Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 13:55, 09-07-07:

Χθες το βράδυ βγήκα και το 95% μην σας πω το 98% των ζευγαριών έπαιζε παιχνίδι με το βλέμμα με το υπόλοιπο (μην σας πω για τις αντιστοιχίες, η γκόμενα του ενός να κοιτάζει τον γκόμενο της άλλης και αντίστοιχα το ίδιο οι υπόλοιποι). Τέτοια βλέπουν πολλοί-ές και νιώθουν ότι δεν θέλουν να αφήσουν τον άλλο 1' μακριά του, εξ' ού και οι διακοπές κτλ. Όλα τα άλλα είναι βλακείες για μένα. Φόβος και ανασφάλεια ότι θα χάσεις τον άλλον. Ότι θα μείνει μόνος του και θα παρασυρθεί, θα φλερτάρει, θα πάει με άλλον/η, θα είναι με τους φίλους/ές και θα αφήσει τον εαυτό του/της... κ.ο.κ.

** Το μάτι δεν κάνει κακό, το χέρι κάνει ... χαλαρά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:29, 09-07-07:

Tελικα το "προβλημα" ολων η της πελιοψηφιας των ανθρωπων ειναι η απιστια και η εμπιστοσυνη και απ' οτι βλεπω και σε αυτο το θεμα εκει πηγαμε...εκει και μονο εκει.
Μηπως μας κερατωσει ή μηπως φλερταρει με αλλον...
Και προσωπικα χαμστερακι αυτο που λες μου φαινεται απιστευτα αυπερβολικο.
Να κανεις παιχνιδι κιολας!
Οχι απλως να κοιτας παρατηρεις καποιον αλλο,αλλα να κανεις παιχνιδι.Και μαλστα το 95%!
Τι να πω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 14:45, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Γιατί πολύ απλά δεν θα ήθελα (εγώ προσωπικά) να περάσω τόσες μέρες χωρίς τον άλλον. Θα μου έλειπε κι αυτό θα μου δημιουργούσε έναν εκνευρισμό.. απλό δεν είναι;

(και με βλέπω φέτος να κάνω ολιγοήμερες διακοπες alone )
Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Φλερταρει με το παθολογικο να μη μπορουμε ουτε 3-5 μερες χωρις τον ανθρωπο μας ομως, να το ξερεις !
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
όλοι μπορούμε ... ακόμα και μια ζωή χωρίς τον σύντροφο μας
πεθαίνει κόσμος και δεν πεθαίνουμε... συνεχίζουμε

άλλο το δε θέλω κι άλλο το δε μπορώ

δε θέλω.
Για να καταλαβω, οκ δεν ειναι και οτι θα αυτοκτονησετε αν δεν δειτε τον συντροφο σας για 3 μερες, αλλα θα ειστε πχ δυστυχισμενοι; Θα σκεφτεστε ολη μερα "που ειναι το μωρο μου; Τι να κανει τωρα;" Θα κλαιτε;

Προφανως και δεν ειναι ζητημα του "δεν μπορω", αλλα και και να υπαρχει μια σχεση εξαρτησης απο τον συντροφο μας, επειτα απο χ χρονια που ειμαστε μαζι, δεν ειναι καπως υπερβολικο; Και οι μανες πχ με τα παιδια τους εχουν τρελο δεσιμο, και πολυ πιο ισχυρο απο μια σχεση (δεν πιστευω να διαφωνει κανεις!) αλλα μεχρι και αυτες δεν παθαινουν αμοκ οταν τα παιδια τους πανε κατασκηνωση ενα μηνα!

(Δεν λεω οτι τα παραπανω για "αμοκ" , κτλ ισχυουν για καποιον ή καποιους, απλα θελω να καταλαβω αν υπαρχει καποιος που οντως να νιωθει ετσι )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:48, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Για να καταλαβω, οκ δεν ειναι και οτι θα αυτοκτονησετε αν δεν δειτε τον συντροφο σας για 3 μερες, αλλα θα ειστε πχ δυστυχισμενοι; Θα σκεφτεστε ολη μερα "που ειναι το μωρο μου; Τι να κανει τωρα;" Θα κλαιτε;

Προφανως και δεν ειναι ζητημα του "δεν μπορω", αλλα και και να υπαρχει μια σχεση εξαρτησης απο τον συντροφο μας, επειτα απο χ χρονια που ειμαστε μαζι, δεν ειναι καπως υπερβολικο; Και οι μανες πχ με τα παιδια τους εχουν τρελο δεσιμο, και πολυ πιο ισχυρο απο μια σχεση (δεν πιστευω να διαφωνει κανεις!) αλλα μεχρι και αυτες δεν παθαινουν αμοκ οταν τα παιδια τους πανε κατασκηνωση ενα μηνα!

(Δεν λεω οτι τα παραπανω για "αμοκ" , κτλ ισχυουν για καποιον ή καποιους, απλα θελω να καταλαβω αν υπαρχει καποιος που οντως να νιωθει ετσι )

μπα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος από μας που αισθάνεται έτσι
είναι μάλλον λίγο υπερβολική η περιγραφή σου
απλό είναι βρε παιδί μου... όπως κάποιοι απλά θέλουν να πάνε μόνοι τους διακοπές, κάποιοι άλλοι δε θέλουν! μπαααααα
(ξέρω ότι σου χρωστάω μια απάντηση, όταν βρω χρόνο θα στη στείλω μάλλον με πμ ή θα ανοίξω άλλο θέμα γιατί εδώ είμαστε οφφ τοπικ )

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:16, 03-07-08:

Όχι γιατί στις διακοπές θέλω να κάνω πράγματα που δεν κάνω τον υπόλοιπο χρόνο. Εξάλλου για αυτό δεν λέγονται και διακοπές? Από τη λέξη διακοπή? Διακόπτεις την καθημερινότητά σου και κάνεις κάτι διαφορετικό. Θα ήθελα λοιπόν αν είχα 20 μέρες διακοπές, να πέρναγα τις 5-7 π.χ. μαζί της αλλά τις υπόλοιπες μόνος μου ή με άλλη παρέα ώστε να κάνω και κάτι άλλο.

Κοινώς, μη βλέπω τη φάτσα της όοοοοοοολο το χρόνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Neraidoula08

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Neraidoula08
H Neraidoula08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Neraidoula08 έγραψε στις 22:47, 06-07-08:

Την στιγμή που έχω στον άλλον εμπιστοσύνη, δεν θα με πείραζε καθόλου. Δε μαρέσει να σκέφτομαι αρνητικά ή με καχυποψία, είναι ό,τι χειρότερο η ζήλια σε μια σχέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αριελ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αριελ
H Αριελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Αριελ έγραψε στις 12:30, 07-07-08:

νεραιδουλα εχεις δικιο αλλα οταν καμια φορα σου μπαινουν ασχημες σκεψεις στο μυαλο και δεν σου βγαινουν τι κανεις???

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:47, 07-07-08:

Θα συμφωνήσω με τη νεραϊδούλα! Όταν αγαπάς έναν άνθρωπο δε ζητάς τα του εαυτού σου αλλά προσπαθείς να τον βλέπεις όσο γίνεται περισσότερο χαρούμενο.

Αν εμένα η γυναίκα μου ήθελε να πάει κάπου μόνη της διακοπές δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Αυτό που σίγουρα θα με ανησυχούσε θα ήταν η ασφάλεια της κι αν χρειαζόταν κάποια βοήθεια και δεν ήμουν εκεί. Γι αυτό θα ανησυχούσα κ όχι μήπως με απατήσει.

Αριέλ αν σου μπαίνουν άσχημες σκέψεις κάνεις μια ανοιχτή και ειλικρινή συζήτηση μαζί του/της και προσθαπείς να απαλλαγείς απ αυτό το βάρος των άσχημων υποψιών.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:49, 07-07-08:

οταν καμια φορα σου μπαινουν ασχημες σκεψεις στο μυαλο και δεν σου βγαινουν τι κανεις???
Χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, μέχρι να σου περάσουν. Επικαλείσαι τον καλό Θεό, να σε απαλλάξει από τους Λογισμούς. Σε τελική ανάλυση, αν δεν πιάσουν τα παραπάνω, ένας Εξορκιστής να διώξει τους Δαιμόνους, θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Αν κάποιος είναι τόσο ανασφαλής που δεν μπορεί να ανεχθεί την ιδέα του να βρίσκεται ο σύντροφός του κάπου αλλού για λίγες ημέρες, τότε κι ένας καλός ψυχολόγος ίσως να βοηθούσε. Καλό είναι να μη φορτώνουμε τις δικές μας αδυναμίες στην πλάτη του άλλου και να τον εξαναγκάζουμε να τις περιθάλπει, ενώ εμείς δεν νοιαζόμαστε καθόλου για το δικό του Θέλημα, αλλά μόνο για το δικό μας...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:44, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αριελ
νεραιδουλα εχεις δικιο αλλα οταν καμια φορα σου μπαινουν ασχημες σκεψεις στο μυαλο και δεν σου βγαινουν τι κανεις???
Δεν νομίζω ότι ο άλλος πρέπει να πάει διακοπές για να σου μπουν ιδέες...
Αν είναι να σου μπουν απλά θα σου μπούν...
Και τσάμπα ο μαζοχισμός βρε παιδί μου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kloki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kloki
H Kloki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Kloki έγραψε στις 00:26, 08-07-08:

Φύσικα...
Γιατί όχι..? ο κα8ένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι 8έλει με τη ζώη του...
Βέβαια όταν είσαι με κάποιον πρέπει να σέβεσαι την γνώμη του,,,
αλλά όπως θέλουμε εμείς να ξεσκάσουμε λιγάκι γιατί να μην 8έλει και αυτός...

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 01:12, 08-07-08:

φυσικά και δε θα με πείραζε...
γιατί να με πειράξει...?
αν υπήρχε περίπτωση να κάνει κάτι με κάποια άλλη θα μπορούσε να το κάνει ανα πάσα στιγμή χωρίς να πάρω χαμπάρι...
και δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε αυτοκόλλητοι...να πηγαίνουμε παντού μαζί κλπ.
καλό είναι να είμαστε και λίγο χώρια, να έχει ο καθένας τον χώρο του και να μη νιώθει ότι καταπιέζεται κανείς...και άμα θελήσει να πάει διακοπές με τους φίλους του ή μόνος του να πάει και να μη νιώθει πως εγώ τον εμποδίζω σε κάτι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 12:21, 08-07-08:

Είναι καλό τα ζευγάρια να έχουν και ξεχωριστές δραστηριότητες. Π.χ. η αυτή να διοργανώνει κάτι με τις φίλες της, αυτός με τους φίλους του κτλ. Το να είναι συνέχεια αυτοκόλλητοι δεν κάνει καλό. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται λίγο χρόνο και χώρο μέσα στα οποία θέλει να κάνει αυτά που του αρέσουνε και μόνος. Δεν είναι κακό αν ποτέ σου ζητήσει το αγόρι/κορίτσι σου να κάνει κάτι μόνος/η. Όλα με μέτρο...

Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάσια
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Νάσια έγραψε στις 21:18, 08-07-08:

Εμένα δε θα μου άρεσε... θα ήθελα να πάμε μαζί. Αν διασκεδάζει περισσότερο με άλλους φίλους και όχι ''μαζί μου αλλά και με φίλους'' τότε κάτι τρέχει... άσε που δεν είναι και τόσο δύσκολο να κανονίσουμε την άδεια τις ίδιες μέρες... τόσα ζευγάρια πάνε μαζί διακοπές. Πάντως εγώ αν το πάθαινα αυτό θα σκεφτόμουν αυτομάτως ότι δε με θέλει πια και ότι δε περνάει καλά μαζί μου...οπότε δεν είμαι η προταιρεότητά του...

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 06:58, 09-07-08:

ναι ναι... Ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι!

Σε αγαπάει περνάει καλά μαζί σου αλλά θέλει και λίγο χώρο και χρόνο να κάνει και κάτι με τους φίλους του. Αυτο σημαίνει δηλ οτι δεν περνά καλά μαζί σου. Μη χειρότερα...

Δεν είπαμε να πηγαίνουνε κάθε φορά χώρια, αλλά που και που το έχουν ανάγκη όλοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Νάσια έγραψε στις 08:52, 09-07-08:

Καλά καλά... έτσι large το παίζουν όλοι αλλά όταν θα τη πάρεις κατά τις 1 τηλέφωνο να δεις αν είναι καλά....και εκείνη σου πει ''δε σε ακούω μωρό μου,είμαι σε κλαμπ''' τότε θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και θα κρεμάσεις μία στραβομουτσούνα μέχρι εμένα!

Εγώ ξέρω ότι όταν είμαστε ερωτευμένοι,είμαστε μαζί. Κάτι τέτοιες αμερικανιές κάνουν και οι παντρεμένοι και στο τέλος καταλήγουν στα διαζύγια... (άσε που μετά αναρωτιούνται...μα τι έφταιξε;;;;; )
Εγώ θέλω να πάω διακοπές με το μωρό μου και όχι με τις φίλες μου.

Και για να μη προλάβουν κάποιοι : δεν εννοώ ότι βάζω στην άκρη τις παρέες μου λόγω του γκόμενού μου
Αλλά σίγουρα δεν 1) θα κανονίσω άδεια όταν εκείνος δε θα μπορεί 2) δε θα πάρω την απόφαση να κάνουμε ξεχωριστές διακοπές για το ''έτσι'' και 3) δε μου πάει καρδιά να πλατσουρίζω στα νερά με τις ''φίλες'' μου και η αγάπη μου να πήζει στη Κηφισίας! Έληξε!

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:08, 09-07-08:

1. Κανένας μας δεν ισχυρίστικε ότι θα κάνει κάτι χωρίς να προηγηθεί μια ώριμη συζήτηση με το σύντροφο του

2. Δεν είπαμε οτι αυτό θα επαναλαμβάνεται 3 και λίγο, αλλά σε σε κάποια χρονικά διαστήματα που απλά ο ένας από τους δυο θα θέλει να κάνει κατι με τους φίλους/ες του/της

3. Εμείς δε θα αγαπάμε λιγότερο τον/την σύντροφο μας από σένα. Ούτε εμείς είμαστε τόσο άκαρδοι. Άλλα αν για κάποιο λόγο εγώ δεν μπορώ να διεκδικίσω άδεια δεν θα είμαι τόσο εγωιστής ώστε να μην πω στην κοπέλα μου να πάει τουλάχιστον αυτή κάπου με τις φίλες της και να διασκεδάσει, αφού εγώ δεν μπορώ.

...και το θέμα δεν τελειώνει καθότι αυτή είναι η συζήτηση του παρόντος φόρουμ!

Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H Νάσια έγραψε στις 09:16, 09-07-08:

Εγωιστής (αλλά και παρτάκιας) θα είσαι όταν τη παρατήσεις και θα πας διακοπές , τη στιγμή που εκείνη θα βράζει στο γραφείο. Εγώ έτσι το βλέπω και αυτό ''έληξε'' για εμένα. Προτιμώ να μη πάω καθόλου παρά να του κάνω κάτι τέτοιο. Άσε που και να το κάνω,το μυαλό μου θα είναι σε αυτόν. Νομίζω ότι πέρα από τα πρακτικά της υπόθεσης,παίζουν ρόλο και τα αισθήματα. Τώρα αν εκείνος μου πει ''ξέρεις θα πάω διακοπές με τους φίλους μου'' εννοείται ότι θα του πω ''καλά να περάσεις''αλλά σίγουρα αυτό θα με πληγώσει πολύ...

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:22, 09-07-08:

Μην ξεχνάς όμως ότι με το να κάνεις εσύ αυτήν την κίνηση είναι σα να τον εκβιάζεις να κάνει κ αυτός το ίδιο. Όταν η κοπέλα μου θα μου πεί "ξέρεις εγώ δε θα πάω καθόλου διακοπές αφού εσύ δε μπορείς" είναι σα να μου λέει εμέσως πλην σαφώς να κάνω κ εγώ το ίδιο, αλλιώς θα είμαι γάιδαρος.

Εδώ μιλάμε γενικά, αν τύχει και θέλει ο/η σύντροφος μου να πάει κάπου αν θα με πείραζε ή όχι να πάει και δε μιλάμε τι θα θέλαμε εμείς από τον σύντροφο μας. Αυτό είναι το νόημα της όλης συζήτησης.

Εντάξει δεκτό αυτό που λες, ότι θα τον άφηνες, αλλά θα σε πλήγωνε. Στην ουσία δώρον άδωρον, αφού λογικά θα σε αγαπά και θα πάει (αν πάει τελικά) με μισή καρδιά και θα περάσει και χάλια ξέρωντας ότι έχεις πληγωθεί. Άρα στην ουσία δεν το δέχεσαι και καλύτερα να του το πεις ευθέως παρά να του πεις πάνε, αλλά να κατσουφιάσεις.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 09:52, 09-07-08:

Μερικές πικρες αλήθειες της σημερινής εργασιακής πραγματικότητας:

(disclaimer: από όσα γράψω παρακάτω εξαιρούνται οι καταραμένοι εκπαιδευτικοί που όσο καλοκαιριάζει τόσο θέλω να τους σκοτώσω όλους τους!)

Αξίωμα 1. (Θεμελιώδες αξίωμα του κακομοίρη εργαζομενου) Η άδεια είναι παρα πολύ λίγη.
Αξίωμα 2. Με τους ρυθμούς και τις συνθήκες που δουλεύουμε (η συντριπτική πλειοψηφία δηλαδή) όλοι μας χρειαζόμαστε διακοπές αλλιώς θα καταλήξουμε να πάθουμε burnout. Και όχι, το να κάτσεις λίγες μέρες στο σπίτι και να κοιμάσαι ΔΕΝ είναι διακοπές, πρέπει να αλλάξεις τελείως παραστάσεις, να ξεφύγεις για να ανανεωθείς πραγματικά αλλιώς δεν την παλεύεις.
Αξίωμα 3. (νομος του Murphy) Όσα σχέδια κι αν κανεις, όσο νωρίς κι αν προγραμματίσεις κατόπιν συνεννοήσεως με το έτερον ήμισυ πάντα υπάρχει η πιθανότητα να σκάσει κάποιο πρόβλημα στη δουλειά και να σου τα "μπιπ" όλα.

Για αυτό λοιπόν, όσο κι αν προτιμάει ο καθείς να κάνει διακοπές με το έτερον ήμισυ, η πικρή αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες αυτό να μην είναι πάντα εφικτό. Θεωρώ ότι το να περάσει κανεις τις ημερες της άδειας στην πόλη κάνοντας παρέα στον άλλο όχι απλά δεν είναι λύση αλλα μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα μακροπρόθεσμα. Σκεφτείτε το σκηνικό στο πρώτο καβγαδάκι που θα γίνει λίγο αργότερα για άσχετο λόγο. Tα νεύρα θα είναι πιο τεταμένα (γιατί πάντα η κούραση από τη δουλειά μας κάνει να φερόμαστε άσχημα και η έλλειψη αρκετών και σωστών διακοπών κάνει την κούραση να συσσωρεύεται ακόμα χειρότερα) και φυσικά αυτός που έκανε την υποχώρηση θα το χτυπήσει.

Για καθαρά πρακτικούς λόγους λοιπόν πιστεύω ότι κάθε ζευγάρι αργά η γρήγορα θα "αναγκαστεί" να κάνει χωρια διακοπές. Στο χέρι τους είναι λοιπόν να συνηθίσουν στην ιδέα αυτή και να δουν τα θετικά της στοιχεια (ανανέωση κλπ) παρα να μουλαρώνει ή μια ή η άλλη πλευρά στο "ή μαζί ή καθόλου!" το οποιο αν μη τι άλλο είναι και εξαιρετικά εγωιστικό.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 11:48, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Είναι καλό τα ζευγάρια να έχουν και ξεχωριστές δραστηριότητες. Π.χ. η αυτή να διοργανώνει κάτι με τις φίλες της, αυτός με τους φίλους του κτλ. Το να είναι συνέχεια αυτοκόλλητοι δεν κάνει καλό. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται λίγο χρόνο και χώρο μέσα στα οποία θέλει να κάνει αυτά που του αρέσουνε και μόνος. Δεν είναι κακό αν ποτέ σου ζητήσει το αγόρι/κορίτσι σου να κάνει κάτι μόνος/η. Όλα με μέτρο...
Πάντως εγώ συμφωνώ απόλυτα και το εφαρμόζω.
Οι ξεχωριστές δραστηριότητες σε κάνουν να επιθυμείς περισσότερο τον άλλο και να σου λείπει.
Ακόμη και μέσα στο σπίτι έχουμε φροντίσει να μπορεί ο καθένας να απομονώνεται αν το χρειαστεί και να ασχοληθεί με αυτό που τον ενδιαφέρει πχ. τον Η/Υ ή να δει κάποια ταινία που μπορεί να μην αρέσει στον άλλον.
Και ναι, μερικές φορές βγαίνουμε χώρια ή ταξιδεύουμε χωριστά ο ένας από τον άλλο. Βέβαια, μετά πληρώνουμε μια περιουσία στα τηλέφωνα, αλλά μας κάνει καλό να είμαστε και λίγο χώρια...

Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H Νάσια έγραψε στις 12:13, 09-07-08:

Φέτος λοιπόν ποιοι από εσάς θα αποχωριστείτε τον/την σύντροφό σας για ξεχωριστές διακοπούλες;

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 12:25, 09-07-08:

Eμείς θα κάνουμε μαζί διακoπές! Φτάνει που είμαστε χώρια με μικρά διαλλείμματα τον υπόλοιπο καιρό!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:33, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νάσια
Φέτος λοιπόν ποιοι από εσάς θα αποχωριστείτε τον/την σύντροφό σας για ξεχωριστές διακοπούλες;
Εγώ τον έχω ήδη αποχωριστεί
Αλλά κάθομαι 2 μήνες έτσι κι αλλιώς

Θα πάω γυναικοπαρέα σε κανένα νησί εδώ κοντά που μου έχει λείψει...
Και Αύγουστο που θα έχει την άδεια του θα πάμε όπου θέλει μαζί

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:43, 09-07-08:

Ο ιχλίμπεντιχ μόλις γύρισε από δύο εβδομάδες κάπου μακριά. Οκ, οι 3-4 μέρες ήταν για δουλειά, αλλά μετά το παράτεινε για να εξερευνήσει το μέρος.
Τον Αύγουστο θα πάμε μαζί Ελλάδα.

Παράθεση

susceptible

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη susceptible
Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O susceptible έγραψε στις 12:45, 24-07-08:

αναλογα τι αφορμες εχει δωσει..μπορει να ανησυχεις,μπορει κ να την σκεφτεσε συνεχεια..

Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 18:32, 24-07-08:

Στην αρχή μπορεί να μου κακοφενόταν επειδή δεν έχω μάθει να ζώ χώρια του και δεν έχουμε χωρίσει για τόσες μέρες, αλλά πιστεύω όταν θα άντεχα μακριά του για 3 με 4 μερούλες. Αν έχεις εμπιστοσύνη στον συντροφό σου δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να επιρρεάσει την σχέση.

Παράθεση

ΣΤΕΛΙΤΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΤΑ
H ΣΤΕΛΙΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΣΤΕΛΙΤΑ έγραψε στις 18:53, 24-07-08:

Ναι, νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, να αισθάνεται λίγη ελευθερία το ζευγάρι. Αρκεί να αισθάνονται συνειδητοποιημένοι και οι δυο σε ότι αφορά την σχέση τους. (Να μην ψάχνονται δηλαδή) ... Βέβαια πρέπει να έχουν πάει πρώτα μαζί διακοπές. ΑΑΑΑ και κάνει καλό στις φιλίες μας που πάντα παραμελούμε όταν έχουμε σχέση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 24-07-08 στις 19:08. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Lovely_Bitch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lovely_Bitch
H Lovely_Bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Lovely_Bitch έγραψε στις 22:55, 24-07-08:

έχω μαξιμουμ 5 μέρες στη διαθεση μου για διακοπές,κι αυτές με μπατζετ πείνας. ο φίλος μου αντιθετα εχει 3 βδομάδες και ηθελε οδοιπορικο 10 ημερων στο εξωτερικο[δηλαδη 1000 ευρω/ατομο]. θα παει λοιπον με φιλους του. στην ελλαδα δε κανονισαμε τιποτα,γιατι δε βρηκαμε,οποτε μαζι μαλλον δε θα παμε. υπο άλλες συνθηκες θα με ενοχλουσε,αλλα σε αυτή τη φάση που είμαι (στα χωρισματα), το προτιμώ...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:29, 19-06-09:

οχι! στο καλο να παει!!

τις θερμοτερες ευχες μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:23, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
οχι! στο καλο να παει!!

τις θερμοτερες ευχες μου
Ετσι απλα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:34, 20-06-09:

ε τι?!! να του κανω σκηνη??
αμα δε με θελει μια μαζι δε τον θελω δεκα

(μεταξυ μας θα στεναχωριομουν αλλα θα το επαιζα υπερανω)

Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 02:36, 20-06-09:

Ως άνθρωπος και δη ζουλιάρης, ομολογώ ότι το "τσιμπιματάκι" μου θα το 'νοιωθα. Από την άλλη όμως, επειδή δεν μπορώ να εννοήσω σχέση χωρίς εμπιστοσύνη, και χάρη σε αυτήν, θα το δεχόμουν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 23:41, 20-11-09:

επειδη εμενα μου εχει τυχει να σας πω... χωριστες διακοπες και ερωτας δεν πανε μαζι...δυστυχως...αυτα περι ελευθεριας ανανεωσης κτλ κτλ εγω τα ακουω βερεσε!!!εξαλου οταν εισαι ερωτευμενος με τον καλο-καλη σου θες να πας καπου οι δυο σας και περνατε και τελεια και δε βαριεστε καθολου....κτλ..απο το να πας με τους κολλυτους που θελουν να ειναι σουρωμενοι 24 ωρες ή τις κολλητες που κανουν 100 ωρες στο μπανιο,να βαψουν νυχια....

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 02:05, 21-11-09:

Το γεγονός ότι δεν μπορεί ένα ζευγάρι να είναι συνέχεια μαζί δεν μας περνάει καθόλου απ το μυαλό, πρέπει ντε και καλά να σημαίνει "ανανέωση" και "ελευθερία" να πάει κάποιος διακοπές και να χαλαρώσει με τους φίλους του ε; Επίσης δεν είναι όλοι οι κολλητοί (πφ, λαηκ γουηρ 7 ορ σαμΘιν) σούρα στις διακοπές μονίμως -εκτός κι αν έρχονται από χώρες με ποτοαπαγόρευση ακόμα- ή κυνηγάνε πιπίνια στις πλαζ και αι φιλενάδαι μονίμως παστώνονται στο βεσε και δεν μπορεί κανεις να κάμει τσίσα του σαν άνθρωπος. Τι δικαιολογίες είναι αυτές; Αν κάποιος δεν ήθελε να πάω διακοπές με την παρέα μου και μου έδινε αυτά τα επιχειρήματα θα του απαντούσα ακριβώς στο ίδιο επίπεδο λογικής : Θέλω να πάω διακοπές με φίλους για να δω τις νέες τάσεις της μόδας σε μαγιό και γυαλιά ηλίου, όλο τα δικά σου βλέπω. Θα ήταν λογική απάντηση σε σχέση με τα παραπάνω επιχειρήματα.

Μπορεί ο εκάστοτε σύντροφος να είναι σημαντικό τμήμα της καθημερινότητας αλλά και οι φίλοι θέλουν χρόνο, αγάπη, στοργή, προδερμ. Προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου να πάει ο "σύντροφος" διακοπές με φίλους, μόνος, με γκόμενα (ναι, λες και θα περίμενε να έρθει η πιο ύποπτη σεζον για να με κερατώσει). Δεν είσαι κολλημένος στην καρωτίδα με τον αγαπητικό/αγαπητικιά σου ώστε να πάθει κανείς κακό με την στενή έννοια του όρου αν φύγει για λίγες μέρες ο άλλος. Τα υπόλοιπα (σε όποιο άκρο κι αν βρίσκονται, είτε αυτό της καταπίεσης/ζήλειας είτε στο άκρο του δεν με νοιάζεις-δεν σε νοιάζω) τα ακούω βερεσέ.

Υ.Γ. Έρως και χωριστά διακοπές; Jesus, that never crossed my mind. Αν κάποιος μου ξαναπεί ότι θέλει να περάσει χρόνο με την παρέα του θα τον χωρίσω : Δεν μ'αγαπάς πια αλήτη! (με βλέμα Μάρθας Βούρτση)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 02:20, 21-11-09:

Aν ειναι δυνατον να θεωρουμε περιεργο οτι ο συντροφος μας θελει να παει διακοπες με τους δικους του φιλους..

Το ιδανικο για μενα ειναι να παει διακοπες το ζευγαρι μαζι και να παει και χωριστα..

Δυστυχως αυτο στην πραγματικοτητα του ιδωτικου τομεα (και ειδικα σε αυτου που ειμαι εγω) αυτο ειναι αδυνατον..Αν ειχαμε μονο μια εβδομαδα διακοπες και μπορουσαμε να παρουμε αδεια μαζι και διαλεγε την παρεα του, οντως δεν θα ενιωθα ωραια..

Αλλα υπαρχουν και ομορφα π/σ/κ που μπορεις να πας με την παρεα σου..

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 03:48, 21-11-09:

όχι, αρκεί να δεχόταν κι αυτός να πηγαίνω κι εγώ διακοπές χωρίς αυτόν....άλλωστε το να ζεις με κάποιον δεν σε κάνει αυτοκόλλητο και εξαρτημένο......και ότι όλα πρέπει να τα κάνεις μαζί αχώριστα......πάντα μέσα σε λογικά όρια και πλαίσια που ορίζει από κοινού το ζευγάρι........

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 06:10, 21-11-09:

Ε ναι οκ...δεν παιζει να υπαρχει ερωτας και ταυτοχρονα να ισχυει το "χωριστα διακοπες"...και οποιος και να μου πει το αντιθετο, ας αναρωτηθει, εαν πραγματικα ειναι ερωτευμενος...

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:23, 21-11-09:

Δεν έχω και δεν έχει πρόβλημα να πάμε χωριστά κάπου διακοπές.
Και το έχουμε κάνει πολλές φορές. Κυρίως όχι στη φάση της καλοκαιρινης άδειας, αλλά σε τριημεράκια. Και το κάναμε και στην αρχή της σχέσης αλλά και τώρα που είμαστε παντρεμένοι. Και ναι ελπίζω να μπορούμε να το κάνουμε κι όταν θα έχουμε παιδιά.
Δεν είναι ότι δεν τον αγαπάω και δε με αγαπάει, αλλά πραγματικά χρειάζομαι ένα ΣΚ με τις φίλες μου να μιλήσω (όπως ειπώθηκε παραπάνω) για τις ραγαδες και την κυτταρίτιδά μου, να περάσω 10 ωρες στην παραλία βάφωντας τα νύχια μας ενώ εκείνος θα έπλητε τρομερά. Κι εκείνος χρειάζεται ένα ΣΚ με τους φίλους του να μιλήσουν για τα δικά τους (όπου εγώ θα έπλητα τρομερά).
Και θα πάμε και όλοι μαζί ζευγάρια εκδρομή η διακοπές, αλλά θα πάμε κι ο καθένας όταν θέλει μόνος με τους φίλους του.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:30, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ε ναι οκ...δεν παιζει να υπαρχει ερωτας και ταυτοχρονα να ισχυει το "χωριστα διακοπες"...και οποιος και να μου πει το αντιθετο, ας αναρωτηθει, εαν πραγματικα ειναι ερωτευμενος...
Αν σου έλεγε δηλαδή "Θα πάω μια βδομάδα με τα παιδιά και όταν επιστρέψω θα πάμε όπου θες μπλα μπλα..." θα έβγαζες συμπέρασμα ότι δεν είναι ερωτευμένος;

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 13:54, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
+1000

Εγώ ξέρω ότι ο σύντροφος σου είναι και ο καλύτερος φίλος σου ταυτόχρονα, οπότε οι φρεε τύποι του τύπου "εννοείται χωριστά διακοπές,σιγά το πράγμα" ας αναθεωρήσουν τις απόψεις τους περί σχέσεων. Εντάξει δεν είπαμε και συνέχεια μαζί, (αν και όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος αυτό επιδιώκεις), αλλά πως θα σου φενόταν να σου πει το έτερον ύμισι ότι θα παεί διακοπές με τους φίλους του, και εσύ μένεις σπίτι μόνη.. δεν είναι άσχημο? και στην τελική, η μοναξιά η η άλλη επιλογή που έχεις ειναι να πας διακοπές, την ίδια περίοδο με αυτόν, με τις φίλες σου απο αντίδραση και μόνο,η για να μην μείνεις μόνη δεν είναι ακόμα χειρότερο? Το διακοπές χώρια είναι αντιστρόφως ανάλογο με τον έρωτα πάρτε το χαμπάρι και κόψτε τις μπούρδες. Οταν είσαι ερωτευμένος θέλεις τον άλλον μαζί σου, δεν μπορείς να κάνεις χώρια του και με τον έναν η τον άλλο τρόπο βρίσκεις τρόπο να συνδιάσεις και φίλους και σχέση μαζί. Και άτομα με τέτοιες απόψεις τις αναθεωρούν όταν ερωτευτούν.. όποιος λέει το αντίθετο απλώς κοροιδεύει τον εαυτό του.

Υ.Γ. Αν μου έλεγε χωριστά διακοπές θα της έλεγα έχεις 10 λεπτά να μαζέψεις τα πράγματα σου και να την κάνεις απο εδώ.. Και θα χωροπηδούσα που αρχίζω διακοπές φρεε... Με την αλητοπαρέα και στανταρια έρωτες καινούριους... Τρελαααα!!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 14:15, 21-11-09:

Ο σύντροφός μου μπορεί να είναι ο καλύτερος φίλος μου, αλλα αυτό δε σημαίνει πως δεν έχω ανάγκη και τους άλλους φίλους μου.
Το έτερον ύμισι μου χει πει και έχει παέι διακοπές μόνος του και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Οταν είσαι ερωτευμένος και θέλεις τον αλλο συνεχεια μαζί, σε πειράζει άμα πάει για καφέ μόνος του? Αμα κάτσει να δει μπάλα με τους φίλους του? Δεν είσαι σιαμαίος με τον άλλο. Είσαι μια ξεχωριστή οντότητα που χρειάζεται χρόνο και μόνη της και με άλλους ανθρώπους και δεν μπορεί να είναι 24/7 με έναν άνθρωπο.
Και ξεπεράστε λιγάκι το ότι χωριστές διακοπές σημαίνει γκομένισμα και απιστία. Αμα θέλω να γκομενίσω το κάνω και στο μπαράκι που θα πάω για ποτό με την κολητή μου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:51, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Αν σου έλεγε δηλαδή "Θα πάω μια βδομάδα με τα παιδιά και όταν επιστρέψω θα πάμε όπου θες μπλα μπλα..." θα έβγαζες συμπέρασμα ότι δεν είναι ερωτευμένος;
Δεν υπηρχε περιπτωση να ημουν με εναν τετοιο ανδρα.
Εαν θελει να βγαινει μονος του και να πηγαινει διακοπες μονος του, οταν μπορω ΚΑΙ εγω να ειμαι μαζι του ενω δηλωνει πως ειναι ερωτευμενος, τι θα γινει δηλαδη οταν του φυγει ο ερωτας? Θα εχουμε παραλληλες ζωες?

Σορρυ, αλλα ποτε δεν ενοιωσα την αναγκη, οσο ειμαι σε σχεση και ημουν ερωτευμενη, να θελω να παω διακοπες μονη μου, ειτε να βγω μονη μου ενω μπορουσε ΚΑΙ ο φιλος μου.
Οι αναγκες τυπου "ο καθενας μονος του" ξυπνουν, οταν σιγουρα ο ερωτας εχει φθαρει και εχει ρουτινιασει η σχεση.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 14:54, 21-11-09:

Δλδ Νεραιδα εσύ, όταν είσαι ερωτευμένη δεν βλέπεις τις φίλες/φιλους σου μόνη σου?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:03, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Δλδ Νεραιδα εσύ, όταν είσαι ερωτευμένη δεν βλέπεις τις φίλες/φιλους σου μόνη σου?
Εαν υπαρχει λογος που θα πρεπει να τις δω μονη μου, βεβαιως...αλλα οχι ενω θα μπορω να δω και τον φιλο μου. Θα επιλεξω μερα που εκεινος δε θα μπορει ή θα φροντισω να δω το συγκεκριμενο ατομο πιο νωρις. Τροποι βρισκονται. Το θεμα ειναι τι νοιωθουμε και τι θελουμε.
Και οι διακοπες χωριστα βεβαια δεν συγκρινονται σε καμμια των περιπτωσεων με μια εξοδο για εναν καφε ή ενα ποτο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:55, 21-11-09:

Πολλοι την πατανε μεσα απο τις διακοπες γιαυτο και οι τοσες διαφορετικες αποψεις.
Λοιπον μερικα παραδειγματα που χω κοντινα μου

εχω φιλη που ταν καμποσα χρονια μαζι του, εκεινη των ταξιδιων. εκεινος δε μπορουσε να την ακολουθησει ποτε λογω , ελεγε, δουλειας(μια αδεια ομως δεν ελεγε να παρει) καταφερναν και πηγαιναν μονο καλοκαιρια διακοπες. Εκεινη πηγαινε με φιλες και τον παρακαλουσε να παει με φιλους, εκεινος αρνιοταν. Τον ρωτουσε θες η δε θες να παω? να πας της ελεγε.
Με τα πολλα, πηγε μετα απο χρονια μονος του διακοπες και βρηκε την επομενη για χρονια σχεση του.
Τι σκεψεις να κανει πια το κοριτσι?

Αλλο παραδειγμα
Ζευγαρι 6-7 χρονια μαζι , πανε σοβαρα εδω και δυο χρονια αλλα λογω χρηματων δεν το προχωρουν ακομα.
Δε πανε χωρια διακοπες. Οταν πηγε ο ενας πηγε και η αλλη για αντιποινα. Στραβωμενοι και οι δυο στις μοναχικες τους διακοπες δεν ξανακαναν την αποπειρα να πανε χωρια.

Τι εχετε να πειτε γι αυτες τις περιπτωσεις?
Εγω καταληγω πως καλο ειναι σε τετοια θεματα, να υπαρχει αμοιβαια κουβεντα κι ολα ξεκινουν απο τις βασεις μιας σχεσης που πρεπει να περιεχει ειλικρινεια κι αυτα φαινονται απο την αρχη. Αν ο αλλος σου λεει ναι αλλα απο μεσα του σε καταριεται που πηγες μονος, καλυτερα να μην πας. Και το αντιστροφο.
Ενταξει ο ενας θεωρει πως το να ''πιεζεις'' τον αλλο ειναι κακο, ο αλλος θεωρει πως πρεπει να γινουμε πιο μοντερνοι.

Μα δε γινεται κατανοητο πως καθενας εχει διαφορετικα βιωματα και δεν μπορει να μπει στη θεση του αλλου και πως ολοι οφειλουμε να συμφωνησουμε πως αν το ζευγαρι δε τα λεει απο κοντα τα πραματα κι ετσι οπως τα νιωθει και ειναι,με λιγα λογια ναναι ο εαυτος του και ο ενας και ο αλλος, οχι οι διακοπες θαναι το προβλημα του αλλα ακομα και το πιο μικρο καθημερινο.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:27, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Πολλοι την πατανε μεσα απο τις διακοπες γιαυτο και οι τοσες διαφορετικες αποψεις.
Λοιπον μερικα παραδειγματα που χω κοντινα μου
Αν ο άλλος θέλει να πάει μόνος του διακοπές επειδή έχουν γίνει οι αδένες του αερόστατα στην στρατόσφαιρα της γκρίνιας τότε δύο τινά συμβαίνουν :
  1. Η μέθοδος "κωλοβράκι" τον ενοχλεί. Ειδικά όταν κάνει το πρώτο συνθετικό. Δεν είναι δυνατόν να είναι 24/7 ένα ζευγάρι μαζί, ούτε να μην περνάει χρόνο με τους φίλους του/της ακόμα κι αν ο σύντροφος είναι διαθέσιμος. Ζωή δεν είχαν πριν αυτοί οι δύο; Πόση ανασφάλεια να χωρέσει πια σε ένα άτομο;
  2. Είναι αρκετά βλάκας/στόκος ώστε να θέλει να βρει νέα γκόμενα μέσω διακοπών. Guess what, σε απαλλάσσει από μελοντικό κεράτωμα σε μη τουριστική σεζόν, αν ήταν να γίνει με τέτοιο τρόπο θα γινόταν και χωρις να πάει διακοπές με φιλαράκια.
εχω φιλη που ταν καμποσα χρονια μαζι του, εκεινη των ταξιδιων. εκεινος δε μπορουσε να την ακολουθησει ποτε λογω , ελεγε, δουλειας(μια αδεια ομως δεν ελεγε να παρει) καταφερναν και πηγαιναν μονο καλοκαιρια διακοπες. Εκεινη πηγαινε με φιλες και τον παρακαλουσε να παει με φιλους, εκεινος αρνιοταν. Τον ρωτουσε θες η δε θες να παω? να πας της ελεγε.
Με τα πολλα, πηγε μετα απο χρονια μονος του διακοπες και βρηκε την επομενη για χρονια σχεση του.
Τι σκεψεις να κανει πια το κοριτσι?
Ότι η σχέση είχε φτ'ασει σε τέλμα σύμφωνα με το ξυράφι του όκαμ και όχι σύμφωνα με συμπεράσματα αλά Λίτσα Πατέρα. Οι σχέσεις διαλύονται, what's new pussycat? Η δική της διαλύθηκε έτσι, υπάρχουν βαθύτερα αίτια και όχι, ο ήλιος, το αντηλιακό και η tequila sunrise δεν πυροδότησαν καμία από τις διαδικασίες που τον οδήγησαν στην ανεύρεση νέας σχέσης. Αμοραλισμός, τριβή, διάλυση σχέσης. Nothing new again.
Αλλο παραδειγμα
Ζευγαρι 6-7 χρονια μαζι , πανε σοβαρα εδω και δυο χρονια αλλα λογω χρηματων δεν το προχωρουν ακομα.
Δε πανε χωρια διακοπες. Οταν πηγε ο ενας πηγε και η αλλη για αντιποινα. Στραβωμενοι και οι δυο στις μοναχικες τους διακοπες δεν ξανακαναν την αποπειρα να πανε χωρια.
Άρα συμφωνούσαν στο θέμα "διακοπές χωριστά" και απλά ήταν εγωιστές. Με την ίδια τσουβαλιστική και μπακαλίστικη λογική αν σκεφτούμε το κλισέ "οι σχέσεις διαλύονται από την συνεχή τριβή" θα ακροβατούμε ξανά με βεβιασμένα συμπεράσματα και γενικολογίες. Δεν μου λέει τίποτα either.

Τι εχετε να πειτε γι αυτες τις περιπτωσεις?
Ότι ως στατιστικά δείγματα για να εξάγουμε συμπεράσματα ως παρατηρητές είναι αμελητέα. Μηδαμινά.
Εγω καταληγω πως καλο ειναι σε τετοια θεματα, να υπαρχει αμοιβαια κουβεντα κι ολα ξεκινουν απο τις βασεις μιας σχεσης που πρεπει να περιεχει ειλικρινεια κι αυτα φαινονται απο την αρχη. Αν ο αλλος σου λεει ναι αλλα απο μεσα του σε καταριεται που πηγες μονος, καλυτερα να μην πας. Και το αντιστροφο.
Ενταξει ο ενας θεωρει πως το να ''πιεζεις'' τον αλλο ειναι κακο, ο αλλος θεωρει πως πρεπει να γινουμε πιο μοντερνοι.
Μοντέρνοι; Ας μείνουμε στο θέμα ειλικρίνια με το οποίο συμφωνώ. Μήπως όμως πίσω από την απολυτότητα του "έρως και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν" λανθάνει χμμ... *surprise* ανασφάλεια; (αυτό το ρωτάω όχι μονο στην mindcircus αλλά σε όλους όσους υποστήριξαν το περιεχόμενο των εισαγωγικών.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:33, 21-11-09:

Οχι δεν ειναι θεμα ανασφαλειας...
Για μενα το θεμα δεν ειναι να μην παει μετα απο κουβεντα ή ακομα και καυγαδες.
Η ουσια ειναι να μην ενοιωσε να θελει να κανει διακοπες μονος του. Τι να το κανω να το θελει και να μην το κανει, επειδη εγω δε νοιωθω ανετα με αυτο. Καμμια σημασια, ειλικρινα.
Και ναι, οταν εισαι ερωτευμενος, θελεις να περνας με τον αλλο, εαν ειναι δυνατον, και 24 ωρες το 24ωρο. Ειναι ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα χαρακτηριστικα του...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:39, 21-11-09:

Το ύποπτο της υπόθεσης που με οδήγησε στην λέξη "ανασφάλεια" είναι ότι δεν είπες "Όταν εγώ ερωτεύομαι ..." αλλά ότι γενικά έρωτας και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν. Υπάρχουν άτομα λοιπόν σαν κι εμένα που αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις σχέσεις και εκτιμούν αλλιώς τον προσωπικό χώρο και χρόνο μέσα σε μια σχέση, we draw a line. Έχω υπάρξει ερωτευμένη και δεν πληγώθηκα όταν μου είπαν ότι θα πάνε διακοπές με φίλους, όλοι έχουμε ανάγκη από happy hours με φίλους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:49, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Το ύποπτο της υπόθεσης που με οδήγησε στην λέξη "ανασφάλεια" είναι ότι δεν είπες "Όταν εγώ ερωτεύομαι ..." αλλά ότι γενικά έρωτας και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν. Υπάρχουν άτομα λοιπόν σαν κι εμένα που αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις σχέσεις και εκτιμούν αλλιώς τον προσωπικό χώρο και χρόνο μέσα σε μια σχέση, we draw a line. Έχω υπάρξει ερωτευμένη και δεν πληγώθηκα όταν μου είπαν ότι θα πάνε διακοπές με φίλους, όλοι έχουμε ανάγκη από happy hours με φίλους.
Να σε πω...εσυ δε χωρουσες σε αυτες τις χαππυ αουρς με φιλους?
Δηλαδη αλλιως συμπεριφερεται μαζι σου και αλλιως οταν ειναι με φιλους? Αυτες τις δικαιολογιες που ακουω οτι και καλα αλλιως ειναι με φιλους και αλλιως οταν ειναι μπροστα και το αμορε, τις θεωρω χαζες. Και στην τελικη εγω θελω καποιον που να συμπεριφερεται παντου και μπροστα σε ολους το ιδιο. Εκτος απο το να εχει την ιδιοτητα του εραστη, να εχει και αυτη του φιλου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους