Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καπνιστής με μη;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:08, 11-07-11:

Είμαι σίγουρη ότι αρκετοί από εδώ βιώνετε αυτή την κατάσταση, είτε από την πλευρά του καπνιστή που έχει σχέση με μη καπνιστή που τον ενοχλεί το τσιγάρο, είτε από την ανάποδη. Πώς το αντιμετωπίζετε; Έκοψε ο καπνιστής το κάπνισμα; Απλά το συνήθισε ο μη καπνιστής; Βρήκατε μια μέση λύση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:30, 11-07-11:

Eγώ πάντως όταν ήμουν με κάποιον που κάπνιζε τόσο λίγο ώστε να μπορεί σχεδόν να θεωρηθεί μη καπνιστής, περιόρισα δραματικά το κάπνισμα και για μια περίοδο μάλιστα δεν κάπνιζα(με) και καθόλου.
Η μαμά μου από την άλλη που είναι φανατική αντικαπνίστρια δεν μπόρεσε ποτέ να πείσει τον μπάμπα μου έστω να το μειώσει, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως άντεχε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 08:03, 11-07-11:

Δεν το αντιμετώπισα ποτέ σε μακροχρόνια σχέση μου! Η αλήθεια είναι οτι όποτε έβγαινα με κάποιον που δεν κάπνιζε μου φαινόταν κάπως περίεργο, αλλά ποτέ δεν περιόρισα την δική μου επιθυμία για κάποιον που στην τελική δεν ήξερα και καλα!! Η μόνη φορά που το έκανα και θα το ξαναέκανα όσες φορές κι αν χρειαζόταν ήταν για συμπαράσταση στο φίλο μου ο οποίος θα έκανε χειρουργείο και δεν έπρεπε ούτε πρίν αλλα ούτε μετά να καπνίζει!
Βέβαια όταν ο άλλος δεν καπνίζει, ασυναίσθητα το περιορίζεις και εσύ το τσιγάρο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enrose : 11-07-11 στις 09:12.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:02, 11-07-11:

Mετα την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Η εγγύηση δεν καλύπτει ψυχολογικές δυσαρέσκειες, και η επιστροφή οφείλετε να γίνεται σε εύλογο διάστημα

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
καπνιστή που έχει σχέση με μη καπνιστή που τον ενοχλεί το τσιγάρο, είτε από την ανάποδη.
Δηλαδή καπνιστή, που τον ενοχλεί το τσιγάρο, που έχει σχέση με μη καπνιστή που δεν τον ενοχλεί το τσιγάρο;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:37, 11-07-11:

Με ενοχλεί το κάπνισμα, αλλά τι να κάνεις όταν αγαπάς;

Εν γένει οι περισσότερες σχέσεις μου ήταν με μη-καπνιστές και κάποιες (με την πιο καθοριστική συμπεριλαμβανόμενη) με καπνιστές. Μπορώ να πω ότι χαίρομαι όταν ο άλλος κάνει προσπάθειες να το μειώσει όταν είμαι μαζί του, εκνευρίζομαι όταν βγαίνει έξω από το εστιατόριο ή διακόπτει την ταινία για να καπνίσει και τρελαίνομαι όταν ανάβει τσιγάρο στην κρεβατοκάμαρα (στο συγκεκριμένο είμαι κάθετη κι έχω κάνει πολλούς καυγάδες).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:40, 11-07-11:

εγω εδω και κανα χρονο εχω κοψει το τσιγαρο και απο τοτε δε μπορω ουτε να το μυριζω. ο φιλος μου δεν ειναι φανατικος καπνιστης, καπνιζει μονο οταν βγει και ειναι με παρεα που καπνιζει. παρολο που βλεπει οτι με ενοχλει και οτι δακρυζουν τα ματια μου απο τον καπνο δεν κανει καμια κινηση να το σβησει. -.-'

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:46, 11-07-11:

Λια, επεσες στην καταλληλη περιπτωση, συνηθως το μπλεξιμο μου ειναι με μη καπνιστες.
Προσωπικά ήμουν απο πιο νέα και εξακολουθώ να είμαι φανατική καπνίστρια. Οπως επίσης ξερω πως οταν το κοψω, θα γινει ουσιαστικά και μαχαιρί δια παντός. Οσοι μου λένε να το κόψω, έχουν απόλυτο δίκιο. Οσοι όμως προσπαθούν να μου επιβληθούν έχουν απόλυτα άδικο.

Μεγαλωνοντας, συνειδητοποιησα πως δεν ειναι υποχρεωμενος ο αλλος να εισπνεει τον καπνο μου οποτε εμενα μου ερθει, αλλά ούτε και να μου επιβάλλουν τις απόψεις τους, κι ετσι ή καπνιζω λιγοτερο (και το κανω σε ολους τους μη-καπνιστες που ειναι διπλα μου, ανεξαρτητα αν ειναι σχεση φιλικη η ερωτικη) η οταν μου ρθει απομακρυνομαι ή ρωταω ''σε πειραζει, μπορω;'' Ειναι βασικο να σεβεσαι τις επιθυμιες του αλλου αλλά κι ο αλλος τις δικές σου. Δηλαδή δε θ'ανάψω τσιγάρο σε κλειστό χώρο χωρίς να έχω ρωτήσει πρώτα. Αν θέλει καλώς, αλλιώς το κάνω κάπου έξω.
Κακά τα ψέμματα ο πιο υποβιβασμένος είναι ο καπνιστής, και κάνει κακό στην υγεία και την τσέπη του και υπομένει τις αρνήσεις, αλλά έτσι είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου. Αν ο μη καπνιστής αντιληφθεί πως ο καπνιστής έχει ανάγκη το τσιγάρο, δε θα ενδιαφερθεί κι εκείνος με τη σειρά του μόνο για την πάρτη του, αλλά θα καταννοήσει την ανάγκη του άλλου και θα το επιτρέπει κάποιες φορές.
Απαιτείται μια συμφιλίωση και δυστυχώς ο εγωισμός δε θα την αφήσει να καλλιεργηθεί.
Εχω ακούσει για ζευγάρι που χώρισε γι'αυτόν τον λόγο, όταν εμειναν μαζί.

Και σ'αυτό που ρωτας, αν εχουν νιονιο και οι δυο στο κεφαλι τους, ναι, η ενδιαμεση λυση υπαρχει, ανοχή και συμβιβασμός στο κομμάτι αυτό, σεβασμός ο ένας στα θέλω του άλλου, αλλά οφείλεται να το γνωρίζουν αυτό και οι δύο, ανοιχτόμυαλοι και πολύ αγαπημένοι. Στο τέλος μπορεί κάποιος απο τους δύο να κάνει την τελική υποχώρηση, συνήθως ο πιο δυνατός κι αυτό δε σημαίνει ο μη καπνιστής...
Μπορεί πιο δυνατός να φανεί ο καπνιστής και να το κόψει, μπορεί ο πιο δυνατός να φανεί ο μη καπνιστής και να κάνει βιώμα στη ζωή του να εισπνέει και λίγη νικοτίνη - σίγουρα κάποια ακόμα θα τον χαλούν (είτε τρωγοντας ορισμένα ανθυγιεινά, είτε εισπνέοντας το καυσαέριο, είτε πίνοντας αναψυκτικά κοκ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-07-11 στις 14:10.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:25, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Με ενοχλεί το κάπνισμα, αλλά τι να κάνεις όταν αγαπάς;
Σωστο ποιντ, αρκεί να μην το βλέπεις μόνο πως εσυ προσπαθείς, αν προσπαθεί κι ο άλλος θα έχει το δικαίωμα να πει ''μου αρέσει το τσιγάρο, αλλά τι να κάνεις οταν αγαπας;''
Τι θα εκανα εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις

εκνευρίζομαι όταν βγαίνει έξω από το εστιατόριο
Γενικότερα το τσιγαρο είναι μια απόλαυση και μια συνήθεια στην καθημερίνοτητα. Οπως δηλαδή θα πιούμε νερό μετά το φαγητό ή θα πλυνουμε το πρόσωπό μας το πρωί όταν ξυπνάμε έτσι θα κάνουμε το τσιγάρο μας μετά το φαγητό, μετά το σεξ και κατά τη διάρκεια μιας ταινίας αν είμαστε σπίτι. Στο εστιατόριο κι εγώ θα έβγαινα έξω. Θυμάμαι στην Αγγλία, έτρωγα κι έφευγα αμέσως, δεν υπηρχε λόγος για μενα κανένας να μείνω παραπάνω αφού είχα φάει και δε μου επιτρεπόταν το τσιγάρο. Μπλα μπλα και τσιγάρο πάνε μαζί. Αποδεχτείτε το για να σας αγαπάμε Αστειάκι, δε σας αγαπαμε μονο γι αυτο
Ειπαμε, μετα το φαί, τσιγάρο.

ή διακόπτει την ταινία για να καπνίσει
Στο κομμάτι ταινίας, θα μπορούσα μιαμιση ώρα να μην καπνίσω, όπως θα έκανα και στο σινεμά. Αν ενοχλούσε, δε θα διέκοπτα, αλλά αργότερα θα πηγαινα σε άλλο χώρο να καπνίσω με την ησυχία μου.

και τρελαίνομαι όταν ανάβει τσιγάρο στην κρεβατοκάμαρα
Εδώ σημαντικό. Δεν πρέπει να καπνίζουμε στο υπνοδωμάτιο διότι εισπνέουμε όλο το βράδυ. Στην προκειμένη, μετά τις αγκαλιές και τα φιλιά ενδεχομένως, να έκανα ένα σύρσιμο προς ένα άλλο χώρο του σπιτιού, να απολάμβανα το τσιγαράκι μου και να επέστρεφα δριμύτερη κι ευτυχισμένη (σεξ και τσιγάρο= μεγιστη ευτυχία)

Επίσης, αφού ''είδες'' πως έκανα αρκετές υποχωρήσεις, οφείλεις να κάνεις κι εσύ για μένα. Καφετέριες ή μπαράκια οπου απαγορεύεται το κάπνισμα, δεν τις πλησιάζουμε, αρκεί φυσικά στις άλλες να υπάρχει εξαερισμός ή να'ναι ανοιχτός χώρος. Στην περίπτωση που ποτέ περαστεί ο τότε... νόμος, θα πάρουμε άλλες αποφάσεις.
Ειμαι λογική, όχι πείτε μου, είμαι η δεν είμαι;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:25, 11-07-11:

Εγώ ρε παιδιά όταν είμαι μαζί του το κόβω σχεδόν τελείως. Δεν το αντέχει καθόλου. Χτες, μη έχοντας καπνίσει για 1 ολόκληρη εβδομάδα, κάπνισα ΈΝΑ τσιγάρο, σε άλλο δωμάτιο. Μόλις με είδε το κατάλαβε αμέσως και άρχισε να λέει πόσο απαίσια βρωμάει, ότι προτιμάω το τσιγάρο από αυτόν, ότι νοιάζεται για μένα και δεν μπορεί να με βλέπει να καταστρεφω την υγεία μου κτλ Ούτε συμβιβασμό δεν δέχεται και όταν του λέω ότι σε όλες τις σχέσεις καπνιστων με μη, κάνει κι ο μη καπνιστής μια υποχώρηση λέει ότι είναι επειδή είναι Έλληνες και στην Ελλλάδα έχουμε τεράστιο ποσοστό καπνιστών (αυτός είναι Άγγλος). Any advice?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:34, 11-07-11:

Εξηγησέ του πως καταλαβαίνεις γιατί τα λέει όλα αυτά και τον νοιάζεσαι ακόμα περισσότερο που σε προσέχει τόσο, αλλά είσαι ενήλικη και πρέπει να μπορείς να επιλέγεις ελεύθερα αυτό που θέλεις, χωρίς η επιλογή σου αυτή να σχετίζεται με το αν τον αγαπάς ή τον θες ή δεν ξέρω τι άλλο. Πες του πως νιώθεις πολύ άσχημα που τον ενοχλεί τόσο, αλλά είναι άδικο να τίθεται ζήτημα επιλογής ανάμεσα σε εκείνον ή το τσιγάρο, ειδικά όταν μιλάμε για ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Τέλος ρώτα τον αν θέλει να κάνεις πράγματα με το ζόρι ή επειδή τα θες.. λογικά θα ηρεμήσει. Αν δεν δουλέψει τίποτα, φέρτον μου για καφέ και θα στον φτιάξω εγώ (μα κι εσύ βρε κοπελιά, εδώ ίδια εθνικότητα έχεις και δεν μπορείς να συνεννοηθείς.. τώρα βρήκες να ξαναρχίσεις το κάπνισμα; )

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:40, 11-07-11:

Του τα έχω πει όλα αυτά. Λέει ότι θλίβεται πολύ να με βλέπει να το κάνω αυτό στον εαυτό μου, και ότι δεν αντέχει τη μυρωδιά με τίποτα, του φαίνεται χειρότερη από σκατά και είναι και turn-off.

Ρε μιλάμε χτες είχα καπνίσει μόνο ένα, έπλυνα μετα δόντια κ χέρια, άλλαξα ρούχα, αρωματίστηκα και πάλι το κατάλαβε αμέσως. Του μυρίζει ακόμα και μετά απο λούσιμο και ντους!!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:41, 11-07-11:

Αχ τι καλός!
(μη μου ρίξεις ban, δεν μπορώ να συνεννοηθώ )

Θεωρώ πώς αυτή τη σύγκριση την κάνει σε στυλ νάζι για να πετύχει το σκοπό του, να κόψεις δηλαδή το τσιγάρο.
Άμα λάχει, δώσε του να δοκιμάσει και αυτός.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:49, 11-07-11:

Του τα έχω πει όλα αυτά. Λέει ότι θλίβεται πολύ να με βλέπει να το κάνω αυτό στον εαυτό μου, και ότι δεν αντέχει τη μυρωδιά με τίποτα, του φαίνεται χειρότερη από σκατά και είναι και turn-off.

Ρε μιλάμε χτες είχα καπνίσει μόνο ένα, έπλυνα μετα δόντια κ χέρια, άλλαξα ρούχα, αρωματίστηκα και πάλι το κατάλαβε αμέσως. Του μυρίζει ακόμα και μετά απο λούσιμο και ντους!!!
Εντάξει, θλίβεται, ξεθλίβεται δεν είναι ο μπαμπάς σου, πες του πως είναι major turn off να συμπεριφέρεται ως τέτοιος. Δλδ αυτός δεν κάνει τίποτα που κάνει κακό στον εαυτό του; (ποτό, καφές, ηλιοθεραπεία, junk food?) Πως θα του φαινόταν να έκανες σαν μαμά του;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:58, 11-07-11:

Μα δεν είναι μόνο το ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, είναι και το ότι σιχαινεται ακόμα και την παραμικρή μυρωδιά τσιγάρου...

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 16:02, 11-07-11:

Συγγνωμη κιολας αλλα υποψιάζομαι πως προσπαθεί να στο επιβάλει. Καλο θα ηταν να του πεις πως με τον τρόπο αυτο δεν μπορει να καταφερει και πολλα!
Προσπαθησε να του εξηγησεις οτι το γουσταρεις αυτο που κανεις και εφοσον δεν τον ενοχλεις αμεσα(με το να εισπνεει τον καπνο), το προβλημα ειναι δικο σου απο δω και περα!!

Τι στο καλο, τη βιονικη μυτη εχει?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:02, 11-07-11:

Ε ναι βρε Λιάκι μου, αλλά καπνίστρια σε γνώρισε. Δεν έχει νόημα να αλλάξεις κάτι στον εαυτό σου αν δεν το θες από μόνος/η σου, είναι αφόρητα εγωιστικό εκ μέρους του να στο ζητάει και μάλιστα έμμεσα με γκρίνια και ταλαιπωρία. Στο φινάλε αν αρχίσεις κι εσύ να είσαι απόλυτη όπως εκείνος, ε, πρέπει να το διαλύσετε το μαγαζί - κακώς έκανες πίσω εξαρχής τόσο πολύ και τώρα έχει τον "αέρα" να γκρινιάζει για ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Πες του πως σου αρέσει να καπνίζεις, πως δεν σ' αρέσει να καταπιέζεσαι και πως που και που θα καπνίζεις - όπως εσύ δεν του λες τι να κάνει, έτσι δεν του επιτρέπεις να κάνει κι εκείνος το ίδιο. Δλδ τι θα γίνει; Θα τρελαθείς; Και αν διαφωνήσετε κάποια στιγμή σε κάτι πιο σοβαρό, τι θα γίνει;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:20, 11-07-11:

sorry για το οφφ, αλλα εχετε δει το επεισοδιο στο sex and the city, οπου η καρυ καπνιζει κρυφα απο τον εινταν?
http://www.youtube.com/watch?v=n9ikD...eature=related
βαλτε το μετα το 2 λεπτο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:57, 11-07-11:

(...) Ούτε συμβιβασμό δεν δέχεται και όταν του λέω ότι σε όλες τις σχέσεις καπνιστων με μη, κάνει κι ο μη καπνιστής μια υποχώρηση λέει ότι είναι επειδή είναι Έλληνες και στην Ελλλάδα έχουμε τεράστιο ποσοστό καπνιστών (αυτός είναι Άγγλος). Any advice?
Εγώ τώρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι το τσιγάρο είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου και από τη στιγμή που διαπιστώνεται τέτοια διαφορά νοοτροπίας αύριο μεθαύριο θα βγουν κι άλλα?

Και δε μιλάω για τη διαφορά Ελλήνων - Άγγλων, αλλά για το ότι απ' ό,τι φαίνεται κάποια πράγματα τα θεωρεί ζητήματα αρχής και δύσκολα θα υποχωρήσει, από την άλλη όμως, εάν και για σένα η ελευθερία του ενός τσιγάρου την εβδομάδα/ημέρα/ώρα είναι επίσης θεμελιώδες ζήτημα για να μην αισθάνεσαι καταπιεσμένη τότε μιλάς ανοιχτά (συμφωνώ με την προλαλήσασα Kajira) και οριοθετείς (πολιτισμένα πάντα) μέχρι που δέχεσαι επεμβάσεις στις προσωπικές σου επιλογές. Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να μην ενοχλείται ο άλλος από αυτές.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:57, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Εγώ τώρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι το τσιγάρο είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου και από τη στιγμή που διαπιστώνεται τέτοια διαφορά νοοτροπίας αύριο μεθαύριο θα βγουν κι άλλα?

Και δε μιλάω για τη διαφορά Ελλήνων - Άγγλων, αλλά για το ότι απ' ό,τι φαίνεται κάποια πράγματα τα θεωρεί ζητήματα αρχής και δύσκολα θα υποχωρήσει, από την άλλη όμως, εάν και για σένα η ελευθερία του ενός τσιγάρου την εβδομάδα/ημέρα/ώρα είναι επίσης θεμελιώδες ζήτημα για να μην αισθάνεσαι καταπιεσμένη τότε μιλάς ανοιχτά (συμφωνώ με την προλαλήσασα Kajira) και οριοθετείς (πολιτισμένα πάντα) μέχρι που δέχεσαι επεμβάσεις στις προσωπικές σου επιλογές. Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να μην ενοχλείται ο άλλος από αυτές.
Μπα, μέχρι στιγμής κοντεύουμε χρόνο και όλα είναι σούπερ, δεν είναι καθόλου η κορυφή του παγόβουνου.

Πάντως το συζητήσαμε και πάλι και είπε ότι αν είναι τόσο σημαντικό για μένα, θα προσπαθήσει να συμβιβαστεί. Έλα όμως που εγώ πάλι δεν νιώθω άνετα να καπνίσω, αφού ξέρω πόσο τον πειράζει, ακόμη κι αν "με αφήνει"

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:43, 11-07-11:

Οι παρακάτω συνειρμοί γράφτηκαν με μουσικό background αυτό

Τι ακριβώς ψάχνουμε τώρα; Μια γενική γραμμή για το αν το κόβουμε το τσιγάρο για την σχέση ή μήπως δεν είμαστε έτοιμοι να κάνουμε την θυσία και περιμένουμε η "κοινωνία" να μας δώσει το κατάλληλο boost για αυτή την καθωσπρέπει απόφαση; Τι εννοώ, μα φυσικά την ελεύθερη βούληση.

Πάμε μια μια μικρή ανακεφαλαίωση, φυσικά μια υγιή σχέση (οποιαδήποτε μορφής, εμάς εδώ βέβαια μας ενδιαφέρει η ερωτική-συντροφική) θα μας αλλάξει. Είτε ασυνείδητα, είτε με επίγνωση. Στο πρώτο αναφέρομαι στις αλλαγές που θα προκαλούσε έτσι και αλλιώς ο χρόνος στα μεμονωμένα μέλη, απλά τώρα λόγο της επιθυμίας του να ενώσουν τις ζωές τους, αυτή η επιρροή που θα είχαν ούτως αλλιώς ο καθένας ξεχωριστά, τώρα θα τους επηρεάσει μαζί. Αν και βαθιά "καπιταλιστής", αναγνωρίζω ότι στις διαπροσωπικές σχέσεις υπάρχει μια μυστήρια μίξη κομμουνισμού, αναρχίας και χάους. Θέλω να πω ότι οι αλλαγές που περνά ένα άτομα δεν μεταφέρονται στην σχέση με ορθολογικά κριτήρια. Η δεύτερη περίπτωση, είναι για εμένα αυτό που αποκαλώ παιχνίδι εραστών. Αν οι ερωτευμένοι δεν μπορούν να παίξουν όπως ακριβώς π.χ. παίζει μπάλα μια παρέα από 10χρόνα, δεν είναι υγιής. Αναφέρομαι φυσικά όταν το ένστικτο (στο εξής διαίσθηση) ξεπερνά το νου. Αν το νου τον παρομοιάσουμε με ένα μοτερ που περιστρέφει έναν έλικα, επειδή δεν μπορούμε να σταματήσουμε εύκολα τον έλικα (ίσως μόνο προσωρινά) χωρίς να κλείσουμε το μοτέρ, η διαίσθηση θα βρίσκεται σε εκείνο τον επίπεδο που ούτε ο αέρας ούτε ο ήχος του νου δεν θα παρεμβαίνουν στην διαίσθηση.

(αλλάζω μουσικό background)

Οι αλλαγές, άρα και οι θυσίες, θα γίνουν με αυθόρμητο τρόπο σε οποιαδήποτε περίπτωση. Ναι μεν το άτομο, ανάλογα με το επίπεδο διαύγειας, μπορεί να γνωρίζει ότι βρίσκεται σε φάση αλλαγών ακόμη και από την ίδια στιγμή που ξεκινήσουν οι αλλαγές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι με αυθόρμητο τρόπο. Ένα προσωπικό παράδειγμα που μάλιστα είναι και απόλυτα σχετικό με το κάπνισμα: Όταν η προσωπική μου τροχιά ήταν έτοιμη να συγκρουστεί με την τροχιά μιας σημαντικής, για εμένα, κοπέλας (προφανώς μη καπνίστριας), τότε εντελώς αυθόρμητα έκοψα το τσιγάρο, χωρίς μάλιστα το παραμικρό πόνο ή δυσαρέσκεια. Ήξερα τι έκανα σχεδόν από την πρώτη μέρα. Όμως δεν ήταν κάποια απόφαση, ο νους μου απλά παρατηρούσε εμένα να κόβω το τσιγάρο. Δεν συμμετείχε στην όλη την διαδικασία. Μάλιστα, επειδή μετά από 12 μήνες ξανά άρχισα το κάπνισμα, ο νους μου κάποια στιγμή αποφάσισε να κόψω το τσιγάρο και μιμήθηκε και τυποποίησε εκείνη την διαδικασία. Το πλάνο του νου πρέπει να ήταν τελειότερο από εκείνο της διαίσθησης. Η παραμικρή κίνηση ήταν πλήρως και τέλεια τεκμηριωμένη. Όχι μόνο απέτυχε, αλλά χρέωσα και την τότε σχέση με τούτη την θυσία. Καταστροφή στο τετράγωνο

Ο αρχετυπικός συμβολισμός της διαίσθησης δεν είναι διόλου τυχαίος (αναφέρομαι στο τρίτο μάτι/άντζα τσάκρα). Ο νους μπορεί να προσομοιώσει πολλές λειτουργίες, ακόμη και συναισθήματα. Αυτό έχει αναπαραχθεί ακόμη σε επιστημονικούς χώρους και μάλιστα με απολαυστικά πειράματα. Αφού κατάφεραν να κατανοήσουν τι ακριβώς γίνεται κατά την διάρκεια της σεξουαλικής συναίρεσης ενός ποντικού, εντόπισαν την διαδρομή και τα σημεία που περνά ηλεκτρικό φορτίο κατά την εκσπερμάτωση. Έτσι λοιπόν στην διαδρομή και τα σημεία αυτά συνδέσαν ηλεκτρόδια που αν πατιόνταν το αντίστοιχο κουμπί, έδιναν το συγκεκριμένο ηλεκτρικό φορτίο. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο ποντικός πάταγε το κουμπί για παραπάνω από 24ώρες συνεχόμενα! Περισσότερες από 3000 φορές το λεπτό ... σταμάτησε μόλις πέθανε από εξάντληση.

Πιστεύω ότι και ο νους μπορεί να προσομοιώσει ανάλογες εμπειρίες. Είναι ευφυής ο άτιμος και έχει την πλεονεκτική θέση όταν λειτουργεί το συναίσθημα αυτός να παρατηρεί, ο νους δεν κουράζεται πότε. Ακόμη και στον ύπνο μας λειτουργεί. Έτσι λοιπόν, μπορούμε να πείσουμε με εκπληκτική πειθώ το σώμα μας να κάνει μια θυσία. Ακόμη και αν τα καταφέρουμε, φοβάμαι ότι αυτή την θυσία όχι μόνο θα την χρεώσουμε κάπου αλλά παράλληλα θα περιμένουμε αντάλλαγμα ακόμη και η κοινωνία ήταν με το μέρος μας.

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 20:17, 11-07-11:

Νομίζω ότι έχει να κάνει με την κουλτούρα του νέου. Έχει γαλουχηθεί με το να πιστεύει πως πρόκειται για μία νοσηρή συνήθεια. Πρέπει να μπορέσει να δει ότι αυτό που ο ίδιος θεωρεί "απαράδεκτο" , καλώς ή κακώς, δεν εμπίπτει στις γνήσια απαράδεκτες συμπεριφορές -ειδικά αφού η κοπέλα του προσέχει να μην τον ενοχλεί. Άλλα πράγματα είναι τα σοβαρά ελαττώματα. Αν σε αφήσει ελεύθερη, ίσως , σιγά-σιγά, επηρεαστείς από το δικό του καλό παράδειγμα και το κόψεις. Κάτι θα κάνουν και εκείνοι λάθος , ως λαός, δεν μπορεί να είναι άμεμπτοι. Που χου, έχουν βασίλισσα, την υπολήπτονται και την πληρώνουν,- που πήρε στο λαιμό της την Νταϊάνα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ;;;
Καλή τύχη..

Αν οι ερωτευμένοι δεν μπορούν να παίξουν όπως ακριβώς π.χ. παίζει μπάλα μια παρέα από 10χρόνα, δεν είναι υγιής
Αυτό μου άρεσε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:17, 11-07-11:

(...)

Πάντως το συζητήσαμε και πάλι και είπε ότι αν είναι τόσο σημαντικό για μένα, θα προσπαθήσει να συμβιβαστεί. Έλα όμως που εγώ πάλι δεν νιώθω άνετα να καπνίσω, αφού ξέρω πόσο τον πειράζει, ακόμη κι αν "με αφήνει"

Μήπως τελικά δεν είσαι και τόσο "καπνίστρια" και ήρθε η ευκαιρία να το κόψεις? (Αν φτάνεις 1 εβδομάδα χωρίς τσιγάρο και δεν σου λείπει, δηλ. δεν δένονται τα δάχτυλα σου κόμπο αναρωτώμενα τί λείπει από ανάμεσα τους μήπως δεν το χρειάζεσαι τελικά και δεν είναι και τόσο εξάρτηση αλλά μια απόφαση?)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:52, 11-07-11:

Προφανώς και σου άρεσε, σε όλους αρέσει. Φυσικά δεν εννοώ συγκεκριμένα την μπάλα, αλλά γενικά το παιχνίδι. Να εμένα, το παιχνίδι της παιδικής & εφηβικής μου ηλικίας ήταν η ποδηλασία, η μπάλα δεν μου άρεσε. Ο άνθρωπος καθώς μεγαλώνει, δεν σταματάει το παιχνίδι. Αν και πλέον δεν είμαι σίγουρος αν ο άνθρωπος "μεγαλώνει" ή αν τα παιχνίδια του "μεγαλώνουν". Και φυσικά και ο έρωτας είναι ένα παιχνίδι, είναι στην φύση του ανθρώπου να το βλέπει ως ένα παιχνίδι. Αλλιώς θα είχε μετατραπεί και αυτό σε εμπορική συναλλαγή. Οι εμπορικές συναλλαγές είναι πιο καθησυχαστικές και αυτό είναι ένα καλό δελεαστικό κίνητρο μιας τέτοιας συμφωνίας. Παραδέχομαι ότι αν μια γυναίκα μου έρχονταν μου έλεγε, θα σου δίνω 5000€ το μήνα για να καλύπτεις τις ανάγκες συντροφικότητας, σεξουαλικότητας και συνοδού ίσως να μην το απέρριπτα στο πρώτο sec (αλλά στο τρίτο-τετάρτο). Ειδικότερα δε αν μπορούσα να επιβάλω κάποιους όρους (για παράδειγμα ότι μια φορά το τρίμηνο θα μπορώ να λείψω μέχρι και μια εβδομάδα και φυσικά αν την ενημερώσω μέχρι και ένα μήνα πιο πριν, η συμφωνία διακόπτετε) και φυσικά θα δεχόμουν όρους της (όπως για παράδειγμα την ενδυμασία όταν θα με χρειάζεται να την συνοδεύσω κάπου και για να μην βγαίνουμε πολύ εκτός, όρους για το τσιγάρο). Ναι το παραδέχομαι ότι ακούγεται πολύ αρρωστημένο μόνο και μόνο ότι θα το σκεφτόμουν για 1-2 sec. Από την άλλη, στις μέρες μας, υπάρχουν άνθρωποι (γυναίκες και άνδρες) που ασκούν το επάγγελμα του/της escort και στον τιμοκατάλογο συμπεριλαμβάνουν τιμές για ημέρα, εβδομάδα και μήνα... μάλιστα πολλοί δέχονται πελάτες από όλο το κόσμο, αρκεί να πληρώσουν τα αεροπορικά εισιτήρια.
Θέλω να πω ότι από την στιγμή που υπάρχουν πρόθυμοι πωλητές και ταυτόχρονα αγοραστές τέτοιων υπηρεσιών προφανώς και μια τέτοια συναλλαγή για κάποιους ανθρώπους προσφέρει ευτυχία και ικανοποίηση. Και στην τελική δεν είναι η μοναδική ανάγκη του ενστίκτου που καμιά φορά καλύπτετε με "συμφωνίες" και "συναλλαγές", αναφέρομαι πχ στο θέμα φιλίας (ψυχολόγος) ή στο θέμα οικογένεια (υιοθετήσεις).

Προφανώς όμως από την στιγμή που τέτοια συναλλαγή είναι όχι μόνο κοινωνικά μη αποδεκτή αλλά και κατακριτέα, νομίζω ότι επιβεβαιώνει ότι στην φύση του ανθρώπου είναι ο έρωτας να είναι παιχνίδι. Και νομίζω ότι από την πλευρά των γυναικών είναι το μοναδικό (ή έστω το κυριότερο) λάθος για τον διχασμό των δυο φυλών. Αυτό που εννοώ είναι ότι υπάρχει το κλισέ ότι οι άνδρες δεν θέλουν την δέσμευση και ότι οι γυναίκες θέλουν. Δεν είναι έτσι τα πράγματα, έχεις δει πολλούς άντρες να αλλάζουν τις παρέες τους σαν τα πουκάμισα; Εδώ έχουμε και το "φίλος από το στρατό", την πιο σιχαμένη περίοδο ενός άνδρα. Για να το κάνω πιο λιανά θα χρησιμοποιήσω αναλογικά την εμπειρία και την ανάγκη για ποδηλασία (η όποια μεγάλωσε και έγινε όνειρο να αγοράσω μηχανή ), μπορεί με ένα/μια συμμαθητή/συμμαθήτρια εντός του σχολείου να έμοιαζε ότι τα "πηγαίναμε καλά" αλλά παράλληλα να είχαμε διαφορετικά θέλω. Για ένα fan του ποδηλάτου είναι τεράστια διαφορά η εμπειρία της "διαδρομής" εντός πόλης και της εμπειρίας εκτός πόλης (ειδικότερα δε αν κάνεις ζει σε χώρες της δύσης). Αν γίνουν οι απαραίτητες μαθηματικές πράξεις, αυτό που προκύπτει είναι ότι η φαινομενική απροθυμία για "δέσμευση" έχει να κάνει με το ότι ναι μεν με αυτό που βλέπουμε στην εκάστοτε κοπέλα μας κάνει πρόθυμους να δοκιμάσουμε την εμπειρία της συντροφικότητας, άλλα θέλουμε να δούμε πως θα λειτουργήσει και στην πράξη. Δεν είναι θέμα έλλειψης σεβασμού, ούτε ότι έχουμε την εντύπωση ότι είμαστε ο "γαμιάς της γειτονιάς" και νομίζω λίγο πολύ για όλους τους άνδρες θα ήταν δυσάρεστη εμπειρία κάθε φορά να ξυπνήσουν με διαφορετική γυναίκα. Σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω γιατί προτιμάτε εξαρχής να ακουστούν υποσχέσεις για οποιαδήποτε μορφή δέσμευσης, προσωπικά δε αμφιβάλλω ότι έχετε σοβαρούς λόγους αλλά δυστυχώς μας είναι εντελώς άγνωστοι.

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Έχει γαλουχηθεί με το να πιστεύει πως πρόκειται για μία νοσηρή συνήθεια.
Ναι όμως παράλληλα το γνώριζε, υποθέτω. Για ποίο λόγο να πιστεύει ότι όχι μόνο δεν θα συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα αλλά και ότι αν συμβαίνουν θα έχει το δικαίωμα να κάνει τόσο "σαματά";

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 22:07, 11-07-11:

Ναι όμως παράλληλα το γνώριζε, υποθέτω. Για ποίο λόγο να πιστεύει ότι όχι μόνο δεν θα συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα αλλά και ότι αν συμβαίνουν θα έχει το δικαίωμα να κάνει τόσο "σαματά";
Ωχ, μωρέ Παναγιώτη , στις σχέσεις μέσα δεν υπάρχουν κανόνες που ακολουθούνται ευλαβικά από όλους. Τι να σου πω, μπορεί να είναι μικρός και να νομίζει πως θα φτιάξει τον κόσμο. Ίσως αυτός να είναι ένας ίδιος τρόπος, του ζευγαριού εννοώ, να κάνει παιχνίδια και ναζάκια. Αν με ρωτούσες προσωπικά, θα σου έλεγα, παρ'όλο που δεν καπνίζω και ενοχλούμαι με την αγένεια των καπνιστών εκείνων που καπνίζουν χωρίς να τους νοιάζει αν ενοχλούν τους γύρω τους, πως δε θα στεκόμουν σε μια τέτοια συνήθεια. Αξιολογώ ως σοβαρότερα κάποια άλλα ελαττώματα. Πιστεύω στην καλή πρόθεση του άλλου, μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Για αυτό έγραψα όσα έγραψα πιο πάνω.
Αντικειμενικά αυτό που υποστηρίζει το παλικάρι είναι σωστό, το σχετικό με τη νοσηρότητα του τσιγάρου εννοώ. Το κακό στην δική του περίπτωση είναι ότι προσπαθεί να επιβαλει τη δική του θέση, αν κατάλαβα καλά. Σε αυτή την περίπτωση, τι θα μπορούσε να κάνει κα΄ποιος πέρα από το να τον κάνει να καταλάβει πως εδώ λαθεύει; Πως αφού τα έφτιαξε με Ελληνίδα θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται λίγο όπως οι μεσογειακοί τύποι, σωστά; Αυτό θέλει δουλειά.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:48, 12-07-11:

Για μένα δύο τινά συμβαίνουν :

1) Η κατά βάθος θές να το κόψεις, θα βάλω ενα συν στην παραπανω αποψη της dreamrevenge, αλλά για κάποιον λόγο δυσκολεύεσαι να πάρεις την απόφαση να μην κάνεις ούτε τζούρα, γι'αυτό σε προβληματίζει. Διότι υποθέτω πως αν ήταν σημαντικη συνήθεια σου, δε θ'άκουγες κουβέντα να το κόψεις, υποθέτω θα το'χες εξάρχής ξεκαθαρίσει. Αν δεν το κανες εξ'αρχης αναρωτησου γιατι δεν το εκανες
2) Η είσαι τόσο ερωτευμένη που δε θέλεις να του χαλάς χατήρι, όμως κάποια στιγμή αυτό κουραζει, αν πραγματικά θελεις να καπνίζεις (συμβιβαστικά πάντα, λιγο πιο περα). Κι αν αυτός είναι τόσο κάθετος σε άλλα θέματα όπως αυτό κι εσυ διαφωνείς, δεν ξερω κατα πόσο θα κρατάς τον θυμό σου, ενδεχομένως την ανησυχία σου για το πως να τον αντιμετωπίσεις

Θεωρω πως πρεπει να του κανεις σταρατη κουβεντα. Διότι προς το παρόν απ'ο,τι καταλαβαίνω είστε ακόμα στη φάση της υποχώρησης. Το ζήτημα είναι να φτάσουμε στο επίπεδο καταννόησης: Αν κι εφοσον θες να καπνιζεις (σκεψου το καλα αυτο πριν κανεις και πεις ο,τιδηποτε)
1. ξεκαθαρισε πως ειναι επιλογη σου, τις κακες σχεσεις σου με την πιεση και τις καλες σου με τον συμβιβασμο
2. Kανε ενα σκαναρισμα αν ειναι γενικα ετσι σε καποια θεματα. Υποθετω αργα ή γρηγορα θα αντιληφθεις αν ειναι περισσότερο συγκαταβατικος ή περισσότερο απολυταρχικος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 12-07-11 στις 02:07.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:54, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Μήπως τελικά δεν είσαι και τόσο "καπνίστρια" και ήρθε η ευκαιρία να το κόψεις? (Αν φτάνεις 1 εβδομάδα χωρίς τσιγάρο και δεν σου λείπει, δηλ. δεν δένονται τα δάχτυλα σου κόμπο αναρωτώμενα τί λείπει από ανάμεσα τους μήπως δεν το χρειάζεσαι τελικά και δεν είναι και τόσο εξάρτηση αλλά μια απόφαση?)

Όντως, δεν νομίζω ότι είναι τόσο εξάρτηση όσο βλέπω άλλους καπνιστές να εξαρτώνται από αυτό. Μου λείπει περίπου 3-4 φορές τη μέρα, όχι συνέχεια, οπότε το κόβω προσωρινά σχετικά εύκολα. Αν όμως έχω την άνεση να καπνίσω όσο θέλω (πχ όταν είμαι μόνη μου), μπορεί να κάνω και ένα πακέτο. Γενικά το βλέπω λίγο σαν ένα φαγητό που λατρεύω: Μου λείπει, είναι μεγάλη απόλαυση όταν το έχω, αλλά δεν θα πέσω και του θανατά όταν δεν το έχω.

Παράθεση

Karkabilios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Karkabilios
Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Karkabilios έγραψε στις 12:28, 12-07-11:

κόφτε το ρε παιδιά το κολοτσιγάρο.Δεν κάνει πουθενά καλό μην βρεθήτε καμιά μέρα με κάνα καρκίνο και καταριέστε την ώρα και την στιγμή που το αρχίσατε.Αφού να φανταστείτε ακόμα και αν σήμερα κάποιος το κόψει για 20 χρόνια έχει κίνδυνο σαν να καπνίζει μέχρι να καθαρίσουν τα πνευμόνια απο νικοτίνες και τα άλλα σκατά που έχει.Γι'αυτο κάθε χρόνο θέλει check up.

Παράθεση

ets32kate (Katerina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ets32kate
H Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ets32kate έγραψε στις 18:54, 20-09-11:

Δεν καπνιζω και ουτε σκοπευω να το αρχισω ποτε, εφοσον ειμαι πληρως ενημερωμενη για τις κακεσ συνεποιες.
Ευχαριστω, αλλα δε θελω να αποκτησω καρκινο!!
Το καπνισμα με ενοχλει αφανταστα κι οταν καποιος καπνιζει που τη δινει στα νευρα, γιατι πρεπει να κουκουλονωμαι μεσα στα ρουχα μου, επειδη ο καπνος με πειραζει και γενικοτερα δεν ειναι καλος, δεν πρεπει να τον εισπνεουμε.
Αντε ρε παιδια, κοψτε το τσιγαρο και ο κοσμος θα γινει καλυτερος!!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:17, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από ets32kate
Δεν καπνιζω και ουτε σκοπευω να το αρχισω ποτε, εφοσον ειμαι πληρως ενημερωμενη για τις κακεσ συνεποιες.
Ευχαριστω, αλλα δε θελω να αποκτησω καρκινο!!
Το καπνισμα με ενοχλει αφανταστα κι οταν καποιος καπνιζει που τη δινει στα νευρα, γιατι πρεπει να κουκουλονωμαι μεσα στα ρουχα μου, επειδη ο καπνος με πειραζει και γενικοτερα δεν ειναι καλος, δεν πρεπει να τον εισπνεουμε.
Αντε ρε παιδια, κοψτε το τσιγαρο και ο κοσμος θα γινει καλυτερος!!!
Σιγά να μη φταίει το τσιγάρο για το γεγονός ότι ο κόσμος δεν είναι καλός.
Plus δεν ευθύνεται αποκλειστικά για τον καρκίνο.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 19:56, 20-09-11:

Τα πραγματα ειναι απλα οταν καποιος μη καπνιστης εχει προβλημα με τον καπνο, ο καπνιστης απλα φυσαει ψηλα τον καπνο ή καθεται μια θεση παραδιπλα. So what so nothing.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:22, 20-09-11:

παιδια εμενα με ενοχλει παρα πολυ ο καπνος του τσιγαρου και οχι μονο γιατι δεν μου αρεσει αλλα μου προκαλει ενα βηχα :S η αληθεια ειναι πως επιδιωκω και θα επιδιωκω να μην κανω σχεση με κοπελα που καπνιζει και μεχρι τωρα οποια εχω δει με τσιγαρο κατευθειαν απομακρυνθηκα( για ερωτικα μιλαω δεν θα απομακρυνθω και απο φιλη που καπνιζει ειπαμε ) ξερω πως ειμαι περιεργος αλλα τι να κανουμε..και δεν χρειαζομαι παλι επιθεση απο τους ιδιους..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:41, 22-09-11:

Θυμάμαι ότι όταν δεν κάπνιζα και ήμουν με καπνιστή δεν ήταν και ό,τι πιο ευχάριστο. Δεν φυσούσε και τον καπνό στην μούρη μου, αλλά το μύριζα στα μαλλιά του, στο δέρμα, στα ρούχα :S. Φυσικά και δίνει και μια απαίσια γεύση στο στόμα. Όταν πάλι ήμουν καπνίστρια με μη καπνιστή δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα κάτι περίεργο μιας και το είχε πρόσφατα κόψει το σιγαρέτο ο άλλος.

Υ.Γ. 6 μέρες χωρίς τσιγάρο και προχωρώωω

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 00:35, 30-09-11:

Προσωπικα θεωρω οτι δεν επηρεαζεται μια σχεση απο το αν ο ενας απ΄τους 2 καπνιζει και ο αλλος οχι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη νικος ρεθυμνο : 30-09-11 στις 00:39. Αιτία: Παρανοηση τιτλου μετα απο το σημερινο στραπατσο...
Παράθεση

Anhur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anhur
Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Anhur Ξέρεις τι είναι να είσαι καψούρης; έγραψε στις 06:25, 01-10-11:

Εγώ σαν καπνιστής δεν είχα ποτέ πρόβλημα από την μεριά της κοπέλας τις λίγες φορές που έτυχε να είμαι με μη καπνίστρια. Και όταν δεν ήμουν καπνιστής, για πάρτι της έγινα...

Παράθεση

peter510

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peter510
Ο peter510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O peter510 έγραψε στις 10:45, 30-10-11:

Εάν υπάρχει αγάπη και σεβασμός και από τους δυο το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι πρόβλημα μπορεί να λυθεί . Τα είχα με καπνίστρια και το είχαμε λύση το συγκεκριμένο πρόβλημα μια χαρά.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 11:56, 30-10-11:

Εμείς ευτυχώς δεν καπνίζουμε και οι δύο. Αλλά έχω ακούσει πολλές φορές να λένε πχ "Και ήρθε ο Κώστας να με φιλήσει και βρωμοκοπούσε τσιγαρίλα. Αηδία!"

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 05:01, 17-11-11:

Δεν ξέρω τι λέτε...πάντως το χειρότερο είναι να ανάβει η άλλη τσιγάρο μετά το σεξ...Σαν να σου λέει φίλε...το τσιγάρο είναι πιο απολαυστικό...

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 20:07, 17-11-11:

πρεπει να σεβαστεις λιγο το οτι οταν ειστε μαζι θα πρεπε να καπνισεις λιγοτερο! οταν συναντιεστε δλδ μειωσε στο μισο τα τσιγαρα σου! στο λεω εγω που τι κανω

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 20:34, 17-11-11:

ειμαι εξαιρετικα περιστασιακη καπνιστρια (εκανα πρωτη φορα τσιγαρο περσι και συνολο εχω κανει 25 τσιγαρα ever).
γενικα κανω μονο οταν βγαινω με συγκεκριμενη παρεα μαζι με τη μπυρα ή τον καφε, ποτε αλλοτε γιατι μου αρεσει η γευση αλλα με ενοχλει παρα πολυ ο καπνος, η μυρωδια πανω μου οταν ειμαι πχ σε χωρο καπνιζοντων κλπ. ευτυχως μεχρι τωρα οι σχεσεις μου ηταν μη- ή πρωην καπνιστες και δεν ειχαμε προβλημα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους