Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,047 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βία στη βία της βίας. Η ελληνική κοινωνία στα πρόθυρα σύγκρουσης;

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:03, 14-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Να συμπληρώσω ακόμα ότι η κα. Βήχου είναι και στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ και ανήκει στη δημοτική παράταξη «Ανοιχτή πόλη» της κας. Πορτάλιου (ναι, αυτής που είχε φάει τα αυγά). Ενίοτε εμφανίζεται ως κάτοικος Αγ. Παντελεήμονα ενίοτε ως κάτοικος Κυψέλης. Επαγγέλεται -εκτός των άλλων- πολιτική επιστήμων...

Ας αναφωνήσουμε λοιπόν μαζί με το Λεπά:

η κα. Πορτάλιου είναι άθρωπος με ήθος που αξίζει τουλάχιστον σεβασμό από όποιον την πιάνει στο στόμα του - αυτήν την ξέρω καλά , την κα. Βήχου δεν την ξέρω καθόλου αλλά σίγουρα το ότι εμφανίζεται ως κάτοικος Παντελεήμονα και Κυψέλης είναι ιδιαίτερα ύποπτο ( :τελοσπαντων: ) . Επαγγέλεται και πολιτικός επιστήμονας

επίσης ενώ είναι σύριζα , λέει ότι πρέπει να παταχθεί το λαθρεμπόριο στην Πατησίων...

ποπο αντιφάσεις

π.σ. τι να μας πει και ο φίλτατος λεπά - πάρε εδώ (σχετική) ερμηνεία :
Αν τάχα δει μιαν ώρα αρχίτερα
μπορεί και να 'τανε καλύτερα
μα έτσι που το είδα αργότερα
να δεις που θα με βρούνε και χειρότερα.

Δεν έχει ο κόσμος πια κριτήριο
το Ρίο έγινε Αντίρριο
σε ξένη χώρα φυλακίστηκα
κι οι άνθρωποι μιλάνε κορακίστικα.

Ε, ω, έ δώσαμε.
Ε, ω, έ τελειώσαμε.

Τη νύχτα που ο ήλιος βάραγε
εγώ τι να ζητούσα άραγε
στην άκρη μοναχός μου ξέμεινα
και πέρασαν κοντά δυο τρια τέρμινα.

Εκείνα όλα που χαράμισα
να τάχα τώρα σε πουκάμισα
αφού σιγά-σιγά τρελένομαι
και να' μαι καραγκιόζης και να φαίνομαι.

Ε, ω, έ δώσαμε.
Ε, ω, έ τελειώσαμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:35, 14-05-11:

"Μια κοινωνία που καταρρέει, μοιάζει με κάποιον που πέφτει από τον εκατοστό όροφο ενός πολύ ψηλού κτηρίου. Πέφτει μερικούς ορόφους και λέει: "Εντάξει, μέχρις εδώ δεν πάθαμε τίποτε". Πέφτει λίγους ακόμη και ξαναλέει: "Ε, ακόμη είμαστε καλά". Όταν όμως το έδαφος φτάσει κοντά, τότε η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη. Και τελικά, δεν έχει σημασία η πτώση, αλλά η σύγκρουση"...

Έχουμε γράψει πολλές φορές το παραπάνω χωρίο, από την ταινία "Το Μίσος" (διαβάστε το ενδιαφέρον άρθρο), του Ματιέ Κάσσοβιτς, η οποία από το 1995 μας έριξε τη γροθιά στο στομάχι και μας άφησε με τη συνειδητοποίηση ότι η περίφημη πτώση είχε ήδη ξεκινήσει. Δυστυχώς η ταινία και το βασικό της απόφθεγμα, παραμένουν στις μέρες μας τόσο επίκαιρα, ειδικά για τη χώρα μας, που δεν μπορούμε ν' αποφύγουμε άλλη μια επανάληψη, μιας και οι μέχρι σήμερα προηγηθείσες επαναλήψεις δεν φαίνεται να μας έχουν διδάξει τίποτε.

Μεταναστευτικό, φτηνή εργασία, αναπαραγόμενη εγκληματικότητα, καταπίεση, γκετοποίηση, οικονομικές κρίσεις, οικονομική και κοινωνική περιθωριοποίηση ολόκληρων πληθυσμιακών ομάδων, φυλετικές συγκρούσεις για κατοχή του ασφυκτικά λίγου πια "ζωτικού χώρου", μια κοινωνία που πνίγεται μέσα στον εμετό της καταναλωτικής της μέθης, όλα στοιχεία όχι καινούρια για τις "ανεπτυγμένες" δυτικές κοινωνίες, το μοντέλο που όλοι μας τυφλά επιλέξαμε πειθαναγκαζόμενοι να ενστερνιστούμε.

Όλα δείχνουν ότι και η ελληνική κοινωνία έχει φτάσει πλέον στο σημείο όπου όλοι μας έχουμε πλέον κατανοήσει, ότι "το έδαφος είναι κοντά και η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη". Βία τυφλή, ωστόσο προμελετημένη από συστηματικές κοινωνιολογικές προσεγγίσεις φιλελεύθερου καπιταλιστικού οραματισμού, προσχεδιασμένη θαρρείς ώστε να μεταθέσει την οργή που δεν θα επικεντρώνεται πια στους εκμεταλλευτές, αλλά θα διοχετεύεται μεταξύ των καταπιεζόμενων, οι οποίοι θα τρώγονται σαν του δρόμου τα σκυλιά, για τη φτωχική μοιρασιά του ξεροκόμματου που τους πετάν οι προνομιούχοι αυτού του κόσμου. Μια κάμερα, ένα δεκάευρο, μια σοκοφρέτα, η απλά ο αέρας που αναπνέεις καριόλη, που τον ρουφάς από μένα που πνίγομαι...

Βία κατά του ποδοσφαιρικά απίστου, βία προς τον αλλόθρησκο, βία προς τον ξένο, προς τον δικό μας, προς τους διαδηλωτές, προς τους μπάτσους, προς τον ίδιο μας τον εαυτό, όταν το μέλλον μας αυτοκτονεί σε ηλικία δεκαπέντε ετών, απαγχονισμένο με τη γλώσσα να κρέμεται, σάμπως μ' ένα μακάβριο χλευασμό για τα έργα και τις ημέρες της αποτυχημένης μας γενιάς και της ακόμη πιο αποτυχημένης που μας ακολουθεί κατά πόδας. Έτσι θα χειραγωγηθούν οι μάζες, θα καθίσουν τρομαγμένες κλεισμένες στα καβούκια τους με μόνο παράθυρό τους στον κόσμο την τηλεοπτική προπαγάνδα των παπαγάλων. Έτσι θα κατασταλεί κάθε αντίδραση, έτσι θα ποινικοποιηθεί κάθε διαμαρτυρία.

Η μέχρι τώρα συζήτηση πραγματοποιήθηκε μέσα στο θέμα "Η επικαιρότητα εν συντομία" και είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι της άξιζε δικό της thread...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 00:56, 15-05-11:

Όταν άκουσα ότι έσφαξαν έναν άνθρωπο σαν αρνί λίγο πριν να γίνει πατέρας, θυμήθηκα πως είχα ξανανιώσει τόση θλίψη για δικά μου πρόσωπα.
Κρατώ τον τίτλο βία στη βία της βίας και γράφω τα παρακάτω που συνέβησαν πριν 1,5 χρόνο.
Περιοχή Μεταμόρφωση, ένα φιλικό ζευγάρι την ώρα που κοιμόταν δέχθηκε την επίσκεψη δυο Αλβανών, με κάτι τους κοίμησαν και έψαξαν όλο το σπίτι ανενόχλητοι. Αφού πήραν χρήματα, φωτ. μηχανές, laptop, πήραν και τα κλειδιά του αυτοκινήτου της οικογενείας. Πρίν φύγουν από το σπίτι όμως βίασαν την δωδεκάχρονη μοναχοκόρη του ζεύγους. Ναι ξέρω ,θα σκεφτείτε τραγικό, φανταστείτε να συνέβαινε σε εμάς. Δόξα τον Θεό που δεν ήταν η δική μας κόρη…..Πάνε οι γονείς στο αστυνομικό τμήμα, καταθέτουν μήνυση και ακούνε τον διοικητή του τμήματος να τους λέει τα εξής:
- Έχετε το δικαίωμα να βγάλετε άδεια οπλοφορίας και οπλοχρησίας.
Μην βιαστείτε……να απαντήσετε! Αν ο αστυνομικός αυτός ή οι γονείς σκότωναν τους Αλβανούς θα ήταν βία, ρατσισμός, μισαλλοδοξία. Αν η Αστυνομία αδιαφορούσε θα ήταν γουρούνια, βολεμένοι δημόσιοι υπάλληλοι, αν πυροβολούσε δολοφόνοι και καταχραστές εξουσίας.
Πως ορίζεται η βία; Έχει να κάνει με ποιόν την ασκεί και με ποιόν την δέχεται; Ποιοι μας προστατεύουν από αυτήν και με ποιόν τρόπο; Μπορούν να κάνουν ανεμπόδιστα την δουλειά τους άραγε; Ή μήπως η συμβουλή πάρτε όπλο, σήμαινε, εγώ έχω όπλο αλλά δεν μου επιτρέπεται να του κάνω χρήση, κι αν του κάνω με περιμένει η Τρέμη να με περάσει από δημόσια δίκη, πρίν από το δικαστήριο; Ή ίσως ήθελαν κομψά να πουν κόψτε τον λαιμό σας.....εμείς δεν ασχολούμαστε πλέον! Μήπως η βία που δείχνουμε είναι ανάλογη της βίας που δεχόμαστε;;; Κι αν δεν αντιδράσουμε μήπως δεχθούμε κι άλλη βία;; Μεγαλύτερη;; Και τελικά που θα μας οδηγήσει ο φόβος που νιώθουμε; Στο να μαζευόμαστε σπίτι μόλις σουρουπώσει και να μην ξεμυτίσουμε πριν να χαράξει; Ή μήπως να κουβαλάμε τα όπλα μας όπως τα κινητά μας;
Μόνο εγώ νιώθω να φοβάμαι το βράδυ στη γειτονιά μου; Μόνο εγώ κατεβαίνω στο κέντρο και κρατάω σφιχτά την τσάντα μου; Μόνο εγώ έβαλα συναγερμό στο σπίτι μου, διπλές κλειδαριές, συναγερμό στο αυτοκίνητο;;;;; Δεν το έκανα παλαιότερα, τώρα κάτι με αναγκάζει. Σωστά είναι η βία! Αυτή που δέχθηκαν οι φίλοι μας, αυτή που ενδεχομένως να δεχτώ εγώ, εσύ, αφού το κράτος μας, μας κοιτάζει ανίκανο να αντιδράσει. Για σκεφτείτε ……….μόνο για λίγο, να βρισκόμασταν στην πιο πάνω θέση….*

Σημ: Δεν είμαι κατά των Αλβανών, δεν είμαι κατά των αστυνομικών, είμαι υπέρ του δικαιώματός μου να ΖΩ χωρίς φόβο. (και εννοείται και χωρίς όπλο)

* φυσικά και δεν συγκρίνεται, με το να χάσεις την ζωή σου, για μια κολοβιντεοκάμερα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:49, 15-05-11:

Στο Debtocracy είχε ένα ωραίο συνθηματάκι σε φωτό: «Φτωχοί μην τρώγεστε μεταξύ σας, φάτε τους πλουσίους, είναι πιο καλοθρεμένοι».

Το μεγαλύτερο και δυσεπίλυτο πρόβλημα στο θέμα της βίας είναι η στρέβλωση συνειδήσεων. Λέμε για παράδειγμα, «οι φτωχοί είναι δικαιολογημένο ως ένα σημείο να κλέβουν γιατί αλλιώς θα πεθάνουν, πρέπει να τους δώσουμε να φάνε». Και έρχονται κάποιοι άλλοι και σου λένε: «Και που θα τα βρούμε; Θα ταΐζουμε και τους αλλόθρησκους; Ρε άμα τους ταΐζουμε θα λένε ότι η Ελλάδα είναι η χώρα που ταΐζουν τσάμπα και θα πήξουμε στους λιγδιάρηδες».

Απ’ την άλλη εκεί που πας να δικαιολογήσεις την παραβατικότητα για να αμβλύνεις το ρατσιστικό μίσος, σου σκάνε κάτι Αλμπάνια βιαστές και Μαροκινοί σφαγείς και λες: «Όπα, τι παίζει εδώ πέρα;» . Ακόμα κι αυτό όμως μπορεί να αντιμετωπιστεί εξαιρετικά εύκολα, με λίγα λεφτάκια παραπάνω. Αντί να τα ξοδεύεις σε δακρυγόνα, διεισδύσεις στην κοινωνία των Μαροκινών, ταίζεις 5-6 πληροφοριοδότες και τους τσακώνεις πριν καν σκεφτούν να εγκληματίσουν. Συνταγή απ’ το Αμέρικα που δουλεύει.

Πάμε στη Χρυσή Αυγή. Έτσι απλά, πρέπει να βγει εκτός νόμου. Τελεία και παύλα.

Στην κρατική βία. Κόρακας κοράκι μάτι βγάζει; Η ραγδαία αύξηση της κρατικής βίας προέρχεται από την Τρόικα και αυτό έχουν αρχίσει και το συνειδητοποιούν οι πάντες. Τους μπαχαλάκηδες, τους απομονώνεις αν θέλεις πολύ εύκολα. Η απάντηση είναι ξεκινήσουν πορείες την ίδια μέρα, αλλά σε άλλες διαδρομές που θα έχουν αυτοργανωθεί μακριά από κομματικές εξαρτήσεις και συνδικαλιστάδες. Έχουν γίνει τέτοιες πορείες στην Αθήνα και πρέπει να γίνουν κι άλλες.

Πολλοί πιστεύουν ότι κρατική βία και αναλγησία, αντιμετωπίζεται μόνο δυναμικά με βία για να υπάρξει το αντίπαλο δέος. Η αλήθεια είναι όμως ότι είναι οι αναίμακτες, ειρηνικές διαδηλώσεις που «κατεβάζουν» κόσμο. Μόλις πέσουν τα πρώτα δακρυγόνα, τα πάντα διαλύονται. Χρειάζονται νέα μηνύματα για να εμπνεύσουν και να ενώσουν τον κόσμο ανεξαρτήτου απόχρωσης, που θα τα αγκαλιάσουν πρώτα οι νέοι άνθρωποι (καλός και ο Μίκης αλλά μας πάλιωσε).

Πολιτική Ανυπακοή!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Ηρώ_
H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 09:51, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Τι να πω βρε παιδια.Ενας αντρας κατεβηκε απο το σπιτι του,στο κεντρο της αθηνας, να παρει το αμαξι του απο παρκινκ,για να παει τη γυναικα του στο νοσοκοειο να γεννησει.Δυστυχως..κρατουσε μια βιντεοκαμερα στο χερι(για να αποθανατισει τις πρωτες στιγμες του μωρου τους προφανως)Του επιτεθηκαν με μαχαιρι και τον σκοτωσαν,για να του παρουν την καμερα.Ο ανθρωπος δεν αντισταθηκε καν.Κατευθειαν τον μαχαιρωσαν.Στο κεντρο της αθηνας ..Που εχουμε φτασει;Δηλαδη να σκεφτεσαι να κατεβεις απο το σπιτι σου μερα ,με μια καμερα στο χερι...ειναι εφιαλτικο..
πηγη
Εγώ μόνο ένα έχω να πω....ότι αυτό το παιδί δεν θα γιορτάσει ΠΟΤΕ τα γενέθλια του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 11:39, 15-05-11:

Η εν εξελίξει κηδεία είναι αποτέλεσμα ενός χθεσινού υποθετικού κακού το οποίο συνεχώς παραβλέπαμε αγαπητέ
Αυτό που κόστισε έναν άνθρωπο ήρθε στην ώρα του φτηνό
για να κάνει λίγο ακόμα πιο φτηνό τον άνθρωπο που κόστισε.

σαποζ, σαποζ, σαποζ, σααααααποοοοοοζζζζζζζζ.

δηλ. ο εκλιπών παρέλειψε να κάνει κάτι, κύριε εγκληματολόγε μου?

Γίνε σαφέστερος, ποιο ήταν το χθεσινό υποθετικό κακό που παραβλέφθηκε?

μάθε όταν αθροίζεις, να το κάνεις με κάτι απτό κι όχι ως πιθανοτική ακολουθία
από if1 +if2 +...+ ifν.

Κοινωνιολογικά μιλάμε κι όχι πιθανολογικά.

η ασαφής καταμέτρηση των θυμάτων του κάθενος.
so not, καθόλου ασαφής.
Τα θύματα ανήκουν σε ένα κιβώτιο 1.96*56*45 cm,
για την δε ιδεολογία της καταμέτρησης
ο καθένας μπορεί να οικειοποιηθεί κάτι που προοδευτικά
σαπίζει.
Γιατί απ' τη στιγμή που κι οι θρήνοι σταματούν,
ο νεκρός λούζεται τη σιωπή του άκαπνου κανονιού.

..δε λέει κάτι αυτό.

όποιος θέλει να διακοσμεί τον κόσμο του
με λίστες νεκρών και να οικειοποιείται δράσεις,
ονόματα κι οράματα των κάποτε ζωντανών,
πα να πει πως δεν έχει αποδιώξει την κατάρα
να αποκτάει οντότητα αθροίζοντας μόρια
που δεν τον απαρτίζουν.

νομίζω δηλαδή, δεν είμαι σίγουρος

Οι αριστεροί θα θεωρήσουν δικό τους θύμα
αυτό θύμισε έντονα λειβαδίτη:
"ήταν ένας νέος ωχρός, καθόταν στο πεζοδρόμιο,
χειμώνας, κρύωνε. "Τι περιμένεις;" του λέω.
"Τον άλλο αιώνα" μου λέει. Και χιόνιζε ήσυχα,
ήσυχα, όπως πάνω από έναν τάφο"...

να βάζει με ανατριχιαστικό τρόπο ο καθένας σε ζυγαριές τις ανθρώπινες ζωές λες και μια ζωή ενός μετανάστη αποκτά μικρότερη αξία από μια ζωή ενός Έλληνα πολίτη
Πάνω στη συζήτηση για τη δολοφονία του καντάρη,
αναφέρθηκε από τον Sid. το αληθές περιστατικό
του αναρχόβλακα που είχε στηθεί έξω από μαγαζί
ρωτώντας τον ιδιοκτήτη αν υπάρχει μέσα αλλοδαπός,
κι εκείνος ψευδώς απάντησε όχι, ενώ η κάμερα έδειχνε
πως είχε κρύψει μια αλλοδαπή γυναίκα με το παιδί της.

Άρα οι συγκρίσεις δεν είναι υιοθέτηση κάποιας προκλητικής
επιχειρηματολογίας από την μεριά μου αλλά ζήτημα παρείσφρυσης
των συγκρίσεων (εξ' αφορμής ποστ με παράθεση)
ως δύο εικόνες που η μια είναι η χθεσινή κηδεία
κι η άλλη "τι θα γινόταν εαν μπούκαρε αυτός που βάσταζε το λοστό
στο μαγαζί" και πάνω σε αυτό σηκώνονται σύννεφα σεναριολογίας
ενώ στην πρώτη περίπτωση, μόνο καμπάνες και κάτι στεφάνια.

Με αυτό δεν υποδηλώνεται όπως πας να σκάψεις τη θάλασσα,
ότι η ζωή του καντάρη ήταν σημαντικότερη από της αλλοδαπής
μάνας, αλλά δε συγκρίνεις κιόλας ένα θάνατο με ένα
κακό μαντάτο που αποφεύχθηκε, θες γιατί επιστράτευσε η λογική
στο περιβάλλον απόλυτης καταστρατήγησής της? Θες γιατί
ο αναρχικός πήγε για μια πιο σίγουρη λεία,
θες γιατί άρχισε να έχει τρεμούρες από το σύνδρομο στέρησης?
Δε νοείται πάνω σε συζήτηση για νεκρό άνθρωπο
να αντιπαραβάλλεις έναν κρυμμένο λες και κρατάμε σκορ,
εννοώντας ότι ισοφάρισες.
Σα να συζητάμε πάνω σε μια γενοκτονία
ότι και όσοι την υπέστησαν, τρώγανε ουρές ποντικών.
Αυτό το εξαρτημένο αντανακλαστικό "ο έλληνας αυτό
κι ο ξένος τ' άλλο
" είναι κουρδιστήρι χαλασμένο.

Να πάμε για παράταση και μέχρι να δούμε ποιος το σήκωσε,
να μετρήσουμε πόσοι ξαπλώθηκαν με φόντο το μπαγκλαβωτό?

ηρέμησε, το ίδιο θα έλεγα κι αν ήταν ένας έλληνας κρυμένος
στο αμπάρι πλοίου για να μη τον σφάξει κάποιος ξένος
την ώρα που κάποιος ομοεθνής του θα είχε γίνει κομματάκια
από έλληνα.

Ας μη συγκρίνουμε το θάνατο με την εικασία θανάτου.
(είναι σα να βάζεις μηδέν στον παρονομαστή)
Χρειάζεται να πούμε πως κανείς δεν επιδοκιμάζει την τρομοκρατία
οποιουδήποτε (αλλοδαπού ή ημεδαπού) ανθρώπου, πόσο μάλλον
μιας αδύναμης μάνας με το μικρό της παιδί?

..όποιος έχει ανάγκη να το ακούσει, ας μου παραγγείλει μια κρέπα
που έχω ανάγκη για να σαβουρώσω.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Η φιλολογία κι η φιλοσοφία του καιρού μας ανώφελα διαπληκτίζονται
γιατί δεν λαμβάνουν υπ' όψη μια αποκάλυψη που τις καταδικάζει.
(του θανάτου)
Ο κόσμος ολόκληρος πρόκειται χωρίς να το ξέρει να υποστεί τις συνέπειες αυτού
και οι περισσότερο οξυδερκείς, οι περισσότερο αγνοί ανάμεσά μας γι΄αυτό οφείλουν
να πεθάνουν πάνω στην κόψη.
Η ελευθερία, κύριε φαντασμένε ..

1 ιδέα, έναν τρόπο αντιμετώπισης δεν μας έχεις πει.
άλλη λύση δεν υπάρχει από το μαζικό φευγιό.
(ναι ξέρω, ξεκίνα να κατεβάζεις 100 κιλά σίδερο απ΄το πατάρι σου
αυτές τις ταμπέλες με το μπλε φόντο και τα λευκά γράμματα,
ξέρεις, "ρατσιστής, μισάνθρωπος, κακούργος, ανθυπολοχαγός του τάγματος
του Ήλιου, ναυαγός των ναζί, επίγονος της χρυσής αυγής με την άγνοια
του καρυδότσουφλου" κι όλα αυτά τα αδιάφορα για τους καθυστερημένους
στιχοπλόκους που υποχωρούν μπροστά στη μίμηση της αηδίας των άλλων
που υπήρξαν το ίδιο βλάκες με αυτούς πριν απ΄αυτούς)

να φύγουν όσο περισσότεροι γίνεται (για λαθραίους δίχως χαρτιά μιλάω)
εξαιρώντας όσους είναι παραγωγικοί, μένουν χρόνια ελλάδα, να προστατεύσουμε
τους οικογενειάρχες και τους νόμιμους.

Σαφώς μια χρονοβόρα διαδικασία.

...έχει πήξει το μάτι μας, ΕΧΟΥΝ ΠΗΞΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
Η κλεψιά έγινε must, στα πηγαδάκια πλέον
μιλάνε με το μισό βλέμμα στη γη και το άλλο μισό στους
περαστικούς, πόσα μικρομάγαζα έκλεψαν σήμερα.

Πρέπει το κράτος να ρίξει βάρος (ουσιαστικό οικονομικό)
και να ενσκύψει σε επιχειρήσεις όχι με δέλεαρ να σου έρθει
στα γραφεία και να αυτοαπελαθεί.
Αυτό είναι μια αυταπάτη.

Πρέπει να μαζευτεί ο συρφετός πόρτα πόρτα.
Κάθε μέρα κι από μια γειτονιά.
50 κλούβες την ημέρα.

...

(κι αυτεπάγγελτες διώξεις κατά ιδιοκτητών
που μίσθωναν το σπίτι τους για μια ομάδα ανθρώπων
παρέχοντας στέγη στη λογική του βουστάσιου - η ένσταση
"δεν ήξερα ότι μένουν τόσα άτομα μέσα" θα κρίνεται για τα
πανηγυράκια με μεζέ)

Ολο αυτό που γίνεται είναι αναπαραγόμενος τροπικός πλουραλισμός αλληλοσκοτωμών,
σήμερα με μαχαίρι, αύριο με λοστό μεθαύριο με σιδηρογροθιά.
Όσο το τοπίο δε ξεκαθαρίζει θα οδηγούμαστε σε ραγδαίες κλιμακώσεις
και σε πνιγμένες από το κλάμα φωνές.

Παράλληλα σπέρνεις χολή ενάντια σε μια γυναίκα δημοσιογράφο - που ούτε την ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει να την υπερασπιστώ - χωρίς καν να παραδέχεσαι έστω από στοιχειώδη αυτοσεβασμό, ότι ναι είναι κάτοικος αυτής της περιοχής και τουλάχιστον κάτι θα ξέρει να μας πει.
το έγραψα, στο ξαναγράφω:

το γεγονός ακόμη ότι ενδέχεται να είναι κάτοικος κυψέλης ή αγ. παντελεήμωνα
ή πλατείας αμερικής ή πατησίων κλπ κλπ, δε την αθωώνει, αντιθέτως τη βουλιάζει
σε βούρκο μεγαλύτερου βάθους καθότιν αν δεν ξέρεις η αδαημοσύνη
σε προφυλάσσει τουλάχιστο από τα σκοτεινά κίνητρα της ιδιοτέλειας του λόγου.
Το να ξέρεις όμως, κι ωστόσο να αναφέρεσαι μονόπαντα υπερασπιζόμενη
τα δίκαια μιας μερίδας ανθρώπων (αλλοδαπών) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ή σχεδόν
και να πέφτουν στο τραπέζι ανακρίβειες όπως ότι το κέντρο των Αθηνών είναι υποβαθμισμένο
από παλιά μόνο και μόνο για να μας φτάσει στο πληρωμένο συμπερασματάκι της πλάκας
ότι δε φταίνε ΚΑΘΟΛΟΥ οι αλλοδαποί για την κατάντια του, ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΠΙΟ ΓΡΑΦΙΚΟ
ΚΙ ΑΠΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΣΕ ΙΛΟΥΣΤΡΑΣΙΟΝΕ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ
ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΝΤΡΑΣΤ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΑΣΗ
ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΒΡΕΣ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΣ ΕΙΣΑΙ. (σουπερ λολ)

..μόνο αν παω και δω στο κουδούνι της πολυκατοικίας μαρίνα βήχου, 3ος οροφος πουχου,
θα σου βάλω τον αυτοσεβασμό μου στο σακούλι με τα υπόλοιπα στοιχειώδη,
κανένα καρούλι για κλωστή, κάτι κουμπιά ξηλωμένα και δυο σταφίδες μαύρες και ξερές
σαν πέτρες.
Αλλά μετά θα πρέπει να δεχτώ ότι η κυράτσα είναι αδασκάλευτη στο να μη
γίνεται τσακωτή με τις αδαπάνητες βλακείες που γράφει, μια κοινή πρακτόρισσα
σε αποστολή εκ της Καλκούτας ως άλλη μάδερ τερέζα των ξένων και κατατρεγμένων
λες και το κατατρεγμένο έχει στάμπα προέλευσης...

ψευτοκατινισμοί και τίποτε παραπάνω, δεν παράγει καν θόρυβο.
Καμία κεντροποίηση του προβλήματος που μαστίζει χιλιάδες οικογένειες
στην ίσως πιο πυκνοκατοικημένη πόλη ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ενίστασαι γι' αυτούς που σε διαβάζουν όπως λες με "κλειστά μάτια" και την "φλούδα των προθέσεων", λες και έχουμε κομματικό συμφέρον όταν μιλάμε και περιμένουμε να το βρούμε στο e-steki.
ποιος μίλησε για κόμματα?

αν μιλούσα, απλώς για να ξέρεις, η ορθογραφία θα ήταν με ωμέγα.
(ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΣΠΩΜΕΝΑΡΑ ΩΣ ΤΗΝ ΙΟΝΟΣΦΑΙΡΑ)

Δε με νοιάζει η κυρία ποιον κομματικό χώρο εκπροσωπεί.
Αν με ένοιαζε, θα το καθιστούσα φανερό, δεν έχω αιδώ, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ κι είσαι ΕΔΩ.

..και μάλιστα απ΄ τη στιγμή που η εν λόγω κυρία είναι η πρώτη κλινική περίπτωση
ανθρώπου που παρόλο ότι είναι κωματώδης, αυτό δεν την εμποδίζει
να γράφει με μελάνι φτωχονίου σκέψεις της ένδειας, που αν ήταν βόλτα
θα 'φταναν ως το καμπινέ και πάλι πίσω...

Έλεος εσύ ρε αλλόκοσμε...αφού δεν συμφωνείς σε τίποτα, φτιάξε το δικό σου "ονειρικό" κόσμο και ζήσε εκεί.
Ως καλό νινι επαναλαμβάνω πως το σύνθημα:
Μπάτσοι Ρουφιάνοι Δημοσιογράφοι
είναι εντελώς απαράδεκτο και άδικο.

Παραφ., ο καθένας στον κόσμο του έτσι κι αλλιώς,
αλλά όταν έχεις κάνει το χαφιέ, δεν δικαιούσαι να παραληρείς,
ακόμα κι όταν σε αδικούν. Κάθεσαι κάτω από τη μπάρα
και βγάζεις το σκασμό.
(βάλε τριτο ενικό μη σε πιάσουν τα κατοχικά σύνδρομα )

την κα. Βήχου δεν την ξέρω καθόλου αλλά σίγουρα το ότι εμφανίζεται ως κάτοικος Παντελεήμονα και Κυψέλης είναι ιδιαίτερα ύποπτο ( :τελοσπαντων: ) . Επαγγέλεται και πολιτικός επιστήμονας
γρι δεν κατάλαβες η γρι δε διάβασες?

κρίνω από Τ-Α Γ-Ρ-Α-Π-Τ-Α κι όχι από αεροφωτογραφίες ή υδατογραφήματα
τίγρεων σε τοίχους της βεγγάζης..

..αν και το επιχείρημα της φωτογραφίας καταρρίφθηκε, επίσης επαρκώς.

το κειμενάκι που έγραψε αν ήταν βιβλίο θα του έδινα τον τίτλο "τη νύχτα που έφυγε η άνοιξη".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lautreamont : 15-05-11 στις 11:50.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θειο-τραγι

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη θειο-τραγι
H θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H θειο-τραγι καπετάν Γάντζος έγραψε στις 12:06, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
Πρέπει να μαζευτεί ο συρφετός πόρτα πόρτα.
Κάθε μέρα κι από μια γειτονιά.
50 κλούβες την ημέρα.
Τρομαχτικό. Δέξου το απλά ως συνειρμό και όχι ως ταμπέλα αλλά μου θυμίζει ναζί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 15-05-11 στις 12:23. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 12:26, 15-05-11:

Τρομαχτικό. Δέξου το απλά ως συνειρμό και όχι ως ταμπέλα αλλά μου θυμίζει ναζί.
1. όταν λέμε κλούβα εννοούμε λεωφορείο, θα δίνεται και τετηγμένο τυρί
στον κάθε ένα, κράνος εξάρτηση οπλισμό δε θα έχει, οπότε
είναι κάτι σαν εκδρομούλα επαναπατρισμού χωρίς πυρ και κίνηση
και στίβο μάχης.
2. στο λεωφορείο, η ηλεκτρονική ένδειξη διαδρομής
δε θα αναγράφει "εργοστάσιο παπουτσάνης"
3. αν ήσουν άντρας και πήγαινες στρατό, θα καταλάβαινες,
κόλλησες στη λέξη "κλούβα" κι οι συνειρμοί έπαιξαν μαζί σου
την αγαπημένη σου πόλυ πόκετ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:35, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
1. όταν λέμε κλούβα εννοούμε λεωφορείο, θα δίνεται και τετηγμένο τυρί
στον κάθε ένα, κράνος εξάρτηση οπλισμό δε θα έχει, οπότε
είναι κάτι σαν εκδρομούλα επαναπατρισμού χωρίς πυρ και κίνηση
και στίβο μάχης.
2. στο λεωφορείο, η ηλεκτρονική ένδειξη διαδρομής
δε θα αναγράφει "εργοστάσιο παπουτσάνης"
3. αν ήσουν άντρας και πήγαινες στρατό, θα καταλάβαινες,
κόλλησες στη λέξη "κλούβα" κι οι συνειρμοί έπαιξαν μαζί σου
την αγαπημένη σου πόλυ πόκετ.
Πόσο κοστίζει αυτό το τριπ, να κάνω κι εγώ;

Μου άρεσε πολύ αυτό που έγραψες για τον Τάσο Λειβαδίτη - αγαπημένος ποιητής - και γενικά αναγνωρίζω και σέβομαι τις γνώσεις και το ταλέντο σου ΑΛΛΑ....

ταυτίζεις έναν αναρχικό με έναν Χρυσαυγίτη;
γράφεις...
"το αληθές περιστατικό
του αναρχόβλακα που είχε στηθεί έξω από μαγαζί
ρωτώντας τον ιδιοκτήτη αν υπάρχει μέσα αλλοδαπός,
κι εκείνος ψευδώς απάντησε όχι, ενώ η κάμερα έδειχνε
πως είχε κρύψει μια αλλοδαπή γυναίκα με το παιδί της."
και πιο κάτω....
"Θες γιατί
ο αναρχικός πήγε για μια πιο σίγουρη λεία,
θες γιατί άρχισε να έχει τρεμούρες από το σύνδρομο στέρησης?"

Ο τρόπος που επιλέγεις να επικοινωνείς σε αυτό το φόρουμ είναι δικός σου, σου ανήκει και το σέβομαι. Όταν σε πιάνει όμως η σουρρεαλιστική σου μέθεξη, βούτα και λίγο τη γλώσσα στο μυαλό (φιλικά το λέω ).

Το να ξέρεις όμως, κι ωστόσο να αναφέρεσαι μονόπαντα υπερασπιζόμενη
τα δίκαια μιας μερίδας ανθρώπων (αλλοδαπών) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ή σχεδόν
και να πέφτουν στο τραπέζι ανακρίβειες όπως ότι το κέντρο των Αθηνών είναι υποβαθμισμένο
από παλιά μόνο και μόνο για να μας φτάσει στο πληρωμένο συμπερασματάκι της πλάκας
ότι δε φταίνε ΚΑΘΟΛΟΥ οι αλλοδαποί για την κατάντια του, ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΠΙΟ ΓΡΑΦΙΚΟ
ΚΙ ΑΠΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΣΕ ΙΛΟΥΣΤΡΑΣΙΟΝΕ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ
ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΝΤΡΑΣΤ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΑΣΗ
ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΒΡΕΣ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΣ ΕΙΣΑΙ. (σουπερ λολ)
Από μικρό παιδί θεωρούσα το κέντρο της Αθήνας υποβαθμισμένο, στην μπόχα από το καυσαέριο και τη μαυρίλα στα απλωμένα σεντόνια, στην Πλατεία Βάθης που τρομάζαν όλοι να κυκλοφορήσουν, στο σκουπιδαριό μέσα στα στενά.... Είχε όμως Ψυχή και σε έκανε να παραβλέπεις τα στραβά. Τώρα χάθηκε κι αυτό.... Δεν φταίνε οι αλλοδαποί, αλλά ότι δεν τους αγαπήσατε ποτέ.

άλλη λύση δεν υπάρχει από το μαζικό φευγιό.
Να φύγετε καλά μου παιδιά! Να πάτε στις όμορφες πολιτισμένες χώρες. Αν είστε πιο σουρεάλ φευγάτοι μπορείτε να προτιμήσετε και την Άπω Ανατολή, να γίνετε γκουρού και λάμα.

Να φύγετε να μας αδειάσετε τη γωνιά και μαζί τους θα φύγουν και τα "κακά αλλοδαπά" γιατί δεν θα έχουν πια τι να κλέψουν.

Κι εμείς που θα μείνουμε σε αυτόν τον ευλογημένο τόπο, θα τον ξαναχτίσουμε από την αρχή. Με τον Ήλιο μας, με τη ζωντάνια και το χαμόγελό μας!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:37, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

Έχουν διαφορά;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 14:47, 15-05-11:

Πόσο κοστίζει αυτό το τριπ, να κάνω κι εγώ;
ε, πες το πουλί μου (τσίου) ότι είσαι της αλλοδαπής
κι ότι υπερασπίζεσαι ως άλλος Χασάν με σπουδές νομικής
τα όσα πιστεύεις ότι οι ξένοι εχάσαν με την μαζική μετεγκατάστασή τους
μιας και μου γυρεύεις ταξιδάκια.

Μάλλον χάσαν-με τα λογικά μας.

..δεν είπαμε να ναυλώσουμε λεωφορεία που χορεύουν συρτάκι (zor-bus)
ούτε φουτουριστικά τετράτροχα με στίχους κορανίου και ύμνους του αλάχ
ως τατουάζ στις λαμαρίνες στο ταξίδι για τη Ντάκα και τη Καμπούλ.

τι θες?
αναλυτικό σχεδιασμό στρατηγικής των φορτοεκφορτώσεων?
ώρες και σχέδια δρομολογίων, λήξη επιχείρησης?

...αλλά αν τόσο σε "τριπάρει" η τιμή για να τριπάρεις,
ας πούμε η τιμή της βενζίνης κατα αναλογούν ποσό στο άτομο
(με όλα τα κομφόρ: αιρ κοντίσιον, σάμαλι ή παστέλι+2 τυριά λαβας)
για τα χιλιόμετρα εκάστου ταξιδίου.
(μεγαλεία)

έχεις δίκιο.

ήθελε ""

Δεν φταίνε οι αλλοδαποί, αλλά ότι δεν τους αγαπήσατε ποτέ.
Πώς λέγεται το προφυλακτικό στην νεοτέρα;Αγάπη από νάυλον!

Με πορδές δε βάφονται αυγά, φίλε.
Και μιας κι είπα αυγό, ένα (άσχετο) ανεκδοτάκι:
Πως λέγεται το αβγό που στολίζεται και βάφεται για να βγει;
Θαβγό!

Νομίζω πως αυτού του τύπου η κριτική μπορεί να αποβεί πολύ ωφέλιμη.
Όπως έλεγε και ο Κόρσο σε μια συνέντευξή του,
η Αμερικανική (άραγε μόνο αυτή) κοινωνία για να αντιληφθεί πόσο ανόητη είναι,
χρειάζεται να της το πεις με χιούμορ.

Έτσι και στους φορουμίστες εκφραστές μιας νωχελικής αγάπης (από νάϋλον)
..που ενώ αυτοί φοράνε καπότα μας υποδεικνύουν να μετακομίσουμε
προς Βούλα ή στο Νησί (η λέπρα πάει πέρασε) για να διαβιούμε ομαλώς
αφού πρώτα μας ειρωνευτούν που δεν τους αφομοιώσαμε...

..σε 10 δευτερόλεπτα θα απογειωθείς λόγω των βλακοαερίων
που αφήνεις πίσω σου. (σβιουυυυυυυυμππππππ)

Να φύγετε καλά μου παιδιά! Να πάτε στις όμορφες πολιτισμένες χώρες. Αν είστε πιο σουρεάλ φευγάτοι μπορείτε να προτιμήσετε και την Άπω Ανατολή, να γίνετε γκουρού και λάμα.
Να φύγετε να μας αδειάσετε τη γωνιά και μαζί τους θα φύγουν και τα "κακά αλλοδαπά" γιατί δεν θα έχουν πια τι να κλέψουν.
Κι εμείς που θα μείνουμε σε αυτόν τον ευλογημένο τόπο, θα τον ξαναχτίσουμε από την αρχή. Με τον Ήλιο μας, με τη ζωντάνια και το χαμόγελό μας!
..το βυζί θα συμφωνούσε αν υποστήριξε ποτέ κανένας,
το ΔΙΚΟ ΜΑΣ το φευγιό.

και σε ρωτάω: ο ζαμπέτας είναι συγγενής σου εξ αίματος ή εξ' αγχιστείας?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:59, 15-05-11:

ενας φανατικος με τις ιδεες του που δερνει με λοστους και καδρονια και μολοτωφ οσους δεν συμφωνουν με αυτον,-ή τους σκοτωνει αν ειναι τρομοκρατης-,φορωντας κουκουλα ή κρανος,,ειτε ειναι ακροδεξιος ειτε ακροαριστερος.. τα ιδια κανει

τα ιδια νεκρα φανατικα μυαλα ειναι,,την ιδια μισαλλοδοξια εχουν..με διαφορετικο ιδεολογικο περιτυλιγμα..

τωρα ο ιδεολογος μονο αναρχικος ή ακροδεξιος που δεν δερνει κοσμο απλα πιστευει καποια πραγματα,,αν δεν παραβιαζει τους νομους δεν ενοχλει..

η ανθρωποι που καηκαν στη λαικη και χαροπαλευουν ενδιαφερονταν ποια ειναι η ιδεολογια του κατεστραμενου εγκεφαλικα "ανθρωπου" που τους εριξε τη μολοτωφ?

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 15:15, 15-05-11:

ε, πες το πουλί μου (τσίου) ότι είσαι της αλλοδαπής
κι ότι υπερασπίζεσαι ως άλλος Χασάν με σπουδές νομικής
τα όσα πιστεύεις ότι οι ξένοι εχάσαν με την μαζική μετεγκατάστασή τους
μιας και μου γυρεύεις ταξιδάκια.

Μάλλον χάσαν-με τα λογικά μας.
Αν έριχνες στην τοπική κοινωνία τα λεφτά που θα σου στοιχίσουν 50 πούλμαν την ημέρα - με όλα τα κονφόρ για να μη σε πουν χιτλερά - τώρα δεν θα είχες το πρόβλημα που έχεις.

Πώς λέγεται το προφυλακτικό στην νεοτέρα;Αγάπη από νάυλον!
Με πορδές δε βάφονται αυγά, φίλε.
Δεν διαφωνώ σε αυτό, πρέπει να λιγδώσει και λίγο το αντεράκι για να σου γεννηθεί αγάπη. Τουλάχιστον θα έπρεπε να γίνουν διαπολιτισμικές προσπάθειες ανάπτυξης, συνεργασίας και αλληλεγγύης. Ψηφίζατε όμως τον Αβραμόπουλο και την Ντοράκλα για δήμαρχο και ενδιαφερόσασταν για έργα βιτρίνας....

Έτσι και στους φορουμίστες εκφραστές μιας νωχελικής αγάπης (από νάϋλον)
..που ενώ αυτοί φοράνε καπότα μας υποδεικνύουν να μετακομίσουμε
προς Βούλα ή στο Νησί (η λέπρα πάει πέρασε) για να διαβιούμε ομαλώς
αφού πρώτα μας ειρωνευτούν που δεν τους αφομοιώσαμε...

..σε 10 δευτερόλεπτα θα απογειωθείς λόγω των βλακοαερίων
που αφήνεις πίσω σου. (σβιουυυυυυυυμππππππ)
Ποιος ειρωνεύτηκε; Μας έχεις φλομώσει στα βλακοαέρια επειδή τολμήσαμε να θίξουμε την αυθεντία των αντιφάσεων και του παραλογισμού σου. Τουλάχιστον μην γίνεσαι τόσοοοο μα τόσοοο γκέμπελς....Κάνε την ορμονοθεραπεία σου να μαλακώσει το βυζί και μην ξανασχοληθείς...

και σε ρωτάω: ο ζαμπέτας είναι συγγενής σου εξ αίματος ή εξ' αγχιστείας?
Να μην σε νοιάζει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 15:23, 15-05-11:

Αν έριχνες στην τοπική κοινωνία τα λεφτά που θα σου στοιχίσουν 50 πούλμαν την ημέρα - με όλα τα κονφόρ για να μη σε πουν χιτλερά - τώρα δεν θα είχες το πρόβλημα που έχεις.
Φίλε parafernalia, μήπως λέω μήπως; η παραμονή τους στις φυλακές μας κοστίζει πολλά περισσότερα;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:26, 15-05-11:

Σοβαρή η κατάσταση του τραυματία από την επίθεση στα Εξάρχεια

Από factorx στις 15/05/2011

Στη μονάδα εντατικής θεραπείας του Γενικού Νοσοκομείου «Γ. Γεννηματάς» νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση ο 48χρονος τραυματίας από την επίθεση κουκουλοφόρων με βόμβες μολότοφ στο αστυνομικό τμήμα Εξαρχείων και τη λαϊκή αγορά στη οδό Καλλιδρομίου άτυχος 48χρονος -ο οποίος προσπάθησε να βοηθήσει μία 55χρονη γυναίκα που πουλούσε λουλούδια στη λαϊκή- έχει υποστεί εγκαύματα γ’ βαθμού σε ποσοστό 40% και δίνει μάχη για να κρατηθεί στη ζωή. Αντίθετα, καλύτερη είναι η κατάσταση των άλλων δύο τραυματιών, της 55χρονης και του 48χρονου Βούλγαρου, κατοίκου της περιοχής.
Σήμερα Κυριακή, έντονη είναι η παρουσία της Αστυνομίας στο κέντρο της Αθήνας, ωστόσο νωρίς το πρωί σημειώθηκαν νέα επεισόδια από ομάδες αγνώστων που εξήλθαν του Πολυτεχνείου. Συγκεκριμένα, όπως έγινε γνωστό απο την αστυνομία, γύρω στις πέντε το πρωί, ομάδες νεαρών που βρίσκονταν εντός του Πολυτεχνείου, βγήκαν στην Πατησίων και έβαλαν φωτιές σε κάδους απορριμμάτων. Η Πατησίων έκλεισε έως το ύψος της Χαλκοκονδύλη για να δοθεί και πάλι στην κυκλοφορία στις 8 το πρωί, αφού ηρέμησαν τα πνεύματα.

αναρχικος τους την εριξε τη μολοτωφ,,δεν ποναει τοσο ε?

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 15:36, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Δεν είναι αναρχικοί αυτοί, σταμάτα πια....νισάφι, μας τα έκανες τούμπανο! Αν θες να ξέρεις οι αναρχικοί έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια τα τυφλά χτυπήματα στο κέντρο της Αθήνας.

Αν είναι κάτι άλλο εκτός από ηλίθιοι και βαρεμένοι όσοι κάνουν τέτοια, ανήκουν στον αντι-εξουσιαστικό χώρο και όχι το χώρο της αναρχίας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:42, 15-05-11:

Ναι, και εγώ το πιστεύω ότι οι αναρχικοί άφησαν πια τις ¨απαλλοτριώσεις¨, και τώρα πια το έχουν ρίξει στις αγαθοεργίες, τον εθελοντισμό και τον φιλανθρωπισμό...
Κάποια κωλόπαιδα τα κάνουν όλα , που τους χαλάνε και το όνομα...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:27, 15-05-11:

Δεν είναι αναρχικοί αυτοί, σταμάτα πια....νισάφι, μας τα έκανες τούμπανο!
ναι,,νεφελιμ ή ελοχειμ ειναι?

επειδη η ακροαριστερα ειναι σπασμενη σε 1000 κομματια..παιζουμε συνεχεια,,με το πώς ονομαζεται ο καθενας..

βαρεθηκαμε..

ολος ο κοσμος και η ελλαδα ξερει οτι ανηκουν στο χωρο της αριστερας..ειτε ποναει ειτε οχι..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 16:31, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Φίλε parafernalia, μήπως λέω μήπως; η παραμονή τους στις φυλακές μας κοστίζει πολλά περισσότερα;
Τι εννοείς; Τους φυλακίζουμε και από πάνω; Εργάτες που ήρθαν σε μια ξένη χώρα - έστω και παράνομα - δεν πρέπει να βρίσκονται σε φυλακές. Αν είναι εγκληματίες, εκεί πρέπει να σκεφτείς πως αν τον απελάσεις με τη μία τότε θα σου ξαναεπιστρέψει σύντομα αφού έχει κάνει τα κονέ του στο ελλάντα και ξέρει πως να κινηθεί.

Δεξιά-σκεπτόμενος θα μπορούσα να προτείνω τη λύση να αναπτυχθεί ένα εξωθεσμικό δίκτυο διακίνησης αλλοδαπών προς άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την ανοχή του Ελληνικού Κράτους. Είναι πιο έξυπνο απ' το να βάζεις φράχτες π.χ. Επειδή όμως αυτές οι πρακτικές παραβιάζουν τη Διεθνή Νομιμότητα και τη Συνθήκη Δουβλίνο 2 (που κακώς υπογράψαμε) αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σταματήσουμε μια για πάντα την μαύρη εργασία.

Τα μεγάλα αφεντικά θα πρέπει να πληρώσουν εφάπαξ όλο το ΙΚΑ του αλλοδαπού για τουλάχιστον ένα 6μηνο, αν θέλουν να τον κρατήσουν στη δούλεψή τους. Τα μικρά αφεντικά - μικρομάγαζα, ατομικές επιχειρήσεις, κλπ. - δεν θα πληρώνουν καθόλου ΙΚΑ. Θα είναι υποχρεωμένος όμως ο αλλοδαπός να καταβάλει ένα 10% του μισθού του στο ελληνικό κράτος για την ασφάλισή του. Με αυτό τον τρόπο αφενός κανένας μικρομαγαζάτορας δεν θα θέλει στη δούλεψή του παράνομους αλλοδαπούς, αφετέρου ο μετανάστης θα πρέπει να ζυγιάσει καλά στο μυαλό του τις υποχρεώσεις του. Το 10% (τη δεκάτη που λέγανε οι αρχαίοι μας πρόγονοι) θα πρέπει να το πληρώνουν όλοι. Από αυτόν που πουλάει στους δρόμους την πραμάτεια του, μέχρι εκείνον που καθαρίζει τζάμια.

Αν δεν τον παίρνει, ας μετακινηθεί στην πλούσια Ευρώπη. Εμείς θα τον έχουμε νομιμοποιήσει και θα έχει ελεύθερη βίζα να πάει όπου επιθυμεί!

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:33, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
"Μια κοινωνία που καταρρέει, μοιάζει με κάποιον που πέφτει από τον εκατοστό όροφο ενός πολύ ψηλού κτηρίου. Πέφτει μερικούς ορόφους και λέει: "Εντάξει, μέχρις εδώ δεν πάθαμε τίποτε". Πέφτει λίγους ακόμη και ξαναλέει: "Ε, ακόμη είμαστε καλά". Όταν όμως το έδαφος φτάσει κοντά, τότε η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη. Και τελικά, δεν έχει σημασία η πτώση, αλλά η σύγκρουση"...

Έχουμε γράψει πολλές φορές το παραπάνω χωρίο, από την ταινία "Το Μίσος" (διαβάστε το ενδιαφέρον άρθρο), του Ματιέ Κάσσοβιτς, η οποία από το 1995 μας έριξε τη γροθιά στο στομάχι και μας άφησε με τη συνειδητοποίηση ότι η περίφημη πτώση είχε ήδη ξεκινήσει. Δυστυχώς η ταινία και το βασικό της απόφθεγμα, παραμένουν στις μέρες μας τόσο επίκαιρα, ειδικά για τη χώρα μας, που δεν μπορούμε ν' αποφύγουμε άλλη μια επανάληψη, μιας και οι μέχρι σήμερα προηγηθείσες επαναλήψεις δεν φαίνεται να μας έχουν διδάξει τίποτε.

Μεταναστευτικό, φτηνή εργασία, αναπαραγόμενη εγκληματικότητα, καταπίεση, γκετοποίηση, οικονομικές κρίσεις, οικονομική και κοινωνική περιθωριοποίηση ολόκληρων πληθυσμιακών ομάδων, φυλετικές συγκρούσεις για κατοχή του ασφυκτικά λίγου πια "ζωτικού χώρου", μια κοινωνία που πνίγεται μέσα στον εμετό της καταναλωτικής της μέθης, όλα στοιχεία όχι καινούρια για τις "ανεπτυγμένες" δυτικές κοινωνίες, το μοντέλο που όλοι μας τυφλά επιλέξαμε πειθαναγκαζόμενοι να ενστερνιστούμε.

Όλα δείχνουν ότι και η ελληνική κοινωνία έχει φτάσει πλέον στο σημείο όπου όλοι μας έχουμε πλέον κατανοήσει, ότι "το έδαφος είναι κοντά και η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη". Βία τυφλή, ωστόσο προμελετημένη από συστηματικές κοινωνιολογικές προσεγγίσεις φιλελεύθερου καπιταλιστικού οραματισμού, προσχεδιασμένη θαρρείς ώστε να μεταθέσει την οργή που δεν θα επικεντρώνεται πια στους εκμεταλλευτές, αλλά θα διοχετεύεται μεταξύ των καταπιεζόμενων, οι οποίοι θα τρώγονται σαν του δρόμου τα σκυλιά, για τη φτωχική μοιρασιά του ξεροκόμματου που τους πετάν οι προνομιούχοι αυτού του κόσμου. Μια κάμερα, ένα δεκάευρο, μια σοκοφρέτα, η απλά ο αέρας που αναπνέεις καριόλη, που τον ρουφάς από μένα που πνίγομαι...

Βία κατά του ποδοσφαιρικά απίστου, βία προς τον αλλόθρησκο, βία προς τον ξένο, προς τον δικό μας, προς τους διαδηλωτές, προς τους μπάτσους, προς τον ίδιο μας τον εαυτό, όταν το μέλλον μας αυτοκτονεί σε ηλικία δεκαπέντε ετών, απαγχονισμένο με τη γλώσσα να κρέμεται, σάμπως μ' ένα μακάβριο χλευασμό για τα έργα και τις ημέρες της αποτυχημένης μας γενιάς και της ακόμη πιο αποτυχημένης που μας ακολουθεί κατά πόδας. Έτσι θα χειραγωγηθούν οι μάζες, θα καθίσουν τρομαγμένες κλεισμένες στα καβούκια τους με μόνο παράθυρό τους στον κόσμο την τηλεοπτική προπαγάνδα των παπαγάλων. Έτσι θα κατασταλεί κάθε αντίδραση, έτσι θα ποινικοποιηθεί κάθε διαμαρτυρία.

Η μέχρι τώρα συζήτηση πραγματοποιήθηκε μέσα στο θέμα "Η επικαιρότητα εν συντομία" και είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι της άξιζε δικό της thread...

το είχα δει εδώ και πολύ καιρό αλλά ήθελα να βρω λίγο χρόνο να το διαβάσω συγκεντρωμένη...απόλυτο δίκιο!
συνταρακτικό κείμενο που ξυπνάει ελπίζω συνειδήσεις...

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:31, 15-05-11:

επειδη η ακροαριστερα ειναι σπασμενη σε 1000 κομματια..παιζουμε συνεχεια,,με το πώς ονομαζεται ο καθενας..

βαρεθηκαμε..

ολος ο κοσμος και η ελλαδα ξερει οτι ανηκουν στο χωρο της αριστερας..ειτε ποναει ειτε οχι..
Oι αναρχικοί δεν είναι ακροαριστεροί και ούτε οι φασίστες ακροδεξιοί...

Ο πολιτικός προσανατολισμός μπορεί να απεικονιστεί σε ένα καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων, όπως εξηγεί και εδώ... Ρίχ' του μια ματιά λίγο, θα σε βοηθήσει...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 20:51, 15-05-11:

Τι εννοείς; Τους φυλακίζουμε και από πάνω; Εργάτες που ήρθαν σε μια ξένη χώρα - έστω και παράνομα - δεν πρέπει να βρίσκονται σε φυλακές. Αν είναι εγκληματίες, εκεί πρέπει να σκεφτείς πως αν τον απελάσεις με τη μία τότε θα σου ξαναεπιστρέψει σύντομα αφού έχει κάνει τα κονέ του στο ελλάντα και ξέρει πως να κινηθεί.
Φυσικά και εννοώ τους εγκληματίες, όσο για τους εργάτες σε λίγο μη βρίσκοντας εργασία πως νομίζεις ότι θα κινηθούν; Είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο σηκώνει.....δεν νομίζω να το αρνείται κανείς αυτό και μάλιστα σε μια χώρα που όταν τους έβαζε μέσα δεν δημιουργούσε καν τις ανάλογες υποδομές.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 08:35, 16-05-11:

Φυσικά και εννοώ τους εγκληματίες, όσο για τους εργάτες σε λίγο μη βρίσκοντας εργασία πως νομίζεις ότι θα κινηθούν; Είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο σηκώνει.....δεν νομίζω να το αρνείται κανείς αυτό και μάλιστα σε μια χώρα που όταν τους έβαζε μέσα δεν δημιουργούσε καν τις ανάλογες υποδομές.
Πως τους βγάζεις έξω είναι το θέμα; Άλλοι λένε π.χ. 50 "κλούβες", εκδρομικά φορτηγάκια την ημέρα, σαντουιτσάκι, αναψυκτικό και εισιτήριο για την μαμά πατρίδα (εκεί που βομβαρδίζει το ΝΑΤΟ ).

Με τον ιδρώτα των Αλβανών διπλασιάστηκε το ΑΕΠ, επί Σημίτη. Το αν βρίσκονται παραπάνω αλλοδαποί απ' όσο μπορεί να αντέξει η παρακμασμένη καπιταλιστική οικονομία, είναι θέμα για άλλη συζήτηση. Αυτό που εξετάζουμε εδώ είναι κατά πόσο οι αλλοδαποί μετανάστες ευθύνονται για τη βία της κοινωνίας. Ας απαντήσει ο καθένας όπως πιστεύει....

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:05, 16-05-11:

H παραμονή στις φυλακές είναι αποτέλεσμα ατομικής επιλογής και κοινωνικών παραγόντων. Το ότι πολλοί από αυτούς είναι μετανάστες (αν σκεφτούμε ότι δεν είναι εκ φύσεως εγκληματίες, μερικοί καθυστερημένοι μόνο το πιστεύουν) τότε ΜΑΛΛΟΝ φταίει η λανθασμένη διαχείριση των κρατικών αρχών για την αύξηση της εγκληματικότητας. Και αν η λύση είναι να μαζεύουμε τους ξένους και να τους ξαποστέλνουμε με συνοπτικές διαδικασίες τότε ΜΑΛΛΟΝ είμαστε ανίκανοι να καταλάβουμε ότι η εγκληματικότητα μειώνεται όταν σταματά να είναι κερδοφόρα και όταν δεν υπάρχει λόγος για να εγκληματίσουν οι συγκεκριμένοι.

βαρεθηκαμε..

Ναι και όλοι οι Έλληνες με το όνομα Άγγελος είναι εγκληματίες εξαιτίας μερικών από αυτούς. Θα σε βάλουμε και εσένα στη φυλακή επειδή συνονόματοι σου διέπραξαν ληστείες. Έλεος πια, βγάλε τις παρωπίδες και ξεκόλλα από τον επιφανειακό τρόπο σκέψης. Η αριστερά δεν διεκδίκησε ποτέ το ρόλο της αλάθητης (αυτό το αφήνει στην Εκκλησία) ούτε θεωρείται ένα συνεκτικό σώμα χωρίς διαφοροποιήσεις στην ιδεολογία και τις πρακτικές. Σταμάτα να αναπαράγεις τις πίπες του Άδωνη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 16-05-11 στις 17:34. Αιτία: προσαρμογη στους ορους χρησης!!
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:17, 16-05-11:

εγω απλα λεω τα αυτονοητα..

δεν ειναι ολοι οι αριστεροι τρομοκρατες..
αλλα όλοι οι τρομοκρατες ειναι αριστεροι-
στην ελλαδα τουλαχιστον..

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:41, 16-05-11:

γυρνάνε το κλοπ ανάποδα και με το σιδερολοστό στέλνουν στην εντατική ένα παλικάρι που κατέβηκε να διαμαρτυρηθεί για τα οικονομικά μέτρα, είναι αυτό μια πράξη από εντολή...."ηλίθια";
Oι συγκεκριμένοι αστυνομικοί είναι εγκληματίες.
Τα ΜΑΤ δεν ενεργούν χωρίς εντολή. Η εντολή ήταν σαφής.. να πέσει ξύλο. Το γιατί ήρθε αυτή η εντολή νομίζω ότι το καταλαβαίνουμε όλοι.
Το πως στην πράξη εκτέλεσαν οι αστυνομικοί αυτή την εντολή είναι άαααλλο θέμα.

Το γκλομπ δεν έχει σιδηρολοστό στη λαβή του.
Όλο πλαστικό είναι.

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
η κα. Πορτάλιου είναι άθρωπος με ήθος που αξίζει τουλάχιστον σεβασμό από όποιον την πιάνει στο στόμα του - αυτήν την ξέρω καλά , την κα. Βήχου δεν την ξέρω καθόλου αλλά σίγουρα το ότι εμφανίζεται ως κάτοικος Παντελεήμονα και Κυψέλης είναι ιδιαίτερα ύποπτο ( :τελοσπαντων: ) . Επαγγέλεται και πολιτικός επιστήμονας
+1 για την Πορτάλιου, από τις κορυφαίες καθηγήτριες στο ΕΜΠ.

Την Κυψέλη και τον Άγιο Παντελεήμονα 2 δρόμους τις χωρίζουν. Η Γ΄Σεπτεμβρίου και η Πατησίων. Μπορεί να κατοικεί στα όρια

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 15:20, 16-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
H παραμονή στις φυλακές είναι αποτέλεσμα ατομικής επιλογής και κοινωνικών παραγόντων
ΜΑΛΛΟΝ φταίει η λανθασμένη διαχείριση των κρατικών αρχών για την αύξηση της εγκληματικότητας
MΑΛΛΟΝ είμαστε ανίκανοι να καταλάβουμε ότι η εγκληματικότητα μειώνεται όταν σταματά να είναι κερδοφόρα και όταν δεν υπάρχει λόγος για να εγκληματίσουν οι συγκεκριμένοι
Έντμουντ, όταν αποφασίζεις να γράψεις καταθέτοντας τις (ομολογουμένως) αξιόλογες απόψεις και ....αναλύσεις σου, με πιάνει κάτι σαν πυρετός για να σχολιάσω!
ΜΑΛΛΟΝ έτσι νοιώθω ότι αποκτώ λίγο από την αίγλη τους.....

Εδώ η Αθήνα (και όχι μονο) κατάντησε αποικία τυχοδιωκτών, όλης της γης οι άφραγκοι, πικραμένοι, ανεπάγγελτοι, μαυριδεροί και ζαμπονόδερμοι (λεξιπλασία προμηθέα-δεσμώτη), από απλούς χαζούς μέχρι επικίνδυνους φονιάδες σουλατσάρουν ανενόχλητα ανεξελεγκτοι χέζοντας στα πεζοδρόμια ή σφάζοντας για ένα κινητό της πλάκας, και ο φαντασμένος πρώην έντμουντ γεννημένος για να λέει...... εεεε σοφά πράγματα, όπως δηλώνει ο ίδιος, απεφάνθη πως η εγκληματικότητα θα πάψει όταν δεν υπάρχει.....λόγος για να εγκληματίσουν οι συγκεκριμένοι (!)

ΜΑΛΛΟΝ ένα "επίδομα αλλοδαπού" της τάξεως των 1000 ευρώ, με μοναδική προϋπόθεση την παρουσία και παραμονή στην χώρα θα ήταν μια καλή αρχή (για να προσελκύσουμε και περισσότερους) αργότερα μετά από παραμονή 5 συναπτών ετών ένα διαμέρισμα σε "κατοικίες αλλοδαπών" μια καλή συνέχεια για να τους διατηρήσουμε, και τέλος (στα 8 έτη) από ένα εξοχικό σε νησί της επιλογής τους με πληρωμένα τα εισιτήρια 3 φορές τον χρόνο! Φυσικά ο κάθε αλλοδαπός θα δικαιούται και θα αποκτά άμεσα -άμα τη αφίξει- "κάρτα super market" με πίστωση 200 ευρώ το άτομο κάθε μήνα, σε οποιοδήποτε κατάστημα επιθυμεί!

Όσον αφορά "κάρτα ιερόδουλης" για τις βιολογικές τους ανάγκες, δεν θα χρειαστεί να την επιβαρυνθεί το κράτος, μιας και μερικοί (είναι προφανές) ότι είναι διατεθιμένοι να παίξουν αυτόν τον ρόλο, και μάλιστα ....μετά χαράς!

Πρώην έντμουντ και νυν φαντασμένε, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω τι & ποιές διεργασίες ακριβώς συντελούνται μεταξύ των εναντιόμορφων ημισφαιρίων εγκεφάλου του κάθε "αναλυτή" κοινωνικοπολιτικοοικονομικομεταναστευτικών φαινομένων, αλλά δυστυχώς οι "ανταλλαγές απόψεων" μεσω διαδικτύου με πρωταγωνιστές ....συγκεκριμένους τύπους, συντηρούν & ενισχύουν την ολοένα αυξανόμενη τάση να θεωρούνται τα φόρουμ καφενεία "κωφών" παπαρολόγων και αυτό είναι πολύ κακό για την εικόνα του internet γενικότερα!

Ανέλαβε τις ευθύνες σου

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:25, 16-05-11:

Όσο για τα υπόλοιπα η εγκληματικότητα μειώνεται όταν μειώνεται η εξαθλίωση και επειδή δεν καταλαβαίνεις μερικά πράγματα, ο μπαμπάκας πρέπει να στα εξηγήσει:

α) δεν φταίνει οι πόρνες στη σωκράτους αλλά τα κυκλώματα που κρύβονται από πίσω (ελληνικής και αφρικανικής προέλευσης)
β) δεν φταίνε οι λιγδαραίοι Πακιστανοί αλλά η γκετοποίηση που επέτρεψε το κράτος στο κέντρο της Αθήνας χωρίς να σκεφτεί η κυβέρνηση και ο δήμος ότι όταν αφήνεις να μαζευτούν πολλοί φτωχοί και αμόρφωτοι μαζί χωρίς στον ήλιο μοίρα
γ) Επίσης φταίει η αναποτελεσματικότητα της αστυνομίας που αφήνει το εμπόριο ναρκωτικών ελεύθερο το οποίο ευθύνεται για πολλά άλλα εγκλήματα (από πρεζάκια και εμπόρους).

Τέλος, δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αναφέρω την άποψη μου απλώς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 24-05-11 στις 09:42. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης (#1, #3)
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

H IL PENSIERO έγραψε στις 20:55, 16-05-11:

H παραμονή στις φυλακές είναι αποτέλεσμα ατομικής επιλογής και κοινωνικών παραγόντων. να καταλάβουμε ότι η εγκληματικότητα μειώνεται όταν σταματά να είναι κερδοφόρα και όταν δεν υπάρχει λόγος για να εγκληματίσουν οι συγκεκριμένοι.

Μα αυτό ακριβώς ρώτησα και πιο πάνω, πώς είναι δυνατόν να μην προβούν σε εγκληματικές πράξεις από την στιγμή που οι άνθρωποι αυτοί υποφέρουν στην Ελλάδα, δεν έχουν εργασία (άσε πια την κατάσταση στην οποία ζουν) δεν έχουν πολλοί από αυτούς κυριολεκτικά να φάνε (δεν ξέρω αν έχεις τύχει να πέσεις επάνω σε συσσίτιο του δήμου Αθηναίων, οι περισσότεροι είναι αλλοδαποί). Η πείνα μάτια δεν έχει και εκεί επάνω νομίζω πως δεν θα διστάσουν να δείξουν οποιαδήποτε μορφή βίας προκειμένου να επιβιώσουν. Την κάμερα του ανθρώπου που του αφαίρεσαν τόσο άδικα την ζωή, φαντάζομαι την πήραν για να την σπρώξουν και να πάρουν χρήματα. Ή μήπως όχι; Αν έφτασαν ώς εκεί, γιατί να μην προχωρήσουν και πιο πέρα; Δηλαδή τι θα αλλάξει αν συνεχίσουν να συνοστίζονται σε κτήρια κατά δεκάδες, χωρίς ρούχα, τρόφιμα, περίθαλψη, εργασία; Ξέρω τι προσπαθείς να πεις από την άλλη, να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για να μπορέσουν να επιβιώσουν εδώ και να μην τους στείλουμε πίσω. Όμως με ποιούς τρόπους, όταν ακόμη και οι Έλληνες έχουν αρχίσει να βρίσκονται σε δεινή θέση;Δεν ξέρω..... απλά φοβάμαι μήπως έρθει στιγμή και "τρώμε" ο ένας τον άλλον. Ελπίζω και εύχομαι να μην το δω!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 21:17, 16-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Το γκλομπ δεν έχει σιδηρολοστό στη λαβή του.
Όλο πλαστικό είναι.
Αν είναι όλο πλαστικό, τότε γιατί κάποια μπατσάκια το κρατούν ανάποδα; Μπατσολότζικ θα μου πεις...

Τα πιο παλιά γκλομπ έχουν στη λαβή τους περίβλημα ελαστικό και η μεταλλική βέργα στη βάση της είναι αλουμινένια. Μπορεί να μην είναι "σιδηρολοστός" με την απόλυτη ακρίβεια της λέξης αλλά σίγουρα....τσούζει!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:25, 16-05-11:

Αν είναι όλο πλαστικό, τότε γιατί κάποια μπατσάκια το κρατούν ανάποδα; Μπατσολότζικ θα μου πεις...

Τα πιο παλιά γκλομπ έχουν στη λαβή τους περίβλημα ελαστικό και η μεταλλική βέργα στη βάση της είναι αλουμινένια. Μπορεί να μην είναι "σιδηρολοστός" με την απόλυτη ακρίβεια της λέξης αλλά σίγουρα....τσούζει!

Το πλαστικό στη λαβή είναι πιο μασίφ, δεν κάμπτεται σε αντίθεση με το υπόλοιπο μέρος. Γι΄αυτό προτιμούν ορισμένοι να χτυπούν ανάποδα.
Τα ξέρω από πρώτο χέρι, ντε. Έχω ένα σπίτι μου δίπλα από την πόρτα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:28, 16-05-11:

Τα ξέρω από πρώτο χέρι, ντε. Έχω ένα σπίτι μου δίπλα από την πόρτα
και εγω εχω ενα παλιο,,ξυλινο,
,ενθυμιο πριν πολλα χρονια..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους