Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;

Ποια η κατάσταση σας σε σχέση με το παραπάνω ερώτημα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 203)
Είμαι σε σχέση και είμαι καλά.
63
31,03%
Είμαι σε σχέση και δεν είμαι καλά.
11
5,42%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω χρόνο.
5
2,46%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω διάθεση δέσμευσης αυτή την περίοδο.
22
10,84%
Δεν είμαι σε σχέση επειδή δε με ενδιαφέρει κάποιος.
46
22,66%
Είμαι ο deadhead_pirate
6
2,96%
Δεν εχω σχέση γιατι δεν βρίσκω / δεν με θέλουν (μπακούριον το κοινόν)
50
24,63%

DownCast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DownCast
Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 15:08, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Μου κάνει εντύπωση και μη με παρεξηγήσεις, αλλά ενώ στην κοπέλα δίνεις τόσο εύκολα και όμορφα κουράγιο (και μπράβο σου!), στον εαυτό σου γιατί δεν δίνεις και είσαι απογοητευμένος;
Φίλε μου να μην σου κάνει εντύπωση...
Το εαυτό μου τον ξέρω πολύ καλά, όπως επίσης και τον κοινωνικό μου περίγυρο οπότε είναι λογικό να είμαι ότι είμαι... αφού ξέρω το που και πως κινούμαι και το τι μου επιφυλάσσει η μοίρα...

Από την άλλη θεωρώ ότι άλλο πράγμα ο άντρας και άλλο πράγμα η γυναίκα όσο αφορά τις σχέσεις...στην χώρα που ζούμε. Υπάρχει διαφορά.

Αλλά αυτό μάλλον δεν θέλεις να το συζητήσουμε... Πες ΟΧΙ!!!!! ... ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:17, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DownCast
Φίλε μου να μην σου κάνει εντύπωση...
Το εαυτό μου τον ξέρω πολύ καλά, όπως επίσης και τον κοινωνικό μου περίγυρο οπότε είναι λογικό να είμαι ότι είμαι... αφού ξέρω το που και πως κινούμαι και το τι μου επιφυλάσσει η μοίρα...
Παω πάσο τότε!

Από την άλλη θεωρώ ότι άλλο πράγμα ο άντρας και άλλο πράγμα η γυναίκα όσο αφορά τις σχέσεις...στην χώρα που ζούμε. Υπάρχει διαφορά.

Αλλά αυτό μάλλον δεν θέλεις να το συζητήσουμε... Πες ΟΧΙ!!!!! ... ...
Αν και θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου επι του συγκεκριμένου ζητήματος, αν σε φέρνει σε δύσκολη θέση τότε να πω όχι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:20, 14-01-09:

Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο, τότε και για τους δυο τα πράγματα είναι παρόμοια στις σχέσεις. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 15:34, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο, τότε και για τους δυο τα πράγματα είναι παρόμοια στις σχέσεις. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
1. Εφόσον οι γυναίκες πηγαίνουν με άνδρες και το αντίστροφο,...
Λάθος. Οι άντρες πηγαίνουν προς τις γυναίκες... Που σημαίνει ότι υπάρχει κίνηση επιθετική που ο αμυνόμενος αποφασίζει αν θα μπει ή όχι γκολ... Ο αμυνόμενος συνήθως παίζει εντός έδρας...
Άρα τα πράγματα δεν είναι παρόμοια στις σχέσεις γιατί "ως γνωστό" αν μια γυναίκα δεν θέλει τότε δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα...

2. Από την άλλη λέγεται πως μία κοπέλα είναι πιθανότερο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αφού οι άνδρες είναι συνήθως που κάνουν την πρώτη κίνηση.
Δεν λέγεται. Αυτό είναι γεγονός. Η γυναίκα "δέχεται επιθετικές κινήσεις" (ευκαιρίες) και ανάλογα κινείται και πράττει... κατά το δοκούν.

3. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες.
Λάθος. Όταν κάποιος χάνει συνέχεια την ευκαιρία για γκολ ... συνήθως τα παρατά ... ή αλλάζει άθλημα (βλ. Τήνος, γάμοι κλπ...) ... Σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια ... Το να τρως συνέχεια τα μούτρα σου δεν είναι και πολύ όμορφο... ειδικά όταν έχεις και ωραίο πρόσωπο ... Κρίμα δεν είναι;...

4. Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε.
Γενικεύσεις ΟΧΙ. Αλλά κάποια πράγματα ίσως πλέον έχουν γίνει και τρόπος ζωής... Αποκαλούνται και ως "δεδομένα"...

5. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
Ενδιαφέρον, αλλά δεν το κατάλαβα... Θα ήθελα μετάφραση ...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:42, 14-01-09:

Αυτό με τις συνεχείς αποτυχίες για έναν άνδρα, πράγματι είναι ζήτημα. Αλλά δε νομίζω ότι το κυνήγι στα τυφλά είναι πάγια τακτική. Υποθέτω πως οι άνδρες αρχίζουν να διεκδικούν μία γυναίκα όταν υπάρχουν εμφανή σημάδια από την πλευρά της γυναίκας για ανάλογο ενδιαφέρον. Η μήπως όχι;

5. Καλύτερη προσέγγιση είναι η εξατομικευμένη.
Ενδιαφέρον, αλλά δεν το κατάλαβα... Θα ήθελα μετάφραση ...
Εννοώ πως είναι καλύτερα να κοιτάμε κάθε περίπτωση μεμονωμένα ^_^

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 15:52, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Εννοώ πως είναι καλύτερα να κοιτάμε κάθε περίπτωση μεμονωμένα ^_^
α! Ναι.. σωστά...

Αλλά πόσοι άραγε κοιτούν πραγματικά;

Εγώ θεωρώ ότι οι περισσότεροι κάνουν πως κοιτούν ή κοιτούν για να κοιτούν ... για να λένε ότι κοιτούν ... Μπέρδεμα...

Φυσικά δεν αναφέρομαι στο "φιλοσοφείν μέσω του πληκτρολογείν" ... αλλά σε αυτά που βιώνουμε στην καθημερινότητά μας.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 16:21, 14-01-09:

[...]
Άρα τα πράγματα δεν είναι παρόμοια στις σχέσεις γιατί "ως γνωστό" αν μια γυναίκα δεν θέλει τότε δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα...[...]
Αυτό το λες επιχείρημα? Χαίρω πολύ ρε συ, εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα αν δε θέλει η γυναικα, αλλα και στην αντίστοιχη περίπτωση όπου θέλει η γυναικα αλλα δε θέλει ο άντρας πάλι τίποτα δε θα γίνει! Κοινή λογική!

[...]
3. Με την ίδια λογική όμως και οι άνδρες έχουν τις ίδιες πιθανότητες αφού δημιουργούν ευκαιρίες.
Λάθος. Όταν κάποιος χάνει συνέχεια την ευκαιρία για γκολ ... συνήθως τα παρατά ... ή αλλάζει άθλημα (βλ. Τήνος, γάμοι κλπ...) ... Σε όλα υπάρχουν και κάποια όρια ... Το να τρως συνέχεια τα μούτρα σου δεν είναι και πολύ όμορφο... ειδικά όταν έχεις και ωραίο πρόσωπο ... Κρίμα δεν είναι;... [...]
Ηττοπάθεια και πάλι ηττοπάθεια. Αλλα όπως λέει το τραγούδι "οποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει"...

[...]
Δε νομίζω ότι μπορούμε να προβούμε σε γενικεύσεις και να πούμε ότι για τους μεν τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ό,τι για τους δε.
Γενικεύσεις ΟΧΙ. Αλλά κάποια πράγματα ίσως πλέον έχουν γίνει και τρόπος ζωής... Αποκαλούνται και ως "δεδομένα"...[...]
Θέλεις να μιλήσουμε για δεδομένα? Τότε σε πληροφορώ ότι αντικειμενικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τις γυναίκες γιατί τα χρονικά περιθώρια όπου κάποια μπορεί να παντρευτεί και να κάνει παιδιά είναι σχετικά πιο στενά, και κατά συνέπεια έχουν αναλογικά λιγότερες ευκαιρίες να κάνουν λάθος και να ξαναπροσπαθήσουν από την αρχή. Μη βιάζεσαι λοιπόν να λες ότι οι γυναίκες είναι πιο τυχερές, τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύπλοκα για να έχουν οποιοδήποτε νόημα τέτοιου είδους γενικεύσεις!

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 16:30, 14-01-09:

Idril θα απαντήσω το βραδάκι... Έχω συγκεκριμένη άποψη για όσα "λες"...

Το βραδάκι όμως ...

Ωραία! Βρήκα κάτι για να περάσω την ώρα μου το βράδι ...

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 21:31, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
1.Αυτό το λες επιχείρημα? Χαίρω πολύ ρε συ, εννοείται ότι δε γίνεται τίποτα αν δε θέλει η γυναικα, αλλα και στην αντίστοιχη περίπτωση όπου θέλει η γυναικα αλλα δε θέλει ο άντρας πάλι τίποτα δε θα γίνει! Κοινή λογική!

2. Ηττοπάθεια και πάλι ηττοπάθεια. Αλλα όπως λέει το τραγούδι "οποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει"...

3.Θέλεις να μιλήσουμε για δεδομένα? Τότε σε πληροφορώ ότι αντικειμενικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τις γυναίκες γιατί τα χρονικά περιθώρια όπου κάποια μπορεί να παντρευτεί και να κάνει παιδιά είναι σχετικά πιο στενά, και κατά συνέπεια έχουν αναλογικά λιγότερες ευκαιρίες να κάνουν λάθος και να ξαναπροσπαθήσουν από την αρχή. Μη βιάζεσαι λοιπόν να λες ότι οι γυναίκες είναι πιο τυχερές, τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύπλοκα για να έχουν οποιοδήποτε νόημα τέτοιου είδους γενικεύσεις!
χμμμ... θα προσπαθήσω να απαντήσω κάνοντας μερικές σκέψεις/ερωτήματα/τοποθετήσεις...

1.Πόσοι άραγε άντρες λένε ΟΧΙ όταν τους πλησιάσει μία γυναίκα;
Φθάσαμε δηλ. σε μία εποχή στην οποία οι γυναίκες πλησιάζουν τους άντρες;
Αν ΝΑΙ, πείτε μου σας παρακαλώ, που γίνεται αυτό να πάω αύριο κιόλας.

2. Εννοείται ηττοπάθεια. Ακόμα και στις πραγματικές μάχες, μετά από διαδοχικές ήττες ο ηττημένος παραδίδει τα όπλα.... και κυρίως παίρνει χαμπάρι ότι όσο και να πολεμά νικητής δεν βγαίνει. Εκτός αν καταφύγει σε άλλα μέσα...πονηρά...για να "κοροϊδέψει" τον εχθρό. Δηλ. με ψέματα και υποκριτική συμπεριφορά ή ακόμα-ακόμα και με παγίδες. Από ότι φαίνεται η εποχή του "Δούρειου Ίππου" ξαναπαίρνει σάρκα και οστά για να εισχωρήσει κανείς σε κάποιο οχυρό...
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτά προβάλει η εποχή, οπότε έτσι είναι και το παιχνίδι. Μάγκες μάλλον αυτοί που μπορούν και έχουν την ευχέρεια και την τσίπα να "παραμυθιάζουν" κορασίδες...

3. Το να κάνει μία γυναίκα παιδιά ακόμη και μόνη... προσωπικά δεν το θεωρώ δύσκολο. Δύσκολη θεωρώ τη ζωή, εφόσον κάποια γυναίκα προβεί σε εγκυμοσύνη, αν πρώτα δεν έχει εξασφαλίσει μία στοιχειώδη και ποιοτική επιβίωση για το παιδί της.
Το οποίο φυσικά παιδί δεν φταίει σε τίποτα για ανωριμότητες ή για βεβιασμένες και λανθασμένες πράξεις της μάνας. Εδώ όμως παίζει ρόλο και η επιλογή του συζύγου...αν υπάρχει!
Οπότε πάλι καταλήγουμε στις επιλογές που κάνουν τις περισσότερες φορές οι γυναίκες και μάλλον αυτές αποφασίζουν με ποιους θα είναι.
Που σημαίνει ότι όταν κάποια κάνει λάθος επιλογές, που τελικά την ταράζουν, υπάρχει και η πιθανότητα πλέον να κουβαλά μαζί και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα δηλ. ψυχολογική ανισορροπία... Και μην μου πει κανείς ότι αυτό ΔΕΝ γίνεται. Ακόμη και σήμερα εδώ μέσα πήρα είδηση ένα τέτοιο σκαμπανέβασμα...

Από την άλλη, προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι πολλά πλέον θηλυκά δεν ασχολούνται με θέματα γάμου, παιδιά, σοβαρή σχέση κλπ...αλλά με άλλα πράγματα (π.χ. καριέρα, εκπαίδευση, διασκέδαση, ανεξαρτησία κλπ...).
Το θεωρώ λογικό και υπάρχουν λόγοι που γίνεται ΚΑΙ αυτό...
Φυσικά, ασχολούνται κάποια στιγμή, όταν μάλλον είναι πλέον αργά...

Αλλά όλα αυτά είναι επιλογές των γυναικών. Δεν είναι των αντρών. Μην ξεκινήσω να φέρνω τρανταχτά παραδείγματα...γιατί θα γράφω για δυο-τρεις μέρες....
Και κλείνω λέγοντας ότι ΝΑΙ οι γυναίκες είναι ποιο τυχερές σήμερα όσο αφορά τις προτάσεις και προσεγγίσεις από αρσενικά (παντός τύπου) για σχέσεις... αλλά από εκεί και πέρα τα αποτελέσματα όλων αυτών είναι άλλο θέμα...γιατί είναι επιλογές τους με ποιους θα καταλήξουν. Λογικό δεν είναι;;

Αυτά και καλό μου βράδι...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 22:11, 14-01-09:

Πόσοι άραγε άντρες λένε ΟΧΙ όταν τους πλησιάσει μία γυναίκα;
Φθάσαμε δηλ. σε μία εποχή στην οποία οι γυναίκες πλησιάζουν τους άντρες;
Αν ΝΑΙ, πείτε μου σας παρακαλώ, που γίνεται αυτό να πάω αύριο κιόλας.
Βασικά - με τη μικρή μου πείρα σε σχέση με τους υπόλοιπους εδώ πέρα - θεωρώ πως πλέον στην εποχή μας, ένα μεγάλο ποσοστό των σχέσεων γίνεται έπειτα από την προσέγγιση του άντρα από τη γυναίκα!!!! Και όσον αφορά το αν οι άντρες λένε όχι σε μία γυναίκα που τους πλησιάζει, τότε με απόλυτη βεβαιότητα σου απαντάω πως: ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!
Και έχω και τρανταχτά παραδείγματα γι' αυτό!!!! Και μάλιστα οι συγκεκριμένες κοπέλες δεν ήταν από αυτές που περνάνε απαρατήρητες...το αντίθετο μάλιστα..!!! Και οι συγκεκριμένοι τύποι δεν ήταν τίποτα μοντέλα, μάλλον χαμηλότερης κλάσης από αυτές...Και όμως το έπαιζαν δύσκολοι!!!

Γι'αυτό σου λέω..μην θεωρείς ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 04:34, 15-01-09:

Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;

Eγώ γμτ
έχω χάσει όλα τα συντρόφια της αριστερής νιότης

Σπουδές και μεταπτυχιακά, μισθοθηρία και μπλοκάκια παροχής υπηρεσιών, κόντρα ξύρισμα και αραιά μαλλιά και μπυροκοιλιές, γάμοι και παιδιά και καρριέρες και αηδίες

σκατά
ΣΚΑΤΑ
γίναμε αυτό που θέλαμε να αλλάξουμε

* * *

Στο τραπέζι που τα πίνω
λείπει το ποτήρι σου...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:40, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Eγώ γμτ
έχω χάσει όλα τα συντρόφια της αριστερής νιότης

Σπουδές και μεταπτυχιακά, μισθοθηρία και μπλοκάκια παροχής υπηρεσιών, κόντρα ξύρισμα και αραιά μαλλιά και μπυροκοιλιές, γάμοι και παιδιά και καρριέρες και αηδίες

σκατά

ΣΚΑΤΑ

γίναμε αυτό που θέλαμε να αλλάξουμε

* * *

Στο τραπέζι που τα πίνω
λείπει το ποτήρι σου...

ποτε δεν ειναι αργα για μια αλλαγη!!ισως για να αλλαξεις μια κατασταση να πρεπει να την βιωσεις πρωτα...

Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 22:23, 20-09-14:

Εγω δεν νομιζω οτι χρειαζεται να απαντησω
αλλα τελος παντων.Δεν εχω σχεση και δεν προκειται
να εχω για τουλαχιστον 2-3 χρονια.
Αυτο ελειπε κι ολας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 09:28, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Στρουφιτα
Εγω δεν νομιζω οτι χρειαζεται να απαντησω
αλλα τελος παντων.Δεν εχω σχεση και δεν προκειται
να εχω για τουλαχιστον 2-3 χρονια.
Αυτο ελειπε κι ολας.
Γιατί αν επιτρέπεται?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:07, 21-09-14:

Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω δει το θέμα σοβαρά την τελευταία χρονική περίοδο. Προς το παρόν, δεν με απασχολεί καθόλου. Ζω και χωρίς αυτό (λιγάκι αφύσικο για τα Ελληνικά δεδομένα γιατί πρέπει να υπάρχει σειρά απαντήσεων σε ερωτήσεις από το σόι και κοινωνικό περίγυρο).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 21-09-14 στις 11:10.
Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 11:20, 21-09-14:

Noμίζω αυτή η ερώτηση δε στέκει και πολύ,δεδομένου ότι μιλάμε για μια κατάσταση που ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει.Εκτός κι αν κάποιος το έχει πάρει απόφαση (λόγω κάποιας ιδεολογίας ας πούμε) να μείνει μόνος για πάντα....

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:28, 21-09-14:

Ο Αριστοτέλης είχε πει αν δεν κάνω λάθος, ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να μείνει μόνος ειδάλλως είναι ή θεός ή τέρας. Επίσης και ο αείμνηστος ακαδημαϊκός Κριαράς, είχε αναφερθεί στον έρωτα ως κίνητρο εξέλιξης στη ζωή. Όχι κατ' ανάγκη στον σεξουαλικό έρωτα. Απλά ο έρωτας σε κάθε μορφή δίνει ζωή στον άνθρωπο για να μη γίνει πέτρα. Συνεπώς δεν μπορώ να κατανοήσω την άποψη που θέλει ανθρώπους να είναι μόνοι (κατ' επιλογή ή όχι, αδιάφορο) για πάντα. Είναι πέρα από τη φύση του ανθρώπου (και εννοείται ότι δεν ενστερνίζομαι κάποια θεολογική ή ιδεολογική άποψη).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 11:35, 21-09-14:

Eπομένως συμφωνούμε στ' ότι δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί αυτή η ερώτηση, εκτός κι αν το θέμα λειτουργεί σαν ημερολόγιο: σήμερα έχω σχέση , αύριο δεν έχω...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:39, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από orange crush
Eπομένως συμφωνούμε στ' ότι δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί αυτή η ερώτηση, εκτός κι αν το θέμα λειτουργεί σαν ημερολόγιο: σήμερα έχω σχέση , αύριο δεν έχω...
Ναι. Από ότι κατάλαβα το νόημα του νήματος είναι η περιστασιακή περίοδος και όχι η μονιμότητα ή η συγκεκριμένη περίοδος που θα απαντήσει κάποιο μέλος σε ποια κατάσταση βρίσκεται. Απλά είναι πιο «Βαλεντίνικο» και αποδεκτό για την κοινωνία μας, να λέει κάποιος-α ότι είναι σε σχέση.

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush έγραψε στις 11:41, 21-09-14:

Nα θεωρήσω δηλαδή τον εαυτό μου "απόβρασμα της κοινωνίας" που δε μ' ενδιαφέρει να έχω σχέση αυτήν την περίοδο;

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:43, 21-09-14:

Όχι, εξάλλου ο καθένας κρίνει τι θεωρεί σωστό ή όχι για τον εαυτό του. Μίλησα για το τι θεωρεί η κοινωνία και όχι εσύ, συγκεκριμένα.

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush έγραψε στις 11:46, 21-09-14:

Καλά , προφανώς. Για το πώς βλέπει η κοινωνία εμένα και οποιονδήποτε άλλον δεν έχει σχέση μιλάω κι εγώ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 12:44, 21-09-14:

Παιδιά το θεωρείτε φυσιολογικό σε ηλικία 18 χρονών να μην υπάρχει καμία εμπειρία στον ερωτικό τομέα (σε σχέσεις γενικά) ;

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush έγραψε στις 13:01, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από mirto.dr
Παιδιά το θεωρείτε φυσιολογικό σε ηλικία 18 χρονών να μην υπάρχει καμία εμπειρία στον ερωτικό τομέα (σε σχέσεις γενικά) ;
Aπόλυτα...Αν εσύ δεν έχεις νιώσει έτοιμη ακόμα για να κάνεις σχέση , δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι ή να αναγκαστείς να κάνεις κάτι βιαστικά, απλά για να αποδείξεις κάτι σε κάποιους. Το θέμα είναι να αισθάνεσαι εσύ καλά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orange crush : 21-09-14 στις 13:05.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

H mirto.dr έγραψε στις 13:13, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από orange crush
Aπόλυτα...Αν εσύ δεν έχεις νιώσει έτοιμη ακόμα για να κάνεις σχέση , δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι ή να αναγκαστείς να κάνεις κάτι βιαστικά, απλά για να αποδείξεις κάτι σε κάποιους. Το θέμα είναι να αισθάνεσαι εσύ καλά...

Και εγώ έτσι το βλέπω απλά είναι κάπως περίεργο,άβολο και κάποιες φορές πιεστικό να βλέπω συνομιλήκους μου να έχουν προχωρήσει σε σχέσεις και τις έχουν ''ολοκληρώσει''. Συχνά σε συζητήσεις που τυχαίνει να είμαι μπροστά σχετικά με το αν και κατα πόσο απολαμβάνουν την ερωτική επαφή φίλοι μου στη σχέση τους κλτ νιώθω ότι έχω μείνει λίγο πίσω.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

H orange crush έγραψε στις 13:22, 21-09-14:

Και εγώ έτσι το βλέπω απλά είναι κάπως περίεργο,άβολο και κάποιες φορές πιεστικό να βλέπω συνομιλήκους μου να έχουν προχωρήσει σε σχέσεις και τις έχουν ''ολοκληρώσει''. Συχνά σε συζητήσεις που τυχαίνει να είμαι μπροστά σχετικά με το αν και κατα πόσο απολαμβάνουν την ερωτική επαφή φίλοι μου στη σχέση τους κλτ νιώθω ότι έχω μείνει λίγο πίσω.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ βρίσκομαι στην ίδια θέση μ' εσένα...Αλλά , απλά τους γράφω και το αντιμετωπίζω με χιούμορ, Η ζωή είναι δική μου, το σώμα είναι δικό μου και η καρδιά είναι δική μου. Δεν μπορεί κανείς να μου πει πώς θα τα χειριστώ. Προτιμώ να είμαι μόνη μου , παρά σε μία σχέση που δε θέλω, απλά για να λέω ότι έχω σχέση ή ότι έχω εμπειρία ... Έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας για να κάνουμε όλα αυτά τα πράγματα. Δε χρειάζεται να βιαζόμαστε ή να πιεζόμαστε ,αν δεν το θέλουμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orange crush : 21-09-14 στις 13:26.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deco
Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Deco No style is my style. έγραψε στις 13:27, 21-09-14:

ειναι απολυτα φυσιολογικο,μπορει καποιος να μην εχει βρει κατι που να ταιριαζει η να μη τον ενδιεφερε.εγω δε θελω να ξανακανω σχεση προς το παρων επειδη πιεστηκα αρκετα στη προηγουμενη,μετα και αν βρεθει κατι που αξιζει βλεπουμε

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 14:51, 21-09-14:

Για να καταλάβω, ζεις σε κοινόβιο; Από πότε η ιδιωτική σου ζωή θα πρέπει να είναι ταυτόσιμη και ταυτόχρονη με των άλλων; Υπάρχουν νομίζω και κάποιες λεπτές γραμμές.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 15:04, 21-09-14:

Δεν ζει σε κοινοβιο αλλα εχει αισθηση της κοινοτητας .Πισω δεν εχεις μεινει,οταν με το καλο,θα βαρεθεις να απολαμβανεις,μην σε εντυπωσιαζουν τα λογια των αλλων αλλα δες ποιος απο αυτους σου ανοιγει τις ερωτικες ορεξεις.Το καλο με εσενα ειναι οτι δεν το κανεις απλα για να το κανεις,αλλα δεν το βλεπεις,ενω πολλοι το κανουν αυτο.Κατα τα αλλα οποιος σου το βγαλει,αλλα και εσυ να εισαι ανοικτη σε αυτο.

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

H mirto.dr έγραψε στις 15:04, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Για να καταλάβω, ζεις σε κοινόβιο; Από πότε η ιδιωτική σου ζωή θα πρέπει να είναι ταυτόσιμη και ταυτόχρονη με των άλλων; Υπάρχουν νομίζω και κάποιες λεπτές γραμμές.

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται ή δεν πρέπει να είναι ταυτόσιμη.Αυτό που λέω είναι ότι η δική μου η ζωή επηρεάζεται σε ένα βαθμό από αυτή των συνομιλήκων μου και γενικότερα από ολόκληρο το κοινωνικό μου περιβάλλον.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 18:13, 21-09-14:

Τελικά πόση σημασία έχει η εξωτερική εμφάνιση στο αν κάποιος θα έχει σύντροφο ή οχι;Βλέπεις κοπέλες οι οποίες όπου και να πάνε θα υπάρξει τουλάχιστον ένας(και λίγα λέω δηλαδή)που θα τις προσεγγίσει με σκοπό να τις "ρίξει" και άλλες οι οποίες ενώ είναι κι αυτές εξίσου ωραίες εμφανισιακά δεν τις πλησιάζουν σχεδόν ποτέ.Το βλέπω κι από την παρέα μου αυτό δηλαδή.Έχω μια φίλη η οποία όπου πάμε τραβάει όλα τα βλέμματα και άλλες φίλες οι οποίες προσωπικά μου φαίνονται πιο όμορφες και δεν τις κοιτάει και πολύς κόσμος.Σίγουρα σε μια σχέση δεν είναι η εμφάνιση που μετράει αλλά σε πρώτη φάση παρατηρείς και σε τραβάει το 'περιτύλιγμα" του άλλου.Είναι περίεργο το όλο πράγμα...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 18:22, 21-09-14:

Εμείς το κάνουμε να είναι περίεργο...ενώ είναι τόσο απλό!

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:44, 21-09-14:

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται ή δεν πρέπει να είναι ταυτόσιμη.Αυτό που λέω είναι ότι η δική μου η ζωή επηρεάζεται σε ένα βαθμό από αυτή των συνομιλήκων μου και γενικότερα από ολόκληρο το κοινωνικό μου περιβάλλον.
Ειναι κριμα να χανεις τον ερωτα! Γιατι πιστευεις δεν εγινε μεχρι τωρα? Δε σ αρεσε κανενας ή κομπλαρεις?

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

H mirto.dr έγραψε στις 22:23, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Ειναι κριμα να χανεις τον ερωτα! Γιατι πιστευεις δεν εγινε μεχρι τωρα? Δε σ αρεσε κανενας ή κομπλαρεις?

Να σου πω την αλήθεια έχω καταλάβει ότι είμαι πολυ απαιτητική με τους ανθρώπους και γενικά στη ζωή μου.Εχουν υπάρξει φορές που κάποιος έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για εμένα (όχι πολλές βέβαια) αλλά επειδή εμένα δεν με τράβαγε καθόλου ούτε ερωτικά ούτε καν φιλικά φυσικά δεν ανταποκρίθηκα.

Επιπλέον είμαι της άποψης ότι για να αγαπήσεις ένα άνθρωπο πραγματικά πρέπει να τον γνωρίζεις αρκετά καλά.Δηλαδή να έχει υπάρξει στο παρελθόν ένα διάστημα στο οποίο θα έχουμε χρόνο να γνωριστούμε,να γίνουμε φίλοι μετά ίσως και να εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω.

Είμαι μάλλον απο τις κοπέλες που περιμένουν το ''πρίγκιπα'' που απ ότι φαίνεται κάπου χάθηκε στον δρόμο.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:24, 21-09-14:

Δεν ειναι απολυτο αυτο,προσωπικα δεν το εχω συναντησει κ πολυ.Και θα σου πω γιατι.Η αγαπη ειναι ενα πολυ προχωρημενο σταδιο.Ειναι ενας ωριμος Ερωτας.Ο Ερωτας ειναι ενα μικρο παιδι που παιρνει το τοξο του και τοξοβολει και οταν υπαρξει ο ερωτας ,αυτος ο ερωτας μπορει να ωριμασει και να γινει αγαπη.Οποτε μην ψαχνεις την αγαπη κοιτα στα ματια που σου δειχνουν τον ερωτα.Ο ερωτας ειναι το κλειδι,ο ερωτας μας κινει ολους.Ασε την αγαπη,ειναι κατι πολυ ωριμο και το οποιο δεν ξερουμε καν αν υπαρχει.Ο ρομαντισμος γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο και γενικα ο συναισθηματισμος μας κανει και λιγο φασιστακια.Εγω προτεινω το ερωτα για τωρα να δες κ αυτο!
http://www.youtube.com/watch?v=PNouhsseTA4

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:31, 21-09-14:

Να σου πω την αλήθεια έχω καταλάβει ότι είμαι πολυ απαιτητική με τους ανθρώπους και γενικά στη ζωή μου.Εχουν υπάρξει φορές που κάποιος έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για εμένα (όχι πολλές βέβαια) αλλά επειδή εμένα δεν με τράβαγε καθόλου ούτε ερωτικά ούτε καν φιλικά φυσικά δεν ανταποκρίθηκα.

Επιπλέον είμαι της άποψης ότι για να αγαπήσεις ένα άνθρωπο πραγματικά πρέπει να τον γνωρίζεις αρκετά καλά.Δηλαδή να έχει υπάρξει στο παρελθόν ένα διάστημα στο οποίο θα έχουμε χρόνο να γνωριστούμε,να γίνουμε φίλοι μετά ίσως και να εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω.

Είμαι μάλλον απο τις κοπέλες που περιμένουν το ''πρίγκιπα'' που απ ότι φαίνεται κάπου χάθηκε στον δρόμο.
Εισαι απαιτητικη με τους ανθρωπους και θα απογοητευεσαι. Παντως ειναι λογικο να νιωθεις καπως που δεν εχεις προχωρησει εν σχεσει με τις φιλες σου, δεν ειναι κατι παραλογο ο προβληματισμος αυτος. Εσενα σου αρεσε καποιο αγορι ολα αυτα τα χρονια?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:43, 21-09-14:

Παιδια, εγω μια εποχη που ημουν για πολυ καιρο ελευθερη-αν εξαιρεσουμε ραντεβουδακια της πλακας και φλερτακια επιβεβαιωσης- περνουσα πολυ σουπερ! Εποχη που ξεχνουσα το κινητο, χωρις να δινω αναφορα ποτε και πουθενα, εξηγησεις. Στην καρα-εντελως-κοσμαρα μου. Ο,τι μου καρφωνοταν το εκανα! Ασχολιομουν αποκλειστικα με την παρτη μου, με τις βολτες μου, εβγαζα τρελα λεφτα που δεν ειχα τι να τα κανω και στα ξαφνικα με εβρισκες σε κανενα αεροδρομιο να κανω ταξιδια αναψυχης, με τις σπουδες μου, με την δουλεια μου- δουλευα τοσο πολυ που ξεχνουσα ποσο δουλευω κι οταν τελειωνα εβγαινα μεχρι ξημερωματα! Με τις φιλες μου περνουσα γαμω τις φασεις, ξενυχτια, γλεντια, κεφια, χαβαλε, γκομενοτσαρκες κι ολα αυτα που κανει μια ελευθερη κοπελα.

Βεβαια...οι στιγμες που περνω σημερα με τον Ανθρωπο μου ειναι ασυγκριτες... η ευτυχια και ορεξη που μου δινει η σχεση μου για εξελιξη ειναι ασυγκριτη. Η υπαρξη αγαπης δε συγκρινεται με καμμια φαση στη ζωη τελικα... Εχω εχω γεννηθει να μοιραζομαι. Ετσι ολοκληρωνομαι. Το χω καταλαβει πια!.. Γιατι ενω περνουσα τοσο τελεια ελευθερη, παντα κατι ελειπε... δεν ηταν αισθητο, αλλα ορισμενες στιγμες ηταν πολυ εντονη η αναγκη να μοιραστω οσα εχω βιωσει. Τα αποθεματα αγαπης που λεμε... Βεβαια δεν ημουν αδυναμη ή ανασφαλής. Απλως, με επιανε μια ελαφρια μελαγχολια... Λενε οτι ''μελαγχολια ειναι η αγαπη που δεν ξοδευεται'', καπως ετσι ενιωθα κι εγω καμμια φορα... Εκεινες τις στιγμες ομως κατι αλλο αποσπουσε την προσοχη μου, μια τσαντα ας πουμε στη βιτρινα ή ενα τηλ απο τη φιλεναδα - να κλεισω τραπεζι στα μπουζουκια για το βραδυ;- ή ένα νέο πρότζεκτ στη δουλειά κι έτσι αυτομάτως ξεχνιόμουν!

Θελω ομως να πω, πως καθε φαση της ζωης, εφοσον ειναι επιθυμητη-πανω απολα- ειναι πολυ ωραια!
Τα χαλια μαυρα ειναι να θες καποιον και να σαι μπακουρι ή να σαι με καποιον και να μην εισαι χαρουμενος...
Αυτα τα εζησα πολυ νεοτερη για λιγο ευτυχως διάστημα κι ούτε που θέλω να τα θυμάμαι!

Φυσικα, ολα μεσα στην ζωη ειναι και καλο ειναι ολα να τα ζουμε, γιατι πως αλλιως θα διαμορφωσουμε εικονα για το τι θελουμε και το ποιοι ειμαστε και να μαθουμε να διαχειριζομαστε και δυσκολες καταστασεις;
Εμπειριες ειναι αυτα and i like them!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

H mirto.dr έγραψε στις 23:52, 21-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Εισαι απαιτητικη με τους ανθρωπους και θα απογοητευεσαι. Παντως ειναι λογικο να νιωθεις καπως που δεν εχεις προχωρησει εν σχεσει με τις φιλες σου, δεν ειναι κατι παραλογο ο προβληματισμος αυτος. Εσενα σου αρεσε καποιο αγορι ολα αυτα τα χρονια?

Eίχαν υπάρξει φορές που ένιωσα μια περίεργη,ξαφνική και σχετικά δυνατή έλξη για κάποια αγόρια που όμως πραγματικά κράτησε μερικές ημέρες χωρις βέβαια να συμβεί κάτι (γιατί πέρα απ τα υπόλοιπα είμαι και ντροπαλή ) .Αλλά γενικά η κατάσταση είναι κάπως έτσι μέχρι τώρα :

Και όχι μόνο στο σχολείο μου.ΠΑΝΤΟΥΥ
Ελπίζω τώρα που θα αλλάξω παραστάσεις ως φοιτήτρια θα γνωρίσω περισσότερα και πιο ''ενδιαφέροντα'' άτομα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:00, 22-09-14:

Μυρτω εισαι κλειστος ανθρωπος γενικοτερα? Εσωστρεφης?

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

H mirto.dr έγραψε στις 00:05, 22-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μυρτω εισαι κλειστος ανθρωπος γενικοτερα? Εσωστρεφης?
Δεν θα έλεγα εσωστρεφής απλά πάντα είχα μια δυσκολία στο να εκφράζω είτε με λόγια είτε με πράξεις αυτά που αισθάνομαι.Αλλά αυτό δεν λέει κάτι θεωρώ.Πολλοί άνθρωποι είναι έτσι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:20, 22-09-14:

Ναι πραγματι ειναι πολλοι ανθρωποι ετσι, αλλα αυτοι οι ανθρωποι ισως δυσκολευονται λιγααακι παραπανω στο να συναπτουν σχεσεις, φιλικες κοκ.
Πιστευω πως αυτος που θα σου βγαλει την αναγκη, που θα σου κανει το κλικ, θα ειναι καποιος που θα σε ξεκλειδωσει, θα σε κανει να δεις τα πραματα απο μια αλλη σκοπια, καποιος που θα ασχοληθει πραγματικα μαζι σου. Δεν εισαι η γυναικα-τυπος διεκδικητικος-κυνηγος. Προφανως και ψαχνεις τον πριγκηπα, αλλα θα ειναι καποιος ολτερνατιβ, ενας διαφορετικος απο εσενα. Κατα τη γνωμη μου, αφεσου ανοιχτη στις κοινωνικες συναναστροφες και η τυχη καποια στιγμη θα σου χαμογελασει. Εκει φροντισε να το απολαυσεις. Δεν εχει ερθει η ωρα σου ακομα. Πιστευω ειναι φυσιολογικο!
Οσο για τους αλλους, ειναι λαθος να τους δινεις την απολυτη προσοχη και να παιρνεις μεσα σου οσα σου λενε, διοτι κι αυτοι δεν ξερεις σε τι φαση βρισκονται. Μπορει δλδ μερικες φιλεναδες σου να εχουν κανει σεξ και να ηταν μια μπουρδα τελικα κι εσυ που θα χεις κατα τη γνωμη τους καθυστερησει, να εχεις να θυμασαι μια ζωη. Θελω να πω, η ζωη ειναι δικη σου και το γεγονος οτι δεν κανεις οσα κανει η μαζα, ειναι προς τιμην σου. Ομως να εισαι ανοιχτη στις γνωριμιες, να μην κλεινεσαι!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Road Runner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Road Runner
Ο Road Runner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Road Runner έγραψε στις 20:56, 28-09-14:

Δεν θα έλεγα εσωστρεφής απλά πάντα είχα μια δυσκολία στο να εκφράζω είτε με λόγια είτε με πράξεις αυτά που αισθάνομαι.Αλλά αυτό δεν λέει κάτι θεωρώ.Πολλοί άνθρωποι είναι έτσι.
Όπως λεει η πλειοψηφία, δε χρειάζεται να νιώθεις ούτε αμηχανία, ούτε κομπλεξ!.
Δε σημαίνει απολύτως τίποτα, κ ούτε εχεις χασει...το τρένο...όποτε εσύ θέλεις προχωράς το αν το έκανες πέρσι ή το κάνεις φέτος δεν αλλάζει τίποτα....απεναντίας η ωριμότητα που αποκτάς θα είναι γενικά υπέρ σου στις σχέσεις...
Καλά κάνεις κ έχεις απαιτήσεις για τον άνθρωπο που θέλεις να έχεις δίπλα σου, κ έτσι να παραμείνεις, κ να μην κάνεις "έκπτωση" σε αυτό...
Απλά θα βάλω μόνο μια μικρή παράμετρο...ο άνθρωπος που θα πάς για εναν καφέ...θα τον συμπαθήσεις κ θα αποφασίσεις να δοκιμάσεις να κάνεις κάποια σχεση μαζί του, ...δε σημαίνει κ οτι θα είναι...ο σύντροφος της ζωής σου!...
Μπορείς σε 1-2 μήνες που πχ καταλάβεις οτι δεν ειναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, να τερματίσεις τη σχέση κ να πας στον επόμενο....
Γιατί απο απόσταση...δεν μπορείς να γνωρίσεις τον άλλον πραγματικά..μεσα απο τη σχέση θα καταλάβεις αν αξίζει την εμπιστοσύνη κ την αγάπη σου ή όχι...

Εγώ δεν μπορω να απαντησω επι της ουσίας στο ερώτημα γιατί αυτή τη στιγμή...είμαι κ δέν είμαι σε σχέση...και γενικά είναι μπερδεμένη κατάσταση...μάλλον είμαι δεσμευμένος...'η...θεωρητικά τουλάχιστον..σίγουρα είμαι!!!..πρακτικά όμως......

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:03, 11-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Road Runner
Όπως λεει η πλειοψηφία, δε χρειάζεται να νιώθεις ούτε αμηχανία, ούτε κομπλεξ!.
Συμφωνώ σε όλα, αλλά ιδιαίτερα στο παραπάνω. Δεν νιώθω κόμπλεξ, επειδή αυτή την περίοδο είμαι μόνη μου. Σε τελική ανάλυση, σ' αυτή τη φάση της ζωής μου δεν έχω την ψυχική διάθεση να κάνω σχέση και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ γι' αυτό. Τη σχέση την κάνεις, όταν το επιθυμείς κι όχι για τα μάτια του κόσμου. Ο κόσμος κάτι θα βρει να πει για οποιαδήποτε επιλογή μας!

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 16:25, 11-10-14:

Αυτό... τώρα αν έχεις στη ζωή σου αυτόν/ην που σε κάνει ευτυχισμένο είναι σαφώς πολύ καλύτερα και τυχεροί όσοι το ζουν. Αλλά διαφωνώ με την απελπισία των ανθρώπων και κυρίως των γυναικών να βρεθούν σε μία σχέση απλώς και μόνο για να μην είναι μόνοι τους. Ακόμη χειρότερα το να μένεις σε μία κακή σχέση για χρόνια για να μην είσαι το μπακούρι της παρέας.. Πρέπει να κάνουμε καλή παρέα με τον εαυτό μας και να αγαπάμε και τη μοναξιά μας γιατί ποτέ δεν ξέρει κανείς πως τα φέρνει η ζωή..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους