Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι φίλος για σένα και πόσο καλός φίλος είσαι εσύ;

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:18, 09-07-07:

Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθειμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

Κι αυτά τα ρωτάω με καθαρή διάθεση περιέργειας κι όχι επειδή θέλω να κάνω κριτική. Επειδή εγώ δεν επενδύω σε αυτούς τους ανθρώπους και σκέφτομαι, μήπως κάνω λάθος; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι από το πώς λειτουργούν οι ανθρώπινες σχέσεις; Μήπως όντως είμαι περίεργη όταν σκέφτομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν θα τα κάνω όλα με τον εκάστοτε σύντροφο/σύζυγό μου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 09-07-07 στις 18:02. Αιτία: bold Για να είναι ξεκάθαρο το νέο θέμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:22, 09-07-07:

Εγω δεν βλεπω αμεση σχεση με το θεμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:29, 09-07-07:

Μπορείς να το κάνεις split, πάντως μην το βγάλεις off-topic please, επειδή για μένα υπάρχει πολύ στενή σχέση και ειλικρινά θα ήθελα απάντηση από όποιον δεν θα πείραζε να απαντήσει.

Έχω συνέχεια αυτές τις σκέψεις, επειδή είμαι σε φάση ανασυγκρότησης φίλων (αποφεύγω φίλους χρόνων επειδή θεωρώ ότι με βάζουν σε τρίτη θέση στην ζωή τους κι όταν δεν συμπαθώ τα έτερα ήμιση το πράγμα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο).

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:32, 09-07-07:

under μου θα στο πω αν και με κάποιο τρόπο πιο πίσω το είχε πει και η doo...
κάποια στιγμή, ο σύντροφος σου, ΕΙΝΑΙ ο καλύτερος σου φίλος...
αν δεν είναι αυτός κι είναι κάποιος άλλος... μάλλον εκεί υπάρχει θέμα "σοβαρότητας" της σχέσης.

Εκεί είναι που χαλάνε κι όλες οι "εγωιστικές" φιλίες...
όταν ο "φίλος" δεν καταλαβαίνει ότι ο άνθρωπος σου, είναι ΕΠΙΣΗΣ φίλος σου και μάλιστα πλέον καλύτερος από αυτόν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:46, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
under μου θα στο πω αν και με κάποιο τρόπο πιο πίσω το είχε πει και η doo...
κάποια στιγμή, ο σύντροφος σου, ΕΙΝΑΙ ο καλύτερος σου φίλος...
αν δεν είναι αυτός κι είναι κάποιος άλλος... μάλλον εκεί υπάρχει θέμα "σοβαρότητας" της σχέσης.

Εκεί είναι που χαλάνε κι όλες οι "εγωιστικές" φιλίες...
όταν ο "φίλος" δεν καταλαβαίνει ότι ο άνθρωπος σου, είναι ΕΠΙΣΗΣ φίλος σου και μάλιστα πλέον καλύτερος από αυτόν.
Ναι, εντάξει, άλλο όμως ρωτάω. Τι είσαι διατεθειμένος να προσφέρεις στον φίλο σου. Αν θεωρείς ότι τον χρειάζεσαι. Και δεν μιλάω για έναν εγωιστή φίλο, αλλά για ένα άτομο που σου έχει φερθεί καλά.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν οι φίλες μου που έχουν "σοβαρές" σχέσεις με αγαπάνε ακόμα. Αν βγαίνουν μαζί μου επειδή θέλουν ή από αγγαρεία θέλοντας να είναι με τον φίλο τους. Αν πρέπει να αποτραβηχτώ τελείως και να συναναστρέφομαι μόνο με "γνωστούς" μέχρι να βρω μόνιμη σχέση. Επειδή σε αυτήν την φάση δεν με καλύπτει κανείς φίλος μου. Και είναι άσχημη φάση και με σκοτώνει να μην μου συμπαραστέκεται κανείς, επειδή έχει να πάει βόλτα με τον έτερον ήμιση. Και σκέψου ότι δεν είμαι καν Ελλάδα για να απαιτώ να πάμε βόλτα ή διακοπές ενώ αυτοί θέλουν να είναι με τον γκόμενο. Δεν μου αφιερώνουν ούτε λίγα λεπτά στο τηλέφωνο, εκτός κι αν το "πιέσω". Και δεν μου αρέσει να πιέζω για ενδιαφέρον.

Εντάξει, μάλλον το γύρισα στο πολύ προσωπικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 09-07-07 στις 18:02.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:48, 09-07-07:

άνοιξε θέμα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:49, 09-07-07:

Δεν μπορώ να τα ξαναγράφω, δεν κάνετε split;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 17:51, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθιμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

Κι αυτά τα ρωτάω με καθαρή διάθεση περιέργειας κι όχι επειδή θέλω να κάνω κριτική. Επειδή εγώ δεν επενδύω σε αυτούς τους ανθρώπους και σκέφτομαι, μήπως κάνω λάθος; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι από το πώς λειτουργούν οι ανθρώπινες σχέσεις; Μήπως όντως είμαι περίεργη όταν σκέφτομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν θα τα κάνω όλα με τον εκάστοτε σύντροφο/σύζυγό μου;
Αυτοί δεν είναι φίλοι. Σε έχουν για να περνάει η ώρα τους όταν ο γκόμενος/σύντροφος ότι ναναι τέλος πάντων δεν είναι διαθέσιμος.
Πολλοί έχουν το θράσσος και το λένε κιόλας.
Αυτοί που είναι ακόμα καλύτεροι είναι ότι με το που γνωρίζουν κάποιον εξαφανίζονται λες και έχουν πατήσει κουμπί. Δεν γνωρίζουν τον άνδρα/γυναίκα στην παρέα επειδή φοβούνται (και συνήθως δεν φοβούνται τους/τις ελεύθερες αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους που έχουν δίπλα τους). Άλλο πράγμα η καχυποψία και να ξέρεις τι σου γίνεται και άλλο το να είσαι αντικοινωνικός επειδή βρήκες γκόμενο. Λες και εσύ δεν υπάρχεις. Λες και δεν ξέρεις ότι αν ο άλλος θα στην κάνει θα στην κάνει ούτως ή άλλως. Φυσικά και θα την κάνει. Και δεν θα το μάθεις κιόλας. Γιατί οι άνδρες δεν γουστάρουν τις κομπλεξικές γυναίκες.

** Δεν μιλάω και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν. Αυτονόητο ότι απλά ανταλλάσουμε απόψεις. Ακόμα και αν επαναλαμβανόμαστε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:56, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Αυτοί δεν είναι φίλοι. Σε έχουν για να περνάει η ώρα τους όταν ο γκόμενος/σύντροφος ότι ναναι τέλος πάντων δεν είναι διαθέσιμος.
Πολλοί έχουν το θράσσος και το λένε κιόλας.
Αυτοί που είναι ακόμα καλύτεροι είναι ότι με το που γνωρίζουν κάποιον εξαφανίζονται λες και έχουν πατήσει κουμπί. Δεν γνωρίζουν τον άνδρα/γυναίκα στην παρέα επειδή φοβούνται (και συνήθως δεν φοβούνται τους/τις ελεύθερες αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους που έχουν δίπλα τους). Άλλο πράγμα η καχυποψία και να ξέρεις τι σου γίνεται και άλλο το να είσαι αντικοινωνικός επειδή βρήκες γκόμενο. Λες και εσύ δεν υπάρχεις. Λες και δεν ξέρεις ότι αν ο άλλος θα στην κάνει θα στην κάνει ούτως ή άλλως. Φυσικά και θα την κάνει. Και δεν θα το μάθεις κιόλας. Γιατί οι άνδρες δεν γουστάρουν τις κομπλεξικές γυναίκες.

** Δεν μιλάω και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κανέναν. Αυτονόητο ότι απλά ανταλλάσουμε απόψεις. Ακόμα και αν επαναλαμβανόμαστε.
Οι απόψεις σου καλύπτουν απόψεις που είχα χρόνια. Αλλά εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι μήπως για να έχουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι τις αντίθετες απόψεις ή να εφαρμόζουν αυτές τις απόψεις στην πράξη, μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν τα πράγματα.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 17:59, 09-07-07:

Οι απόψεις σου καλύπτουν απόψεις που είχα χρόνια. Αλλά εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι μήπως για να έχουν ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι τις αντίθετες απόψεις ή να εφαρμόζουν αυτές τις απόψεις στην πράξη, μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν τα πράγματα.
Μην ψάχνεις ανθρώπους να έχουν την ίδια λογική για σένα. Ακολούθησε τις δικές σου απόψεις για το οτιδήποτε και πίστεψέ με αυτοί που πρέπει θα καταλάβουν. Απλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι αυτοί που νομίζουν "ότι εκμεταλλεύονται" είναι αυτοί που στέκονται στην τελευταία σειρά..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:08, 09-07-07:

unter δεν ξέρω σε τι βαθμό περνάς αυτό που περνάς αλλά μάλλον σε βαθμό που δεν δικαιολογείται.
Ναι είμαι απο αυτούς που λένε ότι η σχέση είναι top (όταν μιλάμε για σοβαρή σχέση έτσι?) αλλά δεν έχω αφήσει ποτέ μου και ξεκρέμαστη την φίλη μου....
Πάντα όταν κάτι δεν πάει καλά, βρίσκω χρόνο και για αυτή...
Κάποιες φορές οι δυο μας, κάποιες φορές κι ο άντρας μου μαζί... κάποιες φορές ότι προλαβαίνουμε κλπ
Οταν η φίλη μου έχει πρόβλημα, καταλαβαίνει ότι θα μου είναι πιο εύκολο να πάω το μεσημεράκι ή το απογευματάκι για ένα καφέ για να τα πούμε... κι ότι είναι πιο δύσκολο να πάμε στα μπουζούκια να γίνουμε ντίρλα όπως γινόταν κάποτε....
Σέβεται την σχέση μου όπως σέβομαι κι εγώ το πρόβλημα της...
Νομίζω ότι το μέτρον άριστον είναι αυτό που λειτουργεί στις σχέσεις με βάθος και ουσία.
Να μην υπάρχει ούτε εγωισμός ούτε εκμετάλλευση σε καμιά απ τις δυο ενδιαφερόμενες πλευρές

Είχα στο παρελθόν μια άλλη φίλη που νιώθω απίστευτα καμμένη από αυτή τη φιλία και προδομένη. Παίρνω δε όρκο ότι κι αυτή για λογαριασμό της, το ίδιο ακριβώς πιστεύει για μένα
Η συγκεκριμένη γυναίκα όμως, είχε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αισθηματικό πρόβλημα (είχε κολλήσει άσχημα) και απαιτούσε από μένα να μην έχω ποτέ μαζί μου τον τότε φίλο μου (Σήμερα άντρα μου) όποτε βγαίναμε...
Αυτό ήταν υπόθεση ενός χρόνου... δεν καταλάβαινε ότι δε γίνεται να ρωτάω αυτή πρώτα τι θέλει να κάνουμε την Παρασκευή ΚΑΙ το Σάββατο το βράδυ...
Τες πα, είμαι μάλλον καμμένη και γιαυτό να έχω περάσει πολύ στο άλλο άκρο...
Γιατί μια τέτοια φιλία παρολίγο να μου στοιχίσει την εξέλιξη της ίδιας μου της ζωής (τον γάμο μου)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:11, 09-07-07:

Εγώ πάντως, εκτός σπανίων εξαιρέσεων και με δεδομένο πως δεν είμαι ακόμα παντρεμένη, διαθέτω χρόνο μόνο για τις φίλες μου. ΑΛΛΑ συνήθως είναι ή απόγευμα ή σχετικά νωρίς το βράδυ (εννοώ πως σπάνια θα βγω να τα σπάσω μαζί τους βράδυ αργα, αν έχω σχέση κι αν το κάνω θα είναι το πολύ μέχρι τις 12 ή 1- αν δεν έχω είναι πιο πιθανό, αλλά και πάλι ποτέ δεν τα έχω σπάσει μαζί τους με την συχνότητα που τα σπάω όταν έχω φίλο, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ). Την περίοδο που συζούσα δε, τις καλούσα βασικά σπίτι ή πήγαινα στο δικό τους, αλλά μαζί με τον πρώην μου, σπανιότερα βρισκόμασταν για καφέ μεσημέρι έξω για λίγο αν εκείνος δούλευε απόγευμα.

Οι φίλοι μου βασικά ποτέ δεν εξέφρασαν γνώμη ως το προς αν θα βγω μόνη μου ή όχι και κανείς δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα. Ήταν και είναι δηλαδή προσωπική επιλογή όλο αυτό. Τις φίλες μου τις ξέρω όλες πάρα πολλά χρόνια και αν κι έχουν υπάρξει μικροπαραπονάκια ανά διαστήματα (κυρίως απο μία που είναι συνήθως σινγκλ), ποτέ δεν υπήρξε κάποια σοβαρή διαφωνία. Που και να υπήρχε, δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι, όχι από διάθεση γραψίματος, αλλά γιατί έτσι είμαι, όταν είμαι ερωτευμένη/σε σχέση, δίνω πάντα μεγαλύτερο βάρος στη σχέση (εντός ορίων φυσικά, δεν φτύνω ξαφνικά πατόκορφα τις φίλες μου, αλλά δεν μπορω και να συνεχίσω να φέρομαι σαν σινγκλ!!).

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:16, 09-07-07:

ΚΕ:
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν ακραίες απαιτήσεις από τους φίλους τους (σαν την "φίλη" σου που λες). Κι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά αυτό βοηθάει να κάνουμε το ξεκαθάρισμα που χρειάζονται όλες οι σχέσεις.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:58, 10-07-07:

Θα μου άρεσε να έχω φιλίες όπως εχουν οι τέσσερεις κοπέλες στο “Sex and the city”. Να έχει κάθε μια την ζωή της, την σχέση(γάμο) της, να βρίσκονται κάθε τόσο, όταν το έχουν ανάγκη, είτε για διασκέδαση, είτε απλά για να παρηγορήσουν η μια την άλλη. Αυτό όμως δεν είναι δυνατών διότι δεν ζω σε αμερικανική ταινί…ααα... κοινωνία ήθελα να πω (με όʼτι συνεπάγεται σε αυτό).

Ο αληθινός φίλος γελαει και κλαίει μαζί σου, οπωσδήποτε δεν σε κρίνει αλλά σέβεται την επιλογή σου. Επίσης σου λέει ειλικρινά την γνώμη του. Αυτό είναι όλο (για μένα)… όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Ζητώ πολλά? Και όμως… δύσκολα προσφέρονται…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-07-07 στις 10:17.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:10, 10-07-07:

Φίλος σημαίνει αγνή και καθαρή αγάπη, να δίνεις και να πέρνεις χωρίς να θές ή να θέλει αντάλλαγμα, να προσέχεις τον φίλο σου όταν σε χρειάζεται και να περνάς τα όρια για εκείνον, το θέμα είναι ότι πάντα εγώ τα έκανα αυτά και όχι εκείνοι για μένα, φιλία για μένα είναι η ηλικρίνια και ο σεβασμός, χωρίς ζήλεια ή κακία.

Πρως το παρών μόνο μια φιλία έχω κρατήσει και μπορώ να πώ ότι έίναι πραγματικός αδερφος, μαγαπάει και τον αγαπάω πολλύ, θα ήθελα η φιλία να κρατήσει ακόμα και άν βρεί γυναίκα και κάνει παιδιά, μια γυναίκα που να τον αγαπάει να τον σέβετε και να ζεί καλά μαζί της.(συγνώμη παρασύρθηκα )

Και τέλος να μην με βλέπει σαν μόνη άλλα σαν ζευγάρι με τον άντρα μου, να με δεχτεί με τον άνθρωπο που έχω στην ζωή μου, όπως άκριβώς θα δεχτώ τον άνθρωπο που θα έχει και εκείνη/νος στην ζωή τους, πρέπει να μοιράζεσε, να φροντίζεις και να μηλάς με τον/την ΄φιλη σαν αδέρφια.

Ειναι ΄πολλά ακόμα που τα έχω βρεί μόνο σε ένα άτομο, εκείνο το άτομο που κάνει να πιστέυω ακόμα σε φιλίες άσχέτου φίλου, προσπαθώ να πιστέψω όπως με πιστέυει και εκείνος, άν χάσω και αυτόν σημαίνει ότι δεν πρόκειτε να ξαναπηστέψω σε ανθρώπους και σε φιλίες....

Σας έπριξα απλά φιλία είναι κάτι μεγάλο που δύσκολα μπορείς να το πείς με λόγια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:35, 10-07-07:

Εγώ αισθάνομαι τυχερός (αν και δεν πιστεύω στην τύχη, παρά μόνο στις επιλογές μας) σε αυτό το κομμάτι.
Είμαστε μια αχώριστη παρέα από 15 άτομα που με τους πιο πολλούς από αυτούς γνωριζόμαστε από μωρά και είχαμε κοινή πορεία στη ζωή, δηλαδή δεν χωρίσαμε σχεδόν καθόλου. Με τους υπόλοιπους γνωριστήκαμε στην πορεία αλλά είμαστε πολύ δεμένοι μεταξύ μας. Ο καθένας ξέρει τα πάντα για τους άλλους, ο ένας βοηθάει τον άλλον όπου χρειάζεται και το βασικότερο, περνάμε ατέλειωτες ώρες μαζί όταν μας το επιτρέπουν οι συνθήκες. Κάθε χρόνο πηγαίνουμε διακοπές μαζί, όχι απαραίτητα και οι 15 αλλά αυτή η ομάδα είναι που με γεμίζει τόσο πολύ και με κάνει να νιώθω τόσο ευτυχισμένος.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 11:48, 10-07-07:

ΚΕ:
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν ακραίες απαιτήσεις από τους φίλους τους (σαν την "φίλη" σου που λες). Κι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά αυτό βοηθάει να κάνουμε το ξεκαθάρισμα που χρειάζονται όλες οι σχέσεις.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:58, 10-07-07:

Φίλος για μένα είναι αυτός που μπορείς να είσαι όσο περισσότερο γίνεται ο εαυτός σου όταν είσαι μαζί του. Αυτός που είναι εκεί, τις περισσότερες φορές που τον χρειάζεσαι, στα καλά, τα άσχημα, τα μέτρια. Αυτός που "μένει" ως διαχρονική αξία στη ζωή σου. Αυτός που σε θεωρεί κι εσένα φίλο του. Αυτός για τον οποίο μπορείς να προσφέρεις όλα αυτά που ζητάς. Η φιλία που δεν έχει υποκύψει σε οποιασδήποτε μορφής "συνδιαλαγή" είναι πολύ όμορφη και ίσως κάπως...σπάνια, αλλά σίγουρα υπάρχει.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 17:41, 10-07-07:

Με αφορμή ένα τηλεφώνημα,πού μόλις δέχτηκα, από την φίλη μου πού έλειπε διακοπές και γύρισε, ( κι είναι καθ'οδόν για το σπίτι μου), ένοιωσα την ανάγκη να γράψω αυτό πού νοιώθω.
" Φίλοι είναι "αυτοί " πού εμείς επιλέγουμε για οικογένεια"
" Πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί πού κατανοούν το παρελθόν το μας,πού πιστεύουν στό μέλλον μας, πού μας αποδέχονται γι'αυτό πού είμαστε".
" Είναι αυτοί πού κάποιες φορές, άν και δεν μπορούν να μας καταλάβουν , απλά , μας αγαπάνε..."
Φίλη-ος είναι αυτός πού ξέρει πώς μπορεί να μού τηλεφωνήσει ,ακόμα και μέσα στη νύχτα, μόνο και μόνο γιατί έχει την ανάγκη να μού μιλήσει...
Πολλά ακόμα θα ήθελα να γράψω κι ίσως ακούγονται όλα αυτά πολύ " ιδανικά" ή "ποιητικά" ....όμως γιά "μένα" αυτό σημαίνει φίλος και είμαι "ευτυχισμένη"....πού έχω, έστω κι έναν, " τέτοιο " !!!
Συγγνώμη όμως ...χτυπάει το κουδούνι. Ήρθε...!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:21, 10-07-07:

Ο αληθινός φίλος γελαει και κλαίει μαζί σου, οπωσδήποτε δεν σε κρίνει αλλά σέβεται την επιλογή σου. Επίσης σου λέει ειλικρινά την γνώμη του.
Το "σου λεει ειλικρινα τη γνωμη του" με το "δε σε κρινει" δεν ταιριαζουν παντα. Ισα ισα που οι φιλοι θα σου πουν τα ελλατωματα σου γιατι νοιαζονται για σενα. Οι ξενοι αδιαφορουν και ισως και να χαιρονται απο μεσα τους κιολας για καποιο σου λαθος.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 18:27, 10-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Με αφορμή ένα τηλεφώνημα,πού μόλις δέχτηκα, από την φίλη μου πού έλειπε διακοπές και γύρισε, ( κι είναι καθ'οδόν για το σπίτι μου), ένοιωσα την ανάγκη να γράψω αυτό πού νοιώθω.
" Φίλοι είναι "αυτοί " πού εμείς επιλέγουμε για οικογένεια"
" Πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί πού κατανοούν το παρελθόν το μας,πού πιστεύουν στό μέλλον μας, πού μας αποδέχονται γι'αυτό πού είμαστε".
" Είναι αυτοί πού κάποιες φορές, άν και δεν μπορούν να μας καταλάβουν , απλά , μας αγαπάνε..."
Φίλη-ος είναι αυτός πού ξέρει πώς μπορεί να μού τηλεφωνήσει ,ακόμα και μέσα στη νύχτα, μόνο και μόνο γιατί έχει την ανάγκη να μού μιλήσει...
Πολλά ακόμα θα ήθελα να γράψω κι ίσως ακούγονται όλα αυτά πολύ " ιδανικά" ή "ποιητικά" ....όμως γιά "μένα" αυτό σημαίνει φίλος και είμαι "ευτυχισμένη"....πού έχω, έστω κι έναν, " τέτοιο " !!!
Συγγνώμη όμως ...χτυπάει το κουδούνι. Ήρθε...!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι άλλα έπρεπε να γράψεις. Είναι πολύ σωστές οι απόψεις σου, όλες. Πιο ωραίο όμως ήταν αυτό που ανέφερες, πως φίλοι είναι αυτοί που κατανοούν το παρελθόν μας, πιστεύουν στο μέλλον μας και στα όνειρά μας και κυρίως μας αποδέχονται έτσι όπως είμαστε. Δεν θα γράψω κάτι άλλο. Με κάλυψες.

(ΥΓ: Είσαι τυχερή που υπάρχει ένας τέτοιος άνθρωπος στη ζωή σου )

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:44, 10-07-07:

οι φιλοι ειναι λιγοι...
μα τοσο απελπιστικα ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...
χμ...σε μενα, ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου!

τους δεχομαι με τα ελαττωματα τους... οπως κανουν κι αυτοι σε μενα...
το βασικοτερο σε εμενα ειναι να υπαρχει κατανοηση και οπωσδηποτε ΣΕΒΑΣΜΟΣ στις ΕΠΙΛΟΓΕΣ...

δεν δεχομαι απο εναν αληθινο φιλο να με κριτικαρει, γιατι εκανα αυτο και πως το εκανα... τη γνωμη του να την πει βεβαια...
αχ μου το χουν κανει παλιοτερα, και ηταν απαισιο. ενιωθα οτι βομβαρδιζομαι απο βελη "φιλης" για μια "λαθος" κατα τη γνωμη της, επιλογη μου...κριτικη και κακο λεμε!!

για μενα ενας καλος φιλος, σε καταλαβαινει...
σε συμβουλευει οντας παντα ειλικρινης και οχι κολακας, αλλα δεχεται τις επιλογες σου, οποιες κι αν ειναι αυτες, και ακομα και αν κανεις λαθος ειναι εκει για να κλαψετε μαζι...

και το βασικο του χαρακτηριστικο ειναι οτι ακομα και αν "χαθει" για καιρο, η και για χρονια, οταν τον ξαναδεις ειναι σα να περασε μονο μια μερ
α!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:06, 10-07-07:

και το βασικο του χαρακτηριστικο ειναι οτι ακομα και αν "χαθει" για καιρο, η και για χρονια, οταν τον ξαναδεις ειναι σα να περασε μονο μια μερα!
Αυτο πηγα να πω. How dare you !

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 11:38, 11-07-07:

Επειδή όλοι γράφετε τις απαιτήσεις που έχετε από τους φίλους σας κι αυτά που ρώταγα στην αρχή αναφέρθηκαν από ελάχιστους, θα ήθελα να τροποποιήσω την ερώτηση (και νομίζω πως θα συνδυάσει και τα δικά μου ερωτήματα και το νέο τίτλο):

Πόσο καλοί φίλοι θεωρείτε ότι είστε ΕΣΕΙΣ;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:48, 11-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το "σου λεει ειλικρινα τη γνωμη του" με το "δε σε κρινει" δεν ταιριαζουν παντα. Ισα ισα που οι φιλοι θα σου πουν τα ελλατωματα σου γιατι νοιαζονται για σενα. Οι ξενοι αδιαφορουν και ισως και να χαιρονται απο μεσα τους κιολας για καποιο σου λαθος.
Μπορεί να σου πει ειλικρινά: "αυτό που κάνεις το θεωρώ λάθος αλλά δεν σε κρίνω γιατί έχεις δικαίωμα να σκεφτεσαι, να αποφασίζεις, να επιλέγεις, ασχέτως που εγώ έχω άλλη γνώμη"…
(καλά τώρα πάμε στις ιδανικές ανθρώπινες σχέσεις με αυτά που γραφουμε... Είναι όνειρα που θα παραμένουν όνειρα…γιατί και εμείς με δυσκολία προσφέρουμε αυτό που ζητάμε από άλλους)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:52, 11-07-07:

Επειδή όλοι γράφετε τις απαιτήσεις που έχετε από τους φίλους σας κι αυτά που ρώταγα στην αρχή αναφέρθηκαν από ελάχιστους, θα ήθελα να τροποποιήσω την ερώτηση (και νομίζω πως θα συνδυάσει και τα δικά μου ερωτήματα και το νέο τίτλο):

Πόσο καλοί φίλοι θεωρείτε ότι είστε ΕΣΕΙΣ;
Πολύ καλή ερώτηση...

Λοιπόν...

Εγώ είμαι καλή φίλη, γιατί είμαι εκεί όταν με θέλει ο άλλος, θα θελήσω να βοηθήσω ακόμα και με θέματ, που γενικά ίσως να μην μπορώ... Αλλά με μέτρο...
Ακούω με υπομονή...

ΑΛΛΑ δε με θεωρώ καλή φίλη, στο θέμα της υπομονής και της κατανόησης. Θα καταλάβω τι έχεις, θα σε ακούσω, αλλά θα ειμείνω πολύ στο να πω τη γνώμη μου... η οποία είναι πάντα κυνική και πολύ συχνά πιο κυνική απ' όσο γουστάρουν οι περισσότεροι να ακούν.

Επειδή εγώ έτσι "έφτιαξα" ως άνθρωπος, μου έχει κάτσει ότι με λίγο μαστίγιο μόνο βγαίνει άκρη. Ευτυχώς οι φίλοι μου, που με άνεξαν στα χρόνια, ή είναι επίσης έτσι, ή έμαθαν να με αγνοούν...

Αγαπάω όμως παράφορα τους φίλου μου, κι ας μην το δείχνω με τον κλασικό τρόπο συνέχεια... νομίζω ότι αν ανοίξει το καβούκι μου ο άλλος, βλέπει καλό πράμα!
Κι ας μοιάζω κακιά και εγωίστρια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:06, 11-07-07:

Να γράψω κι εγώ. Θεωρώ ότι το να είμαι καλή φίλη είναι από τα πράγματα που μου βγαίνουν εύκολα, επειδή πάντα την θεωρούσα υψηλή αξία. Θα σταθώ και σε λύπες και σε χαρές, θα είμαι ειλικρινής, θα κάνω ότι μπορώ για να καταφέρω να βγω και με το αγόρι που γουστάρω και με την φίλη που αγαπώ για να μην στενοχωρηθεί κανείς. Θα τρέξω όταν μου το ζητήσουν εκτός κι αν είμαι πολύ κουρασμένη.

Δυστυχώς κανείς δεν δίνει αυτά που δίνω εγώ. Φίλες που "απαιτούσαν" συνεχή φροντίδα και προδέρμ, μόλις βρήκαν γκόμενο ξέχασαν και το τηλ. μου. Σε δύσκολες στιγμές ελάχιστοι μου συμπαραστάθηκαν κι έκανα πολύ γερό ξεκαθάρισμα. Ακόμα και για κάτι διαδικαστικό ("μπορείτε να πάτε στην σχολή και να μου κάνετε αυτή την δουλειά αφού δεν κάνετε τίποτα όλη μέρα") δεν θα το κάνουν από ανευθυνότητα. Οι εξαιρέσεις ελάχιστες.

Και η απόφασή μου εδώ και λίγους μήνες είναι να αλλάξω κι εγώ. Το ότι έχω απομακρυνθεί με έχει κάνει πιο ελεύθερη. Από εδώ και πέρα σημασία θα έχει να περνάω εγώ καλά. Κι όταν αυτές θα βάζουν το αμόρε ως προτεραιότητα, εγώ θα βάζω το τομάρι μου.

Και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι!

Δυστυχώς μάλλον έχω σταματήσει να πιστεύω στην έννοια της φιλίας, τουλάχιστον όπως πίστευα ότι ίσχυε παλιά.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 12:11, 11-07-07:

Εγώ δυστυχώς προσωπική άποψη για το τι φίλη είμαι εγώ δεν μπορώ να σου πω. Θα σου πω όμως χαρακτηριστικά μου. Σίγουρα κάτι θα λείπει από αυτά που θα είχαν να πουν οι φίλες μου για μένα. Επίσης, πόσοι από εμάς δεν θα πουν για τον εαυτό τους τα καλύτερα ;

Θα σου πω απλά ότι είμαι θρασύτατη και ειλικρινής. Σε σημείο ενοχλητικό για τον άλλο. Επίσης ότι είμαι πολύ του χαβαλέ και της πλάκας, ότι μαζί μου θα περάσει κάποιος καλά. Επίσης ότι βαριέμαι εύκολα και το δηλώνω. Ότι όταν είναι να βγω με τις φίλες μου χρόνια τώρα τους ζητάω να έρθουν από το σπίτι μου για να έρθουν να με πάρουν (χρόνια τώρα επειδή ποτέ δεν είμαι έτοιμη και την βρίσκω να τα πίνουμε πριν βγούμε). Μπορώ να ακούω τον άλλο με τις ώρες και να τον συμβουλεύω σαν δασκάλα. Όταν καταλαβαίνω ότι δεν είμαι δασκάλα το κόβω και λέω.. ε κάνεις ότι αισθάνεσαι. Όταν δεν πάω τον γκόμενο μιας φίλης μου το λέω ξεκάθαρα αλλά της λέω ότι θέλω να είναι ευτυχισμένη. Αν και ντύνομαι σχετικά προκλητικά δεν είμαι πρόστυχη. Δεν έχω "φάει" τον γκόμενο φίλης και ακόμα όταν μου την έχουν πέσει το έχω βουλώσει και έχω απομακρυνθεί. Έχω πει στην συγκεκριμένη κοπέλα πρόσεχέ τον γιατί το μάτι του παίζει παραπάνω από το κανονικό. Γενικότερα είμαι τρομερά κοινωνική σε σημείο που ο εκάστοτε γκόμενος με παρεξηγεί. Γουστάρω να γνωρίζω νέους ανθρώπους, να μαθαίνω για τη ζωή τους και να τους ψυχολογώ. Είμαι γλεντζού και ξενέρωτη μόνο όταν δεν γουστάρω και το δηλώνω επίσης. Στην ουσία αγαπάω πραγματικά μόνο μία όπου είναι "καλός άνθρωπος" με "αγνή ψυχή", το ίδιο και ο γκόμενός μου. Γενικότερα δεν μπορώ τους κουτοπόνηρους και τους πιάνω με τη μία. Μακριάαα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:27, 11-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Μπορεί να σου πει ειλικρινά: "αυτό που κάνεις το θεωρώ λάθος αλλά δεν σε κρίνω γιατί έχεις δικαίωμα να σκεφτεσαι, να αποφασίζεις, να επιλέγεις, ασχέτως που εγώ έχω άλλη γνώμη"…
(καλά τώρα πάμε στις ιδανικές ανθρώπινες σχέσεις με αυτά που γραφουμε... Είναι όνειρα που θα παραμένουν όνειρα…γιατί και εμείς με δυσκολία προσφέρουμε αυτό που ζητάμε από άλλους)
ακριβως, μπραβο ρουμανα!
με πιανεις απολυτα.
νομιζω οτι ο σωστος φιλος, οπως ειπε και το χαμστερακι, θα σου πει τα λαθη σου οπως και την αποψη του, αλλα δε θα προσπαθησει με τιποτα να στην επιβαλει,αμεσα η εμμεσα, με τον τροπο του, το υφος του η βασει των δικων του πιστευω.
η τελευταια του αποψη θα ειναι "κανε αυτο που νομιζεις, αυτο που αισθανεσαι"... και θα ειναι ετοιμος, να σε υποστηριξει και να σε καταλαβει ακομα κι οταν εσυ επιστρεψεις ΛΑΒΩΜΕΝΟΣ απο την ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογη, στην οποια ο φιλος σε ειχε συμβουλεψει να ΜΗΝ κανεις!
για μενα αυτο ειναι ΟΡΙΣΜΟΣ.

Οσο αφορα το τι φιλη ειμαι εγω...
δεν μπορω να πω, δε ξερω...
χαμστερακι για μια ακομα φορα ταυτιζομαι μαζι σου σε αυτο...
Αγαπαω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ολους μου τους αληθινους φιλους... στεκομαι ΠΑΝΤΑ στο πλαι τους σε ΟΠΟΙΑ επιλογη και αν κανουν, οποια αποφαση κι αν παρουν... ακομα και σε κατι που εγω θεωρω τραγικο λαθος... γενικα παντα εφαρμοζω το παραπανω bold, οπως απαιτω να μου το εφαρμοζουν κι εμενα...
ειμαι συμπονετικη και με κατανοηση, μοιραζομαι τα παντα εκτος απο γκομενο, (αυτο το κανω και με απλους φιλους και γνωστους βεβαια, αν και οχι σε τετοιο βαθμο) και ειμαι παντα "εκει" οταν με χρειαστουν, ακομα κι αν ειναι στην αλλη ακρη της γης...

τελευταια εχω υποφερει απο αυτο γιατι ολες οι φιλες μου ειναι μακρια απο αθηνα / ελλαδα... ΠΟΛΥ μακρια καποιες...

οι αντρες φιλοι μου ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια...
ειναι μονο δυο, ουσιαστικοι, και θα εκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ για αυτους, αν μου το ζητουσαν.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 12:40, 11-07-07:

Οι φίλοι μου ξέρω ότι θα τρέξουν ανά πάσα στιγμή όταν τους χρειαστώ και το ίδιο θα κάνω και εγώ για εκείνους.Έχουμε τρομερή εμπιστοσύνη μεταξύ μας.Φίλες δεν έχω σε γενικές γραμμές γιατί δεν πιστεύω στη φιλία άντρα και γυναίκας.Έχω τη γυναικεία γνώμη άμα θέλω από γνωστές,πρώην κτλ.Οπότε δεν χάνω τίποτα ουσιαστικό!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:10, 11-07-07:

Όσον αφορά την φιλία άντρα-γυναίκας, πιστεύω σε αυτήν όταν έχει ισχυρά θεμέλια που ξεκινούν από τα παιδικά χρόνια. 1 ΦΙΛΟ άντρα έχω, που η σχέση μας έχει περάσει δυσκολίες, αλλά είναι από τα ελάχιστα άτομα που ξέρω ότι με αγαπάνε αγνά και πραγματικά. Αυτή την στιγμή είναι στην Γλασκώβη μαζί μου και χαίρομαι ΠΟΛΥ γι'αυτό.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 14:15, 11-07-07:

Θα ήθελα να κάνω μια "προσπάθεια" ακόμα αφού το ερώτημα τροποποιήθηκε,αν και για μένα η αρχική μου άποψή δεν αλλάζει. Κάπου αναφέρθηκε η λέξη: "απαιτήσεις..."
Τι σόϊ φιλία είναι αυτή που να "χωράει" την λέξη "απαιτώ" ??? Δεν απαιτώ τίποτα και ιδίως απ'τούς φίλους μου!!! Είναι καθαρά θέμα "προσφοράς". "Εγώ" ΠΡΩΤΗ θα δώσω ό,τι μπορώ στην φίλη-ο μου κι ύστερα θα "πάρω". Αν κι αυτό το θεωρώ σχετικό. Δεν περιμένω να μού δώσει....,μου αρκεί πού "δίνω" εγώ, ό,τι έχω κι ότι μπορώ κάθε φορά. Έτσι είμαι "φτιαγμένη" ίσως....,δεν ξέρω. Το να προσφέρω ,όταν και όπως μπορώ, από "μόνο" του....μού είναι αρκετό. Ίσως μιλάμε για "ιδανικές" ανθρώπινες σχέσεις...,αλλά ας μην αποκλείουμε στην ζωή μας τίποτα. Ότι "δίνουμε".....μας "επιστρέφεται" διπλό και τρίδιπλο. Απ'την ίδια την "ζωή". Εννοείται, πως δεν λειτουργώ έτσι, ώς φίλη, για "να έχω να λαμβάνω" στο μέλλον γιατί απλούστατα αυτό δεν θα "λειτουργούσε". Ότι , μέ "δόλο" γίνεται, ότι αποσκοπεί κάπου....,θα έχει αντίθετα αποτελέσματα απ'αυτά πού περιμένουμε. Ίσως τελικά να είμαι "πολύ τυχερή" στην ζωή μου, γιατί "είμαι" τέτοια φίλη , και ζητώ "συγγνώμη" (απ'τον εαυτό μου...) πού τολμώ και το λέω γιατί ίσως έτσι μειώνω τους φίλους μου.
Αν μ'έχουν εκμεταλλευτεί ??? Πολλές φορές και άσχημα.Μέ πόνεσαν και με πλήγωσαν τόσο, όσο δεν μπορώ να περιγράψω...,έκαναν κακό στην οικογενειά μου και κυρίως στα ΠΑΙΔΙΑ μου, έμεσσα δλδ,μέσα από μένα.(ελπίζω ότι έστω κι ένας καταλαβαίνει πώς μιλάω, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν πρός θεού!!! ) Μ'έκαναν "κομμάτια" , με "διέλυσαν" , με "κατέστρεψαν οικονομικά"... Κι ήρθαν τότε στιγμές πού ίσως και μίσος να΄νοιωσα! Όταν όμως κατάφερα "ν'αφήσω" πίσω μου και να παραμερίσω αυτά πού με δηλητηρίαζαν, (θυμό,εγωϊσμό...), τότε ένοιωσα "πολύ τυχερή" πραγματικά. Γιατί ??? Γιατί "εγώ" τουλάχιστον,ήξερα πώς μόνο "καλό" είχα κάνει, είχα προσφέρει ό,τι ,(λανθασμένα βέβαια ),ένοιωθα ό,τι η φίλη μου-ος μου είχε ανάγκη. Ενώ "αυτοί"...??? Τί άραγε να νοιώθουν...??? Όλα έχουν ένα τίμημα. Έτσι δεν είναι ? Τίποτα δεν μας προσφέρεται απλόχερα κι εύκολα. Πρέπει να παλέψουμε,να πονέσουμε,να κλάψουμε....,πρέπει "πολλά" να "δουν" τα μάτια μας. Ανησυχώ ό,τι έχω βγεί εκτός θέματος...,αλλά συγχωρείστε με διότι είναι αδύνατον να σταματήσω. Με πονάει ακόμα και σήμερα. Όχι για μένα...αλλά γι αυτήν-ον. Πού δεν "κατάφερε" να νοιώσει τίποτα. Μού "λείπουν" πολλά στη ζωή μου, αλλά σίγουρα δεν μού λείπου οι φίλοι, (άντρες και γυναίκες).....κι ίσως αυτό είναι, πού μου "επιστρέφεται" πίσω...
(Συγγνώμη άν κούρασα,αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά.)

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 15:45, 11-07-07:

.
Δυστυχώς αντίστοιχες εμπειρίες... και ίσως και ακόμα χειρώτερες..., με την PYLH, είχα και εγώ !!!

Όμως τώρα, που πλέον το σκέφθομαι πιο ψύχραιμα..., νομίζω ότι ο περισσότερο χαμένος... από την υπόθεση αυτή, δεν ήμουν εγώ, που έπεσα "θύμα εκμετάλλευσης φίλου...", αλλά εκείνος-η, που έχασε μια φιλία, που άξιζε, πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε υλικό συμφέρον...

Το πόσο κοστολογεί κανείς τα συναισθήματα και τις σχέσεις του..., πιστεύω τελικά, ότι αποδεικνύει αποκλειστικά και μόνο την δική του ηθική αξία... ΄

Αλλωστε, το μόνο σίγουρο είναι, ότι στη ζωή, υπάρχουν ευτυχώς ακόμα, έστω και σε πολύ μικρό ποσοστό..., και κάποιες αξίες, που ούτε πουλιούνται, ούτε αγοράζονται... και είναι πραγματικά τυχερός, όποιος καταφέρνει να τις κρατήσει...
.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:47, 11-07-07:

Ότι "δίνουμε".....μας "επιστρέφεται" διπλό και τρίδιπλο. Απ'την ίδια την "ζωή". Εννοείται, πως δεν λειτουργώ έτσι, ώς φίλη, για "να έχω να λαμβάνω" στο μέλλον γιατί απλούστατα αυτό δεν θα "λειτουργούσε". Ότι , μέ "δόλο" γίνεται, ότι αποσκοπεί κάπου....,θα έχει αντίθετα αποτελέσματα απ'αυτά πού περιμένουμε.
Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα όσα έγραψες. Απομόνωσα μόνο την παραπάνω τη φράση για να σου πω την άποψή μου. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Αυτό είναι κάπως ''λογοτεχνία''. Η ζωή δεν επανορθώνει τα σπασμένα ούτε κάνει καλά ράματα στις πληγές, το μόνο που κάνει είναι να μας καθιστά με το πέρασμα του χρόνου πιο ανθεκτικούς στον πόνο. Αυτό είναι ένα τεράστιο παραμύθι, και σε ένα βαθμό υπεύθυνοι γι'αυτό είναι οι γονείς μας και ίσως και θρησκευτικές αντιλήψεις χριστιανικού χαρακτήρα, μας έκαναν να το πιστεύουμε.

Τίποτα δεν μας επιστρέφεται σ'αυτή την ζωή και τίποτα δεν κερδίζουμε με την στάση που περιέγραψες. Πολλά χρόνια ακολούθησα το μονοπάτι που περιγράφεις (''δώσε κι ας μην πάρεις τίποτα'') και μόνο πόνος, απογοήτευση και αηδία ακολουθούσε την κάθε ανιδιοτελή προσφορά μου. Καμμιά δικαίωση ως τώρα. Η ευτυχία ερχόταν πάντα μόνο όταν ήξερα τι ζητούσα απ'τον άλλον, ακόμα και ως συναίσθημα. 'Οταν έδινα έτσι απλά για να δώσω, τα αποτέλεσματα ήταν τραγικά.

Στην πρώτη ''τρικυμία'' έχασα όλους τους φίλους μου, στην δεύτερη ''τρικυμία'' πριν δυο χρόνια περίπου, έχασα όλους όσους παραλίγο να γίνονταν φίλοι μου για λόγους που δεν θα ήταν σκόπιμο να περιγράψω. Ποτέ δεν εισέπραξα σεβασμό από τους 'Ελληνες φίλους μου, έτυχε οι ελάχιστοι πιστοί μου φίλοι να ζουν τώρα μακρυά απ'την Ελλάδα. Οι υπόλοιποι έγιναν φαντάσμαυα, ακόμα κι αν περάσαμε μαζί πολλά χρόνια σταθερής και αδιατάρακτης φιλίας. Απλά έτυχε, δεν έχω τίποτα με τους 'Ελληνες, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι χάσανε το φιλότιμό τους αν κρίνω από τους φίλους του πατέρα και της μητέρας μου που είναι εκπρόσωποι άλλων γενιών και σαφώς έχουν αυτό που λέμε και φιλότιμο και μπέσα. Οι πιο πιστοί μου φίλοι έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας από μένα, ίσως γιατί αναγνωρίζω στα μάτια τους το φιλότιμο που δεν έχει η δική μου άδεια και ματαιόδοξη γενιά. Ακολουθώ αυτό τον τρόπο ζωής που περιγράφεις χρόνια τώρα και δεν έχω κανένα όφελος. Από τα 10 cd με μουσική που τα είχα αγοράσει για τον εαυτό μου και τα μοίρασα από δω κι από κει σε ανθρώπους που θεωρούσα ότι μπορεί να γίνονταν φίλοι μου, σχεδόν κανένα δεν έχει πιάσει τόπο στα χέρια τους. Μέσ τους δεν υπάρχω ούτε ως ανάμνηση πια, είμαι σίγουρος.

Κανείς δεν δίνει ανιδιοτελώς τίποτα και σε κανένα τομέα, ακόμα κι εγώ που έδωσα, αγάπη περίμενα να εισπράξω απ'αυτούς, κι αυτό ακόμα είναι έμμεσα υστερόβουλο. Αυτό που λένε πολλοί ότι δεν περιμένουν τίποτα, είναι ένα τεράστιο ψέμμα. Περιμένουν την παρέα σου, τη συντροφιά σου, το γέλιο, τη βοήθειά σου, το χάδι σου, την επιβεβαίωσή τους, την επιβράβευσή τους και άλλα πολλά. Μπορεί κι αυτά τους τα αιτήματα να φαίνονται παιδικά και αγνά, αλλά κι αυτά πολλές φορές είναι τρεις φορές πιο απαιτητικά αιτήματα από δανεικά χρήματα ή άλλα μη ουσιώδη ''θέλω'' τους. Τρομάζω πια στο άκουσμα της λέξης αγάπη γιατί είναι ένα φαί που μου το έχουν σερβίρει πολλές φορές και σπάνια τρωγόταν. 'Οσο αυτά που έγραψες παρακάτω για φίλους άντρες, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν μπορεί να σταθεί φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 11-07-07 στις 16:43.
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 15:55, 11-07-07:

Βρίσκω ελαφρώς δήθεν το "κακόμοιρο" ύφος εγώ δίνω και δεν περιμένω να πάρω, εγώ προσφέρω και δεν θέλω τίποτα πίσω. Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες. Απλά. Το να την πατάς όμως είναι δικό σου πρόβλημα και είσαι εξίσου υπεύθυνος γιατί δεν είσαι άξιος να αναγνωρίσεις τι είδους άνθρωπο έχεις απέναντί σου.

Όταν αφήνεσαι δεν σε υπολογίζει κανείς σε κανέναν τομέα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:07, 11-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Βρίσκω ελαφρώς δήθεν το "κακόμοιρο" ύφος εγώ δίνω και δεν περιμένω να πάρω, εγώ προσφέρω και δεν θέλω τίποτα πίσω.
Κι εγώ τώρα πια. 'Ηταν ένα τεράστιο παραμύθι σερβιρισμένο από τους ''καλούς'' γονείς και την Εκκλησία πολύ δευτερευόντως που έχει ποτίσει το DNA μας. Εγώ 'εχω αναθεωρήσει τελείως τέτοιες απόψεις. Νομίζουμε ότι δεν περιμένουμε τίποτα πίσω, αλλά κάνουμε λάθος. Και συναίσθημα να περιμένει κανείς, που σίγουρα περιμένει, καθιστά κάποιον αυτόματα έμεσα υστερόβουλο. Μόνο ο 'αγιος δεν περιμένει τίποτα πίσω, αλλιώς δεν θα είχαμε ανάγκη τις φιλίες.

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 18:20, 11-07-07:

Διάβασα κι εγώ,όσο προσεκτικά μπορούσα,τίς απόψεις σας και άν αυτό πού "εισπράξατε ήταν ένα δήθεν κακόμοιρο ύφος".......???
Αυτό πού "μού γύρισε η ζωή" πίσω, όπως είπα και ας μού επιτραπεί η έκφραση, είναι ακριβώς αυτό: " τό ό,τι ευτυχώς έχω φίλες και φίλους, (όσο και δύσκολο ή απίθανο ή δήθεν ακούγεται αυτό ), πού "είναι εδώ" για μένα, όπως είμαι κι εγώ γι αυτούς! Πού μού λένε την γνώμη τους ακόμα κι όταν είναι αντίθετη απ'την δική μου. Την διαφορά όμως την κάνει,τό γεγονός ό,τι κι εγώ, αλλά καί αυτοί....είμαστε καλοπροαίρετοι... Εγώ η ίδια έχω ζητήσει απ'την φίλη μου,όταν "διαφωνεί" με κάτι πού κάνω...,ή για να το διατυπώσω καλύτερα, όταν έχει μια διαφορετική άποψη σχετικά με τον τρόπο πού αντιμετωπίζω μία κατάσταση,ένα πρόβλημά μου...,"έχει τό ελεύθερο" από μένα να μού το πεί!!! Θέλω να μου το πει!!! Μπορεί να μην ακολουθήσω την συμβουλή της, αλλά σίγουρα θα σκεφτώ αυτά πού μού λέει. Γιατί ακριβώς επειδή δεν "είναι μέσα σε μία κατάσταση, αλλά την ζεί από κοντά και γνωρίζει τις λεπτομέρεις, μπορεί να είναι περισσότερο αντικειμενική και ξεκάθαρη από μένα..., πού ενδεχομένως,είτε από θυμό,είτε από εγωισμό,είτε από οτιδήποτε άλλο....,"τυφλώνομαι" και δεν μπορώ να σκεφτώ ψύχραιμα!
Γιατί ξέρω, γιατί μού έχει καί της έχω αποδείξει, πώς θέλω να είναι καλά!!! Έχω αποφύγει πολλές "κακοτοπιές" έως τώρα, κι είμαι ευγνώμων γι αυτό, απλά και μόνο γιατί "τυχαίνει" να έχω αρκετούς τέτοιους φίλους. Φυσικά κι η σχέση είναι αμφίδρομη...,φυσικά καί "παίρνω" μέσα απ'τούς φίλους μου....ΑΛΛΑ...,πρώτα έδωσα κι ύστερα πήρα. Κι αυτό δεν θα μπορούσα να το κάνω.....,εάν δεν είχα "εξαπατηθεί" , αν δεν την είχα πατήσει όπως χαρακτηριστικά λέτε.Κι είμαι εξ'ολοκλήρου υπεύθυνη γι'αυτό! Εγώ καί μόνο εγώ έφταιγα γιά ότι μου συνέβει....,όχι βέβαια γιά την ( σεβαστή κατά τα άλλα άποψή σας ), ό,τι δεν είμουν άξια ν'αναγνωρίσω τί είδους άνθρωπο έχω απέναντί μου...,αλλά γιατί δεν ήθελα να δώ!!!
Και μέσα από τό "γερό μάθημα" πού πήρα, ( όχι το μόνο,αλλά ίσως το πιό σημαντικό έως τώρα ), η μόνη "κερδισμένη" στην ουσία είμαι εγώ, γιατί μπορώ καί με το κεφάλι ψηλά να την αντικρίσω, (ενώ αυτή ούτε απ'έξω δεν τολμά να περάσει)....,αλλά και πολύ πιό "δυνατή" να είμαι...,έστω κι αν μετράω (εκτός των άλλων),μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ λιγότερα. Και πίστέψτέ με, δεν μου περρισεύουν αλλά αντίθετα τα πληρώνω.... και θα τα πληρώνω γιά πολύ ακόμα. Μπορεί να θεωρήσουν κάποιοι "φίλοι" πώς ειμαι μ@@@@@ς ...,μπορεί και να είμαι !!! Έχω όμως φίλους που τους έχω χτυπήσει το κουδούνι στις 3 το πρωί, χωρίς να ντρέπομαι και χωρίς "ν'ανησυχώ" πώς θα τούς ενοχλήσω, ( φίλοι πού έχουν οικογένεια και παιδιά), και μού άνοιξαν την πόρτα τους σαν να είμουν στό σπίτι μου!!! Φυσικά δεν είναι "χθεσινοί"...,μετράμε χρόνια μαζί κι η φιλία μας έχει δοκιμαστεί.
Ιδανικές ? Σπάνιες ? Δήθεν ? Ο καθένας έχει την άποψή του μέσα απ'αυτά πού έχει βιώσει,ίσως, ώς τώρα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 19:33, 11-07-07:

Πού μού λένε την γνώμη τους ακόμα κι όταν είναι αντίθετη απ'την δική μου. Την διαφορά όμως την κάνει,τό γεγονός ό,τι κι εγώ, αλλά καί αυτοί....είμαστε καλοπροαίρετοι... Εγώ η ίδια έχω ζητήσει απ'την φίλη μου,όταν "διαφωνεί" με κάτι πού κάνω...

αυτο ακριβως. συμφωνω και επαυξανω. το ειπα αλλωστε και στο ποστ μου, εξι εφτα πανω απο το δικο σου.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:19, 12-07-07:

Το πόσο καλός είμαι σαν φίλος αποδυκνείεται από το γεγονός οτι οι φιλίες μου κρατάνε πάνω από 20 χρόνια, και μοιραζόμαστε μαζί όλη μας τη ζωή.

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 21:19, 15-07-07:

Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν ότι διακοπές χωρίς το έτερον ήμιση καλό είναι να μην γίνονται, τι θεωρούν ότι είναι οι φίλοι τους γι'αυτούς; Το να περιορίζονται σε μεσημεριανούς καφέδες και εξομολογήσεις των προβλημάτων είναι αρκετό; Σε περίπτωση που δεν είχαν σύντροφο θα καλύπτονταν με το να τους περιόριζαν οι άλλοι σαν τριτεύοντα πράγματα στην ζωή τους; Ποιά είναι η διαφορά φίλου και γνωστού; Και για ποιό λόγο να επενδύσουν φίλοι σε αυτούς όταν δεν είναι διατεθειμένοι να τους προσφέρουν κάτι περισσότερο από μια συνομιλία στο τηλέφωνο και εξόδους μεταξύ ζευγαριών;

ότι και να σου λέει ο καθένας/μια η αλήθεια είναι μέσα σου. follow yr heart like the song. εχουμε και την ίδια ηλικία, γιάυτό οι μεγαλύτεροι θα σου πουν βάση την εμπειρία τους που δε συμπίπτει με τα θέλω τα δικά σου και των φίλων σου/φίλες σου, γι'αυτο αν θες κάτι άλλο , εδώ είμαι.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:44, 16-07-07:

Το τι ειναι φιλος ειναι πολυ περιπλοκη ενοια και δεν μπορω να την εξηγισω απο ενα φορουμ, αφηστε που ετσι οπως γινοντια διαφορα πραγματα τωρα τελευτεα δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειναι φιλος...
Ωστοσω ξερω οτι δεν ειμαι καλος φιλος για τα δεδομενα των περισσοτερων

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:56, 16-07-07:

Είμαι σε φάση που αναθεωρώ φιλίες και καταστάσεις....
Οπότε άργησα να απαντήσω...και μάλλον θα ξεχάσω πολλά να πω

Τι είναι φίλος για εμένα;
Το άτομο που μοιράζομαι την ζωή μου μαζί του...Που σημαίνει ότι ξέρει κάθε σκέψη μου, κάθε ανάγκη μου, κάθε στιγμή μου κι ας μην είναι παρών...
Που και στις 3.00 το πρωί μπορώ να της τηλεφωνήσω και να μου τηλεφωνήσει μόνο και μόνο γιατί δεν είναι καλά...
Που θα μιλήσουμε για τα πάντα... θα πούμε την άποψη μας -κι ας είναι αντίθετη- και δεν θα παρεξηγηθεί κανένας... γιατί δεν είναι κριτική, δεν είναι ζήλια... είναι συμβουλή...
Που ακόμα και αν κάνουμε τα λάθη, διαλέξουμε δρόμους άσχημους, ακόμα και αν δεν συμφωνούμε με τις επιλογές, είμαστε δίπλα η μία στην άλλη...στηρίζουμε η μία την άλλη και καταλαβαίνουμε η μία την άλλη...
Που ακόμα και αν ακυρώσουμε ραντεβού τελευταία στιγμή λόγω αισθήματος θα υπάρξει απόλυτη κατανόηση και όχι γκρίνια...
Που μετά από ένα καβγά και ένα χωρισμό θα βρεθούμε με χαρτομάντιλα και σοκολάτες να τα πούμε....
Που θα περάσουμε ώρες να αναλύσουμε τι συμβαίνει στη ζωή μας....
ακόμα και αν δεν βρισκόμαστε..είμαστε δίπλα η μία στην άλλη....

Σίγουρα ξεχνάω κι άλλα....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 08:34, 16-07-07:

Μα αν σου πει οτι κανεις κατι λαθος, σε κρινει Και καλα κανει για μενα. Απλα δε χρειαζεται να σε βαλει στο εκτελεστικο αποσπασμα

Εγω παντως και θελω να με κρινουν , και το κανω κι εγω σε οσα ατομα με ενδιαφερουν. Το να βλεπω καποιο στραβο τους και να μη τους το λεω, το θεωρω αδιαφορια. Αμα δε στα λενε οι φιλοι αυτα ποιος θα στα πει ; Οι απλοι γνωστοι ; Χα-χα-χα.

η οποία είναι πάντα κυνική και πολύ συχνά πιο κυνική απ' όσο γουστάρουν οι περισσότεροι να ακούν.

Αγαπάω όμως παράφορα τους φίλου μου, κι ας μην το δείχνω με τον κλασικό τρόπο συνέχεια... νομίζω ότι αν ανοίξει το καβούκι μου ο άλλος, βλέπει καλό πράμα!
Καπως ετσι κι εγω. Ειναι ευκολο να σε παρεξηγουνε σημερα.
Ειδικα αμα εισαι ειλικρινης σχεδον χωρις οικτο

Ότι "δίνουμε".....μας "επιστρέφεται" διπλό και τρίδιπλο. Απ'την ίδια την "ζωή".
Αλλοτε ναι αλλοτε οχι. (ο strangelove ειπε σκετο οχι, εγω λεω κατι αναμεσα. παντως δε τα λεει και ασχημα).

Βρίσκω ελαφρώς δήθεν το "κακόμοιρο" ύφος εγώ δίνω και δεν περιμένω να πάρω, εγώ προσφέρω και δεν θέλω τίποτα πίσω.
2 πιθανοτητες υπαρχουν οταν ακους αυτα τα λογια. Ή ειναι αυτο που λες, ή πραγματι ο αλλος δε περιμενει να παρει. Απλα βλεπεις σημερα γυρω σου οτι 8 στους 10 ανθρωπους δεν αξιζουν , και θεωρεις αυτοματα οτι οποιος το λεει αυτο, ειναι δηθεν. Καλο να βλεπουμε γυρω μας, αλλα μην προτρεχουμε κιολας και το 8/10 το κανουμε 10/10 απο μονοι μας.

PYLH οσο μπορεις ριχνε καμια παραγραφο γιατι ειναι τρομακτικο το ενιαιο κειμενο

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:04, 17-07-07:

Lorien ...
...μάλλον δεν ξέρω την λέξη στα ελληνικά. Πώς λέμε "δεν θέλω να με κατηγορήσεις για τις επιλογές μου»? Ειδικά στους τρίτους?
Τέλος πάντων, κατάλαβες την ιδέα, ελπίζω. Δεν μιλώ για κάτι που σαν φίλος οφείλεις να το πεις στον άλλον… μιλώ για επιλογές μας με τις οποίες οι φίλοι δεν συμφωνούν ή μάλλον δεν κρίνουν ως σωστές.

(Τώρα αν έχω δυο δόντια στο στόμα και μου λένε ότι έχω χαμόγελο a la Hollywood… θα καταλάβω ποιοι είναι τελικά οι φίλοι και ποιοι οι εχθροί…)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:13, 17-07-07:

Oh..ok then.

Ενταξει για τα δοντια, αυτο ειναι ευκολο να το δουμε και μονοι μας.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:03, 02-08-07:

Για να απαντήσω κι εγώ,όποιοι φίλοι το αξίζουν τους το ανταποδίδω Φίλοι που με ζηλεύουν και θέλουν το κακό μου για να φανούν να μου λείπουν...
Ως φίλος πιστεύω ότι είμαι καλός...ίσως και υπερβολικά ανεκτικός σε κάποιους...

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 20:16, 02-08-07:

Φίλος:Να είναι δίπλα στα δύσκολα,να ενδιαφέρεται για μένα...
Γενικά απο τον καθένα έχω μάθει να παίρνω οτι έχει να μου δώσει.Δεν θέλω να γίνομαι πιεστικός.Και το παραμικρό να μου δώσει το εκτιμώ..Είναι δύσκολοι καιροί για σχέσεις σήμερα..
Όσο για το αν είμαι καλός φίλος νομίζω οτι δεν είμαι ο αρμόδιος να το κρίνω.

Παράθεση

lucky sunray

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky sunray
H lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H lucky sunray έγραψε στις 16:51, 25-02-10:

δύσκολες οι εποχές για να κάνει κανείς φίλους..
υπάρχει έλλειψη αυτογνωσίας και ψάχνουμε στους άλλους τρόπο να καλύψουμε τα δικά μας "κουσούρια"...
φίλοι καλοί μπορεί να υπάρξουν όταν σε αποδέχονται όπως είσαι και υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη,ειλικρίνεια(ακόμα κι αν πληγώνει) και αγάπη,είναι δίπλα σου γι αυτό που είσαι και όχι για αυτά που τους προσφέρεις...
μακρία απο ζήλειες και πισώπλατα μαχαιρώματα.
το πόσο καλός φίλος είμαι θα το κρίνουν τα άτομα που με ξέρουν..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:23, 30-03-10:

Φίλοι είναι αυτοί που είναι δίπλα στα δύσκολα.

Φίλοι είναι αυτοί που ξενυχτούν μαζί σου.

Φίλοι είναι αυτοί που υπάρχουν και ας μην τους βλέπεις κάθε μέρα.

Η φιλιά είναι ασύγκριτο συναίσθημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 00:03, 31-03-10:

φιλος : αυτος που χαιρεται με τη χαρα σου και λυπατε με τη λυπη σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους