Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:34, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Σαν να έχουμε απο τη μια τον Γιώργο να μπαίνει στο σπίτι μια καθημερινή μέρα που όλα είναι φυσιολογικά και απο την άλλη να μπαίνει στο σπίτι, σβηστά τα φώτα, κεράκια αναμμένα παντού, τριαντάφυλλα στο πάτωμα και αρωματικά υγρά να ευωδιάζουν! Πότε είναι σίγουρο ότι θα μαμήσει;
άμα έχει πονοκέφαλο η λεγάμενη, ποτέ

δε ξέρω αν είμαι εγώ παράξενη, αλλά δε τέθηκε ποτέ τέτοιο ζήτημα με τον σύζυγο ούτε πριν που τα'χαμε () ούτε τώρα που είμαστε married.
Για του λόγου το αληθές, τον αύγουστο παίζει αν θα μπορέσει να ξεκλέψει 2-3 μερούλες άδεια, διότι πήζει ωσάν κρέμα ζαχαροπλαστικής. αυτό δε σημαίνει οτι θα κάτσω σπίτι τις 2 βδομάδες που θα πάρω άδεια. Όπου φύγει φύγει η δικιά σας. Νταξ, στο χωριό θα πάω, μη φανταστείτε. Μη σας πω ότι θα του πάρω και τα κλειδιά και θα πάω κεφαλονιά
Τώρα, αν μου τα δίνει επειδή είμαι έγκυος και δε θα μου τη πέσει κανείς είναι άλλο ζήτημα.

Γενικά, προτού κανονίσουμε κάτι πάντα ρωτάμε ο ένας τον άλλο για availability. Αλλά οι φίλοι μας είναι δοκιμασμένα παιδιά, ώριμα, μεστά (:bleh), ποιος ο λόγος να αγχωνόμαστε....
Δεν υπάρχει όμως ποτέ η πιθανότητα να πει ο ένας στον άλλο ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ:"λέω να πάω 3-4 μέρες εκδρομή με τους τάδε.....". Εκεί πίπτει παντόφλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:39, 29-06-07:

ώπα! εδώ θίγεται ένα εντελώς άλλο θέμα ντουλίνι μου!

Δεν μπορεί ο άλλος να πάρει άδεια... ε ναι, κάπου θα πας δε θα κάτσεις στο λιοπύρι να του κάνεις τον ανεμιστήρα με τα χείλια και τα χέρια!

Κι εσύ λες θα πας στο χωριό... με τους συγγενείς... και με παρέα ΚΟΙΝΗ σας...
Δε θα πας ξαφνικά με την φιλεναδίτσα σου που δεν ξέρει ο άλλος καλά καλά στη Σαντορίνη (για να αποφύγω τη Μύκονο ) για να "ξεκουραστείς λιγουλάκι κι απ τη σχέση σας"

είναι εντελώς ΑΛΛΟ θέμα!!
Του χρόνου μπορεί να πάρεις το μωρό και να πας μόνη σου ένα μήνα στο χωριό!
Αυτό δεν θεωρείται χώρια διακοπές!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:43, 29-06-07:

εμ το κακό είναι μάλλον ότι όλους τους φίλους μου, τους ξέρει. Το ίδιο και εγώ. Επομένως αν είμαστε σίγουροι από αυτή τη πλευρά, έχουμε ρωτήσει "μπορείς να έρθεις????" κι ας είναι η Σαντορίνη ο προορισμός, δεν νομίζω ότι τίθεται πρόβλημα. λέω τώρα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:46, 29-06-07:

καλά, υπό αυτές τις συνθήκες ούτε εγώ έχω πρόβλημα ειλικρινά

απλά δε νομίζω ότι μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις στο παρόν θέμα

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 08:58, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Mπα. Και πιο μετά ετσι θα είμαι, θα δεις!
Απίστευτη υπογραφή!! Off topic αλλά αυθόρμητο και αληθινό!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:04, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Απίστευτη υπογραφή!! Off topic αλλά αυθόρμητο και αληθινό!
Θενκς!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:04, 29-06-07:

Ξεκαθαριζω ενα πραγμα: αναφερομαι στην περιπτωση που περιγραφει το αρχικο θεμα, 3-4 μερες διακοπες που δεν επηρεαζουν τις κοινες μας διακοπες.
Ουτε "κατσε πηξε ποντικι, εγω παω για ξεσαλωμα", ουτε "φευγω τελη Ιουλη, τα λεμε απο Σεπτεμβρη" ουτε "εχεις να με δεις 4 μηνες, ηρθα Ελλαδα για 20 μερες και θα λειπω τις 10".

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:12, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Ειπε η hakuna πως θα ηθελε να ζησει λιγο εκτος σχεσης.
Τι παει να πει εκτος σχεσης.δηλαδη εαν πας εσυ χωρια διακοπες παυει να υφισταται η σχεση?
Εκει πηγαινε το "αν ηθελα να ειμαι εκτος σχεσης απλως δεν ξεκιναω σχεση".
Ξερω πως το εννοησε η hakuna αλλα εγω το επιασα κυριολεκτικα.
Καθε περιπτωση, καθε ηλικια και καθε σχεση ειναι διαφορετικη. Επειδη εγω τα φτιαξα με τον πρωην μου στα 19 και 5 χρονια πηγαινα διακοπες μονο μ'αυτον (και πολλα αλλα τα κανα μονο με αυτον) ξερω πως μπορει αυτο το "καθε μερα μπακαλιαρος" να καταστρεψει μια πολυ καλη σχεση.

Εννοειται πως δεν ηταν μονο αυτο το προβλημα μας...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 09:25, 29-06-07:

Σωστο αυτο που λες hakuna.Ειδικα στην αρχη για την ηλικια και την καθε σχεση.
Απλως εξηγησα στην καλομοιρα τι εννοουσα πριν εγω με το θεμα "εκτος σχεσης" γιατι καπου μπερδευτηκαν τα πραγματα και εννοηθηκε οτι μιλησα "εγωκεντρικα".
Κατι που δεν υφισταται.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:57, 29-06-07:

Αν μου έλεγε ότι θέλει ευχαρίστος να πάει, δεν τον κρατάω να μήνει μαζί μου, άν ξέρω ότι θα είναι ασφαλής και καλά εκεί που θα πάει καλώς να πάει δεν τον κρατάει κανείς

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:16, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Το είπε και άλλος και πραγματικά δεν αντέχω να το ακούω. Ναι μεν αν θέλει να κάνει κάτι τι κάνει έτσι κι αλλιώς, αλλά είναι διαφορετικά να είναι ιδανικές οι συνθήκες (παραλία, νησάκι, αραχτοί, ποτάκι παραπάνω κτλ) και μάλιστα να συναινείς σε αυτό. Γιατί και αν δεν έχει στο μυαλό να γίνει κάτι, μπορεί πιο εύκολα να δημιουργηθούν οι συγκυρίες.
Σαν να έχουμε απο τη μια τον Γιώργο να μπαίνει στο σπίτι μια καθημερινή μέρα που όλα είναι φυσιολογικά και απο την άλλη να μπαίνει στο σπίτι, σβηστά τα φώτα, κεράκια αναμμένα παντού, τριαντάφυλλα στο πάτωμα και αρωματικά υγρά να ευωδιάζουν! Πότε είναι σίγουρο ότι θα μαμήσει;
Αν ο άλλος είναι σωστός δεν θα υποκύψει. Αν θέλει εσένα και μόνο δε θα υποκύψει. Αν σκέφτεται εσένα, δε θα υποκύψει. Κι επιμένω οτι είναι ζήτημα εμπιστοσύνης. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, δεν είναι δικιολογία το "με παρεσυρε αυτό".

Όσο για το παράδειγμα, αν ο Γιώργος θέλει θα μαμήσει και στις 2 περιπτώσεις. Αν δεν θελει σε καμία από τις δύο. Είναι άλλο πράγμα να θες έστω και λίγο κι άλλο να μη θες καθόλου.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:13, 29-06-07:

παιδιά,αυτό το πράγμα με το "καλύτερα έτσι..για να λείψει ο ένας στον άλλον",ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου και μ'εκνευρίζει αφάνταστα..

όταν είσαι καλά κι ερωτευμένος/η με τον/ην σύντροφό σου,το τελευταίο πράγμα που θες είναι να σου λείπει ο άλλος και υποτίθεται ότι κάνεις τα πάντα για να βρίσκεστε όσο πιο πολύ μπορείτε έτσι ώστε να μην νοιώθεις αυτό το συναίσθημα της έλλειψης...

αν κάποιος πιστεύει ότι χρειάζεται ανανέωση,μια χαρά μπορεί να ανανεωθεί αν πάει ένα ταξιδάκι με τον/ην σύντροφό του,οι δυο τους,μακρυά από όλα τα προβλήματα και τα άγχη και όλους τους τριγύρω...

και για ν'απαντήσω και στην ερώτηση,ναι εμένα θα με πείραζε να πάει ο σύντροφός μου διακοπές με την παρέα του,σχεδόν για όσους λόγους έχουν αναφέρει και οι προλαλήσαντες,κυρίως ο Mario...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 18:00, 29-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Ξεκαθαριζω ενα πραγμα: αναφερομαι στην περιπτωση που περιγραφει το αρχικο θεμα, 3-4 μερες διακοπες που δεν επηρεαζουν τις κοινες μας διακοπες.
Ουτε "κατσε πηξε ποντικι, εγω παω για ξεσαλωμα", ουτε "φευγω τελη Ιουλη, τα λεμε απο Σεπτεμβρη" ουτε "εχεις να με δεις 4 μηνες, ηρθα Ελλαδα για 20 μερες και θα λειπω τις 10".
εμμμ...γιατί συμφωνώ απόλυτα κ το τονίζω επίσης;;;;

κ για να προσθέσω κ κάτι: το ότι κάποιος δεν έχει πρόβλημα να πάει διακοπές με φίλους του/της, δεν σημαίνει ότι είσαι τέρας αναισθησίας κ δεν ζηλεύεις. σημαίνει όμως ότι λογικεύεις την ζήλεια σε νορμάλ επίπεδα, όπου ξέρεις, ότι είναι δικαίωμα του άλλου να πάει διακοπές κ μόνος.

δλδ ρε παίδες σόρρυ κιόλας, αλλά γνωρίσατε τον απόλυτο έρωτα πριν 1-2 χρόνια κ είστε αχώριστοι. ο άλλος/η που έχει τους απόλυτα υπέροχους φίλους 10ετία κ βάλε πρέπει να τους κλάσει;;; ή εσείς θα κλάνατε την παρέα σας για τον έρωτα, (όχι θεωρώντας ότι είναι λιγότερο σημαντικός, αλλά έχοντας έστω κ στην άκρη του μυαλού σας, ότι αυτούς που κλάνεις τώρα, πιθανόν να τους χρειάζεσαι για να κλαφτείς για το αμόρε, που σε στεναχώρησε, που τσακωθήκατε, που χωρίσατε);;;

κ ναι, σαφώς κ θα ζηλέψεις περισσότερο τον άλλο που θα πάει σαντορίνη, γιατί άλλο καλοκαίρι κ ανεμελιά κ άλλο καθημερινότητα, αλλά τελικά τι σημασία έχει αγάπη σε χρυσό κλουβί;;

α! και κάτι ακόμα. μιλάμε για παρέα, μικτή ή όχι, γιατί ή έχεις εμπιστοσύνη ή όχι. κ ναι, αλλάζει το θέμα αν θα πάει μόνη με τον κολλητό της, ή μόνος με την κολλητή του...

κ για να μην λέμε λόγια του αέρα, στην σχέση μου, κ μόνος πήγε διακοπές (κ κοιμόντουσαν όλοι κ όλες ο ένας δίπλα στον άλλο), κ μόνη μου πήγα εσωτερικό κ εξωτερικό (γιατί η ανάγκη των φίλων μου ήταν το ίδιο δυνατή με την ανάγκη του έρωτα), κ πάντα είχαμε χρόνο για μας (δεν τίθεται θλεμα. αν δεν έχεις χρόνο κόβεις από άλλες διακοπές!), κ άρχοντά μου, ναι εγώ δεν είμαι η Ιωάννα αλλά η Τράβελ, κ πήγα erasmus για 6μηνο -όχι ότι τον άφησε απαθή- αλλά μέχρι τώρα έχει να λέει ότι η αγάπη του ολοκλήρωσε το πρώτο της όνειρο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 18:04, 29-06-07:

Έχοντας ζήσει πολύ μικρή σοβαρή σχέση με τις έμμεσες απαγορεύσεις της(γιατί ποτέ δεν μ το έλεγε ευθέως)είμαι της απόψεως πλέον ότι ο καθένας είναι καλό να έχει τον χώρο του και την ζωή του..εννοείται πως θα τον άφηνα να πάει διακοπές μόνος του και ειδικά άμα είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη μου..Θεωρώ τους φίλους πολύ σημαντικό πράγμα στην ζωή του καθενός..Και είναι κάτι που πρέπει να διαχωρίζεται από την σχέση για εμένα προσωπικά..Βεβαια δεν μπορώ να πω μου έχει κοστίσει αυτο πράγμα..Δηλαδη το να θέλω να κάνω πράγματα με φίλους μου κτλ εις βαρος της σχέσης..Γιατι στην παρούσα φαση δεν μπορώ να βάλω κανέναν πάνω από τους φίλους μου..και αυτο ήταν και αιτία να διαλυθεί μια πολύ όμορφη σχέση μου..Αλλα δεν μετανιώνω όσο και να με είχε στενοχωρήσει..Γιατι ήταν επιλογή μου..Αμα είσαι καλα με τον άνθρωπο σου δεν φοβασαι τίποτα,ουτε τη μια βδομαδα μακρια του..Ακόμα και στον γάμο μου,αν ποτε παντρευτω δεν μπορώ να με φανταστώ να είμαι συνέχεια με τον άλλον..Βεβαια στα λόγια όλα εύκολα ειναι..Δεν ξέρω,θα δείξει..

Γενικότερα πάντως σαν σύνοψη δεν έχουμε το δικαίωμα να κανουμε τέτοιες απαγορεύσεις..Με το ζόρι τα πράγματγα χάνουν την αξία τους..

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:08, 29-06-07:

travel, υπαρχουν κι εκεινοι -οπως εγω πχ- που ολες κι ολες τους οι διακοπες ειναι μια εβδομαδα τον Αυγουστο, κι αν ειναι ολοκληρη. Κι εντελως τυχαια, ολες οι σχεσεις που ειχα μεχρι τωρα τυχαινε να καθονται και εκεινοι το ιδιο διαστημα. Ειναι δυνατον, να μην με πειραξει αν εκεινος επιλεξει να παει αυτες τις μερες -εστω τις μισες- διακοπες με τους φιλους του?

Και εκτος απο αυτο..
Εγω προσωπικα, ξεκαθαρισα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θεμα ζηλειας. Απλως δεν ξερω πως να το εξηγησω.
Και εννοειται οτι δεν θα του απαγορευα να παει, σε καμια περιπτωση. Αλλα με ενοχλει, πως να το κανουμε?!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:36, 29-06-07:

Γαιτι λετε και ξανελετε για "απαγορευση"?
Το να στο αναφερει και να τους θεσεις ορισμενους προβληματισμους/λογους που ΔΕΝ σε βρισκουν συμφωνο με αυτη την αποφαση ειοναι απαγορευση?
Εγω το λεω διαλογο και το λεω επικοινωνια.
Για καθιστε...απαγορευση ειναι "οχι δεν θα πας.&-"
Και γιατι υπαρχει διαφορα απο το να παει με παρεα αναμεικτη και απο το να παει με τον κολλητο του αντιθετου φυλλου και μονο οι δυο τους?
Αυτη ειναι κολλητη μου, με αυτην περναω καλα με αυτην θελω να παω.
Πολυ ευκολα δεν "εξατμιζεται" η εμπιστοσυνη που δειχνετε/δειχνουμε ετσι?

Κι ας αφησουμε επιτελους το "σε μικρη ηλικια" σχεση μερικων μηνων ή ενος-δυο ετων κτλ κτλ.
Η σοβαροτητα της σχεσης ΔΕΝ περιοριζεται σε τιποτα απο τα δυο.
Οπως μια σωστη σχεση δεν θα χαλασει απο εναν τοσο ηλιθιο λογο, εξισου και μια σωστη φιλια ΔΕΝ θα χαλασει εαν πατε all together.

Τεσπα,ξαναλεμε τα ιδια οποτε...
Προσωπικα πιστευω πως καλο ειναι να γινεται φδιαλογος στο ζευγαρι και οποιου τα "επειχηρηματα" (κι ας μπει ο συναισθηματισμος μεσα) επικρατησουν, μετα να μην υπαρχουν καταλοιπα.(του τυπου σε αφηνω να πας κι ας μου καθετε στραβα, κι οταν γυρισεις σου βγαζω την πιστη στην μουρμουρα)

Παράθεση

Crystal Creek (Λίζα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Crystal Creek
H Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Crystal Creek έγραψε στις 23:49, 29-06-07:

Βασικά νομίζω πως σίγουρα θα ζήλευα..αλλά νταξει θα του έλεγα να πάει φυσικα..και θα πηγαινα κι εγώ μονη μου..

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 09:49, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Οπως μια σωστη σχεση δεν θα χαλασει απο εναν τοσο ηλιθιο λογο, εξισου και μια σωστη φιλια ΔΕΝ θα χαλασει εαν πατε all together.
Δεν είναι το ίδιο Μάριο..Ειδικά αν δεν έχετε κοινή παρέα..Γιατι ενώ πραγματικά δέν έχω πρόβλημα δεν νομίζω να άρεσε σε καποιον να είμαστε εγώ και οι πεντε κολλητές μου και αυτός..Ε είναι λίγο άκυρο..
Γενικά σε αυτό το θέμα νευριάζω αμα συναντήσω περιορισμούς,δεν το δέχομαι ρε παιδι μου..Ισως να μ έχει μείνει κατάλοιπον της πρώτης μού σχέσης..Καλο είναι να έχετε τους ίδιους ρυθμούς και να είναι μέρος της ζωής σου ο άλλος.αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να μην έχω ζώή και εκτός σχέσης,δικές μου στιγμές με τους φίλους μου,τις παρέες μου..
Ειναι τελείως διαφορετικο..Και το λέω γτ έχω κανει και την υπερβολή να είμαι συνέχεια με τον άλλον και το μόνο που καταφερά να πιεστούμε και οι δυο και να χωρίσουμε καταρρακωμενοι ψυχολογικα,ειδικα εγώ..
Ε οχι δεν θα το ξαναέκανα..

Τώρα το θέμα ζήλια είναι άλλος παράγοντας..Βασικά είναι φυσικό κάποιος να ζηλέψει..έστω και λίγο..Το θέμα είναι να μείνει απλά εκεί και να μην ξεπεράσει κάποια όρια..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-06-07 στις 10:10. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:27, 30-06-07:

Πάντως αν εξέφραζε τέτοια επιθυμία όταν είχαμε σχέση εγώ θα έτρεφα αμφιβολίες για την σοβαρότητα της σχέσης. Δεν θα φτάναμε ποτέ να παντρευτούμε.
Γενικά «η ελεύθερη σχέση» μου την δίνει σαν concept. Ή ελεύθερος... ή σχέση.

(Τι? Φυλακή διαβάσατε? Εμ… what you see is what you get…)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 30-06-07 στις 10:37.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:24, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να μην έχω ζώή και εκτός σχέσης,δικές μου στιγμές με τους φίλους μου,τις παρέες μου..
Μα ο Μαριος, νομιζω δεν ειπε κατι τετοιο.
Εδω μιλαμε για θεμα διακοπων, οχι για ζωη εντος και εκτος σχεσης. Ειναι εντελως διαφορετικο θεμα.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 12:10, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
travel, υπαρχουν κι εκεινοι -οπως εγω πχ- που ολες κι ολες τους οι διακοπες ειναι μια εβδομαδα τον Αυγουστο, κι αν ειναι ολοκληρη. Κι εντελως τυχαια, ολες οι σχεσεις που ειχα μεχρι τωρα τυχαινε να καθονται και εκεινοι το ιδιο διαστημα. Ειναι δυνατον, να μην με πειραξει αν εκεινος επιλεξει να παει αυτες τις μερες -εστω τις μισες- διακοπες με τους φιλους του?

Και εκτος απο αυτο..
Εγω προσωπικα, ξεκαθαρισα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θεμα ζηλειας. Απλως δεν ξερω πως να το εξηγησω.
Και εννοειται οτι δεν θα του απαγορευα να παει, σε καμια περιπτωση. Αλλα με ενοχλει, πως να το κανουμε?!
διαβολάκι μου, φυσικά κ όταν έχεις μόνο μια βδομάδα θα την θες όλη δικιά σου. κ γω, στο προηγούμενο ποστ το τονίζω, ότι αν δεις ότι δεν έχεις άλλο χρόνο με το έτερον ήμισυ, τότε κόβεις από άλλες διακοπές. μιλάμε για περιπτώσεις όπου υπάρχει αρκετός χρόνος για διακοπές, ή όταν ένας από τους 2 δουλεύει ενώ ο άλλος κάθεται.

κανείς δεν μίλησε για απαγόρευση, το να αναγνωρίζεις το δικαιώμα του άλλου στην ζωή του, δεν σημαίνει ότι δεν σε πειράζει κιόλας (δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω)! κ ναι!!! ο διάλογος φέρνει τέλεια αποτελέσματα Μάριο μου!

Μανια μου, ποιος είπε ότι μια σχέση όπου ο καθένας έχει κ την προσωπική του ζωή σημαίνει ότι είναι ελεύθερη σχέση; Δλδ, δεν μπορείς να έχεις τους φίλους σου; ελεύθερη σχέση σημαίνει να μην έχει ο άλλος την αποκλειστικότητά σου, να μπορείς να βγαίνεις (ερωτικά) κ με 'αλλους, να κοιμάσαι κ με άλλους. το να είσαι με ένα άτομο που λατρεύεις, κ που θα έχει όμως το περιθώριο να πηγαίνει για μπάλα με τους φίλους του όπως εσύ καφέ με τις φίλες σου ή έστω μερικές μέρες διακοπές, δεν είναι ελεύθερη σχέση, είναι υγηείς σχέση με εμπιστοσύνη κ χαλαρότητα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:48, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Πάντως αν εξέφραζε τέτοια επιθυμία όταν είχαμε σχέση εγώ θα έτρεφα αμφιβολίες για την σοβαρότητα της σχέσης. Δεν θα φτάναμε ποτέ να παντρευτούμε.

Εμένα πάντως φυσιολογικά μου φαίνονται.. (άλλο να φυγει επαγγελματικό ταξίδι κι άλλο διακοπές - εκτός κι αν πια δεν μπορώ ΜΕ ΤΠΤ να φύγω ούτε 2-3 μέρες όλο το καλοκαίρι, οπότε οκ, ας μη κάτσει να λιώσει εδώ μαζί μου!)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:38, 30-06-07:

Είναι άλλο πράγμα η ελεύθερη σχέση κι άλλο να υπάρχουν κάποιες ελευθερίες στη σχέση. Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κάνουμε βήμα αν δεν πάρουμε την έγκριση του συντρόφου. (και ναι, αυτό είναι φυλακή)

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 20:56, 30-06-07:

Kαι βέβαι θ αμε πείραζε. Και για του λόγου το αληθές, πριν μερικά χρονάκια που ήμουν σε κάποια σχέση 3 μαζι χρόνια τότε, όταν μου είπε οτι θελει να παει μερικες μέρες διακοπούλες στο νησί του με την μαμα ούτε καν με φίλους,αλλα χωρίς εμένα τότε απλά απάντησα αν θέλει να πάει απλά όταν γυρήσει να μην με ενημερώσει ούτε να με ψάξει... Ετσι απλά!
Ισως να είμαι πολύ κτιτηκή αλλά έτσι νιώθω. Αν είμαι με κάποιον ή θα ΄κάνουμε πράγματα μαζί ή δεν θα είμαστε πλέον μαζί..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:15, 30-06-07:

Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα. Αρκει να εμφυτευσω στην συντροφο ενα πομποδεκτη με GPS που θα μετραει και ζωτικες λειτουργιες

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 06:30, 01-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα. Αρκει να εμφυτευσω στην συντροφο ενα πομποδεκτη με GPS που θα μετραει και ζωτικες λειτουργιες

καλοοοοο

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:12, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Είναι άλλο πράγμα η ελεύθερη σχέση κι άλλο να υπάρχουν κάποιες ελευθερίες στη σχέση. Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κάνουμε βήμα αν δεν πάρουμε την έγκριση του συντρόφου. (και ναι, αυτό είναι φυλακή)
η σχέση και η ελευθερία είναι "σχεδόν αντώνυμες ".
Σχέση = μαζί
Ελεύθερος = μόνος.
Μαζί = μόνος…
... κάπου χάνω την λογική…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 02-07-07 στις 00:50.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:15, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
+Ζώνη αγνότητας! (Tι; Τις ζωτικές λειτουργίες δεν ήθελες να τις μετράς για αν δεις μήπως καρδιοχτυπήσει ενω κοιτάει κάποιον; )

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:24, 02-07-07:

η σχέση και η ελευθερία είναι "σχεδόν αντωνυμίες".
Σχέση = μαζί
Ελεύθερος = μόνος.
Μαζί = μόνος…
... κάπου χάνω την λογική…
Επισης
καρεκλα = επιπλο
γραφειο = επιπλο
αρα γραφειο = καρεκλα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 00:36, 02-07-07:

Corpse Bride… μια μέρα θα με θυμάσαι… οι άντρες θέλουν ένα λουρί αρκετά μεγάλο ώστε να έχουν την εντύπωση ότι είναι ελεύθεροι…

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:42, 02-07-07:

Χαχχα!
Ρουμανα μου δεν αμφιβαλλω πως αυτος ο τροπος ειναι μια χαρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, (γιατι κι εγω που υποστηριζω την ελευθερια ΟΣΟ κι αν πιστευω το αντιθετο απλα βασιζομαι στην εμπιστοσυνη που υπαρχει στη σχεση), αλλα προτιμω να σκεφτομαι οτι ο καθενας μπορει να κρατησει καποιες συνηθειες/αναγκες του και εντος σχεσης. Ειτε αυτο ειναι λιγοημερες διακοπες με φιλες, ειτε ενα ποτο, ειτε οτιδηποτε.. Ξερω γω, ελπιζω να μη το μετανιωσω

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 00:50, 02-07-07:

Δεν ειναι αναγκαστικα θεμα κερατου...Ενταξει το αναλυσαμε αυτο.
Προσωπικα οσο λαθος και αν εχω βγει στην ζωη μου την εκαστοτε σχεση μου την εμπιστευομαι πολυ.Πολυ στην αρχη.Μετα απολυτα.(κι ας μου βγει καποτε-ευχομαι ποτε- σε ξυνο).
Το να μην εμπιστευεσαι τον αλλο φθειρει την σχεση και ειναι και για εσενα πολυ ψυχοφθορο.
αλλα ξεφευγω...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 01:06, 02-07-07:

Δεν είναι ζήτημα εμπιστοσύνης αλλά τρόπος λειτουργίας μιας σχέσεις. Στη σχέση μου δεν παίρνω(εγώ η ίδια) και δεν δίνω τέτοιες ελευθερίες. Τώρα αν σας φαίνεται φυσιολογικό να κάνετε διακοπές ξεχωριστά…de gustibus non discutandum…(ελεύθερη μετάφραση…γούστο σας καπέλο σας). Μια σχέση βασίζεται σε εμπιστοσύνη, αλλά βασίζεται και σε κάτι πολύ σημαντικό…ανάγκη να είναι μαζί. Αν δεν υπάρχει αυτή ανάγκη, δεν υπαρχή και σχέση.

«Αγάπη μου, σε αγαπώ, σε έχω ανάγκη, αλλά φέτος θα πάω και τρεις μέρες μόνος μου διακοπές σε πολύ ωραίο νησάκι, με κλαμπακια, με κόσμο, εγώ και οι δυο κολλητοί μου θα είμαστε παρέα, θα διασκεδάσουμε, περίμενέ με…έρχομαι…μόνο τρις μέρες θα κάτσω μακριά σου…»
Σοβαρή σχέση…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 02-07-07 στις 22:58.
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 09:08, 02-07-07:

Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 16:39, 02-07-07:

Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.
+100

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:29, 02-07-07:

χωρίς να διαφωνώ....
υπάρχει κι ο αντίλογος που λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να είσαι μόνος σου χωρίς τον σύντροφο σου, δεν τον αγαπάς αρκετά... είναι αδιαφορία.
Υποτίθεται ότι στη σχέση μας θέλουμε να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο. Αυτό που λείπει απ την καθημερινότητα μας με το άγχος, την κούραση, τη δουλειά το τρέξιμο... Οι διακοπές λοιπόν, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κάνεις...
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.

Επαναλαμβάνω δε, ότι το έχω κάνει στο παρελθόν....
να έχω σχέση και να φύγω να πάω με τις φιλενάδες μου
αναγνωρίζω όμως σήμερα ότι όταν το έκανα, η σχέση μου δεν ήταν όπως πιστεύω πλέον ότι θα έπρεπε να είναι....

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 18:08, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.
Αν πας και τις 10 μέρες με τη σχέση σου, δεν αδικείς τους φίλους σου (που τους ήξερες πολύ πριν γνωρίσεις τη σχέση και πιθανότατα θα τους ξέρεις και πολύ μετά αφότου χωρίσετε);

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:11, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Αν πας και τις 10 μέρες με τη σχέση σου, δεν αδικείς τους φίλους σου (που τους ήξερες πολύ πριν γνωρίσεις τη σχέση και πιθανότατα θα τους ξέρεις και πολύ μετά αφότου χωρίσετε);
γιατί θα πρέπει να πας μόνο με τους φίλους?
δε μπορείς να κανονίσετε ΟΛΟΙ μαζί?

οι φίλοι δεν έχουν την ανάγκη του "ποιοτικού" χρόνο που έχει ανάγκη μια σχέση...
κι επιπλέον, το έχω ξαναπεί και παραπίσω νομίζω...
προσωπικά δεν αναφέρομαι σε σχέσεις μηνών... αλλά σε σχέσεις ετών
Για μένα υπάρχει διαχωρισμός
Άλλο η σχέση του ενός μήνα (ούτε που ξέρουμε που παει και πως πάει) κι άλλο η σχέση του ενός ή των δύο χρόνων...

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 18:16, 02-07-07:

Και βεβαια θα τον αφηνα να παει διακοπες με τη παρεα του. Και δεν ειναι μονο θεμα εμπιστοσυνης. Απλα πιστευω πως ο καθενας θελει να εχει τον χωρο του και καποια στιγμη και θα βγει εξω χωρις εμενα και θα παει διακοπες με οποιον θελει. Ουτε που θα με πειραζε αυτο. Αρκει να μην το κανει χωρις να το ξερω εγω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:53, 02-07-07:

Μιλούσα συγκεκριμένα για διακοπές... όχι για ελεύθερο χρόνο.

ΚΕ... θα πω (και) πάλι: συμφωνώ...

(λες να μας περάσουν για δίδυμες?)

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 01:09, 03-07-07:

Θα πάει και να πάει να δούμε τί θα καταλάβει... Τα έχω πάρει άσχημα τώρα!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:05, 03-07-07:

Παιδια θυμηθειτε οτι το ερωτημα λεει "υπο τον ορο οτι ΔΕΝ επηρεαζονται οι κοινες σας διακοπες".

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:17, 03-07-07:

Mα καλά, παλαιότερα, όσες φορές εγώ το είχα αναφέρει αυτό το ενδεχόμενο, όλοι και όλες έλεγαν οτι δεν θα είχαν πρόβλημα και οτι αν ήθελε θα μπορούσε να πάει.....
Αλλά τελικά όπως λέει και ο φίλος μου ο Χρήστος " άλλο οι ιδέες και άλλο η πράξη"

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 10:57, 03-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
χωρίς να διαφωνώ....
υπάρχει κι ο αντίλογος που λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να είσαι μόνος σου χωρίς τον σύντροφο σου, δεν τον αγαπάς αρκετά... είναι αδιαφορία.
Υποτίθεται ότι στη σχέση μας θέλουμε να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο. Αυτό που λείπει απ την καθημερινότητα μας με το άγχος, την κούραση, τη δουλειά το τρέξιμο... Οι διακοπές λοιπόν, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κάνεις...

Επαναλαμβάνω δε, ότι το έχω κάνει στο παρελθόν....
να έχω σχέση και να φύγω να πάω με τις φιλενάδες μου
αναγνωρίζω όμως σήμερα ότι όταν το έκανα, η σχέση μου δεν ήταν όπως πιστεύω πλέον ότι θα έπρεπε να είναι....
Επειδή κάνουμε μόνο διάλογο γιατί ο καθένας αποφασίζει αυτό που θέλει για τη σχέση του και για τον εαυτό του θα ήθελα να πω το εξής. Όταν έχω 25 μέρες διακοπές και τις 15 τουλάχιστον θα αφιερώσω στον σύντροφό μου, τις 5 θα τις αφιερώσω για να πάμε 20 άτομα μαζί παρέα και τις άλλες 2,3 ή 5 θα τις αφιερώσω στις φίλες μου. Είτε ο σύντροφός μου επιλέξει να πάει μόνος του με τους φίλους μου είτε όχι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα το πόσο αγαπάς έναν άνθρωπο για το αν θα τον "αφήσεις" 2,3 ή 10 μέρες για να παει και μόνος του. Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.

Ουδέποτε δεν μου έχει βγει σε κακό καμία τέτοια κίνηση, ίσα ίσα.. Είμαι της φιλοσοφίας ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου θα είναι δίπλα σου. Όταν τον "δένεις με λουρί" το σπάει και την κάνει με ελαφρά. Γιατί δεν τον αφήνεις να "έχει την ανάγκη από μόνος του".

** Δεν μιλάω στο να έχω 2 παιδιά και να αφήσω τον άνδρα μου/ ή εκείνος και να τρέχω με τις κολλητές μου στα νησιά. Εκεί μπαίνουν Άλλες προτεραιότητες για μένα. Γι' αυτό και θεωρώ ότι ο γάμος δεν είναι παιχνιδάκι.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 11:02, 03-07-07:

Επίσης κάτι πολύ βασικό. Να υπάρχει κοινός τρόπος σκέψης. Υπάρχουν άνθρωποι (ζευγάρια) που έχουν κοινό τρόπο σκέψης. Που και οι δύο τρώγονται για το ποιος ανήκει σε ποιον, για το ποιος θα βγει 1 ώρα για καφέ. ΄Εχουν κοινή φιλοσοφία και δεν κάνουν βήμα ο ένας χωρίς τον άλλο. Αν το αγόρι σας λοιπόν είναι της ίδιας λογικής τότε ο.κ... μπορείτε να μην κάνετε τίποτα ο ένας χωρίς τον άλλον.

... Ελπίζω όμως να μην έρθει η στιγμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που θα κάνετε "αμάν" για να ξεφεύγετε ο ένας από τον άλλον.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:10, 03-07-07:

Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 15:48, 03-07-07:

χαμστεράκι με καλύπτεις απόλυτα.

απλά να πω κ κάτι ακόμα που βλέπω ότι είναι παρεξηγημένο. ποιοτικός χρόνος με κάποιον σημαίνει μακριά από την ρουτίνα, να ξεφύγεις έτσι ώστε να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου χωρίς σκοτούρες στο κεφάλι για λίγο, να λειτουργείς διαφορετικά, πιο χαλαρά, να είσαι κοινώς ΕΚΕΙ για αυτόν/η που έχεις πλαϊ σου χωρίς το αγχος του χρόνου. αυτό γίνεται στις διακοπές.

και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ αυτός ο ποιοτικός χρόνος ΚΑΙ με τους φίλους σου (γιατί όποιος πει ότι στην καθημερινότητά του έχει ποιοτικό χρόνο με φίλους αλλά όχι με σχέση -όταν αυτή δεν είναι από απόσταση- θα είναι ψεύτης)!

κ εκτός αυτού, όταν είναι να πάω με φίλες μου (γυναικοπαρέα) σόρρυ αλλά δεν χωράει κ άντρας μέσα. τώρα αν όλοι η παρέα είναι ζευγάρια, ναι γιατί όχι, να έχετε μαζί κ το έτερον ήμισυ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:22, 03-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Mα καλά, παλαιότερα, όσες φορές εγώ το είχα αναφέρει αυτό το ενδεχόμενο, όλοι και όλες έλεγαν οτι δεν θα είχαν πρόβλημα και οτι αν ήθελε θα μπορούσε να πάει.....
Αλλά τελικά όπως λέει και ο φίλος μου ο Χρήστος " άλλο οι ιδέες και άλλο η πράξη"
Μα φυσικά και αν ήθελε θα μπορούσε να πάει. Το οτι πχ εγώ θα είχα πρόβλημα είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν θα του απαγόρευα ποτέ κάτι, δεν είμαι κηδεμόνας του.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:18, 03-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
κ εκτός αυτού, όταν είναι να πάω με φίλες μου (γυναικοπαρέα) σόρρυ αλλά δεν χωράει κ άντρας μέσα. τώρα αν όλοι η παρέα είναι ζευγάρια, ναι γιατί όχι, να έχετε μαζί κ το έτερον ήμισυ...
να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?

(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω )

σορρυ αλλά οταν ακούω (όχι απο σένα το τονίζω, γενικά μιλάω ) "θα πάω μόνο με κοπέλες διακοπές" (ή μόνο με αγόρια) αυτό που ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαίνω είναι, "πάμε να ξεσαλώσουμε και να κάνουμε απαγορευμένα πράγματα και δε σε θέλω στα πόδια μου"
Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην είναι μικτή η παρέα!
Και γιατί πρέπει να είναι μόνο ζευγάρια? Δε μπορεί να είναι γενικώς φίλοι?
(έχω πάει διακοπές με μικτή παρέα που τελικά μαζευτήκαμε 20 άτομα! ζευγάρια μπακούρια όλοι μαζί γιούργια!)

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 17:37, 03-07-07:

Πάνω στο τελευταίο! Δε συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες! Δε σημαίνει αυτόματα πάμε να ξεσαλώσουμε, σημαίνει πάμε να επικοινωνήσουμε με τους δικούς μας κώδικες.
Γιατί αν τα πράγματα ήταν όπως τα περιγράφεις γιατί να έχουμε φίλες και φίλους? Η σχέση μας μας καλύπτει σε όλα.

Με το παιδί που ήμουν πολλά χρόνια μαζί έτυχε ή μάλλον κανονίσαμε να πάμε διακοπές μία χρονία με τις φίλες μου, με την ίδια λογική που αναφέρεις! Ε το παιδί είχε φρικάρει, δεν άντεχε άλλο τις συζητήσεις μας ούτε όλα όσα είχα όρεξη να κάνω με τις φίλες μου. Τελικά απλώς μου αναγνώρισε το δικαίωμα να έχω ανάγκη ΚΑΙ τις φίλες μου ξεχωριστά από αυτόν, γιατί είδε ότι κάποια πράγματα αυτός δεν τα καταλαβαίνει και μάλιστα τα βαριέται, και στενοχωρούσε κι εμένα που έπρεπε να κοπώ κομμάτια για να είναι όλοι χαρούμενοι και να μη βαριούνται.

Θέλω να πω το γεγνοός πως δε χωράει με τις φίλες σου, δε σημαίνει απαράιτητα καθόλου ξεφάντωμα. Μπορεί απλά να σημαίνει 5 μέρες κάτω από ένα φοίνικα με τις φίλες μου και να μιλάμε για την κυτταρίτιδα μας... Ελπίζω να καταλαβαίνεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους