Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,684 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:51, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οταν γινουν οι ανθρωποι τελειοι τοτε δεν χρειαζονται νομους και φοβερες απο πανω τους για να μην κανουν μπαχαλο την κοινωνια..
Ενώ τώρα την κάνουν μπάχαλο αυτοί που θα 'πρεπε να την προστατεύουν.
Αχχχ... Ποιος θα μας φυλάξει από τους φύλακες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:00, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Δήμητρα (ή έστω κάποιος άλλος) μπορείς να μου εξηγήσεις, με πολύ απλές εικόνες και λέξεις σε τι διαφέρει ο φασισμός από το γιαούρτωμα;
'Oση διαφορά έχει ο Χίτλερ, ο Λένιν, ο Μουσολίνι, ο Πάγκαλος, ο Φλωράκης, ο Μεταξάς, ο Ανδρέας Παπανδρέου και ο Πατακός.
Σχεδόν καμμία δηλαδή.

Νώα ναι, με τον Διάβολο συμμαχία, ο μόνος αυθεντικός Επαναστάτης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:14, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Δόκτωρ, με έπεισες πως αν μη τι άλλο δημοκρατία δεν έχουμε, αφού φοβάσαι πως μπορεί λέγοντας την άποψή σου να βρεθείς σε κανένα χαντάκι...
από τους επαναστάτες ή για να είμαι πιο ακριβής από συγκεκριμένους επαναστάτες. Δεν είναι όλοι το ίδιο. Εγώ είμαι υπέρ της αποχώρησης ή της βίας. Πρέπει να γίνει επιλογή ένα από τα δυο. Αυτό που κάνετε ως τώρα είναι αναποτελεσματικό. Αν γίνει κανονική επανάσταση θα επανεξετάσω τη στάση μου χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα πω ναι. Πρέπει να δούμε και την ηγεσία. Ποιά είναι αυτή τέλος πάντων ; Ακέφαλη επανάσταση χωρίς πρόγραμμα για την μετά εποχή είναι ανεδαφικοί βερμπαλισμοί. Ως τώρα απλά το θεωρώ αναποτελεσματικό και άνευ ουσίας. Μέχρι και κάτι Εψιλονιστές νοσταλγούς του Παπαδόπουλου είδα να λένε έσεται ήμαρ κλπ. 'Ελεος και η κουτσή Μαρία στην επανάσταση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:22, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'...

Νώα ναι, με τον Διάβολο συμμαχία, ο μόνος αυθεντικός Επαναστάτης.
Δλδ, με ανθρώπινο προσωπείο, κάτι σαν τους Ρότσιλδς πχ ή τους Ροκφέλερ: οι μόνοι που κάνουν επανάσταση, για τα γούστα σου και όλων των...φιλελεύθερων!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:28, 29-06-11:

ειμαι φασιστας..

επειδη φτυνω καποιον?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:38, 29-06-11:

ειμαι φασιστας..

επειδη φτυνω καποιον?
Ναι,e ίσα σαν τον φασιστα. Δεν ακούς τίποτα και κανέναν μόνο αυτούς που υποστηρίζεις. Στη δημοκρατία πρέπει ναωφτυνουμε και να γιαουρτονουμε κανέναν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-06-11 στις 17:54.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:52, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Δλδ, με ανθρώπινο προσωπείο, κάτι σαν τους Ρότσιλδς πχ ή τους Ροκφέλερ: οι μόνοι που κάνουν επανάσταση, για τα γούστα σου και όλων των...φιλελεύθερων!
χαχαχαχα καλό αυτό.
Δεν είμαι φιλελεύθερος. Είμαι ελεύθερος και εφόσον είμαι ελεύθερος δεν μου χρειάζεται η επανάσταση.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:02, 30-06-11:

...Είμαι ελεύθερος και εφόσον είμαι ελεύθερος δεν μου χρειάζεται η επανάσταση.
: Είσαι όμως τέτοιος που λες, επειδή εμείς δεν είμαστε, αλλά θέλουμε να γίνουμε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:42, 30-06-11:

από τους επαναστάτες ή για να είμαι πιο ακριβής από συγκεκριμένους επαναστάτες. Δεν είναι όλοι το ίδιο.
Δόκτωρ αν βρεθείς στο χαντάκι θα είναι επειδή ακόμη δεν έχεις καταλάβει από ποιους πρέπει να προστατευθείς...

Λοιπόν, η είδηση για την Κανέλλη, όπως την έζησε εκείνη:
Η βουλευτής του ΚΚΕ Λιάνα Κανέλλη, την ώρα που προσπαθούσε να φτάσει στη Βουλή για την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου Προγράμματος, βγήκε από το αμάξι της για να μιλήσει με τους συγκεντρωμένους έξω από το Σύνταγμα, όταν ένα συγκεκριμένο άτομο με καλυμμένο το πρόσωπό του της πέταξε ένα γιαούρτι.
"Κανείς δεν με προπηλάκισε όπως ανακοινώθηκε λανθασμένα. Όλοι φώναζαν αφήστε την να περάσει. Εμφανίστηκε μόνο ένας με το πρόσωπό του μισοκαλυμμένο και μου πέταξε ένα γιαούρτι, τον οποίο και οι συγκεντρωμένοι τον απομόνωσαν άμεσα και τον έβγαλαν έξω από τον κλοιό", δήλωσε η Λιάνα Κανέλλη στο βραδινό δελτίο ειδήσεων του Mega, ενώ στη συνέχεια μίλησε για προβοκάτσια της κυβέρνησης. [πηγή]

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:09, 30-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Είσαι όμως τέτοιος που λες, επειδή εμείς δεν είμαστε, αλλά θέλουμε να γίνουμε!
Εις βάρος σας είμαι ελεύθερος δηλαδή ; Τί άλλο θα διαβάσω. Κοιτάχτε αγαπητέ, για μένα μια μόνο ελευθερία υπάρχει, η πνευματική. 'Ενας άνθρωπος που είναι πνευματικά ελεύθερος, άρα λογικός και χωρίς να έχει πορωθεί με μια συγκεκριμένη "πολιτική θρησκεία" μπορεί να καταλάβει εύκολα τι συμφέροντα εξυπηρετούν οι αντιευρωπαιστές. Από την εποχή της Θάτσερ που έλεγε όχι στην Ευρώπη έχει ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια υπονόμευσης της Ευρωπαικής 'Ενωσης. Η Θάτσερ έλεγε όχι στην Ευρώπη και στην ενότητά της. Θέλετε να παίζετε το παιχνίδι των πραγματικών διαβόλων και διαβολέων που σπέρνουν το διχασμό παίξτε το, κανείς δεν σας εμποδίζει. Να ξέρετε όμως ότι το μέλλον δεν ανήκει στον πολίτη του αυτιστικού κράτους (είτε ανδρεο-παπανδρεικού είτε θατσερικού) αλλά στον πολίτη του κόσμου, τον Κόσμιο Πολίτη. Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 30-06-11 στις 10:22.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:07, 30-06-11:

Εις βάρος σας είμαι ελεύθερος δηλαδή ; ...
Απλά, όσο υπάρχουν άνθρωποι, που είναι υποχρεωμένοι να διεκδικούν την ελευθερία τους, ουδείς ελεύθερος, κατά την ταπεινή μου αντίληψη!

...Τί άλλο θα διαβάσω. ...
: Ίσως, και ό,τι υπάρχει, και κάτω από τη γραφή!

...Κοιτάχτε αγαπητέ, για μένα μια μόνο ελευθερία υπάρχει, η πνευματική. ...
: Και για μένα, το ίδιο!

'Ενας άνθρωπος που είναι πνευματικά ελεύθερος, άρα λογικός και χωρίς να έχει πορωθεί με μια συγκεκριμένη "πολιτική θρησκεία" μπορεί να καταλάβει εύκολα τι συμφέροντα εξυπηρετούν οι αντιευρωπαιστές. ...
Συμφωνώ απόλυτα!!!

Από την εποχή της Θάτσερ που έλεγε όχι στην Ευρώπη έχει ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια υπονόμευσης της Ευρωπαικής 'Ενωσης. Η Θάτσερ έλεγε όχι στην Ευρώπη και στην ενότητά της. ...
: Τελικά, είσαι νεοφιλελεύθερος, αλλά αντιθατσερικός; Κι εδώ...αιρετικός; Αν ναι, τότε είμαστε κοντά, αν και παράλληλα και ασύμπτωτα!

...Θέλετε να παίζετε το παιχνίδι των πραγματικών διαβόλων και διαβολέων που σπέρνουν το διχασμό παίξτε το, κανείς δεν σας εμποδίζει. ...
: Δεν παίζω!

...Να ξέρετε όμως ότι το μέλλον δεν ανήκει στον πολίτη του αυτιστικού κράτους (είτε ανδρεο-παπανδρεικού είτε θατσερικού) αλλά στον πολίτη του κόσμου, τον Κόσμιο Πολίτη. ...
Συμφωνώ και γι' αυτό προσδοκώ...τη Βασιλεία του Θεού επί της Γης!

... Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, ...
: Εδώ με προβοκάρεις και δεν το βρίσκω άξιο να σου απαντήσω! Ευελπιστώ πάντως κάποτε να ευλογηθείτε και εσείς, από το μυστήριο της Μετάνοιας!

...αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα
Δικαίωμά σου να προτιμάς το στρατό έξω από τις Τράπεζες, για να προστατέψουν τους Τραπεζίτες. Όσο όμως υπάρχει στρατός, οι εποχές παραμένουν παρωχημένες, δυστυχώς!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:42, 30-06-11:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος από την φύση του είναι φασίστας, πάντα θέλει να γίνεται το δικό του και ειλικρινά, από τότε που άρχισα να έχω πολιτικούς προβληματισμούς, δεν έχω καταφέρει να απαντήσω στην ερώτηση τι είναι χειρότερο, ένας φασίστας ή 10εκ φασίστες, ασχέτως αν στην δεύτερη περίπτωση θα είμαι ένας από αυτούς.
Διάβασα σήμερα το παρακάτω και σε θυμήθηκα:

Στη δεκαετία του ’90 ήμουν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα διευθυντής Δημοσίων Σχέσεων του MEGA. Στο γραφείο μου εργαζόντουσαν καμμιά 15αριά άτομα. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι φιλικός άνθρωπος. Αστε που δεν πιστεύω ότι η δουλειά είναι το Α και το Ω σ’ αυτή τη ζωή… πιστεύω πολύ στον ελεύθερο χρόνο γιατί αυτός κάνει τους ανθρώπους χαρούμενους, πιο συνεργάσιμους και πιο δημιουργικούς.
Τελικά είμαι εξαιρετικά ηλίθιος.
Μετα από 2-3 μήνες μπήκε στο γραφείο μου η παλιότερη των υφιασταμένων μου και με παρακάλεσε, αν ήταν δυνατόν, να μην έρχονται ΟΛΟΙ στο γραφείο κάθε Παρασκευή, αφου έτσι κι αλλιώς οι κυριακάτικες εφημερίδες (που εκείνη την εποχή μας ενδιεφεραν ιδιαιτέρως) είχαν κλείσει την ύλη τους από την Πέμπτη.
Την κοίταξα (για πλάκα) αυστηρά …έκανα ότι σκέφτηκα για μικρό διάστημα … και της είπα:
-Λοιπόν…
-Μάλισταααααα;
-Δεν συμφωνώ.
-Ο,τι πείτε… μου είπε με σιγανή φωνή και ετοιμαστηκε να φύγει…
Την πρόλαβα συνεχίζοντας:
-Λέω να μην έρχεστε ΟΛΟΙ από την… Πέμπτη.
Με κοίταξε έκπληκτη. Φαντάστηκε ότι την δούλευα (ενώ δεν την δούλευα καθόλου)
-Σοβαρολογείτε;
-Φυσικά! Κανονίστε το μεταξύ σας και φέρτε μου τις βάρδιες να τις υπογράψω.
Εφυγε πετώντας.
Πέρασαν δυο μήνες και οι βάρδιες ΔΕΝ ήρθαν ποτέ. Επί δυό μήνες ερχόντουσαν ΟΛΟΙ και την Παρασκευή.
Τους φώναξα όλους στο γραφείο μου και τους ρώτησα «τι έγινε;»
Μόνο που δεν παίξανε ξύλο μπροστά μου. Ο ένας ήθελε εκείνη την Πέμπτη, ο άλλος ήθελε την άλλη, η άλλη ήθελε δυο συνεχόμενες, μια άλλη ήθελε να το προσθέσει σε ένα 3ημερο…καταλαβαίνετε.
Τους είπα ότι αφού δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους, δεν μπορώ να τους βοηθήσω.
Θέλετε το αποτέλεσμα;
Δυο απ’ αυτούς με κάρφωσαν στον Γενικό Διευθυντή, ότι δεν είμαι ικανός να διοικήσω κι ότι σπέρνω τη διχόνοια. Οι υπόλοιποι δεν με κάρφωσαν, αλλά δεν είπαν τίποτα.
Ο Γενικός Διευθυντής με φώναξε στο γραφείο του και σκασμένος στα γέλια μου είπε:
-Μου επιτρέπεις μια συμβουλή;
-Φυσικά!
-Οι άνθρωποι δεν είναι συνηθισμένοι να συνεργαστούν ούτε όταν είναι να μοιραστούν κάτι θετικό… ένα bonusπ.χ…. Θέλουν και διεκδικούν μόνο αυτό που τους βολεύει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. Το «εγώ» είναι πάνω από όλα…έστω και αν το «εμείς» τους εξυπηρετεί ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο περισσότερο.
Δυστυχώς είχε δίκιο.
Ένα βασικό κομμάτι της Οικονομετρίας (και όχι μόνο) είναι επηρεασμένο από την Μαθηματική Θεωρία των Παιγνίων. Θέλω κάποια στιγμή να ανοίξω ένα θρεντ σχετικά με τις εφαρμογές αυτής της θεωρίας. Με λίγα λόγια προσφέρει ένα μαθηματικό μοντέλο μελέτης του ανταγωνισμού. Υπάρχουν χονδρικά δύο μεγάλες κατηγορίες Παιγνίων:

Τα Παίγνια Μηδενικού Αθροίσματος, όπου η δική μου Νίκη σημαίνει δική σου Ήττα και ότι όφελος έχω εγώ το χάνεις εσύ.
Τα Παίγνια Μερικού Αθροίσματος, όπου γίνεται να κερδίσουμε και οι δυο (π.χ. το παιχνίδι του έρωτα! )

Στη δεύτερη κατηγορία το Παίγνιο μετατρέπεται σταδιακά σε Παίγνιο Συνεργασίας. Βασικό κριτήριο αυτής της συνεργασίας που θα καθορίσει και την έκβαση του παίγνιου είναι η επαναληπτικότητα. Πρέπει να το κάνεις ξανά και ξανά, από μικρή ηλικία, πολλές φορές, με μεθοδικότητα για να οδηγηθείς σε θετικό αποτέλεσμα.

Αν πας με την πρώτη λύση (τη "φασιστική", εγωιστική ικανοποίηση των δικών σου επιθυμιών) τότε για να λυθεί το παίγνιο θα πρέπει να βρεθεί το Σημείο Ισορροπίας (Equilibrium - John Forbes Nash). Ενώ έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει, έχει επίσης αποδειχτεί ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν είναι υπολογίσιμο. Το να ψάχνεις να βρεις σε κάθε περίπτωση το Σημείο Ισορροπίας είναι σαν να ψάχνεις για την ανεύρεση του Άγιου Δισκοπότηρου.

Τα λέω αυτά για να τα συνδέσω με την απάντηση που έδωσε ο προηγούμενος αρθρογράφος:

Βασικά είμαστε αβοήθητοι γιατί κανείς ποτέ δεν μας έμαθε να βοηθούμε τον εαυτό μας. Και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας, επειδή ποτέ κανείς δεν μας έμαθε να δουλεύουμε ως ομάδα. Θυμηθείτε πότε στο σχολείο σας έδωσαν μια εργασία να την κάνετε μαζί με άλλα δυο παιδιά (συμμαθητές).
Πότε;
Ποτέ!
Ετσι μάθαμε ότι η συνεργασία είναι κακό πράγμα.
Όλα είναι θέμα παιδείας.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:29, 30-06-11:

Όττο, πιστεύεις ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να αποφασίσει με "καθαρή" κρίση ακόμη και για ένα πολύ κοινωνικό και καθημερινό θέμα; Σου φέρνω σαν παράδειγμα το θέμα των ναρκωτικών, πιστεύεις ότι αν μαζεύονταν 500.000, τυχαία επιπληγμένοι, Έλληνες να συζητήσουν και αποφασίσουν για αυτό το θέμα θα σκέφτονταν ότι θα ήταν μια ακριβή και υπερβολική πολυτέλεια να μεταβιβάσουν την ευθύνη των χρηστών στο κράτος και ειδικότερα στις φυλακές; Θα σκέφτονταν κάνεις ότι είναι υπερβολικό το κράτος να έχει ένα κόστος τριψήφιο ή τετραψήφιο ανά κρατούμενο μόνο και μόνο επειδή είναι "ραειβάς" και πιστεύεις δηλαδή ότι ακόμη και αν κάποιος προσπαθούσε να επιχειρηματολογήσει ότι η πλειοψηφία με την αποδοκιμασία της δεν θα απέτρεπε στον οποιοδήποτε να λάβει υπόψιν τα όσα έχει να πει.
Καλυτερο απο το τωρινο συστημα, οπότε...Και παλι, οπως ειπα και πριν, ο ταχυτερος τροπος να μπει μεσα στα πραγματα και να συνηδητοποιησει ο κοσμος τι ειναι καλυτερο για το συνολο, ειναι ετσι. Οχι εκλεγοντας αλλους με την αρρωστημενη ελπιδα οτι θα νοιαστουν για κατι περισσοτερο απο τις τσεπες τους.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος από την φύση του είναι φασίστας, πάντα θέλει να γίνεται το δικό του
Ξερεις την φυση του ανθρωπου στα 22 σου ; Γραψε κανενα αρθρο να βραβευτεις αμα εχεις ανακαλυψει τετοια πραγματα. Εκτος αν δε γνωριζεις τι σημαινει η φραση "απο την φυση του"...

Δεδομενης της παντελως αβασιμης και λανθασμενης αυτης αντιληψης, οι υπολοιποι προβληματισμοι σου, ειναι χασιμο χρονου.

Και στην τελική, όπως θα το ξέρεις εσύ, έτσι και εγώ θα γνωρίζω ότι παρά πολύ θα είναι εκείνοι που θα δηλώνουν συμμετοχή για θέματα που έχουν προσωπικό συμφέρον μπας και καταφέρουν επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Και σε ρωτάω, γιατί να είμαι εγώ ο ιδανικός άνθρωπος, όταν ελάχιστοι είναι εκείνοι που κάνουν έστω και προσπάθεια;
Οπότε, λες, αφου οι περισσοτεροι θα ειναι παρτακηδες, ας ειμαι κι εγω. Τι ωραια. Μα ετσι φτασαμε εδω. Το ξερω οτι αδικουνται οσοι κανουν το σωστο πλεον, αλλά αν δε φτασουν τα πραγματα στο αμην, ή αν δεν κάνει καποιος κατι συνταρακτικο οπου θα μπουν ολοι απο πισω του και θα ανατρεψει πραγματα, ή αν δεν φτασει μια κρισιμη μαζα ανθρωπων στους δρομους, δε θα αλλαξει κατι.

Δήμητρα (ή έστω κάποιος άλλος) μπορείς να μου εξηγήσεις, με πολύ απλές εικόνες και λέξεις σε τι διαφέρει ο φασισμός από το γιαούρτωμα; Σε τι διαφέρει από το σκάσει μύτη ο στρατός και να αρχίσει να πυροβολεί; Σαν κίνηση είναι ακριβώς η ίδια, με κάποιον που διαφωνώ του ρίχνω κάτι, στην μια περίπτωση γιαούρτι στην άλλη σφαίρα και μην μου πεις ότι υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ της σφαίρας και του γιαουρτάκι γιατί δεν μπορείς να μου αποδείξεις ότι αν ένας Έλληνας είχε πρόσβαση στα όπλα με την ίδια ευκολία που έχει στα γιουρτάκια, η Καννέλη δεν θα κοιτούσε τα ραδίκια ανάποδα.
Κουταμαρες. Λες και ειναι δυσκολο να βρεις οπλο. Σαφως και εχει οχι μικρη , τεραστια διαφορα το γιαουρτι με τη σφαιρα. Αλλιως, τοτε να βαζουμε σχεδον ιδια ποινη ειτε σου ριξουν το ενα ειτε το αλλο. Ή ...για πηγαινε κανε ληστεια με γιαουρτια Κατι μου λεει οτι απλα θα γελανε.
Και φυσικα το γιαουρτι δεν ειναι φασισμος. Μηπως δε ξερεις τι ειναι φασισμος ;

Καταλαβαίνω την πίκρα σας, που διαπιστώνετε ότι οι πολιτικές επιλογές που κάνατε πολλά χρόνια ήταν λάθος και χαίρομαι που μετανοείτε, αλλά αυτά τα "λαός και στρατός στις πλατείες" που λέτε τα βρίσκω παρωχημένα μιας άλλης εποχής και επικίνδυνα.
Κ η δικη σου αντιδραση / απαντηση σε οσα γινονται , ποια ειναι ;

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:16, 30-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Ναι,e ίσα σαν τον φασιστα. Δεν ακούς τίποτα και κανέναν μόνο αυτούς που υποστηρίζεις. Στη δημοκρατία πρέπει ναωφτυνουμε και να γιαουρτονουμε κανέναν
Αγάπη μου αν σταματήσουμε να πετάμε και γιαούρτια σε λίγο καιρό θα πετάμε χειροβομβίδες Πρέπει να σταματήσεις να θεωρείς φασίστα όποιον διαμαρτύρεται και να επαναπροσδιορίσεις τις έννοιες λίγο.

Το γιαούρτι είναι ελληνική συνήθεια αποδοκιμασίας εδώ και δεκαετίες, ουδέν μεμπτό περί αυτού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:53, 30-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Το γιαούρτι είναι ελληνική συνήθεια αποδοκιμασίας εδώ και δεκαετίες, ουδέν μεμπτό περί αυτού.
Αποδοκιμασία χωρίς αιτιολόγηση;

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:13, 30-06-11:

Εγώ λέω να το γυρίσουμε στο παπούτσι. Είναι της μόδας και ζυγίζει παραπάνω!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:33, 30-06-11:

Σε ποιά χώρα ζεις; Με συγχωρείς αντμιν αλλά τέτοια απαξίωση για το πολιτικό προσωπικό εξαιτίας της τεράστιας διαφθοράς δεν είναι σύνηθες φαινόμενο στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ. Τι άλλη αιτιολόγηση θές; Οι άνθρωποι είναι εξοργισμένοι. Αν και στην προκειμένη περίπτωση μάλλον κάποιο κομματόσκυλο θα ήταν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 04:13, 01-07-11:

Το μόνο σίγουρο είναι οτι έπεσε το γιαούρτι!
Ποιός; Γιατί; Τα κίνητρα του; Είναι κάποια ερωτήματα που αν δεν απαντηθούν, είναι αδύνατο να εκφέρω γνώμη.
Κατα τα άλλα η Κανέλη, πιστεύω οτι δεν άξιζε το γιαούρτωμα.
Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
.....................Το να ψάχνεις να βρεις σε κάθε περίπτωση το Σημείο Ισορροπίας είναι σαν να ψάχνεις για την ανεύρεση του Άγιου Δισκοπότηρου.

Τα λέω αυτά για να τα συνδέσω με την απάντηση που έδωσε ο προηγούμενος αρθρογράφος:

Όλα είναι θέμα παιδείας.
Θα συμφωνήσω μερικώς, σχετικά με το οτι είναι θέμα παιδείας.
Εδώ υπεισέρχεται και ένας άλλος παράγοντας, ο Υπουργός Παιδείας.
Αυτός κρατάει στα χέρια του τους κρουνούς της παιδείας και όταν θέλει τους ανοιγοκλείνει και όπως θέλει.
Επιτρέπει να εμβαθύνουν στην ιστορία; Καταργεί την ιστορία;

Αλλάζει κάθε λίγο το εκπαιδευτικό σύστημα; Αλλος ένας αστάθμητος παράγοντας!

Τελικά εδώ στην Ελλάδα, ούτε αντιγραφή να κάνουν δεν μπορούν; είπε κάποια εκπαιδευτικός, πολύ εύστοχα! Εννοώντας σε κάποιο εκπαιδευτικό σύστημα που έχουν στην Ευρώπη κάποιες δεκάδες χρόνια και είναι σταθερό.

Ακόμα ένας παράγοντας αστάθμητος! Της ΑΛΛΑΓΗΣ!

Νομίζω τελικά, οτι το θέμα της ισορροποανισορροπίας, δεν θα το ξεμπλέξω τόσο εύκολα σήμερα.

Ας το αφήσω για αύριο. Ωχ! την έκανα την πατάτα τελικά!
ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ!
Κάτι τέτοια έλεγαν οι αρχαίοι ολονών πρόγονοι και ως σήμερα είναι αξέχαστοι έξω απο την Ελλάδα. Γιατι εδώ μέσα κάνουν τα πάντα για να μας συνηθίσουν στην ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΓΚΛΟΜΠΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΚΡΥΓΟΝΩΝ!

Πού θα πάει; Τα πρώτα εκατό χρόνια είναι δύσκολα!

Μετά συνηθίζεις! Αυτό είναι απόλυτα σίγουρο...

ΖΗΤΩ Η ΑΛΛΑΓΗ! ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!

ΖΗΤΩ!

ΖΗΤΩ!

ΖΗΤΩ! Και με πιάνουν τα κλάματα. Γιατί βλέπετε μόνο με το ένα μάτι εσείς οι 155 βολευτάδες; Τί σας έχουμε κάνει τελικά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 01-07-11 στις 04:30.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:29, 01-07-11:

Mετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται

“Αγανακτισμένη” και “θυμωμένη” δηλώνει, ένα 24ωρο μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου στη Βουλή, η βουλευτής του ΠαΣοΚ κυρία Εύα Καϊλή. Με γραπτή ανακοίνωσή της η νεαρή βουλευτής αναφέρει: «είμαι θυμωμένη και αγανακτισμένη, γιατί δεν έχω τη δύναμη μόνη μου να διορθώσω όσα βλέπω, γιατί εδώ και μήνες επισημαίνω λάθη και καθυστερήσεις, εδώ και μήνες ζητούσα απαντήσεις ώστε να μην υπάρχουν δικαιολογίες». Ωστόσο σημειώνει δεν έδωσε λευκή επιταγή σε κανέναν.…

καλα,,μας νομιζει ολους για ξανθους?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:32, 01-07-11:

Δλδ, η αιτιολόγηση για τη μεσοπρόθεσμη χλαπάτσα, που μας έριξε ο Τζέφρυ και τα 154 καρντάσια του, την ...νομιμοποιούν;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:45, 01-07-11:

By ANT1 Internet, www.ant1online.gr, Ανανεωμένο: Παρασκευή, 1 Ιουλίου 2011
Εισαγγελική παρέμβαση για τα επεισόδια στο Σύνταγμα

Η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών διέταξε τη διεξαγωγή προκαταρκτικής έρευνας για τη ρίψη χημικών στο Σύνταγμα μετά και τις καταγγελίες Λουράντου. Στο ΓΧΚ πέντε φιαλίδια από τον ΙΣΑ. Ανακοίνωση και της Διεθνούς Αμνηστίας.

ANT1

Την παρέμβαση της ελληνικής δικαιοσύνης προκάλεσε η εκτεταμένη χρήση χημικών και η αλόγιστη χρήση βίας από πλευράς ελληνικής αστυνομίας στα επεισόδια που σημειώθηκαν την Τρίτη και την Τετάρτη στο Σύνταγμα.

Ο σχετικός φάκελος θα περιλαμβάνει και τις καταγγελίες του προέδρου του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής Κώστα Λουράντου, ο οποίος αναφέρει τη μεγάλη χρήση χημικών, ακόμη και στο σταθμό του μετρό στην πλατεία Συντάγματος, αλλά και στο ότι προκλήθηκαν δυσκολίες στην παράδοση φαρμάκων προς το ιατρείο που είχε στηθεί εντός του σταθμού.

Εξάλλου, και ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών ζήτησε την παρέμβαση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε, ενώ απέστειλε και στο Γενικό Χημείο του Κράτους πέντε φιαλίδια από τα χημικά που χρησιμοποίησαν οι δυνάμεις των ΜΑΤ.

Τα σφοδρά επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας προκάλεσαν ακόμη και την αντίδραση της Διεθνούς Αμνηστίας, με τον αναπληρωτή διευθυντή Ευρώπης και Κεντρικής Ασίας της ανθρωπιστικής οργάνωσης να δηλώνει πως «οι κατά κύριο λόγο ειρηνικές διαδηλώσεις των τελευταίων δυο ημερών αμαυρώθηκαν ξανά από μια μειονότητα ταραχοποιών που συγκρούστηκαν με την αστυνομία», τονίζοντας, παράλληλα, πως «η αστυνομία έχει καθήκον να εμποδίσει τη βία και να συλλάβει τους υπευθύνους, αλλά πρέπει, επίσης, να διασφαλίσει ότι η χρήση βίας είναι αναλογική και ότι κατευθύνεται μόνο εναντίον των βίαιων διαδηλωτών».

Όπως υπογραμμίζει ο Τζον Νταλχάιζεν, η αστυνομία «δεν πρέπει να παρεμποδίζει το νόμιμο δικαίωμα της μεγάλης πλειονότητας των ειρηνικών διαδηλωτών να συναθροίζονται και να διαδηλώνουν στην Πλατεία Συντάγματος».

Θα 'λεγα, πως για το έγκλημα που έγινε προχθές στην Αθήνα, μάλλον θα πρέπει να γίνει προσφυγή στο Διεθνές Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, για "ειδεχθές έγκλημα κατά της ανθρωπότητας"!
Δεδομένων ότι:
- Τα χημικά παρασκευάσματα που ρίχθηκαν εναντίον τόσου μεγάλου πλήθους ανθρώπων είναι καρκινογόνα,
- Τα θύματα, εκτός από αυτόχθονες, ήταν και άνθρωποι από διάφορους λαούς του Πλανήτη (τουρίστες, αλλοδαποί επαγγελματίες κλπ),
- Κτυπήθηκαν σημεία, όπου υπήρχε ακόμη και η παρουσία συνεργείων του Ερυθρού Σταυρού κλπ κλπ κλπ,
μένει λοιπόν σ' εμάς τους "Αγανακτισμένους των Πλατειών" να συστήσουμε επιτροπές που θα διερευνήσουν τα σχετικά, ώστε να απαγγελθούν κατηγορίες:
Α.- Για αυτουργία στο έγκλημα, εναντίον:
- του Υπουργού Προστασίας των Πολιτών,
- του Αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ. και
- των "αγνώστων" αστυνομικών, που από φωτογραφικό υλικό θα προκύψει, ότι είναι γνωστοί και αποδεδειγμένοι ρίπτες των εν λόγω χημικών
παρασκευασμάτων ή ασκούντες ειδεχθή και αδικαιολόγητοι βία εναντίον Πολιτών στα προχθεσινά γεγονότα και
Β.- Για ηθική αυτουργία στο έγκλημα, εναντίον:
- του εν Ελλάδι ασκούντος το λειτούργημα της πρωθυπουργίας της χώρας,
- του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, που ανέχεται ακόμη τον προηγούμενο και όλους του παραπάνω, στην αισχρή κατάχρηση της λαϊκής εξουσίας!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:07, 01-07-11:

καλα,,

τα δικαιωματα ελευθεριες δημοκρατιες κλπ.
ειναι ψιλα γραμματα ..
μπροστα στα δις των τραπεζων τα μνημονια κλπ

με καθε τροπο θα περασουν τα μνημονια..

συνηθως,δεν ειμαι εναντιον των αστυνομικων..

αλλα τωρα πια αριστεροι αλλα και δεξιοι και κεντρωοι
οι παντες τελοςπαντων.

απλα οτι ηθελαν να διαλυσουν την πλατεια..(που βοηθουσε οικονομικα το συνταγμα ,,δεν κατεστρεφε βιτρινες και μαγαζια. οπως οι χουλιγκανς οργανα.) εξω απο τη βουλη,με καθε τροπο..

απο τις δηλωσεις του εκροσωπου τυπου,,την ειδα τη νοοτροπια φανηκε πια..

Ακυρώθηκε το έκτακτο Eurogroup. Σα δεν ντρεπόμαστε !!!

Από factorx στις 01/07/2011

To περίφημο έκτακτο και κρισιμότατο Γιουργκρούπ που θα γινόταν την Κυριακή στις Βρυξέλλες ακυρώθηκε. Εκεί θα συζητούσαν για το ελληνικό πρόβλημα και για τη χορήγηση της 5ης δόσης.
Τώρα θα γίνει με… τηλεδιάσκεψη καθώς δεν συντρέχει λόγος να το κάνουν.
Αποδεικνύεται έτσι περίτρανα πόσο στημένο ήταν το παιχνίδι των εκβιασμών για να ψηφιστεί το Μεοσπρόθεσμο. Αφού τα όρνεα της Ευρώπης ικανοποιήθηκαν από το αίμα που τους δώσαμε δεν είχαν λόγο να κάνουν συνεδρίαση.
Η δόση θα μας δοθεί λες και ξαφνικά αποκτήσαμε όλες τις προϋποθέσεις για ναπάρουμε το δάνειο.
Σα δεν ντρεπόμαστε!!!
ε,,καταλαβαινουμε γιατι επρεπε να πεσει τοσο ξυλο..

οδευουμε προς δικτατορια των αγορων..

πρεπει να την αποτρεψουμε ως απλος λαος..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 09:56, 02-07-11:

υπογραψτε παρακαλω

sign please,to dennounce the police violence and bring it to court case

firmad, por favor, para llevar a la policia a juicio por la violencia de sus actos

http://www.gopetition.com/petitions/...e=home_oneline

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:28, 03-07-11:

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 22:19, 03-07-11:

Ζ.Κ.Γιουνκέρ: "Οι Έλληνες έχασαν την κυριαρχία τους, πλέον"!

http://www.defencenet.gr/defence/ind...542&Itemid=139

Στην κυνική δήλωση ότι "Η Ελλάδα παρέδωσε στους πιστωτές της την εθνική της κυριαρχία, με την υιοθέτηση των επώδυνων μεταρρυθμιστικών μέτρων του Μεσοπρόθεσμου Δημοσιονομικού Προγράμματος", προέβη ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλόντ Γιούνκερ σε συνέντευξη του στο γερμανικό περιοδικό Focus!

Μετά το 1944 ένας ξένος δηλώνει ευθέως ότι η Ελλάδα έχει τεθεί υπό κατοχικό καθεστώς, με την διαφορά ότι αυτή την φορά όχι απλώς παραδοθήκαμε, αλλά εμείς ανοίξαμε τις πύλες για να διαβούν τα ξένα "στρατεύματα" της τρόϊκας, οι εκπρόσωποι των τοκογλύφων που έδεσαν χειρόπόδαρα την Ελλάδα. Ο Ζ.Κ.Γιούνκερ δηλώνει στο περιοδικό ότι: “Η εθνική κυριαρχία των Ελλήνων θα περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό με την αποδοχή της κοινοτικής βοήθειας και ξένοι τεχνικοί θα αναλάβουν την υλοποίηση των ελληνικών δεσμεύσεων που ελήφθησαν με το Μεσοπρόθεσμο”.

Ποιες είναι αύτές οι δεσμεύσεις δεν αναφέρει και αυτό είναι το πιο επικίνδυνο γιατί φαίνεται ότι υπάρχουν κι άλλες δεσμεύσεις πέρα από τις γνωστές.

Σε ανάλογη κατεύθυνση κινούνται και οι σημερινές δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών της Γερμανίας, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, ο οποίος επισημαίνει ότι μετά και την απόφαση του Eurogroup για άμεση εκταμίευση της πέμπτης δόσης του υφιστάμενου δανείου, η Ελλάδα πρέπει να κινηθεί προς την «χωρίς καθυστέρηση» εκτέλεση του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων, καθώς και στην «αποφασιστική» εφαρμογή των μέτρων που περιλαμβάνει το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα.

Μάλιστα ο Γερμανός ΥΠΟΙΚ εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση στην οποία ξεκαθαρίζει πως «οι ιδιωτικοποιήσεις πρέπει να ξεκινήσουν χωρίς καθυστέρηση».
Μέσα στον Ιούλιο έρχεται η πρώτη ομάδα ξένων "τεχνικών" οι οποίοι θα πλαισιώσουν την "επιτροπή αποκρατικοποιήσεων". Θα επιχειρήσουν να αρπάξουν μέχρι τον Σεπτέμβριο ότι μπορέσουν από δημόσιες εταιρείες: ΟΠΑΠ, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, ΕΥΔΑΠ κλπ. Αν δεν έχουν καταφέρει 100% τους στόχους τους, θα αρχίσει ο εκβιασμός για την 6η δόση.
Βέβαια τίποτα απ'όλα αυτά δεν πρόκειται να γίνει χωρίς αντιδράσεις, οπότε θα δούμε νε εκτυλίσσεται η πιο σφοδρή σύγκρουση μεταξύ των συνδικάτων που ελέγχονται από το ΠΑΣΟΚ και στην κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα. Κράμερ εναντίον Κράμερ...
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:59, 03-07-11:

Σε ποιά χώρα ζεις; Με συγχωρείς αντμιν αλλά τέτοια απαξίωση για το πολιτικό προσωπικό εξαιτίας της τεράστιας διαφθοράς δεν είναι σύνηθες φαινόμενο στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ. Τι άλλη αιτιολόγηση θές; Οι άνθρωποι είναι εξοργισμένοι. Αν και στην προκειμένη περίπτωση μάλλον κάποιο κομματόσκυλο θα ήταν.
Φαντάσου σκηνικό...
Αυτός που έριξε το γιαούρτι να είχε μια δόση τρέλας παραπάνω και να έβγαζε μαχαίρι. Την επόμενη μέρα θα γίνονταν αυτό το κλασσικό πανηγύρι στις TV, όπου μερικοί θα εξέφραζαν την βαθιά κατακραυγή σε αυτές τις νοοτροπίες αλλά και την παράλληλη λύπηση στην Ηρωίδα πολιτικό Κανέλλη, ενώ οι υπόλοιποι θα τσακώνονταν αν ήταν χτύπημα της ακροδεξιάς ή ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ Σύριζα - ΚΚΕ. Η μάνα και η οικογένεια της ίδιας της Κανέλλης δεν θα ήξεραν όχι μόνο από τους ήρθε, αλλά και ποία ήταν αιτία. Ακόμη και υπό την απειλή όπλου δεν θα κατάφερναν να αποσπάσουν ποίο ακριβώς ήταν το λάθος της Κανέλης στην, επιστημονικής φαντασίας, εκδοχή που ο δράστης θα γίνονταν γνωστός.

Και όλος τυχαίος, στην επόμενη, όλος τυχαία "καλή-μπάζα" μάζωξη των αγανακτισμένων θα είχε νομιμοποιηθεί ηθικά τα μαχαίρια από τους πιο hardcore διαδηλωτές. Και όλως τυχαίος θα είχαμε μια ακόμη δολοφονία, ίσως διπλή αυτή την φορά ...

Τι αλλόκοτη που είναι κοινωνία!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 10:53, 04-07-11:

Χρόνια Πολλά στον Πρωθυπουργό μας.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:45, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald

Χρόνια Πολλά στον Πρωθυπουργό μας.
Δεν είναι σήμερα. Πριν από ένα μήνα ήταν. Α ναι συγνώμη, κατάλαβα το πνεύμα, λόγω της γιορτής της πατρίδας του....ημέρα της Ανεξαρτησίας

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:20, 04-07-11:

Δεν είναι σήμερα. Πριν από ένα μήνα ήταν. Α ναι συγνώμη, κατάλαβα το πνεύμα, λόγω της γιορτής της πατρίδας του....ημέρα της Ανεξαρτησίας
Αυτός έχει τουλάχιστον ανεξάρτητη πατρίδα! Εμείς;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:35, 04-07-11:

μηπως παναγιωτη θεωρεις βια και το βρίσιμο και τις μουντζες?

και τι σημαινει βια?η σωματικη πιανεται απο το νομο,,η λεκτικη πρακτικα οχι..

αν εχουν τα κοτσια ας κανουν μηνυση οι βουλευτες για βιαιοπραγια,αυγα γιαουρτια κλπ
αλλα δεν εχουν τα κοτσια γιατι τα εγκληματα που εχουν ηδη ψηφισει ειναι πολυ βαρυτερα νομικα..

αλλα τη χρησιμοποιηση βιας για να περασουν οι νομοι -μεσοπροθεσμο κλπ το ιδιο το κρατος μεσω των Ματ την εκανε ηδη..
και ολοι το καταλαβαν πια..

οποτε με βια χτυπαει το κρατος με βια και οι πολιτες..
μεχρι να διαλυθουν τα παντα..

μακαρι να βρουμε την ισορροπια μας..
και να αρχισουμε να ξαναπαίρνουμε την ανηφορα ως χωρα και οικονομια..

Περικοπές σε ελληνικό στυλ θα ήταν κόλαση για τους Γερμανούς
Άρθρο στο Spiegel online από Yasmin El-Sharif και Stefan Kaiser
Για να πάρουμε μια ιδέα τι προϋποθέτει μια απόφαση τέτοιας τάξης μεγέθους, αν υποθέσουμε ότι η Γερμανία κόψει όλες τις επιδοτήσεις κρατικών συντάξεων, θα εξοικονομούσε περίπου €80 δις το χρόνο. Αν έκοβε επιπρόσθετα και τις κρατικές παροχές για επιδόματα ανεργίας, το πόσο θα ανέβαινε στα €120 δις το χρόνο. Ένας άλλος τρόπος να εξοικονομήσουμε χρήματα, θα ήταν αν κλείναμε όλα τα νηπιαγωγεία, δημοτικά σχολεία, γυμνάσια, πανεπιστήμια και γενικά όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα, που επιβαρύνουν το κράτος με €100 δις ετησίως.
Το πολιτικό και κοινωνικό κόστος για τέτοιες μεταρρυθμίσεις θα ήταν τεράστιο. Οι συντάξεις και οι μισθοί των δημοσίων υπάλληλων είναι οι ιερές αγελάδες της Γερμανίας, που καμιά κυβέρνηση δεν Τολμαίε να σφάξει. Οι δημόσιοι υπάλληλοι παρέλυσαν με τις απεργίες τους όλα τα πανεπιστήμια, νοσοκομεία και δημόσια γραφεία στις αρχές 2011, όταν ζητούσαν περαιτέρω αυξήσεις. Είναι λοιπόν αφάνταστο το χάος που θα προξενούσαν, αν επιβάλλονταν τέτοιες περικοπές.
Συγκριτικά, το 32% που κατέχει το κράτος στην Deutsche Telecom αξίζει περίπου €14 δι
εμεις γιατι επρεπε να πουλησουμε τελειως το κρατικο τμημα του οτε?των δικτυων επικοινωνιων δηλαδη?ειναι λαθος και το ξερουμε,,η γερμανια και η υπολοιπη Ευρωπη κραταει στα κεντρικα δικτυα κρατικο πυρηνα..

οι εναρετοι Γερμανοι-μη χεσω-εχουν πιο απειρακτους τους δημοσιους υπαλληλους τους και ουτε καν θα μπορουσαν να κανουν τοσο κοψιμο οσο κανουμε εμεις..

και συνεχιζουν και το παιζουν απο πανω..και τα μΜΕ τους λενε για γλετζεδες τεμπεληδες Ελληνες των 700 ευρω..και μιλαμε μετα για σατιρικες εκπομπες κλπ..

μιλαμε για υποκρισια παρανοικου επιπεδου..

με 600 ευρω ο Γερμανος ουτε αστεγος δεν ζει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-07-11 στις 12:46.
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 12:44, 04-07-11:

Να είστε σίγουρος ότι ο αγαπητός Πρωθυπουργός μας,
σήμερα χαίρεται πολύ περισσότερο.

Μεταφέρω με επιφύλαξη:

http://diaforetikimatia.blogspot.com...blog-post.html

Νατοϊκά ΜΑΤ στο Σύνταγμα την Τετάρτη!!!

Ακούω Πολλές ερωτήσεις από φίλους αλλά και συνομιλητές για ποιό λόγο μία ολόκληρη διμοιρία των ΜΑΤ και την περασμένη εβδομάδα αλλά και άλλες φορές κρατούσε την ασπίδα ανάποδα.

Ήθελε για κάποιοι λόγο να ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες διμοιρίες;

Όσοι ήμασταν στο Σύνταγμα την περασμένη εβδομάδα είδε και πάλι μια ολόκληρη διμοιρία και από ότι αντιληφθήκαμε και την σκληρότερη όλων να κρατάει τις ασπίδες ανάποδα.

Επίσης η συγκεκριμένη διμοιρία φοράει αντιασφυξιογόνες μάσκες που καλύπτουν τα πάντα και φαίνονται μόνο τα μάτια.

Οι απορίες μου κατά 50% λυθήκαν και κατά 50% εντάθηκαν εχθές σε μια συζήτηση με συνταξιούχο αστυνομικό, διατελέσαντα και διοικητή τμήματος επαρχίας αλλά και Αθηνών.

Μου είπε ότι συγκεκριμένοι μάλλον είναι διμοιρία Νατοϊκή. Καλά το ακούσατε, Νατοϊκή. Στο ΝΑΤΟ από ότι μου είπε έχουν εκπαιδευτεί μονάδες ΜΑΤ που περιλαμβάνουν αστυνομικούς από διάφορες χώρες και απαρτίζονται κυρίως από Βρετανούς, Ολλανδούς, Γάλλους και Αυστριακούς.
Υπάρχουν αυτές οι άρτια εκπαιδευμένες μονάδες για να αντιμετωπίζουν παρόμοιες κρίσεις ανά χώρες και περιπτώσεις που χρήζουν προσοχής. Εξού και η πρωτοφανής βαρβαρότητα που επέδειξαν την περασμένη εβδομάδα με χιλιάδες χημικά αλλά και ξύλο που όμοιο του δεν έχουμε ζήσει ποτέ μεταπολιτευτικά.

Μας έφεραν Νατοϊκά ΜΑΤ να χτυπάνε κόσμο και να διαλύουν συγκεντρώσεις. Μήπως είναι και αυτός ένας μικρός μνημονιακός όρος; Ίσως.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι εχθές η πλατεία είχε πάλι κόσμο. Δεν μπόρεσαν να μας διαλύσουν, δε θα μπορέσουν αν είμαστε όλοι μαζί και ενωμένοι.

Ζήτω οι νίκη αδέρφια, όποτε και αν έρθει!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:10, 04-07-11:

Οι αντιδράσεις της κοινωνίας στις πολιτικές επιλογές

Του Σταυρου Λυγερου
Πέρυσι τον Μάιο, το εκβιαστικό δίλημμα «Μνημόνιο ή χρεοκοπία» είχε και μία αισιόδοξη πτυχή: Υποτίθεται ότι το Μνημόνιο ήταν και η οδός της σωτηρίας. Αυτός είναι ο λόγος, που ένα σημαντικό τμήμα του πληθυσμού το αποδέχθηκε παρά τα επώδυνα μέτρα. Τώρα ούτε η κυβέρνηση Παπανδρέου δεν τόλμησε να πει πως το Μεσοπρόθεσμο θα οδηγήσει στην υπέρβαση της κρίσης.
Το μόνο επιχείρημά της ήταν πως εάν δεν ψηφιζόταν, η Ελλάδα θα καταστρεφόταν. Είπε με όλους τους τρόπους ότι θα σταματούσε η πληρωμή μισθών και συντάξεων, ότι η οικονομική ζωή θα κατέρρεε και το βιοτικό επίπεδο θα κατακρημνιζόταν. Προς επίρρωση της κυβερνητικής ρητορικής έρχονταν κατά κύματα και οι αντίστοιχες απειλητικές δηλώσεις του ευρωπαϊκού ιερατείου.
Η τακτική κατατρομοκράτησης μπορεί να πειθανάγκασε τους «πράσινους» βουλευτές, αλλά από πολιτικής απόψεως έχει κοντά πόδια. Γι’ αυτό και -όπως επιβεβαιώνεται από τις δημοσκοπήσεις- δεν απέδωσε στο επίπεδο της κοινωνίας. Στην πραγματικότητα, δεν έχουμε μία κρίση πολιτικής αντιπροσώπευσης. Εχουμε μία εξελισσόμενη ρήξη της κοινωνίας με το κομματικό σύστημα, γεγονός που δημιουργεί πολιτικό κενό.
Οι Αγανακτισμένοι είναι προϊόν αυτού του κενού.
Είναι το πρώτο κίνημα που δεν έχει ιδεολογικό πρόσημο και πολιτικό κέντρο. Είναι ιδεολογικά πολύχρωμο και πολιτικά αδέσποτο, επειδή πηγάζει από τη βαθιά κοινωνία, επειδή αντανακλά τη διέγερση που έχει προκαλέσει η κρίση στους κόλπους της λεγόμενης σιωπηλής πλειοψηφίας. Οι πολίτες κατεβαίνουν στην πλατεία, επειδή απειλούνται οι σταθερές του βίου τους. Γι’ αυτό και το κίνημα κατάφερε γρήγορα να αποκτήσει πρωτοφανή μαζικότητα και να συστεγάσει διαδηλωτές απ’ όλο το πολιτικό φάσμα.
Η «πλατεία» λειτουργεί ως πλαίσιο και μορφή εκδήλωσης της διάχυτης κοινωνικής οργής, ως παράγοντας αντίστασης στην ασκούμενη οικονομική πολιτική και ως ισχυρός μοχλός πίεσης του πολιτικού συστήματος. Μπορεί αυτή η πίεση να μην ακύρωσε κεντρικές επιλογές της τρόικας, αλλά οπωσδήποτε προκάλεσε ρήγματα και δυσκόλεψε το έργο της ντόπιας εξουσίας.
Αυτός είναι ο λόγος που η άρχουσα ελίτ θεωρεί τους Αγανακτισμένους σοβαρό πολιτικό εμπόδιο και δυνάμει επικίνδυνο φαινόμενο. Λόγω του ειρηνικού χαρακτήρα της διαμαρτυρίας τους, όμως, δεν μπορούσε να τους εξουδετερώσει ούτε διά της συκοφαντίας, ούτε διά της καταστολής. Απέμενε μόνο η προβοκάτσια.
Τη «δουλειά» την έκαναν για μία ακόμα φορά οι κουκουλοφόροι, αποδεικνύοντας τη μεγάλη χρησιμότητά τους ως πολιτικό εργαλείο. Αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι κουκουλοφόροι εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία. Στον αντιεξουσιαστικό χώρο έχει διαμορφωθεί ένας σκληρός πυρήνας «επαγγελματιών» της βίας, οι οποίοι έλκονται από την «αισθητική της καταστροφής» και έχουν αναγάγει τη σύγκρουση με τα ΜΑΤ σε λόγο ύπαρξης. Γι’ αυτό και λειτουργούν σαν πυροκροτητής, που προκαλεί οδομαχίες και κατ’ αυτό τον τρόπο διαλύει μεγάλες διαδηλώσεις. Αυτό, ίσως, εξηγεί και το γεγονός ότι δεν έγινε ποτέ σοβαρή προσπάθεια εξουδετέρωσης και διάλυσης αυτών των ομάδων.
Μπορεί η δράση των κουκουλοφόρων να μην ενορχηστρώθηκε από την εξουσία, αλλά είναι εξόφθαλμο ότι η Αστυνομία άδραξε την ευκαιρία να πλήξει την «πλατεία», χρησιμοποιώντας σαν αφορμή τα επεισόδια. Υπενθυμίζουμε ότι η υπέρμετρη βία και η κατάχρηση χημικών ήταν ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση. Αυτό σημαίνει πως υπήρξαν σχετικές εντολές.
Μόνο ανιστόρητοι, όμως, πιστεύουν ότι τέτοιες προβοκάτσιες μπορούν να ανασχέσουν την κοινωνική δυναμική. Η «πλατεία» ξαναγεμίζει κι όλα δείχνουν ότι από τον Σεπτέμβριο θα επηρεάσει καθοριστικά τις πολιτικές εξελίξεις. Είναι μάλιστα ευτύχημα που η κοινωνική οργή εκφράζεται με ειρηνικό τρόπο. Η διολίσθηση σε αντιδημοκρατικούς τυχοδιωκτισμούς το μόνο που θα καταφέρει είναι να πυροδοτήσει τυφλή κοινωνική έκρηξη. Το παιχνίδι των οδομαχιών μπορεί να διώχνει την πλειοψηφία των διαδηλωτών, αλλά ταυτοχρόνως εξωθεί και εθίζει μία μειοψηφία σε βίαιες πρακτικές.
Οι πολιτικές ακραίας λιτότητας προκαλούν αναπόφευκτα κοινωνικές αντιδράσεις. Η διεθνής πείρα διδάσκει ότι για να αντιμετωπίσει αυτές τις αντιδράσεις, η εξουσία συνήθως καταφεύγει σε προβοκάτσιες και σε μαζική καταστολή, που τελικώς συρρικνώνουν τη δημοκρατία. Η κυβέρνηση Παπανδρέου ας θυμάται ότι η λογική της κατηφόρας είναι ο πάτος.
μπραβο Λυγερε..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:12, 04-07-11:

Σχετικά με την βία...

Απαράδεκτο, πολίτες να βαράνε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

Κατ' αρχήν τα χέρια τους μετά θέλουν πλύσιμο. Αν είναι στον δρόμο που θα βρουν να τα πλύνουν;

Επίσης, αν τους χτυπήσουν πολύ, λερώνονται και με αίμα. Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να φύγει το αίμα; Τα απορρυπαντικά που το βγάζουν έχουν μέσα χημικά που είναι επιβλαβή για το περιβάλλον.

Οι βρισιές τώρα (όχι με κανονικές βρύσες) αποτελούν συνήθως ηχορύπανση, καθώς γίνονται φωναχτά, με αρκετά decibel.

Οικολογικότερο είναι να τους φτύνετε απλά.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 17:22, 04-07-11:

Α, παπα! Δεν το πιστεύω!

Ο Πάγκαλος σε θηλυκή ξανθοέκδοση;
Επ-Απ-εχθής συνδυασμός!
Ανάξια λόγου η συνέχεια…

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 17:22, 04-07-11:

και το νερο ακριβο ειναι πλεον...!
που να βρουμε σαλιο να φτυσουμε???

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:21, 04-07-11:

και το νερο ακριβο ειναι πλεον...!
μπα,,το εμφιαλωμενο ΜΗ ανθρακουχο,,δεν αυξησε ΦΠΑ..

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 12:55, 06-07-11:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=344458&cid=4

«Διαλύστε τους πολίτες και όχι τους μπαχαλάκηδες»

Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον. Παρά τους ισχυρισμούς του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, Χρήστου Παπουτσή, και εκείνους της φυσικής ηγεσίας της ΕΛ.ΑΣ., όλα δείχνουν πως, το καυτό διήμερο της 28ης και 29ης Ιουνίου, ο αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας αντιστράτηγος Λευτέρης Οικονόμου επέλεξε συνειδητά να διαλύσει τη συγκέντρωση των πολιτών στο Σύνταγμα και όχι να απομονώσει τους «μπαχαλάκηδες» οποιασδήποτε προέλευσης ή χρώματος. Τα στοιχεία είναι αδιάσειστα. Το χρονικό των γεγονότων αδιάψευστο και οι συγκεκριμένες οδηγίες που δόθηκαν στον Θάλαμο Επιχειρήσεων της ΕΛ.ΑΣ. ξεκάθαρες.

Νωρίς το απομεσήμερο της Τετάρτης 29 Ιουνίου, την ώρα περίπου κατά την οποία αναμενόταν η διαδικασία ψηφοφορίας στη Βουλή για το Μεσοπρόθεσμο, μία ομάδα 250 νεαρών αναλαμβάνει «δράση» στη γωνία Καραγεώργη Σερβίας και Σταδίου, με στόχο να επιτεθεί στο κτήριο του Υπουργείου Οικονομικών. Στην επίθεση αυτή αντιδρούν οι διμοιρίες των ΜΑΤ που βρίσκονται επί των οδών Βουλής και Νίκης. Δέχονται βροχή από πέτρες και μάρμαρα και οπισθοχωρούν.

Εκείνη την ώρα, ο έχων το γενικό πρόσταγμα επί του Θεάτρου Επιχειρήσεων ταξίαρχος Στέφανος Κοζιράκης και οι υφιστάμενοι του αξιωματικοί, που ελέγχουν τις αστυνομικές δυνάμεις, προτείνουν τη διενέργεια κίνησης απομόνωσης των 250 νεαρών «μπαχαλάκηδων» με την ενεργοποίηση των διμοιριών των ΜΑΤ, που βρίσκονται στην οδό Βουκουρεστίου, και άλλων εφεδρικών, που είναι τοποθετημένες εγγύς του σημείου Σταδίου και Καραγεώργη Σερβίας.

Η τακτική αυτή προτείνεται στους έχοντες το πρόσταγμα στον Θάλαμο Επιχειρήσεων, αντιστράτηγο Γρηγόρη Μπαλάκο, γενικό επιθεωρητή Νοτίου Ελλάδος, και υποστράτηγο Ιωάννη Λιούκα, γενικό αστυνομικό διευθυντή Αττικής.

Οι δύο ανώτατοι αξιωματικοί εισηγούνται στον αρχηγό της Αστυνομίας Λευτέρη Οικονόμου να υλοποιηθεί άμεσα αυτό το σχέδιο τακτικής απομόνωσης των 250. Προς έκπληξη όλων όσων παρίστανται στον Θάλαμο Επιχειρήσεων, ο κ. Οικονόμου δίνει διαταγή να αντεπιτεθούν οι διμοιρίες επί της Βουλής και Νίκης με μαζική χρήση χημικών, ώστε οι 250 νεαροί με τις πέτρες να αναγκαστούν να καταφύγουν ψηλά επί της Βασιλέως Γεωργίου, μπροστά από τα ξενοδοχεία της πλατείας Συντάγματος.

Είναι προφανές το τι συνέβη. Ο κ. Οικονόμου αρνήθηκε να υιοθετήσει την άποψη των επιτελών του που βρίσκονταν επί τόπου, προκειμένου να απομονωθεί ο πυρήνας της πρόκλησης και να συλληφθούν οι «θερμόαιμοι», ώστε στη συνέχεια να μην υπάρξει «προβοκάτσια» στον κύριο όγκο της συγκέντρωσης των πολιτών. Ο κ. Οικονόμου, αντιθέτως με τη διαταγή του, έστειλε την ομάδα των 250 απευθείας στην καρδιά των διαδηλωτών με τις γνωστές συνέπειες.

Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. που διαθέτουν τουλάχιστον δύο γραμμάρια φαιάς ουσίας κατάλαβαν πως στο Σύνταγμα δεν παιζόταν το επιχειρησιακό στοίχημα «Να διασφαλιστεί η ΒΟΥΛΗ και η ασφάλεια των Πολιτών», όπως διατυμπάνισε ο υπουργός Χρήστος Παπουτσής, με τον γνωστό στόμφο που τον διακρίνει.

Κατάλαβαν πως το επιχειρησιακό ζητούμενο ήταν η διασφάλιση της Βουλής και η πρόκληση ολοκληρωτικού μπάχαλου στο Σύνταγμα, ώστε να διαλυθεί η συγκέντρωση, να φοβηθούν οι πολίτες και να απαξιωθεί καταλυτικά η «υπόθεση Πλατεία».

Η εισήγηση των έμπειρων αξιωματικών, που απερρίφθη αμέσως και ασυζητητί, θα είχε το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Πρυτάνευσε, ωστόσο, η πολιτική προτεραιότητα που είχε να κάνει με την ψηφοφορία για το Μεσοπρόθεσμο. Τα χρονικά περιθώρια ήταν απολύτως συγκεκριμένα. Στόχος η αποφυγή μαζικής και άρα πολιτικά αξιόλογης λαϊκής πίεσης προς του βουλευτές. Ο κ. Οικονόμου εκτέλεσε κατά γράμμα αυτό που του ζήτησαν. Το Σύνταγμα κάηκε, η συγκέντρωση διαλύθηκε, η Βουλή διασφαλίστηκε, το Μεσοπρόθεσμο πέρασε και οι λίγοι έστω, έμπειροι και κυρίως δημοκρατικοί αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. έμειναν με την απορία. Για λίγο όμως, διότι αμέσως ένιωσαν την οσμή των χημικών, αλλά και μέτρησαν 2.860 δακρυγόνα που έπεσαν στο πεδίο της μάχης. Τα χημικά αυτά εισάγονται από τη Γερμανία επί πιστώσει. Στη Δημοκρατία τίποτε δεν γίνεται, ωστόσο, «επί πιστώσει». Όλα γίνονται και ερμηνεύονται «τοις μετρητοίς».

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:23, 06-07-11:

ενα καθεστως πεφτει..
και σφαδαζει αγρια..

και θα παρει αρκεοτυς μαζι τους στον γκρεμο μεχρι να πεσει..

οι μασκες πια επεσαν..

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 14:14, 06-07-11:

οι μασκες πια επεσαν..
Θα φανεί εάν έπεσαν.
Σας αφιερώνω το παρακάτω:

http://attikanea.blogspot.com/2011/0...post_9568.html

"ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ" ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΠΟΥ ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ -ΟΝΤΩΣ- ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.

Η " ΗΡΩΙΔΑ" ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΤΕΧΝΕΙΟΥ ΜΑΡΙΑ ΔΑΜΑΝΑΚΗ

230.000 ευρώ ο βασικός μισθός της επιτρόπου Μ.Δαμανάκη και 50.000 ευρώ τα έξοδα κίνησης χωρίς τα έσοδα από ακίνητα κτλπ...Παρόλα αυτά παίρνει
και βουλευτική σύνταξη κανονικά

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η...ΗΡΩΪΔΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.....ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 230.000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ
ΣΥΝ 50.ΟΟΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΥΝ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ 13.ΟΟΟ ΕΥΡΩ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ 500 ΕΥΡΩ ΜΙΣΘΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!! ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΥ!!! ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΗΝ!!! ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΗΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ, "ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ- ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΤΕΣ"...
Ο βασικός μισθός ενός Επιτρόπου στην ΕΕ είναι για το 2009 ήταν ?230.000 ετησίως (προ φόρων), ενώ οι περισσότεροι κερδίζουν αρκετά περισσότερα από το ποσό αυτό αναλόγως του τομέα που εποπτεύουν. Ενδεικτικά, οι περισσότεροι ...λαμβάνουν περί τα ?7.000 ετησίως για «έξοδα περιποίησης πελατείας» και

?35.000 για "έξοδα στέγασης" - δεύτερο σπίτι στην έδρα της ΕΕ. Η (αριστερή) κα Δαμανάκη όμως, δεν αρκείται στα ανωτέρω. Λαμβάνει επίσης ?3.391 (καθαρά) μηνιαίως ως.βουλευτική της σύνταξη, και ακόμη ?5.166 (καθαρά) κάθε 3 μήνες από.τον ΟΤΕ!!!!

Σύνολο, δηλαδή, πάνω από ?280.000 (ΔΙΑΚΟΣΙΕΣ ΟΓΔΟΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ) καθαρά ετησίως!!! Και βέβαια δεν υπολογίζουμε τυχόν..έσοδα από τη.θητεία της στην Ηλέκτωρ (Όμιλος Ελληνικής Τεχνοδομικής - Άκτωρα), τα ακίνητα σε Κρήτη, Διόνυσο Αττικής κλπ.

Και ερωτώ:

1. Στους καιρούς που ζούμε, δε θα 'πρεπε η «αριστερή» κα Δαμανάκη, να παραιτηθεί τουλάχιστον της βουλευτικής της σύνταξης; Τα λεφτά από τον ΟΤΕ, της τα χαρίζουμε, αφού τώρα θα την πληρώνουν. οι Γερμανοί (αλήθεια, αυτοί το ξέρουν ότι έχουν επίτροπο της ΕΕ στη μισθοδοσία τους;;

2. Πότε λήγει, κα Δαμανάκη, το χρέος του Έλληνα που μοχθεί για να πληρώνονται τα μισθά σας, για τις υπηρεσίες που «προσφέρατε» ως «επαναστάτρια του Πολυτεχνείου»? Στεγαστικό να 'χαμε πάρει για να σας τα χρωστάγαμε από το '73, θα το 'χαμε ξοφλήσει σήμερα, εσάς όμως και το γνωστό παρεάκι από λοιπά πολιτικά παράσιτα, συνεχίζουμε να σας πληρώνουμε!!

Προκαλώ την Κα Δαμανάκη να διαψεύσει τα ανωτέρω, και θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.

Έλλην (βαναύσως) φορολογούμενος - ούτε ψηφοφόρος, ούτε κατευθυνόμενος, ούτε βλαξ
ΑΛΕΚΟΣ

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 14:31, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald
Και ερωτώ:
1. Στους καιρούς που ζούμε, δε θα 'πρεπε η «αριστερή» κα Δαμανάκη, να παραιτηθεί τουλάχιστον της βουλευτικής της σύνταξης; Τα λεφτά από τον ΟΤΕ, της τα χαρίζουμε, αφού τώρα θα την πληρώνουν. οι Γερμανοί (αλήθεια, αυτοί το ξέρουν ότι έχουν επίτροπο της ΕΕ στη μισθοδοσία τους;;
Μια γρήγορη απάντηση είναι ότι δεν θέλει να διαταράξει την φυσική ροή του συστήματος. Το χέρι που σε ταίζει δεν το δαγκώνεις. Καμιά φορά την πιάνουν τύψεις συνείδησης αλλά ανακαλύπτει αμέσως το επιχείρημα: Δεν δίνω τη βουλευτική μου σύνταξη γιατί έτσι θα ενισχύσω τα επιχειρήματα του ακροδεξιού Καρατζαφέρη!

Welcome to the show!

Το δικό μου ερώτημα είναι με τόσους θησαυρούς που έχουν μαζέψει, πως μπορείς να τους απαγκιστρώσεις απ' την εξουσία αφού ταίζουν κόσμο και κοσμάκι. Εξού γιατί υπάρχει ακόμα ένα 30% που τους ψηφίζει.

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 15:51, 06-07-11:

Πιστεύω τώρα πια ότι είναι προφανής ο ρόλος των αναρχικών.
Οι υποτιθέμενοι "αντισυστημικοί" έφτασαν να προτιμούνται από το σύστημα που υποτίθεται ότι μάχονται, έναντι αυτών που οι ίδιοι κατηγορούν ως συστημικούς.
Δυστυχώς, τα δύο άκρα (ακροαριστεροί και ακροδεξιοί) είναι τα δύο μεγάλα δεκανίκια της χούντας που μας έχει επιβληθεί.
Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το αν θα ίσχυε το ίδιο για τους ακροαριστερούς, αν ήταν κυβέρνηση άλλο κόμμα ...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:09, 06-07-11:

Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το αν θα ίσχυε το ίδιο για τους ακροαριστερούς, αν ήταν κυβέρνηση άλλο κόμμα ...
οι ακροαριστεροι χουλιγκανς..ειναι εργαλειο πτωσης της δεξιας,,

και διατηρησης του σοσιαλισμου..

τα εχουμε διαπιστωσει αυτα..

μονο τη φατσα του ανυπαρκτου Παυλοπουλου να δειτε καταλαβαινετε..

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 17:30, 06-07-11:

Πα.Σο.Κ. και τσίπα είναι όροι που συγκρούονται.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 13:42, 07-07-11:

Διάβασα το παρακάτω κείμενο της Μαριλένας Καραμολέγκου (ποια είναι αυτή άραγε; ) και είπα να το ποστάρω γιατί κολλάει με το θέμα:
Γιατί (δεν) θα ξαναπήγαινα στην πλατεία

Εγώ πάντως δεν άντεξα και έστειλα ένα σχόλιο - το οποίο μάλλον δεν θα δημοσιευθεί ποτέ - .

Δεν συνηθίζω να γράφω σχόλια αλλά χθες έμαθα για τον ανάπηρο Μανώλη Κυπραίο και θεωρώ χρέος μια απάντηση στο προκλητικό κείμενό σου.

Απ' την μια λες ότι δεν δικαιολογείς αυτούς που βρίζουν ακόμα και αν έχουν φάει ξύλο αδίκως, απ' την άλλη λες "Πώς να μην βγούνε μετά και να δείρουν όποιον βρουν μπροστά τους";

Ότι και να εννοείς, όσο καλόβουλα κι αν γράφεις, αν θέλεις ως αρθρογράφο να σε σέβονται τουλάχιστον μην παραβιάζεις την κοινή λογική.
Η βία φέρνει βία, κανείς δεν το αρνείται αυτό. Απ' τη στιγμή που είναι νομοτελειακό και όλοι συμφωνούμε ότι συμβαίνει, ποιος ο λόγος να το συζητάμε, να μας αγχώνει και να μας προβληματίζει; Θα σταματήσει ποτέ να υπάρχει η κρατική βία; Όταν σου μειώνουν το μισθό πως πρέπει να αισθάνεσαι; Σε καταστάσεις τόσο οξυμένες, πιο λογικό δεν είναι να θεωρήσουμε τη σύγκρουση αναπόφευκτη και να διαλέξουμε στρατόπεδο;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:07, 10-07-11:

Αντί πινακίου φακής…

Γράφει η Ελένα Μπέλλη

Γιατί, τώρα; Απλό και κατανοητό, το ερώτημα που ο Χουάν Αρίας στην εφημερίδα El Pais απευθύνει αποκλειστικά στους «αγανακτισμένους» ανοίγοντας διαδρόμους δύσκολους για τη σύγχρονη σκέψη, στενάχωρους…

«Μελέτησα με προσοχή τα κίνητρα και τα συνθήματά τους: «Δεν μας εκπροσωπούν», «Δεν θέλουμε να είμαστε θύματα των λαθών της οικονομικής εξουσίας», «θέλουμε δημοκρατία άλλου τύπου», «δεν μας αρκεί η μία ψήφος», γράφει και επισημαίνει ότι το 50% των αγανακτισμένων στην Ισπανία είναι άνθρωποι που έχασαν τη δουλειά τους, αλλά όχι την αξιο-πρέπειά τους.
«Πώς να διαφωνήσει κανείς;», αναρωτιέται. Αλλά σπεύδει να θέσει το ερώτημα που καίει: Γιατί τώρα;
«Αραγε οι πολιτικοί μάς εκπροσωπούσαν καλύτερα όταν είχαμε δουλειά και ήμασταν πιο πλούσιοι; Οι τράπεζες, άραγε, όταν μοίραζαν τα δάνεια εύκολα και γρήγορα, ήταν λιγότερο τυραννικές; Οταν, αλήθεια, ψηφίζαμε χαρούμενοι για τον πλούτο μας -πραγματικό ή εικονικό- ασκούσαμε ένα δημοκρατικό δικαίωμα περισσότερο αποτελεσματικό από ό,τι σήμερα;».
Ο Χουάν Αρίας συνεχίζει αμείλικτος: «Ολοι μας είμαστε παιδιά της παγκοσμιοποίησης. Βλέπουμε σε πραγματικό χρόνο στους δέκτες μας, την αγωνία, τα δάκρυα, τον τρόμο, την εγκατάλειψη εκατομμυρίων ανθρώπων, που υποφέρουν περισσότερο από μας από την έλλειψη πλούτου, εργασίας και ελευθερίας». Πώς μπορούμε λοιπόν, να είμαστε αγανακτισμένοι «μόνον ως Ισπανοί ή ως Ελληνες;», ρωτά.
Τι απαντάμε, λοιπόν; Και όχι, ο Αρίας δεν αποπειράται τον ευτελισμό του κινήματος των αγανακτισμένων. Δηλώνει εξάλλου μέλος του. Αποπειράται μία νέα προσέγγιση, αυτή της άσχημης αλήθειας… Της αλήθειας που συμπυκνώνεται σε μία φράση δανεισμένη από τη Βίβλο: Αντί πινακίου φακής…
Ο Αρίας μεταφέρει τη σκέψη του σημαντικότερου οικονομολόγου της Βραζιλίας, Κάρλος Λένσα, καθηγητή της νυν προέδρου, Ντίλμα Ρουσέφ. Ο Λένσα, ναι, πιστεύει ότι ο σύγχρονος άνθρωπος αντάλλαξε, αντί πινακίου φακής, την ανθρώπινη ταυτότητά του, ανταλλάσσοντας ταυτόχρονα τις σημαντικότερες αξίες του, που έστω κι αν δεν πεθαίνουν, προσαρμόζονται: Τη δικαιοσύνη, την αλληλεγγύη, την ειρήνη, την ελευθερία…
Ο άνθρωπος εξελίχθηκε (υποβιβάστηκε; ) σε «αντικείμενο κατανάλωσης», ισχυρίζεται ο Λένσα, σε «απλό οικονομικό αντικείμενο, ανίκανο να διατηρήσει τη δική του ταυτότητα και να καταλάβει ότι μερικές φορές «το λιγότερο είναι περισσότερο».
Ο Ιακώβ έδωσε στον Ησαύ και ψωμί, θυμίζει ο Αρίας. «Μήπως έτσι δεν λειτουργούν όλες οι εξουσίες, που δεν μας δίνουν μόνον υλικά αγαθά αλλά και το «ψωμί του περιττού» ώστε να μας υπνώσουν την ώρα που εκείνοι μάς απογυμνώνουν από την ταυτότητα του ελεύθερου πολίτη;»…
«Αγανάκτηση είναι επίσης το ξύπνημα από το απατηλό όνειρο που είδαμε όταν μας ύπνωσαν», γράφει…
Αρα, πρώτα αποξένωση και αλλοτρίωση, κι έπειτα θυμός και αγανάκτηση. Πρώτα ο ατομισμός και μετά η αλληλεγγύη, πρώτα το εγώ και μετά το εμείς. Είναι πράγματι θλιβερή η διαπίστωση ότι ο άνθρωπος επιστρέφει στις αξίες του μόνον όταν του στερήσουν το χάπι με το οποίο τον χρύσωσαν, τον πότισαν, τον ύπνωσαν… Και ακόμη πιο θλιβερή είναι η εκτίμηση που διαφαίνεται ότι δυστυχώς, μόλις το χάπι δοθεί ξανά και στην κατάλληλη δόση, οι ίδιες αξίες -αυτές που κατά το Βραζιλιάνο οικονομολόγο δεν πεθαίνουν, αλλά προσαρμόζονται- θα υποχωρήσουν ξανά στο υποσυνείδητο. Βαθιά, πολύ βαθιά…

Πηγή: Ημερησία http://www.inprecor.gr/

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:36, 11-07-11:

η σωματικη πιανεται απο το νομο,,η λεκτικη πρακτικα οχι..
Κατάλαβες γιατί αγαπητέ μου δεν θεωρώ κάποιους βουλευτές χειρότερους από κάποιους πολίτες...
Δλδ ρε Άγγελε, θα το πάμε με το γράμμα του νόμου; Αν ναι, τότε έχασες... οι περισσότεροι βουλευτές ήταν εντός νόμου, εξάλλου αυτοί νομοθετούσαν. Και αυτό βασικά δεν σημαίνει ότι δίνεις σε εμένα, και γενικότερα στον οποιοδήποτε, τη άδεια να σε "ξεφτιλίζει" λεκτικά. Σωστά; Αφού όπως λες ... από το νόμο δεν πιάνετε!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:02, 11-07-11:

και γενικότερα στον οποιοδήποτε, τη άδεια να σε "ξεφτιλίζει" λεκτικά. Σωστά; Αφού όπως λες ... από το νόμο δεν πιάνετε!
ε ναι,,καθημερινα γινεται..

και εδω στο φορουμ,,..

υπαρχει και η μηνυση για εξυβριση,,αλλα πρακτικα ειναι ασφαιρη..

αν θελουμε να μιλαμε καθωςπρεπει και πολιτικως ορθα να μιλαμε με βαση τους νομους..

οποτε αν ενοχληθει ενας βουλευτης απο μια βρισιαή μια κατακριση ή φασκελο ας κανει μηνυση για εξυβριση προσβολη προσωπικοτητας σε αυτον που την εκανε..

και οταν γινει το δικαστηριο βλεπουμε..

μιλαμε καθαρα..

οι περισσότεροι βουλευτές ήταν εντός νόμου, εξάλλου αυτοί νομοθετούσαν.
και το ξυλο που επεσε επι ολων απεξω απο τη βουλη εντος νομου ηταν?

και οι διαταξεις των μνημονιων που αχρηστευουν τη βουλη εντος νομων ηταν?και ολες οι μιζες και τα κλεψιματα εντος νομου ειναι?οταν κανεις πολιτικος δεν δικαζεται οπως ενας απλος ανθρωπος?

γιατι ψυριζουμε το νομο για τον απλο πολιτη και τον ξεχειλωνουμε για τους πολιτκους?

αν θελουμε να ειναι το ιδιο αυστηροι σε ολους..
αυτο σημαινει ισονομια..

ή συγκρινουμε γκλομπ και χημικα με γιαουρτια και βρισιες?

αυτο σημαινει πολιτικος..δημοσιο προσωπο,οπως και ενας ηθοποιος,,τον επιβραβεύει ή χειροκροτει το κοινο,,
ή τον αποδοκιμαζει,,..τι ποιο δημοκρατικο απο αυτο?

αν βρω εναν πολιτικο στο δρομο και του πω"δεν ντρεπεσαι ρε που κανεις αυτα στο λαο,ή που ψηφιζεις αυτα"δεν ειναι απολυτα δημοκρατικο μου δικαιωμα?

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 10:07, 11-07-11:

Πιστεύω ότι θα γίνουν συγκεντρώσεις απίστευτες για τα ελληνικάδεδομένα

Οι πολιτικοί πρέπει να ξανασκεφτούν πολλά

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:03, 22-07-11:

How Greece's Political Elite Ruined the Country

The emergency financing will help Greece through the next months and it will buy the rest of the EU some time -- time in which the euro crisis may ease somewhat. But it's unlikely that it can save Greece. The last few decades have seen an elite, with the Papandreou, Karamanlis and Mitsotakis families at its core, establish a system of economic patronage. They threw around billions the government didn't actually have and showered friends and relatives with prosperity that was all based on credit. These leaders bloated their country's administration so that everyone could have a piece, and created a bureaucratic monster in the process.
The political parties' business dealings were always more about favors than policies. Anyone with access to public funds used them to buy friends and voters, who were then beholden to the party -- and to the family running it. The result for Greece has been a feudal democracy, where the generations come and go, but the names remain the same: Papandreou and Karamanlis and Karamanlis and Papandreou, with a Mitsotakis thrown in every now and then. No other European democracy has seen the like.
Now Prime Minister Georgios Papandreou has to fix what his father helped to create, a system in which people could retire earlier and work less.
In his 2004 election campaign, the younger Karamanlis promised to reform the country. After his win, though, the scandals began to pile up, with billion-euro property deals and money shifted out of retirement funds. Karamanlis' people falsified the financial data reported to the EU, and shortly before being voted out of office, quickly created tens of thousands of administrative posts for relatives and friends of the party. By the end of their term, the conservatives had doubled the national deficit.
Mitsotakis' daughter Dora Bakoyannis, foreign minister at the time, then tried to take over leadership of New Democracy. Antonis Samaras managed to squeeze her out to become the party's leader -- with the elder Mitsotakis still performing the function of honorary leader.
ολα γνωστα ειναι,,και στους ξενους,,και σε μας..

κανεις δεν κρυβεται πια..
(πάντως η εικονα παραπανω μου δινει απιστευτα στα νευρα,,ειναι σαν μαφιοζοι του Αλ Καπονε..)

The People Behind the Numbers

Greece Threatened with Widespread, Long-Term Poverty

Two-thirds of Greeks regularly pay their taxes as well. Indeed, "contrary to widespread views," as the Friedrich Ebert Stiftung study put it, these taxes are automatically deducted along with social contributions from the paychecks of Greeks employed in both the private and public sectors. It is mainly the small wealthy class that manages to cheat the authorities out of €40 billion in tax each year. That is the OECD's estimated volume of annual tax evasion. The Greek central bank puts the losses at somewhere between €15 billion and €20 billion. These tax cheats have little to fear. As Panos Kazakos, an Athens-based professor of politics, puts it: "I have never seen a single person put in jail for tax evasion." Robolis adds that the government, which supposedly has no money available for social services, just published a list of companies that owe the state a total of €9 billion in social contributions -- but it does nothing to get that money.
This injustice is what is making people in Greece so angry. The government has promised to change the system. But Robolis no longer has faith in its pledges. "This situation has been going on for 30 or more years," he complains. "They're just trying to protect themselves with these statements."

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:58, 29-07-11:

Επειδή πολύς λόγος έγινε μέσα σ' αυτό το θέμα, σχετικά με την πιθανή δυναμική του κινήματος των Αγανακτισμένων, κι επειδή προβλέπεται από Σεπτέμβρη να σφίξουν πολύ τα πράγματα, όπου πιθανολογείται ότι η αγανάκτηση θα κυριέψει περισσότερους απ' όσους έως τώρα, ήθελα να παραθέσω ένα πολύ ωραίο άρθρο, η πιο ακριβοδίκαιη -όπως έχει χαρακτηριστεί- ανάλυση της ελληνικής κρίσης:

Στη δημοκρατία, οι ντόπιοι έχουν την τελευταία κουβέντα

Ο Ντάνι Ρόντρικ είναι καθηγητής της Πολιτικής Οικονομίας στο Χάρβαρντ, ένας από τους κορυφαίους οικονομολόγους στον πλανήτη και ειδικός σε θέματα ανάπτυξης και παγκοσμιοποίησης. Με αφορμή το τελευταίο κείμενό του για την Ελλάδα, που παρουσιάζουμε παρακάτω, του ζητήσαμε και μία επιπλέον απάντηση - την οποία και θα βρείτε στο τέλος του εξαιρετικού του κειμένου

"The Greek crisis is the result of trying to shield bankers and bondholders while asking workers, retirees and taxpayers to pay the bill" (Dani Rodrik)

Η Ελλάδα μοιάζει να κέρδισε λίγο χρόνο με το νέο πακέτο βοήθειας αλλά η χώρα δεν έχει ξεφύγει τον κίνδυνο. Mένει να δούμε αν οι πολιτικές μεγαλύτερης λιτότητας που υποσχέθηκε ο Πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, θα αποδειχτούν πολιτικά αποδεκτές και εφαρμοστέες.

Η ιστορία προσφέρει έδαφος για σκεπτικισμό. Στη δημοκρατία, όταν οι χρηματαγορές και οι ξένοι πιστωτές συγκρούονται με τους εργαζόμενους, τους μισθωτούς και τη μεσαία τάξη, συνήθως οι ντόπιοι έχουν την τελευταία κουβέντα.

[Πηγή]

Αξίζει πραγματικά να το διαβάσετε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 30-07-11 στις 00:14.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους