Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,684 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,438 μηνύματα σε 91,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 400 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδοοικογενειακή βία

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:00, 22-07-05:

Υπάρχουν πολλές μορφές ψυχολογική, σωματική και πολλοί συνδιασμοί. Ποιά είναι τα παραδείγματα που γνωρίζεται ?
Τι κάνατε η τι θα κάνατε σε περίπτωση που εσείς η γνωστός σας ήταν το θύμα η ο θύτης. Η απάντηση είναι Βια στην βία ή το ξεσκέπασμα του προβλήματος στις αρχές και στον οικογενειακό κύκλο ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 440 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 16:59, 22-07-05:

δεν το χω βιωσει, δεν το γνωριζω...αν και χερομαι που δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα στο σπιτι μου ξερω οτι θα μου ειναι δυσκολο να το αντιμετωπισω αν κατι μου σειμβει. Εχω ενημερωθει απο τον αντρα μου για ενα παρομιο σκηνικο στο σπιτι του (με κατι θειους)...αν συμβει κατι τετοιο μπροστα μου? δεν ξερω το σκεφτομαι και μουδιαζω...ειμαι εντελως ανικανη να χρησιμοποιησω βια...αν γινει κατι στα ή μπροστα στα παιδια μου ομως ειμαι συγουρη οτι θα βγαλω τα ματια οποιου τα πειραξει με τα ιδια μου τα χερια...ακομη και αν αυτος ειναι ο πατερας τους!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:11, 22-07-05:

Εγώ πρόσφατα είχα μαλώσει με τον πατέρα μου όταν ανέβηκε να με επισκεφτεί Θεσσαλονίκη και προσπάθησε να μου δώσει χαστούκι, εγώ άρχισα να φωνάζω, έγινε μεγάλη ταραχή, την ίδια στιγμή μιλούσα με τον Παναγιώτη στο τηλέφωνο και είχαμε ανοιχτή webcam, κάτι που δεν πρόσεξε ο πατέρας μου, τρόμαξε ο Πάνος, πήγε να πάρει τηλέφωνο αστυνομίες και παρατρίχα δεν πήρε τελικά γιατι είχα κλειστεί στο υπνοδωμάτιο και τον πήρα τηλ και του είπα οτι είμαι εντάξει. Μετά ο πατέρας μου έβγαλε το καλώδιο και μιλούσαμε απο κινητο... Αφήστε τα...
Μπορεί να ανεχόμουν καμία που και που όταν ήμουν παιδάκι (αν και δεν το εγκρίνω σαν παιδαγωγική μέθοδο) αλλά δεν ανέχομαι στην ηλικία που είμαι να με μειώσει κάποιος τόσο και να τσαλαπατήσει την αξιοπρέπεια μου, κι ας είναι ο ίδιος μου ο πατέρας. Άμα κάποιος είναι νευρασθενικός να πάει σε ειδικό.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:14, 22-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Άμα κάποιος είναι νευρασθενικός να πάει σε ειδικό
όντως, κι εδώ τα ίδια .

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 17:23, 22-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πρόσφατα είχα μαλώσει με τον πατέρα μου όταν ανέβηκε να με επισκεφτεί Θεσσαλονίκη και προσπάθησε να μου δώσει χαστούκι, εγώ άρχισα να φωνάζω, έγινε μεγάλη ταραχή, την ίδια στιγμή μιλούσα με τον Παναγιώτη στο τηλέφωνο και είχαμε ανοιχτή webcam, κάτι που δεν πρόσεξε ο πατέρας μου, τρόμαξε ο Πάνος, πήγε να πάρει τηλέφωνο αστυνομίες και παρατρίχα δεν πήρε τελικά γιατι είχα κλειστεί στο υπνοδωμάτιο και τον πήρα τηλ και του είπα οτι είμαι εντάξει. Μετά ο πατέρας μου έβγαλε το καλώδιο και μιλούσαμε απο κινητο... Αφήστε τα...
Μπορεί να ανεχόμουν καμία που και που όταν ήμουν παιδάκι (αν και δεν το εγκρίνω σαν παιδαγωγική μέθοδο) αλλά δεν ανέχομαι στην ηλικία που είμαι να με μειώσει κάποιος τόσο και να τσαλαπατήσει την αξιοπρέπεια μου, κι ας είναι ο ίδιος μου ο πατέρας. Άμα κάποιος είναι νευρασθενικός να πάει σε ειδικό.
δεν ξερεις τι εχω τραβηξει εγω γι αυτο τα λες αυτα..
ημουν βεβαια και γω διαολου καλτσα και τι ετρωγα κανονικα και μπουνιες και κλωτσιες και απ ολα..μια φορα με κρατησε απο τον λαιμο και δεν μπορουσα ν ανασανω επι μια ωρα.μεχρι που αρχισα να μεγαλωνω,πηγα γυμνασιο ..μετα λυκειο και δεν σηκωνα πια μυγα στο σπαθι μου! τον βαρουσα και γω κανονικα του χα βουλιαξει το αυτοκινητο εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να τον εκδεικηθω..
ειχα φτασει σε σημειο να θελω να τον σκοτωσω κιολας για να απαλαγω..
δεν ανεχομαι απο κανεναν πλεον να με χτυπησει θα γινει επιτοπου της ποπης κανεις δεν εχει δικαιωμα να αγγιξει κανεναν ουτε ο ιδιος ο γονεας.επειδη σε γενησε η σε ταιζει δεν του δινει κανεις το δικαιωμα να σηκωνει και χερι πανω σου!
τα θυμηθηκα και στεναχωρηθηκα/τσαντιστηκα παλι..:o

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:27, 22-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από PowerZ
δεν ξερεις τι εχω τραβηξει εγω γι αυτο τα λες αυτα..
ημουν βεβαια και γω διαολου καλτσα και τι ετρωγα κανονικα και μπουνιες και κλωτσιες και απ ολα..μια φορα με κρατησε απο τον λαιμο και δεν μπορουσα ν ανασανω επι μια ωρα.μεχρι που αρχισα να μεγαλωνω,πηγα γυμνασιο ..μετα λυκειο και δεν σηκωνα πια μυγα στο σπαθι μου! τον βαρουσα και γω κανονικα του χα βουλιαξει το αυτοκινητο εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να τον εκδεικηθω..
ειχα φτασει σε σημειο να θελω να τον σκοτωσω κιολας για να απαλαγω..
δεν ανεχομαι απο κανεναν πλεον να με χτυπησει θα γινει επιτοπου της ποπης κανεις δεν εχει δικαιωμα να αγγιξει κανεναν ουτε ο ιδιος ο γονεας.επειδη σε γενησε η σε ταιζει δεν του δινει κανεις το δικαιωμα να σηκωνει και χερι πανω σου!
τα θυμηθηκα και στεναχωρηθηκα/τσαντιστηκα παλι..:o
Ακριβώς αυτό ειναι το point μου. Οτι τέτοιες "παιδαγωγικές" μέθοδοι του 1940 πολλές φορές δημιουργούν ακόμα και πραγματικό μίσος των παιδιών προς τους γονείς...
Μερικές φορές νομίζω είναι καλό όταν ο γονέας έχει πολλά νευρα να πηγαίνει σε ειδικό παρά να καταστρέφει τη ζωή τη δική του και των συγγενικών του προσώπων...

Παράθεση

keaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη keaster
Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O keaster έγραψε στις 14:48, 23-07-05:

Αν και δεν είχα εμπειρίες παρόμοιες με αυτές που προαναφέρθηκαν, μικρός θυμάμαι είχα φάει αρκετό ξύλο αλλά δεν θυμάμαι να κράταγα κακία ή μίσος, μόνο λίγο πείσμα αλλά μετά από καμιά ώρα μου περνούσε. Πάντως σαν μέθοδο πιστεύω ότι μου έκανε κάποιο καλό, ξανατονίζω ότι δεν μιλάμε για ξύλο με μπουνιές και κλωτσιές και στο τέλος μελανιές αλλά για καμιά ξυλιά στο ποπό ή καμιά παντοφλιά. Πιστεύω ότι μέσα από αυτό κατανόησα κάποια πράγματα και έμαθα να σέβομαι κάποια άλλα. Πάντως είμαι κατά της οικογενειακής βίας και γενικότερα κατά της βίας, αλλά μην ξεχνάμε το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:25, 23-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
όντως, κι εδώ τα ίδια .
Mία από τα ίδια κι εδώ...ουφ...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:32, 24-07-05:

Εγω είχα μόνιμες τριβές με τον πατέρα μου παλαιότερα. Λόγω του χαρακτήρα μου δε μπορούσε να ανεχτεί να με δει να ξεστομίζω ούτε μια κουβέντα. Βέβαια έχει πέσει και βρωμόξυλο αλλά ευτυχώς σήκωνα κι εγω το χέρι μου και πολύ άσχημα μάλιστα χωρίς να ακούω δικαιολογίες του τύπου "είναι πατέρας σου" κλπ. Ωραία, κι εγω είμαι σε άμυνα και θα δώσω γερό ξύλο σε όποιον πάει να με αφήσει μισό!

Και στο κάτω κάτω όταν οι γονείς όλων μας οταν χαμουρεύονταν και κάνανε τα παιδιά τους ήτανε καλά; Τώρα που σε κάποιες φάσεις είμαστε ασπρο-μαύρο τους κακοφαίνεται και βαράνε στο ψαχνό! Συγνώμμη σας αγαπάω πάρα πολύ ΑΛΛΑ δε θα με πεθάνετε! Και εδω και λίγα χρόνια το χει πάρει χαμπάρι ο γέρος μου και δε σηκώνει δάχτυλο. Μόνο φωνάζει (αλλά ναι έχει και δίκιο οφείλω να παραδεχτώ) Παρολαυτά είναι καλός άνθρωπος και δε του βαστάω κακία για τα παλιά.

Η δε μάνα μου....πιο ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Γι αυτό και την υπεραγαπώ! Με έσωσε απο βέβαιο θάνατο πριν απο 22 χρόνια και πάντα όποτε τη χρειάστηκα με στήριζε.

ΥΓ: Είχα φάει και πολυέλαιο στο κεφάλι αλλά δεν έπαθα τίποτα :o

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:51, 10-06-06:

Ο μπαμπάς δεν με έδειρε ΠΟΤΕ!
Η μαμά καμιά ξυλιά στο πόδι που και που.
Εγώ πάντως το μπαμπά έτρεμα! Όταν χτύπαγε το χέρι του στο τραπέζι, εγώ έχανα τη γη κάτω από τα πόδια μου! Ακόμα και σήμερα αν κάποιος χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι εμένα με πιάνει πανικός και ταχυπαλμία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 01:28, 11-06-06:

Ο πατερας μου ποτε...
Η μητερα μου ολο και καμια οταν ημουν μικροτερος, αλλα πολυ σπανια και σε χοντρες χαζομαρες μου. Οποτε no prob.
Ειχα ομως μια γειτονοπουλα (τι ωραια λεξη ε;Πολυ cult...μ' αρεσει!) την οποια ο πατερας της και αυτην και τον αδερφος της τον ταραζε μεχρι αηδιας...
Μια μερα την ειδα και η πλατη της ηταν ολη γεματη λωριδες (απο την ζωνη του) και μελανιασμενη...
Δραμα! Χαλαρα εαν τυχει τωρα και δω καποιον να χτυπα βαναυσα καποιον ανηλικο ειτε ειναι γονεας ειτε οχι, μπορω να τον καψω ζωντανω...Ας γινω κι εγω "ζωο"...τους αξιζει!

To υπολοιπο ποστ μου μεταφερθηκε εδω:
Βια στα σχολεια απο εκπαιδευτικους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 11-06-06 στις 12:03.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,823 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 02:07, 11-06-06:

Εγώ έτρωγα ξύλο και από τους δύο γονείς αλλά περισσότερο φοβόμουν τη μάνα μου [ε πως να μη φοβηθώ εκείνο το τσόκαρο με το οποίο με κοπάναγε - η αλήθεια είναι πως οποιαδήποτε άλλη τεχνική δε πρόκεται να έπιανε πάνω μου [πχ μόνο με το χέρι ]. Αλλά ok, για παιδικές βλακείες με βάραγαν και δικαιολογημένα

Όμως ένας συμμαθητής από το δημοτικό μέχρι το γυμνάσιο δυστηχώς τράβαγε πολλά..
Ήταν ανέκαθεν πολύ ζωηρός, αλλά έτρωγε πολύ ξύλο από τον πατέρα του και το είχε πει η μάνα του στη μάνα μου...
ο πατέρας του πέρα του ότι τον βάραγε πολύ, του κοπάναγε και το κεφάλι στο τοίχο..
Το αποτέλεσμα ήταν το παιδί από τότε μέχρι τώρα να έχει έντονο τικ και τώρα να πηγαίνει σε γιατρούς [δε ξέρω τι γιατροί παίζουν σε αυτή τη περίπτωση: ψυχολογοι; ] για να το λύσει.
Και σα να μην ήταν μόνο αυτό... η παιδική αναισθησία χτύπησε για άλλη μια φορά [όπως ήταν αναμενόμενο:] τα άλλα παιδιά στο σχολείο τον κορόϊδευαν για το τικ του.

Είναι κακός χαρακτήρας μεν [πολύ ψέυτης και συνεχώς είχε μια μανία να με ανταγωνίζετε (με λίγα λόγια μπορώ να πω πως ήταν ο παιδικός μου εχθρός], αλλά όπως και να 'χει δεν νομίζω πως αξίζει σε κανέναν η κακομεταχείριση [ειδικά στη παιδική ηλικία όπου μένουν και τα γνωστά παιδικά τραύματα]..

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 11:54, 11-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Εγώ έτρωγα ξύλο και από τους δύο γονείς αλλά περισσότερο φοβόμουν τη μάνα μου [ε πως να μη φοβηθώ εκείνο το τσόκαρο με το οποίο με κοπάναγε - η αλήθεια είναι πως οποιαδήποτε άλλη τεχνική δε πρόκεται να έπιανε πάνω μου [πχ μόνο με το χέρι ]. Αλλά ok, για παιδικές βλακείες με βάραγαν και δικαιολογημένα

Όμως ένας συμμαθητής από το δημοτικό μέχρι το γυμνάσιο δυστηχώς τράβαγε πολλά..
Ήταν ανέκαθεν πολύ ζωηρός, αλλά έτρωγε πολύ ξύλο από τον πατέρα του και το είχε πει η μάνα του στη μάνα μου...
ο πατέρας του πέρα του ότι τον βάραγε πολύ, του κοπάναγε και το κεφάλι στο τοίχο..
Το αποτέλεσμα ήταν το παιδί από τότε μέχρι τώρα να έχει έντονο τικ και τώρα να πηγαίνει σε γιατρούς [δε ξέρω τι γιατροί παίζουν σε αυτή τη περίπτωση: ψυχολογοι; ] για να το λύσει.
Και σα να μην ήταν μόνο αυτό... η παιδική αναισθησία χτύπησε για άλλη μια φορά [όπως ήταν αναμενόμενο:] τα άλλα παιδιά στο σχολείο τον κορόϊδευαν για το τικ του.

Είναι κακός χαρακτήρας μεν [πολύ ψέυτης και συνεχώς είχε μια μανία να με ανταγωνίζετε (με λίγα λόγια μπορώ να πω πως ήταν ο παιδικός μου εχθρός], αλλά όπως και να 'χει δεν νομίζω πως αξίζει σε κανέναν η κακομεταχείριση [ειδικά στη παιδική ηλικία όπου μένουν και τα γνωστά παιδικά τραύματα]..
Άλλο να βαράς λίγο ένα μικρό παιδί επειδή έκανε μια ανοησία για να μην το ξανακάνει και άλλο να του χτυπάς το κεφάλι στον τοίχο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:38, 11-06-06:

Νταξ οκ και μενα η μανα μου μια φορα μου εφερε κρυσταλλινη φοντανιερα στο κεφαλι - ναι απο τοτε μου εμεινε - αλλα δεν μπορω να το συγκρινω με τις -οποιες-εξαρσεις ειχε ο πατερας μου που προκαλουνταν απο - δυστυχως- εξωγενεις απ την οικογενεια παραγοντες

Δε θελω να μπω σε λεπτομεριες σχετικα με τη δικη μου οικογενεια όμως....
Οικογενειακη βια δεν συνίστατε ΜΟΝΟ οταν πεφτουν οι ανάλογες "ψιλες"....

Οικογενειακή βια ειναι να βλεπεις τον πατερα σου ή την μανα σου να σπαει το μισο σπιτι για ασημαντη αφορμη
Οικογενειακη βια ειναι να ακους τον πατερα σου ή την μανα σου να μιλαει χειροτερα απ τον τελευταιο οικοδομο (το οικοδομος ειναι τυχαιο, δεν εχω κατι με το τιμιεστατο επαγγελμα) στον άλλο σου γονιο
Οικογενειακη βια ειναι πολλά περισσοτερα απ το μου τις βρεξανε γιατι ήμουν άτακτος/η....

edit
και για να ειμαι ειλικρινής.... θα προτιμουσα να ήταν το δικο μου κεφαλι στον τοιχο απ τον πατερα μου, παρα να βλεπω το κεφαλι της μανας μου στον τοιχο απ τον πατερα μου...

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 13:24, 13-06-06:

Ποτέ δεν με άγγιξε κανένας αό τους γονείς μου
Ποτέ δεν τους είδα να μαλώνουν
Ποτέ δεν μιλήσε κανένας στον άλλο άσχημα μπροστά μου
.... και όταν κάποι αστιγμή μετακόμοισα σε νέα γειτονιά.....έπαθα σοκ....γιατί ο άντρας του από πάνω ζευγαριού χτυπούσε καθημερινά την γυναίκα του μπροστα στο παιδί του....μέχρι τότε δεν γνώριζα απο τέτοια....
Είναι κρίμα και κατάντια να υπάρχουν άνθρωποι που να συνεχίζουν να ανέχονται τέτοιες καταστάσεις και συμπεριφορές από άλλους....όποιοι και αν είναι αυτοι οι άλλοι....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:52, 13-06-06:

Aν και συχνά πυκνά η αδερφή μου λέει "εσύ δεν έφαγες ξύλο για να στρώσεις!" (η ίδια έχει φάει μια και μοναδική φορά ξύλο) και ίσως έχει δίκιο.. Τυπικά βέβαια έχω φάει μια φορά αλλά δεν μπορώ να καταλογίσω στον πατέρα μου ότι έφταιγε! Εξηγήστε σε ένα βλαμμένο (χωρίς να χρησιμοποιήσετε εκφοβισμό-εγώ είμαι το βλαμμένο) 5.5 χρονών ότι αμα κρεμαστεί από τα σχοινιά που απλώνουν τα ρούχα [στον 3ο όροφο] θα σκοτωθεί. . Αμα το καταφέρετε με επιχειρήματα...

Αλλά έχω γνωρίσει παιδιά που έφαγαν πολυ΄ξύλο στη ζωή τους. Έχω ακούσει στο χωριό μου [σκεφτείτε μια ανοιχτή περιοχή πολλών κμ) από πολύ μακριά ένα..."Ειρήήήήήήνη" και η Ειρήνη να εξαφανίζεται και όταν εγώ γύρναγα σιγα σιγά σπιτι (περνούσα μπροστά από το δικό της) να την ακούω μέσα να κλαίει και να ακούω τον πατέρα της (ενίοτε και τη μάνα της) να τη χτυπάει...

Αλλά χειρότερα (?-δεν είμαι σίγουρη αν είναι χειρότερα) είναι αυτά που λέει η ΚΕ. Εδικά αυτό
edit
και για να ειμαι ειλικρινής.... θα προτιμουσα να ήταν το δικο μου κεφαλι στον τοιχο απ τον πατερα μου, παρα να βλεπω το κεφαλι της μανας μου στον τοιχο απ τον πατερα μου...
όντως...στην τελική εγώ θα τα βροντήξω όλα και μεγαλώνοντας θα σηκωθώ να φύγω... Η μάνα μου (thankfully όχι η δική μου) όμως????

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 14:44, 13-06-06:

Ξύλο έφαγα μόνο από τη μητέρα μου, αλλά ήταν μερικές ψιλές για να συμμορφωθώ.

Αυτό που θυμάμαι με θλίψη είναι οι καυγάδες των γονιών μου. Ευτυχώς που δεν βριζόντουσαν και δεν χτυπούσαν ο ένας τον άλλο, αλλά παραμέναν στα κλασσικά μούτρα...

Προσωπικά θεωρώ ότι αν οι γονείς δεν έχουν την υπομονή να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με διάθεση πραγματικά να τα βγάλουν άξιους ανθρώπους στην κοινωνία, τότε να μην τα κάνουν. Εμείς που συζητάμε αυτά εδώ σήμερα θα είμαστε απαράδεκτοι αν κάνουμε αύριο τα ίδια για τα οποία κατηγορούμε τους γονείς μας.

Τέλος θα κλείσω με μιά φράση που διάβασα πρόσφατα σε ένα περιοδικό με το συγκεκριμένο θέμα:

ΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟ !

Ας αναλογιστούμε όλοι την παραπάνω φράση είτε είμαστε ήδη γονείς είτε σχεδιάζουμε να δημιουργήσουμε οικογένεια με παιδιά.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 20:30, 13-06-06:

Είναι κρίμα και κατάντια να υπάρχουν άνθρωποι που να συνεχίζουν να ανέχονται τέτοιες καταστάσεις και συμπεριφορές από άλλους....όποιοι και αν είναι αυτοι οι άλλοι....
συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λες erodia μου αλλά δυστυχώς πολλές φορές πάει κάποιος να βρεί το σωστό κι βρίσκει το μπελά του.Δε μπορείς να διορθώσεις εύκολα προβλημστικές περιπτώσεις.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:27, 06-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
.... και όταν κάποι αστιγμή μετακόμοισα σε νέα γειτονιά.....έπαθα σοκ....γιατί ο άντρας του από πάνω ζευγαριού χτυπούσε καθημερινά την γυναίκα του μπροστα στο παιδί του....μέχρι τότε δεν γνώριζα απο τέτοια....
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑΑΑΑ.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:03, 07-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Και για μένα ισχύει το ίδιο και για να είμαι ειλικρινής το θεωρώ ιδανικό με τόσα που ακούω στις μέρες μας. Μακάρι να είναι και η δική μου οικονένεια έτσι...

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 07:27, 28-07-06:

Ευτυχώς η μητέρα μου δεν με έχει χτυπήσει ούτε βρίσει ποτέ, ο πατέρας μου με το παραμικρό ξύλο και ψυχολογικό πόλεμο μέχρι που δεν άντεξα άλλο και του έσπασα τα μούτρα.

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 09:36, 28-07-06:

Οικογενειακή βία εκτός από τη σωματική τιμωρία μπορεί να είναι και οι φωνές, οι φραστικές προσβολές, η μείωση της προσωπικότητας, ο ψυχολογικός πόλεμος.

Προφανώς όλοι έχουμε περάσει από κάποια ή όλα τα στάδια μέσα στις οικογένειες μας. Το θέμα είναι να μπορέσουμε εμείς να γίνουμε καλύτεροι γονείς. Να μην αποδώσουμε τη βία στην δική μας οικογένεια αργότερα ώστε αυτοί οι κύκλοι να αρχίσουν να χάνονται από την ελληνική οικογένεια. Δυστυχώς δεν υπάρχει διαπαιδαγώγηση πάνω στο θέμα οικογένεια, παιδιά και συμπεριφορές και ο καθένας μας απλά μεταφέρει τις εμπειρίες του απο γενιά σε γενιά. Νόμίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε πλέον να συνηδητοποιούμε ότι τα παιδιά μας δεν είναι κτήματά μας, ότι πρόκειται για ξεχωριστές μοναδικές προσωπικότητες που αξίζουν όλο το σεβασμό μας και την αγάπη μας και ότι τα όποια προβλήματα μπορούν και πρέπει να λύνονται αποκλειστικά με τον διάλογο. Άλλωστε δεν γνωρίζω παιδί που να μην έχει ανταποκριθεί στον διάλογο.

Όσο για την προσωπική μου εμπειρία ούτε εγώ φυσικά έχω ξεφύγει από τέτοιες καταστάσεις. Ο μπαμπάς μου ήταν πάντα υπέρ της συζήτησης και δεν με είχε χτυπήσει ποτέ ως παιδί σε αντίθεση με την μητέρα μου που το ξύλο ήταν για εκείνη τρόπος σωφρονισμού και υπακοής και ως αποτέλεσμα σημείο τριβής στη σχέση τους.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:24, 28-07-06:

Φρίκαρα με όσα διάβασα! Εμένα, αν εξαιρέσεις την μαμά μου, που μου είχε πετάξει μια φορά όσα ήταν στο πάτωμα (και ήταν πολλά τα άτιμα) στο κεφάλι μου (δηλ προσπάθησε, αλλά δεν με πέτυχε! ) μετά από δέκα μέρες που μου έλεγε να τα μαζέψω και δεν το έκανα και καμιά φωνή που και που, δεν έζησα ποτέ τέτοια περιστατικά σαν αυτά που περιγράψατε!

Αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος που θέλει να λέγεται γονέας, να συμπεριφέρεται έτσι.. Σόρρυ κιόλας, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο λαλάκας μπορεί να είναι κάποιος!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:09, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Τι κάνατε η τι θα κάνατε σε περίπτωση που εσείς η γνωστός σας ήταν το θύμα η ο θύτης. Η απάντηση είναι Βια στην βία ή το ξεσκέπασμα του προβλήματος στις αρχές και στον οικογενειακό κύκλο ?
Λυπάμαι που το λέω αλλα μετά απο την ιστορία του πατροκτώνου, είμαι στο βία στη βίας Ειχε πεί το παιδί ότι η αστυνομία, οι εισαγγελείς, τα δικαστήρια, ήξερα όλη την κατάσταση, κανένας δεν άλλαξε τίποτα, η μάνα έφυγε απο πείνα το 2005(απίστευτο) και τα παιδιά είχαν τα ίδια, πού ήταν οι αρχές; που ήταν όλοι αυτοί που ήξεραν την κατάσταση; τα δίπλα σπίτια καλούσαν αστυνομία μπάς και σωθούν αλλα τίποτα.

Πόσο θα κρατούσαν αυτά τα παιδιά; πόσα χρόνια θα κρατούσε όλο αυτό; ακόμα προσπαθώ να βγάλω την μορφή του παιδιού απο το μυαλό μου, ο θυμός ήταν απίστευτος, τότε αρχίζω να λέω ΝΑΙ βία στην βία, όσο απαίσιο κιάν ακούγεται, λυπάμαι, αυτή είναι η βοήθεια των αρχών, καθημερινές επισκέψεις χωρίς αποτέλεσμα επι 18 ολόκληρα χρόνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:56, 12-10-07:

Το ότι οι Αρχές είναι ανοργάνωτες στην χώρα μας δεν σημαίνει ότι πρέπει αυτόματα να πάμε στο άλλο άκρο. Καλή λύση θα ήταν να απαιτήσουμε καλύτερη οργάνωση. Γιατί σημασία δεν έχει η ποσότητα (καθημερινές επισκέψεις επί 18 χρόνια) αλλά η ποιότητα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 390 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 09:38, 13-10-07:

Αλήθεια, τι φρίκη θα φάτε, αν κάποια στιγμή ο άνθρωπος που παντρευτήκατε, ο κατα τ'αλλα τέλειος, αρχίζει να δέρνει τα παιδιά σας για ασήμαντες αφορμές??

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:47, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Αλήθεια, τι φρίκη θα φάτε, αν κάποια στιγμή ο άνθρωπος που παντρευτήκατε, ο κατα τ'αλλα τέλειος, αρχίζει να δέρνει τα παιδιά σας για ασήμαντες αφορμές??
Μεγάλη. Και θα τον χωρίσω αμέσως, θα πάρω τα παιδιά και θα φύγω.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 629 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 23:51, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μεγάλη. Και θα τον χωρίσω αμέσως, θα πάρω τα παιδιά και θα φύγω.
+1 Εντάξει μια σφαλιάρα ή μια παντουφλιά μια στις τόσες δεν είναι δα και παράπτωμα. Αλλά αν τα έδερνε για πραγματικά ασήμαντες αφορμές και ξέφευγε από τα όρια δεν θα το ανεχόμουν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:53, 13-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
+1 Εντάξει μια σφαλιάρα ή μια παντουφλιά μια στις τόσες δεν είναι δα και παράπτωμα. Αλλά αν τα έδερνε για πραγματικά ασήμαντες αφορμές και ξέφευγε από τα όρια δεν θα το ανεχόμουν.
Ε δεν μιλάω για μια σφαλιάρα ή ένα χτύπημα στον κώλο απλά, σε φάση που αρνείται με κουβέντα κατι κι επιμένει αδικαιολόγητα. Μιλάμε για ασημαντες αφορμές και ξύλο. Ε, όχι!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:07, 14-10-07:

Συμφωνώ κι εγώ με τις παραπάνω κυρίες!
Το να χτυπάει τα παιδιά μας είναι χειρότερο κι από το να χτυπάει εμένα οπότε σίγουρα θα έφευγα μαζί με τα παιδιά αν δεν συμμορφωνόταν

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:20, 15-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Προσωπικά διαφωνώ με την σφαλιάρα, αυτό κανονικά δεν κάνει σε μικρές ηλικίες επιδή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί, στο πισινό του σπάνια άν υπάρξει θα δικαιολογίσω άν ξέρω ότι προσπαθεί ο άντρας μου συνέχεια με λόγια , αλλα δεν κάνει τίποτα το μικρό , απο κεί και πέρα τίποτε παραπάνω.

Καμιά φορά το βλέπω να το κάνουν γονείς και θέλω να τους σαπίσω εγώ στο ξύλο, να δούμε, σε εκείνους θα αρέσει;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 21:03, 11-06-09:

Ξεθάβω το θέμα γιατί ξαναείδα την ταινία "Sleeping with the enemy"

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να προκύψει τελείως ξαφνικά από κάποιον η βίαιη συμπεριφορά Από εκεί δηλαδή που φαίνεται φυσιολογικό άτομο, να προκύψει ευερέθιστο και να σηκώσει χέρι σε αγαπημένα του πρόσωπα, τελείως ξαφνικά...;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:04, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ο μπαμπάς δεν με έδειρε ΠΟΤΕ!

Εγώ πάντως το μπαμπά έτρεμα! Όταν χτύπαγε το χέρι του στο τραπέζι, εγώ έχανα τη γη κάτω από τα πόδια μου! Ακόμα και σήμερα αν κάποιος χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι εμένα με πιάνει πανικός και ταχυπαλμία.

Ναι,ουτε εμενα με εδειρε ποτε ο πατερας μου..Αλλα οταν νευριαζει...Και αυτο με το χερι στο τραπεζι μου συμβαινει και εμενα..Ο μπαμπας μου σπανια το κανει,αλλα οταν το κανει....τα πραγματα ειναι πραγματι ασχημα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 23:23, 12-02-12:

Αντιθετα απο οτι πιστευουν αρκετοι μαλιστα για τον βιασμο, οτι ο βιαστης ειναι ενα τερας που παραμονευει σε σκοτεινα και μοναχικα σοκακια, η πλειοψηφια αυτων, ειναι ατομα που το θυμα ειχε εστω και μια οπτικη επαφη πριν γινει το συμβαν.
Για πολλα χρονια υπηρχαν βιασμοι μεσα σε ενα γαμο η σχεση, με την εννοια οτι η γυναικα του ζευγαριου αναγκαστηκε να ερθει σε σεξουαλικη επαφη παρα την θεληση της ειτε με καλους ορους, ειτε με κακους. Στην πρωτη περιπτωση απλως συναινουσε ενω στην δευτερη υπηρχε και κακοποιηση αναλογα με την αντισταση του θυματος. Ελαχιστοι γνωριζουν οτι ο νομος αλλαξε μολις προσφατα, το 2006 (Νόμος 3500 του 2006 για την ενδοοικογενειακή βία) ενω μεχρι προτινος ο συζυγος ειχε δικαιωμα να ερθει σε σεξουαλικη επαφη ακομα και με βιαιο τροπο εαν δεν συναινουσε η συζυγος του.

Πριν φτασει ενα ζευγαρι να υποστει ενα μελος του σεξουαλικη κακοποιηση, θα πρεπει να πουμε οτι συνηθως προυπαρχουν αλλες μορφες βιας, ειτε λεκτικη ειτε σωματικη. Η σεξουαλικη κακοποιηση ειναι το σταδιο οπου το θυμα υποκειται στην πιο εξευτελιστικη του θεση μιας και πλεον απογυμνωνεται και υποτασεται στην εξουσια που δεχεται απο τον θυτη του. Ο συζυγικος βιασμος εχει δυο συνηθισμενες κατηγοριες, με κακοποιηση και χωρις. Και στις δυο περιπτωσεις το κινητρο του βιαστη ειναι η τιμωρια για τυχον παραπτωμα που εχει εντοπισει και αναλογα με την αντιδραση του θυματος προχωραει σε κακοποιηση η οχι.

Το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι μια γυναικα συναινει αλλα και σιωπα σε μια τετοια κατασταση και οχι μονο αυτο αλλα υπομενει για χρονια με αποτελεσμα αυτο να ειναι μια κατασταση ενταγμενη στη ζωη της.
Καποιες εξηγησεις για αυτο, ειναι οτι οι γυναικες που ειναι σε σχεση η γαμο, δεν πιστευουν οτι υπαρχει θεμα ασκησης πιεσης για σεξουαλικη επαφη αλλα οτι αυτο ειναι κατι που συμβαινει μονο μεταξυ αγνωστων ατομων. Ακομα ενας λογος, ειναι οτι παρολο που δεν αποδεχονται την επαφη, υπαρχει οικονομικη η και συναισθηματικη εξαρτηση απο τον συζυγος του η την σχεση τους.
Για πολλους μαλιστα η σεξουαλικη κακοποιηση σε γαμο η σε σχεση ειναι ενα φαινομενο που δεν χρειαζεται να του δινεις σημασια. Μια εξηγηση που δινουν ειναι οτι η γυναικα τους, δεν εχει ορεξη για σεξ ενω αντιθετα ο αντρας εχει υπερβολικες (και φυσικολογικες) ορμες.
Η ειδικευση και η αναφοα στον συζυγικο βιασμο η στον βιασμο απο γνωστο και κοντινο προσωπο, γινεται για να δειξει οτι ειναι χειροτερος σε οτι αφορα τις ψυχολογικες συνεπεις που επονται. Μια βιασμενη γυναικα απο καποιον αγνωστο, εχει την ευχερια να μην ξαναδει το βιαστη της, αντιθετα μια βιασμενη γυναικα απο τον συζυγο της η αλλο συγγενικο προσωπο ειναι αναγκασμενη να ζει κοντα του, για οσο καιρο υπομενει αυτη την κατασταση.

Συνεπως οι σεξουαλικα κακοποιημενες γυναικες απο κοντινα τους προσωπα, εχουν να αντιμετωπισουν παραπανω προβληματα οπως, τις ενοχες για οτι τους εχει συμβει, την πιθανοτητα οτι ειχαν μεριδιο ευθυνης και συνενοχης στην σεξουαλικη πραξη, εχουν αμφιβολιες για οτι εγινε μιας και προκειται για κοντινο προσωπο που τους "αγαπουσε", αντιμετωπιζουν προσθετα εμποδια, οπως παιδια, οικονομικη εξαρτηση, θρησκευτικα πιστευω και κοινωνικο περιγυρο και τελος δεν εχουν την υποστηριξη απο την οικογενοια τους και τα υπολοιπα κοντινα τους προσωπα.
Μετα τον βιασμο τα αποτελεσματα αυτου, εκτος απο οποιεσδηποτε σωματικες κακοποιησεις προκυψουν, υπαρχουν αναποφευκτα και ψυχικες επιπτωσεις οι οποιες δεν φαινονται κατα την πρωτη περιοδο. Σαφως ομως μερικα συναισθηματα που μπορουν να υπαρξουν ειναι αγχος, φοβιες, αρνηση του συμβαντος, θυμος, αυτοκτονικος ιδεασμος κ.α. Επισης μπορει να υπαρχουν ψυχωσωματικα συμπτωματα οπως εμετους και πονοκεφαλοι, και μακροχρονια ανορεξια, διαταραχες στον υπνο, δυσκολια στην δημιουργια σχεσεων, και συχνες σκεψεις οτι υπηρχε δικη τους ανεπαρκεια για να υπαρξει το ολο συμβαν.
Συνηθως για τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται αρκετος χρονος για να επουλωθουν οι πληγες και φυσικα ενα υποστηρηκτικο περιβαλλον οπου και οπως μπορει να βρει το θυμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:49, 13-02-12:

DreamStealer πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου γιατί η ενδο - οικογενειακή βία είναι ένα φαινόμενο αρκετά πιο συχνό από όσο νομίζουμε.Πρόκειται επίσης για ένα σημαντικό κοινωνικό πρόβλημα αφού έχει να κάνει με βίαιη καταστρατήγηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων με δυσμενείς επιπτώσεις ψυχικές και σωματικές. Τα θύματα της βίας πράγματι συνήθως δεν μιλάνε. Οι κυριότεροι λόγοι για τους οποίους κάποια άτομα (κ κυρίως γυναίκες) συνεχίζουν να παραμένουν (ή κ επιστρέφουν) στην κακοποιητική σχέση είναι ψυχολογικοί λόγοι, έντονη ψυχολογική-συναισθηματική εξάρτηση από το δράστη, χαμηλή αυτοεκτίμηση, ύπαρξη παιδιών, πεποίθηση ότι ο δράστης μπορεί να αλλάξει, πεποίθηση ότι αγαπάνε το δράστη, απειλές προς το θύμα, έλλειψη στήριξης από οικογενειακό περιβάλλον κλπ.
Επίσης πάρα πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις για τον βιασμό. Συνήθως ένα άτομο δεν βιάζεται από έναν άγνωστο. Ο βιασμός στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων προέρχεται από φίλο, συγγενή ακόμα κ απλό γνωστό (όπως γράφεις αρκεί μια οπτική επαφή - ναι είναι αλήθεια ότι αρκει).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 01:56, 13-02-12:

υπαρχουν πολλοι μυθοι για το θεμα, εκτος ισως απο ατυχους ανθρωπους που αναγκαστηκαν να μαθουν.
Η εμπειρια σε οτι εχω γνωρισει ενισχυουν οσα αναφερω για την σεξουαλικη βια μεσα σε γαμο συνηθως και πιο αραια σε σχεση.

Το κειμενο το εγραψα κυριως για να φωτισω αυτες τις σκοτεινες πλευρες της ελληνικης κοινωνιας,
και κυριως για να αναδειξω οτι ακομα και σημερα υπαρχουν γυναικες που σιωπουν.
Γυναικες της διπλανης μας πορτας, που οταν κλεινει, πισω απο αυτη παιζονται πολλα δραματα.

Παρολη την προσφατη τροποποιηση του νομου (ο οποιος μεχρι προτινως δεν θεωρουσε την σεξουαλικη κακοποιηση μεσα στο γαμο οτι ειναι αδικημα)
ελαχιστα εχουν αλλαξει κυριως απο την αντιμετωπιση των οργανων του κρατους.
Θελω να ελπιζω οτι ολο αυτο ισως χρησιμευσει καπου, καποτε.
Θα σου διευκρινησω κατι που το εχω ξανακανει,
ο βιασμος μεσα στο γαμο δεν ειναι ακριβως βια αλλα κατι πιο ειδικευμενο γιατι παιρνει καποια χαρακτηριστικα,
περα απο την γνωστη σωματικη κακοποιηση η την λεκτικη βια.
Η σωματικη βια εχει μερικα χαρακτηριστικα που συναντιουνται και στον βιασμο,
ο βιασμος ομως εχει δικα του χαρακτηρστικα, εντονα ιδιαιτερα δικα του.

Ευχαριστω για το σχολιο σου.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 02:10, 13-02-12:

υπαρχει κ μια αλλη πλευρα...που εξηγει γιατι ενας κακοποιημενος ανθρωπος γενικα δεν ζηταει βοηθεια...
η βια,επιτιθεται πρωτα πρωτα στην σκεψη....με αποτελεσμα το θυμα οχι απλα να μην μπορει να συγκεντρωθει,αλλα να κομματιαζεται η μνημη του,κ να μην θυμαται ουτε καν ποιος ειναι,γινονται ολοι σκιες,αλλα κ ο ιδιος,η ανθρωπινη υποσταση και η δικη του,αλλα και των γυρω του,παυει να εχει βαρυτητα.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 02:04, 02-03-14:

60 δευτερόλεπτα είναι αρκετά για να συνειδητοποιήσουμε
πως απλές καθημερινές μας κινήσεις μπορούν
να κάνουν τεράστιο κακό στα παιδιά μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 03:15, 18-02-15:

Ξυλο δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου,το πρωτο χρονο που ξεκινησα να κανω ιδιαιτερα ειχα μια μαθητρια που την εβλεπα συνεχως μελανιασμενη και οταν την ρωτουσα πως τα παθαινε μου ελεγε οτι χτυπουσε καπου τυχαια.Μετα απο καποιο καιρο που με γνωρισε καλυτερα μου εξομολογηθηκε οτι ο πατερας της την χτυπουσε και δεν μιλαμε για απλες σφαλιαρες.Στην αρχη προσπαθησα να μιλησω με την μητερα της αλλα εκανε την ανηξερη.Καποια στιγμη αποφασισα να τον καταγγειλω,ανωνυμα φυσικα γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να μπλεξω.Ηρθαν καποιοι κοινωνικοι λειτουργοι αλλα εγινε τιποτα το σπουδαιο αλλα τουλαχιστον δεν την ξαναχτυπησε,φυσικα η ψυχολογικη βια συνεχιστηκε και σε χειροτερο βαθμο.Αυτο που ξαφνιασε περισσοτερο ειναι η σταση της μητερας που εβλεπε τον ανδρα της να κακομεταχειριζεται τοσο βαναυσα το ιδιο της το παιδι και κρατουσε ουδετερη σταση.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 08:23, 18-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από fashionista
Ξυλο δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου,το πρωτο χρονο που ξεκινησα να κανω ιδιαιτερα ειχα μια μαθητρια που την εβλεπα συνεχως μελανιασμενη και οταν την ρωτουσα πως τα παθαινε μου ελεγε οτι χτυπουσε καπου τυχαια.Μετα απο καποιο καιρο που με γνωρισε καλυτερα μου εξομολογηθηκε οτι ο πατερας της την χτυπουσε και δεν μιλαμε για απλες σφαλιαρες.Στην αρχη προσπαθησα να μιλησω με την μητερα της αλλα εκανε την ανηξερη.Καποια στιγμη αποφασισα να τον καταγγειλω,ανωνυμα φυσικα γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να μπλεξω.Ηρθαν καποιοι κοινωνικοι λειτουργοι αλλα εγινε τιποτα το σπουδαιο αλλα τουλαχιστον δεν την ξαναχτυπησε,φυσικα η ψυχολογικη βια συνεχιστηκε και σε χειροτερο βαθμο.Αυτο που ξαφνιασε περισσοτερο ειναι η σταση της μητερας που εβλεπε τον ανδρα της να κακομεταχειριζεται τοσο βαναυσα το ιδιο της το παιδι και κρατουσε ουδετερη σταση.
Θλιβερα αυτα που γραφεις
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 19:54, 18-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Θλιβερα αυτα που γραφεις
Tα δυο χρονια που της εκανα ιδιαιτερα ππερασα και εγω πολυ δυσκολα,ενιωθα πολυ χαλια ψυχολογικα καθε φορα που εκανα μαθημα,ο μονος λογος που δεν σταματησα το μαθημα ειναι οτι το η κοπελα ανοιγοταν μονο σε μενε και δεν ηθελα να την αφησω ετσι.Ευτυχως τελειωσε το σχολειο και περασε σε σχολη που ειναι σε αλλη πολη απο αυτην που μενει.
Παράθεση

ΝΙΚΗ25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΗ25
H ΝΙΚΗ25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΝΙΚΗ25 έγραψε στις 18:17, 18-07-15:

εμένα με χτυπούσε πολύ ο πατέρας μου και με έβριζε..η αλήθεια είναι ότι η μάνα μου δεν έκανε τίποτα..όταν χώρισε με χτυπούσε και αυτή κατα διαστήματα..
και όταν ένιωθε τύψεις μου έδινε χρήματα. δεν νομίζω ότι αλλάζουν οι άνθρωποι και και οι κακοποιητικοί γονείς.
το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν τους κατήγγειλα τότε.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 18:57, 18-07-15:

Ο πατερας μου δεν με εχει ακουμπησει ποτε απο οτι θυμαμαι. Η μανα μου 2-3 φορες πολυ πολυ ελαφρα. Δεν ξερω αλλα τωρα που το σκεφτομαι πιστευω οτι αν εκαναν κινηση να με ακουμπουσαν (Λεμε τωρα 1 στο δις) θα αντιδρουσα πολυ ασχημα. Μπορει να ειμαι ο πιο ησυχος ανρθωπος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις τα ξεχναω ολα. Τωρα παω 17 σε λιγο οποτε ειναι φυσιολογικο να μπορω να υπερασπιστώ τον ευατο μου. Μου φαινεται εντελως ηλιθειο να χτυπας τα ιδια σου τα παιδια οτι και να σου κανουν. Οποτε αν με χτυπησουν εχω καθε δικαιωμα να χτυπησω και εγω νομιζω. Που ειναι ακραιο βεβαια αλλα ετσι νιωθω.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:29, 18-07-15:

Εδώ έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν πρέπει να μπερδεύουμε. Άλλο πράγμα το "ξύλο" στα παιδιά και άλλο η ενδοοικογενειακή βία.
Το πρώτο αποτελεί παραδοσιακή ...παιδαγωγική μέθοδο με ιστορία χιλιετηρίδων. Μιλάμε για ανώδυνο "ξύλο" του γονιού στο μικρό παιδί όταν άλλα μέσα πειθούς έχουν εξαντληθεί. Στα μέσα του 20ου αιώνα, άρχισαν οι ψυχολόγοι και οι παιδαγωγοί να είναι αντίθετοι με κάθε είδους σωματική τιμωρία. Τα τελευταία χρόνια, οι απόψεις έχουν κάπως αλλάξει και οι ειδικοί λένε ότι δεν είναι καθόλου κακό οι γονείς να ρίχνουν που και που και καμιά "ξυλιά" στα παιδάκια τους. Οι δικοί μου δεν με έχουν χτυπήσει ποτέ, αλλά τώρα σκέπτομαι ότι ίσως σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να μου είχαν ρίξει με αγάπη μερικές στο κωλαράκι.
Η ενδοοικογενειακή βία είναι κάτι αλλιώτικο και αποκρουστικό. Δεν έχει καν "παιδαγωγικό" σκοπό, αλλά πρόκειται για τυφλή βία του "ισχυρού" στα αδύνατα μέλη της οικογένειας με κίνητρο να επιβεβαιώσει την εξουσία του και να εκτονωθεί ο ίδιος από τα προβλήματά του. Έτσι έχουμε περιπτώσεις πατεράδων και μητέρων που χτυπάνε άσκημα και για ασήμαντη αφορμή τα παιδιά τους ή ο πατέρας να δέρνει καθημερινά τη μητέρα. (Κάποιες φορές έχουν ακουστεί και περιστατικά όπου η γυναίκα δέρνει τον άντρα). Εδώ το "ξύλο" δεν είναι στοχευμένο, αλλά τυφλό, βίαιο και πολλές φορές έχει πολύ άσκημα αποτελέσματα. Υπάρχουν οικογένειες στις οποίες μια τέτοια κατάσταση είναι μόνιμη. Δεν θα ξεχάσω, από όταν πήγαινα στο γυμνάσιο, την περίπτωση μαθήτριας που ο πατέρας της την είδε να φιλιέται με αγόρι και την έφερε μετά από 2 μέρες στο σχολείο κουρεμένη εντελώς, με μαυρισμένα μάτια, σχισμένα χείλη και γεμάτη μώλωπες και γρατζουνιές στο πρόσωπο. Θεωρώ ότι όταν διαπιστώνουμε τέτοιες καταστάσεις γύρω μας, είναι καθήκον μας να τις καταγγέλλουμε. Στα "Νοσοκομεία Παίδων" είναι πάρα πολύ συχνό γονείς να πηγαίνουν εκεί παιδιά (ακόμα και μωρά) άσκημα τραυματισμένα από χτυπήματα και να λένε στους γιατρούς "έπεσε". Στις περιπτώσεις αυτές ενημερώνεται η αστυνομία και ο κοινωνικός λειτουργός.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους