Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί ένα νέο format cd να σταματήσει την πειρατεία;

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 12:45, 20-07-07:

Με αφορμή το παρακάτω άρθρο του pathfinder σκέφτηκα να συζητήσουμε το γνωστό θέμα πειρατείας.

Η δισκογραφική εταιρεία της Walt Disney, Hollywood Records θα αρχίσει να διαθέτει στην αγορά ένα νέο CD format που θα προσφέρει στους χρήστες καινούργια χαρακτηριστικά, στην προσπάθειά της να αντιδράσει στις ολοένα και περισσότερο μειούμενες πωλήσεις των μουσικών CD. Το νέο πρότυπο ονομάζεται CDVU+ [CD View Plus] και θα εμπλουτίζεται με διάφορα extra, όπως τους στίχους των τραγουδιών, φωτογραφίες των καλλιτεχνών κ.ά. Με βάση το νέο format, αντικαθίσταται και η κλασική πλαστική θήκη του CD με άλλη που προέρχεται από ανακύκλωση. - Όλες οι μουσικές εταιρείες ψάχνουν τρόπους για να αντιστρέψουν την πτώση στις πωλήσεις τους. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο εξάμηνο του 2007 οι πωλήσεις μουσικών CD στην αγορά της Αμερικής έπεσαν κατά τουλάχιστον 20% καθώς ολοένα και περισσότεροι χρήστες επιλέγουν να κατεβάσουν μέσω Internet τα τραγούδια που τους αρέσουν και η πειρατεία καλά κρατεί.
Νομίζω ότι η εταιρίες κοιτά σε λάθος τεχνολογίες. Οι καταναλωτές θέλουν μουσική με χαμηλή τιμή, οι εταιρίες ζητάνε περισσότερα κέρδη. Η λύση είναι απλή νομίζω. Για εμένα η λύση είναι τα online καταστήματα μουσικής. Και οι καταναλωτές μπορούν να αγοράζουν ολόκληρο album με περίπου 12-15? και οι εταιρίες θα έχουν μεγάλα κέρδη επειδή δεν θα έχουν έξοδα για CDʼs, εξώφυλλα, καταστήματα διανομής κτλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:35, 01-08-07:

Και οι καταναλωτές μπορούν να αγοράζουν ολόκληρο album με περίπου 12-15?
15 ευρω δεν ειναι και καμια σοβαρη εκπτωση. Αν θελουν να δουν προκοπη, ας φτασουν στα 10 το ακριβοτερο...και βλεπουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:39, 01-08-07:

Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 22:59, 01-08-07:

Φυσικά και είναι εφικτά τα 10 ευρώ ανά album. Μη τρελαθούμε τελείως. Και όσους περισσότερους μεσάζοντες κόψεις είναι εύκολο να πέσεις και πολύ πιο χαμηλά και να βγάζεις ικανοποιητικό κέρδος.

Όσο για το ότι είναι τέχνη η μουσική ΟΠΟΤΕ πρέπει να την πληρώνουμε (ακριβά) δεν ξέρω από που προκύπτει και γιατί πρέπει να το δεχτούμε χωρίς λόγο. Υπάρχουν πολλές μορφές τέχνης που προσφέρονται δωρεάν. Επιπλέον, άλλοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη για την ίδια την τέχνη, πχ. κατά την δική μου γνώμη, η τέχνη (όπως και η γνώση) θα ΕΠΡΕΠΕ να διακινείται ελεύθερα και δωρεάν, και οποιοδήποτε κέρδος θα έπρεπε να είναι παράπλευρο (ένα μικρό bonus) και όχι ο στόχος της, γιατί τότε χάνει κάτι από τον χαρακτήρα της.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:38, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Η μουσική έχει κάποιο κόστος, δεν είναι εφικτό μια τόσο μικρή τιμή και στην τελική μιλάμε για τέχνη.
Ξερεις ποσο κοστιζει να παραχθει ενα cd αλμπουμ ; Λιγοτερο απο 1 δολλαριο. (μη ξεχναμε οτι αδειο cd βρισκεις με μερικα cents...και βγαζουν και απο κει εσοδα ! ). Τα υπολοιπα ειναι αμοιβες καλλιτεχνη,εταιριας,δικαιωματα,διαφημηση. Ας κοψουν απο τα εσοδα τους οι εταιριες λοιπον.

Και το οτι ειναι "τεχνη" δε σημαινει οτι πρεπει να δεχομαστε οι εταιριες να κοστολογουν οτι θελουν.

Προσφατα οι 5 μεγαλες μουσικοβιομηχανιες, πληρωσαν προστιμα γιατι αποδειχτηκε οτι την προηγουμενη δεκαετια αισχροκερδουσαν με τις πωλησεις cd.

Μαγκια του Prince που τον τελευταιο του δισκο τον εδωσε τζαμπα και φρικαραν οι εταιριες και τον απειλησαν οτι δε θα ξαναεκδοσουν cd του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 13:10, 02-08-07:

Οπως και ολα τα πραγματα σ'αυτη τη ρημαδα τη ζωη, αλλα για σκεψου ποσες περισσοτερες πωλησεις (αρα κερδη) θα ειχαν αν ειχε την μιση τιμη πχ.

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 13:17, 02-08-07:

Ο Κατσιμίχας είχε πει πως για τα ελληνικά δεδομένα,με 8 ευρώ τελική τιμή του cd,ο καλλιτέχνης μπορεί να έχει ένα πολύ καλό/λογικό κέρδος

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:21, 02-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Οπως και ολα τα πραγματα σ'αυτη τη ρημαδα τη ζωη, αλλα για σκεψου ποσες περισσοτερες πωλησεις (αρα κερδη) θα ειχαν αν ειχε την μιση τιμη πχ.
Νομίζω ότι το πρόβλημα σε αυτήν την συζήτηση είναι ότι καθένας έχει διαφορετικά πράγματα στο μυαλό του.

Πιστεύεται ότι ο Λουτσιάνο Παβαρόττι (ή ο κάθε τενόρος) ή ο Jean Michel Jarre ή .... κτλ θα δεχτούν πότε να πουλήσει πότε τα πνευματικά δικαιώματα σε πιο χαμηλή τιμή;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:07, 02-08-07:

να ρωτησω κατι? κ δεκα ευρω να εκανε θα το περνατε? η θα το κατεβαζατε τζαμπα? δεν μιλαω για ολα τα cd αλλα εγω προσωπικα το 80% τον cd που εχω τα εχω κατεβασει απο διαφορα site η απο διαφορα προγραματα...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:12, 02-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
να ρωτησω κατι? κ δεκα ευρω να εκανε θα το περνατε? η θα το κατεβαζατε τζαμπα? δεν μιλαω για ολα τα cd αλλα εγω προσωπικα το 80% τον cd που εχω τα εχω κατεβασει απο διαφορα site η απο διαφορα προγραματα...
Υπερβολικά πολύ εύστοχη η τοποθέτηση σου kakerlak

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:57, 02-08-07:

Πιστεύεται ότι ο Λουτσιάνο Παβαρόττι (ή ο κάθε τενόρος) ή ο Jean Michel Jarre ή .... κτλ θα δεχτούν πότε να πουλήσει πότε τα πνευματικά δικαιώματα σε πιο χαμηλή τιμή;
Αμα δε πουλαει, θα αναγκαστει να το κανει. Το πολυ πολυ να χασει και κανα κιλο Παντως το προβλημα δεν ειναι οτι οι καλλιτεχνες βγαζουν πολλα. Οι εταιρειες βγαζουν τα περισσοτερα.

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Αν ενα καινουργιο CD, βγει με ωραια θηκη, με βιβλιαρακι της προκοπης (οχι αυτες τις γυφτιες 2 σελιδων) ωραιο εξωφυλλο, καλη διαρκεια (cd με περιεχομενο 30 λεπτα ειναι ξεφτιλα), και κοστιζει 6-9 ευρω, αρκετος κοσμος θα το παρει. Εδω τα παιρνουν τωρα που κανουν 15-20.
Και μεσα μπορει να εχει και κανενα κουπονακι με προσφορες,διαγωνισμους, μπορει η συσκευασια να εχει καμια αφισα. Πρεπει να τραβηξεις τον κοσμο να αγορασει το αυθεντικο και για να το κανεις αυτο, πρεπει αγοραζοντας το να νιωθει οτι κραταει στα χερια του κατι σπεσιαλ.

Προσφατα ο κολοσσος WalMart (αλυσιδα σουπερμαρκετ) πιεσε (και καταφερε να πετυχει) τις μεγαλες εταιριες να του κατεβασουν τις τιμες (καποιων κατηγοριων, αρχικα) cd στα 9.5 δολλαρια ! Ξερετε πως ; Τα πουλαγε με ζημια ! Ειχε την ανεση να τα αγοραζει στην τιμη που του τα διναν , και να τα πουλαει φθηνοτερα. Εγινε πανικος φυσικα, ε και σιγα σιγα αρχιζουν να πεφτουν οι τιμες γενικοτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Manos_Hellas (Μάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manos_Hellas
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Manos_Hellas έγραψε στις 13:44, 11-01-08:

Οι εταιρίες (είτε μιλάμε για μουσική, είτε για ταινίες, είτε για pc games) ακολουθούν λάθος δρόμο. Το πρόβλημα δεν είναι η πειρατεία, αλλά τα ακριβά προϊόντα τους. Πειρατεία υπήρχε πάντα. Ή μήπως ξεχνάτε τα παλιά καλά χρόνια του βινυλίου, όταν όποιος ήθελε πήγαινε στο δισκάδικο και ζητούσε να τους γράψουν σε κασέτα το δίσκο που ήθελε; Από ένα σημείο και μετά τα προϊόντα τους έγιναν πανάκριβα. Στην αρχή τα έβαλαν με το ίντερνετ, χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται. Ώσπου ήρθε ο Steve Jobs και τους άνοιξε τα μάτια με το itunes. Η sony έκανε το μεγάλο λάθος με το περίεργο κλείδωμά της να δημιουργήσει προβλήματα στους νόμιμους κατόχους των προϊόντων της και τελικά να στρέψει όλο τον κόσμο εναντίον της.

Στα pc games τα ίδια και χειρότερα έγιναν με το κάκιστο κλείδωμα starforce, το οποίο επίσης δημιουργούσε προβλήματα στους κατόχους των παιχνιδιών. Τελικά καταργήθηκε με αποκορύφωμα τη δήλωση της Ubisoft (για το Prince Of Percia 3), ότι δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο κλείδωμα, γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να αντιγράψει (!) το παιχνίδι της και έτσι δεν γίνεται διαφήμιση! Τελικά μάλλον δεν είναι το πρόβλημα η πειρατεία ε;

Στην τελευταία γενιά HD-DVD το κλείδωμα κατά της αντιγραφής, αυτό που κατάφερε είναι να μην είναι συμβατά τα νέα δισκάκια με τα παλαιότερα players. Πάλι δηλαδή την πληρώνει ο ΝΟΜΙΜΟΣ κάτοχος του προϊόντος. Δεν είναι ηλίθιο;

Τέλος, δεν μπορείς να προσφέρεις στον κόσμο ένα φτηνό στην αίσθηση, αλλά πανάκριβο στην τιμή, προϊόν. Όσοι έτυχε να δουν την ελληνική έκδοση του παιχνιδιού που ανέφερα, καταλαβαίνουν. Για τους υπόλοιπους, να πω ότι δεν είχε ούτε καν manual(!), παρά μόνο μία άθλια τυπωμένη σελίδα Α4 με τα keys του παιχνιδιού....

Με όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την πειρατεία. Όπως εγώ θέλω να πληρωθώ για τη δουλειά μου, το ίδιο θέλουν και οι καλλιτέχνες. Μην ξεχνιόμαστε...

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 13:25, 04-07-08:

Ό,τι κλειδώνει ξεκλειδώνει όπως έχει πει και ο φίλτατος Kevin Mitnick.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 12:02, 29-11-09:

Η πειρατεία δεν σταματά με τίποτα. Ακόμα και 100 διαφορετικά φορμάτ να βγάλουνε, πάλι θα επικρατεί η πειρατεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

makis1984

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη makis1984
Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O makis1984 έγραψε στις 20:49, 05-12-09:

Και να μη μπορέσει να σπάσει το format, οι πωλήσεις τους δεν θα αυξηθούν.
Εγώ μόνο σε ηλεκτρονική μορφή θα το αποκτούσα έστω κι αν το αγόραζα από το internet.
Τα cd εκτός ότι πιάνουν χώρο, αργούν να κυκλοφορήσουν και χαλάνε, μολύνουν και το περιβάλλον..
Εγώ προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι η μουσική θα έπρεπε να είναι free για όλους και οι δισκογραφικες και οι καλλιτέχνες να βγάζουν από τα live και το merchadnise.
(cd μπορεί να μην αγοράζω, αλλά σε live πηγαίνω και μπλουζάκια αγοράζω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

makis1984

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη makis1984
Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O makis1984 έγραψε στις 21:12, 05-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Manos_Hellas
Πάλι δηλαδή την πληρώνει ο ΝΟΜΙΜΟΣ κάτοχος του προϊόντος. Δεν είναι ηλίθιο;
Ακούστε ένα κουλό..! Στην εταιρεία που δουλεύω έχουμε κάποιον όγκο σε pc. Κάποια στιγμή αποφάσισε το boss να πάρουμε licences για τα win xp και τα office. Γενικά να ξέρετε ότι η διαδικασία του installation είναι σχεδόν διπλάσσια από ένα σπασμένο, κι αν κολλίσεις και πουθενά το κάνεισ και την άλλη μέρα.. και φυσικά υστερούν και σε χαρακτηριστικα..
Τεσπα.. τα licences που θέλαμε για win xp δεν υπήρχαν, παρά μόνο για vista. Και υποτίθεται κάνεις "downgrade" σε win xp.. από την αρχή είχα τις αμφιβολίες μου.. δεν είχα καταλάβει αυτό το "downgrade"..
Το cd που μας δώσανε ήταν vista και θεώρησα ότι από κει μέσα γίνετε με το κλειδί που είχα για vista..
Τα κάνω setup και φυσικά δεν υπάρχει κάποια τέτοια λειτουργία... Παίρνω την επίσημη ελληνική microsoft και τι μου λέει.......
"κάνε setup τα xp από άλλο cd"
"ορίστε;" του είπα 2-3 φορές μέχρι να συνηδειτοποιήσω τι μου λέει..
"και κλειδί;" του λέω
"χρησιμοποιήστε κάποιου φίλου σας..."
"οκ.. κατάλαβα.."
βγάλτε τα συμπεράσματα σας..

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 07:04, 28-07-10:

Kάποιοι ξεχνάτε ότι αγοράζοντας άδεια cd/dvd κλπ καθώς και χαρτί printer και πολλά άλλα πληρώνετε ΗΔΗ πνευματικά δικαιώματα.
Και αυτό γιατί είναι μέσα στην αξία του προιόντος που αγοράζετε.

Όσο για την apple και το itunes που αναφέρθηκε από κάποιον, σιχαίνομαι τα drm και τις εταιρίες που τα υιοθετούν.
Και την apple (συγκεκριμένα τον υπερφίαλο Jobs) για πολλούς λόγους αλλά είναι άσχετο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:02, 28-07-10:

βασικα ολο αυτο το κακο με την μουσικη και την πειρατεια το εχει προκαλεσει η βιομηχανια μουσικης, 7ης τεχνης κτλ. Οι περισσοτεροι καλλιτεχνες παιρνουν πολυ μικρο ποσοστο απο τα κερδη. Καποιοι βγαζουν εκατομμυρια και καποιοι μερικες δεκαδες ευρω (δεν αναφερομαι στους ελαχιστους τυχερους που εχουν βγαλει τρελα λεφτα). Οι τιμες ειναι στα υψη επειδη αυτες οι βιομηχανιες εχουν γινει υπερβολικα απληστες. Διαβαζα προχθες ενα παραδειγμα με εναν mangaka (αυτος που δημιουργει manga-ειδος comics). Ο συγκεκριμενος δημιουργησε ενα manga το οποιο πουλησε αρκετα εκατομμυρια αντιτυπα. Τα κερδη ηταν γυρω στα 2εκ δολλαρια. Απο αυτα τα κερδη ο καλλιτεχνης, ο οποιος δουλευει με 3-4 βοηθους, πηρε το 0.1%, δηλαδη μολις 2χιλ δολλαρια, με τα οποια επρεπε να πληρωσει τους βοηθους και το νοικι για το μερος που σχεδιαζει το εργο του. Αυτο συμβαινει και με την μουσικη και με τις ταινιες. Οτι και να σκαρφιστουν αυτες οι εταιριες, την πειρατεια δεν θα μπορεσουν να την σκοτωσουν γιατι αυτοι την δημιουργουν. Πλεον εχω σταματησει να κατεβαζω ειτε νομιμα ειτε παρανομα δουλειες διασημων και πλουσιων. Αγοραζω δουλειες απο οχι και τοσο γνωστους καλλιτεχνες γιατι αυτοι πραγματικα αξιζουν μεχρι και το τελευταιο penny μου.
Επισης ειναι σπαστικο να κατεβαζεις, νομιμα, μουσικη με DRM και να μη μπορεις να την βαλεις στο ipod. Ο λογος που προτιμω το itunes ειναι οτι δεν κλειδωνει την μουσικη που πουλαει.
Να ρωτησω και κατι αλλο... εγω που ειμαι εξωτερικο, ψωνιζω μουσικη απο το itunes του καναδα. Οταν θελησω να αγορασω ελληνικη μουσικη, οι επιλογες μου ειναι εξαιρετικα περιορισμενες. Δεν βρισκω σχεδον τιποτα, περα απο καποια παλια κομματια. Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:42, 11-11-10:

Ωραίο...

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 13:19, 23-02-11:

Δεν πα να βγάζουν και μουσική μέσα στην σούφρα τού ρινόκερου, τα γατόνια πάντα θα εξαπλώνουν την μουσική παντού και πολύ καλά θα κάνουν, γαμώ τις πολυεθνικές σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:33, 24-02-11:

YouTube - τοξικά απόβλητα - κατέβασε το

Οταν υπαρχουν μπαντες που τα λενε, γιατι να ξοδευω εγω το σαλιο μου;...

Εγω προσωπικα οσο και αν κατευβει η τιμη, και 50 λεπτα να παει που λεει ο λογος, παντα θα κατεβαζω μουσικη. Γιατι πολυ απλα δεν μπορω να αποκτισω ολα τα album των οπιων τα κομματια μ'αρεσουν, οσο φτηνα και αν πολουνται τα cd...
Εκτος αυτου, cd δεν θα παρω ευκολα, ακομα και στα 5 ευρο να παει... Προτιμω να ενισχυσω τον οπιωνδηποτε καλητεχνη πληρωνοντας εισιτιριο για το live του, αγοραζωντας μια μπλουζα η καπιο αλλο merchandise....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Independent (Θωμάς Σπιτιέρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Independent
Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Independent My soul is in the sky έγραψε στις 02:36, 01-07-11:

Οχι βεβαια! ο,τι κλειδωνει ξεκλειδωνει

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 07:52, 29-08-11:

Δεν είναι δυνατόν όλοι που ασχολούνται με τη μουσική να έχουν τόσα εκατομμύρια € στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς και να πρέπει να δαπανήσεις 20€ για να αγοράσεις ένα CD από το οποίο θα αξίζουν τα 2-3 τραγούδια. Πώς γίνεται οι αλλοδαποί που τα πουλάνε 2-3€ μα κάνουν τέτοιους τζίρους, άσχετα αν τα πολλά λεφτά τα βγάζουν τα αφεντικά τους.

Παράθεση

odysseas897

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη odysseas897
Ο odysseas897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O odysseas897 έγραψε στις 19:28, 25-11-11:

Κατά τη γνώμη μου, πειρατεία είναι διαφήμηση...Προσωπικά τουλάχιστον, όταν ακούω έναν ωραίο δίσκο ή παίζω ένα παιχνιδι σπασμένο και μου αρέσει, σιγουρα το αγοράζω. Πρώτον για να στηρήξω τον καλλιτέχνη και τους δημιουργούς αλλά και για να αποκτήσω όλο το περιεχόμενο (booklet, online game κλπ...). Άλλωστε γιατί να πάρω γουρούνι στο σακί αγοράζοντας κάτι ακριβό που δεν ξέρω και τι θα μου προσφέρει;;;; Η πειρατεία είναι φίλος της δημιουργίας και όχι εχθρός...Όπως και η γνώση, καλό θα ήταν να διακινείται ελεύθερα..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:46, 25-11-11:

αν πεσουν οι τιμες του ψηφιακου υλικου και ανεβει η ποιοτητα του θα μειωθει η πειρατεια..

στα παιχνιδια πχ δεν μπορει να κανουν 60 ευρω..

10-20 ευρω το πολυ για καθε cd dvd θα ηταν οκ τιμη..

παίζω ένα παιχνιδι σπασμένο και μου αρέσει, σιγουρα το αγοράζω.
με 60 ευρω εγωποτε δεν ο αγοραζω..μονο αν αξιζει κατι,,και πεσει η τιμη ή αν εχει multiplayer κλπ

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:13, 25-11-11:

Οποιο φορματ και να φτιαξουν....Αργα η γρηγορα θα σπασει...
Το θεμα της περατειας ειναι βαθυτερο. Εαν θελουν να μειωσουν την πειρατεια και να αυξησουν τα εσοδα τους θα πρεπει να μειωσουν τις τιμες και να αυξησουν το περιεχομενο. Δεν μπορει να δινεις 20 ευρω για ενα σιντι μουσικης οπου το βιβλιαρακι δεν εχει καν τους στιχους. Ενα καλο παραδειγμα ηταν το cd των Evanescence(που λατρευω) οπου εβαλαν εξτρα τραγουδια στο cd. Στα παιχνιδια ειναι ακομα πιο παραλογες οι τιμες...60 ευρω...και παλι μονο με τα βασικα...και σου πετανε και μια collectors edition σε διπλασια τιμη. Κανονικα θα επρεπε η collectors να κανει το πολυ 60.
Πρεπει να καταλαβουν οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα για πεταμα... αντι να πολεμανε την πειρατεια θα επρεπε να την εκμεταλευτουν σε οφελος τους...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:28, 25-11-11:

και να αυξησουν το περιεχομενο.
και την ποιοτητα των παιχνιδιων

παλια τα παιχνιδια ηταν περισσοτερο τεχνη,,τωρα ειναι ολο γραφικα και σκετα ψυχρα προιοντα για πουλημα που ισως λειτουργησουν με τον υπολογιστη σου..

οσο οι εταιριες ενδιαφερονται ΜΟΝΟ για τις πωλησεις -γρηγορο χρημα- και οχι για την ποιοτητα τοσο θα πεφτουν αυτες και θα αυξανεται η πειρατεια..

Παράθεση

webdev (George)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη webdev
Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O webdev Καμμένος κ Ιντερνετικά ανήθικος έγραψε στις 16:50, 01-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Δεν νομίζω ότι μπορώ να κατατάξω έστω και ένα από τα χαζο-ποπάκια και ελαφροεντεχνολαϊκοποπχιπχοπραπ (επίσημη κατηγορία του mad σε βραβείο ) που έχει βγει από μια τραγουδιάρα ή ένα χαζοχαρούμενο συγκρότημα στην κατηγορία "τέχνη".

Τέτοια τραγουδάκια είναι για να περνάει η ώρα μπροστά σε ένα pc και για να βγάζουν χρήματα οι δισκογραφικές, τίποτα περισσότερο, ίσως και κάτι λιγότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 03:28, 13-08-12:

Τα cd πέθαναν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:15, 14-08-12:

Όσο η μουσική θα πουλιέται η πειρατεία θα τη συνοδεύει

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 07:38, 19-08-12:

Εγω αν και γένικα δεν θεωρω πως η πειρατεία είναι απο την μεριά των χρηστών, αλλά των δισκογραφικων που πουλάνε ενα σιντι πάνω απο 10 ευρω.
Αν είχαν τα σιντι φθηνα, η πειρατεια δεν θα είχε νόημα.
Η άλλη λύση είναι να καταργηθει το σιντι ως μέσο πωλησης μουσικης και να επιστρεψουμε σε βινίλια των 12 ιντσων και ταυτοχρονη πωληση τραγουδιων μεσω ηλεκτρονικων καταστηματων και όχι παραπάνω απο 1 ευρω το τραγουδι.
Ετσι θα απολαμβάνουμε αγνό αναλογικό ήχο χωρις ψαλιδισματα κορυφών και εξώφυλλα διαμάντια, ενω θα αξίζει να δωσεις 20 ευρω για ενα αλμπουμ!
Ενώ όποιος θέλει θα μπορει να το έχει και ψηφιακά σε μια προσιτή τιμη!

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 20:22, 26-09-13:

ΟΧΙ, σε καμία περίπτωση.
(και δεν αναφέρομαι μόνο σε οπτικά μέσα αλλά στα πάντα)

Brute-force (και όχι μόνο) τακτικές και τα μυαλά στα κάγκελα :p

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πειρατεία - Από Orestes
      Το θέμα έχει λάβει 411 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-07-12 στις 14:48.
    • H πειρατεία σκοτώνει τη μουσική; - Από thebest20
      Το θέμα έχει λάβει 125 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μουσική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-10 στις 22:59.
    • Θέλει να σταματήσει το λύκειο - Από korineto
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-01-10 στις 10:45.
    • Πειρατεία πλοίων - Από zip_unzip
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-01-09 στις 12:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους