Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,878 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,502 μηνύματα σε 82,006 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 687 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μήπως να στραφούμε στα ελληνικά προϊόντα;

Διώνη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διώνη
H Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Διώνη έγραψε στις 15:51, 01-07-11:

Συνηθίζουμε να κοροϊδεύουμε και να θεωρούμε εθνικιστές όσους προτείνουν να στραφούμε στην ελληνική αγορά. Εξάλλου, τα Lidl το Practiker και ένα σωρό άλλες αλυσίδες καταστημάτων παρέχουν πολύ δελεαστικές προσφορές... και θα μου πει κάποιος τί φταίω εγώ αν η ελληνική αγορά δεν παράγει. Και αναρωτιέμαι, πράγματι έχουν εκλείψει τα ελληνικά σκόρδα, γι' αυτό στο super market υπάρχουν μόνο σκόρδα Κίνας? Ελληνικό τυρί δεν έχουμε και πρέπει να πάρουμε γερμανικό ή ολλανδικό? Τοπικοί παραγωγοί δεν υπάρχουν κοντά στην περιοχή μας? Δεν είναι ζήτημα πατριωτισμού, προς θεού, αν είχαμε μια εύρωστη αγορά και οικονομική ευμάρεια.. δε θα φτάναμε στα πρόθυρα της πτώχευσης...και δε θα υπήρχε ανάγκη κινητοποίησης. Είναι ζήτημα επιβίωσης, διότι, όταν η ελληνική αγορά κοντεύει να παγώσει από την κυβερνητική οικονομική πολιτική και τα λιγοστά χρήματα που έχουν απομείνει στον Έλληνα φορολογούμενο βγαίνουν εκτός Ελλάδας, τί ελπίδες μπορεί να δώσει κανείς σ' αυτή τη χώρα? Δεν ξέρω αν θα σωθούμε κατ' αυτόν τον τρόπο, ξέρω όμως ότι σίγουρα ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ και κάτι πρέπει να κάνουμε. Να βγούμε στις πλατείες να διαδηλώσουμε, να οργανώσουμε πανελλαδική αποχή από τις εκλογές... να στηρίξουμε την ελληνική αγορά, τον ελληνικό τουρισμό, γιατί δόξα το Θεό ένα σωρό πανέμορφα νησάκια έχουμε... Και κυρίως να απεγκλωβιστούμε από τις μικροκομματικές διαφορές. με θλίβει πραγματικά όταν βλέπω πωρωμένους φοιτητές στο πανεπιστήμιο της αδερφής μου να κουνούν σημαιάκια και να φωνάζουν συνθήματα στις εκλογές του πανεπιστημίου. Εμπρός για μια Νέα Ελλάδα! Μα πόσες φορές θα ανακαινιστεί αυτή η δύσμοιρη χώρα? Για πόσο ακόμα θα αφήνουμε τη διακυβέρνησή της στους πολιτικούς , που πλουτίζουν σε βάρος ενός λαού που φυτοζωεί, που αισχροκερδούν ανεξέλεγκτα, που την απομυζούν και την ξεπουλούν. Και το κυριότερο, ΟΣΟ ΣΩΠΑΙΝΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ... Ξέφυγα λίγο απο το θέμα, αλλά θα ήθελα να εξετάσουμε και γενικότερα το πρόβλημα. Δεν επιβάλλω λύσεις απλώς προβληματίζομαι και προτείνω... Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εγκρίνω τη βία, όπως, νομίζω, ο καθένας που αγωνίζεται υπέρ της δημοκρατίας και δεν τη βεβηλώνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:57, 01-07-11:

Εξάλλου, τα Lidl το Practiker και ένα σωρό άλλες αλυσίδες καταστημάτων παρέχουν πολύ δελεαστικές προσφορές... και θα μου πει κάποιος τί φταίω εγώ αν η ελληνική αγορά δεν παράγει.
το lidl carrefour κλπ ολο ελληνικα προιοντα εχει..ιδιως τα καθημερινα τροφιμα

και καλυτερα και πιο παραδοσιακα συχνα απο τα επωνυμα ελληνικα..απο ζυμωτο ψωμι με προζυμι και παρθενο ελαιολαδο μεχρι ντολμαδακια και ντακο απο την κρητη

οποτε προτιμω να αγοραζω απο εκει..

αν περιμεναμε να φαμε απο τα επωνυμα ελληνικα πριοντα θα ειχαμε πεθανει της πεινας προ πολλου..

ας ριξουν τις τιμες,,και θα το συζητησουμε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,062 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 16:03, 01-07-11:

Αξίζει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:16, 01-07-11:

Αντί για γάλα εισαγωγής Βερόπουλου και Lidl αγοράστε γάλα, ΑΓΝΟ, ΜΕΒΓΑΛ, Όλυμπος, ΔΕΛΤΑ.
τι μ@λ@κιες λεει ρε?

ολα τα φρεσκα γαλατα lidl carrefour κλπ..

απο φαρμες στη βορεια Ελλαδα ειναι.. ιδιες βασικα με αυτες της αγνο δελτα κλπ..

και τα τυρια πχ..ολα ελληνικα απο το lidl παιρνω..(παλι στην ελλαδα πανε καποια λεφτα με εναν τροπο)

και δεν πληρωνω την τσαμπα φιρμα της καθε εταιριας..

γιατι μπλεκουν τα προιοντα με το μαγαζι που τα πουλαει?

βρε μανια να παρουμε τις χρυσοπληρωμενες ελληνικες φιρμες...

εχω να παρω γαλα Δελτα εδω και χροονιααα..

το μονο φθηνο μαρκας και καλο που παιρνω βασικα ειναι το ΑΓΝΟ..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διώνη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Διώνη έγραψε στις 16:23, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι μ@λ@κιες λεει ρε?

ολα τα φρεσκα γαλατα lidl carrefour κλπ..

απο φαρμες στη βορεια Ελλαδα ειναι.. ιδιες βασικα με αυτες της αγνο δελτα κλπ..

και τα τυρια πχ..ολα ελληνικα απο το lidl παιρνω..(παλι στην ελλαδα πανε καποια λεφτα με εναν τροπο)

και δεν πληρωνω την τσαμπα φιρμα της καθε εταιριας..

γιατι μπλεκουν τα προιοντα με το μαγαζι που τα πουλαει?

βρε μανια να παρουμε τις χρυσοπληρωμενες ελληνικες φιρμες...

εχω να παρω γαλα Δελτα εδω και χροονιααα..

το μονο φθηνο μαρκας και καλο που παιρνω βασικα ειναι το ΑΓΝΟ..
Διότι όταν το μαγαζί είναι γερμανικό πχ τα περισσότερα λεφτά θα πάνε στη Γερμανία. Και αν δε μένεις στην Αθήνα μπορείς να βρεις φρέσκα ντόπια προϊόντα από Έλληνες παραγωγούς, όπως προανέφερα. Και δε διαφήμισα κάποια ελληνική μάρκα, απλώς έφερα παραδείγματα καταστημάτων ξένων αλυσίδων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:28, 01-07-11:

απλα να ειμαστε ακριβεις..

και η lidl πχ στηριζει μικρες φαρμες με εξαιρετικα προιοντα που χωρις μαρκετινγκ δεν θα παίρναμε τα προιοντα τους αλλιως..

μιλαμε εδω στην Πατρα πχ το καλυτερο ψωμι ζυμωτο ολικης το εχει το lidl απο ντοπιο φουρνο,(που τον βρηκε?),τη στιγμη που η πλειοψηφια φορνων και ντοπιων σουπερμαρκετ εχει τα γνωστα αφρολεξ ψωμια..

απλα δεν πληρωνεις μαρκετινγκ ,,

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 16:33, 01-07-11:

http://www.youtube.com/watch?v=f-OhwHhsiWU

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,345 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:40, 01-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Site που δόθηκε πιο πάνω
Αντί για Ουίσκυ, αγοράστε τσίπουρο, ούζο, τσικουδιά.
Αυτό είναι ανωμαλία του κερατά

Καλά και χρυσά τα Ελληνικά προϊόντα και πράγματι βοηθούν κάπως την Ελληνική οικονομία. Βασικά δεν ισχύει αυτό αφού και εταιρίες εισαγωγής αποδίδουν φόρους στο κράτος, απλά τα περιθώρια κέρδους, όποτε και τα περιθώρια φορολόγησης, είναι αρκετά αρκετά μικρότερα. Το ίδιο και μια πολυεθνική όταν αποκτήσει παρουσία στην Ελλάδα, σαφώς και θα "αναγκαστεί" να δημιουργήσει θέσεις εργασίας (οκ, σαφώς λιγότερες).

Όταν διάφοροι μιλούν για ενίσχυση των Ελληνικών προϊόντων σε καμία περίπτωση δεν υπονοούν ούτε στο ελάχιστο για πλήρη αντικατάσταση των καταναλωτικών συνηθειών μας. Δεν θα κερδίζαμε τίποτα αν "ξαφνικά" σταμάταγαν οι πωλήσεις coca-colla, redbull ή Jack Daniels στην Ελλάδα. Αντίθετα θα προκαλούσαμε σημαντικό πλήγμα στην Ελληνική οικονομία, αφού εταιρίες όπως η 3Ε θα κινδύνευαν με πτώχευση, εταιρίες που και αποδίδουν φόρους και προσφέρουν κάμποσες θέσεις.

Όλο αυτή η προτροπή αποσκοπεί κυρίως στον εντοπισμό προϊόντων εισαγωγής που είναι εύκολο να αντικατασταθούν από την Ελληνική επιχειρηματικότητα με απώτερο σκοπό αυτός ο ανταγωνισμός να μεταφερθεί και εκτός της Ελληνικής επικράτειας. Δεν αρκεί δηλαδή απλά να εξαλείψουμε την Barilla από την Έλλαδα, χρειάζεται να αποσπάσουμε και κάποιο μερίδιο της Barilla σε διεθνή επίπεδο. Στην ουσία η έκλυση του Έλληνα καταναλωτή για βοήθεια της Ελληνικής παραγωγής, αποσκοπεί να θέσει τον καταναλωτή σε ρόλο που θα εντοπίζει αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα, όπου με την επιλογή-προτίμηση του σε αυτά θα δίνει την πράσινη κάρτα στην εταιρία να δοκιμάσει να εξάγει τα προϊόντα της.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διώνη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Διώνη έγραψε στις 16:58, 01-07-11:

απλα να ειμαστε ακριβεις..

και η lidl πχ στηριζει μικρες φαρμες με εξαιρετικα προιοντα που χωρις μαρκετινγκ δεν θα παίρναμε τα προιοντα τους αλλιως..

μιλαμε εδω στην Πατρα πχ το καλυτερο ψωμι ζυμωτο ολικης το εχει το lidl απο ντοπιο φουρνο,(που τον βρηκε?),τη στιγμη που η πλειοψηφια φορνων και ντοπιων σουπερμαρκετ εχει τα γνωστα αφρολεξ ψωμια..

απλα δεν πληρωνεις μαρκετινγκ ,,
Δεν έχω προσέξει αν η Lidl στηρίζει ελληνικές φάρμες που λες, πάντως η πλειοψηφία των προϊόντων της, αφού είναι γερμανική εταιρεία, είναι γερμανικά. Εγώ πάντως όταν είχα πάει είχα βγει με γερμανικά σακουλάκια με ξηρούς καρπούς -αυτά είχε-. Και πάλι όμως, δε νομίζω ότι κάποιος βγαίνει από το κατάστημα με ελληνικά προϊόντα, αν ναι τότε αυτό είναι μια καλή κίνηση. Πάντως, εφόσον οι αλυσίδες είναι ξένες, το μεγαλύτερο κέρδος πηγαίνει εκεί. Προσωπικά, ψωνίζω από ένα μικρό μπακάλικο της γειτονιάς με ντόπια προϊόντα και όχι από "χρυσοπληρωμένες ελληνικές μάρκες", όπως τις ονόμασε κάποιος. Όταν όμως χρειάζομαι παραπάνω πηγαίνω στα carefour που είναι κοντά στο σπίτι μου. Προτιμώ τα ελληνικά προϊόντα, δεν προτείνω μποϊκοτάζ στα ξένα, απλώς ενίσχυση της ελληνικής αγοράς.

Επιπλέον, πότε είδατε τελευταία φορά ελληνικά φρούτα και λαχανικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων? Γιατί εμένα μου κάνει εντύπωση, πως μια άλλοτε γεωργική χώρα γίνεται να μην παράγει πλέον γεωργικά προϊόντα. Φυσικά, η επιλογή των ελληνικών προϊόντων πχ από τα Lidl είναι μια πολύ καλή κίνηση, δε νομίζω όμως ότι η συγκεκριμένη αλυσίδα για παράδειγμα προβάλλει τα ελληνικά προϊόντα. Εξάλλου, στο μήνυμά μου δεν είπα να μην ψωνίζει κανείς από ξένες αλυσίδες, αλλά να ψωνίζει ελληνικά προϊόντα. Είπα πχ ότι όταν υπάρχει ελληνικό τυρί εμείς γιατί να διαλέξουμε το ολλανδικό, ελβετικό, το γερμανικό ή οτιδήποτε άλλο. Και οι προσφορές αυτών των καταστημάτων, στις οποίες αναφέρθηκα, σπάνια είναι στα ελληνικά προϊόντα. Νομίζω όμως ότι το να αγοράζει όποιος έχει τη δυνατότητα απευθείας από τους μικροπαραγωγούς είναι ακόμη καλύτερο. Τέλος, εγώ έκανα έναν προβληματισμό και δε διατύπωσα τίποτα επιτακτικά, δεν είπα ότι πρέπει να αγοράζει κανείς ελληνικά προϊόντα ,αλλά ότι μπορεί και ίσως αυτό να βοηθήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 01-07-11 στις 17:00. Αιτία: Merge
Παράθεση

Δανιήλ (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δανιήλ
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Δανιήλ είμαι καινούργιος εδώ έγραψε στις 17:22, 01-07-11:

Για ποιό λόγο να αγοράζουμε ελληνικά προιόντα μόνο??? αφού δεν θα μας βοηθήσει πουθενά αυτό δεν είναι θέμα τι προιόντα αγοράζουμε αλλα είναι θέμα νοοτροπίας...Στην Ελλάδα δεν έχουμε σωστή νοοτροπία είμαστε άσχετοι της πραγματικής κατάστησης και ο καθένας κάνει του κεφαλιού του με αποτέλεσμα αυτά που έγιναν στο σύνταγμα τις προάλλες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:48, 01-07-11:

Επιπλέον, πότε είδατε τελευταία φορά ελληνικά φρούτα και λαχανικά στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων?
προχθες που πηγα..

careefour lidl εχουν συχνα ελληνικα φρουτα και λαχανικα κυριως..

απλα επειδη τα παιρνουν μαζικα εχουν φτηνοτερες τιμες..

θες τωρα ν αρχισω να αραδιαζω λαχανικα ,αγρια χορτα και ποσα αλλα απο Ελλαδα?

Εγώ πάντως όταν είχα πάει είχα βγει με γερμανικά σακουλάκια με ξηρούς καρπούς -αυτά είχε-
καλα αν απο όλα αυτα που εχει πηρες μονο φυστικια.(που και αυτα αμερικανικα ειναι απο οσο ειδα.)
καταλαβα..

ολα τα τροφιμα που περνω απο lidl ελληνικα ειναι ,ακομα και τα μακαρονια..και το ρυζι..
μην μπερδευεσαι με τις ξενες ετικετες..

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 12:20, 13-02-12:

Το πιο κάτω κείμενο στάλθηκε από φίλο που αγωνιά κι' αυτός μαζί μου, για τις τρομακτικές εξελίξεις που συμβαίνουν γύρω μας.
Δεν ξέρω αν οι αριθμοί είναι πραγματικοί αλλά σαν σκέψη είναι πολύ σωστή και ίσως η πιο σωστή και αμεση για την αντιμετώπιση μιας τραγωδίας, όχι πλεον με λόγια αλλά με έργα. Και ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, φτάνει να το θέλουμε.........

Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ...ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισ...εκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 13-02-12 στις 13:01. Αιτία: Αλλαγή μορφοποίησης του κειμένου που παρατίθεται για εύκολη αναγνώρισή του.
Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,345 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:27, 13-02-12:

Η παραπάνω ιδέα έχει ακουστεί και από τον Μίμη Ανδρουλάκη. Ναι μπορεί να λειτουργήσει θετικά για την οικονομία, αρκεί μέχρι το τέλος του 2012 να έχουμε ανοιχτεί και καμία Ελληνική εταιρία που παράγει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 13:18, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
Το πιο κάτω κείμενο στάλθηκε από φίλο που αγωνιά κι' αυτός μαζί μου, για τις τρομακτικές εξελίξεις που συμβαίνουν γύρω μας.
Δεν ξέρω αν οι αριθμοί είναι πραγματικοί αλλά σαν σκέψη είναι πολύ σωστή και ίσως η πιο σωστή και αμεση για την αντιμετώπιση μιας τραγωδίας, όχι πλεον με λόγια αλλά με έργα. Και ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, φτάνει να το θέλουμε.........

Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ...ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισ...εκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!!
οταν βλεπεις πατατα ελληνικη 1 ευρω και ισραηλ μισο ευρω, το σκεφτεσαι πολυ να αγορασεις ελληνικη.
Θα πρεπει οι ελληνες παραγωγοι να ανασυνταχτουν καπως να πεσουν οι τιμες.
Τουλαχιστον η διαφορα να ειμαι μικρη και οχι 100%,
πλεον αρκετοι στην ελλαδα μετρανε και το μονολεπτο....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:37, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
οταν βλεπεις πατατα ελληνικη 1 ευρω και ισραηλ μισο ευρω, το σκεφτεσαι πολυ να αγορασεις ελληνικη.
Τουλαχιστον η διαφορα να ειμαι μικρη και οχι 100%,
πλεον αρκετοι στην ελλαδα μετρανε και το μονολεπτο....
τι να σου πω...μολις γυρισα απο ψωνια...1.98 μανταρινια ισραηλ...ελληνικα δεν ειχε...
πηρα ωραιοτατα πορτοκαλια κρητης...0.78....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:01, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
Δεν ειναι οι παραγωγοι το προβλημα... Οταν ο παραγωγος πουλαει το μελι μιση τιμη απο οτι το βλεπεις στο ραφι, τι παραπανω μπορει να κανει; Οταν οι σχετικες εταιριες αγοραζουν το μελι σε εξεφτελιστικες τιμες, το αναμιγνιουν με μελι απο κινα, αργεντινη και πιος ξερει απο που αλλου, ακομα και με σιροπι σε καποιες περιπτωσεις, και το βαζουν μετα στα ραφια με την ιδια τιμη που το πειρανε απο τον Ελληνα παραγωγο, πως μπορει να ανταγωνιστει τετιες τεχνικες;
Εκτος του οτι δεν γινετε, στα Ελληνικα τουλαχιστων δεδομενα, να μαζεψεις πανω απο 3 ατομα και να καταφερεις να συμφωνισουν ολοι για να δημιουργισεις καποια θεμελια, τι μπορουν να κανουν οι παραγωγοι για να "πολεμισουν" τους μεσαζωντες και τα σουπερ μαρκετ;
Και φανταζομαι τα ιδια και χειροερα θα συμβενουν και για τα υπολιπα αγροτικης παραγωγης.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 4,698 μηνύματα.

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 16:02, 13-02-12:

...
: Είναι καιρός να αναπτυχθεί μία νέα σχέση των αστικών στρωμάτων της κοινωνίας μας, με τους ανθρώπους της πρωτογενούς παραγωγής τροφίμων, σε ισότιμη και δημοκρατική βάση, σε βάση σύμπνοιας και "κοινωνικής συγγένειας": να ξαναπάμε στα χωριά μας, έστω και σαν τουρίστες!!!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:18, 13-02-12:

Εγώ όμως έχω μείνει με την απορία μου:

Α.
Όταν πηγαίνω στη Λαϊκή, βρίσκω παραγωγούς και μεταπωλητές π.χ. στα μήλα να έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές στο ξεκίνημα της μέρας και το πολύ στο τέλος της μέρας, όταν έχουν μείνει τα τελευταία των τελευταίων προϊόντα πέφτουν οι τιμές αλλά και πάλι όχι θεαματικά όταν έχουν την εναλλακτική να ξαναβάλουν τα προϊόντα στο ψυγείο για την επομένη.
Γιατί οι παραγωγοί δεν έχουν εξαρχής χαμηλότερες τιμές αφού είναι ένας κρίκος λιγότερος στην αλυσίδα από τους μεταπωλητές?

Βου.
Γιατί στο σούπερ μάρκετ συχνά πυκνά τα εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά είναι φθηνότερα από τα εγχώρια αν και έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου? βλ. μήλα Χιλής, ή αχλάδια Κίνας () Οι παραγωγοί φωνάζουν ότι δίνουν φθηνά την παραγωγή τους, οπότε, πού σκαλώνει το πράγμα?

Γου.
Για το ψυγείο με τα τυριά δε μιλάω καλύτερα, θα αναρτήσω ίσως μετά τις 23:00 γιατί είναι ακατάλληλον δι ανηλίκους

Με αυτά τα δεδομένα πώς ακριβώς να προτιμήσει κάποιος τα ελληνικά προϊόντα όταν μεμονωμένα μπορεί οι διαφορές να είναι στο επίπεδο των 1-2 ευρώ αλλά, όταν φτάσεις σε επίπεδο καροτσιού με τα ψώνια της εβδομάδας, η διαφορά μπορεί να φτάσει και τα 10-15 ευρώ.
Και 10 ευρώ αγαπητοί είναι 10 λίτρα γάλα (εμείς το κατεβάζουμε ως οικογένεια ) με τιμές προϊόντος ιδιωτικής ετικέτας (0,85/lt) που ο Θεός να δώσει να είναι ελληνικό, γιατί το ελληνικό-επώνυμο γάλα έχει ξεπεράσει το 1,20/lt τουλάχιστον.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 16:20, 13-02-12:

τι να σου πω...μολις γυρισα απο ψωνια...1.98 μανταρινια ισραηλ...ελληνικα δεν ειχε...
και Dark_Kronos,

το προβλημα οντως δεν ειναι οι παραγωγοι, για να το πω πιο χοντρα το προβλημα ειναι της Ε.Ε.
γιατι ετσι κατευθυνε την αγροτικη πολιτικη στην ελλαδα και οχι μονο.

Εγω θα προτιμουσα ελληνικα προιοντα κυριως γιατι θα ειναι πιο φρεσκα και πιο ποιοτικα.
Αλλα καμποσα προιοντα εισαγωγης (πιθανον βεβαια αμφιβολης ποιοτητας) εχουν απο 50% και βαλε πιο κατω.
Αναμεσα στα μανταρινια και το πορτοκαλι, βολευομαι και με πορτοκαλι δεν βλεπω θεμα σε αυτο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:30, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Εγώ όμως έχω μείνει με την απορία μου:

Βου.
Γιατί στο σούπερ μάρκετ συχνά πυκνά τα εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά είναι φθηνότερα από τα εγχώρια αν και έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου? βλ. μήλα Χιλής, ή αχλάδια Κίνας () Οι παραγωγοί φωνάζουν ότι δίνουν φθηνά την παραγωγή τους, οπότε, πού σκαλώνει το πράγμα?

Με αυτά τα δεδομένα πώς ακριβώς να προτιμήσει κάποιος τα ελληνικά προϊόντα όταν μεμονωμένα μπορεί οι διαφορές να είναι στο επίπεδο των 1-2 ευρώ αλλά, όταν φτάσεις σε επίπεδο καροτσιού με τα ψώνια της εβδομάδας, η διαφορά μπορεί να φτάσει και τα 10-15 ευρώ.
Για το Α δεν θα μιλισω καθως δεν εχω ιδεα τι παιζει στις λαΐκες. Ουτε για το Γου γιατι δεν ξερω απο τυρια και τα σχετικα.

Ως προς το Β, Η μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ θα αγορασει αχλαδια απο την κινα προς, ας πουμε 20 λεπτα το κιλο, και θα εχει μεσα και τα μεταφορικα καθως οταν φερνεις ολοκληρο πλοιο με αχλαδια δεν σου κοστιζει σχεδων τιποτα ανα κιλο. Απο εκει και περα θα παιξει με τις τιμες οπως γουσταρει.
Ο Ελληνας παραγωγος ομως πρεπει να παει να βρει τον υπευθυνο του σουπερ μαρκετ, να του ζητησει να βαλουν το προΐων του στα ραφια για να δουνε πως παει, και αν παει καλα θα του ζητησει και αλλο το σουπερ μαρκετ και θα συμφωνισουν σε μια τιμη μεγαλητερη απο οτι το περνει απο την Κινα, αλλα μη αφηνοντας περιθωρια κερδους στον παραγωγο. Ας πουμε 40 λεπτα το κιλο. Μετα θα το βαλει στο ραφι με τιμη 1 ευρο και θα διαφιμιζει το "ντοπιο", και θα εχει καθαρο κερδος οσο ο τζιρος του παραγωγου.

Θα προτιμισει καπιος που εχει πολυ συγκεκριμενες απαιτισεις απο αυτα που αγοραζει, οι υπολιποι ειναι λογικο να παρουν οτι ειναι πιο φτηνο, και αυτο κανουν.

@ Dreamstealer Η ΕΕ εχει καταστρεψει τους Ελληνες παραγωγους, και κατ'επεκταση την παραγωγη της Ελλαδας. Απο τον τροπο που λειτουργουσαν οι επιδωτισεις, μεχρι την τροπη του εμποριου, εχουν αφαιρεσει το γεωργικο στοιχειο απο την Ελλαδα

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 16:57, 13-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Είναι καιρός να αναπτυχθεί μία νέα σχέση των αστικών στρωμάτων της κοινωνίας μας, με τους ανθρώπους της πρωτογενούς παραγωγής τροφίμων, σε ισότιμη και δημοκρατική βάση, σε βάση σύμπνοιας και "κοινωνικής συγγένειας": να ξαναπάμε στα χωριά μας, έστω και σαν τουρίστες!!!

μακαρι! μακαρι να μπορεσουμε να εχουμε επίλογες να διαμορφωσουμε την ζωη μας
με βαση την ποιοτητα...
Το λεω γιατι οσο προχωραμε πιο βαθεια στη κριση τοσο στενευουν και οι επιλογες.

Ουφφφ πολυ αγχωτικο ολο αυτο
Για πρωτη φορα εδω και εβδομαδες βγηκε λιακαδα με καλο καιρο,
παω να μαζεψω ηλιο.

Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:07, 13-02-12:

Για τον ίδιο λόγο που συμφέρει την Apple να χρησιμοποιεί εργοστάσια στην Κίνα και για τον ίδιο λόγο που επί χρόνια που η αγροτιά στην Ελλάδα ισούνται με Αλβανούς εργάτες. Τα εργατικά χέρια φθηνότερα, οι οικονομίες κλίμακας διαφορετικές (τα αχλάδια Κίνας δεν εξυπηρετούν μόνο την Κίνα αλλά πιθανών και όλη την Δύση -ένας Έλληνας έχει να ελπίζει μόνο στην εγχώρια παραγωγή) και παράλληλα πρόσθεσε και τον διαφορετικό εξοπλισμό.

Η παγκοσμιοποίηση έχει αυτό το αρνητικό, μπορεί να αχρηστέψει ολόκληρους λαούς μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν άνθρωποι που δέχονται να δουλέψουν για 1 και μισό € την ώρα. Σε ένα παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον δεν μπορείς να στοχέψεις σε τοπικό επίπεδο και παράλληλα να σε ενδιαφέρει η ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική. Για αυτό οι σοβαρές χώρες με σοβαρές πολιτικές όταν δέχτηκαν να παίξουν το παιχνίδι του ελεύθερου καπιταλισμού στην αρχή τουλάχιστον δεν είχαν πλήρως ελευθεριακές εγχώριες αγορές. Ενδεικτικό παράδειγμα η Κίνα, οι περιορισμοί είναι τέτοιοι που πιο εύκολα περνάς καμήλα από βελόνα παρά Έλληνας να ανοίξει εργοστάσιο εκεί.

Και 10 ευρώ αγαπητοί είναι 10 λίτρα γάλα (εμείς το κατεβάζουμε ως οικογένεια ) με τιμές προϊόντος ιδιωτικής ετικέτας (0,85/lt) που ο Θεός να δώσει να είναι ελληνικό, γιατί το ελληνικό-επώνυμο γάλα έχει ξεπεράσει το 1,20/lt τουλάχιστον.
Καταρχάς είναι άδικο να συγκρίνουμε μια Ελληνική ετικέτα διαφοροποιημένου προϊόντος με μια ετικέτα εισαγόμενου αδιαφοροποιήτου προϊόντος. Αναφέρομαι στο ότι π.χ. η Δέλτα υποτίθεται ότι δεν το αγοράζεις επειδή είναι φθηνό αλλά επειδή είναι το συγκεκριμένο προϊόν της Δέλτα και αντίθετα δεν αγοράζεις στυλό Bic επειδή είναι Bic αλλά επειδή είναι φθηνότερο.

Βασικότερα πιστεύω ότι τα Supermarket πρέπει να γίνουν λίγο περισσότερο πατριωτικά. Πράγματι, μια ξένη εταιρία θα τους κάνει καλύτερο deal σε σχέση με μια Ελληνική ειδικότερα δε όταν δεν μιλάμε για "επώνυμες" ετικέτες. Αλλά πιστεύω ότι οι managers πρέπει να δουλέψουν περισσότερο με τους Έλληνες παραγωγούς και να βρουν τις κατάλληλες ισορροπίες win-win ακόμη και αν χρειαστεί να μεροληπτούν εις βάρος άλλων εταιριών. Όταν στα χέρια σου εκτός δεν έχεις απλά ένα "καταστηματάκι" supermarket αλλά έχεις ένα τεράστιας επιρροής κανάλι διανομής, πρέπει να σκέφτεσαι και λίγο παραπέρα εκτός από τις λογιστικές φυλλάδες.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 00:22, 14-02-12:

Επίσης το θέμα με τα barcode έχει εξελιχτεί. Υπάρχουν εταιρίες ξένες που προμοτάρουν τα προιόντα τους ως ελληνικά με 520 barcode και το μόνο που έχει φτιαχτεί στην ελλάδα είναι η συσκευασία. Είναι υπερβολικά εύκολα να βάλεις σε ένα προιόν ελληνικό barcode (στην Ελλάδα). Παράδειγμα Elizabeth Arden, αμερικάνική εταιρία παράγονται στην Αμερική όλα και το barcode είναι ελληνικό. Γέλασα πραγματικά με τη διαφήμιση που είδα της pitchburry δεν ξέρω πως γράφεται, που έλεγε <παράγεται στην Ελλάδα!> ΛΟΟΟΛ

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 11:55, 14-02-12:

Aς καταληξουμε σε μια παραδοχη ή αρνηση.
Ποσοι θεωρειτε οτι η Ελλαδα εχει τη δυνατοτητα να σταθει μονη της ως χωρα και να παραγει τα προιοντα που χρειαζεται ο λαος της;
Αιτιολογησατε την απαντηση σας :p

Θεωρω την Ελλαδα χωρα με τεραστιες παραγωγικες και αναπτυξιακες δυνατοτητες,η τεχνολογια βοηθαει και οι Ελληνες που τοσο του πεταματου ειναι,μπορουν καλλιστα να δουλεψουν 8ωρες ,να παραγουν και να ζουν καλα.Σωστα ειπωθηκε οτι η ΕΕ, με τους παραδεισους και ολα αυτα που μας εταζαν με το που θα μπαιναμε ,κατεστρεψε την αγροτικη παραγωγη και η ΚΑΠ ειναι μεγαλο αγκαθι για τους μικρομεσαιους παραγωγους, και με βαση το οικονομικο συστημα εχουμε καταληξει να παιρνουμε προιοντα απο αλλου σε μια αγοραπωλησια με στοχο το περισσοτερο κερδος και τη λιγοτερη ζημια,αλλα με μια αλλη οικονομικη βαση και κοινωνικες αλλαγες και θα ζουμε καλυτερα και θα τρωμε τα προιοντα που εμεις παραγουμε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,386 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:03, 14-02-12:

Ποσοι θεωρειτε οτι η Ελλαδα εχει τη δυνατοτητα να σταθει μονη της ως χωρα και να παραγει τα προιοντα που χρειαζεται ο λαος της;
Αιτιολογησατε την απαντηση σας :p
πετρελαιο.

θελεις κιαλα?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:10, 14-02-12:

μας το δινει το ιραν αυτο..οχι οι ευρωπαιοι κλπ δυτικοι..

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 14:12, 14-02-12:

Iμπεριαλισμος.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:27, 14-02-12:

O Πρόεδρος της ΠΑΣΕΓΕΣ σε συνέντευξη τύπου ανέφερε ότι η Ελλάδα μπορεί να καλύψει σε ποσοστό άνω του 90% τις ανάγκες της σε διατροφικά προϊόντα, περισσότερα βρήκα εδώ http://www.doulepseto.com/
ενώ παρακάτω ακολουθεί μια περίληψη:

Συγκεκριμένα σύμφωνα με τα στοιχεία το ποσοστό αυτάρκειας στη φυτική παραγωγή ανέρχεται, κατά μέσο όρο, στο 99% περίπου, αλλά διαφοροποιείται μεταξύ επιμέρους κατηγοριών προϊόντων, όπως τα δημητριακά, όπου η αυτάρκεια ανέρχεται στο 82% περίπου, με το μικρότερο ποσοστό να καταγράφεται στο μαλακό σιτάρι (32%) και το υψηλότερο στο ρύζι (171%).

Στο ελαιόλαδο και τις ελιές η αυτάρκεια εμφανίζει υψηλό ποσοστό, μια και όπως είναι γνωστό η χώρα παραμένει έντονα εξαγωγική στα δύο αυτά προϊόντα.

Στα εσπεριδοειδή τη μεγαλύτερη αυτάρκεια κατέχουν τα πορτοκάλια με ποσοστό 167% ενώ στα λεμόνια η αυτάρκεια περιορίζεται στο 63% , στα φρούτα η αυτάρκεια παραμένει υψηλή (128%), ενώ πολύ χαμηλή αυτάρκεια διαπιστώνεται και στην κατηγορία των οσπρίων με ποσοστό που κυμαίνεται στο 39%.

Στη ζωϊκή παραγωγή το ποσοστό αυτάρκειας ανέρχεται κατά μέσο όρο στο 73%. Στο κρέας καταγράφεται αυτάρκεια 56%, με το μικρότερο ποσοστό στο βόειο κρέας (30%) και το υψηλότερο στο αιγοπρόβειο (94%).

Στην κατηγορία των γαλακτοκομικών-τυροκομικών προϊόντων, η φέτα με ποσοστό αυτάρκειας 147%μ υπερβαίνει το μέσο όρο της κατηγορίας, που κυμαίνεται στο 80%. Στο μέλι και στα αυγά, καταγράφεται ποσοστό αυτάρκειας 92% και 91% αντίστοιχα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Εάν αλλάζαμε τις διατροφικές μας συνήθειες, π.χ. λιγότερο κρέας, αιγοπρόβειο γάλα αντί για αγελαδινό, φρούτα και λαχανικά εποχής
αντί για γεμιστά τα χριστούγεννα και πρασόπιτες τον δεκαπενταύγουστο, αν αποδεσμεύονταν εκτάσεις από τέως επιδοτούμενες και νυν χρεοκοπημένες καλλιέργειες για να καλλιεργηθούν νέα προϊόντα και αν ενθαρρύνονταν οι πρωτοποριακές καλλιέργειες που φέρνουν έσοδα όπως κρόκος, ιπποφαές κλπ, μήπως θα είχαμε περισσότερα χρηματικά διαθέσιμα για εισαγωγές αγαθών που δεν έχουμε?
Ομοίως, αν είναι να δουλεύει κάποιος με 400Ε το μήνα, για έναν ξένο επενδυτή, μήπως να δούλευε για μια ελληνική επιχείρηση (αφού τα 400 δεν τα γλυτώνει προς το παρόν) και να αυξήσουμε την παραγωγή ενδυμάτων, υποδημάτων κλπ προϊόντων?
Φυσικά και τα ελληνικά τρόφιμα φτάνουν ακριβότερα στο ράφι του σούπερ μάρκετ, και μια εθνικά υπερήφανη κατανάλωση δύσκολα συμβιβάζεται με το επίδομα ανεργίας. Αν όμως προωθούνταν μια διαφορετική πολιτική από τον παραγωγό στον καταναλωτή όπως π.χ. κάποιοι συνεταιρισμοί απευθείας πώλησης κλπ?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 15:47, 14-02-12:

το οποιο οπως εγραψα και αλλου,
απο 1 Ιουνη (η εκει περιπου) κοβεται σε ολη την Ε.Ε. λογω εμπαργκο.
Ριχτε μαντεψιες στο ποσο θα παει η βενζινη.

Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 00:24, 15-02-12:

Συμφωνώ απολύτως.Η ελληνική αγορά δεν έχει την τρομακτική ποικιλία που συναντάται στα πολυεθνικά ξένα σουπερμαρκετ αλλά έχει αυτά που στην ουσία χρειάζεται ένας άνθρωπος.

Είναι αγνά,φρέσκα κτλ λόγω του ότι τα περισσότερα προιοντα δεν χρειάζεται να διανύσουν ωκεανούς για να φτάσουν στο καταστημα οπότε δεν υπάρχει λόγος για συντηρητικά και άλλες παρόμοιες ουσίες.Συν τα γνωστά οφέλη για την κοινωνία,την πολιτεία και το κράτος.Είναι του τόπου,πως να το κάνουμε.

Και συγνώμη κιόλας,οι άλλες δυτικές χώρες καταναλώνουν επί το πλείστον προιοντα που έχουν επεξεργαστει, τροποποιηθεί κτλ επειδή δεν έχουν φυσικά!Εμείς τι δικαιολογία έχουμε;
Εχουμε την δυνατότητα να παραγουμε προιοντα που συναντώνται στην πιο ισορροπημενη διατροφή που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος,την μεσογειακή.

Πρέπει να ταρακουνηθεί ο Ελληνας για να καταλάβει τι πραγματικά χρειάζεται.
Χρειάζεται το προιον για το οποίο η εταιρία παραγωγης δαπάνησε 50 εκατομμύρια για μαρκετινγκ και 5 για την διαδικασία παραγωγής;Που φυσικά για να ανταπεξελθει στην ζητηση που ''δημιουργησε'' θα χρησιμοποιησει μέσα τα οποία δεν ''λογαριάζουν'' ποιοτητα,επιπτωσεις στην υγεια κ αλλους τετοιους παράγοντες,αλλά την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη παραγωγή με το μικρότερο δυνατό κόστος και τον μικροτερο δυνατό χρόνο.
Η ο Ελληνας είναι καλό,να προτιμήσει τον Ελληνα παραγωγό,ο οποίος παράγει ''αγνά'' προιοντα;

Μιλάω φυσικά για ιδιότητες και τα σχετικά,που χαρακτηρίζουν τον μέσο όρο των παραγωγών,Ελλήνων και ξένων.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,386 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:48, 15-02-12:

Πρέπει να ταρακουνηθεί ο Ελληνας για να καταλάβει τι πραγματικά χρειάζεται.
Χρειάζεται το προιον για το οποίο η εταιρία παραγωγης δαπάνησε 50 εκατομμύρια για μαρκετινγκ και 5 για την διαδικασία παραγωγής;Που φυσικά για να ανταπεξελθει στην ζητηση που ''δημιουργησε'' θα χρησιμοποιησει μέσα τα οποία δεν ''λογαριάζουν'' ποιοτητα,επιπτωσεις στην υγεια κ αλλους τετοιους παράγοντες,αλλά την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη παραγωγή με το μικρότερο δυνατό κόστος και τον μικροτερο δυνατό χρόνο.
Η ο Ελληνας είναι καλό,να προτιμήσει τον Ελληνα παραγωγό,ο οποίος παράγει ''αγνά'' προιοντα;
Λεει ο ανθρωπος που γραφει στο sony laptop του που ειναι φτιαγμενο με ιαπωνικη πατεντα στην κινα και εχει εισαχθει απο την αμερικη χρησημοποιοντας γερμανικη τηλεπικοινονιακη τεχνολογια ξαπλωμενος πανω στο ικεα κρεβατι του οσο η αγγλικη φιλιψ τηλεοραση παιζει καποια αμερικανικη σειρα.

Σκοπος ειναι το να εχουμε να φαμε?

Για αυτο πρεπει να μερημνισουμε? Για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωης η οποια περιλαμβανει τη δυνατοτητα του να εχεις ιντερνετ, μια καλη τηλεοραση, ενα κινητο τηλεφωνο κτλ κτλ?

Ναι ξερω ξερω καπιταλιστικες μαλακιες, αλλα εισαστε υποκρητες για τον πολυ απλο λογο οτι αν ΤΩΡΑ σας καψουν το ιντερνετ θα παθετε κριση πανικου.

Δεν μας το "δινει" το *αγοραζουμε*. Και με τι λεφτα ακριβως θα το αγοραζουμε?

Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 02:34, 15-02-12:

Αγαπητέ epote,δεν υποστήριξα το ότι δεν είμαι θύμα του καπιταλισμού.Αυτο είναι γελοίο.Μιλάω για γεωργικά προιοντα στην απάντηση μου,αν δεν το αντιληφθηκες.Και το να χρησιμοποιείς και να βιάζεις τόσο άστοχα και άκριτα κείμενο του Ralph Linton δεν δείχνει και τα καλύτερα για σένα.
Και ναι,ας μείνουμε στο ότι προιόντα γεωργικής παραγωγής είναι θεμιτό να προτιμώνται από Ελληνες παραγωγούς.

Παράθεση

Γιώργος567

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιώργος567
Ο Γιώργος567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Γιώργος567 έγραψε στις 18:32, 28-09-13:

Λύση στο οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδος: Ελληνικά προϊόντα

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα και μετά θα το αναλύσω. Αυτό λοιπόν που σκεύτικα (και είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος) είναι: Αποφύγετε ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ την αγορά ξένων προϊόντων και στραφείτε στην αγορά προϊόντων που παράγονται στην Ελλάδα! Η ελληνική παραγωγή έχει τη δυνατότητα να καλύψει την ανάγκη για τρόφιμα. Επίσης υπάρχουν και άλλες παραγωγές βασικών αγαθών πχ ρούχων.

Αρχικά, να δούμε πώς φεύγει το χρήμα από την Ελλάδα. Ο βασικότερος τρόπος είναι η εισαγωγή ξένων προϊόντων. Άλλοι τρόποι περιλαμβάνουν μεταφορά χρήματος σε ξένες τράπεζες, αγορά υποβρυχίων κλπ. Όμως, ας επικεντρωθούμε σε αυτό που εμείς ως Έλληνες μπορούμε να βοηθήσουμε.

Είναι γεγονός ότι οι κυβερνήσεις έχουν προξενήσει τεράστια ζημιά στη χώρα μας. Όμως το να τους βρίζουμε και να τους κατηγορούμε δεν φτάνει. Καιρός λοιπόν να κάνουμε κι εμείς κάτι.

Η πρόταση ακούγεται απλή: Μην αγοράζετε ξένα προϊόντα (εκτός από περιπτόσεις που είναι αναπόφευκτο πχ φάρμακα). Αντί αυτού, αγοράστε προϊόντα που παράχθηκαν στην Ελλάδα. Όπως είπα, ακούγεται πολύ απλό, αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ δύσκολο. Γιατί; Για δύο βασικούς λόγους: Πρώτον, ο Έλληνας πιστεύει πως επωφελείται από τις χαμηλότερες τιμές των ξένων προϊόντων. Δεν γνωρίζει πως, αγοράζοντάς τα κάνει ζημιά στη χώρα και στον εαυτό του. Δεύτερον, οι Έλληνες σκεύτονται ως εξής: «αφού κανείς δεν το κάνει, γιατί να το κάνω εγώ;». Ε λοιπόν, αν όλοι σκεύτονται έτσι τότε δεν κάνουμε τίποτα. Αν δεν το κάνεις εσύ, δεν θα το κάνει κανείς.Έτσι πρέπει να σκεύτεσαι.

Τι θα γίνει εάν εφαρμοστεί η πρόταση; Μικροδυσκολίες θα υπάρχουν, όπως μία έλλειψη προϊόντων ή κάποια αύξηση των τιμών στα ελληνικά προϊόντα. Μέσα σε μικρό διάστημα όμως (εγώ πιστεύω θα είναι λιγότερο από χρόνος), η παραγωγή της Ελλάδως θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, και ακόμη θα ανοίξουν κι άλλες παραγωγές! Επίσης, θα μειωθούν οι εισαγωγές και θα φεύγει λιγότερο χρήμα στο εξωτερικό. Εάν όμως δεν εφαρμοστεί η πρόταση, πιστεύω πως θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να «ανακάμψει» η οικονομία της Ελλάδος.

Αφού η πρόταση είναι τόσο απλή, γιατί δεν ακούγεται τόσο πολύ; Πιστεύω πως κρύβονται συμφέροντα πίσω από αυτό το γεγονός. Αλλά δεν θα το αναλύσω τώρα επειδή δεν έχει και πολύ νόημα.

Παρακαλώ διαδώστε το, και απαντήστε αν θέλετε να συζητήσουμε κάτι πάνω σε αυτό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος567 : 28-09-13 στις 21:30. Αιτία: Πρόσθεσα τον τίτλο ο οποίος χάθηκε μετά τη συγχώνευση
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 21:57, 28-09-13:

Στήριξε τον τόπο σου για να σε στηρίξει και αυτός,εγώ αγοράζω όσο μπορώ Ελληνικά Προϊόντα,γιατί θέλω αυτά τα λεφτά να μείνουν στην χώρα μου και να βοηθήσω μια άλλη Ελληνική οικογένεια.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck piece έγραψε στις 01:14, 11-11-13:

Από τον τίτλο του θέματος θα έβγαζα το ερωτηματικό και το μήπως και θα έδινα τη δική μου απάντηση σε αυτή τη ρητορική για μένα ερώτηση!Και βέβαια πρέπει να στραφούμε στα δικά μας προϊόντα και όχι μόνο αυτό...αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε να παράγουμε όλο και περισσότερα γιατί έτσι μόνο θα είμαστε αυτάρκεις σαν χώρα!
Θα μου πείτε είναι πιο ακριβά... ε εκεί θα έχετε δίκιο αλλά επίσης δεν είναι όλα και επίσης αξίζει το κόπο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους