Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του
31
28,70%
Μόνο αν μιλάμε και προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)
34
31,48%
Μόνο αν έχουμε γνωριστεί και από κοντά, έστω μια φορά
16
14,81%
Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά
19
17,59%
Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά
0
0%
Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά
2
1,85%
Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί
2
1,85%
Δεν ξέρω, είμαι καινούριος στο internet
4
3,70%

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:06, 26-07-07:

Μα ποιος παιζει με ψυχες και μυαλα, και ποιος κανει χαβαλε με τις αποψεις των αλλων? Προσωπικα τουλαχιστον το οτι το βλεπω αποστασιοποιημενα δε με εμποδιζει ουτε απτο να εκτιμησω αποψεις και νικς, ουτε απ'το να διαφωνησω με καποιον. Ομως ειναι ενας γραπτος διαλογος, και εχεις παντα την επιλογη να μεινει εκει. Δε σημαινει οτι επειδη θα αφησεις ενα κομματι του εαυτου σου να φανει, πρεπει οπως και δηποτε να γνωριστεις μ'αυτα τα ατομα, η να θες να τα μαθεις βαθυτερα. Μ'αυτους τους ορους μπαινει καποιος σ'ενα φορουμ, με τη λογικη της ανωνυμιας..στην πορεια ΑΝ θελει "εμφανιζεται".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:08, 26-07-07:

μου θυμιζεις εμενα οταν πρωτομπηκα στο στεκι. επειδη τωρα φευγω θα ερθω αλλη ωρα να σου πω τι εχει αλλαξει στην ψυχολογια μου μολις γνωρισα μερικους στεκιτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:16, 26-07-07:

@Corpse Bride: Τονίζω πως δεν μίλησα για σένα προσωπικά!

Για το αν υπάρχουν άτομα που κάνουν μη θεμιτό χαβαλέ, (γιατί το χιούμορ και η πλακίτσα έχουν την αξία τους αναμφίβολα!!!! -ποιός μπορεί να ζήσει χωρίς dooo στο φόρουμ και πόσα δεν έχει προσφέρει με το χιούμορ της η dooo!? ) το αφήνω στην κρίση του καθενός μας.

Δεκτή και σεβαστή η ανωνυμία, δεν είναι όμως απαραίτητα το δεδομένο για να μπει κανείς σε ένα φόρουμ. Είναι ΚΑΙ αυτό. Δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό!
Υπάρχουμε αρκετοί που επιλέγουμε την επώνυμη παράθεση απόψεων και ιδεών ακόμα κι όταν αυτό έχει κάποιο κόστος.
Και τα δύο έχουν την δυναμική τους! Και τα δύο είναι θεμιτά.
Και μάλλον καταλήγουμε πάλι σε αυτό που είπαμε και οι δύο εξ' αρχής:
Ο άνθρωπος κάνει τη διαφορά και όχι το μέσον!

Αρχική Δημοσίευση από Νύφη
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.
Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να απαντήσεις στη Michelle που σε ρωτάει πιο πάνω ποιές είναι οι συνθήκες αυτές πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα αν θέλεις να απαντήσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 26-07-07 στις 11:25. Αιτία: προσθήκη quote
Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~
H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε στις 11:36, 26-07-07:

H γνωμη μου ειναι πως μπορεις να κανεις αληθινους φιλους μεσω ενος φορυμ. με την εννοια οτι θα ανταλαξετε αποψεις και θα μιλησετε για τα παντα ειλικρινα. ομως, αν γνωριστειτε η φιλια θα παψει να ειναι το ιδιο ειλικρινης. αυτο που κανει τους ανθρωπους να ανοιγονται ειναι η ανωνυμια. δυστυχως στην δια ζωσης επαφη οι ανθρωποι παρουσιαζουν ενα αλλο προσωπο απο αυτο που ειναι... φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.. ομως ειναι λιγοι. εαν καποιος μιλαει σε ενα φορουμ επωνυμα το πιθανωτερο να μεινει ο "κολλητος"σου και οταν τον γνωρισεις απο κοντα. αν ομως χρησιμοποιει ψευδονυμο και δεν εχει εκμυστηρευτει ουτε σε εσενα που εισαι "φιλος" του το ἂληθινο ονομα του, ποιες ειναι οι πιθανοτητες να παραμεινει φιλος σου;
"εκει εξω, εγω που τωρα ειμαι εδω, θα κανω πως δεν σε ξερω"
και παλι ομως ειναι θεμα χαρακτηρα..προσωπικα, δεν θα ηθελα να γνωρισω τους διαδυκτιακους μου φιλους!

(Υ.Γ. να διευκρινησω πως δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα! το β' προσωπο που χρησιμοποιω ειναι ενδικτικο!)

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 11:41, 26-07-07:

Καλά Όλαααα αυτά που μου λέτε αλλά δεν μου απαντήσατε στην ερώτησή μου. Υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον από εμένα και από οποιονδήποτε που διαβάζει ένα τόπικ για τον άνθρωπο αυτό που γράφει ότι γράφει; Η απάντηση είναι απλή. Όχι, γιατί Μόνο όταν γνωρίσεις κάποιον τον αισθάνεσαι, τον καταλαβαίνεις, γίνεσαι οικείος μαζί του. Μάλλον το λέει και η κοινή λογική και δεν χρειαζόταν καν να βάλω τόπικ.

Όλα τα υπόλοιπα είναι θεμιτά, αποδεκτά και τα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον. Οπότε συνεχίζετε όπως θέλετε.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 11:45, 26-07-07:

Σωστή η Μαριλένα.Η δικιά μου άποψη είναι οτι αν είσαι άνθρωπος κοινωνικός,δεν φοβάσαι να ανοιχτέις στον άλλο άνθρωπο και να δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό,είσαι ευχάριστος και βάζεις στην άκρη εγωισμούς και διάφορες άλλες ηλίθιες συμπεριφορές δεν έχεις ανάγκη να βρείς παρέα απο το internet.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:56, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
ουσιαστικό ενδιαφέρον
Να δώσουμε έναν ορισμό τι εννοοούμε με το "ουσιαστικό ενδιαφέρον" να δούμε αν εννοούμε όλοι το ίδιο?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:58, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Καλά Όλαααα αυτά που μου λέτε αλλά δεν μου απαντήσατε στην ερώτησή μου. Υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον από εμένα και από οποιονδήποτε που διαβάζει ένα τόπικ για τον άνθρωπο αυτό που γράφει ότι γράφει; Η απάντηση είναι απλή. Όχι, γιατί Μόνο όταν γνωρίσεις κάποιον τον αισθάνεσαι, τον καταλαβαίνεις, γίνεσαι οικείος μαζί του. Μάλλον το λέει και η κοινή λογική και δεν χρειαζόταν καν να βάλω τόπικ.
Προσωπικά, διαφωνώ
Για μένα, ναι υπάρχει. Όχι για ΟΛΟΥΣ όσους γράφουν εδώ μέσα, αλλά για πολύ μεγάλο μέρος αυτών που "γνωρίζω" πολύ καιρό κι ας μην έχω δει ποτέ μου.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 12:14, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Προσωπικά, διαφωνώ
Για μένα, ναι υπάρχει. Όχι για ΟΛΟΥΣ όσους γράφουν εδώ μέσα, αλλά για πολύ μεγάλο μέρος αυτών που "γνωρίζω" πολύ καιρό κι ας μην έχω δει ποτέ μου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:20, 26-07-07:

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:57, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να απαντήσεις στη Michelle που σε ρωτάει πιο πάνω ποιές είναι οι συνθήκες αυτές πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα αν θέλεις να απαντήσεις.
Εννοω τα μιτινγκς, στα οποια δε θα βρεθω μονο με τους χ, ψ κι ω που γουσταρω αυτα που λενε και μου φαινονται ενδιαφεροντες αλλα και τους α, β, γ που μου φαινονται αδιαφοροι, ισως και αρνητικα αδιαφοροι, ουτε καν ουδετεροι. Και δεν αμφιβαλλω οτι θα μπορουσα υπο συνθηκες να δω οτι κι αυτοι ειναι συμπαθεις, αλλα δε με ενδιαφερει να μπω σ'αυτη τη διαδικασια του να γνωρισω καποιον που ακομη και νετικως δε μου λεει τιποτα. Το χω ξανακανει και δεν εβγαλε πουθενα.
Εκτος αυτου πιστευω οτι σε 2 ωρες, 20 ατομα δεν μπορουν να μαθουν τιποτα ο ενας για τον αλλον, περα απ'το να συνδυασουν λογια με φωνη και προσωπο. Κι εκει φυσικα δεν παιζει καμια περιπτωση να γινει καποια ουσιαστικη συζητηση, αφου "πρεπει" να μιλησεις με ολους και οι συζητησεις να γινονται απο ολους. Βρισκω ουσιαστικοτερο εναν καφε με ενα ατομο που "παω' και θα μπορεσω να πω πολυ περισσοτερα, παρα εναν καφε μπουγιο με ατομα που μπορει να μην ταιριαζω ουτε σαν χαρακτηρας απ'οσο μπορω να κρινω νετικα, αλλα και ηλικιακα, απο αποψη ενδιαφεροντων κλπ.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:06, 26-07-07:

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:08, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Εννοω τα μιτινγκς, στα οποια δε θα βρεθω μονο με τους χ, ψ κι ω που γουσταρω αυτα που λενε και μου φαινονται ενδιαφεροντες αλλα και τους α, β, γ που μου φαινονται αδιαφοροι, ισως και αρνητικα αδιαφοροι, ουτε καν ουδετεροι. Και δεν αμφιβαλλω οτι θα μπορουσα υπο συνθηκες να δω οτι κι αυτοι ειναι συμπαθεις, αλλα δε με ενδιαφερει να μπω σ'αυτη τη διαδικασια του να γνωρισω καποιον που ακομη και νετικως δε μου λεει τιποτα. Το χω ξανακανει και δεν εβγαλε πουθενα.
Εκτος αυτου πιστευω οτι σε 2 ωρες, 20 ατομα δεν μπορουν να μαθουν τιποτα ο ενας για τον αλλον, περα απ'το να συνδυασουν λογια με φωνη και προσωπο. Κι εκει φυσικα δεν παιζει καμια περιπτωση να γινει καποια ουσιαστικη συζητηση, αφου "πρεπει" να μιλησεις με ολους και οι συζητησεις να γινονται απο ολους. Βρισκω ουσιαστικοτερο εναν καφε με ενα ατομο που "παω' και θα μπορεσω να πω πολυ περισσοτερα, παρα εναν καφε μπουγιο με ατομα που μπορει να μην ταιριαζω ουτε σαν χαρακτηρας απ'οσο μπορω να κρινω νετικα, αλλα και ηλικιακα, απο αποψη ενδιαφεροντων κλπ.
Άσχετο, αλλά σε αυτό που λες συμφωνώ και όσες επαφές έχω κρατήσει μέσω νετ έχουν ξεκινήσει έτσι. Σκοπεύω να το ξανακάνω πολύ σύντομα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:28, 26-07-07:

1. Μπορείς να παρακολουθείς τα meetings (άλλωστε ο καθένας δηλώνει συμμετοχή εκ των προτέρων) και να πηγαίνεις μόνο σε όσα έχουν υψηλό ποσοστό ατόμων που θέλεις να γνωρίσεις.
2. Στα meetings δεν μιλάς πάντα με όλο τον κόσμο, αλλά κυρίως γνωρίζεις αυτούς που σε ενδιαφέρουν ως προωπικότητες, ώστε να μπορείς μετά να βγεις μαζί τους για έναν καφέ και μόνοι σας και να είσαι 100% βέβαιη οτι όντως είναι ενδιαφέροντες και εκτός net. Γενικά τα meetings τα θεωρώ ένα "ασφαλές" περιβάλλον όπου μπορείς να γνωρίσεις αρκετά απο τα άτομα που θα ήθελες να γνωρίσεις απο ένα φόρουμ, χωρίς το ρίσκο να αποδειχθούν διαφορετικοί IRL και μετά να προχωρήσεις με σιγουριά σε έναν καφέ πιο private.
3. Δηλαδή δεν σου έχει τύχει ποτέ με τους IRL φίλους σου να βγεις με μια μεγάλη παρέα και να μην συμπαθείς όοολα τα άτομα; Ούτε καν στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου; Πάντως εμένα μου έχει τύχει πολλάκις.
4. Τα meetings απο site σε site διαφέρουν. Μέχρι στιγμής έχω πάει σε meetings απο τουλάχιστον 4 sites, και το feeling ήταν εντελώς διαφορετικό και στα 4. Στο ένα απο αυτά τα sites βαρέθηκα θανάσιμα, στο άλλο ψιλοβαρέθηκα στα 2 υπόλοιπα πέρασα πολύ ωραία. Και δεν μιλάω για ένα μόνο meeting απο το κάθε site, οπότε νομίζω μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Ακόμα και meeting απο meeting του ίδιου site έχει κάποιες διαφορές. Στα περισσότερα meetings του e-steki πέρασα θαυμάσια, ωστόσο υπήρχαν και 1-2 που ψιλοβαρέθηκα.

My point δεν είναι φυσικά να σε πείσω να έρθεις σε κάποιο meeting, αλλά να σου δείξω οτι δεν μπορείς να μιλάς για "συνήθεις συνθήκες", όταν αυτές ποικίλλουν τρομερά απο site σε site και ακόμα και απο meeting σε meeting, του ίδιου site.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:15, 26-07-07:

Για μένα 2 άτομα μπορούν να γίνουν κάποιου είδους φίλοι μέσα από το internet χωρίς να γνωριστούν. Για πολλούς η ανταλλαγή εμπειριών και συναισθημάτων πιθανώς να είναι αρκετή.

Εγώ όμως για να ορίσω τους φίλους μου σαν φίλους θέλω να έχω κοινά βιώματα μαζί τους. Και αυτό δεν μπορεί να γίνει αν η επικοινωνία μείνει στο διαδικτυακό. Επίσης σημαντικό είναι ότι με το internet τείνουμε να εξιδανικεύουμε ανθρώπους και η εξιδανίκευση δεν είναι καλή για το χτίσιμο μιας σχέσης.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:47, 26-07-07:

Ερώτηση: Τι είναι αυτό που αλλάζει στην εξιδανίκευση κάποιου εκτός internet?
Η εμφάνιση?

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 15:59, 26-07-07:

Συμφωνώ με το hamsterάκι, γιατί η φιλία έχει πολύ συγκεκριμένο ορισμό για μένα που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με την συζήτηση που γίνεται στα περισσότερα forum.

Ακόμα και με έναν ευρύτερο ορισμό της φιλίας:

Πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν θα δάνειζαν 3.000 ευρώ όταν έκανε τόπικ για οικονομικές δυσκολίες κάποιος που μιλάνε ακόμα και 2 χρόνια στο φόρουμ και μόνο, δεν θα του κρατούσαν το χέρι αν είχε κάποια σοβαρή μεταδιδόμενη(έστω και δύσκολα) ασθένεια και πήγαιναν να τον δουν στο νοσοκομείο κτλ.

Στις μεγάλες χαρές και τις μικρές λύπες, είναι εύκολο να είναι κοντά ο καθένας. Αλλά νομίζω πως μπορούμε να συμφωνήσουμε πως η φιλία για τους περισσότερους(πέρα από την αρχική μου απάντηση βασιζόμενη σε έναν δικό μου ορισμό) δεν περιορίζεται στην αναγνώριση της χαράς ή της ευτυχίας μου (ή της δυστυχιάς μου, σε αντίστροφη περίπτωση), αλλά απαραίτητα περιλαμβάνει και την ουσιαστική πρόθεση να βοηθήσει κανεις και στην επίτευξη αυτής.

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 16:02, 26-07-07:

Η εμφάνιση?

Η αμεσότητα. Οι πρωτόλειες αντιδράσεις και σκέψεις που λένε αρκετά για μας μερικές φορές. Αυτές χάνονται σε πολλούς από εμάς όταν ποστάρουμε σε φόρουμ.
Όπως και σε εμένα. ^-^

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:04, 26-07-07:

Η εμφάνιση?
Όχι ρε. Εκτός κι αν ψάχνεις γκόμενο/α. Νομίζω ότι έχεις φανταστεί κάποιον με ένα στυλ και όταν τον βλέπεις καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αυτό που νόμιζες. Και η εικόνα που έχεις σχηματίσει να καταστραφεί. Ας πούμε σκέψου εμένα που μιλάω σα να νιαουρίζω. Πιθανώς κάποιον να τον χαλάσει όταν με γνωρίσει (βλακεία παράδειγμα, αλλά για να καταλάβεις).

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:08, 26-07-07:

«Οι άγνωστοι» με τους οποίους μιλάμε καθημερινά μπορεί να είναι λιγότερο άγνωστοι από τους ίδιους τους φίλους μας. Γιατί εδώ μπορείς να είσαι αυτό που είσαι στην πραγματικότητα ή αυτό που θα ήθελες να είσαι. Και στις δυο περιπτώσεις περιγράφεις τον εαυτό σου(πραγματικό ή ιδανικό). Παρουσιάζουμε το virtual χαρακτήρα-«πορτρέτο» επειδή έχουμε ανάγκη την επικοινωνία. Ελπίζουμε ότι μπαίνοντας σε κάποιο φόρουμ-γκρου-ομαδα υπάρχει μια θέση και για μας, έτσι όπως είμαστε.
Και η ανωνυμία βοηθά να δείχνουμε τις περισσότερες φορές τον αληθινό μας εαυτό, ακόμα περισσότερο αν έξω δυσκολευόμαστε. Εδω είναι μια ευκαιρία.

…επειδή ήμουν και εγώ υπερβολικά καχύποπτη και αδιάφορη με τους αγνώστους κάποτε, θα πω ότι με το να συναντήσω αγνώστους (οι γνωστοί άγνωστοι του στέκι) έμαθα:
1) να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους και τον εαυτό μου ότι μπορω να επιλέγω σωστά…
2) έμαθα να μην φοβάμαι να εκτεθώ (να μην κρύβω τα ελαττώματα μου.)…εγώ πάντα θα σηκωθώ και ας πέφτω/τσαλακωθώ.
3) έμαθα ότι έχει πολλούς αξιόλογους ανθρώπους γύρο μου, φτάνει να δίνω μια ευκαιρία στον εαυτό μου να τους γνωρίσω…
4)να το διασκεδάζω στο φουλ, γιατι αν δεν το διασκεδαζεις δεν εχει νοημα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 26-07-07 στις 23:59.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:22, 26-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
«Οι άγνωστοι» με τους οποίους μιλάμε καθημερινά μπορεί να είναι λιγότερο άγνωστοι από τους ίδιους τους φίλους μας. Γιατί εδώ μπορείς να είσαι αυτό που είσαι στην πραγματικότητα ή αυτό που θα ήθελες να είσαι. Και στις δυο περιπτώσεις περιγράφεις τον εαυτό σου(πραγματικό ή ιδανικό). Παρουσιάζουμε το virtual χαρακτήρα-«πορτρέτο» επειδή έχουμε ανάγκη την επικοινωνία. Ελπίζουμε ότι μπαίνοντας σε κάποιο φόρουμ-γκρου-ομαδα υπάρχει μια θέση και για μας, έτσι όπως είμαστε.
Και η ανωνυμία βοηθά να δείχνουμε τις περισσότερες φορές τον αληθινό μας εαυτό, ακόμα περισσότερο αν έξω δυσκολευόμαστε. Εδω είναι μια ευκαιρία.
με καλυψες....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:11, 27-07-07:

Αυτά παθαίνει όποιος επιμένει να γράψει στο φόρουμ τη στιγμή που το ένα μάτι του δε λειτουργεί (Δεν είχα δει καν όταν απάντησα πως το θέμα το είχε ανοίξει το hamsteraki περυσι).

anyway... όταν πρωτομπήκα στο internet το 1998 γνώρισα έναν έλληνα που ζούσε μόνιμα στην Αμερική. Ποτέ δεν τον είδα και ποτέ δεν με είδε από κοντά και μάλλον ποτέ δεν θα συναντηθούμε, όμως ακόμα και τώρα -μετά από 9 χρόνια- ανταλλάσουμε κανένα mail με τα νέα μας αραιά και που και ξέρω πως αν και δεν σκεφτόμαστε ο ένας τον άλλο καθημερινά, όταν θυμόμαστε ο ένας τον άλλο, το κάνουμε με αγάπη και αληθινό ενδιαφέρον.

ΟΚ, δεν πρόκειται να του δανείσω ποτέ 3.000 ευρώ (μακάρι να τα 'χα LOL) δεν πρόκειται ποτέ να του σφίξω το χέρι, όμως οι ψυχές μας, επικοινώνησαν κάποτε, έστω και για μια στιγμούλα μέσα στο χρόνο και μέσα μας την κάναμε σημαντική αυτή τη στιγμή! Δεν είχε τίποτα ερωτικό, τίποτα αμιγώς φιλικό, τίποτα χειροπιαστό...είχε όμως μια δύναμη.

Ακόμα κι αν δεν το ορίσω ως φιλία όλο αυτό, είναι μια ανθρωπινη επαφή μέσα στη σημερινή πραγματικότητα με τα σημερινά δεδομένα που δεν μπορώ να την παραβλέψω... Συνέβη.

Πάντα θα σε θυμάμαι cool28 που τώρα είσαι cool37 και θα σου εύχομαι κάθε ευτυχία!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:23, 27-07-07:

(Δεν είχα δει καν όταν απάντησα πως το θέμα το είχε ανοίξει το hamsteraki περυσι).
Τι λες τώρα;; Αυτό δεν το είδα ουτε εγώ που και τα δυο μου μάτια ήταν μια χαρά χτες!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:24, 27-07-07:

Πάντως αυτό γεννά μια νέα ερώτηση: Από πέρυσι μέχρι φέτος hamsteraki δεν έτυχε να αποκτήσεις φίλους από το net? Να γνωριστείς από κοντά?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 12:17, 27-07-07:

Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο δεν γνωρίζεις από κοντά τον συγγραφέα, την ώρα που τον διαβάζεις όμως το κάνεις με σεβασμό χωρίς να ξεχνάς τον άνθρωπο πίσω από τις άψυχες σελίδες!Τον ίδιο σεβασμό απαιτεί από μας και ετούτη η επικοινωνία! Για να είναι ουσιαστική και δημιουργική.
Aπορια : ποιο σεβασμο εχεις και δειχνεις στον συγγραφεα οταν διαβαζεις το βιβλιο του ; Η επικοινωνια μεταξυ αγνωστων ναι απαιτει σεβασμο, αλλα να μη ξεχναμε οτι μιλαμε για τον στανταρ σεβαμο απο ατομο σε ατομο. Οτιδηποτε επιπλεον πρεπει να κερδιθει.

H γνωμη μου ειναι πως μπορεις να κανεις αληθινους φιλους μεσω ενος φορυμ. με την εννοια οτι θα ανταλαξετε αποψεις και θα μιλησετε για τα παντα ειλικρινα. ομως, αν γνωριστειτε η φιλια θα παψει να ειναι το ιδιο ειλικρινης. αυτο που κανει τους ανθρωπους να ανοιγονται ειναι η ανωνυμια. δυστυχως στην δια ζωσης επαφη οι ανθρωποι παρουσιαζουν ενα αλλο προσωπο απο αυτο που ειναι...
Εμ τοτε δεν ηταν "αληθινη φιλια μεσω νετ" to begin with.

Eγω απαντησααα

Βρισκω ουσιαστικοτερο εναν καφε με ενα ατομο που "παω' και θα μπορεσω να πω πολυ περισσοτερα, παρα εναν καφε μπουγιο με ατομα που μπορει να μην ταιριαζω ουτε σαν χαρακτηρας απ'οσο μπορω να κρινω νετικα, αλλα και ηλικιακα, απο αποψη ενδιαφεροντων κλπ.
Εστω 3-4 ατομα.

Πανω σε αυτο που ειπε η Ρουμανα : αλλοι επιλεγουν να ειναι ο εαυτος τους στο ίντερνετ, και αλλοι οχι. Ποιοι ειναι οι περισσοτεροι δε ξερω αλλα κατι μου λεει οτι ειναι η 2η κατηγορια. Και δε μιλαμε μονο για φορουμ, αλλα και chat και ολα. Και παντου οχι μονο Ελλαδα.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:14, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Τι λες τώρα;; Αυτό δεν το είδα ουτε εγώ που και τα δυο μου μάτια ήταν μια χαρά χτες!!
Αυτό ούτε εγώ το είχα δει! Φανταστείτε μυαλό , μα καλά είχα βάλει Ίδιο θέμα;;; Ντοινγκ κάτι γίνεται!!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

H hamsteraki έγραψε στις 13:22, 27-07-07:

Πάντως αυτό γεννά μια νέα ερώτηση: Από πέρυσι μέχρι φέτος hamsteraki δεν έτυχε να αποκτήσεις φίλους από το net? Να γνωριστείς από κοντά?
Μέσα στα αρκετά χρόνια που είμαι στο νετ έχω γνωρίσει συνολικά περίπου στα 8-10 άτομα, έχω κρατήσει επαφή με τα 5 και λόγω απόστασης βγαίνω μόνο με τα 2.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:26, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Aπορια : ποιο σεβασμο εχεις και δειχνεις στον συγγραφεα οταν διαβαζεις το βιβλιο του ; Η επικοινωνια μεταξυ αγνωστων ναι απαιτει σεβασμο, αλλα να μη ξεχναμε οτι μιλαμε για τον στανταρ σεβαμο απο ατομο σε ατομο.
1. Σε κάθε επικοινωνία που γίνεται μέσω της γραφής νομίζω πως οφείλεις στο συγγραφέα την καλοπροαίρετη προσπάθεια της κατανόησης πριν την κριτική και την αξιολόγηση. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ ως σεβασμό προς το συγγραφέα.

2. Τι θα πει στάνταρ σεβασμός?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 27-07-07 στις 13:42. Αιτία: ξέχασα μια πρόθεση.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:30, 27-07-07:

Πανω σε αυτο που ειπε η Ρουμανα : αλλοι επιλεγουν να ειναι ο εαυτος τους στο ίντερνετ, και αλλοι οχι. Ποιοι ειναι οι περισσοτεροι δε ξερω αλλα κατι μου λεει οτι ειναι η 2η κατηγορια. Και δε μιλαμε μονο για φορουμ, αλλα και chat και ολα. Και παντου οχι μονο Ελλαδα.
Ακόμα και εκείνοι που προπονούνται κάτι(άσε που ο κόπος είναι μεγάλος και αν δεν αξίζει δεν το κάνεις) θα προσποιήσουν κάτι που θα ηθελαν να είναι στην πραγματικότητα, αλλά δεν μπορούν για διαφορους λόγους.
Όπως και να το πάρεις, ο καθένας θέλει να πει κάτι για τον εαυτό του. Για τα όνειρα του, κλπ, κλπ....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-07-07 στις 14:52.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:03, 27-07-07:

1. Σε κάθε επικοινωνία που γίνεται μέσω της γραφής νομίζω πως οφείλεις στο συγγραφέα την καλοπροαίρετη προσπάθεια της κατανόησης πριν την κριτική και την αξιολόγηση. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ ως σεβασμό προς το συγγραφέα.
Γιατι το βλεπεις σαν "οφειλη" ; Εσυ αγορασες το βιβλιο, εσυ αφιερωνεις το χρονο σου, κακο του κεφαλιου σου αν δεν εισαι ανοιχτομυαλος σε καθε περιπτωση. Ο συγγραφεας δεν θα επηρεαστει απο το πως θα δεις το βιβλιο του. Αν δε προσπαθησεις να το κατανοησεις και το κρινεις βεβιασμενα πχ, τι θα γινει...ποιος εχασε ;

2. Τι θα πει στάνταρ σεβασμός?
Σεβασμος ενος αγνωστου προς εναν αλλον. Σαν ανθρωποι. Που δεν ειναι και πολυς στις μερες μας, αλλα αμα δεν ειμαστε ζωα, υπαρχει ακομ ακατι, δεν εξαφαιστηκε τελειως. Απο κει και περα κανεις μας δεν εχει τον ιδιο σεβασμο προς ολα τα ατομα που γνωριζει. Γιατι αλλα τον εχουν κερδισει, αλλα οχι.

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ακόμα και εκείνοι που προπονούνται κάτι(άσε που ο κόπος είναι μεγάλος και αν δεν αξίζει δεν το κάνεις) θα προσποιήσουν κάτι που θα ηθελαν να είναι στην πραγματικότητα, αλλά δεν μπορούν για διαφορους λόγους. Όπως και να το πάρεις, ο καθένας θέλει να πει κάτι για τον εαυτό του. Για τα όνειρα του, κλπ, κλπ....
Ε νταξει αλλα δεν καθεται ο καθενας μας να κανει ψυχαναλυση σε καθε ατομο για να μαθει εμμεσως κατι για αυτον.....και αυτο ΑΝ καταλαβει οτι δεν δινει την πραγματικη του εικονα μεσω νετ.

Πιο απλα θα ταν να μαστε ολοι ο εαυτος μας. Παντα. Simple stuff.No worries. No need to lie, or exagerate. Or remember what you lied about

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:47, 06-09-07:

Ε νταξει αλλα δεν καθεται ο καθενας μας να κανει ψυχαναλυση σε καθε ατομο για να μαθει εμμεσως κατι για αυτον.....και αυτο ΑΝ καταλαβει οτι δεν δινει την πραγματικη του εικονα μεσω νετ.

Πιο απλα θα ταν να μαστε ολοι ο εαυτος μας. Παντα. Simple stuff.No worries. No need to lie, or exagerate. Or remember what you lied about
Και να θέλουμε να κάνουμε ψυχανάλυση δεν είναι εύκολο γιατί δεν έχουμε ιδέα πώς γίνεται αυτό... αν όμως με το καιρό δένεσαι με ανθρώπους* από ένα κυβερνοχώρο όπου καθημερνά επικοινωνείς ή νομίζεις ότι επικοινωνείς(το ίδιο μας κάνει γιατί παίρνεις την ικανοποίηση ούτως ή άλλως), τότε προσπαθείς τουλάχιστον να μπεις στην ψυχολογία του χρήστη με τον οποίο μιλάς.
Η μόνη προϋπόθεση για να το κάνεις αυτό είναι να πιστεύεις πραγματικά ότι δεν τα ξέρεις όλα (ως ανώτερο ων) και μπορείς να μάθεις πολλά από τους άλλους.
γιατί ποτέ δεν παύουμε να μάθουμε από τους άλλους, ανεξαιρέτως ηλικίας, μόρφωσης και χαρακτήρας. Αρκεί να το θέλουμε.

*Αν με το καιρό δεν δένεσαι με ανθρώπους, τότε κάτι χοντρό φταίει… και όντως, χρειάζεται ψυχανάλυση…

(Σύντομα σου απάντησα Lorien… δεν είναι?μόνο ενάμιση μήνα πέρασε ... )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 06-09-07 στις 14:59.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:39, 18-09-07:

Μπορώ να πώ ότι για να έχω πραγματικη φιλία ακόμα και στο νέτ πρέπει να δώ τον άλλο έστω μια φορά, καμιά φορά βλέποντας τον άλλο στα μάτια καταλαβένεις και κάτι παραπάνω, μπορεί κάποιος να είναι καλός γλυκός και να θέλει να αποσπάσει κάτι, αυτό το κάτι άν το προσπαθήσει γραπτός μπορεί να το πάρει αλλα τα μάτια δεν λένε ψέματα, ούτε κρύβουν, είμαι άνθρωπος που όταν μηλάω με κάποιον τον κοιτάζω κατάματα, ο λόγος είναι ότι συμφωνώ με αυούς που λένε ότι τα μάτια είναι ο καθρέπτης της ψυχής

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:52, 18-09-07:

Eγώ δεν πιστεύω πως η κατάσταση γύρω μας είναι τόσο τραγική όπως την περιγράφει το χαμστεράκι. Φυσικά και υπάρχουν φιλίες σήμερα και φυσικά ο καθένας μας νοιάζεται για τον συνάνθρωπό του.
Αντίθετα, πιστεύω οτι μέσα από το νετ τα πράγματα είναι διαφορετικά. Το νετ δεν είναι για να κάνεις φίλους και παρέες, αλλά για να περνάς ευχάριστα και χαλαρά μερικές ελεύθερες ώρες.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:04, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Eγώ δεν πιστεύω πως η κατάσταση γύρω μας είναι τόσο τραγική όπως την περιγράφει το χαμστεράκι. Φυσικά και υπάρχουν φιλίες σήμερα και φυσικά ο καθένας μας νοιάζεται για τον συνάνθρωπό του.
Αντίθετα, πιστεύω οτι μέσα από το νετ τα πράγματα είναι διαφορετικά. Το νετ δεν είναι για να κάνεις φίλους και παρέες, αλλά για να περνάς ευχάριστα και χαλαρά μερικές ελεύθερες ώρες.
συμφωνω απολυτα..ακομα και στο καθε "και"....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:55, 19-09-07:

χωρίς να διαφωνώ απαραίτητα, για να καταλάβω ίσως κάτι που δεν κατάλαβα...
αυτό τι σημαίνει? έστω ότι μπαίνεις στο φόρουμ γιατί θες να περνάς ευχάριστα και χαλαρά κάποιες ελεύθερες ώρες....
Αν δηλαδή σου προκύψει μια γνωριμία που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε μια πολύ καλή φιλία θα την αφήσεις να προσπεράσει επειδή ο τρόπος που έγινε η γνωριμία ήταν το νετ?
Νομίζω ότι οι σχέσεις των ανθρώπων προκύπτουν μέσα στη ζωή από διάφορες καταστάσεις και δεν υπάρχουν σταθερές.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:26, 19-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
χωρίς να διαφωνώ απαραίτητα, για να καταλάβω ίσως κάτι που δεν κατάλαβα...
αυτό τι σημαίνει? έστω ότι μπαίνεις στο φόρουμ γιατί θες να περνάς ευχάριστα και χαλαρά κάποιες ελεύθερες ώρες....
Αν δηλαδή σου προκύψει μια γνωριμία που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε μια πολύ καλή φιλία θα την αφήσεις να προσπεράσει επειδή ο τρόπος που έγινε η γνωριμία ήταν το νετ?
Νομίζω ότι οι σχέσεις των ανθρώπων προκύπτουν μέσα στη ζωή από διάφορες καταστάσεις και δεν υπάρχουν σταθερές.
Οταν λες "προκύψει", πως ακριβώς το εννοείς;
Πες ένα παράδειγμα και θα σου εξηγήσω.
Πολύ απλά, δεν δίνω ιδιαίτερη βάση σε τέτοιες φιλίες, δεν πιστεύω οτι μπορούν να υπάρξουν τα στοιχεία εκείνα που μπορούν να χτίσουν με μια τέτοια φιλία.
Φίλος-φίλη για μένα, είναι εκείνος-η που έχεις ζήσει μαζί του-της πράγματα και καταστάσης in real life.
Τι πράγματα και καταστάσεις μπορείς να ζήσεις σε ένα φόρουμ;

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:31, 19-09-07:

Οταν λες "προκύψει", πως ακριβώς το εννοείς;
Πες ένα παράδειγμα και θα σου εξηγήσω.
Πολύ απλά, δεν δίνω ιδιαίτερη βάση σε τέτοιες φιλίες, δεν πιστεύω οτι μπορούν να υπάρξουν τα στοιχεία εκείνα που μπορούν να χτίσουν με μια τέτοια φιλία.
Φίλος-φίλη για μένα, είναι εκείνος-η που έχεις ζήσει μαζί του-της πράγματα και καταστάσης in real life.
Τι πράγματα και καταστάσεις μπορείς να ζήσεις σε ένα φόρουμ;
Φαντάζομαι ότι εννοεί για παράδειγμα αν γνώριζες κάποιον/κάποια σε μια συνάντηση του φόρουμ και αρχιζατε να κάνετε παρέα και in real life εκτός φόρουμ .

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:39, 19-09-07:

Δύσκολο να συμβεί αυτό. Μένω εκτός Αθηνών, και είναι δύσκολο να συμμετάσχω στις συναντήσεις του φόρουμ. Ακόμα κι αν κάποια στιγμή πάω, πόσο εφικτό μπορεί να είναι να γνωρίσεις κάποιον που μπορεί να έχει τις προδιαγραφές να γίνει φίλος σου; Πόσο συχνά θα τον βλέπεις;
Δεν λέω πως είναι απόλυτο όλο αυτό, όμως εγώ προσωπικά έτσι το σκέφτομαι.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:42, 19-09-07:

Δύσκολο να συμβεί αυτό. Μένω εκτός Αθηνών, και είναι δύσκολο να συμμετάσχω στις συναντήσεις του φόρουμ. Ακόμα κι αν κάποια στιγμή πάω, πόσο εφικτό μπορεί να είναι να γνωρίσεις κάποιον που μπορεί να έχει τις προδιαγραφές να γίνει φίλος σου; Πόσο συχνά θα τον βλέπεις;
Δεν λέω πως είναι απόλυτο όλο αυτό, όμως εγώ προσωπικά έτσι το σκέφτομαι.

Έχεις δίκιο ότι οι συνθήκες δε βοηθούν αλλά θα μπορούσατε να κανονίσετε οι Πατρινοί μια συνάντηση . Η ΚΕ ρώτησε γενικά βέβαια για το αν έχεις πρόβλημα για τις γνωριμίες μέσω νετ που παρεμπιπτόντως δεν είναι το θέμα αυτού του τόπικ αλλά ξεφυγαμε λίγο .

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:52, 19-09-07:

Δεν θεωρώ οτι είμαστε εκτός θέματος. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα από ταμπού η κάποιου άλλο είδους προκατάληψη, απλά δεν πιστεύω οτι μπορεί να συμβεί για πρακτικούς και μόνο λόγους.
Συναντήσεις με τους Πατρινούς του φόρουμ κάνουμε κάθε μέρα, κάθε ώρα και στιγμή.
Μαζευόμαστε όλοι, στο σπίτι μου, βγαίνουμε έξω συνέχεια και περνάμε περίφημα, και όλα αυτά στην κυριολεξία...

Εγώ και ο εαυτός μου...........

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:02, 20-09-07:

Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Mακριά!! Όσοι μπαίνουν στο νετ έχουν πρόβλημα με το real life

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 00:04, 20-09-07:

+ 1000

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:37, 20-09-07:

Αρα καποια στιγμη ολοι θα μπουνε στο ίντερνετ

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:08, 20-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Mακριά!! Όσοι μπαίνουν στο νετ έχουν πρόβλημα με το real life
ωραια...σε χαρακτηριζει η αυτογνωσια...
για πες και το προβλημα σου τοτε...???

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:43, 20-09-07:

Πόσο συχνά θα τον βλέπεις;
Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω το νόημα της προσωπικής επαφής (και τη σημαντικότητά του) αλλά τον φίλο τον θες για το σώμα του ή για την ψυχή του;

Αν μπορείς λόγω συνθηκών να τον βλέπεις μία φορά το μήνα/δίμηνο, το ίντερνετ σε βοηθά να γεφυρώσεις τις όποιες αποστάσεις.

Κι άλλωστε μία φιλία δεν έχει τόση σημασία πώς θα αρχίσει αλλά το πώς θα εξελιχθεί.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:52, 20-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω το νόημα της προσωπικής επαφής (και τη σημαντικότητά του) αλλά τον φίλο τον θες για το σώμα του ή για την ψυχή του;

Αν μπορείς λόγω συνθηκών να τον βλέπεις μία φορά το μήνα/δίμηνο, το ίντερνετ σε βοηθά να γεφυρώσεις τις όποιες αποστάσεις.

Κι άλλωστε μία φιλία δεν έχει τόση σημασία πώς θα αρχίσει αλλά το πώς θα εξελιχθεί.
ναι ρε συ Γιωργο...δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες...αλλα η προσωπικη επαφη δεν παυει να ειναι πολυ πιο σημαντικη...μεσω αυτης δενεσαι περισσοτερο και κανει την οποια σχεση δυνατη....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 07:44, 20-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Τον θέλεις να είναι παρών σε πράγματα και καταστάσεις που θα ζήσετε μαζί.
Για να γίνει αυτό χρειάζεται και η ψυχή αλλά και το σώμα του.
Αυτό που περιγράφεις εσύ ρε Γιώργο δεν είναι φιλία, είναι ένας καφές, μια κοινωνική υποχρέωση του τύπου "ας πάω να πιω κι έναν καφέ με το Γιώργο".
Δεν αρκεί όμως αυτό.
Συμφωνώ οτι δεν έχει σημασία η έναρξη, αλλά η εξέλιξη μιας φιλίας, όμως τι μπορεί να αλλάξει στην πορεία;
Εκτός αν κάποιος μετακομίσει.................

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 13:28, 29-10-07:

Εγώ δεν έχω γνωρίσει πραγματική φιλία, γιατί πολύ απλά οι φίλοι μου δεν με καταλαβαίνουν. Έχω όμως 10δες γνωστούς με τους οποίους κάνουε παρέα. Από το net έχω αρκετούς γνωστούς. Δε θα έλεγα όμως ότι είναι φίλοι μου.....(μόνο ένας.... που μιλάμε 2 χρόνια περίπου)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:35, 30-10-07:

Οι ανθρωποι απο κοντα, φορανε μασκες, χτιζουν τοιχη, σκαρφιζονται αμυνες υποσυνειδητα, μερικοι αυτοπροβαλλονται συνηδειτα οπως επιλεξουν κλπ. Και αρκετα συχνα καταφερνουν να δωσουν στον αλλο την εντυπωση που θελουν να δωσουν, η οποια δεν ειναι ομως αντιπροσωπευτικη.

Απο κοντα αυτα. Σκεψου μεσω ίντερνετ ποσο πιο ευκολο ειναι κατι τετοιο. Γιαυτο σημασια εχει να βρισκεις ειλικρινεις και απλους ανθρωπους, που να χουν παλεψει με τον εαυτο τους, καποιον που να χει λυσει τα κομπλεξ του, (το δυνατον περισσοτερα, ολοι εχουμε καποια), ωστε να ειναι ηρεμος, ανετος, να μην κυβερναται απο παθη, και απλα να ταξιδευει μαζι σου στη ζωη. Οχι να σε συναγωνιζεται , ουτε να προσπαθει να τραβα την προσοχη πανω του.

(πολλα ζηταω θα μου πεις...δε βαριεσαι )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 30-10-07 στις 02:13.
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 00:37, 30-10-07:

Συμφωνώ απόλυτα Lorien!

Kαι γω τέτοιους ανθρώπους ψάχνω αλλά δυστυχώς είναι σπάνιοι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet - Από razorbladeDream
      Το θέμα έχει λάβει 237 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-13 στις 07:19.
    • Μεταξύ αγνώστων... - Από Έλεν Τσέρι
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-11 στις 22:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους