Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κριτική για τις φωτογραφίες μας

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:40, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
γιατί καλέ την χαρακτηρίζεις άσπρη-καμμένη; δε κατάλαβα τι εννοείς (δε το λέω με επιθετικό τόνο, μη παρεξηγηθούμε κιόλας)
γιατί πέφτει πάνω της βαριά σκιά (το λέω με αμυντικό τόνο , κρίμα που δεν θα παρεξηγηθούμε)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 21:49, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
γιατί πέφτει πάνω της βαριά σκιά (το λέω με αμυντικό τόνο , κρίμα που δεν θα παρεξηγηθούμε)
Κάτσε ρε γιατί μπερδεύτηκα τώρα..Μιλάς για την DSC00434; την δεύτερη στην σειρά;
(δεν είμαι ξανθιά, μη τυχόν και το σκεφτείς αυτό)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:58, 20-05-11:

Κάτσε ρε γιατί μπερδεύτηκα τώρα..Μιλάς για την DSC00434;
σσσσσσσσσου , μην λες ονόματα , μην λες ονόματα
την δεύτερη στην σειρά;
αυτήν
(δεν είμαι ξανθιά, μη τυχόν και το σκεφτείς αυτό)
πολύ αργά , το σκέφτηκα ήδη

πάω να ξεθάψω τις φωτογραφίες μου από την βάφτιση του νώα

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 22:05, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
σσσσσσσσσου , μην λες ονόματα , μην λες ονόματα

αυτήν

πολύ αργά , το σκέφτηκα ήδη

πάω να ξεθάψω τις φωτογραφίες μου από την βάφτιση του νώα
κάνω πως δε διάβασα το δεύτερο σχόλιο περί του ξανθού μυαλού μου...
Όσο για την σκιά, έχεις δίκιο αλλά δε ξέρω τίποτα για να κάνω κάποια επεξεργασία και βασικά δε ξέρω αν γίνεται να αλλάξω από μόνη μου κάτι στην φωτογραφία που δε "γράφει" καλά..οπότε, I'll let it be

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:32, 21-05-11:

Όσο για την σκιά, έχεις δίκιο αλλά δε ξέρω τίποτα για να κάνω κάποια επεξεργασία και βασικά δε ξέρω αν γίνεται να αλλάξω από μόνη μου κάτι στην φωτογραφία που δε "γράφει" καλά..οπότε, I'll let it be
Ναι δεν το είπα για να το αλλάξεις. Απλά έχοντας μία αρκετά καλή εικόνα αυτή η γωνία μου "χτυπάει" άσχημα στο μάτι. It's ok!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 02:01, 21-05-11:

Ας βάλω και εγώ μία δική μου...

Περπατώντας στο κέντρο, όταν ο ήλιος άρχιζε να φεύγει και τα φώτα άναβαν σιγά σιγά, τότε κάποια πράγματα τα βλέπεις με άλλο μάτι. Κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ με το "αμαξοστάσιο" (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) των τρόλεϊ στο Θησείο. Με μάγεψε ο φωτισμός του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 06-11-12 στις 12:42.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 04:17, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ας βάλω και εγώ μία δική μου...

Περπατώντας στο κέντρο, όταν ο ήλιος άρχιζε να φεύγει και τα φώτα άναβαν σιγά σιγά, τότε κάποια πράγματα τα βλέπεις με άλλο μάτι. Κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ με το "αμαξοστάσιο" (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) των τρόλεϊ στο Θησείο. Με μάγεψε ο φωτισμός του.

Μ'αρέσει πάρα πολύ...έτσι που το βλέπω που φαίνεται λες και στην φωτογραφία τα λεωφορεία συνεχίζουν να κινούνται ένα-ένα, και το καθένα να "αποσύρεται" όπως λέει και το ένα λεωφορείο. Σαν να το παρομοιάζω με ανθρώπους, ίσως..

Ξέφυγα ε; χαχαχα . Θα σου ήταν αρκετό ένα "μ'αρέσει πολύ" ε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:28, 21-05-11:

Ξέφυγα ε; χαχαχα . Θα σου ήταν αρκετό ένα "μ'αρέσει πολύ" ε;
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Καθόλου δεν ξέφυγες! Ίσα ίσα! Το "μ'αρέσει πολύ" δεν λέει και πολλά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-05-11 στις 15:12. Αιτία: διόρθωση quote
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 15:29, 21-05-11:

Μάρω ζηλευτεί η φωτογραφία σου θα έλεγα. Πολύ καλή πραγαμτικά.
Είναι μια φωτογραφία όχι σπουδαία αλλά μια φωτογραφία δικιά σου. Μια φωτογραφία με την σφραγίδα της προσωπικής ματιάς σου. Με εσωτερικότητα.
Θα συμφωνήσω για αυτές τις παράξενες φωτογραφίες που δεν ξέρω γιατί αλλά στριμόχνοντε μπόλικες κατα το σούρουπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:09. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 16:02, 21-05-11:

Μάρω ως φωτογραφία είναι από αυτές που χαράσσονται στον θεατή και αιχμαλωτίζουν τη σκέψη (aka την λάτρεψα ). Αλλά αυτό το "Αποσύρεται" που φαίνεται είναι πολύ ιδιαίτερο, δίνει κάπως την αίσθηση του τέλους, της ολοκλήρωσης.

Liakouras είναι κάπως κενές να το πω, στενάχωρες, δεν ξέρω. Ειδικά η πρώτη με κάνει και δυσανασχετώ έντονα. Το θέμα, η ένταση κάπου που δεν ταιριάζει τόσο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστιάννα ^^ : 21-05-11 στις 16:19.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:02, 21-05-11:

σ'ευχαριστώ!Δεν το είχα αντιληφθεί αυτό.

@Χριστιάννα: σ'ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:09. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

GoodDayToDie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GoodDayToDie
H GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H GoodDayToDie phew έγραψε στις 19:17, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε αυτό το thread μπορούμε να καταθέτουμε φωτογραφίες για τις οποίες θέλουμε την ειλικρινή γνώμη των θεατών στο καλλιτεχνικό ή το τεχνικό κομμάτι. Όποιος χρησιμοποιεί αυτό το thread θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αυστηρή και ειλικρινή κριτική, πάντα καλοπροαίρετα -ελπίζω- με στόχο τη βελτίωση και την εξέλιξή μας.
Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το σύστημα ψήφων εδώ και μοιραστείτε την ειλικρινή σας γνώμη για τη φωτογραφία.
Μπορείτε αν θέλετε να καταθέτετε και τις τεχνικές λεπτομέρειες της εικόνας σας, όπως αυτές εμφανίζονται από το EXIF της μηχανής σας: μοντέλο φωτ. μηχανής, διάφραγμα, ταχύτητα λήψης, ευαισθησία ISO, εστιακή απόσταση κλπ.

Ξεκινώ με μια εικόνα που έχω καιρό καταχωνιασμένη και παραλλαγές αυτής, τραβηγμένη με την παλιά compact Nikon Coolpix P4 μηχανή μου. Η πρώτη είναι η εικόνα όπως βγήκε από την κάμερα. Η τρίτη είναι ψεύδο-HDR. η τέταρτη είναι η πιο ικανοποιητική για τα γούστα μου, αν και δεν αποδίδει την ατμόσφαιρα που θα ήθελα (γι' αυτό και την έχω καταχωνιάσει).

Βαράτε ελεύθερα.

σαφως την τεταρτη, η τριτη ειναι πολυ sharpened κατα τη γνωμη μου, ενω η δευτερη το αντιθετο!

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 19:03, 22-05-11:

Ζητάω την βοήθεια σας γιατί ξέρω πως δεν τα πάω καλά με τα πορτρέτα. Χάνω πολύ ακόμα στο θέμα επικοινωνία φωτογράφου-φωτογραφιζόμενου...

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 20:57, 22-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Liakouras

Ζητάω την βοήθεια σας γιατί ξέρω πως δεν τα πάω καλά με τα πορτρέτα. Χάνω πολύ ακόμα στο θέμα επικοινωνία φωτογράφου-φωτογραφιζόμενου...
Ηλία δε καταλαβαίνω γιατί κολλάς στην επικοινωνία.... Η μόνη εξηγηση που μπορώ να δώσω είναι είτε οτι ντρέπεσαι να πεις αυτό που ακριβώς θες από το μοντέλο ,είτε οτι κολλάς επειδή ούτε εσυ ο ίδιος δεν ξέρεις τι θες.Δε το λεω με κακια πρόθεση..
Δεν έχω τη φοβερη εμπειρία στα πορτρετα αλλά επειδή τυχαίνει να έχω μια φιλοτιμη και καλή κολλητουλα που με αφηνει να τη βασανίζω φωτογραφικά, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν θέλω μια συγκεκριμένη εκφραση αρκεί να της περιγράψω κάποια συναισθηματα ή πχ μια υποθετική κατασταση στην οποία βρίσκεται. Δηλαδή στην ουσία παίζουμε θέατρο, της δίνω ρόλους, μόνο που για να μη χασω την μοναδικοτητα της, της τονίζω οτι θέλω την δική της αντιδραση και εκφραση και όχι να μιμηθεί κάποιου άλλου.Όλα αυτά στο χαλαρό εννοειται με ενδοιαμεσες καφρίλες για να μην την αγχώσω και μου λακίσει...
Δεν ξέρω αλήθεια τι άλλο να σου πω για να βοηθήσω.. Όταν ξεκινάς να βγάλεις ένα στημενο πορτρετο δεν έχεις μια συγκεκριμένη ιδέα στο μυαλό σου,δεν θες να εκφρασεις κάτι που νιώθεις ; Γιατί αν δεν έχεις, ίσως αυτό σε φέρνει σε αμηχανία και δεν ξέρεις πως να καθοδηγήσεις το μοντέλο σου.

Κατα τη γνώμη μου αφού με τα στημένα όπως λες δεν το έχεις, κυνήγα τα αυθόρμητα οπου βγάζουν περισσότερη φυσικότητα και αυθεντικότητα.Εγώ τα προτιμώ, πολλές φορές ένα τυχαίο αυθόρμητο πορτρετο είναι χιλιες φορες καλύτερο από κάποιο στημενο που το έβγαλες με χιλια ζόρια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:08. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 18:49, 23-05-11:

Σας λένε τιποτα ή να ξανακάνω τη βολτίτσα απ'την αρχή;( πειτε κ όπου βλέπετε τεχνικά λαθη γιατι είμαι ασχετη)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 19:12, 23-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7

Σας λένε τιποτα ή να ξανακάνω τη βολτίτσα απ'την αρχή;( πειτε κ όπου βλέπετε τεχνικά λαθη γιατι είμαι ασχετη)
Ξανακάνε την βόλτα αλλά για να θαυμάσεις αυτή την φορά..
Όλες είναι υπέροχες μόνο η προτελευταία δε μου "έκατσε" πολύ καλά στο μάτι. Το σχολείο εννοώ, γιατί στα δεξία της φωτογραφίες τα μπαλκόνια από την πολυκατοικία με χάλασαν λίγο. (και εγώ άσχετη είμαι, μη με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά).

Πάντως έξοχες φωτογραφίες και πολύ ωραία μέρη βρήκες

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 19:41, 23-05-11:

Για την 5η καλά κι εσύ την έχεις τραβήξει;
Κάθε φορά περνάω απο εκεί όταν πηγαίνω στο Πανεπιστήμιο για να πάω στο αυτοκίνητο που το παρκάρω πιο κάτω.

Προσωπικά βλέπω μια καλή προσπάθεια... αλλά είναι σε πρωτόλειο στάδιο. Σε όλες βλέπω τι είδες αλλά σε καμία δεν καταφέρνω να εσθανθώ τη ματιά σου... δεν της νιώθω. Θα μου πεις τι μπαρούφες λέω. Ένα παράδειγμα φωτογραφίας που με κάνει να νιώσω κι να δώ την εσωτέρικότητα του φωτογράφου είναι πχ η παραπάνω της Μάρω...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:37, 23-05-11:

Μου αρέσει πιο πολύ από όλες η πρώτη. Έχει "κάτι" που μου λέει "κάτι".

Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον φίλο Ηλία....αλλά κάθε αρχή και δύσκολη! Μην το βάζεις κάτω!

ΥΓ: Από τεχνικής άποψης είναι αξιοπρεπείς. Τις έχεις περάσει καθόλου από φωτομάγαζο;

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 09:30, 24-05-11:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σας.

Λοιπόν αυτό που λέει ο Ηλίας το βλέπω κι εγώ και είναι κάτι που μου τη σπάει απιστευτα.
Ενώ βλέπω κάτι που μου δημιουργει διαφορες σκέψεις , συναισθήματα όταν πάω να φτιαξω τη φωτογραφια που έχω στο μυαλό μου δυσκολευομαι πολύ.: /Αυτό που τραβάω δεν έχει καμια σχεση με αυτό που ''είδα'' .Είναι αυτό που είπατε, δεν καταφερνω να περασω τη ματιά μου. :/
Επίσης σε τετοια θεματα σταθερα αλλα με πολλά στοιχεια ενδιαφεροντα , αποσυντονίζομαι ...δυσκολευομαι στη συνθεση. :/
Ας ελπίσω οτι αυτό που φταίει είναι η έλλειψη εξασκησης.
Και κάτι τελευταίο, γιατί η μηχανή δεν τραβάει αυτό ακριβώς που βλέπει το ανθρώπινο μάτι;; Εννοώ σε χρώματα, υφές, ατμόσφαιρα; Φταίει ο φωτογράφος και εδώ;

(Μάρω όσες έχουν ονοματα που τα εχω γραψει εγώ , εχω πειραξει στο gimp τα χρωματα -ναι θυμαμαι που έχεις πει οτι πειραζοντας τα χρωματα καταστρεφουμε τις φωτο αν ειναι σε jpj :Ρ- και ίσως έχουν λιγο crop. )

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 10:27, 24-05-11:

Επίσης σε τετοια θεματα σταθερα αλλα με πολλά στοιχεια ενδιαφεροντα , αποσυντονίζομαι ...δυσκολευομαι στη συνθεση. :/
Ας ελπίσω οτι αυτό που φταίει είναι η έλλειψη εξασκησης.
Νομίζω πως είναι αρχή σε όλες τις τέχνες η αφαίρεση. Έίναι πολύ δύσκολο να δαμάσεις πολλές οπτικές πληροφορίες σ' ένα κάδρο ώστε το αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον αισθητικά ισορροπημένο(ειδικά όταν είσαι στα πρώτα βήματα). Γι' αυτό παίξε λίγο με την αφαίρεση. Πρόσεξε όμως γιατί καραδοκεί η υπεραπλούστευση κι η απλοϊκότητα. Επίσης ειδικά όταν τραβάς με ψηφιακή ψάξτο αρκετά. Κάνε καμια 15αριά λήψης. Νομίζω πως σε αυτό το θέμα θα σε βοηθήσει το παρακάτω άρθρο που προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό ακόμα, αλλά κι ειδικότερα με βοήθησε στα πρώτα μου βήματα:

Σύνθεση, καδράρισμα, προοπτική - Μάνος Λυκάκης

Και κάτι τελευταίο, γιατί η μηχανή δεν τραβάει αυτό ακριβώς που βλέπει το ανθρώπινο μάτι;; Εννοώ σε χρώματα, υφές, ατμόσφαιρα; Φταίει ο φωτογράφος και εδώ;
"Φταίει" κι το μέσο κι ο φωτογράφος. Δηλαδή σαφώς υπάρχουν πολύ καλές μηχανές που δίνουν εξαιρετικής απόδοσης χρώματα κλπ., αλλά κι κάποιες που τα δείχνουν όλα λίγο ξεθωριασμένα κλπ. Αυτό νομίζω γίνεται κατανοητό από όλους. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Άλλωστε αυτά φτιάχνοντε κι στο pc.

Όμως το μείζον πρόβλημα είναι του φωτογράφου. Ένας αρχάριος φωτογράφος πρέπει πρώτα να κατανοήσει πως η φωτογραφική μηχανή είναι ένα μέσον έκφρασης, ένα μέσο πολύ κοντινό στο μάτι αλλά πολύ διαφορετικό. Έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες τις οποίες πρέπει σιγά-σιγά να οικιοποιηθεί ώστε να αρχίζει να εκφράζεται μέσο αυτού κι να το ελέγχει. Οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να αρχίσεις να τραβάς με μια συγκεκριμένη εστιακή απόσταση κι να σταματήσεις να παίζεις με το ζούμ ώστε να αρίσεις να μαθαίνεις το κάδρο κι να μπορείς να το ελέγχεις κι να καρδάρεις καλύτερα. Έπειτα πρέπει να αρχίσεις να επεμβαίνεις δημιουργικά με τις επιλογές ταχύτητας, διαφράγματος, iso... αλλά τα κυριότερα είναι νομίζω η εξάσκηση στην σύνθεση κι στο καδράρισμα. Αν θες πές μου να σου προτείνω κάποια βιβλία.

Τέλος μην τρελαίνεσαι μπορείς να επεμβαίνεις στα jpg ειδικά των σύγχρονων μηχανών για να διορθώνεις λίγο τα levels, το κόντραστ κι την οξύτητα. Τα προβλήματα που θα δημιουργούντε θα είναι ορατά μόνο σε μεγάλες εκτυπώσεις, κι ούτε...
Σαφώς βέβαια είναι καλύτερα να έχεις κι να επεξεργάσε τα raw για να μπορείς να επεμβαίνεις σε μαγαλύτερο βαθμό χρωματικά κι σε θέμα white balance χωρίς να χάνεις ποιότητα.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 10:40, 24-05-11:

Ευχαριστώ Ηλία για τις απαντησεις. : )

Αν θες πές μου να σου προτείνω κάποια βιβλία.
Ακούω...

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 10:48, 24-05-11:

[offtopic]Πώς πήγες στις Πανελλήνιες;[/offtopic]

Εγώ για αρχή θα σου πρότεινα ως προς το τεχνικό κομμάτι κι το θέμα σύνθεσης, καδραρίσματος και κανών τους που είναι απαραίτητα στην αρχή να τα γνωρίσεις ώστε κάποτε να καταφέρεις να τα ξεπεράσεις συνειδητά. Το Ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας του Σκιαδόπουλου.

Αλλά συγχρόνως θα σου πρότεινα το Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη ώστε να ισορροπήσεις λίγο. Αυτό στο λέω εκ πείρας γιατί εγώ πριν λίγο καιρό το διάβασα κι νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να το είχα διαβάσει στην αρχή. Αν και τώρα είχα την εμπειρία να κάνω μια καλύτερη-βαθύτερη ανάγνωση.

Τέλος υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα και στο νετ. Μερικά τα έχω μαζέψει κι εδώ:

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=19452

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 10:58, 24-05-11:

Εγώ για αρχή θα σου πρότεινα ως προς το τεχνικό κομμάτι κι το θέμα σύνθεσης, καδραρίσματος και κανών τους που είναι απαραίτητα στην αρχή να τα γνωρίσεις ώστε κάποτε να καταφέρεις να τα ξεπεράσεις συνειδητά. Το Ο μαγικός κόσμος της φωτογραφίας του Σκιαδόπουλου.

Αλλά συγχρόνως θα σου πρότεινα το Εισαγωγή στην Καλλιτεχνική φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη ώστε να ισορροπήσεις λίγο. Αυτό στο λέω εκ πείρας γιατί εγώ πριν λίγο καιρό το διάβασα κι νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να το είχα διαβάσει στην αρχή. Αν και τώρα είχα την εμπειρία να κάνω μια καλύτερη-βαθύτερη ανάγνωση.

Τέλος υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα και στο νετ. Μερικά τα έχω μαζέψει κι εδώ:

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=19452
Θενκς!

[offtopic]Πώς πήγες στις Πανελλήνιες;[/offtopic]
αστα να πανε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη domenica7 : 24-05-11 στις 11:14.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:08, 25-05-11:

Επίσης domenica θα σε βοηθήσει πολύ να βλέπεις φωτογραφίες άλλων φωτογράφων, πολλές φωτογραφίες, πάρα πολλές! Και εκεί που θα έχεις πει "οκ. εγώ δεν έχω κάτι να προσφέρω παραπάνω." εκεί είναι που ξεκινάς και δίνεις τον εαυτό σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:40, 25-05-11:

Σήμερα στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Πολύς κόσμος. Πείτε μου την άποψη σας γιατί εμένα δεν μ'αρέσει...

Συνημμένο Αρχείο 38212

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:10, 26-05-11:

Σήμερα στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Πολύς κόσμος. Πείτε μου την άποψη σας γιατί εμένα δεν μ'αρέσει...
Συνημμένο Αρχείο 38212
Αν σου ζητούσαν με μία φωτογραφία να δείξεις αυτό που έζησες χθες, σίγουρα δεν θα διάλεγες αυτήν.
Αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα για μένα. Δεν μεταφέρει την ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης.
Θα μπορούσε να είναι τραβηγμένη μια οποιαδήποτε ημέρα στο Σύνταγμα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:32, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αν σου ζητούσαν με μία φωτογραφία να δείξεις αυτό που έζησες χθες, σίγουρα δεν θα διάλεγες αυτήν.
Αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα για μένα. Δεν μεταφέρει την ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης.
Θα μπορούσε να είναι τραβηγμένη μια οποιαδήποτε ημέρα στο Σύνταγμα.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Πέρα από αυτό;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:24, 27-05-11:

Πέρα απ' αυτό, θέλουμε να δούμε κι άλλες φωτογραφίες που τράβηξες εκείνη τη μέρα.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 09:25, 27-05-11:

Μάρω επειδή βλέπω οτι σ' ενδιαφέρει ας αναπτύξω λίγο κι την δική μου γνώμη:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δρόμενο, δεν υπάρχει κάποιο πορτρέτο, δεν υπάρχει ενδιαφέρον θέμα. Δεν υπάρχει κάποιο σημένον που να μπορεί να οδηγήσει σε συμαινόνενο ώστε να υπάρξει σημείο. Για να το κάνω πιο κατανοητό είναι σαν να έχεις άσχετες λέξεις στην σειρά, δεν βγαίνει νόημα.
Από την άλλη δεν υπάρχει ούτε κάποια φωτογραφική αξία, κάτι που να ξεπερνάει την όποια ανάλυση κι ανεξήγητα να με αγγίζει.

Εν τέλη η φωτογραφία ήταν καλή για άσκηση κι για να καταλάβεις τι δεν χειρίστηκες καλά αλλά απο εκεί κι πέρα προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν άλλο.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:27, 27-05-11:

Μάρω, ένας καλός τρόπος να πάρεις αξιόλογο feedback είναι να μας πεις εσένα τι σε ενοχλεί και σε προβληματίζει και τι είναι αυτό που σε έκανε να τραβήξεις τη φωτογραφία και να μας τη δείξεις.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 09:40, 27-05-11:

Απλά να τονίσω πως αυτό που λέει η ιζι πρέπει να γίνεται αν θέλουμε εκ των υστέρων ώστε να μην επιρεαζόμαστε ως θεατές απο το γραπτό λόγο. Η φωτογραφία είναι μια οριζόντια γλώσσα όπως κι ο γραπτός λόγος κι πρέπει να μπορεί να μιλήσει απο μόνη της.
Τώρα το να μας πεις τι ήθελες να καταφέρεις δεν ξέρω αν θα βοηθήσει κάπως. Εμείς σου είπα τι είδαμη ή τι δεν είδαμε κι εσύ μπορείς να κρίνεις...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:51, 27-05-11:

Απλά να τονίσω πως αυτό που λέει η ιζι πρέπει να γίνεται αν θέλουμε εκ των υστέρων ώστε να μην επιρεαζόμαστε ως θεατές
Ας συνοδεύει καθείς τις εικόνες του με ό,τι θέλει. Αυτό το θέμα είναι εργαστήριο, δεν είναι έκθεση ούτε χώρος προβολής.
Αυτός που καταθέτει εικόνα εδώ, δεν ενδιαφέρεται να ντύσει την εικόνα με λέξεις για να την κάνει καλύτερη. Να μάθει κάτι παραπάνω ενδιαφέρεται και να δει κάτι που δεν βλέπει επειδή δεν μπορεί να κοιτάξει με τα μάτια των θεατών του.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 10:06, 27-05-11:

Συνημμένο Αρχείο 38212
Μάρω, συμφωνώ κι εγώ με αυτά που είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Ίσως το γεγονός οτι στη φώτο καταγράφηκαν ετερόκλητοι χαρακτήρες διάφορων ηλικιών (χαρακτηριστικό εκεινης της διαδήλωσης ) να σε έκανε να σταθεις λιγο παραπάνω. Αλλά δε νομίζω οτι είναι αρκετό για να την κάνει ενδιαφερουσα και γενικά ούτε και εμενα μ'αρεσει πολύ.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 10:10, 27-05-11:

Να μάθει κάτι παραπάνω ενδιαφέρεται και να δει κάτι που δεν βλέπει επειδή δεν μπορεί να κοιτάξει με τα μάτια των θεατών του
Κι αυτό ακριβώς τονίζω. Πως αν ενδιαφέρεται να δει τι βλέπουν οι θεατές στην φωτογραφία του θα πρέπει να τους αφήσει ανεπηρέαστους. Κι ένα κείμενο που θα λέει ήθελα να δείξω το τάδε, το πέτυχα; Σίγουρα θα επηρεάσει τους θεατές γιατί θα τους κατευθήνει σε αυτό το τάδε... κι το κακό είναι πως πολλοί δεν θα το καταλάβουν κάν... αλλά κι όποιος το καταλάβει θα έχει επηρεαστεί και προκαταληφθεί ανεπανόρθωτα απέναντι στην εικόνα. Είναι κάπως σαν να δείς μια κριτική για μια ταινία... στο τέλος της ταινίας θα ψάχνεις να δείς που έγιναν αυτά που έλεγε η κριτική και δεν θα συλλάβεις ελεύθερα την μοναδική σου ματιά ως θεατής απο το έργο.

Υγ. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα για να αποφευχθεί το παραπάνω αν ο φωτογράφος θέλει να μας πεί δύο λόγια γιατί έτσι νομίζει πως θα βοηθηθεί απλά να περιμένει 3-4μέρες ώστε να έχουμε δεί ανεπηρέαστοι την φωτογραφία του. Τώρα βέβαια ο καθένας κάνει ότι γουστάρει απλά λέω την άποψη μου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:13, 27-05-11:

Μόνο που αυτά που της είπα, τα είπα μετά την πρώτη ανάγνωση που δεν απέδωσε ικανό feedback. ΑΝ θέλει παραπάνω, της πρότεινα έναν τρόπο (σίγουρα όχι τον μοναδικό) να το πετύχει.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 10:25, 27-05-11:

Ίζι μα δεν διαφώνησα. Απλά στο πρώτο μου μήνυμα ηθελα να το ΤΟΝΙΣΩ γιατί δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο. Και είμαι σιγουρος πως(αν το αφήναμε έτσι) άυριο θα ανέβαζε κάποιος φωτογαφία μαζί με κανένα σεντόνι...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:36, 27-05-11:

Ίζι μα δεν διαφώνησα. Απλά στο πρώτο μου μήνυμα ηθελα να το ΤΟΝΙΣΩ γιατί δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο. Και είμαι σιγουρος πως(αν το αφήναμε έτσι) άυριο θα ανέβαζε κάποιος φωτογαφία μαζί με κανένα σεντόνι...
Κι εγώ πρότεινα -αν θέλει και όποιος θέλει- ας το κάνει. Ας ανεβάσει σεντόνια με τις εικόνες του. Όπως νιώθει ο καθένας ας πράξει. Κανείς εδώ δεν έχει την απόλυτη κρίση. Τη διάθεσή μας απέναντι σε αυτό που βλέπουμε και διαβάζουμε εκφράζουμε ως απλοί θεατές.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 10:39, 27-05-11:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  melagxo.jpg
Εμφανίσεις:  90
Μέγεθος:  552,8 KB

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 11:10, 27-05-11:

Τι όμορφη!!! (που είναι

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:16, 27-05-11:

Κι εμένα μ' αρέσει domenica. Δεν έχω κάτι να σχολιάσω. (Edit: Αν μπορούσα να έχω ποιότητες πάνω στο οριζόντιο ξύλο, θα το προτιμούσα ίσως.)
Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει;

Μια φωτογραφία αυτών των ημερών που θεωρώ πως έχει το ίδιο πρόβλημα με της Μάρως παραπάνω.

People are gathered by Isiliel P., on Flickr

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 12:12, 27-05-11:

Κυριακή ωραία φωτογραφία. Αφαιρετικη. Τα απλά κάδρα όπως αυτό εδώ είναι απο τα πράγματα που αγαπώ σε φωτογραφίες.

Αλλά νομίζω πως διαφωνώ με την τόσο έντονη επεξεργασία. Αντιλαμβάνομαι πως ήθελες να αναδείξεις τον ουρανό αλλά το παράκανες νομίζω. Η άποψη μου είναι πως με πιο ήπια επεξεργασία θα ανδυκνύεται περισσότερο αφού θα έχει κι τις υφες του πρώτου πλάνου. Ακόμα επειδή νομίζω πως ξέρω απο που είναι η φωτογραφία τραβηγμένη... αυτό το μπλέ που πρέπει να υπάρχει στο έγχρωμο με λίγο post-procsesing θα το κρατούσα.

Πάντως περα απο επεξεργασία η σύνθεση κι το κάδρο μου αρέσουν.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 12:33, 27-05-11:

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 13:28, 27-05-11:

Κυριακή μου νομίζω πως έχεις μια φωτογραφία η οποία μπορεί να δουλευτεί πολύ καλύτερα αφού δεν έχεις καθόλου καμένα.
Στα πρόχειρα έκανα λίγη επεξεργασία για να δεις πως άνετα μπορείς να έχεις το μπροστά πλάνο με υφές. Τώρα σε α/μ ή έγχρωμο; Και τα δύο... άλλωστε για την πάρτυ μας τραβάμε. Το θέμα είναι πως έχεις μια καλή φωτογαφία.

Σου παρουσιάζω εδώ τα αποτελέσματα απο την γρήγορη επεξεργασιούλα που έκανα. Πρέπει να δουλέψεις σε κομάτια κι όχι όλη την φωτογραφία στο photoshop. Δεν πολυπρόσεξα το θόρυβο αλλά το έκανα κυρίως για να εικονοποιήσω το πως έβλεπα την εικόνα. Αν θες πες μου να σου κάνω καλύτερη επεξεργασία.

Επίσης αν έχεις πρόβημα πες να τις σβήσω.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC07684(2).jpg
Εμφανίσεις:  84
Μέγεθος:  3,56 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07684(2)bw.jpg
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  2,48 MB  
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 13:37, 27-05-11:

Σ'ευχαριστώ ρε συ που ασχοληθηκες. Καλά καμια σχεση η επεξεργασια σου με τη δική μου...Κραταω με χιλια τις δυο που ανεβασες , είναι πολυ κοντα σ'αυτο που ειχα στο μυαλό μου και δεν μπορούσα να το εικονοποιήσω.Πως ξεχωριζει όμως ο ασχετος από αυτόν που ξέρει δυο πραματακια..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:22, 27-05-11:

Πωπω...αυτό θα πει διαφορά στην επεξεργασία! Μπράβο φίλε Ηλία! Φοβερή αλλαγή! Κυριακή πάρε μαθήματα!

υγ: προτιμώ την έγχρωμη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:27, 27-05-11:

Αν και η επεξεργασία του Ηλία είναι πολύ καλή και σωστή, συνεχίζω να προτιμώ την υποφωτισμένη πρώτη επεξεργασία της domenica. Μου έλεγε περισσότερο.
Αν βέβαια domenica ήθελες εξαρχής το αποτέλεσμα του Ηλία, τότε...

...πρέπει να μάθεις 5 πραγματάκια photoshop. Όχι περισσότερα.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 17:45, 27-05-11:

...πρέπει να μάθεις 5 πραγματάκια photoshop. Όχι περισσότερα.
Αυτό είναι αλήθεια. Τόσα είναι.
Το "δύσκολο"(που εμένα μου πείρε αρκετό καιρό) είναι να ελέγχεις κι να χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο για να έχεις το αποτέλεσμα που έχεις πρώτα δημιουργήσει στο μυαλό σου.

Τέλος να τονίσω την χρησιμότητα του raw στην επεξεργασία σε σχέση με το jpg. Όπως είδατε κι το jpg σηκώνει επεξεργασία αλλά το raw σηκώνει πολύ περισσότερη γιατί εμπεριέχει πληροφορία. Ευχαριστώ την Μάρω που με έβαλε στο τρυπάκι κι πλέον θα μπορώ να έχω μεγαλύτερο έλεγχο.

Ας βάλω ένα παράδειγμα raw επεξεργασίας προς παραδειγματισμό. Στο jpeg δεν θα μπορούσες να έχεις τέτοιο αποτέλεσμα γιατί απλά δεν θα υπήρχε η πληροφορία. Θα είχες κάτι ενδιάμεσο με καμμένα, κι θόρυβο.

Να τονίσω ακόμη πως το μάτι έβλεπε κάτι σαν το before απλά έβλεπε τα γαλάζια που υπάρχουν δίπλα σε πιο ξεπλημένο. Θέλω να πώ πως και πάλι πρέπει να ξέρεις τι να τραβήξεις. Έχω φωτοργαφίες που είναι μόνο σύννεφα κι φυσικά δεν μπόρεσα να πάρω με επεξεργασία τέτοιο αποτέλσμα σαν αυτό. Δλδ πρέπει να σκεφτόμαστε ειδικά σε τοπία οτι οπ ο ουρανός είναι θολός αλλά μέσα απο raw θα καταφέρω να πάρω το γαλάζιο που στο μάτι μου τώρα φένεται θολό... οπότε ας το συμπερηλάβω στο κάδρο.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  prwto paradeigma.jpg
Εμφανίσεις:  71
Μέγεθος:  216,2 KB  
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 10:44, 31-05-11:

Παραθέτω 5 φωτογραφίες απο την πρώτη μου φωοβόλτα μετά απο καιρό.
Θα συμφωνήσω με την άποψη της Κυριακής.

Ηλία για να είμαι ειλικρινής καμία δε μου λέει κάτι.
Νομίζω πως επαναλαμβάνεσαι πολύ στο ύφος σου, με αποτέλεσμα να γίνεται λίγο "κουραστικό".

Αυτή μου αρέσει! Ίσως γιατί έχεις πλησιάσει λίιιγο παραπάνω στο θέμα σου. Ίσως γιατί υπάρχει μία ιστορία. Δεν ξέρω...Πολύ καλή πάντως!

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 20:40, 31-05-11:

Κυριακή, Ίζη σας ευχαριστώ. Ορίστε άλλη μια σημερινή

Πολύ όμορφη στα ματια μου! Τέλεια!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:12, 07-06-11:

Σκεπή

Συνημμένο Αρχείο 38482

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους