Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο αγενής ταξιτζής

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:30, 01-02-13:

Εγώ ξέρω πως οι οδηγοί λεωφορείων είναι αγενείς, όχι οι ταξιτζήδες.
Όταν μας είχαν κόψει το σχολικό και πηγαίναμε με τη συγκοινωνία, ήταν ένας οδηγός, που όταν μια γριά ήθελε να κατέβει την έβρισε επειδή κράταγε πάνω της 20άρικο και δεν είχε ψιλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 22:22, 01-02-13:

Από τότε που το διάβασα, έπαψα να κάθομαι στο μπροστινό κάθισμα. Και εννοείται πέπερ σπρέι στην τσάντα (όχι ότι δεν το χω πάντα μαζί )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sans-culotte

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sans-culotte
Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Sans-culotte έγραψε στις 21:11, 04-02-13:

Γιατί τα βάζετε με τους αγενείς ταξιτζίδες; Το να είσαι ταξιτζής είναι τρόπος ζωής, δεν είναι επάγγελμα.
Σημασία δεν έχει να είσαι ευγενικός οπωσδήποτε αλλά να είσαι αυθεντικός.
Προσωπικά, αυτή η αγένεια δεν με ενοχλεί παρά αν προσπαθεί να με πονηρέψει στα ρέστα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 21:59, 04-02-13:

Σιγουροι ειστε οτι οι ταξιτζιδες ειναι αγενεις και παραξενοι;;

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 22:19, 04-02-13:

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 974 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 17:19, 27-12-14:

Χμμ πριν λίγες μέρες γύρω στις 6 το απόγευμα ήθελα να πάω Μοναστηράκι αλλά λόγω της υπέρβαρης βαλίτσας μου έπρεπε να πάρω ταξί μέχρι εκεί. Πρώτη μου φορά γι αυτό και θα την διηγηθώ. Είπα λοιπόν και σε μια φίλη να έρθει να πάμε μαζί μιας κι εκείνη έφευγε εκείνη τη μέρα για τις διακοπές. Σταματήσαμε λοιπόν το ταξί, ήταν ένας πολύ συμπαθητικός νεαρός που μας βοήθησε να βάλουμε τα πράγματα στο πορτ παγκαζ. Μπαίνουμε μέσα λοιπόν, αυτός μας ρώτησε που πάμε και εγω με τη φίλη μου αρχίζαμε να λέμε μαλακιες να περνάει η ώρα. Σε κάποια φάση μπαίνει στη συζήτηση και αυτός και μας ρωτάει από που είμαστε, ποτέ φεύγουμε, τι σπουδάζουμε. Του απαντάω : "νομική" και λέει "αααα μάλιστα. Πρέπει να ήσουν φυτό μεγάλο ε;" Του κάνω "για να περάσεις εκεί διαβάζεις τα αντερα σου αλλά δε σημαίνει ότι δε βγαίνεις έξω!" Και μου απαντάει: "μμμ καλά. Ξέρω εγω γιατί η βαλίτσα σου ειναι βαριά. Μεταφέρεις το χώμα σου παντού ε;" Εγω να τα έχω πάρει λίγο και να μην απαντώ. Μετά του λέμε ότι είμαστε από νησί και ζούμε από τους τουρίστες κι αυτός λέει "και δε μου φαινοσασταν τέτοιες κοπέλες, να περιμένετε τους τουρίστες για να δείτε άσπρη μέρα!" Ααααααααααα. Τι μας περάσατε του λέω; Είμαι και ευέξαπτη, άστα βραστα. Όλα βέβαια σε περιπαικτικό ύφος γιατί δεν είχα καταλάβει αν όντως ήταν ειρωνας ή τα έλεγε στην πλάκα. Εγω είχα πειραχτεί όμως. Φτάνουμε λοιπόν Μοναστηράκι, μας κατεβάζει τις βαλίτσες και μου λέει "δεν πιστεύω να παρεξήγησες... " του σκάω κι εγω ένα χαμόγελο και φεύγω. Νταξ μωρε, καλουλης ήταν, δε θα τον έλεγα αγενή τελικά

Πάντως επειδή διάβασα για γιαγιάδες και παππούδες ειναι ο,τι χειρότερο να τύχεις σε αυτούς. Μια φορά δεν είχα μάθημα και έφυγα λίγο νωρίτερα από τη σχολή, γύρω στις 11. Παίρνω λοιπόν το λεωφορείο το οποίο ήταν κατα παράξενο λογο για αυτή την ώρα γεμάτο αλλά όλοι κάθονταν και ακούγεται ένας γέρος από το βάθος να λέει "καλά, ειναι δυνατόν να σχολάνε όλοι από τις δουλειές τους 11 η ωρα το πρωί; Δεν ντρέπονται; Ο κόσμος παίρνει το λεωφορείο 2 η ωρα αλλά τι να πει κανείς η σημερινή νεολαία......" WTF? θα μου πει και τι ωρα θα πάω σπίτι μου;;;
Μια άλλη μέρα στο 608 (φίσκα κλασικά) ειναι στη σειρά μια γιαγιά στην πόρτα, εγω από πίσω και ένας νεαρός πίσω μου. Αυτός να έχει πατήσει το κουμπί να κατέβει και να λέει στη γιαγιά να κατέβει για να βγει και να ξανά ανεβεί μετά. "Οοοοοοοοχι νεαρέ! Έπρεπε να είχες προνοήσει!" "Τι να προνοησω μωρή καριο... γαμω την που... κλπ" της κάνω κι εγω "σας παρακαλώ, το παιδί έχει πατήσει το κουμπί!" Κι αυτή "δε με νοιάζει, είμαι γριά γυναίκα δεν μπορώ όταν του καπνίσει του καθενός να μετακινούμαι!!"
Και το αποκορύφωμα στο οποίο έβγαλα και λόγο
Στο καράβι εγω μαζί με 4-5 παιδιά και τις βαλίτσες του ο καθένας περιμένουμε το ασανσέρ. Μπαίνουμε μέσα και γεμίζει, δε χωράει ούτε 2χρονο. Σταματάμε σε έναν όροφο και ειναι μια γιαγιά που θέλει να μπει. Της λέμε ευγενικά ότι δε χωράει και πρέπει να περιμένει το επόμενο. Σημειωτέον η γιαγιά αυτή κρατούσε ένα μπαστουνάκι και ήταν κοτσονατη, μια χαρά φαινόταν και από κει που ήταν έπρεπε να κατέβει καμία 10αρια το πολύ σκαλιά. Αυτή να επιμενειιιιι "μα κάντε λίγο πιο κει, στριμωχτείτε!" Ε τα παίρνω κι εγω και της λέω "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ??? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΙΤΣΑ!!!" Και τι μου λέει;; "Εγω περπατάω με μπαστούνι!!!" Εεεεε να χεσω τα μπαστούνια σου και σένα. Από μέσα μου το είπα αυτό "άκουστε με, ο,τι δυσκολία έχετε εσείς κυρία μου με το μπαστούνι σας έχουμε κι εμείς με τα βάρη που κουβαλάμε, γι αυτό ή θα περιμένετε ή θα κατεβείτε με τις σκάλες, διαλέξτε!!!" της λέω και κλείνει η πόρτα. Εεεεε μα πια! Προσωπικά τη θέση μου θα τη δώσω σε αυτούς που βλέπω ότι έχουν ανάγκη αλλά όταν έρχεται ο άλλος, γέρος ή μη να ΑΠΑΙΤΕΙ να σηκωθείς χωρίς μάλιστα να έχει πρόβλημα, όχι μόνο δε θα σηκωθώ αλλά θα στρογγυλοκατσω επιδεικτικά κιόλας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:40, 27-12-14:

Κουβέντα με ταξιτζή,
"Με τι ασχολείσαι παλικάρι?"
"Πληροφορική"
"Πληροφορική ε? Να σου πως έχει χαλάσει εδώ και 2 μέρες το ράδιο, δε το ρίχνεις μια ματιά?
Ντόινγκ!!! Τραβάω έξω το ράδιο και έχει βγει το καλώδιο της τροφοδοσίας. Κάθομαι κανένα πεντάλεπτο εκεί και κάνω πως ξαχουλεύω, και μετά ξανασυνδέω το καλώδιο και το ράδιο δουλεύει.
"Πω μπράβο ρε παλικάρι ήταν μεγάλη η ζημιά?"
"Άστα ευτυχώς το πέτυχα νωρίς, αλλιώς θα καιγόταν ολόκληρο και θα ήσουν για νέο."
" Μπράβο ρε γαμώτο! φτάσαμε"
"Πόσο είναι"
"5 ευρώ αλλά είναι κερασμένα!"
"Να σαι καλά."

Στα αστικά αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι όταν είμαστε τίγκα και κάνει στάση και απέξω είναι άλλοι 15 και έχουν την απάιτηση να μπούνε όλοι χωράνε δε χωράνε. Ακούγεται σε κάποια στίγμη και η χαρακτηριστική γριά "Κάντε λίγο να ανέβουμε κι εμείς". Ένα άλλο που μου τη σπάει είναι ο κλασσικός τύπος/τύπισσα με τα ακουσικά στα αυτιά και το κινητό στο χέρι, που είτε πάει και κάθεται μπροστά στο μηχάνημα με τα εισιτήρια και φυσικά βρίσκεται στο κόσμο του, ή πάει και κάθεται μπροστά στη πόρτα με γεμάτο λεωφορίο και στη στάση αντί να κατέβει για να κατέβουν οι από μέσα και να ξανανέβει κάθεται σα το χάνο και κοιτάει τον ορίζοντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:06, 27-12-14:

Ένα είναι το χειρότερο πράγμα στα μέσα. Να χεις άδειο λεοφορείο ή μετρό ( συνήθως μετρό ) και να χεις έναν ηλίθιο να χει αράξει φαρδύς πλατύς πάνω στον κεντρικό στύλο που είναι για να κρατιέσαι. Και να σε βλέπουν να κρατιέσαι από κει δε τους χαλάει πολλούς προτιμούν να ξαπλώσουν πάνω στο χέρι σου παρά να ξεβολευτούν.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:45, 27-12-14:

Επιτρέψτε μου να αναφέρω μερικά περιστατικά από ταξιτζήδες σε άλλες χώρες.

Μεγάλη Βρετανία
Έλληνας που έκανε εκεί μεταπτυχιακό, ξεκινά να πάει για συνέντευξη για πρόσληψη σε δουλειά. Παίρνει λάθος λεωφορείο και βρίσκεται σε άσχετη περιοχή. Η ώρα περνά, δεν λέει να καθυστερήσεις στη συνέντευξη, παίρνει ταξί. Για τη διεύθυνση δείχνει στον ταξιτζή το mail που τον καλούσαν. Κοιτάει στο πορτοφόλι του, βλέπει ότι έχει μόνο 7 λίρες και λέει στον οδηγό: "Έχω μόνο 7 λίρες, μόλις τις γράψει το ρολόι θα κατέβω και θα πάω με τα πόδια. Και ο ταξιτζής: "Όχι βέβαια, πηγαίνεις για να βρεις δουλειά και θα σε αφήσω στο δρόμο; Θα σε πάω στον προορισμό σου και τα παραπάνω χρήματα τα κερνάω εγώ".

Τουρκία (Πόλη) 1
Ήμουνα στο γυμνάσιο και πήγα στην Πόλη με τους γονείς μου. Πήραμε ταξί για να πάμε κάπου. Είπαμε διεύθυνση, αλλά ο οδηγός δεν ήξερε καλά το δρόμο και μας έκανε κάποιους άσχετους κύκλους μέχρι τον προορισμό μας. Το ρολόι έδειξε (ας πούμε) 10. Ο ταξιτζής είπε: "Θα σας πάρω 8 γιατί οι κύκλοι ήταν δικό μου λάθος".

Τουρκία (Πόλη) 2
Στο ίδιο ταξίδι. Μια κυρία της παρέας μας ξέχασε την τσάντα της στο ταξί που την έφερε το βράδυ στο ξενοδοχείο. Χτυπιότανε γιατί είχε μέσα χρήματα, ταυτότητες, διαβατήρια και πιστωτικές κάρτες. Σε λίγη ώρα την ειδοποιούν από τη ρεσεψιόν ότι τους τηλεφώνησε ο ταξιτζής και φέρνει την τσάντα στο ξενοδοχείο.

Υ.Γ. Συγκρίσεις και σχόλια επαφίενται ως άσκηση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,414 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 22:53, 27-12-14:

Κάπως παρεμφερές: στο ταξί εσείς κάθεστε στο μπροστινό ή στα πίσω καθίσματα;

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:55, 27-12-14:

Εδώ έτσι και ξεχάσεις τσάντα με λεφτά στο ταξί, ο ταξιτζής θα το εκλάβει ως δώρο απ' το θεό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:51, 28-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Τουρκία (Πόλη) 2
Στο ίδιο ταξίδι. Μια κυρία της παρέας μας ξέχασε την τσάντα της στο ταξί που την έφερε το βράδυ στο ξενοδοχείο. Χτυπιότανε γιατί είχε μέσα χρήματα, ταυτότητες, διαβατήρια και πιστωτικές κάρτες. Σε λίγη ώρα την ειδοποιούν από τη ρεσεψιόν ότι τους τηλεφώνησε ο ταξιτζής και φέρνει την τσάντα στο ξενοδοχείο.
Στην Κωνσταντινούπολη και μέσα σ' αυτό το χάος τα πήρε όλα πίσω ανέπαφα?
Μπράβο στον άνθρωπο, τα άλλα δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση!

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Κάπως παρεμφερές: στο ταξί εσείς κάθεστε στο μπροστινό ή στα πίσω καθίσματα;
Πάντα στα πίσω. Είναι δυσκολότερο για τον ταξιτζή να σου πιάσει κουβέντα και να σου κάνει διάλεξη.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 01:08, 28-12-14:

Παντα μπροστα.Απο τους ταξιτζιδες μαθαινεις ολα τα κουτσομπολια της αθηνας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 28-12-14 στις 01:52.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,076 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 01:53, 28-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Ένα είναι το χειρότερο πράγμα στα μέσα. Να χεις άδειο λεοφορείο ή μετρό ( συνήθως μετρό ) και να χεις έναν ηλίθιο να χει αράξει φαρδύς πλατύς πάνω στον κεντρικό στύλο που είναι για να κρατιέσαι. Και να σε βλέπουν να κρατιέσαι από κει δε τους χαλάει πολλούς προτιμούν να ξαπλώσουν πάνω στο χέρι σου παρά να ξεβολευτούν.
όταν συμβαίνει αυτό θέλω να κάνω φόνο -.-

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 03:10, 28-12-14:

Πριν κανένα μήνα είχαμε βγει αργά το βράδυ με παρέα και πήγαμε με τα πόδια μέχρι Καμάρα που είναι κανα 10λεπτο από το σπίτι μου.Κάτι παιδιά θα έπαιρναν ταξί γιατί έμεναν 40 εκκλησίες που είναι αρκετά ψηλά και είπα να μπω μαζί τους για να μην πηγαίνω με τα πόδια και να με σταματήσει στη στροφή πριν την περιοχή τους.
Βλέπουμε άδειο ταξί μπαίνουμε , ήταν ένας κύριος που ούτε που μας κοίταξε. Του λένε τα παιδια΄που πάνε και του λέω και εγώ "Θα μπορούσατε να κάνετε και μια στάση στις αρχές της Ευαγγελίστριας;" και μου λέει με ειρωνικό τελείως υφάκι "Μπορώ , γιατί να μην μπορώ;" Λέω ιδέα μου θα 'ναι, ας το προσπεράσω. Εκεί που φτάναμε με ρωτάει που να σταματήσει, λέω εγώ "Το αμάξι το κόκκινο το βλέπετε; " Και αγριεύει κ απαντάει πάλι με ειρωνικο ύφος "Ναι το βλέπω στραβός ειμαι;; " Το ξαναπροσπέρασα κ λέω "Ε αφήστε με εκεί αν είναι" και ξαφνικά αρχίζει να μου φωνάζει "Ωραία ,δε μου λες τι να κάνω!Να ανέβω 40 εκκλησίες ή να στρίψω;; Να σ αφήσω εδώ ή ν' ανέβω;;" Κάτι παρεμφερές αλλά δεν ήταν το τι είπε.Ήταν το πως το είπε.Πραγματικά μου φώναξε και ήταν νευριασμένος χωρίς λόγο.Απάντησα γρήγορα ένα "αφηστε με εδω , μην στρίψετε πουθενά." και κατέβηκα.Είχα τόσα νεύρα μετά.Ντάξει μπορεί όντως να μην κατάλαβε που θα σταματήσει αλλά δεν ήταν τρόπος αυτός να μιλήσει. Τη δουλειά του κάνει, μια στοιχειώδης ευγένεια -έστω προσποιητή -δε βλάπτει .

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 03:50, 28-12-14:

ταξιτζιδες ρε ...η κιτρινη φυλη...ολη μερα στους δρομους, σε οποιον βρουν ξεσπανε..παντως οι νεοτεροι εχουν φτιαξει λιγο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 28-12-14 στις 03:56.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:34, 28-12-14:

Οι μόνοι ευγενικοί ταξιτζήδες που έχω δει σαν πιάτσα (γιατί σκόρπιους πετυχαίνω και καμιά περίπτωση ακόμα, πολύ σπάνια), είναι αυτοί έξω από το Ιπποκράτειο. Όταν αναγκάζεσαι επί ένα εξάμηνο να ανεβαίνεις 3 φορές την εβδομάδα με το ταξί στο Παπαγεωργίου για να προλάβεις το μάθημα, και ο ταξιτζής έχει στάνταρ το 10ευρο και πάει από την μία πιάτσα στην άλλη, και χαλί κόκκινο σου στρώνει

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:28, 28-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Στην Κωνσταντινούπολη και μέσα σ' αυτό το χάος τα πήρε όλα πίσω ανέπαφα?
Μπράβο στον άνθρωπο, τα άλλα δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση!
Δεν ξέρω αν έτυχε σε καλό και τίμιο άνθρωπο, ή αν εκεί οι νόμοι για τα ταξί είναι αυστηροί και προβλέπουν βαριές ποινές στους παραβάτες, κάτι πολύ λογικό για ένα κράτος που θέλει να προστατεύσει τον τουρισμό του. Στη χώρα μας δεν είναι λίγοι οι ξένοι που τους έχει ζητηθεί να πληρώσουν ως και 500€ από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της Αθήνας. Σε όλη την Ευρώπη στις τουριστικές πληροφορίες για την Ελλάδα υπάρχει και η προειδοποίηση ότι οι ταξιτζήδες κλέβουν, κάτι που μας δυσφημεί σα χώρα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 13:45, 28-12-14:

Καλά εδώ μοναστηράκι σκας με το μετρό και βγαίνει ανακοίνωση να προσέχεις γιατί κλέβουν. Κι απ' το ίδιο το κράτος. Μετά οι ταξιτζίδες φταίνε που κάνουν δυσφήμιση.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 16:44, 28-12-14:

Πάντως εμένα σε μεγάλη γαλλική πόλη μου ζήτησαν 20€ για μια διαδρομή περίπου πέντε λεπτών με άδειους δρόμους, η οποία κανονικά σε νυχτερινή βάρδια κοστίζει γύρω στα 13€. Επίσης, στην ίδια πόλη, έκλεψαν φίλη μου στο τραμ μπροστά στα μάτια των ελεγκτών, οι οποίοι έκαναν πως δεν βλέπουν. Ας μη θεοποιούμε λοιπόν το εξωτερικό, ειδικά αν δεν έχουμε ζήσει για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να έχουμε αρκετές εμπειρίες για να κρίνουμε.

Καλά εδώ μοναστηράκι σκας με το μετρό και βγαίνει ανακοίνωση να προσέχεις γιατί κλέβουν. Κι απ' το ίδιο το κράτος. Μετά οι ταξιτζίδες φταίνε που κάνουν δυσφήμιση.
Αντίστοιχο μήνυμα ακούγεται και στο μετρό του Παρισιού και μάλιστα σε κάθε στάση.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4575707721_98dc3f37cc_z.jpg
Εμφανίσεις:  67
Μέγεθος:  165,8 KB

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 12:57, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Πάντως εμένα σε μεγάλη γαλλική πόλη μου ζήτησαν 20€ για μια διαδρομή περίπου πέντε λεπτών με άδειους δρόμους, η οποία κανονικά σε νυχτερινή βάρδια κοστίζει γύρω στα 13€. Επίσης, στην ίδια πόλη, έκλεψαν φίλη μου στο τραμ μπροστά στα μάτια των ελεγκτών, οι οποίοι έκαναν πως δεν βλέπουν. Ας μη θεοποιούμε λοιπόν το εξωτερικό, ειδικά αν δεν έχουμε ζήσει για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να έχουμε αρκετές εμπειρίες για να κρίνουμε.

Αντίστοιχο μήνυμα ακούγεται και στο μετρό του Παρισιού και μάλιστα σε κάθε στάση.

Συνημμένο Αρχείο 58251
Σίγουρα και στο εξωτερικό γίνονται τέτοια συμβάντα.. Πουθενά δεν είναι παράδεισος. Απλά στο εξωτερικό(μιλάμε πάντα για πολιτισμένες χώρες) υπάρχουν νόμοι και ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ. Οπότε αυτά τα γεγονότα απλά είναι μεμονωμένα, που δεν μπορεί κανένας νόμος ή κράτος να τα παραβλέψει. Στην Ελλάδα όμως αυτά τα γεγονότα είναι η πλειοψηφία. Στα λεωφορεία και στα Ταξί, αν πετύχεις έναν ευγενικό οδηγό κάνεις τον σταυρό σου. Στο εξωτερικό είναι το αντίθετο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

saboter (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saboter
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O saboter έγραψε στις 13:28, 18-01-15:

ταρίφες και οδηγοί του οασθ μακράν δυο από τις χειρότερες φαρες της Ελλάδας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 18-01-15 στις 18:47. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 14:53, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από saboter
tarifes kai odhgoi tou oas8 makran duo apo tis xeiroteres fares ths Elladas..
Ήθελα να ξερα, πώς βγάζετε έτσι εύκολα τέτοια πορίσματα... Με την ίδια λογική, από τις χειρότερες "φάρες" είναι και οι γιατροί (φακελάκια), οι πολιτικοί, οι δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι (ο καθένας για διαφορετικό λόγο), οι καθηγητές ("παράνομα" ιδιαίτερα), οι στρατιωτικοί/αστυνομικοί, οι αγρότες (με τις "επιχορηγήσεις"), οι δικηγόροι, οι οι εφοριακοί, οι, οι, οι...

Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με την άθλια νοοτροπία και αμορφωσιά του, που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να επιρρίπτει ευθύνες και να τσουβαλιάζει όλους τους υπόλοιπους ως υπαίτιους της δικής του ανικανότητας.

Γενικά, στους περισσότερους Έλληνες κυριαρχεί η πεποίθηση πως για όλα τα κακά και όλα τα ανάποδα που τους χαρακτηρίζουν, ευθύνεται κάποιος "άλλος" και απλώς εκείνοι οι Έλληνες είναι οι "άτυχοι" της υπόθεσης που τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

saboter (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saboter
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O saboter έγραψε στις 15:13, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Ήθελα να ξερα, πώς βγάζετε έτσι εύκολα τέτοια πορίσματα... Με την ίδια λογική, από τις χειρότερες "φάρες" είναι και οι γιατροί (φακελάκια), οι πολιτικοί, οι δημόσιοι/ιδιωτικοί υπάλληλοι (ο καθένας για διαφορετικό λόγο), οι καθηγητές ("παράνομα" ιδιαίτερα), οι στρατιωτικοί/αστυνομικοί, οι αγρότες (με τις "επιχορηγήσεις"), οι δικηγόροι, οι οι εφοριακοί, οι, οι, οι...

Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με την άθλια νοοτροπία και αμορφωσιά του, που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να επιρρίπτει ευθύνες και να τσουβαλιάζει όλους τους υπόλοιπους ως υπαίτιους της δικής του ανικανότητας.

Γενικά, στους περισσότερους Έλληνες κυριαρχεί η πεποίθηση πως για όλα τα κακά και όλα τα ανάποδα που τους χαρακτηρίζουν, ευθύνεται κάποιος "άλλος" και απλώς εκείνοι οι Έλληνες είναι οι "άτυχοι" της υπόθεσης που τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...
δες όταν οι μισοί και παραπάνω οδηγοί του λεωφορείου και των ταξι μου συμπεριφέρονται(δεν ξέρω αν συμπεριφέρονται έτσι και στους άλλους) λες και τους έχω κάνει κάτι τότε αξίζουν μια θέση στις χειρότερες φαρες της Ελλάδας,σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις απλά αδικούνται (όπως είπες) από την πλειοψιφια..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 18-01-15 στις 18:45. Αιτία: greeklish
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 15:49, 18-01-15:

Αν είχα ένα μωβ για κάθε φορά που άκουγα τη λέξη "νεοέλληνας" εδώ μεσα τώρα θα μουν διακοπές σε κάποιο νησάκι του ειρηνικού

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 16:10, 18-01-15:

Αν είχα ένα μωβ για κάθε φορά που άκουγα τη λέξη "νεοέλληνας" εδώ μεσα τώρα θα μουν διακοπές σε κάποιο νησάκι του ειρηνικού
Το να "ακούς" τη λέξη, είναι κομματάκι δύσκολο εδώ στο φόρουμ. Το να τη διαβάζεις πάλι, μάλλον στέκει καλύτερα...
Πάντως, λογικό είναι να συναντάς και να διαβάζεις αυτή τη λέξη συχνά εδώ μέσα. Τα μισά θέματα
του φόρουμ, έχουν να κάνουν με τον πολιτισμό και την ελληνική καθημερινότητα. Πώς θα μπορούσαμε αλλιώς να αποκαλέσουμε τον Έλληνα της σύγχρονης ιστορίας, μονολεκτικά;;

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 16:27, 18-01-15:

Δε ξέρω. Απλά είναι λίγο ειρωνικό πως ενοχλείσαι από τη γενίκευση για τους ταξιτζήδες και τους οδηγούς λεωφορείων για να γενικεύσεις ακριβώς από κάτω για όλους τους Έλληνες.

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε στις 18:14, 18-01-15:

Δε ξέρω. Απλά είναι λίγο ειρωνικό πως ενοχλείσαι από τη γενίκευση για τους ταξιτζήδες και τους οδηγούς λεωφορείων για να γενικεύσεις ακριβώς από κάτω για όλους τους Έλληνες.
<<Η χειρότερη "φάρα" στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε οι ταξιτζίδες, ούτε κάποια άλλη "επαγγελματική εκπροσώπηση". Είναι γενικά αυτός ο νεοέλληνας με...>>
<<...στους περισσότερους Έλληνες...>>

Σημείωση: Αυτός ο + (χαρακτηρισμός/προσδιορισμός) = Αυτός ο οποίος (έχει μία ιδιότητα, ένα χαρακτηρισμό κλπ).

Αν γενίκευα, θα έπρεπε να παραλείψω το "αυτός". Αντιθέτως λέγοντας "αυτός ο..." προσδιορίζω σε ποιον αναφέρομαι. Δεν έχουν όλοι οι σύγχρονοι Έλληνες τα τάδε(χ,ψ) χαρακτηριστικά. Αλλά, αυτοί οι=αυτοί οι οποίοι.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 02:10, 19-01-15:

ναι, προσδιορίζεις, στο νεοέλληνα "με τα χ χαρακτηριστικά"

εντάξει όπως το πάρει κανείς

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους