Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:36, 21-06-07:

Γιατί ο φεμινισμός συνδέεται με μίσος προς τους άνδρες; Γιατί όταν μια γυναίκα έχει απόψεις που θεωρούνται φεμινιστικές οι γύρω της θεωρούν αυτόματα οτι μισεί και το ανδρικό φύλο;
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.
Προσωπικά πάντως επειδή πολλές φορές οι απόψεις μου θεωρούνται φεμινιστικές, μου έχουν προσάψει πολλάκις οτι μισώ το ανδρικό φύλο, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο (το αντίθετο μάλιστα).

ΥΓ: Παρακαλώ να μην καταλήξει η συζήτηση σε διαμάχη περι του αν ο φεμινισμός είναι σωστός ή όχι ή αν συμφωνείτε με αυτόν, αλλά μόνο στο θέμα του τίτλου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 09:44, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Άλλωστε ο φεμινισμός κανονικα υποστηρίζει την ισότητα, όχι οτι οι γυναίκες είναι ανώτερες, όπως λανθασμένα πιστευεται, ίσως λόγω κάποιων ακραίων περιπτώσεων.
Αυτό πιστεύω εγώ.Υπάρχουν κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπου οι φεμινίστριες δεν στοχεύουν απλά στην ισότητα αλλά στην ανωτερότητα και απο αυτό, όπως είναι λογικό, προκύπτει και το "μίσος".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:50, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Αυτό πιστεύω εγώ.Υπάρχουν κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπου οι φεμινίστριες δεν στοχεύουν απλά στην ισότητα αλλά στην ανωτερότητα και απο αυτό, όπως είναι λογικό, προκύπτει και το "μίσος".
Ναι άλλα τι ποσοστό είναι αυτό; Μικρό πιστευω.
Άλλωστε υπάρχει και το "αντίβαρο": "φεμινίστριες" που καταβάθος δεν πιστευουν ούτε στην ισότητα αλλά βαθιά μέσα τους έχουν κάποιες ριζωμένες φαλλοκρατικές αντιλήψεις...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:00, 21-06-07:

ναι, αλλά αυτή η μειοψηφία δυστυχώς χτυπάει περισσότερο και μένει. Η σύντροφός μου μόλις τελείωσε το μάστερ της στον τομέα των Gender Studies (Φεμινισμός, gay, lesbians, bisexuals κτλ σχετικά με τον ρόλο του φύλου και της σεξουαλικότητας) και έτυχε να γνωρίσω μερικές καθηγήτριές της. Εντάξει, οι περισσότερες ήταν μια χαρά φεμινίστριες, συζητήσιμες, με σωστά επιχειρήματα κτλ Αλλά ήταν και 1-2 που επειδή ήταν λεσβίες και φεμινίστριες θεωρούσαν τον ετεροσεξουαλισμό ως κάτι κοινωνικά κατάπτιστο (χωρίς πλάκα) γιατί διαιωνίζει την φαλλοκρατία (κα' αυτές) και ιδιαίτερα για τους ετεροφυλόφιλους άνδρες μιλούσαν λες και είναι τέρατα που όλη μέρα απλά βασανίζουν γυναίκες και επιβάλλουν την θέλησή τους.

Ε, μετά την συνάντησή μου με τις καθηγήτριες αυτές, οι 1-2 μου είχαν χτυπήσει τόσο άσχημα που έφυγα με πολύ κακή εντύπωση για το Τμήμα και τους καθηγητές (φυσικά αργότερα σκέφτηκα λογικά και άλλαξα γνώμη). Αλλά θέλω να πω πως αυτή η κακή εντύπωση δυστυχώς μένει σε πολλούς, ιδιαίτερα αν δεν έχουν ουσιαστική επαφή με κάποιον/α εκπρόσωπο του φεμινισμού.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 10:05, 21-06-07:

Ναι άλλα τι ποσοστό είναι αυτό; Μικρό πιστευω.
Άλλωστε υπάρχει και το "αντίβαρο": "φεμινίστριες" που καταβάθος δεν πιστευουν ούτε στην ισότητα αλλά βαθιά μέσα τους έχουν κάποιες ριζωμένες φαλλοκρατικές αντιλήψεις...
Απάντησε και ο Μοναχός. Δες το όπως με τους παπάδες, που είναι μικρό το ποσοστό που κλέβει αλλά η εντύπωση που κυριαρχεί αυτή τη στιγμή είναι "Οι διεφθαρμένοι παπάδες"

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:17, 21-06-07:

Γιατί ο φεμινισμός συνδέεται με μίσος προς τους άνδρες; Γιατί όταν μια γυναίκα έχει απόψεις που θεωρούνται φεμινιστικές οι γύρω της θεωρούν αυτόματα οτι μισεί και το ανδρικό φύλο;
Προσωπικά πάντως επειδή πολλές φορές οι απόψεις μου θεωρούνται φεμινιστικές, μου έχουν προσάψει πολλάκις οτι μισώ το ανδρικό φύλο, χωρίς φυσικά να ισχύει κάτι τέτοιο (το αντίθετο μάλιστα).

ΥΓ: Παρακαλώ να μην καταλήξει η συζήτηση σε διαμάχη περι του αν ο φεμινισμός είναι σωστός ή όχι ή αν συμφωνείτε με αυτόν, αλλά μόνο στο θέμα του τίτλου.
επειδη κ εγω εχω πολλες φορες αυτο το προβλημα.... κ το εχω συζητηση με αρκετους ολοι καταληξαν να μου λενε απλα οτι ειμαι πολυ φανατικη με αυτο που υποστιριζω με αποτελεσμα να υπερβαλω...

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 09:00, 22-06-07:

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και θεωρώ πως τέτοιες απόψεις δείχνουν πολλές φορές κακοβουλία και αυθορμητισμό.

Δλδ από την άλλη ο φαλλοκρατισμός (γυναίκα φέρε τις παντόφλες) δείχνει μίσος προς το γυναικείο φύλο?Μίσος όχι,αλλά δείχνει κάτι άλλο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:05, 22-06-07:

[offtopic] πως ταιριάζει το κακόβουλο με το αυθόρμητο στην ίδια πρόταση? Με μπερδεύεις.
Είναι κακό να είναι κανείς αυθόρμητος?[/offtopic]

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 09:07, 22-06-07:

Αυθορμητισμός με την έννοια της έλλειψης κριτικής σκέψης σε μία απόφαση.

Οτινανισμός με λίγα λόγια

Όσο για το αν είναι κακό να είναι κάποιος αυθόρμητος,αυτό μπορεί να συζητηθεί άνετα σε ένα νέο thread

Να δώσω ένα παράδειγμα?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:10, 22-06-07:

Για δώσε να δούμε...

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 09:20, 22-06-07:

Έχουμε μια κοπέλα η οποία μάλλον είναι φεμινίστρια.Κάνει την βόλτα της σε μία πόλη.

Σε αυτήν την πόλη υπάρχει και μια παρέα ανδρών που κάθονται σε ένα καφέ.
Η κοπέλα καθώς περπατά,συναντά και την παρέα χωρίς όμως να κάνει τπτ αφού η παρέα δεν έχει (πλέον όπως θα καταλάβεις μετά)σχέσεις με αυτήν.

Αφού την βλέπουν,λέει ο ένας από την παρέα.

Άσε δικέ μου,αυτή είναι φεμινίστρια.ΜΙΣΕΙ τους άνδρες.(κάποτε αυτή η κοπέλα υπήρξε όμως σύντροφος αυτόυ του ανθρώπου,αλλά ο άνδρας έκανε κάτι το απαράδεκτο και χωρίσανε).Η άποψη αυτή δείχνει κακοβουλία,και ρίψη ευθυνών.(γιατί την Μ@λ@κία την έκανε ο άνδρας αλλά για να δικαιολογηθεί επικαλείται τον φεμινισμό της γυναίκας)

Λέει μετά και ο άλλος:Ναι άσε,είναι σίγουρα φεμινίστρια.Πηγαίνει μόνο σε γυναίκες εργοδότριες,γιατί θεωρεί τους άνδρες σιχαμένα γουρούνια.(Χωρίς να ξέρει πως οι προηγούμενοι εργοδότες της,της είχαν κάνει την ζωή πατίνι και πιθανόν είχαν ασελγήσει πάνω της κτλ κτλ)Αυθορμητισμός που έχει να κάνει με βιαστική και χωρίς κριτική σκέψη απόφαση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:28, 22-06-07:

Ο φεμινισμός δεν έχει καμμιά σχέση με μίσος για τους άντρες, απλά με το πέρασμα του χρόνου πήρε μια άλλη τροπή το όλο θέμα. Γίνεται επικίνδυνος όπως και κάθε -ισμός κατά την άποψή μου όταν ερμηνεύεται λανθασμένα. Στην ταινία ''Η Πόλη των Γυναικών'', ο Φελίνι παρουσιάζει την αρνητική πλευρά του φεμινισμού. Στο τέλος της ταινίας ο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι μπαίνει σ'ένα αερόστατο να φτάσει στο ιδανικό του, την γυναίκα των ονείρων του, και από χαμηλά τον τουφεκίζει μια φεμινίστρια, κι αυτός γκρεμίζεται.. Θα ήθελα το αερόστατό του να έφτανε κάπου και να βλέπαμε τί θα γινόταν αν τελικά μετά από τόσες δοκιμασίες που πέρασε στην ταινία ο καημένος, συναντούσε τη γυναίκα που ήθελε να βρει. Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:39, 22-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο φεμινισμός δεν έχει καμμιά σχέση με μίσος για τους άντρες, απλά με το πέρασμα του χρόνου πήρε μια άλλη τροπή το όλο θέμα. Γίνεται επικίνδυνος όπως και κάθε -ισμός κατά την άποψή μου όταν ερμηνεύεται λανθασμένα. Στην ταινία ''Η Πόλη των Γυναικών'', ο Φελίνι παρουσιάζει την αρνητική πλευρά του φεμινισμού. Στο τέλος της ταινίας ο Μαρτσέλο Μαστρογιάνι μπαίνει σ'ένα αερόστατο να φτάσει στο ιδανικό του, την γυναίκα των ονείρων του, και από χαμηλά τον τουφεκίζει μια φεμινίστρια, κι αυτός γκρεμίζεται.. Θα ήθελα το αερόστατό του να έφτανε κάπου και να βλέπαμε τί θα γινόταν αν τελικά μετά από τόσες δοκιμασίες που πέρασε στην ταινία ο καημένος, συναντούσε τη γυναίκα που ήθελε να βρει. Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).
Respect! (πως μ'αρέσει, που αυτό το smilie ονομάζεται worship!)

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:04, 22-06-07:

Ο φεμινισμός έχει πολλά γοητευτικά στοιχεία για μένα, αλλά οι γυναίκες αυτοπαγιδεύτηκαν εν πολλοίς. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει βασίλισσες, αλλά έγιναν σκλάβες χωρίς να το θέλουν. Απελευθερώθηκαν από την τυραννία του άντρα, αλλά υποδουλώθηκαν από το κοινωνικό και εργατικό σύστημα. Τώρα είναι υποχρεωμένες να φτύνουν κι αυτές αίμα στον κοινωνικό στίβο όπως και οι άντρες, ενώ αν ο φεμινισμός είχε πάρει άλλο τροπή, σήμερα θα ζούσαν σαν βασίλισσες και οι άντρες θα τις υπηρετούσαν οικοθελώς από την πολύ αγάπη έτσι κι αλλιώς. Το παιδί δεν θα μεγάλωνε χωρίς μητέρα και η ανεργία δεν θα ήταν στα ύψη που είναι σήμερα. Ακόμα είμαστε πολύ νωρίς για μεταφεμινιστικά concepts. 'Οπως και ο κομμουνισμός, και ο καπιταλισμός, έτσι και ο φεμινισμός θα κάνει τον κύκλο του και κάποτε θα βιωθεί με καλύτερο τρόπο (και πιο αγαπησιάρικο).
Πρώτο bold:
Νομίζω αυτό είναι που ζητάνε κι όλας, θέλουν να παλεύουν και εκείνες για να αποκτούν τα υλικά αγαθά που τους είναι απαραίτητα για τη ζωή. Δεν είναι όπως το παρουσιάζεις, δηλαδή δεν φτύνουν αίμα. Η γυναίκα ζητάει να σπουδάσει, να μορφωθεί, να εργαστεί και να δημιουργήσει ακριβώς όπως και ο άντρας. Δεν ζητάει να έχει και του πουλιού το γάλα αν θέλεις, ενώ θα κάθεται όλη την ημέρα στο σπίτι και θα ξεσκονίζει.

Δεύτερο bold:
Ούτε αυτό ζητάνε. Στοχεύουν στην ισοτιμία με τον άντρα και όχι στο να γίνουν ανώτερες. Όταν ο φεμινισμός καταλήγει σε αυτό, ερχόμαστε και στο topic του thread, η γυναίκα εκδηλώνει μίσος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:36, 22-06-07:

Αν...φτύνει αίμα?...Για ρώτα μια χωρισμένη με παιδί που δεν έχει βοήθεια από τον άντρα της, να σου πει αν φτύνει αίμα...
Νομίζω πως άλλη χροιά έχει το μήνυμα του Ντοκ. Κι εσύ κι εκείνος δίκιο έχετε!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:53, 22-06-07:

Πρώτο bold:
Νομίζω αυτό είναι που ζητάνε κι όλας, θέλουν να παλεύουν και εκείνες για να αποκτούν τα υλικά αγαθά που τους είναι απαραίτητα για τη ζωή. Δεν είναι όπως το παρουσιάζεις, δηλαδή δεν φτύνουν αίμα. Η γυναίκα ζητάει να σπουδάσει, να μορφωθεί, να εργαστεί και να δημιουργήσει ακριβώς όπως και ο άντρας. Δεν ζητάει να έχει και του πουλιού το γάλα αν θέλεις, ενώ θα κάθεται όλη την ημέρα στο σπίτι και θα ξεσκονίζει.

Δεύτερο bold:
Ούτε αυτό ζητάνε. Στοχεύουν στην ισοτιμία με τον άντρα και όχι στο να γίνουν ανώτερες. Όταν ο φεμινισμός καταλήγει σε αυτό, ερχόμαστε και στο topic του thread, η γυναίκα εκδηλώνει μίσος.
Δεν μιλάω για την ανωτερότητα με την έννοια που το εννοείς και ούτε εκδηλώνει μίσος μια γυναίκα όταν λατρεύεται από τον άντρα της, αντίθετα τον αγαπάει όλο και περισσότερο που δεν την θεωρεί ένα απλό κομμάτι, πολύ απλά γιατί δεν της λέει ''είσαι ανώτερή μου'', της το δείχνει. Ανώτερη, την θαυμάζει, την λατρεύει, που είναι το κακό σε αυτό ? Εγώ θέλω να ταξιδεύω και να την βλέπω ανώτερη, μπορεί να'μαι και βλάκας ή να'χω φαντασιώσεις, αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι μια γυναίκα με συνείδηση, ο φορέας της ζωής και η γη που μας θρέφει όλους. 'Αμα αυτή καβαλήσει το καλάμι και το γυρίσει σε μίσος και βγάζει τ'απωθημένα της είναι δικό της πρόβλημα, γι'αυτό υπάρχουν τα διαζύγια. Το να κάθεται και να ξεσκονίζει δεν είναι φυσικά κι αυτό καλό. Γιατί πάτε στα άκρα πάντα βρε παιδιά ? Μέσες καταστάσεις. Ελάτε στο μεσαίο χώρο που είπε και ο πρόεδρος Ούτε ξεσκόνισμα και γυναίκα πλύν'τα πιάτα, ούτε όμως να έχει 500 χέρια και να είναι σκλάβα του αφεντικού της προκειμένου κάποτε να γίνει πρόεδρος της εταιρίας και να μην την βλέπει ούτε μια ώρα το παιδί της. Οι αρχικές φεμινίστριες αγωνίστηκαν για την ισοτιμία, μετά αυτό τους γύρισε μπόυμερανγκ, αυτό έγραψα, δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε. Ενώ η γυναίκα θα μπορούσε να'χε εξελιχθεί αλλιώς και να είχαν κατακτήσει μια πολύ καλύτερη θέση ακόμα κι από αυτήν που έχουν σήμερα αν ήταν πιο διορατικές. Απ'τον φεμινισμό έλειπε το φιλοσοφικό και το ερωτικό στοιχείο, γι'αυτό κατά τη γνώμη μου απέτυχε. Μεγάλο κομμάτι του γυναικείου πληθυσμού τότε μίσησε τους άντρες. Οι γυναίκες αρχικά προ φεμινισμού φέρονταν σαν σκλάβες, την εποχή του φεμινισμού άρχισαν να φέρονται σαν συνδικαλίστριες. Δεν τους ένοιαζε τόσο η πνευματική τους απελευθέρωση όσο η κοινωνική. Ο αγώνας των φεμινιστριών ήταν κοινωνικός, δεν είχε καμμιά σχέση με την ανωτερότητα όπως την ευγένεια όπως την εννοώ.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:00, 22-06-07:

Δεν μιλάω για την ανωτερότητα με την έννοια που το εννοείς και ούτε εκδηλώνει μίσος μια γυναίκα όταν λατρεύεται από τον άντρα της, αντίθετα τον αγαπάει όλο και περισσότερο που δεν την θεωρεί ένα απλό κομμάτι, πολύ απλά γιατί δεν της λέει ''είσαι ανώτερή μου'', της το δείχνει. Ανώτερη, την θαυμάζει, την λατρεύει, που είναι το κακό σε αυτό ? Εγώ θέλω να ταξιδεύω και να την βλέπω ανώτερη, μπορεί να'μαι και βλάκας ή να'χω φαντασιώσεις, αλλά αυτό θεωρώ ότι είναι μια γυναίκα με συνείδηση, ο φορέας της ζωής και η γη που μας θρέφει όλους. Οι γυναίκες αρχικά προ φεμινισμού φέρονταν σαν σκλάβες, την εποχή του φεμινισμού άρχισαν να φέρονται σαν συνδικαλίστριες. Δεν τους ένοιαζε τόσο η πνευματική τους απελευθέρωση όσο η κοινωνική. Ο αγώνας των φεμινιστριών ήταν κοινωνικός, δεν είχε καμμιά σχέση με την ανωτερότητα όπως την ευγένεια όπως την εννοώ.
Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες να αλλάξει η κοινωνική θέση του άντρα και γίνει όπως την κάποτε καθιερωμένη της γυναίκας. Δεν νομίζω οτι απασχολεί τόσο η πνευματική θέση της γυναίκας τον φεμινισμό. Δεν γνωρίζω καν, αλλά νομίζω οτι αυτό είναι κάτι που διαμορφώνεται διαφορετικά στο κάθε σπίτι, στην κάθε οικογένεια, στην κάθε γυναίκα και δεν μπορεί να διαμορφωθεί μέσω ενός κινήματος, που όπως λες κι όλας πολλές φορές παίρνει τη μορφύ συνδικαλιστικού κινήματος

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:11, 22-06-07:

Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες να αλλάξει η κοινωνική θέση του άντρα και γίνει όπως την κάποτε καθιερωμένη της γυναίκας.
E όχι βέβαια. Αυτά είναι αδύνατο και δεν έχει και νόημα. Είμαι από άλλο ανέκδοτο εγώ, άσε πολλοί παρεξηγούν. Αλλά δες πώς κατέντησε η γυναίκα μετά το φεμινισμό :
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01_11_13_RXAV.jpg
Εμφανίσεις:  7023
Μέγεθος:  35,2 KB

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:31, 22-06-07:

Αυτά δεν θα τα αλλάξει ο φεμινισμός...

Δεν θα πει ο φεμινισμός του άντρα να μη φέρεται έτσι. Αυτά είναι καθιερωμένα ανεπισήμως σε συντηριτικές κοινωνίες.

Και εδώ στη Χίο για παράδειγμα, αν ανέβεις σε χωριά, όμορφοι και καλοί άνθρωποι, αλλά θα δεις τις κοπέλες να τελειώνουν το σχολείο και να περιμένουν τον γαμπρό που θα τις ταίσει, θα τους κάνει παιδιά και αυτές θα του καθαρίζουν, θα τον πλένουν κτλπ. Κάπως έτσι πάει ακόμα δυστυχώς. Νομίζω και σε άλλο thread είχε αναφέρει ο πειρατής ότι κάνει μάθημα σε κοπέλες που δεν τους επιτρέπεται απο την οικογένεια τους να σπουδάσουν μετά το λύκειο.

Θα ήταν γελοίο αν ακουγόταν η λέξη "φεμινισμός" σε μία τέτοια κοινωνία, και θα το θεωρούσαν και οι ίδιες οι γυναίκες γελοίο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 01:39, 23-06-07:

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι ελάχιστες γυναίκες κατανοούν πραγματικά τι σημαίνει φεμινισμός και πως να είσαι φεμινίστρια. Το έχουν μπερδέψει με κάτι άλλο στην πράξη αλλά θα σεβαστώ την επιθυμία της Μισελ. Για να μην πω ότι έχω την αίσθηση ότι οι άνδρες είναι ποιο φεμινιστές από τις γυναίκες στα πράγματα που μετράνε.

Συνεπώς για να απαντήσω και στο αρχικό, όταν αυτό που οι γυναίκες μπερδεύουν για φεμινισμό, τον παρουσιάζουν και για φεμινισμό συγνώμη αλλά ναι φαίνεται σαν να μισούνε(αν και δεν είναι η κατάλληλη λέξη) τους άνδρες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:25, 23-06-07:

Demelene επειδή δεν κατάλαβα σε ποιές περιπτώσεις αναφέρεσαι, θες να φέρεις ένα παράδειγμα;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:58, 23-06-07:

Demelene επειδή δεν κατάλαβα σε ποιές περιπτώσεις αναφέρεσαι, θες να φέρεις ένα παράδειγμα;
Θα προσπαθήσω να μην πάει εκεί.

Για μένα φεμινισμός είναι η ιδία ότι άνδρες και γυναίκες πρέπει να είναι ίσα σε όλα,Φεμινισμός όμως είναι και η παραδοχή ότι ένας άνδρας και μια γυναίκα απλά δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια, καθαρά για βιολογικούς λόγους.

Για να μην επεκταθώ, το απλό πράγμα που παρατηρώ είναι τις γυναίκες να επιμένουν στην ισότητα (να την ξεχνάνε όμως εκεί που τους συμφέρει). ΟΚ όμως συμφεροντολόγοι όλοι είμαστε.Αυτό όμως που τις κάνει πραγματικά αντιφεμινίστριες είναι η με παροπίδες προάσπιση της ισότητας, ξεχνόντας πλήρως όμως τον παράγοντα βιολογική διαφοροποιήση.
Και λέω ότι θεωρώ τους άνδρες πιο φεμινιστές καθαρά γιατί αυτοί έχουν υπόψη και θυμούνται αυτή τη διαφορά, πολλές φορές παραδεχόμενοι ότι η γυναίκα είναι ποιο fit για ορισμένα πράγματα (δεν μιλάω για οικοκυρικά).

Και μια παρατήρηση. Εξαιρέσεις μιας γυναίκας να κάνει ότι και ένα άνδρας και το αντίθετο δεν σημαίνει ότι αυτό μπορεί να γενικευτεί έυκολα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:27, 25-06-07:

Πιστέυω ότι έχει γίνει μπέρδεμα, ο φεμινησμός για μένα είναι πάλη για την ισότητα πολλοι όμως δεν τους αρέσει αυτό, οι άντρες βλέπουν ότι η φεμηνήστρια θέλει να τυμωρίσει τους άντρες, ότι τους μισούν οι φεμηνιστριες επιδή απηλούν τον ανδρισμό τους κάνοντας ίσα τις δουλειές του σπιτιού, ίσες ανάγκες και ίσα δικαιώματα, αυτό πιστέυω εγώ.

Η πραγματικότητα είναι άλλη, η φεμηνήστρια θέλει ισότητα και η γυναίκα που μισεί τους άντρες είναι άλλο, δεν κολάνε αυτά τα δύο, εκτώς και άν τυχαίνει να γίνει μια γιναίκα φεμινήστρια με την εντύπωση ότι πράγματι θα τυμωρίσει τους άντρες βάζωτάς τον άντρα στην ολοκληρωτική θέση της γυναίκας

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:47, 28-06-07:

To προβλημα εγκειται στο οτι οι γυναικες θελουν να ειναι ισες με τους ανδρες αλλα ξεχνανε οτι δεν ειναι ιδιες με τους ανδρες.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:29, 28-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
To προβλημα εγκειται στο οτι οι γυναικες θελουν να ειναι ισες με τους ανδρες αλλα ξεχνανε οτι δεν ειναι ιδιες με τους ανδρες.
δε νομίζω...
το πρόβλημα δεν ξεκινάει όταν κάποιος λέει ότι δεν είμαστε ίδιοι... αλλά όταν λέει ότι ναι μεν δεν είμαστε ίδιοι αλλά εμείς είμαστε καλύτεροι

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 21:56, 28-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δε νομίζω...
το πρόβλημα δεν ξεκινάει όταν κάποιος λέει ότι δεν είμαστε ίδιοι... αλλά όταν λέει ότι ναι μεν δεν είμαστε ίδιοι αλλά εμείς είμαστε καλύτεροι
Lorien λες αυτό που λέω και εγώ. Και το ποιο αστείο είναι ότι πολλοί άνδρες υπενθυμίζουν στις γυναίκες ότι και οι άνδρες δεν είναι ίδιοι με τις γυναίκες.
ΚΟΥΕ εγώ δεν το βλέπω ποια αυτό. Εννοώ ότι το βλέπω στους +10 και βάλε χρόνια αλλά όχι στους -10 χρόνια. Ψιλο άλλα βλέπω που δεν τιμάνε την γυναίκα αλλά στις σχέσεις ισότητας ποια έχουν ακριβώς ίδια ευθύνη και τα δύο φύλλα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:48, 28-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δε νομίζω...
Δεν ειπα το υπογραμμισμενο. Ειπα οτι ξεχνανε οτι δεν ειμαστε ιδιοι.Οχι οτι δηλωνουν οτι δεν ειμαστε ιδιοι.

Αυτο που λες, προφανως θα εννοεις για τους ανδρες που θεωρουν τον εαυτο τους καλυτερο απο γυναικες. Απο φεμινιστικη σκοπια δλδ.

Ειναι η μια οψη του προβληματος. Η αλλη ειναι αυτο που ανεφερα εγω. Οι γυναικες μπερδευουν την λεξη "ισος" με "ιδιος". Θελουν ισοτητα, αλλα χωρις να δεχονται ισης αξιας ζωη. Θελουν οτι ακριβως ειχε,εχει,θελει ο ανδρας. Δεν δεχονται το , ναι μεν να κανεις καριερα, αλλα κανε τετοια που να μπορεις να εισαι και μανα. Οοοοχι...το παιδι το μεγαλωνουν ξενοι. Και βλεπουμε τι μπουμπουκια βγαινουν συχνα πυκνα...Τα οποια συνεχιζουν τον κυκλο και οι μεν γυναικες κανουν τα ιδια, οι δε αντρες φερονται ασχημα ενδεχομενως σε γυναικες στη ζωη τους, κλπ,κλπ κυκλος.

Δεν προσπαθουμε να μοιρασουμε τα πραματα ετσι ωστε ολοι να αισθανονται ισοι. Προσπαθουμε ολοι να κανουμε τα ιδια. Μονο ετσι αντιλαμβανομαστε οτι "αξιζουμε" σαν ανθρωποι. Μπορει ολοι να φταιμε στην δημιουργια αυτης της αντιληψης βεβαια...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:07, 29-06-07:

Έστω οτι οι φεμινίστριες λένε οτι είμαστε ίδιοι. Που κολλάει αυτό με το δήθεν μίσος τους προς τους άντρες; Ειδικά σε αυτή την περίπτωση αποδεικνύει το αντίθετο, εκτός αν θεωρείτε οτι μισούν τον εαυτό τους!
Αχ γιατί φεύγετε απο το θέμα;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 07:19, 29-06-07:

Υπερ-φεμινιστριες υπαρχουν.(αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτο τον ορο)
Δεν μιλαμε για ισοτητα, αλλα αυτα που ειπε ο μοναχος πιο πισω.
Προσωπικα εχω γνωρισει και μια καθηγητρια μου με ειχε ταλαιπωρησει πολυ εξαιτειας αυτου του θεματος.Οπως και ολα τα αγορια, αλλα εμενα ειδικα με ξεσκισε.
Χαλαρα μισουσε τους αντρες αλλα δεν ξερω απο που ακριβως πηγαζε αυτο...
Μπορει απο τον επεγγελματικο της κυκλο και τα βιωματα.
τα οικογενειακα, τα ερωτικα....ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Απο εκει και περα δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν ειναι πολλες αυτες ή οχι.
Πιθανοτατα να ισχυει κι εδω το ρητο οτι "οι αδιοι τενεκεδες αν και λιγοτεροι κανουν περισσοτερο θορυβο".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 29-06-07 στις 07:26.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:27, 29-06-07:

Μάριε μου κι εγώ έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι μισογύνηδες...

Είναι άδικο όμως να κατατάσσουμε μια κατηγορία ανθρώπων (φεμινίστριες) σε μισάνθρωπους επειδή έτυχε στη ζωή μας κάποιοι άνθρωποι να μας φερθούν κάπως. Είναι τσουβάλιασμα... κι έχει συμβεί σε όλους μας είτε έτσι είτε αλλιώς
Λία, όποιος θεωρεί ότι οι φεμινίστριες είναι αγέρωχες λεσβίες που μισούν τους άντρες, απλά κάνει λάθος... είναι αδαής και έχει μπερδέψει τα μπούτια του.

Μισάνθρωποι υπάρχουν... αυτοί που δεν τα παν καλά ούτε με τα άντερα τους...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:50, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Υπερ-φεμινιστριες υπαρχουν.(αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτο τον ορο)
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει υπέρ στον φεμινισμό. Σε ορισμένα πράγματα ή ασπάζεσαι ζείς με μια συγκεκριμένη κατάσταση και την κατανοείς ή απλά δεν είσαι.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 09:28, 29-06-07:

Εγω παλι νομιζω οτι υπαρχει ΚΙΑΙ εεκι η υπερβολη οπως σε ολα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:52, 29-06-07:

Έστω οτι οι φεμινίστριες λένε οτι είμαστε ίδιοι. Που κολλάει αυτό με το δήθεν μίσος τους προς τους άντρες; Ειδικά σε αυτή την περίπτωση αποδεικνύει το αντίθετο, εκτός αν θεωρείτε οτι μισούν τον εαυτό τους!
Αχ γιατί φεύγετε απο το θέμα;
Οπως σου ειπαν και οι αλλοι, φεμινιστρια δεν ειναι καποια που μισει τους αντρες, οποτε...

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 14:54, 01-04-10:

καμια φεμινιστρια δεν μισει τους ανδρες αλλα απο την αλλη μισει τους ανδρες,που εχουν ακραιες θεσεις.Γιατι μην μιλαμε μονο για τις φεμινιστριες αλλα και οι ανδρες(οχι ολοι) εχουν καποιες ακραιες θεσεις που οταν τους ακους ειναι σαν να ακους κανεναν ανατολιτη...θαρρεις και πια οι γυναικες δεν εχουν καν δικαιωματα ισοτιμα με τους ανδρες.Παντως και οι γυναικες εχουν ξυπνησει πια δεν ειναι οπως ηταν και αυτο πρεπει να το καταλαβει πια ο ανδρικος πληθυσμος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:44, 10-04-10:

Ο Φεμινισμός σε γενικά πλαίσια αυτό που ήθελε να εξασφαλίσει ήταν κάποια βασικά δικαιώματα της γυναίκας όπως η εκπαίδευση, η συμμετοχή στην πολιτική κ.α αλλά και να εμποδίσει τις διακρίσεις, την σεξουαλική (και κάθε άλλου είδους) βια και παρενόχληση.

Ωστόσο εκεί που έχει γίνει μία σύγχυση είναι με τις υποκατηγορίες του Φεμινισμού(υπαρξιακός, φιλελεύθερος, λεσβιακός, αναρχικός κτλ), από τις οποίες "ξεφυτρώνουν" κάποιες άλλες ιδέες που κάποιοι άντρες δεν συμφωνούν και συμπεραίνουν ότι φεμινισμός=μίσος προς τους άντρες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:50, 10-04-10:

Είναι γεγονός ότι τα ρεύματα προκαλούν σύγχυση και για κάποιο λόγο έχει επικρατήσει να ταυτίζεται ο ριζοσπαστικός φεμινισμός, που δεν είναι παρά μία έκφανση, με το φεμινισμό εν γένει.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:57, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Είναι γεγονός ότι τα ρεύματα προκαλούν σύγχυση και για κάποιο λόγο έχει επικρατήσει να ταυτίζεται ο ριζοσπαστικός φεμινισμός, που δεν είναι παρά μία έκφανση, με το φεμινισμό εν γένει.
Ακριβώς αυτό εννοώ.

Και συν τοις άλλοις ο Φεμινισμός δεν έχει "πετύχει" ακόμα εκεί που χρειάζεται (Ανατολικες χώρες, Ασία κτλ) αλλά ούτε και εδώ, στον λεγόμενο "Δυτικό κόσμο" όπου ακόμα γυναίκες πεθαίνουν από ενδοοικογενειακή βια, εκβιάζονται ψυχικά, σεξουαλικα κτλ....

Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnwnymosMeOnoma
Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 14:20, 01-06-16:

Και ολες εσεις που επιζητατε την ισοτητα με τους αντρες θελω να σας ρωτησω ...Τους Άντρες τους ρωτήσατε ? ή προσπαθείτε να επιβάλλετε εντελώς φασιστικά την ιδεολογία σας μεσα στη κοινωνία ..?
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 14:48, 01-06-16:

Ρε φίλε που το είδες και το ξέθαψες απο το topic αν είναι δυνατόν
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:10, 01-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από AnwnymosMeOnoma
Και ολες εσεις που επιζητατε την ισοτητα με τους αντρες θελω να σας ρωτησω ...Τους Άντρες τους ρωτήσατε ? ή προσπαθείτε να επιβάλλετε εντελώς φασιστικά την ιδεολογία σας μεσα στη κοινωνία ..?
Για να μην γράψω τζάμπα το κατεβατό, μπορείς να μου πεις αν τρολλάρεις πριν κράξω;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:01, 01-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Για να μην γράψω τζάμπα το κατεβατό, μπορείς να μου πεις αν τρολλάρεις πριν κράξω;
Γράψτο θα απαντήσω εγώ.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:04, 01-06-16:

Παράθεση

logica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη logica
H logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H logica έγραψε στις 17:04, 01-06-16:

Ενδιαφέρουσες οι αποψεις της Τζ. Μπάτλερ και Τζ. Κρίστεβα επί του θέματος
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 20:30, 01-06-16:

Nα σου πω την αληθεια, εψαχνα για κατι εντελως ασχετο, αλλα πως επεσα σ αυτο το θεμα, ουτε εγω καταλαβα.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Κανε οτι θες, εχω συγκεκριμενες αντιφεμινιστικες αποψεις. και δεν τρολλάρω, μιλαω σοβαρα. Ειμαι υπερ στο να ρωτηθουν και οι ανδρες σε ενα παγκοσμιο δημοψηφισμα και αν δεν συμφωνουν με τον φεμινισμο, αυτοματως να καταργηθει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 01-06-16 στις 20:44. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 20:57, 01-06-16:

Σωστότατος ο φίλος, στη τελική δημοκρατία έχουμε. Υποστηρίζω και εγώ ένα παγκόσμιο δημοψήφισμα. Βέβαια προς Ασία μεριά, οι γυναίκες δεν έχουν δικαίωμα ψήφου, αλλά δε πειράζει, θα ψηφίσουν οι άντρες και γι' αυτές!
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Padme
H xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

H Padme έγραψε στις 22:48, 01-06-16:

Α ωραία θα γίνει και δημοψήφισμα.
Άντε να μπουν όλα κάποια στιγμή στη θέση τους. Τόσα χρόνια καταπίεσης προς τους άντρες, ήρθε η στιγμή να μπει ένα τέλος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 23:08, 01-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Padme
Α ωραία θα γίνει και δημοψήφισμα.
Άντε να μπουν όλα κάποια στιγμή στη θέση τους. Τόσα χρόνια καταπίεσης προς τους άντρες, ήρθε η στιγμή να μπει ένα τέλος.
Ξερω οτι ειναι ειρωνικο το σχολιο σου, αλλα σε τι θεωρεις οτι καταπιεζονται οι γυναικες ?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

H Padme έγραψε στις 00:02, 02-06-16:

Αυτό που ρωτάς έχει αναλυθεί εδώ.
Δεν σου λέω ότι τα πράγματα είναι τραγικά σε επίπεδο ανατολικές χώρες ας πούμε. τώρα, δεν μιλάω για παρελθόν.
Φυσικά βήματα προόδου έχουν γίνει ως προς τα πολιτικά δικαιώματα και την εκπαίδευση κυρίως, που είναι αν θες ο βασικότερος παράγοντας και η πηγή όλων των άλλων προβλημάτων.

Είναι δύσκολο γενικά να αναγνωρίσεις κάτι που δεν έχεις βιώσει, και αναφέρομαι σε αυτά τα μικρά κατάλοιπα της πατριαρχίας (που επηρεάζουν αρνητικά και τους άντρες)
οι γυναίκες πρέπει να έχουν ένα συγκεκριμένο βάρος, να είναι υπομονετικές και δεκτικές, αν συμβεί κάτι άσχημο αποδεκτό είναι να βρίσει μόνο ο άντρας.
όταν σου ανοίγουν την πόρτα, σου κάνουν κοπλιμέντα άσχετοι πρέπει να χαμογελάς και να λες και ένα ευχαριστώ, αν δεν το κάνεις είσαι ξινή και να φας την πόρτα στη μούρη (και θα μου πεις εσύ τώρα, καλά πες και ένα ευχαριστώ. και θα σου απαντήσω αν εσένα σου έρθει ένας κλαρινογαμπρός, τελείως άγνωστος -ας τον κάνουμε γκέι για χάρη του παραδείγματος- και σου πει "τι ματάρες είναι αυτές" επιβάλλεται να πεις ευχαριστώ?)
αν είσαι άντρας και κάνεις σεξ με πολλές γυναίκες είσαι μάγκας, αν είσαι γυναίκα και κάνεις σεξ με πολλούς άντρες είσαι πουτάνα.
σε προηγούμενο θέμα αναφέρθηκε θεωρητικά η έννοια "παρτούζα"όπου στοχοποιήθηκε μόνο η γυναίκα που συμμετείχε -λες και θα έκανε παρτούζα μόνη της-.

κοίτα όσα παραδείγματα και να γράψει κανείς, αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει δεν θα καταλάβει και βιβλίο να του ετοιμάσεις. γενικά? να μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. ή σε όλους θα επιτρέπονται όλα ή σε όλους τίποτα.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 00:13, 02-06-16:

Ελα ρε καταπιεσμένη padme μην κολώνεις εδώ είμαστε θα ξηλώσουμε τον σεξισμό απο τους πάντες ακόμα και απο τα κακά αφεντικά που εκμεταλλεύονται τις γυναίκες.

Υ.Γ τόσα ψέματα που λέω μου βγήκε νέο μούσι και ας ξυρίστηκα προχθές
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

H Padme έγραψε στις 00:23, 02-06-16:

ξήλωνε εσύ και έρχομαι, τώρα έχω φτιάξει νύχι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους