Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,860 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 15:34, 20-09-11:

Μάρω βλέπω αυτό που είδες... αλλά δν το νιώθω.
Δλδ κι εγώ θα έβγαζα την φωτογραφία, το θέμα σου μου αρέσει. Όμως δν μου το παρουσιάζεις έτσι ώστε να λειτουργήσει σε μένα...

Μου κάθεται κι το κάθετο κάδρο σε συνδιασμό με το κάθετο παράθυρο άτσαλα(αν κ δν νομίζω πως μια οριζόντια εκδοχή θα έδινε κάτι).
Δν έχω ιδέα τι σου την χαλάει...

Τέσπα μια άλλη εκδοχή- άλλη φωτογραφία που βλέπω είναι ένα τετράγωνο καρέ με μόνο το παράθυρο... κι κυρίως την αριστερή πλευρά... αν κι θα θύμιζε πολύ σε μια αγαπημένη μου φωτογραφία του Πλάτων Ριβέλλη(μετρημένες στην μια παλάμη είναι οι φωτογραφίες του που μου αρέσουν)

http://www.rivellis.gr/index.php?pag...emid=3&lang=el

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:00. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:50, 21-09-11:

Δεν είναι από τις καλύτερές μου, αλλά επειδή πάντα μου άρεσαν οι κόντρα στον ήλιο φωτογραφίες, και δεν ξέρω αν λέει και τίποτε, την βάζω να ακούσω γνώμες.
Την τράβηξα στο πλοίο το περασμένο Σάββατο, για το φακό, είναι με compact, και δεν ξέρω γιατί μου έβγαλε αυτές τις αντανακλάσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 17:48, 21-09-11:

Όμορφη Μάρω!
Βγάζει μια ηρεμία...και τι όμορφο φως που έχεις.... Φαίνεται μελαγχολική αλλά εμένα για χ ψ λόγους με γεμίζει αισιοδοξία.

Θα έχει γαμάτα δάση στην Ουγγαρία ε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:48, 21-09-11:

Tι έχετε να πείτε για αυτή;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:46, 21-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Ζει;;;;
Θα ήθελα να φαίνονται μόνο τα χέρια ούτε μπούτι ούτε στήθος.....
Ναι είναι όμορφη...Μπράβο...!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 12:37, 22-09-11:

Δε ζει. =[
Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! ^^

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 21:39, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Ειναι λιγο βαρβαρη αλλα μ'αρεσει

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  47284_1610287540532_1336532114_31692916_4805160_n.jpg
Εμφανίσεις:  66
Μέγεθος:  105,4 KB

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 18:18, 11-10-11:

Καλησπέρα, καλησπέρα...

Τι γίνεται ρε παιδιά; Πολύ ψόφιους σας βλέπω. Καμιά φωτογραφία;

Ρένια εδώ δεν βλέπω τίποτα. Ένα όμορφο μέρος δοσμένο επιοικός μέτρια ως προς την ρεαλιστική απεικόνιση(σαφώς δεν θα σε βοηθούσε κι το μέσο βέβαια σε αυτό το τομέα).

Απο την άλλη αν το δώ σαν μια καλλιτεχνική προσπάθεια. Δλδ αν οι προθέσεις σου ήταν καλλιτεχνικές τότε δεν υπάρχει ούτε κάποια ατμόσφαιρα, ούτε κάποια αφαίρεση που θα μπορούσαν να με κρατήσουν.

Κι επειδή πιο πολύ σαν ένα τυχαίο snapshot μου μοιάζει. Που τελευταία έχω αρχίσει κι πάλι να αγαπώ τα snapshot μου μοιάζει αρκετά κακοκτραβηγμένο κι χωρίς να έχει να μου δώσει αυτά που περιμένω απο ένα snapshot. Δλδ κάποιο σαρκασμό, κάποιο γέλιο, ένα μυδίαμα, ένα συναίσθημα... κάτι...

Ρένια εντελώς φιλικά.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ας βάλω κι εγώ 3 φωτογραφιούλες πού τράβηξα χτές, καθώς περίμενα την αδερφή μου απο την γυναικολόγο, τριγυρνώντας γύρω απο το αμάξι...

Κι ξαναζητάω συγνώμη για τις φωτογραφίες μου που διαγράφθηκαν. Αλλά δεν φταίω, δεν ρωτήθηκα καν, κι δεν προκάλεσα κάτι τέτοιο.
Όσοι τις σχολιάσατε πάντως να ξέρετε οτι τα σχόλια σας δεν χάθηκαν. Ο σκοπός τους που ήταν να με βοηθήσετε "εκπληρώθηκε" κι με το παραπάνω.

Ευχαριστώ

Υγ. Ελπίζω να δώ κάποιο σχόλιο κι απο την Μάρω που αγνοείται εις τα εξωτερικάς

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 18:28, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Liakouras
Ρένια εδώ δεν βλέπω τίποτα. Ένα όμορφο μέρος δοσμένο επιοικός μέτρια ως προς την ρεαλιστική απεικόνιση(σαφώς δεν θα σε βοηθούσε κι το μέσο βέβαια σε αυτό το τομέα).

Απο την άλλη αν το δώ σαν μια καλλιτεχνική προσπάθεια. Δλδ αν οι προθέσεις σου ήταν καλλιτεχνικές τότε δεν υπάρχει ούτε κάποια ατμόσφαιρα, ούτε κάποια αφαίρεση που θα μπορούσαν να με κρατήσουν.

Κι επειδή πιο πολύ σαν ένα τυχαίο snapshot μου μοιάζει. Που τελευταία έχω αρχίσει κι πάλι να αγαπώ τα snapshot μου μοιάζει αρκετά κακοκτραβηγμένο κι χωρίς να έχει να μου δώσει αυτά που περιμένω απο ένα snapshot. Δλδ κάποιο σαρκασμό, κάποιο γέλιο, ένα μυδίαμα, ένα συναίσθημα... κάτι...

Ρένια εντελώς φιλικά.
Οταν λες το "δεν θα με βοηθουσε το μεσο"? Δεν ξερω ισως να εχεις δικιο.. Ισως να μην εχω προσπαθησει αρκετα και ισως να μην ξερω πως να χειριστω το θεμα. Σ'ευχαριστω παντως για την κριτικη σου.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:53, 12-10-11:

Renia_1995:

Άργησα να μπω στο τόπικ, τώρα το είδα και σου λέω κι εγώ τη γνώμη μου:

Η φωτογραφία σου, είναι μία φωτογραφία τοπίου.
Έχει γράψει το χρώμα πολύ καλά, δεν την βρίσκω "κακή", οι μόνες παρατηρήσεις που έχω είναι ότι θα προτιμούσα να περίμενες να μπει και κάτι άλλο στο κάδρο, όπως π.χ. ένα καραβάκι, μία βάρκα, ή κάποιο ανθρώπινο στοιχείο, και τότε θα άλλαζε προς το πολύ καλύτερο.
Επίσης φεύγει λίγο ο ορίζοντας, αλλά αυτό είναι εύκολο να διορθωθεί με κάποιον επεξεργαστή.

Καλή η προσπάθειά σου, δεν συμφωνώ για το μέσο που γράφει ο Ηλίας, γιατί και με μία compact, μπορείς να τραβήξεις θαυμάσια τοπία (έχω 3 compact και μία dlsr), και πίστεψέ με, και με τις compact μπορείς να τραβήξεις άριστες φωτογραφίες.

Καλή συνέχεια, και περιμένουμε και άλλες δικές σου.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 14:00, 12-10-11:

Κινητό είναι Δημήτρη

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 14:14, 12-10-11:

Κινητό είναι Δημήτρη
Οι φωτογραφίες της venividivici είναι με κινητό και όμως είναι ωραίες.
Αυτή είναι δική μου και είναι με το Nokia e66.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Κως1.jpg
Εμφανίσεις:  65
Μέγεθος:  193,9 KB  
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 14:28, 12-10-11:

Δημήτρη τραβάω συνέχεια με το κινητό μου. Κι γουστάρω μάλιστα αυτή την "lomo" ας πούμε διαδικασία αλλά κι την αθωότητα που σε μένα προσωπικά προσδίδει το να τραβάω με το κινητό μου.(γτ συνήθως το κάνω ως παιχνίδι όταν βρμ στη στάση του λεωφορείου, στην αναμονή σο γιατρό, στη σχολή, στο σπίτι κι δν έχω φωτγοραφική ή δν γουστάρω να τραβήξω με αυτή).

Όμως στο σχολιασμό ξεχώρισα νομίζω ξεκάθαρα τα πράγματα. Στο μέσο αναφέρθηκα στην περίπτωση που Ρένια προσπαθούσε κάποιου είδους ρεαλιστική αποτυπωση της στιγμής κι τοπίου.

Τέσπα έχω την εντύπωση πως αυτά που λέω παρανοούντε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 07:22, 25-10-11:

Υγ. Ελπίζω να δώ κάποιο σχόλιο κι απο την Μάρω που αγνοείται εις τα εξωτερικάς
Επειδή το ζήτησες δεν μπορώ να σου αρνηθώ...
Νομίζω πως και οι 3 φωτογραφίες που μας παρουσίασες έχουν ως κοινό παρονομαστή το φως που δημιουργεί μία μυσταγωγική ατμόσφαιρα. Όμως ούτε σαν σύνθεση, ούτε σαν θέμα μου λένε κάτι. Ίσως η 2η κάτι πάει να πει αλλά και πάλι η σύνθεση της δεν με βοηθάει καθόλου στο να μου το πει.
Αυτά τα ολίγα από μένα.

Καλή καλλιτεχνική παραγωγή σε όλους εύχομαι! Θα επανέλθω σύντομα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:33, 25-10-11:

Μάρω σε περιμένουμε σύντομα ξανά !
Δύο κοντινές από εμένα (το μάκρο είναι η αδυναμία μου)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Closeup.jpg
Εμφανίσεις:  63
Μέγεθος:  49,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Πεταλουδίτσα~1.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  78,6 KB  
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:48, 25-10-11:

Όνομα:  elia.jpg
Εμφανίσεις:  60
Μέγεθος:  656,2 KB
Προς σχολιασμό....

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 13:38, 27-10-11:

venividivici πέρα απο το θέμα της φωτογραφίας σου που προσωπικά δεν μου είναι αδιάφορο δεν βλέπω κάτι άλλο...

Φόρμα πρόχειρότατη, περιεχόμενο δεν μου γεννα... ατμόσφαιρα που θα μπορούσε να έχει δεν έχει.

Εν κατακλείδη καλή ματιά αλλά κακή-προχειρη υλοποίηση.

Αυτά απο εμένα.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προς σχολιασμό. Πιθανότατα κάποιες να τις έχω ξαναπαρουσιάσει παλιότερα, αλλά χωρίς την θέληση μου διαγράφθηκαν κι ξαναζητώ συγνώμη

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:11, 04-11-11:

Μιας και μονοπωλείται σχεδόν η επικαιρότητα αυτές τις μέρες, για να αλλάξουμε και λίγο θέμα, προσθέτω αυτή προς σχολιασμό.
(Σε όλα τα συνημμένα, αν πατήσουμε επάνω στην μικρογραφία της φωτογραφίας, αυτή μεγαλώνει)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Περίπατος στη θάλασσα.JPG
Εμφανίσεις:  75
Μέγεθος:  140,0 KB  
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 17:52, 04-11-11:

Πολύ καλή φωτογραφία D_G θα την ήθελα καθαρή χωρις το ζευγαρι και τον ογκο στη μέση..... (κάδος απορριμάτων είναι;;;; )
Με το ζευγάρι μου θυμίζει έντονα, σκηνές από ρομάντζο δεκαετίας 70.... Έλενα Ναθαναήλ και Λάκη Κομνηνό..... από την ταινία Εκείνο το καλοκαίρι.....

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:07, 04-11-11:

Τον όγκο στη μέση προσπαθούσα αρκετή ώρα να τον αφαιρέσω, αλλά όλο και κάτι φαινόταν στην επεξεργασία, και αποφάσισα τελικά να τον αφήσω έτσι.
Thanks !

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 11:44, 06-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Μάρω σε περιμένουμε σύντομα ξανά !
Δύο κοντινές από εμένα (το μάκρο είναι η αδυναμία μου)
Πανέμορφες.. και οι δύο...

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 18:09, 11-11-11:

Όνομα:  308250_2659340446199_1336532114_33130062_1572073016_n.jpg
Εμφανίσεις:  69
Μέγεθος:  173,1 KB

Όνομα:  308250_2659340446199_1336532114_33130062_1572073016_n.jpg
Εμφανίσεις:  69
Μέγεθος:  173,1 KB

η μια είναι σημερινή (την έβγαλα στο δρόμο για το φροντιστήριο) και η άλλη από την Τρίτη που είχαμε πάει περίπατο πείτε μου και καμιά γνώμη αν θέλετε!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG20111108_001.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  98,6 KB  
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 02:56, 12-11-11:

Η πρώτη έχει προοπτικές αλλά θα ήταν προτιμότερο να είχες βάλει όλη την πόρτα μέσα στο πλάνο. Μ'αρέσουν τα φύλλα.

Η δευτερη δε λεει κάτι, είναι και φλου το κεφάλι του πίσω γατιού

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 14:21, 12-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Η πρώτη έχει προοπτικές αλλά θα ήταν προτιμότερο να είχες βάλει όλη την πόρτα μέσα στο πλάνο. Μ'αρέσουν τα φύλλα.

Η δευτερη δε λεει κάτι, είναι και φλου το κεφάλι του πίσω γατιού
Ναι το βρωμόγατο, όταν πήγα να τα βγάλω ήταν "αγκαλιασμένα" Μόλις πήγα να τα βγάλω φωτογραφία αποφάσισε να κουνηθεί

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:37, 09-03-12:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:49, 09-03-12:

Η πρώτη και η τρίτη μου αρέσουν.(Λάτρης του ασπρόμαυρου)
Η δεύτερη όχι και τόσο,δεν μου πάει ο φωτισμός..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:35, 09-03-12:

Κατά τη γνώμη μου, η πρώτη είναι άψογη ειδικά από πλευράς φωτισμού, και το Α/Μ της πηγαίνει.

Στις άλλες δύο, το μοναδικό πρόβλημα νομίζω ότι είναι στο θέμα της εστίασης, αν είναι στο "auto" τότε εστιάζει στο πιο κοντινό αντικείμενο, εκτός αν την στρέψεις στο θέμα και κλειδώσεις την εστίαση.

Στις 2 τελευταίες λοιπόν, βλέπω την μηχανή να εστιάζει στο μικρόφωνο και όχι στον τραγουδιστή, ενώ από θέμα φωτισμού και οι τρεις είναι πολύ καλές.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 17:05, 09-03-12:

Mπορεί η εστίαση του μικροφώνου στην τελευταία να είναι σκόπιμη!
Εμένα μου αρέσει πολύ η πρώτη και η τελευταία.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:19, 10-03-12:

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας.

Ναι στην 2η-3η η εστίαση έγινε σκόπιμα.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 13:48, 12-03-12:

Μαρία σαν επαγγελματικές προσπάθειες στέκοντε σε ένα αξιόλογο επίπεδο.

Στην πρώτη εκμεταλεύσαι στο έπακρο το φωτισμό. Θα την έβλεπα εύκολα και σε χρώμα αφού το χρυσαφί θα κλέβει εντυπώσεις σε συνδιασμό με μια μπλέ αίσθηση που πιθανόν να υπάρχει στον όλο φωτισμό πίσω.

Στην δεύτερη το μικρόφωνο μπλέκεται (άσχημα) οπτικά με το τραγουδιστή ενώ δεν βλέπω κι το λόγο να εστιάσεις σε αυτό. Προσωπικά θα έκανα λίγο πίσω ώστε να συμπεριλάβω τον τυπάκο αριστερά, την οθόνη( στα δεξιά , και θα 'εβγαζα το μικρόφωνο κι θα εστίαζει στο τραγουδιστή. Ο προβολέας δημιουργεί την ατμόσφαιρα που θες.

Στην τελευταία το παιχνίδι με την εστίαση στο "άδειο" μικρόφωνο κι με φλού τον τραγουδιστή πίσω πετυχαίνει καλύτερα. Όμως πάλι παίζει ένα οπτικό μπέρδεμα αν κι εδώ είναι καλύτερα από πριν γιατί το μεγαλύτερο φλουτάρισμα δίνει έναν όγκο στο μικρόφωνο κι το ξεκολά αλλά νομίζω πως πήγαινες λίγο πιο δξιά θα έβαζες το μικρόφωνο πιο αριστερά κι σε καθαρό φόντο ενώ θα έβαζες τον ερμνευτή φλού στα δεξιά και θα απαλαγόσουν εντελώς από το άκυρο κάπως κιθαριστά πάνω δεξιά.

Στο σύνολο οι φωτογραφίες είναι αξιόλογες. Οι "συμβουλές" πιθανόν άστοχες αφού δεν ξέρω τι περιορισμούς είχες απο το τριγύρω περιβάλλον.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:12, 12-03-12:

Μαρία σαν επαγγελματικές προσπάθειες στέκοντε σε ένα αξιόλογο επίπεδο.

Στην πρώτη εκμεταλεύσαι στο έπακρο το φωτισμό. Θα την έβλεπα εύκολα και σε χρώμα αφού το χρυσαφί θα κλέβει εντυπώσεις σε συνδιασμό με μια μπλέ αίσθηση που πιθανόν να υπάρχει στον όλο φωτισμό πίσω.

Στην δεύτερη το μικρόφωνο μπλέκεται (άσχημα) οπτικά με το τραγουδιστή ενώ δεν βλέπω κι το λόγο να εστιάσεις σε αυτό. Προσωπικά θα έκανα λίγο πίσω ώστε να συμπεριλάβω τον τυπάκο αριστερά, την οθόνη( στα δεξιά , και θα 'εβγαζα το μικρόφωνο κι θα εστίαζει στο τραγουδιστή. Ο προβολέας δημιουργεί την ατμόσφαιρα που θες.

Στην τελευταία το παιχνίδι με την εστίαση στο "άδειο" μικρόφωνο κι με φλού τον τραγουδιστή πίσω πετυχαίνει καλύτερα. Όμως πάλι παίζει ένα οπτικό μπέρδεμα αν κι εδώ είναι καλύτερα από πριν γιατί το μεγαλύτερο φλουτάρισμα δίνει έναν όγκο στο μικρόφωνο κι το ξεκολά αλλά νομίζω πως πήγαινες λίγο πιο δξιά θα έβαζες το μικρόφωνο πιο αριστερά κι σε καθαρό φόντο ενώ θα έβαζες τον ερμνευτή φλού στα δεξιά και θα απαλαγόσουν εντελώς από το άκυρο κάπως κιθαριστά πάνω δεξιά.

Στο σύνολο οι φωτογραφίες είναι αξιόλογες. Οι "συμβουλές" πιθανόν άστοχες αφού δεν ξέρω τι περιορισμούς είχες απο το τριγύρω περιβάλλον.
Σ'ευχαριστώ πολύ Ηλία!

Η δεύτερη όντως είναι λίγο "συγκεχυμένη" αλλά για κάποιο λόγο...μου αρέσει πολύ! Ειδικά τα χρώματα που ξεχωρίζουν πάνω στο μικρόφωνο, μου αρέσουν πολύ!

Ευστοχες οι παρατηρήσεις σου. Απλά ο χώρος δεν επέτρεπε πολλές μετακινήσεις.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 02:58, 18-03-12:

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 07:29, 24-03-12:

Η 1η και η τελευταία μου αρέσουν πολύ! Οι υπόλοιπες δεν μου πολυαρεσουν. Η 4η ειναι κάπως θολή και οι άλλες δυο δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο!

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 22:04, 22-04-12:

Aν είχατε να διαλέξετε μια απο τις τρεις ποια θα ήταν αυτή;
Συνημμένο Αρχείο 44266
Συνημμένο Αρχείο 44267
Συνημμένο Αρχείο 44268

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muxu Su : 06-10-12 στις 09:59.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:06, 22-04-12:

Την πρώτη!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 00:15, 23-04-12:

Λοιπόν επειδή έχω να ανεβάσω πολύ καιρό είπα να σας δείξω μερικές. Περιμένω αυστηρή κριτική.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:27, 23-04-12:

Μου αρέσουν τρεις. Και συγκεκριμένα αυτές οι τρεις...

Θες το φως που είναι καταπληκτικό; Θες το θέμα που σε αφήνει να φαντάζεσαι πολλά; Θες το κάδρο που είναι σχεδόν συμμετρικό; Θες όλα; Μπορεί γι'αυτό να μου αρέσουν...
και οι τρεις θα ήταν φοβερές για ένα θέμα που δουλεύω τελευταία

Οι υπόλοιπες δεν μου λένε και πολλά...Έτσι όπως μας τις παρουσίασες τις έχεις εντάξει όλες σε μία σειρά; ή είναι τυχαία η επιλογή τους, έτσι για να μας δείξεις τι έχεις κάνει τελευταία; Πως και δεν έχεις βάλει περίγραμμα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 23-04-12 στις 23:22. Αιτία: επεξεργασία φωτογραφιών :)
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 23:14, 23-04-12:

Χριστός Ανέστη Μάρω,

όχι δεν ανήκουν σε κάποιο πορτοφόλιο. Της παρουσίασα ως ένας δείγμα τις πιο πρόσφατης φωτογραφικής μου πορείας.

Τα περιγράμματα τα έχω αφήσει στο παρελθόν. Από τότε ήξερα πως ήταν τις περισσότερες λανθασμένη επιλογή απλά τώρα το έχω ξεπεράσει, έχω ξεκολλήσει.
Αλήθεια τι θέμα δουλεύεις; Δεν μας καλείς κι μας για καμιά έκθεση...!

[...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 23-04-12 στις 23:23. Αιτία: Μήνυμα ελήφθη :)
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:07, 24-04-12:

Αληθώς Λιάκο!

Ενδιαφέρουσες πολύ...Σε αυτό το εξάμηνο συνεχίζω μία εργασία από το προηγούμενο εξάμηνο στην Ουγγαρία με θέμα "Ανθρώπινα ίχνη" (κυρίως σε φυσικό περιβάλλον.)
Έκθεση;;; Έκθεση;;; What are you talking about?! Πάνε αυτά! Κοπήκανε! No money, no έκθεση! Αλλά άμα έχεις υλικό και money, σου διοργανώνω μία έκθεση μέχρι να πεις "τριανταπεντάρης φακός".

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 23:19, 18-05-12:

Αφιερωμένη στην Μάρω.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:21, 18-05-12:

Που το 'ξερες ότι μου αρέσει το κοτόπουλο;

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 23:40, 20-05-12:

Μιας και το κοτόπουλο μου το σνομπάρατε ορίστε μερικές ακόμα. Αλήθεια, έχει αρχίσει να κουράζει αυτό το είδος φωτογραφίας... βλέπετε κάτι;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:39, 21-05-12:

Αλήθεια, έχει αρχίσει να κουράζει αυτό το είδος φωτογραφίας... βλέπετε κάτι;
Τι εννοείς;

Πολύ ωραία, απ' όλες τις απόψεις. Μ' αρέσει πολύ και το κάδρο και το χρώμα και το φως... Σαν ζωγραφικός πίνακας.
Οι υπόλοιπες, αδιάφορες.
Την παραπάνω, θα την έβλεπα μαζί με αυτή: http://www.flickr.com/photos/5164140...in/photostream

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 14:42, 21-05-12:

Isiliel αυτό που ρωτάω είναι αν αυτό το προσωπικό ύφος που έχω επιλέξει τελευταία κι νομίζω πως βγαίνει στις φωτογραφίες μου(άλλωτε καλές κι άλλωτε αδιάφορες) έχει κάποιο ενδιαφέρον για εσάς ως θεατές ή αν μοιάζει αδιάφορο θεματικά ή κενό περιεχομένου... ανάτρεξε στο photostream μου στο flikcr θα δείς πως το τελευταίο εξάμηνο σχεδόν η φωτογραφία που κάνω έχει μια συνέπεινα θεματική - υφολογική.
Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει αλληλεπίδραση... κι επείδη υπάρχει πάντα η αμφιβολία της μανιέρας ρατάω αν βλέπετε συνολικά κάτι προσωπικό...;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 15:23, 21-05-12:

Προσωπική άποψη:
Θα προτιμούσα, όσοι ανεβάζουμε φωτογραφίες, είτε στην κριτική είτε στο "Φωτογραφίες που τραβήξαμε" να βάζουμε το πολύ δύο (2) φωτογραφίες, γιατί αλλιώς δεν προλαβαίνουμε να τις ανοίξουμε και να τις δούμε αν υπάρχει κατεβατό, και μένουν έτσι και ασχολίαστες.
Καλύτερα σε δύο ή περισσότερα μηνύματα, και αυτά αν είναι δυνατόν όχι συνεχόμενα, για να μπορούμε να τις δούμε όλες χωρίς να κουράζεται ο θεατής, και να έχουμε μία καλύτερη άποψη (γνώμη πάντα).

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su έγραψε στις 17:35, 21-05-12:

Η φωτογραφία με το κοτόπουλο θα μου έκανε το κλικ αν την έβλεπα αντί μέσα στο ψυγείο σε μια όμορφη πιατέλα με πατατουλες και μια σος.
Κατά τα αλλά φαίνεται φρέσκο και μαλλον το εχεις φάει..
Επειδή έχει τύχει να περάσω από το Flickr έχω δει κάποιες φωτογραφίες σου. Δεν ξέρω γιατί αλλά όλες μου βγάζουν κάτι κοινο που δεν ξέρω τι είναι..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:12, 21-05-12:

Isiliel αυτό που ρωτάω είναι αν αυτό το προσωπικό ύφος που έχω επιλέξει τελευταία κι νομίζω πως βγαίνει στις φωτογραφίες μου(άλλωτε καλές κι άλλωτε αδιάφορες) έχει κάποιο ενδιαφέρον για εσάς ως θεατές ή αν μοιάζει αδιάφορο θεματικά ή κενό περιεχομένου... ανάτρεξε στο photostream μου στο flikcr θα δείς πως το τελευταίο εξάμηνο σχεδόν η φωτογραφία που κάνω έχει μια συνέπεινα θεματική - υφολογική.
Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει αλληλεπίδραση... κι επείδη υπάρχει πάντα η αμφιβολία της μανιέρας ρατάω αν βλέπετε συνολικά κάτι προσωπικό...;
Χμμμ δεν νομίζω ότι το σκέφτεσαι ορθά. Θέλω να πω καλή η επικοινωνία με τον θεατή, αλλά καλύτερη η επικοινωνία με το μέσα μας. Αν έχεις βρει μέσα σου αυτό που θέλεις να εκφράσεις, θα βρεις σιγά-σιγά και τον τρόπο να το εκφράσεις και κατ' επέκταση και να το κοινωνήσεις και με τους υπόλοιπους.
Θα ήταν ίσως πιο ενδιαφέρον να διαλέξεις κάποια από τις φωτογραφίες σου που λέει κάτι σ' εσένα και να ρωτήσεις να μάθεις αν λέει κάτι και σε εμάς και εκεί να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Ας πούμε η τέταρτη με το δέντράκι ή αυτή με το κοτόπουλο, εσένα τι σου λέει; Εμένα, λυπάμαι, δεν με αγγίζουν.
Αυτή ας πούμε: http://www.flickr.com/photos/5164140...in/photostream γιατί την τράβηξες;
Η πρώτη με το γεράνι όμως μ' αρέσει σαν σύλληψη. Ίσως όχι σαν εκτέλεση αλλά το περιεχόμενό της μου λέει κάτι!
Η τρίτη πάλι, αυτή που διάλεξα, έχει πολύ καλή ισορροπία για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον και με τραβάει να τη χαζέψω ακόμη κι αν δεν μου βγάζει κάποιο βαθύτερο νόημα.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 22:43, 21-05-12:

Isiliel όταν τραβάω δεν σκέφτομαι τίποτε απ' όλα αυτά που συζητάω. Δρώ όσο πιο ενστικτοδώς μπορώ, άλλωστε δεν ξέρω κι άλλο τρόπο. Ότι μου γαργαλίσει το μάτι το φωτογραφίζω χωρίς να σκέφτομαι, σαν το κυνηγώ περιτριγυρίζω το θύραμα κάμποσες φορές κι αν κάτσει κάποια φωτογραφία έκατσε. Ελάχιστα πιο ήρεμα κάνω ένα γρήγορο ξεδιάλεμα στο Pc επεξεργαζομαι αν χρειάζεται αυτές που διάλεξα κι τις ανεβάζω για να πάρω γνώμες... έπειτα συνήθως ο χρόνος κρίνει...

Το αμάξι το τράβηξα προφανώς λόγο του παράδοξου πάρκινγκ στο πουθενά; Δεν ξέρω, μου γαργάλισε το μάτι κι το έβγαλα...

Το ίδιο γίνετε με όλες τις φωτογραφίες μου...

Απλά τελευταία βλέποντας την δουλειά μου αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει μια συνέπεια όπως προείπα, μια συνέπεια μάλιστα που άλλος μου την υπόδειξε και την είδα...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδή έχει τύχει να περάσω από το Flickr έχω δει κάποιες φωτογραφίες σου. Δεν ξέρω γιατί αλλά όλες μου βγάζουν κάτι κοινο που δεν ξέρω τι είναι..
Νομίζω πως επιβεβαιώνεις αυτή την συνέπεια που προείπα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:51, 21-05-12:

Ελάχιστα πιο ήρεμα κάνω ένα γρήγορο ξεδιάλεμα στο Pc επεξεργαζομαι αν χρειάζεται αυτές που διάλεξα κι τις ανεβάζω για να πάρω γνώμες... έπειτα συνήθως ο χρόνος κρίνει...
Εδώ είναι το θέμα. Ποιες επιλέγεις εσύ να δείξεις και ποιες όχι και τελικά ποιες από αυτές που ανεβάζεις είναι -ας το πούμε- οι αγαπημένες σου. Μια εικόνα που στην ουσία δεν έχει αγγίξει πρώτα εσένα, πώς να περιμένεις να αγγίξει τον θεατή σου;

Μη μου πεις πως ένιωσες το ίδιο όταν τράβηξες το γεράνι κι όταν τράβηξες το πάρκινγκ;

Γι' αυτό συμφωνώ με τον D_G. Καλύτερα ν' ανεβάζουμε 1-2 εικόνες κάθε φορά ώστε να είναι ευκολότερη και η κριτική και η αξιολόγηση.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 23:05, 21-05-12:

Όχι δεν ένιωσα το ίδιο όταν τράβηξα το γεράνι κι όταν το πάρκινγκ. Αλλά κι τα δύο μου γαργάλισαν το μάτι. Μετά στην επιλογή για το γεράνι ήμουν πιο σίγουρος, για το πάρκινκγ όχι. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει... κι για τα δύο ένιωθα οτι θέλω να τα επικοινωνήσω, και για τα δύο ήθελα και γνώμη από άλλους...

Δεν ανεβάζω απλά για να σας δείξω κάτι έτοιμο... είμαι σε παραγωγική κατάσταση που ζητάω κυρίως γνώμες...

π.χ. όταν τράβηξα τούτη πριν καν την δώ γιατί ήταν μάλιστα κι μι λήψη με το τελευταίο καρέ φίλμ ήξερα οτι είχα μια πολύ καλή-δική μου εικόνα

Αλλά δεν ξέρω αν λένε αυτά κάτι... εγώ τραβάω οτι με τραβάει κι δείχνω οτι όταν το βλέπω έπειτα πιο ήρεμος συνεχίζει να με τραβάει. Όλες μου αρέσουν, ασφαλώς άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους