Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,798 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με το διακόπτη εκκίνησης (!)

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:20, 08-07-07:

Εδώ και κάτι μήνες έχει ένα περίεργο πρόβλημα το κουμπί που πατάω για να ξεκινήσει ο υπολογιστής. Συγκεκριμένα, ορισμένες φορές όταν πάω να τον ανοίξω, "κολλάει" μέσα (κανονικά βγαίνει έξω μετά). Τότε, ο υπολογιστής δεν ανοίγει αλλά τα led ανάβουν. Πρέπει να τον κουνήσω λίγο προς τα αριστερά (με κάποια δυσκολία) ώστε να βγει έξω, να τον ξαναπατήσω και να ανοίξει ο υπολογιστής. Αυτό συμβαίνει περίπου τις μισές φορές που πάω να τον ανοίξω.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα (άλλωστε σπανίως τον κλείνω, ώστε να χρειαστεί να τον ανοίξω μετά ) αλλά ο φίλος μου επιμένει οτι πρέπει να το κοιτάξω διότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι σοβαρό - δυό τρείς φορές έχει πέσει η ασφάλεια και έφταιγε το πολύμπριζο που έχω πάνω τον υπολογιστή, το στέρεο και μια λάμπα αλογόνου και επιμένει οτι φταίει ο υπολογιστής για αυτό - οπότε είπα να κάνω ένα θεματάκι μπας και έχει δίκιο και καμιά φορά και αυτός ο δύσμοιρος
Εσείς τι πιστεύετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:23, 08-07-07:

Ολοφάνετα έχει χαλάσει το κουμπί στο πύργο σου. Από όσο ξέρω πολύ δύσκολα μπορείς να το αλλάξεις.

Ο λόγος της ασυνέπειας με τα leds είναι ότι τα κουμπιά στα ATX towers και μετά δεν είναι διακόπτες ON/OFF για το ρεύμα όπως παλιά αλλά κάτι σαν το κουμπί στο πληκτρολόγιο σου, το οποίο το αντιλαμβάνεται η MOBO και αποφασίζει τις θα κάνει.

Αν κολάει μέσα δεν ξέρω τι λέει στο MOBO σου και τι λέει αυτό στο τροφοδοτικό. Για να πέφτουν ασφάλειες πάντως σημαίνει ότι κάπου έχει μεγάλύτερη ζήτηση στο ρεύμα λόγω βραχυκυκλώματος είτε λόγω διαρροής.
Μπορεί το κουμπί πχ όταν κολάει μέσα ή στο σημείο εκείνο να ακουμπάει σε μέρη που δεν πρέπει.

Αν θες να το φτοιάξεις νομίζω ότι πρέπει να αγοράσεις σκέτο tower χωρίς τροφοδοτικό. Νομίζω κάπου έχω ένα και κάθεται αλλά δεν είναι trendy έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:46, 08-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Μπορεί το κουμπί πχ όταν κολάει μέσα ή στο σημείο εκείνο να ακουμπάει σε μέρη που δεν πρέπει.
Μα κολλάει στη "μέσα" θέση που θα έπαιρνε ούτως ή άλλως επειδή το πάτησα...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:23, 08-07-07:

Βρε λιακι μου το πρόβλημα μπορεί να σου καταστρέψει τον δίσκο. πηγένε στο Plaisio και πάρε ένα κουτί και σε 10 λεπτά θα στα εγκαταστήσω εγώ

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 21:53, 08-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μα κολλάει στη "μέσα" θέση που θα έπαιρνε ούτως ή άλλως επειδή το πάτησα...
Δεν καταλαβαίνω. το πρόβλημα σου δεν είναι ότι το πατάς και μένει πατημένο?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 06:55, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Δεν καταλαβαίνω. το πρόβλημα σου δεν είναι ότι το πατάς και μένει πατημένο?
Ναι! Και όταν το κάνει αυτό δεν ανοίγει ο υπολογιστής παρά μόνο τα leds!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:02, 09-07-07:

Αυτο σου εξηγώ. Οι διακόπτες που έχουμε εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι ON/OFF αλλά FIRE STATE.
Εσύ όταν το πατάς το κουμπί στέλνεις ένα παλμό και αυτή ηλεκτρονικά ποια ανοίγει το τροφοδοτικό. Αυτό έγινε για να έχει έλεγχο το software στο ρεύμα του υπολογιστή όπως πχ το ShutDown.

Εσύ όταν σου μένει κολημένο δύο πράγματα μάλλον συμβαίνουν.
1)Ο παλμός του κουμπιού στέλνεται διαρκώς και το MOBO τα βλέπει όλα με το τροφοδοτικό που μου φαίνεται απίθανο
2)Το κουμπί σου μάλλον ακουμπάει κάπου στο tower που δεν πρέπει και έχεις διαροές ή βραχυκυκλώματα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:26, 09-07-07:

Αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έπεφτε κάθε φορά η ασφάλεια;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:30, 09-07-07:

Βρε λια μου ... το πρόβλημα μπορεί να γίνει σοβαρό και η ζημία να κοστίσει πολύ περισσότερα. Δώσε τώρα 50? και είσαι μια χαρά

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 18:02, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έπεφτε κάθε φορά η ασφάλεια;
Όχι το τι ακουμπάει και πως είναι λίγο τυχαίο. Από την τυχαία θέση που κόλησε. Λέμε τώρα έτσι. Υποθέσεις κάνω. Σε κάθε περίπτωση πρεπει να αλλάξεις tower από όσο νομίζω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:28, 09-07-07:

Πρέπει να αλλάξω tower για να φτιαχτεί το πρόβλημα ή γιατί μπορεί να προκαλέσει αυτό στο μέλλον κάτι σοβαρό;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:45, 10-07-07:

Δεν είναι σίγουρο αν το πρόβλημα σου με τον πίνακα είναι από τον διακόπτη.
Σχεδόν με βεβαιότητα όμως θα σου πω ότι αν θες να φτοιάξεις τον διακόπτη πρέπει να αλλάξεις tower, εκτός και αν πας καμιά βόλτα από τον κατουμά στην Πραξιτέλους και βρεις άκρη (να μου πεις να ξέρω).

Είναι απλό το θέμα πάντως. Αν κάθε φορά που πέφτει ο πίνακας έχει κολήσει το κουμπί μέσα ή μόλις το πάτησες και ειδικά αν δεν γίνεται ποτέ όταν πχ ο υπολογιστής είναι εκτός κυκλώματος ΔΕΗ ε τότε μάλλον το κουμπί θα φταίει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προβλημα με PS2 - Από CollegeLife
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-07-14 στις 01:38.
    • Γενικό Πρόβλημα; - Από Giwrgos
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-09-08 στις 13:40.
    • Πρόβλημα με ήχο.. - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-07 στις 21:47.
    • προβλήμα με το cli.exe - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Software.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-10-05 στις 11:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους