Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρατσισμός & Έλληνες

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:51, 24-07-11:

ειχε κολλησει πανω μου μεχρι που συνηδητοποιησα πως ακουμπαγε το πεος του πανω μου επιτηδες! ιου στην κυριολεξια.
εε,μα εισαι ρατσιστρια.

τι εχει το ξενο πεος?

παντως,,οι μεταναστες στην αθηνα σαν αριθμος δεν ειναι πολλοι,,αλλα ειναι ολοι στο κεντρο..

αν υπηρχε νομος πχ -οπως διαβασα στη Δανεια- καθε τοπος να εχει μεχρι τοσο% αλλοδαπους,,

και μοιραζονταν στην επαρχια οι αλλοδαποι δεν θα ηταν τοσοι πολλοι..

αλλα δυστυχως δεν γινεται ετσι..

πως θα παω εγω σε μια ξενη χωρα, χωρις χαρτια και θα απαιτω κιολας? αν μαλιστα δε μου χαρισουν και τα δικαιωματα της νομιμοποιησης θα τους κλεβω, και θα παρασιτω εις βαρος τους!
προχθες εβλεπα ντοκιμαντερ για το πώς πηγαν μεταναστες στην αυστραλια γερμανια κλπ..

με κρατικες συμφωνιες πηγαν,,το κρατος τους ηθελε δηλαδη,,ηθελε χιλιαδες εργατες,,και τωρα πια γιαυτο δεν δεχονται ευκολα πχ στην Αυστραλια

ενω στην Ελλαδα δεν μας ρωτησε κανενας,,επισημα..απλα εγιναν μπαχαλο η ανατολικη ευρωπη και ασια ασχετα απο εμας,,και γεμισαμε..ξαφνικα

και γιαυτο μας ηρθε και αποτομα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:58, 24-07-11:

στη μανη, εχουμε αρκετους αλβανους, νομιμους, οι οποιοι απασχολουνται στα χωραφια και στις οικοδομες! εχουν ενσωματωθει πληρως στην τοπικη κοινωνια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. το προβλημα προφανως δεν ειναι οι νομιμοι μεταναστες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:23, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Εντυπωσιακά εύστροφος, αντικειμενικός, καθόλου επιθετικός. Σε βαθμό
κουραστικό το μέγεθος της ευστοχίας σου, τόσο που δεν βλέπω να κεντράρεις στο ελάχιστο σε όσα είπα, αντιθέτως πραγματοποιείς το δικό σου εγωκεντρικό παραλήρημα/μονόλογο. Τόση λάβρα αντίδραση είναι ύποπτη. Συνέχισε έτσι, - άλλωστε ένα τόσο πομπώδες ταμπεραμέντο δύσκολα μεταλλάσσεται.
Το ξέρω ότι είμαι διαστροφικά εύστροφος, διαβολικά αντικειμενικός και δικαίως επιθετικός. Σε βαθμό τέτοιο που το μέγεθος της ευστοχίας μου σε κάνει να παραβλέπεις αυτά που έγραψα και να απαντάς λες και βρίσκεσαι στο δελτίο των 8. Θα συνεχίσω έτσι μιας και το ταμπεραμέντο μου είναι αυτό που με κάνει να είμαι αυτό που είμαι, ένας μικρός θεούλης.

http://www.youtube.com/watch?v=xyvFhrDzLfY

Και μια και το ανέφερες, όντως πολλες μαλακίες ειπώθηκαν, από εσένα κυρίως, από όσα πρόλαβα να διαβάσω.
Βαρετό χιούμορ από άνθρωπο με αδύναμα επιχειρήματα. Κακός συνδυασμός μισς, σε μερικά χρόνια μπορεί να φωτιστείς και να δεις τα πράγματα με περισσότερο και καλύτερο χιούμορ. Εξάλλου, είναι θέμα χρόνων και εμπειρίας όπως προανέφερες για να εμφανιστεί η αλήθεια του Κυρίου μπρος μας...

η αθηνα ειναι γεματη λαθρομεταναστες! ζουμε σε μια χωρα που δεν μπορει να διευθετησει αλλα πιο σοβαρα ζητηματα και εσυ ζητας να ασχοληθει με τους χιλιαδες λαθρομεταναστες που βρησκονται εδω παρανομα? εδω ο κοσμος καιγεται...
Η επίλυση των προβλημάτων μπορεί να γίνεται παράλληλα. Δεν σημαίνει ότι ο κόσμος σταμάτησε επειδή υπάρχουν τα προβλήματα με την οικονομική κρίση. Θεωρείς λίγο το πρόβλημα της κατανομής της εργασίας στην Ελλάδα και τα ζητήματα της εγκληματικότητας; Είναι πάγια ζητήματα και οι λύσεις τους αφορούν στροφή στη διαχείριση του μεταναστευτικού. Επειδή ακριβώς ο κόσμος καίγεται είναι καιρός να λυθούν τα προβλήματα πιο γρήγορα και με όσο το δυνατό λιγότερο την συντήρηση για μικροπολιτικούς σκοπούς.

πως τα ζητανε? αφου ενα κρατος δε τους δεχεται πως απαιτουν κατι τετοιο? πως θα παω εγω σε μια ξενη χωρα, χωρις χαρτια και θα απαιτω κιολας? αν μαλιστα δε μου χαρισουν και τα δικαιωματα της νομιμοποιησης θα τους κλεβω, και θα ζω εις βαρος τους!
Γιατί θέλουν να επιβιώσουν. Και είναι θέμα διαχείρισης αν θα απαντήσεις με απραξία (όπως ισχύει μέχρι σήμερα), με λύσσα (όπως ζητούν μερικοί μη-ρατσιστές που θέλουν να τους στοιβάξουν σε πλοία και να τα βουλιάξουν στο Αιγαίο) ή με σύνεση έτσι ώστε να γίνει με ορθολογικό τρόπο μια μεταναστευτική πολιτική που δεν θα επηρεάζεται από τις κορώνες του Καραντζαφέρη και των ανθρώπων που πιστεύουν ότι οι ξένοι έχουν μικρότερη αξία σαν άνθρωποι και να τους κατηγορούν σαν την αιτία των δεινών τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:28, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Η επίλυση των προβλημάτων μπορεί να γίνεται παράλληλα. Δεν σημαίνει ότι ο κόσμος σταμάτησε επειδή υπάρχουν τα προβλήματα με την οικονομική κρίση. Θεωρείς λίγο το πρόβλημα της κατανομής της εργασίας στην Ελλάδα και τα ζητήματα της εγκληματικότητας; Είναι πάγια ζητήματα και οι λύσεις τους αφορούν στροφή στη διαχείριση του μεταναστευτικού. Επειδή ακριβώς ο κόσμος καίγεται είναι καιρός να λυθούν τα προβλήματα πιο γρήγορα και με όσο το δυνατό λιγότερο την συντήρηση για μικροπολιτικούς σκοπούς.

Γιατί θέλουν να επιβιώσουν. Και είναι θέμα διαχείρισης αν θα απαντήσεις με απραξία (όπως ισχύει μέχρι σήμερα), με λύσσα (όπως ζητούν μερικοί μη-ρατσιστές που θέλουν να τους στοιβάξουν σε πλοία και να τα βουλιάξουν στο Αιγαίο) ή με σύνεση έτσι ώστε να γίνει με ορθολογικό τρόπο μια μεταναστευτική πολιτική που δεν θα επηρεάζεται από τις κορώνες του Καραντζαφέρη και των ανθρώπων που πιστεύουν ότι οι ξένοι έχουν μικρότερη αξία σαν άνθρωποι και να τους κατηγορούν σαν την αιτία των δεινών τους.
ειμαι πολυ περιεργη να σακουσω να προτεινεις καποια λυση. και φυσικα το να νομιμοποιηθουν ολοι οι λαθρομεταναστες (που προφανως ηρθαν παρανομα γιατι η ελλαδα δε δεχονταν αλλους αλλοδαπους) δεν αποτελει επιχειρημα. ειναι σα να λες οτι μας εκβιαζουν!!! να μην ερχοντουσαν! οταν μια χωρα δε μπορει να σε δεχτει για καποιους λογους δεν πας και μετα απαιτεις κιολας!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:29, 24-07-11:

αλλους τους κρατας,αλλους τους διωχνεις προς την ευρωπη,αλλους προς τις χωρες τους....

ευκολαα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:43, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ειμαι πολυ περιεργη να σακουσω να προτεινεις καποια λυση. και φυσικα το να νομιμοποιηθουν ολοι οι λαθρομεταναστες (που προφανως ηρθαν παρανομα γιατι η ελλαδα δε δεχονταν αλλους αλλοδαπους) δεν αποτελει επιχειρημα. ειναι σα να λες οτι μας εκβιαζουν!!! να μην ερχοντουσαν! οταν μια χωρα δε μπορει να σε δεχτει για καποιους λογους δεν πας και μετα απαιτεις κιολας!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάς από εμένα λύσεις τη στιγμή που το πολιτικό προσωπικό θα πρέπει να πάρει τις αποφάσεις αλλά λίγο έως πολύ αυτά που πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν είναι:

α. Επιθετικότερη πολιτική στη μαύρη εργασία έτσι ώστε να μην δίνεται η δυνατότητα εκμετάλλευσης τους
β. Απογκετοποίηση του κέντρου
γ. Μεγαλύτερο βάρος στην εκπαίδευση που πρέπει να τους παρέχεται για ενσωμάτωση τους
δ. Καταγραφή όλων των λαθρομεταναστών με σκοπό να γνωρίζει το κράτος ποιους έχει μέσα στα σύνορα του.

Και αυτά βέβαια πάντα με την νοοτροπία μη παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:06, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν ξερω τι ρατσιστες ειμαστε.

αλλα σφαγες οπως του ακροδεξιου στη Νορβηγια δεν καναμε..

Μπρέιβικ: «Στυγερές, αλλά απαραίτητες οι πράξεις μου»
Ο συγκεκριμένος δεν έκανε τα συγκεκριμένα επειδή είναι ακροδεξιός απλά. Είναι επίσης και παράφρων.

Και σφαγές έχουν κάνει βεβαίως και Έλληνες. Ξεχνάς το νεκρό υπήκοο Μπαγκλαντές και τους δεκάδες τραυματίες, θύματα ακροδεξιών, πριν λίγους μήνες;

ναι, αλλα αν δεν δεχονταν εκεινοι να δουλεψουν κατω απο αυτες τις συνθηκες οι ελληνες θα ειχαν δουλεια υποθετω.
Εντάξει love, φαντάζομαι ότι αν εσένα κάποια στιγμή καταρρεύσει η χώρα σου και καταφύγεις σε κάποια άλλη μετά από κουραστικό, επίπονο, καθοδηγούμενο από smugglers ταξίδι και μετά από, συχνά πολύμηνη, παραμονή σε συνοριακό φυλάκιο με άλλους 20 στο ίδιο δωμάτιο, θα αρνηθείς να δουλέψεις χαμηλόμισθα και ανασφάλιστα για να μην βγάλεις το κακό όνομα για τους μετανάστες, ακόμα και αν λιμοκτονείς.

Μπράβο σου που είσαι τόσο μεγαλόψυχη, δείξε όμως λίγη συμπόνοια για όσους δεν είναι τόσο.

Αρχική Δημοσίευση από somebody
Οι περισσοτεροι ζητανε νομιμοποιηση και χαρτια και το κρατος τους αντιμετωπιζει σα παρανομα ζωα, ουτε καν ανθρωπους.
Οι περισσότεροι ψάχνουν άρον-άρον τρόπο να φύγουν επειδή ο τελικός τους σταθμός δεν ήταν ούτως ή άλλως η Ελλάδα. Δυστυχώς λόγω ευρωπαϊκών συμβάσεων, καθώς για τους περισσότερους έχει γίνει 1η ταυτοποίηση εδώ, άπαξ και τους πάρουν δαχτυλικά αποτυπώματα στην Ιταλία ας πούμε, τους γυρνάνε πάλι εδώ. Φαύλος κύκλος για τον οποίο φταίνει οι υπογραφές που βάζει η ίδια η ελληνική κυβέρνηση και όχι οι μετανάστες.

Δεν είναι τυχαίο που μεγάλο ποσοστό όσων έχουν προσφυγικό καθεστώς, και οι οποίοι θα μπορούσαν κάλλιστα να μείνουν νομιμότατα Ελλάδα, την κάνουν για Σκανδιναβία, Γερμανία και λοιπά.

Για το ότι το κράτος τους αντιμετωπίζει ως ζώα θα συμφωνήσω, όμως έχε υπόψην σου ότι υπάρχουν και πολλοί ευαισθητοποιημένοι υπάλληλοι που προσπαθούν να κάνουν την διαφορά!

ειναι οντως πολυ κριμα οι συνθηκες κατω απο τις οποιες ζουν. τι περιμεναν περνοντας παρανομα σε μια ξενη χωρα?
Κάποιοι δεν είχαν επιλογή. Έχεις στο μυαλό σου τους Πακιστανούς, αλλά υπάρχουν τόσοι Αφγανοί, Σομαλοί, Παλαιστίνιοι, Ιρανοί και πολλοί άλλοι που αν δεν έφευγαν απλά θα ήταν σφαγμένοι. Επίσης, έχε υπόψην σου ότι πολλοί από τους σκουρόχρωμους που βλέπεις και φρικάρεις δεν είναι παράνομοι, αλλά τελείως νόμιμοι μέσα από το προσφυγικό τους στάτους, ή τις ανθρωπιστικές βοήθειες που έχουν πάρει. Πού ξέρεις ποιός είναι και ποιός δεν είναι; Και δε νομίζω πως ο χ χρυσαυγίτης ρωτάει για άδεια παραμονής πριν κάνει επίθεση.

στο λεωφορειο μια φορα ενας ηταν ορθιος και εγω καθομουν στην εξω πλευρα. ειχε κολλησει πανω μου μεχρι που συνηδητοποιησα πως ακουμπαγε το πεος του πανω μου επιτηδες! ιου στην κυριολεξια. υπαρχουν και πολλοι γλοιωδες ελληνες αλλα ως τωρα μαλλον πετυχαινω μονο τους ξενους.
Εμένα το συγκεκριμένο σκηνικό μου έχει τύχει περισσότερες φορές (καθώς είμαι και μεγαλύτερη) και σχεδόν πάντα επρόκειτο για Έλληνες, εκτός από 2-3 φορές που το άτομο Αλβανο/βαλκανοέφερνε (επομένως ήταν μάλλον νόμιμο. Στο λέω επειδή έχεις κολλήσει με το αν ειναι νόμιμος ή παράνομος ο άλλος ως πηγή του κακού). Δεν λέω ότι δεν θα κάνει και ο Άραβας, ή, πολύ λιγότερο, ο Ασιάτης κάτι αντίστοιχο, αλλά οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι να μαζέψουν μερικά χρήματα και να ξεκουμπιστούν, όχι να γκομενίσουν.

στη μανη, εχουμε αρκετους αλβανους, νομιμους, οι οποιοι απασχολουνται στα χωραφια και στις οικοδομες! εχουν ενσωματωθει πληρως στην τοπικη κοινωνια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα. το προβλημα προφανως δεν ειναι οι νομιμοι μεταναστες...
Οι νόμιμοι Αλβανοί που αναφέρεις μπήκαν στην πλειοψηφία τους παράνομα στην χώρα. Απλά στην πορεία νομιμοποιήθηκαν και με τα χρόνια ενσωματώθηκαν. Όταν είχαν πρωτομπεί έτρωγαν χειρότερα βρισίδια από όσα τρώνε τώρα οι Ασιάτες. Προφανώς οι μεταβάσεις είναι επίπονες.

Με το παραπάνω θέλω να σου πω ότι σημασία δεν έχει αν κάποιος μπήκε νόμιμα ή παράνομα τόσο, αλλά κυρίως η αντιμετώπιση της χώρας, αλλά και το πώς έγινε (αν έγινε) η ενσωμάτωσή του. Άλλωστε στην Βρετανία που έχω ζήσει οι Ινδοί, Πακιστανοί και λοιπά είναι πολύ ενσωματωμένοι, κι ας είναι αλλόθρησκοι και μελαμψοί. Χρειάστηκαν απλά χρόνια για να επιτευχθεί η αμοιβαία αποδοχή και κατανόηση.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:13, 24-07-11:

αν δε δεχονταν αυτοι να δουλεψουν κατω απο αυτες τις αθλιες συνθηκες ισως υπηρχε καλυτερο μελλον στο τομεα της εργασιας. η μητερα μου ειχε παει να πλυνει το αυτοκινητο και λεει στον υπευθυνο "γιατι δεν εχεις ουτε εναν ελληνα υπαλληλο?" και της απανταει πως κανενας ελληνας δεν ηθελε να δουλεψει. λογικο πως να θελεις να δουλεψεις για μεροκαματο ουτεν καν 10 ευρω την ημερα? αν δε δεχοταν οι ξενοι να δουλεψουν κατω απο αυτες τις συνθηκες δε θα υπηρχε περισσοτερος ζηλος?
Εντάξει, μην τρελαίνεσαι. Κι εσύ αν ήσουν σε ξένη χώρα χωρίς στον ήλιο μοίρα θα έκανες οτιδήποτε για ένα πιάτο φαΐ. Δεν νομίζω να ήθελες κι εσύ να σε διώξουν πίσω.

Σαφώς, βέβαια, είμαι υπέρ των μεταναστών που είναι εδώ νόμιμα και έχουν όλα τα απαραίτητα χαρτιά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:33, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εντάξει love, φαντάζομαι ότι αν εσένα κάποια στιγμή καταρρεύσει η χώρα σου και καταφύγεις σε κάποια άλλη μετά από κουραστικό, επίπονο, καθοδηγούμενο από smugglers ταξίδι και μετά από, συχνά πολύμηνη, παραμονή σε συνοριακό φυλάκιο με άλλους 20 στο ίδιο δωμάτιο, θα αρνηθείς να δουλέψεις χαμηλόμισθα και ανασφάλιστα για να μην βγάλεις το κακό όνομα για τους μετανάστες, ακόμα και αν λιμοκτονείς.

Μπράβο σου που είσαι τόσο μεγαλόψυχη, δείξε όμως λίγη συμπόνοια για όσους δεν είναι τόσο.
και ετσι μενουν οι ελληνες πολιτες σαυτες τις συνθηκες! τι καλα! ^^

Οι περισσότεροι ψάχνουν άρον-άρον τρόπο να φύγουν επειδή ο τελικός τους σταθμός δεν ήταν ούτως ή άλλως η Ελλάδα. Δυστυχώς λόγω ευρωπαϊκών συμβάσεων, καθώς για τους περισσότερους έχει γίνει 1η ταυτοποίηση εδώ, άπαξ και τους πάρουν δαχτυλικά αποτυπώματα στην Ιταλία ας πούμε, τους γυρνάνε πάλι εδώ. Φαύλος κύκλος για τον οποίο φταίνει οι υπογραφές που βάζει η ίδια η ελληνική κυβέρνηση και όχι οι μετανάστες.
το οτι το ελληνικο κρατος ειναι ηλιθιο δεν ειναι κατι καινουριο. το προβλημα ομως εχει ως αφετηρια το γεγονος οτι περνανε τα συνορα χωρις να εχουν την απαραιτητη αδεια. δεν θα παω κρυφα σε μια ξενη χωρα, θα απαιτω χαρτια (κατι το οποιο ηξερα απο την αρχη πως δε δικαιουμουν αφου δε μου εδωσαν εξαρχης) και μετα επειδη το ξενο κρατος δε με φροντιζει (λες και ειναι υποχρεωμενο) θα κλεβω και θα αλωνιζω σε γκετα και οι πολιτες της χωρας θα φοβουνται να περασουν απο το κεντρο της χωρας τους! επισης σε περιπτωση που συναντησω καποιον ντοπιο εκει θα μου ειναι τεραστια εκπληξη καθως ολους τους ντοπιους θα τους εχουμε να μας φοβουνται!

Κάποιοι δεν είχαν επιλογή. Έχεις στο μυαλό σου τους Πακιστανούς, αλλά υπάρχουν τόσοι Αφγανοί, Σομαλοί, Παλαιστίνιοι, Ιρανοί και πολλοί άλλοι που αν δεν έφευγαν απλά θα ήταν σφαγμένοι. Επίσης, έχε υπόψην σου ότι πολλοί από τους σκουρόχρωμους που βλέπεις και φρικάρεις δεν είναι παράνομοι, αλλά τελείως νόμιμοι μέσα από το προσφυγικό τους στάτους, ή τις ανθρωπιστικές βοήθειες που έχουν πάρει. Πού ξέρεις ποιός είναι και ποιός δεν είναι; Και δε νομίζω πως ο χ χρυσαυγίτης ρωτάει για άδεια παραμονής πριν κάνει επίθεση.
τι σχεση εχω εγω με χρυσαυγιτες?
ας υπαρξει μεριμνα να φυγουν οσοι δεν ειναι νομιμοι τοτε!

Εμένα το συγκεκριμένο σκηνικό μου έχει τύχει περισσότερες φορές (καθώς είμαι και μεγαλύτερη) και σχεδόν πάντα επρόκειτο για Έλληνες, εκτός από 2-3 φορές που το άτομο Αλβανο/βαλκανοέφερνε (επομένως ήταν μάλλον νόμιμο. Στο λέω επειδή έχεις κολλήσει με το αν ειναι νόμιμος ή παράνομος ο άλλος ως πηγή του κακού). Δεν λέω ότι δεν θα κάνει και ο Άραβας, ή, πολύ λιγότερο, ο Ασιάτης κάτι αντίστοιχο, αλλά οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι να μαζέψουν μερικά χρήματα και να ξεκουμπιστούν, όχι να γκομενίσουν.
ολοι για να φυγουν ερχονται και οσο πανε αυξανονται αντι να μειωνονται!

Οι νόμιμοι Αλβανοί που αναφέρεις μπήκαν στην πλειοψηφία τους παράνομα στην χώρα. Απλά στην πορεία νομιμοποιήθηκαν και με τα χρόνια ενσωματώθηκαν. Όταν είχαν πρωτομπεί έτρωγαν χειρότερα βρισίδια από όσα τρώνε τώρα οι Ασιάτες. Προφανώς οι μεταβάσεις είναι επίπονες.
εχοντας πολυ καλη παιδικη φιλη αλβανιδα, αποσο γνωριζω μεγαλα κυματα μεταναστων απο την αλβανια ηρθαν το 90 που ανοιξαν οι φυλακες τους και προφανως δεν ηρθαν και οι καλυτεροι ανθρωποι στη χωρα μας. λογικο αρα να υπαρχουν αντιδρασεις. οσοι ξεχωρισαν με τη συμπεριφορα τους φανηκε.

Με το παραπάνω θέλω να σου πω ότι σημασία δεν έχει αν κάποιος μπήκε νόμιμα ή παράνομα τόσο, αλλά κυρίως η αντιμετώπιση της χώρας, αλλά και το πώς έγινε (αν έγινε) η ενσωμάτωσή του. Άλλωστε στην Βρετανία που έχω ζήσει οι Ινδοί, Πακιστανοί και λοιπά είναι πολύ ενσωματωμένοι, κι ας είναι αλλόθρησκοι και μελαμψοί. Χρειάστηκαν απλά χρόνια για να επιτευχθεί η αμοιβαία αποδοχή και κατανόηση.
για να τους λεει ενα κρατος δε σας δινω αδεια να μπειτε στη χωρα, σημαινει πως δεν μπορει να τους ενσωματωσει. παρολα αυτα εξακολουθουν να ερχονται. ποιος τους φταιει?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 24-07-11 στις 19:27.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:34, 24-07-11:

Και κάτι άλλο, επειδή συχνά μιλάμε για "πλήρη ενσωμάτωση" εννοώντας ότι οι μεν και οι δε καταφέρνουν να συνυπάρχουν. Το συγκεκριμένο είναι απλά ανοχή, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Πλήρης ενσωμάτωση θα υπάρξει αν παρουσιάσεις τον Αλβανό σύντροφό σου στην μαμά σου, της πεις ότι σκέφτεστε να παντρευτείτε και εκείνη χαρεί. Ή όταν η κολλητή φίλη της κόρης σου, εκείνη στης οποίας το σπίτι θα κοιμάται στα καθιερωμένα εφηβικά "sleep-overs", εκείνη με την οποία θα μοιράζεται τα μυστικά της και θα υπάρχει σαφής αλληλοεπιρροή θα είναι Αλβανίδα και εσύ θα αισθάνεσαι την ίδια ασφάλεια με το να ήταν ομοεθνής σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:38, 24-07-11:

Ή όταν η κολλητή φίλη της κόρης σου, εκείνη στης οποίας το σπίτι θα κοιμάται στα καθιερωμένα εφηβικά "sleep-overs", εκείνη με την οποία θα μοιράζεται τα μυστικά της και θα υπάρχει σαφής αλληλοεπιρροή θα είναι Αλβανίδα και εσύ θα αισθάνεσαι την ίδια ασφάλεια με το να ήταν ομοεθνής σου.
η κολλητη μου σε ολα τα σχολικα μου χρονια ηταν απο την αλβανια! οι γονεις μου συμπαθουν υπερβολικα τους γονεις της και γενικοτερα ολη την οικογενεια και εκεινοι το ιδιο! σε διακοπες την ειχαμε παρει μαλιστα μαζι ενα καλοκαιρι, και εμενα με ειχαν προσκαλεσει για διακοπες στην αλβανια καθως εχουν σπιτι σε τουριστικη περιοχη!

πραγματικα ειναι απειρες οι φορες που εχω κοιμηθει στο σπιτι τους και εκεινη στο δικο μου! οταν μαλιστα καναμε ανακαινιση το 2003 στο σπιτι μας μαντεψε ποιοι με φιλοξενουσαν!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:56, 24-07-11:

το οτι το ελληνικο κρατος ειναι ηλιθιο δεν ειναι κατι καινουριο. το προβλημα ομως εχει ως αφετηρια το γεγονος οτι περνανε τα συνορα χωρις να εχουν την απαραιτητη αδεια. δεν θα παω κρυφα σε μια ξενη χωρα, θα απαιτω χαρτια (κατι το οποιο ηξερα απο την αρχη πως δε δικαιουμουν αφου δε μου εδωσαν εξαρχης) και μετα επειδη το ξενο κρατος δε με φροντιζει (λες και ειναι υποχρεωμενο) θα κλεβω και θα αλωνιζω σε γκετα και οι πολιτες της χωρας θα φοβουνται να περασουν απο το κεντρο της χωρας τους! επισης σε περιπτωση που συναντησω καποιον ντοπιο εκει θα μου ειναι τεραστια εκπληξη καθως ολους τους ντοπιους θα τους εχουμε να μας φοβουνται!
Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία τους απαιτεί χαρτιά. Έχεις μιλήσει με πολλούς και σου το είπαν;

τι σχεση εχω εγω με χρυσαυγιτες?
Είπα εγώ ότι έχεις σχέση με τους χρυσαυγίτες;

ολοι για να φυγουν ερχονται και οσο πανε αυξανονται
Νομίζω ότι σου εξήγησα αρκετά αναλυτικά τους λόγους που το παραπάνω συμβαίνει. Αν αμφιβάλλεις για τα λεγόμενά μου (που δεν θα έπρεπε επειδή έχω ψάξει πολύ το ζήτημα) μπορείς να το ψάξεις και μόνη σου από το να πετάς έτσι απλά φράσεις-κλισέ.
εχοντας πολυ καλη παιδικη φιλη αλβανιδα, αποσο γνωριζω μεγαλα κυματα μεταναστων απο την αλβανια ηρθαν το 90 που ανοιξαν οι φυλακες τους και προφανως δεν ηρθαν και οι καλυτεροι ανθρωποι στη χωρα μας. λογικο αρα να υπαρχουν αντιδρασεις. οσοι ξεχωρισαν με τη συμπεριφορα τους φανηκε.
Επειδή εγώ πήγαινα Δημοτικό όταν είχαν έρθει οι Αλβανοί θυμάμαι αρκετά το δούλεμα και το βρισίδι που έτρωγαν τα Αλβανάκια από μερίδα Ελλήνων συμμαθητών. Και μιλάμε για παιδάκια, όχι για φυλακόβιους και λοιπά. Νομίζω ότι το να αναφερόμαστε σε εκείνη την περίοδο μιλώντας για "ρατσισμό που δημιουργήθηκε λόγω των Αλβανών βαρυποινιτών" είναι έμμεσος τρόπος να δικαιολογήσουμε στους εαυτούς μας παλιές μας συμπεριφορές για τις οποίες δεν είμαστε περήφανοι. Η αλήθεια είναι ότι ο ρατσισμός προς τους Αλβανούς υπήρχε επειδή ήταν Αλβανοί, και όχι επειδή ορισμένοι το είχαν σκάσει από τις φυλακές. Άλλωστε τα "αστεία" προς τα Αλβανάκια στο σχολείο δεν εστιάζονταν στην "βίαιη συμπεριφορά" τους, αλλά στην "κατωτερότητά" τους, πνευματική, εμφανισιακή και λοιπά.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:00, 24-07-11:

Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία τους απαιτεί χαρτιά. Έχεις μιλήσει με πολλούς και σου το είπαν;
αν δεν εχεις χαρτια σε μια χωρα δεν εχεις δικαιωμα και να μεινεις σε αυτην.

Επειδή εγώ πήγαινα Δημοτικό όταν είχαν έρθει οι Αλβανοί θυμάμαι αρκετά το δούλεμα και το βρισίδι που έτρωγαν τα Αλβανάκια από μερίδα Ελλήνων συμμαθητών. Και μιλάμε για παιδάκια, όχι για φυλακόβιους και λοιπά. Νομίζω ότι το να αναφερόμαστε σε εκείνη την περίοδο μιλώντας για "ρατσισμό που δημιουργήθηκε λόγω των Αλβανών βαρυποινιτών" είναι έμμεσος τρόπος να δικαιολογήσουμε στους εαυτούς μας παλιές μας συμπεριφορές για τις οποίες δεν είμαστε περήφανοι. Η αλήθεια είναι ότι ο ρατσισμός προς τους Αλβανούς υπήρχε επειδή ήταν Αλβανοί, και όχι επειδή ορισμένοι το είχαν σκάσει από τις φυλακές. Άλλωστε τα "αστεία" προς τα Αλβανάκια στο σχολείο δεν εστιάζονταν στην "βίαιη συμπεριφορά" τους, αλλά στην "κατωτερότητά" τους, πνευματική, εμφανισιακή και λοιπά.
το 96 που πηγαινα πρωτη δημοτικου ειχαμε 4-5 παιδακια που ηταν απο αλβανια και ποτε κανεις μας δε τους κοροιδεψε ημασταν ολοι φιλοι μαζι τους! μαλιστα σε ενα κοριτσακι που δεν ειχε καθολου λεφτα ειχαν μαζεψει οι γονεις ενα σεβαστο χρηματικο ποσο και της πηραν καποιο δωρο!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:00, 24-07-11:

η κολλητη μου σε ολα τα σχολικα μου χρονια ηταν απο την αλβανια! οι γονεις μου συμπαθουν υπερβολικα τους γονεις της και γενικοτερα ολη την οικογενεια και εκεινοι το ιδιο! σε διακοπες την ειχαμε παρει μαλιστα μαζι ενα καλοκαιρι, και εμενα με ειχαν προσκαλεσει για διακοπες στην αλβανια καθως εχουν σπιτι σε τουριστικη περιοχη!

πραγματικα ειναι απειρες οι φορες που εχω κοιμηθει στο σπιτι τους και εκεινη στο δικο μου! οταν μαλιστα καναμε ανακαινιση το 2003 στο σπιτι μας μαντεψε ποιοι με φιλοξενουσαν!
Το 3ο πρόσωπο δεν αναφερόταν σαφώς σε εσένα (και τα ερωτήματα ήταν θεωρητικά, δεν περίμενα να μου απαντήσει κάποιος συγκεκριμένα, αλλά περισσότερο να σκεφτεί πώς θα αντιδρούσε σε τέτοιου είδους περιπτώσεις). Χαίρομαι για την άμεση απάντησή σου βέβαια, μολαταύτα ήταν μονομερής.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:05, 24-07-11:

το 96 που πηγαινα πρωτη δημοτικου ειχαμε 4-5 παιδακια που ηταν απο αλβανια και ποτε κανεις μας δε τους κοροιδεψε ημασταν ολοι φιλοι μαζι τους! μαλιστα σε ενα κοριτσακι που δεν ειχε καθολου λεφτα ειχαν μαζεψει οι γονεις ενα σεβαστο χρηματικο ποσο και της πηραν καποιο δωρο!
Χαίρομαι, αλλά δεν μου λες κάτι καινούριο. Μήπως να αναφέρει και η 9χρονη βαφτιστήρα της μαμάς μου για το ότι εν έτει 2011 δεν κοροϊδεύουν τα Αλβανάκια στο σχολείο; Εγώ μίλησα για παλαιότερες εποχές, όταν είχαν πρωτοέρθει οι Αλβανοί (1989-1990). Και τότε τα χλεύαζαν, τα κορόιδευαν (εννοείται δεν το έκαναν όλα τα παιδιά, αλλά μερίδα τους) και το να σε πει κάποιος "Αλβανό" θεωρούταν μεγάλη προσβολή. Τι να κάνουμε, έτσι ήταν!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:09, 25-07-11:

Η λέξη γκέττο δε δέχεται πληθυντικό.

λολ... γουατέβα. Λοιπόν παλικάρια μου,
είμαστε ρατσιστές.

Γιατί μπήκαμε στην Πολυπολιτισμικότητα του 21ου αιώνα με τα τσαρούχια του 19ου.

Ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί η κατάσταση, είναι

α) Να μας στείλουν όλους μετανάστες.

β) Να ζήσουμε με τους "ξένους" αρκετά ώστε να συνηθίσουμε το γεγονός
πως κάποιοι πλούτισαν από το εμπόριο αυτών των ανθρώπων.

Θα μου πείτε, εδώ κάποιοι πλούτισαν στις δικές μας πλάτες, όσο εμείς κουνούσαμε πλαστικές σημαίες
Τελικά, δε μας χωρίζουν τόσα πολλά από τους Μετανάστες...
(Εκτός από το ότι, εμείς δεν έχουμε άλλο μέρος να γυρίσουμε να σωθούμε)

Βέβαια εδώ δεν χωνεύουμε ο ένας τον άλλο,
θα χωνέψουμε τους μαύρους και τους κίτρινους;

υγ. πω πω είμαι ρατσιστής.
πιστεύω ότι ο σύγχρονος Έλλην θέλει κλωτσιές.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:56, 25-07-11:

Βέβαια εδώ δεν χωνεύουμε ο ένας τον άλλο,
θα χωνέψουμε τους μαύρους και τους κίτρινους;
ποσο αληθεια λες..

εδω υπαρχει ρατσισμος και πολεμος σε μενα πχ οταν ηρθα μικρος σε ενα χωριο και εζησα..

καθε μικρη κοινωνια ή καστα κανει κοντρα για να μπει καποιος νεος και αγνωστος μεσα..

ακομα και στα ζωα..κατι καινουρια γατακια που ειχαν ερθει στην αυλη μου,,φαγανε αρκετη απομονωση απο τις υπολοιπες γατες μεχρι να τα δεχτουν στην παρεα..και να φανε μαζι τους

το αρρωστο ειναι οταν εχουμε ξυλο και κυριως θανατους φονους απο ακραια αντιθεση..οπως με τους πλαβους ακροδεξιους ακροαριστερους κλπ..

εκει η φυσικη ταση δυσπιστιας γινεται αυτοκαταστροφικη για την κοινωνια και πρεπει να ελεγχεται,,και να σταματαει..

We Are Not Really Germans'

New Study Looks at Challenges Faced by Germany's Muslims

By Sheila Lalwani in Berlin

dpa
Many women in Germany who wear the headscarf say they experience barriers to employment, according to a new survey published by the Open Society Institute.

It's no secret that many immigrants have a hard time in Germany. A new study has found that women wearing headscarves have a particularly hard time on the job market and a quarter of those with Turkish backgrounds face discrimination when looking for work.

It is early afternoon at Internet Treffpunkt, a convenience store in Kreuzberg, a neighborhood in Berlin that is home to many Turks and other minorities. Hedi Dashti, the store's proprietor, is busy. One customer hands over her parcel to send through his DHL counter. Another customer buys cigarettes. The door swings open, ushering in the blustery winter wind, and a third customer waves hello.

Dashti -- an immigrant from Iraq who fled to Germany 20 years ago with his family -- speaks to customers in English, German and his mother tongue, Kurdish. He has adjusted to life in Germany and made German friends, while also maintaining his religious identity: Dashti is a practicing Muslim, abstains from eating pork and observes Friday prayers. And despite occasionally feeling like an outsider, he really wishes he had German citizenship. ''We are not really Germans, but Germany is our country,'' Dashti said.
It is a dilemma shared by many of Germany's approximately four million Muslims. And a new survey supports the widespread feeling of dislocation that many of them feel.
Far from Encouraging
Released in Berlin on Monday, the Open Society Institute's report entitled "Muslims in Europe: A Report on 11 EU Cities" paints a familiar picture of stunted integration among the some 15 to 20 million Muslims living in the European Union. The number is expected to double by 2025. Two German cities, Berlin and Hamburg, are among the cities the report focused on.
It's findings are far from encouraging. The report says that unemployment is twice the national average for Turkish nationals in Germany, and that 28 percent of Turks reported discrimination when looking for work. Twenty-three percent said they encountered it at work.
In particular, "things are getting worse for veiled women" in Germany, according to one survey respondent, referring to the headscarf, which is widely prevalent in Germany. The report points out that women wearing headscarves are vulnerable to discrimination on the job. Wearing religious symbols such as the headscarf is banned in certain German government jobs, but women said the attitude has spilled over into the private sector. Some women in the study also said wearing headscarves prevented them from participating in all areas of work, or from securing apprenticeships or internships at all.
The report also focused on education, and again found Germany wanting. Survey respondents reported a culture of low aspirations and discouragement by schoolteachers grounded in assumptions and stereotypes about students based on their religious or cultural backgrounds. The report cited improving access to education, particularly at a young age, as critical with German language knowledge prior to entering school seen as a key.
A Favored Destination
''Unless you get that right, you are going to have problems,'' Nazia Hussain, director of the project, told SPIEGEL ONLINE.
The study's findings correspond with a number of similar surveys undertaken in Germany and Europe in recent years. A Jan. 2009 study conducted by the Berlin-based Institute for Population and Development found that Turkish immigrants in particular are faring badly, with many struggling to integrate even if they come from families which arrived in Germany generations ago. A 2009 study by the Bertelsmann Foundation found that failed integration was costing Germany up to €16 billion per year.
Much of the problem is rooted in a German society that has yet to come to grips with having become a favored destination for immigrants. While the Open Society Report points out that citizenship in adopted nations is essential to building social cohesion, many immigrants in Germany do not have German passports. Indeed, even children of immigrant families born in Germany are not automatically granted citizenship.
As a result, immigrants in Germany -- even those who have achieved citizenship -- often feel excluded, the study found.

Such attitudes are not surprising, says Dr. Ruth Mandel, whose 2008 book, "Cosmopolitan Anxieties: Turkish Challenges to Citizenship and Belonging in Germany," largely focuses on Turks in Berlin. Even if German laws allow immigrant children born in Germany to apply for citizenship, German society as a whole may not consider them German. ''It will take the German masses quite a while to accept it,'' Mandel says Still, Dashti says from behind his counter, things could be worse. ''Germany -- as the Kurdish people say -- is safe from war. It is in Europe. Every immigrant thinks Europe and America is great.''
But then again, things could be so much better.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 25-07-11 στις 12:17.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 17:53, 25-07-11:

Χαίρομαι, αλλά δεν μου λες κάτι καινούριο. Μήπως να αναφέρει και η 9χρονη βαφτιστήρα της μαμάς μου για το ότι εν έτει 2011 δεν κοροϊδεύουν τα Αλβανάκια στο σχολείο; Εγώ μίλησα για παλαιότερες εποχές, όταν είχαν πρωτοέρθει οι Αλβανοί (1989-1990). Και τότε τα χλεύαζαν, τα κορόιδευαν (εννοείται δεν το έκαναν όλα τα παιδιά, αλλά μερίδα τους) και το να σε πει κάποιος "Αλβανό" θεωρούταν μεγάλη προσβολή. Τι να κάνουμε, έτσι ήταν!
Είναι απορίας άξιο, το γιατί πιάνεσαι με παιδάκια του δημοτικού!

Στη θέση των παιδιών, σου προτείνω να συγκρίνεις τον τρόπο που μεταχειρίστηκαν οι Ευρωπαίοι την Ελλάδα, προκειμένου να μας πείσουν οτι μόνο σκύβοντας τον σβέρκο μας και δηλώνοντας υποτέλεια, μόνο τότε θα σωθεί η Ελλάδα και οι Ελληνες.
Μπροστά σε αυτές τις καλοσχεδιασμένες ενέργειες, η λέξη ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ και τα παιδάκια που μαλώνουν-κοροϊδεύουν-τσακώνονται μοιάζουν με ένα ανέκδοτο.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:16, 26-07-11:

για να τους λεει ενα κρατος δε σας δινω αδεια να μπειτε στη χωρα, σημαινει πως δεν μπορει να τους ενσωματωσει. παρολα αυτα εξακολουθουν να ερχονται. ποιος τους φταιει?
Χωρίς να διαφωνώ σε αυτά που λες, να πω όμως οτι στα σύνορα υπάρχουν Έλληνες συνοριοφύλακες που βγάζουν τα κέρατά τους από λαδώματα που τους κάνουν οι παράνομοι λαθρομετανάστες για να κάνουν τα στραβά μάτια και να περάσουν (κι όταν λέω, κάνουν τα στραβά μάτια, το εννοώ κυριολεκτικά. Κάποιος μου είχε πει οτι όταν έφτασε με την οικογένειά του στο "γκισέ" με τον συνοριοφύλακα κατέβηκε και του έδωσε τα χαρτιά αυτών που ήταν νόμιμοι και του έδωσε κι ένα μπουκάλι ουίσκι για αυτόν που δεν είχε χαρτιά. Όταν πήγαν να περάσουν ο συνοριοφύλακας διάβαζε τελείως ανέμελα την εφημερίδα του και "δεν πήρε χαμπάρι" οτι πέρασε κάποιος παράνομα...)

Επίσης το κράτος δε δίνει άδειες επίτηδες για να τους ταλαιπωρεί, να μην τους αφήσει να ορθοποδήσουν. Ενώ αυτοαποκαλούμαι ρατσίστρια μου τα έφερε έτσι η ζωή που δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με αλλοδαπούς. Σε πληροφορώ οτι μου φέρονται καλά και με σέβονται όσο τους φέρομαι καλά και τους σέβομαι. Ακούω ιστορίες λοιπόν για ανθρώπους που είναι χρόνια στην Ελλάδα, εργάζονται, έχουν σταθερή κατοικία, οικογένειες, αλλά δεν τους δίνουν χαρτιά απλά και μόνο για "σπάσιμο".

Επίσης τα χρήματα που βγάζουν εδώ είναι υπερδιπλάσια από το αν δούλευαν στη χώρα τους. Εσύ στη θέση τους θα έμενες στη χώρα σου να δουλεύεις την ίδια δουλειά για το 1/3 των χρημάτων που θα έπαιρνες εδώ με το σκεπτικό οτι "η Ελλάδα μωρέ η κακομοίρα δε δέχεται άλλους μετανάστες";

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 26-07-11 στις 09:58. Αιτία: Σεναριοφύλακας; Λολ
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:53, 26-07-11:

Είναι συνοριοφύλακας. Φύλακας των συνόρων.

Εγώ αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που δηλώνετε ότι οι Έλληνες είναι ρατσιστές με ποια κριτήρια βγάζετε αυτό το συμπέρασμα; Βάσει ποιων συμπεριφορών;
Κάπου διάβασα ότι η Ελληνίδα μάνα θα αντιδράσει αν ο υποψήφιος γαμπρός της είναι Αλβανός. Μιλάμε για την ίδια Ελληνίδα μάνα που θα αντιδράσει εξίσου αν η κόρης της είναι ...γραμματιζούμενη και ο γαμπρός της τεχνίτης. Οκ. σπουδαίο επιχείρημα.
Μη μου πείτε για τις συμπεριφορές ορισμένων κατοίκων στον Αγ. Παντελεήμονα, γιατί αυτές είναι μεμονωμένες και σαφώς δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν έναν ολόκληρο λαό.

Από τη δική μου εμπειρία (που βρίσκομαι μάλιστα καθημερινά στο κέντρο) τα γεγονότα εκδήλωσης συμπάθειας είναι πολύ περισσότερα από εκείνα ένδειξης ρατσισμού, στα οποία ήμουν παρούσα.

Σε ποια άλλη χώρα με αυτή την τροπή που έχει πάρει το κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο, δε θα είχε ξεσπάσει πόλεμος; Σε ποια άλλη χώρα θα φιλοξενούσαμε μετανάστες για την προάσπιση των δικαιωμάτων τους (βλέπε νεοκλασσικό στην Ηπείρου, αρχιτεκτονική σχολή);

Και θα σας περιγράψω και μια ιστορία..
Πέρυσι παραμονή Χριστουγέννων στο πατρικό μου, μας χτύπησε το κουδούνι ο Αλβανός γείτονάς μας, που είχε λίγους μήνες που είχε εγκατασταθεί με την οικογένειά του. Είχε μαζί του το μικρό παιδί του και λέει στον πατέρα μου ότι ήθελε να πάρει μια τηλεόραση με δόσεις, αλλά δεν του τη δίνουν αν δεν υπογράψει (μπει εγγυητής) κάποιος Έλληνας. Του ζήτησε αν μπορεί να γίνει αυτός. Ο πατέρας μου δεν το σκέφτηκε ούτε στιγμή.
Η οικογένεια αυτή δεν είχε ούτε κεντρική θέρμανση στο σπίτι τους, αλλά τα παιδιά ήθελαν τηλεόραση.

Δεν μπορώ αυτό το γεγονός να το αντιμετωπίσω σαν μεμονωμένο. Ο πατέρας μου δεν είναι κανας άγιος. Μπάτσος 35 χρόνια ήταν

Δεν είναι δυνατόν οι ακροδεξιοί να χαρακτηρίζουν έναν λαό. Δε δέχομαι ότι ο Έλληνας είναι ρατσιστής. Δε δέχομαι ότι ο Έλληνας έχει όλα αυτά τα αρνητικά τα οποία του καταλογίζετε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:56, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Είναι συνοριοφύλακας. Φύλακας των συνόρων.
Συγνώμη, ήμουν πολύ φορτισμένη όταν το έγραφα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:07, 26-07-11:

Κάπου διάβασα ότι η Ελληνίδα μάνα θα αντιδράσει αν ο υποψήφιος γαμπρός της είναι Αλβανός. Μιλάμε για την ίδια Ελληνίδα μάνα που θα αντιδράσει εξίσου αν η κόρης της είναι ...γραμματιζούμενη και ο γαμπρός της τεχνίτης. Οκ. σπουδαίο επιχείρημα.
Το συγκεκριμένο το έγραψα εγώ απλά διευκρινίζοντας ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "πλήρη ενσωμάτωση" όπως ανέφερε η love, όταν υπάρχουν επί της ουσίας τόσα στερεότυπα. Επειδή τείνουμε να κάνουμε "καραμέλα" την συγκεκριμένη φράση.

Δεν χρειάζεται να "σιχαίνεσαι" τον άλλον για να τον περιθωριοποιείς. Πολλοί Έλληνες είναι μετριοπαθείς, έχουν επαγγελματικά αλισβερίσια με τους αλλοδαπούς, αλλά η αντιμετώπισή τους απέναντί τους σίγουρα δεν είναι ίσου προς ίσο. "Καλός είναι, αλλά να μην μπει και στο σπίτι μας". Για να μην μιλήσω για τις εκδηλώσεις οίκτου που συχνά συναντά κανείς (και που δεν ισχύουν βέβαια μόνο για τους μετανάστες, αλλά για διάφορες κοινωνικές ομάδες όπως τα ΑμεΑ. Επειδή, σίγουρα, δεν είμαστε ρατσιστές με τα ΑμεΑ, δεν είναι εξάλλου "πολιτικά ορθό" στις μέρες μας, αλλά ότι πρόκειται για περιθωριοποιημένη κοινωνική ομάδα είναι αδιαμφισβήτητο).

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 10:14, 26-07-11:

Ίσως για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην αρχή λόγω της απότομης αλλαγής να ήταν έτσι όπως τα λές αλλά πολύ σύντομα μεταχειρίστηκαν τους Αλβανούς με απόλυτη ισότητα χωρίς να γίνεται η παραμικρή διάκριση υποτιμητικότητας απέναντι στους Έλληνες, αμφιβάλλω πολύ άν άλλοι πιό εξελιγμένοι λαοί είχαν αντίστοιχα την ίδια συμπεριφορά απέναντι σε μετανάστες Έλληνες. Σήμερα κοντεύουμε να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο εργοδότες να προσλαμβάνουν στις δουλειές τους με μεγαλύτερη άνεση Αλβανούς, το κράτος να δίνει περισσότερα προνόμια σε μετανάστες και πολλά άλλα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:19, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Ίσως για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην αρχή λόγω της απότομης αλλαγής να ήταν έτσι όπως τα λές αλλά πολύ σύντομα μεταχειρίστηκαν τους Αλβανούς με απόλυτη ισότητα χωρίς να γίνεται η παραμικρή διάκριση υποτιμητικότητας απέναντι στους Έλληνες, αμφιβάλλω πολύ άν άλλοι πιό εξελιγμένοι λαοί είχαν αντίστοιχα την ίδια συμπεριφορά απέναντι σε μετανάστες Έλληνες. Σήμερα κοντεύουμε να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο εργοδότες να προσλαμβάνουν στις δουλειές τους με μεγαλύτερη άνεση Αλβανούς, το κράτος να δίνει περισσότερα προνόμια σε μετανάστες και πολλά άλλα.
Μα δεν είπα ότι το συγκεκριμένο γινόταν για αιώνες. Ούτε άλλωστε γινόταν από όλα τα παιδιά. Απλά απάντησα στην love η οποία ανέφερε ότι ο όποιος ρατσισμός προς τους Αλβανούς οφειλόταν σε όσους απέδρασαν από τις φυλακές. Έλα όμως που δεν οφειλόταν εκεί! Με το να προσπαθούμε να δικαιολογούμε άδικες και άσχημες συμπεριφορές που είχαμε στο παρελθόν το μόνο που κάνουμε είναι να εθελοτυφλούμε.

Και βέβαια η όποια αρνητική συμπεριφορά των παιδιών προς τους αλλοδαπούς συμμαθητές τους δεν σχετίζεται με τα ίδια τα παιδιά, τα οποία έχουν καθαρό μυαλό που δεν έχει φθείρει ακόμα η ύπαρξη στερεοτύπων, αλλά προφανώς στάσεις και απόψεις που τους καλλιεργεί η οικογένεια. Έχει ενδιαφέρον έρευνα της Unicef του 2001, η οποία είχε εξάγει τότε ενδιαφέροντα συμπεράσματα σε σχέση με τον ρατσισμό και την ξενοφοβία παιδιών και ενηλίκων.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:24, 26-07-11:

Το συγκεκριμένο το έγραψα εγώ απλά διευκρινίζοντας ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "πλήρη ενσωμάτωση" όπως ανέφερε η love, όταν υπάρχουν επί της ουσίας τόσα στερεότυπα. Επειδή τείνουμε να κάνουμε "καραμέλα" την συγκεκριμένη φράση.
Πλήρης ενσωμάτωση δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, απαιτεί χρόνο και δεν έχει να κάνει μόνο με τον τρόπο που οι Έλληνες αντιμετωπίζουν τους μετανάστες, αλλά και με το κατά πόσο επιθυμούν οι ίδιοι να ενσωματωθούν.
Οι Αλβανοί συγκεκριμένα το έχουν καταφέρει καλύτερα από κάθε άλλο λαό που κατοικεί στην Ελλάδα.
Θες να πεις ότι οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι; Γιατί εγώ άλλα βλέπω..

Δε θα ξεχάσω την εικόνα μιας Ινδής στην Ομόνοια με το παιδάκι της στις 24 Μαρτίου (που προφανώς είχαν κάποια γιορτή στο σχολείο) ντυμένο τσολιαδάκι. Ήταν δεν ήταν τεσσάρων..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:37, 26-07-11:

Πλήρης ενσωμάτωση δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, απαιτεί χρόνο και δεν έχει να κάνει μόνο με τον τρόπο που οι Έλληνες αντιμετωπίζουν τους μετανάστες, αλλά και με το κατά πόσο επιθυμούν οι ίδιοι να ενσωματωθούν.
Οι Αλβανοί συγκεκριμένα το έχουν καταφέρει καλύτερα από κάθε άλλο λαό που κατοικεί στην Ελλάδα.
Θες να πεις ότι οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι; Γιατί εγώ άλλα βλέπω..
Μα ρε παιδιά εγώ δεν είπα ότι δεν χρειάζεται χρόνος για να υπάρξει πλήρης ενσωμάτωση! Και εννοείται πώς ορισμένοι μετανάστες δεν θέλησαν και πιθανότατα δεν θα θελήσουν να ενσωματωθούν. Εγώ είπα ότι ακόμα δεν μπορούμε να μιλάμε για πλήρη ενσωμάτωση. Και όχι, οι Αλβανοί 2ης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι. Κινούνται προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση, θέλουν να ενσωματωθούν, πολλοί αισθάνονται Έλληνες, αλλά υπάρχουν ακόμα εμπόδια και δυσκολίες.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:48, 26-07-11:

πολλοί αισθάνονται Έλληνες
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάμε από κάποιον να απαρνηθεί τις ρίζες του και να νιώσει κάποιας άλλη εθνικότητας. Εγώ ας πούμε αν πάω να ζήσω στη Γερμανία δε θα σταματήσω ποτέ να νιώθω Ελληνίδα, και το ίδιο θα διδάξω και στα παιδιά μου.

Αυτοί οι άνθρωποι γνωρίζουν οτι ζουν σε ένα ξένο κράτος, το σέβονται, αλλά ξέρουν οτι η παραμονή τους εδώ είναι προσωρινή και κάποτε θα γυρίσουν στα πάτρια εδάφη. Δε θέλουν να νιώσουν τίποτα άλλο από αυτό που ήδη είναι.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:59, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάμε από κάποιον να απαρνηθεί τις ρίζες του και να νιώσει κάποιας άλλη εθνικότητας. Εγώ ας πούμε αν πάω να ζήσω στη Γερμανία δε θα σταματήσω ποτέ να νιώθω Ελληνίδα, και το ίδιο θα διδάξω και στα παιδιά μου.

Αυτοί οι άνθρωποι γνωρίζουν οτι ζουν σε ένα ξένο κράτος, το σέβονται, αλλά ξέρουν οτι η παραμονή τους εδώ είναι προσωρινή και κάποτε θα γυρίσουν στα πάτρια εδάφη. Δε θέλουν να νιώσουν τίποτα άλλο από αυτό που ήδη είναι.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι σωστό να ζητάμε από κάποιον να αισθανθεί κάτι άλλο από εκείνο που είναι. Άλλωστε, σύμφωνα με την Διαπολιτισμική Ψυχολογία, το να "απαρνηθείς" τις ρίζες σου, τα ήθη και τα έθιμά σου σε εντάσσει στην κατηγορία της "αφομοίωσης", η οποία δεν θεωρείται και η καλύτερη μορφή επιπολιτισμού.

Από την άλλη, πολλοί έφηβοι Αλβανοί 2ης γενιάς δηλώνουν Έλληνες, ανεξάρτητα του ότι δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα. Πιθανώς ο λόγος να είναι ότι το βρίσκουν σαν τρόπο διαφυγής από τα στερεότυπα που συχνά ακολουθούν την εθνικότητά τους. Από την άλλη, πολλά παιδιά έχουν ελάχιστες εμπειρίες από την πατρίδα τους, εδώ είναι η ζωή τους, οπότε δεν θα κάτσω να τους πω εγώ πώς θα ορίζουν τον εαυτό τους και πώς όχι.

Κι εγώ αν μεγαλώσω παιδιά στο εξωτερικό θα τους μάθω την γλώσσα και θα προσπαθήσω να τους εμφυσήσω την αγάπη μου για την Ελλάδα. Αλλά αν εκείνα αισθάνονται περισσότερο Άγγλοι, Αμερικανοί, Ινδοί σε σχέση με Έλληνες θα μου φανεί πολύ φυσιολογικό.

Επίσης για ποιό λόγο να αισθάνονται προσωρινοί; Αν έχουν άδεια παραμονής/άδεια εργασίας και τους αρέσει, ποιός τους εμποδίζει να ζήσουν για πάντα εδώ;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:16, 26-07-11:

Από την άλλη, πολλοί έφηβοι Αλβανοί 2ης γενιάς δηλώνουν Έλληνες, ανεξάρτητα του ότι δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα. Πιθανώς ο λόγος να είναι ότι το βρίσκουν σαν τρόπο διαφυγής από τα στερεότυπα που συχνά ακολουθούν την εθνικότητά τους. Από την άλλη, πολλά παιδιά έχουν ελάχιστες εμπειρίες από την πατρίδα τους, εδώ είναι η ζωή τους, οπότε δεν θα κάτσω να τους πω εγώ πώς θα ορίζουν τον εαυτό τους και πώς όχι.
Αυτό εξαρτάται από το πώς τους μεγαλώνουν οι γονείς τους. Υπάρχουν ξένοι που το παιδί τους δε θέλουν καν να μάθει την Ελληνική γλώσσα και του μιλούν μόνο στη γλώσσα τους. Υπάρχουν κάποιοι που καταλαβαίνουν οτι είναι αναγκαίο το παιδί να μάθει την Ελληνική γλώσσα κι έτσι τη μαθαίνουν κι οι ίδιοι.

Κι εγώ αν μεγαλώσω παιδιά στο εξωτερικό θα τους μάθω την γλώσσα και θα προσπαθήσω να τους εμφυσήσω την αγάπη μου για την Ελλάδα. Αλλά αν εκείνα αισθάνονται περισσότερο Άγγλοι, Αμερικανοί, Ινδοί σε σχέση με Έλληνες θα μου φανεί πολύ φυσιολογικό.
Ναι δεν αντιλέγω. Εξαρτάται όμως κατά πολύ πώς θα τα μεγαλώσεις. Αν μεγαλώνοντας του "πιπιλάς" το μυαλό οτι είναι Έλληνας, του μεταδώσεις την εθνική υπερηφάνεια κλπ κλπ, δε νομίζω οτι θα θελήσει ποτέ να αισθανθεί κάτι άλλο από Έλληνας.

Επίσης για ποιό λόγο να αισθάνονται προσωρινοί; Αν έχουν άδεια παραμονής/άδεια εργασίας και τους αρέσει, ποιός τους εμποδίζει να ζήσουν για πάντα εδώ;
Οι ξένοι που γνωρίζω εδώ δε θέλουν να μείνουν εδώ για πάντα. Τα χρήματα που βγάζουν πάνε όλα στη χώρα τους κι εκεί χτίζουν σπίτια κι ετοιμάζουν το έδαφος για να γυρίσουν. Να σου πω την αλήθεια τους καταλαβαίνω. Δεν έχουν τύχει και της καλύτερης αντιμετώπισης από τους Έλληνες και την Ελλάδα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:44, 26-07-11:

η πλακα ειναι,οτι
στην αθηνα συχνα οι αλβανοι μαζι με τους Ελληνες ειναι κατα των αφγανων κλπ ασιατων μεταναστων..

σε εφημεριδες τα λεγανε..

οι αλβανοι ειναι πολυ κοντα ως λαοι με εμας,,οποτε ενσωματωνονται πιο ευκολα..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:06, 26-07-11:

Τώρα άκουγα τραγουδάκια στο youtube, και χάζευα λίγο τα σχόλια. Είναι τραγικό το πως Έλληνες και Αλβανοί παίρνουν αφορμές απο τραγουδάκια του youtube για να τσακωθούν.
Κορόιδευαν οι Αλβανοί τους Έλληνες, για την οικονομική κρίση.

Δεν είναι μόνο οι Έλληνες ρατσιστές τελικά, αλλά και πώς να μην είσαι όταν ο άνθρωπος που φιλοξενείται στη χώρα σου δε τη σέβεται?
Anyway, ανεπίτρεπτοι και οι μεν και οι δε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:39, 26-07-11:

ο άνθρωπος που φιλοξενείται στη χώρα σου δε τη σέβεται?

...φιλοξενείται ή όχι;

δλδ... τα παιδιά του, μπορούν να πάνε σχολείο; πανεπιστήμιο; να παντρευτούν εδώ; να ψηφίζουν;

εάν σε κάτι πείς όχι, τότε ...ναι. φιλοξενείται μέχρι να φύγει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:20, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...φιλοξενείται ή όχι;

δλδ... τα παιδιά του, μπορούν να πάνε σχολείο; πανεπιστήμιο; να παντρευτούν εδώ; να ψηφίζουν;

εάν σε κάτι πείς όχι, τότε ...ναι. φιλοξενείται μέχρι να φύγει.
Αν μπορεί λέει να πάει σχολείο και στο πανεπιστήμιο!!!
Η φίλη μου με λιγότερα μόρια απο μένα είναι στο ΠΑΠΕΙ σε σχολή που εχει 17χιλιάδες μόρια και εγώ είμαι στον κάμπο και βόσκω τα πρόβατα.
Γιατί άραγε γίνεται αυτό?

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 15:25, 26-07-11:

Γιατί γίνεται; Οι ξένοι μπαίνουν στις σχολές έχοντας λιγότερα μόρια; Δεν το γνώριζα.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:29, 26-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Γιατί γίνεται; Οι ξένοι μπαίνουν στις σχολές έχοντας λιγότερα μόρια; Δεν το γνώριζα.
Αμέ! Κάνουν μηχανογραφικό για αλλοδαπούς! Μπήκε σε σχολή που έχει 17.000 μόρια ενώ εκείνη έβγαλε μόλις 13.900! Δε λέω φίλη μου είναι και χάρηκα, αλλά δεν είναι αδικία εγώ με περισσότερα μόρια απο εκείνη να μη μπορώ να μπω σε αυτη τη σχολή?

PS: Σε περίπτωση που κάποιος πει πως δε γωνρίζουν καλά την ελληνική γιαυτο βοηθιούνται να σημειώσω πως είναι στην Ελλάδα από τότε που ηταν 1 έτους!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:34, 26-07-11:

Αμέ! Κάνουν μηχανογραφικό για αλλοδαπούς! Μπήκε σε σχολή που έχει 17.000 μόρια ενώ εκείνη έβγαλε μόλις 13.900! Δε λέω φίλη μου είναι και χάρηκα, αλλά δεν είναι αδικία εγώ με περισσότερα μόρια απο εκείνη να μη μπορώ να μπω σε αυτη τη σχολή?

PS: Σε περίπτωση που κάποιος πει πως δε γωνρίζουν καλά την ελληνική γιαυτο βοηθιούνται να σημειώσω πως είναι στην Ελλάδα από τότε που ηταν 1 έτους!
Καλά, να δεις οι ομογενείς πόσο εύκολα μπαίνουν! Φίλη μου πέρασε δίνοντας μόνο Έκθεση! Και άλλη φίλη μου επειδή ήταν πρωταθλήτρια πέρασε στην πιο υψηλόβαθμη σχολή της ΑΣΟΕΕ χωρίς εξετάσεις (ΑΣΟΕΕ, όχι ΤΕΦΑΑ). Βέβαια δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει πτυχίο. Να είσαι σίγουρη ότι "αδικήθηκες" πολύ πιο ξεδιάντροπα από ομοεθνείς σου σε σχέση με αλλοδαπούς.

Και να ξακαθαρίσω πως δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά, κι εγώ στην θέση τους το ίδιο θα είχα κάνει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 15:34, 26-07-11:

Τι να πεις...Απαράδεκτο. Εσύ θα έχεις πληρώσει λεφτά στα φροντιστήρια, ενώ ο άλλος, χαλαρά, θα μπει στη σχολή που θέλει. Απογοητευτικό. Άσε, ρε love..(To ίδιο ισχύει για τα παιδιά μεταναστών , βέβαια, όπως και για όσους παίρνουν μετεγγραφή από έξω. Είχα συμφοιτητές που πήγαν για σπουδές στην πρώην Γιουγκοσλαβία, πήραν μετεγγραφή και σήμερα είναι διδάκτορες στη σχολή, άσχετο,)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:41, 26-07-11:

Καλά, να δεις οι ομογενείς πόσο εύκολα μπαίνουν! Φίλη μου πέρασε δίνοντας μόνο Έκθεση! Και άλλη φίλη μου επειδή ήταν πρωταθλήτρια πέρασε στην πιο υψηλόβαθμη σχολή της ΑΣΟΕΕ χωρίς εξετάσεις (ΑΣΟΕΕ, όχι ΤΕΦΑΑ). Βέβαια δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει πτυχίο. Να είσαι σίγουρη ότι "αδικήθηκες" πολύ πιο ξεδιάντροπα από ομοεθνείς σου σε σχέση με αλλοδαπούς.
Πες τα βρε Under, πόσοι συμμαθητές μου πέρασαν πρώτοι σε νομικές και ιατρικές μέσω Κύπρου (γιατί είχαν ένα γονιό Κύπριο, πχ), πόσοι πήραν μεταγραφές... με πρώτη πρώτη μία συμμαθήτρια που είχε τον πατέρα της στο ΕΜΠ, και ενώ η ίδια είχε περάσει Θεσσαλονίκη, δεν είχε καν την τσίπα να πάει εκεί ένα εξάμηνο ή δύο: από την πρώτη μέρα, σ'εμάς ήταν, γιατί θα εγκρινόταν η μεταγραφή. Κι είχα φίλο με σοβαρό καρδιακό πρόβλημα, του οποίου τη μεταγραφή από Ξάνθη στην Αθήνα δεν ενέκριναν... Και άλλοι, προνομιούχοι, που σπούδασαν τελικά στο εξωτερικό, αλλά κράτησαν το πάσο τους στο ελληνικό πανεπιστήμιο όπου πέρασαν...

Με αυτό θέλω να πω ότι αν ενθαρρύνεται η πρόσβαση των αλλοδαπών στα ανώτατα ιδρύματα, είναι για κοινωνικούς λόγους. Τώρα, αν δεν έχει θεσμοθετηθεί καλά αυτή η διευκόλυνση, πχ αν έχουν χαμηλώσει υπερβολικά τις βάσεις γι'αυτούς, ή αν τελικά μιλάμε για αλλοδαπούς μεγαλωμένους στη χώρα μας, οπότε το θέμα της γλώσσας δεν υφίσταται, είναι άλλο θέμα. Και είναι ένας ακόμα λόγος, για να τους δίνουμε την υπηκοότητα/διαβατήριο, εάν έχουν ενσωματωθεί τόσο καλά. Και ας έχουμε όλοι μαζί τα ίδια κριτήρια.

Τι είναι η Ελλάδα και τι η Ελβετία; Τι με νοιάζει εμένα τι χρώμα έχει ο άλλος στο δέρμα του, και σε ποιο Θεό προσκυνάει; Αν δέχεται να γίνει φορέας της κουλτούρας του τόπου όπου ζει, με γεια του με χαρά του. Αν σέβεται τα ήθη και τα έθιμα, ας έρθει, κι ας εμπλουτίσει την κουλτούρα των "ντόπιων" με τις δικές του εμπειρίες και παραδόσεις. Έστι δεν εξελίσσεται τόσους αιώνες ο κόσμος μας; Σ'ένα πράσινο χαρτί θα κολλήσουμε; Όσο μπορεί να τους απορροφά η χώρα, οικονομικά και κοινωνικά, ας το κάνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:48, 26-07-11:

Και να ξακαθαρίσω πως δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά, κι εγώ στην θέση τους το ίδιο θα είχα κάνει.
Έχω γνώση και για αυτά δυστυχώς. Η μόνη δικαιολογία που μπορω να δώσω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πως έτσι επιβραβεύονται οι αθλητές που φέρνουν μετάλλια στην Ελλάδα (κάπως έτσι δε γίνεται κιόλας με τους αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων?) και πως στην περίπτωση των ομογενών θα μπορούσε να γίνεται για να τους δώσει την ώθηση να επιστρέψουν πίσω στη χώρα τους.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όσο μπορεί να τους απορροφά η χώρα, οικονομικά και κοινωνικά, ας το κάνει.
Βλέπεις την Ελλάδα να μπορεί να τους απορροφά?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:51, 26-07-11:

Έχω γνώση και για αυτά δυστυχώς. Η μόνη δικαιολογία που μπορω να δώσω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πως έτσι επιβραβεύονται οι αθλητές που φέρνουν μετάλλια στην Ελλάδα (κάπως έτσι δε γίνεται κιόλας με τους αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων?) και πως στην περίπτωση των ομογενών θα μπορούσε να γίνεται για να τους δώσει την ώθηση να επιστρέψουν πίσω στη χώρα τους.
Μωρέ δικαιολογίες για όλα μπορούμε να βρούμε! Και για τους αλλοδαπούς μπορώ να σου δώσω και εγώ άλλες τόσες! Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σταθώ στον Αλβανό, όταν και ο Ελληνοαμερικάνος χρησιμοποιεί την αμερικανική του υπηκοότητα για να κάνει το ίδιο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:54, 26-07-11:

Βλέπεις την Ελλάδα να μπορεί να τους απορροφά?
Η Ελλάδα φιλοξενεί δύο φαινόμενα και καλό είναι να μην τα συγχέουμε.
Από τη μία και μιλώντας για τα τελευταία 40 χρόνια, είναι μία χώρα με καλύτερες συνθήκες από έναν αριθμό άλλων χωρών, συνεπώς μία επιλογή για τους μετανάστες. Κι η αντίδραση των πολιτών της, ως προς αυτό το φαινόμενο, υπάγεται στις κατηγορίες ξενοφοβίας ή φιλοξενίας.
Από την άλλη, τα τελευταία 10 χρόνια (με αποθέωση τα τελευταία 2-3) υπάρχουν πολύ πιο δυσμενείς συνθήκες στις χώρες της Αφρικής και της δυτικής Ασίας, ενώ η γεωγραφική μας θέση μάς μετατρέπει (όπως άλλωστε και την Τουρκία και την Ιταλία) σε πύλη υποδοχής μαζικών μεταναστευτικών ρευμάτων... Και λόγω της κακοσυντονισμένης αντίδρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (γιατί θα έχεις αντιληφθεί ότι οι Ιρακινοί, Αφγανοί, κλπ, που καταφθάνουν με ξυλόβαρκες έχοντας πληρώσει δεκάδες χιλιάδες σε λαθρέμπορους δεν ονειρεύονται να μείνουν στοιβαγμένοι σε κάποιο διάρι στον Αγ. Παντελεήμονα, αλλά να ξεκινήσουν μία νέα ζωή στη Γερμανία και τη Σουηδία), αναγκάζεται το κράτος μας να βρει λύσεις.
Εδώ δε χωρά ξενοφοβία, κανείς από αυτούς δεν έρχεται να σου πάρει το φαΐ σου ή τη δουλειά σου. Χρειάζεται λογική αντιμετώπιση: μπορούμε να τους δώσουμε άσυλο;

Γιατί άσυλο θέλουν, προσωρινή λύση, για να καταλήξουν κάπου. Όχι το ελληνικό διαβατήριο, ντε και καλά.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:57, 26-07-11:

Μωρέ δικαιολογίες για όλα μπορούμε να βρούμε! Και για τους αλλοδαπούς μπορώ να σου δώσω και εγώ άλλες τόσες! Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σταθώ στον Αλβανό, όταν και ο Ελληνοαμερικάνος χρησιμοποιεί την αμερικανική του υπηκοότητα για να κάνει το ίδιο.
Οκ, έχεις δίκαιο σε αυτό. Εγώ κυρίως το ανέφερα στον ρεμπ που μίλησε για θέματα σπουδών και μόρφωσης σχετικά με τους αλλοδαπούς. Προφανώς και υπάρχει μέριμνα αν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Η Ελλάδα φιλοξενεί δύο φαινόμενα και καλό είναι να μην τα συγχέουμε.
Από τη μία και μιλώντας για τα τελευταία 40 χρόνια, είναι μία χώρα με καλύτερες συνθήκες από έναν αριθμό άλλων χωρών, συνεπώς μία επιλογή για τους μετανάστες. Κι η αντίδραση των πολιτών της, ως προς αυτό το φαινόμενο, υπάγεται στις κατηγορίες ξενοφοβίας ή φιλοξενίας.
Από την άλλη, τα τελευταία 10 χρόνια (με αποθέωση τα τελευταία 2-3) υπάρχουν πολύ πιο δυσμενείς συνθήκες στις χώρες της Αφρικής και της δυτικής Ασίας, ενώ η γεωγραφική μας θέση μάς μετατρέπει (όπως άλλωστε και την Τουρκία και την Ιταλία) σε πύλη υποδοχής μαζικών μεταναστευτικών ρευμάτων... Και λόγω της κακοσυντονισμένης αντίδρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (γιατί θα έχεις αντιληφθεί ότι οι Ιρακινοί, Αφγανοί, κλπ, που καταφθάνουν με ξυλόβαρκες έχοντας πληρώσει δεκάδες χιλιάδες σε λαθρέμπορους δεν ονειρεύονται να μείνουν στοιβαγμένοι σε κάποιο διάρι στον Αγ. Παντελεήμονα, αλλά να ξεκινήσουν μία νέα ζωή στη Γερμανία και τη Σουηδία), αναγκάζεται το κράτος μας να βρει λύσεις.
Εδώ δε χωρά ξενοφοβία, κανείς από αυτούς δεν έρχεται να σου πάρει το φαΐ σου ή τη δουλειά σου. Χρειάζεται λογική αντιμετώπιση: μπορούμε να τους δώσουμε άσυλο;

Γιατί άσυλο θέλουν, προσωρινή λύση, για να καταλήξουν κάπου. Όχι το ελληνικό διαβατήριο, ντε και καλά.
Μα είναι η Ελλάδα υποχρεωμένη έχοντας τόσα προβλήματα να βρει λύση σε ανθρώπους που πέρασαν με το έτσι θέλω τα σύνορα της? Τους είπε ελάτε και μετά δε τους βοήθησε?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:07, 26-07-11:

Μα είναι η Ελλάδα υποχρεωμένη έχοντας τόσα προβλήματα να βρει λύση σε ανθρώπους που πέρασαν με το έτσι θέλω τα σύνορα της? Τους είπε ελάτε και μετά δε τους βοήθησε?
Σύμφωνα με τη συμφωνία Dublin II, η αίτηση για άσυλο ενός πρόσφυγα πρέπει να εξετάζεται στη χώρα άφιξής του. Εάν η Ελλάδα αποφασίσει ν'αγνοήσει το Dublin II, θα πρέπει να εξαιρεθεί από τη Shengen.
Μερικά ενδιαφέροντα άρθρα:
The unstoppable flow, από τον αγαπημένο μου Charlemagne, που ωστόσο εδώ δείχνει μία έλλειψη κατανόησης.
Regulating Dublin II
Και λίγη έκκληση για συμπάθεια, στο Fortress Europe.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 06:31, 28-07-11:

Επειδή η κουβέντα κινείται σε άλλα επίπεδα και οι προσωπικές ιστορίες αποτελούν τρανταχτά επιχειρήματα,θα "επιχειρηματολογήσω" και εγώ.

Όσον αφορά στο μεταναστευτικό.
Η Ελλάδα δεν είνα το κέντρο της Αθήνας.
Στα σύνορα συμβαίνουν φρικιαστικά πράγματα στους λαθρομετανάστες,τα οποία αγνοούμε εμείς οι intelectuel των πόλεων.
Τα σύνορα μπορεί από εδώ κάτω να φαίνονται μακρινά,αλλά άμα ζεις σε συνοριακές πόλεις,όπως εγώ ζούσα,βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.Στην Καστοριά λοιπόν,μετανάστες πολλούς δεν έχει γιατί όλοι την κάνουν για Αθήνα.Και αυτοί που δεν έχουν λεφτά με τα πόδια θα πάνε και όπου τους βγάλει ο θεός.Αυτοί με τα λεφτά επιχειρούν να κατέβουν με τα κτελ.Να σας πω τι είναι ρατσισμός;;
Το ντου που κάνουν οι αλβανόμπατσοι στα λεωφορεία για να βρουν τους λαθρομετανάστες που άφησαν να περάσουν έτσι απλά οι συνάδελφοί τους πάνω στα σύνορα.Δεν ξέρετε ΠΟΣΟ εξευτελιστική διαδικασία είναι.Γιατί μπαίνουν μέσα,κόβουν φάτσες οι άρχοντες,και κατόπιν ζητάνε χαρτιά.Σε βγάζουν έξω και .... Εγώ αυτά ήξερα από το τζαμάκι του λεωφορείου.Μια φορά όμως με πέρασαν και μένα για μετανάστρια.Δεν κυκλοφορώ με τα χαρτιά που θέλουν (ταυτότητα κλπ κλπ),τα χρώματα μου παραπέμπουν σε κάτι βόρειο (από βουλγαρία και πάνω) και σου λέει αυτή είναι στάνταρ.Μάζεψαν εμένα και 6 ακόμα,εκ των οποίων οι 3 ήταν οικογένεια μαμα-μπαμπας-μωρο.
Μας είχαν 3 ώρες στον ήλιο (κάηκαν τα μαγουλάκια μου το σπιτάκι τους μέσα).Περίμεναν οδηγίες από τα κεντρικά.Που να μας πάνε.Όση ώρα περιμέναμε,δεν φαντάζεστε τι ακούσαμε.Όλοι.Ανεξαιρέτως (για το μωρό πάει αυτό-όχι για τις γυναίκες).Δεν έχω ακούσει πιο εξευτελιστικά λόγια για την καταγωγή μου.Εξευτέλησαν τη μανα μου,τον πατέρα μου,τη ράτσα μου,την "πατρίδα" μου,τη φύση μου(τα γνωστά,με βγάλανε πουτάνα) και πάνω απ'όλα τον εγωισμό μου.Λεκτική βία.Νο1 εργαλείο ρατσισμού.
Θα μου πείτε "τι καθόσουν κοπελια;".Ήθελα να δω με τα ίδια μου τα μάτια τι συμβαίνει.Ήθελα να το ζήσω.Για να πάψω ν'αερολογώ..Τελικά μας πήγανε σε ένα τμήμα,βρήκανε ότι όντως είμαι πολίτης αυτής της χώρας και μόνο τα πόδια που δε μου φίλησαν με τις συγγνώμες τους για την ταλαιπωρία κλπ κλπ.
Πες το."Μεμονομένα περιστατικά".Same over there.
Να προτείνω σε αυτούς που διατίνονται ότι οι Ελληνες δεν είναι πια ρατσιστές,τα αντιρατσιστικά φεστιβάλ που γίνονται κάθε χρόνο.Σε διάφορες πόλεις..Εγώ όποτε έχω χρόνο πάω,οπουδήποτε.Ανοίγω τα μάτια μου,τα αυτιά μου και μαθαίνω.

Ο κόσμος είναι ακόμα προκατειλημένος με τους "ξένους".
Άνθρωποι θανατώνονται κάθε μέρα στα σύνορα.Άνθρωποι κάθε μέρα πέφτουν θύματα εκμετάλευσης από τα αφεντικά τους,Άνθρωποι κάθε μέρα ντύνουν το παιδάκι τους τσολιαδάκι για ν'αποδείξουν την ενσωμάτωσή του στη χώρα (Αλήθεια πώς φαίνεται αυτό;;Εγώ ανατρίχιασα όταν διάβασα το εν λόγω παράδειγμα).
Όσο οι πατριώτες φροντίζουν να ανασταίνουν το εθνικό φρόνημα,όσο συνεχίζουν το brainwashing περί ανωτερότητας των Ελλήνων σαν έθνος,όσο επιμένουν στην ημιμάθεια και την ανάπηρη παιδεία και όσο κλεινόμαστε στα σπίτια μας,τέτοια περιστατικά θα συμβαίνουν...Μα φυσικά όχι εκεί που τρώμε.Εκεί που χέζουμε.

Και δεν είναι ρατσισμός μόνο ο φυλετικός.Το θέμα μπορεί να επικεντρώνεται σε αυτόν,αλλά κάποια πολύ σωστά ανέφερε τον κοινωνικό ρατσισμό,και συγκεκριμένα τη φοβία απέναντι στη διαφορετικότητα των ατόμων με αναπηρίες.
Πριν από 2χρ είχα κάνει μια εργασία πάνω στο θέμα,και συγκεκριμένα για την απουσία της αναπηρίας στη διαφήμιση.
Σοκ και δεος σας λεω.Μόνο μία αισχρή διαφήμιση βρήκα που έπαιζε άτομο με αναπηρία και προωθούσε προϊόν(καλά μπορεί να ήταν ελλειπής η έρευνα-απλά λέω τι βρήκα εγώ).
Ο κόσμός δεν έχει εξισώσει ακόμα τους διαφορετικούς ανθρώπους με τους συμβατικούς.Οι εικόνες αναπηρίας,όσο και αν διατινόμαστε ότι δεν έχουμε πρόβλημα,προκαλούν οίκτο.Αθέμιτα συναισθήματα στη θέα ενός ατόμου,διαφορετικού από αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη μας.

Να προσθέσω επίσης ότι και εγώ δέχομαι συχνά-πυκνά ρατσισμό λόγω της εμφάνισης μου.Σημερα μάλιστα στο μετρό,έκατσε μια γιαγιά με τα 2 εγγονάκια της στην 4αδα που καθόμουν.Το ένα κοριτσάκι (το μεγαλύτερο των 2) με κοιτούσε επίμονα,αλλά με τακτ.Οπότε σε κάποια φάση γυρνάει η γιαγια της και της κάνει δήθεν στο αυτί "Μη σου μπαίνουν ιδέες στο μυαλό,δε θα γίνεις ποτέ αλητισσα όπως αυτή".Το θεικό ήταν το μικρό που καθοταν διπλα μου και με κοιτούσε απροκάλυπτα μεσ τη μούρη μου,οπότε με πιάνουν και τα γελια.Κατεβάζω το γυαλί και την ρωτάω τι την εντυπωσιάζει τόσο και με χαζεύει.Και μου απαντάει με μπόλικη αφέλεια "Τί είσαι;"....

Όπως και να έχει,μπορεί να βγήκα και οφ.
Δε με νοιάζει γιατί ο ρατσισμός είναι πολυδιάστατος και δεν θα έπρεπε να εμμένουμε στο φυλετικό.
Έχω να δώσω και άλλα επιχειρήματα-ιστοριούλες σε όποιον δεν του φτάνουν αυτά τα λίγα που εξιστόρησα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:56, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Στα σύνορα συμβαίνουν φρικιαστικά πράγματα στους λαθρομετανάστες,τα οποία αγνοούμε εμείς οι intelectuel των πόλεων.
Τα σύνορα μπορεί από εδώ κάτω να φαίνονται μακρινά,αλλά άμα ζεις σε συνοριακές πόλεις,όπως εγώ ζούσα,βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.Στην Καστοριά λοιπόν,μετανάστες πολλούς δεν έχει γιατί όλοι την κάνουν για Αθήνα.Και αυτοί που δεν έχουν λεφτά με τα πόδια θα πάνε και όπου τους βγάλει ο θεός.Αυτοί με τα λεφτά επιχειρούν να κατέβουν με τα κτελ.Να σας πω τι είναι ρατσισμός;;
Το ντου που κάνουν οι αλβανόμπατσοι στα λεωφορεία για να βρουν τους λαθρομετανάστες που άφησαν να περάσουν έτσι απλά οι συνάδελφοί τους πάνω στα σύνορα.Δεν ξέρετε ΠΟΣΟ εξευτελιστική διαδικασία είναι.Γιατί μπαίνουν μέσα,κόβουν φάτσες οι άρχοντες,και κατόπιν ζητάνε χαρτιά.Σε βγάζουν έξω και .... Εγώ αυτά ήξερα από το τζαμάκι του λεωφορείου.Μια φορά όμως με πέρασαν και μένα για μετανάστρια.Δεν κυκλοφορώ με τα χαρτιά που θέλουν (ταυτότητα κλπ κλπ),τα χρώματα μου παραπέμπουν σε κάτι βόρειο (από βουλγαρία και πάνω) και σου λέει αυτή είναι στάνταρ.Μάζεψαν εμένα και 6 ακόμα,εκ των οποίων οι 3 ήταν οικογένεια μαμα-μπαμπας-μωρο.
Μας είχαν 3 ώρες στον ήλιο (κάηκαν τα μαγουλάκια μου το σπιτάκι τους μέσα).Περίμεναν οδηγίες από τα κεντρικά.Που να μας πάνε.Όση ώρα περιμέναμε,δεν φαντάζεστε τι ακούσαμε.Όλοι.Ανεξαιρέτως (για το μωρό πάει αυτό-όχι για τις γυναίκες).Δεν έχω ακούσει πιο εξευτελιστικά λόγια για την καταγωγή μου.Εξευτέλησαν τη μανα μου,τον πατέρα μου,τη ράτσα μου,την "πατρίδα" μου,τη φύση μου(τα γνωστά,με βγάλανε πουτάνα) και πάνω απ'όλα τον εγωισμό μου.Λεκτική βία.Νο1 εργαλείο ρατσισμού.
Θα μου πείτε "τι καθόσουν κοπελια;".Ήθελα να δω με τα ίδια μου τα μάτια τι συμβαίνει.Ήθελα να το ζήσω.Για να πάψω ν'αερολογώ..Τελικά μας πήγανε σε ένα τμήμα,βρήκανε ότι όντως είμαι πολίτης αυτής της χώρας και μόνο τα πόδια που δε μου φίλησαν με τις συγγνώμες τους για την ταλαιπωρία κλπ κλπ.

Λες για τους ίδιους μπάτσους που πλακώνουν συνταξιούχους; Τους ίδιους μπάτσους που έχουν στείλει σε νοσοκομείο βαριά τραυματισμένους διαδηλωτές, που ρίχνουν χημικά και χτυπούν ανεξαιρέτως οιονδήποτε;
Αν με βάση τη συμπεριφορά των αστυνομικών, μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε έναν ολόκληρο λαό, τότε ο Έλληνας είναι ρατσιστής, είναι βίαιος, είναι άδικος, είναι χαιρέκακος, είναι τσαμπουκάς, είναι αμόρφωτος, είναι απολίτιστος, είναι κατευθυνόμενος.

Κι εγώ μεγάλωσα σε μια πολη πολύ κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα και σε αντίθεση με την Καστοριά, στην Πρέβεζα κατοικούν πολλοί μετανάστες κυρίως Αλβανοί. Το '90 που πήγα πρώτη φορά σχολείο, είχαμε 4 Αλβανάκια στην τάξη μας. Μαζεύαμε χρήματα με την παρότρυνση της δασκάλας και φυσικά των γονιών μας και τους αγοράζαμε δώρα, κυρίως ρούχα, τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Επέστρεφαν μετά τις διακοπές στο σχολείο και τα φορούσαν όλο καμάρι κι έκαναν φίλους. Δυσκολεύονταν στη γλώσσα, δεν ήξεραν να μιλούν καλά και καθόμασταν δίπλα τους στο διάλειμμα και τους εξηγούσαμε.. κι έκαναν φίλους.
Η Λ. (μία κοπέλα από τα παραπάνω παιδιά) έχει σήμερα 4 παιδιά και συνεχίζει να κατοικεί στην Πρέβεζα. Μπορεί να έζησε ρατσισμό από κάποιους καλοθελητές σαν τους αστυνομικούς που περιγράφεις, έλαβε όμως αποδοχή και πήρε αγάπη από άλλους.

Μπορεί εγώ να κατοικώ σε άλλον πλανήτη. Μπορεί το περιβάλλον μου να είναι διαφορετικό από το δικό σου. Όπως και να έχει χαίρομαι τουλάχιστον για αυτό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 10:56, 28-07-11:

Η Λ. (μία κοπέλα από τα παραπάνω παιδιά) μπορεί να έζησε ρατσισμό που περιγράφεις,
έλαβε όμως αποδοχή και πήρε αγάπη από άλλους.

Θα συμφωνήσω.

Αλλά ας ρίξουμε τις μάσκες,
μιλάμε για τη Λία.
Να πούμε και το επώνυμο?
Β.

Να πως φτιάχνονται οι καριέρες.

@διοτίμα: ωραία και μάγκικα τα μιλάς αλλά
κάνεις ένα ανυπόφορα κοινό λάθος, να κρατάς
τη κλωστούλα μόνο από τη μια άκρη της.

Αφού ξέρεις από Καστοριά, θα ξέρεις κι από Άργος Ορεστικό.
Ε?

Εκεί υπάρχει κι ο ανδριάντας του Παμπουκίδη.

Ρώτα να μαθαίνεις ποιος ήταν και πως πέθανε.

Επίσης για τους συνοριοφύλακες, οι λαθρομετανάστες δεν είναι
γκεημ μποι και Wii και γιουπιγιαγια διαλειμα για το λαντς
(ας παίξουμε τρώγοντας κρουασάν βερύκοκο με τα αλβανάκια)
χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποιοι που προσθέτουν
βλακωδώς στο υπηρεσιακό βιογραφικό τους παραβάσεις καθηκόντων
με τη συχνότητα που κάποιος κλάνει τρώγοντας φασόλια κρυσταλλοπηγής.

Όταν κάνουμε αυτοκριτική, μερικές φορές θα πρέπει να ισιώσουμε
μέσα μας τη διευθέτηση των κινδύνων που κρύβονται καλά
προσπαθώντας να ισορροπήσουμε σε δύο σανίδες, της αυτοαξιοπρέπειας
και της απόδειξης της ανθρωπιάς μας μέσω ιστοριών ή της απανθρωπιάς των άλλων.

άλλο φλέγμα κι άλλο φλέμα.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 11:00, 28-07-11:

Είναι κοινωνικός ο ρατσισμός που περιγράφει η diotima όχι φυλετικός τον συναντάμε σε μεγάλες πόλεις απέναντι σε αγνώστους.
Κατα βάθος οφείλεται στον φόβο για το άγνωστο στα χωριά που γνωρίζουμε τους άλλους δέν υπάρχει λόγος να φοβηθούμε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:30, 28-07-11:

εδω Πατρα ριο βλεπω καθε μερα μαυρους μελαμψους κλπ..

εχουμε γεμισει..

συνηθως βεβαια δεν τους φοβαμαι,,και ουτε ειναι επικινδυνοι..

αλλα μεχρι που θα παει,,ειδικα στο λιμανι της Πατρας?

παντως ιδιαιτερο ρατσισμο και κακοποιηση απο αστυνομικους δεν εχω δει..

προσφατα μαλιστα εγινε ειδηση,,οταν ενας αφγανος επιασε εναν πακιστανο ή σομαλο δεν θυμαμαι..που εκλεψε τη τσαντα μια γυναικας,,και την εδωσε πισω..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:41, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εδω Πατρα ριο βλεπω καθε μερα μαυρους μελαμψους κλπ..

εχουμε γεμισει..

συνηθως βεβαια δεν τους φοβαμαι,,και ουτε ειναι επικινδυνοι..

αλλα μεχρι που θα παει,,ειδικα στο λιμανι της Πατρας?

παντως ιδιαιτερο ρατσισμο και κακοποιηση απο αστυνομικους δεν εχω δει..

προσφατα μαλιστα εγινε ειδηση,,οταν ενας αφγανος επιασε εναν πακιστανο ή σομαλο δεν θυμαμαι..που εκλεψε τη τσαντα μια γυναικας,,και την εδωσε πισω..
Πήγαινε μία βόλτα στο λιμάνι, να δεις πώς κυνηγάνε οι αστυνομικοί τους λαθρομετανάστες, αν τους ανακαλύψουν στοιβαγμένους σε κάποιο καμιόνι ή σε καμία καρότσα... Με τα γκλομπ, κι αυτοί αλαφιασμένοι να πηδάνε στο νερό να γλυτώσουν...

Είπαμε, το φαινόμενο αυτό έχει πολλές διαστάσεις. Άλλα βλέπεις στον Άγιο Παντελεήμονα, άλλα στην Κρήτη, άλλα στα κέντρα διαμονής, άλλα στην επαρχία. Και φυσικά άλλες γνώμες σχηματίζονται, από τον κόσμο. Σημασία έχει μία συνολική αντιμετώπιση και θεώρηση του προβλήματος.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:53, 28-07-11:

Πήγαινε μία βόλτα στο λιμάνι, να δεις πώς κυνηγάνε οι αστυνομικοί τους λαθρομετανάστες, αν τους ανακαλύψουν στοιβαγμένους σε κάποιο καμιόνι ή σε καμία καρότσα... Με τα γκλομπ, κι αυτοί αλαφιασμένοι να πηδάνε στο νερό να γλυτώσουν...
και τι να κανουμε?
να τους αφησουν να περασουν?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τα ρεμάλια οι Έλληνες - Από kate! =]
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-14 στις 01:05.
    • Έλληνες της διασποράς - Από fuela
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-03-11 στις 10:30.
    • Έλληνες του εξωτερικού - Από Stratos7
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-09-08 στις 16:22.
    • Έλληνες συγραφείς - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Λογοτεχνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-07 στις 10:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους