Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:12, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Πάντως ποιο αποτελεσμα εχει πρακτικα?
Συμπαράσταση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:37, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ποιοι Έλληνες αγόρι μου; Κοίτα γύρω σου. Να 'ταν μόνο οι Έλληνες και η Ελλάδα το πρόβλημα...

Εκείνο που με φόβισε περισσότερο απο όλα, είναι στο σημείο 1:41 του βίντεο, που λέει:
όταν αφαιρεθεί απο τον κόσμο η δυνατότητα να ορίσουν το μέλλον τους μέσω της κάλπης τότε φοβάμαι οτι η μόνη λογική εναλλακτική θα είναι η βία !

Δηλαδή και αν οι αγανακτισμένοι γίνουν κίνημα ικανό να εκφραστεί ως κόμμα, ακόμα και τότε ο εγκλωβισμός μας είναι δεδομένος.

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ !

Ακόμα και στα ποιο εφιαλτικά μου όνειρα δε θα μπορούσα να φανταστώ κάτι τέτοιο!

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ

(γιατι όλο το πρόβλημα ξεκινάει από τις τράπεζες και οι τράπεζες είναι αυτές που στηρίζονται από τις κυβερνήσεις των Ευρωπαϊκών προβληματικών κρατών)

Αυτό που δεν κατάφεραν στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, το κατάφεραν δημιουργώντας το ψεύτικο όνειρο της Ενωμένης Ευρώπης για εμάς,
της Ευρωπαϊκής Οικονομικής Κοινότητας γι' αυτούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:50, 03-06-11:

και τί αντιπροτείνετε τελικά εσείς που δεν συμφωνείτε με τέτοιου είδους κινήματα , θα μας πείτε επιτέλους ????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 03-06-11 στις 17:02. Αιτία: quote μέσα στο spoiler
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:02, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Ρε isi μην τρελαινόμαστε.
Στο ποστ μου που παρέθεσες εννοώ τις οικονομίες άλλων Ευρωπαϊκών κρατών τα οποία δεν κατοικούνται από Ελληναράδες, όπως η Ισπανία, η Ιρλανδία, η Ισλανδία κτλ.

Κατά τα άλλα, όταν έγκριτοι Έλληνες και ξένοι συνταγματολόγοι δηλώνουν πως εκχωρήσαμε την Εθνική μας κυριαρχία, αυτό είναι ένα θέμα που μας αφορά ΟΛΟΥΣ, μηδενός εξαιρουμένου και με κάποιο τρόπο οφείλουμε να αντιδράσουμε.
Όποιος δεν θέλει να κατέβει στις πλατείες, ας πει τέλος πάντων τι έχει να προτείνει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zopy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zopy
H Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Zopy πωω χαμός.. έγραψε στις 18:34, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από deathwander
Ξεσηκωθητε αδελφια!!!!! Κατω η κυβερνηση!!! Κατω ο Παπανδρεου!!!!
Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση πρεπει να ξεσηκωθουμε!!!
Ρε χαζέ μην το κοροίδεύεις... Αν δε σε ήξερα προσωπικά, θα έπαιρνα στα σοβαρά αυτό το μύνημα :Ρ
ΒΛΑΜΜΕΝΟ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg
Αλλά... το μόνο που ξέρω είναι ότι όοολοι αυτοί οι αγανακτησμένοι - οι περισσότεροι, όχι όλοι - μ'εχρι χτες ήταν στον καναπέ τους, άφαντοι από κάθε άλλη διαμαρτυρία και ξαφνικά ξ'υπνησαν(?) !
Πως το ξέρεις καλέ;Τους γνωρίζεις προσωπικά;...αλλά ακόμα και έτσι να είναι,δεν βρίσκεις ότι είναι καλύτερο..απο το να συνεχίζουν τον ύπνο τους;,..και ακόμα χειρότερα..να κατηγορούν τους άλλους που ξύπνησαν;..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:24, 03-06-11:

Πρέπει να δοθεί πιστεύω και μια εικόνα απ' τις Γενικές Συνελεύσεις. Καλό θα είναι ότι αντίστοιχο πέσει στην αντίληψή μας να το μαζεύουμε εδώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:14, 03-06-11:

Είπαμε είναι ωραίο και πολύ όμορφο αυτό που συμβαίνει μέχρι στιγμής. Αλλά μην το τραβάμε τόσο στα άκρα. Δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει, δεν ξέρουμε τίποτα. Είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Καλά κάνεις και ακολουθείς τον ένστικτο σου και υποστηρίζεις όλο αυτό. Άλλα όποιος επιθυμεί μπορεί να ακολουθήσει το δικό του ένστικτο και να κρατάει μια πισινή. Έξαλλου όλο αυτό γίνεται για χάρη της δημοκρατίας, αυτή είναι η δημοκρατία που μας "πουλάτε"; Εγώ αυτό που βλέπω από τους ένθερμους υποστηρικτές του όλου κινήματος είναι μια ευθιξία σε όσους εκφράζουν μια διαφορετική και αντίθετη σκέψη από την δική σας. Αυτό είναι δημοκρατία; Αυτό είναι ειρηνική διάθεση για την ζύμωση δημοκρατικών ιδεών; Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Το ΔΝΤ μάλλον είναι πιο εξηγημένο, το λέει στα ίσια "Σας δίνουμε τα τάδε, θέλουμε τα τάδε, αν δεν συμφωνείτε δεν πειράζει ... καλό βράδυ!"
πώς εξηγεις-ειτε,,
τωρα την απουσια συγκρουσεων αναρχοαροιστερων,κουκουλοφορων και τα ανυπαρκτα χτυπηματα των τρομοκρατων-επαναστατων?

τώρα που υπαρχει η μεγαλυτερη κρατικη αναλγησια,,

οι πρωην επαναστατες..εξαφανιστηκαν..
οι υποψιες πριν ειναι πλεον σιγουρες για μενα τουλαχιστον..

Οι επαναστασεις δεν γινονται με κουκουλες..
Όταν ο απλος κόσμος με φανερο προσωπο κατεβαινει να διαμαρτυρηθει,,οι κουκουλοφοροι εξαφανιζονται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:20, 03-06-11:

Ο Έλληνας τι παιδεία έχει για μια άμεση δημοκρατία;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:37, 03-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Αυτός την ανακάλυψε!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:05, 03-06-11:

Εσείς έχετε; Κι αν, ναι,από που την αποκτήσατε; Μας ενδιαφέρει διακαώς να την αποκτήσουμε κι εμείς, κι ας είμαστε έστω "μαθητευόμενοι Έλληνες"!

ΥΓ: Ίσως μάλιστα πιέσουμε και τον ΟΑΕΔ, να χρηματοδοτήσει σχετικά προγράμματα εκπαίδευσης!

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 23:07, 03-06-11:

Αυτός την ανακάλυψε!
ο αρχαίος έλληνας. ένα έλληνας που σεβοταν το κράτος την πολιτεία και τους θεσμούς, που η κλοπή δημοσίου χρήματος ήταν ότι χερότερο μπορούσε να κάνει κανείς, οπου μπορούσε να ξεχωρίσει τους λαοπλάνους και τσαρλατάνους.οπου δέν υπήρχε δεξιά και αριστερα παρα μόνο το συμφέρον της πατρίδας!

ο σύνχρονος έλληνας έιναι ένας τσαμπουκας που έχει μόνο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις, που κάθετε και ακούσει τον κάθε παπάρα που ξεσηκώνει τα πλήθη με φτηνούς λαικισμούς, οπου αφού ζει σε μια χώρα διεφθαρμένη έχει το δικαίωμα να έιναι διεφθαρμένος, οπου με ένα χέρι κάνει λαμογιές και με το άλλο μουτζώνει την βουλή!

το happening στο σύνταγμα έχει γίνει σαν ένα λαικό πανυγήρι. η τσίκνα απο τα σουβλάκια γεμίσει την πλατεία, και ο κάθε πικραμένος βγαίνει σε ένα βήμα και λέει τις φιλοσοφίες του, και κάποιοι χίπιδες που μένουν εκεί σε σκηνες όλη την μέρα νομίζοντας οτι έτσι θα έρθει η αλλαγή. έχει χαλάσει πολύ σε σχέση με την 1η μέρα. έχει κουράσει.

η χώρα θα αλλάξει μόνο αν αλλάξει ο καθένας μας, άν μαθουμε εμείς να μήν είμαστε λαμόγια, και να δούμε με σοβαρότητα την κατάσταση της οικονομίας μακριά απο μικροσυμφέροντα, τότε θα πάει μπροστά και η δημοκρατία και η πολιτεία..

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:11, 03-06-11:

Ο σημερινός;
Προσωπικά δεν νιώθω κάτι από πλευράς κουλτούρας με τον Αρχαίο Έλληνα, ας είμαι Έλληνας. Η χώρα μου δεν μου έδωσε κάτι για την αγαπώ. Συνεπώς δεν ξέρω αν θα αγωνιζόμουν γι' αυτήν όταν αυτή καθημερινά αγωνίζεται να με εξοντώσει με κάθε μέσο! Δεν ξέρω αν θα άξιζε ποτέ να πλήρωνα και φόρους..ακόμη και σε μια άμεση δημοκρατία, φασισμό και βασιλεία...κτλ να είχαμε στην Ελλάδα. Γενικότερα δεν με εμπνέει σαν χώρα ιδανικών και αξιών...όπως και η πλειοψηφία των πολιτών της που στερούνται βασική παιδεία κοινωνικής συμπεριφοράς. Δυστυχώς είμαστε η χώρα των κενών πτυχίων και της φιγούρας πάσης φύσεως (από της διαδηλώσεις, τις εκλογές-υπερπαραγωγές, τις πανελλαδικές-υπερπαραγωγές,...κτλ). Δεν μπορώ να πω ότι κάτι προσφέρει σήμερα η Ελλάδα ως πολιτισμός στον παγκόσμιο πολιτισμό. Δεν βλέπω να μας ψάχνουν φιλέλληνες ως σύγχρονους Έλληνες. Όλος ο πλανήτης έχει ξεμείνει και κοιτάζει με ενδιαφέρον...την Κλασική Ελλάδα του παρελθόντος. Το δράμα είναι ότι θέλουμε να αναστήσουμε κουφάρια-πολιτεύματα του παρελθόντος στο παρόν όταν οι κοινωνικές, οι οικονομικές, οι ανθρωπολογικές και οι ιστορικοπολιτικές δομές είναι τελείως διαφορετικές. Τελείως διαφορετικοί άνθρωποι...ακόμη και γονιδιακά είναι λίγο αδύνατο να είμαστε και τα 11.500.000 Έλληνες απευθείας απόγονοι των Αρχαίων προγόνων. Διαπιστώνω μια "ακοματίκ" και φθηνής πολιτικής συνείδησης προγονολατρεία με γραφικά καταστροφικά αποτελέσματα. Δεν θα μου κάνει πλέον αίσθηση αν φάμε όλοι μαζί φάσκελα από τις επόμενες γενιές. Αν θα ζήσουμε με 50 σέντς την ημέρα. Αν κάποιοι αγανακτισμένοι πιάσουν τις καρέκλες εξουσίας του αύριο. Αν ξαναεπαναληφθεί το '74 αλλά σε χοντροκομμένη μορφή, σαν ένα τσίρκο με ντέφια, κουταλοπίρουνα, χαβαλέ, davinson μηχανές και αγανακτισμένες 40άρες που ψάχνουν το σεξ. Ο κόσμος πάει μπροστά και οι Έλληνες σκαλίζουν το παρελθόν επειδή δεν έχουν να πουν τίποτα στο παρόν και στο μέλλον. Κρίμα...

Γενικά, κάθε πράγμα στην εποχή του...

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 23:24, 03-06-11:

γενικα δε διαφωνω καθολου μ αυτα που λες. ενα μικρο σχολιο μονο: και στην αρχαια ελλαδα πολλες φορες η δημοκρατια κ οι πολιτες πλανηθηκαν απο λαοπλανους, δημαγωγους κλπ.
η δημοκρατια δεν ειναι ποτε τελεια, όπως και κανενα άλλο πολιτευμα. είναι ομως ενα πολιτευμα που αν το υπηρετησεις με πιστη και προσυλωση ,και πανω απ όλα αυτοκριτικη, ισως να σε κανει καλυτερο ανθρωπο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 01:33, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Πως το ξέρεις καλέ;Τους γνωρίζεις προσωπικά;...αλλά ακόμα και έτσι να είναι,δεν βρίσκεις ότι είναι καλύτερο..απο το να συνεχίζουν τον ύπνο τους;,..και ακόμα χειρότερα..να κατηγορούν τους άλλους που ξύπνησαν;..
Αν δούμε το αποτέλεσμα, δηλαδή τόσοι αγανακτησμένοι επί τόσες ημέρες στον δρόμο, ναι, μπορούμε να πούμε πως ειν καλύτερο από το να κάθονται σπίτια τους, γιατί είναι κάτι διαφορετικό, όχι όμως απαραίτητα και ουσιαστηκό. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ εξετάζω και το κίνητρο της όλης εξέληξης... ένα πανό... λες και θίχτηκε ξαφνικά η εθνική τους ταυτότητα... τους Ισπανούς περιμένανε δλδ για να ξυπνήσουν??? αν βέβαια μπορούμε να πούμε ότι ξύπνησαν... γιατί όλα αυτά στα οποία αντιδρούν τώρα, συνέβαιναν καιρόοοοο, χρόοοοοονια τώρα....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 06:54, 04-06-11:

Αν μη τί άλλο, ήταν (άλλη) μια καλή ευκαιρία να ξαναεπισημάνει το ΠΑΜΕ (-ΠΑΜΕ όπισθεν) τη χρόνια ακαμψία του και τις ανίατες αγκυλώσεις του...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 07:18, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Αν μη τί άλλο, ήταν (άλλη) μια καλή ευκαιρία να ξαναεπισημάνει το ΠΑΜΕ (-ΠΑΜΕ όπισθεν) τη χρόνια ακαμψία του και τις ανίατες αγκυλώσεις του...
Αααα, θα σε μαλώσω, πας ανάποδα με το Κόμμα. Σήμερα ήταν η μέρα του Τσιπρέϊκου, προχθές ήταν το ΚΚΕ, μία μία πάει!

Για να δείτε πως σιγά σιγά όλα τα κομμάτια του συστήματος ενώνονται μελετημένα σαν το πάζλ.

Και μια και το ανακάλυψα, μεγάλη πληροφόρηση για το κίνημα των αγανακτισμένων και τα ψηφίσματα των Γενικών Συνελεύσεων δημοσιοποιούνται εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη parafernalia : 04-06-11 στις 07:29.
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 07:30, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αααα, θα σε μαλώσω, πας ανάποδα με το Κόμμα. Σήμερα ήταν η μέρα του Τσιπρέϊκου, προχθές ήταν το ΚΚΕ, μία μία πάει!

Για να δείτε πως σιγά σιγά όλα τα κομμάτια του συστήματος ενώνονται μελετημένα σαν το πάζλ.
Νικολάκη μου,τελικά οι περισσότερες στιχομυθίες μας γίνονται όποτε κάνω αριστερή αναφορά! Θα το ξέρω, και όποτε θέλω να σε τσιγκλίσω ή να σε προκαλέσω να εμφανιστείς θα σου πετάω ποστς-με συγχωρείτε ήταν τυχαίο με αριστερό δολωματάκι! Όχι πρωϊ-πρωϊ για τσίπρα,μην μου το κάνεις αυτό, σε παρακαλώ... Αντανακλαστικά και αυτονομημένα παίρνουν αμέσως πρωτοβουλία στο άκουσμα αυτού του ονόματος οι κοιλιακοί και αναπνευστικοί μου μύες, αρχίζουν τις συσπάσεις και φοβάμαι την απότομη αποβολή γαστρικού περιεχομένου από το στόμα....

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 07:34, 04-06-11:

Όχι πρωϊ-πρωϊ για τσίπρα,μην μου το κάνεις αυτό, σε παρακαλώ... Αντανακλαστικά και αυτονομημένα παίρνουν αμέσως πρωτοβουλία στο άκουσμα αυτού του ονόματος οι κοιλιακοί και αναπνευστικοί μου μύες, αρχίζουν τις συσπάσεις και φοβάμαι την απότομη αποβολή γαστρικού περιεχομένου από το στόμα....
Η εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ο σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου. Ποιος όμως; Ρε λες να φταίνε οι γάτες;

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
το happening στο σύνταγμα έχει γίνει σαν ένα λαικό πανυγήρι. η τσίκνα απο τα σουβλάκια γεμίσει την πλατεία, και ο κάθε πικραμένος βγαίνει σε ένα βήμα και λέει τις φιλοσοφίες του, και κάποιοι χίπιδες που μένουν εκεί σε σκηνες όλη την μέρα νομίζοντας οτι έτσι θα έρθει η αλλαγή. έχει χαλάσει πολύ σε σχέση με την 1η μέρα. έχει κουράσει.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 07:47, 04-06-11:

Εεεεε ρε κόλλημα με τις γάτες μου.... Άστες τις γάτες μου, είναι με τους οικολόγους και με τον Βεργή! Γιατί ρε Νικολάκη, χρειάζεται ιδιαίτερη πλύση εγκεφάλου για να διακρίνει κανείς την ναφθαλίνη του ΠΑΜΕ και τις γαστρικές συσπάσεις που προκαλεί ο μπλιαχ- τσίπρας ;

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 08:36, 04-06-11:

Εεεεε ρε κόλλημα με τις γάτες μου.... Άστες τις γάτες μου, είναι με τους οικολόγους και με τον Βεργή! Γιατί ρε Νικολάκη, χρειάζεται ιδιαίτερη πλύση εγκεφάλου για να διακρίνει κανείς την ναφθαλίνη του ΠΑΜΕ και τις γαστρικές συσπάσεις που προκαλεί ο μπλιαχ- τσίπρας ;
Γιατί μπροστά στα Παγκαλικά, τα Πεταλοτένια και τα ΓαΠοειδή μοιάζουν σαν τους πρίγκιπες του Ροκ!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:41, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg
εγώ εξετάζω και το κίνητρο της όλης εξέληξης... ένα πανό...
Αν θέλεις να εξετάσεις το κίνητρο, ψάξε βαθύτερα. Το (ανύπαρκτο) πανό μπορεί να ήταν η αφορμή σίγουρα δεν ήταν η αιτία.
Ήξερα κάποιον που χώρισε τη γυναίκα του για μια καμμένη ομελέτα. Λες αυτή να ήταν το κίνητρό του;

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:07, 04-06-11:

Κατά τα άλλα, όταν έγκριτοι Έλληνες και ξένοι συνταγματολόγοι δηλώνουν πως εκχωρήσαμε την Εθνική μας κυριαρχία, αυτό είναι ένα θέμα που μας αφορά ΟΛΟΥΣ, μηδενός εξαιρουμένου και με κάποιο τρόπο οφείλουμε να αντιδράσουμε.
Όποιος δεν θέλει να κατέβει στις πλατείες, ας πει τέλος πάντων τι έχει να προτείνει.
Η μόνη περίπτωση πώληση εθνική κυριαρχίας που έχει συμβεί είναι μεταξύ Ρωσίας καις ΗΠΑ για την περιοχή της Αλάσκα. (Ψάξε μόνη σου τι σκατά μπορώ να εννοώ)

Ακόμη και σήμερα, αφού οι αγανακτισμένοι έχουν λιώσει το δεύτερο jean για το κίνημα τους, δεν έχουν προτείνει ακόμη μια συγκεκριμένη λύση. Πως ο Γαπ είπε: ΔΝΤ,ΕΕ,Μνημόνιο, Φόροι, ... , ...έτσι λοιπόν θέλω να ακούσω μια συγκεκριμένη συμπεριλαμβάνει έστω να συμπεριλαμβάνει και την δραχμή.

Υ.γ.: Αυτός δεν είναι ο λόγος που δεν σεβάστηκα πότε την αριστερά, δεν προτείνει λύσεις αλλά μόνο με τι διαφωνεί.

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 11:19, 04-06-11:

Αν θέλεις να εξετάσεις το κίνητρο, ψάξε βαθύτερα. Το (ανύπαρκτο) πανό μπορεί να ήταν η αφορμή σίγουρα δεν ήταν η αιτία.
Ήξερα κάποιον που χώρισε τη γυναίκα του για μια καμμένη ομελέτα. Λες αυτή να ήταν το κίνητρό του;
ναι, οκ, πως λειτούργησε όμως ως αφορμή? που "πόνεσε" έστω η υποτιθέμενη παρουσία του? αυτό με ενδιαφέρει... γιατί διαμαρτυρίες γίνοντας χρόνια τώρα... αγανακτησμός υπήρχε... σε πορείες διαμαρτυρίας για το ΔΝΤ και τα νέα μέτρα δεν είδα πουθενά όλους αυτούς τους αανακτησμένους...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:33, 04-06-11:

Υ.γ.: Αυτός δεν είναι ο λόγος που δεν σεβάστηκα πότε την αριστερά, δεν προτείνει λύσεις αλλά μόνο με τι διαφωνεί.
Η Αριστερά δεν προτείνει ; σώπα καλέ, ο Τσίπρας πρότεινε να διορίσουμε όσο γίνεται περισσότερους στο Δημόσιο.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 11:46, 04-06-11:

(Ψάξε μόνη σου τι σκατά μπορώ να εννοώ)

Έχεις αρχίσει και ρίχνεις επικίνδυνα το επίπεδο.

Το πρόβλημα της αριστεράς είναι ακριβώς το αντίθετο. Είναι κατακερματισμένη σε ένα σωρό λύσεις.... Το μόνο που καταφέρνει έτσι είναι να εκφράσει την ιδιώτευση των συλλογικοτήτων. Η άμεση δημοκρατία που προτείνει το κίνημα αποσκοπεί ακριβώς στο να τελειώσει αυτό. Να σταματήσει επιτέλους κάθε ιδέα να επιβάλλεται μέσα από ένα ιδιωτικό trademark κάποιου κόμματος.

Όλοι μιλάνε όπως πρώτα, όλοι προτείνουν λύσεις όπως πρώτα, αλλά οφείλουν να σεβαστούν την πρωταρχικό αίτιο που ο κόσμος κατέβηκε στους δρόμους....αγανακτισμένοι κάθε λογής.

Θέλει απλά λίγο χρόνο παραπάνω, πρώτα διατυπώνονται ιδέες και μετά θα γίνει σύνθεση όλων αυτών για να βγει ένα ενιαίο πλαίσιο αγώνα. Έτσι όπως είναι τα πράγματα, θα σε πείραζε π.χ. να κατέβαινε ένα σύνθημα ενάντια στην παράδοση της εθνικής κυριαρχίας; Αυτό δεν γίνεται τώρα;

Πρέπει να σταματήσουμε να ιδιωτεύουμε. Οι κοπιαρισμένες απόψεις των δοσίλογων του capital.gr ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν. Αν παρόλα αυτά ταυτίζεσαι τόσο πολύ και σε βοηθάει να συνθέσεις κάποια δική σου άποψη, θα πρέπει να την "πουλήσεις" λίγο πιο καλά.

Το μυστικό είναι να δεις πως μπορεί αυτή να κολλήσει και στην άποψη των υπολοίπων.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:02, 04-06-11:

'Ενας δημόσιος υπάλληλος συνδικαλιστής άκουσα κάπου από τον Στέφανο Μάνο ότι παίρνει 8.000 Ευρό το μήνα ! Το κράτος πρέπει να κόψει τον κ@@ σε όλους αυτούς τους δημοσίους υπαλλήλους. Ο ίδιος πολιτικός έχει κατά καιρούς κάνει πολύ καλές προτάσεις. Μια από αυτές ήταν να πουληθούν 5-6 μικρά νησιά που δεν χρησιμοποιούνται και που δεν πάει ο λαός (όπως ο Σκορπιός) και να αναπτυχθούν τουριστικά ως πόλος έλξης κροίσων από όλο τον κόσμο. Λύσεις υπάρχουν, αλλά οι πολιτικοί φοβούνται.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:09, 04-06-11:

Αυτός δεν είναι ο λόγος που δεν σεβάστηκα πότε την αριστερά, δεν προτείνει λύσεις αλλά μόνο με τι διαφωνεί.

Mε πείθεις ότι απλά δεν ξέρεις

Η αριστερά (για να μην παρεξηγηθώ, ο Μαρξισμός)
προτείνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα
ως προς το τι πρέπει να κάνει η χώρα
όταν φύγει και από την ΕΕ, και από το ευρώ
ώστε να γίνει αυτάρκης.
Μα βλέπεις κανείς δεν είναι διατεθειμένος να παρατήσει την βολή του

Υγ. μην κρίνεις από τους εκπροσώπους στην βουλή.
ό,τι υπάρχει στην βουλή υπάρχει επειδή ε π ι τ ρ έ π ε ι
να υπάρχει, urbi et orbi, ένα αυταρχικά καπιταλιστικό σύστημα παραγωγής.

Όπως το χε πει και μια ψυχή σε έναν τοίχο,
"Εάν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι, θα ήταν παράνομες"

μπάιζ

Yγ.

Ήξερα κάποιον που χώρισε τη γυναίκα του για μια καμμένη ομελέτα.

...

Σε πληροφορώ πως ΟΥΤΕ κάλτσες ήξερε να μαντάρει!

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 12:30, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μια από αυτές ήταν να πουληθούν 5-6 μικρά νησιά που δεν χρησιμοποιούνται και που δεν πάει ο λαός (όπως ο Σκορπιός) και να αναπτυχθούν τουριστικά ως πόλος έλξης κροίσων από όλο τον κόσμο.
off topic:
υπόψιν ότι ο Σκορπιός είναι ιδιόκτητος

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:52, 04-06-11:

ο αρχαίος έλληνας. ένα έλληνας που σεβοταν το κράτος την πολιτεία και τους θεσμούς, που η κλοπή δημοσίου χρήματος ήταν ότι χερότερο μπορούσε να κάνει κανείς, οπου μπορούσε να ξεχωρίσει τους λαοπλάνους και τσαρλατάνους.οπου δέν υπήρχε δεξιά και αριστερα παρα μόνο το συμφέρον της πατρίδας!
τιποτα απο αυτα που λες δεν ισχυει για τους αρχαιους ελληνες που εξορισαν ολους τους ηρωες,που εκλεβαν οι εργολαβοι απο τον παρθενωνα..
που αξοστρακιζαν τον Αριστειδη επειδη απλα δεν τον γουσταραν.. που εβγαινε ο Περικλης επι 15 χρονια αρχηγος της Αθηνας με σιγουρα πεντακαθαρα μεσα.
οι ιστορικοι τα ξερουν αυτα και δεν εξιδανικευουν τους αρχαιους ελληνες.

απλα η Αθηνα ηταν μικρη και μπορουσε να εχει αμεση δημοκρατια.

ενω οι σημερινες μεγαλες κοινωνιες θελουν ιντερνετ και τετοια μεσα για αμεση δημοκρατια..

τα σημερινα χαλια μας και καλα μας κυνηγανε απο χιλιαδες χρονια..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:03, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
off topic:
υπόψιν ότι ο Σκορπιός είναι ιδιόκτητος
το ξέρω, αυτό που εννοώ είναι νησάκια σαν τον Σκορπιό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:12, 04-06-11:

Ο βασιλειος Μαρκεζινης τα λεει εξαιρετικα,,και τα χωνει αγρια..

και λεει μεσα στα αλλα οτι το χρεος ειναι αδιαχειριστο,και βασικα θα γινει κουρεμα,,που ηδη αρχισε..
και οτι απο το Μολων λαβε,,καταντησαμε στο Πωλων Λαβε..δηλαδη πουλαμε και ελατε να παρτε..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:36, 04-06-11:

Ο βασιλειος Μαρκεζινης

Ένα μυστήριο πράμα, ακόμα και οι χούντες σε αυτό τον τόπο, είναι Οικογενειοκρατούμενες

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:41, 04-06-11:

Ναι;
Δεν είναι συνωνυμία ;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:43, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Ναι;
Δεν είναι συνωνυμία ;

Ναι, είναι συνωνυμία, με τον παππού του.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:12, 04-06-11:

δεν ειναι πολιτικος αυτος,,,συμβουλος διεθνων σχεσεων ειναι,,διεθνως αναγνωρισμενος..

και τον εχω ακουσει πολλες φορες..
ειναι πολυ αντικειμενικος,,και καθαρος..
(γιαυτο παμε στραβα σε αυτην την χωρα,επειδη κοιταμε το ονομα αυτου που μιλαει,,και οχι Τι λεει και αν ειναι σωστα..)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:15, 04-06-11:

: Ποιο είναι το αντίθετο του "αγαναχτισμένος";;;

-Λοιπόν, επειδή δεν είμαι απλά αγαναχτισμένος, αφήνω τελευταία στο κρανίο μου να δέχεται σκέψεις του τύπου: "Να καταλάβουμε τον χώρο της ΔΕΘ, για να στήσουμε μία μόνιμη έδρα της λειτουργικής κοινωνικά άμεσης δημοκρατίας, με την εγκατάσταση και διαμόρφωση χώρων σίτισης, συνεδρίων και κοινωνικών-λαϊκών αγορών ". Αντίστοιχα στην Αθήνα, ίσως θα πρέπει να αξιοποιηθούν ανάλογα οι λεγόμενες "ολυμπιακές εγκαταστάσεις"...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 14:32, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν ειναι πολιτικος αυτος,,,συμβουλος διεθνων σχεσεων ειναι,,διεθνως αναγνωρισμενος..

και τον εχω ακουσει πολλες φορες..
ειναι πολυ αντικειμενικος,,και καθαρος..
(γιαυτο παμε στραβα σε αυτην την χωρα,επειδη κοιταμε το ονομα αυτου που μιλαει,,και οχι Τι λεει και αν ειναι σωστα..)

φίλε μου άγγελε,
αν έχεις αμφιβολίες, δες τι δήλωσε μετά την βράβευσή του από την ακαδημία αθηνών
για μένα τουλάχιστον ήταν πολιτική δήλωση και όχι συμβουλευτική των διεθνών σχέσεων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-06-11 στις 11:56. Αιτία: Αφαίρεση προσωπικού χαρακτηρισμού
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:00, 04-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
φίλε μου άγγελε,
αν έχεις αμφιβολίες, δες τι δήλωσε μετά την βράβευσή του από την ακαδημία αθηνών
για μένα τουλάχιστον ήταν πολιτική δήλωση και όχι συμβουλευτική των διεθνών σχέσεων
πες μας τί είπε να το μάθουμε κι εμείς ντε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-06-11 στις 11:56. Αιτία: Μορφοποίηση του quote
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 15:18, 04-06-11:

πες μας τί είπε να το μάθουμε κι εμείς ντε.

θα κάνω κάτι καλύτερο. θα σε παραπέμψω στο διαδικτυακό άρθρο του Γ. Λεονταρίτη, ενός διακεκριμένου ιστορικού μελετητή (με την ίδια έννοια που ο Μαρκ είναι διακεκριμένος επιστήμων)

Υγ. να ξες πως η περίπτωση του ανδρός υπέπεσε στην αντίληψη μου
μετά το εγκώμιο που του ενέπλεξε προ μηνών, γνωστός πολιτικός άνδρας του εθνοκεντρικού
χώρου, τον οποίο δεν θέλω να κατονομάσω
(καρατζαφέρ)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:35, 04-06-11:

θα κάνω κάτι καλύτερο. θα σε παραπέμψω στο διαδικτυακό άρθρο του Γ. Λεονταρίτη, ενός διακεκριμένου ιστορικού μελετητή (με την ίδια έννοια που ο Μαρκ είναι διακεκριμένος επιστήμων)

Υγ. να ξες πως η περίπτωση του ανδρός υπέπεσε στην αντίληψη μου
μετά το εγκώμιο που του ενέπλεξε προ μηνών, γνωστός πολιτικός άνδρας του εθνοκεντρικού
χώρου, τον οποίο δεν θέλω να κατονομάσω
(καρατζαφέρ)
'Οπως έγραψα και σε άλλο topic, αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Ναι, είναι συνωνυμία, με τον παππού του.
πατέρας του, όχι παππούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 04-06-11 στις 15:45. Αιτία: merge
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 15:40, 04-06-11:

πατέρας του, όχι παππούς.

πατέρας του ήταν ο Σπυρίδων, παππούς του ο Βασίλης... λολ;
Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:45, 04-06-11:

πατέρας του ήταν ο Σπυρίδων, παππούς του ο Βασίλης... λολ;
Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος...
α καλά το επώνυμο είδα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:02, 04-06-11:

εχει αρνηθει ξανα και ξανα οτι θελει να γινει πολιτικος..
αν το εννοει τωρα..θα μαθουμε..

αλλα εχει καθε δικαιωμα αν θελει..δημοκρατια εχουμε..(και πολυ εξυπνοτερος και Ελληνας ακουγεται τουλαχιστον απο πάρα πολλους δικους μας πολιτικους,,λεγε με Γαπ..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 16:21, 04-06-11:

εχει αρνηθει ξανα και ξανα οτι θελει να γινει πολιτικος..

Eννοείται καλέ μου Αγγ. Δεν θέλει να υπηρετήσει τη Δημοκρατία.
Θέλει να την ...παντρευτεί, εάν με πιάνεις.
Να γίνει ένας Μουμπάρακ, ένας Μπεν-Αλί...

το επώνυμο

Δρ, Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος... Πως λέμε Τζέφφρυ Παπανδρέου; Άει γεια σ'

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:39, 04-06-11:

Είναι κατακερματισμένη σε ένα σωρό λύσεις...
Ωραία πες μου μια λύση. Αναλυτικά ε; Πχ αν μου πεις για δραχμή, θέλω να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις ότι οι οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώνουν τα δάνεια τους.

Αν παρόλα αυτά ταυτίζεσαι τόσο πολύ και σε βοηθάει να συνθέσεις κάποια δική σου άποψη, θα πρέπει να την "πουλήσεις" λίγο πιο καλά.
Τι λες ρε; Λέω κάποια πράγματα, τα όποια μάλιστα κάποια από αυτά δεν είναι καν "απόψεις". Αν θέλεις τα δέχεσαι, αν δεν θέλεις δεν τα δέχεσαι. Σίγα μην κάτσω να γίνω μια περσονά που θα σε αγγίζει, όπως τα παλικάρια από το Zetigeist, έτσι ώστε ακούσεις ότι θέλω να πω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:13, 04-06-11:

Η μόνη περίπτωση πώληση εθνική κυριαρχίας που έχει συμβεί είναι μεταξύ Ρωσίας καις ΗΠΑ για την περιοχή της Αλάσκα. (Ψάξε μόνη σου τι σκατά μπορώ να εννοώ)
1.http://www.radio9.gr/Interview.aspx?a_id=14399
2.http://img.pathfinder.gr/clubs/files_3/135431/1.pdf

Αν έχεις στοιχεία που ν' αποδεικνύουν το αντίθετο, σε παρακαλώ να τα παραθέσεις.

Ακόμη και σήμερα, αφού οι αγανακτισμένοι έχουν λιώσει το δεύτερο jean για το κίνημα τους, δεν έχουν προτείνει ακόμη μια συγκεκριμένη λύση.
Δέκα μέρες έχουν που φορούν το jean τους για το κίνημα. Δεν έχουν προλάβει ακόμη να λιώσουν ούτε το πρώτο ...και αυτό κάτι λέει.
Μην περιμένεις να δεις τόσο γρήγορα αποτελέσματα απ' τις πλατείες. Δυστυχώς η διαδικασία είναι χρονοβόρα και η χώρα φαίνεται να μην έχει χρόνο για χάσιμο, δεν μπορεί να γίνει όμως αλλιώς.
Μπορεί να μην δούμε καθόλου απτά αποτελέσματα (έχω εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ τι πιστεύω και έχω παραθέσει σε link κάποιο άρθρο), σίγουρα όμως κάτι θα μείνει απ' αυτό που συντελείται στις πλατείες ακόμη κι αν είναι εσωτερικό.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:53, 04-06-11:

Ωραία πες μου μια λύση. Αναλυτικά ε; Πχ αν μου πεις για δραχμή, θέλω να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις ότι οι οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώνουν τα δάνεια τους.
Μερικά άρθρα για το θέμα συγκεντρωμένα:
http://thepressproject.gr/theme.php?id=135

Αντιγράφω από ένα από αυτά:
If Greece were to leave the euro, there would undoubtedly be considerable short-term pain, but with its own currency it would at least have a route to resume growth in a reasonable period of time. Greece's departure would also pave a path for other countries to follow. This may be the lesson that the ECB needs in order to develop more realistic policies for dealing with the enormous imbalances that it allowed to develop in the last decade. Maybe the ECB bureaucrats can still learn some basic economics before they take Europe's economy even deeper into a hole.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:16, 04-06-11:

there would undoubtedly be considerable short-term pain
Ας εξηγήσουμε τι σημαίνει short-term pain στην πράξη:

Έχουμε κάποιον που έχει πάρει ένα δάνειο στεγαστικό 100.000 ευρώ με επιτόκιο 4% όποτε πληρώνει τόκους 333 ευρώ το μήνα. Κούτσα στραβά τα βγάζει πέρα κάποιος που εισόδημα 1000+€.

Υποθέτουμε ότι η αλλαγή από δραχμή σε ευρώ θα γίνει 500δρχ προς 1€. Μια καλή ισοτιμία, που προσωπικά εκτιμώ ότι σε βάθος χρόνος θα είναι ακόμη χειρότερη. Αλλά παίρνουμε ένα μέτριο σενάριο γιατί πάνω από όλα είμαι αισιόδοξος

Έτσι λοιπόν ο παραπάνω τύπος, μετά από μια αλλαγή νομίσματος θα βρισκόταν με ένα δάνειο 50 εκατ. δρχ. και μισθό 750.000 δρχ. το μήνα. Κρίνοντας από τα δεδομένα της περιόδους που είχαμε δραχμή τα επιτόκια θα είναι της τάξεως των 25-30%, και αυτή η εκτίμηση είναι καλή εφόσον ο πληθωρισμός μας θα είναι 15% (που σιγά μην θα είναι τόσο). Αυτό σημαίνει 50.000.000 επί 30% ίσον 15.000.000 ετησίως τόκους. Θυμίζω ότι το εισόδημα του υποθετικού αλλά όχι σπάνιου τύπου θα είναι (750.000 επί 12 ίσον) 9.000.000 δραχμές ετησίως.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:46, 04-06-11:

Ο σημερινός;
Προσωπικά δεν νιώθω κάτι από πλευράς κουλτούρας με τον Αρχαίο Έλληνα, ας είμαι Έλληνας. Η χώρα μου δεν μου έδωσε κάτι για να την αγαπώ.
Αν ήσουν Ελληνας, θα ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ!
ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΘΑΚΗ!
Μόνο στην Ελλάδα μας υπάρχει.
Συμπερασματικά σου λέω, ότι αν ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ, θα ζητούσες να σε ξαναβαπτίσουν και θα ζητούσες το όνομα και αυτό θα ήταν ΟΔΥΣΣΕΑΣ!
Οσο για την αγάπη, σου λέω ότι αυτός που αγαπά, αμείβεται και σε αυτές τις περιπτώσεις (αγάπη για την πατρίδα) κάποιες φορές η αμοιβή είναι μοναχά μερικές σειρές που εκεί γράφει το όνομα του.
π.χ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ!
Συνεπώς δεν ξέρω αν θα αγωνιζόμουν γι' αυτήν όταν αυτή καθημερινά αγωνίζεται να με εξοντώσει με κάθε μέσο!
Αφού δεν ξέρεις εσύ, εγώ πώς μπορώ να γνωρίζω;
Δεν ξέρω αν θα άξιζε ποτέ να πλήρωνα και φόρους..
Πώς! Σήμερα γνωρίζεις ότι με τους φόρους που πληρώνεις, σώζεις το τραπεζικό σύστημα. Στην Ευρώπη και όχι μόνο.
Γενικότερα δεν με εμπνέει σαν χώρα ιδανικών και αξιών...όπως και η πλειοψηφία των πολιτών της που στερούνται βασική παιδεία κοινωνικής συμπεριφοράς.
Καλά, δεν σε συμβούλεψε κανείς να μη μπερδέψεις την βούρτσα;
Τι σχέση έχουν τα ιδανικά με τους σημερινούς πολιτικούς μειοδότες;
Δυστυχώς είμαστε η χώρα των κενών πτυχίων και της φιγούρας πάσης φύσεως (από της διαδηλώσεις, τις εκλογές-υπερπαραγωγές, τις πανελλαδικές-υπερπαραγωγές,...κτλ).
ΟΧΙ! Είμαστε η χώρα που μόλις βγήκε το ΠΑΣΟΚ το 1981, θέσπισε την Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή, στους μισθούς και συντάξεις.
Αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτούς που πίστεψαν στην ΑΛΛΑΓΗ και μπέρδεψαν την πυξίδα. Εκτοτε άρχισαν τα σκάνδαλα και η ολίσθηση. Αποτέλεσμα η σημερινή κατάσταση.
Είμαστε η χώρα που κάποιοι το 1974 πολέμησαν στην Κύπρο.
ΝΑΙ! Αν δεν ήταν κάποιοι ΕΛΛΗΝΕΣ τότε, το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως ολοκληρωτική κατοχή στο νησί.
Δεν μπορώ να πω ότι κάτι προσφέρει σήμερα η Ελλάδα ως πολιτισμός στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Και μόνο για να φυλάμε σκοπιά τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, θα άξιζε να ονομαζόμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ! Και μόνο για να κρατάμε ανοιχτό το μουσείο στον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, για να βλέπουν τα αγάλματα του ΦΕΙΔΙΑ, θα άξιζε να ονομαζόμασταν ΕΛΛΗΝΕΣ!
Δεν βλέπω να μας ψάχνουν φιλέλληνες ως σύγχρονους Έλληνες. Όλος ο πλανήτης έχει ξεμείνει και κοιτάζει με ενδιαφέρον...την Κλασική Ελλάδα του παρελθόντος.
Και όμως, κάτι σου διαφεύγει.
Είναι προς τιμή των ΓΕΡΜΑΝΩΝ, που έκαναν προσφυγή συμπαραστεκόμενοι στην περιπέτεια που η ίδια η Ευρώπη έχει ρίξει την σημερινή ΕΛΛΑΔΑ!
Το δράμα είναι ότι θέλουμε να αναστήσουμε κουφάρια-πολιτεύματα του παρελθόντος στο παρόν όταν οι κοινωνικές, οι οικονομικές, οι ανθρωπολογικές και οι ιστορικοπολιτικές δομές είναι τελείως διαφορετικές.
ΟΧΙ! Το δράμα είναι ότι κάποια παιδάκια σαν εσένα, νόμισαν ότι αφού περάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο, η γνώμη τους θα έχει κύρος.
Τελείως διαφορετικοί άνθρωποι...ακόμη και γονιδιακά είναι λίγο αδύνατο να είμαστε και τα 11.500.000 Έλληνες απευθείας απόγονοι των Αρχαίων προγόνων.
Είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι αν ψάξω στα βάθη της Ασίας, θα βρώ περισσότερο ΕΛΛΗΝΕΣ στην συνείδηση από εσένα.
Διαπιστώνω μια "ακοματίκ" και φθηνής πολιτικής συνείδησης προγονολατρεία με γραφικά καταστροφικά αποτελέσματα.
Είναι μοιραίο, να ανατρέχουμε στον Σωκράτη περισσότερο από τον Γκάντι.
Και αυτό όχι γιατι ο Γκάντι είναι μικρή μορφή, αλλά γιατι όλο και κάτι θα διδάχθηκε και ο Γκάντι από τον Σωκράτη, έχοντας σπουδάσει στην Ευρώπη.

Δεν θα μου κάνει πλέον αίσθηση αν φάμε όλοι μαζί φάσκελα από τις επόμενες γενιές.
Εσύ είπες…
Αν κάποιοι αγανακτισμένοι πιάσουν τις καρέκλες εξουσίας του αύριο.
Και είναι καλύτεροι αυτοί που στρογγυλοκάθονται σήμερα;
Εχεις την μοναδική ευκαιρία σήμερα να αγωνιστείς και να μην αφήσεις ανάξιο να κατέχει καρέκλα εξουσίας.
Αν ξαναεπαναληφθεί το '74 αλλά σε χοντροκομμένη μορφή, σαν ένα τσίρκο με ντέφια, κουταλοπίρουνα, χαβαλέ, davinson μηχανές και αγανακτισμένες 40άρες που ψάχνουν το σεξ.
Είναι σαν να είσαι σε κάποιο καταφύγιο στο βουνό και αφού έχεις καταναλώσει την φασουλάδα, ζορίζεσαι.
Βγες ωρε έξω στην φύση να ξεφουσκώσεις και άσε τα ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ….
Μόνο ο Κίπλινγκ τα έλεγε πετυχημένα.

Ο κόσμος πάει μπροστά και οι Έλληνες σκαλίζουν το παρελθόν επειδή δεν έχουν να πουν τίποτα στο παρόν και στο μέλλον. Κρίμα...
Το θέμα είναι ότι δεν είναι οι Ελληνες που έχουν λόγο για το παρόν και το μέλλον.
Οι Ελληνες όσο και αν θέλουν να δουν το παρόν και το μέλλον, θα βρίσκουν πάντα κάποιους να βλέπουν καλύτερα από αυτούς.
Οι οποίοι αν και κοντόφθαλμοι, τους περνάει καλύτερα η γνώμη.
Βοηθούμενοι και από τους ιθαγενείς ΕΦΙΑΛΤΕΣ!
π.χ.(καταργώντας το σύνταγμα)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους