Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι φίλος για σένα και πόσο καλός φίλος είσαι εσύ;

Flash.player

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Flash.player
Ο Flash.player αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Flash.player έγραψε στις 11:44, 23-01-11:

Γεια σε ολους! πρωτη φορα ασχολουμαι με forum.. θα θελα να ρωτησω... ειναι φιλη μου μια κοπελα με την οποια εχουμε περασει πολλες φιλικες στιγμες στις οποιες μου συμπαρασταθηκε και της συμπαρασταθηκα... αλλα σε μια στιγμη της ζωης μας πεχτηκε κατι ερωτικο?θεωρειται φιλη μου αυτη η κοπελα απο τη στιγμη που δεν καναμε σχεση απλα μιναμε φιλοι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:50, 23-01-11:

το θεμα ειναι τι την θεωρεις εσυ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 12:50, 23-01-11:

...Φιλος για μενα ειναι ο καλος ακουστης...ο ανθρωπος που θα ειναι κοντα σου χωρις να ζηταει ανταλλαγματα...που θα θελει να σου προσφερει μονο το πολυτιμοτερο αγαθο του την φιλια του ...τις γνωσεις του,τις εμπειριες του, την συμπαρασταση του..στα καλα και στα δυσκολα...που σε κοιτα ισια στα ματια χωρις γυαλια,που δεν κλεινει ποτε την πορτα....το κτησιμο μιας φιλιας ιδιαιτερα δυσκολο στην εποχη μας ....η αποξενωση των ανθρωπων και η εκπτωση των αξιων αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα ....η επιφυλαξη και η καχυποψια κατα κανονα κυριαρχουν της αναγκης του ανθρωπου να ανοιχτει σ' αυτους που κρουουν την πορτα και αναζητουν τη φιλια....
Το ποσο καλος φιλος ειμαι εγω ....ειναι ενα ερωτημα που πρεπει να απαντηθει απο τους φιλους μου ...οχι απο εμενα....Γενικα παντως, οπως εχω αναφερει και σε αλλα τοπικ δεν φοραω γυαλια ηλιου οταν συνομιλω,κοιταζω τον αλλον ευθεως στα ματια ωστε να μπορει να εισχωρησει στην ψυχη μου...και δεν κλεινω ποτε την πορτα της φιλιας σε κανεναν....ειναι ανοικτη για ολους....οποιο κιαν ειναι το motive του καθενος.....γιατι πιστευω οτι οταν καποιος μου χτυπησει την πορτα θελει κατι απο μενα...εχει αναγκη....αν μπορω αυτο το κατι οφειλω να το προσφερω...διοτι καποια στιγμη και εγω θα βρεθω σε αναλογη θεση........

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 16:01, 23-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Flash.player
Γεια σε ολους! πρωτη φορα ασχολουμαι με forum.. θα θελα να ρωτησω... ειναι φιλη μου μια κοπελα με την οποια εχουμε περασει πολλες φιλικες στιγμες στις οποιες μου συμπαρασταθηκε και της συμπαρασταθηκα... αλλα σε μια στιγμη της ζωης μας πεχτηκε κατι ερωτικο?θεωρειται φιλη μου αυτη η κοπελα απο τη στιγμη που δεν καναμε σχεση απλα μιναμε φιλοι?
Πολλοί ψυχολόγοι παρομοιάζουν το ζευγάρι εννοιών << βαθειά φιλία - έρωτας >> με το << λογική - τρέλλα >> .Όπως ακριβώς στο δεύτερο ζευγάρι υπάρχει μια λεπτή ισοροπία που αν την ξεπεράσει κάποιος οδηγείται στην τρέλλα απο την λογική , έτσι και στην βαθιά φιλία πρέπει να υπάρχει η ανάλογη λεπτή ισοροπία που θα μας "προστατέψει" απο το να δούμε τον φίλο/η μας με άλλα μάτια , αυτά του ερωτευμένου .

Πολλοί βέβαια λένε ότι με το να συγκεντρώνει κάποιος τόσα θετικά στοιχεία που έψαχνα γύρω μου και δεν τα βρήκα , δικαιολόγει την "μετάβαση της σχέσης" απο την φιλία στο έρωτα .Εδώ όμως οι περισσότεροι ξεχνάνε κάτι το βασικό , όταν συναντήθηκες με τον/την φίλη σου και προχωρήσατε στην όλη πορεία της φιλίας χωρίς κάτι το ερωτικό ανάμεσα σας ίσως δεν θα εξελισσόταν αυτήν η ίδια φιλία σε βαθιά φιλία και θα χάλαγε μάλιστα και με κακό τρόπο αν υπήρχε τότε ερωτικό πρόσημο ,άρα για μένα υπάρχει μιά παλινδρόμηση συναισθημάτων τα οποία στηρίζονται σε λάθος κριτήρια επιλογής .

Η φιλία και μάλιστα η βαθύτερη φιλία είναι κάτι το ιδανικό και σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να υποκαταστήσει ερωτικές διαθέσεις και ορμές που για να είναι αποδεκτές με υγιή τρόπο πρέπει να ξεκινούν πάντα στο πλαίσιο μιάς ερωτικής και όχι φιλικής σχέσης .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑΛΙΝΑ (Αλινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΛΙΝΑ
H Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ΑΛΙΝΑ MH ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΧΟΥΣ! έγραψε στις 21:15, 23-01-11:

αγαπητε ,αγνωστε φιλε,
πολυ μεγαλο θεμα βαζεις κ η απαντηση δυσκολη.Προσωπικα πιστευω οτι,απ την μερια σου ,καποιο ερωτικο φτερουγησμα υπαρχει.Εξ ου και το ερωτημα σου! Αν πηγε το συναισθημα παρα κει ,καλλιεργεισε το. Μια τετοια φιλια μεταξυ σας ,σιγουρα εχει τις καλυτερες προδιαγραφες για κατι ομορφο και σημαντικο και για τους δυο σας! Προχωρα το...!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 07:27, 04-04-11:

Ενας αληθινος φιλος ειναι καποιος που ξερει το τραγουδι της ψυχης σας,και το τραγουδα πισω σε σας οταν ξεχασετε τις λεξεις!!!!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:53, 04-04-11:

Πονάω πολύ, να έρθω να κλάψω στην αγκαλιά σου κι ύστερα να συζητάμε με τις ώρες για τα δύσκολα και τα εύκολα περπατώντας. Να σε κεράσω εγώ θέλω σε παρακαλώ, νοιώθω ευγνώμων. Μια αίσθηση "και λίγα κάνω για σένα". 'Ενα ανείπωτο ευχαριστώ με πράξεις. Και τα μυστικά μας που κανείς άλλος δεν τα ξέρει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:28, 04-04-11:

Η φιλία είναι ο σημαντικότερος και ισχυρότερος δεσμός για μένα. Ο φίλος είναι ένας άνθρωπος που επιλέγεις, που είναι δίπλα σου και είσαι δίπλα του ακόμη κι αν δεν βλέπεστε καθημερινά, που νιώθει οτι δεν είσαι καλά και έρχεται κοντά σου. Ένας αδελφός με όλη τη σημασία της λέξης.
Θεωρώ οτι η ίδια η κοινωνία μας υποβιβάζει τη φιλία έναντι του ερωτικού δεσμού.
Και θα σας δώσω ένα παράδειγμα σε αυτό που σας λέω. Θέλω το Πάσχα να πάω με την καλύτερή μου φίλη στο νησί της. Όταν το πω στους γονείς μου θα ξινίσουν. Παρ'όλα αυτά αν τους έλεγα οτι θα πήγαινα με έναν οποιονδήποτε ερωτικό δεσμό μου, δε θα τους πείραζε τόσο. Παρ'όλα αυτά η φίλη μου έχει κάνει πολύ περισσότερα για μένα από οποιονδήποτε σύντροφο. Αλλά οι φίλοι δεν έχουν καμία "κοινωνική καταξίωση", τι κι αν μας βοήθησαν, τι κι αν μας στάθηκαν, τι κι αν έγιναν πραγματική οικογένειά μας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 23:47, 08-04-11:

Eπειδή από φίλες-φίλους έπαθα και έμαθα....μόνο το αγόρι μου νιώθω πολύ κοντά μου....

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 22:44, 18-04-11:

φιλος; τι ειναι φιλος για μενα; καποιος που δεν σε θυμαται καθε χριστουγεννα και πασχα μονο....καποιος που σε νοιαζεται...

αν ειμαι καλη φιλη;; δεν ξερω....μαλλον αυτοι που με ξερουν πρεπει να απαντησουν...αυτο που ξερω ειναι οτι αν η <<φιλη μου>> ειχε κανει αυτα που εχω κανει εγω για αυτην...και με στηριζε οσο την ειχα στηριξει εγω....θα ηταν εδω και θα ημασταν ακομα φιλες....
δεν θα εψαχνε ευκαιριες να με προσβαλλλει για να νιωσει ανωτερη...δεν θα καταπιεζε ασχημα συναισθηματα για μενα τεσπα...οι εμπειριες μου μεχρι τωρα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι η φιλια εχει ημερομηνια ληξης....δυστυχως...
θα ηθελα παρα πολυ να αλλαξω γνωμη καποια στιγμη!

Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianna.pa
H marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H marianna.pa έγραψε στις 23:10, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από γιολαντα53448
φιλος; τι ειναι φιλος για μενα; καποιος που δεν σε θυμαται καθε χριστουγεννα και πασχα μονο....καποιος που σε νοιαζεται...

αν ειμαι καλη φιλη;; δεν ξερω....μαλλον αυτοι που με ξερουν πρεπει να απαντησουν...αυτο που ξερω ειναι οτι αν η <<φιλη μου>> ειχε κανει αυτα που εχω κανει εγω για αυτην...και με στηριζε οσο την ειχα στηριξει εγω....θα ηταν εδω και θα ημασταν ακομα φιλες....
δεν θα εψαχνε ευκαιριες να με προσβαλλλει για να νιωσει ανωτερη...δεν θα καταπιεζε ασχημα συναισθηματα για μενα τεσπα...οι εμπειριες μου μεχρι τωρα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι η φιλια εχει ημερομηνια ληξης....δυστυχως...
θα ηθελα παρα πολυ να αλλαξω γνωμη καποια στιγμη!
και δεν εισαι η μονη.!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους