Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,680 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,366 μηνύματα σε 91,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 941 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Δίπλωμα οδήγησης

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:54, 29-07-12:

Παιδιά ενδιαφέρομαι για δίπλωμα οδήγησης. Ξέρετε περίπου απο τιμές τι παίζει; (Για αυτοκίνητο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 21:08, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Παιδιά ενδιαφέρομαι για δίπλωμα οδήγησης. Ξέρετε περίπου απο τιμές τι παίζει; (Για αυτοκίνητο)
Εξαρτάται από την περιοχή. Μπορείς να βρεις από 450 μέχρι 650 ευρώ.
Ένας φίλος μου το πήρε την προηγούμενη εβδομάδα, και, συνολικά, ξόδεψε 500 ευρώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 21:38, 29-07-12:

Εμένα με έγδαραν νομίζω, αλλά τώρα έχουν πολλούς μαθητές οπότε σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς ζήτησης είναι λογικό.
600 τα μαθήματα + 120 τα παράβολα και στο τέλος θα κυκλοφορώ με ποδήλατο.

Παράθεση

Rainbowarrior

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 21:41, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
Εμένα με έγδαραν νομίζω, αλλά τώρα έχουν πολλούς μαθητές οπότε σύμφωνα με τους νόμους προσφοράς ζήτησης είναι λογικό.
600 τα μαθήματα + 120 τα παράβολα και στο τέλος θα κυκλοφορώ με ποδήλατο.
600 τα μαθήματα;

Μπορούσες να βρεις και με 17-20 ευρώ/μάθημα ρε' συ. 20 μαθήματα δεν είναι τα υποχρεωτικά;
Σε έκλεψαν κανονικότατα.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:55, 29-07-12:

Μίλησα με ένα φίλο που έχει σχολή οδήγησης. Με είπε 400 ευρώ όλα (μαθήματα +παράβολα).
Οπότε είναι πάρα πολλά τα 600 που λέτε εσείς

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 13:31, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa
600 τα μαθήματα;

Μπορούσες να βρεις και με 17-20 ευρώ/μάθημα ρε' συ. 20 μαθήματα δεν είναι τα υποχρεωτικά;
Σε έκλεψαν κανονικότατα.
Δυστυχώς πρέπει να πάρω άμεσα δίπλωμα και δεν είχα χρόνο να ψάξω. Ο θείος μου με έστειλε εκεί. Και εκτός αυτού, όλη η Καλαμάτα τώρα βρήκε να κάνει μαθήματα για δίπλωμα! Στους δρόμους γίνεται ένας χαμός από αυτοκίνητα σχολών οδήγησης!

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 13:36, 30-07-12:

Κ εγω θελω το διπλωμα αλλα μετα σκεφτομαι οτι κ να το παρω δεν υπαρχει περιπτωση να οδηγω μες την πολη(αφηστε και τις βενζινες) οποτε μαλλον θα το καθυστερησω λιγακι!

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak έγραψε στις 13:39, 30-07-12:

Καλά στην Αθήνα δε συμφέρει με τίποτα αυτοκίνητο. Ποδήλατο και πάλι ποδήλατο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 13:45, 30-07-12:

Ποδήλατο και πάλι ποδήλατο
Βλέπω τώρα την ατζέντα του Αγιου Πέτρου. Θα είσαι το επόμενο ραντεβού του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 13:48, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Ισχυει...Αν κυκλοφορεις με ποδηλατο ειναι σαν να λες:Θελω να αυτοκτονησω..

Ποδηλατης στην Αθηνα=Καμικαζι αυτοκτονιας

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak έγραψε στις 13:53, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Ιιιιιι!! Έτσι γίνεται εκεί;! Κανείς δεν προσέχει τους ποδηλάτες; Εμείς όμως προσέχουμε! Οδηγώ στους επαρχιακούς δρόμους εδώ και 3 χρόνια!
Κακοί, βιαστικοί οδηγοί αυτοκινήτων και λοιπών οχημάτων! Αλαζόνες! Νομίζετε πως ο δρόμος σας ανήκει!

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
Ισχυει...Αν κυκλοφορεις με ποδηλατο ειναι σαν να λες:Θελω να αυτοκτονησω..

Ποδηλατης στην Αθηνα=Καμικαζι αυτοκτονιας
Καλά, εντάξει, στις λεωφόρους να το καταλάβω... Αλλά ούτε καν στους πιο μικρούς δρόμους;

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 14:00, 30-07-12:

Στους μικρους ειναι πιο φυσιολογικα τα πραγματα.
Αλλα για να πας στη σχολη,σε καποια υπηρεσια κτλ σιγουρα θα πρεπει να περασεις απο καποιον κεντρικο δρομο!
Η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια κυκλοφορουν πιο πολλοι ποδηλατες στην Αθηνα,αλλα εγω καθε φορα που τους βλεπω αγχωνομαι!
Δεν ειμαστε και Βερολινο για να υπαρχει ποδηλατοδρομος,σεβασμος στον ποδηλατη κτλ!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,624 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 14:08, 30-07-12:

400-500 ευρώ ρε; Κι ένας φίλος μου λέει 350 ξέρωγω - σε επαρχία.
Πριν περίπου 3 χρόνια που' χε πάει ο αδερφός μου είχε πληρώσει περίπου 1000 κάτι.
Νομίζω 800-900 ήταν τα "καθαρά" και άλλα περίπου 300 ευρώ που τα θέλουν οπωσδήποτε οι εξεταστές για "λάδωμα" - στο λέει ο δάσκαλος από την αρχή, αλλιώς δε σε περνάνε κι αναγκάζεσαι να ξαναδώσεις. (ακόμα και ο σουμάχερ να είσαι, κάτι θα βρουν για να σε κόψουν.)

Δε ξέρω από τότε πόσο έχει φτάσει, αλλά κάτω από 700 (με το ζόρι κι αυτό, κι ΑΝ βρεις) δεν έχω ακούσει. Γι' αυτό το λόγο το' χω αργήσει κι εγώ το δίπλωμα.

Μιλάω για Αθήνα.

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak έγραψε στις 14:09, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
Στους μικρους ειναι πιο φυσιολογικα τα πραγματα.
Αλλα για να πας στη σχολη,σε καποια υπηρεσια κτλ σιγουρα θα πρεπει να περασεις απο καποιον κεντρικο δρομο!
Η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια κυκλοφορουν πιο πολλοι ποδηλατες στην Αθηνα,αλλα εγω καθε φορα που τους βλεπω αγχωνομαι!
Δεν ειμαστε και Βερολινο για να υπαρχει ποδηλατοδρομος,σεβασμος στον ποδηλατη κτλ!
Καιρός να γίνουμε λοιπόν!
Ποδηλάτες της Αθήνας ενωθείτε ενάντια στο φασισμό των αυτοκινήτων!! Και οι ποδηλάτες έχουν δικαιώματα στο δρόμο!! Απαιτούμε σεβασμό!!

Το πολύ πολύ να περνάω τους κεντρικούς δρόμους με τα πόδια. Είμαι αποφασισμένη!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 14:16, 30-07-12:

Καιρός να γίνουμε λοιπόν!
Ποδηλάτες της Αθήνας ενωθείτε ενάντια στο φασισμό των αυτοκινήτων!! Και οι ποδηλάτες έχουν δικαιώματα στο δρόμο!! Απαιτούμε σεβασμό!!

Το πολύ πολύ να περνάω τους κεντρικούς δρόμους με τα πόδια. Είμαι αποφασισμένη!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!
V e n c e r e m o s!!!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 14:19, 30-07-12:

εγώ συνολικά θα δώσω 550 πάντως!

Παράθεση

Polkiu (Δημήτρης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Polkiu
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 462 μηνύματα.

O Polkiu έγραψε στις 14:36, 30-07-12:

Εδώ πάντως εμένα μου είπαν 640!

Παράθεση

simosgl3 (Σίμος ή Ουντάμπα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simosgl3
Ο Σίμος ή Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

O simosgl3 έγραψε στις 14:38, 30-07-12:

suck on that bitches 450

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 14:45, 30-07-12:

Καλά στην Αθήνα δε συμφέρει με τίποτα αυτοκίνητο. Ποδήλατο και πάλι ποδήλατο
στη Θεσσαλονίκη έχουμε ποδηλατοδρόμους. Και το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα αυτοκίνητα όσο οι πεζοί που πετάγονται μπροστά σου ή περπατάνε πάνω στον ποδηλατοδρόμο.

Η Αθήνα δεν έχει?

Παράθεση

tntqaz (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tntqaz
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

O tntqaz WhenI'msadIstopbeingsad&beawesomeinstead έγραψε στις 14:57, 30-07-12:

1000 ευρώ
Στο νησί δεν υπάρχει σχολή. Ήρθε δάσκαλος από την Σύρο, κάναμε τα μαθήματα (θεωρητικά-πρακτική).
Και το δωμάτιο όταν πήγα στην Σύρο 2 μερες σε δικά του ενοικιαζόμενα, πληρωμένο και καλά μαζί με τα υπόλοιπα..
πως σας φένεται?

-----
Όταν οδηγείς ΧΩΡΙΣ δίπλομα και σε σταματάνε ενώ:
φωράς ζώνη
η ασφάλεια είναι στο όνομα γονέα
εχεις ταυτότητα
δεν χτυπησες κάποιον, προκειτι για απλό μπλόκο

ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ σου κάνουν? φόρο? πρόστημο? δικαστήρια? το αυτοκήνητο παιρνουν?
ΑΝ εχεις χτυπησει καποιον τι αλλλάζει?

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,624 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:13, 30-07-12:

Μα γιατί να το διακινδυνέψεις και να οδηγήσεις χωρίς να' χεις πάρει το δίπλωμα; Είναι ανεύθυνο.
Γιατί εσύ μπορεί όντως να περιμένεις την έκδοσή του, αλλά θα μπορούσε κάποιος άλλος κάλλιστα να πει το ίδιο, χωρίς να ισχύει όμως.
Γκετ ε λάιφ. Ένας μήνας είναι, δε θα πάθετε τίποτα, α;

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 16:20, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
στη Θεσσαλονίκη έχουμε ποδηλατοδρόμους. Και το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα αυτοκίνητα όσο οι πεζοί που πετάγονται μπροστά σου ή περπατάνε πάνω στον ποδηλατοδρόμο.

Η Αθήνα δεν έχει?
Η Αθήνα ποδηλατοδρόμους;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 16:32, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από tntqaz
1000 ευρώ
Στο νησί δεν υπάρχει σχολή. Ήρθε δάσκαλος από την Σύρο, κάναμε τα μαθήματα (θεωρητικά-πρακτική).
Και το δωμάτιο όταν πήγα στην Σύρο 2 μερες σε δικά του ενοικιαζόμενα, πληρωμένο και καλά μαζί με τα υπόλοιπα..
πως σας φένεται?

-----
φωράς ζώνη
εχεις ταυτότητα

αυτόφορο , εισαγγελέας και φυλακή με αναστολή

Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη philimonas
Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O philimonas έγραψε στις 17:06, 30-07-12:

Καλά, εντάξει, στις λεωφόρους να το καταλάβω... Αλλά ούτε καν στους πιο μικρούς δρόμους;
Εμένα πάντα οι λεωφόροι πιο ασφαλείς μου φαίνονταν. Μια φορά που τράκαρα με αυτοκίνητο έγινε σε μικρό δρόμο

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Η Αθήνα ποδηλατοδρόμους;
Έχει στο Χαλάνδρι κάποιους και αρκετούς στα Βριλήσσια. Έχω δει και σε άλλες περιοχές. Το πρόβλημα είναι ότι οι οδηγοί και οι πεζοί δε τους έχουν συνηθίσει. Π.χ. στην Ολύμπου, έχω δει πολλούς οδηγούς (που έχουν stop βγαίνοντας από στενό για να διασχίσουν κάθετα τον ποδηλατόδρομο) να σταματάνε.. μετά τον ποδηλατόδρομο. Ή επειδή η Ολύμπου είναι μονόδρομος, κοιτάνε μόνο απ'τη μια μεριά, ενώ ο ποδηλατόδρομος είναι διπλής.

φωράς ζώνη
εχεις ταυτότητα

Η ασφάλεια άμα δεν έχεις άδεια οδήγησης είναι σαν να μην υπάρχει.
ΑΚΡΙΒΩΣ τι σου κάνουν, δε ξέρω. Μπορεί απ το να πάρουν τους γονείς σου να έρθουν να σε μαζέψουν, μέχρι χοντρό μπλέξιμο (+νομίζω δεν μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για κάποιο καιρό).
Άμα χτυπήσεις κάποιον, άσ'το καλύτερα.
Όμως πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν θα γίνει τίποτα αν πάρεις το αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα;
Δε σου λέω ότι θα χτυπήσεις άνθρωπο απαραίτητα, αλλά σκέψου πχ να γίνει ένα απλό τρακάρισμα που κοστίζει 1000ε. Άντε να το πληρώσεις.

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 18:27, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από philimonas
Έχει στο Χαλάνδρι κάποιους και αρκετούς στα Βριλήσσια. Έχω δει και σε άλλες περιοχές. Το πρόβλημα είναι ότι οι οδηγοί και οι πεζοί δε τους έχουν συνηθίσει. Π.χ. στην Ολύμπου, έχω δει πολλούς οδηγούς (που έχουν stop βγαίνοντας από στενό για να διασχίσουν κάθετα τον ποδηλατόδρομο) να σταματάνε.. μετά τον ποδηλατόδρομο. Ή επειδή η Ολύμπου είναι μονόδρομος, κοιτάνε μόνο απ'τη μια μεριά, ενώ ο ποδηλατόδρομος είναι διπλής.
Σε κάποια προάστια ή Δήμους να υπάρχουν , στην Αθήνα όμως όχι...

Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

O philimonas έγραψε στις 18:30, 30-07-12:

Α, εννοούσες στο κέντρο. Συμφωνώ τότε.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

O cha0s έγραψε στις 18:31, 30-07-12:

Δίνεις για εξετάσεις τα περνάς όλα. Το δίπλωμα πότε το παίρνεις για μπορείς να οδηγήσεις;
Εχω ακούσει οτι σου δίνουνε να χαρτί που μπορείς να το έχεις ως δίπλωμα μέχρι να το πάρεις. Ισχύει;

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 677 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 18:35, 30-07-12:

Δίνεις για εξετάσεις τα περνάς όλα. Το δίπλωμα πότε το παίρνεις για μπορείς να οδηγήσεις;
Εχω ακούσει οτι σου δίνουνε να χαρτί που μπορείς να το έχεις ως δίπλωμα μέχρι να το πάρεις. Ισχύει;
Μετά από ένα μήνα
Όχι.

Παράθεση

philimonas

Νεοφερμένος

O philimonas έγραψε στις 18:38, 30-07-12:

Μπορείς να το πάρεις νωρίτερα, αν πας κατευθείαν στην νομαρχία και δεν περιμένεις τη σχολή οδηγών.

Παράθεση

Bugatti_Veyron

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bugatti_Veyron
Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O Bugatti_Veyron έγραψε στις 02:42, 02-08-12:

1000 ευρώ
πως σας φένεται?

-----
φωράς ζώνη
εχεις ταυτότητα

Ο νόμος λεει αυτοφορο,και οτι χειροτερο μπορεί να σου κάνει το κράτος...αλλα
Ποτε δεν εχω δει να ισχυει αυτο. Λοιπον αν εχεις ολα τα παραπάνω τότε μπορει να τη βγάλεις καθαρή. Αρχικά:
·Δεν την γλιτώνεις αν εχεις καγκουριστικο αμάξι μηχανάκι. Μετα εξαρτάται η ώρα,το μέρος και ο λόγος που σε στμάτησαν αλλα και τι είναι αυτος που σε σταμάτισε Διας,δελτα,Ζητάς ή τροχονόμος. Το καλο είναι πως η ομάδα Διας σταματάνε πιο πολυ και ελέγχουν...εμένα πρωσοπικά με εχουν σταματίσει με dynamik ενα παπί που το εχει τον πιο ενοχλιτικό ήχο ειναι φούλ καγκουρίστικο,και δεν είχα δίπλωμα,ούτε ασφάλεια ουτε αδεια κυκλοφορίας και μάλιστα είχε εξάτμιση...με απλά λόγια μολις εκανε σήμα λέω μέσα μου "εδω τελειωνουν όλα!" (ειμουν και 17 χρονών) με το που βγάζω κράνος αρχισαν να γελάνε μαζι μου και αμέσως είπε "διπλωμα δέν?ε?" "δεν δεν" "αδεια κ ασφάλεια δωσε μου τουλάχιστον" "δεν.....αλλα σήμερα το πήρε ο κολιτός μου και μου το εδωσε για να μια βόλτα,να τον πάρω τηλ να φέρει το χαρτι μεταβίβασης" "αστο αστο..καλορίζικο πές του" και έφυγαν.. ενω τους αλλους φίλους χωρίς δίπλωμα κ αυτοκ κ σσ μηχανές τους έγραψαν για δικαστήρειο και πρέπει να εμφανηστούν μετα απο εναμισι με 2 χρόνια στη δίκη με το δίπλωμα για να είναι ελεύθεροι,αλοιώς 150ε για να σπρώξεις την δίκη για αργότερα,αν εχεις μπλεχτεί σε τροχαιο φωνάζεις τον το ατομο που είναι γραμμενο στην ασφαλεια και κανεις φιλική δήλωση αλιως αν ερθει αστυνομια εχεις την δικη του διπλωματος σε 2 μηνες συν 250ε για ανασφάλιστο και αν σου κάνει μύνηση ο άλλος,αυτο σε υληκές ζημιες,αν υπάρξουν θυματα και με δίπλωμα την εχεις βαμένη!...ειμαι καλο παιδι,μη μεπεράσεις για αλητη απο αυτα που εχω κάνει,απλως λατρεύω τα οχήματα...

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

O cha0s έγραψε στις 00:24, 04-09-12:

Δίνω μεθαύριο για σήματα. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα τα περάσω. Αν κοπώ, και θέλω να ξαναδώσω, πόσα λεφτά είναι;

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:27, 04-09-12:

Δίνω μεθαύριο για σήματα. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα τα περάσω. Αν κοπώ, και θέλω να ξαναδώσω, πόσα λεφτά είναι;
αν δεν κάνω λάθος 5 ευρώ είναι. Στα πρακτικά είναι πολλά, 100 ευρώ.

Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 00:28, 04-09-12:

3 νομιζω ευρω στην οδηγηση ειναι 120

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Dida~
H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 19:28, 04-09-12:

Εμένα ο δάσκαλός μου, μου είπε οτι δεν πληρώνεις τπτ για να ξαναδώσεις σήματα.
Δεν ξέρω βέβαια αν αλλάζουν αυτά ανα περιοχή.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak και εσύ φρικάρεις που σου λέω σ'αγαπώ... έγραψε στις 19:38, 04-09-12:

Και εγω απο οτι ξερω δεν πληρωνεις για να ξαναδωσεις τα σηματα... Για το διπλωμα μονο πληρωνεις νομιζω!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:35, 05-09-12:

Για σηματα σιγουρα δεν πληρωνεις. Στην πρακτικη πληρωνεις επειδη ειναι η αμοιβη των εξεταστων και καλα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 05:48, 05-09-12:

Σήματα δεν πληρώνεις τίποτα, απλά πρέπει να πας μετά από 7 μέρες να ξαναδώσεις, όχι πιό σύντομα.
Εκτός κι αν κάτι άλλαξε και τώρα το χρεώνουν. 'Η αν κάποιοι δάσκαλοι σας κλέβουν.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 08:48, 05-09-12:

Εγώ πήρα το δίπλωμα στα 21. Δεν οδήγησα όμως ποτέ και έτσι τα ξέχασα όλα.
Πριν τρία χρόνια ξαναέκανα μαθήματα γιατί ΘΑ αγόραζα αυτοκίνητο. Και φυσικά τα ξαναξέχασα.
Πριν δύο μήνες πήρα αυτοκίνητο, και άρχισα πάλι μαθήματα. Μια μέρα είπα "Στοπ" στο δάσκαλο, και πήρα το δικό μου. Ε μια χαρά. Για μένα καλύτερα να κάνει κανείς μαθήματα όταν ξέρει ότι θα έχει και κάτι να οδηγεί, αλλιώς δεν έχει νόημα, χάνεις την επαφή.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:16, 05-09-12:

Κοιταξε, εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει το διπλωμα. Δεν ξερεις ποτε τι μπορει να προκειψει και να το χρειαστεις. Ειναι μια βασικη "ικανοτιτα" που πρεπει να εχει καθε ανθρωπος, ακομα και αν δεν εχει δικο του αμαξι.

Και δεν νομιζω πως το ξεχνας, απλα ενιωθες ανασφαλεια μαλλον!
Εγω εβγαλα το διπλωμα στα 19, επιασα ελαχιστες φορες (4-5 βολτες) το αμαξι του πατερα μου, το οποιο ειναι αυτοματο και κανεναν χρονο αφοτου το εβγαλα ηθελε μια βοηθεια-εξυπιρετιση ενας φιλος. Τιποτα σπουδεο, απλα να παρω το αμαξι του απο το σημειο α στο σημειο β, βεβαια το αμαξι ητανε με συμπλεκτη και ειχα να δουλεψω συμπλεκτι εναν χρονο, μια χαρα το πειρα χωρις κανενα απολυτος προβλημα!
Πιο πολυ η ιδεα ειναι πιστευω! (και μαλιστα λιγους μηνες μετα και αφοτου επιασα αρκετες φορες το αμαξι του πατερα μου εκανα και τον δασκαλο σε φιλο που οι γονεις του πειραν αυτοματο αυτοκινιτο και δεν ηξερε πως λειτουργουν τα αυτοματα )

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:19, 05-09-12:

Ναι αλλά πήρες το δίπλωμα στα 19 και απ ότι διαβάζω κάτω απ το avatar σου, τώρα είσαι 20. Ούτε εγώ τα χα ξεχάσει στα 20. Στα 32 που είμαι τώρα όμως, τα χα ξεχάσει..
Ας πούμε το εξής, καλό είναι να ξέρει κανείς να οδηγεί, και να προσπαθεί μία στο τόσο να έρχεται σε επαφή με οδήγηση, αν δεν έχει δικό του αυτοκίνητο. Γιατί στο αυτοκίνητο ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις να οδηγείς καλά, μπορεί να πάρεις καμιά ζωή αν δεν ξέρεις.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:27, 05-09-12:

20... σε λιγες μερες θα σου λεει 21!
Ναι, σαφως δεν περασε 10ετια, αλλα και ενας χρονος μακρια απο το τιμονι, σε βαζει σε θεση οπου τα εχεις λιγο χαμενα οταν μπεις.
Καλα εκανες βεβαια που εκανες μαθηματα, εφοσων ειχες την δυνατοτιτα, ειναι ευθυνη και κινδυνος να κυκλοφορεις στον δρομο. Σκεψου ομως να ειχε προκειψει μια αναγκη, η να ειχες βρεθει σε μια αναγκη για δουλεια και να εχανες μια πολυ καλη δουλεια επειδη ηθελε διπλωμα και εσυ να μην το ειχες. Για αυτο το θεωρω αναγκαιο για ολους και απο εκει και περα αν δεν πιασεις αμαξι για χρονια, ας πληρωσεις και μερικα μαθηματα σε δασκαλο ή ας πας σε μια αλανα με εναν φιλο μεχρι να τα θυμιθεις, δεν χαθηκε και ο κοσμος!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:40, 05-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
20... σε λιγες μερες θα σου λεει 21!
Ναι, σαφως δεν περασε 10ετια, αλλα και ενας χρονος μακρια απο το τιμονι, σε βαζει σε θεση οπου τα εχεις λιγο χαμενα οταν μπεις.
Καλα εκανες βεβαια που εκανες μαθηματα, εφοσων ειχες την δυνατοτιτα, ειναι ευθυνη και κινδυνος να κυκλοφορεις στον δρομο. Σκεψου ομως να ειχε προκειψει μια αναγκη, η να ειχες βρεθει σε μια αναγκη για δουλεια και να εχανες μια πολυ καλη δουλεια επειδη ηθελε διπλωμα και εσυ να μην το ειχες. Για αυτο το θεωρω αναγκαιο για ολους και απο εκει και περα αν δεν πιασεις αμαξι για χρονια, ας πληρωσεις και μερικα μαθηματα σε δασκαλο ή ας πας σε μια αλανα με εναν φιλο μεχρι να τα θυμιθεις, δεν χαθηκε και ο κοσμος!
Ακριβώς το ίδιο λέμε, συμφωνούμε απόλυτα.
Θα ταν κρίμα να χανα μια δουλειά αν δεν ήξερα να οδηγώ, αν και να σου πω την αλήθεια, θα μπορούσα να την είχα χάσει επειδη δεν μιλάω και Γερμανικά. Οπότε... έχει να κάνει με τη δουλειά και με το τί ψάχνεις. Άσε που μια δουλειά στην οποία θα χρειαζόταν να οδηγώ, δεν θα μου άρεσε. Όμως ναι, έχεις δίκιο, καλό είναι να ξέρει κανείς. Και αν περάσουν πολλά χρόνια, όπως στη δική μου περίπτωση, καλό είναι να πηγαίνει κανείς για έξτρα μαθήματα, γιατί πολύ σωστά μπορεί να σκοτωθεί κάποιος που δεν φταίει τίποτα. Δεν είναι δηλαδή το θέμα οτι έχασα την επαφή μου με το συμπλέκτη, αλλά οκ, ας το πάρω να κυκλοφορήσω. Λίγο λιγότερο ή λίγο παραπάνω παραπάτημα του συμπλέκτη μπορεί να σημαίνει ένα σωρό άσχημα πράγματα.
Για το να προκύψει μια ανάγκη, δεν συμφωνώ. Γιατί υπάρχουν τα ταξι. Και γιατί ακόμα, αν κάποιος δεν ξέρει να οδηγεί, τί θα γίνει? Θα χαλάσει ο κόσμος? Θα καλυφθεί η ανάγκη κάπως αλλιώς.. Θα ρθει ταξί, θα ρθει ένας άλλος οδηγός. Σιγά το πρόβλημα. Αυτό ομως που έγραψες για τη δουλειά είναι σωστό, τώρα ειδικά με την κρίση, μέχρι και κωλοτούμπες πρέπει να ξέρουμε να κάνουμε για να μας προσλάβουν.

Χρόνια σου πολλά λοιπόν!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gilda : 05-09-12 στις 15:07.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:56, 05-09-12:

Τα ταξι υπαρχουν μεσα στην πολη, δεν ξερεις που μπορει να σου προκειψει η αναγκη!
Προσωπικα δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουμε παρει με εναν φιλο ο αμαξι και εχουμε φτασει αρκετα μακρια απο πολη, ταξι, νοσοκομεια κλπ. Η ακομα χοιροτερα, επι αρκετο καιρο δουλευα στο πλευρο ενος μελισσοκομου... Μεσα στα δαση λοιπον αν παθει οτιδηποτε ο αλλος μεχρι να βρω περαστικους η να καλεσω ασθενοφορο θα χαθει υπερβολικα πολυς χρονος! Μπορει λοιπον να σωσει μια ζωη η ικανοτιτα να οδηγεις ενα αυτοκινιτο.
Τραβηγμενες πετιπτωσεις, δεν λεω! Και μακαρι να μην χρειαστει ποτε να οδηγισω για να σωσω καποιων! Ακομα και ετσι ομως, μου φτανει πως ξερω πως ανα πασα στιγμη μπορω να σωσω καποιων, με κανει να νιωθω καλητερα! Ειναι απο αυτα τα μικρα-ασυμαντα πραγματα, που κατα πασα πιθανοτιτα δεν θα χρειαστεις ποτε, αλλα οταν τα χρειαστεις αξιζουν πραγματικα οσο κοπο και οσο χρημα και αν σου εχουν κοστισει!

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 18:10, 05-09-12:

Αχ και να μου περίσευαν λίγα λεφτάκια... Να ξέρεις να οδηγείς αλλά να μην σου περισεύουν για δίπλωμα....?? Δεν είναι άδικο...?? Πφφφ...
Θα τα βρω, που θα πάει..!

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 18:37, 05-09-12:

Δινω σε μια βδομάδα.. Μαμαααααα μουυ !!!

ΦΟΒΟΥΜΑΙ

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:50, 05-09-12:

To δίπλωμα μην το βλέπετε μόνο έτσι...μπορεί να το χρειαστείτε για δουλειά ή να σας δώσει μόρια για δουλειά. Καλύτερα να το έχετε και να μην θυμάστε να οδηγείτε παρά να μην έχετε καθόλου. Είναι και λίγο σαν το ποδήλατο που "αμα το πιάσεις θα το θυμηθείς", οπότε βγάλτε το να υπάρχει.

Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Δραστήριο Μέλος

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 08:23, 14-09-12:

Καλήμεραα.. δίνω σε λίγες ώρες

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak έγραψε στις 19:10, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ~Dida~
Καλήμεραα.. δίνω σε λίγες ώρες
Μέχρι τώρα θα έχεις δώσει...! Ελπίζω να πήρες το δίπλωμα!

Θα πάω να πάρω το δίπλωμα μου αύριο από το δάσκαλο οδήγησης. Προσοχή στους δρόμους από δω και πέρα!

Παράθεση

Bugatti_Veyron

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bugatti_Veyron
Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O Bugatti_Veyron έγραψε στις 01:50, 15-09-12:

Παιδια,γνωρίζετε αναλυτικά ποσο σας έκανε το δίπλωμα? Δηλαδή ποσο κόστισε κάθε μάθημα και πόσο η παράσταση. Και αν ξέρει κανείς με τις μεταγραφές τι γίνεται? Ξέρω πως κάνουν,αλλα δε ξέρω την διαδικασία. Εμενα πάντως ο καθηγητής μου,μου ζητάει 650 ευρω χωρίς παράβολα. Ενω ενας φίλος εκανε στην Ηλιούπολη (δίπλα μου) με 610 συμπεριλαμβανοντας τα παράβολα. Κατσε να πουμε,εγω ειμαι έτοιμος να πιασω αμάξι και να πάω ιταλία και γερμανία,και να σκάσω 210 ευρω παραπάνω απο το παιδί που πρωτη φορά μπήκε στο αμάξι?..(δν εχω κατι με το παιδί,με τον καθηγητή μου εχω!! ) Για την πρακτηκή και την παράσταση χρειάζομαι 450 ευρω. Τα λευτά της θεωρίας τα εχω δώσει.

Παράθεση

Mr. Crowley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 06:09, 15-09-12:

Και εμένα 650 μου πήρε,χωρίς τα παράβολα.Γενικά,κάποια πράγματα είναι standard (π.χ. η ταρίφα για να δώσεις εξετάσεις κλπ),αλλά τα πρακτικά μαθήματα το καθένα τιμολογείται ξεχωριστά,συνεπώς εν τέλει πληρώνεις ανάλογα με το πόσα έκανες.Οπότε,κάνε 2-3,και αφού δει ο δάσκαλος ότι ξέρεις,πρότεινέ του να μην κάνεις άλλα ώστε να πληρώσεις λιγότερα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους