Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;

Ποια η κατάσταση σας σε σχέση με το παραπάνω ερώτημα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 203)
Είμαι σε σχέση και είμαι καλά.
63
31,03%
Είμαι σε σχέση και δεν είμαι καλά.
11
5,42%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω χρόνο.
5
2,46%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω διάθεση δέσμευσης αυτή την περίοδο.
22
10,84%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δε με ενδιαφέρει κάποιος.
46
22,66%
Είμαι ο deadhead_pirate
6
2,96%
Δεν εχω σχέση γιατι δεν βρίσκω / δεν με θέλουν (μπακούριον το κοινόν)
50
24,63%

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:20, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από St@vros
Με έχει ήδη οδηγείσει, αλλα πάθημα μάθημα. Βλέπεις το να βρείς ωραίο έτερον ύμισι είναι εύκολο.
Το να βρείς όμως και καλό άνθρωπο είναι σαν το λαχείο( το οποίο δεν μου κατσε γμτ)... μιδαμινές οι πιθανότητες.
Εδώ έχεις δίκιο, αλλά το θέμα είναι και που ψάχνεις και πόσο γρήγορα το ψάχνεις. Αν την ψάχνεις στο κανάλι #sex στο chat είναι μάλλον πολύ πιθανό να μην είναι λαχείο "αρκουδίτσα της αγάπης" αλλά σκέτο αρκουδίτσα και ενίοτε νυμφομανής αρκουδίτσα. Το ίδιο ισχύει και όταν πέφτεις με τα μούτρα: "Ω ωραίο γκομενίδι, πάμε για καφέ, έρχεσαι σπίτι μου να γνωρίσεις και τη μαμά μου, θα με παντρευτείς;" στην πρώτη βδομάδα σχέσης.

Κάτσε ψάξτους λίγο τους ανθρώπους, συζήτα τους και κάτι θα βρείς. Και προς θεού μη βιάζεσαι, μην εκνευρίζεσαι. Πρώτον θα κάνεις λάθος επιλογές και θα πληγώσεις και καμια καψερή πέρα από σένα και δεύτερον μην περιμένεις να σε κοιτάξει πολύ θηλυκό άμα λιγουρεύεσαι ή δείχνεις δυστυχισμένος με τη ζωή σου!

Νιώσε ευτυχισμένος, ζήσε καλά και μόνος σου, δείξτο, και έτσι θα έρθουν κάποιες δίπλα σου σιγά σιγά. Σκέψου το και πιό απλά, θα πεί η άλλη "Ώπα, αυτός ξέρει να ζεί, είναι άνετος κι ωραίος, χαλαρός κι ευτυχισμένος! Ιδανικό ταίρι!"

Ενώ αν βγείς έξω και πεις "Θέλω γυναίκα τώρα! Φορτώνω, τα παίρνω λέμεεεεεεε!!! Κλαψ κλαψ είμαι τόσο μόνος", θα σε λυπούνται και είναι κρίμα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DownCast
Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 15:30, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
...
Νιώσε ευτυχισμένος, ζήσε καλά και μόνος σου, δείξτο, και έτσι θα έρθουν κάποιες δίπλα σου σιγά σιγά. Σκέψου το και πιό απλά, θα πεί η άλλη "Ώπα, αυτός ξέρει να ζεί, είναι άνετος κι ωραίος, χαλαρός κι ευτυχισμένος! Ιδανικό ταίρι!"...
Αυτά έλεγα και εγώ όταν ήμουν 25άρης... Και πέρασαν τα χρόνια και τώρα κάθομαι και σκέφτομαι τι έλεγα τότε ...
Και τελικά ποιες ήρθαν δίπλα μου; ; ;

Τέλος πάντων, σόρυ για την "σφήνα" ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:54, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DownCast
Αυτά έλεγα και εγώ όταν ήμουν 25άρης... Και πέρασαν τα χρόνια και τώρα κάθομαι και σκέφτομαι τι έλεγα τότε ...
Και τελικά ποιες ήρθαν δίπλα μου; ; ;

Τέλος πάντων, σόρυ για την "σφήνα" ...
Ώπα φίλε μου, δεν είναι πανάκεια αυτό για να χτυπήσεις ταίρι. Υποτίθεται ότι έχεις όλα τα καλά και είσαι ευτυχισμένος. Δε μπορεί δηλαδή ένας να είναι για παράδειγμα: τσιγκούναρος, μισογύνης, καμμένος με το Lineage, ναρκομανής, μπεκρής, ζηλιάρης, νευρωτικός ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ είναι μες την τρελή χαρά να πρέπει ντε και καλά να του ρθει κάποια δίπλα!

Ο κάθε άνθρωπος είναι ένα μείγμα με χάρες και κουσούρια. Η ευτυχία απλά κάθεται από πάνω, είναι συμπληρωματική. Σα τη βενζίνη που κινεί το αμάξι. Τι να το κάνεις άμα βάλεις κηροζίνη στο Yugo! Πάλι παραμάσχαλα θα το πάρεις για να το μετακινήσεις. Δε θα γίνει F16!

Προς Θεου δεν σε παρομοιάζω με Yugo, απλά θέλω να πω: "Μήπως κάνεις κάτι λάθος/για κάποιο άλλο λόγο που σου διαφεύγει, δεν αρέσεις;"

Και στο κάτω κάτω δεν παριστάνει κανείς τον ευτυχισμένο για να τραβήξει γυναίκες. Εγώ του το λέω για να νιώσει πρωτίστως καλά και ο ίδιος!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 17:54, 08-01-09:

..."Μήπως κάνεις κάτι λάθος/για κάποιο άλλο λόγο που σου διαφεύγει, δεν αρέσεις;"...
Κρατώ το παραπάνω για να σου πω αρχικά ότι θεωρώ τον εαυτό μου έναν φυσιολογικό άνθρωπο όσο αφορά τον εσωτερικό μου αλλά και τον εξωτερικό μου κόσμο.

Ωστόσο θεωρώ επίσης ότι εκτός από τις εξωτερικές και τις εσωτερικές εμφανίσεις, κάτι άλλο που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο την σύγχρονη εποχή είναι η φιλία και οι κοινωνικές σχέσεις/γνωριμίες.

Εκ'των πραγμάτων όταν περνούν τα χρόνια και οι δύο παραπάνω παράμετροι (φιλίες και κοινωνικές σχέσεις/γνωριμίες) ελαχιστοποιούνται και ίσως παίρνουν και μία άλλη μορφή, περισσότερο της αραιής χρονικά κοινωνικής επαφής.

Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν πιθανότητες που ο καιρός τα φέρνει έτσι ώστε ένας άνθρωπος να μένει μόνος, από πραγματικές φιλίες ή και από εκείνες τις κοινωνικές σχέσεις που θα τον βγάλουν από το τέλμα...
Οπότε δεν είναι λίγοι εκείνοι που αγωνίζονται μονάχοι για να βρουν το έτερο ήμισυ...φτάνοντας μέχρι και τον εξευτελισμό...ή και μέσα από "περίεργες διεξόδους" (π.χ. γραφεία γνωριμιών, διαδίκτυο κλπ...)

Αλλά τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν;;

Όσο αφορά εμένα θεωρώ δεδομένο ότι δεν είναι δυνατόν να αρέσω σε όλο το γυναικείο πληθυσμό... Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες θηλυκές υπάρξεις που θα με προσέξουν καλύτερα...

Αλλά που να βρίσκονται άραγε αυτές;;

Εδώ σε θέλω...

υ.γ. χε!χε! και θεωρώ το Yugo πολυ-εργαλείο...Ιδανικό για την Αθήνα... Μπορεί να μην αρέσει οπτικά... αλλά είναι utility... To είχα και ξέρω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 21:41, 08-01-09:

Γιατί βάζεις νούμερα στη ζωή σου, όσο περνούν τα χρόνια κ.λ.π η κάθε ηλικία είναι αξιόλογη. Εχει αλλάξει το μέσο γνωριμίας-φιλίας και βλέπεις τη δυσκολία. Μου έχουν πει κοπέλες 20 και 25 χρ. που δε βρίσκουν κάποιον να πάνε για ένα καφέ. Το διαδίκτυο είναι μέσα σε όλα αυτά, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει απαγοήτευση, να είμαστε αυθεντικοί, και να ζητάμε αυτό που θέλουμε. Δε μπορεί ο άλλος να διαβάσει το μυαλό μας.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 23:18, 08-01-09:

Εδώ έχεις δίκιο, αλλά το θέμα είναι και που ψάχνεις και πόσο γρήγορα το ψάχνεις. Αν την ψάχνεις στο κανάλι #sex στο chat είναι μάλλον πολύ πιθανό να μην είναι λαχείο "αρκουδίτσα της αγάπης" αλλά σκέτο αρκουδίτσα και ενίοτε νυμφομανής αρκουδίτσα. Το ίδιο ισχύει και όταν πέφτεις με τα μούτρα: "Ω ωραίο γκομενίδι, πάμε για καφέ, έρχεσαι σπίτι μου να γνωρίσεις και τη μαμά μου, θα με παντρευτείς;" στην πρώτη βδομάδα σχέσης.

Κάτσε ψάξτους λίγο τους ανθρώπους, συζήτα τους και κάτι θα βρείς. Και προς θεού μη βιάζεσαι, μην εκνευρίζεσαι. Πρώτον θα κάνεις λάθος επιλογές και θα πληγώσεις και καμια καψερή πέρα από σένα και δεύτερον μην περιμένεις να σε κοιτάξει πολύ θηλυκό άμα λιγουρεύεσαι ή δείχνεις δυστυχισμένος με τη ζωή σου!

Νιώσε ευτυχισμένος, ζήσε καλά και μόνος σου, δείξτο, και έτσι θα έρθουν κάποιες δίπλα σου σιγά σιγά. Σκέψου το και πιό απλά, θα πεί η άλλη "Ώπα, αυτός ξέρει να ζεί, είναι άνετος κι ωραίος, χαλαρός κι ευτυχισμένος! Ιδανικό ταίρι!"

Ενώ αν βγείς έξω και πεις "Θέλω γυναίκα τώρα! Φορτώνω, τα παίρνω λέμεεεεεεε!!! Κλαψ κλαψ είμαι τόσο μόνος", θα σε λυπούνται και είναι κρίμα!
Ο μόνος λόγος που απαντώ είναι γιατί έχεις πραγματικά δίκιο.. ειδικά η προτελευταία παραγραφός σου αντιπρωσοπεύει εμένα.. τον Σταύρο.. μόνο που είναι λίγο δύσκολη η εφαρμογή.. είναι ψυχολογικό το θέμα και δυστυχώς όλα σαυτό το ριμάδι το μυαλό κρύβονται.. για να το υπερκεράσεις θέλει απίστευτες δυνάμεις.. Δεν ξέρω κατα πόσο τις έχω πια.. μπορώ να σου πω οτι ακομα και η δύναμη του να ξέρω οτι αρέσω δεν με βοηθάει πια.. σου φαίνεται χαζό ε? Τεσπα, πάντως θα προσπαθήσω όσο μπορώ να το εφαρμόσω γιατί είναι η μόνη λύση.

Παράθεση

Νάντια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάντια
H Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Νάντια έγραψε στις 00:10, 09-01-09:

Πολλες φορες που ημουν μονη μου επιανα τον εαυτο μου να κοιταει γυρο γυρο και να προσπαθει να βρει ποιοι με κοιτανε. Καταλαβαινετε πως το εννοω. Απλως ειχα αναγκη να βρω καποιον να ειναι διπλα μου. Και οποτε ψαχνομουν δεν εβρισκα τιποτα. Ακομα κι αν εβρισκα κατι αυτο οχι μονο ικανοποιητικο δεν ηταν αλλα μαλλον απογοητευτικο...

Οταν ομως συμβιβαζομαι με την κατασταση που ειμαι, οταν ειμαι μονη μου, και λεω οτι θα συνεχισω ετσι και θα ειμαι καλα, και το πιστευω αυτο τοτέ όλα ξαφνικά διορθώνονται. Εβρισκα τον ανθρωπο που εψαχνα...

Ειχα καποτε εναν καθηγητη στο φροντιστιριο μικρης διαφορας ηλικιας ειχαμε μια πολυ καλη φιλική σχεση. Αυτός μου είχε πει ότι οταν δεν είσαι καλα με τον εαυτό σου αυτό οι αλλοι το αντιλαμβάνονται ακόμα κι αν δεν φαινεται. Οταν ομως είσαι τότε ολοι σε βλεπουν αλλιως...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:58, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νάντια
Πολλες φορες που ημουν μονη μου επιανα τον εαυτο μου να κοιταει γυρο γυρο και να προσπαθει να βρει ποιοι με κοιτανε. Καταλαβαινετε πως το εννοω. Απλως ειχα αναγκη να βρω καποιον να ειναι διπλα μου. Και οποτε ψαχνομουν δεν εβρισκα τιποτα. Ακομα κι αν εβρισκα κατι αυτο οχι μονο ικανοποιητικο δεν ηταν αλλα μαλλον απογοητευτικο...

Οταν ομως συμβιβαζομαι με την κατασταση που ειμαι, οταν ειμαι μονη μου, και λεω οτι θα συνεχισω ετσι και θα ειμαι καλα, και το πιστευω αυτο τοτέ όλα ξαφνικά διορθώνονται. Εβρισκα τον ανθρωπο που εψαχνα...

Ειχα καποτε εναν καθηγητη στο φροντιστιριο μικρης διαφορας ηλικιας ειχαμε μια πολυ καλη φιλική σχεση. Αυτός μου είχε πει ότι οταν δεν είσαι καλα με τον εαυτό σου αυτό οι αλλοι το αντιλαμβάνονται ακόμα κι αν δεν φαινεται. Οταν ομως είσαι τότε ολοι σε βλεπουν αλλιως...

πολυ σωστα...
αυτό νομιζω χρειαζεται να κανω και εγω....

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 09:45, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΡΑ
Γιατί βάζεις νούμερα στη ζωή σου, όσο περνούν τα χρόνια κ.λ.π η κάθε ηλικία είναι αξιόλογη. Εχει αλλάξει το μέσο γνωριμίας-φιλίας και βλέπεις τη δυσκολία. Μου έχουν πει κοπέλες 20 και 25 χρ. που δε βρίσκουν κάποιον να πάνε για ένα καφέ. Το διαδίκτυο είναι μέσα σε όλα αυτά, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει απαγοήτευση, να είμαστε αυθεντικοί, και να ζητάμε αυτό που θέλουμε. Δε μπορεί ο άλλος να διαβάσει το μυαλό μας.
Καλημέρα...
Μάλλον αναφέρεσαι σε μένα και αυτά που γράφω παραπάνω...οπότε τα πράγματα έχουν ως εξής:
1. Η ηλικία δεν παύει να είναι τα χρόνια που κουβαλάει ένας άνθρωπος με ότι αυτό συνεπάγεται...ανάλογα τις εμπειρίες και το κοινωνικό/οικογενειακό περιβάλλον που επιβιώνει.

2. Θεωρώ ότι την σύγχρονη εποχή ΔΕΝ υπάρχουν φυσιολογικά "μέσα γνωριμιών". Δηλαδή εκείνες οι "οδοί" μέσα από τις οποίες κάποιος θα μπορούσε να γνωρίσει φυσιολογικούς ανθρώπους. Όσο μεγαλώνει η ηλικία τόσο οι "οδοί" αυτοί μειώνονται.
Έχουν αλλάξει οι εποχές και μαζί έχουν αλλάξει και οι άνθρωποι, οι χαρακτήρες, τα φύλα, η έννοια φιλία, η έννοια γνωριμία, το κοινωνικό περιβάλλον κλπ... Αυτό από μόνο του καθρεπτίζει την δυσκολία που μπορεί να απολαμβάνει κάποιος όσο αφορά τις διαπροσωπικές και τις κοινωνικές επαφές που μπορεί να έχει.

3. Θηλυκές υπάρξεις ηλικιών 20 και 25 ετών αναζητούν συγκεκριμένα πράγματα και ίσως όχι αυτά που αναζητά ένας 37χρονος άνθρωπος. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν 37χρονοι που πλησιάζουν τις κοπέλες αυτών των ηλικιών για διαφόρους λόγους. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν βρίσκουν το λόγο να πλησιάσουν κοπέλες αυτών των ηλικιών. Ίσως γιατί θεωρούν ότι είναι σε ένα άλλο στάδιο ηλικιακό.

4. Το διαδίκτυο απλά είναι το διαδίκτυο. Και σε ένα άλλο κοινωνικό φόρουμ, στο οποίο ήμουν μέλος για αρκετό καιρό, αποχώρησα ακριβώς για αυτό το λόγο: Διαπίστωσα ότι η διαδικτυακή υποκρισία είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη...σε σημείο ανησυχητικό. Από ότι φαίνεται είναι πολλοί εκείνοι που αρέσκονται να έχουν ως χόμπι ή ακόμα και επάγγελμα τον εξευτελισμό και την κοροϊδία της ζωής των άλλων με διαφόρους τρόπους.

5. Το να είμαστε αυθεντικοί και να ζητάμε αυτό που θέλουμε, από μόνο του δεν λέει τίποτα, όταν από πουθενά δεν υπάρχει καμιά ανταπόκριση. Η απογοήτευση θεωρείται δεδομένη από την στιγμή που και αυτή είναι παράμετρος της ανθρώπινης ιδιοσυγκρασίας. Θα ήταν υποκριτικό να ζητάγαμε από κάποιον που αισθάνεται έτσι, να το παίζει ευτυχισμένος, χαρούμενος και "cool"... και ταυτόχρονα να έπνιγε τα πραγματικά συναισθήματα του μόνο και μόνο για να προβάλλει "μία χαρούμενη και ευτυχισμένη φάτσα" ώστε να γίνει περισσότερο αρεστός...

6. Δε μπορεί ο άλλος να διαβάσει το μυαλό μας.
Θα το άλλαζα λιγάκι και θα το διατύπωνα ως εξής: Δε μπορεί ο άλλος να διαβάσει το μυαλό μας απ'ευθείας...
Το μυαλό ενός ανθρώπου μπορεί να γίνει ανοιχτό βιβλίο μέσα από τις αντιδράσεις μας, τα μάτια μας, τη συμπεριφορά μας...και φυσικά τη διάθεση για επικοινωνία.
Αλλά πόσοι και πόσες άραγε μπαίνουν στην διαδικασία ή έχουν τη διάθεση να κάτσουν να διαβάσουν "βιβλία"; Θεωρώ ελάχιστοι... Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων αρέσκεται σε επιφανειακές καταστάσεις με ότι αυτό συνεπάγεται...

υ.γ. Αν η παραπάνω γραφή θυμίζει κάποιο άλλο μέλος που ήταν σε κάποιο άλλο φόρουμ... μην ανησυχήσετε. Αφορά το ίδιο πρόσωπο...που μετακόμισε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:13, 09-01-09:

Καλησπέρα σας και Χρόνια Σας Πολλά και Καλή Χρονιά...
Πρώτη φορά χρήστης στο χώρο... και το έναυσμα ήταν το θέμα αυτό...

Η ερώτηση: Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;
Η απάντηση: Πλέον ετών 37 και χωρίς σχέση εδώ και ένα χρόνο περίπου...αφού η μοίρα, μου τα έφερε λιγάκι στραβά.

Και δυστυχώς από ότι βλέπω θα παραμείνω μόνος μου... παρόλο που έχω γνωρίσει μερικές θηλυκές παρουσίες το τελευταίο διάστημα και έχω "φάει" απόρριψη με το "κουτάλι"...
Μάλλον δεν καλύπτω το "σύγχρονο πακέτο ανδρός" που αναζητούν τα σύγχρονα θηλυκά...

Δεν το κρύβω ότι έχω απογοητευτεί...

Από ότι φαίνεται έχουν αλλάξει οι καιροί και δύσκολα κανείς εντοπίζει άνθρωπο που να ενδιαφέρεται πραγματικά για συναισθηματική σχέση και συντροφικότητα... Το πακέτο περικλείει και άλλα πολλά πράγματα τα οποία μάλλον προσωπικά δεν τα καλύπτω...
Δυστυχώς...

Ίσως κάποια στιγμή ανοίξω και εγώ ένα θέμα με τίτλο "Το Πακέτο" ... μπας και μου πει καμιά γυναίκα τελικά, τι μπορεί να αναζητά από κάποιον άντρα... Τι περικλείει τελικά αυτό "Το Πακέτο"...

Αυτά και σας ευχαριστώ για την φιλοξενία...
Καλωσήρθες αγαπητέ downcast

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω ορισμένα πράγματα, γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες- ότι παρόλο που έχεις γνωρίσει αρκετές κοπέλες, είσαι ακόμη μόνος.
Δύο είναι τα τινά
- οι κοπέλες που σε ελκύουν να μην είναι αυτό που πραγματικά ψάχνεις, και όπως είπε και ο Βάλντερ να ψάχνεις σε λάθος μέρος. Και είτε να ψάχνεις με λάθος τρόπο, είτε με λάθος ...κριτήρια
- το πρόβλημα να ξεκινάει από εσένα και την πίεση που ασκείς στον εαυτό σου προκειμένου να βρεις μία "σωστή" κοπέλα και κάνεις μία σοβαρή σχέση. Κατ αρχάς χαλάρωσε, δεν σε πήραν τα χρόνια- για άνδρα τα 37 είναι μια χαρά ηλικία και με το άγχος δε βγαίνει τίποτα.

Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τους λόγους για τους οποίους οι σχέσεις που είχες δεν ευδοκίμησαν.
Και στη συνέχεια, να αναρωτηθείς τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις... Δεν χρειάζεται να ανταποκριθείς σε κανένα "πακέτο"- είσαι αυτός που είσαι και θα βρεις εκείνο που πραγματικά σου ταιριάζει. Υπομονή και ψάξιμο χρειάζεται... Και όχι στις ...λύσεις απελπισίας!
(= να είσαι με κάποια που στην πραγματικότητα δε σε καλύπτει, μόνο και μόνο για να μην είσαι μόνος σου)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 22:07, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
...Υπομονή και ψάξιμο χρειάζεται...
Καλησπέρα Kalypso και σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...

Αρχικά θα κάνω μία μικρή διόρθωση... Είπα ότι "παρόλο που έχω γνωρίσει κάποιες θηλυκές παρουσίες παραμένω μόνος και από ότι διαπιστώνω ΘΑ παραμείνω μόνος"...

Εσύ kalypso αναφέρεις δύο τινά.... και πολύ σωστά κάνεις και πολύ σωστά "τα λες"...

Εγώ θα αναφέρω μερικά ακόμα τινά:

1. Οι γυναίκες να μην ελκύονται από το "πακέτο μου" γιατί πολύ απλά μπορεί να ελκύονται από άλλα πρότυπα "πακέτα" που ίσως εγώ δεν καλύπτω... Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα να αναλύσουμε το θέμα "πακέτο"...

2. Μπορεί να μην υπάρχουν τελικά ελεύθερες πραγματικά γυναίκες. Με την λέξη ελευθερία αναφέρομαι σε πραγματικά αποδεσμευμένα άτομα που έχουν αφήσει πίσω τυχόν παρελθόντα, έχουν διάθεση για συντροφικότητα και κυρίως να είναι γήινα...

3. Αναζήτηση σε λάθος μέρος... Εύκολα μπορεί να το λέμε... δύσκολα όμως κάποιος αναφέρει τα "σωστά" μέρη... Ωστόσο αν θεωρήσουμε ότι τα "παραδοσιακά μέρη" αλλά και τα "περίεργα μέρη" (γραφεία γνωριμιών και διαδίκτυο) είναι τα λάθη μέρη τότε θα ήθελα κάποιος ή κάποια να μου αναφέρει τα άλλα ... τα "σωστά μέρη" τα οποία εγώ δεν έχω πάρει ακόμα είδηση...
Όσο αφορά τον "τρόπο αναζήτησης" αλλά και τα "λάθος κριτήρια" θεωρώ ότι αυτά είναι θέμα προς συζήτηση αφού και εφόσον υπάρξει το προηγούμενο στάδιο με τα "σωστά μέρη"...

Υπομονή και ψάξιμο...λοιπόν... αρκεί να βρούμε τα "σωστά μέρη" γιατί το ψάξιμο στο σκοτάδι ή στα "κακά τα μέρη" μάλλον δεν φέρνει αποτέλεσμα ...

kalypso σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:25, 09-01-09:

1. Οι γυναίκες να μην ελκύονται από το "πακέτο μου" γιατί πολύ απλά μπορεί να ελκύονται από άλλα πρότυπα "πακέτα" που ίσως εγώ δεν καλύπτω... Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα να αναλύσουμε το θέμα "πακέτο"...
Αποκλείεται να μην υπάρχει καμία γυναίκα που να ελκύεται από το δικό σου "πακέτο" και να μην ενδιαφέρεται για τα όσα εσύ έχεις να προσφέρεις. Στο υπογράφω αυτό. Και γι αυτό σου είπα ότι ίσως να μην ψάχνεις σωστά- γιατί οι γυναίκες που έχεις γνωρίσει μέχρι τώρα μπορεί να μην ενδιαφέρονταν, αλλά έχεις ιδέα πόσες ακόμη υπάρχουν εκεί έξω;

2. Μπορεί να μην υπάρχουν τελικά ελεύθερες πραγματικά γυναίκες. Με την λέξη ελευθερία αναφέρομαι σε πραγματικά αποδεσμευμένα άτομα που έχουν αφήσει πίσω τυχόν παρελθόντα, έχουν διάθεση για συντροφικότητα και κυρίως να είναι γήινα...
Όλοι μας έχουμε κάποιο παρελθόν- αλίμονο όμως αν αφήναμε επιλογές του παρελθόντος να μας στοιχειώνουν και να μη μας αφήνουν να προχωρήσουμε και να ζήσουμε το παρόν και να χτίσουμε το μέλλον! Προφανώς και υπάρχουν γυναίκες που θέλουν αυτά που θέλεις κι εσύ- απλά διακρίνω τόση απογοήτευση σε αυτά που λες και τα έχεις στο μυαλό σου τόσο γενικευμένα, που ίσως δεν μπορείς να δεις ότι όντως υπάρχουν τέτοιες...

3. Αναζήτηση σε λάθος μέρος... Εύκολα μπορεί να το λέμε... δύσκολα όμως κάποιος αναφέρει τα "σωστά" μέρη... Ωστόσο αν θεωρήσουμε ότι τα "παραδοσιακά μέρη" αλλά και τα "περίεργα μέρη" (γραφεία γνωριμιών και διαδίκτυο) είναι τα λάθη μέρη τότε θα ήθελα κάποιος ή κάποια να μου αναφέρει τα άλλα ... τα "σωστά μέρη" τα οποία εγώ δεν έχω πάρει ακόμα είδηση...
Όσο αφορά τον "τρόπο αναζήτησης" αλλά και τα "λάθος κριτήρια" θεωρώ ότι αυτά είναι θέμα προς συζήτηση αφού και εφόσον υπάρξει το προηγούμενο στάδιο με τα "σωστά μέρη"...
Τα "λάθος" μέρη για εμάς είναι εκεί όπου βρίσκουμε τα "λάθος" άτομα για εμάς. Το λάθος μέρος, σε συνδυασμό με τα λάθος κριτήρια είναι εκείνο που είναι το καταστροφικό- γιατί έχω ακούσει για περιπτώσεις που στο νετ που λες συνέχεια, βρήκαν το άλλο τους μισό, παντρεύτηκαν, έκαναν παιδί.
Δεν ξέρω να σου πω πού να ψάξεις, αυτό που θα σου πω είναι να μην κοιτάς απλά, αλλά να βλέπεις... Πιστεύω όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε αν ο άνθρωπος που έχουμε απέναντί μας είναι ο σωστός για μας- και αν δεν είναι, τότε κάπου κάνουμε το λάθος. Αυτό για τον καθένα είναι διαφορετικό και πρέπει να το βρει μόνος του... Μακάρι να υπήρχε κάποια φόρμουλα, ώστε όλοι να ξέραμε πού να ψάξουμε και από πού να τον/την αναγνωρίσουμε. Αλλά βλέπεις εκεί βρίσκεται όλο το παιχνίδι

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 11:20, 10-01-09:

Καλημέρα...

Κalypso θα μπορούσα άνετα να ανταπαντήσω σε όλα όσα λες με επιχειρήματα και συγκεκριμένα παραδείγματα και πολλές πρόσφατες αρνητικότατες εμπειρίες...

Ωστόσο θα σταθώ σε κάτι που μου κάνει εντύπωση σε αυτά που γράφεις και εσύ αλλά και πολλές άλλες σε άλλα θέματα και εδώ αλλά και σε άλλα κοινωνικά φόρουμς.

Θεωρείτε δεδομένο ότι ένας άντρας περιστοιχίζεται από θηλυκά.
Πως είστε τόσο σίγουρες;;
Εγώ γιατί δεν περιστοιχίζομαι από θηλυκά;

Έχετε σκεφτεί μήπως όλες εσείς που τα λέτε όλα αυτά απλά περιστοιχίζετε συγκεκριμένα αρσενικά και πολλούς άλλους τους παραγκωνίζετε ή δεν τους λαμβάνετε υπόψη;

Θεωρείς ότι ένας άνθρωπος 37 ετών μπορεί να έχει πάντα την διάθεση να ρίχνει τα μούτρα του να προσεγγίζει το κάθε άγνωστο θηλυκό και να τρώει τα μούτρα του;
Και άντε να πούμε ότι το κάνει μία φορά, το κάνει δύο, τρεις, τέσσερις, πέντε,...δέκα...είκοσι...τριάντα...εκατό....φορές...
Πόση απόρριψη τελικά πρέπει να φάει κάποιος;
Πόσο χαμηλά πρέπει να πέσει ή πόσο γαϊδούρι πρέπει να γίνει ώστε να είναι αναίσθητος;
Από την άλλη πρέπει να θάψουμε εντελώς την αξιοπρέπειά μας, τον αυτοσεβασμό μας;

Στην ίδια φάση Kalypso δεν είμαι μόνο εγώ. Στην ίδια φάση είναι και πολλά φιλαράκια μου... και πολλά παιδιά που γνωρίζω μέσα από την εργασία μου...

Και όλοι μαζί τραγουδάμε αυτό που σιγοτραγουδούσε πριν 10 χρόνια ο "φιλόσοφος"...

ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ Μ@L@ΚΕΣ...
ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΖΟΥΣ...

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Αποκλείεται να μην υπάρχει καμία γυναίκα που να ελκύεται από το δικό σου "πακέτο" και να μην ενδιαφέρεται για τα όσα εσύ έχεις να προσφέρεις. Στο υπογράφω αυτό. Και γι αυτό σου είπα ότι ίσως να μην ψάχνεις σωστά- γιατί οι γυναίκες που έχεις γνωρίσει μέχρι τώρα μπορεί να μην ενδιαφέρονταν, αλλά έχεις ιδέα πόσες ακόμη υπάρχουν εκεί έξω;

Όλοι μας έχουμε κάποιο παρελθόν- αλίμονο όμως αν αφήναμε επιλογές του παρελθόντος να μας στοιχειώνουν και να μη μας αφήνουν να προχωρήσουμε και να ζήσουμε το παρόν και να χτίσουμε το μέλλον! Προφανώς και υπάρχουν γυναίκες που θέλουν αυτά που θέλεις κι εσύ- απλά διακρίνω τόση απογοήτευση σε αυτά που λες και τα έχεις στο μυαλό σου τόσο γενικευμένα, που ίσως δεν μπορείς να δεις ότι όντως υπάρχουν τέτοιες...

Τα "λάθος" μέρη για εμάς είναι εκεί όπου βρίσκουμε τα "λάθος" άτομα για εμάς. Το λάθος μέρος, σε συνδυασμό με τα λάθος κριτήρια είναι εκείνο που είναι το καταστροφικό- γιατί έχω ακούσει για περιπτώσεις που στο νετ που λες συνέχεια, βρήκαν το άλλο τους μισό, παντρεύτηκαν, έκαναν παιδί.
Δεν ξέρω να σου πω πού να ψάξεις, αυτό που θα σου πω είναι να μην κοιτάς απλά, αλλά να βλέπεις... Πιστεύω όλοι μας μπορούμε να καταλάβουμε αν ο άνθρωπος που έχουμε απέναντί μας είναι ο σωστός για μας- και αν δεν είναι, τότε κάπου κάνουμε το λάθος. Αυτό για τον καθένα είναι διαφορετικό και πρέπει να το βρει μόνος του... Μακάρι να υπήρχε κάποια φόρμουλα, ώστε όλοι να ξέραμε πού να ψάξουμε και από πού να τον/την αναγνωρίσουμε. Αλλά βλέπεις εκεί βρίσκεται όλο το παιχνίδι

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:28, 10-01-09:

Άχα. Θεωρείτε δεδομένο ότι οι άνθρωποι έχουν ευρύ κύκλο και άρα εν δυμάμει συντρόφους. Εν πάση περιπτώσει, έχω καταλήξει ότι πρόκειται καθαρά για θέμα συγκυριών -καταρραμένες συγκυρίες!- Στο downcast θα πω απλώς ότι το ίντερνετ δεν είναι πλέον "παράξενος" τρόπος να γνωρίζεις ανθρώπους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 17:38, 10-01-09:

Ακριβώς όπως τα λες... Οι περισσότεροι θεωρούν ότι όλοι διαθέτουν ευρύ κύκλο κοινωνικών γνωριμιών...από τον οποίο προκύπτουν και άλλες τυχόν γνωριμίες π.χ. συναισθηματικές...

Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου έτσι... Μα καθόλου...

Αγαπητή Obscura το διαδίκτυο για μένα αποτελεί έναν παράπλευρο τρόπο για να γνωρίζεις κόσμο.
Ο τρόπος αυτός κρύβει συνήθως μόνο αρνητικά. Τα θετικά είναι ελάχιστα.

Για μένα το κύριο αρνητικό που έχει το διαδίκτυο είναι η "δοκιμασία της ποικιλίας". Το διαδίκτυο είναι σαν ένα "καλάθι με κεράσια" ... Βάζεις το χέρι σου μέσα και δοκιμάζεις...και δοκιμάζεις...και δοκιμάζεις...και δοκιμάζεις μέχρι να βρεις το ΤΕΛΕΙΟ "κεράσι"... αν το βρεις ποτέ ...

Συνήθως την δυνατότητα δοκιμής την έχουν τα θηλυκά γιατί ως γνωστό το "θηλυκό κινεί τα νήματα...και πάει το παιχνίδι εκεί που θέλει αν θέλει..."

Το διαδίκτυο τείνει να γίνει ένα παιχνίδι στο οποίο το αφύσικο, το αψυχολόγητο, το ψυχολογικά ανισόρροπο και το ανώριμο τείνουν να γίνουν οι ορισμοί του φυσιολογικού...

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Άχα. Θεωρείτε δεδομένο ότι οι άνθρωποι έχουν ευρύ κύκλο και άρα εν δυμάμει συντρόφους. Εν πάση περιπτώσει, έχω καταλήξει ότι πρόκειται καθαρά για θέμα συγκυριών -καταρραμένες συγκυρίες!- Στο downcast θα πω απλώς ότι το ίντερνετ δεν είναι πλέον "παράξενος" τρόπος να γνωρίζεις ανθρώπους.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:32, 10-01-09:

Ακριβώς όπως τα λες... Οι περισσότεροι θεωρούν ότι όλοι διαθέτουν ευρύ κύκλο κοινωνικών γνωριμιών...από τον οποίο προκύπτουν και άλλες τυχόν γνωριμίες π.χ. συναισθηματικές...

Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου έτσι... Μα καθόλου...
Μα δεν θεωρώ κάτι δεδομένο... Απλά πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να γνωρίσει άτομα, αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε πρέπει να έχεις "διδακτορικό" στις τεχνικές προσέγγισης του άλλου φίλου για να το πετύχεις. Από εκεί και περα καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Ξέρω πολύ καλά ότι ακόμα και το να έχεις έναν ευρύ κύκλο γνωριμιών δε συνεπάγεται ότι θα βρεις αυτό που ψάχνεις σε επίπεδο συντρόφου. Και επιμένω σε αυτό που σου είπα σε άλλο ποστ- χρειάζεται υπομονή και ψάξιμο... και επιμονή.
Πόση απόρριψη πρέπει να φάει κάποιος; Όση και να "ρίξει"... Μέχρι να βρει αυτό που ψάχνει.

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:20, 10-01-09:

Εγώ θέλω να απαντήσω στον downcast και να του πω πως πρέπει να χαλαρώσει!!!Αν βγαίνεις έξω και "διαλαλείς" σε κάθε κοπέλα που γνωρίζεις πως ψάχνεις σοβαρή σχέση και θες γρήγορα να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια και να νοικοκυρευτείς....τότε σόρυ αλλά μάλλον θα τις τρομάξεις και θα "κόβουν πέρα" όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!!Χαλάρωσε...δεν σε πήραν και τα χρόνια!!!! Με το σκεπτικό σου πάντως μου θυμίζεις πολύ έντονα ένα πρώην μου....Ήταν βέβαια αρκετά μικρότερός σου (24 χρονών), αλλά και εκείνος έλεγε συνεχώς το πόσο ήθελα να νοικοκυρευτεί και να κάνει οικογένεια!!!!!Για να σου δώσω να καταλάβεις από τις πρώτες βδομάδες της σχέσης μας μου λεγε για το τί θα γινόταν μετα απο 3 χρόνια που εγώ θα τελείωνα τη σχολή, ανέφερε κάτι για γάμους, εγκυμοσύνες κλπ(!!!!!) και παρ'ότι εγώ του δειχνα πως ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΤΣΙ αυτός συνέχιζε!!!!Αποτέλεσμα??????Χωρίσαμε...αφού εγώ είχα φρικάρει (είμαι μόλις 20, γάμους θα σκέφτομαι??) και μάλιστα αρκετά σύντομα!!!!
Γι' αυτό σου λέω: ΧΑΛΑΡΑ για να μην τις τρομάζεις!!! Τώρα βέβαια άμα θες τόσο πολύ να "νοικοκυρευτείς"...τότε βρες καμμιά μεγαλοκοπέλα που ψάχνει και αυτή απεγνωσμένα γαμπρό...!!Αν μη τι άλλο θα έχετε κάτι κοινό!!!

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 20:37, 10-01-09:

χε!χε! μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο ...

Αρχική Δημοσίευση από anda
Εγώ θέλω να απαντήσω στον downcast και να του πω πως πρέπει να χαλαρώσει!!!Αν βγαίνεις έξω και "διαλαλείς" σε κάθε κοπέλα που γνωρίζεις πως ψάχνεις σοβαρή σχέση και θες γρήγορα να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια και να νοικοκυρευτείς....τότε σόρυ αλλά μάλλον θα τις τρομάξεις και θα "κόβουν πέρα" όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!!Χαλάρωσε...δεν σε πήραν και τα χρόνια!!!!...

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 21:23, 10-01-09:

χε!χε! μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο ...
Σόρυ αν σε ψυχολόγησα λάθος....!!!!Αλλά εμένα μου έδωσες την εικόνα ανθρώπου που ψάχνεται για...σοβαρή σχέση!!!!
Φαίνεται δεν είμαι καλή ψυχολόγος!!!

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 21:39, 10-01-09:

Σόρυ αν σε ψυχολόγησα λάθος....!!!!Αλλά εμένα μου έδωσες την εικόνα ανθρώπου που ψάχνεται για...σοβαρή σχέση!!!!
Φαίνεται δεν είμαι καλή ψυχολόγος!!!

Bρε συ ... μάλλον με παραψυχολόγησες ... χε!χε! ...

Δυστυχώς ή ευτυχώς επειδή είμαι βιτσιόζος και ανώμαλος μόνο για σοβαρή σχέση ψάχνομαι...
Τα παιχνίδια με το άλλο φύλο, τα πάρε-δώσε με κοριτσάκια/κοπελίτσες και κυρίως η κοροϊδία συνανθρώπων μου και κυρίως του γυναικείου φύλου δεν είναι του χαρακτήρα μου...

Αυτό όμως δεν συνεπάγει ότι εγώ κυκλοφορώ με την "ντουντούκα" στο χέρι και διαλαλώ ότι ψάχνω να παντρευτώ... Ο γάμος είναι ένα πολύ σοβαρό βήμα στη ζωή του ανθρώπου και απαιτεί και άλλα πολλά...

Μην ξεχνάς ωστόσο ότι οι γυναίκες μετά τα 28-29 είναι εκείνες που πιέζουν για γάμο... ή κάνω λάθος;

Εγώ Αγαπητή Anda για άλλα πράγματα είμαι απογοητευμένος και θα συνεχίσω να είμαι...όσο δεν βλέπω κανένα φως στο τούνελ...

Παράθεση

Νεοφερμένος

H anda έγραψε στις 22:14, 10-01-09:

Εντάξει, αυτό με το γάμο ήταν σχήμα λόγου!Σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα πως είσαι του στυλ: "Γεια!Με λένε ταδε και ψάχνω νύφη!".Αν ήταν έτσι το πιο πιθανό θα ήταν να βρισκόσουν σε κανα Δαφνί!!!
Αυτό που θέλω να πω είναι πως ορισμένα άτομα δεν σκέφτονται όπως εσύ και πιθανότατα η φράση:"ψάχνομαι για κάτι πολυ σοβαρό" να τα τρομάζει(π.χ. εγώ!!!βγάζω καντίλες με το που το ακούω!)!!!
Αν είσαι πιο χαλαρός και σίγουρα με θετική διάθεση θα βρεις αυτό που ψάχνεις κάποια στιγμή!!
Αν πάλι είσαι "μουντρούχος" και βγαίνεις έξω με τη λογική ότι δεν θα βρεις ποτε τη μία και θα είσαι μια ζωή μόνος γιατι καμμια δεν σου ταιριαζει, τότε μάλλον έτσι θα καταντήσεις...
Ζήσε τη ζωή σου, διασκέδασε και να είσαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά!!!! (και ξεκολλήστε επιτέλους εσεις οι "μεγάλοι" από τη λογική πως "αν δεν παντρευτεις και δεν κανεις παιδιά είσαι δυστυχισμένος και τελειωμενος"!!!!υπάρχουν και άλλα ωραία πράγματα στη ζωή!)

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:38, 10-01-09:

Βρε παιδιά, γιατί πρέπει σώνει και καλά να κάνει κάτι στραβά ο downcast; Η εκδοχή να είναι εντάξει σε όλα του αλλά οι συγκυρίες να είναι σκληρές μαζί του, δεν παίζει; Επιπλέον πότε είπε ότι βιάζεται να κάνει οικογένεια; Για σχέση σοβαρή μίλησε, για συντροφικότητα, αυτό που θέλουμε όλοι μας και που όταν μας φτύνει το εκάστοτε έτερον ήμισυ δεν αγχωνόμαστε επειδή "έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας". Σκεφτείτε όμως πώς νοιώθει κάποιος που πλησιάζει τα σαράντα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:45, 10-01-09:

Αλλά εμένα μου έδωσες την εικόνα ανθρώπου που ψάχνεται για...σοβαρή σχέση!!!!
Ώπα φιλενάδα! Φάουλ! Άλλο το ψάχνεται για σοβαρή σχέση κι άλλο το καίγεται να παντρευτεί αύριο πρωί. Αν η αρνητική σου κρίση εστιάζει στο δεύτερο, τότε όλα όμορφα και συμφωνούμε. Αν όμως είσαι αρνητική για το πρώτο (τελίτσες γαρ) τότε θα με βρείς απέναντι. Δεν είναι κακό να ψάχνεται κάποιος για σοβαρή σχέση, εννοώντας μια σταθερή μονογαμική σχέση εμπιστοσύνης και έρωτα μεν που "όπου καταλήξει" χωρίς άγχη δε. Ίσα ίσα είναι πολύ όμορφο και σπάνιο στις μέρες μας. Πρέπει να είμαστε "τρεντοπηδήκουλες με το κιλό" και "ανοιχτοποδαρούσες" για να μη μας πουν και "εκτός μόδας;" (Δεν υποννοώ κάτι με το τελευταίο, απλά ούτως η άλλως είναι πάγια άποψή μου στο θέμα)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 09:54, 11-01-09:

Kαλημέρα!

Ευτυχώς που βάζεις μπροστά σε αυτά που γράφεις την λέξη ΑΝ γιατί διαφορετικά θα ήμουν σίγουρος ότι με έχεις μπερδέψει με κάποιον άλλο...

Δεν έχω να πω και πολλά. Εύχομαι όταν φθάσεις κοντά στα 40 να διατηρείς εκείνο το κοινωνικό κύκλο που χρειάζεται ένας άνθρωπος ώστε να μην μένει μόνος και παρατημένος...ώστε να νοιώθει ζωντανός.

"Μουντρούχος" ευτυχώς δεν είμαι. "Μουντρούχα" είναι η ζωή που ζούμε και μας υποχρεώνει να ζούμε κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, μοναχικότητας...

Από την άλλη θεωρώ ότι αυτά που γράφεις εν'μέρη είναι σωστά γιατί αντικατοπτρίζεις αυτά που αντικατόπτριζα και εγώ όταν ήμουν 19χρονος φοιτητής...

Πάνε αυτές οι όμορφες εποχές. Πάει πέρασαν... και μαζί μας προσπέρασαν και πολλά άλλα...

Και εγώ κάθομαι τώρα στην αποβάθρα του τραίνου, κοιτώ τα τραίνα που περνούν, σταματούν ...
Θέλω να ανέβω... αλλά όλα είναι λέει γεμάτα και πρέπει λέει να περιμένω το επόμενο...
Και εγώ ακόμα εκεί...περιμένω... και περιμένω ... και περιμένω ...
Εκεί στο ίδιο παγκάκι... εκεί στην ίδια στάση...να κοιτώ τα τραίνα που περνούν...

Καλημέρα...

...
Αν πάλι είσαι "μουντρούχος" και βγαίνεις έξω με τη λογική ότι δεν θα βρεις ποτε τη μία και θα είσαι μια ζωή μόνος γιατι καμμια δεν σου ταιριαζει, τότε μάλλον έτσι θα καταντήσεις...
Ζήσε τη ζωή σου, διασκέδασε και να είσαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά!!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:41, 11-01-09:

Γεια σας! ήρθα κι εγώ στο θέμα μας πάλι!
Διάβασα με ενδιαφέρον τις τελευταίες σελίδες που είχα μείνει πίσω στο θέμα και θέλω να συμμετέχω

1. downcast καλώς ήρθες στην παρέα
2. πόσο καιρό είσαι χωρισμένος απ τη μεγάλη σοβαρή σχέση που είχες που τελικώς τσάκισε?

Αν μου απαντήσεις στο δεύτερο, θα έχω ίσως να σου πω μερικά πράγματα
Αν δεις δίπλα στην ηλικία μου, θα δεις ένα ξεγυρισμένο 38 που είναι όοοοοοοοοοοοοολο δικό μου
Τη ζωή μου άρχισα να τη φτιάχνω πριν 4 χρόνια ουσιαστικά...

ΥΓ Ο ΟΣΕ να είναι καλά και τρένα δόξα τον μεγαλοδύναμο αλάχ θεό βούδα κλπ υπάρχουν πολλά! Πάααααααααααρα πολλά! Απλά, κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσεις να τα κοιτάς και να πηδήξεις μέσα για άγνωστο προορισμό χωρίς έτοιμες βαλίτσες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 12:17, 11-01-09:

1. Κακή Επιρροή σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...Καλά να είσαι...
2. Χρόνισε η μοναχικότητά μου... μετά από μία σχέση (όμορφη και συναισθηματική) 3 ετών...Αυτό όμως δεν λέει και πολλά.

Βλέπω την ηλικία σου αλλά επίσης βλέπω ότι είσαι και θηλυκό... Αυτό για μένα σημαίνει πάρα πολλά...που κάποια άλλη στιγμή θα αναφερθώ αναλυτικότατα... Χαίρομαι που έχεις φτιάξεις τη ζωή σου και την απολαμβάνεις τα τελευταία 4 χρόνια...

Υ.Γ. Αν περιμένεις από τον ΟΣΕ να σου στείλει τραίνο στην ώρα του και να μπεις μέσα ανθρωπινά χωρίς να σε ποδοπατήσουν, να στριμωχτείς σε κάποια γωνία και τελικά να μένεις αόρατος επιβάτης και θεατής των υπολοίπων... καλύτερα να παίξεις ΤΖΟΚΕΡ... Εκεί ίσως και να κερδίσεις κάτι...

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Γεια σας! ήρθα κι εγώ στο θέμα μας πάλι!
Διάβασα με ενδιαφέρον τις τελευταίες σελίδες που είχα μείνει πίσω στο θέμα και θέλω να συμμετέχω

1. downcast καλώς ήρθες στην παρέα
2. πόσο καιρό είσαι χωρισμένος απ τη μεγάλη σοβαρή σχέση που είχες που τελικώς τσάκισε?

Αν μου απαντήσεις στο δεύτερο, θα έχω ίσως να σου πω μερικά πράγματα
Αν δεις δίπλα στην ηλικία μου, θα δεις ένα ξεγυρισμένο 38 που είναι όοοοοοοοοοοοοολο δικό μου
Τη ζωή μου άρχισα να τη φτιάχνω πριν 4 χρόνια ουσιαστικά...

ΥΓ Ο ΟΣΕ να είναι καλά και τρένα δόξα τον μεγαλοδύναμο αλάχ θεό βούδα κλπ υπάρχουν πολλά! Πάααααααααααρα πολλά! Απλά, κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσεις να τα κοιτάς και να πηδήξεις μέσα για άγνωστο προορισμό χωρίς έτοιμες βαλίτσες

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:32, 11-01-09:

Βασικά οι σκέψεις του Downcast κι η απαισιοδοξία του μου έχουν δημιουργήσει πολλές σκέψεις. Αλλά για να μην αρχίσω τις αναλύσεις και τις περιττολογίες θα στάθω σε 2 σημεία:

1. Downcast δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν έχω καμία ιδέα για το αν το ιντερνετικό στυλάκι σου είναι το ίδιο με αυτό που έχεις στις παρέες σου. Πάντως, το στυλ ''απογοητευμένος μοναχικός καουμπόυ'' για τις περισσότερες γυναίκες (που έχουν περάσει τα 21-22) είναι μεγάλο turn off. Η αισιοδοξία κι η θετική διάθεση είναι από τα βασικά πράγματα που κάνουν κάποιον ''ελκυστικό''. Προσωπικά, όσες φορές γνώρισα ή βγήκα με κάποιον που μιλούσε για ''την κατάντια των ανθρώπινων σχέσεων'', για ''τα πρότυπα των γυναικών'' και για ''την δυσκολία του να βρεις σοβαρή σχέση'' ξενέρωσα. Οι άνθρωποι αυτοί συνήθως εκπέμπουν απογοήτευση κι ακόμα και το χαμόγελό τους βγάζει πικρία.
Πιθανώς βέβαια να μην έχεις καμιά σχέση με αυτό και απλούστατα όσα έγραψες ήταν 1 τρόπος να ''τα βγάλεις από μέσα σου'' σε 1 χώρο που δεν ξέρεις κανένα και επομένως δεν σε νοιάζει να δείξεις ''ελκυστικός''. Όμως αν το στυλάκι αυτό σε χαρακτηρίζει και στην ''πραγματική ζωή'' think twice.

2. Αν περιμέναμε από τον κοινωνικό μας κύκλο για να βρούμε γκόμενο/σύντροφο, ζήσε Μάη μου! Προσωπικά, αν και δεν έχω μικρό κύκλο (ούτε τεράστιο, φυσιολογικά πράγματα) δεν περιμένω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ από αυτόν να κάνω κάτι. Οι φίλοι έχουν την καθημερινότητά τους και συχνά περιορισμένο χρόνο. Αν μιλάμε και για δεσμευμένη φίλΗ τότε ακόμα πιο δύσκολο καθώς συνήθως περνά τον περισσότερο χρόνο με τον σύντροφό της. Ελάχιστες φορές μου γνώρισαν φίλοι κάποιον και ούτε 1 αυτός δεν ταίριαζε με μένα. Θα ήταν χαζό επομένως να εξαρτώμαι από αυτούς, τις ελάχιστες φορές που θα βγούμε μεγάλη παρέα και τις ακόμα πιο λίγες που θα γίνει κάποιο πάρτυ. Οπότε το 90% των ατόμων που έχω κάνει κάτι το έχω βρει μόνη. Είτε στις διακοπές, είτε στο internet, είτε στο μπαρ, είτε, σε πιο σπάνιες περιπτώσεις, στο εντελώς ξέμπαρκο. Όρεξη να έχουμε!Και κυρίως χαρούμενη διάθεση κι αυτοπεποίθηση.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 14:31, 11-01-09:

Στυλάκι... Στυλ "απογοητευμένος μοναχικός καουμπόυ"...
Ταμπέλες...
Πολύ εύκολα κανείς αναρτεί ταμπέλες για τον άλλο.
Πολύ δύσκολα όμως κάποιος βάζει "ταμπέλες" στον εαυτό του. Μάσκες ίσως. Ταμπέλες όχι...

Στυλάκι ... Η εποχή προβάλει άλλο "στυλάκι" ... Η μόδα προτείνει άλλο look...
Ειδικά για τους άντρες πρέπει σίγουρα να έχουν άλλο στυλάκι ώστε να "είναι μικρό το turn off" στο γυναικείο φύλο... Γιατί πάνω από όλα παίζει ρόλο το "στυλάκι"...
Ξέχνα τον εαυτό σου, βάλε στην άκρη τον εσωτερικό σου κόσμο...
Φόρεσε τη μάσκα "με τη χαρούμενη διάθεση και τη γεμάτη αυτοπεποίθηση"...
Όχι αυτό δεν είναι υποκρισία. Απλά το "παίζεις ευτυχισμένος"... και όλα θα λυθούν ως δια μαγείας...

Αναρωτιέμαι πόσοι και πόσες όμως μπαίνουν στην διαδικασία να πουν πραγματικά:
"Φανέρωσέ μου τη μάσκα που κρύβεις κάτω απ' τη μάσκα που φοράς...";;;

υ.γ. underwater στο χώρο μπήκα για να εκφραστώ όπως κάνετε όλοι. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να προκαλώ αρνητικά ή να χαλάω την ατμόσφαιρα... Το καταλαβαίνω απόλυτα. Για αυτό θα περιορίσω τις εμφανίσεις μου.

Αρχική Δημοσίευση από underwater
1. Downcast δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν έχω καμία ιδέα για το αν το ιντερνετικό στυλάκι σου είναι το ίδιο με αυτό που έχεις στις παρέες σου. Πάντως, το στυλ ''απογοητευμένος μοναχικός καουμπόυ'' για τις περισσότερες γυναίκες (που έχουν περάσει τα 21-22) είναι μεγάλο turn off...

2. ... Οπότε το 90% των ατόμων που έχω κάνει κάτι το έχω βρει μόνη. Είτε στις διακοπές, είτε στο internet, είτε στο μπαρ, είτε, σε πιο σπάνιες περιπτώσεις, στο εντελώς ξέμπαρκο. Όρεξη να έχουμε!Και κυρίως χαρούμενη διάθεση κι αυτοπεποίθηση.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:48, 11-01-09:

DownCast δε θέλω να διαβάζω χαζά από κοτζάμ άντρα Ακου εκεί θα περιορίσεις τις εμφανίσεις σου! Κρα κάνουμε να δει το μάτι μας κανα άντρα 30+

(αστειεύομαι για το "κρα" αλλά δεν αστειεύομαι στο ότι δεν χρειάζεται να περιορίσεις τις εμφανίσεις σου)

Κοίτα να δεις τώρα τι συμβαίνει φίλε μου.... (μου επιτρέπεις το φίλε μου ελπίζω)
Υπάρχουν σχέσεις και σχέσεις....
Υπάρχουν σχέσεις που τρία χρόνια που περνάμε μαζί με τον άλλον άνθρωπο μας αγγίζουν για μια ολόκληρη ζωή... άσχετα απ την κατάληξη τους
Υπάρχουν σχέσεις που κρατάνε 10 χρόνια, χωρίζουμε και νομίζουμε ότι δεν πέρασε μια μέρα απ τη ζωή μας....

Θα πιθανολογήσω ότι βρέθηκες στην πρώτη κατηγορία...
Είχες μια όμορφη και συναισθηματική όπως λες και μόνος σου σχέση επί τρία χρόνια.
Για κάποιο λόγο έληξε, ο οποίος λόγος λίγη σημασία έχει στην πραγματικότητα. Αυτό που είναι προς συζήτηση, είναι το τι σου άφησε. Το πως σε άφησε, το πως νοιώθεις εσύ σήμερα μετά από ένα χρόνο.
Εσύ νομίζεις ότι είσαι έτοιμος να πας παρακάτω... σκέφτεσαι ότι είσαι σε μία ηλικία που δεν έχεις περιθώρια πλέον για μπουρδολογίματα, ότι θες να κάνεις κάτι σοβαρό με προοπτική οικογένειας. Θες να φτιάξεις το σπίτι σου δίπλα σε ένα θηλυκό που θα γίνει η μητέρα των παιδιών σου....
Η θλιβερή πραγματικότητα όμως είναι ότι είσαι ακόμα πληγωμένος και μη έτοιμος για κάποια νέα σχέση
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθείς... σημαίνει μόνο ότι δεν πρέπει να απογοητεύεσαι
Σχεδόν στοιχηματίζω ότι κάθε γυναίκα που γνωρίζεις, χωρίς να το καταλαβαίνεις, τη συγκρίνεις με την πρώην σου...
Μπορεί να μην της λες τίποτα απολύτως αλλά να ξέρεις ότι με ένα καταραμένο τρόπο αυτή το μυρίζεται και τρέχει μακρυά
Η θλίψη απ τα μάτια των ανθρώπων δεν φεύγει και είναι ορατή σε όλες όσες θα ενδιαφέρονταν πιθανά να προχωρήσουν μαζί σου σε μία σχέση
Κι εκεί έρχεται η σκέψη... "θέλω να γίνω η πατερίτσα του?"
Σου μιλάω ως γυναίκα στην ηλικία σου που απ τα 30 μου ως τα 34 μου ήμουν σχεδόν όπως εσύ
Μέσα στην πίκρα και την απογοήτευση
Ομως η ζωή, με μαθηματική ακρίβεια, τα φέρνει πάντα διαφορετικά απ ότι περιμένουμε.
Συμπερασμάτικά λοιπόν... όσο περιμένεις να έρθει στη ζωή σου η σούπερ ντούπερ σύντροφος, δε θα έρθει

Τα άτομα της ηλικίας μας που είναι μόνα, είναι σαφώς απογοητευμένα γιατί έχουν φάει σαφώς μια γερή (τουλάχιστον μία) μπάτσα απ τα συναισθηματικά
Μην ελπίζεις λοιπόν να βρεις αισιόδοξο άτομο όταν τα μάτια σου έχουν θλίψη...
Δεν είσαι έτοιμος φίλε μου... αλλά θα γίνεις
Απόλαυσε προς το παρόν τη μοναχικότητα σου και να είσαι σίγουρος ότι είσαι ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ακόμα

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 19:02, 11-01-09:

Κακή Επιρροή σε ευχαριστώ για όλα αυτά που έγραψες. Σε πολλά έπεσες μέσα, σε άλλα όχι. Λογικό είναι αφού δεν με γνωρίζεις...
Ωστόσο πιστεύω ότι και εσύ όπως και πολλοί άλλοι (φίλοι, γνωστοί κλπ...) πηγαίνετε ένα βήμα ποιο πέρα και προσπερνάτε στάδια...

Ποια στάδια; Άστο, ας το προσπεράσουμε αυτό...

Το θέμα μου ας κλείσει εδώ... γιατί προκαλώ αρνητικά και αυτό δεν το θέλω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:26, 11-01-09:

Πραγματικά δεν είδα κανέναν να προκαλείται αρνητικά και η αιτία να είσαι εσύ.
Βλέπω μόνο ανθρώπους που έχουν ο καθένας τον δικό του μοναδικό τρόπο να σου κάνουν πατ πατ στην πλάτη και να σου λένε με τον επίσης δικό τους μοναδικό τρόπο ότι "άγνωστε, άσχετα απ το αν το πιστεύεις αυτή τη στιγμή ή όχι, είμαστε εδώ μαζί σου σε αυτό το χώρο αν μας χρειαστείς"

Τα στάδια που αναφέρεις ότι προσπερνάμε όλοι μας είναι εσκεμμένα.
Τι νόημα έχει να σου πω ότι στο quest της Lady Unique θα συναντήσεις και 10 σαχλοκούδουνα που θα σου πουν ότι εφόσον δεν διαθέτεις χαμηλό διθέσιο και εφόσον δεν κάνεις διακοπές στην Μύκονο κάθε Χριστούγεννα Πάσχα και Σαρακοστή, ουδέποτε θα μπορέσουν να σε περπατήσουν?
Αν τώρα κάθεσε εσύ και απογοητεύεσαι γιατί υπάρχουν τριγύρω σαχλοκούδουνα... ουυυυυυυυυυυυ θα έπρεπε να δέσουμε όλοι μας θηλιά γύρω απ το λαιμό μας για όλα τα σαχλοκούδουνα που έχουμε συναντήσει στη ζωή μας στον ερωτικό, στον φιλικό, στον επαγγελματικό και συχνά ΚΑΙ στον οικογενειακό τομέα της ζωής μας.
Φίλε μου αυτά υπάρχουν παντού... προσπέρνατα όπως προσπερνάς και ανησυχείς μην πατήσεις τα κακά σκύλου που υπάρχουν παντού σε όλα τα πεζοδρόμια.

Κι όχι, δεν την αφήνω την περίπτωση σου, την έχω πάρει εργολαβία και πατριωτικά γιατί δε θέλω να σε αγουγκράζομαι τόσο μα τόσο απογοητευμένο

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 11:29, 12-01-09:

Καλημέρα σας και καλή βδομάδα...

Δυστυχώς Κακή Επιρροή έχω απορία... Τι είναι το "quest της Lady Unique";

Θα ήθελα να προσθέσω ότι πραγματικά κανείς δεν ήταν αρνητικός απέναντί μου... Και πραγματικά ευχαριστώ το χώρο για τη φιλοξενία.

Από εκεί και πέρα τα "σαχλοκούδουνα" για να υπάρχουν δεν θα είναι τυχαίο. Όλο και κάποιος λόγος θα υπάρχει ώστε να έχουν αυγατίσει. Ωστόσο με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Έχω πολύ ποιο σημαντικά πράγματα να σκεφτώ, ειδικά αυτή την περίοδο της ζωής μου.

Τώρα από εκεί και πέρα θα ήμουν ψεύτης και υποκριτής αν ισχυριζόμουν ότι δεν είμαι απαισιόδοξος και απογοητευμένος...
Βλέπεις αυτά τα δύο είναι καλά φιλαράκια μεταξύ τους και μου κάνουν και μένα παρέα το τελευταίο διάστημα.
Καλά περνάμε... Δεν έχω παράπονο...

Χαιρετώ

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Πραγματικά δεν είδα κανέναν να προκαλείται αρνητικά και η αιτία να είσαι εσύ.
...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:49, 12-01-09:

Τα σαχλοκούδουνα υπάρχουν γιατί κάποιοι τα "τροφοδοτούν"
Αν δεν υπήρχαν οι άντρες που θα έλκονταν απ τα σαχλοκούδουνα και αν δεν υπήρχαν κάποιοι να τα "πληρώνουν" απλά δε θα υπήρχαν

Για να υπάρχει ένα τσιμπούρι να πίνει αίμα, χρειάζεται βασικά να υπάρχει αίμα.

το quest της Lady Unique είναι η αναζήτηση της Μοναδικής Λαίδης που θα είναι δίπλα σου

Παράθεση

georges6491

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georges6491
Ο georges6491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 71 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O georges6491 έγραψε στις 13:20, 12-01-09:

Αληθεια! "Γιατι φυσικα οχι απο εδω μεσα;"Βρισκεις τον χωρο, λιγο για σενα; Η σνομπαρεις τους ενοικους; Παντως και μονο που εισαι μονη, δειχνει ατομο....δυσκολο η ...αναποδο

Παράθεση

Νεοφερμένος

H anda έγραψε στις 13:25, 12-01-09:

Hello!Hello!!Να 'μαι και γω πάλι!!!!
Κατ'αρχήν, για να μην δημιουργούνται άσχημες εντυπώσεις, δεν εννοούσα σε καμμία περίπτωση πώς το να ψάχνεται κανείς για "σοβαρή σχέση" είναι κακό!!!Το αντίθετο μάλιστα..!!!!Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το έθετα με την έννοια της "σοβαρής δέσμευσης"="γρήγορα πάμε για αρραβώνα"="ακόμα πιο γρήγορα για γάμο"!!!!Αυτό!
Και δεύτερον, αγαπητέ μου Downcast, που πραγματικά σε έχω συμπαθήσει γιατί μου φαίνεσαι πολύ ευαίσθητος (πράγμα σπάνιο για το είδος το οποίο αντιπροσωπεύεις - τους άντρες δηλ), δεν εννοούσα σε καμμία και πάλι περίπτωση ότι ανταποκρίνεσαι στα επίθετα που ανέφερα!!! Δεν σε ξέρω άλλωστε προσωπικά!! Εγώ αυτό που εννοούσα - και για το λόγο αυτό έβαλα και "ΑΝ" - ήταν πως ανάλογα με τη διάθεση που βγάζεις προς τα έξω και ανάλογα με το χαρακτήρα σου έχεις και τα ανάλογα αποτελέσματα!!!
Εγώ για παράδειγμα μέχρι και πριν από 3 χρόνια που μπήκα στο πανεπιστήμιο ήμουν πολύ συνεσταλμένη, πολύ ντροπαλή, υπερβολικά σοβαρή = ΑΟΡΑΤΗ για την κατηγορία ανθρώπων που με ενδιέφεραν και στενοχωριόμουν γι'αυτό, αλλά δεν έκανα κάτι για να το αλλάξω...Με το που μπήκα όμως στο πανεπιστήμιο και είδα τα ζόρια (μόνη ανάμεσα σε τουλάχιστον 1000 ατομα) είπα "φιλενάδα δε βγαίνει έτσι, θα τρελαθείς!!!". Αποφάσισα λοιπόν να αλλάξω και το έκανα!!!Σιγά σιγά...Και είδα και αποτελέσματα!!Μπορεί να μην είμαι έχω την τσακπινιά της Αλίκης Βουγιουκλάκη ή όποιας άλλης παρόμοιας, αλλά ανακάλυψα πως αν δίνεις την ευκαιρία στον άλλο να σε γνωρίσει πραγματικά, είσαι κοινωνικός και δεν κρύβεσαι πίσω από τη μάσκα της σοβαροφάνειας κερδίζεις πολλά!!! (χωρίς να εννοώ πως πρέπει να φτάσεις στο άλλο άκρο, την π....νιά, για να τα πετύχεις όλα αυτά!!)
Απλά να είσαι πιο ΧΑΛΑΡΟΣ!!!!Αυτό σου λέω και θα συνεχίσω να στο λέω!!! Κάποια στιγμή θα πιάσεις και 'συ το ΤΖΟΚΕΡ και πίστεψέ με, ίσως τότε πεις πως τελικά τόση αναμονή άξιζε!!!

Παράθεση

georges6491

Νεοφερμένος

Ο georges6491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 71 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O georges6491 έγραψε στις 14:09, 12-01-09:

Επανερχομαι,θα αναφερθω σάυτους που ειναι μονοι απο επιλογη τους. Δεν θα πω το τετριμμενο "οσα δεν φτανει η αλεπου..." Θα ηθελα να δωσω μια συμβουλη {η ηλικια μου το επιτρεπει} καλοπροαιρετη και οποιος θελει την ακουει. Σιγουρα δεν ειναι παντα ευκολο [σπανιο θα ελεγα] ομως" τι να την κανω την χαρα αν δεν εχω καπου να την δειξω-πω;" Και βεβαια παρα πολλες φορες τα προβληματα σε μια σχεση ειναι τεραστια,ας μην ξεχναμε ομως πως οσο απλωνουμε την ανεξαρτησια μας, αλλο τοσο μεγαλωνουμε την μοναξια-ερημια μας.
Ελπιζω να μου συγχωρεθει το συμβουλευτικο υφος,δεν εχει να κανει με τιποτα αλλο παρα με το οτι "εχω περασει απο δω και ξερω" Καλη σας μερα

Παράθεση

*lilly*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *lilly*
H *lilly* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H *lilly* έγραψε στις 14:31, 12-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από georges6491
Επανερχομαι,θα αναφερθω σάυτους που ειναι μονοι απο επιλογη τους. Δεν θα πω το τετριμμενο "οσα δεν φτανει η αλεπου..." Θα ηθελα να δωσω μια συμβουλη {η ηλικια μου το επιτρεπει} καλοπροαιρετη και οποιος θελει την ακουει. Σιγουρα δεν ειναι παντα ευκολο [σπανιο θα ελεγα] ομως" τι να την κανω την χαρα αν δεν εχω καπου να την δειξω-πω;" Και βεβαια παρα πολλες φορες τα προβληματα σε μια σχεση ειναι τεραστια,ας μην ξεχναμε ομως πως οσο απλωνουμε την ανεξαρτησια μας, αλλο τοσο μεγαλωνουμε την μοναξια-ερημια μας.
Ελπιζω να μου συγχωρεθει το συμβουλευτικο υφος,δεν εχει να κανει με τιποτα αλλο παρα με το οτι "εχω περασει απο δω και ξερω" Καλη σας μερα
Είμαι νέα στα μέρη σας και δεν ξέρω ούτε εσάς ούτε τι "κρύβεται" πίσω από τις απαντήσεις σας (εννοώντας σκέψη, προαίρεση, χαρακτήρα). Το να επιλέγεις να είσαι μόνος δεν νομίζω πως είναι επιλογή δια βίου (εκτός κι αν είσαι ερημίτης) αλλά απόφαση επί της παρούσης.

Αν δεν μπορείς να λειτουργήσεις σε μια σχέση (some of us are disfactional and a sum of them have hopefully realized it!) ή έχεις άλλες προταιρεότητες απ' το να παιδεύεις και να παιδεύεσαι είναι προτιμότερο να μείνεις στην "μοναξιά" σου έως ότου γεννηθεί αυτή η ανάγκη για συντροφικότητα ή ωριμάσει η ιδέα της δέσμευσης αλλά κι εσύ ο ίδιος.

Το να προβαίνεις σε σχέσεις από ανασφάλεια κάτι που μόνο σπάνιο φαινόμενο δεν είναι, είναι πολύ χειρότερο απ' το να προεκτίνεις την ανεξαρτησία και μοναξιά σου. Σίγουρα τα λέω με το θράσσος και την αλαζονεία που μου προσδίδει το νεαρό της ηλικίας μου αλλά έχω φίλους και συγγενείς για να μοιραστώ την χαρά μου απλά δεν μοιράζομαι (ακόμα) την ζωή μου.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 15:12, 12-01-09:

Hello!Hello!!Να 'μαι και γω πάλι!!!!
...
Και δεύτερον, αγαπητέ μου Downcast, που πραγματικά σε έχω συμπαθήσει γιατί μου φαίνεσαι πολύ ευαίσθητος (πράγμα σπάνιο για το είδος το οποίο αντιπροσωπεύεις - τους άντρες δηλ), δεν εννοούσα σε καμμία και πάλι περίπτωση ότι ανταποκρίνεσαι στα επίθετα που ανέφερα!!!
...
...
...

anda δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με αυτό το κουσούρι.
Ευαισθησία... η οποία μπορεί να ορισθεί και ως καλοσύνη, άνθρωποι ρομαντικοί, άνθρωποι με συναισθηματικό βάθος, άνθρωποι που βλέπουν και πίσω από τα μάτια τους απέναντι τους...

Κάποιοι/κάποιες αυτούς τους άνδρες τους ορίζουν "ως καλά παιδιά"... και συνήθως τους έχουν στην απόρριψη γιατί η νέα εποχή προτείνει και επιβάλει άλλο στυλ αρσενικού...
Βλέπεις σε μία εποχή που επιβάλει "την σκληράδα", την απανθρωπιά, την απατεωνιά, την κοροϊδία, την εκμετάλλευση, την ειρωνεία, την ζήλια, την ατιμία...θα πρέπει κάπου εκεί να ορίζονται και οι ανθρώπινες σχέσεις... Και δυστυχώς αυτός είναι και ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι γίνονται απόμακροι και καχύποπτοι και τελικά μένουν μόνοι...

Θεωρώ ότι το να κουβαλάς στην πλάτη σου την ορολογία "το καλό παιδί" αποτελεί μόνο αρνητικό στοιχείο...
Αρνητικό γιατί μόνο αρνητικά αποτελέσματα φέρνει στον ιδιοκτήτη του...

Τα παραπάνω τα γράφω για να δώσω και μία άλλη διάσταση στην κουβέντα...

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 15:24, 12-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από *lilly*
...Το να προβαίνεις σε σχέσεις από ανασφάλεια κάτι που μόνο σπάνιο φαινόμενο δεν είναι, είναι πολύ χειρότερο απ' το να προεκτίνεις την ανεξαρτησία και μοναξιά σου.
Απλά συμπληρώνω ότι...όσο ένας άνθρωπος παραμένει μόνος συνηθίζει μία συγκεκριμένη ζωή, ένα συγκεκριμένο τρόπο επιβίωσης. Δύσκολα κάποιος θα του ταρακουνήσει την ζωή του...
Η (ξαφνική) συναισθηματική συνύπαρξη με άλλο πρόσωπο είναι πιθανό να είναι δύσκολη και μπορεί να εμπεριέχει και αρκετές αψιμαχίες...
Δεν είναι λίγες οι φορές που εργένηδες άνδρες είναι μόνοι γιατί δεν μπορούν διαφορετικά...

Ωστόσο θεωρώ ότι παρόμοια "ψυχολογικά ταρακουνήματα" προκαλεί η χρονίζουσα ή η ξαφνική μοναξιά σε κάποιον άνθρωπο που ΔΕΝ είχε συνηθίσει να είναι μόνος και ξαφνικά έμεινε μόνος...
Κλασσικά παραδείγματα αποτελούν οι άνθρωποι της τρίτης ηλικίας που για διαφόρους λόγους μένουν μόνοι...κλπ...κλπ...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:02, 12-01-09:

anda δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με αυτό το κουσούρι.
Ευαισθησία... η οποία μπορεί να ορισθεί και ως καλοσύνη, άνθρωποι ρομαντικοί, άνθρωποι με συναισθηματικό βάθος, άνθρωποι που βλέπουν και πίσω από τα μάτια τους απέναντι τους...

Κάποιοι/κάποιες αυτούς τους άνδρες τους ορίζουν "ως καλά παιδιά"... και συνήθως τους έχουν στην απόρριψη γιατί η νέα εποχή προτείνει και επιβάλει άλλο στυλ αρσενικού...
Βλέπεις σε μία εποχή που επιβάλει "την σκληράδα", την απανθρωπιά, την απατεωνιά, την κοροϊδία, την εκμετάλλευση, την ειρωνεία, την ζήλια, την ατιμία...θα πρέπει κάπου εκεί να ορίζονται και οι ανθρώπινες σχέσεις... Και δυστυχώς αυτός είναι και ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι γίνονται απόμακροι και καχύποπτοι και τελικά μένουν μόνοι...

Θεωρώ ότι το να κουβαλάς στην πλάτη σου την ορολογία "το καλό παιδί" αποτελεί μόνο αρνητικό στοιχείο...
Αρνητικό γιατί μόνο αρνητικά αποτελέσματα φέρνει στον ιδιοκτήτη του...

Τα παραπάνω τα γράφω για να δώσω και μία άλλη διάσταση στην κουβέντα...

Ενώ έχεις κάποιο δίκιο ως προς τη διάρθρωση της σημερινής κοινωνίας, νομίζω καταλήγεις ως "Mr glass is half empty" και ίσως αυτό να σου προκαλεί προβλήματα. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει πληγωθεί από άλλον κλπ. Μέσα κι εγώ! Και για να το χοντρύνω και λίγο παραπάνω, δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει πληγώσει ακούσια ή εκούσια τον άλλο, μέσα πάλι κι εγώ.

Επειδή το έχω συζητήσει με πολύ μεγαλύτερούς σου, μου έχουν πεί ότι η κοινωνία πάντα είχε την "κατεργαριά" μέσα της. Πάντα υπήρχαν "πηδήκουλες" και "πηδικούμενες", πάντα υπήρχαν οι ρηχοί απατηλοί άνθρωποι. Απλά τα πρότυπα ήταν αλλιώς τότε κι αλλιώς τώρα. Ίσως το πρότυπο του σήμερα να είναι ένα κακό παιδί, ανυπότακτο, ζουζουνιάρικο από κανάρα σε κανάρα... Και ναι, τραβάει, διότι υπάρχουν άτομα που έλκονται από αυτό ειδάλλως δεν θα τράβαγε.

Το θέμα όμως είναι αν εσύ θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το πρότυπο ή όχι. Αν θες να αφομοιωθείς για να μη δυστυχήσεις ντε και καλά, ή αν θα παραμείνεις αυθεντικός. Μην ξεχνάς ότι και στα 60s-70s πολλοί δεν ακολούθησαν το πατρονιστικό πρότυπο "φαί, ζώνη αγνότητας, Εκκλησία κάθε Κυριακή και ύπνο" και γι αυτό εξελίχθηκε η κοινωνία σε κάτι πιό ελεύθερο. Αν τώρα η κοινωνία πρέπει να γίνει πιό αυθεντική, πιό ρομαντική κλπ, πρέπει κι εμείς να απαγκιστρωθούμε από το "ξεκωλέ" πρότυπο. Αν δεν υπάρχουμε εμείς και έχουμε γίνει όλοι "ξεκωλέ", ποιός θα το αλλάξει για εμάς; Ο Μπάρκουλης;

Κι αυτά στα λέω όντας γενικά αντιδραστικός χαρακτήρας. Έχω υπάρξει και "κακό παιδί" και "καλό παιδί", όχι γιατί ήθελα να το παίξω κάποιος, αλλά γιατί ήθελα να βρω τι πραγματικά είμαι, πέρα από τα πρότυπα "Πλούταρχος" ή "πολλά βαρύς κι ασήκωτος". Και βρήκα ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ότι δηλαδή μπορώ να συνεχίσω να είμαι καλό παιδί αλλά για να μπορώ να αλληλεπιδράσω και να επιβιώσω στην κοινωνία, θα πρέπει να είμαι και λίγο πονηρεμένος, να έχω λίγο "κακό παιδί" μέσα μου ώστε να μπορώ να ταρακουνήσω όποιον μου προκαλέσει πρόβλημα.

Εκεί είναι το θέμα λοιπόν φίλε μου. Να μην είσαι ούτε τόσο κακός ώστε να είσαι απάνθρωπος απατηλός κλπ, ούτε να είσαι και καλός μέχρι αηδίας. Η ισορροπία, αυτή είναι η μαγική λέξη. Γι αυτό δεν υπάρχουν καλοί ή κακοί άνθρωποι σήμερα, αλλά και τα 2 μαζί. Υπάρχει η ισορροπία και η ανισορροπία. Θες παράδειγμα;

Το παράδειγμα:

Γνωρίζεις μια γυναίκα, ας την πούμε Ελένη που είναι και υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Εμένα μου αρέσει το σεξ. Δε θέλω να κάνω σχέση σοβαρή πρίν τα 26 μου." ή "Τώρα είμαι 26, θέλω σχέση, αλλά πρίν από σένα έχω πάει με Χ άτομα γιατί δεν ήμουν έτοιμη για σχέση" Αυτό πλασάρει η κοπέλα, αν το θες το παίρνεις. Μπορεί να μη σου αρέσει και να το θεωρείς κακό ενώ ΔΕΝ είναι. Στην ουσία είναι τίμιο και ειλικρινές. Γιατί; Γιατί είναι ισορροπημένο.

Γνωρίζεις μια άλλη γυναίκα την Πηνελόπη, άλλο υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Πληγώθηκα από τον πρώην μου, με πήδηξε και μετά με πέταξε σα στιμμένη λεμονόκουπα. Θέλω έναν άντρα να με αγαπάει και να μου βάζει προδέρμ". Αμέσως εσύ τη συμπαθείς, λες ώπα εδώ είμαστε, ετοιμάζεις κεράκια τραπεζάκια δαχτυλιδάκια σκατουλάκια και ονειρεύεσαι το πρώτο σας παιδί τον Τηλέμαχο. Έλα όμως που σιγά σιγά σου βγάζει όοοολα τα κουσούρια και ανακαλύπτεις ότι πέρα από το κρεββάτι είναι κενή. Και λες εσύ "μα καλά που πήγε αυτή που γνώρισα" και ταλαιπωρείσαι σαν τον Οδυσσέα επειδή αυτή σε κεράτωσε τελικά. Εκεί ήταν αυτή που γνώρισες, συνήθως το πιστεύουν και οι ίδιοι/ες στην αρχή εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλους θεατρίνους. Απλά είναι ανισσόροποι και εσύ είσαι το στήριγμά τους.

Φυσικά με αυτά τα παραδείγματα δεν θέλω να πω πως όποια το δίνει εύκολα και το παραδέχεται είναι η ιδανική επιλογή, ίσα ίσα μπορεί να είναι και το αντίθετο. Απλά να ακούς κάθε άνθρωπο τι έχει να πεί και να τον κρίνεις από τις πράξεις του έπειτα. Ύστερα να δένεσαι. Για να υπάρχουν ανισόρροποι, θα υπάρχουν και ισορροπημένοι, ψάξε...

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 16:13, 12-01-09:

Φιλε, φαντάζομαι έχεις δει το matrix, έτσι? Θυμάσαι το "there is no spoon"? Λοιπόν το δεύτερο και σημαντικότερο μέρος της αποκάλυψης είναι το "THERE IS NO PAKETO"! (μια κοινωνική προσφορα της γκουρού Idril, ευχαριστω!)

Δε θέλουν όλες οι γυναίκες αυτά τα πράγματα που εσύ θεωρείς (πιθανότατα εσφαλμένα!) ότι δεν έχεις! Από όσα έχεις πει εδώ το συμπέρασμα που βλέπω να βγαίνει δεν είναι ότι έχεις κάτι στραβό και εξαιτίας του σε απορρίπτουν, αλλα ότι η όλη κατάσταση σε έχει πάρει από κάτω (όπως μας παίρνει όλους φυσικά, κάποιους δυστυχώς πιο συχνά και για πιο μεγάλο διάστημα από κάποιους άλλους) με αποτέλεσμα να μη μπορείς να σκεφτείς καθαρά και αντί να την αντιμετωπίζεις ψύχραιμα να βουλιάζεις πιο πολύ.

Όπως σου είπαν ΌΛΟΙ ανεξαιρέτως μέχρι τώρα, χαλάρωσε! Αν βγάζεις προς τα έξω την εικόνα ενός αγχωμένου, θλιμμένου και πλήρως απογοητευμένου ανθρώπου, το πολύ πολύ οι άλλοι (και κυρίως οι άλλες) να σε λυπούνται, και δε νομίζω ότι το θέλεις αυτό. Πιστεύω ότι αυτό που σου χρίζεται είναι μια αλλαγή προοπτικής. Ναι, προφανώς η ζωή κάθε άλλο παρα ρόδινη είναι (και οποιος τη βλέπει έτσι είναι είτε πολύ τυχερός είτε πολύ αφελής), μπορείς όμως τις διαπιστώσεις σου για αυτή να τις διατυπώνεις με τέτοιο τρόπο ώστε αντί για μίζερος να φαίνεσαι απλά συνειδητοποιημένος. Δε χρειάζεται να αλλάξεις αυτά που πιστεύεις, αφού ισχύουν όντως, απλά να αλλάξεις τον τρόπο που τα κοιτάς.

Για να στο κάνω πιο λιανά, φαντάσου τα ζόρια σου σαν ένα μεγάλο βράχο που πρέπει να μετακινήσεις μακριά σου. Aλλιώς είναι να είσαι στο πάτο και να σε πλακώνει, άλλιώς να στέκεσαι στο ίδιο επίπεδο. Δεν αλλάζει ούτε το βάρος του βράχου ούτε η δικη σου δύναμη, στη δεύτερη περίπτωση όμως, είναι πολύ πιο πιθανό κάποια να σε δει να το παλεύεις και να δώσει ένα μοχλό, η να σπρώξει μαζί σου, ενώ στην πρώτη όπου είσαι κάτω από το βράχο, απλά δε μπορεί να σε δει γιατί ο βράχος σε κρύβει!

Αυτά από μένα, καλή τύχη και μην το βάζεις κάτω!

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 19:34, 12-01-09:

Φίλε μου άστο...
Το θέμα περί προτύπου δεν με αγγίζει. Είμαι αυτό που είμαι. Πλέον δεν έχω καμιά διάθεση να αλλάξω τον εαυτό μου.Άσε που οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν. Και αν αλλάξουν, μάλλον θα υποκρίνονται. Εγώ θεωρώ ότι είμαι μια χαρά άνθρωπος... Αυτό για μένα έχει σημασία...

Επειδή διάβασα τα παραδείγματα που αναφέρεις... το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι κάποιος τυχερός γνώρισε δύο κοπέλες... Μάγκας ο τύπος...

Εσύ όμως αναφέρεις τα παραδείγματα για άλλο λόγο... και πολύ καλά κάνεις.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι οι γυναίκες βγάζουν πολύ ποιο εύκολα συμπεράσματα από την 1η επαφή (ή και πριν την 1η επαφή) και όχι οι άντρες... ειδικά όταν είναι σκεπτόμενοι και σοβαροί.

Χαιρετώ...

...Το θέμα όμως είναι αν εσύ θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το πρότυπο ή όχι.
...

Το παράδειγμα:

Γνωρίζεις μια γυναίκα, ας την πούμε Ελένη που είναι και υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Εμένα μου αρέσει το σεξ. Δε θέλω να κάνω σχέση σοβαρή πρίν τα 26 μου." ή "Τώρα είμαι 26, θέλω σχέση, αλλά πρίν από σένα έχω πάει με Χ άτομα γιατί δεν ήμουν έτοιμη για σχέση" Αυτό πλασάρει η κοπέλα, αν το θες το παίρνεις. Μπορεί να μη σου αρέσει και να το θεωρείς κακό ενώ ΔΕΝ είναι. Στην ουσία είναι τίμιο και ειλικρινές. Γιατί; Γιατί είναι ισορροπημένο.

Γνωρίζεις μια άλλη γυναίκα την Πηνελόπη, άλλο υπέροχο όνομα. Σου λέει: "Πληγώθηκα από τον πρώην μου, με πήδηξε και μετά με πέταξε σα στιμμένη λεμονόκουπα. Θέλω έναν άντρα να με αγαπάει και να μου βάζει προδέρμ". Αμέσως εσύ τη συμπαθείς, λες ώπα εδώ είμαστε, ετοιμάζεις κεράκια τραπεζάκια δαχτυλιδάκια σκατουλάκια και ονειρεύεσαι το πρώτο σας παιδί τον Τηλέμαχο. Έλα όμως που σιγά σιγά σου βγάζει όοοολα τα κουσούρια και ανακαλύπτεις ότι πέρα από το κρεββάτι είναι κενή. Και λες εσύ "μα καλά που πήγε αυτή που γνώρισα" και ταλαιπωρείσαι σαν τον Οδυσσέα επειδή αυτή σε κεράτωσε τελικά. Εκεί ήταν αυτή που γνώρισες, συνήθως το πιστεύουν και οι ίδιοι/ες στην αρχή εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλους θεατρίνους. Απλά είναι ανισσόροποι και εσύ είσαι το στήριγμά τους.

Φυσικά με αυτά τα παραδείγματα δεν θέλω να πω πως όποια το δίνει εύκολα και το παραδέχεται είναι η ιδανική επιλογή, ίσα ίσα μπορεί να είναι και το αντίθετο. Απλά να ακούς κάθε άνθρωπο τι έχει να πεί και να τον κρίνεις από τις πράξεις του έπειτα. Ύστερα να δένεσαι. Για να υπάρχουν ανισόρροποι, θα υπάρχουν και ισορροπημένοι, ψάξε...

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 19:51, 12-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
... το πολύ πολύ οι άλλοι (και κυρίως οι άλλες) να σε λυπούνται, και δε νομίζω ότι το θέλεις αυτό. ...

Φαντάζομαι ότι μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι.
χμμμ... σίγουρα σε μένα, αφού εγώ έκανα άνω-κάτω το χώρο...

Με έχετε παρεξηγήσει. Σίγουρα...
Πάντως ούτε μουρτζούφλης είμαι, ούτε βγάζω προς τα έξω θλίψη, λύπη κλπ... Το αντίθετο. Μια χαρά είμαι...

Απλά απογοητευμένος είμαι...με αυτά που βιώνω. Αυτό σίγουρα είναι άλλο πράγμα...
Ωστόσο θα ξανατονίσω ότι το πρόβλημά μου είναι αλλού και όχι σε αυτά που διατυπώνετε...

Ευχαριστώ και χαιρετώ...

υ.γ. α! το Matrix δεν έχω καταφέρει να το δω ολόκληρο και ακόμη δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο "ποιητής" που το έγραψε... Βλέπεις εγώ σαν ταινία που με άγγιξε έχω την "Πολίτικη Κουζίνα"... Είμαι της άλλης σχολής...χε!χε!...

Παράθεση

georges6491

Νεοφερμένος

O georges6491 έγραψε στις 11:08, 13-01-09:

Ο Χοτζας ελεγε "Αν δεν μαθω να κολυμπω, δεν μπαινω στην θαλασσα!" Καταλαβες, νομιζω.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 11:16, 13-01-09:

Georges καλημέρα...

Σε μένα αναφέρεσαι;
Αν ΝΑΙ ... δεν μεταφράζεις και αυτό που είπε ο Mr. Χότζας;

Ευχαριστώ...

Παράθεση

mariafd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariafd
H mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H mariafd έγραψε στις 14:28, 14-01-09:

σαν εμένα δεν έχει... μονο μια free σχέση είχα στη ζωή μου και κατι αρπαχτές μόνο... δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά... για τη σχέση οκ εν γνώση μου έγινε αλλά ότι άλλο ξεκίνησα έληξε άδοξα

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 14:45, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από mariafd
σαν εμένα δεν έχει... μονο μια free σχέση είχα στη ζωή μου και κατι αρπαχτές μόνο... δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά... για τη σχέση οκ εν γνώση μου έγινε αλλά ότι άλλο ξεκίνησα έληξε άδοξα
Μπορεί να μην φταίει (σώνει και καλά) κάτι που εσύ θεωρείς ότι είναι λάθος ή "ανάποδο"
Μπορεί να είναι θέμα συγκαιριών...

Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα η ζωή σου θα αλλάξει προς το (πολύ) καλύτερο...
Άλλωστε είσαι και σε μία ηλικία που έχεις όλη τη ζωή σου μπροστά σου...

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά...

Παράθεση

mariafd

Νεοφερμένος

H mariafd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H mariafd έγραψε στις 14:55, 14-01-09:

ε ναι αλλά 28 χρονών και δεν έχω κάνει μια σχέση της προκοπής είναι δυνατόν...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:57, 14-01-09:

Μπορεί να μην φταίει (σώνει και καλά) κάτι που εσύ θεωρείς ότι είναι λάθος ή "ανάποδο"
Μπορεί να είναι θέμα συγκαιριών...

Νομίζω ότι αργά ή γρήγορα η ζωή σου θα αλλάξει προς το (πολύ) καλύτερο...
Άλλωστε είσαι και σε μία ηλικία που έχεις όλη τη ζωή σου μπροστά σου...

Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά...
Μου κάνει εντύπωση και μη με παρεξηγήσεις, αλλά ενώ στην κοπέλα δίνεις τόσο εύκολα και όμορφα κουράγιο (και μπράβο σου!), στον εαυτό σου γιατί δεν δίνεις και είσαι απογοητευμένος;

Παράθεση

mariafd

Νεοφερμένος

H mariafd έγραψε στις 14:59, 14-01-09:

απογοητευμένος?? γιατι καλέ... άντε θα γίνουμε κ γείτονες χαχαχα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους