Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 211 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Δίπλωμα οδήγησης

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λιβία Αυγούστα
H Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 418 μηνύματα.

H Λιβία Αυγούστα έγραψε στις 14:44, 12-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Καλησπέρα. Εχω άλλα 2 μαθήματα και μετά δίνω για δίπλωμα.
Μια χαρά οδηγάω, απλά μερικές φορές ξεχναώ να ανάψω κανένα φλας (για το παραμικρό φλας θέλει, ενώ όλος ο κόσμος ανάβει φλας όπου πραγματικά χρειάζεται).
Και θέλει να παίζεις αυτό το θέατρο, και καλά οτι κοιτάς όλους τους καθρεύτες συνέχεια. Τα κάνω, αλλά μερικές φορές ξεχνιέμαι, και φοβάμαι μη με κόψουν.
Το ερώτημα είναι το εξής. Να λαδώσω ή όχι; 100 ευρώ έχω στην άκρη. Φτάνουν; Θέλω να το πάρω με την αξία μου. Ο μπαμπάς μου λέει αυτά τα 100 ευρώ να τα δώσω στον δάσκαλο για να κάνω κ άλλα μαθήματα για να είμαι 100% έτοιμος. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα το πάρω πάλι με την πρώτη. Αυτοί αμα θέλουν να σε κόψουν, κάτι θα βρουν.
Αλλά αξίζει; Εχω φίλους που ξέρουν να οδηγάνε τέλεια, αλλά τους κόψαμε για μαλακίες. Για χαζομάρες δηλαδή. Πχ δεν άναψε ενα φλας, παρόλο που ήταν ολομόναχος στον δρόμο...

Τι λέτε;
Οπως σου ειπαν και πιο πανω,η καλυτερη λυση ειναι να κανεις μερικα ακομη μαθηματα.Δεν εχεις να χασεις κατι.Ισα ισα,μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις.Και προσεκτικοτερος οδηγος θα γινεις,και το διπλωμα θα παρεις με την αξια σου.Το να λαδωσεις για να παρεις διπλωμα οδηγησης,δεν ξερω,μου φαινεται λιγο ξεφτιλα.Αλλα εσυ αποφασιζεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:50, 12-12-12:

εγώ ακόμα να παρω το διπλωμα παρότι οδηγω εδω και δεκα χρονια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:01, 12-12-12:

Και σου χω πει να μην τα αποκαλύπτεις αυτά..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:14, 12-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Και σου χω πει να μην τα αποκαλύπτεις αυτά..

...μα δεν μπορώ
αυτήν την εμμονή
με την οπισθογωνία...

εγώ ρε φίλε θέλω να παρκάρω με τη μούρη να 'ουμε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:43, 12-12-12:

Κι εγώ έτσι παρκάρω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 17:56, 12-12-12:

Στην Κέρκυρα δεν εξετάζεται η οπισθογωνια.

(Η άχρηστη πληροφορία της ημερας)

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 20:30, 12-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος4
πολλές φορές ακόμα και πολύ καλά να οδηγείς δυστυχώς οι περισσότεροι εξεταστές είναι προκατειλημμένοι.Το ότι πήρες το δίπλωμα δε σημαίνει ότι ξέρεις να οδηγείς κακά τα ψέματα. Μέχρι να το πεις αυτό χρειάζεσαι ''τριβή''
Συνήθως αυστηροί είναι. Εξαιρούνται όσοι προσπαθούν να αυξήσουν το μισθό τους με αθέμιτα μέσα.
Το έγραψα προηγουμένως. Αποκτώντας το δίπλωμα ξέρεις μόνο το Α. Μέχρι το Ω υπάρχει μία κάποια απόσταση.
Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Κι εγώ έτσι παρκάρω
Ο χειρότερος τρόπος σταθμεύσεως.
Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Στην Κέρκυρα δεν εξετάζεται η οπισθογωνια.
Κακώς.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:47, 12-12-12:

Καλησπέρα. Εχω άλλα 2 μαθήματα και μετά δίνω για δίπλωμα.
Μια χαρά οδηγάω, απλά μερικές φορές ξεχναώ να ανάψω κανένα φλας (για το παραμικρό φλας θέλει, ενώ όλος ο κόσμος ανάβει φλας όπου πραγματικά χρειάζεται).
Και θέλει να παίζεις αυτό το θέατρο, και καλά οτι κοιτάς όλους τους καθρεύτες συνέχεια. Τα κάνω, αλλά μερικές φορές ξεχνιέμαι, και φοβάμαι μη με κόψουν.
Ολος ο κοσμος αναβει φλας οπου "πραγματικα χρειαζεται", δεν βλεπω ομως τα ποσοστα τροχαιων να ειναι χαμηλα, οποτε δεν με πειθεις οτι ετσι πρεπει να γινετε!
Το ιδιο ακριβος ισχυει με τους καθρευτες!
Ειναι οι λεπτομεριες που κανουν την διαφορα! Σαφως και εγω δεν ειμαι τελειος... Φαντασου οτι εδηγαω εδω και 6 χρονια, ποτε τα δικα μου μηχανακια δεν ειχαν καθρευτες, και ακομα και το αμαξι που οδηγαω εδω και καναν χρονο, δεν εχει καθρευτη στην πλευρα του οδηγου. Και μετα φλας ειχα μονιμο προβλημα στα μαχανακια μου, που κατεληγε στο να μην εχω καθολου για μηνες. Δεν επαθα τιποτα, δεν μπορω να πω. Ενιωσα ομως απειρες φορες αβεβαιος, κοντεψαν να με βαλουν απο κατω ενα σορο αμαξια και αλλα πολλα. Δοκιμασε αν θες και εσυ να οδηγισεις μερικες φορες χωρις καθολου φλας και καθρευτες και θα καταλαβεις τον κινδυνο! Δεν στο συστινω ομως, καλητερα να το ακολουθεις και ας μην το πιστευεις!
Πιστεψε με, ειμαι καθε αλλο απο το καλο προτυπο οταν μου δωσεις ενα τιμονι, αλλα τα φλας ειναι πολυ πιο σημαντικα απο ολοι σχεδων ολοι πιστευουν και φυσικα και οι καθρεφτες αφου σου παρεχουν την γνωση του χωρου οπου βρισκεσαι!

Οσο για την εξεταση, αν ξεχασεις ενα φλας δεν κοβεσαι, σου ινουν προειδοποιηση, στις 3 προειδοποιησεις κοβεσε. Αυτο θεωριτικα παντα, αν εισαι σε περιοχη που θελουν λαδι για να σε περασουν δεν ξερω τι γινεται.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 10:52, 29-12-12:

Το παρακάνουν πολλές φορές με τις λεπτομέρειες και χάνουν την ουσία, δηλ. αν ο εξεταζόμενος ξέρει πραγματικά να οδηγεί! Εκνευρίζομαι με όλα αυτά, ιδιαίτερα με την υπερβολή στη χρήση φλας!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:26, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Το παρακάνουν πολλές φορές με τις λεπτομέρειες και χάνουν την ουσία, δηλ. αν ο εξεταζόμενος ξέρει πραγματικά να οδηγεί! Εκνευρίζομαι με όλα αυτά, ιδιαίτερα με την υπερβολή στη χρήση φλας!
Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα φλας είναι απαραίτητα για να κατανοεί ο ένας οδηγός τον άλλο....;;;;;
Από το να ανοίγουμε τα παράθυρα και να ξελαρυγγιαζόμαστε
Εεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! ωπα ωπαααααααααααααααααα!!!! τώρα στρίβω ωωωωωω
ή να βγάζουμε το χέρι και να νομίζουν ότι στεγνώνουμε το μανό..... ή ότι καθαρίζουμε τα χέρια μας....
Άλλωστε είναι γνωστό ότι όταν δεν λειτουργούν τα φλας οφείλεις να κάνεις συγκεκριμένες κινήσεις με τα χέρια για να κατανοούν οι άλλοι οδηγοί ...τι ακριβώς θες να κάνεις ....

Η σωστή χρήση των φλας του αυτοκινήτου στην οδήγηση
Ξέρετε τι μου θυμίζει η σχέση του Έλληνα οδηγού με το φλας; Ένα ζευγάρι που έχει χωρίσει εδώ και πολύ καιρό και δε μιλιούνται μεταξύ τους. Λίγοι τα χρησιμοποιούν, μερικοί αδιαφορούν, κάποιοι τα ξεχνούν και κάποιοι άλλοι θεωρούν πως είναι άσκοπη κίνηση. Ποια είναι λοιπόν η σωστή χρήση των φλας;

Είναι απαραίτητο όταν στρίβουμε με το αυτοκίνητό μας σε μία διασταύρωση να ανάβουμε το φλας, όχι μόνο για να ειδοποιήσουμε τον οδηγό που μας ακολουθεί, αλλά και να προειδοποιήσουμε τον πεζό, που πρόκειται να περάσει στη διάβαση.
Στην περίπτωση που δεν ανάψουμε το φλας, υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουμε τροχαίο ατύχημα. Ανάβουμε τα φλας όταν ξεκινάμε από στάση. Έτσι προειδοποιούμε τους άλλους οδηγούς. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να υπολογίσουμε την απόσταση του αυτοκινήτου που μας πλησιάζει, ώστε να μην του κόψουμε την ταχύτητα και τον αναγκάσουμε να σταματήσει με απότομο φρενάρισμα.

Φλας χρησιμοποιούμε και όταν αλλάζουμε λωρίδα. Μερικοί βέβαια πιστεύουν πως ανάβοντας το φλας κατοχυρώνουν αυτόματα και την προτεραιότητά τους στο δρόμο. Αυτό είναι λάθος. Το σωστό είναι να ανάψουμε το φλας, να περιμένουμε να περάσουν τα αυτοκίνητα που έρχονται από πίσω και έπειτα να ξεκινήσουμε τη διαδικασία της προσπέρασης με ασφάλεια. Στην περίπτωση που δεν ανάψουμε φλας –μία πολύ αγαπημένη μας συνήθεια, το πιο πιθανό είναι να δημιουργήσουμε σύγχυση στους υπόλοιπους οδηγούς που ακολουθούν.Δε χρησιμοποιούμε φλας όταν μπαίνουμε σε πλατεία, αλλά όταν βγαίνουμε από αυτή. Είναι λάθος να ανάβουμε φλας όταν μπαίνουμε σε πλατεία, όπως λάθος είναι να μη βγάζουμε φλας όταν πρόκειται να βγούμε από αυτή.

Ανάβουμε τα φλας, ακόμα κι όταν βρισκόμαστε μέσα σε πάρκινγκ σουπερμάρκετ και πολυκαταστημάτων. Δεν είναι λίγα τα ατυχήματα που συμβαίνουν μέσα σε αυτά. Σε δρόμους με περιορισμένη ορατότητα, κι όταν το προπορευόμενο όχημα είναι φορτηγό, ο οδηγός του μας κάνει πολλές φορές σινιάλο με τα φλας του, ώστε να γνωρίζουμε πότε θα προσπεράσουμε. Στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεξί φλας σημαίνει προσπερνάμε και αριστερό πως δεν προσπερνάμε. Σιγουρευόμαστε ότι ο δρόμος είναι ελεύθερος και μετά πραγματοποιούμε την προσπέραση. Επίσης, όταν περιμένουμε σε μία διασταύρωση και βλέπουμε ότι πλησιάζει ένα αυτοκίνητο που έχει βγάλει φλας, δεν ξεκινάμε αμέσως για να περάσουμε απέναντι. Μπορεί να έχει ξεχάσει ο οδηγός το φλας ή απλά να το μετάνιωσε και να συνεχίζει ευθεία.

Το φλας θέλει timing, δηλαδή την κατάλληλη χρονική στιγμή. Ούτε πολύ νωρίς, αλλά ούτε και την τελευταία στιγμή αιφνιδιάζοντας τους οδηγούς που έρχονται από πίσω. Δεξί ή αριστερό φλας, ανάλογα με την περίσταση, χρησιμοποιούμε επίσης όταν κόψουμε ταχύτητα για να πλησιάσουμε στην άκρη του δρόμου και να σταματήσουμε εκεί. Από εκεί και μετά χρησιμοποιούμε τα φώτα αλάρμ. Χρησιμοποιούμε το φλας ακόμα κι αν παραμένουμε σε δρόμο προτεραιότητας, εφόσον στρίβει ο τελευταίος. Είναι λάθος να μην χρησιμοποιούμε το φλας επειδή ο δρόμος μας έχει προτεραιότητα. Αν συνεχίσουμε ευθεία, βγαίνοντας από το δρόμο προτεραιότητας, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε δεξί φλας για να διευκολύνουμε όσους ακολουθούν, αν και δεν είναι υποχρεωτικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 00:17, 05-01-13:

Ρε παιδιά Δευτέρα δινω για οδήγηση. Εγώ ήξερα ότι το λάδωμα είναι 100και με χίλια ζόρια τα μάζεψα. Μιλούσα σήμερα μ τον δάσκαλο και μου είπε ότι είναι 200!!! Που θα βρω 100 σε 3 μέρες??? Σκέφτομαι να μην λαδώσω. Αξίζει όμως? Λάθη δεν κάνω μια χαρά οδηγώ. Αλλά μου έχουν πει ότι κόβουν παρα πολύ εύκολα με το παραμικρό αν δε λαδώσεις... Ένας φίλος μου 3 φορές κόπηκε ενώ μια χαρά οδηγάει το παιδί. Επίσης, αν λαδώσω θα το πάρω 100% ή πάλι κόβουν? Δε λέω να τραβήξω χειροφρενια αλλά πχ αν ξεχάσω ν αναψω φλσς θα με περάσουν?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:26, 05-01-13:

Αν ξεχασεις να αναψεις φλας κανονικα δεν σε κοβουν. Σε "ειδοποιουν", στα 3 τετοια λαθη σε κοβουν.
Τωρα σε περιοχες που παιζει λαδωμα δεν ξερω τι κανουν με αυτα... παντως εφοσων δεν εχεις λεφτα να δωσεις για λαδι και αν δεν μπορεις να αλλαξεις την ημερομηνια, εγω θα σου ελεγα να πας χωρις να λαδωσεις, να προσπαθισεις για το καλητερο, και που ξερεις, μπορει και να μην σε κοψουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:28, 05-01-13:

Δε λέω να τραβήξω χειροφρενια αλλά πχ αν ξεχάσω ν αναψω φλσς θα με περάσουν?
χειροφρενιά;;;;;

Φαντάζομαι το σκηνικό. Σόρι.

Παράθεση

epistaths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη epistaths
Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O epistaths έγραψε στις 18:36, 18-04-13:

Όταν πρόκειται για δίπλωμα οδήγησης, δεν χωράει ούτε γελοιοποίηση, ούτε ελαστικότητα, ούτε λάδωμα, ούτε χαλαρότητα. Εδώ δε μιλάμε για ένα πιστοποιητικό εκμάθησης Η/Υ, ούτε για απλυτήριο γυμνασίου η λυκείου. Εδώ μιλάμε για οδήγηση και η οδήγηση θέλει 10000 μάτια και άλλα τόσα αυτιά. Παρόλο που μου είμαι κάθετος στο να υπάρχει ελαστικότητα στα πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ, ξένων γλωσσών, μέση εκπαίδευση κλπ... Στο δίπλωμα οδήγησης και στα διπλώματα ιατρικής είμαι εξίσου κάθετος στο να εξετάζονται κάτω απο αυστηρότατες προϋποθέσεις. Λάθη, χαλαρότητα, ελαστικότητα και στραβά μάτια εκεί που παίζονται δρόμοι και ζωές ( γιατί στην οδήγηση παίζονται ζωές όπως στην ιατρική ) δεν χωράνε. Με τις ζωές και την οδήγηση δεν παίζουμε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 18:48, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από epistaths
Όταν πρόκειται για δίπλωμα οδήγησης, δεν χωράει ούτε γελοιοποίηση, ούτε ελαστικότητα, ούτε λάδωμα, ούτε χαλαρότητα. Εδώ δε μιλάμε για ένα πιστοποιητικό εκμάθησης Η/Υ, ούτε για απλυτήριο γυμνασίου η λυκείου. Εδώ μιλάμε για οδήγηση και η οδήγηση θέλει 10000 μάτια και άλλα τόσα αυτιά. Παρόλο που μου είμαι κάθετος στο να υπάρχει ελαστικότητα στα πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ, ξένων γλωσσών, μέση εκπαίδευση κλπ... Στο δίπλωμα οδήγησης και στα διπλώματα ιατρικής είμαι εξίσου κάθετος στο να εξετάζονται κάτω απο αυστηρότατες προϋποθέσεις. Λάθη, χαλαρότητα, ελαστικότητα και στραβά μάτια εκεί που παίζονται δρόμοι και ζωές ( γιατί στην οδήγηση παίζονται ζωές όπως στην ιατρική ) δεν χωράνε. Με τις ζωές και την οδήγηση δεν παίζουμε
Είσαι τελείως λάθος (κατά την γνώμη μου)

αν βγάλει κάποιος ιατρική με 10 δε σημαινει ότι παράλληλα θα είναι καλός ιατρός ούτε αν κάποιος περάσει με την πρώτη το διπλωμα οδήγησης είναι καλός οδηγός.

Τα πάντα είναι θέμα παιδείας συνεπώς αυστηρές εξετάσεις πρέπει να υπάρχουν στους δασκάλους και στους καθηγητές δευτεροβάθμιες γιατί αυτοί διαμορφώνουν προσωπικότητες το παιδί οποιαδήποτε σχολή να πάει μετά δε θα αλλάξει πολύ ο επαγγελματισμός αυτός έχει ήδη διαμορφωθεί.

Καλός ιατρός είναι αυτός που ασχολείται με έναν ασθενή του σαν να είναι συγγενής του....

Καλός οδηγός είναι αυτός που κάνει όλα τα σέρβις στο αυτοκινητο του , το έχει ασφαλισμένο και παράλληλα συμπερίφεται με σεβασμό στους συνεπιβάτες, δε κορνάρει, δε βρίζει (ακομα και αν ο αλλος έχει κάνει λάθος) και έχει υπομονή, πληρώνει διόδια, τις κλίσεις και αν δεν εχει χρήματα να το συντηρίσει το παρατάει και χρησιμοποιεί τα μμμ.

Σήματα και μηχανολογικά ας μην ξερει ετσι και αλλιως αχρηστα είναι.

Επίσης αν κάποιος δε ξέρει να οδηγεί καλά το αυτοκινητο σημαίνει ότι δεν έχει οδηγήσει ποτε (πράγμα σωστό γιατί δεν είχε διπλωμα) οποτε καλό είναι να υπάρχει μια χαλαρότητα από τους εξεταζόμενους σε αυτό το θέμα. Αν ένας παίρνει ξένα αυτοκινητα και τα οδηγά λογικό είναι όταν αρχισει μαθήματα να τα ξέρει όλα πιο πριν και από τους εξεταστές να θεωρείται καλύτερος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 18-04-13 στις 18:57.
Παράθεση

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HeRpesG3nitalis
Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O HeRpesG3nitalis έγραψε στις 10:55, 12-05-13:

Παιδες τα σηματα ειναι ευκολα;Με μια βδομαδα διαβασμα τα καταφερνεις;

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 11:08, 12-05-13:

ε ναι εύκολα είναι
ένα απόγευμα με πήρε πάντως

Παράθεση

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

Ο HeRpesG3nitalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O HeRpesG3nitalis έγραψε στις 11:10, 12-05-13:

Χαχαχα τοσο λιγο ε;

Και τα αποτελεσματα βγαινουν απευθειας;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 11:19, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από HeRpesG3nitalis
Χαχαχα τοσο λιγο ε;

εγώ είχα ένα μπλε βιβλιαράκι με 10 σειρές θεμάτων και έπεφτε η μία (νομίζω)

Παράθεση

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

O HeRpesG3nitalis έγραψε στις 11:28, 12-05-13:

Σε 15-20 μερες αφου τα περασεις ολα βγαινει;

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 11:34, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από HeRpesG3nitalis
Χαχαχα τοσο λιγο ε;

τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως αμέσως
στο ίντερνετ υπάρχουν και τεστάκια για παραπάνω προετοιμασία

Παράθεση

HeRpesG3nitalis

Νεοφερμένος

O HeRpesG3nitalis έγραψε στις 11:43, 12-05-13:

Spy-ak ευχαριστω!

Τα σηματα μπορω να τα δωσω απευθειας ή πρεπει να περιμενω κανα 3βδομαδο μεχρι να βγει η ημερομηνια που δινω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HeRpesG3nitalis : 12-05-13 στις 11:43. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alexia91
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 15:16, 20-05-13:

Ξέρει κανείς αν δεν εμφανιστείς στις εξετάσεις πορείας μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναδώσεις?

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:41, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alexia91
Ξέρει κανείς αν δεν εμφανιστείς στις εξετάσεις πορείας μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξαναδώσεις?
νομίζω μήνα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 16:13, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alexia91
Αναλόγως που μένεις. Αν μένεις πχ Θεσσαλονίκη μετά απο 2μιση εβδομάδες λογικά γιατί έχει και αρκετά άτομα στη σειρά
Αν πχ μένεις Καβάλα που είναι σχετικά μικρή πόλη, μετά απο 1 εβδομάδα μπορεί και λιγότερο.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:41, 20-05-13:

βλακεία είπα..γύρω στις 2 εβδομάδες μου είχε πει ο δάσκαλος!

Παράθεση

Maroulina (Μαριλένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maroulina
H Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Maroulina έγραψε στις 23:44, 17-07-13:

Σε λίγο καιρό θα πάω να δώσω για δίπλωμα και μπορώ να πω ότι έχω ακούσει από πολλούς γωνστούς ότι λάδωσαν. Εγώ δεν θέλω. Αλλά έχω ακούσει για περιπτώση που έπρεπε να λαδώσουν αλλιώς δεν περνούσαν... Εσείς τι κάνατε; Τι θ με συμβουλεύατε να κάνω;

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #84-86 προήλθαν από συγχώνευση θέματος με παρεμφερές περιεχόμενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη {~*1rèNe*~} : 18-07-13 στις 00:13. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης συντονιστή
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,696 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:47, 17-07-13:

Δεν λαδώνουν όλοι. Έλεος πια με την παραπληροφόρηση. Απλά να μην έχεις άγχος την ώρα της εξέτασης. Κόβουν για μαλακίες: π.χ. να μη φορέσεις ζώνη, να μην ανάψεις φλας σε στροφές, να μην μπεις στο όχημα με τον προβλεπόμενο τρόπο από τον Κ.Ο.Κ..κ.α.

Παράθεση

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 23:48, 17-07-13:

στην αθήνα μονο υπάρχει λάδωμα, στην επαρχία κανεις δεν λαδώνει.
η σχολη οδηγων που θα πας θα ξερει τι παίζει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ironboy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ironboy
Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 753 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 00:19, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Maroulina
Σε λίγο καιρό θα πάω να δώσω για δίπλωμα και μπορώ να πω ότι έχω ακούσει από πολλούς γωνστούς ότι λάδωσαν. Εγώ δεν θέλω. Αλλά έχω ακούσει για περιπτώση που έπρεπε να λαδώσουν αλλιώς δεν περνούσαν... Εσείς τι κάνατε; Τι θ με συμβουλεύατε να κάνω;
Άκουσε πως έχει το πράγμα.Αν είσαι από Αθήνα , τότε οι περισσότεροι εξεταστές κάνουν "κλίκα" και κόβουν πολύ εύκολα,χωρίς λάδωμα.Αν έπιασες στα 18 σου πρώτη φορά τιμόνι όπως εγώ(λάδωσα), θα είναι λογικά δύσκολο να περάσεις(εξαρτάται και από τους εξεταστές πάντα).Επειδή με τον δάσκαλο δεν μαθαίνεις οδήγηση,αλλά μαθαίνεις πως να πιάνεις τιμόνι και να το στρίβεις και μια οπισθογωνία, η αληθινή οδήγηση μαθαίνεται από εσένα στον δρόμο αργότερα.Το κακό είναι ότι αν δεν λαδώσεις και κοπείς θα πληρώσεις περισσότερα , από αυτά που θα πλήρωνες για να το περάσεις με την πρώτη.

Ένας φίλος μου οδηγεί κανονικά από τα 15 του.Δεν λάδωσε και τον έκοψαν ως εξής :
Οδηγούσε σε ένα δρόμο με 2 λωρίδες ,με διάζωμα στην μέση(έμοιαζε κεντρικός) και δεξιά του είχε στενάκια.Και του λένε να κάνει πορεία.Και στο πρώτο στενάκι δεν έκοψε και τον κατέβασαν (επειδή δεν είχε το σήμα της προτεραιότητας,και έπρεπε να παραχωρήσει στον δεξία).Φυσικά αν τον δεις στον δρομό ποτέ δεν γίνεται,και αυτό είναι το λογικό (σκέψου σαν να σου λέω να σταματάς σε μια "μικρή" εθνική για να δεις αν κάποιος θα μπει στις διαχωριστικές.Αν θέλει να σε κόψει μπορεί ο εξεταστής δυστυχώς.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 00:33, 18-07-13:

Έναν φίλο μου τον έκοψαν επειδή καθώς ήταν έτοιμος να ξεκινήσει την οδήγηση ο εξεταστής άφησε την πόρτα του αυτοκινήτου ελάχιστα ανοιχτή και με του έβαλε μπρος τον έκοψε.
Δεν λάδωσε εν τέλη αλλά το πήρε με την 2η.

Παράθεση

cookies&chips (Πάνος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cookies&chips
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O cookies&chips έγραψε στις 00:47, 18-07-13:

Αν οι καθηγητές σας σας λένε ότι είναι πολύ ακριβότερο το να ξαναδώσετε, η επανεξέταση είναι 10 ευρώ και τα υπόλοιπα είναι για τα εξτρά μαθήματα που οι ίδιοι υποτίθεται κρίνουν ότι χρειάζεστε-βέβαια αυτοί που είναι στο κόλπο του λαδώματος δε θα σας το πουν αυτό. Αν σας λένε ότι το να ξαναδώσετε κάνει πχ 150 ευρώ, τα 140 είναι δικά τους. Θα μου πείτε, τότε δε θα συνέφερε να λένε σ όλους να ξαναδώσουν για να τα τσεπώσουν? Όχι, γιατί το να κάνετε extra μαθήματα τους κοστίζει σε βενζίνη και συντήρηση, ενώ απτο λάδι παίρνουν έτσι κι αλλιώς μερίδιο (στο συνηθισμένο ποσό που ακούγεται 250 ευρώ, τα 50 είναι του δασκάλου).

Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 01:49, 18-07-13:

Ξερει κανεις τι παιζει με την επαρχια?? Γιατι γινομαι 18 ενα μηνα σχεδον πριν αλλαξω πολη για να παω στη σχολη, οποτε ειμαι ισα ισα για να παρω το διπλωμα και δε με παιρνει να ξαναδωσω....Αν χρειαζεται λαδωμα, την κατσαμε.....
Παντως και απο φιλους μου που εχω ακουσει, το πηραν χωρις να λαδωσουν,,,

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:43, 18-07-13:

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την συζήτηση.
Μπαίνεις μέσα στο αμάξι, κάνεις τα πάντα τυπικά, οδηγάς σιγά σιγά, κάνεςι ότι σου ζητήσουν και προσπαθείς να σταματάς σε κάθε στενάκι να ελέγχεις έχει δεν έχει στοπ και να χρησιμοποιείς τα απαραίτητα φλάς. Είναι όλα όσα θα πρέπει να κάνεις στον δρόμο και σίγουρα δεν είναι κάτι που να θέλει κόπο ή ιδιαίτερη σκέψη. Τι βλακείες είναι αυτές για τα λαδώματα?
Όσο υπάρχουν ΒΛΑΚΕΣ που πληρώνουν για να πάρουν δίπλωμα τόσο θα συνεχίζουν οι εξεταστές να κόβουν χωρίς λόγο και να πληρώνονται. Με την ίδια λογική θα πηγαίνουμε σε όλες τις εξετάσεις στην ζωή μας? Ένα τέταρτο υπόθεση είναι, προσοχή θέλει και γνώση βασικών και απλών πραγμάτων

Όσο για το περιστατικό με το ότι δεν πρόσεξε το παιδί στον δρόμο,ΚΑΛΑ έκανε και τον έκοψε Επειδή ήταν μικρός δρόμος τι σημαίνει κάτι? Μια φορά θα βρεθεί ένας να πεταχτεί και αυτή η φορά θα είναι αρκετή..το πάντα και το ποτέ δεν έχουν ούτε ισχύ ούτε σημασία

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos ιι έγραψε στις 13:50, 18-07-13:

Eγώ είχα πληρώσει για να το πάρω και δε το θεωρώ κακό.

Αρχική Δημοσίευση από Ironboy

Ένας φίλος μου οδηγεί κανονικά από τα 15 του.
.
αυτό ακριβώς

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,839 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 14:09, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Eγώ είχα πληρώσει για να το πάρω και δε το θεωρώ κακό.

αυτό ακριβώς
Προωθεις την σαπια νοοτροπια του νεοΕλληνα ετσι :Λαδι/μεσο για τα παντα , για το διπλωμα για την δουλεια για να βολεψω τα τεκνα/εγγονια για να εχω ευνοικη μεταχειρηση σε δημοσιες υπηρεσιες , και δε συμμαζεύεται

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos ιι έγραψε στις 14:12, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Προωθεις την σαπια νοοτροπια του νεοΕλληνα ετσι :Λαδι/μεσο για τα παντα , για το διπλωμα για την δουλεια για να βολεψω τα τεκνα/εγγονια για να εχω ευνοικη μεταχειρηση σε δημοσιες υπηρεσιες , και δε συμμαζεύεται

Man αν έχεις να αναταγωνιστείς παιδάκια που οδηγάνε παράνομα από τα 15 τους τότε χρειάζεται λάδωμα για να ξεμπερδεύεις με τους μαλάκες.

Εγώ άρχισα να οδηγώ από τα 18 με τον δάσκαλο οδήγησης οποτε οσο και προπόνηση να κανα (με το δάσκαλο) δε μπροούσα να μάθω να οδηγώ αντανακλαστικά οπότε για πολλούς εξεταστές δε θα οδηγόυσα καλά για αυτό τον λογο χρειάστηκε το λάδωμα...

Και τώρα που θα πάρω για μηχανή πάλι θα λαδώσω

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 727 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 14:13, 18-07-13:

στα χωρια οι περισσοτεροι οδηγουν απο τα 13 κι ολας,ειδικα στο δικο μου που ειναι αγροτικη περιοχη,προς τη λαρισσα.εγω πρωτη φορα οδηγησα τρακτερ το καλοκαιρι απο δευτερα προς τριτη γυμνασιου,μην φανταστειτε βεβαια τιποτα τρομερο,σε ενα χωματοδρομο προσωρουσα ευθεια και στο τελος του δρομου αναστροφη,οι φιλοι μου ομω οδηγουσαν απο τοτε κανονικα αγροτικο και αμαξι απο τοτε(μενουν εκει μονιμα βεβαια,εγω παω για διακοπες και ειναι οι θειοι και οι παπουδες εκει.)

οσοι το περνουν δηλαδη με μαθηματα στα 18 τους και χωρις λαδωμα πως το κανουν?

εξαλλου οτι οδηγουν απο τα 15 δεν σημαινει οτι οδηγουν και καλυτερα,μπορει να μην εχουν συνηθησει να αναβουν φλας για παραδειγμα,μετα ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις να το αναβεις.Αν μαθεις λαθος σε εκεινη την ηλικια δυσκολα διορθωνεσαι

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos ιι έγραψε στις 14:16, 18-07-13:

Εμένα με μάλωσαν επειδή μου έσβησε η μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχώς είχα πληρώσει και με πέρασαν.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:17, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εμένα με μάλωσαν επειδή μου έσβησε η μηχανή του αυτοκινήτου ευτυχώς είχα πληρώσει και με πέρασαν.
οκ Φόκο, σίγουρα!

Παράθεση

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:01, 18-07-13:

Καλά Focko για τράβα να δεις αν έρχομαι!!! Τι χαζομάρες είναι αυτές που λες;;; Και δε ντρέπεσαι κιόλας! Επειδή εσύ πίστευες πως δε μπορείς να το πάρεις διαφορετικά και έπρεπε να λαδώσεις, ( γι αυτό η πλειονότητα των Ελλήνων είναι απαράδεκτοι οδηγοί! και έχουν αυτή τη νοοτροπία ) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ούτε ότι θα σε κόψουν επειδή δεν τα έσταξες !Εγώ για πρώτη φορά έπιασα τιμόνι στα 18 με το δάσκαλο ,μετά το πέρας της τρίτης λυκείου, και πέρασα με την πρώτη με τα προβλεπόμενα 20 μαθήματα. Ποτέ δεν μου έκανε αναφορά για λάδωμα κλπ και μου έλεγε ότι απλώς όσοι λαδώνουν δεν είναι ικανοί να το πάρουν διαφορετικά. Αν είσαι σωστός, και τηρήσεις κατά τη διάρκεια της πορείας αυτά που έμαθες, δεν έχουν λόγο να σε κόψουν.
Και κάτι άλλο που διάβασα σε προηγούμενο post, δεν ισχύει ότι λαδώνεις στην Αθήνα και όχι στην επαρχία. Παντού υπάρχουν αυτά. Ο ξάδερφος μου από Αχαία είχε τον γνωστό και παρότι έκανε αρκετά λάθη ( δεν πρόσεξε όταν ξεκίνησε, δεν άναψε φλας κλπ ) πέρασε με την πρώτη. Και το παραδέχεται πως άμα δεν υπήρχε αυτή η εύνοια έπρεπε να τον κόψουν. Μην ακούμε σαχλαμάρες λοιπόν. Και για όσους θα δώσουν από εδώ και πέρα, απλά δε χρειάζεται να φοβούνται και να είναι προκατειλημμένοι για το αποτέλεσμα της εξέτασης!

Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gtaivpc
Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O gtaivpc έγραψε στις 15:20, 18-07-13:

Αν ο εξεταστής είναι λαμόγιο και θέλει να σου βρει λάθος, θα σου βρει. Υπό αυτή την έννοια, το λάδωμα σε μερικές περιπτώσεις καθίσταται απαραίτητο. Το να είναι τίμιος ο εξεταστής είναι θεμιτό, αλλά δε συμβαίνει πάντα. Έτσι και το να βρίζεις τον άλλον που λάδωσε επειδή πολύ απλά δεν είχε εναλλακτική είναι επίσης άδικο. Δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε, στη χώρα που βάζει εμπόδια σε οποιαδήποτε προσπάθειά σου να είσαι τίμιος.

Εάν δεν οδηγούσατε από τα 15 και συνεπώς δεν είχατε την άνεση στο αμάξι, και πέφτατε σε εξεταστή που είναι λαμόγιο, τότε να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν έχει νόημα να το παίζουμε παναγίες.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά που δίνω σε κανένα μήνα, δε θα αρκεστώ στα μαθήματα (που από μόνα τους δεν κάνουν πολλά) αλλά θα πάρω λίγο και το αυτοκίνητο με τον πατέρα μου για να αποκτήσω άνεση στο αμάξι. Λεφτά για λάδωμα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους όπου ωθούν κάποιον να λαδώσει, που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ είναι οτι ο εξεταζόμενος δεν ξέρει να οδηγεί.

Λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:22, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από gtaivpc
Αν ο εξεταστής είναι λαμόγιο και θέλει να σου βρει λάθος, θα σου βρει. Υπό αυτή την έννοια, το λάδωμα σε μερικές περιπτώσεις καθίσταται απαραίτητο. Το να είναι τίμιος ο εξεταστής είναι θεμιτό, αλλά δε συμβαίνει πάντα. Έτσι και το να βρίζεις τον άλλον που λάδωσε επειδή πολύ απλά δεν είχε εναλλακτική είναι επίσης άδικο. Δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε, στη χώρα που βάζει εμπόδια σε οποιαδήποτε προσπάθειά σου να είσαι τίμιος.

Εάν δεν οδηγούσατε από τα 15 και συνεπώς δεν είχατε την άνεση στο αμάξι, και πέφτατε σε εξεταστή που είναι λαμόγιο, τότε να συζητήσουμε. Αλλιώς δεν έχει νόημα να το παίζουμε παναγίες.
Από εκεί και πέρα, εγώ προσωπικά που δίνω σε κανένα μήνα, δε θα αρκεστώ στα μαθήματα (που από μόνα τους δεν κάνουν πολλά) αλλά θα πάρω λίγο και το αυτοκίνητο με τον πατέρα μου για να αποκτήσω άνεση στο αμάξι. Λεφτά για λάδωμα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω. Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους όπου ωθούν κάποιον να λαδώσει, που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ είναι οτι ο εξεταζόμενος δεν ξέρει να οδηγεί.

Λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.
πως να σου βρεί λάθος όταν ΔΕΝ κάνεις?? Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά, δεν γίνεται πάντα να φταίνει οι άλλοι για εμάς!! Αν δεν κάνεις κανένα μα κανένα λάθος δεν πρόκειται να σε κόψει? Αν κάνεις λάθος, τότε ας το παραδεχτείς και ας πας την επόμενη να τους σκίσεις
Ακριβώς εσυ πρέπει να δεις λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα και να αφήσεις τα περί τρομοκρατίας και λαμογιάς..ναι υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αλλά είναι στο χέρι σου να τους ''νικήσεις''. Και στο πανεπιστήμιο σε κάθεμάθημα που θα μένεις θα σκέφτεσαι ''α μήπως να λαδώσω'' και όχι ''α μήπως να προετοιμαστώ καλύτερα''?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 15:26, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
πως να σου βρεί λάθος όταν ΔΕΝ κάνεις?? Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά, δεν γίνεται πάντα να φταίνει οι άλλοι για εμάς!! Αν δεν κάνεις κανένα μα κανένα λάθος δεν πρόκειται να σε κόψει? Αν κάνεις λάθος, τότε ας το παραδεχτείς και ας πας την επόμενη να τους σκίσεις
Ακριβώς εσυ πρέπει να δεις λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα και να αφήσεις τα περί τρομοκρατίας και λαμογιάς..ναι υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αλλά είναι στο χέρι σου να τους ''νικήσεις''. Και στο πανεπιστήμιο σε κάθεμάθημα που θα μένεις θα σκέφτεσαι ''α μήπως να λαδώσω'' και όχι ''α μήπως να προετοιμαστώ καλύτερα''?
Πες τα βρε johnnaousa! Γιατί όπως πάει η συζήτηση στο τέλος θα βγούμε εμείς οι παράλογοι...

Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Δραστήριο Μέλος

O gtaivpc έγραψε στις 15:30, 18-07-13:

Μα για αυτούς ακριβώς μιλάμε. Για αυτούς που θα βρούν λάθος εκεί που δεν υπάρχει. Για αυτούς που θα ζητήσουν την άνεση που με 20 ώρες δεν πιάνεται ούτε με σφαίρες. Είναι το 50% των εξεταστών; Είναι το 10%; Το 5%; Δεν ξέρω. Όσοι είναι τελοσπάντων. (Εάν νομίζεις οτι δεν υπάρχουν, κάνεις λάθος!)

Από εκεί και πέρα ας μην το επεκτείνουμε σε πανεπιστήμιο κλπ. Πρώτον γιατί φέτος θα μπώ στην τριτοβάθμα εκπαίδευση, και δεύτερον γιατι και εκεί έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις διαπλεκόμενων καθηγητών που κόβουν φοιτητές σε ποσοστά που δεν δικαιολογόυνται από το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος, με κίνητρο όχι τόσο το λάδωμα όσο των διασυνδέσεων τους με παρατάξεις. Η αναλογία δεν ευσταθεί τόσο πιστεύω γιατί τα ποσοστά δεν είναι συγκρίσιμα.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:31, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από gtaivpc
Μα για αυτούς ακριβώς μιλάμε. Για αυτούς που θα βρούν λάθος εκεί που δεν υπάρχει. Για αυτούς που θα ζητήσουν την άνεση που με 20 ώρες δεν πιάνεται ούτε με σφαίρες. Είναι το 50% των εξεταστών; Είναι το 10%; Το 5%; Δεν ξέρω. Όσοι είναι τελοσπάντων. (Εάν νομίζεις οτι δεν υπάρχουν, κάνεις λάθος!)

Από εκεί και πέρα ας μην το επεκτείνουμε σε πανεπιστήμιο κλπ. Πρώτον γιατί φέτος θα μπώ στην τριτοβάθμα εκπαίδευση, και δεύτερον γιατι και εκεί έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις διαπλεκόμενων καθηγητών που κόβουν φοιτητές σε ποσοστά που δεν δικαιολογόυνται από το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος, με κίνητρο όχι τόσο το λάδωμα όσο των διασυνδέσεων τους με παρατάξεις. Η αναλογία δεν ευσταθεί τόσο πιστεύω γιατί τα ποσοστά δεν είναι συγκρίσιμα.
ναι αλλά όσο εμείς έχουμε την λογική του λαδωματος στο κεφάλι μας, τόσο θα υπάρχουν άτομα που θα το εκμεταλλεύονται και θα το ζητάνε

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos ιι έγραψε στις 15:47, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Καλά Focko για τράβα να δεις αν έρχομαι!!! Τι χαζομάρες είναι αυτές που λες;;; Και δε ντρέπεσαι κιόλας! Επειδή εσύ πίστευες πως δε μπορείς να το πάρεις διαφορετικά και έπρεπε να λαδώσεις, ( γι αυτό η πλειονότητα των Ελλήνων είναι απαράδεκτοι οδηγοί! και έχουν αυτή τη νοοτροπία ) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ούτε ότι θα σε κόψουν επειδή δεν τα έσταξες !Εγώ για πρώτη φορά έπιασα τιμόνι στα 18 με το δάσκαλο ,μετά το πέρας της τρίτης λυκείου, και πέρασα με την πρώτη με τα προβλεπόμενα 20 μαθήματα. Ποτέ δεν μου έκανε αναφορά για λάδωμα κλπ και μου έλεγε ότι απλώς όσοι λαδώνουν δεν είναι ικανοί να το πάρουν διαφορετικά. Αν είσαι σωστός, και τηρήσεις κατά τη διάρκεια της πορείας αυτά που έμαθες, δεν έχουν λόγο να σε κόψουν.
Και κάτι άλλο που διάβασα σε προηγούμενο post, δεν ισχύει ότι λαδώνεις στην Αθήνα και όχι στην επαρχία. Παντού υπάρχουν αυτά. Ο ξάδερφος μου από Αχαία είχε τον γνωστό και παρότι έκανε αρκετά λάθη ( δεν πρόσεξε όταν ξεκίνησε, δεν άναψε φλας κλπ ) πέρασε με την πρώτη. Και το παραδέχεται πως άμα δεν υπήρχε αυτή η εύνοια έπρεπε να τον κόψουν. Μην ακούμε σαχλαμάρες λοιπόν. Και για όσους θα δώσουν από εδώ και πέρα, απλά δε χρειάζεται να φοβούνται και να είναι προκατειλημμένοι για το αποτέλεσμα της εξέτασης!
Φίλε μου μέσα στο κατακαλόκαιρο ποιος έχει όρεξη για νεα μαθηματα και νεο κοστος λάδωνεις και είσαι κύριος... Πιστευα πως μπορω να το παρω και διαφορετικά απλα τοτε που το πήρα δε με ενδιέφερε o τρόπος απλα να το παρω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 18-07-13 στις 15:53.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Δραστήριο Μέλος

O gtaivpc έγραψε στις 15:50, 18-07-13:

ναι αλλά όσο εμείς έχουμε την λογική του λαδωματος στο κεφάλι μας, τόσο θα υπάρχουν άτομα που θα το εκμεταλλεύονται και θα το ζητάνε
Πίστεψε με σιχαίνομαι τη διαφθορά και το λάδωμα όσο δεν πάει. Αλλά είναι κάποιες περιπτώσεις που αντικειμενικά το σύστημα σε αναγκάζει να είσαι διεφθαρμένος! Είσαι εσύ π.χ. και ο αδερφός σου έχει ένα ατύχημα και αιμορραγεί ακατάσχετα (χτύπα ξύλο, αυτονόητο). Ο "γιατρός" στο νοσοκομείο σου ανακοινώνει πως θα χρειαστεί άμεσα χειρουργείο και ταυτόχρονα σου ζητάει φακελάκι. Εσύ, εγώ, ο καθένας, τι κάνεις; Αφήνεις την επιτυχία της επέμβασης (τραβηγμένο μεν, αλλά) ή πιο πιθανώς τη μετέπειτα μεταχείρηση του αδερφού σου στα χέρια του ΛΑΜΟΓΙΟΥ το οποίο μπορεί να του στραβοέκατσε που εσύ του αρνήθηκες να του δώσεις λεφτά, ή πληρώνεις, αηδιάζοντας ίσως με την ίδια σου την πράξη, και έχεις ένα λιγότερο παράγοντα να επηρεάζει την υγεία του αδερφού σου; Δύσκολη απόφαση για τον οποιονδήποτε, και σίγουρα επηρεάζεται από το γεγονός οτι όταν συμβαίνει στην πραγματικότητα και όχι υποθετικά, σε κυριεύει το συναίσθημα. Βλέπεις λοιπόν πως αν κάποιος είναι τίμιος ή μη-τίμιος δεν είναι άσπρο/μαύρο, αλλά ένα αναλογικό μέγεθος που παίρνει τιμή κάπου ενδιάμεσα. Εάν είσαι ικανός να πάρεις δίπλωμα αλλά κόπηκες λόγω λαμόγιου εξεταστή, μπορεί η ταλαιπωρία του να περιμένεις να ξαναδώσεις (αν είσαι 18 όπως εγώ και οι σπουδές πλησιάζουν ξέχνα το), να ξαναπροσπαθήσεις, και να προσευχηθείς να πέσεις σε εξεταστή με σωας τας φρένας (pun intended), να αξίζει για μερικούς. Για άλλους όχι. Όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές π.χ. τότε βλέπεις πόσο δύσκολο γίνεται το να είσαι "τίμιος" από όλες τις πλευρές.

Το point μου είναι οτι και άγιος να είσαι αυτή η χώρα θα σε αναγκάσει να πράξεις κάτι ανήθικο. Για μένα είναι τεράστιο θέμα, και σίγουρα ένας από τους λόγους για τους οποίους θέλω να επιδιώξω τη μετανάστευση μετά το πέρας των σπουδών σου. Διότι σε μια πολιτισμένη χώρα, τέτοια διλλήματα θα ακούγονταν αστεία...

Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 16:03, 18-07-13:

Παιδια, βγηκατε λιγο off topic....Τελοσπαντων...Και εγω τιμονι πρωτη φορα φετος επιασα, και εδω και κανα μηνα πηγαινω με το πατερα μου καμια βολτα με το αυτοκινητο για να αποκτησω μια σχετικη ανεση.... Δε νομιζω να εχω προβλημα, ηδη το εχω μαθει αρκετα καλα, και με τα μαθηματα που θα κανω και με το δασκαλο, πιστευω θα ειμαι οκ....Να λαδωσω δεν υπαρχει περιπτωση γιατι τα λεφτα που θελω για το διπλωμα, τα δουλευω ολο το καλοκαιρι να τα βγαλω, και δε προκειται να δωσω αλλα χωρις λογο.... Παντως αυτο για το λαδωμα δε το χω ακουσει πουθενα εδω περα, ουτε απο φιλους μου που εχουν δωσει....Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, αμα κανεις τα τυπικα(ζωνες, φλας, τσεκαρισμα στα δρομακια κ.τ.λ) δε γινεται να σε κοψουν....Απο αυτα που γραφετε μερικοι, σε λιγο θα καταληξετε οτι χωρις λαδωμα δε μπορει να παρει διπλωμα κανενας.....Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gtaivpc (Xen)

Δραστήριο Μέλος

O gtaivpc έγραψε στις 16:08, 18-07-13:

Δεν είναι τόσο ουρανοκατέβατο πάντως. http://www.edosafakelaki.org/ (και συγκεκριμένα http://www.edosafakelaki.org/ypiresi...digisis?page=1)
Το 33,8% των καταγγελιών είναι λάδωμα για δίπλωμα οδήγησης... Για κάποιες περιοχές θεωρείται στανταράκι, για κάποιες μπορεί αδιανόητο, για κάποιες κάπου ενδιάμεσα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους