Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υβριδικά, ηλιακά και ηλεκτρικά αυτοκίνητα

Αν είχατε σκόπο να αγοράσετε αυτοκίνητο θα αγοράζατε αυτοκινήτο με τεχνολογία hybrid;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
Ναι επειδή σέβομαι το περιβάλλον
25
48,08%
Ναι επειδή πάντα ακολουθώ τις νέες τεχνολογίες
3
5,77%
Ναι, πιστεύω ότι θα βελτιώσει το image μου ένα τέτοιο αυτοκίνητο
0
0%
Ναι επειδή θα χρειάζομαι λιγότερα λεφτά για καύσιμα
6
11,54%
Όχι επειδή δεν πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν θα βοηθήσει το περιβάλλον
0
0%
Όχι επειδή δεν έχω την οικονομική άνεση
4
7,69%
Όχι επειδή φοβάμαι για τυχόν προβλήματα, δλδ δεν εμπιστεύομαι ακόμη την τεχνολογία
1
1,92%
Όχι επειδή φοβάμαι για τις επιδόσεις
0
0%
Όχι επειδή το μοντέλο που θέλω δεν υπάρχει σε hybrid έκδοση
0
0%
Όχι επειδή οι εταιρίες κατασκευής αυτοκινήτων που εμπιστεύομαι δεν κατασκευάζουν τέτοια αυτοκινήτα
0
0%
Όχι επειδή πιστεύω ότι είναι ένα παιχνίδι του marketing
0
0%
Όχι επειδή το περιβάλλον με αφήνει αδίαφορο
0
0%
Όχι επειδή πιστεύω ότι η κύρια πηγή μόλυνσης του περιβάλλοντος δεν είναι τα αυτοκίνητα
0
0%
Όχι επειδή πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν μου προσφέρει κάνενα ουσιαστικό όφελος
1
1,92%
Δεν θέλω να απαντήσω
1
1,92%
Δεν έχω σκεφτεί ακόμη για αυτό το θέμα
10
19,23%
Δεν ξέρω τι είναι το hybrid
1
1,92%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:35, 18-07-07:

Αν υποθέσουμε ότι θέλατε να αγοράσετε αυτοκίνητο θα δίνατε παραπάνω λέφτα για την τεχνολογία hybrid;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 21:44, 18-07-07:

Εξαρτάται από την τιμή... Αν ήταν σχετικά προσιτό, έστω και με τα λίγα παραπάνω χρήματα, ναι γιατί όχι. Και οικονομία καυσίμων και καλύτερη απόδοση και προστασία στο περιβάλλον.

Για όποιον ενδιαφέρεται:hybridcars

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:00, 19-07-07:

Αμέ!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:29, 19-07-07:

Ναι, για τους λογους 1,2 και 4, κι επισης γιατι μου αρεσει το Prius.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 09:33, 19-07-07:

Α! Συγγνώμη Η ψήφος μου είναι άκυρη στο "Όχι γιατί δεν έχω την οικονομική άνεση". Περίμενα οτι οι τιμές θα είναι αστρονομικά ποσά αλλά τις είδα.

Θα αγόραζα then

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 09:38, 19-07-07:

και βεβαια!!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:46, 19-07-07:

Εγώ δεν έχω αυτοκίνητο και δεν είναι στα σχεδιά μου να αγοράσω

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 09:54, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εγώ δεν έχω αυτοκίνητο και δεν είναι στα σχεδιά μου να αγοράσω
Το καλύτερο

Βοηθάς και το περιβάλλον και το κυκλοροφοριακό

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:57, 19-07-07:

Kαι την τσέπη της!

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 10:04, 19-07-07:

Θα αγόραζα, λόγω του ότι έχω εγκαταλείψει πλέον τις επιδόσεις και μιλάει το λογικό μέρος του μυαλού. Η οικονομία είναι σημαντικός παράγων. Από την άλλη όμως, ακόμη και το συμβατικό αυτοκίνητο μου το έχω παρατήσει πλέον και το χρησιμοποιώ μόνο τα ΣΚ και για τα ταξίδια όπου εκεί δεν έχω παράπονο από την κατανάλωση του.

Θα έπρεπε πάντως το κράτος να δίνει περισσότερες διευκολύνσεις στους υβριδικούς!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:04, 19-07-07:

Με τόσα πλεονεκτήματα λοιπόν, πρέπει να μπει στις επιλογές το "Δεν αγοράζω αυτοκίνητο"

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:47, 19-07-07:

Ναι, και για το περιβαλλον, και για οικονομικους λογους, αλλα και γιατι λογους ανεσης (δεν ακους κινητηρα μεσα στην πολη συνηθως).

Μπορει και πληρως ηλεκτρικο να επαιρνα. Εχουν βγαλει 1-2 που ειναι και σπορ και ταχυτητατα.

Τωρα η σειρα GS της Lexus εχει ενδιαφερον, πχ το GS 450h , με 340 ιππους, 0-100 σε 5.2 και καταναλωση 9 λιτρα/100χλμ....δε με χαλαει

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:48, 19-07-07:

Ναι για 2 βασικούς λόγους:
1) είμαι τσιγκούνης και η βενζίνη πανάκριβη
2) είμαι πολύ επιφυλακτικός σε ότι σχετίζεται με το περιβάλλον.
Αυτά.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:40, 02-04-08:

Ναι γιατί συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και γιατί κάποια στιγμή τα αποθέματα πετρελαίου θα στερέψουν και πρέπει λοιπόν να φροντίσουμε με άλλες μορφές ενέργειας να μην συμβεί αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:10, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Ναι γιατί συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και γιατί κάποια στιγμή τα αποθέματα πετρελαίου θα στερέψουν και πρέπει λοιπόν να φροντίσουμε με άλλες μορφές ενέργειας να μην συμβεί αυτό.

Αυτό θα συμβεί λίαν συντόμως αφότου όμως η βενζίνει φτάσει να στοιχίζει όσο ένα λίτρο καλό κρασί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 12:11, 02-04-08:

Η επόμενη αγορά αυτ/του θα είναι environmental friendly

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 12:19, 02-04-08:

Τα hybrid όπως είναι σήμερα, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ανταγωνιστούν τα βενζινοκίνητα οχήματα. Πιστεύω όμως πως στα επόμενα χρόνια, θα υπάρξουν πολλές αξιόλογες λύσεις, που δεν θα κάνουν τα hybrid απλά μια εναλλακτική, αλλά τον κανόνα στα αυτοκίνητα.

Και επειδή οι τιμές του πετρελαίου δεν προβλέπεται να πέσουν και τα αποθέματα όσο πάει και λιγοστεύουν, αν έπρεπε να αγοράσω σήμερα αυτοκίνητο θα κοιτούσα κάτι σε hybrid. Έτσι κι αλλιώς σε καμιά 20ετία όλοι τέτοια θα οδηγάμε.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:10, 02-04-08:

Πάντως λίγα review που έχω διαβάσει πολλές φόρες τα hybrid λένε ότι αγγίζουν τις επιδόσεις των απλών αυτοκινήτων όποτε δεν νομίζω ο Μ.Ο. να αναζητά μόνο επιδόσεις.

Επίσης διαφωνώ με το χρονικό περιθώριο που βάζεις. Η πορεία δείχνει ότι σε 20χρόνια ίσως να οδηγούμε αυτοκίνητα χωρίς τέτοιου τύπου καύσιμα

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:16, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Επίσης διαφωνώ με το χρονικό περιθώριο που βάζεις. Η πορεία δείχνει ότι σε 20χρόνια ίσως να οδηγούμε αυτοκίνητα χωρίς τέτοιου τύπου καύσιμα
Δεν διάβασες μάλλον αυτά που λέω εδώ. Αν γίνει αυτό, δεν βλέπω να σταματάμε να χρησιμοποιούμε τέτοια αυτοκίνητα

Παράθεση

Cookie_Monster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cookie_Monster
Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Cookie_Monster έγραψε στις 21:19, 07-04-08:

Παλιότερα υπήρχαν αυτοκίνητα με φυσικό αέριο, ίσως επανέλθουν... Είχα δει κάποτε μια μερσεντές του 70 τέτοια

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 21:36, 07-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Το καλύτερο

Βοηθάς και το περιβάλλον και το κυκλοροφοριακό
Συμφωνώ!

Παράθεση

ευεπίφορος στο lifestyle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ευεπίφορος στο lifestyle
Ο ευεπίφορος στο lifestyle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O ευεπίφορος στο lifestyle έγραψε στις 22:16, 07-04-08:

Δύο πράγματα με ενδιαφέρουν στο αμάξι. Να μπορεί να με πηγαίνει όπου χρειάζομαι με ασφάλεια και να έχει ωραίο σχέδιο. Το ότι θα έχει χαμηλή κατανάλωση είναι δεδομένο για οικονομικούς, αλλά πρωτίστως για οικολογικούς λόγους. Ασυζητητή υβριδικό μέχρις ότου η νέα τεχνολογία μας αποδεσμεύσει πλήρως από τα ορυκτά καύσιμα...

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 00:59, 08-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πάντως λίγα review που έχω διαβάσει πολλές φόρες τα hybrid λένε ότι αγγίζουν τις επιδόσεις των απλών αυτοκινήτων όποτε δεν νομίζω ο Μ.Ο. να αναζητά μόνο επιδόσεις.

Λογικό είναι τα hybrid να έχουν μειωμένη απόδοση σε σχέση με τα "κανονικά" αυτοκίνητα, αλλά αυτό το ξέρεις πριν το αγοράσεις. Οπότε μάλλον δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό.

Όταν λες τέτοιου είδους καύσιμα, εννοείς των hybrid ή τα ορυκτά που χρησιμοποιούμε σήμερα?

Έθεσα το όριο της 20ετίας, γιατί απ' όσο ξέρω μόνο 3 εταιρείες παρουσιάζουν hybrid πρόταση, Toyota, Lexus και Honda. Οι ευρωπαϊκές δεν ξέρω τί κάνουν σε πειραματικό στάδιο και αν έχουν επενδύσει σε αυτή την τεχνολογία, αλλά ακόμα δεν έβγαλαν κάτι στην παραγωγή. Αυτό βλέπω και πιστεύω πως οι αυτοκινητοβιομηχανίες δεν πήραν ζεστά ακόμα την αλλαγή. Hybrid παρουσιάζουν μερικές μόνο και αυτό σαν εναλλακτική.

Ουσιαστικά θα μιλάμε για επανάσταση αν γίνει η μετάβαση από το σημερινό αυτοκίνητο σε κάτι νέο, όπως και να λέγεται. Γι' αυτό θεωρώ δύσκολο να γίνει όλη αυτή η μετάλλαξη στην αυτοκινητοβιομηχανία σε λίγα χρόνια και όσο θα υπάρχουν ακόμη διαθέσιμες ποσότητες καυσίμων για τα σημερινά αυτοκίνητα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:41, 08-04-08:

Νομίζω ότι πνιγήκαμε σε κουτάλι με νερό

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Λογικό είναι τα hybrid να έχουν μειωμένη απόδοση σε σχέση με τα "κανονικά" αυτοκίνητα, αλλά αυτό το ξέρεις πριν το αγοράσεις. Οπότε μάλλον δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό.
Αυτό εννοούσα όπως επίσης ότι ο Μ.Ο. δεν αναζητά μόνο επιδόσεις.

Όταν λες τέτοιου είδους καύσιμα, εννοείς των hybrid ή τα ορυκτά που χρησιμοποιούμε σήμερα?
Μα το hybrid είναι ΚΑΙ ορυκτά!
Anyway, εννοώ ορυκτά.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:35, 08-04-08:

Νομίζω ότι ο όρος hybrid δεν αναφέρεται μόνο στα καύσιμα, αλλά και στα μοντέλα που φορτώνουν μπαταρίες με την πέδηση για οικονομία. Κάνω λάθος ή μιλάμε μόνο για αυτοκίνητα που παίρνουν μίγμα με υψηλό ποσοστό βιοαιθανόλης και βιοντήζελ;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:48, 08-04-08:

hybrid = υβριδικό = αποτέλεσμα συνένωσης ή συνύπαρξης δύο διαφορετικών στοιχείων

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:10, 08-04-08:

Ακριβώς! οπότε ηλεκτρισμός από πέδηση + ορυκτό καύσιμο = Hybrid

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:39, 20-04-08:

Περί smart hybrid drive:

Η smart έχει ήδη αποδείξει πόσο οικονομικό και φιλικό προς το περιβάλλον μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο με το smart fortwo cdi (κατανάλωση καυσίμου σε μικτό κύκλο [2] 3.3 l/100 km, εκπομπές CO2 σε μικτό κύκλο [2] 88 g/km). Με το smart fortwo micro hybrid drive (κατανάλωση καυσίμου σε μικτό κύκλο [2] 4.3 l/100 km, εκπομπές CO2 σε μικτό κύκλο [2] 103 g/km; έκδοση cabrio: κατανάλωση καυσίμου σε μικτό κύκλο [2] 4.4 l/100 km, εκπομπές CO2 σε μικτό κύκλο [2] 105 g/km), η smart κάνει ένα βήμα μπροστά και παρουσιάζει μία πραγματικά εναλλακτική λύση στα συμβατικά συστήματα μετάδοσης κίνησης.

8% χαμηλότερη κατανάλωση[1] με 100% επιδόσεις.

Αντί της συμβατικής μίζας, το smart fortwo mhd (έκδοση coupé: κατανάλωση καυσίμου σε μικτό κύκλο [2] 4.3 l/100 km, εκπομπές CO2 σε μικτό κύκλο [2] 103g/km; έκδοση cabrio: κατανάλωση καυσίμου σε μικτό κύκλο [2] 4.4 l/100 km, εκπομπές CO2 σε μικτό κύκλο [2] 105g/km) διαθέτει μία γεννήτρια start/stop η οποία χρησιμοποιεί τις "αδρανείς φάσεις" του κινητήρα όσο το δυνατόν αποδοτικότερα. Το mhd σβήνει τον κινητήρα μόλις πατήσετε φρένο και η ταχύτητα πορείας πέσει κάτω από τα 8 km/h. Όταν πάρετε το πόδι σας από το φρένο, ο κινητήρας θα ξαναξεκινήσει αμέσως ούτως ώστε να συνεχίσετε το ταξίδι σας. Η γεννήτρια start/stop του smart fortwo mhd επιτρέπει εξοικονόμηση καυσίμου ως και κατά 11% εντός πόλης[1], χωρίς κανέναν απολύτως συμβιβασμό στις επιδόσεις και την άνεση. Η τεχνολογία mhd λειτουργεί ιδανικά με το αυτόματο κιβώτιο 5 ταχυτήτων: Η πρώτη ταχύτητα επιλέγετε αυτόματα κάθε φορά που ο κινητήρας ξαναξεκινά. Ωστόσο, η λιγότερη κατανάλωση και οι μικρότερες εκπομπές CO2 δεν σημαίνουν συμβιβασμό στην άνεση μιας και οποιαδήποτε έκδοση του νέου smart fortwo και αν επιλέξετε, όλες διατίθενται και με τεχνολογία mhd.

Το μέλλον πρέπει να έχει τέτοιες τεχνολογίες και πολύ περισσότερο ανθρώπους που θα τις δεχτούν.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:53, 20-04-08:

Tο απολύτως λυπηρό είναι ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες πάνε χέρι χέρι με τους ληστές του πετρελαίου τον συνεταιρισμό που σκοπεύει να ματοκυλήσει τη γή for a few dollars more.

Έτσι όσο το πετρέλαιο ανεβαίνει, αντί να βγάζουν ενεργειακά ελεύθερα αυτοκίνητα (υδρογόνο, ηλεκτρικά ακόμη και ηλιακά υπάρχουν αξιόπιστα) αυτοί "χρύσωσαν" το χάπι με ένα υβριδικό να καίει όσα έκαιγε (σε λεφτά) ένα κανονικό πρίν δέκα χρόνια. Αντί να ειναι τζάμπα επιτέλους η ενέργεια...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:06, 20-04-08:

Δε σε κατάλαβα καθόλου εδώ...

Και τι εννοείς όταν λες να είναι δωρεάν η ενέργεια;

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 22:21, 20-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Tο απολύτως λυπηρό είναι ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες πάνε χέρι χέρι με τους ληστές του πετρελαίου τον συνεταιρισμό που σκοπεύει να ματοκυλήσει τη γή for a few dollars more.

Έτσι όσο το πετρέλαιο ανεβαίνει, αντί να βγάζουν ενεργειακά ελεύθερα αυτοκίνητα (υδρογόνο, ηλεκτρικά ακόμη και ηλιακά υπάρχουν αξιόπιστα) αυτοί "χρύσωσαν" το χάπι με ένα υβριδικό να καίει όσα έκαιγε (σε λεφτά) ένα κανονικό πρίν δέκα χρόνια. Αντί να ειναι τζάμπα επιτέλους η ενέργεια...
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχουν αυτοκινήτα που μπορούν να κινηθούν μόνο με ηλεκτρισμό και συγχρόνως έχουν αξιόλογες επιδόσεις;

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 22:40, 20-04-08:

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχουν αυτοκινήτα που μπορούν να κινηθούν μόνο με ηλεκτρισμό και συγχρόνως έχουν αξιόλογες επιδόσεις;
Το αυτοκίνητο δεν είναι παρα ένα μοτέρ κίνησης φορτωμένο πάνω σε ένα σκαρί με ρόδες. Στην βιομηχανία , στο σπίτι , στην έρευνα σαφώς και οι ηλεκτροκινητήρες υπερισχύουν έναντι των βενζινοκινητήρων και σε τεχνολογία και σε απόδοση. Η καύση ανθράκων ως μέθοδος παραγωγής κίνησης είναι τόσο παλιά που μας πάει πίσω τότε που έκαιγαν κάρβουνο στα πλοία και τα τρένα. Επομένως μοιάζει πλέον ως κατάλοιπο του χθές!

Το γιατί συνεχίζουν να στηρίζουν την τεχνολογία αυτή στην επι τροχόν κίνηση είναι προφανές. Μια μεσαία πετραιλεοπαραγωγός εταιρία μπορεί άνετα να αγοράσει όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες αν δεν το έχει κάνει ήδη . Ζητάμε δηλαδή την αυτοκτονία τους.

Είμαι υπέρ των υβριδικών αυτοκινήτων και φυσικά θα το σκεφτώ σοβαρά στην επόμενη αγορά μου μιας και η εταιρία που προτιμώ ( Honda ) έχει παρουσιάσει ενα αξιόλογο υβριδικό. Αλλά δεν φτάνει η δική μου θέληση πρέπει να υπάρχει και η ανάλογη υποστήριξη αυτών των οχημάτων και μετα την αγορά , πράγμα για το οποίο αμφιβάλω στην Ελλάδα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phalanx : 20-04-08 στις 22:53.
Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 23:02, 20-04-08:

Ξεχνάς το βασικότερο, ναι μεν μπορεί να υπάρχουν αξιόλογοι ηλεκτρική κινητές ωστόσο χρειάζεται και η δυνατότητα αποθήκευσης ενέργειας, τέτοιας ποσότητας που θα εξασφαλίζει τουλάχιστον μια ώρα διαδρομής με ταχύτητα 100km/h.

Τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που όλες οι επιστημονικές προσπάθειες για τέτοια αυτοκίνητα περιορίζονται στα 25km/h και αυτό για κανένα 30λέπτο

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 23:26, 20-04-08:

Για κοίτα και εδώ:

Lightning GT- Το πιο γρήγορο ηλεκτρικό σπορ αυτοκίνητο! | Medgreece

Επιγραμματικά

- ιπποδύναμη 700 ίππων
-
0-100 σε 4 μόλις δευτερόλεπτα
- χρόνος φόρτισης μόλις 10 λεπτά
- αυτονομία πάνω απο 400 km
- μπαταρίες με διάρκεια ζωής 12 χρόνια

Η τιμή του βέβαια είναι πολύ υψηλή αλλά πρόκειται για σπορ αυτοκίνητο και εσυ κάτι είπες για 25 km/h και 30 λεπτά στην καλύτερη. Μάλον θα αστειέυεσε!
Και δεν μιλάμε καν για υβριδικό αλλα για καθαρά ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν είναι στα σχέδια αλλα πουλιέται.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:33, 20-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phalanx
Για κοίτα και εδώ:

Lightning GT- Το πιο γρήγορο ηλεκτρικό σπορ αυτοκίνητο! | Medgreece

Επιγραμματικά

- ιπποδύναμη 700 ίππων
-
0-100 σε 4 μόλις δευτερόλεπτα
- χρόνος φόρτισης μόλις 10 λεπτά
- αυτονομία πάνω απο 400 km
- μπαταρίες με διάρκεια ζωής 12 χρόνια

Η τιμή του βέβαια είναι πολύ υψηλή αλλά πρόκειται για σπορ αυτοκίνητο και εσυ κάτι είπες για 25 km/h και 30 λεπτά στην καλύτερη. Μάλον θα αστειέυεσε!
Και δεν μιλάμε καν για υβριδικό αλλα για καθαρά ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν είναι στα σχέδια αλλα πουλιέται.
Σωστή η παράθεση του lighting gt, αλλά εδώ πρόκειται για την επιτομή της τεχνολογίας στους ηλεκτροκινητήρες και όχι για κάτι καθημερινό, είναι σα να μιλάμε για γρήγορα αυτοκίνητα και να σου δίνω ένα smart με 70 άλογα και εσύ να μου δείχνεις μία lotus με 250 άλογα!
Πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο στη τεχνολογία, το θέμα είναι κατά πόσο αυτό το καλύτερο είναι προσιτό σε εμάς...

υγ: πραγματικά απίστευτο το lighting gt!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:44, 20-04-08:

Το συστημα αυτο απόσο θυμαμαι, δεν ειναι καινοτομια της smart, δεν ειναι κατι νεο δλδ. Και οι Ιαπωνες και οι Γερμανοι το εχουν χρησημοποιησει. Σιγουρα χρησιμο παντως,αν και θα προτιμουσα να μην παιρναμε απο οοοολα τα ενδιαμεσα σταδια μεχρι να παμε σε κατι πιο καθαρο.

Αρχική Δημοσίευση από The_Steve
Aυτο !

Τesla Roadster

250 ιπποι
0-100 : 3.9
Μεγ.Ταχυτητα : 200km/h
Εμβελεια : 350 χιλιομετρα (μεικτος κυκλος)
Φορτιση : 3.5 ωρες (και φορτιζεται και με το φρεναρισμα)

Ή αυτο :

Lightining GT

700 ιπποι
0-100 : 4 sec
top speed : 240km/h
Φορτιση : 10 λεπτα !
Εμβελεια : 400 χλμ.

Αρχική Δημοσίευση από The_Steve
Ξεχνάς το βασικότερο, ναι μεν μπορεί να υπάρχουν αξιόλογοι ηλεκτρική κινητές ωστόσο χρειάζεται και η δυνατότητα αποθήκευσης ενέργειας, τέτοιας ποσότητας που θα εξασφαλίζει τουλάχιστον μια ώρα διαδρομής με ταχύτητα 100km/h.

Τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που όλες οι επιστημονικές προσπάθειες για τέτοια αυτοκίνητα περιορίζονται στα 25km/h και αυτό για κανένα 30λέπτο
Νομιζω οτι εχεις μεινει λιγακι πισω στην ενημερωση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 23:45, 20-04-08:

Σαφώς και έχεις δίκιο αλλα έτσι καταφέρνω να αποδείξω οτι η ηλεκτροκίνηση είναι εφαρμόσιμη σε κάποιον που το θεωρεί αναποτελεσματικό και ανέφικτο εντελώς! Άν μπορεί και βγαίνει σε σπόρ έκδοση εξάλου γιατί να μην μπορεί να βγει και σε έκδοση πόλης με μείωση επιδόσεων και εξοπλισμού; Τι να τα κάνω τα 0-100 σε 4 δευτερόλεπτα ή τους 700 ίππους που και να τα ήθελα πάλι, τα αντίστοιχα σε επιδόσεις βενζινοκίνητα τόσο κοστίζουν όσο και αυτό.

Υ.Γ. Αφού σου άρεσε δες και αυτό

http://medgreece.gr/2008/trev-%cf%84...83%ce%b5%ce%b9

Είναι για μέσα στην πόλη με τελική τα 120 km/h. Το απίστευτο : Αυτονομία 150 km με μόνο 0,65 ευρώ την πλήρη φόρτιση. Θα μας τρελάνουνε

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:47, 20-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phalanx

Υ.Γ. Αφού σου άρεσε δες και αυτό

http://medgreece.gr/2008/trev-%cf%84...83%ce%b5%ce%b9

Είναι για μέσα στην πόλη με τελική τα 120 km/h. Το απίστευτο : Αυτονομία 150 km με μόνο 0,65 ευρώ την πλήρη φόρτιση. Θα μας τρελάνουνε

Moύρλια απο design!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:51, 20-04-08:

Το Lightning GT ειναι λιγο πιο ακριβό. Το Τεσλα ειναι καπου στα 80-100 χιλιαδες. Αλλά αυτα ειναι και αυτοκινητα πολυ μεγαλων επιδοσεων. Για ενα απλο καθημερινο, η τιμη θα ειναι μια χαρα.

Το GT ειδικά εχει μπαταρια νεας τεχνολογιας γιαυτο και φορτιζει τοσο γρηγορα.

Παράθεση

Skeptikistis (x-tian)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skeptikistis
Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Skeptikistis έγραψε στις 00:45, 21-04-08:

Σκέφτομαι να παρω το Honda 22.500 δεν ειναι πολλα αν σκεφτει κανεις οτι.

1. Γλυτώνω τελη κυκλοφορίας.
2. Δεν εχω δακτύλιο με μονα ζυγά
3. Ειναι αυτόματο ξεχνάω συμπλέκτες και ταχύτητες
4. Κάνω τα 400 χιλιόμτερα με 14 ευρώ
5. Δεν ριπαίνω την ατμόσφαιρα.
6.Ειναι Κουκλα
7.Εχει φοβερή μηχανή αφου ειναι HONDA
8.Εχω 50 χιλιόμετρα αυτονομία
9.Δεν πληρώνω service για 5 χρόνια
10.Δινω μόνο 200 ευρώ τον μήνα
11 και σπουδαιότερο εχω μετρητή βενζίνας και βλέπω πόσα ευρώ με κλέβουν οταν βάζω 20 ευρώ.

Αλλα όσο σκέφτομαι οτι

1.Κάτι τσοπάνηδες που ηρθαν απο τα χωριά τους στην Αθήνα και παίρνουν jeeps και πηγαίνουν με 40 χιλιόμετρα σε λωρίδες διπλής κυκλοφορίας .
2. Πληρώνουν φόρους σχεδόν οσο και ο κακομοίρης που εχει ενα Fiat του 1980
3.Βγαίνουν απο τα στενά σαν να είναι ο δρόμος δικος τους.
4.Σε αντιμετωπίζουν σαν να μην υπάρχεις στον δρόμο

Τοτε λέω ασε ρε σκεπτικιστή ξανασκέψου το και τράβα και δώσε και εσυ 240 τον μηνα και παρε ενα Ημιφορτηγάκι τανκς των 40.000 ευρώ και γίνε και εσυ ενας απο αυτους.
και αν ποτέ ο Νεοέλληνας ωριμάσει και γίνει σαν τον ευρωπαίο που προτιμά τα golf απο τα mercedes και τα πορσικά πάς και εσύ και παίρνεις ενα υβριδικό.

Πάντως ειχα το Honda Hybrid 4 μέρες και απλά επαθα την πλάκα μου.
ασε που το 90-% των βενζινάδικων σου κέβουν απο 3-7 ευρώ στα 20 ευρώ που βάζεις.
και το βλεπεις με τον μετρητή.
Σε εναν βενζινοπώλη του ειπα.
Βάλε μου ακόμα 8 ευρώ ( δηλαδή 5 στην ουσία αφου στα 8 εκλεβε τα 3) αλλιώς εδώ και τώρα φέρνω την αστυνομία και κάνω μήνυση οτι με κλέβεις.
Ουτε κιχ δεν ειπε μου εβαλα την βενζίνη και τελος.
Οποιος θέλει πληροφορίες για πιο βενζινάδικο δεν κλέβει ας κάνει ενα PM μην θεωρηθεί και διαφήμηση.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 07:54, 21-04-08:

Όπως διαπιστώνουμε οι λύσεις υπάρχουν . Μια χούφτα άνθρωποι όμως ενας συνεταιρισμός για την ακρίβεια αμερικανών-αράβων κανονίζει ώστε, ολόκληρη η ανθρωπότητα να μένει 50 χρόνια πίσω.

Για να μήν πούμε ότι κανονίζει να επιστρέψουμε στην εποχή των σπηλαίων, αφού, αν περάσει το δικό τους (πετρέλαιο-πόλεμοι-τρομοκρατία) καο οχι το δικό μας (ανανεώσιμη ενέργεια, ενεργειακή απελευθέρωση) τότε εκεί θα καταλήξουμε, στα σπήλαια πάλι.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 11:50, 21-04-08:

Πάντως τα ηλεκτροκίνητα μπορεί να είναι φιλικά ως προς τη χρήση στο περιβάλλον αλλά όχι σε "κύκλο ζωής" γιατί μπορεί ο οδηγός να μην καίει κάρβουνο αλλά καίει κάρβουνο η ηλεκτροπαραγωγική μονάδα με απόδοση 30% και όντας μια από τις πιό ρυπογόνες βιομηχανίες.
Το ίδιο ισχύει και με το υδρογόνο.
Αν ο ηλεκτρισμός ή το υδρογόνο δεν προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές στο σύνολο μάλλον βγαίνουν αρνητικά περιβαλλοντικά. Ίσως βοηθάνε όμως στο υπάρχον "μικροκλίμα" στην πόλη.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:23, 21-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Πάντως τα ηλεκτροκίνητα μπορεί να είναι φιλικά ως προς τη χρήση στο περιβάλλον αλλά όχι σε "κύκλο ζωής" γιατί μπορεί ο οδηγός να μην καίει κάρβουνο αλλά καίει κάρβουνο η ηλεκτροπαραγωγική μονάδα με απόδοση 30% και όντας μια από τις πιό ρυπογόνες βιομηχανίες.
Το ίδιο ισχύει και με το υδρογόνο.
Αν ο ηλεκτρισμός ή το υδρογόνο δεν προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές στο σύνολο μάλλον βγαίνουν αρνητικά περιβαλλοντικά. Ίσως βοηθάνε όμως στο υπάρχον "μικροκλίμα" στην πόλη.
Aν στην Ελλάδα ήμασταν λίγο περισσότερο προοδευτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε επάρκεια ρεύματος.
Σκέψου τα νησιά των Κυκλάδων και του Ιονίου γεμάτα με αιολικά, και σκέψου παντού να είχαμε ηλιακούς συλλέκτες, και δωρεάν ρεύμα θα είχαμε και χωρίς απολύτως καμία επιβάρυνση στο περιβάλλον.
Με λίγα λόγια: ρεύμα βρίσκεται, και μάλιστα ρεύμα οικολογικής προέλευσης, αλλά τι κάνουμε για αυτό;

Στη Μύκονο οι ντόπιοι πέρυσι (νομίζω) κατέστρεψαν 10-12 αιολικά διότι θεώρησαν ότι τους χάλαγαν την αισθητική του νησιού.

υγ: υπάρχουν και άλλοι τρόποι κατασκευής ρεύματος αλλά οι δύο που ανέφερα είναι οι ιδανικότεροι για τη χώρα μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:10, 21-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Aν στην Ελλάδα ήμασταν λίγο περισσότερο προοδευτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε επάρκεια ρεύματος. Σκέψου τα νησιά των Κυκλάδων και του Ιονίου γεμάτα με αιολικά, και σκέψου παντού να είχαμε ηλιακούς συλλέκτες, και δωρεάν ρεύμα θα είχαμε και χωρίς απολύτως καμία επιβάρυνση στο περιβάλλον. Με λίγα λόγια: ρεύμα βρίσκεται, και μάλιστα ρεύμα οικολογικής προέλευσης, αλλά τι κάνουμε για αυτό;
Ακριβώς. Κι αυτό το καθαρό ρεύμα θα μπόρούσε να ηλεκτροδοτεί τα καθαρά αυτοκίνητα. Τα οποία μάλιστα - γιατί όχι- θα μπορούσαν να είνα Ελληνικά . Η τεχνολογία ηλεκτρικών μοτέρ δεν είναι δεσμευμένη, αν ήταν έτσι κανένα μοτέρ δεν θα φτιαχνόταν στην Ελλάδα. Μάλιστα το ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης στα 5-6000 ευρώ διθέσιο, θα κάνει οποιονδήπότε το κατασκευάσει ζάμπλουτο.

Γιατί δεν το κάνουμε λοιπόν εμείς οι Έλληνες, μια χώρα ίσως η πιο πλούσια (ανάλογα με την έκτασή της) σε πηγές ανανεώσιμης ηλεκτρικής ενέργειας; Η απάντηση ίσως βρίσκεται στο επόμενο κουοτ του προλαλήσαντα συμπαθέστατου μπόρατ

Στη Μύκονο οι ντόπιοι πέρυσι (νομίζω) κατέστρεψαν 10-12 αιολικά διότι θεώρησαν ότι τους χάλαγαν την αισθητική του νησιού.
Οι "ντόπιοι" της Μυκόνου, καθώς και οι παραθερίζοντες εκεί, στην πλειοψηφία τους, είναι άνθρωποι προσκείμενοι στην λεγόμενη υπερελίτ. Αυτοί δηλαδή που καταστρέφουν.

Η αισθητική του νησιού τους φυσικά αντανακλα την νοοτροπία τους η οποία εκφράζεται ίσως με τον καλύτερο τρόπο απο ...την υπογραφή μου; Οπότε όλοι καταλαβαίνουμε γιατί αναστατώθηκαν ότι θα χαλούσαε απο οτιδήποτε πράσινο, γκαζόν, ενέργεια, δάση, ακόμη και ... σκέψη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 10:46, 22-04-08:

Αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση. Όσο το ρεύμα προέρχεται από λιγνίτη (και μην ξεχνάμε τον εισαγόμενο λιθάνθρακα που έρχεται) ή ακόμα και από φυσικό αέριο τα ηλεκτρικά υβριδικά βοηθάνε μόνο στο μικρικλίμα της πόλης.
Αρά μπορούμε να μιλάμε για καλύτερη ποιότητα ζωής στην πόλη αλλά όχι απαραίτητα για περιβαλλοντική βελτίωση.
Και παρεπιπτόντως δεν είναι μόνο οι ελίτ που αντιδρά στα ανανεώσιμα. Οποιαδήποτε μονάδα παραγωγής προσκρούει γενικότερα στην τοπική κοινότητα. Ακόμα και "οικολόγοι" αντιδρούν. Αυτό γιατί δεν μας νοιάζει τι κάνουν οι άνθρωποι στην Μεγαλόπολη και στην Πτολεμαϊδα, εμείς να έχουμε ρεύμα και να μην χαλάσει η δική μας περιοχή.

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 11:57, 22-04-08:

Έχεις δίκιο Lugar. Αλλα δεν είναι και αυτό μια αρχή; Φαντάσου τη πολιτική πίεση θα ασκούσε ο κάθε πολίτης που χρησιμοποιεί οικολογικό αυτοκίνητο στην πολιτεία να κάνει το ίδιο και αυτή με την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Το ζητούμενο λοιπόν είναι η αλλαγή νοοτροπίας και λύσεις υπάρχουν απλα θέλει για αρχή θυσίες. Στην Πορτογαλία νομίζω κατάφεραν να παράγουν ρεύμα εκμεταλευόμενοι την δύναμη των κυμάτων . Σκέψου επίσης μεγάλες γεννήτριες στο πυθμένα της θάλασσας να κινούνται με τα υποθαλάσσια ρεύματα. Το θέμα είναι κατα πόσο ο καθένας μας είναι έτοιμος να κάνει την υπερβαση με την αγορά για παράδειγμα ενος υβριδικού ή και καθαρά ηλεκτρικού αυτοκινήτου.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:32, 22-04-08:

Ο καθένας μας μπορεί να κάνει την διαφορά αν:
-δεν αφήνει τις συσκευές στο standby
-δεν αφήνει φώτα αναμμένα
-αγοράζει συσκευές Α κλάσης
-βάλει λάμπες οικονομίας στους χώρους που ενδείκνυται
-ανακυκλώνει ότι μπορεί
-βάλει ηλιακό θερμοσίφωνο και αγοράσει συσκευές που έχουν ξεχωριστή παροχή θερμού νερού
αλλά και να δεχτεί έναν ΧΥΤΑ στην περιοχή του, ή μια ανεμογεννήτρια, ή να βάλει φωτοβολταϊκά, σόμπα βιομάζας, πράσινες στέγες, κομποστοποιητές ............έχω άλλα 40 να σου πω.
Πίεση στην πολιτεία πάντως δεν είναι ούτε αυτά ούτε το υβριδικό αυτοκίνητο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:23, 22-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ο καθένας μας μπορεί να κάνει την διαφορά αν:
-δεν αφήνει τις συσκευές στο standby
-δεν αφήνει φώτα αναμμένα
-αγοράζει συσκευές Α κλάσης
-βάλει λάμπες οικονομίας στους χώρους που ενδείκνυται
-ανακυκλώνει ότι μπορεί
-βάλει ηλιακό θερμοσίφωνο και αγοράσει συσκευές που έχουν ξεχωριστή παροχή θερμού νερού
αλλά και να δεχτεί έναν ΧΥΤΑ στην περιοχή του, ή μια ανεμογεννήτρια, ή να βάλει φωτοβολταϊκά, σόμπα βιομάζας, πράσινες στέγες, κομποστοποιητές ............έχω άλλα 40 να σου πω.
......και όλα αυτά όταν οι υπεύθυνοι για τις επιλογες τρόπων παραγωγής ενέργειας επιλέγουν πάντα τους πιο ρυπογόνους και ακριβούς τρόπους (με το αζημίωτο πάντα)...

Αντί να κλεισεις τη βρύση μπορείς φυσικά να σφουγγαρίζεις συνέχεια το σπίτι ...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:34, 23-05-08:

Αν και δεν είναι υβριδικά, για δείτε:
Top 10 world-changing electric cars

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:32, 25-06-08:

Μεγάλη αίσθηση προκάλεσε παγκοσμίως η είδηση που μετέδωσε το πρακτορείο Reuters και αφορούσε στην παρουσίαση ενός αυτοκινήτου πόλης που κινείτε με…νερό! Πολλοί ωστόσο είναι αυτοί που αμφισβητούν την εγκυρότητα της είδησης και την αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό.

Στο βίντεο που προβλήθηκε στην τηλεόραση, εμφανίζεται ένα διθέσιο αυτοκίνητο πόλης (στο μέγεθος ενός Smart), το οποίο έχει εγκατεστημένο στο πίσω μέρος μια συσκευή που διασπά το νερό και απομονώνει το υδρογόνο. Το υδρογόνο στην συνέχεια τροφοδοτεί μία κυψέλη καυσίμων και παράγεται η απαιτούμενη για την κίνηση του αυτοκινήτου ενέργεια. Ένα λίτρο νερού αρκεί για να κινήσει το αυτοκίνητο με ταχύτητα 80χ.α.ω. για μία ώρα , ενώ σύμφωνα με το ρεπορτάζ το αυτοκίνητο είναι ικανό να χρησιμοποιήσει ως καύσιμο βρόχινο ή θαλασσινό νερό, ακόμα και τσάι(!) Παρ΄ όλο που μέχρι στιγμής ο διαχωρισμός αλλά και η αποθήκευση του υδρογόνου απαιτούσε μεγάλα ποσά ενέργειας και ειδικές εγκαταστάσεις, στην περίπτωση του αυτοκινήτου της Genepax, η διαδικασία αυτή γίνεται με απλό τρόπο χρησιμοποιώντας αυτό που η κατασκευάστρια εταιρεία ονομάζει ΜΕΑ (membrane electrode assembly).

mototriti.gr

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους