Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του
31
28,70%
Μόνο αν μιλάμε και προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)
34
31,48%
Μόνο αν έχουμε γνωριστεί και από κοντά, έστω μια φορά
16
14,81%
Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά
19
17,59%
Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά
0
0%
Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά
2
1,85%
Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί
2
1,85%
Δεν ξέρω, είμαι καινούριος στο internet
4
3,70%

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 12:03, 25-07-07:

Ακριβως, με προλαβε το hamster. Να νιωσουμε λιγο ασχημα ή καλα για κατι που συνεβη σε καποιον, ειναι ανθρωπινο και οχι τοσο λογω του οτι το ατομο που το επαθε το ποναμε. Κι αν το εχουμε συναντησει και 5 φορες μεσω φορουμ, ειναι ευκολο να νομιζουμε οτι γιναμε φιλοι και νοιαζομαστε πολυ για αυτο κλπ.

Μερικες φορες μας αρεσει υποσυνειδητα το να νιωθουμε και να δειχνουμε οτι νοιαζομαστε, χωρις να ειναι κατι που ερχεται απο μονο του και πηγαζει απο το χτισιμο μιας σχεσης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:05, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Ναι, όταν απέχεις και όλα γίνονται από απόσταση στεναχωριέσαι ή χαίρεσαι. Για 5' γιατί μετά επιστρέφεις στα δικά σου, έτσι δεν είναι ; Παιδιά δεν μιλάω για το ανθρώπινο, γι' αυτό που θα ακούσω για τον Οποιονδήποτε που θα πάθει κάτι/ ή θα καταφέρει κάτι και είναι Λογικό να αντιδράσεις θετικά/αρνητικά. Μιλάω για τα "και καλά"... Πώς μπορείς να Χαρείς Ουσιαστικά για έναν άνθρωπο που δεν έχεις δει; Πώς μπορείς να Χαρείς για έναν άνθρωπο που όταν τον συναντήσεις μπορείς να γυρίσεις το κεφάλι σου από την άλλη γιατί ξαφνικά κάτι δεν σου πάει;Πώς μπορείς να στεναχωρηθείς για έναν άνθρωπο που ποτέ δεν έχεις ζήσει; Ουσιαστικά μιλάω, όχι στιγμιαία που όλοι μα όλοι το κάνουν.
εδω κ 4 σχεδον μηνες ειμαι εν α8ωρο συνεχομενο μεσα... ειναι δυνατον να μην δεθεις με καποια ατομα να μην στεναχωρηθεις αν θα παθουν κατι?

χωρις να συμενει οτι νιωθω οτι ειναι/ειστε φιλοι μου... αλλο το ενα αλλο το αλλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:05, 25-07-07:

Ξαφνικά όλοι χαίρονται με τη χαρά μου και όλοι λυπούνται όταν κάτι πάει στραβά στη ζωή μου (δεν μιλάω για μένα, γενικά μιλάω).

Δηλαδή αν δεις κάποιον στο δρόμο να κλαίει π.χ. ή να ζαλίζεται και ζητήσει τη βοήθειά σου, δε θα σταματήσεις να τον βοηθήσεις επειδή είναι άγνωστος?

Λίγο πολύ τα ανθρώπινα προβλήματα είναι παρόμοια.
Αυτό που συμβαίνει σε μένα σήμερα, αύριο συμβαίνει σε σένα.
Δεν είναι παράλογο λοιπόν να νιώσω θλίψη με τη στεναχώρια σου ή χαρά με τη χαρά σου.

Το ενδιαφέρον προς τον συνάνθρωπο (και συμφορουμίτη) δεν προϋποθέτει γνωριμία.
Ευτυχώς. Ακόμη δεν έχουμε γίνει τόσο ψυχροί

Οι φιλίες μέσω internet (καθώς και οι σχέσεις) είναι άλλο θέμα.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:07, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Δηλαδή αν δεις κάποιον στο δρόμο να κλαίει π.χ. ή να ζαλίζεται και ζητήσει τη βοήθειά σου, δε θα σταματήσεις να τον βοηθήσεις επειδή είναι άγνωστος?

Δεν είναι παράλογο λοιπόν να νιώσω θλίψη με τη στεναχώρια σου ή χαρά με τη χαρά σου.

ακρυβος

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 12:09, 25-07-07:

Ναι, αυτό είναι δεδομένο!!!!!!!Είμαι η πρώτη που το φωνάζω να μην είμαστε τόσο αναίσθητη,,.. απλά εγώ μιλάω λίγο πιο ουσιαστικά, ίσως να μην το έγραψα τόσο καταννοητά γαμώτο...και ναι για το νετ μιλάω Μόνο σε αυτό το τόπικ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:13, 25-07-07:

Δε θεωρώ ότι μου είναι άγνωστα τα άτομα τα οποία μιλάω σε καθημερινή βάση μαζί τους επί δύο χρόνια...
Ναι δεν είναι φίλοι καρδιακοί αλλά αν κάποιος κάτι του άσχημο συμβεί θα στεναχωρηθώ πραγματικά....
Αν κάποιος πάθει ένα καλό θα χαρώ κι εγώ με τη χαρά του...
Κι όχι, δε θα κρατήσει 5 λεπτά... θα κρατήσει πολύ περισσότερο (παραπάνω κι από δέκα )
Αν δεν με ενδιέφερε καλοπροαίρετα το τι συμβαίνει στη ζωή του καθενός δε θα έμπαινα και στη διαδικασία του να απαντήσω σε κάποιο ερώτημα που τίθεται που ενώ για μένα μπορεί να είναι αστείο πραγματικά, για τον άλλον να είναι το πρόβλημα του και να είναι σοβαρό.

Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το αν έχω ήδη συναντήσει κάποιον από κοντά ή όχι αλλά ως επί το πλείστον απ την "παλαιότητα" του μέλους...
πχ Ο κρόνος... δεν τον έχω δει ποτέ αλλά είναι 2 χρόνια κι αυτός εδώ μέσα...
δεν μπορεί να μου περάσει στο ντούκου οτιδήποτε του συμβεί, είτε καλό είτε κακό

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:13, 25-07-07:

Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε ένα φόρουμ τόσο ενεργά και για τόσο καιρό. Σχεδόν 1 χρόνο. Μέσα σε αυτή την περίοδο συμπάθησα άτομα, αλλά μου φάνηκαν αδιάφορα, αλλά όχι και τόσο συμπαθητικά. Για μερικά άτομα θεώρησα ότι αν οι συνθήκες το επέτρεπαν θα μου άρεσε να τα γνώριζα καλύτερα, να κάναμε παρέα in real life. Όπως επίσης υπάρχουν άτομα που ενώ συμπαθώ πολύ μέσω φόρουμ, ξέρω ότι δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε παρέα λόγω διαφορετικού στυλ, προτεραιοτήτων και πολλών άλλων λόγων. Γι'αυτές τις 2 κατηγορίες ατόμων ομολογουμένως ενδιαφέρομαι περισσότερο για το τι κάνουν και λυπάμαι περισσότερο όταν κάτι άσχημο συμβεί.

Πέρα από αυτό, για τους υπόλοιπους αισθάνομαι την ανθρώπινη χαρά και λύπη που θα αισθανθώ για τον οποιοδήποτε συνάνθρωπο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:13, 25-07-07:

Παντως hamsteraki νομιζω οτι ηταν σαφες οτι εννοουσες για κατι παραπανω απο ανθρωπιστικο ενδιαφερον.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:21, 25-07-07:

Α, μπορεί κι εγώ να μην κατάλαβα καλά. Διαβάζω με ένα μάτι (το άλλο τρέχει δάκρυα..κάτι έπαθα ) και παράλληλα ετοιμάζω intrastat τριμήνου για όσους ξέρουν

Να σας δω τώρα ποιός θα ενδιαφερθεί για το μάτι μου?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:23, 25-07-07:

Να σας δω τώρα ποιός θα ενδιαφερθεί για το μάτι μου?
εγώ ενδιαφέρομαι για το καλό το μάτι...αλήθεια, τι χρώμα είναι?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:24, 25-07-07:

Αυτό το ποντίκι μπορείς να μην το αγαπάς?!!

(καστανό) ...και τα δύο!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:27, 25-07-07:

(καστανό) ...και τα δύο!
Εγώ γιατί τα θυμάμαι ανοιχτόχρωμα;

κολλύριο έβαλες;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 12:30, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Παντως hamsteraki νομιζω οτι ηταν σαφες οτι εννοουσες για κατι παραπανω απο ανθρωπιστικο ενδιαφερον.
Πάλι καλά

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:35, 25-07-07:

Εγω συμφωνω με ΚουΕ (τι πρωτοτυπια)

Και να πω, οτι οταν σε μια βδομαδα εμαθα για τον Ωριωνα και για το δεσμο Χαντερ-Καγιριου, μου εφτιαξε η διαθεση απιστευτα, και το σκεφτομουν και χαζοχαιρομουν για πολυ περισσοτερο απο τα 5' μετα το logout. Προχτες παλι μπηκα με αγωνια να δω αν το ντουζακι ειναι αγορακι η κοριτσακι!

Και για να μην πολυλογω, εχω πολλα παραδειγματα που δειχνουν οτι ναι, αυτα που διαβαζω εδω με επηρρεαζουν και in real life, και ενδιαφερομαι για αρκετα ατομα, αν και δεν εχω γνωρισει ΚΑΝΕΝΑΝ απο κοντα. Φιλους μου δεν θα τους ελεγα (ειμαι γενικα δυσκολη στο να θεωρησω καποιον ΦΙΛΟ ετσι και αλλιως) αλλα ουτε και αγνωστους.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:37, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Από την ολη συμπεριφορά κάποιου σε ένα φόρουμ σχηματίζω μια άποψη για τον χαρακτήρα και το στυλ του, είτε καλή είτε κακή. Φυσικά αν δεν γνωρίσω και τον άλλον στη πραγματικότητα, δεν θα μάθω ποτέ αν έχω πέσει μέσα ή όχι. Αν όμως μιλάμε για κάποιον/α που μου έχει δημιουργήσει θετική εντύπωση, τότε ναι μπορεί ειλικρινά να χάρω με την χαρά του ή να λυπηθώ με την λύπη του, ακόμα κι αν δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Τώρα που σκέφτομαι παραδείγματα να σου παραθέσω, συνειδητοποίησα πως αυτό μου έχει συμβεί μόνο σε αυτό εδώ το φόρουμ (που είναι το τέταρτο που συμμετέχω ενεργά, ενώ και στα τέσσερα είχα επιλέξει να γνωρίσω πολύ κόσμο και από κοντά). Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι. Πάντως πχ για την Κακή Επιρροή όταν είχε κάποια προβλήματα που τα είχε πει εδώ μέσα κι ενώ δεν της είχα μιλήσει ποτέ, είχα πραγματικά στεναχωρηθεί και μάλιστα το είχα συζητήσει και με φίλους μου εκτός φόρουμ (πως και καλά "πω πω κοίτα τι μπορεί να συμβεί! Και πόσο στεναχωριέμαι αν και δεν την ξέρω!"). Αντίστοιχα όταν παντρευόταν η Ντου (την οποία επίσης δεν είχα δει ποτέ μου) είχα συγκινηθεί δεκάδες φορές λες και θα παντρευόταν καμιά κολλητή μου!

Παίζει βέβαια να είμαι εγώ υπερευαίσθητη..

ετσι ακριβώς για να μην τα ξαναγράφω
όπως επίσης καταλαβαίνω το ζόρι που τραβάει ο Γιώργος τώρα με τις εξετάσεις

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 12:39, 25-07-07:

με εχετε τρελανει τοσο που προχθες πηγα να βγαλω παραθεση στο μωρο μου την ωρα που μιλουσα μαζι του κ μια φορα σκεφτομουν αυτο για να του πω

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:41, 25-07-07:

Για να μην τα ξαναγράφω... Καγιράκι- Κουε - Ιο-ιο με κάλυψαν

Αν και έχω γνωρίσει πολλούς από κοντά

Παράθεση

Χαμόγελο (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χαμόγελο
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Χαμόγελο έγραψε στις 12:56, 25-07-07:

Όπως νιώθει ο καθένας παιδιά. Και στην πραγματική ζωή (όχι πως αυτή είναι ψεύτικη) κάποιοι δυσκολεύονται στο να κάνουν φίλους, είναι πιο καχύποπτοι, κλειστοί κλπ σε αντίθεση με άλλα άτομα. Και ο χρόνος έχει το δικό του ρόλο όπως είπε η Κακή Επιρροή.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:27, 25-07-07:

Θα προτιμούσα ο τίτλος του θέματος να είναι οι Δήθεν φιλίες. Το internet δεν επηρεάζει καθόλου μια φιλία, είναι ένας απλός τρόπος γνωριμίας ή συγκέντρωσης όπως η καφετερία και μάλιστα και τα 2 είναι αληθινά. Μπορεί να λείπει η προσωπική επαφή όμως ποίος δεν ένιωσε πραγματικά ευτυχισμένος όταν ξανά μίλησε με τον παιδικό φίλο του στο τηλέφωνο που πλέον ζει μερικές χιλιάδες km μακριά;

Ο λόγος που προτείνω τον παραπάνω τίτλο είναι ότι οι Δήθεν φιλίες υπάρχουν, ακόμη οι Δήθεν σχέσεις υπάρχουν, ίσως είναι η μεγαλύτερη μάστιγα τις εποχής μας, μεγαλύτερη και από τα ναρκωτικά και αυτό επειδή ένας δυνατός χαρακτήρας με τα ναρκωτικά μπορεί να παίξει, και με λίγη τύχη, να κερδίσει όμως ένας που μπορεί να ξεχωρίζει τα Δήθεν συνήθως μένει ... μόνος.

Το Δήθεν στην ζωή μας δεν έχει να κάνει με το Internet, το Internet είναι απλά μια προέκταση της κοινωνίας, ότι συμβαίνει στην κοινωνία θα συμβαίνει και στο και internet και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:34, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Θα προτιμούσα ο τίτλος του θέματος να είναι οι Δήθεν φιλίες. Το internet δεν επηρεάζει καθόλου μια φιλία, είναι ένας απλός τρόπος γνωριμίας ή συγκέντρωσης όπως η καφετερία και μάλιστα και τα 2 είναι αληθινά. Μπορεί να λείπει η προσωπική επαφή όμως ποίος δεν ένιωσε πραγματικά ευτυχισμένος όταν ξανά μίλησε με τον παιδικό φίλο του στο τηλέφωνο που πλέον ζει μερικές χιλιάδες km μακριά;

Ο λόγος που προτείνω τον παραπάνω τίτλο είναι ότι οι Δήθεν φιλίες υπάρχουν, ακόμη οι Δήθεν σχέσεις υπάρχουν, ίσως είναι η μεγαλύτερη μάστιγα τις εποχής μας, μεγαλύτερη και από τα ναρκωτικά και αυτό επειδή ένας δυνατός χαρακτήρας με τα ναρκωτικά μπορεί να παίξει, και με λίγη τύχη, να κερδίσει όμως ένας που μπορεί να ξεχωρίζει τα Δήθεν συνήθως μένει ... μόνος.

Το Δήθεν στην ζωή μας δεν έχει να κάνει με το Internet, το Internet είναι απλά μια προέκταση της κοινωνίας, ότι συμβαίνει στην κοινωνία θα συμβαίνει και στο και internet και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.
Eγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που Δεν γνωρίζονται, μπορεί αυτό που λες να ισχύει γενικότερα. Κανείς δεν είπε για φίλους, για την ευκολία του μέσου κ.ο.κ!
Ο τίτλος δηλώνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:43, 25-07-07:

Προσωπικά συμφωνώ με Exposed, κουε και όσους συμφωνούν μαζί τους.
Δεν θεωρώ οτι το δαδίκτυο έχει κάποια διαφορά με την "real life", αρκεί να ξέρεις να κάνεις τις αντιστοιχίσεις. Πχ το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στο φόρουμ, δεν έχει ουσιαστική διαφορά απο το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στην καφετέρια και πιάσαμε την κουβέντα. Εξίσου άγνωστος είναι και στις δύο περιπτώσεις. Ίσες οι πιθανότητες να υποκρίνεται. Σαφώς και μπορεί πολλοί να υποκρίνονται στο ίντερνετ (αν και πιστευω οτι αυτό φθίνει με τον καιρό, μιας και ο κόσμος συνειδητοποιεί οτι το ιντερνετ δεν είναι τόσο παιχνίδι όσο το θεωρούσε παλιότερα, δεν είναι έξοδος διαφυγής, αλλά μια προέκταση της κοινωνίας), αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην "real life".
Εγώ πάντως τους περισσότερους απο το φόρουμ με τους οποίους μιλάω τους έχω γνωρίσει και εκτός διαδικτύου. Επίσης και με την φίλη μου απο το σχολείο (τη Ζανιν) πλέον μιλάμε αρκετά μέσω msn και μπαίνει και στο forum. Κάποια στιγμή, το διαδίκτυο μπλέκεται με την "real life" και δεν μπορείς να βάλεις ταμπέλες.
Απλά στην Ελλάδα, έχει δημιουργηθεί ένα "κόμπλεξ" με το ίντερνετ, το οποίο πιστευω οτι κυρίως δημιουργήθηκε απο τα ΜΜΕ. Όταν για χρόνια μας έκαναν πλύση εγκεφάλου οτι το διαδίκτυο απομονώνει (μιας και δεν συμφέρει την τηλεόραση να αναπτυχθεί το διαδίκτυο, οι περισσότεροι που αφιερώνουν χρόνο σε αυτό σταματούν να βλέπουν τηλεόραση), όσοι αργότερα ανακαλύψαμε πόσο ενδιαφέρον μπορεί να είναι, πιθανόν να νιώσαμε "ενοχές", έστω και υποσυνείδητα και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να πάμε κόντρα στα συναισθήματα μας και να κρατήσουμε μια απόσταση. Έχω δει περιπτώσεις ανθρώπων στο διαδίκτυο (κυρίως γυναικών για να είμαι ειλικρινής) που δεν χάνουν αφορμή να διακυρήττουν πόσο δεν τις ενδιαφέρει το οτιδήποτε συντελείται εκεί και οτι απλά περνούν το χρόνο τους. Όλα αυτά, και ειδικά αυτή η ψυχαναγκαστική συμπεριφορά να φωνάζουν παντού πόσο λίγο τις ενδιαφέρει (ενώ ξοδευουν τόσες ώρες σε αυτό), εμένα μου φαίνεται μεγάλο κόμπλεξ, κόμπλεξ που έχει δημιουργηθεί αρχικά απο τα ΜΜΕ και αργότερα συντηρείται απο την τεχνοφοβική μας κοινωνία που κάνει τα άτομα τα οποία ασχολούνται με το διαδίκτυο να νιώθουν άσχημα.
Σκεφτείτε αλήθεια, η κοινωνία θεωρεί πιο περίεργο αυτόν που βλέπει 5 ώρες τηλεόραση τη μέρα ή αυτόν που χρησιμοποιεί τον ίδιο χρόνο το διαδίκτυο; Τι απο τα δύο είναι πιο ωφέλιμο;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:01, 25-07-07:

Το e-steki είναι το πρώτο (και μοναδικό) φόρουμ στο οποίο συμμετέχω (όχι ενεργά οφείλω να ομολογήσω τον τελευταίο καιρό, αλλά πήζω βρε παιδιά στο γραφείο...... )
Τελοσπάντων.....
Έχω στο μυαλό μου λοιπόν, ένα πολύ συγκεκριμένο πρόσωπο, το οποίο όταν χρειάστηκα βοήθεια, έκανε το παν για να με βοηθήσει. Με συμβούλεψε, νοιάστηκε για την εξέλιξη του προβλήματός μου και γενικότερα ένιωσα ότι πραγματικά μου στάθηκε!
Αυτό το γεγονός, με έκανε να δω πολύ διαφορετικά τα πράγματα και να συνειδητοποιήσω ότι δεν επικοινωνώ με ένα ψυχρό μηχάνημα, αλλά ότι πίσω από την εκάστοτε γραμματοσειρά υπάρχει ένας άνθρωπος, με συναισθήματα, με προβλήματα και με χαρές. Έκτοτε συμπάσχω με τα προβλήματα, σπάω το κεφάλι μου κάποιες φορές να σκεφτώ την καλύτερη λύση ή τα πιο ανακουφιστικά λόγια, χαίρομαι με τα χαρμόσυνα γεγονότα και γενικά τα αντιμετωπίζω (σχεδόν*) όλα όπως θα τα αντιμετώπιζα στην real life.

* Το "σχεδόν" έχει να κάνει και με το κατά πόσο μου έχει δώσει το δικαίωμα ο έχων το πρόβλημα/χαρά/ζόρι/δυσκολία να εκφραστώ ελέυθερα!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 15:38, 25-07-07:

Γιατί το πας τόσο μα τόσο μακρυά ; Το ότι θεωρώ ότι κάποιος που δεν ξέρω ότι δεν ενδιαφέρεται για μένα, για το άτομό μου, για τη ζωή μου, για τα προβλήματά μου, για την υγεία μου δεν έχει καμία μα καμία σχέση από την αποδοχή του μέσου. Είναι άλλο πράγμα. Φυσικά σέβομαι και εκπλήσσομαι με κάποιες απόψεις που έχουν ήδη γραφτεί και ίσως να χαίρομαι και λίγο γιατί η μοναξιά που αισθάνονται οι άνθρωποι είναι απίστευτη πραγματικά. Αλλά βλέποντας γύρω μου πώς συμπεριφέρονται όλοι οι άνθρωποι (ας πω οι περισσότεροι γιατί αυτή είναι η αλήθεια) βάση συμφερόντων κτλ έχω την αίσθηση ότι πόσο μάλλον όταν κάποιον δεν τον γνωρίζεις δεν σε απασχολεί. Απλά. Θα ασχοληθεί κάποιος ίσως την μία ώρα που δεν έχει δουλειά, το απόγευμα που θα νιώθει μόνος και θα θέλει να δει άλλα προβλήματα για να ξεχάσει τα δικά του αλλά πραγματικά ουσιαστικό ενδιαφέρον έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει. Και πάλι λέγοντας ουσιαστικό δεν εννοώ ότι δεν θα "ασχοληθείς" ή δεν θα συμβουλέψεις, ή δεν θα πεις αντικειμενικά αυτό που αισθάνεσαι. Ίσα ίσα οι περισσότεροι άνθρωποι αρέσκονται στο να παίζουν το ρόλο του "δασκάλου" ή του "ψυχολόγου" πολλές φορές.

* Έτσι για να τρέχει η συζήτηση

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:40, 25-07-07:

Eγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που Δεν γνωρίζονται, μπορεί αυτό που λες να ισχύει γενικότερα. Κανείς δεν είπε για φίλους, για την ευκολία του μέσου κ.ο.κ!
Ο τίτλος δηλώνει αυτό ακριβώς που θέλω να πω.
Γιατί να γνωρίζεσαι με κάποιον σου αρκεί μόνο και μόνο να τον έχεις δει από κοντά;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 15:44, 25-07-07:

Γιατί να γνωρίζεσαι με κάποιον σου αρκεί μόνο και μόνο να τον έχεις δει από κοντά;
Γιατί δεν έχω καλή σχέση με τα φαντάσματα. Σου αρκεί ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:53, 25-07-07:

Δεν ξέρω για τον Πάνο, αλλά εμένα πάντως δεν μου αρκεί.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:55, 25-07-07:

Για μενα, το μεγαλυτερο ποσοστο απο ολα οσα γινονται μεσω νετ, δεν ειναι "αληθινα".

Για να πεις οτι εισαι φιλος με καποιον (δεδομενου οτι με τη λεξη "φιλος" εννοουμε κατι σοβαρο, οχι "γνωστος" , "παρεα", "φιλαρακι" κλπ) πρεπει να τον εχεις ζησει απο κοντα, ή εστω να υπαρχει μια σχετικα συχνη επικοινωνια και σε βαθος. Να εχει αποδειξει οτι στα δυσκολα , το λιγοτερο, θα προσπαθησει να σε βοηθησιε ανιδιοτελως στο βαθμο που μπορει εκεινη τη στιγμη. Τουλαχιστον...

Βαση των παραπανω, πιστευω οτι γινεται καταχρηση και υποβιβασμος της λεξης "φιλος". Και εξω και μεσα απο το ίντερνετ.

σε αυτα τα σημεια θα συμφωνησω με τον Lorien...για μενα αλλο γνωστος, παρεα και αλλο φιλος....εντος και εκτος νετ....αν μια εντος νετ γνωριμια δε συνεχιστει και εκτος...πως θα μιλησει κανεις για φιλια?...μαλλον για συμπαθεια ...η οποια βεβαια μπορει να ειναι πλασματικη....
τελος παντων..μπαινω στο νετ γυρω στη δεκαετια και εχουν δει πολλα τα ματακια μου...ενδιαφερουσες προσωπικοτητες εντος νετ και εκτος να αποδεικνυεται μια φουσκα που ξεφουσκωσε...ετυχε βεβαια να γνωρισω και μια απο τις τρεις στενες μου φιλες....αλλα ειναι τυχαιο που σταματησαμε την ιντερνιακη επικοινωνια και προτιμουμε την επικοινωνια μεσω τηλ ή να τα λεμε απο κοντα?...οχι δεν ειναι...ειναι θεμα προσωπικης επαφης...οσο και να μην το θελουμε το νετ παραμενει απροσωπο....
μου εχει τυχει επισης να ζητησω τη γνωμη ενος ατομου στο νετ για κατι πολυ προσωπικο...που δεν το εχω συζητησει ουτε με τις στενες μου φιλες...γιατι αραγε?....θεμα ανωνυμιας....
ο καθενας μπαινει στο νετ για τους δικους του λογους....
πλεον...οταν στον ελευθερο χρονο μου δεν εχω τιποτα καλυτερο να κανω και βαριεμαι θα μπω...μπορει να να απεχω για μηνες και ενα πρωι να πω....και δεν μπαινω να περασει η ωρα?...μπορει να εχω αυπνιες, ντερτια και να θελω να περασει η ωρα χωρις να κοιταω το ταβανι του δωματιου...θελω να χαλαρωνω και να μπορω να κανω χαβαλε...και με λυπει οταν βλεπω ατομα να εχουν εναγαγει το νετ σε τροπο ζωης ...στο μεγαλυτερο ποσοστο για μενα ειναι μια ψευαισθηση...σπανιζει η αυθεντικοτητα...
μιλαει η δεκαετια!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:01, 25-07-07:

Τι σημασία έχει αν γνωρίζεις κάθε σπιθαμή του προσώπου όταν δεν γνωρίζεις τι σκέφτεται αλλά και πώς σκέφτεται;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 16:07, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν ξέρω για τον Πάνο, αλλά εμένα πάντως δεν μου αρκεί.
Δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Χρειάζεται χρόνος, προσωπική επαφή και ουσιαστική σχέση για να με κερδίσει κάποιος.

Ναι, με φαντάσματα δεν έχω καλές σχέσεις. Όπως εγώ το χαμστεράκι μπορεί να είμαι ένας 50ρης χωρισμένος, με 5 παιδιά και το χόμπυ μου είναι να μπαίνω σε φόρουμ για ευνόητους λόγους. Η εμπιστοσύνη χτίζεται όπως και το ουσιαστικό ενδιαφέρον. Και επειδή έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους μέσω νετ, χρειάστηκε χρόνος για να δω ότι αξίζουν τα χ,ψ πρόσωπα.

Τι σημασία έχει αν γνωρίζεις κάθε σπιθαμή του προσώπου όταν δεν γνωρίζεις τι σκέφτεται αλλά και πώς σκέφτεται;
Γιατί το ένα πρέπει να αναιρεί το άλλο ;

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
σε αυτα τα σημεια θα συμφωνησω με τον Lorien...για μενα αλλο γνωστος, παρεα και αλλο φιλος....εντος και εκτος νετ....αν μια εντος νετ γνωριμια δε συνεχιστει και εκτος...πως θα μιλησει κανεις για φιλια?...μαλλον για συμπαθεια ...η οποια βεβαια μπορει να ειναι πλασματικη....
τελος παντων..μπαινω στο νετ γυρω στη δεκαετια και εχουν δει πολλα τα ματακια μου...ενδιαφερουσες προσωπικοτητες εντος νετ και εκτος να αποδεικνυεται μια φουσκα που ξεφουσκωσε...ετυχε βεβαια να γνωρισω και μια απο τις τρεις στενες μου φιλες....αλλα ειναι τυχαιο που σταματησαμε την ιντερνιακη επικοινωνια και προτιμουμε την επικοινωνια μεσω τηλ ή να τα λεμε απο κοντα?...οχι δεν ειναι...ειναι θεμα προσωπικης επαφης...οσο και να μην το θελουμε το νετ παραμενει απροσωπο....
μου εχει τυχει επισης να ζητησω τη γνωμη ενος ατομου στο νετ για κατι πολυ προσωπικο...που δεν το εχω συζητησει ουτε με τις στενες μου φιλες...γιατι αραγε?....θεμα ανωνυμιας....
ο καθενας μπαινει στο νετ για τους δικους του λογους....
πλεον...οταν στον ελευθερο χρονο μου δεν εχω τιποτα καλυτερο να κανω και βαριεμαι θα μπω...μπορει να να απεχω για μηνες και ενα πρωι να πω....και δεν μπαινω να περασει η ωρα?...μπορει να εχω αυπνιες, ντερτια και να θελω να περασει η ωρα χωρις να κοιταω το ταβανι του δωματιου...θελω να χαλαρωνω και να μπορω να κανω χαβαλε...και με λυπει οταν βλεπω ατομα να εχουν εναγαγει το νετ σε τροπο ζωης ...στο μεγαλυτερο ποσοστο για μενα ειναι μια ψευαισθηση...σπανιζει η αυθεντικοτητα...
μιλαει η δεκαετια!
Έχουμε την ίδια άποψη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 25-07-07 στις 16:12. Αιτία: Merge
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:17, 25-07-07:

Γιατί το ένα πρέπει να αναιρεί το άλλο ;
Δεν με κατάλαβες. Είπες πιο πάνω ότι για θεωρείς κάποιον ότι τον γνωρίζεις σου αρκεί να τον έχεις δει από κοντά. Και εγώ στην ουσία ρώτησα "Γιατί προτιμάς να γνωρίζεις κάποιον από κοντά και όχι να γνωρίζεις τον τρόπο σκέψης του;" Συνήθως από κοντά ο πάγος σπάει πιο δύσκολα ο πάγος και ακόμη πιο δύσκολα αρχίζει κάποιος να ξεδιπλώνει τον χαρακτήρα του.

Υ.γ.: Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να βγάλω το Internet το τελειότερο τρόπο επικοινωνίας που έχει ο άνθρωπος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:20, 25-07-07:

Δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Χρειάζεται χρόνος, προσωπική επαφή και ουσιαστική σχέση για να με κερδίσει κάποιος.

Ναι, με φαντάσματα δεν έχω καλές σχέσεις. Όπως εγώ το χαμστεράκι μπορεί να είμαι ένας 50ρης χωρισμένος, με 5 παιδιά και το χόμπυ μου είναι να μπαίνω σε φόρουμ για ευνόητους λόγους. Η εμπιστοσύνη χτίζεται όπως και το ουσιαστικό ενδιαφέρον. Και επειδή έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους μέσω νετ, χρειάστηκε χρόνος για να δω ότι αξίζουν τα χ,ψ πρόσωπα.
Δεν πιστευω οτι σε forums, και ειδικά σε forums σαν το e-steki τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ συνηθισμένες, ειδικά για τακτικά μέλη.
Παράδειγμα πρώτο: Εγώ. Δεν με έχεις δει, αλλά με έχουν γνωρίσει τα περισσότερα τακτικά μέλη. Έχουν γίνει τόσες συναντήσεις, έχουν βγει φωτογραφίες. Υπάρχει περίπτωση να είμαι πχ 50ρης νταλικιέρης με παιδιά;
Παράδειγμα δεύτερο: Κουε. Δεν έχει βγει σε φωτογραφίες, αλλά την έχουν γνωρίσει οι περισσότεροι εδω μέσα σε meetings, με άλλους έχει μιλήσει στο τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να είναι 50ρης νταλικιέρης με παιδιά;
Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα τέτοια παραδείγματα.
Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποκρίνονται, αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην real life. Το οτι βλέπεις ένα πρόσωπο δεν σου εγγυάται οτι λέει και αλήθεια.
Γιατί λοιπόν να θεωρείς a priori οτι κάποιος ψεύδεται, τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι που δεν ψεύδονται;
Γιατί να θεωρείς κάποιον ψεύτη και δήθεν μέχρι αποδείξεως του εναντίου και όχι το αντίθετο; Ακόμα και η δικαιοσύνη που σύμφωνα με πολλούς είναι τυφλή, θεωρεί κάποιον αθώο μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Γιατί έχουμε φοβηθεί τη σήμερον ημέραν τόσο πολύ μήπως απογοητευτούμε που προτιμάμε να θεωρούμε εκ των προτέρων σκάρτους τους πάντες ώστε να αποφύγουμε τις δυσσάρεστες εκπλήξεις;
Γιατί τόση καχυποψία;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:22, 25-07-07:

α δε ξέρω για το "50 χρονών", το κουεδίνο πάντως έχει οδηγήσει νταλίκα

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 16:26, 25-07-07:

οεο... διάβασε άλλη μία φορά αυτά που γράφω, αλλα γράφω και άλλα αντιλαμβάνεσαι. Ή τελος πάντων αλλα καταλαβαίνεις. Δεν Αρκεί Μόνο το ένα ή το άλλο και sorry φεύγω από τη δουλειά οπότε αν θα ήθελες να μου κάνεις κάποιες παραθεσούλες για να δω ακριβώς που αναφέρεσαι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:31, 25-07-07:

οεο... διάβασε άλλη μία φορά αυτά που γράφω, αλλα γράφω και άλλα αντιλαμβάνεσαι. Ή τελος πάντων αλλα καταλαβαίνεις. Δεν Αρκεί Μόνο το ένα ή το άλλο και sorry φεύγω από τη δουλειά οπότε αν θα ήθελες να μου κάνεις κάποιες παραθεσούλες για να δω ακριβώς που αναφέρεσαι.
Σε μένα απευθύνεσαι ή στον Exposed?

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 16:40, 25-07-07:

Στον Exposed

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 16:55, 25-07-07:

Βρε Michelle το γράφω από την αρχή, ότι αναφέρομαι σε Ουσιαστικό ενδιαφέρον και κατα πόσο αναπτύσσεται και δεν είναι δήθεν. Αν ο ενθουσιασμός που βλέπουμε προέρχεται επειδή πραγματικά ενδιαφερόμαστε για τον χ, ψ, ω ή απλά επειδή so what δεν είναι και κάτι για εμάς στη ζωή μας, η ύπαρξή του δεν μας δημιουργεί πρόβλημα, δεν μπλεκόμαστε πολύ και όλα φαίνονται σούπερ. Τώρα το αν έχω ή όχι εμπιστοσύνη, αν ρωτάς εμένα προσωπικά, όχι δεν έχω. Δεν έχω γενικότερα εμπιστοσύνη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είμαι ανοιχτή σε γνωριμίες, ανοιχτή σε δέκα επαφές ακόμα και ας έχω άλλες 1000, στο να διαβάσω και να πορωθώ σε συζητήσεις, στο να γράψω το πρόβλημά μου και να το δουν 10000 μάτια που δεν ξέρω ποια είναι αυτά κ.ο.κ. Όμως ναι όσον αφορά την προσωπική επαφή μου έχει τύχει αρκετές φορές να διαβάζω τις απόψεις κάποιων ατόμων και να λέω ουάου, συμφωνώ, θέλω να τον γνωρίσω και ξαφνικά να συνειδητοποιώ, ότι Καμία σχέση σε όλα! Πόσες φορές διαφέρει και παραπλανεί ο γραπτός λόγος καταρχήν από τον προφορικό;
Και φυσικά δεν έχει να κάνει η στάση μου με το αν θα πληγωθώ. Να με πληγώσει ποιος ; Κάποιος που γνωρισα μία μέρα πριν σχήμα λόγου ; Κάποιος που η Φανταστική Εικόνα που είχα δεν ισχύει; Όχι βέβαια και πάλι.
Στο e-steki η αλήθεια είναι όσον αφορά την εικόνα που παρουσιάζουν κάποιοι, ότι πάνω κάτω ξέρουμε ποιος είναι ο άλλος, γι' αυτό και ως θέμα δεν έβαλα το ψέμα που κυκλοφορεί στο νετ και το πόσοι ψυχανόμαλοι μπορεί να είναι κάποιοι, αλλά σε αυτά που ανέφερα στο αρχικό τόπικ.

* Και επειδή αισθάνθηκα ότι από τα λόγια σου ότι ίσως ρε γμτ εδώ να είναι καλο το παρεάκι, να έχουν αναπτυχθεί φιλίες και ότι κάπου αλλοιώνεται η εικονα, εγώ απλά ρώτησα απόψεις και όχι το πόσο ισχύει εδώ για να ξέρουμε και τι λέμε (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει). Εξάλλου το πως κινείται ο καθένας είναι καθαρά δικό του θέμα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:42, 25-07-07:

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις απαντήσεις ως τώρα, αλλά θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ το σχόλιό μου.

Με ορισμένα άτομα από εδώ έχω καθημερινή επικοινωνία και επικοινωνώ μαζί τους πολύ-πολύ περισσότερο απ' όσο επικοινωνώ με άτομα που γνώρισα εκτός Internet - κι αυτή η επικοινωνία συνεχίζεται κι εκτός Internet.

Για μένα δεν έχει καμία απολύτως διαφορά το πώς ξεκίνησε αυτή η γνωριμία με τους φίλους μου από εδώ μέσα. Υπάρχουν άτομα που τα θεωρώ πολύ δικούς μου ανθρώπους, πιο πολύ κι από άτομα που έχω γνωρίσει κι εκτός internet.

Οπότε... δεν ισχύει για μένα το "άγνωστοι μεταξύ αγνώστων" για μένα, όσον αφορά τις σχέσεις μου με αρκετούς από εδώ.
(Γιατί και εκτός Internet, όταν ξεκινάς μία γνωριμία, πάλι άγνωστοι είμαστε μεταξύ μας)

Η πραγματική φιλία δεν έχει την οπτική επαφή ως προαπαιτούμενο για μένα. Τον φίλο τον θες για την ψυχή του.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:54, 25-07-07:

Πχ το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στο φόρουμ, δεν έχει ουσιαστική διαφορά απο το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στην καφετέρια και πιάσαμε την κουβέντα.
Αυτο δυστυχως ειναι πολυ σπανιο. Μη ξεχναμε και το θρασος μεσω ίντερνετ, την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Πολλα πραματα που γραφονται εδω , απο κοντα θα ηταν πολυ αλλιως. Και λιγο-πολυ φαινεται ποια ατομα θα κολωναν να πουν οσα λενε εδω μεσα, απο κοντα.

Η πραγματική φιλία δεν έχει την οπτική επαφή ως προαπαιτούμενο για μένα. Τον φίλο τον θες για την ψυχή του.
Μονο αν φιλος ειναι και καποιος που απλα σου συμπαραστεκεται, και κανετε καλη παρεα , μεσω νετ. Για μενα πχ, δεν αρει αυτο για να πω τον αλλον φιλο. Αμα ηταν ετσι θα ειχαμε ο καθενας μας καμια 40αρια.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 22:59, 25-07-07:

.
Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του φίλου "Γιώργου",
δεν νομίζω δηλαδή, ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, πως έγινε μια γνωριμία...,
σημασία έχει πως εξελήσεται στην πορεία...
Ότι πιθανότητα έχει μια οποιαδήποτε γνωριμία να εξεληχθεί σε φιλία, ή σε οποιαδήποτε άλλη σχέση..., έχουν και οι γνωριμίες μέσω του internet.

Αλλού πιστεύω ότι βρίσκεται το πρόβλημα..., δηλαδή στο ότι στην εποχή μας,
γενικά είναι δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις και κατά συνέπεια οι πιθανότητες να ταιριάξεις πολύ με κάποιον, δεν είναι πολλές, σε οποιαδήποτε περίπτωση...

.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:17, 25-07-07:

Αυτο δυστυχως ειναι πολυ σπανιο. Μη ξεχναμε και το θρασος μεσω ίντερνετ, την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Πολλα πραματα που γραφονται εδω , απο κοντα θα ηταν πολυ αλλιως. Και λιγο-πολυ φαινεται ποια ατομα θα κολωναν να πουν οσα λενε εδω μεσα, απο κοντα.
Άρα τα άτομα στο internet είναι πιο ειλικρινή; Μα αυτό αντιτίθεται στην άποψη σου!
Μονο αν φιλος ειναι και καποιος που απλα σου συμπαραστεκεται, και κανετε καλη παρεα , μεσω νετ. Για μενα πχ, δεν αρει αυτο για να πω τον αλλον φιλο. Αμα ηταν ετσι θα ειχαμε ο καθενας μας καμια 40αρια.
Πάντως ούτε εσύ, ούτε όσοι συμφωνούν μαζί σου, έχετε ορίσει μέχρι στιγμής τι το τόσο καταπληκτικό πρέπει να έχει κάποιος για να του αποδώσετε τη μέγιστη τιμή να τον αποκαλέσετε φίλο!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:20, 26-07-07:

Πολυ δυσκολα θα νιωσω κατι περισσοτερο απο επιφανειακο ενδιαφερον για καποιον που διαβαζω απλως σε ενα φορουμ και δεν τον ξερω προσωπικα.. Μου εχει τυχει φορες να κλαψω η να γελασω για κατι που διαβαζω, κι αυτο να ναι ειλικρινες κλπ, αλλα δεν μπορω να σκεφτω περισσοτερα για το ατομο που μου δημιουργησε αυτα τα συναισθηματα οταν ξερω οτι αυριο μπορει να το γνωρισω και να πω "τι μ@λακας ηταν αυτος". Κι αυτο πιστευω οτι γινεται κυριως γιατι ο καθενας επιλεγει την πλευρα της προσωπικοτητας του που τον βολευει να προβαλει για να τον κανει να νιωθει καλα.. Αλλος θα φανει κοινωνικος, αλλος θα φανει ψυχοπονιαρης, αλλος καταραμενος ποιητης..και το τι συμβαινει πραγματικα μεσα του η τι σκεφτεται δεν μπορεις καν να το προσεγγισεις. Δεν θεωρω με τιποτα το ιδιο το να πιασεις κουβεντα με εναν αγνωστο στο δρομο, οπου και μονο το βλεμα του κι οι κινησεις του σε κανουν να καταλαβαινεις αρκετα για το πως εννοει αυτα που λεει, με το να διαβασεις καποια πιξελ που σχηματιζουν γραμματα και σκεψεις.
Εχω γνωρισει πολυυ κοσμο μεσω νετ, λογω παλιοτερης πληρους ελλειψης εκλεκτικοτητας.. θεωρουσα αυτονοητο οτι αν μπορω με εναν ανθρωπο να μιλαω 10 ωρες τη βδομαδα, τοτε μπορω να πιω ανετα εναν καφε μαζι του για μια ωρα. Ε τελικα το πειραμα απετυχε, και δεν μπαινω πια σ'αυτη τη διαδικασια.
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 00:27, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Πολυ δυσκολα θα νιωσω κατι περισσοτερο απο επιφανειακο ενδιαφερον για καποιον που διαβαζω απλως σε ενα φορουμ και δεν τον ξερω προσωπικα.. Μου εχει τυχει φορες να κλαψω η να γελασω για κατι που διαβαζω, κι αυτο να ναι ειλικρινες κλπ, αλλα δεν μπορω να σκεφτω περισσοτερα για το ατομο που μου δημιουργησε αυτα τα συναισθηματα οταν ξερω οτι αυριο μπορει να το γνωρισω και να πω "τι μ@λακας ηταν αυτος". Κι αυτο πιστευω οτι γινεται κυριως γιατι ο καθενας επιλεγει την πλευρα της προσωπικοτητας του που τον βολευει να προβαλει για να τον κανει να νιωθει καλα.. Αλλος θα φανει κοινωνικος, αλλος θα φανει ψυχοπονιαρης, αλλος καταραμενος ποιητης..και το τι συμβαινει πραγματικα μεσα του η τι σκεφτεται δεν μπορεις καν να το προσεγγισεις. Δεν θεωρω με τιποτα το ιδιο το να πιασεις κουβεντα με εναν αγνωστο στο δρομο, οπου και μονο το βλεμα του κι οι κινησεις του σε κανουν να καταλαβαινεις αρκετα για το πως εννοει αυτα που λεει, με το να διαβασεις καποια πιξελ που σχηματιζουν γραμματα και σκεψεις.
Εχω γνωρισει πολυυ κοσμο μεσω νετ, λογω παλιοτερης πληρους ελλειψης εκλεκτικοτητας.. θεωρουσα αυτονοητο οτι αν μπορω με εναν ανθρωπο να μιλαω 10 ωρες τη βδομαδα, τοτε μπορω να πιω ανετα εναν καφε μαζι του για μια ωρα. Ε τελικα το πειραμα απετυχε, και δεν μπαινω πια σ'αυτη τη διαδικασια.
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.
+1000
Με την εξεταστική δεν έχω χρόνο να εκφράσω τις απόψεις μου όπως θα ήθελα αλλά η Corpsie με εκφράζει απόλυτα ! Το βλέμμα ενός ανθρώπου μπορεί να σου πει πολλά περισσότερα από 1000 posts του. Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που με "τρομάζει" η ιδέα να κάνω γνωριμίες μέσω Διαδικτύου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:35, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ποιές είναι οι συνθήκες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες;

edit: Προστέθηκε και δημοσκόπηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 26-07-07 στις 00:49.
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 01:46, 26-07-07:

Δεν πιστεύω σε αυτές, πίσω από μία οθόνη όλα είναι τραγικά πιο εύκολα.

Μου φαίνονται πολύ λίγες.

Δεν μου φαίνεται καθόλου κακό βεβαίως ούτε σαν ενασχόληση, ούτε σας βάση,
έχω κάνει φίλους με αφορμή το ίντερνετ όπως επίσης καί (άδοξη) σχέση.

Αλλά σχέση που περιορίζεται εκεί για μένα δεν είναι ουσιαστική.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:43, 26-07-07:

Άρα τα άτομα στο internet είναι πιο ειλικρινή; Μα αυτό αντιτίθεται στην άποψη σου!
Αναφερομαι σε διαφωνιες-αντιπαραθεσεις.

Πάντως ούτε εσύ, ούτε όσοι συμφωνούν μαζί σου, έχετε ορίσει μέχρι στιγμής τι το τόσο καταπληκτικό πρέπει να έχει κάποιος για να του αποδώσετε τη μέγιστη τιμή να τον αποκαλέσετε φίλο!
Αν θυμαμαι καλα, και εγω, αλλα και αλλοι, το εχουμε κανει στο τοπικ περι αληθινης φιλιας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:38, 26-07-07:

γιατί έχετε πάει το θέμα κάπου αλλού άσχετα με το τι ήθελε αρχικά το χαμστεράκι?
ή εγώ δεν κατάλαβα τι έλεγε το χάμστερ αρχικά ή εσείς το πήγατε ΠΟΛΥ αλλού το θέμα

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 08:52, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
γιατί έχετε πάει το θέμα κάπου αλλού άσχετα με το τι ήθελε αρχικά το χαμστεράκι?
ή εγώ δεν κατάλαβα τι έλεγε το χάμστερ αρχικά ή εσείς το πήγατε ΠΟΛΥ αλλού το θέμα
Σωστά το παρατήρησες, αλλά επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει να μην εστιάζει κάποιος σε αυτό που τον ρωτάνε το θεώρησα ο.κ.
Φυσικά και πολλοί μπορούν να βγουν εκτός και εγώ έχω βγει πολλές φορές αλλά ας μένουμε λίγο στο ερώτημα που τίθεται και όχι εκεί που εμείς θέλουμε να πάμε το θέμα για χ,ψ λόγους.

Ρώτησα κατα πόσο είναι ουσιαστικό το ενδιαφέρον των ανθρώπων που συμμετέχουν σε ένα φόρουμ για τους άλλους. Πώς μπορεί ένας άνθρωπος που δεν έχουμε γνωρίσει να μας κάνει να χαιρόμαστε/στεναχωριόμαστε Ουσιαστικά με αυτό που του συμβαίνει και αν είναι δήθεν. Όχι αν είμαστε κατα των φιλίων μέσω νετ, όχι για το ψέμα, όχι γενικότερα για το νετ.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:34, 26-07-07:

Α μα τότε δεν ήταν τόσο εκτός η απάντησή μου! Άρα για ανθρωπιστικό ενδιαφέρον μιλάμε!

Αυτό που ψάχνεις hamsteraki μου, βρίσκεται στον άνθρωπο, όχι στο μέσον.

Ακούω πολλές φορές να λέγεται "Μα τώρα παίρνεις στα σοβαρά ένα φόρουμ?" ή "δε γίνεται φιλία πίσω από μια άψυχη οθόνη" κτλ κτλ...

Παρατηρώ, πως συνήθως αυτοί που πιστεύουν τα παραπάνω, είναι οι ίδιοι που αποφεύγουν να έρθουν στα meetings και να γνωρίσουν τον άνθρωπο πίσω από την οθόνη...

Αναρωτιέμαι επίσης, πως είναι δυνατόν να ανταλλάσεις απόψεις με τις άψυχες οθόνες που δε σου λένε τίποτα? Πως είναι δυνατόν να μοιράζεσαι τα προβλήματά σου και να παίρνεις γνώμες και λύσεις, τη στιγμή που ε, δε δίνεις και ιδιαίτερη βαρύτητα σε ένα..."ψωροφόρουμ"...

Μήπως ο καθένας από μας είναι που πρέπει να δει ΠΙΣΩ από την άψυχη οθόνη για να βρει τον άνθρωπο; Όποιος το κάνει, να είσαι σίγουρη, πως και ανθρωπιστικό ενδιαφέρον βρίσκει και φίλους, και ανθρώπους. Εισπράτεις ό,τι δίνεις!

"Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται" διάβασα φέτος σε μια μπλούζα...Αν δε δώσεις, μη περιμένεις να σου δώσουν.... Κι αν φοβάσαι την οθόνη, φοβάσαι και τον άνθρωπο πίσω από αυτήν, φοβάσαι και την επικοινωνία...

(Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα! Μιλάω γενικά!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-07-07 στις 09:59. Αιτία: Edit τελος
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:39, 26-07-07:

Isi νομιζω οτι ειναι θεμα ανθρωπου και προτιμησεων του.. Αλλος θα μπει στο φορουμ για να κανει φιλους και να βρει παρεα, αλλος για να σκοτωσει την ωρα του, αλλος για να γελασει, αλλος για αυτο, αλλος για κεινο. Προσωπικες επιλογες του καθενα ειναι, δεν ειναι αναγκαστικο οποιος γραφεται σε ενα φορουμ να εχει αναγκη να γνωρισει καθε νικ με το οποιο εχει μιλησει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:56, 26-07-07:

Δε διαφωνώ.
Κι εγώ άλλωστε είπα είναι θέμα ανθρώπου και όχι μέσου.
Είναι αδύνατον να γνωρίσεις όλους τους συνομιλητές σου από ένα φόρουμ.
Όμως είναι ενοχλητικό να κάνουν χαβαλέ κάποιοι, με τις απόψεις μας για να περάσουν την ώρα τους διότι πολύ απλά ΔΕΝ είμαστε άψυχες οθόνες αλλά άνθρωποι. Δεν μπορεί να μας φέρονται σαν Video Games!!!
Κάποτε έλεγε η roumana πως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τη χρησιμότητα ενός φόρουμ..Φαίνεται πως έχει δίκιο...Μιλάμε για ένα φόρουμ...για ένα χώρο ανταλλαγής ιδεών. Επαναστάσεις ολόκληρες μπορούν να ξεκινήσουν από ένα φόρουμ...Μόνον όμως όταν όσοι συμμετέχουν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τον άνθρωπο πίσω από την οθόνη, ακόμα κι αν δεν έχουν τη διάθεση να τον γνωρίσουν.
Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο δεν γνωρίζεις από κοντά τον συγγραφέα, την ώρα που τον διαβάζεις όμως το κάνεις με σεβασμό χωρίς να ξεχνάς τον άνθρωπο πίσω από τις άψυχες σελίδες!
Τον ίδιο σεβασμό απαιτεί από μας και ετούτη η επικοινωνία! Για να είναι ουσιαστική και δημιουργική.
Όποιος θέλει να περάσει ευχάριστά την ώρα του, μπορεί να πάει να παίξει κανένα παιχνίδι. Δε χρειάζεται να παίζει με ψυχές και μυαλά, έτσι δεν είναι?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet - Από razorbladeDream
      Το θέμα έχει λάβει 237 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-13 στις 07:19.
    • Μεταξύ αγνώστων... - Από Έλεν Τσέρι
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-11 στις 22:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους