Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,204 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:31, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αυτό το δες; Τι θες συγκεκριμένα;
βρηκα τι να επισκεφτειτε στις βρυξελλες

δεν μπορουσα αλλο να βλεπω ελληνικα εστιατορια

χιχι

κιτσαριον το ελληνικον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00259.JPG
Εμφανίσεις:  117
Μέγεθος:  423,4 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:23, 30-06-09:

Μόλις έκλεισα εισιτήρια για την τελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη για Κωνσταντινούπολη!

Τα φώτα σας!

ps. Για όποιον ενδιαφέρεται, έχει βγάλει προσφορές η Aegean με 100 ευρώ, μέχρι και 15 Δεκέμβρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 13:26, 30-06-09:

με τουριστικό γκρουπ ή αυτόνομα ;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:27, 30-06-09:

Αυτόνομα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:55, 30-06-09:

Λοιπόν η Κωνσταντινούπολη (επειδή έχω πάει) είναι μια πανέμορφη γεμάτη ιστορία πόλη. Εϊναι απλούστατα η Πόλη. Θα πας εννοείται στα προφανή (Αγία Σοφία, Τοπ Καπί, Στέρνα, Μονή Χώρας, Ιππόδρομος, Πύργος του Γαλατά, Φανάρι, γκραν μπαζάαρ κλπ. Θα πας οπωσδήποτε μια μέρα στα πριγκηποννήσια (Πρίγκηπο και Χάλκη), θα φας μπόλικο κεμπάπ και ντονέρ (στο τέλος θα τα σιχαθείς εκτός αν έχεις λεφτά να πας στα καλά εστιατόρια τα οποία σε σύγκριση με τα Ελληνικά είναι πάντως αρκετά πιο φθηνά). Θα κάνεις και ναργιλέ (υπάρχει στις περισσότερες καφετέριες εκτός αν έχουν απαγορεύσει και αυτοί το κάπνισμα) αν σου αρέσει. θΑ πιεις μπόλικο τσάι και καφέ αλλά και αϋράν (ρόφημα από γιαούρτι). Όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή, στο ταξίμ (από τη μεριά του Γαλατά), έχει ό,τι θες. Πάντως θα σε συμβούλευα, πέρα από το κέντρο, να την περπατήσεις λίγο περισσότερο την Κων/πολη στις γειτονιές της να δεις λίγο και την καθημερινή ζωή. Είναι μια πόλη η οποία θα σου φέρνει συνεχώς εκπλήξεις... Α! Ξέχασα ότι μπορείς να αγοράσεις, αν έχεις μαζί σου χρήματα, και φθηνά δερμάτινα και χρυσαφικά. Εννοείται φυσικά ότι θα επιδοθείς στην αγαπημένη ασχολία των Τούρκων εμπόρων, το παζάρι. Πρόσεχε όμως, να είσαι σκληρή στις διαπραγματεύσεις γιατί αυτοί είναι έτοιμοι να σε ξεφραγκιάσουν και τα εμπορεύματα είναι 3 και 4 φορές πάνω από την κανονική τους τιμή και μην ενθουσιαστείς αν σου δίνει μεγάλη έκπτωση. Αυτά, και αν θυμηθώ και άλλα, θα επανέλθω...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:10, 30-06-09:

Eυχαριστώ Πέτρο (χρόνια σου πολλά και για χτες)
μωρέ είμαι σίγουρη ότι θα μου αρέσει, δε χωράει αμφιβολία!

Αυτά που θέλω σε πρώτη φάση να ξέρω, είναι το που θα μείνω. Δηλαδή σε ποια περιοχή μας συμφέρει να ψάξουμε για ξενοδοχείο/hostel και πάνω κάτω τις τιμές, για να μη μας πιάσουν κώτσο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:17, 30-06-09:

Ευχαριστώ Ηρώ για τις ευχές σου.Αυτό είναι ένα σημαντικό θέμα. Υπάρχουν τα καλά ξενοδοχεία (όχι πανάκριβα μεν, αλλά τα οποία όσο νά 'ναι κοστίζουν). Εμείς είχαμε βρει ένα ταπεινό (όχι όμως και άθλιο) ξενοδοχείο στην πλευρά της παλιάς Πόλης (εκεί που η Αγία Σοφία κλπ) και πληρώσαμε αρκετά φθηνά γιατί μείναμε σε τρίκλινο (17? το άτομο βγήκε τη βραδιά). Η περιοχή βέβαια αυτή έχει το μειονέκτημα ότι δεν είναι και η πλέον κατάλληλη να μείνεις αρκετά αργά γιατί δεν είναι και η πλέον καλόφημη. Πάντως με μια καλή αναζήτηση στο ίντερνετ θα βρεις για όλα τα βαλάντια τιμές. Η καλύτερη πάντως περιοχή για να μείνεις (αν και ανεβαίνουν οι τιμές) είναι στο Ταξίμ. Απο 'κει κι ύστερα θα κρίνεις μόνη σου τί θες περισσότερο.

σ.σ. Ξέχασα πριν να αναφέρω ότι θα φας αρκετά κιλά μπακλαβά και άλλα γλυκά για τα οποία η Πόλη φημίζεται...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 14:18, 30-06-09:

1.μακρυά από μαγαζιά που τα έχουνε έλληνες , μόλις περάσει η συγκίνηση θα διαπιστώσεις ότι είναι κλέφτες
2.ότι και αν αγοράσεις από χαλιά μέχρι ένα μικρό αναμνηστικό θα υπάρχει ολόιδιο σε άπειρα μαγαζιά , οπότε ακόμα και αν η τιμή σου φανεί λογική , μην το πάρεις χωρίς σύγκριση
3.Πήγαινε στην σκεπαστή αγορά , είναι τόσο αχανής και με τόσες πολλές εξόδους , που δύσκολα θα μπεις από ένα μέρος και θα το ξαναβρεις μετά . Έχει διάφορα ωραία πράγματα και αυτά που τράβηξαν την προσοχή μου , είναι τα υφάσματα , κασμιρένια κ.λ.π. και οι λάμπες με χρωματιστά γυαλιά σε εκκλησιαστικό στυλ που με λίγο γούστο και το κατάλληλο ταίριασμα γίνονται υπερ-μοντέρνες . Ζήτησε από τον πωλητή να αγοράσεις δύο ή τρεις μικρές και να στις βάλει σε ένα μεγάλο τσέρκι , το αποτέλεσμα είναι πολύ κουλ
4.Οι ταξιτζήδες είναι πιο κλέφτες και από τους έλληνες , δεν βάζουνε καν ταξίμετρο . Μάθε καλά πως λέγεται το ξενοδοχείο σου και η περιοχή του στα τούρκικα και δώσε τον προορισμό σαν να ξέρεις το μέρος . Μάθε από πριν ποια είναι η λογική τιμή π.χ. ξενοδοχείο - ταξίμ(έτσι λέγεται το κέντρο της πόλης) και παζάρεψε αυτήν την τιμή στον ταξιτσή , αλλιώς θα έχεις εκπλήξεις
5.Στο δρόμο κυκλοφορούνε αγροτικά με κάτι σαν ενυδρείο - και αγοράζεις το ψάρι ζωντανό και στο βάζουνε σε σακούλα , αν έχεις δυνατότητα να μαγειρέψεις αξίζει , εγώ έφαγα καλά πάντως
6.Στην πλατεία δίπλα στην Αγία Σοφιά , υπάρχει μια κατηφόρα με 4-5 εστιατόρια . Φάε σε ένα εστιατόριο που λέγεται kemal και κάτι άλλο μετά . Σίγουρα θα βρεθείς στο κέντρο πεινασμένη . Στο ταβάνι έχει δεκάδες μικρές λάμπες από αυτές που σου είπα , στον δεύτερο όροφο έχει γύρω γύρω καναπέδες και ωραία διακόσμηση . Τα κρασιά του είναι υπέροχα , το βούτυρο είναι αξεπέραστο , και όλες οι συνταγές και δη το κοτόπουλο και οι σάλτσες φοβερές . Το κόστος είναι παραπάνω από το μέσο γυράδικο που θα τρως συνήθως και πολύ πιο χαμηλό αν έτρωγες σε καλό εστιατόριο . Επίσης , η μουσική που βάζει είναι φοβερή (έφαγα 3 φορές εκεί , και την τρίτη αγόρασα επί τόπου από κοντινό δισκάδικο , το σιντί που έπαιζε , τον τίτλο του οποίου μου έγραψε ο σερβιτόρος σε χαρτοπετσέτα)
7.Το νερό που πουλάνε στον δρόμο ως πόσιμο έχει πολλά άλατα , αλλά δεν είναι και μη πόσιμο όπως λένε οι έλληνες συνοδοί γκρουπ για να πουλάνε το φερμένο από ελλάδα μπουκαλάκι
Σου συνιστώ πάντως να μην παίρνεις νερό από τα παιδιά που θα σου κολλάνε στον δρόμο ή στα μουσεία , το έχουνε μέρες κάτω από καυτό ήλιο - και στα εστιατόρια καφετέριες υπάρχει μια μάρκα νερού που είναι εμφιαλωμένη σε συσκευασίες σαν αυτές που έχουμε εδώ το γιαούρτι - διάλεγε αυτό , είναι καλύτερο , αν και ελάχιστα πιο ακριβό
8.Στο ξενοδοχείο , ρώτα πού είναι το πιο κοντινό γραφείο για να αλλάζεις τα ευρώ σε λίρες (οι λίρες είναι πολύ αδύναμες μπροστά στο ευρώ - συνεπώς κερδίζεις αν αγοράσεις οτιδήποτε - ακόμα και αν σε κλέβουνε λίγο).Θα μπορείς να αλλάζεις ευρώ σε πολλά καταστήματα χάνοντας π.χ. 2-3 σεντς του ευρώ για κάθε λίρα , αλλά παίζει να σου δώσουνε πλαστές λίρες
9.Αναλόγως το πορτοφόλι σου κρίνεις , αλλά αξίζει να περάσεις τουλάχιστον μια φορά από την ευρωπαΙκή στην ανατολική πλευρά και αντίστροφα . Η θέα είναι τέλεια , ο Βόσπορος μαγευτικός και δρομολόγια μικρών φέρυ μποτ υπάρχουνε συνέχεια , δεν χρειάζεται να έχεις κλείσει . Ακόμα καλύτερα , πέρνα και από κανένα νησάκι , π.χ. πριγκηπονήσια . Δεν είναι κάτι που να χρειάζεται παραπάνω από μια μέρα , ώστε να χρειάζεσαι κατάλυμα - πας πρωί , κάνεις μια ωραία βόλτα , τρως σε κάποιο από τα τέλεια εστιατόρια και γυρίζεις . Καλά για φαγητά τι να λέμε τώρα , θα ρωτήσω ονόματα γιατί τα έχω ξεχάσει και θα σου πω . Γενικά , αξίζει να ρίξεις μαύρο σε γυράδικα (σχεδόν όλα έχουνε κακό κρέας , θα δεις ότι παίζει πολύ το αρνί σε γύρο , αλλά είναι από σιτεμένα ζώα και προσωπικά μου βρωμούσε . Αντίθετα δοκίμασε σε απλά αλλά λιγότερο τουριστικά εστιατόρια ντόπια εδέσματα)
10.Πήγαινε στο αρχαιολογικό μουσείο οπωσδήποτε , είναι από τα πιο πλήρη μουσεία που υπάρχουνε με ποικιλία εκθεμάτων για όλες τις εποχές της ιστορίας
11.Υπάρχει ένα μέρος που λέγεται ντολμάμπαχτσέ , να πας , έχει τέλειους κήπους και ωραία εκθέματα
12.Την ταυτότητα λογικά θα την δώσεις στο ξενοδοχείο , οπότε να έχεις πάντα μαζί σου μια κάρτα του ξενοδοχείου και αν σε σταματήσει αστυνομία να πεις πάμε στο ξενοδοχείο την έχω εκεί . Και γενικά μακρυαά από την αστυνομία
13.Υπάρχουνε πολλά πράγματα που θεωρούνται must π.χ. το τοπ καπί , διάφορα πιο μικρά μουσεία στο κέντρο . Προσωπικά τα θεώρησα χάσιμο χρόνου και χρημάτων
14.Για την αγιασοφιά δεν χρειάζεται να πω τίποτες , να πας απλώς και στο μπλε τσαμί που είναι απέναντι της
15.Οδηγούνε σαν τρελοί , δεν χρειάζεται να μιλάς ελληνικά σε δημόσιους χώρους
16.Στο κέντρο υπάρχει ένας εμπορικός δρόμος , θα κάνω έντιτ το όνομα του , που έχει τέλεια γλυκά - γενικά ότι γλυκό έχει γάλα δεν παίζεται - έχουνε άπαιχτη ποιότητα γάλακτος

αυτό γενικά . Εγώ μιλούσα ελληνικά όλη μέρα και κανείς δεν με ενόχλησε . Στο τραμ (πάρτο οπωσδήποτε πηγαίνει από το κέντρο έως την παραλία και χαζεύεις όλη την πόλη) είδα ανθρώπους να σηκώνονται για να κάτσουνε γυναίκες ή να πετάγονται να κρατήσουνε την πόρτα για να μην πιάσει κανέναν (στην ελλάδα δεν το έχω δει ποτέ χαχαχα) και υπάρχουνε πολλοί που συμπαθούνε τους Έλληνες .Έχει πολύ πράσινο και καλό βιοτικό επίπεδο

π.σ.1 θα το ξέρεις ήδη , αλλά κάνε παζάρια . Το πιο ακριβό πράγμα που αγόρασα έκανε 350 λίρες και το πήρα 150
π.σ.2 είναι λίγο πέφτουλες οι τούρκοι ομολογουμένως , ένας άντρας με βαρύ χέρι , μην λείψει από τις αποσκευές σου
π.σ.3 κοντά στο λιμάνι από την ανατολική μεριά της πόλης , υπάρχει μια αγορά με μπαχαρικά . Μην την χάσεις , και φέρε μου και λίγο μπαχάρι , μου τελειώνει
π.σ.4 για νύχτα έχει πολλά και διάφορα , αν είσαι ματσωμένη πήγαινε στο ροοφ γκάρντεν , στο μπαρ κ.λ.π. κάποιου από τα ξενοδοχεία που είναι χτισμένα πάνω στον βόσπορο ακριβώς - τέλειααααααα
και για καφέ να πας , σε μια από τις 2-3 γέφυρες που συνδέουν τις 2 μεριές , έχει πολύ κοολ καφέ με καλή θέα
π.σ.5 το μπαχάρι μην ξεχάσεις

edit καλά τόση ώρα λάμπες έλεγα ;ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ εννοούσα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 30-06-09 στις 15:04.
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:07, 30-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
7.Το νερό που πουλάνε στον δρόμο ως πόσιμο έχει πολλά άλατα , αλλά δεν είναι και μη πόσιμο όπως λένε οι έλληνες συνοδοί γκρουπ για να πουλάνε το φερμένο από ελλάδα μπουκαλάκι
Σου συνιστώ πάντως να μην παίρνεις νερό από τα παιδιά που θα σου κολλάνε στον δρόμο ή στα μουσεία , το έχουνε μέρες κάτω από καυτό ήλιο - και στα εστιατόρια καφετέριες υπάρχει μια μάρκα νερού που είναι εμφιαλωμένη σε συσκευασίες σαν αυτές που έχουμε εδώ το γιαούρτι - διάλεγε αυτό , είναι καλύτερο , αν και ελάχιστα πιο ακριβό
Δεν το κατάλαβα αυτό με το νερό. Τι θέμα υπάρχει με τα εμφιαλωμένα; Της βρύσης δηλαδή δεν πίνεται;

Καλά για φαγητά τι να λέμε τώρα , θα ρωτήσω ονόματα γιατί τα έχω ξεχάσει και θα σου πω .
Αν μπορείς! Ευχαριστώ

Γενικά , αξίζει να ρίξεις μαύρο σε γυράδικα (σχεδόν όλα έχουνε κακό κρέας , θα δεις ότι παίζει πολύ το αρνί σε γύρο , αλλά είναι από σιτεμένα ζώα και προσωπικά μου βρωμούσε .
Προσωπικά δεν παίζει να δοκιμάσω γύρο, αλλά θα ενημερώσω τους υπόλοιπους της παρέας

16.Στο κέντρο υπάρχει ένας εμπορικός δρόμος , θα κάνω έντιτ το όνομα του , που έχει τέλεια γλυκά - γενικά ότι γλυκό έχει γάλα δεν παίζεται - έχουνε άπαιχτη ποιότητα γάλακτος
Εδώ είμαστε!

π.σ.2 είναι λίγο πέφτουλες οι τούρκοι ομολογουμένως , ένας άντρας με βαρύ χέρι , μην λείψει από τις αποσκευές σου
Τη συσκευασία φοβάμαι

Σε ευχαριστώ πολύ sid. Χρήσιμα όσα μου περιέγραψες!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 16:42, 01-07-09:

Τυπικά το νερό μπορεί να είναι πόσιμο , στα ξενοδοχείο πάντως όλοι έπαιρναν για το βράδυ εμφιαλωμένο γιατί έτσι τους είχανε πει . Εγώ είχα πιει και από βρύση και δεν έπαθα τίποτα , άλλοι λέγανε ότι πέρασαν την μισή μέρα στην τουαλέτα
Αυτό που σε ενδιαφέρει βασικά είναι το νερό που θα πίνεις όλη μέρα έξω . Στον δρόμο πουλάνε πάρα πολλοί μπουκαλάκια νερό . Εμένα μου είχανε πει να μην παίρνω από αυτούς και να αγοράζω από περίπτερα και όπου κάθομαι για φαί μια συγκεκριμένη μάρκα νερού εμφιαλωμένη σε κυπελλάκια που κάνει 0,75 αντί για μισή λίρα .
Το εστιατόριο που σου είπα λέγεται omar 's restaurant , πολύ κοντά στην Αγία Σοφιά και αυτό είναι το ταβάνι του (κοίτα κάτω την φώτο - στο παζάρι τα φωτιστικά είναι πολύυυ καλύτερα)
Φαγητά : κανείς μας δεν θυμάται τίτλους , πάρε ότι δεν έχει την λέξη κεμπάπ
από γλυκά δοκίμασε στον κεντρικό τουριστικό δρόμο Istiklal Caddesi . Υπάρχει εκεί ένα φοβερό ζαχαροπλαστείο - ξενοδοχείο . Θα το καταλάβεις από έναν τεράστιο μπακλαβά που κρέμεται στην βιτρίνα του και τρέχουνε σιρόπια παντού Υπάρχει και ένα άλλο γνωστό ζαχαροπλαστείο που έχει και υποκατάστημα στο Σύνταγμα και φέρνει κάθε μέρα γλυκά με το αεροπλάνο - αλλά στον δρόμο που σου λέω , ήτανε αναμφισβήτητα τα καλύτερα και πιο προσεγμένα γλυκά . Αυτός ο δρόμος είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται στο παρακάτω λινκ όπως και όλα τα αξιοθέατα της Πόλης http://www.greek-movies.com/shows.php?s=16&l=&y=&c=2

τα μπαχαρικά που σου έλεγα είναι στην <<Αιγιπτιακή αγορά των μπαχαρικών>>

Το τσάι τους είναι ένα δυνατό χαρμάνι , πιο τονωτικό και από καφέ , το σερβίρουνε σε μικρά κυπελλάκια με κύβους καφέ ζάχαρης που τους βάζεις στο στόμα σου και μετά πίνεις το τσάι αργά αργά

Έχουνε και ένα επιδόρπιο-ρόφημα αράνι ή αριάνι κάπως έτσι , μην πάρεις είναι σαν αραιωμένο γιαούρτι με τόνους αλάτι

τέλος και άσχετο με σένα , επειδή είπα αυτό το <<πέφτουλες>> , σε κάθε περίπτωση και σε όλους τους τομείς είναι καλύτεροι οικοδεσπότες από τους έλληνες . Στο παζάρι να αγοράσεις δερμάτινη ζώνη , θα στην κόψει στα μέτρα σου , στο κατάστημα να πας να αγοράσεις ρούχα , θα σου έχει στο δοκιμαστήριο δερμάτινες παντόφλες , στον δρόμο να χαθείς θα σε ακολουθήσουνε για να σου δείξουνε τον δρόμο και αν σου φέρουνε λάθος φαί , σε χρόνο ντετε θα το μαζέψουνε να φέρουνε το σωστό

στο Τοπ Καπί , είναι ένα παλάτι διατηρημένο όπως αιώνες πριν ακόμα και στην επίπλωση , στους πολυέλαιους και στα υφάσματα , άμα σου αρέσουνε αυτά πήγαινε απλά είναι πολύ κιτς και με ακριβό εισητήριο

αυτά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 09-07-09 στις 06:14.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 20:00, 01-07-09:

ρε σιδ, μαζι ειχαμε παει κωνσταντινουπολη??

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:49, 18-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Να γράψω κι εγώ το κατιτίς μου για το Παρίσι.
Στον πύργο του Αιφελ για να ανεβείς πρέπει να περιμένεις μινιμουμ κανα 2ωράκι, οπότε προτίνω να το αφήσετε και να πάτε στο Monparnase (διπλα στη gallery lafayette) όπου δεν έχει καθόλου κόσμο και έχει σχεδόν την ίδια θέα.
Οπωσδήποτε Disneyland. Εμείς είμασταν χειρότεροι από τα παιδάκια!
Εκτός από Λούβρο οπωσδήποτε Μουσείο Ορσαί. (Για όσους τους αρέσουν η γλυπτική και η ζωγραφική)
Βερσαλίες λένε αλλά μη βγάλετε εισητήριο και για τους κήπους. Μετά το παλάτι δεν θα έχετε κουράγιο ούτε μέχρι το μετρό να πάτε.
Must η Λαβιλετ (πόλη των επιστημών) και το πλανητάριο. Μπείτε ακόμα κι αν δεν ξερετε Γαλλικά, αξίζει. Υπάρχει και το Geode το οποιο πρέπει να είναι ακόμα καλύτερο, αλλά εμείς δεν πήγαμε.
Σακρ Κερ στη Μονμάρτη και Νοτρ Νταμ αξίζουν πολύ. Φάτε κρεπα ζαμπόν -τυρί στο μπιστρό απέναντι από τη Νοτρ Νταμ. Η πιο νόστιμη κρέπα που έχω φάει τελευταία.
Aν δεν ξέρετε καλά γαλλικά προτιμήστε να τρώτε μόνο ότι είστε σίγουροι ότι καταλαβαίνετε τι είναι. Εγώ την πρώτη μέρα παρήγγειλα νεφρά φρικασέ!!!

Πολύ προσοχή με τσάντες και πορτοφόλια καθώς και με οποιονδήποτε προσφερθεί να σας βοηθήσει να βγάλετε εισητήρια από μηχάνημα, να σας κουβαλήσει τσάντες κλπ.
Επίσης κοιτάτε πάντα τις τιμές στα καφέ και τα εστιατόρια που είναι αναρτημένες απέξω καθώς είναι αρκετά ακριβή πόλη.

Μη βγάλετε την paris visite (μια κάρτα για απεριόριστες μετακινήσεις με τα ΜΜΜ για 1 έως 6 μέρες) καθώς απότι καταλάβαμε το πακέτο των 10 εισητηρίων συμφέρει καλύτερα, ιδίως αν είστε του περπατήματος.
Αν είστε τυχεροί και πάτε την πρώτη βδομάδα του μήνα, να ξέρετε ότι την 1η Κυριακή κάθε μήνα είναι ελεύθερη η είσοδος στα μουσεία.
εγώ περίμενα μόνο 5λεπτά στην ουρά γιατί όπως εξήγησα πήγα 9:30 το πρωί από τις 10:00 και μετά γίνεται πανικός

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:26, 12-10-09:

μόναχο

για φτιάξτε λίστα γιατί σε λίγο καιρό πετάω! 4 μέρες θα μείνω

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:20, 01-11-09:

Αυτα που εμειναν σε εμενα αξεχαστα ειναι

γαλλοιταλικη ριβιερα, Καννες, Μοντε Καρλο, Μονακο, Νικαια, Φλωρεντια, Ρωμη

Καζινο, μεσαιωνικο χωριο Σαν Πωλ ντε Βανς, Νοτρ Νταμ, Μουσειο αρωματων στις Καννες Φραγοναρ(δε μου αρεσαν τα αρωματα, πολυ βαρια.. και ετσι δεν αγορασα)
Φλωρεντια πολη φανταστικη αλλα πανακριβη, απλησιαστα τα μαγαζια ενδυσης, Ρωμη αξιζει το Βατικανο!

Τσεχια, Ουγγαρια επισης φανταστικα (Πραγα- Καρλοβυ βαρυ σας επισυναπτω μια εικονα που ειχα τραβηξει κει, ειναι σαν πινακας ζωγραφικης)
Κρουαζιερα στον Δουναβη οπωσδηποτε κι αν προκειται για ζευγαρι ακομα καλυτερα!

Τυνησια για οσους αρεσκονται στη ..ζεστη.. αυτο μου χει μεινει και δεν την αντεξα

Θα επανελθω, λατρευω τα ταξιδια και ευελπιστω και φετος να ταξιδεψω Ευρωπη.

καρλοβυ βαρυ

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2051.jpg
Εμφανίσεις:  108
Μέγεθος:  786,3 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 01-11-09 στις 20:49. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών posts
Παράθεση

LAZARUS (ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LAZARUS
Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O LAZARUS έγραψε στις 21:39, 27-01-10:

παιδιά, έχω προγραμματίσει άμεσα Λισσαβώνα. Πήγε κανείς πρόσφατα;

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 19:35, 17-10-10:

Αγγλία, Stratford-upon-Avon. πανέμορφη πόλη, λουλουδιασμένη, χαρούμενη. πολλά μαγαζιά έχουν ονόματα εμπνευσμένα από το βίο και την πολιτεία του William Shakespeare, μιας και αυτή η υπέροχη πόλη αποτελεί γενέτειρά του! αξίζει κανείς να δει και το σπίτι του,στο κάθε δωμάτιο του οποίου υπάρχει ξεναγός που ενημερώνει για τη χρησιμότητα και την ιστορία του δωματίου. μάλιστα στον κήπο, ηθοποιοί παίζουν αποσπάσματα από τα έργα του! αξίζει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 20:35, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
Αγγλία, Stratford-upon-Avon. πανέμορφη πόλη, λουλουδιασμένη, χαρούμενη. πολλά μαγαζιά έχουν ονόματα εμπνευσμένα από το βίο και την πολιτεία του William Shakespeare, μιας και αυτή η υπέροχη πόλη αποτελεί γενέτειρά του! αξίζει κανείς να δει και το σπίτι του,στο κάθε δωμάτιο του οποίου υπάρχει ξεναγός που ενημερώνει για τη χρησιμότητα και την ιστορία του δωματίου. μάλιστα στον κήπο, ηθοποιοί παίζουν αποσπάσματα από τα έργα του! αξίζει!
Προσωπικά δεν θα το πρότεινα. Εκτός πια και αν κάποιος έχει τόσα στην Αγγλία που του έμεινε να δει αυτό. Η πόλη δεν έχει κάτι το τόσο ιδιαίτερο θα έλεγα. Όμορφη βέβαια, άλλα όμορφη όπως οι μικρές πόλεις της Αγγλίας. Άλλες έχουν και περισσότερο πράσινο.Όσο για το μουσείο του Σέξπιρ δίνεις 10 λίρες αν θυμάμαι καλά για 15 λεπτά υπόθεση. Έχουν βάλει και 2-3 βίντεο στην διαδρομή, και 2-3 ξεναγούς για να 'γεμίσει' το μουσείο.

Και αφού μπήκα στον κόπο να απαντήσω θα πω τι νομίζω ότι αξίζει το περισσότερο στην Αγγλία. (εκτός Σκοτίας/Ουαλίας)

Isle of Wight.

Πρόκειται για ένα νησάκι νότια της Αγγλίας. Πραγματικά αξίζει. Από κάθε άποψη, φυσική ομορφιά, αξιοθέατα, αγγλική παράδοση. Θα προσπαθήσω να το αναλύσω λίγο περισσότερο.

Κύρια Αξιοθέατα:

Μπορεί κάποιος να δει το καλοκαιρινό παλάτι της Βικτορίας επιπλωμένο όπως το άφησε η ίδια με τεράστιους κήπους, πραγματικά πανέμορφο. Είναι πρωτότυπο γιατί εκτός από τα κλασσικά βικτωριανά έπιπλα έχει και ινδικά δωμάτια τα οποία νομίζω όταν δει κάποιος λέει ότι άξιζαν τα λεφτά του. Είναι ολόκληρα διακοσμημένα σε ινδικό στυλ με φοβερά ινδικά αντικείμενα από τις εποχές της αγγλικής Κυριαρχίας. Για όποιον ονειρεύεται να ταξιδέψει στις Ινδίες μια μέρα είναι πολύ ενδιαφέρον.
Έχει κάστρο πολύ καλά διατηρημένο το Calisburg Castle το οποίο έχει και αυτό ιστορικό ενδιαφέρον και βρίσκεται και σε εξαιρετική τοποθεσία. Μπορεί να περπατήσει κανείς κατά μήκος των πολεμίστρων, να δει αντικείμενα της εποχής και άλλα τέτοια μεσαιωνικά.
Έχει μοναδικό μουσείο/μαγαζί με μαργαριτάρια που είναι και τα περισσότερα που έχω δει μαζεμένα.

Φυσική ομορφιά:
Το νησί είναι καταπράσινο και πανέμορφο. Αν ανεβεί κάποιος σε ψηλότερους λόφους μπορεί να απολαύσει φοβερή θέα με την θάλασσα στο βάθος. Έχει πανέμορφες παραλίες! Ειδικά η Sand down είναι μια τεράστια παραλία πολύ εντυπωσιακή. Βέβαια θα μου πείτε τι να μας πούνε από παραλίες οι Άγγλοι. Αλλά, θα έλεγα ότι έχουν μια άλλη ομορφιά εκεί λόγω απόκρημνων βράχων και διαφορετικής μορφολογίας.
Φυσικά μπορεί κάποιος να δει τα Needles! Στο νότιοδυτικό άκρο του νησιού τα βράχια σχηματίζουν περίεργες..βελόνες μέσα στη θάλασσα και το φυσικό τοπίο που αντικρίζει κανείς είναι πολύ ενδιαφέρον.

Άλλα:
Μπορεί να βρει κανείς πολλές παραδοσιακές pub που παραπέμπουν σε άλλο αιώνα και να φάει παραδοσιακή αγγλική κουζίνα.
Υπάρχει φάρμα ζώων όπου μπορεί να πάει κανείς και να ταίσει και να παίξει με λαγουδάκια, κατσικάκια, λάμα, και διάφορα άλλα ζωάκια που έχει πολύ πλάκα.
Έχει και water park αλλά σε αυτό δεν πήγα οπότε δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.
Έχει κάθε Ιούνιο ένα από τα μεγαλύτερα music festivals (κυρίως rock) στην Αγγλία.

Οι άνθρωποι στην 'στεριά' της Αγγλίας λένε ότι το Isle of wight είναι μονίμως πάνω από 10 χρόνια πίσω. Και όντως εκεί νιώθεις μια άλλη αίσθηση της Αγγλίας που δεν την νιώθεις άλλου. Επίσης, σχεδόν όλοι οι κάτοικοι είναι Άγγλοι και λέγεται ότι είναι το πιο 'χαλαρό' μέρος της Αγγλίας μιας και φημολογείται ότι πάνω από το 80% των κατοίκων κάνουν χρήση μαριχουάνας!

Χμ, το ποστ μου βγήκε μεγαλύτερο από όσο περίμενα Εκτός από Isle of Wight προτείνω Bath (φαντάζομαι έχει ξαναπροταθεί) Loo, Penzance, Brighton και Bourton on the Water. Αλλά εμένα η αγάπη μου είναι το Isle of Wight

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 20:38, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Προσωπικά δεν θα το πρότεινα. Εκτός πια και αν κάποιος έχει τόσα στην Αγγλία που του έμεινε να δει αυτό. Η πόλη είναι σχετικά αδιάφορη συγκριτικά με άλλες Αγγλικές. Όμορφη βέβαια, άλλα όμορφη όπως οι μικρές πόλεις της Αγγλίας. Άλλες έχουν και περισσότερο πράσινο.Όσο για το μουσείο του Σέξπιρ δίνεις 10 λίρες αν θυμάμαι καλά για 15 λεπτά υπόθεση. Έχουν βάλει και 2-3 βίντεο στην διαδρομή, και 2-3 ξεναγούς για να 'γεμίσει' το μουσείο.

Και αφού μπήκα στον κόπο να απαντήσω θα πω τι νομίζω ότι αξίζει το περισσότερο στην Αγγλία. (εκτός Σκοτίας/Ουαλίας)

Isle of Wight.

Πρόκειται για ένα νησάκι νότια της Αγγλίας. Πραγματικά αξίζει. Από κάθε άποψη, φυσική ομορφιά, αξιοθέατα, αγγλική παράδοση. Θα προσπαθήσω να το αναλύσω λίγο περισσότερο.

Κύρια Αξιοθέατα:

Μπορεί κάποιος να δει το καλοκαιρινό παλάτι της Βικτορίας επιπλωμένο όπως το άφησε η ίδια με τεράστιους κήπους, πραγματικά πανέμορφο. Είναι πρωτότυπο γιατί εκτός από τα κλασσικά βικτωριανά έπιπλα έχει και ινδικά δωμάτια τα οποία νομίζω όταν δει κάποιος λέει ότι άξιζαν τα λεφτά του. Είναι ολόκληρα διακοσμημένα σε ινδικό στυλ με φοβερά ινδικά αντικείμενα από τις εποχές της αγγλικής Κυριαρχίας. Για όποιον ονειρεύεται να ταξιδέψει στις Ινδίες μια μέρα είναι πολύ ενδιαφέρον.
Έχει κάστρο πολύ καλά διατηρημένο το Calisburg Castle το οποίο έχει και αυτό ιστορικό ενδιαφέρον και βρίσκεται και σε εξαιρετική τοποθεσία. Μπορεί να περπατήσει κανείς κατά μήκος των πολεμίστρων, να δει αντικείμενα της εποχής και άλλα τέτοια μεσαιωνικά.
Έχει μοναδικό μουσείο/μαγαζί με μαργαριτάρια που είναι και τα περισσότερα που έχω δει μαζεμένα.

Φυσική ομορφιά:
Το νησί είναι καταπράσινο και πανέμορφο. Αν ανεβεί κάποιος σε ψηλότερους λόφους μπορεί να απολαύσει φοβερή θέα με την θάλασσα στο βάθος. Έχει πανέμορφες παραλίες! Ειδικά η Sand down είναι μια τεράστια παραλία πολύ εντυπωσιακή. Βέβαια θα μου πείτε τι να μας πούνε από παραλίες οι Άγγλοι. Αλλά, θα έλεγα ότι έχουν μια άλλη ομορφιά εκεί λόγω απόκρημνων βράχων και διαφορετικής μορφολογίας.
Φυσικά μπορεί κάποιος να δει τα Needles! Στο νότιοδυτικό άκρο του νησιού τα βράχια σχηματίζουν περίεργες..βελόνες μέσα στη θάλασσα και το φυσικό τοπίο που αντικρίζει κανείς είναι πολύ ενδιαφέρον.

Άλλα:
Μπορεί να βρει κανείς πολλές παραδοσιακές pub που παραπέμπουν σε άλλο αιώνα και να φάει παραδοσιακή αγγλική κουζίνα.
Υπάρχει φάρμα ζώων όπου μπορεί να πάει κανείς και να ταίσει και να παίξει με λαγουδάκια, κατσικάκια, λάμα, και διάφορα άλλα ζωάκια που έχει πολύ πλάκα.
Έχει και water park αλλά σε αυτό δεν πήγα οπότε δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.
Έχει κάθε Ιούνιο ένα από τα μεγαλύτερα music festivals (κυρίως rock) στην Αγγλία.

Οι άνθρωποι στην 'στεριά' της Αγγλίας λένε ότι το Isle of wight είναι μονίμως πάνω από 10 χρόνια πίσω. Και όντως εκεί νιώθεις μια άλλη αίσθηση της Αγγλίας που δεν την νιώθεις άλλου. Επίσης, σχεδόν όλοι οι κάτοικοι είναι Άγγλοι και λέγεται ότι είναι το πιο 'χαλαρό' μέρος της Αγγλίας μιας και φημολογείται ότι πάνω από το 80% των κατοίκων κάνουν χρήση μαριχουάνας!

Χμ, το ποστ μου βγήκε μεγαλύτερο από όσο περίμενα Εκτός από Isle of Wight προτείνω Bath (φαντάζομαι έχει ξαναπροταθεί) Loo, Penzance, Brighton και Bourton on the Water. Αλλά εμένα η αγάπη μου είναι το Isle of Wight
τα λεφτά όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση του χώρου. είναι σπίτι πολλών αιώνων και έχει έξοδα.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 20:49, 17-10-10:

τα λεφτά όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση του χώρου. είναι σπίτι πολλών αιώνων και έχει έξοδα.
Δυστυχώς, δεν συμβαίνει αυτό. Μιλάμε για ένα σπιτάκι τόσο δα και έχουν χιλιάδες επισκέπτες. Και μιας και το ανέφερα προηγουμένως το παλάτι της Βικτορίας που είναι τεράστιο και έχει κήπους άπειρων στρεμμάτων, όλα στην τρίχα, έχει εισιτήριο 10.90 λίρες (και για του λόγου το αληθές: http://www.english-heritage.org.uk/d...osborne-house/ τα εισιτήρια τα λέει στα δεξιά) Ενώ το σπιτάκι του Σαίξπηρ έχει 12.5 λίρες παρακαλώ (http://houses.shakespeare.org.uk/tickets.html)

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H grotesque_mask έγραψε στις 21:02, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Δυστυχώς, δεν συμβαίνει αυτό. Μιλάμε για ένα σπιτάκι τόσο δα και έχουν χιλιάδες επισκέπτες. Και μιας και το ανέφερα προηγουμένως το παλάτι της Βικτορίας που είναι τεράστιο και έχει κήπους άπειρων στρεμμάτων, όλα στην τρίχα, έχει εισιτήριο 10.90 λίρες (και για του λόγου το αληθές: http://www.english-heritage.org.uk/d...osborne-house/ τα εισιτήρια τα λέει στα δεξιά) Ενώ το σπιτάκι του Σαίξπηρ έχει 12.5 λίρες παρακαλώ (http://houses.shakespeare.org.uk/tickets.html)
χμ δεν ξέρω με ποιο κριτήριο καθορίζουν τιμές...οπότε δεν ξέρω τι να πω

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:21, 17-10-10:

Για Ιρλανδία έχει κανείς προτάσεις; Σκέφτομαι μήπως πάω τον Μάιο..

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hastalamuerte
Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O hastalamuerte έγραψε στις 00:41, 31-12-10:

Χμμμμ

Από Ιρλανδία ξέρω μόνο Δουβλίνο (γιατί εκεί έχω πάει) και από αξιοθέατα στο Δουβλίνο ξέρω πολύ καλά τη Temple Bar (γιατί εκεί έχω ξημεροβραδιαστεί!). Πάντως μην παραλήψεις να επισκεφτείς το μουσείο της Guinness και το παλιό αποστακτήριο του Jameson. Και το ποτό με το μαλακό ε!

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 21:34, 10-01-11:

Ευρωπη ...τι δεν πρεπει να χασουμε:Φλωρεντια,Πραγα ,Βουδαπεστη,Αμστερνταμ
Που θα ηθελα να παω:Σεβιλλη,Λισαβωνα,Μαροκο,Τυνησια, Ιορδανια,Συρια

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:45, 10-01-11:

Όσοι πάτε Νότια Γαλλία, μην χάσετε την γραφική πόλη Arles. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από την Cannes.

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 09:54, 05-06-11:

Βιέννη και Ουτρέχτη. Από τις πιο ωραίες πόλεις που έχω πάει.
Και γενικά Ολλανδία, είναι μικρή και ωραία χώρα, και ειδικά κάποιες πόλεις που δεν είναι τόσο γνωστές είναι πολύ όμορφες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος00753684 (Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος00753684
Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Γιώργος00753684 LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL έγραψε στις 14:35, 05-06-11:

Πολυ ωραια είναι στη Ιταλία και στη Γαλλια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:50, 07-06-11:

Στην Βουδαπέστη τι έχετε να προτείνετε;;;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:15, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Στην Βουδαπέστη τι έχετε να προτείνετε;;;

Προτείνω ''γκούλας'' και κρουαζιέρα στον Δούναβη

Δεν προτείνω τους Ούγγρους

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:03, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

Εσυ ειδικα, ετσι που το πας, σε λιγο δε θα προτεινεις ουτε καν τους Ελληνες!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 08:51, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Προτείνω ''γκούλας'' και κρουαζιέρα στον Δούναβη

Εκτός από αυτό το φαί, που μόνο από περιέργεια θα δοκιμάσω, υπάρχουν μέρη για αθλήματα στην φύση;

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εσυ ειδικα, ετσι που το πας, σε λιγο δε θα προτεινεις ουτε καν τους Ελληνες!
χαχαχα Γιατί τι έχουν οι Ούγγροι;;;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:44, 08-06-11:

Εκτός από αυτό το φαί, που μόνο από περιέργεια θα δοκιμάσω, υπάρχουν μέρη για αθλήματα στην φύση;
Για αθλήματα στη φύση δεν ξέρω, για τις μπύρες ξέρω
Πάντως, κατά τα δικά μου γούστα, απόλαυσα το ανάκτορο Σάντορ και την Εθνική Πινακοθήκη.

χαχαχα Γιατί τι έχουν οι Ούγγροι;;;
Είναι πολύ ....... ψηλοί!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cicano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cicano
H cicano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H cicano έγραψε στις 17:32, 04-08-11:

Όσοι δεν έχετε πάει να πάτε Βαρκελώνη. Είναι πολύ όμορφη και συμμαζεμένη πόλη με χαμογελαστούς κατοίκους. Θα σας αρέσει

Παράθεση

andre

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη andre
Ο andre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O andre έγραψε στις 21:01, 21-08-11:

Δε ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος πριν αλλά...Βενετία...είναι πάαααρα πολύ γραφικό και ωραίο μέρος. Είχα πάει Οκτώβρη - Νοέμβρη και ούτε μύριζε, ούτε έβρεχε πολύ...τέλειο μέρος!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H grotesque_mask έγραψε στις 02:49, 21-12-11:

1.σκωτία - εδιμβούργο. παραμυθένια πόλη! απ' τις αγαπημένες μου
2.το πολυαγαπημένο μου λονδίνο φυσικά

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 10:56, 21-12-11:

Για οποιον ξερει σκι και θελει να παει καπου κοντα..Bansko!
περασα πολυ ωραια και εχει και φοβερες πιστες

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 03:40, 23-12-11:

1.σκωτία - εδιμβούργο. παραμυθένια πόλη! απ' τις αγαπημένες μου
2.το πολυαγαπημένο μου λονδίνο φυσικά
Απφφφ αυτό μπήκα να γραψω τωρα!
Προχθες ημουν Εδιμβουργο και περασα παρα πολυ ωραια.
Βασικα χαζεψα με την πολη...
Η αρχιτεκτονικη των κτιριων της ειναι αρμονικοτατη..σε μεταφερει σε αλλους κοσμους..σε αλλους καιρους!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:52, 07-02-12:

Την Παρασκευή φεύγω για 3ήμερο Άμστερνταμ.
Όποιος έχει πάει και έχει να προτείνει κάτι που δεν πρέπει να χάσω (εκτός από τα κλασσικά ΝΕΜΟ, Van Gogh, Rembrandt και Red Light District) παρακαλείται να παραθέσει πληροφορίες asap. Δεχόμαστε επίσης πληροφορίες για εστιατόρια και μπαράκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vasool (Βασω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vasool
H Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H Vasool έγραψε στις 22:47, 10-02-12:

Convert Garden στο Λονδινο. Περασα μια φορα μερα μεσημερι με πολυ κοσμο και μια αργα (για τους αγγλους) το βραδυ. Απλα πολυ πολυ ομορφα
Γενικοτερα λατρεψα το Λονδινο! Οποιος βρεθει εκει να μην παραλειψει να σταματησει σε μια παμπ για να φαει κατι "roasted" (εγω δοκιμασα κοτοπουλο. απλα υπεροχο )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:25, 16-02-12:

Με ένα ταξίδι στην Ελβετία μπορεί κάποιος να γνωρίσει την κουλτούρα τριών λαών της Ευρώπης, σε ένα μέρος: των Γερμανών, των Γάλλων και των Ιταλών.

Μία πρώτη γεύση μπορείτε να πάρετε από τα Ελβετικά τρένα. Δίπλα σε κάθε παράθυρο, υπάρχουν ταμπέλες με την κλασική προειδοποίηση "Μην σκύβετε" στις τρεις εθνικές γλώσσες.
Ωστόσο, έχει ενδιαφέρον το ΠΩΣ είναι γραμμένες.

1. Γερμανικά: Nicht Hinauslehnen (Μην σκύβετε). Απότομο και κοφτό, λες στον Γερμανό ΜΗΝ κάνεις αυτό και υπακούει.
  2. Γαλλικά: Ne Pas Se Pencher Au Dehors (Μην σκύβετε έξω). Ίδιο νόημα, αλλά πιο ευγενικό. Ο Γάλλος θέλει να του πεις και ένα s'il vous plaît για να κάνει κάτι.
  3. Ιταλικά: E Pericoloso Sporgersi. Είναι επικίνδυνο να σκύβετε έξω.

Αντίστοιχες ιστορίες από τον Ελβετικό στρατό δείχνουν τα ίδια πράγματα.
Στην ακόλουθη ιστορία, κάπου στην Ελβετία, οι στρατιώτες είχαν εγερτήριο στις 09:00. Εκείνη την ώρα έπρεπε να παρουσιαστούν έτοιμοι, ξυρισμένοι και καλογυαλισμένοι.
  1. Οι Γερμανο-Ελβετοί ήταν εκεί έτοιμοι από τις 9 παρά πέντε, σε πλήρη παράταξη, τηρώντας απόλυτη πειθαρχία.
  2. Οι Γαλλο-Ελβετοί δεν έβρισκαν λόγο να το κάνουν αυτό τόσο νωρίς. Ωστόσο, 9 η ώρα νταν ήταν στις θέσεις τους, με την φινέτσα που τους διακρίνει.
  3. Οι Ιταλο-Ελβετοί ερχόντουσαν 9 και πέντε, τραγουδώντας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 30-09-12 στις 00:39.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 20:49, 03-03-12:

Ευρώπη - Τι δεν πρέπει να χάσουμε το θέμα....

πάμε,

- Ψαροταβέρνες στο Sines (Πορτογαλία), σαρδέλλα στην σχάρα η ξιφία με τα καλύτερα κρασιά του πλανήτη και
μπαράκια σε αυλές (καλοκαίρι), καλντερίμια, βουτιές στον Ατλαντικό.
- Βόλτες στην Ramblas στην Μπαρτσελόνα (προσέχτε τους Μαροκινούς πορτοφολάδες και τους Τρανσ...αλ χαμηλά προς
το λιμάνι).
- Μακαρονάδες με χειροποίητα μακαρόνια (που φτιάχνονται λίγο πριν το μαγείρεμα) βόρεια Ιταλία (Trieste, Ravenna).
- Βιέννη κέντρο για κανα δυο-τρείς μέρες μόνο...μετά στην δίνει η μυρωδιά απο την καβαλίνα (λολ...άμαξες με άλογα για βόλτα)
- Αγία Πετρούπολη (θερινά ανάκτορα) για καλοκαίρι μόνο.
- Ciorba de burta (πατσάς) για οσους τρώνε και σοκολάτα Poiana , στην Ρουμανία ( Costanza, Mangalia),
- Amsterdam για τα κανάλια με τα σλέπια, sex shows, φούμες καλαματιανό στα σχετικά καφενεία
- Brasov, για καλό μασσάζ, ανανέωση σε ένα καταπράσινο μέρος (Ρουμανία και πάλι)
- Μάλτα (Valetta - Sliema) μεσαιωνικά κτίρια, βόλτες, μπάνια το καλοκαίρι, πολλοι Σκωτσέζοι.
- Ιslas Canarias (Κανάρια νησιά) ηφαιστειογενή, αφορολόγητα, πολλή ζέστη/τουρίστες (άστο καλύτερα)

Δεν πάμε Ελλάδα καλύτερα?

-

Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 21:47, 03-03-12:

Μαλλον τον εαυτό μας θα χάσουμε

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:01, 03-03-12:

Μοσχα:
Κοκκινη Πλατεια.Απλα τεραστια,ενα must see για οσους επισκεπτονται την ρωσικη πρωτευουσα.

Η θεα απο τον Καθεδρικο του Αγιου Βασιλειου

Ο Καθεδρικος του Αγιου Βασιλειου

Η Κοκκινη Πλατεια σε πανοραμικη θεα 360μοιρων.

Το Μετρο της Μοσχας
Το μετρό της Μόσχας λειτούργησε για πρώτη φορά το 1935 και σήμερα εξυπηρετεί 182 σταθμούς με γραμμές μήκους 301 χιλιομέτρων. Είναι το δέυτερο μεγαλύτερο σε επιβατική κίνηση μέσο μαζικής μεταφοράς στον κόσμο μετά το μετρό του Τόκυο, μεταφέροντας καθημερινά περίπου 7 εκατομμύρια επιβάτες!
Ενα κοσμημα!!!

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

padrino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη padrino
H padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H padrino έγραψε στις 02:51, 24-07-12:

αχ! πολύ θα ήθελα να πάω μόσχα, αλλά και τα εισιτήρια είναι ακριβά και εκεί είναι ακριβα απ ότι έχω ακούσει...

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 19:31, 27-07-12:

Κάνε like στην σελίδα και κέρδισε το ταξίδι των ονείρων σου!

Κάνε κλικ εδώ

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:04, 28-07-12:

Ποιός απο εσάς έχει επισκεφθεί το Βερολίνο;

Παράθεση

alesa (Αλεξανδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 13:32, 13-08-12:

Εγω εχω παει τρεις φορες αγγλια,στο Μπαθ και δυο στο Λονδινο!Πρεπει να ανεβειτε στο London Eye και να πατε στο μουσειο της Madame TissauμΗταν τελεια!

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:39, 13-08-12:

Ποιος από εσάς έχει πάει Ισπανία;
Θα κάτσω αρκετό διάστημα εκεί, 3 βδομάδες και θα ήθελα κάποιος να μου πει που αξίζει να πάω, εκτός όμως από γνωστά αξιοθέατα, δηλαδή να μου πει ιδιαίτερα μαγαζιά με ντόπιο φαγητό,με μυστήρια διακόσμηση,ωραία μαγαζιά για βραδινή έξοδο (όχι τίποτα χλαμπατζίπαλα χεχε), ωραία πάρκα και δρόμους με μαγαζιά για ψώνια κλπ κλπ

Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για την πόλη της Γρανάδας αλλά και για τριγύρω περιοχές.

Παράθεση

PanPan2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanPan2
Ο PanPan2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O PanPan2 έγραψε στις 09:23, 17-08-12:

Λισσαβώνα παιδιά και Βερολίνο! Respect και στα δύο!

Παράθεση

gianniakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianniakos
Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε στις 14:48, 22-08-12:

Πρεπει οπωσδηποτε καποιος να παει στην Αμβερσα οπου εχουν το καλυτερο σταθμο τρενου σε ολη την Ευρωπη

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 15:37, 22-08-12:

Eιδικα για εκεινους που πρωτοπανε εξωτερικο και ζητουν κατι οικονομικο, αξιζει πραγματικα η ΡΩΜΗ. Easyjet για μεταφορα και μη φοβηθειτε να μεινετε σε hostel. Eκει παιζεται ολη η φαση. Aν μεινετε κοντα στο κεντρο το μετρο ειναι απειρα εξυπηρετικο, ομως η πολη ειναι τοσο ομορφη που θα προτιματε το περπατημα. Απειρα μερη να δεις, αλλωστε ολοκληρη η πολη ειναι ενα αξιοθεατο. Γραφικες πιατσες(πλατειες), αγαλματα, τεραστια συντριβανια, πινακοθηκες(βιλα μποργκιζ), ενα κομματι της πολης γεματο με πετρινα σοκακια και πολλα αλλα. Το βραδυ δε απειρες γνωριμιες σε χοστελ και ενδιαφερουσα βραδυνη ζωη. Οχι τοσο κλαμπινγκ οσο ενα ποτηρι κρασι στο χερι και αραγμα στα σοκακια. Το φαγητο πεντανοστιμο αρκει να αποφευγετε τις πολλες τουριστοπαγιδες. Μια απτις μακραν καλυτερες εκδρομες που εχω παει. La dolce vita!

Y.Γ ελπιζω να μην ακουστηκα πολυ σαν μπροσουρα τουρστικου γραφειου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickydask : 22-08-12 στις 17:04.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους