Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του
31
28,70%
Μόνο αν μιλάμε και προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)
34
31,48%
Μόνο αν έχουμε γνωριστεί και από κοντά, έστω μια φορά
16
14,81%
Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά
19
17,59%
Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά
0
0%
Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά
2
1,85%
Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί
2
1,85%
Δεν ξέρω, είμαι καινούριος στο internet
4
3,70%

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 09:01, 31-03-06:

Έχω μια μεγάλη απορία και θα ήθελα να μου τη λύσει κάποιος-α ή πραγματικά να μου πει πώς σκέφτεται. Λέμε γενικότερα ότι δεν υπάρχουν φιλίες ότι οι άνθρωποι είναι έτσι είναι αλλιώς και ξαφνικά κατα την επίσκεψή μου σε διάφορα forum βλέπω ένα τόσο "ξαφνικό" ενδιαφέρον για όλους που ειλικρινά με πιάνει... τι να πω δηλ. Ξαφνικά όλοι χαίρονται με τη χαρά μου και όλοι λυπούνται όταν κάτι πάει στραβά στη ζωή μου (δεν μιλάω για μένα, γενικά μιλάω). Και ρωτάω, εκτός από τους ανθρώπους που έχετε γνωρίσει και με την πάροδο του χρόνου (έχετε γνωριστεί, έχετε βγει, έχετε αλληλογραφίσει κτλ) πιστεύετε πραγματικά ότι όλο αυτό είναι αληθινό ; Ότι αύριο αν κάτι σου συμβεί και πάρεις πχ το χαμστεράκι ένα τηλέφωνο, ότι αυτό θα είναι δίπλα σου ;;;
Ήθελα να ξερα πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά αισθάνονται μόνοι, έχουν ανάγκη πραγματικά να κάνουν φιλίες, είναι πραγματικά καλοπροαίρετοι και πόσοι όταν επιλέγουν το log out δεν έχουν ξεχάσει ήδη τα πάντα..

**Είναι θέμα προς συζήτηση και θα ήθελα πραγματικά ο καθε ένας να πει αν πραγματικά ενδιαφέρεται ουσιαστικά για κάποιον-α και δεν είναι δήθεν όλο αυτό.

**Φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτή/ός που αδιαφορώ για όλους εδώ ή κάπου αλλού. Αλλά για τους περισσότερους αδιαφορώ, το θεωρώ αν μη τι άλλο γελοίο να προσποιούμαι κάτι που ο άλλος στην ουσία δεν έχει ανάγκη.

Γενικά Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μέσω Internet ή chat?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 26-07-07 στις 01:02. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:08, 31-03-06:

Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ... για τον ψυχικό του κόσμο ... Αυτά μπορεί να στα δώσει κάποιος μέσα από το internet

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:40, 31-03-06:

Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Είναι άτομα στο net που μιλάω μαζί τους, έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον και συζητάμε όπως θα έκαναν και οποιοιδήποτε φίλοι irl.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:42, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:08, 31-03-06:

Και βεβαια μπορει να υπαρξει! Αλλωστε ο καλυτερος μου φιλος ειναι φιλος που μιλαμε απο το νετ (και ελπιζω καπια μερα να γνωριστουεμ και στην πραγματικοτιτα) και πραγματικα με αυτον αισθανομαι πολυ ωραια οταν μιλαω μαζι του, και ειναι και ο μονος ανθρωπος που του λεω τα παντα. Οι φιλοι που εχω απο το σχολειο ειναι μεν καλοι φιλο αλλα αμα τους συγκρινω με αυτον δεν πιανουν μια

Αρχική Δημοσίευση από Εxposed_bone
εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ...

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:16, 31-03-06:

Και σε εμενα μου συμβαινει (πλεον ) τους καλλιτερους φίλους του έχω στο internet ... Αυτο πιστεύω είναι λογικό μιας και στο internet έχεις περίσσοτερες πιθανότητες να βρεις κάποιον με περισσότερα κοινά ... Αλλά το βρίσκεις και σε κανονικές συνθήκες ... π.χ. ενας έφηβος στο σχολείο από την κουράσει μπορεί να συμπεριφέρεται τελείως διαφορετίκα από ότι στην κανονική ζωή

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 22:09, 31-03-06:

Συμφωνώ μέχρι ένα βαθμό όμως, γιατί πιστεύω ότι οι φιλίες (τουλάχιστον αυτές που αντέχουν στον χρόνο) χτίζονται μέσα από κοινές εμπειρίες και βιώματα...."μοιράσματα" της ζωής...
Γενικά πιστεύω στην "αύρα" των ανθρώπων κάτι που μόνο δια ζώσης μπορείς να το αντιληφθείς.
Σίγουρα στο Ιnternet μπορείς να βρείς μια "αδελφή ψυχή" που πραγματικά να νοιώθεις ότι για σένα είναι ο ιδανικός άνθρωπος για φίλος .......όμως πιστεύω πως η φυσική επαφή είναι αυτή που ολοκληρώνει την εικόνα μέσα μας για τους άλλους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:33, 31-03-06:

Σωστα και αυτα που λες, αλλα αναλογα με τον καθε ανθρωπο. Εγω ,πχ, ειμαι ενας ανθρωπος που, δεν ξερω πως να το πω, ειμαι κατι σαν μοναχικος (απο επιλογη) και καπως αποκοινονονικοποιημενος καθως στους ανθρωπους τριγιρω μου δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, καταφερνω να επικεινωνισω με ελαχιστους ανθρωπους στην πραγματικη μου ζωη. Ετσι οι φιλοι της πραγματικης ζωης δεν καταφερνουν να ειναι πραμγατικοι φιλοι μου, και ας εχουμε κοινα βιωματα, κιας περναμε τοσες ωρες μαζι καθημερικα στο σχολειο, και ας κανουμε τρελες πλακες και ας τσακωνομαστε και μετα απο λιγο να μην το θυμωμαστε καν, Με ανθρωπους που εποικινωνω απο το νετ αιστανομαι οτι βρησκομαι πιο κοντα.Και ας υπαρχει αποσταση αρκετων χλμ.
Βασικα ζω μια ζωη που μαλλον δεν μπορει να την καταλαβει καπιος αν δεν ζει (η εχει ζηση μια παρομια φαση) και ετσι λογο αυτης της ζωης, της ηλικιας μου, των γουστων μου αλλα και ισως του χαρακτιρα μου ειναι μαθηματικος αδινατων να εχω πραγματικους φιλους. Ισως απλος να ειναι μια φαση που περναω σαν εφηβος, ισως να εχω ψυχωλογικα προβληματα που δεν εχει αντιλειυθει κανεις () η οτιδιποτε δεν μου εχει περασει απο το μυαλο, ευτιχος η δυστιχος δεν ειμαι ο Φροΰντ η ο Γιουνγκ.
Τωρα μην το παρααναπτιξουμε το θεμα, ειδη ειμαι αρκετα off-topic
Εν κατακλειδη, για καπιους ανθρωπους για διαφορους λογους ειναι αδινατων να εχουν πραγματικες φιλιες με καπιων χειροπιαστο φιλο καθως δεν αρκουν οι σχεσης που μπορει να εχει με αυτον.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 22:58, 31-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Σωστα και αυτα που λες, αλλα αναλογα με τον καθε ανθρωπο. Εγω ,πχ, ειμαι ενας ανθρωπος που, δεν ξερω πως να το πω, ειμαι κατι σαν μοναχικος (απο επιλογη) και καπως αποκοινονονικοποιημενος καθως στους ανθρωπους τριγιρω μου δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει, καταφερνω να επικεινωνισω με ελαχιστους ανθρωπους στην πραγματικη μου ζωη. Ετσι οι φιλοι της πραγματικης ζωης δεν καταφερνουν να ειναι πραμγατικοι φιλοι μου, και ας εχουμε κοινα βιωματα, κιας περναμε τοσες ωρες μαζι καθημερικα στο σχολειο, και ας κανουμε τρελες πλακες και ας τσακωνομαστε και μετα απο λιγο να μην το θυμωμαστε καν, Με ανθρωπους που εποικινωνω απο το νετ αιστανομαι οτι βρησκομαι πιο κοντα.Και ας υπαρχει αποσταση αρκετων χλμ.
Βασικα ζω μια ζωη που μαλλον δεν μπορει να την καταλαβει καπιος αν δεν ζει (η εχει ζηση μια παρομια φαση) και ετσι λογο αυτης της ζωης, της ηλικιας μου, των γουστων μου αλλα και ισως του χαρακτιρα μου ειναι μαθηματικος αδινατων να εχω πραγματικους φιλους. Ισως απλος να ειναι μια φαση που περναω σαν εφηβος, ισως να εχω ψυχωλογικα προβληματα που δεν εχει αντιλειυθει κανεις () η οτιδιποτε δεν μου εχει περασει απο το μυαλο, ευτιχος η δυστιχος δεν ειμαι ο Φροΰντ η ο Γιουνγκ.
Τωρα μην το παρααναπτιξουμε το θεμα, ειδη ειμαι αρκετα off-topic
Εν κατακλειδη, για καπιους ανθρωπους για διαφορους λογους ειναι αδινατων να εχουν πραγματικες φιλιες με καπιων χειροπιαστο φιλο καθως δεν αρκουν οι σχεσης που μπορει να εχει με αυτον.
Καταλαβαίνω αυτό που λές απόλυτα....
αλλά όταν λέω κοινά βιώματα και εμπειρίες, δεν εννοώ να βρίσκονται δύο άνθρωποι στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή έτσι απλά....εννοώ πράγματα και "περιπέτειες" της ζωής τις οποίες μοιραζόμαστε με ανθρώπους τους οποίους έχουμε επιλέξει ανάμεσα σε πολλούς άλλους, γιατί πως να το πω...."μας κάνουν" βρε παιδί μου!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:05, 31-03-06:

."μας κάνουν" βρε παιδί μου!
Εκει ειανι το θεμα, καπιοι απο εμας δεν εχουμε καταφερει να βρουμε καπιον που να μας κανει. Καταφερνουμε να τον βρουμε στο νετ καθος μεσα απο τα σημεια συναντισεις ανθρωπων με τα δικα σου ενδιαφεροντα(τα οπια σε περιπτωσεις σαν την δικη μου δεν υπαρχουν στην ζωη τριγιρω αλλα μονο σε forum και ιστοσελιδες στο διαδυκτιο) βρεισκεις και καπιον, ενω στην πραγματικη ζωη για διαφορους λογους δεν ειναι εφικτω.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:30, 01-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
εννοώ πράγματα και "περιπέτειες" της ζωής τις οποίες μοιραζόμαστε με ανθρώπους τους οποίους έχουμε επιλέξει ανάμεσα σε πολλούς άλλους, γιατί πως να το πω...."μας κάνουν" βρε παιδί μου!
Μα και στο internet μπορεις να μοιρασεις εμπειριες σου ... το καλλιτερο ειναι στο internet δεν επιλεγεις αναμεσα σε πολλους αλλα αναμεσα σε παρααααα πολλους

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:41, 01-04-06:

Ξέχασα να πω τη γνώμη μου...
Μπορείς να είσαι φίλος με κάποιον,αλλά δεν έχεις τα ίδια συναισθήματα μαζί του όταν του μιλάς μέσω chat απ'ότι
όταν του μιλάς από κοντά.

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 21:02, 01-04-06:

Δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις την πραγματικη φιλια μεσα απο το ιντερνετ.Δεν ειμαι απολυτος πανω σε αυτο αλλα αυτη την αποψη εχω.Μεσα απο το ιντερνετ τα πραγματα εινια λιγο υπεραπλουστευμενα.Συζητας πολυ πιο ευκολα για ενα θεμα αποτι στην face 2 face με καποιο ατομο.Μπορεις να συμπεριφερεσαι με τροπους που μπορει να απεχουν απο το τι εισαι πραγματικα.Προσωπικα λεω οτι εχω 2 φιλους πραγματικους,και ξερω οτι αυτοι θα με στηριξουν οταν το χρειαστω και οχι μονο μεσα απο 2 λογια.Ο ιντερνετικος φιλος απο την Σουαζιλανδη πως θα το κανει αυτο?
Καλο το ιντερνετ αλλα δεν ειναι ζωη για μενα.Και ετσι δεν πιστευω οτι θα χαρακτηρισω καποιον που γνωρισα μεσα απο το ιντρνετ ποτε αληθινο φιλο.Μακαρι να κανω λαθος....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:14, 01-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από vaguraw
Δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις την πραγματικη φιλια μεσα απο το ιντερνετ.Δεν ειμαι απολυτος πανω σε αυτο αλλα αυτη την αποψη εχω.Μεσα απο το ιντερνετ τα πραγματα εινια λιγο υπεραπλουστευμενα.Συζητας πολυ πιο ευκολα για ενα θεμα αποτι στην face 2 face με καποιο ατομο.Μπορεις να συμπεριφερεσαι με τροπους που μπορει να απεχουν απο το τι εισαι πραγματικα.Προσωπικα λεω οτι εχω 2 φιλους πραγματικους,και ξερω οτι αυτοι θα με στηριξουν οταν το χρειαστω και οχι μονο μεσα απο 2 λογια.Ο ιντερνετικος φιλος απο την Σουαζιλανδη πως θα το κανει αυτο?
Καλο το ιντερνετ αλλα δεν ειναι ζωη για μενα.Και ετσι δεν πιστευω οτι θα χαρακτηρισω καποιον που γνωρισα μεσα απο το ιντρνετ ποτε αληθινο φιλο.Μακαρι να κανω λαθος....
Και όμως ... εμένα πόλλοι από το internet με βοήθησαν σε δυσκόλες στιγμές ... σίγουρα αν δεν υπήρχε το internet καποια πραγματα στην ζωη μου δεν θα ήταν έτσι ... Και βοήθεια που δεν στηρίζεται μόνο σε λόγια αλλά και πράξεις.

Συνήθως μια φιλία που υπάρχει στο internet δεν μένει μόνο στο internet σιγά σιγά υπάρχει η επιθυμια για μια συνάντηση. Όλους τους φιλους μου (δεν και πολλοι αλλα ενταξι) απο το internet τους εχω συναντησει εστω καμια φορα

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:40, 02-04-06:

Μα και στο internet μπορεις να μοιρασεις εμπειριες σου ... το καλλιτερο ειναι στο internet δεν επιλεγεις αναμεσα σε πολλους αλλα αναμεσα σε παρααααα πολλους
εννοω όχι απλά να τις παραθέτεις και να τις συζητάς...

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:45, 02-04-06:

Συνήθως μια φιλία που υπάρχει στο internet δεν μένει μόνο στο internet σιγά σιγά υπάρχει η επιθυμια για μια συνάντηση. Όλους τους φιλους μου (δεν και πολλοι αλλα ενταξι) απο το internet τους εχω συναντησει εστω καμια φορα
βλέπεις τελικά πως κάτι λείπει από αυτές τις σχέσεις που το αποζητάμε.... η επαφή

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:20, 02-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
εννοω όχι απλά να τις παραθέτεις και να τις συζητάς...
Μα και στο internet μπορεις να συζητας ... μαλιστα πολλες συζητησεις μου στο internet τις θεωρω πολυ σημαντικες!

Ας μην γελοιομαστε... το internet δεν είναι μια κακή προσπάθεια για προσομοίωση κάποιου χόρου. Το internet είναι η δημιουργία ενός χόρου που ήδη έχει ενσωματοθεί στην επικοινωνιακή πραγματικότητα του ανθρώπου. Θα δώσει νέες δυνατότητες στον ανθρώπο στο τρόπο που επικοινωνεί. Κάποιοι προτιμάνε να συζητούν στο τραπέζι, κάποιοι στην καφετέρια κάποιοι στο τηλέφωνο και κάποιοι στο internet
Οι παραπάνω τρόποι έχουν το ίδιο ακριβώς το ιδιο αποτελεσμα

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 23:55, 02-04-06:

Προσωπικη μου γνωμη...λοιπον πιστευω οτι μια φιλια μπορει να ξεκινησει κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες και μεσω οποιουδηποτε μεσου-τροπου γνωριμιας...
Ειτε αυτο γινει μεσω γνωστων, ειτε αυτο γινει μεσω διαδικτυο ειτε αυτο γινει μεσα απο ενα ατυχημα.
Στο internetμπορει να λειπει ενα βασικοτατο στοιχειο οπως αυτο της ανθρωπινης επαφης, αλλα παρολα ταυτα μια φιλια μπορει τοσο να ξεκινησει οσο και να διατηρηθει.(εαν προυπαρχει)
Ασχετα εαν οι πιθανοτητες ειναι μικρες-μικροτερες-ελαχιστες-πολλες, πιστευω οτι η φιλια (αυτη η ΤΟΣΟ παρεξηγημενη στις μερες μας εννοια), δεν εχει περιορισμους στην γεννηση της.
Και εμενα η ζωη μου μου εχει δειξει, οτι οταν οι ψυχες ειναι κοντα σαν συναισθηματα και τα μυαλα τους σαν ιδεες-νοοτροπια ή εστω να "κολλανε" , τοτε μπορει να γινουν φιλοι και ας κατοικουν στις δυο ακρες του κοσμου.
Ετσι κι αλλιως εγω εχω μαθει στην ζωη μου οτι οι πραγματικοι φιλοι μου ΠΟΤΕ δεν ηταν αυτοι που πηγαινα π.χ. καθε μερα για καφε μαζι τους!Αυτοι αποδειχτηκαν παρεα μου.Ο πραγματικο ο φιλος μου ειναι αυτος που ενω θα εχω να τον δω κανα δυο χρονια -και- με το που θα βρεθουμε θα ειναι σαν να τα λεγαμε την προηγουμενη μερα και θα μπορουμε να καταλαβουμε τι περναει ο καθενα μονο με δυο λεξεις.
Μεσω του internet εχω γνωρισει αξιολογα παιδια, και μερικα απο αυτα μπορω να τα αποκαλω φιλους-φιλες μιας και ακομα και αν δεν τα εχω γνωρισει ποτε απο κοντα (κατι που πραγματικα μπορει και να μου λειπει), ξερω οτι μπορω να τους μιλησω για οτι με απασχολει -και ΟΧΙ γιατι ειναι η εσχατη λυση το να μιλησω σε αυτους- κι αυτοι οχι μονο θα με ακουσουν, αλλα θα μου πουν και στα ισια τι πιστευουν.
Φυσικα ολοι χρειαζομαστε την ανθρωπινη επαφη και την παρουσια του αλλου, αλλα αυτο δεν σημαινει αναγκαστικα οτι ΜΟΝΟ ετσι δημιουργειτε και συντηρειται μια φιλια.

Να συπληρωσω οτι το internet ΔΕΝ ειναι αντικαταστατης της ζωης!
Ειναι απλως ενα μεσο να ερθει πιο κοντα ο κοσμος και σου δινει την ευκαιρεια να τον γνωρισεις πολυ πιο ευκολα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 02-04-06 στις 23:58.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:20, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Να συπληρωσω οτι το internet ΔΕΝ ειναι αντικαταστατης της ζωης!
.
Δεν νομίζω να μιλήσε κανένας για αντικατάσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι έρχεται να συμπληρώσει την ζωή με κάτι καινούριο

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 08:45, 03-04-06:

Είμαι πολύ "φρέσκια" σε αυτόν τον χώρο, οπότε ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υπάρχει ή όχι η δυνατότητα δημιουργίας φιλίας μέσω του Νετ. Σαφώς και έχω ξεχωρίσει κάποια άτομα οι οποίοι "μου κάνουν" και με τους οποίους έχω μοιραστεί κάποια πράγματα δικά μου, αλλά η έννοια της φιλίας για μένα είναι πολύ πιο σημαντική, και πρέπει να ζήσω πολλά με κάποιον άνθρωπο πριν τον χαρακτηρίσω φίλο μου.
Έχω όμως πολλά θετικά δείγματα ότι με κάποιον τελικά θα γίνουμε πραγματικά φιλαράκια, και μάλιστα πολύ καλά!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:11, 03-04-06:

Δεν νομίζω να μιλήσε κανένας για αντικατάσταση. Προσωπικά πιστεύω ότι έρχεται να συμπληρώσει την ζωή με κάτι καινούριο
Εδω μεσα δεν μιλησε κανεις...απο αλλου ερχοταν αυτο.
Το λεω γιατι πολλοι μπορουν να θεωρησουν οτι καποιος αν κανει 10 φιλιες μεσω net αυτοματα δεν εχει και προσωπικη ζωη και οτι η ζωη του εχει γινει το διαδικτυο.
Και για να σου λεω το παραπανω παει να πει οτι την εχω ακουσει ΚΑΙ ατυη την αποψη.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:35, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Το λεω γιατι πολλοι μπορουν να θεωρησουν οτι καποιος αν κανει 10 φιλιες μεσω net αυτοματα δεν εχει και προσωπικη ζωη και οτι η ζωη του εχει γινει το διαδικτυο.
Μα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί όταν κάποιος κάνει γνωριμίες μέσω internet μερικοι νομιζουν οτι δεν εχει προσωπικοι ζωη; Δλδ ενας χρηστης ή μαλλον αναγνωστης του internet δεν μπορεί να έχει μια ζωντανή κοινωνικη ζωη; Διαφωνω ... μα το internet είναι μέρος της κοινωνικής ζωής, απλώς συγχρόνως έχει την δυνατοτητα να απομονώνει σε βαθμό ίσο με το βιβλο Αυτό βεβαία εξαρταται απο την χρήση που του κανει καποιος.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 15:43, 03-04-06:

Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ... για τον ψυχικό του κόσμο ... Αυτά μπορεί να στα δώσει κάποιος μέσα από το internet
συμφωνώ απόλυτα! αρκεί βέβαια να πέσεις σε νορμάλ άτομο κι όχι σε κανέναν ψυχάκια του ίντερνετ,γιατί δεν είναι και να'χεις και μεγάλη εμπιστοσύνη στις μέρες μας..

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 15:50, 03-04-06:

Μπορεί να υπάρξει σίγουρα. Απλώς είναι πιο εύκολο να διαλυθούν νομίζω. Δηλαδή αν δεν υπάρξει σύντομα μια συνάντηση, δεν είναι και πολύ εύκολο να συνεχιστεί. Αν δεν δεις τον άλλον δίπλα σου είναι λίγο δύσκολο να τον θεωρήσεις φίλο σου imo. Από το internet μπορείς να δεις αυτά που γράφει ή καμιά φώτο, από κοντά τον βλέπεις ολοκληρωμένα ως άνθρωπο και τον γνωρίζεις γρηγορότερα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:06, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
συμφωνώ απόλυτα! αρκεί βέβαια να πέσεις σε νορμάλ άτομο κι όχι σε κανέναν ψυχάκια του ίντερνετ,γιατί δεν είναι και να'χεις και μεγάλη εμπιστοσύνη στις μέρες μας..
Υπάρχει το ίδιο περιπου ποσοστό με την πραγματική ζωή. Παράλογο και ύποπτο θα ληταν να μην υπήρχαν ψυχάκηδες. Τι είναι το ιντερνετ? Παράδεισος να υπάρχουν μόνο υπέροχοι άνθρωποι ή κόλαση να είναι όλοι τέρατα; Η ίδια μας η κοινωνία διαμορφώνει το ιντερνετ.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:21, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Υπάρχει το ίδιο περιπου ποσοστό με την πραγματική ζωή. Παράλογο και ύποπτο θα ληταν να μην υπήρχαν ψυχάκηδες. Τι είναι το ιντερνετ? Παράδεισος να υπάρχουν μόνο υπέροχοι άνθρωποι ή κόλαση να είναι όλοι τέρατα; Η ίδια μας η κοινωνία διαμορφώνει το ιντερνετ.
Μα εννοείται Μισέλ μου ότι και στην κοινωνία μας υπάρχουν -καλώς ή κακώς- άπειρες τέτοιες περιπτώσεις..εξάλλου και το ίντερνετ από μόνο του,είναι μια μικρή κοινωνία..απλά μπορεί πολύ πιο εύκολα να κρυφτεί κάποιος πίσω από την "μάσκα" του ίντερνετ,καθώς,κακά τα ψέματα,τελείως διαφορετικό είναι να βλέπεις έναν άνθρωπο από κοντά,να τον συναναστρέφεσαι,ναζείς κοντά του και άλλο να μιλάτε μέσω μυνημάτων..όταν τον ζείς τον άλλον από κοντά,όλο και κάποια δείγματα θα υπάρχουν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά,οπότε εκεί,το καταλαβαίνεις γρηγορότερα και την κάνεις μια ώρα αρχύτερα..!

Παράθεση

guabi (asterIOS)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guabi
Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O guabi έγραψε στις 17:21, 03-04-06:

Προσωπική μου άποψη-κατάθεση...

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω νετ.. είναι πιο εύκολο να βρεις άνθρωπο με κοινά ενδιαφεροντα.. Ωστόσο, όλες τις όψεις του χαρακτήρα κάποιου... θα τις γνωρίσεις ύστερα από μια πιο άμεση επαφή.. αφού περάσεις ώρες μαζί του.. συζητώντας face to face.. και περνώντας διάφορες καταστάσεις...

Επιπλέον, στην περίπτωση των εφήβων (απ'την οποία έχω περάσει πλέον πιστεύω), το Internet αποτελεί μια πλάνη... νοίωθεις πως είναι ο ιδανικός τρόπος επικοινωνίας.. και πως συναντάς τα ιδανικά άτομα! Και μιλάω εκ πείρας.. το πρώτο διάστημα χρήσης του διαδικτύου(σε ηλικία 12-13 ετών)... είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου! Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι.. Λάθος χρήση.. I know that πλέον.. Γενικά, σε εκείνη την ηλικία.. δεν έχεις την ορθή κριτική ικανότητα.. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:43, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από guabi
είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου! Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι..
θα μπορουσες να ειχες απομονωθει και με το βιβλιο στο ιδιο βαθμο; σημαινει οτι φταιει το βιβλιο; Φυσικα και οχι

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:01, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από guabi
το πρώτο διάστημα χρήσης του διαδικτύου(σε ηλικία 12-13 ετών)... είχα απομονωθεί τελείως.. εγω και το pc μου! Ούτε καν ενδιαφερόμουν για το τι παίζει στο σπίτι.. Λάθος χρήση.. I know that πλέον.. Γενικά, σε εκείνη την ηλικία.. δεν έχεις την ορθή κριτική ικανότητα.. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον..
Eκ πειρας σου λεω οτι και εγω περασα τετια φαση με το pc μου, χωρις το διαδυκτιο ομως. Και αυτο που ευτεγε δεν ητανε το pc βεβαιος-βεβαιος. Στην δικη μου περιπτωση εφτεγε η κατασταση που επικρατουσε τριγιρω μου. Μου ελειπε ο πατερας μου, δεν ειχα φιλους, δεν μπορουσα να κανω τπτ αφου για να παω στο πιο κοντινο κεντρο επρεπε να περιμενο καμποσα λεπτα για το λεωφοριο και μεσα σε τετιο κρυο (-10 εως -20 βαθμους κελσιου) κατι τετιο για εμενα που εχω μεγαλωσει στην Ροδο δεν ειναι ευκολο, μου ελειπε το νησι μου, μου ελειπαν οι Ελληνες συγκενεις μου, ειχα δει μια κατασταση που ελπιζω να μην την δει κανενας απο τους συγκενης του και γενικα η κατασταση με ειχε φερει σε συμιο που ειχα καπια ψυχολογικα προβληματα. Ετσι λοιπον ξεσπουσα στο pc, ετρεχα με αμαξια με ιλιγκιωδης ταχυτιτες, σκωτονα ενα σωρο ανθρωπους και τερατα κλπ και αυτο με βοηθουσε να εκτονωθω. Επιπλεων με το να παιζω με της ωρες ξεχναγα τα προβληματα μου, ετσι ειχανε καταντιση μια λυτρωση για εμενα. Ειχα φτασει σε σημειο να συκωνομαι το πρωΐ, να τρωω πρωΐνο σκεπτομενος πως θα περασω την ταδε πιστα στο δινα παιχνιδι που ειχα κολισει, επλενα τα δοντια μου, ντυνομουν, πηγενα στο σχολειο. Εκει την ωρα του μαθηματος σκευτομουνα διαφορα σχετικα με τα παιχνιδια παντα και στα διαληματα συζιταγα παντα για παιχνιδια με τους συμμαθητες μου (δεν τους αποκαλω φιλους γιατι δεν μου σταθηκαν ποτε σαν φιλοι) και οταν γυριζα σπιτι μου πηγαινα με τζοκινγκ και ειχα βγαλει και ακριβη πορεια ωστε να γυριζω οσο το δυνατων γρηγοροτερα για να βαλω το στερεωφονικο να παιζει και να αρχισω παλι να παιζω. Κατα τις 6 ετρωγα, στις 9 εβλεπα μια σειρα τρωγοντας και τπτ και στις 9μιση με 10 επευτα για υπνο. Και ξανα το ιδιο την επομενη μερα.
Για αυτο δεν μπορεις να πεις οτι φταιει ο υπολογιστεις η τα παιχνιδια. Αν δεν ειχα τον υπολογιστη θα ειχα κολισει καπου αλλου, και ισως θα πρεπει να λεω ευτιχος γιατι αν δεν ητανε αυτος μπορει να ειχα κολισει καπου που θα μου εκανε πολυ πιο κακο.

Οποτε συμφωνω πανω-λκατω με το πρωτο που ειπες αλλα το απο κατω εχει να κανει με καθε ανθρωπο ξεχωριστα. και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν, καπιος ο οπιος κολαει αγρια με κατι, οτι και αν ειναι αυτο κατα την γνωμη μου το κανει γιατι δεν εχει κατι αλλο κανει η/και γιατι εχει καπια προβληματα τα οπια δεν θελει να σκευτετε. Μπορει ο ιδιος να μην το εχει συνηδιτωποιησει, και εγω δεν το ειχα συνιδιτωποιησει αρχικα. Σε καπια φαση καταλαβα οτι ηθελα να γυρισω στην Ροδο και μετα απο βοηθεια καταλαβα και τα υπολιπα. Ειμουν σε φαση που δεν με ενιαζε τπτ με αποτελεσα να μην καταλαβενω τι γινειτε γυρο μου

Α και ολα αυτα γινανε απο τον Σεπτεμβριο του 2003 μεχρι τον Απριλιο του 2004. Με μια μικρη ανασα απο τελη Δεκεμβριου μεχρι Αρχες Φευρουαριου Στα 12 μου δλδ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 03-04-06 στις 20:04.
Παράθεση

guabi (asterIOS)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guabi
Ο asterIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O guabi έγραψε στις 22:11, 03-04-06:

Εννοείται πως παίζουν πολλοί παράγοντες.. Στη δική μου όμως περίπτωση.. ήταν καθαρά και μόνο το μικρό της ηλικίας.. που δε μου επέτρεπε το να δω οτι αυτό με "βλάπτει".. γιατί είχα κόψει κάθε επαφή.. με φίλους.. οικογένεια κλπ! Επίσης, ρόλο έπαιξε και η περιέργεια που επικρατεί σ'αυτή την ηλικία (και γενικά πιστεύω στη φύση του ανθρώπου) όταν συναντάς καινούρια πράγματα.. Τώρα πλέον μπορώ να πω πως κάνω υγιη χρήση του υπολογιστή και του ιντερνετ!

Και εννοειται πως δεν εναντιώνομαι ούτε κατά του υπολογιστή.. ούτε κατά του ιντερνετ... είναι και τα δύο από τις αγαπημένες μου ασχολίες.. όταν έχω ελεύθερο χρόνο.. και όταν πρώτα έχω ολοκληρωθεί στις προσωπικές μου σχέσεις.. Εναντιώνομαι στην κακή χρήση αυτών των δύο.. την οποία εφάρμοσα και ε΄γω τον πρώτο καιρό..! That's all..

Αλλά ας μην αναπτύξουμε άλλο αυτό το θέμα... οδηγούμαστε σε "off topic" !

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:40, 04-04-06:

Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσα απο το νετ τα οποία εκτιμώ,θέλω να μαθαίνω νέα τους και θέλω να είναι καλά.Απο κει και πέρα το να τα γνωρίσω in real life και να γίνουν απο απλά νικ άτομα με σάρκα και οστά, δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα το κάνω.Μου αρέσει να τους θεωρώ τους ηλεκτρονικούς μου φίλους, δεν θέλω να τους εντάξω στην καθημερινότητα μου θα χάσουν κάτι απο την "μαγεία" τους.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:23, 04-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσα απο το νετ τα οποία εκτιμώ,θέλω να μαθαίνω νέα τους και θέλω να είναι καλά.Απο κει και πέρα το να τα γνωρίσω in real life και να γίνουν απο απλά νικ άτομα με σάρκα και οστά, δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω αν θα το κάνω.Μου αρέσει να τους θεωρώ τους ηλεκτρονικούς μου φίλους, δεν θέλω να τους εντάξω στην καθημερινότητα μου θα χάσουν κάτι απο την "μαγεία" τους.
Μα δεν έχεις ποτέ περιέργεια πως είναι αυτά τα άτομα απο κοντά ώστε να τα συνατήσεις; Μήπως δεν φοβάσαι οτι θα "χάσουν κάτι απο τη μαγεία τους" αλλά απλά είσαι επιφυλακτική και φοβάσαι οτι θα βγει κάποιος πχ ψυχασθενής;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:16, 04-04-06:

Μα δεν έχεις ποτέ περιέργεια πως είναι αυτά τα άτομα απο κοντά ώστε να τα συνατήσεις; Μήπως δεν φοβάσαι οτι θα "χάσουν κάτι απο τη μαγεία τους" αλλά απλά είσαι επιφυλακτική και φοβάσαι οτι θα βγει κάποιος πχ ψυχασθενής;
χαχαχαχαχα όχι τους ψυχασθενείς τους μυρίζομαι απο μακρυά χαχαχαχαχα
Η αλήθεια είναι πως πίσω απο την ανωνυμία μπορούν να κρύβονται πολλά απο απλές ανασφάλειες μέχρι και ψυχασθένεια.Νομίζω πως μετά απο αρκετές συζητήσεις με έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πανω-κατω(όχι απόλυτα γιατί όλοι είναι νορμάλ μέχρι αποδείξεως του εναντίον, αυτό συμβαίνει και In real life) τι μέρος του λόγου είναι.Οπότε ξέρεις και τι να περιμένεις.
Πραγματικά δεν έχω περιέργεια να δω πως θα είναι εμφανισιακά κάποιος.Μ αρέσει να διατηρώ την εικόνα που έχω φτιάξει στο μυαλό μου για τον καθενα.Νομίζω πως αν τον εντάξω στην πραγματικότητα μου θα απομυθοποιηθεί(με αυτά που γράφω λες να είμαι εγω ψυχασθενής τελικά; )

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 12:46, 04-04-06:

Η αλήθεια είναι πως πίσω απο την ανωνυμία μπορούν να κρύβονται πολλά απο απλές ανασφάλειες μέχρι και ψυχασθένεια.Νομίζω πως μετά απο αρκετές συζητήσεις με έναν άνθρωπο καταλαβαίνεις πανω-κατω(όχι απόλυτα γιατί όλοι είναι νορμάλ μέχρι αποδείξεως του εναντίον, αυτό συμβαίνει και In real life) τι μέρος του λόγου είναι.Οπότε ξέρεις και τι να περιμένεις.
..........(με αυτά που γράφω λες να είμαι εγω ψυχασθενής τελικά; )
Ναι, εσύ είσαι ψυχασθενής, kleftra, όσο κι η κυρία Τζάμπο, ποντικός!
Συμφωνώ μαζί σου πάντως για μια live συνάντηση με έναν internet-φίλο. Είναι κομματάκι ρίσκο, γιατί ναι μεν μπορεί να τον βρίσκεις υπέροχο από τα λεγόμενά του στο νετ, αλλά από την άλλη μεριά, αυτό που βγάζει κανείς γράφοντας δεν το βγάζει και μιλώντας! Μπορεί δλδ κάποιον να τον έχεις ως ιδανικό φίλο ηλεκτρονικά, αλλά γνωρίζοντάς τον, να σκεφτείς "Μα, αυτός είναι;;;;". Καλά, δε μού'χει συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά θέλω να πω, ότι ποτέ δε μπορείς να ξέρεις κάποιον 100% μέσω Internet. Πιστεύω όμως -όπως είπες κι εσύ, kleftra- ότι χοντρά-χοντρά μπορείς να διακρίνεις την ακριβή προσωπικότητά του μέσα από αυτά που λέει και το πώς τα λέει. Εγώ π.χ. κάποιους φίλους\φίλες που έχω γνωρίσει στο net τους εμπιστεύομαι 1000%. Όχι ότι μου έχουν πει τα πάντα για τον εαυτό τους, για να τους εμπιστευτώ, αλλά ο συνδιασμός όλων όσων ξέρω από τον καθένα και από δική μου διαίσθηση, μπορώ να τους εμπιστευτώ -κάτι που αυτόματα δλδ, αν το σκεφτεί κανείς λογικά, βάζει μέσα και το ρίσκο. Και ναι. Θα ήθελα πολύ να τους συναντήσω από κοντά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:53, 04-04-06:

Δηλαδή προτιμάστε να αυταπατάστε οτι ο e-φίλος σας είναι όπως νομίζετε παρά να γνωρίσετε πως είναι πραγματικά;
Sorry αλλά δεν μπορώ να συμμεριστώ αυτή την άποψη.
Πάντως όλοι νομίζω στην αρχή είχαμε τέτοιες απόψεις και φοβίες. Κι εγώ πριν απο 3-4 χρόνια έτσι σκεφτόμουν. Ίσως και δικαιολογημένα μιας και στην αρχή δεν ξέρεις που να πας και πως να ξεχωρίσεις τους ανθρώπους ικανοποιητικά. Με τον καιρό (ο οποίος διαφέρει για τον καθένα) μαθαίνεις και να ξεχωρίζεις τις περίεργες περιπτώσεις ευκολότερα, και να μην φοβάσαι τόσο. Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν γνωρίσεις πρώτη φορά κάποιον e-φίλο και δεις οτι τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικά όσο τα φανταζόσουν

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:41, 04-04-06:

Δηλαδή προτιμάστε να αυταπατάστε οτι ο e-φίλος σας είναι όπως νομίζετε παρά να γνωρίσετε πως είναι πραγματικά;
Sorry αλλά δεν μπορώ να συμμεριστώ αυτή την άποψη.
Πάντως όλοι νομίζω στην αρχή είχαμε τέτοιες απόψεις και φοβίες. Κι εγώ πριν απο 3-4 χρόνια έτσι σκεφτόμουν. Ίσως και δικαιολογημένα μιας και στην αρχή δεν ξέρεις που να πας και πως να ξεχωρίσεις τους ανθρώπους ικανοποιητικά. Με τον καιρό (ο οποίος διαφέρει για τον καθένα) μαθαίνεις και να ξεχωρίζεις τις περίεργες περιπτώσεις ευκολότερα, και να μην φοβάσαι τόσο. Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν γνωρίσεις πρώτη φορά κάποιον e-φίλο και δεις οτι τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικά όσο τα φανταζόσουν
Δεν νοιώθω ότι είναι αυταπάτη σε καμμία περίπτωση και φυσικά δεν είναι φοβία.Δεν φοβάμαι να γνωρίσω κάποιον απλά δεν επιδιώκω να τον γνωρίσω.Προτιμώ να κρατήσω την επαφή μου μέσα απο το νετ.Όταν λέω όπως τον έχω φανταστεί εννοώ εμφανισιακά απο όσα περιγράφει κι ο ίδιος.Για τον χαρακτήρα του συνήθως σχηματίζω άποψη μέσα απο τις συζητήσεις.
Μην το βλέπεις στην σφαίρα της αυταπάτης, ότι α φαντάζομαι πως είναι έτσι ή έτσι, κάτι τέτοιο δεν θα μου άρεσε ούτε εμένα.Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω πιο καλά Εμ σου έχει τύχει ποτέ να αλληλογραφείς(παραδοσιακή αλληλογραφία όχι μειλ) με κάποιον;Ας πούμε στην εφηβεία μου που δεν γνώριζα το ίντερνετ αλληλογραφούσα με παιδια απο όλο τον κόσμο.Δεν υπήρχαν οι συνθήκες για να γνωριστούμε μεταξύ μας όμως η επι χρόνια αλληλογραφία μας μας έκανε να νοιώθουμε κοντά ο ένας στον άλλο.Κανείς δεν πρότεινε σε κανέναν να ανταλλαξουν τηλέφωνα ώστε να τα λενε πιο συχνά.Ακριβώς γιατί προτιμούσαν να περιμένουν πως και πως γράμμα.Αυτή είναι η μαγεία για την οποία σου μιλάω.
Και το νετ κάπως έτσι το βλέπω, ανθρωπους που βρίσκονται μακρυά απο μένα, έχουν την ζωή τους και τα λεμε συχνά μέσα απο τον η/υ.Αν γνωριζόμουν μαζί τους τότε θα μπορούσα να τους παρω τηλέφωνο ή να βρεθούμε οπότε ποιος ο λόγος να τα λέμε μέσω νετ;Μοιραία θα αραίωνε η επικοινωνία μας.
Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω για να καταλάβεις πως δεν πρόκειται ούτε για αυταπάτες ούτε για φοβία(τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) απλά για επιλογή τρόπου επικοινωνίας.
Απο την άλλη είναι λογικό να μην μπορείς να πιασεις ακριβώς τι λέω, αφού η δική σου γενιά (που δεν απέχει και πολύ απο την δική μου ηλικιακά αλλά απέχει μίλια τεχνολογικά) έχει εξοικιωθεί τόσο με το νετ που είναι ο βασικός άξονας επικοινωνίας τους και γνωριμιών με νέο κόσμο, οπότε σου ακούγεται αφύσικο κάποιος να μην θέλει να γνωρίσει και λαιβ όλους όσους επικοινωνεί και υποθέτεις ότι συντρέχουν άλλοι λόγοι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:46, 04-04-06:

Αν γνωριζόμουν μαζί τους τότε θα μπορούσα να τους παρω τηλέφωνο ή να βρεθούμε οπότε ποιος ο λόγος να τα λέμε μέσω νετ;Μοιραία θα αραίωνε η επικοινωνία μας.
Αν ζουν αλλού και απλά τύχει να έρθουν στην περιοχή σου όχι.

Αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια χρησιμοποιείς το ιντερνετ;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:54, 04-04-06:

Αν ζουν αλλού και απλά τύχει να έρθουν στην περιοχή σου όχι.

Αν επιτρέπεται, πόσα χρόνια χρησιμοποιείς το ιντερνετ;
Επιτρέπεται βρε γιατί όχι.
Λόγω δουλειάς το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια.
Για προσωπικούς λόγους(που μάλλον αυτό ρωτάς) τα τλτ δυόμισι μόνο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:57, 04-04-06:

Για προσωπικούς λόγους(που μάλλον αυτό ρωτάς) τα τλτ δυόμισι μόνο.
Έλα να μου ξαναπεις τα ίδια σε άλλα δυόμισι

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:06, 04-04-06:

Έλα να μου ξαναπεις τα ίδια σε άλλα δυόμισι
Οκ.Δεν επιμένω μαλλον κατι παραπάνω θα ξέρεις.Εξάλλου όπως είδα σου πήρε χρόνο μέχρι να αρχίσεις να το κάνεις.Τέσπα αν και δεν νομίζω κάτι τέτοιο για την περίπτωση μου επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω την 4/10/08(μην κανονίσεις τίποτε άλλο it's a date )

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 13:16, 05-04-06:

Εγώ μια φορά..χμμ πόσα, α, γύρω στα 5 χρόνια πες, μπαίνω Internet, αλλά είναι μόνο ένα χρόνο τώρα που "εκφράζομαι"γραπτώς μέσα! Πιο πριν ούτε που θα τολμούσα! Το θεωρούσα πολύ προχωρημένο και έξω απ'τα νερά μου. Το Internet ήταν για μένα ένα μέσο έυρεσης πληροφοριών και καμιά φορά ψυχαγωγίας απλώς (να κατεβάσω trailer, μουσική κλπ). Τελικά όμως είναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυύ περισσότερα πράγματα (συναντάς υπέροχους ανθρώπους )!

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 22:28, 05-04-06:

Με το να είμαι τόσα χρόνια δικτυωμένος έχω γνωρίσει πολύ κόσμο μέσα από το Ιντερνετ. Ομως τους περισσότερους δεν πρόκειται να τους γνωρίσω από κοντά για διάφορους λόγους (που να γνωρίσεις τον άλλον που μένει Αμερική!). Αλλά ειδικά αν μένεις σε σχετικά απομονωμένο μέρος χάνεις αυτούς που ήξερες ήδη, όχι μόνο τους νέους που γνωρίζεις.

Τώρα υπάρχουν όλα τα είδη των ατόμων οπότε παίζουν τα πάντα. Βέβαια είναι και άλλος ο ρόλος που έχουν κάποια άτομα που πιστεύεις ότι δεν πρόκειται να τους δεις ποτέ...

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Aayla έγραψε στις 15:28, 06-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Andrew19
Αλλά ειδικά αν μένεις σε σχετικά απομονωμένο μέρος χάνεις αυτούς που ήξερες ήδη, όχι μόνο τους νέους που γνωρίζεις.
Συμφωνώ μαζί σου, Andrew19. Επειδή μένω κι εγώ σχετικά απομονωμένη, σε καταλαβαίνω. Πόσες και πόσες φορές σκέφτηκα "ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που είμαι επαρχία"! Και σε αυτό εδώ το forum π.χ. δεν πρόκειται ποτέ να πάμε σ'εκείνο το φημισμένο meeting του e-steki!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:30, 06-04-06:

Μην το λες! Συνήθως κανονίζονται κοντά σε διακοπές, οπότε παίζει κάποτε να είσαι ταξίδι Αθήνα.
Κι εγώ Θεσ/νίκη μένω και ο Πάνος Αγρίνιο

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:44, 25-07-07:

Από την ολη συμπεριφορά κάποιου σε ένα φόρουμ σχηματίζω μια άποψη για τον χαρακτήρα και το στυλ του, είτε καλή είτε κακή. Φυσικά αν δεν γνωρίσω και τον άλλον στη πραγματικότητα, δεν θα μάθω ποτέ αν έχω πέσει μέσα ή όχι. Αν όμως μιλάμε για κάποιον/α που μου έχει δημιουργήσει θετική εντύπωση, τότε ναι μπορεί ειλικρινά να χάρω με την χαρά του ή να λυπηθώ με την λύπη του, ακόμα κι αν δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Τώρα που σκέφτομαι παραδείγματα να σου παραθέσω, συνειδητοποίησα πως αυτό μου έχει συμβεί μόνο σε αυτό εδώ το φόρουμ (που είναι το τέταρτο που συμμετέχω ενεργά, ενώ και στα τέσσερα είχα επιλέξει να γνωρίσω πολύ κόσμο και από κοντά). Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι. Πάντως πχ για την Κακή Επιρροή όταν είχε κάποια προβλήματα που τα είχε πει εδώ μέσα κι ενώ δεν της είχα μιλήσει ποτέ, είχα πραγματικά στεναχωρηθεί και μάλιστα το είχα συζητήσει και με φίλους μου εκτός φόρουμ (πως και καλά "πω πω κοίτα τι μπορεί να συμβεί! Και πόσο στεναχωριέμαι αν και δεν την ξέρω!"). Αντίστοιχα όταν παντρευόταν η Ντου (την οποία επίσης δεν είχα δει ποτέ μου) είχα συγκινηθεί δεκάδες φορές λες και θα παντρευόταν καμιά κολλητή μου!

Παίζει βέβαια να είμαι εγώ υπερευαίσθητη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:53, 25-07-07:

Χαμστεράκι μου, εγώ πιστεύω οτι υπάρχουν φιλίες κατ'αρχήν. Τώρα με το αν λυπάται κανείς ή χαίρεται με τη λύπη ή τη χαρά του άλλου αντίστοιχα. Λες οτι άνθρωποι που μιλάνε μόνο σε ένα φόρουμ και δεν εχουν παράνω επικοινωνία ενδιαφέρονται ο ένας για τον άλλον. Δεν είναι περίεργο. Και θα σου πω ένα περιστατικό για πραγματικά άγνωστους ανθρώπους: Χθες στη δουλειά μου έλαβα μια κλήση όπου μια κυρία μου ζητούσε το τηλέφωνο κάποιου.Ενώ έψαχνα λοιπόν, εκείνη φαινόταν οτι δεν ήταν καλά και μου είπε οτι θα τον έπαιρνε τηλέφωνο για συλληπητήρια. Τι να κάνουμε, της λέω, γίνονται αυτά δυστυχώς. Εσύ δε θα ένιωθες τίποτα γι αυτή τη γυναίκα, με την οποία στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχεις επικοινωνήσει ποτε; Εγώ πάλι λυπήθηκα, έστω και για λίγο. Οπότε φαντάσου να έρθει ένα μέλος στο στέκι, που ξέρω την παρουσία του (όχι, το ίδιο προφανώς δεν το ξέρω) καιρό και να πει οτι έπαθε κάτι, ή να πει οτι κέρδισε ένα εκατομμυριο ευρώ στο τζόκερ. Σίγουρα δε θα μου μείνει αδιάφορο και στις περισσότερες περιπτώσεις θα συνέπασχα μαζί του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 11:53, 25-07-07:

Για μενα, το μεγαλυτερο ποσοστο απο ολα οσα γινονται μεσω νετ, δεν ειναι "αληθινα". Κανεις δεν ενδιαφερεται πραγματικα για τους net friends παρα μονο στο βαθμο που μπορει να βοηθησει μεσω νετ, και οσο του επιτρεπει ο χρονος και προτερεοτητες του.

Για να πεις οτι εισαι φιλος με καποιον (δεδομενου οτι με τη λεξη "φιλος" εννοουμε κατι σοβαρο, οχι "γνωστος" , "παρεα", "φιλαρακι" κλπ) πρεπει να τον εχεις ζησει απο κοντα, ή εστω να υπαρχει μια σχετικα συχνη επικοινωνια και σε βαθος. Να εχει αποδειξει οτι στα δυσκολα , το λιγοτερο, θα προσπαθησει να σε βοηθησιε ανιδιοτελως στο βαθμο που μπορει εκεινη τη στιγμη. Τουλαχιστον...

Υπαρχει και περιπτωση βεβαια, να εχεις εξ αποστασεως επικοινωνια με καποιο ατομο, αλλα να ειναι τετοια που σιγα σιγα να το νιωθεις πολυ κοντινο σου και να τεθουν βασεις φιλιας. Που ειτε θα διατηρηθουν και ενισχυθουν στα δυσκολα, ειτε θα σβησουν/θα μεινουν ρηχες.

Βαση των παραπανω, πιστευω οτι γινεται καταχρηση και υποβιβασμος της λεξης "φιλος". Και εξω και μεσα απο το ίντερνετ.

Και να το πω και αλλιως :

Κανεναν εδω μεσα δε θεωρω φιλο μου αφου κανεναν δε γνωριζω ουτε απο κοντα, ουτε απο μακρια.
Κι ομως αυτο μπορει να αλλαξει για οποιονδηποτε, αν υπαρξουν τα απαραιτητα συστατικα.

Με το χερι στην καρδια, μπορω να πω οτι εχω μονο 3 φιλους (ανευ συγγενειας). Και αμφισβητω το ποσο σοβαρα παιρνει καποιος την λεξη, οταν λεει οτι εχει πχ 15.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 11:54, 25-07-07:

δεν ξερω αν θα φανει περιεργο αλλα ειλικρινα ναι νιωθω αρκετα τα παιδια εδω μεσα... ισως ειμαι υπερβολικη αλλα ετσι ειμαι εγω...
χθες μου ειπε το adespoto οτι πονουσε το ποδι... το σκεφτομουν ειλίκρινα την αλλη φορα ο πανος με το χερι του...
την αλλη φορα ειχα στεναχωρηθει για το νιτζακι.... οπως κ για τον χαντερ που ειχε αυτην την συγκρουση με την βικη η πριν λιγο σκεφτομουν πως να περναει ο μπορατ η giovanna k o αντρεας στην ελαφονησο... τι να πω ετσι ειμαι εγω δεν εχω λογο να διξω τιποτα σε κανεναν μπορει να φυγω κ να μην με θυματε κανενας δεν με πειραζει... εγω ομως θα θυμαμε την συντροφια που μου κρατησε το στεκι στης δυσκολες κ στης ωραιες στιγμες της ζωης μου

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 11:59, 25-07-07:

Ναι, όταν απέχεις και όλα γίνονται από απόσταση στεναχωριέσαι ή χαίρεσαι. Για 5' γιατί μετά επιστρέφεις στα δικά σου, έτσι δεν είναι ; Παιδιά δεν μιλάω για το ανθρώπινο, γι' αυτό που θα ακούσω για τον Οποιονδήποτε που θα πάθει κάτι/ ή θα καταφέρει κάτι και είναι Λογικό να αντιδράσεις θετικά/αρνητικά. Μιλάω για τα "και καλά"... Πώς μπορείς να Χαρείς Ουσιαστικά για έναν άνθρωπο που δεν έχεις δει; Πώς μπορείς να Χαρείς για έναν άνθρωπο που όταν τον συναντήσεις μπορείς να γυρίσεις το κεφάλι σου από την άλλη γιατί ξαφνικά κάτι δεν σου πάει;Πώς μπορείς να στεναχωρηθείς για έναν άνθρωπο που ποτέ δεν έχεις ζήσει; Ουσιαστικά μιλάω, όχι στιγμιαία που όλοι μα όλοι το κάνουν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:01, 25-07-07:

Βασικά δεν νομίζω πως αποκαλεί κανένας φίλο κάποιον που ξέρει από ένα φόρουμ μέσα και μόνο από εκεί χωρίς να τον έχει δει ποτέ του..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet - Από razorbladeDream
      Το θέμα έχει λάβει 237 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-13 στις 07:19.
    • Μεταξύ αγνώστων... - Από Έλεν Τσέρι
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-11 στις 22:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους