Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:41, 03-07-07:

καταλαβαίνω ρε
απλά δεν είναι καθόλου μέσα στο δικό μου τρόπο λειτουργίας και στο δικό μου σκεπτικό

όπως είπε και το χαμστεράκι διάλογο κάνουμε
ο καθένας για τη σχέση του φυσικά και λειτουργεί όπως εκείνος θεωρεί καλύτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:44, 03-07-07:

edad_nueva εγω παντος δεν θα περνουσα τελεια κατι θα μου ελειπε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 17:47, 03-07-07:

Δε διαφωνώ στο αν θα σου λείπει η όχι, απλά ανέφερα ότι το αυτόματα της ΚΕ δεν ισχύει!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:48, 03-07-07:

εγω συμφωνω παντος αν θες ολα γινονται κ απο της δυο πλευρες

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:29, 04-07-07:

χμ...πολυ απλα...εαν δε με ενδιαφερε ο αλλος αρκετα..δε θα με ενδιαφερε κιολας αν θα πηγαινε μονος του διακοπες....αλλα λογω του οτι ειmαι αρκετα κτητικο ατομο....στην αντιθετη περιπτωση ουτε καν θα το σκεφτομουν για διακοπες o καθενας μονος του....
....simple as that....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:42, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?

(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω )
Αλλο ενας καφες, αλλο διακοπες για καποιες μερες.
Για εναν καφε με μια σχετικη σε μενα παρεα θα μπορουσα να σταθω μια χαρα. Ομως για να φτασω να παω διακοπες μαζι τους..με τιποτα.
Γνωριζουμε ο ενας τις παρεες του αλλου, και πολλες φορες που τα μπλεκουμε βγαινουμε ολοι μαζι. Αλλα δεν εχω νιωσει την αναγκη να παρω τηλεφωνο κανεναν φιλο του φιλου μου, ουτε τον πιο συμπαθη σ'εμενα, κι ουτε θα τη νιωσω ποτε. Γιατι να παω μ'εναν ανθρωπο που στην ουσια ξερω λιγο και διακοπες; Διακοπες θα παω με τον φιλο μου που με ξερει απεξω, και τους κολλητους που με εχουν δει σε ολες τις φασεις μου.
Ο φιλος μου ξερει τους κολλητους, αλλα αυτο δεν τους κανει και ιδανικους συγκατοικους για διαμερισματακι σε νησι. Και το αντιστροφο. Μια χαρα περναω με τα παιδια, αλλα προτιμω τους δικους μου!
Τωρα αν εχει γινει μιξη της παρεας προηγουμενως μια χαρα ειναι, αλλα το θεωρω ψιλοαπιθανο ολοι να πηγαινονται 100% με ολους, και να αποφασιστουν απο κοινου διακοπες, ειδικα αν μιλαμε για πολλα ατομα, με διαφορετικο χαρακτηρα και διαφορετικο τροπο διασκεδασης. (Δεν εννοω για τη δικη σου παρεα που ανεφερες..απλα βλεπω οτι κι εμεις οταν κανονιζουμε οι δυο, κι ο καθενας απ'την πλευρα του λεει σε αλλους που λενε σε αλλους, και για μια εξοδο ακομη ουτε καν διακοπες, στο τελος μιλαμε στην ουσια με καποιους, ενω μενουν ενα σωρο αγνωστοι-γνωστοι που δε θα προλαβεις ποτε να πεις κατι παραπανω απ'τα τυπικα μαζι τους.. και νομιζω οτι αυτο οταν γινεται και σε φαση διακοπων/συγκατοικησης/υποτυπωδους κοινου προγραμματος κανει τα πραγματα πιο δυσκολα)

Εγω δεν καταλαβαινω τον "ποιοτικο χρονο" που χρειαζεται η σχεση. Η σχεση η ερωτικη χρειαζεται καποιον χρονο, και το καλοκαιρι ειναι μια καλη ευκαιρια να οργανωσεις εκδρομη για να εισαι περισσοτερο μαζι με τον αλλο.
Η φιλια δεν χρειαζεται κι αυτη λιγο "ποιοτικο" χρονο περα απ'τους διωρους καφεδες που ξεκλεβουμε τις καθημερινες; Γιατι ενα τριημερο θεωρειται τοσο τραγικο και τοσο "εγκαταλειψη";
Και το οτι θα παει καποιος μονο με τους φιλους του δε σημαινει απαραιτητα ξεσαλωμα..σημαινει ο,τι και "θα παω για ενα ποτο με τους φιλους μου". Ε αν ειναι τοσο ενοχη η οποιαδηποτε αλλη κινηση που γινεται αυτονομα, ειναι και η εκδρομη.
(Κι εγω με την ενταντ συμφωνω, δεν ειναι λιγες οι διακοπες που λιωσαμε συζητωντας για ρουχα και ραγαδες, ενω πιναμε κοσμοπολιταν σαν γνησια κοζμογκα'λς σε φαση αποχης )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corpse Bride : 04-07-07 στις 02:46. Αιτία: Πωπω φλυαρια :X
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 10:10, 04-07-07:

να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?

(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω )

σορρυ αλλά οταν ακούω (όχι απο σένα το τονίζω, γενικά μιλάω ) "θα πάω μόνο με κοπέλες διακοπές" (ή μόνο με αγόρια) αυτό που ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαίνω είναι, "πάμε να ξεσαλώσουμε και να κάνουμε απαγορευμένα πράγματα και δε σε θέλω στα πόδια μου"
Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην είναι μικτή η παρέα!
Και γιατί πρέπει να είναι μόνο ζευγάρια? Δε μπορεί να είναι γενικώς φίλοι?
(έχω πάει διακοπές με μικτή παρέα που τελικά μαζευτήκαμε 20 άτομα! ζευγάρια μπακούρια όλοι μαζί γιούργια!)
Καταρχήν όταν βγαίνω εγώ με τις φίλες μου και κανονίζουμε να βγούμε ή να κάνουμε κάτι Μόνο κοπέλες, ας πούμε να βγούμε ένα βραδάκι, το θεωρώ πολύ άσχημο προς εκείνες να φέρω το αγόρι μου μαζί. Όχι ότι το αγόρι μου ή εγώ θα είχα πρόβλημα, αλλά πρέπει να σεβαστώ ότι κάποια από τις κοπέλες είναι εκτός σχέσης. Ίσως η κοπέλα αυτή θέλει να φλερτάρει, δεν είναι άδικο όταν εκείνη θέλει να βγει και να ξεχαστεί να υπάρχουν κάποιες "έξυπνες" σαν και εμένα και να φέρει τον γκόμενο μαζί; Οι υπόλοιπες που το σέβονται και δεν φέρνουν το αγόρι τους μαζί δεν σέβονται την παρέα ; Εγώ έτσι το βλέπω. Ή ζευγάρι, ή ανάμεικτοι (όλοι μαζί δηλαδή) ή άνδρες και γυναίκες ξεχωριστά. Σεβασμός πάνω από όλα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:14, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Όχι ότι το αγόρι μου ή εγώ θα είχα πρόβλημα, αλλά πρέπει να σεβαστώ ότι κάποια από τις κοπέλες είναι εκτός σχέσης. Ίσως η κοπέλα αυτή θέλει να φλερτάρει, δεν είναι άδικο όταν εκείνη θέλει να βγει και να ξεχαστεί να υπάρχουν κάποιες "έξυπνες" σαν και εμένα και να φέρει τον γκόμενο μαζί; Οι υπόλοιπες που το σέβονται και δεν φέρνουν το αγόρι τους μαζί δεν σέβονται την παρέα ; Εγώ έτσι το βλέπω. Ή ζευγάρι, ή ανάμεικτοι (όλοι μαζί δηλαδή) ή άνδρες και γυναίκες ξεχωριστά. Σεβασμός πάνω από όλα.
Εγώ πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Έχω υπάρξει single και δεν με πείραζε να βγω με παρέα (κυρίως κορίτσια) και κάποια να έχει τον φίλο της μαζί. Δεν με έκανε να αισθανθώ καθόλου άσχημα αυτό, ούτε με εμπόδιζε φυσικά να φλερτάρω αν ήθελα, ούτε το θεωρούσα έλλειψη σεβασμού. Αντίθετα χαιρόμουν να τους βλέπω Όπως έχω βγει και με ένα ζευγάρι μόνο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:27, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Έχω υπάρξει single και δεν με πείραζε να βγω με παρέα (κυρίως κορίτσια) και κάποια να έχει τον φίλο της μαζί. Δεν με έκανε να αισθανθώ καθόλου άσχημα αυτό, ούτε με εμπόδιζε φυσικά να φλερτάρω αν ήθελα, ούτε το θεωρούσα έλλειψη σεβασμού. Αντίθετα χαιρόμουν να τους βλέπω Όπως έχω βγει και με ένα ζευγάρι μόνο.
από αυτό το σημείο ξεκινάνε και μένα οι σκέψεις μου
βλέποντας πάντα πως λειτουργούσα εγώ και σαν single
ουδέποτε με εμπόδισε ο φίλος μιας φίλης μου που ήταν παρέα να φλερτάρω...
ίσα ίσα που όποτε το έκανα αποδείχτηκε και πολύτιμη βοήθεια
(ήταν πιο εύκολο για τον άλλον να πλησιάσει μια παρέα που υπήρχαν κι ένα δυο παλληκάρια συνοδευόμενα παρά να πλησιάσει κάποιος μόνος του μια παρέα 5-6 κοριτσιών!)
Δε θεώρησα ποτέ αγένεια το να φέρει η άλλη μαζί τον φίλο της...
Θα ήταν νομίζω πάρα πολύ εγωιστικό από μέρους μου να θέλω οι φίλες μου να μην έχουν μαζί τους τον έρωτα τους επειδή εγώ είμαι μπακούρι

anyway.... επαναλαμβάνω, κουβέντα κάνουμε
δεν πάμε να αλλάξουμε κανενός τα μυαλά ε?

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:32, 04-07-07:

Επειδή κάνουμε μόνο διάλογο γιατί ο καθένας αποφασίζει αυτό που θέλει για τη σχέση του και για τον εαυτό του θα ήθελα να πω το εξής. Όταν έχω 25 μέρες διακοπές και τις 15 τουλάχιστον θα αφιερώσω στον σύντροφό μου, τις 5 θα τις αφιερώσω για να πάμε 20 άτομα μαζί παρέα και τις άλλες 2,3 ή 5 θα τις αφιερώσω στις φίλες μου. Είτε ο σύντροφός μου επιλέξει να πάει μόνος του με τους φίλους μου είτε όχι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα το πόσο αγαπάς έναν άνθρωπο για το αν θα τον "αφήσεις" 2,3 ή 10 μέρες για να παει και μόνος του. Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.

Ουδέποτε δεν μου έχει βγει σε κακό καμία τέτοια κίνηση, ίσα ίσα.. Είμαι της φιλοσοφίας ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου θα είναι δίπλα σου. Όταν τον "δένεις με λουρί" το σπάει και την κάνει με ελαφρά. Γιατί δεν τον αφήνεις να "έχει την ανάγκη από μόνος του".

** Δεν μιλάω στο να έχω 2 παιδιά και να αφήσω τον άνδρα μου/ ή εκείνος και να τρέχω με τις κολλητές μου στα νησιά. Εκεί μπαίνουν Άλλες προτεραιότητες για μένα. Γι' αυτό και θεωρώ ότι ο γάμος δεν είναι παιχνιδάκι.
για αλλη μια φορα εγκρινω και παυσανω
σ αυτο το θεμα εχουμε ιδιες αποψεις

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 11:28, 04-07-07:

Υπαρχουν ατομα που εχουν 25 μερες διακοπες....???
Αυτο παει να πει τυχη...
Γιατι εγω τουλαχιστον παιζω στο 10ημερο και ΑΝ...οποτε...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 11:31, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Αυτο παει να πει τυχη...
Έλα βρε... κι εγώ έχω δύο μήνες διακοπές....
Το πόσες όμως πάω κάπου είναι άλλο θέμα βέβαια

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:06, 04-07-07:

Εκτος απο το χρονικο του θεματος μιλαω και για το οικονομικο...
Προσωπικα κι εγω μπορει να εχω εναν μηνα κενο φετος, αλλα δεν θα κανω ενα μηνα διακοπες.
Παει...πανι με πανι θα μεινω.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:37, 04-07-07:

Ναι βρε... αλλά ας πούμε αν κάτσω κανένα μήνα Χαλκίδα (που παίζει) σε σπίτι που θα με φιλοξενήσει το οικονομικό μου λύθηκε

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:43, 04-07-07:

(ήταν πιο εύκολο για τον άλλον να πλησιάσει μια παρέα που υπήρχαν κι ένα δυο παλληκάρια συνοδευόμενα παρά να πλησιάσει κάποιος μόνος του μια παρέα 5-6 κοριτσιών!)
Θα ήταν νομίζω πάρα πολύ εγωιστικό από μέρους μου να θέλω οι φίλες μου να μην έχουν μαζί τους τον έρωτα τους επειδή εγώ είμαι μπακούρι

anyway.... επαναλαμβάνω, κουβέντα κάνουμε
δεν πάμε να αλλάξουμε κανενός τα μυαλά ε?
Εγώ πάλι το θεωρώ απαράδεκτο αυτό...
Δεν είναι ότι κάποιος που είναι μόνος δεν χαίρεται με την ευτυχια των φίλων του.
Είναι ότι κάποιος που είναι μόνος και θέλει να βγει μόνος με τους φίλους του, όπως και να το κάνουμε ειδικά αν είναι πληγωμένος είναι ότι χειρότερο εκεί που βγαίνει για να ξεχαστεί και να ξεφύγει να του πλασάρεις τον έρωτά σου. Θέλει να ξεχαστεί και γι' αυτό το αποζητά. Όταν δεν θέλει μένει και σπίτι του βλέποντας αισθηματικές ταινίες και κλαίει και τα πίνει όλη νύχτα.
Όπως πάνω σε αυτό όταν ο άλλος είναι μπακούρι και μεσα στην μαύρη δυστυχία θεωρώ απαράδεκτο να του "φωνάζεις" το πόσο ευτυχισμένος είσαι.
Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, μυαλά δεν αλλάζει κανείς σε κανέναν, ίσως απλά γινόμαστε περισσότερο ανοιχτόμυαλοι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:17, 04-07-07:

Εγώ πάλι το θεωρώ απαράδεκτο αυτό...
Δεν είναι ότι κάποιος που είναι μόνος δεν χαίρεται με την ευτυχια των φίλων του.
Είναι ότι κάποιος που είναι μόνος και θέλει να βγει μόνος με τους φίλους του, όπως και να το κάνουμε ειδικά αν είναι πληγωμένος είναι ότι χειρότερο εκεί που βγαίνει για να ξεχαστεί και να ξεφύγει να του πλασάρεις τον έρωτά σου. Θέλει να ξεχαστεί και γι' αυτό το αποζητά. Όταν δεν θέλει μένει και σπίτι του βλέποντας αισθηματικές ταινίες και κλαίει και τα πίνει όλη νύχτα.
Όπως πάνω σε αυτό όταν ο άλλος είναι μπακούρι και μεσα στην μαύρη δυστυχία θεωρώ απαράδεκτο να του "φωνάζεις" το πόσο ευτυχισμένος είσαι.
Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, μυαλά δεν αλλάζει κανείς σε κανέναν, ίσως απλά γινόμαστε περισσότερο ανοιχτόμυαλοι.
γιατί είναι πλασάρισμα του έρωτα μου ρε συ?
δεν γίνεται κάθε φορά που κάτι που μας πονάει να κρυβόμαστε από αυτό
δλδ εγώ που πέθανε η μαμά μου, να μην ξαναπάω στο σπίτι της φίλης μου γιατί έχει μαμά και με πονάει να βλέπω πως είναι να έχεις μαμά?
δεν γίνεται αυτό το πράγμα να το ζητάς από κανέναν άνθρωπο...
είναι επαναλαμβάνω πολύ εγωιστικό....
να θέλω η φίλη μου να μην φέρει τον έρωτα της... κοιτάω δλδ μόνο το πως νοιώθω εγώ επειδή και καλά πονάω και όλοι οι άντρες αυτή την περίοδο είναι μ@λ@κες και να μην σκεφτώ τη φίλη μου ότι θα είναι πιο χαρούμενη αν μας έχει όλα τα αγαπημένα πρόσωπα κοντά της?

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 15:34, 04-07-07:

γιατί είναι πλασάρισμα του έρωτα μου ρε συ?
δεν γίνεται κάθε φορά που κάτι που μας πονάει να κρυβόμαστε από αυτό
δλδ εγώ που πέθανε η μαμά μου, να μην ξαναπάω στο σπίτι της φίλης μου γιατί έχει μαμά και με πονάει να βλέπω πως είναι να έχεις μαμά?
δεν γίνεται αυτό το πράγμα να το ζητάς από κανέναν άνθρωπο...
είναι επαναλαμβάνω πολύ εγωιστικό....
να θέλω η φίλη μου να μην φέρει τον έρωτα της... κοιτάω δλδ μόνο το πως νοιώθω εγώ επειδή και καλά πονάω και όλοι οι άντρες αυτή την περίοδο είναι μ@λ@κες και να μην σκεφτώ τη φίλη μου ότι θα είναι πιο χαρούμενη αν μας έχει όλα τα αγαπημένα πρόσωπα κοντά της?
Φυσικά και όχι. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Μερικά πράγματα είναι αναπόφευκτα όπως ένας θάνατος και όλοι μαθαίνουμε να ζούμε με αυτό. Άλλο λέω. Ότι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ναι, δεν είναι καθόλου εγωιστικό γιατί απλά ο άλλος ποτέ δεν θα το ζητήσει. Όταν όμως ένας άνθρωπος (θα σου πω για μένα, πχ μία φίλη μου) δεν είναι καλά, έχει ανάγκη να βγει και να χαλαρώσει μετά από έναν χωρισμό και επαναλαμβάνω έχουμε κανονίσει να βγούμε μόνο κοπέλες,ναι εγώ το βλέπω ότι θα σεβαστώ την ψυχολογία της εκείνη την ημέρα και δεν θα φέρω το αγόρι μου μαζί. Θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου άλλη στιγμή να είμαι σούπερ και θα δώσω τον ανάλογο χρόνο στην φίλη μου, να στο πω απλά να έχει αποκλειστικά τη φίλη της μαζί (και όχι τη φίλη της πακέτο με το αγόρι της) και να αισθανθεί την αγάπη, να την κάνω να ξεφύγει τελείως, να γελάσουμε κ.ο.κ, και φυσικά δεν είναι εγωιστικό γιατί η φίλη μου ποτέ δεν θα το απαιτήσει από εμένα (αυτό είναι και φιλία για μένα, να κρίνω μόνη μου μερικά πράγματα) αλλά παράλληλα να το εκτιμήσει αυτό.

** Επαναλαμβάνω για να μη δημιουργηθούν συγχίσεις μιλάω για συγκεκριμένες φάσεις, δεν μιλάω για μικτές παρέες όπου είμαι υπέρ, δεν μιλάω στο ότι άνετα θα βγω με το αγόρι μου και την κολλητή μου για καφεδάκι. Μιλάω μόνο στην περίπτωση που κανονίζω εγώ με τις φίλες μου ή όπως αντίστοιχα Ποτέ δεν θα πήγαινα προγραμματισμένα στην παρέα του φίλου του μόνη μου. Αν τύχαινε (που έχει τύχει) φυσικά και έχουμε περάσει εκπληκτικά΄και αν προκύψει σίγουρα θα το ξανακάνω αλλά προγραμματισμένα δεν θα το κάνω ποτέ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:52, 04-07-07:

όλα αυτά που λες είναι θεμιτά και φυσιολογικά εφόσον υπάρχει ένα όριο
άλλο το βγαίνω μια δυο τρεις πέντε δέκα φορές μόνο με τη φίλη μου μέχρι να νιώσει καλύτερα μέσα σε μία δυο τρείς βδομάδες επειδή είναι φρεσκοχωρισμένη...
κι άλλο το "πάω διακοπές μόνες μας γιατί δεν νοιώθει καλά η κακομοίρα να με βλέπει με τον φίλο μου γιατί πέρισυ χώρισε με τον Λευτέρη και ακόμα τον κλαίει τον μακαρίτη"
για μένα έχουν μεγάλη απόσταση αυτά μεταξύ τους

κι εγώ έχω πάει μόνο με φίλη μου για καφέ και ποτά ενώ ήμουν φρεσκοχωρισμένη... και πονούσα και υπέφερα και ήπια τον άμπακο, και το ίδιο έχω κάνει κι εγώ για αυτές... όμως όλα με μέτρο και όριο.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:48, 04-07-07:

Εγω παλι συμφωνω με την κακη επιρροη στο εν λογο θεμα (το τελευταιο ντε που λετε).
Κι αν και ειμαι φρεσκοχωρισμενος...(τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα!) την ιδια μερα που χωρησα βγηκα εξω με την κολλητη μου και το αγορι της και καθε αλλο παρα στραβα μου εκατσε...
Αλλα συμφωνω και με το χαμστερακι*.Εαν εχει χωρησει και ειναι πεσμενη και θελει να βγουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ (φιλοι δηλαδη) για να ξεφυγει, τοτε προσωπικα φυσικα και θα το σεβαστω.
Το οτι εγω π.χ. δεν λειτουργω ετσι δεν σημαινει οτι αν μου το ζητησει ενα ατομο που αγαπω (φιλικα) δεν θα το κανω.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν προκειται να δεχτω και να αφησω να διαιονιζεται αυτη η κατασταση.
Εννοω οτι μεχρι να ξαναμπει σε σχεση εγω να βγαινω μονο μαζι της/του ή μονο με την κοπελα μου."Αποκλειστικοτητα" δηλαδη.Θα αισθανθει παραγκωνισμενη η σχεση μου και διακιολογημενα.
Το οτι ειναι φιλος μου δεν σημαινει μονο "απαιτω" αλλα "εχω και υποχρεωση να...".
Και ουτε ειναι γραμμενο πουθενα οτι επειδη η φιλια ειναι πιο βαθυ (και καλα**) συναισθημα, οτι εγω θα μαμησω την σχεση μου για αυτο.
Ειναι αδικο να πηδαω την σχεση μου ετσι.(ειναι μπερδεμα οπως τα λεω.Δεν εννοω οτυτε οτι με το που ειμαι με καποια γραφω τους φιλους, αλλα φυσικα ουτε και οτι επειδη ειμαι φιλος μαζι σου 100χρονια θα ξεσκιζω τις σχεσεις μου βαση τωνβ αναγκων σου)

Τεσπα προσωπικα θεωρω πολυ κλισσε τα "κραταω το φαναρι", "στα ζευγαρια τι θελει το μπακουρι" κτλ κτλ.
Παλι καλα στην Ιταλια τετοια πραγματα δεν ισχυουν...
Και μονος μτην κοπελα μου θα βγω.
Και με την κοπελα μου και καποιον αλλο.
Και με την κοπελα μου και αλλους.
Και μονος με αλλο ζευγαρι.
Τωρα,τα ποσοστα με τα οποια ισχυουν τα πιο πανω...ειναι του καθενος καπελο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:57, 04-07-07:

Για μένα (που δεν θεωρώ αποδεκτό να πηγαίνουν τα ζευγάρια μόνο μαζί διακοπές αν έχουν χρόνο να πάνε και με άλλους), δεν θεωρώ καθόλου αποδεκτό μια φρεσκοχωρισμένη φίλη να απαιτήσει από την ζευγαρωμένη αποκλειστικότητα.

Η καλύτερή μου φίλη ήταν πάντα ζευγαροφάση. Πριν 1 μήνα που κατέβηκα Αθήνα μου ανέφερε ότι θα πάει διακοπές με τον γκόμενο, αλλά ότι μπορώ να πάω μερικές μέρες στο εξοχικό της να περάσουμε μαζί. Της είχα πει ότι ήμουν χάλια ψυχολογικά λόγω του ιταλού που είχα χωρίσει (για όσους θυμούνται) και ότι δεν άντεχα οι διακοπές μου να έχουν την παραμικρή υποψία ζευγαριού. Από την άλλη, το εξοχικό της είναι κοντά με αυτό του γκόμενου και μου είπε ότι υπήρχε πιθανότητα να πάμε καμιά εκδρομή με αυτόν.

Οπότε τι κάνω εγώ; 3 οι εναλλακτικές. Η πρώτη ήταν να της κλαφτώ ότι δεν μπορώ να είμαι το φανάρι και να πάω να της μπαστακωθώ ενώ θα ήθελε να δει τον φίλο της. Η δεύτερη να κάνουμε εκδρομές τριολέ, εγώ να στενοχωριέμαι και να συναναστρέφομαι ένα άτομο που δεν συμπαθώ πάρα πολύ (τον φίλο της). Η τρίτη ήταν να μην πάω καθόλου, χωρίς να ξέρω τι θα κάτσει για διακοπές. Για μένα η μόνη αποδεκτή συμπεριφορά είναι αυτή που ακολούθησα εγώ (η τρίτη) και οποιοδήποτε άτομο ακολουθούσε άλλη δεν θα είχε τον σεβασμό μου.

Επειδή πάνω από όλα βάζω την προσωπική ευχαρίστηση σε συνδυασμό με αξιοπρέπεια. Ο κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του. Η φίλη μου γουστάρει ζευγαροφάση πάνω από όλα, την δέχομαι, την εκτιμώ, αλλά ξέρω ως πού μπορεί να δώσει. Εγώ θέλω να περάσω καλά. Αλλά δεν θα καταπιέσω τον άλλο, θα κάνω κάτι σύμφωνα με τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ανάγκες με όποιον βρω ή και μόνη μου αν δεν βρω άτομο. Και τα λέω αυτά επειδή είναι πολλές οι περιπτώσεις φίλων που κάνουν τον βίο αβίωτο στις ζευγαρωμένες φίλες τους, λένε πόσο πληγώνονται που η φίλη δεν τις βάζει σε προτεραιότητα, αλλά είναι οι ΠΡΩΤΕΣ που θα φτύσουν οι ίδιες τους φίλους τους μόλις βρουν τον πρώτο τυχαίο γκόμενο!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:24, 04-07-07:

Αυτο παει να πει τυχη...
το κανα για πολλα χρονια... μηνα, διμηνο κλπ...
low budget φυσικα, γιατι δε μου τρεχουν απο τα μπατζακια.
ολοι μπορουμε αν εχουε το χρονο

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 20:27, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
το κανα για πολλα χρονια... μηνα, διμηνο κλπ...
low budget φυσικα, γιατι δε μου τρεχουν απο τα μπατζακια.
ολοι μπορουμε αν εχουε το χρονο
Αναλογα και με το τι συμβιβαζεσαι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:40, 04-07-07:

Aλλο να βοηθησουμε ενα φιλο/μια φιλη, για καποια περιοδο, και αλλο ΓΕΝΙΚΑ να θεωρουμε οτι δε πρεπει να φερνουμε το συντροφο μας , επειδη καποια ατομα στην παρεα ειναι single.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:45, 04-07-07:

Κι εγω το βρισκω λιγο καπως να απαιτω σε εξοδους που ειμαι σινγκλ (iiii am singleee, singleee, singleee..), απο ολες τις ζευγαρωμενες φιλες μου να βγαινουν μαζι μου μονες. Οχι πως θα το απαιτουσα δηλαδη, αλλα ακομα κι αν το εκαναν αυθορμητα θα μου κακοφαινοταν. Σιγα, αρρωστια ειναι και θα πληγωθω αμα δω οτι αλλοι δεν την εχουν?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corpse Bride : 04-07-07 στις 22:45. Αιτία: νοτα μσν γιοκ!
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:15, 04-07-07:

Corpse bride είσαι τρελό παιδί
Θέλεις να γίνουμε φίλες?
Αλλά επειδή είμαι χωρισμένη θα βγαίνεις μόνο μαζί μου

Πέρα από την πλάκα, για μένα είναι και λίγο ηλικιακό το ζήτημα, πόση αποκλειστικότητα μπορείς να αντέξεις. Πιστεύω σε κάποια χρόνια ίσως να μου φαίνεται διαφορετικά.

Πάντως, χωρίς να είμαι κακιά, μάλλον τυχερή είμαι. Εξαρτάται και πόσος τυχερός ήσουνα στους φίλους που σου έλαχαν.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 08:32, 05-07-07:

όλα αυτά που λες είναι θεμιτά και φυσιολογικά εφόσον υπάρχει ένα όριο
άλλο το βγαίνω μια δυο τρεις πέντε δέκα φορές μόνο με τη φίλη μου μέχρι να νιώσει καλύτερα μέσα σε μία δυο τρείς βδομάδες επειδή είναι φρεσκοχωρισμένη...
κι άλλο το "πάω διακοπές μόνες μας γιατί δεν νοιώθει καλά η κακομοίρα να με βλέπει με τον φίλο μου γιατί πέρισυ χώρισε με τον Λευτέρη και ακόμα τον κλαίει τον μακαρίτη"
για μένα έχουν μεγάλη απόσταση αυτά μεταξύ τους

κι εγώ έχω πάει μόνο με φίλη μου για καφέ και ποτά ενώ ήμουν φρεσκοχωρισμένη... και πονούσα και υπέφερα και ήπια τον άμπακο, και το ίδιο έχω κάνει κι εγώ για αυτές... όμως όλα με μέτρο και όριο.
Αυτό ακριβώς εννοώ.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 08:37, 05-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Κι εγω το βρισκω λιγο καπως να απαιτω σε εξοδους που ειμαι σινγκλ (iiii am singleee, singleee, singleee..), απο ολες τις ζευγαρωμενες φιλες μου να βγαινουν μαζι μου μονες. Οχι πως θα το απαιτουσα δηλαδη, αλλα ακομα κι αν το εκαναν αυθορμητα θα μου κακοφαινοταν. Σιγα, αρρωστια ειναι και θα πληγωθω αμα δω οτι αλλοι δεν την εχουν?
Βρε συ διάβαζε τι ακριβώς γράφω! Καμία σχέση!!!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 09:12, 05-07-07:

Ίσως η κοπέλα αυτή θέλει να φλερτάρει, δεν είναι άδικο όταν εκείνη θέλει να βγει και να ξεχαστεί να υπάρχουν κάποιες "έξυπνες" σαν και εμένα και να φέρει τον γκόμενο μαζί; Οι υπόλοιπες που το σέβονται και δεν φέρνουν το αγόρι τους μαζί δεν σέβονται την παρέα ; Εγώ έτσι το βλέπω. Ή ζευγάρι, ή ανάμεικτοι (όλοι μαζί δηλαδή) ή άνδρες και γυναίκες ξεχωριστά. Σεβασμός πάνω από όλα.
Διαβασα και διαφωνω και παλι.
Επρεπε ομως να γραψω μαζι οτι με τις κολλητες μου δεν θα υπαρξουν παρεξηγησεις τυπου "εσυ εισαι η εξυπνη που εφερες τον γκομενο μαζι ενω εγω ειμαι πληγωμενη και τωρα δεν μπορω να φλερταρω" (και δε θα επρεπε να υπαρχουν γενικως αν μιλαμε για τοσο στενες φιλικες σχεσεις..). Αν γινει μιξη παρεων, η ειμαι εξω με τις φιλες μου και αργοτερα ερθουν τα οποια μισα πορτοκαλια αντιστοιχουν στην παρεα, δεν πιστευω οτι ΚΑΜΙΑ σινγκλ φιλεναδα θα πειραζοταν. Και εχοντας υπαρξει σ'αυτη τη θεση, ουτε εγω πειραχτηκα. Αν παλι μιλαμε για ασχετους φιλους που απλα βγαινουν μια στο τοσο, ε ισως ειναι λιγο αγενεια.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 09:26, 05-07-07:

Διαβασα και διαφωνω και παλι.
Επρεπε ομως να γραψω μαζι οτι με τις κολλητες μου δεν θα υπαρξουν παρεξηγησεις τυπου "εσυ εισαι η εξυπνη που εφερες τον γκομενο μαζι ενω εγω ειμαι πληγωμενη και τωρα δεν μπορω να φλερταρω" (και δε θα επρεπε να υπαρχουν γενικως αν μιλαμε για τοσο στενες φιλικες σχεσεις..). Αν γινει μιξη παρεων, η ειμαι εξω με τις φιλες μου και αργοτερα ερθουν τα οποια μισα πορτοκαλια αντιστοιχουν στην παρεα, δεν πιστευω οτι ΚΑΜΙΑ σινγκλ φιλεναδα θα πειραζοταν. Και εχοντας υπαρξει σ'αυτη τη θεση, ουτε εγω πειραχτηκα. Αν παλι μιλαμε για ασχετους φιλους που απλα βγαινουν μια στο τοσο, ε ισως ειναι λιγο αγενεια.
Πλήρης έλλειψη σεβασμού προς την παρέα και τελείως παρτάκιας για μένα όποιος το κάνει αυτό. Θέλω και τις φιλενάδες μου και τον γκόμενό μου δίπλα ο οποίος θα είναι ο μοναδικός, θα ξενερρώσουν οι κοπέλες, εκείνος θα βαρεθεί να ακούει τις δικές μας βλακείες. Θα προτιμούσα 1000 φορές περισσότερο εκείνος την ίδια βραδιά να βγει με τους δικούς του φίλους. Κόμπλεξ σε όλο του το μεγαλείο να μην έχεις το τακτ και την προσωπικότητα να διαχωρίζεις ορισμένες φορές τις στιγμές των φίλων από τις υπόλοιπες. Τρεις και ο κούκος

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 09:31, 05-07-07:

Καψε μας στη φωτια, γουστερνουμε σε λεωωωωω

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 09:32, 05-07-07:

Καψε μας στη φωτια, γουστερνουμε σε λεωωωωω

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 09:34, 05-07-07:

Αναλογα και με το τι συμβιβαζεσαι.
ναι καλε, φυσικα.
το πιο χαμηλο σε τιμη ηταν 720 ευρωπουλα, απο την ωρα που εφυγα απο το σπιτι μεχρι 22 μερες μετα, που ξαναγυρισα.
ιταλια. τελεια
το τοτε αμορε ηρθε και με βρηκε καπου στο ενδιαμεσο

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 16:18, 05-07-07:

Αρχικα ειχα διαβασει τα πρωτα Posts του θεματος και επειδη ειχα διαβασμα και προεβλεπα οτι θα συγχυζομουν πολυ, ειπα να μην συνεχισω, και να μην απαντησω! Τωρα που τελειωσα ομως...

(επειδη βαριεμαι να διαβαζω ολες τις σελιδες, να απαντησω μονο σε δυο απο τα post με τα οποια διαφωνω καθετα)

χωρίς να διαφωνώ....
υπάρχει κι ο αντίλογος που λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να είσαι μόνος σου χωρίς τον σύντροφο σου, δεν τον αγαπάς αρκετά... είναι αδιαφορία.
Υποτίθεται ότι στη σχέση μας θέλουμε να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο. Αυτό που λείπει απ την καθημερινότητα μας με το άγχος, την κούραση, τη δουλειά το τρέξιμο... Οι διακοπές λοιπόν, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κάνεις...
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.

Επαναλαμβάνω δε, ότι το έχω κάνει στο παρελθόν....
να έχω σχέση και να φύγω να πάω με τις φιλενάδες μου
αναγνωρίζω όμως σήμερα ότι όταν το έκανα, η σχέση μου δεν ήταν όπως πιστεύω πλέον ότι θα έπρεπε να είναι....
Βρε Κακή Επιρροή, ποιανου αποψη μπορει να ειναι το οτι αν εχεις αναγκη να εισαι και χωρις τον συντροφο σου, ειναι αδιαφορια;;; Ειναι δυνατον; Γιατι, μαζι του γεννηθηκες ή απο αυτον αυτο-προσδιοριζεσαι; Το οτι εισαι με καποιον, ακομα και για πολλα χρονια, δεν σημαινει οτι εισαι ταυτοσημα οντα, ουτε σιαμαιοι! Η συντροφος μου ειναι...φιλη μου, σεξουαλικη παρτενερ μου, το ατομα που θα στηριχθω, και χιλια δυο πραγματα, αλλα δεν μπορει να μου προσφερει ΟΛΑ τα πραγματα που θα μπορουσα να εχω απο ολους τους φιλους μου. Οπως το ιδιο δεν μπροει να μου προσφερει και ο καθε φιλος μου απο μονος του. Και νομιζω, το ιδιο ισχυει με ολους, σπανια ακουω καποιον να εχει εναν φιλο...και τερμα.

Αν δηλαδη εμενα της κοπελα μου δεν της αρεσει να πινει, και εμενα μου αρεσει, πρεπει ή να μην κανω κατι εγω, ή να την σερνω σε κατι που δεν αρεσει σε αυτην; Αν αυτο το γενικευσεις, γιατι να μην παω και καποιες μερες διακοπες με τους φιλους μου, εφοσον θα παω και με την κοπελα μου, δεδομενου οτι σε καποια πραγματα εκ των πραγματων θα διαφερουμε και δεν θα θελουμε/ μπορουμε να τα κανουμε μαζι.

Το οτι αδικω τη σχεση μου αν μοιρασω το χρονο μου δεν το καταλαβα. Μιλας συγκεκριμενα αν αυτη η "μοιρασια" ειναι 50-50 ή γενικα αν δεν αφιερωσεις ολο τον ελευθερο σου χρονο στη σχεση σου; Και γιατι ειναι αδικο; Θεωρουμε a priori οτι οι φιλοι ειναι κατωτερου ειδους σχεση απο οτι ο/η συντροφος σου;

γιατί θα πρέπει να πας μόνο με τους φίλους?
δε μπορείς να κανονίσετε ΟΛΟΙ μαζί?

οι φίλοι δεν έχουν την ανάγκη του "ποιοτικού" χρόνο που έχει ανάγκη μια σχέση...
κι επιπλέον, το έχω ξαναπεί και παραπίσω νομίζω...
προσωπικά δεν αναφέρομαι σε σχέσεις μηνών... αλλά σε σχέσεις ετών
Για μένα υπάρχει διαχωρισμός
Άλλο η σχέση του ενός μήνα (ούτε που ξέρουμε που παει και πως πάει) κι άλλο η σχέση του ενός ή των δύο χρόνων...
(Γιατι νομιζω οτι εχουμε ξανακανει αυτην την συζητηση, αλλα για τις εξοδους ενος ζευγαριου; ) Οχι, δεν μπορω (πιθανως) να παω με ολους μαζι για εναν βασικο λογο: τους φιλους μου τους ειχα και πριν τα φτιαξω με την κοπελα μου, και κανεις δεν μπορει να αναγκασει αυτους να την συμπαθουν τοσο ωστε να πανε διακοπες μαζι της, ουτε και αυτην ωστε να παει διακοπες μαζι τους. Γιατι να το κανει λοιπον;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:31, 05-07-07:

Isomniac μόνο μια ερώτηση σε όσα είπες

Οταν η σχέση σου, γίνει σύζυγος σου, θα ισχύουν τα ίδια?

Αν όχι, θέλω να μάθω πότε είναι η στιγμή -if ever- που διαχωρίζουμε και λέμε, αααααα αυτή είναι η γυναίκα μου, και πλέον είναι αυτή πάνω απ τους φίλους.
ή μήπως όταν γίνει γυναίκα σου εφόσον δε θα μπορείς να τους αναγκάσεις να την συμπαθούν, θα την αφήνεις με τα παιδιά για να πας και 5 μέρες με τους φίλους σου διακοπές?

(οκ ήταν περισσότερες από μια οι ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνεις )

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 16:36, 05-07-07:

insomniac για μια ακομα φορα με καλυπτεις απολυτα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:38, 05-07-07:

[παραπονο Mode on] εγώ δεν καλύπτω κανέναν ε? είμαι οπισθοδρομική, κτητική και πουριτανή ε? [παραπονο Mode off]

μικρό οφφ τοπικ..

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 16:40, 05-07-07:

[παραπονο Mode on] εγώ δεν καλύπτω κανέναν ε? είμαι οπισθοδρομική, κτητική και πουριτανή ε? [παραπονο Mode off]

μικρό οφφ τοπικ..
Οχι βρε, σ' αγαπαμε, εισαι πολυ καλη, πολυ ομορφη, κτλ...Αλλα δεν θα σε παρουμε μαζι μας στις διακοπες, παρτο αποφαση!

insomniac για μια ακομα φορα με καλυπτεις απολυτα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:00, 05-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Συμφωνω απολυτα με τις κοπελιες απο πανω.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:08, 05-07-07:

εγω ευτυχος η δυστηχος συμφωνω μαζι σου.....κουε

ετσι ειμαι κ εγω κατι λειπει απο διπλα μου δεν μπορω να περασω 100% καλα οταν δεν ειναι μαζι μου κ αυτο ηταν απο την αρχη της σχεσης ....
δεν πιστευω οτι παιζει ρολο ποσο καιρο εισαι με καποιον

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 17:16, 05-07-07:

ρε κουεζινα, παντου μαζι σου συμφωνω, ασε να συφωνησω λιγο και με το κριαρι!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:56, 05-07-07:

Κι οταν μετα η σχεση παει κατα διαολου επειδη πολοι εχουν τους φιλους ΕΔΩ και την σχεση εδω εκει ειναι που δεν μπορω να καταλαβω τις κλαψες.
Ασχετο σχετικο αυτο που λεω, αλλα οσο σημαντικοι και να ειναι οι φιλοι (που ειναι) οταν εκθειαζονται 24/7 θετοντας σε απιστευτα 2η μοιρα την σχεση (και μαλιστα οταν εκθειαζονται σε σχεση με την "σχεση"), προσωπικα το θεωρω υπερβολικο.
(Δεν λεω οτι ειπε καποιος ακριβως αυτα που λεω, εγω, απλως κανω μια γενικη διατυπωση.)
Και μην βιαστει να πει κανεις οτι πουχου δεν εκτιμω φιλους ή κι εγω δεν ξερω τι, γιατι απλουστατα θα κανει λαθος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:06, 05-07-07:

Κι οταν μετα η σχεση παει κατα διαολου επειδη πολλοι εχουν τους φιλους ΕΔΩ και την σχεση εδω εκει ειναι που δεν μπορω να καταλαβω τις κλαψες.
Συμφωνώ 100%!!

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 19:16, 05-07-07:

Κι οταν μετα η σχεση παει κατα διαολου επειδη πολοι εχουν τους φιλους ΕΔΩ και την σχεση εδω εκει ειναι που δεν μπορω να καταλαβω τις
Πάντως από τις εμπειρίες μου οι πιο πολλοί κάνουν το λάθος να βάζουν την σχέση ΕΔΩ και τους φίλους εδω .

Πάω να διαβάσω
.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:38, 05-07-07:

Φυσικα και συμβαινει και το τελευταιο Εβακι.
Απλουστατα για εμενα δεν ειναι φυσιολογικο καποιος να ειναι ερωτευμενος με τους φιλους του.
εαν ισχυει αυτο τοτε τι την θελει την σχεση?
Οπως καποιος δεν ειναι φυσιολογικο με το που βρει καποιον (και υποψην οτι "ΣΧΕΣΗ" δεν ειναι το νταχτιρντι με καποιον ετσι?Ειναι κατι πιο σοβαρο) να ξεχναει οτι εχει φιλους και να τους γειωνει τελειως.
Απλουστατα αυτα τα δυο (σχεση-φιλοι) δεν θα πρεπει ποτε και κατω απο κανενα πρισμα να μπουν σαν vs γιατι τοτε ο μεγαλυτερος χαμενος ειναι αυτος που το θετει.
ειναι δυο διαφορετικα τελειως πραγματα που πρεπει να συνηπαρχουν στην καθημερινοτητα και τον ψυχισμο του καθενα και αυτες οι δυο εννοιες/καταστασεις θα πρεπει να κανουν αλληλοπαραχαρωσεις και να μοιραζονται με τετοιον τροπο ειδικα τον χρονο, ωστε να μπορεσουν να συμβιωσουν.
Να συμβιωσουν μεσα στον καθενα μας.
Εαν εγω τα φτιαξω με μια κοπελα και γραψω πουχου την λια που ειναι κολλητη μου τελειως ειμαι ακυρος ΟΚ?(Φυσικα και ναι.
Εαν ομως ειμαι σε σχεση ή σε φαση και δει η Λια οτι αφιερωνω ΚΑΙ εκει χρονο (και μαλιστα ειδικα στην αρχη λογο ενθουσιασμου ο χρονος μπορει να ειναι και λιγο περισσοτερος) και μου αρχισει με το παραμικρο τα "μα" "μου", τοτε ειναι ακυρη εκεινη.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:53, 05-07-07:

Κι οταν μετα η σχεση παει κατα διαολου επειδη πολοι εχουν τους φιλους ΕΔΩ και την σχεση εδω εκει ειναι που δεν μπορω να καταλαβω τις κλαψες.
αγιαυτό ακριβώς τον λόγο θέλω την διευκρίνηση...

IΑν όχι, θέλω να μάθω πότε είναι η στιγμή -if ever- που διαχωρίζουμε και λέμε, αααααα αυτή είναι η γυναίκα μου, και πλέον είναι αυτή πάνω απ τους φίλους.

Παράθεση

Χαμόγελο (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χαμόγελο
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Χαμόγελο έγραψε στις 20:12, 05-07-07:

"Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;"

- Αυτόν θα πείραζε. Δεν θα περνούσε καλά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 20:24, 05-07-07:

.

Ναι, θα με πείραζε...
Όσο κι΄ αν η λογική μου, διαφωνεί...
Στη σχέση μου, είμαι πολύ κτητική..., τον θέλω MONO για μένα !!!!!

Θα πρέπει όμως να διευκρινίσω, ότι ούτε και εγώ θα πήγαινα χωρίς αυτόν...
Όταν είμαι ερωτευμένη... ζω μόνο για εκείνον...!!!

.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 21:09, 05-07-07:

Οκ...Αλλα γιατι πρεπει να γραψουμε αν συμφωνουμε ή οχι με κατι ασχετο;

Γιατι υποθετω ειναι οντως ασχετο αυτο που ειπε ο mario, και για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα το γιατι το ειπε! Προφανως, οπως ειπε και ο ιδιος, δεν αναφεροταν σε καποιο συγκεκριμενο ποστ (ουτε στο δικο μου που υπεθεσα αρχικα), ουτε απο οτι εχω καταλαβει ανεφερε κατι τετοιο κανενας, ενω απο το αρχικο Post του θεματος βλεπουμε οτι η υποθεση δεν ειναι οτι καποιος κανει αυτο που λεει, αλλα απλα περναει χρονο ΚΑΙ με τους φιλους του. Αρα; Γιατι να αναφερθει κατι τετοιο;

αγιαυτό ακριβώς τον λόγο θέλω την διευκρίνηση...
Για μενα: Οταν ο χρονος και οι εμπειριες που εχεις με τον συντροφο σου ειναι πλεον πιο σημαντικες - πολλες απο ο,τι με τους φιλους σου. Συνηθως αυτο συμβαινει οταν πλεον εισαι παντρεμενος, αλλα δεν το θεωρω και απαραιτητο. Σε καθε περιπτωση παντως, δεν νομιζω οτι μια σχεση - οποιουδηποτε ειδους και διαρκειας - μπορει να ξεπερασει ευκολα και κατα πολυ μια δυνατη φιλια.

Αρχική Δημοσίευση από lilith
.

Ναι, θα με πείραζε...
Όσο κι΄ αν η λογική μου, διαφωνεί...
Στη σχέση μου, είμαι πολύ κτητική..., τον θέλω MONO για μένα !!!!!

Θα πρέπει όμως να διευκρινίσω, ότι ούτε και εγώ θα πήγαινα χωρίς αυτόν...
Όταν είμαι ερωτευμένη... ζω μόνο για εκείνον...!!!

.
...(Απο ο,τι λες ομως) Αντιλαμβανεσαι οτι αυτος δεν ειναι και ιδιαιτερα λογικος τροπος σκεψης / ζωης ετσι; Απλα για να μην θεωρω τον εαυτο μου παραλογο... Γιατι για μενα οι δηλωσεις, να ζω μονο για αυτον ή να ειναι μονο δικη μου, μου φαινονται σαν να αναφερομστε στον αλλον ως αντικειμενο (ή μαλλον ως ιδιοκτησια μας) ή να θεωρουμε οτι ο ανθρωπος με τον οποιο τα φτιαξαμε θα παψει να ειναι αυτο που ηταν, μονο και μονο γιατι εμεις το επιθυμουμε!

Υ.Γ: Για να μην αναλυσω καν το οτι προφανως οι σχεσεις δεν λειτουργουν μονο με δυο modes: "Θελω να ειναι μονο δικος μου, ολη την ωρα, για παντα" και "Who gives a shit" ...

EDIT:

ρε κουεζινα, παντου μαζι σου συμφωνω, ασε να συφωνησω λιγο και με το κριαρι!
Ει! Πιο μπροστα ελεγες οτι για ακομα μια φορα συμφωνεις μαζι μου! Μην τα αλλαζεις τωρα!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 21:33, 05-07-07:

O λογος που το ανεερα ειναι γιατι και σε αυτο το θεμα (οχι πολυ και ουτε αμεσα) αλλα και σε αλλα θεματα (βασικα το πιο βασικο ηταν απο ιταλικο φορουμ που το διαβαζα λιγο πριν και γινοταν ενα τζερτζελο) γινεται μια ατυπη συγκριση σχεσης-φιλων.
Και ειναι ενα vs που πραγματικα με εχει κουρασει...
Ε!Και δεν ειχα αλλο προχειρο thread να το πω και το ειπα εδω.
(εμμεσα,αμεσα κι εδω καπου ξωφτερνα εχει παει κατα εκει)
Αν ηταν να αναφερθω σε κατι συγκεκριμενο (π.χ. σε ποστ του φιλου insomniac) θα το εκανα παραθεση.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 21:42, 05-07-07:

O λογος που το ανεερα ειναι γιατι και σε αυτο το θεμα (οχι πολυ και ουτε αμεσα) αλλα και σε αλλα θεματα (βασικα το πιο βασικο ηταν απο ιταλικο φορουμ που το διαβαζα λιγο πριν και γινοταν ενα τζερτζελο) γινεται μια ατυπη συγκριση σχεσης-φιλων.
Και ειναι ενα vs που πραγματικα με εχει κουρασει...
Ε!Και δεν ειχα αλλο προχειρο thread να το πω και το ειπα εδω.
(εμμεσα,αμεσα κι εδω καπου ξωφτερνα εχει παει κατα εκει)
Αν ηταν να αναφερθω σε κατι συγκεκριμενο (π.χ. σε ποστ του φιλου insomniac) θα το εκανα παραθεση.
Ναι βρε συ, το ξερω οτι δεν αναφεροσουν εμμεσα σε μενα. Αν το πιστευα, θα ξεκαθαριζα οτι εγω οντως δεν ειχα πει κατι τετοιο. Απλα αυτο που λεω ειναι οτι ειναι οντως "ασχετο" και οτι ετσι οπως το εθεσες...απλα δημιουργει ενα συγκεκριμενο "κλιμα" (για να χρησιμοποιησω πολιτικη ορολογια)

Αλλα αφου δεν ειχες που αλλου να το πεις, πες τα αγορι μου! Σε καταλαβαινω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους