Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cosa Nostra
Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 23:51, 23-08-12:

Μ ολα αυτα που διαβασα μου ανοιξατε την όρεξη για ταξίδια......το κακο ειναι οτι δεν εχω χρόνο αυτη την εποχη !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 01:15, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Cosa Nostra
Μ ολα αυτα που διαβασα μου ανοιξατε την όρεξη για ταξίδια......το κακο ειναι οτι δεν εχω χρόνο αυτη την εποχη !!!
Για να είμαι ειλικρινής εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχω λεφτά.

Δεν πειράζει, διαβάζω τα ποστ με τις περιγραφές και παρηγοριέμαι. ^^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Cosa Nostra έγραψε στις 01:22, 24-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Evangeline_
Για να είμαι ειλικρινής εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή δεν έχω λεφτά.

Δεν πειράζει, διαβάζω τα ποστ με τις περιγραφές και παρηγοριέμαι. ^^
Το θέμα ειναι οτι οταν έχεις χρόνο δεν εχεις λεφτα...και οταν εχεις λεφτά δεν έχεις χρόνο........για ταξίδια
οπότε το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο μένεις στ αυγά σου....
Ας παρηγορηθουμε με τα πόστ μεχρι νεωτέρας...

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 17:51, 24-08-12:

Γαλλική Ριβιέρα (Κυανή Ακτή):
Monaco, Nice, Antibes, Cannes

Monaco: Μια πόλη που ο πλούτος φαίνεται κάθε στιγμή. Από αξιοθέατα είναι το παλάτι του Ρενιέ, το καζίνο του Μοντε Κάρλο, τα εμπορικά κέντρα (όπου παθαίνεις πλάκα με τις τιμές), η μαρίνα με τα κότερα, τα πανάκριβα αυτοκίνητα που τα βλέπεις να κυκλοφορούν παντού και γενικότερα η πόλη με την ιδιόμορφη χωροταξία της.

Το ωκεανογραφικό μουσείο του Κουστώ, πραγματικά θα μπορούσε να ήταν και από μόνο του ένας σοβαρός λόγος για να πάει κάποιος στο Μονακό. Πέρα από τα αμέτρητα είδη ψαριών και λοιπών θαλασσινών ειδών που υπάρχουν εκεί, το μουσείο περιλαμβάνει και ομοιώματα καραβιών, κέρινα ομοιώματα μεγάλων εξερευνητών και διάφορα άλλα.

Nice: Η πόλη που ίδρυσαν Έλληνες της αρχαιότητας. Μια βόλτα στην Promenade de Anglais, επίσκεψη στο κάστρο όπου υπάρχουν ελληνικά ψηφιδωτά, περπάτημα στα στενά σοκάκια της Παλιάς Πόλης, είναι από τα πράγματα που πρέπει να κάνει όποιος επισκεφτεί αυτή την πόλη

Antibes: Ένα μικρό παλιό ψαροχώρι, το λιμάνι του οποίου γεμίζει από τα κότερά όσων δεν βρουν θέση(ή χρήματα) για να τα αράξουν στην μαρίνα του Μονακό.

Cannes: Η πόλη που είναι συνδεδεμένη με το φεστιβάλ. Η επίσκεψη στο Palais des Festivals επιβάλλεται (αν δεν είναι αυτοσκοπός). Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι πλάκες έξω από το κτίριο με τα αποτυπώματα καλλιτεχνών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 26-08-12 στις 12:12. Αιτία: Επεξεργασία ανάρτησης μετά από αίτημα του χρήστη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cosa Nostra

Δραστήριο Μέλος

O Cosa Nostra έγραψε στις 18:34, 24-08-12:

Εκει θέλω να πάω τωρά Κυανη Ακτη !!!.....

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:37, 24-08-12:

Έχω πάει στα μέρη που πόσταρε ο Monte Cristo κι ομολογώ ότι είναι από τα αγαπημένα μου... Ιδίως το Μονακό...

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 18:51, 26-08-12:

παιδιά εγώ πήγα Μιλάνο την άνοιξη και μου άρεσε πολύ..δεν πήγα στις λίμνες κυρίως μέσα στη πόλη ήταν πού όμορφα..το μουσείο του da vinci (δεν θυμάμαι πως το λένε ακριβώς) είναι μοναδικό θέαμα για μηχανικούς

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:05, 17-09-12:

Παιδια, ξερει κανεις πως δουλευει η easy jet? Ποια ειναι η διαδικασια δηλαδη να βγαλω εισιτηρια. Πρεπει να εχω πιστωτικη ή μια χρεωστικη αρκει? Η πρεπει να να βγαλω προπληρωμενη? Εχετε ταξιδεψει με αυτην, κι αν ναι, ολα οκ?

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:43, 17-09-12:

Όπως και σε κάθε άλλη αεροπορική, αγοράζεις τα εισιτήρια μέσω διαδικτύου με πιστωτική/προπληρωμένη/χρεωστικη κτλ...

Έχω ταξιδέψει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, δεδομένου ότι πρόκειται για low cost εταιρία!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:53, 17-09-12:

Είχα γράψει και πριν λίγο καιρό σε αυτό το θέμα.

Μα καλά κανένας δεν έχει πάει Ισπανία να με πει 5 πράγματα;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:03, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Είχα γράψει και πριν λίγο καιρό σε αυτό το θέμα.

Μα καλά κανένας δεν έχει πάει Ισπανία να με πει 5 πράγματα;
Λοιποοοον. Οι γονεις ειχαν παει πριν μερικα χρονια στην Ισπανια (Μαδριτη) λοιπον εγω εχω να σου πω το εξης η μαμα μου τη θεωρει την πιο ωραια πολη που εχει ως τωρα επισκεφτει...
γ)Βουδαπεστη
δ)Δρεσδη.Μικρη πολη την εξερευνεις αρκετα ευκολα και με ιστορια σχεδον σαν παραμυθι

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:11, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Λοιποοοον. Οι γονεις ειχαν παει πριν μερικα χρονια στην Ισπανια (Μαδριτη) λοιπον εγω εχω να σου πω το εξης η μαμα μου τη θεωρει την πιο ωραια πολη που εχει ως τωρα επισκεφτει...

Μαδρίτη θα κάτσω μόνο λίγες ώρες
Γρανάδα θα είμαι εγώ

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:01, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette
Όπως και σε κάθε άλλη αεροπορική, αγοράζεις τα εισιτήρια μέσω διαδικτύου με πιστωτική/προπληρωμένη/χρεωστικη κτλ...

Έχω ταξιδέψει και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, δεδομένου ότι πρόκειται για low cost εταιρία!
Πραγματι ειναι πολυ φθηνη κ την ηξερα απο αλλους αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να ταξιδεψω με αυτη. Για ΒΕρολινο που κοιταζω ειναι εξαιρετικα πιο οικονομικη απο αλλες οποτε το σκεφτομαι να τα κλεισω απο εκει, ομως δεν ξερω τη διαδικασια. Δεν εχω κανει ποτε ιντερνετικεσ αγορεσ. Δεν ετυχε...φαντασου οτι παντα απευθυνομαι σε τουριστικα για ναποφευγω το ψαξιμο... Αυτη Μου ζητα καποιον αριθμο καρτας; Που ειναι αυτος; Πανω στην καρτα δεν το γραφει; Το οτι μου Ζητα ολα τα στοιχεια μου δεν ειναι επιφοβο;Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 15:50, 17-09-12:

Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx
Δεν τα παραλαμβάνεις, εκτυπώνεις την απόδειξη που σου έρχεται στο email και πας με αυτήν και την ταυτότητα σου στο αεροδρόμιο. Η θέση σου είναι κλεισμένη ηλεκτρονικά. Όπως θα ήταν και αν απευθυνόσουν σε τουριστικό γραφείο. Απλά το εισητήριο σου θα το πάρεις εκείνη την ώρα από το αεροδρόμιο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 17:57, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παιδια, ξερει κανεις πως δουλευει η easy jet? Ποια ειναι η διαδικασια δηλαδη να βγαλω εισιτηρια. Πρεπει να εχω πιστωτικη ή μια χρεωστικη αρκει? Η πρεπει να να βγαλω προπληρωμενη? Εχετε ταξιδεψει με αυτην, κι αν ναι, ολα οκ?
Τσέκαρε και την RyanAir συνήθως είναι πιο φθηνή. Έμεις όσες φορές έχουμε κλείσει εισητήρια μέσω ιντερνετ πάντα χρησιμοποιήσα προπληρωμένη. Όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι την εταιρία αλλά ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να παρακολουθεί είτε το pc σου είτε την ιστοσελίδα.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Πραγματι ειναι πολυ φθηνη κ την ηξερα απο αλλους αλλα δεν ειχε τυχει ποτε να ταξιδεψω με αυτη. Για ΒΕρολινο που κοιταζω ειναι εξαιρετικα πιο οικονομικη απο αλλες οποτε το σκεφτομαι να τα κλεισω απο εκει, ομως δεν ξερω τη διαδικασια. Δεν εχω κανει ποτε ιντερνετικεσ αγορεσ. Δεν ετυχε...φαντασου οτι παντα απευθυνομαι σε τουριστικα για ναποφευγω το ψαξιμο... Αυτη Μου ζητα καποιον αριθμο καρτας; Που ειναι αυτος; Πανω στην καρτα δεν το γραφει; Το οτι μου Ζητα ολα τα στοιχεια μου δεν ειναι επιφοβο;Επειτα, πως παραλαμβανω τα εισιτηρια, απο που; thanx
Αν δεν ξέρεις την διαδικασία καλό είναι να φωνάξεις κάποιον που ξέρει να σου δείξει ,γιατί ασπούμε η RyanAir σου προτείνει να κλείσεις και αυτοκίνητο και ξενοδοχείο, να ενοικιάσεις εξοπλισμό κ.α. οπότε μπορεί να μπερδευτείς. Επίσης να έχεις υπόψει σου ότι για να βάλεις μέσα βαλίτσα πληρώνεις. Σχετικά με τα στοιχεία σου είναι απόλητα φυσιολογικά αυτά που ρωτάνε, μιας και τα ίδια θα έδινες και στη τουριστική εταιρεία. Τα εισιτήρια τα παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο με την απόδειξη που θα σου στείλουν στο e-mail σου.

Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 21:45, 17-09-12:

Στην ζωη μου ειχα την τυχη να ταξιδεψω στην Ευρωπη αρκετες φορες! Οντως η Πραγα ειναι ονειρικη! Ομως αξεχαστη μου χεει μεινη η βαρκελώνη αχ γεματη αξιοθετα νοστιμα φαγητα κιαυτος ο Γκαουντι ειναι οτι πιο προχω εχω δει στη ζωη μου ! η Βαρκελωνη γενικωτερα ειναι η μονη πολη που θα μπορουσα να μεινω ανετα!!! Επισης εχω παει Κρακοβια της Πολωνιας και ναι εννοειται πως το Αουσβιτσ μου εκανε μεγάλη εντυπωση πραγματικα αξιζει να την επισκεφτητε ανθελετε μια δυνατη εμπειρια... μετα εχω παει και προς Τουρκια μερια 9 στο ευρωπαικο κομματι για μην ειμαι off topic) αλλα δεν τρελαθηκα! Πολύ μπαροκ ηταν η αυστρια!!! Στοχος μου πάντως ειναι να κανω το γυρω της Ισπανιας και να επισκεφτω το θρυλικο Λονδινο!!!!

Παράθεση

eluveitie93 (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eluveitie93
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O eluveitie93 έγραψε στις 22:43, 17-09-12:

Δυστυχως λεφτα για ταξιδια δεν εχω αλλα μαρεσει παρα πολυ να γνωριζω νεες χωρες και τροπους ζωης.Αυτον τον καιρο ειμαι για 20 μερες Βιεννη.Αξιζει να την επισκεφτει κανεις τοσο για την ομορφια της(Λαμπρα παλατια με τεραστιους κυπους,πρασινο παντου και αλλα πολλα) αλλα και για να δει πως ζουνε εκει οι ανθρωποι.Πραγματικα αλλος κοσμος,καμια σχεση η νοοτροπια τους αλλα και η καθημερινοτητα-τροπος διασκεδασης τους με εμας στην Ελλαδα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:17, 19-09-12:

Ευχαριστώ! Τελικα έκλεισα με easyjet κλασσικά μέσω πρακτορείου και γλίτωσα περιττό άγχος! Καλά ταξίδια να χουμε! Παρεπιπτοντως η Πράγα πράγματι ονειρική και παραμυθένια,Αυστρία που αναφέρθηκε εξαιρετικά ψυχρή με καθηλωτικούς ναούς που χάζεψα κυριολεκτικά. Γενικά, το κάθε μέροσ σου αφήνει πάντα μια γεύση. Το Λονδίνο έχει μια βαβούρα κ ταυτόχρονα μια μουντίλα που λάτρεψα κ που φυσικά δε θα πάλευα να τη ζήσω μόνιμα.. Λένε πως το Λονδίνο ή θα το λατρέψει κανείς και θα θέλει συνεχώς να πηγαίνει ή θα το μισήσει δια παντός,γω ανήκω στην πρώτη πάντως!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-09-12 στις 23:31.
Παράθεση

mara20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mara20
Ο mara20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O mara20 έγραψε στις 11:41, 10-10-12:

Αν πάτε βερολίνο δεν πρέπει να χάσετε το μουσείο των ramones !! είναι κοντά στο κέντρο ... θα δείτε σπάνιες φωτογραφίες, παλαιά αντικείμενα τους, όπως και επίσης θα αγοράσετε ωραία accesories, τέλος θα πιείτε και τον καφέ σας άνετα υπό την μουσική των ramones. so HEY HO LETS GO !!

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 11:02, 29-12-12:

Νορβηγία, σιδηροδρομική διαδρομή Myrdal - Flåm (Μύρνταλ - Φλόμ διαβάζεται) Απλά φανταστική!

http://www.visitflam.com/flam-railway/

http://en.wikipedia.org/wiki/Fl%C3%A5m_Line

Παράθεση

city

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη city
Ο city αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O city έγραψε στις 13:15, 15-02-13:

Κάποια στιγμή πρέπει να κάνετε το οδικό ταξίδι με μηχανή ή αυτοκίνητο. Βενετία-Βαρκελώνη. Απίστευτα μέρη. (Ενδεικτικά ο καθένας ακολουθεί άλλο πρόγραμμα βλέπεις βενετία, φλωρεντία, νις, Μονακό Κάννες, Μασσαλία και βαρκελώνη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 17:01, 06-05-13:

Κωνσταντινουπολη. Τωρα που τα χρηματα οσο παει και λιγοστευουν, οι οικονομικοι ταξιδιωτικοι προορισμοι ειναι μια πολυ καλη λυση. Και ναι η Πολη ειναι ενας απο αυτους. Με 300-350Ε απο Αθηνα βγαινει παρα πολυ ανετα το ταξιδι πηγαινελα (συμπεριλαμβανονται μεταφορες, διαμονη σε χοστελ, πολλαα σουβενιρ, τα παντα ολα). Πεντε ημερες διαμονη. Η Κωνσταντινουπολη προσφερει απειρα πραγματα να δεις. Αγια Σοφια, τζαμια, παλατια, χαμος. Τα ferry boat να τελουν χρεη ταξι στο βοσπορο, με πολυ χαμηλα ειστηρια και να σου δινεται η δυνατοτητα να πηγαινοερχεσαι ευρωπαικη-ασιατικη πλευρα στο πι και φι. Ειναι πολυ ενδιαφερον να παρατηρεις τις διαφορες μεταξυ πιο παραδοσιακης και πιο συγχρονης τουρκικης κοινωνιας. Α και οσο για το φαγητο. Παναγια μου. Απο μπακλαβαδες μεχρι λουκουμια μεχρι κεμπαπ και λαχματζουν ολα πεντανοστιμα. Βεβαια τα καλυτερα εστιατορια-ζαχαροπλαστεια ειναι χωμενα γι αυτο παντα ρωτας ντοπιους για προτασεις. Νυχτερινη ζωη φουλ καθε μερα σε μια συγκεκριμενη περιοχη. Στεκια ακομη και κλαμπ ευρωπαικων προδιαγραφων. Αλλος κοσμος το βραδυ. Με λιγα λογια, την προτεινω ανεπιφυλακτα αυτη την εκδρομη.

Tips: παντου μα παντου κανεις παζαρια. ακομα και στις τουαλετες!(που ειναι επι πληρωμη πολλες φορες ) και κοριτσια αν ειναι να πατε αφηστε τα κολαν και τα ξοβυζα πισω. εκτος φυσικα αν τα γλοιωδη επιμονα βλεμματα και το χουφτωμα δε σας ενοχλουν.

Υ.Γ χαμαμ. life experience.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickydask : 06-05-13 στις 19:29.
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 17:11, 06-05-13:

Η Τουρκία όμως είναι για τέτοιες εποχές.. Άνοιξη.
Άμα πάτε μέσα στο κατακαλόκαιρο έχει 40 βαθμούς,δεν παλεύεται.
Από Σεπτέμβρη μετά.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:47, 06-05-13:

Ἐγὼ πάντως ποὺ εἶχα πάει στὴν Πόλη χειμῶνα (Φεβρουάριο γιὰ τὴν ἀκρίβεια), τὸ εἶχα εὐχαριστηθεῖ πολύ. Ἤμασταν καὶ τυχεροὶ ἀφοῦ τὶς περισσότερες μέρες εἶχε ἀρκετὸ ἥλιο καὶ μπορέσαμε νὰ τὴ γυρίσουμε καὶ μὲ τὰ πόδια. Μόνο τὴν τελευταία ἡμέρα ποὺ φύγαμε ἔβρεξε... Γενικὰ τὸ κλῖμα ἐκεῖ ἀγγίζει τὸ ἡπειρωτικό, δὲν εἶναι μεσογειακὸ ὁπότε ὑποθέτω ὅτι καὶ τὸ καλοκαῖρι θὰ ἔχῃ πιὸ χαμηλὲς θερμοκρασίες ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα χωρὶς καὶ πάλι νὰ εἶμαι σίγουρος...

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:38, 28-05-13:

Εγω θα σας πω ποιες πολεις ειναι must απο τις χωρες που εχω παει μεχρι στιγμης, ολες Ευρωπαικες.

Το Λονδινο (χωρις σχολια)
Το Παρισι, ειδικα αν πατε ταξιδι με την κοπελα σας.
Το Βερολινο γιατι ειναι η πιο ανεπτυσσομενη πολη στην Ευρωπη και γιατι ειναι πολυ ομορφη πολη.
Το Μοναχο γιατι ειναι παραδοσιακο και εχει ενα στυλ που μονο στη Βαυαρια υπαρχει. Επισης εχει ωραιες γυναικες. Αν πετυχετε και Oktoberfest ακομα καλυτερα.
Τη Βιεννη γιατι ειναι μια απο τις ωραιοτερες πολεις της Ευρωπης, εχει πολλα αξιοθεατα και η Αυστρια ειναι μια ακρως πολιτισμενη χωρα
Τη Ρωμη γιατι εχει πολλα αρχαια μνημεια, ωραια αγορα και ακομα ωραιοτερα παγωτα
Μια Σκανδιναβικη πρωτευουσα, εγω εχω παει Κοπεγχαγη. Ειναι τελειως διαφορετικες απο την υπολοιπη Ευρωπη
Τις Βρυξελλες γιατι ενω ολοι τις υποτιμουν, ειναι πολυ ωραια πολη, εχει καποια αξιοθεατα, ωραιες μπυρες και σοκολατες ενω ειναι και η πρωτευουσα της ΕΕ.
Τη Φρανκφουρτη γιατι ειναι η πιο αμερικανοποιημενη Ευρωπαικη πολη, μεγαλοι δρομοι, μεγαλα αυτοκινητα, πολλα και μεγαλα μαγαζια, ουρανοξυστες και businessmen.

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 11:46, 22-07-13:

Ιταλία
1.οπως και δήποτε πρέπει να επισκεφτεί κανείς το κολοσσαίο φοβερό είναι..
2.ΜΗΝ δοκιμάσετε ιταλική μακαρονάδα, απά απαίσια.. ή τουλάχιστον τα εστιατόρια που μου τη σέρβιραν ήταν κακής ποιότητας, πάντως δεν το συνιστώ
3.δοκιμάστε όμως το ιταλικο παγωτό.. έχει ωραίες ποικιλίες και γεύσεις..
4.δεν προτείνω ακόμη την πιτσα.. ίσως και να σας αρέσει αυτή όμως, δεν ήταν και τόσο τραγική όσο τα μακαρόνια..
5.η Ρώμη έχει ωραία νυχτερινή ζωή, απλώς είναι αρκετά ξεσαλωμένα τα πράγματα.. έχει πολύ κέφι βέβαια.. αν και μου έκανε εντύπωση ότι σερβιραν ποτά σε πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης..! :O
6.πρέπει να πάτε fontana di trevi, είναι ένα πανέμορφο σιντριβάνι των ευχών (και καλά)..
7.piazza de espana στη Ρώμη επίσης.. είναι μια απέραντη πλατεία με πολύ κόσμο και θα την λατρέψετε επίσης αν σας αρέσει να ψωνίζετε μάρκες (ρούχα, παπούτσια)
8.η Πομπηία είναι επίσης κάτι που αξίζει να δείτε, η καμμένη πόλη.. είναι καλοδιατηρημένη και εντυπωσιακή
9.Βατικανό, το αυτόνομο αυτό κρατίδιο έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον αλλά θα πρέπει να συνοδευτεί κανείς από ξεναγό
10.αξίζει απίστευτα να πάτε στη Φλωρεντία, είναι ένα απίστευτο μουσείο όλη η πόλη.. κάθε εικόνα που βλέπεις, ένα πορτραίτο! ο ποταμός Άρνος συνθέτει ένα τέλειο τοπίο, και η γέφυρα όπου είναι επάνω της χτισμένα σπίτια είναι κάτι που πρέπει να δείτε..

όμορφη Ιταλία..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 17:48, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από athinouli
Ιταλία
2.ΜΗΝ δοκιμάσετε ιταλική μακαρονάδα, απά απαίσια.. ή τουλάχιστον τα εστιατόρια που μου τη σέρβιραν ήταν κακής ποιότητας, πάντως δεν το συνιστώ
3.δοκιμάστε όμως το ιταλικο παγωτό.. έχει ωραίες ποικιλίες και γεύσεις..
4.δεν προτείνω ακόμη την πιτσα.. ίσως και να σας αρέσει αυτή όμως, δεν ήταν και τόσο τραγική όσο τα μακαρόνια..

όμορφη Ιταλία..
φαγητο η ιταλια εχει εξαιρετικο, αν βεβαια φας στα τουριστικα που ειναι ειναι διπλα στα αξιοθεατα, τοτε το πιο πιθανο ειναι οτι θα σου σερβιρουν κατι μεταξυ πλαστικου και φελιζολ. Οι αυθεντικες ιταλικες μακαροναδες ειναι εξαιρετικες.

Η πιτσα ειναι διαφορετικης λογικης απο αυτη που φτιαχνουν στην Ελλαδα για αυτο ισως καποιους τους ξενισει

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 18:37, 26-07-13:

To θεμα μου
Λοιπον,δεν εχω ταξιδεψει οσο αλλος κοσμος,αλλα οφειλω να πω,πως οπου εχω παει εχω περασει υπεροχα.

Γαλλια:Ανετα θα εμενα για παντα.
Ειδα βασικα το ποστ του Μοντε Κριστο ,καποιες σελιδες πριν και ηταν πολυ κατατοπιστικος οσον αφορα Μονακο, Νικαια και Καννες.Αν και εχω να προσθεσω οτι οι Καννες δεν εχουν και τιποτα το ιδιαιτερο περα απο το φεστιβαλ που τοτε αξιζει να πας εκει,τις μουτζες των διασημων στα πεζοδρομια και το μπουκαλακι το νερο 2,5 ευρω
Εχω γυρισει τη προβηγκια και μαλιστα με οδικο ταξιδι βλεποντας τη Γαλλικη Ριβιερα,σε ολο της το μεγαλειο.Ονειρεμενα τοπια δε το συζητω και απο λεβαντες αλλο τιποτα. Ειναι πολυ προσεγμενα μερη και οι Γαλλοι,νοτια βασικα,εκει οπου μπορω να εκφερω αποψη γιατι βορεια δεν εχω παει ακομα, ειναι περηφανοι που τα επιδυκνυουν.
Αvignon,aix-en provence,montpellier και γενικα μικρες πολεις και χωρια στοιβαζονται μεσα στο πρασινο
Το βασικο θεμα μας, οπου εχω παει ,ηταν οτι τα μαγαζια 10 11 εκλειναν και μεις κλασσικα τοτε αποφασιζαμε να βγουμε
Επιπλεον,το grasse με την αρωματοποιεια του,το fragonard αξιζει απειρα.
Και εννοειται Μαρσειγ,Μασσαλια τρομερα ομορφη πολη,πιο πολυ και απο μονακο και απο νικαια θεωρω.

Γερμανια:Πηγα στη Νυρεμβεργη και την ειδα για μια μερα...Τρελα της στιγμης,δε θυμαμαι και πολλα..

Ελβετια: Καλα η διαδρομη απο Λοζανη μεχρι Βασιλεια με το τρενο,απλα δεν υπαρχει Εκεινο που προσεξα περισυ που πηγα,ηταν η αρχιτεκτονικη των σπιτιων εκει, η καθαριοτητα, ο σεβασμος στους πεζους για παραδειγμα.
Θυμαμαι ακομα μια παρτιδα σκακι και ενα παγωτο και τον αναλογο περιπατο φυσικα. Επισης,τη Νιον και το πανεπιστημιο εκει της Λοζανης που θα μου μεινει για την αρτιοτητα των εγκαταστεων.
Απο φυσικα τοπια,εννοειται ειχε μπολικα πραγματα να δεις,δε προλαβα κιολας να δω και απειρα αλλα και με οτι εζησα εκει ,ειμαι ικανοποιημενη.(λιγο ψιλοπανακριβα αλλα στην ελβετια εισαι και φυσικα σοκολατες φτγ (πηγα σουπερ μαρκετ και ψωνισα μπολικες)

Σλοβενια: Λιουμπλιανα-Βερνικα.Πηγα πριν ενα μηνα και πραγματικα οτι και να πω ειναι λιγο. Για τι να πρωτομιλησω;; για τη φιλοξενια των ανθρωπων ,για τα πανεμορφα μερη που ειδα, για τα παραδοσιακα γλυκα που αν δεν τα δοκιμασει καποιος χανει,για τη ζωη με τις απειρες εκδηλωσεις και τα φεστιβαλ και τη μουσικη να ξεχειλιζει απο παντου;
Βασικα νομιζω,εδω ειναι το πιο πολυ πρασινο απ ολα τα μερη που εχω επισκεφτει.
Εμαθα παντως διαφορα στοιχεια εκει για την περιοχη,ιστορικα,πολιτικα που ηταν ολα πολυ ενδιαφεροντα.
Η λιουμπλιανα ειναι απο τις πολλεις που πας να ηρεμησεις. Ο ποταμος Λιουμπλιανιτσα που τη διασχιζει, ειναι ενα απο τα ομορφοτερα κομματια της πολης,στο κεντρο της με απειρους δρομους και δρομακια και παραδρομακια μεσα σε στενα ολα φωτισμενα και επισης πεντακαθαρα.Αυτο που μ αρεσε βασικα,ειναι οτι ενδεικνυται για περπατημα(για να μη σχολιασω τις 584 φωτοζ συνολικα,που για μενα σημαινει οτι επαθα πλακα.) Τιμες,ιδιες με Ελλαδα σε γενικες γραμμες.Ααα και ημουν τυχερη που πετυχα φεστιβαλ κρασιου και τοπικων προιοντων και δοκιμασα διαφορα κρασια και οτι αλλο μας κερνουσαν-παλι καλα που δεν τα ανακατεψα :p-
Το Βled που επισκεφτηκα,οπως μου ειπαν,ειναι ενα απο τα δυο μερη που πρεπει να επισκεφτεις οταν πας στη Σλοβενια.
Φανταστειτε,απεραντη εκταση πρασινου και μια λιμνη με ενα νησακι στη μεση( στο οποιο δυστυχως δε μπορεσαμε να παμε λογω αερα) και αναμεσα στο πρασινο και τη λιμνη ο δρομος που τον διασχιζεις και βλεπεις απειρο κοσμο να κανει τη βολτα του και σου πιανεται και το χερι γιατι δεν προλαβαινεις να απαθανατιζεις εκτασεις

Aυστρια πηγα στο Γκρατζ για κανα μισαωρο δεν εχω αποψη και Ιταλια σε διαφορες πολεις αλλα οδικα μονο μεχρι να φτασουμε απο την Ανκωνα στη Γαλλια. χμμ Μιλανο ,βενετια και φλωρεντια που εχω κατσει καποιες ωρες μου αρεσαν εννοειται,αλλα θεωρω οτι θελει και αλλο ψαξιμο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:54, 06-08-13:

Αχχχχ... τι ωραιο τοπικ.... Λοιπον...
Μοναχο ,Γερμανια

Η πρωτευουσα της Βαυαριας! μια πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΗ πολη! Ενα υπεροχο πολιτισμικο κεντρο!!!
1. Η καλυτερη εποχη για το Μοναχο Οκτωμβρης... Περαστε μια βολτα και απο το Oktoberfest
2. Απο Σεπτεμβρη και μετα στο Marienplatz υπαρχει η χριστουγεννιατικη αγορα του Μοναχου απο οπου μπορειτε να αγορασετε αναμνηστικα!
3. Αν βρεθειτε στο Μοναχο μην ξεχασετε να επισκεφτειτε το schloss neuschwanstein το παλατι του Μοναχου
4. Αν ειστε ποδοσφαιροφιλοι.... Μια βολτα στο Allianz Arena στο γηπεδο της FC Bayern München ( ) ειναι οτι καλυτερο
5. Μπορείτε επίσης να πάτε στο μουσείο της BMW.
6. Επειδη το Μοναχο ειναι η πρωτευουσα της Βαυραριας στεγαζει και το αγαλμα της Βαυριας..
7. Επισης το Μοναχο φημιζεται για τα λευκα λουκανικα ( μεταξυ μας ειναι υπεροχα)
8. Επισης αξιζει να επισκεφτείτε το Stachus
9. Τελος επειδη δεν γινεται να πας στην Γερμανια και να μην πας σε μπυραρια προτεινω Villa Flora.
10. Για αναμνηστικα... αυτα ειναι υπεροχα... ( αχχχ.... Θελω τωρα... αλλα τα 3 που εχω τα εχω βαλει στον τοιχο του δωματιου μου)
Περιμενω σχολια

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:12, 06-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Αχχχχ... τι ωραιο τοπικ.... Λοιπον...
Μοναχο ,Γερμανια

3. Αν βρεθειτε στο Μοναχο μην ξεχασετε να επισκεφτειτε το schloss neuschwanstein το παλατι του Μοναχου
Βεβαια να τονισουμε οτι το Neuschwanstein ειναι 130χμ μακρια απο το Μοναχο, κοντα στα συνορα με την Αυστρια

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 23:15, 06-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Βεβαια να τονισουμε οτι το Neuschwanstein ειναι 130χμ μακρια απο το Μοναχο, κοντα στα συνορα με την Αυστρια
λεπτομεριες... Αξιζει ομως!

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:19, 06-08-13:

λεπτομεριες... Αξιζει ομως!
Δν αντιλεγω, βεβαια εχει πολυ περπατημα και θελει να εχει καλο καιρο, εγω ειχα παει Οκτωβρη και δν εβγαιναν φωτο απο την ομιχλη

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 23:21, 06-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δν αντιλεγω, βεβαια εχει πολυ περπατημα και θελει να εχει καλο καιρο, εγω ειχα παει Οκτωβρη και δν εβγαιναν φωτο απο την ομιχλη
Εγω εχω παει Δεκεμβρη. Αντοχες μεσα στο κρυο θελει καλα για τις φωτογραφιες δεν το συζητω... Αν καταφερεις να βγαλεις ομως θα εισαι πολυ τυχερος! Ειναι υπεροχο καστρο και εξωτερικα και εσωτερικα!

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 00:14, 07-08-13:

10. Για αναμνηστικα... αυτα ειναι υπεροχα... ( αχχχ.... Θελω τωρα... αλλα τα 3 που εχω τα εχω βαλει στον τοιχο του δωματιου μου)
Αυτά τρώγονται κι όλας
Αλλά από γεύση είναι λίγο ότι να ναι, όπως και τα λευκά λουκάνικα (σορρυ εμένα με λίγωσαν)
Κατά τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 00:16, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Αυτά τρώγονται κι όλας
Αλλά από γεύση είναι λίγο ότι να ναι, όπως και τα λευκά λουκάνικα (σορρυ εμένα με λίγωσαν)
Κατά τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα
το ξερω ειχα παρει 7 τα εφαγα και αφησα 3 για ενθιμιο τα λευκα λουκανικα πανε με γλυκια μουσταρδα εγω ετσι τα τρωω-εφαγα εκει.
Το Μοναχο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Παράθεση

Εύα..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Εύα..
H Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Εύα.. έγραψε στις 12:24, 07-08-13:

Αξίζει να πας Χριστούγεννα στην Τσεχία;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:24, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Εύα..
Αξίζει να πας Χριστούγεννα στην Τσεχία;
Εξαρτάται βέβαια από το πού θέλεις να πας (η Πράγα είναι πάντα μαγευτική), αλλά και από τον καιρό (απλά δεν μπορείς να φανταστείς τι σου κάνει ο συνδυασμός χαμηλών θερμοκρασιών και υγρασίας...)

Εγώ να προσθέσω στις πληροφορίες που αφορούν το Μόναχο ότι τα Lebkuchen σε σχήμα καρδιάς είναι τα πιο άνοστα που θα βρεις, και καθαρά τουριστικά! Καλύτερα να πάρεις ένα φρέσκο από κάποιο φούρνο, ή έστω από τον Rischart της Marienplatz!

Επίσης:

1. Englischer Garten, για μπύρες, πάπιες, χαλάρωση
  2. Nymphenburg, πολύ εντυπωσιακό κάστρο και εύκολα προσβάσιμο
  3. Τέλειο Käsekuchen στου Mozart, απίθανο... κι είναι κι ένα άλλο στο κέντρο, αλλά δε θυμάμαι το όνομά του.
  4. Γενικά, αν κάνει καλό καιρό, αξίζει να νοικιάσετε ποδήλατο (πχ από τον Dr Bike). Πας παντού! Επίσης μπορείτε να αγοράσετε προς 20 ευρώ ένα μεταχειρισμένο
  5. Όπερα. Είναι από τις πιο φημισμένες στον κόσμο, αξίζει!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:26, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εξαρτάται βέβαια από το πού θέλεις να πας (η Πράγα είναι πάντα μαγευτική), αλλά και από τον καιρό (απλά δεν μπορείς να φανταστείς τι σου κάνει ο συνδυασμός χαμηλών θερμοκρασιών και υγρασίας...)

Εγώ να προσθέσω στις πληροφορίες που αφορούν το Μόναχο ότι τα Lebkuchen σε σχήμα καρδιάς είναι τα πιο άνοστα που θα βρεις, και καθαρά τουριστικά! Καλύτερα να πάρεις ένα φρέσκο από κάποιο φούρνο, ή έστω από τον Rischart της Marienplatz!

Επίσης:

1. Englischer Garten, για μπύρες, πάπιες, χαλάρωση
  2. Nymphenburg, πολύ εντυπωσιακό κάστρο και εύκολα προσβάσιμο
  3. Τέλειο Käsekuchen στου Mozart, απίθανο... κι είναι κι ένα άλλο στο κέντρο, αλλά δε θυμάμαι το όνομά του.
  4. Γενικά, αν κάνει καλό καιρό, αξίζει να νοικιάσετε ποδήλατο (πχ από τον Dr Bike). Πας παντού! Επίσης μπορείτε να αγοράσετε προς 20 ευρώ ένα μεταχειρισμένο
  5. Όπερα. Είναι από τις πιο φημισμένες στον κόσμο, αξίζει!!
Ο αγγλικος κηπος ναι αξιζει αν και τον ξεχασα πανω στην χαρα μου οπως και το αλλο καστρο

Παράθεση

Εύα..

Νεοφερμένος

H Εύα.. έγραψε στις 12:31, 07-08-13:

Naι,βασικά Πράγα σκεφτόμασταν αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:45, 07-08-13:

Να βαλουμε και για μια αλλη αγαπημενη πολη..
Βερολινο, Γερμανια

Η πρωτευουσα της Γερμανιας. Αν και δεν εχω παει ακομα... Θα παω... Το εχω ψαξει πολυ και ετσι:
1. Συνεχιζω να πιστευω πως σε οποια πολη της Γερμανιας και να πας αξιζει να πας χειμωνα... Αν και η αδερφη μου ειχε παει πασχα στο Βερολινο και ειπε οτι ειναι ακομα καλυτερο!
2.πυλη του Βραδενβουργουσιγουρα πρεπει να παω-πατε.
3. siegessäule με εχει μαγεψει αυτο και γι αυτο το προτεινω...
4. τοιχος του Βερολινου να πας στο Βερολινο και να μην πας στο τοιχος? εχει μεγαλη σημασια στην ιστορια της πολης
5. Wannsee αν πατε καλοκαιρακι και πετυχετε σε καλο καιρο... Λογου χαρη οπως αυτες τις μερες που εχουν σκασει στην Γερμανια... Ενα μπανιο εδω ^^ ειναι οτι πρεπει
6. Bergguen Museum
7.To Βερολινο ειναι πρωτευουσα και καθε πρωτευουσα εχει και την βουλη της και ετσι αξιζει να την επισκεφτειτε...
8. Ακομα περισσοτερα θα βρειτε εδω ψαξτε το καθενα ξεχωριστα!
Αγαπαμε και το Βερολινο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:45, 07-08-13:

ΠΡΑΓΑ

Διάφορα:
1. Η γέφυρα του Καρόλου: τουριστική, πολύς κόσμος, αλλά μαγευτική. Βόλτες πάνω-κάτω, συνδέει τα δύο μέρη της παλιάς πόλης, Stare Mesto και Mala Strana.
2. Στη μεριά της Mala Strana δεσπόζει το κάστρο της Πράγας. Μικρή πολιτίτσα, πας άνετα με ΜΜΜ, μαγευτική η εκκλησία στο κέντρο, γραφικά μαγαζάκια, και το παλάτι.
3. Staromestke namesti, η καρδιά της παλιάς πόλης. Γραφική πλατεία, με καφετέριες και άμαξες... Δε θα έτρωγα εκεί στη θέση σου, αλλά μία βόλτα αξίζει...
4. Το Εθνικό Μουσείο, στο τέλος της κεντρικής λεωφόρου Vaclavske Namesti. Επιβλητικό κτίριο, δωρεάν είσοδος και καλές εκθέσεις.
5. Petrin Hill, λόφος στη Mala Stana μεριά, με πανέμορφη φύση και μαγευτική θέα σε όλη την πόλη! Αν θέλεια ανεβαίνεις και στον σιδερένιο πύργο- μίνι Άιφελ, για περισσότερη προοπτική
6. Municipal House. Πανέμορφο μπαρόκ κτίριο, αξίζει ένα πέρασμα. Και η γύρω περιοχή είναι όμορφη.
7. Βόλτα στη Mala Strana. Περίπλοκα σοκάκια με κλίση προς το ποτάμι...
8. Nove Mesto, στις κυβιστικές γειτονιές του 1920-1930...
9. Το Εβραϊκό νεκροταφείο στο Josefhof... εντυπωσιακό, αν και ακριβό, για τα δεδομένα της πόλης.
10. Το Dancing κτίριο του Frank Gehry
11. Ομίως επισκεφτείτε το Μουσείο Mucha, του μεγάλου Art Nouveau καλλιτέχνη... [IMG]file:///C:\Users\OLGAMO~1\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.gif[/IMG], Panskâ 7, Praha 1

Εστιατόρια και φαγητό:
Klub Architektu. Πολύ ατμοσφαιρικό υπόγειο με γοτθικά τόξα και θόλους και πολύ καλό φαγητό!
Kavarna Slavia, παλαί ποτέ στέκι όλων των διανοούμενων
Betlemske kaple
Επίσης έχει πλάκα να φας και κάτι από τα "βρώμικα", τα περίπτερα, που έχει παντού στο δρόμο... Τσέχικο λουκάνικο η κλασικά καπνιστό κρέας.
Πολύ κοντά στο μουσείο Κάφκα έχει ένα εστιατόριο

- Η μπίρα είναι πάμφθηνη, να φάτε οπωσδήποτε Ovocni knedliky, σα γλυκά μπαλάκια άσπρης ζύμης, με γέμιση μούρα και μαρμελάδα-τύπου, με ζεστή κρέμα βανίλια από πάνω...
- Smazny syr, τηγανητό τυρί...
- Διάφορα κρέατα, νόστιμα κρέατα, πάντα με κάποια σάλτσα μούρων...
- Utopenec, ο "πνιγόμενος άνθρωπος" είναι κάτι σα λουκάνικο-κομπόστα, επίσης νόστιμο.
- Καπνιστό κρέας

Τα ΜΜΜ είναι πολύ καλά, πυκνά και τακτικά, μπορείτε να βγάλετε 3ήμερη πχ κάρτα, δες κι εδώ.
Από/Προς το αεροδρόμιο, δείτε αν έχει άμεση ανταπόκριση με ΜΜΜ, αλλιώς έχει και μέσω των ΜΜΜ λεωφορεία προς τα ξενοδοχεία, αλλά και ταξί, στην τελική... Εμείς είχαμε περιμένει πολύ για το λεωφορείο

Dont' s:
1. Κοιτάξτε τις τιμές. Η Πράγα εξακολουθεί να είναι φτηνή, δείτε ποιο εστιατόριο ανήκει σε ποια κατηγορία, και πορευτείτε. Παντού καλά είναι, δεν έχει τόσο κορεσμένο τουρισμό.
2. Μην την πατήσετε για κάποιο ρεσιτάλ κλασικής μουσικής. Παντού παίζουν Μότσαρτ και λοιπά, ντυμένοι μπαρόκ... Ακόμα και μέσα σε εκκλησίες. Δε λέει.
3. Προσοχή τους πορτοφολάδες, ειδικά στη γέφυρα του Καρόλου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εύα..

Νεοφερμένος

H Εύα.. έγραψε στις 12:52, 07-08-13:

ΠΡΑΓΑ

Ω σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!Χρήσιμες πληροφορίες,αλήθεια!Θα τα έχω υπόψη μου αν τελικά πάω!Σε ευχαριστώ και πάλι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-08-13 στις 17:04. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:58, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Εύα..
Ω σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!Χρήσιμες πληροφορίες,αλήθεια!Θα τα έχω υπόψη μου αν τελικά πάω!Σε ευχαριστώ και πάλι!
Τίποτα, χαρά μου !
Όταν πήγα ήταν καλός ο καιρός, και νομίζω βοηθάει πολύ στο να αναδειχτεί η ομορφιά της πόλης... Μία φίλη είχε πάει χειμώνα κι είπε ότι έμπαιναν από το ένα καφέ στο άλλο γιατί κρύωναν πολύ. Αλλά δεν ξέρω αν έπεσε σε εξαιρετικά κρύο καιρό, ή αν είναι γενικά έτσι, πάντως η πόλη είναι μαγική!

Παράθεση

Εύα..

Νεοφερμένος

H Εύα.. έγραψε στις 13:02, 07-08-13:

Τίποτα, χαρά μου !
Όταν πήγα ήταν καλός ο καιρός, και νομίζω βοηθάει πολύ στο να αναδειχτεί η ομορφιά της πόλης... Μία φίλη είχε πάει χειμώνα κι είπε ότι έμπαιναν από το ένα καφέ στο άλλο γιατί κρύωναν πολύ. Αλλά δεν ξέρω αν έπεσε σε εξαιρετικά κρύο καιρό, ή αν είναι γενικά έτσι, πάντως η πόλη είναι μαγική!
Βασικά είναι η πρώτη φορά που θα πάω μόνη μου στο εξωτερικό και έχω λίγο άγχος!
Την πρώτη φορά είχα πάει με γρουπ!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:27, 07-08-13:

Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι
A, να το ξενοδοχείο μας, www.umedvidku.cz. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 07-08-13 στις 13:35. Αιτία: διόρθωση λινκ
Παράθεση

Εύα..

Νεοφερμένος

H Εύα.. έγραψε στις 13:32, 07-08-13:

Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι
A, να το http://www.umedvidku.cz/ μας. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι"
Λέει not found!
Άντε μακάρι να πάω!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 07-08-13 στις 14:32. Αιτία: Διόρθωση link Παράθεσης
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:10, 07-08-13:

Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 15:24, 26-10-13:

Αν πάτε Βενετία μη χάσετε την ''Piazza San Marco'' ..ή πλατεία του Αγίου Μάρκου ελληνιστί...Αν και έχει ιδιαίτερη υγρασία τους καλοκαιρινούς μήνες..είναι υπέροχα! Μπορείτε να δείτε και τα 4 επιχρυσωμένα άλογα τα οποία είχαν κλαπεί από την Κωνσταντινούπολη!Πλέον διακοσμούν τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου!

Παράθεση

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnie Hunter
Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Johnnie Hunter από βαρεμάρα έγραψε στις 15:27, 26-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Αν πάτε Βενετία μη χάσετε την ''Piazza San Marco'' ..ή πλατεία του Αγίου Μάρκου ελληνιστί...Αν και έχει ιδιαίτερη υγρασία τους καλοκαιρινούς μήνες..είναι υπέροχα! Μπορείτε να δείτε και τα 4 επιχρυσωμένα άλογα τα οποία είχαν κλαπεί από την Κωνσταντινούπολη!Πλέον διακοσμούν τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου!
Είναι δυνατόν να πάει κάποιος στη Βενετία και να μην πάει εκεί;

Έχω ακούσει ακόμα ότι τα πρωτότυπα άλογα είναι στο μουσείο (στο παλάτι του Δόγη) και ότι αυτά που κοσμούν τον Άγιο Μάρκο είναι αντίγραφα.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 02:52, 30-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnie Hunter
Είναι δυνατόν να πάει κάποιος στη Βενετία και να μην πάει εκεί;

Έχω ακούσει ακόμα ότι τα πρωτότυπα άλογα είναι στο μουσείο (στο παλάτι του Δόγη) και ότι αυτά που κοσμούν τον Άγιο Μάρκο είναι αντίγραφα.
Ναι μπορεί και να ισχύει και εγώ το έχω ακούσει!Πάντως και πάλι το θέαμα είναι ωραίο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους