γιατρος σαν ολους τους αλλους. μη σου πω ο οδοντιατρος για μενα ειναι οτι χειροτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 15:12, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
κανενα ...πηγα περιπου στην ηλικια σου αν θυμαμαι καλα για τσεκ απ ...,οπως θα πηγαινα σε οποιονδηποτε αλλο γιατρο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:14, 28-04-11:

Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991).
Τι κίνδυνοι υπάρχουν και η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει τακτικά σε γυναικολόγο;

-petros

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 15:18, 28-04-11:

καταρχην πρεπει να πηγαινει για τεστ παπ μια φορα τον χρονο. κατα δευτερον ο γυναικολογος της κανει και γενικη εξεταση και στηθους και κολπου κλπ. οσο μεγαλωνεις καποια πραγματα δεν πρεπει να τα αμελεις. η υγεια σου ειναι.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 15:22, 28-04-11:

Εγώ δεν έχει χρειαστεί να πάω..Αλλά το 'χω μεγάλο άγχος!Από ε΄να σημείο κι έπειτα είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις να πηγαίνεις...Αλλά δε νομίζω να βρω ποτέ το θάρρος...!Πέτρο να πείσεις τη μαμά σου να πάει,είναι απαραίτητο κάθε χρόνο να κάνει το τεστ παπ...(κοίτα ποιος μιλάει,η γυναικολογοφοβική!)

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:00, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
κανενα ...πηγα περιπου στην ηλικια σου αν θυμαμαι καλα για τσεκ απ ...,οπως θα πηγαινα σε οποιονδηποτε αλλο γιατρο...

Απο οσες κοπελες εχω ακουσει που πηγανε σε αυτην την ηλικια η 1-2 χρονια μεγαλητερες ητανε τραγικοτατη εμπειρια για αυτες και δεν θελουν να ξαναπανε για κανεναν λογο...

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 16:31, 28-04-11:

Εγώ δεν έχει χρειαστεί να πάω..
Oυτέ εγώ έχει χρειαστεί να πάω ποτέ.. Αλλά και μόνο στην ιδέα,αγχώνομαι. =/

Πότε πρέπει μια κοπέλα να αρχίσει να πηγαίνει σε γυναικολόγο βασικά?
Είμαι 18 και δεν έχει χρειαστεί να πάω μέχρι τώρα,αλλά μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια επίσκεψη?
Κάτι είχα ακούσει ότι είναι καλό να πάει η κοπέλα,μετά την πρώτη σεξουαλική της επαφή,ισχύει κάτι τέτοιο?

Γνωρίζει κάποιος? =/

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H natasoula... έγραψε στις 20:42, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Oυτέ εγώ έχει χρειαστεί να πάω ποτέ.. Αλλά και μόνο στην ιδέα,αγχώνομαι. =/

Πότε πρέπει μια κοπέλα να αρχίσει να πηγαίνει σε γυναικολόγο βασικά?
Είμαι 18 και δεν έχει χρειαστεί να πάω μέχρι τώρα,αλλά μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια επίσκεψη?
Κάτι είχα ακούσει ότι είναι καλό να πάει η κοπέλα,μετά την πρώτη σεξουαλική της επαφή,ισχύει κάτι τέτοιο?

Γνωρίζει κάποιος? =/
Κοίτα,απ' όσο ξέρω μετά την πρώτη σου σεξουάλικη επαφή πρέπει να πας οπωσδήποτε(και επειδή θα αρχίσεις το τεστ Παπ αλλά και για να σου δώσει βασικές συμβουλές ο γιατρός σου).Αλλά αν ενηλικιωθείς(και δεν έχεις ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις),πρέπει ούτως ή άλλως να πας...Αυτά,χωρίς να θέλω να σε αγχώσω,γιατί καταλαβαίνω απόλυτα το δισταγμό σου...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:56, 28-04-11:

Είχα διαβάσει πρόσφατα πως έρευνες έδειξαν ότι ανεξάρτητα από τη σεξουαλική ζωή της γυναίκας, ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21, επομένως και τα τεστ ξεκινάνε τότε. Μία πηγή εδώ.

Από εκεί και πέρα, καθένας κάνει ό,τι του πει ο γιατρός του. Μπορείς να κανονίσεις μια επίσκεψη μόνο για να συζητήσετε και να σου λύσει όποια απορία μπορεί να έχεις κι αν το κρίνει απαραίτητο να προχωρήσεις και σε εξέταση, να σου φύγει και το άγχος.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jo_
H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε στις 15:09, 29-04-11:

Δηλαδή μία κοπέλα πρέπει να επισκεφτεί έναν γυναικολόγο μετά τα 18 ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση; Ποιός ο λόγος; Αφού όπως λέει η MissKit 'ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21'

Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H natasoula... έγραψε στις 17:41, 29-04-11:

Δεν παίρνω όρκο για αυτό,κάπου το είχα διαβάσει παλιότερα...Πάντως μετά τα 21 είναι εκατό τοις εκατό σίγουρο ότι πρέπει να πας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,248 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:53, 29-04-11:

Εγώ αυτό που θυμάμαι από επίσκεψη σε γυναικολόγο ήταν ένας μέσης ηλικίας γιατρός που επειδή είχα άγχος μου είπε "ξάπλωσε κι άνοιξε τα πόδια όπως κάνεις σε άλλες, ευχάριστες στιγμές". Από κει γέλασα και δεν έχω άγχος πια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Διακεκριμένο μέλος

H natasoula... έγραψε στις 20:20, 29-04-11:

Τι πιστεύετε,είναι καλύτερο ο γυναικολόγος να είναι άντρας ή γυναίκα?..

Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 20:57, 29-04-11:

Ρομπότ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:02, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jo_
Δηλαδή μία κοπέλα πρέπει να επισκεφτεί έναν γυναικολόγο μετά τα 18 ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση; Ποιός ο λόγος; Αφού όπως λέει η MissKit 'ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21'
Δεν είναι μόνο ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας που μας απασχολεί.
Καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται πάνω κάτω με τα γεννητικά σου όργανα και την αναπαραγωγική σου υγεία γενικότερα, όπως επίσης και να είσαι ενημερωμένη για μεθόδους αντισύλληψης.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 21:43, 29-04-11:

Οτι σε κανει να αισθανεσαι εσενα καλυτερα .Τις πιο πολλες φορες αλλωστε παμε σε συστημενο γιατρο ή στον οικογενειακο οποτε το φυλο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.Καλο θα ηταν το φυλο του γιατρου να μην σε απασχολησει καθοριστικα ,αλλα να εστιασεις στο να βρεις εναν καλο ,εμπειρο γυναικολογο ,να παραμεινεις σε αυτον και να μην αλλαζεις συχνα γιατρους ωστε να αναπτυχθει μεταξυ σας μια σχεση εμπιστοσυνης που συν τω χρονο θα σε κανει να αισθανεσαι ακομη πιο ανετα .Αλλωστε συν τω χρονω ,θα ακολουθησουν ενδεχομενως και πιο σοβαρα θεματα οπως εγκυμοσυνες ,μικροεπεμβασεις ,πιθανες μικρολιμωξεις που χρηζουν θεραπειων κλπ. και η εμπειρια του γιατρου ειναι καθοριστικη.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:13, 29-04-11:

Στην 1η επίσκεψη είχα σε μια γυναικολόγο για κάποιο μικροπροβληματάκι (ούτε καν θυμάμαι τι) και δεν μου είχε κάνει κανονική εξέταση, οπότε δεν ήταν τίποτα φοβερό.
Στην 2η επίσκεψη, που πήγα σε άλλη γυναικολόγο, η οποία μου έκανε κανονική εξέταση, ήμουν πολύ ικανοποιημένη, ήταν πολύ ευγενική και προσεχτική στις κινήσεις της. Επίσης μεγάλο πλεονέκτημα ήταν ότι σου εξηγούσε τι θα κάνει μετά οπότε δεν σε έπιανε απροετοίμαστη. Γενικά μου είχε αρέσει πολύ και πήγαινα σε αυτήν. Είχε τύχει μία φορά να λείπει σε συνέδριο και έπρεπε να πάω σε έναν άνδρα, ο οποίος δεν μου άρεσε.

Τώρα βέβαια μένω σε άλλη πόλη (και ούτως ή άλλως η παλιά μου γυναικολόγος πρέπει να έχει σταματήσει να εργάζεται πλέον) έχω πάει σε 3 διαφορετικούς (1 γυναίκα και 2 άνδρες). Η γυναίκα ήταν πολύ προσεχτική στις κινήσεις αλλά δεν μου άρεσε τόσο η γενικότερη συμπεριφορά και στάση της. Πήγα σε έναν άνδρα γυναικολόγο που μου είχαν συστήσει και ήταν άθλιος...Πρώτη φορά νευρίασα τόσο με γιατρό. Ήταν αγενής και συμπεριφερόταν πατερναλιστικά, οι κινήσεις του ήταν πολύ απότομες, με πόνεσε πολύ και παρόλο που έβλεπε ότι πονάω συνέχιζε ακάθεκτος. Επίσης, μου έβγαλε λάθος διάγνωση και ακόμη και για την διάγνωση αυτή μου έδωσε ξεπερασμένα φάρμακα. Πάλι καλά που ήμουν υποψιασμένη και πήγα γραμμή στον παθολόγο μου, που τον εμπιστεύομαι, για να μου συστήσει κάποιον άλλο. Με έστειλε σε έναν άντρα γυναικολόγο από τον οποίο έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη, με κάνει να αισθάνομαι άνετα, έχει γνώσεις, είναι ευγενικός και αρκετά προσεχτικός. Το μόνο κακό είναι πως ξέρει ότι είμαι φοιτήτρια Ιατρικής οπότε εκεί που με εξετάζει, με ρωτάει και για την ιστολογία της μήτρας.

Γενικά:
  • Μην εμπιστεύεστε και τόσο τις γνώμες φίλων/γνωστών/συγγενών γιατί μπορεί να καείτε.
  • Αν δεν νιώθετε άνετα ή φοβάστε με κάτι εξηγήστε στον γιατρό τι ακριβώς σας προβληματίζει.
  • Αν έχετε απορίες μην διστάζετε να ρωτάτε τον γιατρό. Ζητήστε του να το επαναλάβει μέχρι να καταλάβετε.
  • Για εσάς η συγκεκριμένη περιοχή έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά για έναν γιατρό είναι απλά ένα μέρος του σώματος, οπότε δεν χρειάζεται να ντρέπεστε. Είτε βλέπουν το πόδι είτε τα γεννητικά όργανα, το ίδιο πράγμα είναι.
Δεν έχει σημασία. Έχω βέβαια την εντύπωση ότι οι γυναίκες δεν είναι τόσο άγριες στις κινήσεις τους εκεί κάτω αλλά ίσως απλά να μου έτυχε έτσι και να μην είναι γενικό φαινόμενο.
Ξέρω κοπέλες που ντρέπονται πάρα πολύ να πάνε σε άνδρα γυναικολόγο κι όμως όταν βρίσκουν τον κατάλληλο (ποιο εύκολο είναι να βρεις γαμπρό παρά κατάλληλο γυναικολόγο) δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εγώ δεν ντρέπομαι οπότε τέτοια θέματα δεν έχω.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:46, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Πάλι καλά που ήμουν υποψιασμένη και πήγα γραμμή στον παθολόγο μου, που τον εμπιστεύομαι,
Εγώ πάω ακόμα στην παιδίατρο μου ότι πρόβλημα υγείας και να έχω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 22:46, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991).

-petros
πετρο πιαστην απο το μαλλι και πηγαινε την αμεσως αντε μην νευριασω παλι!!!!!!!(ενταξει για τα μαλλια πλακιζω!!)
δεν πρεπει να το αμελει ειναι πολυ βασικο να κανει καθε 6 μηνες αντε 1 φορα τον χρονο στην χειροτερη ΤΕΣΤ ΠΑΠ
μπορει να υπαρχουν εσωτερικες αλοιωσεις πραγμα που ειναι πολυ συνιθισμενο για γυναικες που βρισκονται σε αναπαραγωγικη ηλικια........ χτυπα ξυλο μπορει να υπαρχουν τυχον καλοηθεις ογκοι, ινωμυοματα και διαφορα αλλα που μπορει να μην ειναι τοσο επικυνδυνα στο σταδιο που ειναι,αλλα αν δεν παρακολουθουνται τακτικα να εξελιχθουν σε κατι πιο σοβαρο.....
ειναι πραγματικα κριμα ενω η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ και υπαρχουν τοσες εξετασεις εμεις να αμελουμε την υγεια μας!!!!!!!!! γιαυτο λοιπον μην την αφηνεις!!!!!!!και εγω φωναζω στην δικια μου, βαριεται να κλεισει ραντεβου και το καθυστερει αντι για 6 μηνες πηγαινει στον χρονο....ντροπη

Αρχική Δημοσίευση από fockos
χαχαχαχαχαχ ελεος!!!!!σε φανταζομαι 40 χρονων στον θαλαμο να περιμενεις......εσυ και τα νηπια μαζι!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 29-04-11 στις 22:59. Αιτία: merge
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:05, 29-04-11:

Πάω σε ώρες που δεν έχει κίνηση.

Γενικά πιστεύω ότι ένας παιδίατρος είναι καλύτερος στο να αντιμετωπίζει λοιμώξεις από έναν παθολόγο ή γνωρίζει καλύτερα το πρόγραμμα εμβολιασμών και τις επαναληπτικές δόσεις. Επίσης εξαιτίας της φύσεως του επαγγέλματος η ευθύνη είναι μεγάλύτερη συνεπώς τα πρωτόκολλα των παιδιάτρων είναι πιο αυστηρά από των παθολόγων και τα φάρμακα δίνονται πιο προσεκτικά. Επίσης επειδή τα βρέφη δε μιλάνε και τα παιδιά λένε πολλά ψέματα ένας παιδίατρος μπορεί να κάνει πιο εύκολα διάγνωση κοιτόντας συμπτώματα και σημεία και ψηλάφηση και επίκρουση χωρίς να στηρίζεται στα λεγόμενα του ασθενούς πράγμα που κάνουν σε μικρότερο βαθμό οι παθολόγοι. Επίσης κάποιες τεχνικές όπως να παίρνεις αίμα τις κάνουν καλύτερα οι παιδίατροι.

Εντάξει για γυναικολογικά πράγματα (δεν ασχολούμαι εγώ με τέτοια) είναι δύσκολο να την αντιμετωπίσει ένας παιδίατρος παρόλα αυτά ένας παιδίατρος μπορεί να αναγνωρίσει αν κάτι είναι παθολογιό ή όχι.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 23:33, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ ρωτάω την παιδίατρο μου για τα εμβόλια. Και αν χρειαστεί να κάνω κανένα επαναληπτικό πάω σε αυτήν.

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
δεν πρεπει να το αμελει ειναι πολυ βασικο να κανει καθε 6 μηνες αντε 1 φορα τον χρονο στην χειροτερη ΤΕΣΤ ΠΑΠ
[...]
και εγω φωναζω στην δικια μου, βαριεται να κλεισει ραντεβου και το καθυστερει αντι για 6 μηνες πηγαινει στον χρονο....ντροπη
6 μήνες; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ποιος σου είπε για τόσο συχνά τεστ ΠΑΠ;

American Cancer Society Guidelines for the Early Detection of Cancer

Πηγή: cancer.org

American College of Obstetricians and Gynecologists

Πηγή: medscape.com

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:50, 02-05-11:

-petros
Εμένα είναι 54 και έχει να πάει κάτι χρόοονια. Και δεν γίνεται να αλλάξει γνώμη. Δεν πάει. Τι να κάνω;;;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 15:56, 02-05-11:

btw, οι γυναικολογοι ειναι οι γιατροι που βγαζουν μακραν τα περισοτερα λεφτα (περισοτερα και απο πλαστικους) ακριβως επειδη υπαρχει ο μυθος οτι οι γυναικες πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πηγαινουν στο γυναικολογο.

Χαλαρα, ο γυναικολογος ειναι οπως ολοι οι αλλοι γιατροι, μια στο τοσο ενα τσεκ απ κανει καλο, αλλα μην μας πιανει και πανικος.

Εμένα είναι 54 και έχει να πάει κάτι χρόοονια. Και δεν γίνεται να αλλάξει γνώμη. Δεν πάει. Τι να κάνω;;;
ειναι απειρος πιο πιθανο να παθει οστεοποροση/καρδια/αθηροσκληροση/διαβητη/καρκινο του παχεως εντερου και οτι αλλο βαλει ο νους σου απο καρκινο της μητρας/τραχιλου (thats prety much it).

αλλα δεν βλεπω να την πριζεις για το οτι δεν εχει παει σε ολους τους παραπανω γιατρους...

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:00, 02-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote

αλλα δεν βλεπω να την πριζεις για το οτι δεν εχει παει σε ολους τους παραπανω γιατρους...

προφανώς......γιατί δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω όλες αυτές τις παθήσεις, όμως είμαι γυναίκα και ξέρω τους κινδύνους που σχετίζονται με την φύση μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:54, 02-05-11:

προφανώς......γιατί δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω όλες αυτές τις παθήσεις, όμως είμαι γυναίκα και ξέρω τους κινδύνους που σχετίζονται με την φύση μου.
επισις εισαι και ανθρωπος, αλλα δεν σε βλεπω να γνωριζεις τα προβληματα αυτης της φυσης.

βαζεις το φυλο σου πανω απο το ειδος σου? Δεν ειναι λιγακι ρατσιστικο αυτο?

τεσπα οι γυναικολογικοι καρκινοι (δεν βαζω τον καρκινο του μαστου σαν γυναικολογικο καρκινο, και αντρες τον παθαινουν και δεν θελεις γυναικολογο για να σε ψαχνει - οχι απαραιτητα) ειναι 5 στη λιστα με τους πιο συχνους καρκινους στις γυναικες και δεν ειναι καν στην δεκαδα για ολους τους ανθρωπους.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 18:09, 02-05-11:

Και ποιος σου είπε ρε εποτε ότι όσοι ενδιαφέρονται οι γυναίκες του περιβάλλοντός τους να επισκέπτονται τακτικά τον γυναικολόγο τους, δεν νοιάζονται για το αν επισκέπτονται τους γιατρούς των άλλων ειδικοτήτων;

Τώρα αν αναρωτιέσαι γιατί αναφέρονται μόνο σε αυτή την επίσκεψη στο συγκεκριμένο θέμα... Mάντεψε: Αυτό είναι το θέμα συζήτησης στο παρόν θρεντ! Κι αν αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει ειδικό θρεντ μόνο για την συγκεκριμένη ειδικότητα ιατρού κι όχι για όλες τις υπόλοιπες ξεχωριστά... ξαναμάντεψε: Προφανώς, θα είναι πολύ πιο δύσκολο για μία γυναίκα να επισκεφτεί τον συγκεκριμένο γιατρό σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους.

Το γιατί, δεν το ξέρεις κι ούτε θα το μάθεις ποτέ (κι ούτε και είναι κι απαραίτητο δηλαδή) γιατί μπορεί να είσαι γνώστης όλων των επιστημών και να κατέχεις κάθε γνώση, αλλά ΔΕΝ είσαι γυναίκα!

Πάψε, λοιπόν, να θεωρείς πως ξέρεις τα πάντα σε σχέση με τα πάντα και απλά δέξου ότι κάποια θέματα απλά δεν σε αφορούν!

Φιλικά!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:20, 02-05-11:

Χαλαρα, ο γυναικολογος ειναι οπως ολοι οι αλλοι γιατροι, μια στο τοσο ενα τσεκ απ κανει καλο, αλλα μην μας πιανει και πανικος.
ειναι απειρος πιο πιθανο να παθει οστεοποροση/καρδια/αθηροσκληροση/διαβητη/καρκινο του παχεως εντερου και οτι αλλο βαλει ο νους σου απο καρκινο της μητρας/τραχιλου (thats prety much it).
τεσπα οι γυναικολογικοι καρκινοι (δεν βαζω τον καρκινο του μαστου σαν γυναικολογικο καρκινο, και αντρες τον παθαινουν και δεν θελεις γυναικολογο για να σε ψαχνει - οχι απαραιτητα) ειναι 5 στη λιστα με τους πιο συχνους καρκινους στις γυναικες και δεν ειναι καν στην δεκαδα για ολους τους ανθρωπους.
Δεν είναι μόνο ο καρκίνος που μας απασχολεί, όπως είπαμε και παραπάνω:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Δεν είναι μόνο ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας που μας απασχολεί.
Καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται πάνω κάτω με τα γεννητικά σου όργανα και την αναπαραγωγική σου υγεία γενικότερα, όπως επίσης και να είσαι ενημερωμένη για μεθόδους αντισύλληψης.

Σοβαρά; Δεν τον βάζεις στους γυναικολογικούς καρκίνους επειδή και άνδρες μπορεί να αναπτύξουν καρκίνο στο στήθος;
In the US, approximately 207,090 new cases of female invasive breast cancer were predicted to occur in 2010, along with 1,970 cases in men .

Jemal A, Siegel R, Xu J, Ward E. Cancer statistics, 2010. CA Cancer J Clin. Sep-Oct 2010;60(5):277-300.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την Myrtle.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 22:14, 02-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Δεν μπορεις να κανεις τιποτε δυστυχως Μαρω ,μονο να της μιλησεις και να της εξηγησεις οτι ειναι απαραιτητο ΄σε αυτην την ηλικια να κανει μαστογραφια ,τεστ παπ και να εχει τον γυναικολογο της που θα την εξεταζει τακτικα...Με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα την πεισεις ....Ισως αν σε συνοδευε σε καποια δικη σου επισκεψη στο γιατρο ;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:44, 02-05-11:

Σοβαρά; Δεν τον βάζεις στους γυναικολογικούς καρκίνους επειδή και άνδρες μπορεί να αναπτύξουν καρκίνο στο στήθος;
δεν χρειαζεσαι γυναικολογο για να διαγνωσεις καρκινο του μαστου.

και δεν λεω πουθενα οτι δεν χρειαζεται να τσεκαρεις μια στο τοσο, αυτο που ειπα εξ αρχης ειναι οτι οι γυναικολογοι βγαζουν τα περισοτερα λεφτα απο ολους τους υπολοιπους γιατρους γιατι...αγνωστο γιατι, γιατι υπαρχει ο μυθος οτι ΚΑΘΕ γυναικα πρεπει να πηγαινει μια φορα το εξαμηνο στο γυναικολογο, και οτι η πρωτη επισκεψη σε γυναικολογο πρεπει να γινει οταν γινει σεξουαλικα ενεργη και ειναι αυτο σημαδιακο.

μην του δινετε τοση σημασια γιατι δεν εχει.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 23:31, 02-05-11:

δεν χρειαζεσαι γυναικολογο για να διαγνωσεις καρκινο του μαστου.
και δεν λεω πουθενα οτι δεν χρειαζεται να τσεκαρεις μια στο τοσο, αυτο που ειπα εξ αρχης ειναι οτι οι γυναικολογοι βγαζουν τα περισοτερα λεφτα απο ολους τους υπολοιπους γιατρους γιατι...αγνωστο γιατι, γιατι υπαρχει ο μυθος οτι ΚΑΘΕ γυναικα πρεπει να πηγαινει μια φορα το εξαμηνο στο γυναικολογο, και οτι η πρωτη επισκεψη σε γυναικολογο πρεπει να γινει οταν γινει σεξουαλικα ενεργη και ειναι αυτο σημαδιακο.
μην του δινετε τοση σημασια γιατι δεν εχει.
Ρίξε μια ματιά εδώ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:36, 02-05-11:

Τα στατιστικα του WHO παντως εχουν 4 απο τους 5 στη δεκαδα, κ μαλιστα 1ο εκεινον του μαστου. Μιλαμε για επιπτωση, οχι θνησιμοτητα υπενθυμιζω...

Παγκοσμιως :

Και ενα Ευρωπαικο :

btw, οι γυναικολογοι ειναι οι γιατροι που βγαζουν μακραν τα περισοτερα λεφτα (περισοτερα και απο πλαστικους) ακριβως επειδη υπαρχει ο μυθος οτι οι γυναικες πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πηγαινουν στο γυναικολογο.
Δε νομιζω. Ορθοπεδικοι, πλαστικοι, και ισως και αλλοι, βγαζουν περισσοτερα. (παγκοσμιως μιλαω).Αλλα αληθευει οτι πιεζουν τις γυναικες να πηγαινουν συχνοτερα απ'όσο χρειαζεται. Αν δεν υπαρχουν θεματα, και μιλαμε για μικρες ηλικιες, δε χρειαζονται υπερβολες.

Υπερβολές.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:07, 03-05-11:

Nα ακούτε τους Λοριεν και Εποτε. Από την βεβαιότητα που δείχνουν, πρέπει να θυμούνται πολύ έντονα την πρώτη τους επίσκεψη σε γυναικολόγο

Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 09:58, 03-05-11:

Νομίζω πως οι γυναίκες θα ένιωθαν πιο όμορφα αν προτιμούσαν γυναίκα γυναικολόγο και όχι άντρα.Οι λόγοι είναι,πιστεύω,προφανείς.Σίγουρα,η πρώτη φορά θα έχει άγχος και αμηχανία αλλά είναι θέμα συνήθειας και αυτό,όπως και όλα άλλωστε,σωστά;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:49, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
....ειναι απαραιτητο ΄σε αυτην την ηλικια να κανει μαστογραφια , τεστ παπ και να εχει τον γυναικολογο της που θα την εξεταζει τακτικα...
Είναι κρίμα να σκεφτεί κανείς ότι κάτι που είναι ιάσιμο μπορεί να αποβεί μοιραίο μόνο γιατί δεν το κοιτάξαμε, και μάλιστα όταν υπάρχει τόσο απλή μέθοδος.

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Καλό είναι να γίνει μία τουλάχιστον επίσκεψη στο γυναικολόγο για ψηλάφηση για να ξέρεις ότι όλα είναι καλά στο σύστημα σου. Πχ ξέρω κοπέλλα που το πιθανό αδελφάκι της είχε εγκατασταθεί στις ωοθήκες της και τις έσωσε στο τσακ. Πως θα το ήξερε αυτό? Και τι σχέση είχε το γεγονός με το αν είχε ενεργή σεξουαλική ζωή? Μετά μπορείς να πηγαίνεις όποτε νομίζεις αλλά μια πρώτη επίσκεψη για να ξέρεις ότι όλα είναι καλά νομίζω επιβάλλεται.

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 18:54, 17-05-11:

εγω δεν εχω παει ποτε σε γυναικολογο. Ντρεπομαι

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:02, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από catgirlbarbara
εγω δεν εχω παει ποτε σε γυναικολογο. Ντρεπομαι
και σε γυναίκα γυναικολόγο;
όλες οι γυναίκες έχετε τα ίδια πράγματα...

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 19:04, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
εδω ντρεπομαι τη μανα μου

Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 20:44, 17-05-11:

Εγώ πάντως ότι και να 'χω σε νεογνολόγο πάω... Η ιδέα του γυναικολόγου κατά κάποιον τρόπο με αηδιάζει

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:55, 17-05-11:

Νεογνολόγο;

Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 21:02, 17-05-11:

Άσε ούτε καν παιδίατρο... Είπε ότι θα με δέχεται -ανέχεται για κανα δυο χρόνια ακόμα

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 21:18, 17-05-11:

κι εγω μεχρι τα 17 μου σε παιδιατρο πηγαινα. κοτζαμ γαϊδουρα. χαχαχαχα

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 22:22, 17-05-11:

Yπάρχει ειδικότητα νεονολόγλου; Μποινγκ, πρώτη φορά το ακούω

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 23:01, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Yπάρχει ειδικότητα νεονολόγλου; Μποινγκ, πρώτη φορά το ακούω
τα παντα υπαρχουν!!!!ειναι ειδικοτητα της ειδικοτητας της παιδιατρικης που ειναι ειδικοτητα της ιατρικης
(δεν κανω πλακα)

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 01:14, 18-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ε όχι κι όλες μην τα πάρω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους