Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιστορικές Αλήθειες (Για την ιστορία του ελληνικού έθνους από το 1900 έως σήμερα)

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:43, 11-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
[/SIZE] Οφείλω να ομολογήσω, ότι με κουράζει αφάνταστα η ατέρμονη συζήτηση.

Αδιαφορώ λοιπόν, για τον χαρακτήρα των τεκτονικών στοών και επικεντρώνομαι στον ρόλο τους όσον αφορά την παρουσία-απουσία τους στην διαμόρφωση της καθημερινότητας μας. Αν η μυστικότητα τους επιτρέπει να θέτουν εαυτούς στο απυρόβλητο, τότε να ζητήσουμε και συγνώμη. Αλλά αν ουσιαστική είναι η δραστηριότητα τους, τότε οφείλουν να αναλογισθούν για την στάση που έχουν απέναντι στην οικονομική κατάσταση που είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχθούμε σήμερα. Και αυτό γιατι όταν πρωταγωνιστείς στα δρώμενα ή θέτεις εαυτόν απέναντι ή δεν πράττεις το προς την πατρίδα σου ορθό και κατά συνέπεια συγκαλύπτεις με την ανοχή που καταδεικνύεις.

Συνοψίζοντας δεν μπορώ να δεχτώ πρωταγωνιστές στο απυρόβλητο.
Μία καλή συζήτηση οφείλει να είναι ατέρμονη...

Όπως ανέφερα και πριν όμως...
Κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο...
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την δραστηριότητά τους, αν έχει οποιαδήποτε σχέση με αυτή την κατάσταση, ώστε να μπορέσουμε να επιρρίψουμε έστω και την παραμικρή ευθύνη σε αυτούς... Ειδικότερα εφόσον δεν έχουμε κανένα στοιχείο ανάμιξης τους στην πολιτική σκηνή...

Κι όχι ότι ένας πολιτικός ή οποιοσδήποτε συμμετέχων στις εξελίξεις είναι τέκτονας, δεν σημαίνει και ανάμιξη της οργάνωσης αυτής στις εξελίξεις...

Ο όνος του μπουριντάν, όταν βρέθηκε ανάμεσα σε ένα δεμάτι σανό και έναν κουβά με νερό, επειδή πεινούσε και διψούσε το ίδιο, δεν ήταν σε θέση να αρχίσει ούτε να φάει, αλλά ούτε και να πιεί νερό.
Οπότε άφησε τον μπουριντάν μοναχό του.
Αν ρωτάς και πού πήγε, θα σου το πώ αμέσως. Ψόφησε φίλε μου. Τα τίναξε όπως λέμε.
Ευχαριστώ για την διαφώτιση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:19, 12-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Μία καλή συζήτηση οφείλει να είναι ατέρμονη...

Όπως ανέφερα και πριν όμως...

Κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο...
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την δραστηριότητά τους, αν έχει οποιαδήποτε σχέση με αυτή την κατάσταση, ώστε να μπορέσουμε να επιρρίψουμε έστω και την παραμικρή ευθύνη σε αυτούς... Ειδικότερα εφόσον δεν έχουμε κανένα στοιχείο ανάμιξης τους στην πολιτική σκηνή...

Κι όχι ότι ένας πολιτικός ή οποιοσδήποτε συμμετέχων στις εξελίξεις είναι τέκτονας, δεν σημαίνει και ανάμιξη της οργάνωσης αυτής στις εξελίξεις...

Ναι, η ατέρμονη - αέναη συζήτηση, διατηρεί την ελπίδα να μας οδηγήσει κάπου. Εστω στο πουθενά.

Οσο για τους Τέκτονες, θα σου πώ ότι ενώ δεν είναι πολιτική οργάνωση, μου φαίνεται εντελώς παράδοξο να πρωταγωνιστούν και να επηρεάζουν καθοριστικά τις εξελίξεις σε όλον τον κόσμο.
Αλλά και αυτό δεν είναι το θέμα. Είναι αναμφισβήτητη η δυναμική που φανερώνουν. Και σήμερα είναι επιτακτική η ανάγκη να αντιληφθούν ότι ο κόσμος δεν αποδέχεται στην συντριπτική του πλειοψηφία την υποτέλεια μας στις επιταγές του ΔΝΤ. Αρα η γνώμη μου είναι ότι επιβάλλεται να αποδείξουν ότι μπορούν και θέλουν να κινηθούν προς την κατεύθυνση του συμφέροντος της πατρίδας τους, στην οποία βάση το καταστατικό τους, οφείλουν υπακοή στους νόμους. Εδώ υπάρχει και το ακροτελεύτιο άρθρο 120 και δεν βλέπω ως τώρα καμιά κίνηση – δήλωση - … ( μη μου πεις, οι τελείς είναι για ότι κάνουν και θέλουν να μείνει μυστικό).

Αρα, δεν κρίνω αυτό που είναι ή ακόμα αυτό που θέλουν να είναι, παρά μοναχά κάπου είχα διαβάσει, σε κάποιο περιοδικό που αποφεύγω να ονομάσω, ότι εργάζονται για την αναμόρφωση της Ευρώπης.
Από αυτό συνάγεται το συμπέρασμα ότι η οικονομική συγκυρία σήμερα τους θέλει πρωταγωνιστές και απο δικές τους κινήσεις - ενημερώσεις.

Φανερές – μυστικές – μισοφανερές και όχι, εγώ σίγουρα δέχομαι τις επιπτώσεις. Εσύ δεν γνωρίζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzanakos2010
Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 03:33, 12-05-11:

Μπορείτε να συντονιστείτε με το θέμα μας τώρα που είναι η Ιστορία;;..... Αρκετά πια....!!!
Ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του καθενός είτε να απορρίψει, είτε να αποδεχτεί τη μασονία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 15:14, 12-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tzanakos2010
Μπορείτε να συντονιστείτε με το θέμα μας τώρα που είναι η Ιστορία;;..... Αρκετά πια....!!!
Ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του καθενός είτε να απορρίψει, είτε να αποδεχτεί τη μασονία.

Το ότι συσχετίσθηκε ο ρόλος των μασόνων με την ιστορία, ήταν αναπόφευκτο μιας και κατά καιρούς διαφαίνεται ότι πρωταγωνιστούν.
Εξ’ άλλου έχεις την ευχέρεια να χαρακτηρίσεις of topic, την απάντηση με αναφορά.

Εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω, ποια ιστορία θες να συζητήσουμε;
Αυτή που είναι γραμμένη;
Τους πρωταγωνιστές της;
Αυτούς που έγιναν ήρωες;
Αυτούς που πρόδωσαν ή αυτούς που προδόθηκαν;

Μήπως αυτούς που εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να προδίδουν;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 10:02, 13-05-11:

Για να είμαι όμως ειλικρινής, ουσιωδέστερη θεωρώ ότι είναι η ανασκάλεψη της ιστορίας με σκοπό το αποτέλεσμα να μας διδάξει και να βγουν συμπεράσματα για το μέλλον της Ελλάδας και όχι μια στάσιμη αντιπαράθεση ιδεών.
Συμφωνώ στο να βρούμε τους προδότες, να βρούμε τους ήρωες, ακόμα να ανακαλύψουμε τα αίτια που βρίσκονται κρυμμένα (βλέπε φάκελος της Κύπρου) και αν συνεχίσω θα γεμίσω κάποιες σελίδες που δεν το θέλω.

Αν όμως όλα αυτά δεν έχουν διδακτικό συμπέρασμα, τολμώ από τώρα να χαρακτηρίσω την συζήτηση ανούσια – ατέρμονη και κατά συνέπεια κουραστική για εμένα προσωπικά. Εξ’ άλλου δεν δηλώνω ιστοριογράφος, ούτε και αυτό είναι στις προθέσεις μου. Την ιστορία κάποιοι δημιούργησαν, κάποιοι άλλοι έγραψαν και με σημαντικές παραλήψεις μάλιστα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:21, 13-05-11:

[/size] Το ότι συσχετίσθηκε ο ρόλος των μασόνων με την ιστορία, ήταν αναπόφευκτο μιας και κατά καιρούς διαφαίνεται ότι πρωταγωνιστούν.
Aπό πού φαίνεται αυτό ποτέ δεν κατάλαβα. Είναι σαν να λέμε "είμαι χριστιανός ορθόδοξος, είμαι και πολιτικός όμως, άρα κάθε χριστιανός ορθόδοξος παίζει ρόλο στην ιστορία". Ο ΓΑΠ, Ο Σαμαράς, η Ντόρα, ο Τσίπρας, η Παπαρήγα κ.α επιφανείς πολιτικοί πρωταγωνιστές του σήμερα δεν είναι μασόνοι, κάποιοι από αυτούς τους πολιτικούς ανήκουν στη Λέσχη Bilderberg που δεν είναι τεκτονισμός. Τί εστί Νικόλαος Λάος ψάξτε να το βρείτε. Εδώ ο Ν.Λάος λέει για τις διαφορές Τεκτονισμού - "Πεφωτισμένων".

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:11, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Aπό πού φαίνεται αυτό ποτέ δεν κατάλαβα. Είναι σαν να λέμε "είμαι χριστιανός ορθόδοξος, είμαι και πολιτικός όμως, άρα κάθε χριστιανός ορθόδοξος παίζει ρόλο στην ιστορία". Ο ΓΑΠ, Ο Σαμαράς, η Ντόρα, ο Τσίπρας, η Παπαρήγα κ.α επιφανείς πολιτικοί πρωταγωνιστές του σήμερα δεν είναι μασόνοι, κάποιοι από αυτούς τους πολιτικούς ανήκουν στη Λέσχη Bilderberg που δεν είναι τεκτονισμός. Τί εστί Νικόλαος Λάος ψάξτε να το βρείτε. Εδώ ο Ν.Λάος λέει για τις διαφορές Τεκτονισμού - "Πεφωτισμένων".

Προκειμένου να βάλω τελεία και παύλα, απαντώ.

Ποσώς με ενδιαφέρει ο τεκτονισμός και η ανάλυση του.

Απλά θέλω να επισημάνω οτι θέση μου είναι να δω την στάση των στοών, απέναντι στην οικονομική καταβαράθρωση της χώρας μου.

Σήμερα τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα έχουν υποστεί άνευ προηγουμένου απώλειες στα εισοδήματα τους.

Συνάγεται συμπερασματικά το εξής. Αφού είναι πρωταγωνιστές και μη μου πεις όχι γιατι αδυνατώ να το δεχτώ, η συμβολή τους αργά ή γρήγορα θα φανεί. Και τότε τα συμπεράσματα θα είναι απτά. Σήμερα θα συμφωνήσω οτι είναι απλά μυστικά.

Μπορεί αυτές τις κουβέντες μου να τις υποτιμάς, αλλά σε βάθος χρόνου μοναχά θα δεις αποτέλεσμα. Οπως λέει και το άσμα, << είμαστε δυο, είμαστε τρεις... εγώ συμπληρώνω και λέω οτι αν ζητάς δημόσια τοποθέτηση σήμερα και διαβάζουν 5-10 άτομα, σε έναν χρόνο θα είναι ένα δείγμα ενδεχομένως αρκετά ισχυρό. Μπορεί και όχι, ποιος ξέρει;

Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος που πιστεύω σε αυτό;

Η ερώτηση είναι για το αυτονόητο.
Αφού πρωταγωνιστείς, θέλω να βλέπω το αποτέλεσμα φανερά και όχι να αναρωτιέμαι αν έχεις επηρεάσει την οικονομία λόγω του ότι ανήκεις σε μια ομάδα στελεχών του τραπεζικού συστήματος και η απομύζηση του κρατικού πλούτου είναι και δικές σου ενέργειες.

Αλλά όσο και αν η συζήτηση έχει ενδιαφέρον, θα πρέπει να ανοιχτεί σε άλλο θέμα γιατι συζητάμε σε βάρος του θέματος, το οποίο είναι αρκετά δύσκολο να επικεντρωθεί κανείς δίχως αυτό που κάνουμε.
Δεν πρόκειται να απαντήσω σε κανένα άλλο σχόλιο που δεν αφορά το θέμα και αυτό γιατι όταν ανοίγεις ένα θέμα έχεις κάποια πράματα στο μυαλό σου και δεν είναι ευχάριστο να νοιώθεις ας το πω κάπως, για να κλείσω δίχως αιχμηρά σχόλια.
. _

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:55, 13-05-11:

Προκειμένου να βάλω τελεία και παύλα, απαντώ.

Ποσώς με ενδιαφέρει ο τεκτονισμός και η ανάλυση του.

Απλά θέλω να επισημάνω οτι θέση μου είναι να δω την στάση των στοών, απέναντι στην οικονομική καταβαράθρωση της χώρας μου.

. _
Αν σας ενδιέφερε η συνέντευξη όμως, θα είχατε μάθει έστω ποιοί επιχείρησαν και επιχειρούν ακόμα την πολιτικοποίησή του και αυτό είναι ουσιώδες για όλα τα άλλα. Τελεία και παύλα και από τη μεριά μου.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 02:25, 14-05-11:

Τι θα λέγατε αν μιλούσαμε, όσο το δυνατόν πιο πολιτισμένα, για ιστορικά θέματα που πολλές φορές δημιουργούν πολλαπλές έριδες;

Όλβιος όστις ιστορίης έσχεν μάθησιν. ~Ευριπίδης~
Καλό διάλογο....

Ας ξεκινήσουμε τη συ(ν)-ζήτησή μας από την Μικρασιατική Εκστρατεία.
Θεωρείτε ορθή τη Μεγάλη Ιδέα και τη συνακόλουθη έκφρασή της από τους παράγοντες της εποχής;
Ποιός ευθύνεται, εντέλει, για τη Μικρασιατική Καταστροφή;
Πώς κρίνεται τη ''δίκη των Εξ'';
Θεωρείται τον Βενιζέλο ως έναν χαρισματικό πολιτικό; Ήταν εθνάρχης ή ολετήρας του ελληνισμού;
Ποιός ο ρόλος του Βασιλιά και της αυλής του; Καθώς και ποιές ευθύνες υπέχουν οι βασιλικοί για τη μικρασιατική καταστροφή;

Εξαιρετικό το θέμα σας. Να τολμήσω κι εγώ μερικά ερωτήματα - επιχειρήματα;

Ποιος έστειλε ελληνικές μεραρχίες στην Σμύρνη, χωρίς καμία υποδομή καταδικάζοντάς τες σε βέβαιη σφαγή μετά από το αίτημα του Άγγλου πρωθυπουργού και των συμμάχων; Ποιος επέμεινε να παραταθεί η παραμονή των στρατευμάτων στην Σμύρνη (παντελώς ανενημέρωτα για τους λόγους που πήγαιναν εκεί) παρ’ όλη την δυσαρέσκεια του ελληνικού λαού; Ποιος όρισε ως αρμοστή τον Στεργιάδη, τον μισέλληνα και φιλοβρετανό ; (ήταν αυτός που την πρώτη ημέρα είπε στους εκεί Έλληνες έφερα μαζί μου και βούρδουλα και αυτός που την κοπάνησε με ξένο πλοίο μια μέρα πριν την σφαγή και έμεινε κρυμμένος μέχρι το τέλος της ζωής του φοβούμενος την θανατική καταδίκη) .Ποιος έκανε εκλογές εν μέσω πολέμου, γνωρίζοντας τα αποτελέσματά τους, ώστε να μην χρεωθεί την καταστροφή, την οποία γνώριζε με βεβαιότητα πως θα ακολουθούσε (μέχρι και ο φίλος του Καζαντζάκης απορεί); Ποιος υποτίμησε τον στρατό των Ποντίων, που ήθελαν απλά ανεξαρτησία προσφέροντας την βοήθειά τους; Ποιος εξαίρεσε τους Ίωνες; Ποιος δεν είχε σχέδιο ανασυγκρότησης και άμυνας, πριν την αποστολή των στρατευμάτων; Ποιος πρότεινε το Δεκέμβριο του 1918 την προσάρτηση του Πόντου στην Αρμενία και την ξαναπρότεινε τον Απρίλιο του 1920;

Όσο για το μετά….ποιός υπέγραψε την συνθήκη της Λωζάνης και των αναγκαστικών ανταλλάξιμων πληθυσμών; Των ανταλλάξιμων περιουσιών και των εξευτελιστικών ποσοστών που δόθηκαν στους πρόσφυγες εξαιτίας των καταχρήσεων των χρημάτων αυτών από την εξουσία; Ποιος διέλυσε όλες τις εργατικές οργανώσεις (ουαί κι αλίμονο στις εργατικές παρατάξεις), με τον νόμο περί ιδιωνύμου; Ποιος πρότεινε τον σφαγέα του Ελληνισμού, Κεμάλ (και μετέπειτα φίλο του), για νόμπελ Ειρήνης το 1934;;;;;;;;;;;

Μήπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος;; Ίσως,θα έπρεπε να βρίσκεται στην δίκη των 6;;;

Μήπως;;; λέω μήπως;;; ήταν ένα πολύ καλά οργανωμένο και μελετημένο σχέδιο η Μικρασιατική Καταστροφή;;; Εγώ θα μείνω με την απορία.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 14-05-11 στις 03:05.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 17:37, 14-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO

Ποιος έστειλε ελληνικές μεραρχίες στην Σμύρνη, χωρίς καμία υποδομή καταδικάζοντάς τες σε βέβαιη σφαγή μετά από το αίτημα του Άγγλου πρωθυπουργού και των συμμάχων; Ποιος επέμεινε να παραταθεί η παραμονή των στρατευμάτων στην Σμύρνη (παντελώς ανενημέρωτα για τους λόγους που πήγαιναν εκεί) παρ’ όλη την δυσαρέσκεια του ελληνικού λαού; Ποιος όρισε ως αρμοστή τον Στεργιάδη, τον μισέλληνα και φιλοβρετανό ; (ήταν αυτός που την πρώτη ημέρα είπε στους εκεί Έλληνες έφερα μαζί μου και βούρδουλα και αυτός που την κοπάνησε με ξένο πλοίο μια μέρα πριν την σφαγή και έμεινε κρυμμένος μέχρι το τέλος της ζωής του φοβούμενος την θανατική καταδίκη) .Ποιος έκανε εκλογές εν μέσω πολέμου, γνωρίζοντας τα αποτελέσματά τους, ώστε να μην χρεωθεί την καταστροφή, την οποία γνώριζε με βεβαιότητα πως θα ακολουθούσε (μέχρι και ο φίλος του Καζαντζάκης απορεί); Ποιος υποτίμησε τον στρατό των Ποντίων, που ήθελαν απλά ανεξαρτησία προσφέροντας την βοήθειά τους; Ποιος εξαίρεσε τους Ίωνες; Ποιος δεν είχε σχέδιο ανασυγκρότησης και άμυνας, πριν την αποστολή των στρατευμάτων; Ποιος πρότεινε το Δεκέμβριο του 1918 την προσάρτηση του Πόντου στην Αρμενία και την ξαναπρότεινε τον Απρίλιο του 1920;

Όσο για το μετά….ποιός υπέγραψε την συνθήκη της Λωζάνης και των αναγκαστικών ανταλλάξιμων πληθυσμών; Των ανταλλάξιμων περιουσιών και των εξευτελιστικών ποσοστών που δόθηκαν στους πρόσφυγες εξαιτίας των καταχρήσεων των χρημάτων αυτών από την εξουσία; Ποιος διέλυσε όλες τις εργατικές οργανώσεις (ουαί κι αλίμονο στις εργατικές παρατάξεις), με τον νόμο περί ιδιωνύμου; Ποιος πρότεινε τον σφαγέα του Ελληνισμού, Κεμάλ (και μετέπειτα φίλο του), για νόμπελ Ειρήνης το 1934;;;;;;;;;;;

Μήπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος;; Ίσως,θα έπρεπε να βρίσκεται στην δίκη των 6;;;

Μήπως;;; λέω μήπως;;; ήταν ένα πολύ καλά οργανωμένο και μελετημένο σχέδιο η Μικρασιατική Καταστροφή;;; Εγώ θα μείνω με την απορία.....
Εξαιρετικές οι απορίες σου.
Ελπίζω και αναμένω αντάξιες απαντήσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 21:37, 14-05-11:

Ριζοσπάστης, 12/07/1935
«Αν δεν νικιόμασταν στη Μ.Ασία, η Τουρκία θα ‘τανε σήμερα πεθαμένη και εμείς μεγάλη Ελλάδα. Τη “λευτεριά” μας θα την στηρίζαμε στην υποδούλωση του Τουρκικού λαού. Αυτό εμείς δεν το δεχόμαστε. Το αποκρούουμε κατηγορηματικά. Η αστικοτσιφλικάδικη Ελλάδα στη Μ.Ασία πήγε όχι σαν εθνικός απελευθερωτής μα σαν ιμπεριαλιστική δύναμη, όργανο των εγγλέζων μεγαλοκαρχαριών. Πήγαινε όχι μόνο για να διαιωνίσει την ξενική κυριαρχία πάνω στον Τουρκικό λαό μα και να κάνει την Τουρκία αντισοβιετικό ορμητήριο. Γι’ αυτό εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα και την επιδιώξαμε»

4η Ολομελεια της ΚΕ τουΚΚΕ (28 – 29/7/194

«..Η Ελλαδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικο που κατεκτησε δια της βιας ολοκληρες περιφέρειες κατοικημενες απο άλλες εθνότητες. Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονοματι των βασικων αρχών του μολσεβικισμού , για τη Μακεδονια και τη Θρακη το σύνθημα του δικαιωματος της αυτοδιαθεσης μεχρι πληρους αποχωρισμου απο το Ελληνικο κρατος , του δικαιωματος για μια ανεξαρτητη Μακεδονια και Θρακη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστικη πάλη του πληθυσμου των περιφερειών αυτων για την εθνικη τους απελευθερωση...» (Επισημα κείμενα ΚΚΕ τομος 3ος, σελις 326)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:39, 15-05-11:

Ότι ήταν οργανωμένο σχέδιο είναι το μόνο σίγουρο, στημένο με τέτοια ακρίβεια ώστε οι θιασώτες του, να βγουν ήρωες...

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald
Ριζοσπάστης, 12/07/1935
«Αν δεν νικιόμασταν στη Μ.Ασία, η Τουρκία θα ‘τανε σήμερα πεθαμένη και εμείς μεγάλη Ελλάδα. Τη “λευτεριά” μας θα την στηρίζαμε στην υποδούλωση του Τουρκικού λαού. Αυτό εμείς δεν το δεχόμαστε. Το αποκρούουμε κατηγορηματικά. Η αστικοτσιφλικάδικη Ελλάδα στη Μ.Ασία πήγε όχι σαν εθνικός απελευθερωτής μα σαν ιμπεριαλιστική δύναμη, όργανο των εγγλέζων μεγαλοκαρχαριών. Πήγαινε όχι μόνο για να διαιωνίσει την ξενική κυριαρχία πάνω στον Τουρκικό λαό μα και να κάνει την Τουρκία αντισοβιετικό ορμητήριο. Γι’ αυτό εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα και την επιδιώξαμε»

4η Ολομελεια της ΚΕ τουΚΚΕ (28 – 29/7/194

«..Η Ελλαδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικο που κατεκτησε δια της βιας ολοκληρες περιφέρειες κατοικημενες απο άλλες εθνότητες. Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονοματι των βασικων αρχών του μολσεβικισμού , για τη Μακεδονια και τη Θρακη το σύνθημα του δικαιωματος της αυτοδιαθεσης μεχρι πληρους αποχωρισμου απο το Ελληνικο κρατος , του δικαιωματος για μια ανεξαρτητη Μακεδονια και Θρακη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστικη πάλη του πληθυσμου των περιφερειών αυτων για την εθνικη τους απελευθερωση...» (Επισημα κείμενα ΚΚΕ τομος 3ος, σελις 326)
Τώρα γιατί να πιάσουμε το ανθελληνικότερον όλων των ελληνικών κομμάτων???
Γιατί??
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχουμε και πολλά να πούμε...

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 11:47, 15-05-11:

Δεν νομίζω όλοι οι Ιστορικοί να έχουν πέσει έξω που ονομάζουν ''Εθνάρχη'' τον Βενιζέλο... Αποτελεί κοινή παραδοχή πάντως ότι έκανε λάθη, όπως όλοι οι πολιτικοί.
Η πολιτική άλλωστε είναι διπλωματία και η αξιοποίηση των δοθεισών ευκαιριών.
Όσο για το ΚΚΕ έχει κατηγορηθεί απο τη Δεξιά, δικαίως βέβαια, για ''εσχάτη προδοσία'' σε ό,τι αφορά το Μακεδονικό. Το ΚΚΕ προέταξε τότε το ιδεολογικό-κομματικό έναντι του εθνικού συμφέροντος.
Από την άλλη δεν θεωρώ τη Δεξιά ως περισσότερο πατριωτική.....
Άλλο να εκμεταλλεύεσαι τις λέξεις με ηθική διάσταση κ' συναισθηματική φόρτιση που δεν είναι σημασίες, αλλά αξίες, σε βαθμό που δεν έχουν πια νόημα, αλλά εξουσία και μάλιστα εξουσία που είναι αντιστρόφως ανάλογη προς το νόημα(π.χ. πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια,παράδοση, έθνος κτλπ) και άλλο να είσαι πατριώτης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 11:58.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:02, 15-05-11:

Το ΚΚΕ έπρεπε να ήταν εκτός νόμου, πόσο μάλλον να έχουν άποψη ιστορική αυτοί οι άθεοι ανθέλληνες τενεκέδες. Ποιά είναι τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο Ελ.Βενιζέλος ήθελε να καταστραφούμε στην Μ.Ασία. Γιατί μεγάλωσε την Ελλάδα με την Συνθήκη των Σεβρών ; Για να την καταστρέψει μετά ; Τι λογική έχει αυτό ;

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 12:26, 15-05-11:

Το ΚΚΕ έπρεπε να ήταν εκτός νόμου, πόσο μάλλον να έχουν άποψη ιστορική αυτοί οι άθεοι ανθέλληνες τενεκέδες. Ποιά είναι τα ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο Ελ.Βενιζέλος ήθελε να καταστραφούμε στην Μ.Ασία. Γιατί μεγάλωσε την Ελλάδα με την Συνθήκη των Σεβρών ; Για να την καταστρέψει μετά ; Τι λογική έχει αυτό ;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Πέραν των όποιων λαθών, οι αριστεροί αγωνίστηκαν για την ελευθερία (την πάταξη της αγλλοαμερικανικής επιβολής) και μια καλύτερη Ελλάδα. Υπάρχουν μεγάλοι Ιστορικοί, έγκυροι και πλέον αξιόπιστοι, στον αριστερό χώρο ανάμεσά τους ο Γιάννης Κορδάτος, ο Νίκος Σβορώνος, η Αρβελέρ κ.ά. όπως υπάρχουν και πνευματικοί άνθρωποι αριστεροί που εμπνέουν το σεβασμό τα μάλα.
Οι Ρίτσος, Αναγνωστάκης, Θεοδωράκης, Βάρναλης και πολλοί ακόμα υπήρξαν αριστεροί .......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 16:17.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:42, 15-05-11:

Αριστερός είναι άλλο. Κομμουνιστής άλλο και Φιλελεύθερος άλλο. Και βλέπουμε πόσο ταιριαστοί είναι σε πάρα πολλά θέματα αυτοί που πάνε μια ζωή πίσω την Ελλάδα, δηλαδή τα άκρα. Οι χριστιανοί παππάδες της εποχής που αφόρισαν τον Βενιζέλο, πιόνια του πολιτικού κατεστημένου, είχαν τις ίδιες απόψεις με κάποιους από τους σημερινούς νοσταλγούς του Μεταξά αλλά και με μερικούς νοσταλγούς του Στάλιν. Η άποψη μου είναι ότι ο Βενιζέλος έκανε την καλύτερη δυνατή χρήση των συμμαχιών του (αγγλογάλλοι), ενώ οι φιλοβασιλικοί υποτάχθηκαν στους δικούς τους συμμάχους (Γερμανούς) και αυτή η υποταγή τελείωσε πολλά χρόνια μετά με το ΟΧΙ του Μεταξά όταν επιτέλους κατάλαβε πόσο βλακεία ήταν η γερμανοφιλία. Τον Μεταξά εσείς οι δεξιοί γιατί δεν τον κατηγορείτε που έστειλε στον πόλεμο τους 'Ελληνες και σας ξεβόλεψε ; Μόνο ο Βενιζέλος ξεβόλεψε τους 'Ελληνες στέλνοντάς τους στον πόλεμο ; 'Ηθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Κάτι ακροδεξιοί που οραματίζονται το "πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα'ναι" και την εκπλήρωση των μετά Χριστόν προφητών τύπου Κοσμά Αιτωλού και Παίσιου ότι ο βασιλεύς θα επιστρέψει και θα πάρει την Πόλη, γιατί έχουν τόσο μένος με τον Βενιζέλο ; Η δική τους ιδεοληψία για την Αγιά Σοφιά και τους Γλύξμπουργκ δεν είναι Μεγάλη ;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:17, 15-05-11:

Δεν νομίζω όλοι οι Ιστορικοί να έχουν πέσει έξω που ονομάζουν ''Εθνάρχη'' τον Βενιζέλο...
Εθνάρχης; Μην σας πω και άγιος.....
Όσα χρόνια πήγαινα σχολείο (φαίνεται δίπλα η ηλικία μου) και κυβερνούσε ο σοσιαλισμός, στην Ιστορία που διδασκόμουν από το δημοτικό και μέχρι το λύκειο, τον είχαν κάνει την σημαία του ψευτοσοσιαλισμού τους, σχεδόν είχαν γράψει την αγιογραφία του. Ευτυχώς όποιος μπει σε βιβλιοπωλεία, θα διαβάσει πολλές ιστορίες με παραπομπές και πηγές που δεν ελέγχονται από κανένα κόμμα.

Για να μην σας πω πως παρουσιαζόταν ο Γεώργιος Παπανδρέου....σε όλα τα βιβλία. Και δυστυχώς αυτά τα δίνουν έτοιμα και μασημένα σε παιδιά που ακόμη δεν έχουν την ικανότητα της κριτικής σκέψης αλλά και της εύρεσης άλλων πηγών (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ μικρή και δεν υπήρχε ιντερνετ και άλλοι τρόποι για να διαβάσεις κι άλλες απόψεις)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 15-05-11 στις 14:29.
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 14:28, 15-05-11:

Εθνάρχης; Μην σου πω και άγιος.....
Όσα χρόνια πήγαινα σχολείο (φαίνεται δίπλα η ηλικία μου) και κυβερνούσε ο σοσιαλισμός, στην Ιστορία που διδασκόμουν από το δημοτικό και μέχρι το λύκειο, τον είχαν κάνει την σημαία του ψευτοσοσιαλισμού τους, σχεδόν είχαν γράψει την αγιογραφία του. Ευτυχώς όποιος μπει σε βιβλιοπωλεία, θα διαβάσει πολλές ιστορίες με παραπομπές και πηγές που δεν ελέγχονται από κανένα κόμμα.

Για να μην σου πω πως παρουσιαζόταν ο Γεώργιος Παπανδρέου....σε όλα τα βιβλία. Και δυστυχώς αυτά τα δίνουν έτοιμα και μασημένα σε παιδιά που ακόμη δεν έχουν την ικανότητα της κριτικής σκέψης αλλά και της εύρεσης άλλων πηγών (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ μικρή και δεν υπήρχε ιντερνετ και άλλοι τρόποι για να διαβάσεις κι άλλες απόψεις)
Καλά, καμία απολύτως σχέση ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο,.......τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο;
Η αλήθεια είναι πως η σχολική ιστορία(και όχι μόνο) εκτιμά πράγματι σε μεγάλο βαθμό τον Βενιζέλο.
Την ιστορία πάντως καλό είναι να προσέχουμε που τη βρίσκουμε και την διαβάζουμε γιατί πολύ εύκολα ενδέχεται να πέσουμε θύματα παραχάραξης της ''αλήθειας''.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:35, 15-05-11:

Καλά, καμία απολύτως σχέση ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο,.......τι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο;
Η αλήθεια είναι πως η σχολική ιστορία(και όχι μόνο) εκτιμά πράγματι σε μεγάλο βαθμό τον Βενιζέλο.
Την ιστορία πάντως καλό είναι να προσέχουμε που τη βρίσκουμε και την διαβάζουμε γιατί πολύ εύκολα ενδέχεται να πέσουμε θύματα παραχάραξης της ''αλήθειας''.
Αγαπητέ tzanako σε μια χώρα που και ο αέρας της ελέγχεται από τους σοσιαλιστές του κώ..ου, όλοι είμαστε θύματα παραχάραξης της αλήθειας και δυστυχώς όχι μόνο στην Ιστορία (αυτό είναι το λιγότερο). Αλίμονο στα παιδιά που περιμένουν να διδαχτούν ιστορία ή θρησκευτικά από τα σχολεία. Πιστεύω πως αν η φυσική, η χημεία και τα μαθηματικά δεν διέπονταν από κανόνες θα τα άλλαζαν κι αυτά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 14:59, 15-05-11:

Αγαπητέ tzanako σε μια χώρα που και ο αέρας της ελέγχεται από τους σοσιαλιστές του κώ..ου, όλοι είμαστε θύματα παραχάραξης της αλήθειας και δυστυχώς όχι μόνο στην Ιστορία (αυτό είναι το λιγότερο). Αλίμονο στα παιδιά που περιμένουν να διδαχτούν ιστορία ή θρησκευτικά από τα σχολεία. Πιστεύω πως αν η φυσική, η χημεία και τα μαθηματικά δεν διέπονταν από κανόνες θα τα άλλαζαν κι αυτά.
Εγώ προσωπικά, ως αυριανός δάσκαλος, δεν νομίζω πως τα σχολικά βιβλία είναι τόσο κακά. Άλλο υπάρχουν ατέλειες, και άλλο να κάνουμε πόλεμο εναντίον του σχολείου και των βιβλίων. Υπάρχει τεράστια ύλη και γι' αυτό οι σχολικές γνώσεις παραμένουν, σε μεγάλο βαθμό, επιφανειακές.
Επίσης, δεν νομίζω πως είναι ελεγχόμενη από κάποιον η γνώση/επιστήμη, αν θες να μάθεις θα μάθεις, το σύμπαν συνωμοτεί σ'αυτό, που λέει και ο Κοέλιο.
Υ.Γ. Ο πλουραλισμός απόψεων είναι δημοκρατίκο γνώρισμα και όχι ανωμαλία.
Γι' αυτό δεν μου αρέσουν τα φυσικομαθηματικά, με τη στενή έννοια του όρου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 15:15.
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:08, 15-05-11:

Εγώ προσωπικά, ως αυριανός δάσκαλος, δεν νομίζω πως τα σχολικά βιβλία είναι τόσο κακά. Άλλο υπάρχουν ατέλειες, και άλλο να κάνουμε πόλεμο εναντίον του σχολείου και των βιβλίων. Υπάρχει τεράστια ύλη και γι' αυτό οι σχολικές γνώσεις παραμένουν, σε μεγάλο βαθμό, επιφανειακές.
Επίσης, δεν νομίζω πως είναι ελεγχόμενη από κάποιον η γνώση/επιστήμη, αν θες να μάθεις θα μάθεις, το σύμπαν συνωμοτεί σ'αυτό, που λέει και ο Κοέλιο.
Δάσκαλος, πολύ ενδιαφέρον, εύχομαι μέχρι να διοριστείτε να σας επιτρέψουν να διδάσκετε και βιβλία διαφορετικά από αυτά που έχει εκτυπώσει το υπουργείο παιδείας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:13, 15-05-11:

Εθνάρχης; Μην σας πω και άγιος.....
Ο Ανδρέας δεν καπηλεύθηκε μόνο τους Φιλελεύθερους και το Κέντρο, αλλά και τους κομμουνιστές. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ούτε Φιλελεύθερος, ούτε κεντρώος, πόσο μάλλον κομμουνιστής (ήταν πολύ χειρότερος από κομμουνιστή). Πάντως ιστορικά φαίνεται ότι περίοδοι διάλυσης, διάσπασης ή αποσύνθεσης - διαφθοράς του Κέντρου, τις ακολουθούν δικτατορίες και φασισμοί. Βλέπε μετά Βενιζέλου εποχή, μετά Γεώργιου Παπανδρέου Α' (1967) και τέλος τη σημερινή εποχή, που ήδη έχουμε αύξηση του ακροδεξιού ρεύματος όπως είχα προβλέψει από το 2007 στο στέκι και τότε κάποιοι με χλεύασαν. Εφόσον η Αριστερά είναι κι αυτή διαλυμένη και διεφθαρμένη, είναι λογικό πολύς κόσμος να ελπίζει σε σωτήρες άλλου είδους και ο εθνικισμός-ελληναρισμός να κατακτά ολοένα και πιο πολύ την θέση του πατριωτισμού. Βέβαια πρώτα πρέπει να επισημάνουμε ότι τις παλιές εποχές του Βενιζέλου ή αργότερα του Μεταξά, ακόμα όμως και του Γ.Παπανδρέου Α', οι λέξεις στην πολιτική ζωή χρησιμοποιούνταν τουλάχιστον με ειλικρίνεια. Από την μεταπολίτευση όμως και μετά, δυστυχώς συγκαλήπτει κανείς πίσω από νέους ευφάνταστους πολιτικούς όρους τις πραγματικές του προθέσεις για το ύφος και το είδος της διακυβέρνησης (όροι όπως Ριζοσπαστικός Φιλελευθερισμός, Μεσαίος Χώρος κ.α). Μπασταρδεμένη εποχή πολιτικά σε σύγκριση με το ένδοξο παρελθόν.

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 15:23, 15-05-11:

Ο Ανδρέας δεν καπηλεύθηκε μόνο τους Φιλελεύθερους και το Κέντρο, αλλά και τους κομμουνιστές. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ούτε Φιλελεύθερος, ούτε κεντρώος, πόσο μάλλον κομμουνιστής (ήταν πολύ χειρότερος από κομμουνιστή). Πάντως ιστορικά φαίνεται ότι περίοδοι διάλυσης, διάσπασης ή αποσύνθεσης - διαφθοράς του Κέντρου, τις ακολουθούν δικτατορίες και φασισμοί. Βλέπε μετά Βενιζέλου εποχή, μετά Γεώργιου Παπανδρέου Α' (1967) και τέλος τη σημερινή εποχή, που ήδη έχουμε αύξηση του ακροδεξιού ρεύματος όπως είχα προβλέψει από το 2007 στο στέκι και τότε κάποιοι με χλεύασαν. Εφόσον η Αριστερά είναι κι αυτή διαλυμένη και διεφθαρμένη, είναι λογικό πολύς κόσμος να ελπίζει σε σωτήρες άλλου είδους και ο εθνικισμός-ελληναρισμός να κατακτά ολοένα και πιο πολύ την θέση του πατριωτισμού. Βέβαια πρώτα πρέπει να επισημάνουμε ότι τις παλιές εποχές του Βενιζέλου ή αργότερα του Μεταξά, ακόμα όμως και του Γ.Παπανδρέου Α', οι λέξεις στην πολιτική ζωή χρησιμοποιούνταν τουλάχιστον με ειλικρίνεια. Από την μεταπολίτευση όμως και μετά, δυστυχώς συγκαλήπτει κανείς πίσω από νέους ευφάνταστους πολιτικούς όρους τις πραγματικές του προθέσεις για το ύφος και το είδος της διακυβέρνησης (όροι όπως Ριζοσπαστικός Φιλελευθερισμός, Μεσαίος Χώρος κ.α). Μπασταρδεμένη εποχή πολιτικά σε σύγκριση με το ένδοξο παρελθόν.
Αυτό για τη χρήση του πολιτικού λόγου, επειδή έχω απίστευτη αγάπη για την ελληνική γλώσσα και διαβάζω μανιωδώς, είναι απροκάλυπτο ψέμα.
Ανέκαθεν ο πολιτικός λόγος χρησιμοποιούσε την ιδεολογική γλώσσα, γλώσσα που παγιδεύει και εξαπατά, για ευνόητους πάντα λόγους. Χρησιμοποιούσε δηλαδή Λόγο πληθωρικό, αξιολογικό, ευφημιστικό, συμφυρματικό, διχοτομικό και αυταπόδεικτο.
Αυτό το έκαναν άπαντες οι πολιτικοί από αρχαιοτάτων χρόνων.
Σήμερα βέβαια η (ξύλινη) γλώσσα των πολιτικών με τις δημαγωγικές κορώνες έχει φτάσει στο μη περαιτέρω.
Λόγια, λόγια, λόγια, λόγια ψεύτικα...............

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 16:11.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:15, 15-05-11:

Πλάκα με κάνεις τώρα, έτσι??? Πες το μου σε παρακαλώ...
Διότι εγώ που μέχρι πέρσι ήμουν μαθητής κι έχοντας και 2 αδέρφια στο Δημοτικό, δηλαδή είχα την τύχη(?) να δω και τα καινούρια βιβλία, μπορώ να διαβεβαιώσω όποιον μιλάει τις γλώσσες που μιλάω και γω ότι δεν είναι τόσο κακά... Είναι ακόμη χειρότερα... Κι απ' όσο χάλια μπορώ να τα περιγράψω εγώ να το πάρει αυτό και να το υψώσει στην 300ή δύναμη... Και τότε κάπως θα πλησιάσει...

Ή θα έχουν μεροληπτική, απαρχαιωμένη και άχρηστη γνώση, ή θα έχουν ύλη που δεν είναι να παιδιά της ηλικίας για την οποία τα προορίζουν, ή όλα αυτά μαζί με έναν άχρηστο και με μηδενική μεταδοτικότητα διδάσκοντα...
Δεν γίνεται σχολικά βιβλία να έχουν συντακτικά και γραμματικά λάθη, γαμώ την τρέλα μου γαμώ... Και να μην τα αλλάζει κανείς... Δεν γίνεται να παλεύεις να βγάλεις νόημα από μία φράση που μπορεί να γραφτεί με 120000 διαφορετικούς και πιο ευκολονόητους τρόπους...

Για να τελειώνουμε με αυτό...

Πρώτον, πριν κάνουμε quote τον Coelho ας διαβάσουμε πια τι είπε ο δόλιος... Αμάν πια!!

Οφείλω όμως να διαφωνήσω και στο κατά πόσο μπορείς να μάθεις... Διότι, ούτε καν τι γίνεται γύρω μας δεν μπορούμε να μάθουμε... Μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουν οι άλλοι να ξέρουμε... Απλώς ειδικά στα σχολεία, πέφτει η προπαγάνδα της προπαγάνδας μπας και κάθε κυβέρνηση μαζέψει περισσότερους ομοϊδεάτες...

Υ.Γ. Ο πλουραλισμός απόψεων είναι δημοκρατίκο γνώρισμα και όχι ανωμαλία.
Γι' αυτό δεν μου αρέσουν τα φυσικομαθηματικά, με τη στενή έννοια του όρου.
Αγαπητέ μου,
πλουραλισμός απόψεων, υπάρχει και με το παραπάνω στα φυσικομαθηματικά...
Αυτό που εσύ αποκαλείς πλουραλισμό απόψεων, είναι διαστρέβλωση των γενονότων και ερμηνεία τους κατά το συμφέρον των εκάστοτε "δυνατών"

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 17:41, 15-05-11:

Πλάκα με κάνεις τώρα, έτσι??? Πες το μου σε παρακαλώ...
Διότι εγώ που μέχρι πέρσι ήμουν μαθητής κι έχοντας και 2 αδέρφια στο Δημοτικό, δηλαδή είχα την τύχη(?) να δω και τα καινούρια βιβλία, μπορώ να διαβεβαιώσω όποιον μιλάει τις γλώσσες που μιλάω και γω ότι δεν είναι τόσο κακά... Είναι ακόμη χειρότερα... Κι απ' όσο χάλια μπορώ να τα περιγράψω εγώ να το πάρει αυτό και να το υψώσει στην 300ή δύναμη... Και τότε κάπως θα πλησιάσει...

Ή θα έχουν μεροληπτική, απαρχαιωμένη και άχρηστη γνώση, ή θα έχουν ύλη που δεν είναι να παιδιά της ηλικίας για την οποία τα προορίζουν, ή όλα αυτά μαζί με έναν άχρηστο και με μηδενική μεταδοτικότητα διδάσκοντα...
Δεν γίνεται σχολικά βιβλία να έχουν συντακτικά και γραμματικά λάθη, γαμώ την τρέλα μου γαμώ... Και να μην τα αλλάζει κανείς... Δεν γίνεται να παλεύεις να βγάλεις νόημα από μία φράση που μπορεί να γραφτεί με 120000 διαφορετικούς και πιο ευκολονόητους τρόπους...

Για να τελειώνουμε με αυτό...

Πρώτον, πριν κάνουμε quote τον Coelho ας διαβάσουμε πια τι είπε ο δόλιος... Αμάν πια!!

Οφείλω όμως να διαφωνήσω και στο κατά πόσο μπορείς να μάθεις... Διότι, ούτε καν τι γίνεται γύρω μας δεν μπορούμε να μάθουμε... Μαθαίνουμε μόνο ότι θέλουν οι άλλοι να ξέρουμε... Απλώς ειδικά στα σχολεία, πέφτει η προπαγάνδα της προπαγάνδας μπας και κάθε κυβέρνηση μαζέψει περισσότερους ομοϊδεάτες...

Αγαπητέ μου,
πλουραλισμός απόψεων, υπάρχει και με το παραπάνω στα φυσικομαθηματικά...
Αυτό που εσύ αποκαλείς πλουραλισμό απόψεων, είναι διαστρέβλωση των γενονότων και ερμηνεία τους κατά το συμφέρον των εκάστοτε "δυνατών"
Το οτι δεν προέρχεσαι από τη θεωρητική κάνει μπαμ.(μειονέκτημα για μένα καθώς αντιπαθώ τους τεχνοκράτες....)
Ως μαθητής λοιπόν που έδωσε 3 φορές πανελλήνιες για να πετύχει το στόχο του, πέρασα από κοινωνιολογία, φιλολογία και τώρα παιδαγωγικό, σου λέω, μετά λόγου γνώσεως ότι τα βιβλία του σχολείου είναι πολύ καλά. Με ασάφειες και κάπως κακογραμμένα, αλλά στην τελική, το γράψιμο του κάθε συγγραφέα δεν ταιριάζει στον καθένα,δηλαδή σε όλους ανεξαιρέτως(π.χ. στην Ιστορία της θεωρητικής ορισμένα κεφάλαια ήτανε πιο εύκολα από άλλα,καθώς ήταν γραμμένα και από διαφορετικούς ιστορικούς).
Το οτι είσαι υπερβολικός, επίσης είναι ηλίου φαεινότερον!!
Ο Κοέλιο παρεμπιπτόντως είπε :Όταν θέλουμε κάτι, ολόκληρο το Σύμπαν συνωμοτεί για να μας επιτρέψει να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα.Διάβασες καλά τι έγραψα εγώ;;( στο βιβλίο του Αλχημιστής, αν θες στο στέλνω.Οι ειρωνείες του τύπου ας διαβάσουμε, αλλού.Η βιβλιοθήκη μου αριθμεί πάνω από 2000 βιβλία μέχρι τώρα, εσένα;...).Κάτι αντίστοιχο είπε και ο Καζαντζάκης:''Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.'' Πράγμα που το βίωσα προσωπικά και το προσυπογράφω..... Υπάρχει, ξέρεις, και η προέκταση των νοημάτων καθώς και η μεταφορική χρήση της γλώσσας.....(για τους τύπους όλα αυτά)
Είναι πασιφανές ότι από έκθεση και γενικότερα φιλοσοφικά μαθήματα δεν τα πας και τόσο πρίμα...κρίμα!!
Εγώ στο σχολείο, ειλικρινά, έμαθα πολλά!! Το αναγνωρίζω εκ των υστέρων!!
Και επιμένω, όποιος θέλει να μάθει μπορεί να το επιτύχει, αν, πάλι,δεν τον ικανοποιεί η ήδη υπάρχουσα γνώση, υπάρχει και η δυνατότητα να ανακαλύψει ο ίδιος την επιστημονική αλήθεια....Αλλά αφότου πρώτα πατήσει στις πλάτες των γιγάντων...Δηλαδή αξιοποιήσει την σημερινή γνώση και πάει παραπέρα, όπως όλοι οι, πάλαι ποτέ, καινοτόμοι....
Για τη διαστρέβλωση που λες, πραγματικά μένω ενεός, απλά :άναυδος!!
Οι θετικές επιστήμες δίνουν την ψευδαίσθηση της αντικειμενικότητας(''αλήθειας''), πράγμα το οποίο δημιουργεί στους περισσότερους που ανήκουν σ' αυτές την πλάνη ότι κατέχουν την αλήθεια.
Όμως αυτές οι μικρότητες έχουν ξεπεραστεί προ πολλού στις θεωρητικές επιστήμες...
Όποιος έχει παιδεία κρίνει και κρίνεται!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 23:50.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:49, 15-05-11:

Το οτι δεν προέρχεσαι από τη θεωρητική κάνει μπαμ.
Ως μαθητής λοιπόν που έδωσε 3 φορές πανελλήνιες για να πετύχει το στόχο του, πέρασα από κοινωνιολογία, φιλολογία και τώρα παιδαγωγικό, σου λέω, μετά λόγου γνώσεως ότι τα βιβλία του σχολείου είναι πολύ καλά
ήμουν σχεδόν σίγουρος

λοιπόν , καλέ μου φίλε , ότι αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε επί 3 χρόνια , δεν είναι απαραίτητο καλό βιβλίο
απλά , το παπαγαλίζουμε πλέον , άθελά μας , και στον ύπνο μας

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 17:55, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
ήμουν σχεδόν σίγουρος

λοιπόν , καλέ μου φίλε , ότι αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε επί 3 χρόνια , δεν είναι απαραίτητο καλό βιβλίο
απλά , το παπαγαλίζουμε πλέον , άθελά μας , και στον ύπνο μας
Εντάξει λοιπόν, γίνε πρώτα πανεπιστημιακός να γράψεις το δικό σου βιβλίο, μετά να σε αξιολογήσουμε κατά το δέον.
Και πίστεψέ με, κέρδισα πολλά από τις σχολές που πέρασα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 18:15.
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:03, 15-05-11:

και εγώ κέρδισα

με έπεισαν να μην γίνω πανεπιστημιακός

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 18:06, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
και εγώ κέρδισα

με έπεισαν να μην γίνω πανεπιστημιακός
Γιατί θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο; Ξέρεις, ο Άνθρωπος κάνει το επάγγελμα, οπότε στο χέρι σου(ή στη φαντασία σου, το πιο πιθανόν!!!) ήταν να γίνεις ......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 15-05-11 στις 19:12.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:20, 15-05-11:

Bάζω την απάντηση σε spoiler γιατί βγήκε... κάπως μεγάλη...

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 19:46, 15-05-11:

Bάζω την απάντηση σε spoiler γιατί βγήκε... κάπως μεγάλη...

Σε αυτά που είπες, μόνο στην τελευταία παράγραφο με βρίσκεις σύμφωνο!! Σε όλα τα επίλοιπα διαφωνώ απόλυτα!!
Τώρα για το αν η κοινωνιολογία είναι θεωρητική επιστήμη, μάλιστα κύριε (του πολυτεχνείου με βλέψεις ιατρικής)!!
Η κοινωνιολογία με βασικούς της θεμελιωτές (Ντυρκέμ, Μάρξ, Κόντ, Βέμπερ:φιλόσοφοι και κοινωνιολόγοι) συνδυάζει τόσο τη φιλοσοφία όσο και την επιστήμη, όπως όλες οι επιστήμες(κυρίως όμως οι ανθρωπιστικές,κοινωνικές, αγωγής).
Τα λόγια σου τα βρίσκω, το λιγότερο, προσβλητικά για μένα.Θα μπορούσα να σου σούρω τα εξ αμάξης. Αλλά δεν θα ενδώσω στις επιθέσεις σου, είναι θέμα χαρακτήρα, ποιού.
Για μένα θα πω απλά να ρωτήσεις όσους με ξέρουν, ακόμα και άτομα με τα οποία έχω τσακωθεί για να μάθεις ποιος είμαι....
Επιτυχία στις εξετάσεις σου.....
Υ.Γ. Η φιλολογία(περιλαμβάνεται εδώ και η λογοτεχνία-ποίηση) είναι φίλα προσκείμενη και στενα συνδεδεμένη με τη φιλοσοφία (θα μπορούσα να τις ταυτίσω κιόλα: ''αρχή σοφίας η των ονομάτων επίσκεψις") καθώς εμπεριέχει τη γλώσσα που είναι αξία και μέσο έκφρασης αξιών. Λόγος, λοιπόν, έλλογη σκέψη(λογική) και λαλιά(ομιλία). Να η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ της ΓΛΩΣΣΑΣ!!!!
ΑΑΑ, Και κάτι τελευταίο, από ότι φαίνεται όσο γνωρίζω εγώ φυσικομαθηματικά, άλλο τόσο γνωρίζεις εσύ φιλοσοφία-φιλολογία....
Όσο για τον Κοέλιο Ξαναδιάβασέ τον(ασχετως ότι το συγκεκριμένο τσιτάτο αποτελεί ψιλο-χαζομάρα πολύ πιο εύστοχο είναι του Καζαντζάκη).
Πάντως από τους νηπιαγωγούς μέχρι τους πανεπιστημιακούς μου(από συζητήσεις μαζί τους εξομολογήθηκαν πως) θα με ήθελαν δάσκαλο στα παιδιά τους.Το ότι δεν το αποδέχεσαι εσυ, αυτό το θεωρώ τιμή μου και καμάρι....
Καθώς θέλω να εμπνέω σεβασμό στους ανθρώπους που εκτιμώ....
Και κάτι ακόμη, στην Έκθεση φαίνεται ποιος είναι ''αισχίστου'' είδους. Το ότι δεν σκαμπάζεις δεν σου φταίνε οι φιλόλογοι!!(Οι οποίοι είναι από τους μόνους καθηγητές που συμπαθώ ακόμη από γυμνάσιο-λύκειο).Εγώ πάντως είχα γράψει άριστα τις 2 από τις 3 φορές στην Έκθεση...
Επίσης τα σχολικά βιβλία τα γνωρίζω καλύτερά σου και λόγω αντικειμένου και λόγω 3 πανελλαδικών....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 16-05-11 στις 00:00.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:21, 15-05-11:

Σε αυτά που είπες, μόνο στην τελευταία παράγραφο με βρίσκεις σύμφωνο!! Σε όλα τα επίλοιπα διαφωνώ απόλυτα!!
Τώρα για το αν η κοινωνιολογία είναι θεωρητική επιστήμη, μάλιστα κύριε (του πολυτεχνείου με βλέψεις ιατρικής)!!
Η κοινωνιολογία με βασικούς της θεμελιωτές (Ντυρκέμ, Μάρξ, Κόντ, Βέμπερ:φιλόσοφοι και κοινωνιολόγοι) συνδυάζει τόσο τη φιλοσοφία όσο και την επιστήμη, όπως όλες οι επιστήμες(κυρίως όμως οι ανθρωπιστικές,κοινωνικές, αγωγής).
Τα λόγια σου τα βρίσκω, το λιγότερο, προσβλητικά για μένα. Αλλά δεν θα ενδώσω στις επιθέσεις σου, είναι θέμα χαρακτήρα, ποιου.
Για μένα θα πω απλά να ρωτήσεις όσους με ξέρουν, ακόμα και άτομα με τα οποία έχω τσακωθεί για να μάθεις ποιος είμαι....
Επιτυχία στις εξετάσεις σου.....
Υ.Γ. Η φιλολογία είναι φίλα προσκείμενη και στενα συνδεδεμένη με τη φιλοσοφία (θα μπορούσα να τις ταυτίσω κιόλα: ''αρχή σοφίας η των ονομάτων επίσκεψις") καθώς εμπεριέχει τη γλώσσα που είναι αξία και μέσο έκφρασης αξιών. Λόγος, λοιπόν, έλλογη σκέψη(λογική) και λαλιά(ομιλία). Να η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ της ΓΛΩΣΣΑΣ!!!!
Αχά... Μάθαμε να κάνουμε αναζήτηση στα fora, λοιπόν...

Απορώ πώς μπορείς να χαρακτηρίσεις θεωρητική μία επιστήμη που χρησιμοποιεί μεθόδους όμοιες με των θετικών επιστημών... Τι νομίζετε?? Επειδή δεν έχει αρκετά μαθηματικά???

Δυστυχώς, δεν μπορώ παρά να γελάσω με ένα άτομο το οποίο, ξεκινά μία υποτίμηση κάποιου επειδή νομίζει ότι "τον παίρνει", ξεκινά να προσβάλλει υποτιμώντας την νοημοσύνη και την ικανότητα στο λόγο του άλλου επανειλημμένα κι όταν βλέπει απάντηση που δεν περίμενε, θυμάται να υψώσει το ηθικόν του χαρακτήρος του...

Να είσαι καλά φιλέ Τζανακέ2010 κι ευχαριστώ για τις ευχές σου, που δυστυχώς δεν θα ευοδωθούν...

Υγ. Δεν αρνήθηκα ποτέ μου την μοναδικότητα της γλώσσας, ούτε και την υποτιμώ, δηλώνω λάτρης της λογοτεχνείας...

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 20:33, 15-05-11:

Αχά... Μάθαμε να κάνουμε αναζήτηση στα fora, λοιπόν...

Απορώ πώς μπορείς να χαρακτηρίσεις θεωρητική μία επιστήμη που χρησιμοποιεί μεθόδους όμοιες με των θετικών επιστημών... Τι νομίζετε?? Επειδή δεν έχει αρκετά μαθηματικά???

Δυστυχώς, δεν μπορώ παρά να γελάσω με ένα άτομο το οποίο, ξεκινά μία υποτίμηση κάποιου επειδή νομίζει ότι "τον παίρνει", ξεκινά να προσβάλλει υποτιμώντας την νοημοσύνη και την ικανότητα στο λόγο του άλλου επανειλημμένα κι όταν βλέπει απάντηση που δεν περίμενε, θυμάται να υψώσει το ηθικόν του χαρακτήρος του...

Να είσαι καλά φιλέ Τζανακέ2010 κι ευχαριστώ για τις ευχές σου, που δυστυχώς δεν θα ευοδωθούν...

Υγ. Δεν αρνήθηκα ποτέ μου την μοναδικότητα της γλώσσας, ούτε και την υποτιμώ, δηλώνω λάτρης της λογοτεχνείας...
Δε διαβάζεις και ούτε κατανοείς καν τι γράφω, ρε γμτ!!!
Τι πράγμα είναι αυτό.... Δεν μου ξανάτυχε....
Επίσης, επιμένω πως δεν κατέχεις την ελληνική, μάλλον θα με χρειαστείς για μαθήματα στο μέλλον.
Προσφέρονται δωρεάν.... για ακατάρτιστους.
Κοινωνιολογία, μάλλον, την έχεις διαβάσει (όπως και τον Κοέλιο και τα υπόλοιπα βιβλία σου) επιδερμικά. Ρώτα κανέναν καθηγητή Κοινωνιολογίας στο ΑΠΘ να σου πει....
Όσο για το ότι με ξάφνιασε κάτι και βρέθηκα σε δύσκολη θέση να απαντήσω, δεν το κρύβω, ναι!! Εκτώς από τα σφάλματα της λογικής (επίκληση στο συναίσθημα και στη λογική ταυτόχρονα, σχοινοβασία μεταξύ γνώσης και απόγνωσης), δεν βρήκα σχεδόν τίποτα να συνάδει τόσο με τη σχολική όσο και την ευρύτερη υπάρχουσα κατάσταση. Υπάρχουν,μέσα σε όλα αυτά που λες, κάποια ψήγματα αλήθειας αλλά δογματικά διατυπωμένα....
Στη γλώσσα οφείλουμαι να χρησιμοποιούμαι και τις μικρές αλλά ουσιαστικές λέξεις: νομίζω,ίσως,προσωπικά, συχνά, πολλές φορές κ.ά που δίνουν στο λόγο μας πιο ήπιο τόνο. Κοίτα τα κείμενά μου και τα δικά σου λοιπον....Εγώ μίλησα ''κάπως '' για τις θετικές επιστήμες, εσύ το πήρες προσωπικά....Στα ..... ΜΟΥ!!
Αρνούμαι να συνεχίσω μια συζήτηση που δεν υπάρχει η στοιχειώδης συνεννόηση πάνω στα θεμελιώδη....
Απλά και μόνο, βαριέμαι να γράφω ανεβοκατεβατά για να αποδείξω το προφανές.
Θα ωριμάσεις με τον καιρό, και εγώ τα είχα βάλει με όλους και όλα την αντίστοιχη περίοδο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 16-05-11 στις 02:13.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 20:40, 15-05-11:

Δε διαβάζεις και ούτε κατανοείς καν τι γράφω, ρε γμτ!!!
Τι πράγμα είναι αυτό.... Δεν μου ξανάτυχε....
Επίσης, επιμένω πως δεν κατέχεις την ελληνική, μάλλον θα με χρειαστείς για μαθήματα στο μέλλον.
Προσφέρονται δωρεάν....
Κοινωνιολογία, μάλλον, την έχεις διαβάσει (όπως και τον Κοέλιο και τα υπόλοιπα βιβλία σου) επιδερμικά. Ρώτα κανέναν καθηγητή Κοινωνιολογίας στο ΑΠΘ να σου πει....
Κάπου τα μπερδεύεις με τα πρόσωπα φίλε μου, αλλά τι να κάνουμε... Σας αγαπάμε κι έτσι εσάς του θεωρητικούς...

Ευχαριστώ για την προσφορά σου, θα την έχω υπ' όψιν μου, αν χρειαστεί να γλείψω κόσμο...

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 20:44, 15-05-11:

Κάπου τα μπερδεύεις με τα πρόσωπα φίλε μου, αλλά τι να κάνουμε... Σας αγαπάμε κι έτσι εσάς του θεωρητικούς...

Ευχαριστώ για την προσφορά σου, θα την έχω υπ' όψιν μου, αν χρειαστεί να γλείψω κόσμο...
Και εμείς ''σας πάμε'',(στο Δαφνί)....... Τεσπα, δεν έχω σκοπό να αποδείξω τπτ, ο καθένας το χαβά του......
Απλά φαίνεται η εμπάθεια του ''λαβωμένου'' στην Έκθεση και η ψυχική ανάρρωση που πετυχαίνει με το να την κατηγορεί (οι μομφές αποτελούν δεκανίκια και επιδέσμους στις χαίνουσες πληγές του).Η κατάσταση όζει πτωμαΐνης!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 16-05-11 στις 00:16.
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 21:33, 15-05-11:

Είμαι ο βασιλιάς της Σαλίμ, είχε πει ο γέρος.
- Για ποιο λόγο ένας βασιλιάς πιάνει κουβέντα μ' έ-
να βοσκό; ρώτησε το αγόρι έκπληκτο.
- Για πολλούς λόγους. Ας πούμε ότι ο πιο σημαντι-
κός είναι ότι εσύ κατάφερες να πραγματοποιήσεις τον
Προσωπικό Μύθο σου.
Το αγόρι δεν είχε ιδέα τι θα πει Προσωπικός Μύθος.
- Είναι αυτό που πάντα επιθυμούσες να κάνεις. Ό-
λοι οι άνθρωποι, στα πρώτα νεανικά τους χρόνια, ξέ-
ρουν ποιος είναι ο Προσωπικός Μύθος τους.
»Την εποχή αυτή της ζωής όλα είναι ξεκάθαρα, όλα
γίνονται και οι άνθρωποι δε φοβούνται να ονειρεύο-
νται και να επιθυμούν όσα θα ήθελαν να πραγματοποι-
ήσουν στη ζωή τους. Όσο όμως περνά ο χρόνος, μια
μυστική δύναμη αρχίζει να προσπαθεί ν' αποδείξει ότι
είναι αδύνατο να πραγματοποιήσει κανείς τον Προ-
σωπικό Μύθο του.
Για το αγόρι, τα λόγια του γέρου δεν είχαν και πολύ
νόημα. Ήθελε όμως να μάθει ποιες ήταν οι «μυστικές
δυνάμεις»· η κόρη του εμπόρου θα έμενε μ' ανοιχτό το
στόμα.
- Είναι δυνάμεις που φαίνονται κακές, αλλά στην
πραγματικότητα σου διδάσκουν πώς να εκπληρώσεις
τον Προσωπικό Μύθο σου. Προετοιμάζουν το πνεύμα
και τη θέληση σου, γιατί πάνω σ' αυτό τον πλανήτη υ-
πάρχει μια μεγάλη αλήθεια: όποιος κι αν είσαι, ό,τι κι
αν κάνεις, όταν επιδιώξεις κάτι, σημαίνει ότι η επιθυ-
μία σου πηγάζει από την Ψυχή του Κόσμου. Είναι η α-
ποστολή σου πάνω στη Γη.
- Ακόμη κι αν θέλεις μόνο να ταξιδεύεις; Ή να πα-
ντρευτείς την κόρη ενός εμπόρου υφασμάτων;
-Ή ν' αναζητήσεις ένα θησαυρό. Η Ψυχή του Κό-
σμου τρέφεται από την ευτυχία των ανθρώπων. Ή από
τη δυστυχία, το φθόνο, τη ζήλια. Η εκπλήρωση του Προ-
σωπικού του Μύθου, αυτό είναι το μοναδικό χρέος του
ανθρώπου. Τα πάντα είναι ένα και μοναδικό πράγμα.
Κι όταν επιδιώξεις κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για
να γίνει όπως επιθυμείς. (Ο Αλχημιστής, Εκδόσεις Λιβάνη)

Για να μην μας κάνουν μάθημα λογοτεχνίας οι τεχνοκράτες.....!!!!!
(Σχόλιο: Στα μυθιστορήματά του, όπου συνδυάζει τη θρησκευτικότητα με τον μυστικισμό και τον διαλογισμό, θέμα του είναι συχνά η αφοσίωση σε έναν στόχο και η πραγματοποίηση των προσωπικών ονείρων. Εγκ.Μπριτάννικα)
Έμαθα να θέτω υψηλούς στόχους, που φάνταζαν αρχικά άπιαστοι, και να παλεύω να τους κατακτήσω, έμαθα μέσα από κόπο, δάκρυ και πόνο να βρίσκω λύσεις και να ξεπερνάω τα εμπόδια ακόμη και τότε που φαίνονταν ανυπέρβλητα. Έμαθα ότι βγαίνει πάντα ήλιος μετά από βροχή. Συνειδητοποίησα τελικά ότι "όταν επιδιώξεις κάτι, σημαίνει ότι η επιθυμία σου πηγάζει από την Ψυχή του Κόσμου και τότε όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει όπως επιθυμείς...'' (χωρίο από διδακτορική διατριβή, στο Πανεπιστήμιο Πατρών).
Οι ''γίγαντες'' που λέγαμε (δηλαδή άνθρωποι που ξέρουν τι λένε και, στον κυκεώνα των δοκησίσοφων, τελούν υπό εξαφάνιση)......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 16-05-11 στις 00:38.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:31, 16-05-11:

Είμαι ο βασιλιάς της Σαλίμ, είχε πει ο γέρος.
...................
Για να μην μας κάνουν μάθημα λογοτεχνίας οι τεχνοκράτες.....!!!!!
(Σχόλιο: Στα μυθιστορήματά του, όπου συνδυάζει τη θρησκευτικότητα με τον μυστικισμό και τον διαλογισμό, θέμα του είναι συχνά η αφοσίωση σε έναν στόχο και η πραγματοποίηση των προσωπικών ονείρων. Εγκ.Μπριτάννικα)
Έμαθα να θέτω υψηλούς στόχους, που φάνταζαν αρχικά άπιαστοι, και να παλεύω να τους κατακτήσω, έμαθα μέσα από κόπο, δάκρυ και πόνο να βρίσκω λύσεις και να ξεπερνάω τα εμπόδια ακόμη και τότε που φαίνονταν ανυπέρβλητα. Έμαθα ότι βγαίνει πάντα ήλιος μετά από βροχή. Συνειδητοποίησα τελικά ότι "όταν επιδιώξεις κάτι, σημαίνει ότι η επιθυμία σου πηγάζει από την Ψυχή του Κόσμου και τότε όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει όπως επιθυμείς...'' (χωρίο από διδακτορική διατριβή, στο Πανεπιστήμιο Πατρών).
Οι ''γίγαντες'' που λέγαμε (δηλαδή άνθρωποι που ξέρουν τι λένε και, στον κυκεώνα των δοκησίσοφων, τελούν υπό εξαφάνιση)......
Αρες μάρες κουκουνάρες !

Νομίζεις τώρα εσύ, ο εξ’ αιτίας των διεργασιών των εγκεφαλικών σου απολήξεων ορμώμενος, θα περνούσες την τάξη αν έγραφες έκθεση και το θέμα ήταν αυτό που μας έβαλες να συζητήσουμε;

Ιστορικές Αλήθειες (Για την ιστορία του ελληνικού έθνους από το 1900 έως σήμερα)

Είσαι εκτός θέματος νεαρέ επιστήμονα. Ναι εκτός θέματος.

Για πάρτο αλλιώς!
Για πάρτο αλλιώς!
Ο συσχετισμός των μασόνων με το θέμα, έχει σαφώς μεγάλη συνάφεια και είναι εντός θέματος. Οι δε κοκορομαχίες, είναι απλά μια διαφορετική νότα ή ρότα ποιο σωστά.
Σου λέω λοιπόν οτι είσαι θνητός νεαρέ και δεν είσαι βασιλιάς, όπως θύμιζε σε κάποιον μεγάλο βασιλιά προ μερικών χιλιάδων ετών, ένας θνητός.
Παρά του οτι άριστα κατέχεις και αναμφισβήτητα την Ελληνική, αν μας έδινες τα φώτα σου στο προς συζήτηση θέμα, θα ήταν καλύτερα.
Ευχαριστώ!

Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 01:49, 16-05-11:

Αρες μάρες κουκουνάρες !

Νομίζεις τώρα εσύ, ο εξ’ αιτίας των διεργασιών των εγκεφαλικών σου απολήξεων ορμώμενος, θα περνούσες την τάξη αν έγραφες έκθεση και το θέμα ήταν αυτό που μας έβαλες να συζητήσουμε;

Είσαι εκτός θέματος νεαρέ επιστήμονα. Ναι εκτός θέματος.

Για πάρτο αλλιώς!
Για πάρτο αλλιώς!
Ο συσχετισμός των μασόνων με το θέμα, έχει σαφώς μεγάλη συνάφεια και είναι εντός θέματος. Οι δε κοκορομαχίες, είναι απλά μια διαφορετική νότα ή ρότα ποιο σωστά.
Σου λέω λοιπόν οτι είσαι θνητός νεαρέ και δεν είσαι βασιλιάς, όπως θύμιζε σε κάποιον μεγάλο βασιλιά προ μερικών χιλιάδων ετών, ένας θνητός.
Παρά του οτι άριστα κατέχεις και αναμφισβήτητα την Ελληνική, αν μας έδινες τα φώτα σου στο προς συζήτηση θέμα, θα ήταν καλύτερα.
Ευχαριστώ!
Εκτός θέματος. Mea culpa, συγγνώμη, αλλά παρασύρθηκα....
Ες αύριον τα σπουδαία!!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:18, 17-05-11:

Εκτός θέματος. Mea culpa, συγγνώμη, αλλά παρασύρθηκα....
Ες αύριον τα σπουδαία!!
Αυτό το mea culpa, μου θυμίζει την υπογραφή του ανδρέα στο Ναβός της Ελβετίας.
Δεν είναι δυνατό να υπογράφει αποδοχή για μη άσκηση των δικαιωμάτων της χώρας του, ένας πρωθυπουργός και αφού αποδειχθεί ολέθριο λάθος, να θέλει να εξιλεωθεί με ένα mea culpa. Ναι καλά κατάλαβες για τον ανδρέα Γ. Παπανδρέου μιλώ.

Υ.Γ. όσο για την αρνητική, θα κρίνει η ιστορία και εσύ είσαι πολλύ μικρός ....
ευχαριστώ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 17-05-11 στις 09:58.
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:09, 19-05-11:

Αθήνα, 12 Ιανουαρίου 1934

Κύριε Πρόεδρε,

Για περίπου επτά αιώνες ολόκληρη η Μέση Ανατολή και
μεγάλο τμήμα της Κεντρικής Ευρώπης αποτέλεσαν θέατρο
αιματηρών πολέμων. Κύρια αιτία γι αυτούς ήταν η Οθωμανική
Αυτοκρατορία και το απολυταρχικό καθεστώς των Σουλτάνων.
Η υποδούλωση χριστιανικών λαών, οι θρησκευτικοί πόλεμοι του
Σταυρού εναντίον της Ημισελήνου που μοιραία επακολούθησαν
και οι διαδοχικές εξεγέρσεις όλων αυτών των λαών που προσέβλεπαν
στην απελευθέρωσή τους δημιουργούσαν μια κατάσταση πραγμάτων
που θα παρέμενε μόνιμη πηγή κινδύνων όσο η Οθωμανική Αυτοκρατορία
διατηρούσε τα ‘ίχνη που της είχαν αφήσει οι Σουλτάνοι.
Η εγκαθίδρυση της Τουρκικής Δημοκρατίας το 1922, όταν το
εθνικό κίνημα του Μουσταφά Κεμάλ Πασά θριάμβευσε επί των
αντιπάλων του, έθεσε οριστικά τέλος σ’ αυτή την κατάσταση
αστάθειας και μισαλλοδοξίας.
Πράγματι, σπάνια στη ζωή ενός έθνους πραγματοποιήθηκε σε
τόσο λίγο χρόνο μια αλλαγή τόσο ριζική.
Μια παρακμάζουσα αυτοκρατορία που ζούσε υπό θεοκρατικό
καθεστώς στο οποίο οι έννοιες του δικαίου και της θρησκείας
συγχέονταν μετατράπηκε σ`ένα εθνικό και σύγχρονο κράτος,
γεμάτο ενέργεια και ζωή.
Με την ώθηση του μεγάλου μεταρρυθμιστή Μουσταφά Κεμάλ
το απολυταρχικό καθεστώς των Σουλτάνων καταλύθηκε και
το κράτος κατέστη αληθινά κοσμικό. Το έθνος ολόκληρο στράφηκε
προς την πρόοδο, με την θεμιτή φιλοδοξία να ενταχθεί
στην πρωτοπορία των πολιτισμένων λαών.
Όμως το κίνημα για την εδραίωση της ειρήνης προχώρησε
από κοινού με όλες εκείνες τις εσωτερικές μεταρρυθμίσεις που
προσέδωσαν στο νέο κυρίως εθνικό κράτος της Τουρκίας τη
σημερινή του μορφή. Πράγματι η Τουρκία δεν δίστασε να
αποδεχθεί ειλικρινά την απώλεια επαρχιών όπου κατοικούσαν
άλλες εθνότητες και, ικανοποιημένη πραγματικά με τα εθνικά
και πολιτικά της σύνορα όπως καθορίστηκαν από τις Συνθήκες,
έγινε αληθινός στυλοβάτης της ειρήνης στην Εγγύς Ανατολή.
Είμαστε εμείς οι Έλληνες που αιματηροί αγώνες αιώνων μας
είχαν φέρει σε κατάσταση διαρκούς ανταγωνισμού με την Τουρκία
οι πρώτοι που είχαμε την ευκαιρία να αισθανθούμε τις συνέπειες
αυτής της βαθιάς αλλαγής στη χώρα αυτή,
διάδοχο της παλιάς Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Από την επόμενη μέρα της Μικρασιατικής καταστροφής,
διαβλέποντας την δυνατότητα συνεννόησης με την αναγεννημένη
Τουρκία, που προέκυψε από τον πόλεμο ως εθνικό κράτος,
της απλώσαμε το χέρι και το δέχτηκε με ειλικρίνεια.
Από αυτήν την προσέγγιση, που μπορεί να χρησιμεύσει ως
παράδειγμα για τη δυνατότητα συνεννόησης ακόμη και
μεταξύ λαών που τους χώρισαν οι πιο σοβαρές διαφορές,
όταν αυτοί διαποτιστούν με την ειλικρινή επιθυμία για ειρήνη,
προέκυψαν μόνο καλά, τόσο για τις δύο ενδιαφερόμενες χώρες
όσο και για τη διατήρηση της ειρήνης στην Εγγύς Ανατολή.
Ο άνθρωπος στον οποίο οφείλεται αυτή η πολύτιμη συμβολή στην
ειρήνη δεν είναι άλλος από τον Πρόεδρο της Τουρκικής Δημοκρατίας
Μουσταφά Κεμάλ Πασά.
Έχω λοιπόν την τιμή ως αρχηγός της Ελληνικής Κυβέρνησης το 1930,
όταν η υπογραφή του Ελληνοτουρκικού συμφώνου σηματοδότησε
μια νέα εποχή στην πορεία της Εγγύς Ανατολής προς την ειρήνη, ν
α υποβάλλω την υποψηφιότητα του Μουσταφά Κεμάλ Πασά
για την διακεκριμένη τιμή του βραβείου Νόμπελ για την Ειρήνη.

Με βαθύτατη εκτίμηση

Ε.Κ.Βενιζέλος

"Επιτέλους τους ξεριζώσαμε..." Κεμάλ Ατατούρκ, 13 Αυγούστου 1923

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mittenwald : 19-05-11 στις 02:48.
Παράθεση

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 03:49, 19-05-11:

Το γεγονός ότι ο Ατατούρκ (= ''πατέρας των Τούρκων'', θεωρείται ο θεμελιωτής της σύγχρονης Τουρκίας) ήταν Τούρκος πολιτικός, δεν αναιρεί την επιτυχημένη πολιτική του πορεία (προς όφελος των Τούρκων, ως επί το πλείστον). Διαδρομή, βέβαια, που πολλές φορές συγκρούστηκε με τις ελληνικές επιδιώξεις περί προσάρτησης νέων εδαφών και συνεκδοχικά περί εκπλήρωσης του ονείρου της Μεγάλης Ιδέας (του Βενιζέλου).
Αλλά οφείλουμε ετασμό, υπό διττό πρίσμα. Να εξετάσουμε δηλαδή όλο το φάσμα της πολιτικής(θετικής/αρνητικής) του Κεμάλ. Πολιτική που εκτείνεται τόσο σε τοπικό(εσωτερικό της Τουρκίας), όσο και διεθνή/διακρατικό επίπεδο (κυρίως μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας).
Η στάση του Κεμάλ απέναντι στους Έλληνες ήταν ανάλογη της γενικότερης πολιτικής της εθνικιστικής κυβέρνησης της Τουρκίας. Πολιτική, καταρχήν, αντίθετη προς ορισμένες μειονότητες, οι οποίες είχαν επικρατήσει σε πολλούς τομείς της δημόσιας ζωής της οθωμανικής αυτοκρατορίας.
Το ελληνικό στοιχείο της Μικράς Ασίας, το οποίο ενισχύθηκε μετά την απόβαση του ελληνικού στρατού στη Σμύρνη το 1919,ερχόταν σε αντίφαση με το εθνικιστικό πνεύμα που επικρατούσε και θα μπορούσε να αποτελέσει εμπόδιο για την ευόδωση των νεωτεριστικών σχεδίων των Κεμαλικών στην διαμόρφωση της νέας Τουρκίας. Ο Κεμάλ, εξαρχής, διακήρυξε την ανάγκη της αντίστασης κατά του ελληνικού στρατού. Μετά την Συνθήκη των Σεβρών, αντιτάχθηκε σθεναρά αφενός μεν στην προσάρτηση της Μικράς Ασίας στην Ελλάδα, όσο και στη δημιουργία ανεξάρτητου ελληνικού κράτους στην περιοχή.
Όμως, εδώ αρχίζει για μένα η θετική τοποθέτηση του Κεμάλ απέναντι στην Ελλάδα, την οποία ο Βενιζέλος εκτίμησε και πρότεινε για Νόμπελ τον Κεμάλ (λίγο άστοχη επιλογή βέβαια αφού είχε δεινοπαθήσει ο ελληνισμός με τον κεμαλικό εθνικισμό, αλλά η στάση του Βενιζέλου μπορεί να οφείλεται στο αισθητήριο του μεγάλου πολιτικού ανδρός που συνεκτίμησε όλο το εύρος μιας διαχρονικής πολιτικής).
Μετά την αποχώρηση, λοιπόν, του ελληνικού στρατού το 1922, ο Ατατούρκ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Τότε, μέσα στον ενθουσιασμό της τουρκικής νίκης, πολλοί συνεργάτες του Κεμάλ προέβαλαν υπερβολικές αξιώσεις στις διαπραγματεύσεις της Λωζάνης. Όμως ο μετριοπαθής Κεμάλ επιβλήθηκε και συντέλεσε αποφασιστικά στην υπογραφή της ειρήνης.
Αργότερα (αρχές της δεκαετίας 1930), Βενιζέλος-Κεμάλ ακολούθησαν συμφιλιωτική πολιτική (Συμφωνία της Άγκυρας -10 Ιουνίου 1930, πολλές προσδοκίες όμως διαψεύστηκαν!!) και στην υπογραφή συμφώνου φιλίας Ελλάδας - Τουρκίας καθώς και στην ιδέα της διαβαλκανικής συνεννόησης.
Συνελόντι ειπείν, ο Ατατούρκ στα τελευταία χρόνια της ζωής του συνέβαλε, παρά τις επιμέρους δυσκολίες, στη διατήρηση της ελληνοτουρκικής φιλίας έως ότου η αναζωπύρωση του Κυπριακού(1955) επέφερε θεμελιώδεις μεταβολές στις σχέσεις Ελλ-Τουρκ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 19-05-11 στις 15:06.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:03, 19-05-11:

Το γεγονός ότι ο Ατατούρκ (= ''πατέρας των Τούρκων'', θεωρείται ο θεμελιωτής της σύγχρονης Τουρκίας) ήταν Τούρκος πολιτικός, δεν αναιρεί την επιτυχημένη πολιτική του πορεία (προς όφελος των Τούρκων, ως επί το πλείστον). Διαδρομή, βέβαια, που πολλές φορές συγκρούστηκε με τις ελληνικές επιδιώξεις περί προσάρτησης νέων εδαφών και συνεκδοχικά περί εκπλήρωσης του ονείρου της Μεγάλης Ιδέας (του Βενιζέλου).
Αλλά οφείλουμε ετασμό, υπό διττό πρίσμα. Να εξετάσουμε δηλαδή όλο το φάσμα της πολιτικής(θετικής/αρνητικής) του Κεμάλ. Πολιτική που εκτείνεται τόσο σε τοπικό(εσωτερικό της Τουρκίας), όσο και διεθνή/διακρατικό επίπεδο (κυρίως μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας).
Η στάση του Κεμάλ απέναντι στους Έλληνες ήταν ανάλογη της γενικότερης πολιτικής της εθνικιστικής κυβέρνησης της Τουρκίας. Πολιτική, καταρχήν, αντίθετη προς ορισμένες μειονότητες, οι οποίες είχαν επικρατήσει σε πολλούς τομείς της δημόσιας ζωής της οθωμανικής αυτοκρατορίας.
Το ελληνικό στοιχείο της Μικράς Ασίας, το οποίο ενισχύθηκε μετά την απόβαση του ελληνικού στρατού στη Σμύρνη το 1919,ερχόταν σε αντίφαση με το εθνικιστικό πνεύμα που επικρατούσε και θα μπορούσε να αποτελέσει εμπόδιο για την ευόδωση των νεωτεριστικών σχεδίων των Κεμαλικών στην διαμόρφωση της νέας Τουρκίας. Ο Κεμάλ, εξαρχής, διακήρυξε την ανάγκη της αντίστασης κατά του ελληνικού στρατού. Μετά την Συνθήκη των Σεβρών, αντιτάχθηκε σθεναρά αφενός μεν στην προσάρτηση της Μικράς Ασίας στην Ελλάδα, όσο και στη δημιουργία ανεξάρτητου ελληνικού κράτους στην περιοχή.
Όμως, εδώ αρχίζει για μένα η θετική τοποθέτηση του Κεμάλ απέναντι στην Ελλάδα, την οποία ο Βενιζέλος εκτίμησε και πρότεινε για Νόμπελ τον Κεμάλ (λίγο άστοχη επιλογή βέβαια αφού είχε δεινοπαθήσει ο ελληνισμός με τον κεμαλικό εθνικισμό, αλλά η στάση του Βενιζέλου μπορεί να οφείλεται στο αισθητήριο του μεγάλου πολιτικού ανδρός που συνεκτίμησε όλο το εύρος μιας διαχρονικής πολιτικής).
Μετά την αποχώρηση, λοιπόν, του ελληνικού στρατού το 1922, ο Ατατούρκ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Τότε, μέσα στον ενθουσιασμό της τουρκικής νίκης, πολλοί συνεργάτες του Κεμάλ προέβαλαν υπερβολικές αξιώσεις στις διαπραγματεύσεις της Λωζάνης. Όμως ο μετριοπαθής Κεμάλ επιβλήθηκε και συντέλεσε αποφασιστικά στην υπογραφή της ειρήνης.
Αργότερα (αρχές της δεκαετίας 1930), Βενιζέλος-Κεμάλ ακολούθησαν συμφιλιωτική πολιτική (Συμφωνία της Άγκυρας -10 Ιουνίου 1930, πολλές προσδοκίες όμως διαψεύστηκαν!!) και στην υπογραφή συμφώνου φιλίας Ελλάδας - Τουρκίας καθώς και στην ιδέα της διαβαλκανικής συνεννόησης.
Συνελόντι ειπείν, ο Ατατούρκ στα τελευταία χρόναι της ζωής του συνέβαλε, παρά τις επιμέρους δυσκολίες, στη διατήρηση της ελληνοτουρκικής φιλίας έως ότου η αναζωπύρωση του Κυπριακού(1955) επέφερε θεμελιώδεις μεταβολές στις σχέσεις Ελλ-Τουρκ.
Ιστορικές αλήθειες που όμως αφήνουν να φανεί μια τακτική της διεθνούς διπλωματίας, η οποία ευρισκόμενη στο απυρόβλητο, (εκτός θεάτρου επιχειρήσεων) ανακάτευε την τράπουλα κατα τα συμφέροντα της και μετά καλούσε τους εμπλεκόμενους να συνθηκολογήσουν (να κάτσουν καλά, όπως λέει ο λαός).

Ναι κάθισαν καλά, (Κεμάλ και Βενιζέλος), υπογράφοντας την συνθήκη <<τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι>>. :hmm

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους