Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βασικά ερωτήματα για σχέσεις

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:00, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina S
Ειμαι μπερδεμενη περισσοτερο με τον εαυτο μου και με το τι θελω.

Σε τετοιες περιοδους ειναι που πρεπει να εισαι μονη! Μην φοαβασε να μεινεις μονη! Θα σε οφελησει, θα το δεις! Θα βρεις την ηρεμια σου, τους ρυθμους σου και θα κατασταλαξεις στο τι θες και ποια εισαι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:15, 15-07-12:

Φυσικα και θα τον ειχα βρισει τοσο πολυ που θα ειχε πιασει πατο, αλλα εφοσον δεν θα το μαθει δεν υπαρχει λογος να σκεφτω αυτη την περιπτωση. Και ναι ισως με ξεπερασει ευκολοτερα το καλοκαιρι. Δεν ξερω. Και αν ειναι τοσο ασχημο αυτο που του εκανα, γιατι εγω δεν νιωθω τυψεις?
Λοιπόν,ίσως και να ταν όμορφα να τα'χαμε και βασιζόμενος σε αυτήν σου την δικαιολογία να πηδάω όποια θέλω στο μεταξύ, αφού δεν θα το μάθαινες, σωστά;

Ναι σε αυτο εχεις δικαιο, αλλα με ποια δικαιολογια θα τον χωρισω..ξερεις θελω να κανουμε ενα διαλειμμα? και αν χωρισω και με τον αλλο δεν παει καλα το πραμα?:/
Εδώ φαίνεται καθαρά ότι θες να κρατήσεις καβάτζα Approve it, μην ντρέπεσαι, δεν γνωριζόμαστε εξάλλου! Δεν είναι κακό. Ίσως να είναι ανήθικο, αλλά δεν είναι έγκλημα, είναι επιλογή σου σεβαστή.

το ξερω οτι ειμαι παρα πολυ εγωηστρια, αλλα ετσι ειναι αυτα. Ειμαι μπερδεμενη περισσοτερο με τον εαυτο μου και με το τι θελω. μπορει ολα αυτα που σκεφτομαι να ειναι λαθος. Μακαρι να μην ημουν εγω στην θεση μου.
Δεν είναι δύσκολη η δική σου θέση, αφού σε κάθε περίπτωση κάτι θα κερδίσεις. Το σοφότερο θα ήταν αυτό το οποίο σε ευχαριστεί, όχι αυτό το οποίο θα το κάνεις για να μην στεναχωρήσεις κάποιον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 23:55, 15-07-12:

συμβαινουν αυτα αραξε , δεν εγινε κατι τραγικο ...( βασικα αν καταλαβα καλα γιατι δεν διαβασα και ολα τα προηγουμενα ποστ, εισασταν απλα αγγαλια ή εγιναν κι αλλα?εχει σημασια ...)
το θεμα ειναι ενα ..
περνας καλα με αυτον που εισαι τωρα αλλα σου λειπει αυτο το ''φλερτ'', το ''καινουριο '', το ''εντονο''? Αυτο δηλαδη που σου προσφερει ο καινουριος?
Γιατι αν συμβαινει αυτο μπορει απλα να εχεις ενθουσιαστει και να μην αξιζει να χαλασεις τη σχεση σου για τον οποιο να ναι .. στην τελικη μπορει οταν χωρισετε να καταλαβεις οτι το παιδι που εισαι μαζι τωρα σου εδινε πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζες.
Σιγουρα σε μια σχεση κερδιζει στο τελος η οικειοτητα και σε καποιες περιπτωσεις χανεται ο ενθουσιασμος που ειναι πολυ βασικο , ισως να εισαι σε αυτη τη φαση και ξαφνικα αυτος ο τυπος σε φλερταρε και γουσταρες , λογικο ..παντως δε σημαινει οτι δεν μπορεις να περασεις καλυτερα με το αγορι σου απο οτι περνας τωρα , σιγουρα θα μπορουσες να βελτιωσεις και εσυ τη σχεση σου αν θες και αν πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο .
Αν παλι ο καινουριος ειναι τοσο τελειος , αν σκεφτεσαι αυτον , αν ο αλλος ειναι βαρετος και μουχλας χωρισε τον να ησυχασεις και κανε οτι να ναι
μικρη εισαι , μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο , και οχι δε φερεσαι σαν τσουλα ελεος τι ενοχικοτητα ειναι αυτη ...χαλαρωσε ...το ειπα και στην αρχη ..συμβαινουν αυτα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:18, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Danielhealthy
-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ;
Γιατί πολλοί αυτό έχουν ανάγκη, την ασφάλεια και τη σιγουριά μιας σχέσης. Και σαφώς απογοήτευονται όταν έχοντας περάσει μόνο λίγα στάδια, ανακαλύπτουν πώς αυτό δεν είναι εφικτό. Υπάρχουν περιπτώσεις σχέσεων που κρατούν για πάντα, έως το τέλος της ζωής ενός εκ των δύο, αλλά πρόκειται για σχέσεις που πέρασαν απ'όλα τα στάδια.

-Γιατί ελέγχουν και πιέζουν συνέχεια το σύντροφό τους ; Τι νόημα έχει αυτό ; Ο άλλος δεν είναι κτήμα σου.Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι πιο πολύ τον απομακρύνουν παρά τον φέρνουν πιο κοντά ;
Οταν μπλέκεται ο έρωτας, πολλά δεν είναι κατανοητά. Αργότερα φαίνονται. Οι σχέσεις δημιουργούν άλλοτε ανασφάλεια άλλοτε ελευθερία. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει προς τα πού θα γέρνει τον ζυγό, προς την ανασφάλεια ή την ελευθερία.

-Γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τι θέλουν οι γυναίκες και οι άνδρες ; Κανείς δεν είναι ίδιος και δε μπορεί όλοι να θέλουν τα ίδια.Δεν άκουσα ποτέ κανένας να λέει τι θέλει ο ίδιος,αλλά αυτό δε παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο ;
Οχι, παίζουν ρόλο και τα δύο. Τα δυο φύλα είναι εκ διαμέτρου αντίθετα, μιλούν άλλες γλώσσες. Οι σχέσεις που συνάπτουν είναι γι'αυτό τον λόγο- ανακάλυψη του διαφορετικού. Ο άνδρας ζητά κάτι, η γυναίκα το ζητά κάπως αλλιώς, μαζί ζητούν κάτι κοινό - κι αυτό είναι που τους δένει. Για να μπορέσουν όμως να επικοινωνήσουν , θα πρέπει να μάθει ο ένας τη γλώσσα του άλλου. Επίσης, παίζει σημαντικό ρόλο να ξέρει το κάθε άτομο ξεχωριστά τι ζητά, γιατί ξέροντας αυτό, έχει τη δυνατότητα αλλά και ικανότητα, να δώσει και στο άλλο άτομο.

-Γιατί πιέζουν τον άλλο να τους αγαπήσει.Ο έρωτας προκύπτει από μόνος του,δε τον επιλέγεις,σε επιλέγει.
Μοιάζει με το δεύτερο ερώτημά σου, πάλι θα έλεγα εξαιτίας προσωπικών ανασφαλειών

-Τέλος,γιατί δείχνουν κάτι που δεν είναι προκειμένου να κατακτήσουν τον άλλο ;Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο ;Αν δεν είσαι ο εαυτός σου δε μπορεί να είσαι ευτυχισμένος, και αν δεν είσαι εσύ ευτυχισμένος τότε πως θα κάνεις τον άλλο να είναι ;
Πάλι απο ανασφάλειες; Γενικότερα απο τις ερώτησεις σου, προκύπτει μια περιγραφή ανασφαλών ατόμων, πέραν του φυσιολογικού ορίου. Συνήθως τα άτομα αυτά αντιμετωπίζουν αρκετά πιο έντονα τις δυσκολίες σε μια σχέση.

-Ξέρω,έβαλα πολλά,αλλά φαντάζομαι πως είναι ενδιαφέροντα.
Είναι ενδιαφέροντα και απαντώνται απο ψυχολογική σκοπιά. Πάντως, μην έχεις την αίσθηση πώς όλα τα άτομα φέρονται κατ'αυτό τον τρόπο στις σχέσεις τους. Εχεις πιάσει αρνητικά κομμάτια που δεν καθιστούν μια σχέση υγιή. Υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα όπως
1. Γιατί πολλοί δίνουν ελευθερία στον άνθρωπό τους; Γιατί η ελευθερία δίνει ανάσα στη σχέση
2. Γιατί πολλοί σέβονται τις επιθυμίες των συντρόφων τους παρα το γεγονός οτι μπορει να διαφωνούν με αυτές; Γιατι τους σεβονται κι εκτιμούν τις απόψεις τους
3. Γιατί επικοινωνούν τόσο πολύ ορισμένα ζευγάρια, απο τα πολύ χαζά θέματα εως τα πολύ σοβαρά; Γιατί η επικοινωνία τους φέρνει πιο κοντά
4. Γιατί κάνουν συνέχεια έρωτα; Γιατί ο έρωτας τους ενώνει ψυχή και σώμα

Κι αυτά ενδιαφέροντα τα βρίσκω. Πιστεύω πως η επιτυχία μιας σχέσης έγκειται στο πόσο ψαγμένα είναι τα μέλη της και πόση θέληση έχουν να βαδίζουν παρέα στον δρόμο της ζωής.Λίγο μελό μοιάζει το τελευταίο οπως το εγραψα, αλλά έτσι είναι. Και για να με υπερασπιστώ, η αγάπη δεν είναι μελό

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 03:00, 16-07-12:

Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα τη γνώμη και τον προβληματισμό σας σε κάποια ερωτήματά μου :

-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ;
Η ερώτηση που ρωτάς είναι λίγο άστοχη. Και αυτό γιατί είναι σαν ρωτάς γιατί θεωρεί κάποιος να ζει αφού η ζωή δεν είναι δεδομένη.
Μπορεί μια σχέση να μην κρατά για πάντα για τον α β γ λόγο η αγάπη όμως και τα συναισθήματα που έχεις για αυτόν/αυτήν θα κρατάνε για πάντα. Και ως απλή ανάμνηση.

-Γιατί ελέγχουν και πιέζουν συνέχεια το σύντροφό τους ; Τι νόημα έχει αυτό ; Ο άλλος δεν είναι κτήμα σου.Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι πιο πολύ τον απομακρύνουν παρά τον φέρνουν πιο κοντά ;
Δεν συμβαίνει σε όλες τις σχέσεις.

-Γιατί οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τι θέλουν οι γυναίκες και οι άνδρες ; Κανείς δεν είναι ίδιος και δε μπορεί όλοι να θέλουν τα ίδια.Δεν άκουσα ποτέ κανένας να λέει τι θέλει ο ίδιος,αλλά αυτό δε παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο ;
Φυσικά και παίζει ρόλο. Άλλα πάντα θα αναρωτιόμαστε τι θέλουν για τον εξής λόγο. Αν εσύ ζητάς σχέση σαν άτομο θα θες να δεις αν οι γυναίκες ζητάνε το ίδιο διότι έτσι ξεκαθαρίζονται και οι σχέσεις από την αρχή οι οποιες σχέσεις.

-Γιατί πιέζουν τον άλλο να τους αγαπήσει.Ο έρωτας προκύπτει από μόνος του,δε τον επιλέγεις,σε επιλέγει.
Η απάντηση είναι μια. Όπως και στο προπροηγούμενο ερώτημα.

Ανασφάλεια.Ανασφάλεια διότι ο άλλος δεν είναι δεδομένος και ότι μπορείς να τον χάσεις. Αυτή η απάντηση έρχεται σε αντίκρουση βέβαια και απάντα ταυτόχρονα το 1ο σου ερώτημα.

-Τέλος,γιατί δείχνουν κάτι που δεν είναι προκειμένου να κατακτήσουν τον άλλο ;Τι νόημα έχει κάτι τέτοιο ;Αν δεν είσαι ο εαυτός σου δε μπορεί να είσαι ευτυχισμένος, και αν δεν είσαι εσύ ευτυχισμένος τότε πως θα κάνεις τον άλλο να είναι ;
καταρχάς ότι και να δείξεις στην αρχή αργά ή γρήγορα ο πραγματικός εαυτός θα φανερωθεί.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klara!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klara!!
H klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H klara!! έγραψε στις 17:40, 17-07-12:

βασικα οι σχεσεις δεν μπορουν να διδαχτουν. δλδ οσες συμβουλες και να σου δωσει καποιος, ο,τι και να αποφυγεις, ό,τι και να κανεις αν ειναι κατι να γινει θα γινει. με την εννοια οτι ολοι θα πληγωθουμε, ολοι θα χωρισουμε, ολοι θα εκνευριστουμε γενικα ειναι καποια πραγματα που μαθαινονται στη πραξη. μην προσπαθουμε οι ανθρωποι να θελουμε να πετυχουμε το τελειο με στραβα αλλων.

Παράθεση

Danai_clio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danai_clio
H Danai_clio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Danai_clio έγραψε στις 02:30, 21-07-12:

Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα τη γνώμη και τον προβληματισμό σας σε κάποια ερωτήματά μου :

-Γιατί πολλοί θεωρούν ότι μια σχέση,ένας έρωτας θα κρατήσει για πάντα ;Υπάρχει τίποτα στη ζωή που να είναι δεδομένο,να μην έχει τέλος και να κρατά για πάντα ; γιατι δεν ειναι ολες οι σχεσεις καταδικασμενες!υπαρχουν και αυτες που δημιουργουνται για παντα..

Ωρααια τα ειπες!!!!!εκτος απο το 1ο..το θεμα ειναι το ΤΙ ζητας απο τον αλλον...
εσυ π.χ.να μην θελεις ναχεις συνεχεια την ιδια συντροφο,ομως καποιος αλλος να θελει κατι σταθερο...
ολα ειναι Υποκειμενικα.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-07-12 στις 13:35. Αιτία: προσθήκη spoiler
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 13:32, 21-07-12:

Το να πιστευεις οτι μια σχεση θα κρατησει για παντα ειναι και καλο και κακο.Απο τη μια δειχνεις επιθυμια γ αυτο,που σημαινει οτι αγαπας τον αλλον,απο την αλλη δυστυχως υπαρχουν παραγοντες-θεμιτοι και αθεμιτοι- που πολλες φορες σε αναγκαζουν να βαλεις τελος.Γνωμη μου,ο καθενας πρεπει να εχει στο πισω μερος του μυαλου του οτι κατι τελικα μπορει να στραβωσει,για να ειναι πιο ομαλη η προσγειωση μετα.Παντως,ναι υπηρξαν σχεσεις που κρατησαν για παντα,ισως αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να μιλησουν και να πουν πως τα καταφεραν :p

Φανταζομαι θεματοθετη,αυτο ειναι απο προσωπικη εμπειρια και το θετεις σαν ερωτημα.Προφανως και ο αλλος δεν ειναι κτημα σου,και εγω μολις αιστανθω αφορητη πιεση θα φυγω.Αλλα,εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο.Μια φορα γνωρισα μια κοπελα που μου ειπε το εξης:''Ειμαι πολυ ευτυχισμενη που ο συντροφος μου εχει το πανω χερι,ετσι δεν εχω να σκεφτομαι τιποτα''.Κατι το οποιο βρισκω πολυ λαθος και μου εκανε τρομερη εντυπωση,αλλα τη σχεση την κανουν ανθρωποι και οι χαρακτηρες τους.Επομενως,ξεκαθαριζεις στην αρχη στον εκαστοτε συντροφο οτι δεν ανεχεσαι πιεση και ελεγχο και αν το σεβαστει καλως.

Ολοι ειμαστε λιγοι ανασφαλεις με αυτα.Που και εγω πιστευω οτι συνταγη ειναι γελοιο να πεις οτι υπαρχει.Παντως,τα γενικα στανταρ του τι θελουν οι αντρες και οι γυναικες παντα κατα εναν περιεργο τροπο προσαρμοζονται στο ατομικο ''εγω'' του αλλου.Δε νομιζω κανενας να υπακουει πιστα στην απαντηση της ερωτησης ''τι θελουν οι αντρες και οι γυναικες'' οταν προκειται για τον εαυτο του.

Αυτο ειναι φαουλ.Μεγα φαουλ.Και να το κανεις δλδ αργοτερια θα καταληξεις σε εντλες λουπ που λεει και ενας φιλος,δλδ σε μια κατασταση που η αγαπη θα εχει τελειωσει πολυ γρηγορα και θα ψαχνεις τροπους να την επαναφερεις.Εκει ναι πρεπει να μαστε πολυ προσεχτικη και να δεχτουμε την επιλογη του αλλου να ψαχνει κατι διαφορετικο απο εμας.

Το εκανα παλια.Επισης μεγα φαουλ.Δεν θα αγαπησει το ειδωλο του ο αλλος,ουτε καποιον που προσποιειται.Γ αυτο γενικα,οταν θελω να προχωρησω κατι,εγω τουλαχιστον λεω τα πραγματα οπως πιστευω εγω τωρα πια.Αλλιως και παλι,καποια στιγμη θα κουραστεις να παιζεις εναν ρολο και πολυ φυσιολογικα παλι θα καταληξει σε αδιεξοδο ολο αυτο.

Ξέρω,έβαλα πολλά,αλλά φαντάζομαι πως είναι ενδιαφέροντα.
Σκεψεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 21-07-12 στις 15:47. Αιτία: Quote tag fix.
Παράθεση

peleas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peleas
Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O peleas έγραψε στις 11:28, 23-07-12:

Οταν ξέρεις ποιός είσαι και τι θέλεις και όταν αγαπάς τον εαυτό σου, όχι με την εγωιστική έννοια, αλλά με την έννοια της αποδοχής, όλα τα παραπάνω θέματα λύνονται αυτόματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους