Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθηματικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ζωγράφου)

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 07:57, 21-06-07:

Υπάρχουν φοιτητές που να είναι στο Μαθηματικό Αθηνών ή γενικά να ξέρετε άτομα τα οποία έχουν τελειώσει πρόσφατα εκεί?
Χρειάζομαι βοήθεια σε κάποια πράγματα και όποιος έχει επαφές και λίγο όρεξη να βοηθήσει ας το πει θα το εκτιμήσω πάρα πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 08:20, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Υπάρχουν φοιτητές που να είναι στο Μαθηματικό Αθηνών ή γενικά να ξέρετε άτομα τα οποία έχουν τελειώσει πρόσφατα εκεί?
Χρειάζομαι βοήθεια σε κάποια πράγματα και όποιος έχει επαφές και λίγο όρεξη να βοηθήσει ας το πει θα το εκτιμήσω πάρα πολύ!
Πες μου Γιάννη. Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:05, 21-06-07:

Γιάννη έχεις pm...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:13, 21-06-07:

Borat για δήμαρχος!!!!!

Σε ευχαριστώ!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:19, 21-06-07:

Περιμένω νέα σου. Αν αργήσω να ξέρεις πως θα λείπω αλλά θα σου απαντήσω με τη πρώτη ευκαιρία και φυσικά μετα τις απαραίτητες έρευνες...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:21, 21-06-07:

Φτου, ήθελα να βοηθήσω εγώ

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:21, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Περιμένω νέα σου. Αν αργήσω να ξέρεις πως θα λείπω αλλά θα σου απαντήσω με τη πρώτη ευκαιρία και φυσικά μετα τις απαραίτητες έρευνες...
Έγινε σε ευχαριστώ, περιμένω και εγώ να μου στείλει τις απαντήσεις και σου περνάω το e-mail της άμεσα!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:22, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Φτου, ήθελα να βοηθήσω εγώ
Και τι ακριβώς σε κολάει?

Όσο περισσότεροι τόσο καλύτεροι.

Μαθηματικοί ενωθείτε!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:22, 21-06-07:

Ήρθες δεύτερη αδέσποτο...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:26, 21-06-07:

Ε όχι και μαθηματικός, μη με προσβάλλεις.
Απλά ξέρω αρκετούς από δαύτους καθότι είμαστε γείτονες στην Πανεπιστημιούπολη

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:34, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Ε όχι και μαθηματικός, μη με προσβάλλεις.
Απλά ξέρω αρκετούς από δαύτους καθότι είμαστε γείτονες στην Πανεπιστημιούπολη

Έχεις pm

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:03, 21-06-07:

Γιάννη έχεις και εσύ...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:14, 21-06-07:

Γιάννη έχεις και εσύ...
Μιλάμε με έχεις καταυποχρεώσει

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:29, 21-06-07:

Και... έχεις και άλλο Pm.

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mathath
H mathath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H mathath έγραψε στις 00:02, 17-06-08:

πειραζει που ειμαι νεα εδω και ειδα αυτη τη συζητηση?Και ειμαι αποφοιτος του τμηματος Μαθηματικων του Πανεπιστημιου Αθηνων...καλιο αργα παρα ποτε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:50, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από mathath
πειραζει που ειμαι νεα εδω και ειδα αυτη τη συζητηση?Και ειμαι αποφοιτος του τμηματος Μαθηματικων του Πανεπιστημιου Αθηνων...καλιο αργα παρα ποτε!
Έχεις "καλές" σημειώσεις?
η γενικά πληροφορίες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 11:18, 17-06-08:

Τι εννοείς 'καλές'???Οσο για εντυπωσεις,μια χαρα βασικα ειναι δυσκολουτσικη σχολη αλλα πιστευω οτι εφοσον καταφερες και μπηκες,με εντατικο διαβασμα καταφερνεις να βγεις....απο θεμα επιπεδου και γνωσεων σε το συζητω...το μονο στο οποιο υστερει ειναι σε θεματα που αφορουν τη γραμματεια,τα διαδικαστικα δλδ....απο οργανωση δε φημιζομαστε και πολυ...κατα τ αλλα αν ηταν να ξαναπαω για σπουδες,παλι Μαθηματικο Αθηνας θα διαλεγα αν και ξερω πως θα μπορουσα να βγαλω σε καποια άλλη σχολη το Μαθηματικο με πολυ λιγοτερες απαιτησεις και βαθμο δυσκολιας,αλλα τα υπερ του να τελιωσεις τη σχολη μου ειναι πολυ περισσοτερα απο τα κατα,και στο τελος δικαιωνεται το διαβασμα...για οτιδηποτε αλλο σχετικο με τη σχολη just ask

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:32, 17-06-08:

Τι εννοείς 'καλές'???
Εννοώ σημειώσεις που να σε έχουν βοηθήσει πολύ στο να περάσεις κάποιο μάθημα για το κάθε μάθημα έχω δει σημειώσεις απο διάφορους, έχεις να προτείνεις κάποιες ?

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 14:04, 17-06-08:

Πολλα απ' τα μαθηματα που εχω περασει περνιουνται με διαβασμα απο τις σημειωσεις...τωρα συγκεκριμενα να σου πω ποια μαθηματα ειναι αυτα δε πολυθυμαμαι....πιθανοτητες διαβασα μονο σηνειωσεις,πιθανοτητες κ αναλογισμο,επιχειρησιακη ερευνα και τετοια....αυτα ομως ειναι σχετικα,γιατι αναλογα με τον καθηγητη που το διδασκει το καθε μαθημα και με τον φοιτητη,ο καθενας μπορει να καταλαβαινει πιο ευκολα καποιο μαθημα κ ετσι να περνει καλυτερες σημειωσεις..δε λεει κατι το οτι εγω στα συγκεκριμενα δε χρειαστηκα βιβλιο....εσυ εισα φοιτητης στη σχολη μου αν καταλαβα καλα?Γιατι δε μιλας τοτε στο φορουμ του Μαθηματικου και ψαχνεις απο δω απαντηση σ αυτο που ψαχνεις?

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 14:03, 01-08-08:

Έχω ακούσει πως γενικότερα δεν είναι και τόσο καλή σχολή. Κανείς δεν αχολείται, μίζερα πράγματα, πως σε άλλα τμήματα εκτός Αθήνας γίνεται καλύτερη δουλεία και τα λοιπά...

Τώρα βέβαια αυτά είναι μόνο φήμες .

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:51, 01-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Afey
Έχω ακούσει πως γενικότερα δεν είναι και τόσο καλή σχολή. Κανείς δεν αχολείται, μίζερα πράγματα, πως σε άλλα τμήματα εκτός Αθήνας γίνεται καλύτερη δουλεία και τα λοιπά...

Ναι, καλά έχεις ακούσει.

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 18:41, 01-08-08:

Κρίμα να μιλάτε έτσι για ενα τέτοιο τμήμα....ώς απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος και επομένως εντός των πραγμάτων και όχι απο φήμες εχω να πω οτι οι γνώσεις που αποκομιζεις και η μαθηματική ωρίμανση που σου προσφέρει είναι ασυζήτητα ανώτερες των άλλων Πανεπιστημίων που στόχο έχουν να καθοδηγούν τα παιδιά και να μοιράζουν,μετα τη παροδο 4 χρόνων, κάποια πτυχια.Το οτι υπάρχουν καθηγητές που δε πολυνοιαζονται στο Μαθηματικο Αθήνας δεν ειναι κατι το μή φυσιολογικό γιατι το παραξενο ειναι εκει που ακουτε πως ολα ειναι ροδινα και ολοι ειναι υποδειγμα.Εκει κατι μυριζει σιγουρα.Τωρα ο καθενας αναλογα με το τι ζητα,παιρνει....

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 19:11, 01-08-08:

Κρίμα να μιλάτε έτσι για ενα τέτοιο τμήμα....ώς απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος και επομένως εντός των πραγμάτων και όχι απο φήμες εχω να πω οτι οι γνώσεις που αποκομιζεις και η μαθηματική ωρίμανση που σου προσφέρει είναι ασυζήτητα ανώτερες των άλλων Πανεπιστημίων που στόχο έχουν να καθοδηγούν τα παιδιά και να μοιράζουν,μετα τη παροδο 4 χρόνων, κάποια πτυχια.Το οτι υπάρχουν καθηγητές που δε πολυνοιαζονται στο Μαθηματικο Αθήνας δεν ειναι κατι το μή φυσιολογικό γιατι το παραξενο ειναι εκει που ακουτε πως ολα ειναι ροδινα και ολοι ειναι υποδειγμα.Εκει κατι μυριζει σιγουρα.Τωρα ο καθενας αναλογα με το τι ζητα,παιρνει....
Μπορείς να μου πεις το Μ.Ο. χρόνου αποφοίτησης και βαθμού πτυχίου αποφοίτησης του τμήματός σας; Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι είναι 7 χρόνια και 5.8 αντίστοιχα, ίσως να κάνω και λάθος. Συγκριτικά, στη δική μου σχολή (Πληροφορική Ιωαννίνων), όπου έχουμε λιγότερα μαθήματα και το επίπεδο δυσκολίας είναι σχεδόν ίδιο με τα Μαθηματικά τμήματα, λόγω των αρκετών κοινών μαθημάτων, είναι 6.5-7 χρόνια και 5.6 αντίστοιχα.

Σχετικά με τους καθηγητές, παντού υπάρχουν υπεύθυνοι καθηγητές που αφιερώνονται στη διδασκαλία και στην έρευνα, όπως επίσης και παντού υπάρχουν καρεκλοκένταυροι που αφήνουν τα μαθήματα στους βοηθούς τους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βγάζουν τη μια δημοσίευση μετά την άλλη για να προβληθούν, λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής.

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 20:26, 01-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Μπορείς να μου πεις το Μ.Ο. χρόνου αποφοίτησης και βαθμού πτυχίου αποφοίτησης του τμήματός σας; Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι είναι 7 χρόνια και 5.8 αντίστοιχα, ίσως να κάνω και λάθος. Συγκριτικά, στη δική μου σχολή (Πληροφορική Ιωαννίνων), όπου έχουμε λιγότερα μαθήματα και το επίπεδο δυσκολίας είναι σχεδόν ίδιο με τα Μαθηματικά τμήματα, λόγω των αρκετών κοινών μαθημάτων, είναι 6.5-7 χρόνια και 5.6 αντίστοιχα.

Σχετικά με τους καθηγητές, παντού υπάρχουν υπεύθυνοι καθηγητές που αφιερώνονται στη διδασκαλία και στην έρευνα, όπως επίσης και παντού υπάρχουν καρεκλοκένταυροι που αφήνουν τα μαθήματα στους βοηθούς τους και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να βγάζουν τη μια δημοσίευση μετά την άλλη για να προβληθούν, λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής.
Με το 2 μερος συμφωνω.Οσο για το πρωτο μερος,οντως ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι 7 χρονια.Οσο για το μεσο γενικο βαθμο πτυχιου δεν ξερω που κυμενεται.Χωρις να θελω να γινομαι εριστικη,ουτε εχω λογο να το κανω αυτο αλλα επετρεψε μου να αμφισφητω τα λεγομενα σου περι ισου επιπεδου του τμηματος Μαθηματικων του Πανεπιστημιου Αθηνων με οποιοδηποτε αλλο τμημα Μαθηματικων στην Ελλαδα.Και εφοσον λες πως ειστε σε ιδια θεση με αλλα Μαθηματικα τμηματα της χωρας,επομενως αποψη δικη μοθ ειναι πως αυτο δεν περιλαμβανει τη δικη μου σχολη.Τωρα οσο για τη σχεση που μπορει να εχει ο χρονος ληψης πτυχιου και ο γενικος με τους καθηγητες του τμηματος και την καταταξη του τμηματος σε καποια βαθμιδα,δε μπορω να αποφανθω,γιατι απλα εγω πηρα αυτα που πηρα απο κει περα,απεκτησα μια Α αποψη απο αυτα που πηρα,ξερω πολυ κοσμο που μαζι μ εμενα τελιωσαμε σε πολυ λιγοτερο χρονο τη σχολη και με πολυ υψηλοτερο γενικο,με μεθοδικο διαβασμα,και επομενως,ολα αυτα ειναι για να δημιουργουνται συζητησεις.Ο καθενας εχει μια εικονα στο νου του για τη δικη του σχολη και κανεις δεν μπορει να του στερησει το δικαιωμα να βγαζει τα δικα του συμπερασματα.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:33, 01-08-08:

Τωρα οσο για τη σχεση που μπορει να εχει ο χρονος ληψης πτυχιου και ο γενικος με τους καθηγητες του τμηματος και την καταταξη του τμηματος σε καποια βαθμιδα,δε μπορω να αποφανθω,γιατι απλα εγω πηρα αυτα που πηρα απο κει περα,απεκτησα μια Α αποψη απο αυτα που πηρα,ξερω πολυ κοσμο που μαζι μ εμενα τελιωσαμε σε πολυ λιγοτερο χρονο τη σχολη και με πολυ υψηλοτερο γενικο,με μεθοδικο διαβασμα,και επομενως,ολα αυτα ειναι για να δημιουργουνται συζητησεις
Με λίγα λόγια σημασία ΔΕΝ ΕΧΕΙ τόσο το επίπεδο της σχολής οσο η ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ που καταβάλλει ο κάθε φοιτητής, αν τον ενδιαφέρει όχι μόνο να βγάλει την σχολή του στη κανονική διάρκεια φοίτησης αλλά να αποκτήσει γνώσεις για να μπορέσει να σταθεί σαν καλός επιστήμονας στο μέλλον.
Στο μαθηματικό Ιωαννίνων που σπουδάζουν κάποιοι φίλοι, ο μέσος όρος απόκτησης πτυχίου είναι 7.5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού πτυχίου είναι 5.4-5.5. Θεωρείται το δυσκολότερο τμήμα μαθηματικών στην Ελλάδα. Και όμως, έχω ακούσει για αρκετά άτομα που το τελιώσανε σε 4 χρόνια με βαθμό πτυχίου πάνω από 9.2.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:25, 01-08-08:

Δεν θυμάμαι με ποιον το συζητούσα, αλλά έχω την εντύπωση πως όταν στο εξωτερικό θέλουν να αναφερθούν σε μία δύσκολη σχολή στην Ελλάδα αναφέρονται στο Μαθηματικό Αθηνών.

Τώρα δεν ξέρω αν λέει κάτι, ο borat θα μας διαφωτίσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 08:48, 02-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν θυμάμαι με ποιον το συζητούσα, αλλά έχω την εντύπωση πως όταν στο εξωτερικό θέλουν να αναφερθούν σε μία δύσκολη σχολή στην Ελλάδα αναφέρονται στο Μαθηματικό Αθηνών.
Πιο δύσκολη απ' τους ΗΜΜΥ δε παίζει να ΄ναι πάντως.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 08:56, 02-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Afey

Δε ξέρω πότε πέρασες από τους χώρους του Μαθηματικού Ε.Κ.Π.Α. mathath αλλά σου εγγυόμαι από εμπειρία εκ των έσω πως τα πράγματα είναι πολύ κοντά σε αυτά που είπε ο afey και έχω υπογραμμίσει.
πς: το θέμα με το μαθηματικό είναι πως μέσα σε αυτούς τους καθηγητές που δε δίνουν δεκάρα υπάρχουν και ελάχιστοι που νοιάζονται, και όχι το ανάποδο όπως περιγράφεις.

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Τώρα δεν ξέρω αν λέει κάτι, ο borat θα μας διαφωτίσει.
Ισχύει αυτό. Όχι πως μιλάνε για τη καλύτερη, αλλά για τη δυσκολότερη. Αν θέλουν να μιλήσουν για το καλύτερο μαθηματικό της Ελλάδας, ας δοκιμάσουν της Σάμου και των Ιωαννίνων.
Πιο δύσκολη απ' τους ΗΜΜΥ δε παίζει να ´ναι πάντως.
Βάζεις ένα στοίχημα; Λες να έχουμε 36 μαθήματα για πτυχίο και να μας κοστίζει συνολικά 8 χρόνια (ναι αυτός είναι ο μέσος όρος μας).

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 09:59, 02-08-08:

Βάζεις ένα στοίχημα; Λες να έχουμε 36 μαθήματα για πτυχίο και να μας κοστίζει συνολικά 8 χρόνια (ναι αυτός είναι ο μέσος όρος μας).
Δεν το είπα μόνο με το σκεπτικό του μέσου όρου του χρόνου απόκτησης πτυχίου και του μέσου όρου βαθμού πτυχίου, αλλά και με το σκεπτικό των πολλών μαθημάτων από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους. Στα τμήματα μαθηματικών, ασχολείσαι μόνο με 2 επιστήμες, Μαθηματικά και Πληροφορική, ενώ στους ΗΜΜΥ με Μαθηματικά (και μάλιστα πολύ κοντά στο επίπεδο των μαθηματικων τμημάτων), Φυσική, Πληροφορική (λογισμικό, σχεδίαση ψηφιακών συστημάτων και σύγχρονες εφαρμογές σε κάποιες ροές), Ηλεκτρολογία και ανθρωπιστικές επιστήμες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:03, 02-08-08:

Δεν το είπα μόνο με το σκεπτικό του μέσου όρου του χρόνου απόκτησης πτυχίου και του μέσου όρου βαθμού πτυχίου, αλλά και με το σκεπτικό των πολλών μαθημάτων από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους. Στα τμήματα μαθηματικών, ασχολείσαι μόνο με 2 επιστήμες, Μαθηματικά και Πληροφορική, ενώ στους ΗΜΜΥ με Μαθηματικά (και μάλιστα πολύ κοντά στο επίπεδο των μαθηματικων τμημάτων), Φυσική, Πληροφορική (λογισμικό, σχεδίαση ψηφιακών συστημάτων και σύγχρονες εφαρμογές σε κάποιες ροές), Ηλεκτρολογία και ανθρωπιστικές επιστήμες.
Στο ΗΜΜΥ τα μαθηματικά είναι δύσκολα, αλλά δεν έχουν σχέση με αυτά που διδάσκονται στο μαθηματικό Αθήνας. Επίσης στο Ε.Κ.Π.Α. είναι καθαρά επιλογή του φοιτητή αν θα παρακολουθήσει μαθήματα πληροφορικής.

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 14:14, 02-08-08:

Δε ξέρω πότε πέρασες από τους χώρους του Μαθηματικού Ε.Κ.Π.Α. mathath αλλά σου εγγυόμαι από εμπειρία εκ των έσω πως τα πράγματα είναι πολύ κοντά σε αυτά που είπε ο afey και έχω υπογραμμίσει.
πς: το θέμα με το μαθηματικό είναι πως μέσα σε αυτούς τους καθηγητές που δε δίνουν δεκάρα υπάρχουν και ελάχιστοι που νοιάζονται, και όχι το ανάποδο όπως περιγράφεις.

Ισχύει αυτό. Όχι πως μιλάνε για τη καλύτερη, αλλά για τη δυσκολότερη. Αν θέλουν να μιλήσουν για το καλύτερο μαθηματικό της Ελλάδας, ας δοκιμάσουν της Σάμου και των Ιωαννίνων.

ΤΙ ΑΚΟΥΩ???ΣΑΜΟΥ?ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ Η ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΙΛΑΣ ΕΔΩ?εγω εχω μολις αποφοιτησει πριν λιγους μηνες και κανεις απο εσας δεν εχει καλυτερη εικονα απο μενα.Απο κει και περα αμα θελετε να ακουτε τους φιλους σας που δεν μπορεσαν να περασουν Αθηνα και για αυτο βρεθηκαν τυχαια Σαμο ή Ιωαννινα ειναι δικο σας θεμα.Ειμαι κι εγω υπερ της φιλιας και της συμπαραστασης στους φιλους αλλα μη λεμε κι οτι θελουμε,μη τρελαθουμε...Ενας απ αυτους της Σαμου να ερθει να δοκιμασει τα μαθηματα μας και τα λεμε τοτε.Ας σοβαρευτουμε λιγακι....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:21, 02-08-08:

Είμαι 6 χρόνια στο Μαθηματικό Αθήνας και έχω δει από κοντά (από μέσα και απ' έξω) το Μαθηματικό Σάμου, η γνώμη μου όσο και να το κάνεις μετράει.
Η ποιότητα σπουδών του Μαθηματικού Σάμου είναι ανώτερη από αυτή των Αθηνών, άσχετα αν η βάση εισαγωγής είναι πολύ διαφορετική. Δεν ευλογάω τα γένια μου, την αλήθεια λέω.

Ποιά ακριβώς μαθήματα να δοκιμάσει;

Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 14:23, 02-08-08:

Εισαι Μαθηματικο Σαμου?Ας αρχισουμε με Απειροστικο 1 να μη μπουμε στα πολυ βαθεια....

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:25, 02-08-08:

Είμαι 6 χρόνια στο Μαθηματικό Αθήνας και έχω δει από κοντά (από μέσα και απ' έξω) το Μαθηματικό Σάμου, η γνώμη μου όσο και να το κάνεις μετράει.
Η ποιότητα σπουδών του Μαθηματικού Σάμου είναι ανώτερη από αυτή των Αθηνών, άσχετα αν η βάση εισαγωγής είναι πολύ διαφορετική. Δεν ευλογάω τα γένια μου, την αλήθεια λέω.

Ποιά ακριβώς μαθήματα να δοκιμάσει;
Εισαι Μαθηματικο Σαμου?Ας αρχισουμε με Απειροστικο 1 να μη μπουμε στα πολυ βαθεια....
Σου έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα σου.

Που θέλεις να καταλήξεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mathath

Νεοφερμένος

H mathath έγραψε στις 14:43, 02-08-08:

Sorry τωρα ειδα το 'Αθηνας'....και θεωρεις τη σχολη μας ιδιου βαθμου δυσκολιας με της Σαμου?Τι να σου πω....αποψη σου ειναι αυτο....εγω παντως δεν εχω την ιδια εντυπωση γιατι και ατομα που σπουδαζουν εκει,πααδεχονται πως ειναι μακραν καλυτερη και δυσκολοτερη η δικη μας σχολη....και οχι μονο αυτο και σε Μεταπτυχιακα μετρα το οτι εισαι Αθηνας και μετα σε εργασια παλι αμα πας καπου καλα,ρωτουν απο που εισαι τελιωμενος.Και η Αθηνα μου δωσε αρκετες ευκαιριες εμενα που αν ηταν Σαμος ή Πατρα ή Ιωαννινα μου ειπαν πως δεν θα ειχα την ιδια μετγαχειρηση

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:52, 02-08-08:

Sorry τωρα ειδα το 'Αθηνας'....και θεωρεις τη σχολη μας ιδιου βαθμου δυσκολιας με της Σαμου?Τι να σου πω....αποψη σου ειναι αυτο....εγω παντως δεν εχω την ιδια εντυπωση γιατι και ατομα που σπουδαζουν εκει,πααδεχονται πως ειναι μακραν καλυτερη και δυσκολοτερη η δικη μας σχολη....και οχι μονο αυτο και σε Μεταπτυχιακα μετρα το οτι εισαι Αθηνας και μετα σε εργασια παλι αμα πας καπου καλα,ρωτουν απο που εισαι τελιωμενος.Και η Αθηνα μου δωσε αρκετες ευκαιριες εμενα που αν ηταν Σαμος ή Πατρα ή Ιωαννινα μου ειπαν πως δεν θα ειχα την ιδια μετγαχειρηση
Kατ΄ αρχήν, το ότι είναι δυσκολότερη σχολή το μαθηματικό Ε.Κ.Π.Α. δε σχετίζεται καθόλου με το αν εν τέλει είναι καλύτερη σχολή.
Εν συνεχεία, μερικά posts παραπάνω έγραψα καθαρά πως θεωρώ πως το μαθηματικών Αθήνας είναι από τις δυσκολότερες (αν όχι η δυσκολότερη) σχολές στην Ελλάδα.
Το ότι συμπεριφέρονται διαφορετικά και δίνουν περισσότερες ευκαιρίες στον απόφοιτο της Αθήνας, όχι μόνο για το μαθηματικό, είναι ένα από τα μελανά σημεία του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Δυστυχώς, αυτό διαιωνίζεται από τότε που το μοναδικό πολυτεχνείο ήταν στην Αθήνα.

Και έγραψα καθαρά πως αναφέρομαι στο επίπεδο σπουδών, σε αυτό το μαθηματικό Σάμου είναι έτη φωτός από αυτό των Αθηνών.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:07, 02-08-08:

Kατ΄ αρχήν, το ότι είναι δυσκολότερη σχολή το μαθηματικό Ε.Κ.Π.Α. δε σχετίζεται καθόλου με το αν εν τέλει είναι καλύτερη σχολή.
Γιατί πολλές φορές η δυσκολία μπορεί να έγκειται σε καθηγητές που ζητάνε τα άντερά τους σε κάποια μαθήματα.

Αν ήταν έτσι η δική μου σχολή έπρεπε να λέγεται "Σχολή Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου" τότε...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΤΑΣΟΣ6123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΤΑΣΟΣ6123
Ο ΤΑΣΟΣ6123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ΤΑΣΟΣ6123 έγραψε στις 23:20, 04-08-08:

Πολλα απ' τα μαθηματα που εχω περασει περνιουνται με διαβασμα απο τις σημειωσεις...τωρα συγκεκριμενα να σου πω ποια μαθηματα ειναι αυτα δε πολυθυμαμαι....πιθανοτητες διαβασα μονο σηνειωσεις,πιθανοτητες κ αναλογισμο,επιχειρησιακη ερευνα και τετοια....αυτα ομως ειναι σχετικα,γιατι αναλογα με τον καθηγητη που το διδασκει το καθε μαθημα και με τον φοιτητη,ο καθενας μπορει να καταλαβαινει πιο ευκολα καποιο μαθημα κ ετσι να περνει καλυτερες σημειωσεις..δε λεει κατι το οτι εγω στα συγκεκριμενα δε χρειαστηκα βιβλιο....εσυ εισα φοιτητης στη σχολη μου αν καταλαβα καλα?Γιατι δε μιλας τοτε στο φορουμ του Μαθηματικου και ψαχνεις απο δω απαντηση σ αυτο που ψαχνεις?

ρε συ κι εγω πεζει να περασω μαθηματικο αθηνας!!μπορεις να μου πεις λιγα λογια για το τμημα???

παρακαλω οσοι γνωριζετε καποια πραγματα σχετικα με το μαθηματικο αθηνας και γενικα με το μαθηματικο τμημα ας μου απαντηασει.ευχαριστω.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-08-08 στις 03:09. Αιτία: Merge
Παράθεση

Mathmaniac

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mathmaniac
Ο Mathmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Mathmaniac έγραψε στις 11:07, 05-09-08:

Παιδιά καλημέρα! Είμαι καινούργιος εδώ και έχω εντυπωσιαστεί από αυτό το Forum κυριολεκτικά.

Για να έρθουμε στο θέμα όμως... Είμαι φοιτητής του τμήματος μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α και πιστεύω πως είναι το καλύτερο τμήμα μαθηματικών από άποψη εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Ναι οκ μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι καθηγητές που δεν τους καίγεται καρφί αν θα μάθεις ή όχι αλλά οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.

Όσο για τον μεγάλο μέσο όρο αποφοίτησης από τη σχολη μαθηματικών πιστεύω πως οφείλεται κατά ένα μέρος στο ότι η βάση εισαγωγής των υποψηφίων στη σχολή είναι σχετικά μικρή και έτσι έρχονται παιδιά που ουδέ μια σχέση έχουν με τα μαθηματικά απλά δεν έχουν άλλη επιλογή...Γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις μεράκι για τα μαθηματικά λίγα πράγματα θα καταφέρεις απ' αυτή την σχολή...

Επίσης όσο για την αναγνωρισιμότητα της σχολής στο εξωτερικό, ένας οικογενειακός φίλος που διδάσκει σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια στην Αμερική μου είπε πως το Ε.Κ.Π.Α είναι ένα από τα πλέον αναγνωρισμένα "πρότυπα" πανεπιστήμια για τους ξένους...

Με συγχωρείται για το μεγάλο post...

Παράθεση

idea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη idea
Ο idea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O idea έγραψε στις 11:17, 02-06-09:

Καλη μέρα σε όλους σας. Επεσα τυχαία πάνω στο φορουμ και είδα αυτή τη συζήτηση.
Όντας απόφοιτος του Μαθηματικού του ΕΚΠΑ ένα έχω να σας πώ.
Η ύλη η οποία διδάσκεται στο 4ο έτος στην Αθήνα, στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια διδάσκεται σε Μεταπτυχιακό επίπεδο και προαιρετικά, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι Υποχρεωτικά μαθήματα!!! Ελπίζω να σας κάλυψα για το βαθμό δυσκολίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 13:51, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από idea
Καλη μέρα σε όλους σας. Επεσα τυχαία πάνω στο φορουμ και είδα αυτή τη συζήτηση.
Όντας απόφοιτος του Μαθηματικού του ΕΚΠΑ ένα έχω να σας πώ.
Η ύλη η οποία διδάσκεται στο 4ο έτος στην Αθήνα, στα υπόλοιπα Πανεπιστήμια διδάσκεται σε Μεταπτυχιακό επίπεδο και προαιρετικά, ενώ στο ΕΚΠΑ είναι Υποχρεωτικά μαθήματα!!! Ελπίζω να σας κάλυψα για το βαθμό δυσκολίας...
Δωσε συγκεκριμενα παραδείγματα μαθημάτων.
Εννοεις Διαφορική Γεωμετρία Ι πχ.?
----------------------------
Αποψη - απο πλευρας δυσκολίας - απο Μαθηματικά τμηματα αλλων πολεων της Ελλαδας,δεν εχω. Μπορει όντως πχ. το Μαθηματικό Ιωαννίνων να ειναι καλύτερο απο το Αθηνών...

Ωστόσο,αυτο που ουσιαστικά μετρά ειναι η αίγλη,το prestige!

Αλλιως ειναι να λες πως εισαι αποφοιτος Μαθηματικού Αθηνων (δηλ. της πρωτεύουσας του ελλ. κρατους - και άρα λογικά του πιο άρτιου και ποιοτικού μαθηματικού τμηματος εν Ελλάδι) και αλλιως οτι εισαι αποφοιτος Μαθηματικού καποιας ελλ. κωμόπολης....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vicki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicki
H Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Vicki έγραψε στις 19:11, 02-06-09:

Το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα στο 4ο έτος. Στο πρόγραμμα σπουδών του δηλαδή.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:53, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vicki
Το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, δεν έχει υποχρεωτικά μαθήματα στο 4ο έτος. Στο πρόγραμμα σπουδών του δηλαδή.
Λογικό, αφού χρωστάς όλα τα υποχρεωτικά από το δεύτερο (και όχι μόνο) έτος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 01:01, 03-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vicki
Προφανώς άλλαξαν πολλά απο τότε που φοι(τη)τουσα εγώ!!

Υ.Γ. Μακριά απο τα λημέρια σου δεν εισαι εσύ???

Παράθεση

ariadnium

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ariadnium
H ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 02:27, 08-06-09:

το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:22, 08-06-09:

το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα...
το μαθηματικο αθηνας ειναι ισως η χειροτερη σχολη ολων των εποχων, το 99% των αποφοιτων δεν ξερουν μαθηματικα, simple as that. To οτι εχει αλγεβρικη τοπολογια και θεωρια μετρου δεν σημαινει οτι ειναι "καλυτερη" σημαινει οτι ειναι αχωνευτη.

δεν υπαρχουν εγγενος δυσκολα η ευκολα μαθηματικα ολα ειναι στην προσεγγιση και το μαθηματικο αθηνας εχει την προσεγγιση "χεστικαμε"

i would know

Παράθεση

ariadnium

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ariadnium
H ariadnium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H ariadnium μετα την μπορα ερχεται το ουρανιο τοξο έγραψε στις 20:42, 08-06-09:

κατ'αρχας δεν ειπα καλυτερη..κατα δευτερον δεν θεωρω μειον να περνας καποιες δυσκολιες.....τριτον δεν νομιζω μονο στην αθηνα να υπαρχει η φιλοσοφια χεστηκαμε αλλα σε ολη την ελλαδα.....και επισης δεν νομιζω να ειναι κακο παλι να μαθαινεις δυο πραγματα παραπανω και να διευρυνεις τις γνωσεις σου....υπερ ειναι.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pan111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pan111
Ο pan111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O pan111 έγραψε στις 23:14, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ariadnium
το μονο σιγουρο ειναι πως οι σχολες της αθηνας σου δινουν μεγαλυτερη δυνατοτητα να βρεις δουλεια στο μελλον....και περα απο αυτο η σχολη μαθηματικων στην αθηνα ειναι η δυσκολοτερη οποτε σιγουρα θα ειναι θετικο για το μελλον καθως θα εχεις περασει περισσοτερες δυσκολιες στο θεμα διαβασμα και θα εχεις κερδισει και πολλα......οποτε κατι παραπανω σου δινει αυτη η σχολη στην αθηνα....
Είμαι απόφοιτος του μαθηματικού Ιωαννίνων και αναρωτιέμαι πως γνωρίζετε όλοι εσείς ποιο είναι το δυσκολότερο τμήμα της χώρας; Σε ποια ακριβώς μαθηματική τεκμηρίωση βασίζεστε; Έχετε φοιτήσει μήπως σε όλα τα μαθηματικά της χώρας και έχετε γνώμη;;; Ή απλά ο καθένας λέει για την σχολή του ό,τι του κατέβει; Εγώ για παράδειγμα ξέρω οτι στα Γιάννενα ο μέσος όρος λήψης πτυχίου είναι τα 7,5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού 5,1-5,6! Ενδεικτικά αναφέρω οτι στη τελευταία ορκωμοσία ο καλύτερος του τμήματος είχε 5,74!!!! Τι πρέπει να πω δηλαδή; Οτι όλα τα άλλα είναι άχρηστα και οι φοιτητές παίρνουν νύχτα πτυχίο;;;
Επίσης το ποιο είναι το καλύτερο πάλι δε το καταλαβαίνω! Με ποια κριτήρια κρίνετε;Το επίπεδο σπουδών; Τους καθηγητές; Την οργάνωση;Τις υποδομές; Το αν μπορεί ευκολα να γίνει αντιγραφή;Υπάρχει μήπως κάποιο επίσημο σύστημα αξιολόγησης των πανεπιστημίων στη χώρα μας και δεν το γνωρίζω;;
Λύπαμαι που ως μαθηματικοί (ή μελλοντικοί έστω κάποιοι από εδώ) μιλάμε χωρίς να σκεφτόμαστε και χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε ή να τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε!
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι οτι το μαθηματικό Αθήνας, όπως όλες οι σχολές στην Αθήνα, έχουν μεγαλύτερη αίγλη από αυτές της επαρχίας. Κι αυτό γιατί (προσωπική κρίση) ως Έλληνες δε μπορούμε να ξεφορτωθούμε την "βλαχειά" που έχουμε μέσα μας και μας κάνει οτιδήποτε "πρωτευουσιάνικο" να το θεωρούμε εξ ορισμού και ανώτερο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:32, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από pan111
Είμαι απόφοιτος του μαθηματικού Ιωαννίνων και αναρωτιέμαι πως γνωρίζετε όλοι εσείς ποιο είναι το δυσκολότερο τμήμα της χώρας; Σε ποια ακριβώς μαθηματική τεκμηρίωση βασίζεστε; Έχετε φοιτήσει μήπως σε όλα τα μαθηματικά της χώρας και έχετε γνώμη;;; Ή απλά ο καθένας λέει για την σχολή του ό,τι του κατέβει; Εγώ για παράδειγμα ξέρω οτι στα Γιάννενα ο μέσος όρος λήψης πτυχίου είναι τα 7,5 χρόνια και μέσος όρος βαθμού 5,1-5,6! Ενδεικτικά αναφέρω οτι στη τελευταία ορκωμοσία ο καλύτερος του τμήματος είχε 5,74!!!! Τι πρέπει να πω δηλαδή; Οτι όλα τα άλλα είναι άχρηστα και οι φοιτητές παίρνουν νύχτα πτυχίο;;;
Επίσης το ποιο είναι το καλύτερο πάλι δε το καταλαβαίνω! Με ποια κριτήρια κρίνετε;Το επίπεδο σπουδών; Τους καθηγητές; Την οργάνωση;Τις υποδομές; Το αν μπορεί ευκολα να γίνει αντιγραφή;
Λύπαμαι που ως μαθηματικοί (ή μελλοντικοί έστω κάποιοι από εδώ) μιλάμε χωρίς να σκεφτόμαστε και χωρίς να μπορούμε να αποδείξουμε ή να τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε!

Μα πως είναι δυνατόν να μη μπορείς να κρίνεις το επίπεδο δυσκολίας μίας σχολής αν τη συσχετίσεις με μία ίδια σχολή άλλης πόλης.
Πάρε μόνο τα έτη αποφοίτησης, πάρε τα συγγράμματα και την ύλη που διδάσκεται.

Δεν χρειάζεται μαθηματική τεκμηρίωση για κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο Ε.Κ.Π.Α. δε μας έχουν πει ακόμη τίποτε τέτοιο.

Αν διάβαζες καλλίτερα τα όσα γράφτηκαν θα διαπίστωνες πως δε συσχετίσαμε τη ποιότητα σπουδών με τη δυσκολία της εκάστοτε σχολής, ίσα-ίσα κάναμε λόγο για το αντίθετο.

Υπάρχει μήπως κάποιο επίσημο σύστημα αξιολόγησης των πανεπιστημίων στη χώρα μας και δεν το γνωρίζω;;
Οι βάσεις των εισαγωγικών εξετάσεων είναι ένας -σχεδόν- επίσημος τρόπος αξιολόγησης σχολών.

οφ τόπικ: χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε, δεν υποβιβάζει κανείς το πτυχίο σου και δε θεοποιεί κανείς το δικό του.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:40, 02-10-09:

Πάρε μόνο τα έτη αποφοίτησης,
Λάθος και αυτοαναιρείσαι παρακάτω
πάρε τα συγγράμματα
ναι και όχι
και την ύλη που διδάσκεται.
Σωστό.

Οι βάσεις των εισαγωγικών εξετάσεων είναι ένας -σχεδόν- επίσημος τρόπος αξιολόγησης σχολών.
άρα τα έτη φοίτησης δεν είναι "απόλυτος" παράγοντας. Μπάσε σε ένα μαθηματικό κάποιον που έγραψε 10 στις πανελλήνιες μαθηματικά [και 20 στα "άκυρα" μαθήματα] και πέρασε σε κάποιο μαθηματικό επαρχίας με πολύ χαμηλή βάση [το τελευταίο στη σειρά δεν ξέρω ποιό είναι]. Αν γίνεται σωστή δουλειά στο εν λόγω μαθηματικό ο συγκεκριμένος φοιτητής θα πρέπει να τελειώσει μετά από 82000 χρόνια περίπου [εκτός κι αν στρωθεί στο διάβασμα και ξεκινήσει από τα μαθηματικά του...γυμνασίου ξέρω γω].

΄΄Αρα οι πανελλήνιες 'αποδεικνύουν' ότι ο καθηγητής του μαθηματικού Αθηνών έχει απλώς τις πιθανότητες με το μέρος του να βρει κάποιο "αστέρι" ανάμεσα στους φοιτητές του σε σχέση με τον καθηγητή του μαθηματικού...σάμου ξέρω γω [δεν ξέρω καν αν υπάρχει μαθηματική σχολή στη σάμο, τυχαία το είπα]. Δεν δείχνει τπτ για το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών.

(δεν πολυσυμφωνώ με το ύφος του συμφορουμίτη η αλήθεια είναι, αλλά δεν έχει και κανά παλαβό άδικο στην ουσία αυτών που λέει imo)
οφ τόπικ: χαλάρωσε, συζήτηση κάνουμε, δεν υποβιβάζει κανείς το πτυχίο σου και δε θεοποιεί κανείς το δικό του.
true

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους