Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:49, 31-10-13:

Στη Βενετια ειχα βρεθει την πρωτη φορα καλοκαιρι με 30 βαθμους βραδυ και 99% υγρασια

Εμενα δν μου αρεσε, παραειναι τουριστικη. Αλλα σαν εμπειρια αξιζει να τη δεις με δυο προυποθεσεις 1) Χειμωνα 2) Με την κοπελα σου και κανενα αλλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youhou
Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε στις 13:25, 31-10-13:

Μου ειχε πει ενα παιδι οτι στην Βενετια αγοραζεις σπιτι πολυ φθηνα λογω του κλιματος.
Ξερετε αν ισχυει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnie Hunter
Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Johnnie Hunter από βαρεμάρα έγραψε στις 19:13, 31-10-13:

Αυτό που ξέρω είναι ότι η Βενετία είναι πανάκριβη σε όλα της. Επίσης στην εκπομπή Εικόνες του άλφα ο Δούσης έλεγε ότι οι νέοι πλέον δε μένουν στην ιστορική πόλη της Βενετίας αλλά στα γύρω νησιά λόγω ακριβώς του καιρού. Τώρα για το αν είναι φθηνά τα σπίτια δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα η Βενετία, παρ' ότι είναι πανέμορφη, είναι ταυτόχρονα και βαρετή για να μείνεις καθώς υπάρχει μηδενική (κυριολεκτικά...) νυχτερινή ζωή και πέραν του τουρισμού, δεν υπάρχει αυτό που λέμε «πραγματική ζωή». Γι' αυτό το λόγο εγώ δε θα πήγαινα να μείνω μόνιμα, αλλά εννοείται θα πήγαινα για τουρισμό.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 19:18, 31-10-13:

Ο κοσμος μενει στις κοντινες πολεις, οπως ειναι το Mestre. Η Βενετια οταν οι τουριστες φευγουν, γινεται ενα ερημος τοπος που το μονο που σπαει τη μονοτονια ειναι η μυρωδια απο χασισι σε διαφορα στενα. Ακομα και αν ειναι φθηνα τα σπιτια (που με μια απλη αναζητηση ιταλικου real estate στο ιντερνετ μπορεις να επαληθευσεις) ειναι τελειως αβολο μερος να μενεις, δν μπορεις να εχεις αυτοκινητο, ενδεχεται απο οποιαδηποτε νεροποντη να πλημμυρισεις και εχεις 70% υγρασια 365 μερες το χρονο. Τι να το κανεις?

Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 20:30, 13-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα
Όντως σ' αυτό για τα γκρουπ έχεις δίκιο!Το τι αισχροκέρδεια παίζει δε λέγεται!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 20:33, 13-12-13:

Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι
A, να το ξενοδοχείο μας, www.umedvidku.cz. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι"
Το Tripadvisor δεν θα σου φανεί και πολύ χρήσιμο αν θέλεις φθηνές διακοπές.Μπες κι εδώ http://www.hostelbookers.com/

Παράθεση

fylakas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fylakas
Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O fylakas έγραψε στις 02:28, 24-12-13:

Αν παει κανεις Αγγλια αξιζει να επικεσκεφτει το Alton Towers

Επισης ενα αλλο ωραιο μερος ειναι η Βουδαπεστη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 24-12-13 στις 15:55. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 15:49, 24-12-13:

Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι.
Κακό του κεφαλιού σου!

Παράθεση

Vegasmaster (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vegasmaster
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vegasmaster έγραψε στις 17:32, 24-12-13:

Για όσους αντέχουν τα οικονομικά τους η Αγία Πετρούπολη είναι το κάτι άλλο. Παρίσι και Βενετία είναι επίσης εξαιρετικοί προορισμοί ενώ όσοι είναι λάτρεις του καλοκαιριού θα τους πρότεινα την Βαρκελώνη! Φτηνά, όμορφα και αρκετά ανατολίτικα Κωνσταντινούπολη!

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 19:54, 24-12-13:

Πολύ όμορφα Χριστούγεννα πέρασα πριν λίγα χρόνια στην Ολλανδία, όπου ήμουν φιλοξενούμενος σε συγγενικό σπίτι! Το Άμστερνταμ είναι πολύ όμορφο χριστουγεννιάτικα, όπως και οι μικρές επαρχιακές πόλεις στην Ολλανδία!

Παράθεση

ioanna3kc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioanna3kc
H ioanna3kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ioanna3kc έγραψε στις 15:09, 11-02-14:

Σχετικά με Βερολίνο (που το προτείνω οπωσδήποτε!!!) Από μουσεία, εκτός από το Museum Insel που έχει πολλά μαζεμένα, μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ το Deutsches Historisches Museum. Επίσης, από άνοιξη και μετά είναι τέλεια στους Κήπους του Κόσμου! Είναι ψιλομακριά από το κέντρο, αλλά αξίζει! Και στο ζωολογικό ήταν αρκετά καλά. Αντίθετα, το Sony Center τίποτα σπουδαίο, χάσιμο χρόνου περισσότερο... Εμείς σχεδιάζαμε να πάμε και Potsdam, το είχαμε ψάξει και είναι αρκετά κοντά στο Βερολίνο και βολεύει η συγκοινωνία, ωστόσο το ακυρώσαμε μετά λόγω κούρασης.. όμως νομίζω ότι αν κάποιος πάει Βερολίνο και εχει χρόνο θα είναι ωράια βόλτα να το επισκεφτεί!
Όποιος θέλει να πάει στη Βουλή πρέπει να το έχει κανονίσει ήδη, να στείλει από πριν email να κλείσει και να τσεκάρει πότε έχει ξανάγηση στα αγγλικά (περίπου ένα μισάωρο κρατάει, αλλά ωραία εμπειρία!!)
Από νυχτερινή διασκέδαση θα πω μόνο τα πιο πρωτότυπα, το Madame Claude (το μπαρ που είναι όλα ανάποδα, σε vintage στυλ) και το Klo bar, γιαυτο δεν θα πω τιποτα παραπανω! χαχαχαχα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 12:20, 26-05-14:

ειχα την τυχη να ταξιδεψω ως τωρα Ιταλια κ Τσεχια..
οποτε εχω να πω τα εξης:

μη φυγεις απο Ιταλια
αν δεν εχεις παει να δει το κολοσσαιο
αν δεν πας εστω μια μερα να δεις την απιστευτη φλωρεντια, ταξιδευεις αναγεννηση φορζα!! ειναι ενα σκετο παραμυθι!
αν δεν φας μια μακαροναδα για να διαπιστωσεις οτι δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο
αν δεν φας πιτσα, για να καταλαβεις οτι αλλος την ανακαλυψε και αλλος την τελειοποιησε την πιτσα, ο ελληνας!
αν δεν πας fontana di trevi να κανεις και εσυ μια ευχουλα
αν δε περασεις απο το βατικανο να μορφωθεις λιγακι

μη φυγεις απο Τσεχια
αν δεν πας για μπυρα στο μουστεκ -συμπαθητικες πλατειες με συμπαθητικες μπυραριες-
αν δεν πας καστρουπολη να δεις μεγαλεια και να μορφωθεις ιστορικα
αν δε φας περιφημη κρεατοσουπα
αν δεν πας κρουαζιερα στο μολταβα
αν δεν πας καρλοβυ βαρι να δεις το μεταμορφωμενο γραφικο χωριο -που δεν ειναι πλεον χωριο- του καρολου
αν δεν πας να δεις το αστρονομικο ρολοι
αν δε παρακολουθησεις μαυρο θεατρο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους