Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Greenpeace:Κλείνουμε το δρόμο στις εταιρείες που εμποδίζουν την πράσινη ανάπτυξη

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:56, 18-05-11:

Σήμερα, περισσότεροι από 170 ακτιβιστές της Greenpeace αλυσοδέθηκαν στις πόρτες του κτιρίου όπου πραγματοποιείται συνάντηση των μεγαλύτερων εταιριών της Ευρώπης, αρνούμενοι την είσοδο στους εκπροσώπους των εταιρειών που αντιτίθενται σε πιο φιλόδοξες πολιτικές για το κλίμα και επιτρέποντας την είσοδο σε αυτούς που έχουν ταχθεί υπέρ της μείωσης των εκπομπών της Ευρώπης κατά 30% ως το 2020. Η αστυνομία προχώρησε σε συλλήψεις.

Ανταπόκριση από τον Δημήτρη Ιμπραήμ:

Είναι απίστευτο πόσα πράγματα συνέβησαν σήμερα το πρωί στις Βρυξέλλες όπου διοργανώνεται η συνάντηση των μεγαλύτερων εταιριών της Ευρώπης !
Μέσα σε μόλις 5 λεπτά περισσότεροι από 170 ακτιβιστές της Greenpeace μεταμφιεσμένοι σε επιχειρηματίες, μπλόκαραν και τις 48 εισόδους του κτιρίου. Σταμάτησαν την είσοδο στους εκπροσώπους των εταιριών που εμποδίζουν την Ευρώπη να πάει μπροστά μειώνοντας τις εκπομπές της κατά 30%, ενώ επέτρεψαν την είσοδο στις εταιρίες που έχουν ταχθεί υπέρ. Παράλληλα, ξεδίπλωσαν ένα τεράστιο πανό στην πρόσοψη του κτιρίου, παρουσιάζοντας τις εταιρίες που επιβραδύνουν την πράσινη ανάπτυξη της Ευρώπης.
Οι περισσότεροι από τους ακτιβιστές μας αυτή τη στιγμή έχουν συλληφθεί, εμείς όμως οι υπόλοιποι παραμένουμε εδώ.
Σε απάντηση, οι διοργανωτές μας κάλεσαν να μιλήσουμε για 10 λεπτά στη συνέντευξη τύπου και να απαιτήσουμε από όλες τις εταιρίες να υποστηρίξουν το στόχο της Ευρώπης για 30%.

Η λίστα που ακολουθεί, περιλαμβάνει κάποιες από τις εταιρίες που έχουν ταχθεί ανοιχτά υπέρ της αναβάθμισης του στόχου μείωσης των εκπομπών της Ευρώπης κατά 30% ως το 2020:
Allianz SE - Barilla - British Telecom - Cisco - Danone - General Electric Energy - Google - IKEA - L'Oreal - Marks & Spencer - Nestlè - Nike - Sony Europe - Unilever - Vodafone - και άλλες.

Μερικές από τις εταιρίες που δεν έχουν λάβει σαφή θέση:
BP - Microsoft - Veolia, Environmental Services - Lafarge - Volkswagen - Maersk - και άλλες.

Βίντεο από τη σημερινή δράση της Greenpeace, μπορείτε να δείτε εδώ: Συμβαίνει τώρα! on Vimeo

Γιατί άραγε δεν βρίσκω την είδηση σε κανένα από τα μεγάλα ειδησεογραφικά ελληνικά sites;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:50, 18-05-11:

Μπράβο στους ακτιβιστές της Greenpeace για ακόμη μία φορά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 20:42, 18-05-11:

Ρε παιδια κλαίω από τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μιλάτε σοβαρααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Οι ''καλές'' εταιρείες και οι ''κακές'' εταιρείες.......................
Πρασινη Αναπτυξη από εταιρείες..............................................που τους έκοψε ο πόνος για το περιβάλλον και για το κοινό καλό.....
Στόχοι Ευρωπαϊκής ενωσης......................................................

Θα επανέλθω όταν είμαι ήρεμη, με επιχειρηματα . Σόρρυ για το ύφος μου, δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους της Greenpeace πέρα από το ότι διαφωνώ με τον τρόπο που προσπαθούν να βοηθήσουν το περιβάλλον.Αλλά δε τους κρίνω γιατί και γω πριν από λιγα χρόνια το ίδιο θα έκανα , μέχρι που έμαθα τι εστι πρασινη αναπτυξη από πρώτο χέρι και αυτή η ''ανάπτυξη'' καμια σχεση δεν έχει με τα πρασινα παραμυθακια που μας πουλανε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 18-05-11 στις 20:44. Αιτία: μορφοποίηση
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:57, 19-05-11:

Allianz SE - Barilla - British Telecom - Cisco - Danone - General Electric Energy - Google - IKEA - L'Oreal - Marks & Spencer - Nestlè - Nike - Sony Europe - Unilever - Vodafone - και άλλες.

όλα τα μπουμπούκια, είναι υπέρ της πράσσινης ανάπτυξης...

υγ. πρασσειν άλογα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 05:39, 19-05-11:

Καλύτερα να κλαίτε απο τα νεύρα σας...για την αντιοικολογική συνείδηση του Ελληνα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:02, 19-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
όλα τα μπουμπούκια, είναι υπέρ της πράσσινης ανάπτυξης...
Τα μπουμπούκια που δεν είναι στη λίστα της πράσινης ανάπτυξης δεν τα είδες;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 11:29, 19-05-11:

Η αστυνομία έχει ήδη προχωρήσει σε συλλήψεις.
βίντεο

Δείτε πόσο ήρεμα γίνονται οι συλλήψεις!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:35, 19-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν τα είδε,διότι προφανώς ενοχλούν τα μπουμπούκια μόνο της πράσινης ανάπτυξης..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:34, 19-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Με παραξένεψε περισσότερο το πως
το να είσαι Πράσσινος
σου δίνει αυτόματα και συγχωροχάρτι...

Υγ. πουπου, γιατί εξανίστασαι παιδιμ;
εγώ έκλεισα τη βρύση σήμερα όταν έπλενα τα δόντια μου

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:11, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Με παραξένεψε περισσότερο το πως
το να είσαι Πράσσινος
σου δίνει αυτόματα και συγχωροχάρτι...

Υγ. πουπου, γιατί εξανίστασαι παιδιμ;
εγώ έκλεισα τη βρύση σήμερα όταν έπλενα τα δόντια μου
Σε αυτό έχεις δίκιο.όμως..κάλλιο αργά παρά ποτέ,και άσχετα απο τα κίνητρα τους...είναι πάντα μια θετική κίνηση.
Μου κάνει εντύπωση όμως,που σε ένα τέτοιο θέμα,με το αρχικό ερώτημα της θεματοθέτριας..αντί να σχολιαστεί ακριβώς αυτό το ερώτημα,δηλαδη ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει αυτή η είδηση....απλά ¨θάβεται" η greenpeace .Kαι αυτό για μένα..λέει πολλά.
ΥΓΑν έκλεισες όντως τη βρύση την ώρα που έπλενες τα δόντια σου...πολύ καλά έκανες..

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 12:02, 20-05-11:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη domenica7 : 20-05-11 στις 13:13. Αιτία: προβλημα στο συνημμενο αρχειο
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:40, 20-05-11:

Το τεράστιο πρόβλημα"περιβάλλον",δεν μπορούμε ΠΛΕΟΝ...,δεν έχουμε το δικαίωμα να το βλέπουμε τοπικιστικά..ή εθνικιστικά..αν είναι δυνατόν.
Το περιβάλλον είναι ένα,η γη είναι ΜΙΑ..και όταν η ελλάδα θα λιώνει στους 50 βαθμούς..και οι παράκτιες περιοχές θα έχουν καλυφθεί απο τη θάλασσα(βλέπε λιώσιμο πάγων κλπ),όταν θα έχουμε χάσει τη μισή χλωρίδα και πανίδα μας..έλα μετά εσύ να μου πεις για την κρήτη σου..και τις εταιρίες της.Ας πάρουν λοιπόν και αυτές τα μέτρα τους..και ας νοιαστούν για το περιβάλλον και όλους εμάς,γιαν να νοιαστούμε και εμείς για αυτούς.Δυστυχώς..δεν έχουμε καθόλου καταλάβει τι μας περιμένει..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 22:57, 20-05-11:

κάτι υπόθηκε πριν για την αντιοικολογική συνείδηση του Έλληνα...θα έλεγα ότι καλό θα ήταν κάποτε να ξεκινήσουμε με τα βασικά...όπως να πάψουν να πετάνε οι οδηγοί έξωαπό τα παραθύρα τους σκουπίδια και αποτσίγαρα...να κάνουμε και λίγο ανακύκλωση-παιδία δεν βλάπτει , ειλικρινά ούτε είναι τρομερός κόπος-να μη σπαταλάμε το νερό αλλόγιστα , να χρησιμοποιήσουν μερικοί μερικοί εκτός από τα τρία τους αυτοκίνητα και κανένα λεωφορείο - θα μπι πεις αυτοί να προσπαθήσουν να το χρησιμοποιήσουν , θα χωρέσει όμως με όλους αυτούς που σε κάθε στάση βουλιάζουν τις ρόδες αυτών- ή ακόμα καλύτερα και ένα ποδήλατο αλλά δυστυχώς δεν νομίχω ότι πλέον υπάρχει χρόνος...έχουμε αργήσει ήδη πολύ !
δεν αρκεί να ευαισθητοποιηθεί μόνο μια μερίδα ατόμων και να πράξουν ατόμικα ή ακόμα και συλλογιστικά ...πρέπει επιτέλους να κάνουν κάτι και οι αρμόδιες αρχές , δεν υπάρχουν θα μου πεις...ωραία ας δημιουργηθούν ρε παιδιά...και εγώ της greenpeace ήμουν γιατί πολύ απλά δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ για τη διάσωση του πλανητάκου μας...αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο σωστό..είμαι ανοικτή σε οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει πραγματική βοήθεια στη γη...εγώ απο πλευράς μου είμαι αρκετά ικανοποιημένη ...κάνω πολλά βέβαια πάντα μπορούν να γίνουν παραπάνω..αλλά όπως είπα πριν πρέπει έκτος από τα βασικά να γίνει και κάτι πιο οργανωμένο και δυναμικό ...

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:02, 20-05-11:

Θα ηταν πολυ ομορφα να ανεβαινε η θερμοκρασια του πλανητη και να περνουσαμε τα καλοκαιρια μας στην Σουηδια και την Γροινλανδια.
Ας γινουν ολα "πρασινα". Αποκτησαμε οικολογικη συνειδηση, δε θα μας χαλασει να πληρωσουμε καμποσους πρασινους φορους παραπανω. Αλλωστε το "πρασινο" εχει γινει πλεον μοδα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:05, 20-05-11:

Σαφέστατα πρέπει να γίνει κάτι πιο οργανωμένο..και απο το κράτος.Είναι δεδομένο αυτό.Ομως..ας κοιτάξουμε τι κάνουν και οι αφεντομουτσουνάρες μας πρώτα,δεν μπορεί πάντα και όλα να τα φορτώνουμε στο κράτος και αλλού.Ότι κια να κάνει το κράτος,αν εμείς δεν είμαστε συνηδητοποιημένοι..και θετικά προδιαθετιμένοι να βοηθήσουμε,τίποτα δεν μπορεί να γίνει.Όταν εγώ θέλω να κάνω ανακύκλωση,ο δήμος βάζει τους μπλε κάδους...και σε μια βδομάδα..δεν βρίσκω ούτε μισό κάδο,διότι η κυράτσα και ο κυριούλης..τους έχουν γεμίσει με όλα τα μη ανακυκλώσιμα(..κάτι που αχρηστεύει την ανακύκλωση)..δεν είναι δικιά μας ευθύνη αυτό;Όχι μόνο δεν κάνουν ανακύκλωση..αλλά εμποδίζουν και εμένα να κάνω..με ποιό δικαίωμα;Όταν σε όλα τα γραφεία..ανάβουν τα φώτα μέρα μεσημέρι,με τον ήλιο ντάλλα έξω..ποιανού ευθύνη είναι αυτό;

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 23:28, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Σαφέστατα πρέπει να γίνει κάτι πιο οργανωμένο..και απο το κράτος.Είναι δεδομένο αυτό.Ομως..ας κοιτάξουμε τι κάνουν και οι αφεντομουτσουνάρες μας πρώτα,δεν μπορεί πάντα και όλα να τα φορτώνουμε στο κράτος και αλλού.Ότι κια να κάνει το κράτος,αν εμείς δεν είμαστε συνηδητοποιημένοι..και θετικά προδιαθετιμένοι να βοηθήσουμε,τίποτα δεν μπορεί να γίνει.Όταν εγώ θέλω να κάνω ανακύκλωση,ο δήμος βάζει τους μπλε κάδους...και σε μια βδομάδα..δεν βρίσκω ούτε μισό κάδο,διότι η κυράτσα και ο κυριούλης..τους έχουν γεμίσει με όλα τα μη ανακυκλώσιμα(..κάτι που αχρηστεύει την ανακύκλωση)..δεν είναι δικιά μας ευθύνη αυτό;Όχι μόνο δεν κάνουν ανακύκλωση..αλλά εμποδίζουν και εμένα να κάνω..με ποιό δικαίωμα;Όταν σε όλα τα γραφεία..ανάβουν τα φώτα μέρα μεσημέρι,με τον ήλιο ντάλλα έξω..ποιανού ευθύνη είναι αυτό;
εννοείται πως είναι και δική μας ευθύνη ...ελπίζω να μην άφησα να εννοηθεί το αντίθετο! έκανα λόγο και για τα υατοκίνητα που δεν είναι απαραίτητο να κυκλοφορούν κάθε μέρα ...και για το νερό που <<ξεχνάνε >> να κλείσουν το καλοκαίρι ποτίζοντας ...κ.α. πολλά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:41, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
εννοείται πως είναι και δική μας ευθύνη ...ελπίζω να μην άφησα να εννοηθεί το αντίθετο! έκανα λόγο και για τα υατοκίνητα που δεν είναι απαραίτητο να κυκλοφορούν κάθε μέρα ...και για το νερό που <<ξεχνάνε >> να κλείσουν το καλοκαίρι ποτίζοντας ...κ.α. πολλά
Όχι..όχι..δεν τα έλεγα προς εσένα αυτά.Μιλάω γενικά...με αφορμή το ποστ σου.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H isida!!! έγραψε στις 23:47, 20-05-11:

αααα οκ ...χαχαχα και είπα..ρε λες να μη τα λέει για μένα και να παρεξηγήθηκα μόνη μου...
sorry τότε!!!

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 13:20, 21-05-11:

Χμ...διάβασες το άρθρο που παραθεσα; αν όχι κάνε τον κόπο σε παρακαλώ... (δεν είναι ειρωνικό χαμόγελο)

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Το τεράστιο πρόβλημα"περιβάλλον",δεν μπορούμε ΠΛΕΟΝ...,δεν έχουμε το δικαίωμα να το βλέπουμε τοπικιστικά..ή εθνικιστικά..αν είναι δυνατόν.Το περιβάλλον είναι ένα,η γη είναι ΜΙΑ..και όταν η ελλάδα θα λιώνει στους 50 βαθμούς..και οι παράκτιες περιοχές θα έχουν καλυφθεί απο τη θάλασσα(βλέπε λιώσιμο πάγων κλπ),όταν θα έχουμε χάσει τη μισή χλωρίδα και πανίδα μας..έλα μετά εσύ να μου πεις για την κρήτη σου..και τις εταιρίες της.Ας πάρουν λοιπόν και αυτές τα μέτρα τους..και ας νοιαστούν για το περιβάλλον και όλους εμάς,γιαν να νοιαστούμε και εμείς για αυτούς.Δυστυχώς..δεν έχουμε καθόλου καταλάβει τι μας περιμένει..
Μα κανείς δε το είδε έτσι που λες...Νομίζω είναι λογικό να παραθέσω ένα παράδειγμα για το οποιο έχω αμεση εμπειρία και βιώματα για να στηρίξω τις γενικές τοποθετήσεις μου .Αυτό που συμβαίνει στο τόπο μου, συμβαίνει σε όλη την Ελλάδα, σε όλες τις χώρες και τις ηπείρους. Αν θες σου αναλύω πως λειτουργεί η πράσινη αναπτυξη στην Αφρική και σε άλλες χώρες γιατί δυστυχώς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο δρα και εκεί.
Δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τη ''Κρήτη μου'' ,απλά έτυχε να ζω εκεί οπότε εκεί δίνω τον αγώνα μου αλλά αν χρειαστεί και μπορώ θα πάω και στην βόρεια ελλάδα, και στη τουρκία και στην Αφρική.

Απλά αυτό που δε καταλαβαίνεις είναι οτι οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί.Οι εταιρείες έχουν ως κυριο και μοναδικό σκοπό το κέρδος ,τιποτα άλλο.Και οι πολιτικοί (εδώ ΕΕ ) δεν είναι παρά μαριονέτες μεγάλων οικονομικών συμφερόντων.
Δε σε κατηγορώ γιατί με τόση πλυση εγκεφαλου που μας γίνεται και γω αρχικά στηριζα να γίνουν αυτά τα έργα στο τόπο μου γιατί είχα την ίδια αποψη με εσενα:
''Οκ, τι πειράζει να γίνουν ιδιωτικά αν είναι να σωθεί ο πλανήτης και να σταματησουμε να μολυνουμε την ατμοσφαιρα; Τι πειράζει που θα τα διαχειρίζονται εταιρείες αν είναι για το καλό του περιβάλλοντος;;
Πφφφφ....μα τι κολημμενοι άνθρωποι αντιτιθονται στις ΑΠΕ;;Δεν καταλαβαίνουν το μεγεθος του προβλήματος;;;; Ας κάνουμε μερικές θυσίες για το ευρύτερο καλό ,ας ελεγχουν εταιρείες την ενεργεια αρκεί να μη μολύνεται το περιβάλλον.''
Και άλλα τετοια παιδιάστικα και απλοικά σκεφτόμουν . Αυτά μας μαθαιναν στην περιβαλλοντική ομαδα στο σχολείο , αυτά πίστευα και κυνηγούσα το μικρό μου αδελφάκι αν τύχαινε να παίζει με νερόφουσκες να μη σπαταλάει το νερό.
Στη πορεία που έπεφταν στα χερια μου τα διαφορα έγγραφα που μάζευε ο αδελφός μου για να σταματήσει τις εταιρείες ,άρχισα να συνειδητοποιώ το μέγεθος της απάτης και της βρωμιάς που κρύβοταν πίσω από όλα αυτά τα όμορφα και πράσινα κατα τα άλλα.
Αιολικά πάρκα φαντάσματα που αφού πήραν τις επιδοτήσεις τις ΕΕ και ρήμαξαν το τοπικό οικοσύστημα οι ''πρασινες'' εταιρείες έγιναν καπνός,μίζες εκατομμυρίων σε ΡΑΕ και πολιτικούς και άλλα πολλά.
Ετσι άρχισα να συνειδητοποιώ οτι κάτι που έχει ως σκοπό μόνο το κέρδος λίγων επιχειρηματιών δεν ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το περιβάλλον .Πόσο ανόητο είναι λοιπόν να περιμένω από τρίτους και δει φραγκοφονιάδες να σώσουν τη Γη μας.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, δε μιλάω ούτε με ειρωνεία, ούτε με ύφος ''τα ξέρω όλα έλα να σου ανοιξω τα ματια''. Απλά αυτά έχω διαπιστώσει από τη μικρή εμπειρία μου.

Ο μόνος τρόπος να βοηθήσουμε τη Γη μας είναι κατα τη γνώμη μου να γεμίσουμε τη καρδιά μας αγάπη και ταπείνωση , οργανωμένοι και όχι ο καθένας μόνος του συλλογικά να δράσουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:56, 21-05-11:

To σημαντικό για μένα είναι, ο άλλος να είναι,καταρχήν ευαισθητοποιημένος για το περιβάλλον...και βλέπω ότι είσαι!
Απο εκεί και πέρα βέβαια,δεν αρκέι η ευαισθητοποίηση..,ούτε να γεμίσουμε την καρδιά μας με αγάπη,ούτε να τα περιμένουμε απο το κράτος...ας κάνουμε ΕΜΕΙΣ σαν άτομα,ότι μπορούμε..διότι αν περιμένουμε απο το κράτος..και γενικά τα κράτη,..σωθήκαμε.Τα υπόλοιπα,είναι πολύ βαθειά νερά για εμάς..και τόσο διαπλεκώμενα,που είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσουμε ποιός λέει την αλήθεια και ποιός όχι.
ΥΓ...μα και βέβαια δεν πιστεύω ότι αυτές οι εταιρίες είναι οι σωτήρες μας.Τόση ηλιθιότητα δεν την κουβαλάω.Εξάλλου το έχω γράψει και πιό πάνω..ότι "ΑΣΧΕΤΑ απο τον λόγο που το ΄κανουν..."..αυτό.λέει πολλά.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:39, 21-05-11:

Domenica συμφωνω μαζι σου για της εταιριες και για το ποσο ψευτικη ειναι η πρασιννη αναπτυξη, τι μπορουμε ομως να κανουμε κατα την γνωμη σου ο καθενας μας με την μηδαμινη δυναμη που εχει;

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 16:32, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Domenica συμφωνω μαζι σου για της εταιριες και για το ποσο ψευτικη ειναι η πρασιννη αναπτυξη, τι μπορουμε ομως να κανουμε κατα την γνωμη σου ο καθενας μας με την μηδαμινη δυναμη που εχει;
Φίλε dark είμαι πολύ μικρή για να σου δώσω νομίζω μια καλή απάντηση σε αυτό που ρωτάς και είναι μια ερώτηση που τη κάνω κι εγώ στον εαυτό μου.
Αν θες όμως μια απάντηση βάσει των μικρών βιωμάτων μου θα κάνω μια προσπάθεια να σου πω τι νομίζω οτι θα μπορούσε να φανεί αποτελεσματικό..
Όταν ήλθαν στο χωριό μου να φτιάξουν θυγατρικές εταιρείες της EDF ( κατι σαν τη δεη της γαλλίας με 32 πυρηνικά εργοστάσια) ένα τεράστιο υβριδικό πάρκο (αιολικό+ υδροηλεκτρικό ) κανείς δεν αντέδρασε. Καμία ενημέρωση της κοινωνίας από τους τοπικούς άρχοντες και όσοι χωριανοί το έμαθαν λόγω αγνοιας ; λόγω κουτοπονηριάς ; δεν είπαν τίποτα. Όταν μαθεύτηκε αργότερα κάποιοι ξεσηκώθηκαν γνωρίζοντας οτι τα πράματα δεν ήταν τόσο απλά και ωραία όσο μας τα παρουσίαζαν.
Παρολαυτά ο αγώνας ενάντια στις εταιρείες είναι πολύ δύσκολος γιατί δεν υπαρχει μαζική αντισταση από όλη την κοινωνία.
Και αυτό γιατί άλλοι δεν πίστευαν στη δυναμη τους (μηδενιστές- δεν αξιζει να αγωνιστώ), άλλοι ήταν υπέρ της εταιρείας είτε γιατί τους πέταξε ένα ξεροκόμματο για ένα χωράφι τους και αυτοί έσκυψαν με δουλοπρέπεια και το πήραν είτε γιατί έχουν πράσινες αυταπάτες, άλλοι δε συμετείχαν στον αγώνα γιατί αν δεν καίγεται το σπίτι τους δεν ξεσηκώνονται. Υπήρχαν κ αυτοί που συμμετείχαν για λόγους αυτοπροβολής (μελλοντικοί υποψηφιοι τοπικοί αρχοντες) και αποπροσανατόλιζαν τον αγώνα σε περίσσειες συγκρούσεις με αστυνομίες και κανάλια για να δειξουν οτι είναι αγωνιστές.
Όπως καταλαβαίνεις είμαστε άνθρωποι γεμάτοι πάθη , εγωισμούς και συμφέροντα.
Αν είχε βάλει ο καθένας στην άκρη το εγώ του και με καθαρή καρδιά έπεφτε στον αγώνα και υπήρχε μεγάλη συμμετοχή θα είχαμε σταματήσει αυτό το έργο. Έχοντας συγκεντρώσει τόσα εγγραφα και τεκμήρια αν δεν ήταν τόσο ξεπουλημένοι οι πλειοψηφία των δικηγόρων και των δικαστών θα είχαμε δικαιωθεί και δικαστικά.
Ίσως με ένα δυναμικό μαζικό αγώνα να είχαμε καταφέρει να απαιτήσουμε η εταιρεία να αναλάβει μόνο τη κατασκευή -όχι να της ανήκει-ενός μικρού αιολικού πάρκου και να γίνουμε ένα ενεργειακά αυτόνομο χωριό χωρίς να καταστρέψουμε όλο το οικοσύστημα του παρθένου αυτού βουνού και χωρίς να παραχωρηθεί ένας από τους μεγαλύτερους υδροφόρους ορίζοντες της Κρητης σε ιδιώτες.
Πφφφφφφφφ..........αν και άμα....(http://www.youtube.com/watch?v=OZNok77TJ_g )ονειρα ,ρομαντικές βλακείες θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Κι όμως ήταν τόσο κοντά η ουτοπία, ήταν στο χέρι μας.

Σόρρυ για τη πολυλογία μου, με λίγα λόγια το μόνο τρόπο που βλέπω να βοηθήσουμε είναι να συμμετέχουμε ενεργά στους εκάστοτε αγώνες που γίνονται εναντια στο βιασμό της φύσης και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Η δύναμη μας δεν είναι μηδαμινή. Αν αυτό σου δίνει δύναμη να σου πω οτι αυτός που αντέδρασε πρώτος στις εταιρείες στο τόπο μου ήταν ο αδελφός μου. Και στην αρχή ήταν μόνος του. Κανείς δεν τον στήριζε. Ουτε καν εγώ η ίδια του αδελφή, γιατί πίστευα οτι ήταν κολλημένος και ήμουν υπέρ των ΑΠΕ ακόμη και από εταιρείες.
Μόνος του, παρατησε τη σχολή του και άρχισε να μαζεύει εγγραφα από δασαρχεια, ΡΑΕ και άλλες δημοσιες υπηρεσίες για να κινηθεί δικαστικά. Μόνος του ,μαζί με λίγους συμφοιτητές του πηγαίναν και μπαίνανε μπροστά από τις μπουλντόζες στην αρχή. Όσα λεφτά έβγαζε από τη μουσική που έπαιζε ,τα έβαζε στον αγωνα του. Ετσι σιγα σιγά καταφερε να ευαισθητοποιησει την υπόλοιπη κοινωνία, γραφοντας σε τοπικές εφημερίδες μιλώντας σε τοπικά κανάλια, πηγαίνοντας από σπίτι σε σπίτι στο χωριό με τα εγγραφα που είχε μαζεψει. Ετσι η συμμετοχή έγινε μεγαλύτερη, παππούδες μπαίνανε μπροστά από τα μηχανηματα της εταιρείας και τρωγανε ξυλο από τα ματ.Καθηστερήσαμε το έργο για 2-3 χρόνια ,κερδίσαμε κάποιες δίκες ...παρολαυτά η εταιρεία σημερα δουλεύει αφού χασαμε το τελευταιο δικαστήριο.

Τεσπα...πάλι πολλά λέω..Το νόημα είναι οτι ένας ανθρωπος ξεκινησε ένα ολοκληρο αγώνα. Αυτό λέει πολλά για τη δύναμη που έχουμε και δε τη καταλαβαίνουμε.

Δε ξέρω τι άλλο να προτείνω αλήθεια...δεν είμαι φωτεινος παντογνώστης..μακάρι να σου έδωσα δύναμη και να σε βοήθησα λίγο...

Υ.Γ. Σόρρυ για το σεντόνι!!:Ρ

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:56, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos

μηδαμινή δύναμη είπες...? μάλιστα.

πουπου...

Λοιπόν, έχω μια διδακτική ιστορία στους όψιμους οικολόγους της παρέας, οι οποίοι κλείνουν τη βρύση
όταν πλένουν τα δόντια, και κοιμούνται μετά ήσυχοι μέσα στην περιβαλλοντολογική τους επαγρύπνηση.

Ή μάλλον δεν θα την πω ακόμα... Θα ρωτήσω κάτι.
Τι συμβαίνει στα ανακυκλώσιμα υλικά εφ' όσον τα πετάξουμε στον κάδο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 24-05-11 στις 13:39. Αιτία: ορθωγραφφεια
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H isida!!! έγραψε στις 13:31, 24-05-11:

εγώ προσωπικά έκανα έναν <<αγώνα >> να έρθουν στην περιόχη μου μπλε κάδοι και μετά από ένα χρόνο παράπανω τα κατάφερα!!!
Να πω την αλήθεια φαντάζομαι ότι τα ανακυκλωσιμα που πετάω στους ειδικούς κάδους δεν ανακυκλώνονται ή τέλος πάντων δεν υφίστανται την κατάλληλη επεξεργασία αλλά τί άλλο μπορώ να κάνω ??? Και επίσης γνωρίζω ότι σε αυτούς τους καδους δεν πετιούνται μόνο ανακυκλώσιμα αλλά και ό,τι άλλο υπάρχει από τους ασυνείδητους...και επαναλαμβάνω το ρητορικό μου ερώτημα..τί μπορώ να κάνω εγώ ???
Όσο για το αν ο καθένας έχει μηδαμινή ή τεράστια δύναμη...και τα δύο ισχύουν ..από τη μια μόνος σου μπορείς να κάνεις τα πάντα με τη θέληση και την υπομονή σου και από την άλλη...τίποτα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:40, 24-05-11:

εγώ προσωπικά έκανα έναν <<αγώνα >> να έρθουν στην περιόχη μου μπλε κάδοι και μετά από ένα χρόνο παράπανω τα κατάφερα!!!

λολ, εγώ τα κατάφερα σε δέκα λεπτά
άπλα έσυρα τον κάδο από την παραπάνω γειτονιά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους