Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,221 μηνύματα σε 74,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εγχειρίδιο κώδικα Visual Basic

babisgr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 17:52, 14-06-11:

Μιας που τελείωσα τις πανελλήνιες και έχω χρόνο θέλω να ασχοληθώ με τη visual basic..

Δε μπορώ όμως να βρω κάτι (ηλεκτρονικό γιατί δε θέλω να αγοράσω βιβλίο) που να μου λέει για το πως γράφω το κώδικα της γλώσσας.. Κάτι που βρήκα ως εγχειρίδια μου λένε για τις εφαρμογές τις γλώσσας και γενικά πως τη χρησιμοποιείς αλλά δεν εξηγεί για τη διαδικασία της κωδικοποίησης κάτι που το θέλω..

Αν έχετε κάτι υπόψη σας ή βρείτε please πείτε μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:13, 14-06-11:

Επειδή στην εποχή του DOS ήξερα πολύ καλά την QuickBasic, στην μετάβαση στην VisualBasic ενώ ο κώδικας είχε πολλές ομοιότητες, ο προγραμματισμός έγινε περισσότερο αντικειμενοστρεφής, ασχολήθηκα έτσι για πολύ λίγο και μετά τα παράτησα.
Θα με ενδιέφερε το θέμα που έβαλες και περιμένω κι εγώ απαντήσεις, για να θυμηθώ και λίγο τις παλιές καλές εποχές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 00:05, 16-06-11:

Κανείς? Τίποτα?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 00:45, 22-06-11:

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά πόσο δύσκολο είναι να βρεις tutorials?
http://cuinl.tripod.com/tutorials.htm
http://www.homeandlearn.co.uk/net/vbnet.html
http://www.profsr.com/vb/vbless01.htm
Αυτά δε σας κάνουν;

Παράθεση

mythos_tei_dm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mythos_tei_dm
Ο mythos_tei_dm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O mythos_tei_dm έγραψε στις 08:35, 03-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Μιας που τελείωσα τις πανελλήνιες και έχω χρόνο θέλω να ασχοληθώ με τη visual basic..

Δε μπορώ όμως να βρω κάτι (ηλεκτρονικό γιατί δε θέλω να αγοράσω βιβλίο) που να μου λέει για το πως γράφω το κώδικα της γλώσσας.. Κάτι που βρήκα ως εγχειρίδια μου λένε για τις εφαρμογές τις γλώσσας και γενικά πως τη χρησιμοποιείς αλλά δεν εξηγεί για τη διαδικασία της κωδικοποίησης κάτι που το θέλω..

Αν έχετε κάτι υπόψη σας ή βρείτε please πείτε μου!
babisgr λοιπόν, δεν ξέρω αν ασχολείσαι πρώτη φορά με visual basic ή έχεις προηγούμενη εμπειρία. Επίσης δεν γράφεις αν έχεις προηγούμενη εμπειρία από κάποια γλώσσα προγραμματισμού. Γράφεις ότι τελείωσες τις πανελλήνιες. Σε ποια κατεύθυνση ήσουν; Αν ήσουν τεχνολογική (κύκλος πληροφορικής) αυτά που κάνατε στο μάθημα Α.Ε.Π.Π. είναι αλγόρυθμοι που αφορούν τον δομημμένο προγραμματισμό. Ο οποίος υλοποιείται με τις γλώσσες όπως pascal, c κλπ στην συνέχεια εμφανίστηκαν και άλλες κατηγορίες σχεδίασης προγραμμάτων ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός που υλοποιείται με c++, java κλπ και ο οπτικός προγραμματισμός (οδηγούμενος από τα συμβάντα) που υλοποιείται με visual c++ ή builder c++, visual basic κλπ. Λοιπόν αν δεν γνωρίσζεις βασικά θέματα του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού, ο οπτικός θα σου βάνει κινέζικα. Ωστόσο, μόνο η visual basic έχει την ιδιαιτερόστητα, να είναι κατάλληλη για εκμάθηση προγραμματισμού για τον κάθε αρχάριο στο προγραμματισμό ναι μπορείς να ασχοληθείς χωρίς να έχεις προηγούμενη εμπειρία προγραμματισμού...
όσον αφορά για τα εγχειρίδια υπάρχει κάποιο σε ηλεκτρονική μορφή http://repository.edulll.gr/edulll/b...396/2/1396.pdf όπου μπορείς να του ρίξεις μια ματιά... να ψάξεις για εγχειρίδια που αρμόζουν σε σένα, διότι ο κάθε άνθρωπος μαθαίνει με τον δικό του τρόπο. Αν δεν καταλαβαίνεις από κάποιο εγχειρίδιο μην τα παρατάς, αλλά ψάξε κάποιο άλλο.... Θα σου συνιστούσα αν μπορείς να βρεις ή να δανειστείς από κάποια βιβλιοθήκη βιβλία μεταφρασμένα από ξένους συγγραφείς. (οι έλληνες συγγραφείς τα γράφουν πολύ δυσνόητα και πολύ επιστημονικά και ακαταλαβαίστικα συνήθως). Επίσης θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις βιβλία της Microsoft. Έχω διαβάσει κάποιο και το περισσότερο μέρος είναι "διάλλειμμα για διαφημίσεις"... Ένα καλό βιβλίο που είχα μελετήσει είναι το "Visual basic 5 βήμα βήμα εκδόσεις γιουρδα" είναι πολύ καλό για κάποιον αρχάριο. Ό,τι χρειάζεσαι μπορεί να μου γράφεις στο e-mail. "nikolasx7@hotmail.com" όσο μπορώ να σε συμβουλέψω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 03-08-11 στις 08:59. Αιτία: greeklish
Παράθεση

babisgr

Διάσημο Μέλος

O babisgr έγραψε στις 01:07, 04-08-11:

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση.. Ναι είμαι αρχάριος.. Από προγραμματισμο ξέρω μόνο αυτά του λυκείου, δηλαδή τίποτα αλλά είδα το βιβλίο που κάνουν στα ΕΠΑΛ και δε μου φαίνονται και τόσο βουνό.. Δε το λέω για να ψονιστώ...

Ευχαριστώ για το pdf ..θα το κοιτάξω. Μήπως υπάρχει και το αντίστοιχο βιβλίο μαθητή..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 11:11, 04-08-11:

Ασε τη visual basic κατα μέρος και κάτσε μάθε C. Είναι η καλύτερη μετάβαση απο το μάθημα του λυκείου σε πραγματικό προγραμματισμό.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 12:06, 04-08-11:

Για αρχάριο εγώ πάντως προτείνω την Java. Είναι πιο εύκολη στην εκμάθηση και δεν έχει τόσο steep learning curve όπως η C. Επιπλέον δεν θα χρειάζεται να ασχοληθεί με pointers και memory allocation. Αυτά μπορεί να τα μάθει αργότερα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Με αφορμή τον Κώδικα Ντα Βίντσι - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-10-10 στις 15:07.
    • Small Basic: Νέα γλώσσα προγραμματισμού για παιδιά από τη Microsoft - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-01-09 στις 12:43.
    • Visual Basic σε Linux - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-07 στις 09:49.
    • Visual Styles για XP - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Software.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-12-06 στις 10:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους