Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενεργειακή απόδοση, ανακύκλωση και οικονομία

Όλοι μπορούμε, το θέμα είναι αν θέλουμε:

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
Ανακυκλώνω!
24
55,81%
Δεν ανακυκλώνω, δεν ξέρω πως, δεν μπορώ.
12
27,91%
Έχω τοποθετήσει ένα τούβλο στο καζανακι.
3
6,98%
Τούβλο στο καζανάκι? Για τρελλούς ψάχνεις?
24
55,81%
Δεν αφήνω τις ηλεκτροβόρες συσκευές σε κατάσταση Stand-By
21
48,84%
Αφήνω τις Ηλ. συσκευές σε κατάσταση Stand-By
13
30,23%
Έχω ενημερωθεί για τη σωστή θερμοκρασία του Θερμοσίφωνα και τον έχω ρυθμίσει κατάλληλα.
8
18,60%
Δεν ξέρω ότι ο θερμοσίφωνας λειτουργεί καλύτερα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες
19
44,19%
Χρησιμοποιώ το πλυντηριο στους 40 βαθμούς και όχι παραπάνω
18
41,86%
Χρησιμοποιώ το πλυντήριο για να πλένω ρούχα. Μόνο αυτό με νοιάζει.
10
23,26%
Συμμετέχω σε εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα
8
18,60%
Βαριέμαι τις εκδηλώσεις οικολογικού χαρακτήρα
20
46,51%
Πετάω τα σκουπίδια μου μόνο στους κάδους
37
86,05%
Πετάω τα σκουπίδια μου όπου βρω.
3
6,98%
Πιστεύω πως μπορούμε να προσφέρουμε κι εμείς στο περιβάλλον
41
95,35%
Πιστεύω πως το περιβάλλον είναι δουλειά των κυβερνήσεων
4
9,30%

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:44, 30-06-07:

Ακούμε καθημερινά για απλά (αλλά και πιο σύνθετα) πράγματα που μπορούμε όλοι να κάνουμε για να βοηθήσουμε να σωθεί ο πλανήτης (και κατ' επέκταση κι εμείς).
Πόσα από αυτά που ακούμε μπορούμε, θέλουμε, ή έχουμε εφαρμόσει στην πράξη;

Ποτέ δεν είναι αργά, όταν καταφέρνουμε κάτι από αυτά που αναφέρει η δημοσκόπηση μπορούμε να ερχόμαστε και να το δηλώνουμε εδώ!

Επίσης ότι άλλο ξέρουμε σχετικά με το θέμα μπορούμε να το αναφέρουμε εδώ!

Υ.Γ. Άμα πάει άπατο το thread, θα σας κυνηγήσω!!!!!

Edit: Έτοιμη και η Δημοσκόπηση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-06-07 στις 10:01.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:36, 30-06-07:

" τούβλο στο καζανακι."

σε τι μπορεί να μας βοηθήσει? να φιλτράρει το νερό? να απορροφήσει τίποτα ουσίες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:46, 30-06-07:

Το τούβλο ίσως είναι λίγο ξεπερασμένο πλέον. Νομίζω πως τώρα μπορεί να ρυθμίσει κανεις το φλοττέρ για να έχει το ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή να γεμίζει με λίγο λιγότερο νερό το καζανάκι και να υπάρχει λίγο λιγότερη κατανάλωση νερού κάθε φορά που το χρησιμοποιούμε.
Φυσικά καλύτερο μέτρο ως προς την κατανάλωση νερού είναι να κάνει κανείς ντουζ αντί για μπάνιο.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:52, 30-06-07:

α γεια σου κοριτσι μου. ημουν ετοιμη να ξεκινησω τετοιο θρεντ.
ανακυκλωνω με μανια (σε φαση να μαζευω και απο το δρομο μπουκαλια και κουτια-προφανως μαζευω και σε ειδικο σημειο στο σπιτι μου οτιδηποτε ανακλυκλωσιμο ωστε να το τακτοποιησω καταλληλως).
συμμετεχω ενεργα σε περιβαλλοντολογικες οργανωσεις, εχω κανει αναδασωση και με την πρωτη οργανωμενη ευκαιρια θα το ξανακανω, συνηθως δε χρησιμοποιω θερμοσιφωνα αλλα μονο ηλιακο (το χειμωνα χρησιμοποιω και θερμοσιφωνα) και δεν αφηνω τιποτα σε σταντ μπαι (απο ηλεκτρικες συσκευες λεω)...
επισης οταν φυγω απο το σπιτι, η οταν δε τα χρησιμοποιω, τα βγαζω σχεδον ολα απο την πριζα (ρουτερ, ξεχασμενο φορτιστη, καφετιερα,κλπ κλπ) και τα ξαναβαζω απλα οταν χρειαζεται.
με το καζανακι πρωτη φορα το ακουω και δεν εχω ιδεα τι ειναι το φλοτερ! οικονομια στο καζανακι δεν κανω καμια παντως

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:05, 30-06-07:

Ανακύκλωση δεν κάνω.. και γενικά δεν με θεωρώ και πολύ οικολογικό άτομο. Πάντως χρησιμοποιώ πάντα ηλιακό (εκτός από τον χειμώνα φυσικά, όπου όμως έχω το νου μου να κλείσω γρήγορα τον θερμοσίφωνα κι όχι μετά από 3 ώρες), δεν αφήνω ποτέ αναμμένα φώτα σε σημείο που δεν βρίσκομαι στο σπίτι (κι εκεί που βρίσκομαι ανάβω όσο γίνεται λιγότερα), δεν πετάω ΠΟΤΕ σκουπίδια στον δρόμο, το πληντύριο ρούχων το γεμίζω καλά με ρούχα πριν το χρησιμοποιήσω και ποτέ δεν το βάζω πάνω από τους 40 βαθμούς (κυρίως για να μη γαριάσουν τα ρούχα.. ), δεν αφήνω επίσης ποτέ το νερό να τρέχει ενώ κάνω μπάνιο ή πλένω τα δόντια μου, δεν κάνω αφρόλουτρα (δεν έχω καν μπανιέρα ).. ε, αυτά!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:29, 30-06-07:

Πραγματικά έχω όλη την καλή διάθεση να κάνω ανακύκλωση. Αυτοί οι κάδοι όμως πού είναι ρε παιδιά???

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:04, 30-06-07:

καδους μπλε εχει σε ολες σχεδον τις συνοικιες, κοντα στους πρασσινους που ειναι για τα σκουπιδια. γραφουν απεξω οτι ειναι για ανακυκλωση. εμενα ομως δε με πολυβολευουν γιατι δεν εχει κοντα μου... ασε που φοβαμαι μη τους μαζευουν και μαζι με τους αλλους, οποτε παει τσαμπα ο κοπος μου...
οποτε ανακυκλωνω στα ειδικα "σπιτακια"ανακυκλωσης, που υπαρχουν επισης σε καθε συνοικια...
ενδεικτικα και οσα θυμαμαι ειναι:
1.παγκρατι, απεναντι απο τα βιλατζ.
2.μοναστηρακι, στην πλατεια (εξω απο τα μακντοναλντς και την γωνιακη τραπεζα)
3.κατω πατησια, εξω απο το συαθμο, πανω στον κεντρικο δρομο
4.θησειο, ερμου γωνια, λιγο πιο διπλα απο το σταθμο ησαπ
5.συνταγμα, εξω απο τα ΕΛΤΑ
6.ΚΑΠΟΤΕ ειχε και σε ολα τα καταστηματα ΑΒ Βασιλοπουλος.
7.Γκάζι, επανω στην πειραιως, εχει αλανα στο συγκεκριμενο σημειο αλλα δεν ξερω πως να σας το περιγραψω πεναει διπλα το 227 παντως
8.πανεπιστημιου και κοραη, ακριβως απεναντι απο την πλ.κλαυθμωνος.
9.καμιια δεκαπενταρια ειδικους καδους σε ολο το μηκος της πανεπιστημιου, σταδιου και ακαδημιας, και γυρω γυρω στην πλατεια ομονοιας (πιθανως και αλλου,αυτα εχω παρατηρησει ομως μιας και κυκλοφορω πολυ συχνα)

ολα μεχρι και το 8, σε ανταμειβουν με 0,01 ευρω για τρια μπουκαλια πλαστικα η αλουμινιου, και 0,01 για καθε γυαλινο η αλουμινιου τυπου χαινεκεν μπυρας.
εκτυπωνεις την αποδειξη σου η χαριζεις τα χρηματα στο χαμογελο του παιδιου.
επισης, σε αυτες τις δομες μπορεις να ανακυκλωσεις και μπαταριες (στα πλαγια εχει θηκη) και χαρτι.

δοκιμαστε το!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:10, 01-07-07:

Πάλι καλά που δεν είναι εμφανής η δημοσκόπηση
Πλήρης αναλγησία με διακατέχει επι του θέματος

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 03:06, 01-07-07:

Ανακύκλωση κάνω μόνο αν τύχει να βρεθώ σε κανένα μηχάνημα ανκύκλωσης ή καδο ανακύκλωσης.Δηλαδη αν εκεινη τνη ωρα τυχει να κραταω κανενα μπουκαλι νερου κανενα κουτακι απο αναψυκτικο ( άααααμα τυχει λεμε ) το πετάω στον ανάλογο κάδο.
Απο κει και πέρα δεν βοηθάω το περιβάλλον μας με κανέναν αλλο τρόπο.
(Το κλιματιστικο έκαιγε τεσσερα 24ωρα χωρίς διακοπή όταν είχαμε τον καυσωνα )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:33, 01-07-07:

Σχετικά με όσα πράσινα γράφτηκαν έχω μόνο μια ένσταση
Δεν μπορώ ρε παιδιά να πλύνω τα ασπρόρουχα στους 40...
Εντάξει, κάποτε τα έβραζα στους 90 και πλέον για καθαρά οικολογικούς λόγους το βάζω πλέον στους 60
ή τα ρούχα της δουλειάς του συνεργείου του άντρα μου... δοκίμασε να πλύνεις τζιν με γράσο στους 40... άπλυτο θα μείνει

Χρησιμοποιώ για σκληρό πλύσιμο τους 60 και ΟΛΑ τα υπόλοιπα τους 40 και τους 30

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 09:47, 01-07-07:

αυτο με το πλυσιμο δε το ξερω...
η μαμι βαζι πλυντηριο βασικα, εκεινη κανονιζει...
γιατι δεν ειναι καλο να πλενουμε σε υψηλες θερμοκρασιες?
και καλα, μεγαλη καταναλωση ενεργειας?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:29, 02-07-07:

προφανώς, τζιοβάννι. Λιγότερο ρεύμα καταναλώνεται για να φτάσει το νερό από τη συνήθη θερμοκρασία στους 40, από ότι για να φτάσει στους 60.

Διάβαζα τις επιλογές και δε μπορούσα να τικάρω τίποτις, μέχρι που έφτασα στα δύο τελευταία πράσινα. Ε του φούστη, τα σκουπίδια στους κάδους τα πετάω
κι εγώ έχω ηλιακό, τον οποίο σαν καλή κι άξια μηχανικός (μη το πείτε στον άντρα μου), το συνέδεσα με τον λέβητα, ούτως ώστε το χειμώνα που η ηλιοφάνεια είναι σαφώς λιγότερη, το ζεστό νερό του καλοριφέρ να ζεσταίνει και το νερό του θερμοσίφωνα.
Πράγματι, πέρσι το χειμώνα, άνοιξα τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 2 φορές μόνο, και φέτος 1.

btw, τα ποσοστά στη δημοσκόπηση είναι άλλα ντ'αλλων. Να επιληφθεί ο επί των στατιστικών μοντ (γιώργο μη κρύβεσαι) πάραυτα

Ξέχασα να σας πω ότι τα ασπρόρουχα τα πλένω στους 60, γιατί αλλιώς δε βγαίνουν κάτι όμορφα σημαδάκια στα βρακάκια και μη μου πείτε για χλωρίνη....δεν είναι όλα τα βρακιά άσπρα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:32, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
το συνέδεσα με τον λέβητα, ούτως ώστε το χειμώνα που η ηλιοφάνεια είναι σαφώς λιγότερη, το ζεστό νερό του καλοριφέρ να ζεσταίνει και το νερό του θερμοσίφωνα.

μπόιλερ το λενε και το χουμε κι εμεις

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:35, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
μπόιλερ το λενε και το χουμε κι εμεις
ε τότε γιατί ανοίγετε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?

το μπόιλερ είναι ξεχωριστό κομμάτι, που μπαίνει συνήθως δίπλα στον λέβητα, και αυτό γιατί δε μπορείς να συνδέσεις τον ηλιακό απευθείας με τον λέβητα (δεν έχει τέτοια υποδοχή). Σ'εμας, μπόιλερ θεωρείται το στρογγυλό κομμάτι πάνω στον ηλιακό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:42, 02-07-07:

Νι, το τούβλο στο καζανάκι είναι για τα παλιά καζανάκια, χωρίς φλότερ...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:57, 02-07-07:

Η χαμηλή θερμοκρασία στο πλυντήριο δεν είναι μόνο για οικονομία ενέργειας, αλλά και για την προστασία του περιβάλλοντος από την αύξηση της θερμότητας. Σε αυτό περιλαμβάνεται και το να μην ανάβουμε το καλοριφέρ ή το air-condition για υπερβολική ώρα. Προσπαθώ να το κάνω, όπως επίσης ανακυκλώνω όλα τα χαρτιά και μπουκάλια. Οι γονείς μου έχουν μεσάνυχτα από οικολογία οπότε δεν τα ξέρω και όλα, εδώ και ελάχιστα χρόνια ασχολούμαι με το σπορ! Πάντως τις συσκευές τις αφήνω στο stand by.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:02, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Η χαμηλή θερμοκρασία στο πλυντήριο δεν είναι μόνο για οικονομία ενέργειας, αλλά και για την προστασία του περιβάλλοντος από την αύξηση της θερμότητας.
Και πού να πας πίσω από το ψυγείο να δεις τι ωραία που συνεισφέρει στο global warming...και δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:06, 02-07-07:

Και πού να πας πίσω από το ψυγείο να δεις τι ωραία που συνεισφέρει στο global warming...και δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο
Ναι μωρέ. Αλλά αν κόβουμε από όπου μπορούμε κακό είναι;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:09, 02-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ναι μωρέ. Αλλά αν κόβουμε από όπου μπορούμε κακό είναι;
όχι βέβαια!!! και αν έχουμε κανά ποτάμι δίπλα για να πλύνουμε ακόμα καλύτερα! ποιο έξυπνοι ήταν δηλαδή οι παλιότεροι?
ο κηφισός δεν πιάνεται

πλάκα πλάκα, στη Δημητσάνα έχει στο μουσείο ένα νερόμυλο που χρησίμευε και ως πλυντήριο!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:36, 02-07-07:

btw, τα ποσοστά στη δημοσκόπηση είναι άλλα ντ'αλλων. Να επιληφθεί ο επί των στατιστικών μοντ (γιώργο μη κρύβεσαι) πάραυτα
Ντουλίνιμ, Multiple choice είναι. Το άθροισμα δεν κάνει αναγκαστικά 100%.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:07, 03-07-07:

ε τότε γιατί ανοίγετε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?
γιατι κανουμε οικονομια απο το καλοριφερ. αναβει μονο στο ΠΟΛΥ κρυο, συνηθως. και προφανως, τοτε εχει τσαμπα ζεστο νερο.
αντιθετα, μπανιο κανουμε καθημερινα, οποτε αναβει θερμοσιψωνας για λιγο, αντι να καει πετρελαιο.πολυ μυαλο θελει?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:32, 03-07-07:

Βασικά στις περιβαλοντικές εκδηλώσεις εμείς δυστυχώς δεν κάνουμε άρα δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε, ή το θερμοσίφωνα τον ανάβουμε ένα τέταρτο ίσα να κάνει μπάνιο ο καθένας δεν αφήνουμε να είναι αναμένος συνέχεια και όχι λόγο οικονομίας αυτό δεν ήταν ποτέ πρόβλημα, απλά είμαι άνθρωπος που προσπαθώ για το περιβάλον, όλοι μπορούμε να το κάνουμε, άν μπεί στην ζωή μας όλα γίνοντε μετά ευκολα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:27, 10-12-12:

Επειδή τώρα που πιάνουν τα κρύα έχουμε έναν ακόμα λόγο να πρέπει να σκεφτούμε την κατανάλωση ενέργειας που κάνουμε, δείτε τι απώλειες έχει ο χώρος που μένετε... Πολλές μικρές βελτιώσεις συμβάλλουν σε καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά και, φυσικά, χαμηλότερους λογαριασμούς!

Θερμομόνωση:

• Κουρτίνες. Ειδικά οι βαριές, ειδικά τη νύχτα. (εννοείται να τις αφήνετε ανοιχτές μες στη μέρα να μπαίνει ο ήλιος)
  • Χαλιά. Παντού. Και στον τοίχο κουρελού, τυχαία είναι τέτοια η παράδοση στα βουνά;
  • Καλύψτε ρωγμές και κενά σε παράθυρα, γύρω από το κλιματιστικό, στον εξαερισμό, καμινάδα... βάλτε στις πόρτες ηχο-θρεμομονωτικές ταινίες, ή στη βάση αυτό το "βουρτσάκι", και στα παράθυρα στόπερ.
  • Υπάρχει κάτι που λέγεται «θερμογέφυρα», όταν δηλαδή το κρύο περνά από το εξωτερικό στο εσωτερικό, κυρίως λόγω ασυνεχούς μόνωσης. Θερμογέφυρα είναι και οι κακοί αρμοί (πχ κουφώματα) αλλά και πχ σε μία ελαφριά κατασκευή (γύψος/ξύλο), όταν υλικά με κακή μόνωση επικοινωνούν και με το μέσα και το έξω. Εντοπίστε τες.
  • Αν έχετε θερμοστάτη, «ρίξτε» τη θερμοκρασία 2 βαθμούς. Θα έρθει 2% πιο φτηνά.

Ρεύμα:

• Ειδικούες γλόμπους παντού!! Δεν κάνουν όλοι όμορφο φως (πχ φθορισμού) αλλά κάνουν μεγάλη διαφορά στην τσέπη.
  • Τα ντίμερ, ή ροοστάτες, επιτρέπουν τον έλεγχο της φωτεινότητας, άρα και κατανάλωσης.
  • Φώτα με ηλιακό συσσωρευτή, μία λύση και για εξωτερικούς χώρους αλλά και για μέσα, αν τα έχουμε αφήσει να φορτίσουν έξω όλη μέρα.
  • Συχνά ρυθμίζουμε το θερμοσίφωνα σε πιο υψηλές θερμοκρασίες απ’όσο χρειαζόμαστε, και αυτό «τρώει» πολύ ρεύμα.
  • Βρείτε ένα από αυτά τα φίλτρα για τις βάννες και το ντους, που μειώνει τη ροή του νερού (χωρίς να ρίχνει την πίεση), low-flow faucet το λένε στα ξενικά
  • Με το πλυντήριο ρούχων μπορούμε να πλένουμε και σε χαμηλές θερμοκρασίες, πλέον Πολλοί πλένουν τα σεντόνια στους 60 (μου έχουν πει και για 90 ), ενώ αρκούν οι 40. Για τα ρούχα οι 40 είναι υπεραρκετοί, έως και 20-30...

Εγώ τα βράδια δεν έχω θέρμανση, εκτός από όταν έχουμε μείον. Μες στο σπίτι φοράω πολλά και χοντρά, αλλά άνετα ρούχα: πιτζάμες και κάλτσες και μετά: μάλλινες γκέτες, ζεστές παντόφλες, μάλλινο απαλό πουλόβερ και από πάνω fleece, καμιά φορά φουλάρι στο λαιμό. Κι είναι πολύ χουχουλιάρικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ανακύκλωση CD/DVD - Από Bemanos
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-06-11 στις 16:42.
    • Φυσική SOS ανακυκλωση :( - Από mazin
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-03-09 στις 00:11.
    • Ανακύκλωση Κινητών - Από Kakerlak
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-08 στις 18:05.
    • Ανακύκλωση Τεχνολογικού Εξοπλισμού - Από mixalis-det
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-05-08 στις 11:09.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους