Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χειροποίητα κοσμήματα

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 12:37, 02-07-11:

Ασχολείστε;
Σας αρέσει;
Δείξτε μας καμιά φωτογραφία να παίρνουμε ιδέες και ενίοτε να ζηλέψουμε.
Με τι υλικά τα κατασκευάζετε;
Χάντρες και τα λοιπά διακοσμητικά τα κάνετε εσείς ή τα αγοράζετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 11:17, 03-07-11:

εδωωωωωωωω.......και οχι για να κανουμε διαφημιση αλλα παρτε ενα λινκ ετσι για το καλο... myspace.com/xrisakisart

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:42, 03-07-11:

Wow!
Μόνη σου τα κάνεις; (εννοώ τα διακοσμητικά)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EirhnhAnselmo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EirhnhAnselmo
H EirhnhAnselmo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H EirhnhAnselmo έγραψε στις 23:26, 03-07-11:

Πολύ ωραία κοσμήματα,μπράβο εδώ και λίγο καιρό έχουμε ξεκινήσει και εμείς με την αδερφή μου να φτιάχνουμε,αν θέλετε μπορείτε να μας βρείτε στο facebook ως Elena-Eirhnh Jewellery (Χειροποίητα Κοσμήματα)...Βέβαια τα περισσότερα είναι απλά,δεν έχουμε πολλά σχέδια αλλά ελπίζουμε να πάνε όλα καλά για να φτιάξουμε και άλλα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 07:04, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrisopsaro
εδωωωωωωωω.......και οχι για να κανουμε διαφημιση αλλα παρτε ενα λινκ ετσι για το καλο... myspace.com/xrisakisart
τι υλικο χρησιμοποιεις?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:55, 04-07-11:

Είναι πολύ ωραία η δουλεια σου Χρύσα!

Φοράω χειροποίητα, κατά κύριο λόγο δαχτυλίδια, επιλέγω όμως κυρίως μονόχρωμα, μου αρέσουν τα ''πετροειδή'' Αν φτιάχνει κάποια τέτοιο στυλ, δείξτε!

Εχω βρεί εναν τύπο, λίγο καμμένο, μου φτιάχνει ο,τι θέλω κι όπως το θέλω κι αφού έχω αγοράσει τόσα μου κάνει καλύτερες τιμές. Είναι καλή τέχνη και λεπτοδουλειά κι αν κρύβει μεράκι, φαίνεται.
Συνεχίστε γιατί είμαι φαν του χειρoποίητου!

Αρχική Δημοσίευση από EirhnhAnselmo
αν θέλετε μπορείτε να μας βρείτε στο facebook ως Elena-Eirhnh Jewellery
Δεν μπορώ δυστυχώς να δω τα δικά σου γιατί δεν έχω φμπ και δε με βάζει στις φωτος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 04-07-11 στις 08:11.
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 10:14, 04-07-11:

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας σχολια!!!λοιπον χρησιπομοιω καλλιτεχνικο πηλο,χαντρες,σχοινια,υφασματα,μαλλι....ολα τα φτιαχνω μονη μου
theodora τι εννοεις οταν λες διακοσμητικα?
mindcircus φτιαχνω διαφορα...συνηθως οτι μου ερθει εκεινη τη στιγμη που θα δω τα υλικα μου....

τωρα σιγα σιγα ξανα αρχιζω....τα ειχα σταματησει για τις πανελληνιες....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EirhnhAnselmo

Νεοφερμένος

H EirhnhAnselmo έγραψε στις 23:33, 04-07-11:

Κρίμα,πάντως άλλαξα τις ρυθμίσεις απορρήτου και μπορούν να βλέπουν όλοι τις φωτογραφίες,αλλά όπως είπες και εσύ αν δεν εχεις λογαριασμό δεν γίνεται..Πάντως μερικά από αυτά είναι

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:52, 04-07-11:

Τέλειο θέμα!

Και εγώ είχα ξεκινήσει την ενασχόληση από την στιγμή που μπήκα στην σχολή και είναι ένα ευχάριστο χόμπυ. Θα ήθελα να μάθω νέες τεχνικές (πέρα από φίμο) όπως αυτή με την πλαστικοποιημένη εικόνα-φωτογραφία και το ασημένιο περίγραμμα.

Ενδιαφέροντα tutorials υπάρχουν στο ftiaxto.gr.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα εικόνες. Μια άλλη φορά.

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 18:22, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ενδιαφέροντα tutorials υπάρχουν στο ftiaxto.gr.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω τώρα εικόνες. Μια άλλη φορά.
ναι κι εγω εκει μπαινω...αλλα και για το felting(http://art-makes-me-happy.blogspot.c...2/felting.html) πχ εγω βρηκα πολυ ωραια βιντεακια και στο youtube

παντως αν πατε σε μαγαζια που πουλανε υλικα και εργαλεια για ζωγραφικη,γλυπτικη κλπ πουλανε και βιβλια 'η μπορουν να σε ενημερωσουν οι ιδιοι

Υ.Γ: αυτο με τη πλαστικοποιημενη εικονα με μεταλο γυρω γυρω δεν ειναι τιποτα...νομιζω αυτο το πλαστικο το ριχνεις απο πανω με συριγκα και το μεταλο γυρω γυρω ειναι φλουδα που κλεινεις τα πλαγια γυρω απο την εικονα..σαν την διπλωνεις ενα πραγμα...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:11, 05-07-11:

Πάρα πολύ ωραίο το κολιεδάκι, πραγματικά (θα μου άρεσε και η παραλλαγή του ροζ με μαύρο, για τις πιο μονόχρωμες κι αυστηρές επιλογές μερικών γυναικών)
Εχεις δαχτυλίδια;

Παράθεση

EirhnhAnselmo

Νεοφερμένος

H EirhnhAnselmo έγραψε στις 11:58, 06-07-11:

Ωραία ιδέα,σε ευχαριστώ πολύ..Δαχτυλίδια δεν έχω ακόμα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:03, 06-07-11:

Υ.Γ: αυτο με τη πλαστικοποιημενη εικονα με μεταλο γυρω γυρω δεν ειναι τιποτα...νομιζω αυτο το πλαστικο το ριχνεις απο πανω με συριγκα και το μεταλο γυρω γυρω ειναι φλουδα που κλεινεις τα πλαγια γυρω απο την εικονα..σαν την διπλωνεις ενα πραγμα...
Το λες πολύ απλά...

Τι εννοείς το ρίχνεις το πλαστικό με σύριγγα; Την φλούδα ασημιού που θα την βρω;

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 12:10, 06-07-11:

Το λες πολύ απλά...

Τι εννοείς το ρίχνεις το πλαστικό με σύριγγα; Την φλούδα ασημιού που θα την βρω;
για αυτο με την συριγγα δεν ειμαι σιγουρη...ρωτα εκει που θα πας να παρεις τα υλικα σου....αλλα αν ειναι με συριγγα τοτε σημαινει πως εχεις την εικονα σου και το υγρο υλικο το ριχνεις απο πανω της με συριγγα και το αφηνεις να στεγνωσει....(δεν ξερω αν καταλαβες ετσι πως τα ειπα!)θα μπορουσες να βαλεις και υγρο γυαλι...παλι με συριγγα...δεν εχω κανει παντως τετοιο ακομη...αυτα τα εχω ρωτησει κι εγω....

οσο για το μεταλο...δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις ασημι(ειναι και ακριβο)...οι περισσοτερες κοπελες που εχω δει χρησιμοποιουν και αλλα μεταλα(που δεν μαυριζουν ομως...να το προσεξεις αυτο)

εχεις μαγαζι που ψωνιζεις τα υλικα σου?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:18, 06-07-11:

για αυτο με την συριγγα δεν ειμαι σιγουρη...ρωτα εκει που θα πας να παρεις τα υλικα σου....αλλα αν ειναι με συριγγα τοτε σημαινει πως εχεις την εικονα σου και το υγρο υλικο το ριχνεις απο πανω της με συριγγα και το αφηνεις να στεγνωσει....(δεν ξερω αν καταλαβες ετσι πως τα ειπα!)θα μπορουσες να βαλεις και υγρο γυαλι...παλι με συριγγα...δεν εχω κανει παντως τετοιο ακομη...αυτα τα εχω ρωτησει κι εγω....

οσο για το μεταλο...δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις ασημι(ειναι και ακριβο)...οι περισσοτερες κοπελες που εχω δει χρησιμοποιουν και αλλα μεταλα(που δεν μαυριζουν ομως...να το προσεξεις αυτο)

Αχα... Είχα δει στο ftiaxto.gr ότι μπορείς αυτό με το πλαστικό να το κάνεις με το μηχάνημα που κάνει τις πλαστικοποιήσεις (σε ταυτοτητες, χαρτια κτλ).

Τι άλλα μέταλλα υπάρχουν?

Όχι δεν έχω... Όπου βρω!

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 12:22, 06-07-11:

Αχα... Είχα δει στο ftiaxto.gr ότι μπορείς αυτό με το πλαστικό να το κάνεις με το μηχάνημα που κάνει τις πλαστικοποιήσεις (σε ταυτοτητες, χαρτια κτλ).

Όχι δεν έχω... Όπου βρω!
αυτο νομιζω τα κανει σαν τις ταυτοτητες ενα πραγμα...αλλα δεν ειναι και πολυ ωραιο το αποτελεσμα...

εχω ακουσει για νικελ αλλα απο μεταλλα δεν ξερω πολλα...

αθηνα μενεις?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:39, 06-07-11:

αυτο νομιζω τα κανει σαν τις ταυτοτητες ενα πραγμα...αλλα δεν ειναι και πολυ ωραιο το αποτελεσμα...

εχω ακουσει για νικελ αλλα απο μεταλλα δεν ξερω πολλα...

αθηνα μενεις?
Ναι Αθήνα μένω. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο μαγαζί;

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 18:50, 06-07-11:

Ναι Αθήνα μένω. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο μαγαζί;
http://www.diva.com.gr/v2/index.php αυτο ειναι στο κεντρο...εχει πολλα καταστηματα εκει γυρω

http://hobby.gr/ παλι κεντρο

http://pacoartcenter.gr/store/home.php?cat= αυτο ειναι Ν.Ιωνια(εγω το προτιμω γιατι εχει καλες τιμες και οι ανθρωποι του εχουν γνωσεις..και γιατι ειναι πιο κοντα μου)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:05, 06-07-11:

Φτιάχνω κι εγώ μερικά. Προχειροδουλειές, όμως, γιατί δεν έχω καλά υλικά και χρόνο τώρα. (βλ. πανελλήνιες 2012.)

Πολύ ωραίες οι δουλειές σας! ^^

Τον πηλό από που μπορώ να τον βρω;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 09:55, 07-07-11:

Έχετε δοκιμάσει χοντρό χαρτόνι που χρησιμοποιείς για μακέτες στην αρχιτεκτονική;
Είδα τη ''δουλειά'' κάποιων κοριτσιών και απλά έμεινα.
Τα βερνικόνουν και είναι ανθεκτικά στο νερό!

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

H xrisopsaro έγραψε στις 15:40, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Φτιάχνω κι εγώ μερικά. Προχειροδουλειές, όμως, γιατί δεν έχω καλά υλικά και χρόνο τώρα. (βλ. πανελλήνιες 2012.)

Πολύ ωραίες οι δουλειές σας! ^^

Τον πηλό από που μπορώ να τον βρω;
στα μαγαζια των οποιοων τα sites παρεθεσα ακριβως απο πανω ( εκτος απο το diva)

Υ.Γ:καποτε ειχα βρει και στο πλαισιο αλλα δεν μου αρεσε η μαρκα(το πλαισιο ειχε sernit αλλα τον βρηκα σκληρο...εγω προτιμω fimo...τον βρισκω πιο μαλακο)

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 23:12, 17-04-12:

γεια σας κοριτσιααα^^
αγαπω τα χειροποιητα κοσμηματαα και παντα χαλουσα ολα μου τα λεφτα σε αυτα,μεχρι που αρχισα να φτιαχνω...οποτε τωρα χαλαω περισσοτερα χαχα
δυστυχως ειναι ακριβα τα υλικα.too expensive to set u free^^
αυτο το υλικο που λετε λεγεται υγρο γυαλι^^ λατρευω το υγρο γυαλιιιιιι
να καποια απο τα κοσμηματακια μουυ <3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  βραχιολάκια καουτσούκ μαύρο.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  1,07 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  βραχιολάκια καουτσούκ χρωματιστά2.jpg
Εμφανίσεις:  561
Μέγεθος:  1,28 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2494.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  3,15 MB  

Όνομα:  483345_134641296663376_100003525187925_134362_737950766_n[1].jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  551811_138094106318095_100003525187925_146587_1366306793_n[1].jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  35,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κολιεδάκι κορδόνι  πράσινο.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  1,09 MB  

Όνομα:  συρματοπετονιά-βραχιολάκια.jpg
Εμφανίσεις:  600
Μέγεθος:  1,08 MB  
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 23:18, 17-04-12:

ο πηλος μιας και αναφερθηκε λεγεται πολυμερικος πηλος^^το σερνιτ ειναι οντως σκληρο κ δν δουλευεται με τπτ(γ μενα!)
χρησιμοποιω φιμο(εχει κ το φιμο 2,3ειδη δεν θυμαμαι ποιο παιρνω),το οποιο μπορεις να βρεις μεχρι κ σε βιβλιοπωλεια!
στο pacoartcenter στα πευκακια το εχει 1,70 ανα τεμαχιο αν θυμαμαι καλα καλη τιμη απ οσα εχω δει
ελπιζω να βοηθησα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 10:33, 18-04-12:

Πολύ ωραία τα σκουλαρίκια σου...!!! Μπράβο!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 14:05, 18-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette

Όχι δεν έχω... Όπου βρω!

με συριγγα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο εκτος του υγρου γυαλιου.
φαινεται περιπλοκο αλλα με λιγη εξασκηση δν ειναι καθολου!

τα υλικα που χρειαζονται ειναι τα εξης:
φύλλο μετάλλου(αλουμίνιο η χαλκός)
υγρό γυαλί.
2συριγγες απλες
ατλακόλ (ή οποιαδήποτε άλλη ξυλόκολλα)
εικόνα της επιλογής σας

εγω προσωπικα το μεταλλο και το υγρο γυαλι τα εχω απο το πακοαρτ.
το υγρο γυαλι αποτελειται απο 2υλικα ρευστα τα οποια βρισκονται σε ξεχωριστα βαζακια.1συριγγα λοιπον για καθε βαζακι.
διαδικασια:
κοβουμε το μεταλλο οπως θελουμε.εγω αφηνω κανα εκατοστο γυρω γυρω απο την εικονα που θελω.επειτα απλωνω μια στρωση ατλακολ(ειναι λευκη αλλα οταν στεγνωνει ειναι αχρωμη!) και την κολλαω πανω στο μεταλλο μου.μεχρι να στεγνωσει αρχιζω να ετοιμαζω το υγρο γυαλι μου.με την συριγγα Α παιρνω την επιθυμητη ποσοτητα(αναλογα την εικονα σας!) και την βαζω σε ενα σκευος(το οποιο θα καταστραφει!!!!γτ οοοπου ακουμπαω υγρο γυαλι αυτο κοκκαλωνει να ξερετε!).με την συριγγα Β παιρνω ΙΣΗ ποσοτητα απο το δευτερο βαζακι,και το ανακατευω με το αλλο υγρο μου που ειναι στο σκευος.τα ανακατευω και τα αφηνω για λιγο να ηρεμησουν και να εξαφανιστουν τυχον φυσαλιδες(γτ αν μεινουν να ξερετε οτι θα μεινουν και αργοτερα πανω στο κοσμημα,δν φευγουν συνηθως).μετα χυνω αργα και ομοιομορφα το υγρο γυαλι μου πανω στο μεταλλο.τα βαζω σε μερος που να μην σκονιζονται και μετα απο τρεις συνηθως μερες στεγνωνουν!
τοτε λιμαρω το μεταλλο γυρω γυρω αν ειναι πλ κοφτερο με οποιαδηποτε λιμα,ειτε ειδικη ειτε οχι χαχα εγω πηρα μια λιμα για νυχακια κ εγινε τζιτζι το μεταλλο.αν θελουμε κανουμε και τρυπουλες με τρυπανακι και τελος!
ελπιζω να μην σας μπερδεψα χειροτερα!
καλες δημιουργιεεεες
μακιαα

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:57, 18-04-12:

Δεν έχω την υπομονή να φτιάξω
Εχω βρει έναν καμμένο τύπο που με προμηθεύει με χειροποίητα, ξέρω που τον βρίσκω, έχω και το τηλέφωνό του κι όποτε θέλω κάτι συγκεκριμένο, το ζητάω. Φοράω πολύ τα χειροποίητα κι επειδή αγοράζω πολλά, μου κάνει καλές τιμές. Βεβαια στυλ με στυλ διαφέρει, δε μαρεσουν ολα τα χειροποίητα. Ψάχνω πάντα τις πινελιές μου

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:07, 09-05-12:

Συνημμένο Αρχείο 44716

Όνομα:  IMG_1640.JPG
Εμφανίσεις:  129
Μέγεθος:  103,4 KB

Συνημμένο Αρχείο 44718

Το μοναδικό κόσμημα που έφτιαξα.... είχα πάει στο DIVA και είχα πάρει υλικά....
Και το σχέδιο στο επιπλάκι χειροποίητο είναι ...ζωγραφισμένο από μένα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-10-13 στις 22:57.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 12:03, 15-05-12:

Φτιάχνω κι εγώ κάτι ψιλά, όχι μόνο κοσμήματα, αλλά και μπρελόκ και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Έχω βρει και ένα υπέροχο μαγαζί με σχετικά καλές τιμές και ποικιλία

Παράθεση

tinaki_232

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinaki_232
H tinaki_232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tinaki_232 έγραψε στις 23:34, 18-06-12:

Γεια σας... Έχω τρέλα με τα κοσμήματα και γενικά με τις κατασκευές, έτσι ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι με το κόσμημα πολύ πρόσφατα κι έχω δημιουργήσει ένα blog http://mpixlimpidokatastasi.blogspot.gr/ στο οποίο παρουσιάζω κάποια από τα κοσμηματάκια μου και τις κατασκευές μου! Είναι σε πρώιμο στάδιο, αλλά αν θέλετε μπορείτε να το επισκευθείτε για ιδέες!!! Καλές δημιουργίες!!

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:31, 08-09-12:

Εγώ έκανα ένα μανιταράκι με πηλό πριν κανα δίμηνο..και τώρα μου έχει κολλήσει να φτιάξω pokeball
Όλα με πηλό τα φτιάχνω..Με βολεύει γενικά ο πηλός απλά είναι δύσκολος στο βάψιμο..
Εκτός απο αυτά έφτιαχνα και κάτι βραχιολάκια καουτσούκ (έπαιρνα το καουτσούκ και έβαζα διακοσμητικά απο μπομπονιέρες κτλ)

Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 21:37, 08-09-12:

Και γω φτιαχνω κοσμηματα...κυριως με χαλκο και πηλο...
Μια ερωτηση...ξερετε πως μπορω να ζητησω αυτη την κολλα που βαζεις στα κοσμηματα και μοιαζει με γυαλι??Κολλα 3D?

Παράθεση

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πηνελοπη777
H Πηνελοπη777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Πηνελοπη777 t simera ine to aurio pu onirevosun x8es έγραψε στις 15:40, 12-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassonoff
Και γω φτιαχνω κοσμηματα...κυριως με χαλκο και πηλο...
Μια ερωτηση...ξερετε πως μπορω να ζητησω αυτη την κολλα που βαζεις στα κοσμηματα και μοιαζει με γυαλι??Κολλα 3D?
θα πας σε ενα μαγαζι που να πουλαει τετοια υλικα .και θα ζητησεις υγρο γυαλι για να φτιαξεις κοσμηματα!

Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 18:34, 16-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από EirhnhAnselmo
Κρίμα,πάντως άλλαξα τις ρυθμίσεις απορρήτου και μπορούν να βλέπουν όλοι τις φωτογραφίες,αλλά όπως είπες και εσύ αν δεν εχεις λογαριασμό δεν γίνεται..Πάντως μερικά από αυτά είναι
Ίσως ακουστεί χαζή η ερώτηση, αλλά αυτό το υλικό είναι σαν κορδονάκι ας πούμε;

Παράθεση

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

H Πηνελοπη777 t simera ine to aurio pu onirevosun x8es έγραψε στις 18:27, 17-09-12:

Εγω χρησιμοποιω υγρο γυαλι,και εχω κανει πολλα σκουλαρικακια ειτε κρεμαστα ειτε με κουμπομα στο αυτι ,και διαφορα δαχτυλιδακια!!!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_7289.jpg
Εμφανίσεις:  82
Μέγεθος:  372,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7284.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  360,2 KB  
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 18:36, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πηνελοπη777
Εγω χρησιμοποιω υγρο γυαλι,και εχω κανει πολλα σκουλαρικακια ειτε κρεμαστα ειτε με κουμπομα στο αυτι ,και διαφορα δαχτυλιδακια!!!

Πολύ όμορφα!
Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο την τεχνική και τι υλικά χρειάζονται;

Έχω ξαναδεί να φτιάχνουν πράγματα σε τέτοιο στυλ και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.

Παράθεση

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

H Πηνελοπη777 t simera ine to aurio pu onirevosun x8es έγραψε στις 19:28, 17-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Πολύ όμορφα!
Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο την τεχνική και τι υλικά χρειάζονται;

Έχω ξαναδεί να φτιάχνουν πράγματα σε τέτοιο στυλ και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.
λοιπον ειναι πανευκολο αρκει να το κανεις σωστα!
θα χρειαστεις:
1.τις δυο κολλες του υγρου γυαλιου(τις οποιες θα αγορασεις απο ενα ειδικο καταστημα με τετοια υλικα ,ζητατο ετσι θα το καταλαβουν,γυρω στα 10 ευρω )
2.ενα μικρο μπολακι για να τις χυσεις μεσα (εγω παιρνω πλαστικο ποτηρι το κοβω και το κανω εκει,γιατι οι κολλες κολανε πολυ οταν στεγνωνουν και καθαριζουν μονο με ειδικο διαλυτικο για υγρο γυαλι)
3.ενα πινελο για να απλωσεις το υγρο γυαλι στην επιφανεια
4.ενα καλαμακι ή αναπτηρα για να σκασεις τις πιθανες φουσκαλιδες που θα εμφανιστουν
5.την επιφανεια που θα κανεις το κοσμημα,συνηθως μεταλλο απτα σκληρα.
6.τρυπανακι

Κοβεις τις εικονες και τις κολλας στο μεταλλο,οταν εχουν κολησει αρκετα καλα.ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να κανεις μια μικρη τρυπα για να περασεις απο κει το σκυνοι ή το οτιδηποτε (αυτο το μηχανημα θα το βρεις στο καταστημα θα το ζητησεις τρυπανακι για μεταλλα ,κοστιζει γυρω στα 6 ευρω )μετα παιρνεις τις κολλες και τις χυνεις στο δοχειακι.ΠΡΟΣΟΧΗπρεπει να ειναι ιδια ποσοτητα(μπορεις να χρησιμοποιησεις συριγκα ή ενα μικρο κουταλι) .Ανακατευεις πολυ καλα για περιπου 3-4 λεπτα να πιξει καλα.Στη συνεχεια περνεις το πινελο και το απλωνεις στην επιφανεια,με μεγαλη προσοχη (μην βαλεις υπερβολικη ποσοτητα).Αν χρειαστει με ενα καλαμκι φυσας το υγρο γυαλι για να απλωθει καλυτερα και να φυγουν οι φυσαλιδες. Το τοποθετεις σε ενα ασφαλες μερος .Το αφηνεις για κανενα24ωρο και στη συνεχεια το κοσμημα σου ειναι ετοιμο!

ΚΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΙΑ

δειτε αλλα δυο ζευγαρια!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_7268.jpg
Εμφανίσεις:  120
Μέγεθος:  363,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_7276.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  368,2 KB  
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 19:36, 17-09-12:

Σ'ευχαριστώ πολύ -πολύ !!

Πολύ όμορφα και τα άλλα δύο που έβαλες. Αυτό με τον Johnny Depp,τέλειο.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:01, 17-09-12:

Που μπορώ να βρω στην Αθήνα καταστήματα που να πουλούν υλικά;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 15:49, 04-03-16:

Πριν μερικούς μήνες ξεκίνησα να μαθαίνω και εγώ βήμα βήμα πως φτιάχνονται τα χειροποίητα κοσμήματα. Είναι αρκετά ενδιαφέρον και με τον καιρό μαθαίνεις καινούριους τρόπους και τεχνικές που μπορείς να δημιουργήσεις οτιδήποτε κόσμημα έχεις στο μυαλό σου. Πιθανόν να σου αρέσει περισσότερο από αυτά που έκανες πριν, προσωπικά για μένα ισχύει κάπως. Αμα έχεις φαντασία και είσαι δημιουργικός/η είναι μοναδική ασχολία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους