Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,420 μηνύματα σε 75,353 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 567 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,587 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 13:07, 02-06-11:

με αυτά τα δυο πώς θα περάσουμε σε φάση ανάκαμψης και επενδύσεων;

λ0λ
μόλις είδαμε που οδηγούν όλα αυτά τα όμορφα... και ρωτάς πότε θα ξαναρχίσουν;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε: στις 13:19, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ερωφίλη
Όλο αυτό στη Θεσσαλονίκη έχει γίνει πια πολύ εύθραυστο. Μάλιστα χθες πιο μετά -2 να ήτανε- πιάστηκαν και στα χέρια αυτοί οι γνωστοί άγνωστοι. Ναι οι ίδιοι είμαστε κάθε μέρα δυστυχώς.
μα πρώτα πρώτα αυτοί που θα πρεπε να βρίσκονται εκεί είναι οι άνεργοι! επίσης, πιο πολύ ντούρο βλέπω για τον ηρακλή παρά για τους αγανακτισμένους -μιλώντας πάντα για την θεσσαλονίκη-
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 13:25, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb

...

γ). Δεν μου άρεσε η προσέλευση ενός Μίκη πολυκομματικού μίξερ - δημαγωγού. Ο ξεπερασμένος Μίκης μέσω της ιδεολογίας του έφτιαξε μια καριέρα. Αφού έφαγε χαβιάρι πάνω σε κόκκινα χαλιά σε ιδιωτικές πλάζ πολιτικών επί Κομμουνιστικής Ρωσίας και εκεί είδε πόσο απέχει ο Κομμουνισμός από την πράξη, το γύρισε στην σοσιαλιστική δεξιά. Τώρα πλέον αποτελεί μουσειακό είδος. Η υπόλοιπη "παρέα" με Πρύτανι και καθηγητικό κατεστυμένο γιατί παρεβρέθηκε; Ποιος ευθύνεται για το χάλι των Ελληνικών Πανεπιστημίων; Αυτά τα λαμόγια τι δουλειά έχουν σε μια λαϊκή διαμαρτυρία; Αυτοί δεν είναι συνυπεύθυνοι με τους πολιτικούς για το χάλι στην Ανώτατη Παιδεία; Δεν αντέχω να βλέπω να φωνάζουν αγανακτισμένα και άνθρωποι που οδήγησαν τον τόπο σε αυτό το τέλμα μιλώντας με λαϊκίστικες εκφράσεις στοχεύοντας στην πειθώ μέσω λαϊκής συγκίνησης. Τι έκαναν αυτοί αποτελούν την ΠΟΣΔΕΠ για να μην βγει ο κόσμος στους δρόμους και στα άγρια βουνά; Καλό θα ήταν ο λαός να μην ακούει πουλημένους "πατέρες" με το όνομα συνδικαληστές, ήρωες-κουφάρια, επικίνδυνους λαοπλάνους,...κτλ. Η Ελλάδα παράγει δυο πράγματα: χούντα και δημαγωγούς. Προσοχή!

...
Προσοχή! Έχεις το δικαίωμα να μη σου αρέσει το...χαβιάρι, αλλά...τι ρωμιοσύνη μη την κλαίς...
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,040 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 14:25, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από provatooo
μα πρώτα πρώτα αυτοί που θα πρεπε να βρίσκονται εκεί είναι οι άνεργοι! επίσης, πιο πολύ ντούρο βλέπω για τον ηρακλή παρά για τους αγανακτισμένους -μιλώντας πάντα για την θεσσαλονίκη-
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως οι πρώτοι που είναι εκεί είναι οι άνεργοι. Μια από τις πρωινές δράσεις, λαμβάνει χώρα έξω από τον ΟΑΕΔ στη Δωδεκανήσου εάν ενδιαφέρεσαι.
(Σε μια συνέλευση, ρώτησε κάποιος πόσοι είναι οι άνεργοι εδώ και γέμισε ο τόπος χέρια).
Αν πάλι δεν ενδιαφέρεσαι, δεν χρειάζεται να ψάχνεις δικαιολογίες. Πρότεινε κάτι άλλο...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε: στις 15:06, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Οι ενστάσεις μου, σαν ένας απλός φοιτητής βομβαρδιζόμενος από όλη αυτήν την πληροφορία (χρήσιμη ή περιττή) έχω δυο απορίες - παράπονα:

α). Θα ήθελα να μάθω συγκεκριμένα ονόματα πολιτικών και άλλων παραγόντων που οδήγησαν την χώρα σε αυτό το κοινωνικό, πολιτικό, ηθικό και οικονομικό τέλμα. Έχω κουραστεί να ακούω γενικόλογες ύβρεις "αυτοί τα φάγανε". Ποιοι; Θα ήθελα να μάθω ονόματα και τα περιουσιακά τους στοιχεία συγκεκριμένα καθώς και την δράση τους από το 1974 μέχρι το 2011. Λίγη σαφήνεια παρακαλώ.
Εσύ κάνεις οτι δεν βλέπεις.
Δεν βλέπεις οτι με ψέματα έφερε την αλλαγή ο ανδρέας - δεν βλέπεις οτι ο τζέφρυ μαθημένος να λέει ψέματα, μας είπε οτι υπάρχουν λεφτά - μας μίλησε για διαφάνεια, (λες και δεν είχε ακούσει δια στόματος τσουκάτου, οτι έβαλε στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ, ένα εκατομύριο μάρκα). Ας επιτρέψει τον έλεγχο στα κομματικά ταμεία και μετά θα σου λυθούν οι απορίες που έχεις.
Η Ελλάδα παράγει δυο πράγματα: χούντα και δημαγωγούς. Προσοχή!
Οχι η Ελλάδα, αλλά αυτοί που απομυζούν την Ελλάδα.

Το ΔΝΤ και η κυβέρνηση δεν με εκφράζουν σε δυο σημεία:

α). στην ατιμωρισία με κάθε μέσο των υπευθύνων - καταστροφή πραγματικά αθώων (γιατί υπάρχουν και κατ' επίφασιν αθώοι)
β). στην εξαθλίωση της αγοράς με έμμεσα τεχνάσματα όπως τηλεοπτική υπερβολική φοβία περί χρεωκοπίας, αύξηση ΦΠΑ, περαιώσεις,...
Σήμερα οφείλουν οι κατ' επίφασιν αθώοι (πολιτικοί) να αποδείξουν την αθωότητα τους αντιδρώντας στην καταστρατήγηση του συντάγματος και να κατοχυρώσουν την δημοκρατία.

Θέλω να σε ενημερώσω οτι περαίωση έκανε ο ανδρέας παπανδρέου το 1985 για πρώτη φορά. Πόσο γρήγορα επαλήθεψε αυτά που ο πατέρας του Γεώργιος Παπανδρέου, είχε πει οτι αν γινόταν πρωθυπουργός θα ξεπουλούσε την Ελλάδα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:22, 02-06-11:

Στη Βουλή το θέμα των προπηλακισμών πολιτικών
Να έρθει προς συζήτηση, σε επίπεδο πολιτικών αρχηγών στη Βουλή, το θέμα των επεισοδίων και των προπηλακισμών εναντίον του πολιτικού κόσμου, ζήτησε ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος και ακολούθησε και από τους βουλευτές της ΝΔ το ίδιο αίτημα.

Κατά την έναρξη της σημερινής συνεδρίασης της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων το θέμα έθιξε ο κ. Λοβέρδος, ενώ ακολούθησαν διαξιφισμοί και έντονη αντιπαράθεση με την πτέρυγα του ΚΚΕ.

«Συνάδερφοι ψηλά το κεφάλι, δεν φοβόμαστε κανέναν. Υπάρχουν πολιτικοί χώροι πίσω από ορισμένους, που προπηλακίζουν και πετούν πέτρες. Πρέπει να έρθει το θέμα στη Βουλή για συζήτηση. Ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι, το θέμα της βίας πρέπει να συζητηθεί με τους αρχηγούς κομμάτων. Δεν γίνεται άλλο αυτό. Οι τραμπούκοι είναι γνωστοί στην ιστορία, στη σύγχρονη ιστορία και στρέφονται τελικά εναντίον του κοινοβουλευτισμού και της Δημοκρατίας, κατευθυνόμενοι. Οτιδήποτε συμβαίνει πρέπει να το καταδικάσουμε και δεν πρέπει να το φοβόμαστε», ανέφερε ο υπουργός Υγείας.

«Θα έπρεπε να υπάρξει συζήτηση εκτάκτως γι’ αυτά τα θέματα που κλιμακώνονται. Δεν φοβόμαστε για τα κορμιά μας, όμως δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που από κάποιους δεν καθοδηγείται, αλλά υποθάλπεται. Θα πρέπει να γίνει προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή και οι αρχηγοί των κομμάτων να λάβουν θέση», συμφώνησε και ο βουλευτής της ΝΔ, Αθ. Γιαννόπουλος.

Παίρνοντας το λόγο ο Γ. Γιακουμάτος, είπε πως "δεν υπάρχουν μόνοι οι αγανακτισμένοι πολίτες αλλά και αγανακτισμένοι πολιτικοί" και πρόσθεσε πως "κάποιοι και με κομματικό και πολιτικό μανδύα θέλουν την αναρχία και δυστυχώς είναι πολιτικό κόμμα που βρίσκεται στη Βουλή".

«Απαράδεκτο φαινόμενο και πέρα για πέρα αντιδημοκρατικό», χαρακτήρισε με την σειρά του τα επεισόδια ο ανεξάρτητος βουλευτής Αθ. Λεβέντης και τόνισε πως όλοι οι πολίτες καταδικάζουμε οποιαδήποτε μορφή βίας από όπου και αν προέρχονται. «Είναι ντροπή να αποκλείεται το Κοινοβούλιο. Αποδοκιμάζουμε τις οποιεσδήποτε πράξεις τέτοιου είδους. Πρέπει και η Βουλή να παρέμβει διότι η Βουλή λειτουργούσε και οι βουλευτές ήταν αποκλεισμένοι. Η Αστυνομία δεν προστάτευε, ενώ είχε όλη τη δυνατότητα», είπε.

«Αισθανόμαστε ότι δεν θα έπρεπε να είμαστε εδώ…Περιμένουμε τις πρωτοβουλίες του προέδρου της Βουλής», ανέφερε η Ουρανία Παπανδρέου (ΛΑΟΣ)

«Οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις πράξεις είναι εν δυνάμει φασίστες. Τα προβλήματα αφορούν και τη δική μας ευθύνη. Τα γεγονότα πρέπει να είναι αφετηρία για προβληματισμό και συζήτηση», τόνισε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Οδ. Βουδούρης.

"Θα τα μεταφέρω στον πρόεδρο και στον πρωθυπουργό», δεσμεύτηκε ο πρόεδρος της Επιτροπής, Δ. Κρεμαστινός, ο οποίος συμπλήρωσε ότι «βάλλονται όχι τα άτομα αλλά το σύνολο. Δηλαδή στις δημοκρατίες η κριτική επιβάλλεται όσο σκληρή και να είναι, αλλά προσωποποιείται. Η δημοκρατία δεν χαρακτηρίζεται από την ομαδοποίηση».

«Είμαστε ενάντια και δεν μπορεί να πετροβολεί κανείς», είπε παρεμβαίνοντας ο βουλευτής του ΚΚΕ, Χ. Χαραλάμπους. «Εσείς με τον κ. Πεταλωτή και οι μηχανισμοί σας είστε που υποθάλπετε αυτά. Να τα αναζητήσετε αλλού και όχι στο ΚΚΕ. ΤΟ ΚΚΕ όχι μόνο δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα επεισόδια αλλά και τα καταδικάζει απερίφραστα. Είναι απαράδεκτα τα υπονοούμενα» ,συνέχισε ο κ.Χαραλάμπους απευθυνόμενος προς τον υπουργό και του ζήτησε «αν έχει στοιχεία να τα αναφέρει». Για προβοκατόρικους μηχανισμούς, έκανε λόγο ο έτερος βουλευτής του ΚΚΕ, Γ. Παπακωνσταντίνου.

«Το ΚΚΕ σε μια συζήτηση που μας ένωσε όλους, δεν ζήτησε να πάρει το λόγο. Όσο και αν φωνάζει ο κ. Χαραλάμπους, αυτός είναι που μου οργάνωσε αντισυγκέντρωση στην Κέρκυρα», ανέφερε ο κ. Λοβέρδος.

Σας πετροβόλησα; Σας χτύπησα;» ρώτησε ο βουλευτής τον υπουργό Υγείας, ο οποίος έδωσε αρνητική απάντηση. «Έχουν δικαίωμα οι Κερκυραίοι να εκφράσουν απόψεις», συμπλήρωσε ο κ. Χαραλάμπους. «Ποιοι Κερκυραίοι; Εσείς ήσασταν. Επίσης το ΠΑΜΕ ήταν που μου πέταξε πορτοκαλάδες στο Ηράκλειο», πρόσθεσεο κ. Λοβέρδος. «Όποιος δεν έχει στοιχεία να μην μιλάει», απάντησε ο κ. Χαραλάμπους.
Είπα κι εγώ... Αργήσανε...
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε: στις 16:17, 02-06-11:

Η Αργεντινή δεν ήταν τίποτε. Εσάς θα σας εξαφανίσουν
Διαβάστε τι έλεγε ο διακεκριμένος οικονομολόγος Mark Weisbrot, που έζησε τα γεγονότα της Αργεντινής.

Πηγή:

http://www.newstoday.gr/article/5213...s-exaphanisoun
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 02-06-11 στις 22:46. Αιτία: spoiler tags
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 21:14, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Κάποιοι διαβάζω διψάνε για αίμα και κάποιοι άλλοι σνομπάρουν τους νέους που δεν έχουν όπλα! ...
Η Σπίθα θα φουντώσει κι άλλο! 8)
Η προσωπική μου επίγνωση και εμπειρία, σήμερα θα υποδείκνυε ως κατεξοχή αιμοδιψείς, τους εντεταλμένους από την "παρέα του Γιωργάκη" προβοκάτορες( Μοσάντ, ξενόδουλα στοιχεία των ελληνικών μυστικών υπηρεσίων και ολίγοι τινές "ανοργάνωτοι Πασόκοι"!). Όσο για τους κατεξοχήν σνομπ, αναζητήστε τους στον "διανοητικό αντιπερισπασμό των 32 τολμηρών"( τύπου πχ Απόστολου Δοξιάδη!), προς τη Σπίθα, το τμήμα της διανόησης που τη στηρίζει και, προπάντων, το "κίνημα των Αγανακτησμένων".
Κάποτε, σ' αυτόν τον τόπο, ο φασισμός στρατολογούσε στελέχη από το παράνομο ΚΚΕ (πχ Γεωργαλάς, Θεοφ. Παπακωνσταντίνου κ.α). Σήμερα πάλι, ο σύγχρονος σοσιαλφασισμός (ήτοι η "Σοσιαλιστική Διεθνής" που αναβίωσε το 1956, με χρήματα των Ρότσιλδς, Όλμπραιτ, Ροκφέλερ κλπ πρωταγωνιστών του Π.Ε.Κ.), όλως συμπτωματικά στον τόπο μας κοσμείται από πρώην Κνίτες και Κουκουέδες: πχ Θ. Πάγκαλος, Α. Λομβέρδος κ.α...!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,519 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 23:04, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Εάν δείτε ποτέ κανένα ανενδοίαστο και οριστικά αποφασισμένο να παλεύει για την ευημερία του....κοινωνικού συνόλου στον καθρέφτη* σας, σφυρίξτε μου κλέφτικα ή έστω βάλτε μου αρνητική "ψήφο" χρησιμοποιώντας το σύστημα....αξιολόγησης, ώστε να έχω ποσοτικά τουλάχιστον μια τάξη μεγέθους.
Πολύ σωστή η επισήμανσή σου, απρόσμενα βαθυστόχαστη από την μεριά σου. Μ' έβαλε πράγματι σε σκέψεις και σε συσκέψεις με τον καθρέφτη μου. Προσπαθώντας να φανταστώ τον εαυτό μου να συμμετέχει σε κάποια επανάσταση, νυν υπέρ πάντων αγών, υπήρξαν στιγμές που σκεφτόμουν ότι το πρώτο που θα έκανα στα δύσκολα θα ήταν να την παρατήσω και να σώσω το τομάρι μου, ή ακόμη καλύτερα, να το πουλήσω σαν τη Δαμανάκη (). Σε άλλες όμως περιπτώσεις, ένιωθα βέβαιος μέσα μου ότι θα γούσταρα άγρια να πολεμούσα ή ακόμη και να πέθαινα γι' αυτήν, μόνο με την ελπίδα να επιβιώσει το παιδί μου σε καλύτερο κόσμο, ή ακόμη και να επιβιώσω τελικά κι εγώ σε έναν μέλλον φωτεινότερο από το παρόν μου.

Τελικά δεν κατάφερα ν' αποφασίσω τι ακριβώς είμαι -επαναστάτης ή λαμόγιο- κι αυτό με βύθισε σε περίσκεψη. Βλέπω με χαρά μου ωστόσο, ότι εσύ προσωπικά έχεις τελεσίδικα αποφασίσει ότι τουλάχιστον δεν είσαι επαναστάτης, πράγμα που είμαι βέβαιος πως κρατά καθαρή τη συνείδησή σου και τον ύπνο σου ελαφρύ και απρόσκοπτο, να ονειρεύεσαι ευτυχισμένος οργασμικές μηχανές. Η ζωή είναι πολύ απλή για τους έξυπνους ανθρώπους, και πολύ δύσκολη για όσους κουτούς διστάζουν κι αμφιταλαντεύονται...
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 23:32, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πολύ σωστή η επισήμανσή σου, απρόσμενα βαθυστόχαστη από την μεριά σου. Μ' έβαλε πράγματι σε σκέψεις και σε συσκέψεις με τον καθρέφτη μου. Προσπαθώντας να φανταστώ τον εαυτό μου να συμμετέχει σε κάποια επανάσταση, νυν υπέρ πάντων αγών, υπήρξαν στιγμές που σκεφτόμουν ότι το πρώτο που θα έκανα στα δύσκολα θα ήταν να την παρατήσω και να σώσω το τομάρι μου, ή ακόμη καλύτερα, να το πουλήσω σαν τη Δαμανάκη (). Σε άλλες όμως περιπτώσεις, ένιωθα βέβαιος μέσα μου ότι θα γούσταρα άγρια να πολεμούσα ή ακόμη και να πέθαινα γι' αυτήν, μόνο με την ελπίδα να επιβιώσει το παιδί μου σε καλύτερο κόσμο, ή ακόμη και να επιβιώσω τελικά κι εγώ σε έναν μέλλον φωτεινότερο από το παρόν μου.

Τελικά δεν κατάφερα ν' αποφασίσω τι ακριβώς είμαι -επαναστάτης ή λαμόγιο- κι αυτό με βύθισε σε περίσκεψη. Βλέπω με χαρά μου ωστόσο, ότι εσύ προσωπικά έχεις τελεσίδικα αποφασίσει ότι τουλάχιστον δεν είσαι επαναστάτης, πράγμα που είμαι βέβαιος πως κρατά καθαρή τη συνείδησή σου και τον ύπνο σου ελαφρύ και απρόσκοπτο, να ονειρεύεσαι ευτυχισμένος οργασμικές μηχανές. Η ζωή είναι πολύ απλή για τους έξυπνους ανθρώπους, και πολύ δύσκολη για όσους κουτούς διστάζουν κι αμφιταλαντεύονται...
Σιγά, πολύ φόρα πήρες, είσαι και άσχετος -είναι προφανές- από οργασμικές ονειρομηχανές, θα...φας τα μούτρα σου!

H αλήθεια πάντως είναι ότι ναι, πράγματι δεν είμαι επαναστάτης του Κ@λου! Κατά τα άλλα, δεν θα μπω καν στην διαδικασία να ξοδέψω χρόνο για περαιτέρω αναλύσεις, το θέμα (και η ..."επανάσταση" των άδειων στομαχιών) πνέει τα λοίσθια, και ο πρώτος που το κατάλαβες (ως συνήθως) είσαι εσύ, αλλά δεν θα σου κάνω την χάρη να δίνω τροφή για zompies...

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο στις αρμοδιότητες σου, εγώ έχω άλλα να κάνω, εδώ μέσα δεν ψάχνω καταξίωση τα Ελληνικά μου εξασκώ!

.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 03-06-11 στις 01:43. Αιτία: Να εξακριβώσω την αναμενόμενη τυποποιημένη διαδικασία προïδέασης, που προδιαθέτει αρνητικά δια της γνωστής μεθόδου.... (-)
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε: στις 23:35, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...............................
Τους ήρωες γράφει η ιστορία και όχι οι καθρέφτες...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε: στις 01:01, 03-06-11:

Δεν διάβασα όλα τα σχόλια, αλλά μιας και υπάρχει εδώ τέτοιο θέμα θα παραθ'έσω κι εγώ την γνώμη μου...

«Σιωπή, θα ξυπνήσουμε τους Έλληνες»… Μια φράση που μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα κατόρθωσε να κατεβάσει χιλιάδες κόσμο σε όλη την Ελλάδα στους δρόμους, στις πλατείες. Να τους χαρακτηρίσει «αγανακτισμένους». Να τους προτρέψει να ξεκινήσουν έναν άγνωστης διάρκειας αγώνα(?).

Πολλοί επικροτούν αυτήν την εξέλιξη, ενώ κάποιοι άλλοι την λαμβάνουν καχύποπτα και επιφυλακτικά. Κάποιοι άλλοι την εκμηδενίζουν. Κι εγώ, που δεν είμαι, παρά μοναχά ένας μικρός άνθρωπος με μεγάλα όνειρα, και σχετικά μικρή πολιτική δράση αναρωτιέμαι…. Τι ήταν πραγματικά αυτό που ξεσήκωσε τόσον κόσμο? Η αγανάκτηση ή μήπως η προσβολή της εθνικής τους ταυτότητας??? Μήπως το γέμισμα της πλατείας συντάγματος ήταν απλά μια στείρα προσπάθεια να διαψεύσουν τους Ισπανούς? Μήπως ήταν μια πρόφαση να αποκαταστήσουν τον πληγωμένο εγωισμό τους? Ή μήπως ήταν μια αρχή για έναν ανταγωνισμό για τα λεγόμενα των Ισπανών? Όπως και να έχει στα δικά μου μάτια το όλο εγχείρημα φαντάζει απλά μια αποτυχημένη προσπάθεια ανάκτησης της χαμένης υπερηφάνειας και του πληγωμένου εγωισμού κάποιον πολλών τελικά, ελληναράδων, που θίχτηκαν.

Εγώ δεν έχω περπατήσει πολλούς δρόμους, ούτε και έχω διαβάσει πολλά βιβλία. Δεν έτυχε να φάω ξύλο, αλλά ούτε και πολλά χημικά. Αλλά δεν παύω να έχω άποψη, και να είμαι ένα πολιτικό ζώο, με κριτική σκέψη, σε μια χώρα όπου ο «απολιτικισμός» κυριαρχεί.

Κρίνω αρνητικά το όλο εγχείρημα γιατί οι πραγματικά αγανακτισμένοι δεν πάνε μια ειρηνική βόλτα στο Σύνταγμα. Δεν περιμένουν μια φράση – στα αυτιά τους – πρόκλησης για να αντιδράσουν. Δεν σχηματίζουν πηγαδάκια για να αναμασάνε τα δικά τους προβλήματα και να βρίσκουν παρηγοριά στα προβλήματα των άλλων. Δεν χαρακτηρίζουν με την απουσία τους τόσες άλλες δράσεις. Δεν πηγαίνουν το επόμενο πρωί στην δουλειά τους σαν να μην συνέβη τίποτα…

Κάποιοι θα μου πουν πως αυτό ίσως είναι η αρχή, ίσως είναι ελπιδοφόρο… αλλά εγώ εξακολουθώ να αμφισβητώ. Γιατί για εμένα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το έναυσμα που δόθηκε για αυτήν την «αγανάκτηση». Παίζει ρόλο για εμένα και ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται. Και εγώ έχω διαφορετική αντίληψη για την έκφραση της αγανάκτησης…

Οι πραγματικά αγανακτισμένοι παλεύουν στην καθημερινότητα τους. Κρατούν μαχητική και αγωνιστική στάση σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας τους. Στην δουλειά, την σχολή, το σχολείο, τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, στην κοινωνία… Κατεβαίνουν αλληλέγγυοι σε κάθε άλλο αγανακτισμένο. Παλεύουν, διεκδικούν, αντιδρούν για το μέλλον το δικό τους, των παιδιών τους, και των επόμενων. Είναι σε θέση και συνειδητοποίηση πως μπορεί να χάσουν την ελευθερία τους, η και την ζωή τους την ίδια για την επίτευξη των στόχων τους. Διεκδικούν μια κοινωνία ισότητας, μια κοινωνία αταξική με ίσες ευκαιρίες για όλους. Διεκδικούν ενεργητικά, συστηματικά και αδιάκοπα. Επίσης οι αγανακτισμένοι αντιδρούν για την κρατική καταστολή, τις κρατικές δολοφονίες, τον ρατσισμό…

Βλέποντας λοιπόν στα βίντεο αγανακτισμένους να τραγουδάνε, να μαζεύουν σκουπίδια, να πεινούν μπύρες και καφέδες, να πετάνε συνθήματα γελώντας… βλέποντας στο φβ και αλλού να παρακινούν «για χαβαλέ» τους φίλους τους να κατεβούν… βλέποντάς τους κατεχόμενους από μια ευδιαθεσία… πως θα έπρεπε να ξεσπάσει η δική μου αγανάκτηση μπρος σε όλο αυτό το θέατρο??? Πως θα έπρεπε να ξεσπάσει η αγανάκτηση άλλων ανθρώπων που έχουν περάσει πραγματικά πολύ περισσότερα και από εμένα και από πολλούς άλλους μαζί????

Κι επειδή τα σχετικά με την επερχόμενη επανάσταση στα αυτιά μου φαντάζουν φιλοσοφίες για αγρίους… αν η επανάσταση ξεκινά με τους αγανακτισμένους, τότε πραγματικά ντροπή σε όσους το πιστεύουν. Ντροπή για την μνήμη τόσων άλλων αγωνιστών που θυσιάστηκαν για ένα καλύτερο μέλλον, την ώρας που εμείς σήμερα κατορθώσαμε να ξεπουλήσουμε κάθε στερνή ελευθερία μας.

Και μια ακόμη προσωπική διαπίστωση… στα χρονικά κάθε αγώνα χυνόταν αίμα για να κερδίσει ο εξαθλιωμένος την ελευθερία του. Αυτοί οι αγανακτισμένοι με την φτιαχτή και προσχεδιασμένη ειρηνική τους στάση τι περιμένουν να κερδίσουν? Πιστεύω τίποτα… γιατί επαναλαμβάνω πως για μένα όλο το εγχείρημα φαντάζει κακοστυμένο θέατρο … για τα μάτια των Ισπανών, για τα μάτια της Ε.Ε.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,128 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 01:32, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg
Οι πραγματικά αγανακτισμένοι παλεύουν στην καθημερινότητα τους. Κρατούν μαχητική και αγωνιστική στάση σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας τους. Στην δουλειά, την σχολή, το σχολείο, τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, στην κοινωνία… Κατεβαίνουν αλληλέγγυοι σε κάθε άλλο αγανακτισμένο. Παλεύουν, διεκδικούν, αντιδρούν για το μέλλον το δικό τους, των παιδιών τους, και των επόμενων. Είναι σε θέση και συνειδητοποίηση πως μπορεί να χάσουν την ελευθερία τους, η και την ζωή τους την ίδια για την επίτευξη των στόχων τους. Διεκδικούν μια κοινωνία ισότητας, μια κοινωνία αταξική με ίσες ευκαιρίες για όλους. Διεκδικούν ενεργητικά, συστηματικά και αδιάκοπα. Επίσης οι αγανακτισμένοι αντιδρούν για την κρατική καταστολή, τις κρατικές δολοφονίες, τον ρατσισμό…
"Οι πραγματικά αγανακτισμένοι... παλεύουν.. αντιδρούν"
Με ποιον τρόπο εξωτερικεύεται ή θα έπρεπε να εξωτερικεύεται αυτή η πάλη, αυτή η αντίδραση κατ΄εσέ;
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι "ψευτικοι" αγανακτισμένοι δεν ανήκουν στα παραπάνω;
Είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και άνεργη. Η ανάγκη με έσπρωξε να κάνω διδακτορικό για να ασχολούμαι με κάτι και να παίρνω κάτι ψίχουλα.. που και που για να νιώθω ότι τουλάχιστον κάτι κάνω. Δεν ήταν το όνειρό μου. Σε αντίθεση με σένα έχω φάει χημικά και κάτι κλωτσιές από ματατζίδες που τις προόριζαν γι΄αλλού επειδή αντέδρασα. Συζητήσεις επί συζητήσεων στη σχολή και δράσεις και αγώνες.
Από θεωρία σκίζεις.. στην πράξη το ΄χεις το προβλημα.
Και μια τελευταία ερώτηση : Εσύ σε ποιον κόσμο ζεις;

Βλέποντας λοιπόν στα βίντεο αγανακτισμένους να τραγουδάνε, να μαζεύουν σκουπίδια, να πεινούν μπύρες και καφέδες, να πετάνε συνθήματα γελώντας… βλέποντας στο φβ και αλλού να παρακινούν «για χαβαλέ» τους φίλους τους να κατεβούν… βλέποντάς τους κατεχόμενους από μια ευδιαθεσία… πως θα έπρεπε να ξεσπάσει η δική μου αγανάκτηση μπρος σε όλο αυτό το θέατρο??? Πως θα έπρεπε να ξεσπάσει η αγανάκτηση άλλων ανθρώπων που έχουν περάσει πραγματικά πολύ περισσότερα και από εμένα και από πολλούς άλλους μαζί????
Μήπως θα έπρεπε να αυτοπυρποληθούν για να πεις ότι κάνουν κάτι και θυσιάζονται για την πατρίδα;

Και μια ακόμη προσωπική διαπίστωση… στα χρονικά κάθε αγώνα χυνόταν αίμα για να κερδίσει ο εξαθλιωμένος την ελευθερία του. Αυτοί οι αγανακτισμένοι με την φτιαχτή και προσχεδιασμένη ειρηνική τους στάση τι περιμένουν να κερδίσουν? Πιστεύω τίποτα… γιατί επαναλαμβάνω πως για μένα όλο το εγχείρημα φαντάζει κακοστυμένο θέατρο … για τα μάτια των Ισπανών, για τα μάτια της Ε.Ε.
Έχεις δίκιο.. πρέπει να φορέσουν τα καριοφίλια, να καταλάβουν τη βουλή και να μην αφήσουν κανέναν ζωντανό.. αλλά βλέπεις εδώ δεν είμαστε Λιβύη. Είμαστε χειρότερα..

Έλα παναζία μου απόψε!
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε: στις 01:51, 03-06-11:

εγώ κάνω 2 δουλειές, ταυτόχρονα σπουδάσω, ασχολούμε με διάφορα θέματα και κρατώ δικό μου σπίτι. οι υποχρεώσεις μου είναι τεράστειες, και ο χρόνος για εμένα μηδαμηνός...βέβαια ειν επιλογή μου, αλλά επιλογή λόγο ανάγκης για επιβίωση.οπότε σαφώς και πλέον τέτοιου είδους αγανακτησμοί δεν μου λένε τίποτα. Κι εγώ αγανακτησμένη είμαι, αλλά τον αγανακτησμό μου τον εκφράζω στην καθημερινότητα μου, κι όχι μια φορά τον χρόνο, επειδή έτυχε και δώθηκε η αφορμή...
Όταν λες στην πράξη το έχω το πρόβλημα? Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι άνθρωπος της καφετέριας και του καναπέ... δεν έχει τύχει να φάω ξύλο, και τα χημικά που έχω φάει, οι δρόμοι που έχω περπατήσει δεν συγκρύνονται με άλλους λόγο της ηλικίας μου κι όχι του αν κατεβαίνω ή όχι.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,128 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 01:58, 03-06-11:

Κι εγώ αγανακτησμένη είμαι, αλλά τον αγανακτησμό μου τον εκφράζω στην καθημερινότητα μου, κι όχι μια φορά τον χρόνο, επειδή έτυχε και δώθηκε η αφορμή...
Σ΄αυτόν που σου άρπαξε τη θέση στο λεωφορείο ή στον καφετζή της πρωινής δουλειάς που σου έβαλε ζάχαρη αντί για ζαχαρίνη;
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg έγραψε: στις 02:04, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Σ΄αυτόν που σου άρπαξε τη θέση στο λεωφορείο ή στον καφετζή της πρωινής δουλειάς που σου έβαλε ζάχαρη αντί για ζαχαρίνη;
Σε αυτόν που ευθύνεται για την κρίση, τα χρέη, της κοινωνικές ανισότητες, την καταστολή, τον ρατσισμό, την εγκληματικότητα και κάθε άλλο φαινόμενο κοινωνικής παθογένειας!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 07:47, 03-06-11:

Κατεβαίνουν αλληλέγγυοι σε κάθε άλλο αγανακτισμένο.
Είχα σκοπό ν' απαντήσω εκτενέστερα μα δεν θα το κάνω. Έχεις απαντήσει μόνη σου γιατί είναι στείρο το παραλήρημά σου.

Να είσαι σίγουρη πάντως, πως αν χρειαστεί να χυθεί αίμα, αυτοί που θα προσφέρουν το αίμα τους και τη ζωή τους, θα είναι κάποιοι ανάμεσα σε αυτούς που τώρα βρίσκονται στην πλατεία. Σίγουρα δεν θα είναι κάποιοι από τους βολεμένους επικριτές τους. Αυτοί δεν ξέρουν να προσφέρουν ούτε λίγο από το χρόνο τους, θα προσφέρουν τη ζωή τους;

Η ντροπή είναι όλη δική σου φίλη μου, όχι επειδή προτίμησες την άνεση του καναπέ σου, αλλά επειδή το μόνο που έχεις να αντί-προτάξεις είναι η γκρίνια σου.

---
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Τιμώμενο Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 17,237 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε: στις 09:15, 03-06-11:

εγώ κάνω 2 δουλειές, ταυτόχρονα σπουδάσω, ασχολούμε με διάφορα θέματα και κρατώ δικό μου σπίτι. οι υποχρεώσεις μου είναι τεράστειες, και ο χρόνος για εμένα μηδαμηνός...βέβαια ειν επιλογή μου, αλλά επιλογή λόγο ανάγκης για επιβίωση.οπότε σαφώς και πλέον τέτοιου είδους αγανακτησμοί δεν μου λένε τίποτα. Κι εγώ αγανακτησμένη είμαι, αλλά τον αγανακτησμό μου τον εκφράζω στην καθημερινότητα μου, κι όχι μια φορά τον χρόνο, επειδή έτυχε και δώθηκε η αφορμή...
Όταν λες στην πράξη το έχω το πρόβλημα? Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι άνθρωπος της καφετέριας και του καναπέ... δεν έχει τύχει να φάω ξύλο, και τα χημικά που έχω φάει, οι δρόμοι που έχω περπατήσει δεν συγκρύνονται με άλλους λόγο της ηλικίας μου κι όχι του αν κατεβαίνω ή όχι.
Οταν λες ότι εκφράζεις τον αγανακτισμο σου στην καθημερινότητα σου..μπορεις να το κάνεις πιο συγκεκριμένο;Τι ακριβώς εννοείς;Τι ακριβώς κάνεις δηλαδη,που να τον εκφράζει;Εγώ πάντως με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι κάνεις το ακριβώς αντίθετο απο αυτά που λες.Μαλλον δεν εκφράζεις πουθενά τον αγανακτισμό σου,αν υπάρχει.Και σαφέστατα είναι δικαίωμα σου,αλλά και να κατηγορούμε τους άλλους που τον εκφράζουν.....μου θυμίζει αυτό το....όσα δεν φτάνει η αλεπιού,τα κάνει κρεμαστάρια..
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 09:56, 03-06-11:

Ο κόσμος αγαπητή μου δεν περιστρέφεται γύρω απο το εγώ σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

H Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Erida Melancholia έγραψε: στις 10:17, 03-06-11:

Πραγματικα δεν μπορω να διανοηθω πως γινεται καποιοι να λενε οτι ειναι φτιαχτο...η εστω υποκριτικο. Ειτε δεν θελουν να δουν ειτε βλεπουν και κανουν πως δεν βλεπουν. Κατεβειτε απ'τον θρονο σας μανταμ. Κι αν δεν περασες δυσκολα αρκετα, μη φοβασαι θα ερθει κι αυτο. Το ερωτημα ειναι θα καθεσαι και θα γκρινιαζεις με σταυρωτα τα χερια η θα δωσεις τον αγωνα σου για να αποτρεψεις το σιγουρο?
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια