Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του
31
28,70%
Μόνο αν μιλάμε και προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)
34
31,48%
Μόνο αν έχουμε γνωριστεί και από κοντά, έστω μια φορά
16
14,81%
Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά
19
17,59%
Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά
0
0%
Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά
2
1,85%
Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί
2
1,85%
Δεν ξέρω, είμαι καινούριος στο internet
4
3,70%

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 00:58, 30-10-07:

Από την άλλη ομως, η ανωνυμία του Internet δε δίνει την ευκαιρία να δείχνει κανείς τον πραγματικό του εαυτό, αφού στην τελική δεν έχει και τίποτα να χάσει? Στην πραγματική ζωή παίζουμε ρόλους, συνήθως με κάποια σκοπιμότητα, αν η σκοπιμότητα πάψει να υπάρχει, ποιος ο λόγος να συνεχίσει κανείς το θέατρο? Νομίζω ότι όσο δελεαστικό είναι το να υποκριθείς πίσω από τη κουρτίνα της ανωνυμίας, άλλον τόσο δελεαστικό είναι να απογυμνώσεις τελείως το χαρακτήρα σου και να δεις αν πραγματικά αξίζεις τη συμάθεια/εκτίμηση των άλλων!

Κι έπειτα, νομίζω ότι όποιο πρόσωπο κι αν προσπαθήσει να δείξει κάποιος στο τέλος το δικο του θα φανεί. Ελπίζω να μην είμαι αφελής μ'αυτά που λέω, καταλαβαίνω τον πειρασμο του να δείξει κανείς ένα πρόσωπο πιο ωραίο από το πραγματικό, αλλά νομίζω ότι πίσω από τις λέξεις μπορεί σχεδόν πάντα κανείς να διαβάσει την αλήθεια και παρόλο που φυσικά είμαι επιφυλακιτκή δεν απκλείω την πιθανότητα να υπάρχουν κεί έξω ειλικρινείς άνθρωποι που να αξίζει τον κόπο να γίνουμε φίλοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 01:13, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Από την άλλη ομως, η ανωνυμία του Internet δε δίνει την ευκαιρία να δείχνει κανείς τον πραγματικό του εαυτό, αφού στην τελική δεν έχει και τίποτα να χάσει? Στην πραγματική ζωή παίζουμε ρόλους, συνήθως με κάποια σκοπιμότητα, αν η σκοπιμότητα πάψει να υπάρχει, ποιος ο λόγος να συνεχίσει κανείς το θέατρο? Νομίζω ότι όσο δελεαστικό είναι το να υποκριθείς πίσω από τη κουρτίνα της ανωνυμίας, άλλον τόσο δελεαστικό είναι να απογυμνώσεις τελείως το χαρακτήρα σου και να δεις αν πραγματικά αξίζεις τη συμάθεια/εκτίμηση των άλλων!

Κι έπειτα, νομίζω ότι όποιο πρόσωπο κι αν προσπαθήσει να δείξει κάποιος στο τέλος το δικο του θα φανεί. Ελπίζω να μην είμαι αφελής μ'αυτά που λέω, καταλαβαίνω τον πειρασμο του να δείξει κανείς ένα πρόσωπο πιο ωραίο από το πραγματικό, αλλά νομίζω ότι πίσω από τις λέξεις μπορεί σχεδόν πάντα κανείς να διαβάσει την αλήθεια και παρόλο που φυσικά είμαι επιφυλακιτκή δεν απκλείω την πιθανότητα να υπάρχουν κεί έξω ειλικρινείς άνθρωποι που να αξίζει τον κόπο να γίνουμε φίλοι.
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αν και κανείς μπορεί να την αποκρούσει με το επιχειρημα οτι πολύ πιο εύκολα σε κοροιδεύει κανείς πίσω από την ανωνυμία και την οθόνη του υπολογιστή.
Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να συμπαθεί και να χαίρεται με τη χαρά ή να λυπάται με τη λύπη κάποιου που δεν έχω δει ποτέ. Πιστεύω οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω νετ, μια που τα κίνητρα της φιλίας δεν έχουν τόσο άμεσους σκοπούς όσο π.χ. μια προσπάθεια για ερωτική σχέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:26, 30-10-07:

Από την άλλη ομως, η ανωνυμία του Internet δε δίνει την ευκαιρία να δείχνει κανείς τον πραγματικό του εαυτό, αφού στην τελική δεν έχει και τίποτα να χάσει?
Παντα εχει κατι να χασει, εκτός αν μιλαει απο Ελλαδα με Αργεντινη οποτε ισως λιγοτερο . Και προσεξε : δινει την ευκαιρια. Απο την ευκαιρια, μεχρι την πραξη....Δυστυχως οι περισσοτεροι το αναποδο κανουν.

Στην πραγματική ζωή παίζουμε ρόλους, συνήθως με κάποια σκοπιμότητα, αν η σκοπιμότητα πάψει να υπάρχει, ποιος ο λόγος να συνεχίσει κανείς το θέατρο?
Η σκοπιμοτητα δεν παυει ποτε, απο την αποψη που το λες. Αν παψει θα ειναι επειδη καποιος συνηδητοποιει οτι αυτη η σκοπιμοτητα δεν εχει την αξια που νομιζε και σταματα αν την επιδιωκει.

Νομίζω ότι όσο δελεαστικό είναι το να υποκριθείς πίσω από τη κουρτίνα της ανωνυμίας, άλλον τόσο δελεαστικό είναι να απογυμνώσεις τελείως το χαρακτήρα σου και να δεις αν πραγματικά αξίζεις τη συμάθεια/εκτίμηση των άλλων!
Εμ εδω ειναι το θεμα ομως. Για να το κανεις αυτο, πρεπει ή να τα χεις πραγματικα καλα με τον εαυτο σου και να εισαι τελειος ακομπλεξαριστος (ή εστω ως επι το πλειστον), ή να εχεις παρει αποφαση να κοιταξεις την πραγματικοτητα καταματα, και να δεχθεις και να διορθωσεις τα οποια ελλατωματά σου. Και κανενα απο αυτα τα 2 δε θα τα συναντησεις συχνα στους ανθρωπους.

Σιγουρα καποια στιγμη θα φανουν καποια πραγματα. Μπορει να μην τα αντιληφθουν ολοι, ειτε γιατι δε γνωριζουν πραγματα, ειτε γιατι δεν εχουν αρκετη αντιληψη, ειτε γιατι τυφλωνονται απο συναισθηματισμους. Αλλα οπως ελεγε και ο Αβραάμ Λινκολν : You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:32, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Οι ανθρωποι απο κοντα, φορανε μασκες, χτιζουν τοιχη, σκαρφιζονται αμυνες υποσυνειδητα, μερικοι αυτοπροβαλλονται συνηδειτα οπως επιλεξουν κλπ. Και αρκετα συχνα καταφερνουν να δωσουν στον αλλο την εντυπωση που θελουν να δωσουν, η οποια δεν ειναι ομως αντιπροσωπευτικη.

Απο κοντα αυτα. Σκεψου μεσω ίντερνετ ποσο πιο ευκολο ειναι κατι τετοιο. Γιαυτο σημασια εχει να βρισκεις ειλικρινεις και απλους ανθρωπους, που να χουν παλεψει με τον εαυτο τους, καποιον που να χει λυσει τα κομπλεξ του, (το δυνατον περισσοτερα, ολοι εχουμε καποια), ωστε να ειναι ηρεμος, ανετος, να μην κυβερναται απο παθη, και απλα να ταξιδευει μαζι σου στη ζωη. Οχι να σε συναγωνιζεται , ουτε να προσπαθει να τραβα την προσοχη πανω του.

(πολλα ζηταω θα μου πεις...δε βαριεσαι )

Το διατύπωσες πάρα πολύ όμορφα ώστε να πω πως με εξέφρασες. Αναρωτιέμαι όμως - μπορεί να'ναι στενόμυαλη σκέψη: Ο άψογος αυτός άνθρωπος που αναφέρεις με την σχεδόν όμορφη ζωή, γιατί να θέλει να αναλωθεί στο ίντερνετ ψάχνοντας για φιλίες; Δεν θα'πρεπε να έχει μια ζωή γεμάτη από φίλους;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:41, 30-10-07:

Δεν θα τους ψάχνει εκεί, απλά ίσως τους βρει κι εκεί Φίλους μπορείς να κάνεις παντού, γιατί το νετ να θεωρείται τόσο παρεξηγημένος τρόπος γνωριμίας;

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 10:44, 30-10-07:

Οι ανθρωποι απο κοντα, φορανε μασκες, χτιζουν τοιχη, σκαρφιζονται αμυνες υποσυνειδητα, μερικοι αυτοπροβαλλονται συνηδειτα οπως επιλεξουν κλπ. Και αρκετα συχνα καταφερνουν να δωσουν στον αλλο την εντυπωση που θελουν να δωσουν, η οποια δεν ειναι ομως αντιπροσωπευτικη.

Απο κοντα αυτα. Σκεψου μεσω ίντερνετ ποσο πιο ευκολο ειναι κατι τετοιο. Γιαυτο σημασια εχει να βρισκεις ειλικρινεις και απλους ανθρωπους, που να χουν παλεψει με τον εαυτο τους, καποιον που να χει λυσει τα κομπλεξ του, (το δυνατον περισσοτερα, ολοι εχουμε καποια), ωστε να ειναι ηρεμος, ανετος, να μην κυβερναται απο παθη, και απλα να ταξιδευει μαζι σου στη ζωη. Οχι να σε συναγωνιζεται , ουτε να προσπαθει να τραβα την προσοχη πανω του.

(πολλα ζηταω θα μου πεις...δε βαριεσαι )

Συμφωνώ κ εγώ με τον Lorien.

& πιστεύω πως, κάποιος που είναι σε θέση να προσποιηθεί μέσω net "κάτι άλλο από αυτό που είναι στην πραγματικότητα"...δηλώνει αυτόματα κ στοιχεία της προσωπικότητάς του. Αυτό που δείχνει αυτό είναι. & (ίσως) αυτό να κάνει & in real life...

Φιλίες, ωστόσο, μπορούν να γίνουν (δεν είναι πια όλοι οι διαδικτυακοί φίλοι μας psycho & υποκριτές) αλλά θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η άμεση/προσωπική επαφή. Στα τυφλά, οκ μπορώ να συμπάσχω, να ανταλλάζω απόψεις, να μιλώ με τον άλλον, αλλά αν δεν υπάρξει κ πραγματική γνωριμία σε 3D world, η επαφή δεν θα εξελιχθεί ποτέ σε κάτι πιο πραγματικό/ουσιαστικό (κ όλες οι ανθρώπινες σχέσεις αναπτύσσονται κ έχουν εξέλιξη).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Niyia : 30-10-07 στις 10:53. Αιτία: προσθήκη
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 10:48, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
[/i]Φιλίες, ωστόσο, μπορούν να γίνουν (δεν είναι πια όλοι οι διαδικτυακοί φίλοι μας psycho & υποκριτές) αλλά θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η άμεση/προσωπική επαφή. Στα τυφλά, οκ μπορώ να συμπάσχω, να ανταλλάζω απόψεις, να μιλώ με τον άλλον, αλλά αν δεν υπάρξει κ πραγματική γνωριμία σε 3D world, η επαφή δεν θα εξελιχθεί ποτέ σε κάτι πιο πραγματικό/ουσιαστικό (κ όλες οι ανθρώπινες σχέσεις αναπτύσσονται κ έχουν εξέλιξη).

Ακριβώς αυτό. Τόσα χρόνια στο ίντερνετ έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο, καλό και κακό αλλά κανείς δεν μπόρεσε να συγκριθεί με τους 3D κολλητούς μου που ξέρω από το σχολείο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:49, 30-10-07:

Συμφωνώ κ εγώ με τον Lorien.

& πιστεύω πως, κάποιος που είναι σε θέση να προσποιηθεί μέσω net "κάτι άλλο από αυτό που είναι στην πραγματικότητα"...δηλώνει αυτόματα κ στοιχεία της προσωπικότητάς του. Αυτό που δείχνει αυτό είναι. & (ίσως) αυτό να κάνει & in real life...
Ναι αλλα πρεπει να τον γνωρισεις απο κοντα για να ξερεις οτι ειναι αλλιως. Αλλοι βεβαια, φαινονται οτι ειναι δηθεν ακομα και μονο μεσω ίντερνετ. Αλλά προκειμενου να μην αδικησουμε καποιον , μονο αν τον μαθουμε απο κοντα θα ειμαστε 100% σιγουροι.

Φιλίες, ωστόσο, μπορούν να γίνουν (δεν είναι πια όλοι οι διαδικτυακοί φίλοι μας psycho & υποκριτές) αλλά θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η άμεση/προσωπική επαφή. Στα τυφλά, οκ μπορώ να συμπάσχω, να ανταλλάζω απόψεις, να μιλώ με τον άλλον, αλλά αν δεν υπάρξει κ πραγματική γνωριμία σε 3D world, η επαφή δεν θα εξελιχθεί ποτέ σε κάτι πιο πραγματικό/ουσιαστικό (κ όλες οι ανθρώπινες σχέσεις αναπτύσσονται κ έχουν εξέλιξη).
Συμφωνω κι εγω (χα! , πατσισαμε στις συμφωνιες )

Αρχική Δημοσίευση από C.M.
Το διατύπωσες πάρα πολύ όμορφα ώστε να πω πως με εξέφρασες. Αναρωτιέμαι όμως - μπορεί να'ναι στενόμυαλη σκέψη: Ο άψογος αυτός άνθρωπος που αναφέρεις με την σχεδόν όμορφη ζωή, γιατί να θέλει να αναλωθεί στο ίντερνετ ψάχνοντας για φιλίες; Δεν θα'πρεπε να έχει μια ζωή γεμάτη από φίλους;
Αρχική Δημοσίευση από C.M.
Και αυτες οι σκεψεις χρειαζονται . Αν ενα τετοιο ατομο, πραγματικα αναλωνεται στο ίντερνετ....και αναλωνεται ψαχνοντας για φιλιες κιολας...τοτε Χ τινά συμβαινουν : 1.δεν ειναι πραγματικα οπως το περιγραψαμε, 2.υπαρχουν αλλοι λογοι ειδικοι που το κανει αυτο (προβλημα υγειας πχ), 3.εχει ελευθερο χρονο και για ιντερνετ, σε συνδυασμο οτι του αρεσει το cyberspace ή το χρησημοποιει καλα σαν εργαλειο και μέσον, οχι σαν αυτοσκοπο.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:30, 30-10-07:

Όσα μπορείς να καταλάβεις από μια καταπρόσωπο επικοινωνία, τόσα μπορείς και να καταλάβεις από τη γραφή του άλλου. Η διαφορά βρίσκεται στο χρόνο που σου χρειάζεται, καθώς εδώ δεν έχεις τα ατού της λεγόμενης "γλώσσας του σώματος" και της "φυσιογνωμικής". Συνεπώς χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, όμως τα βγάζεις. Προσωπικά έχω γνωρίσει από κοντά διάφορα άτομα μέσω του στεκιού και κανείς δεν με εξέπληξε θετικότερα ή αρνητικότερα απ' ότι είχα καταλάβει γι' αυτόν.

Α, και κάτι άλλο: Προσοχή όταν γνωρίζετε όσες βάζουν ως άβαταρ καλλίγραμες και πανέμορφες υπάρξεις, μπορεί ν' απογοητευτείτε, γιατί πολύ συχνά είναι μούφα...

Όπου ακούς πολλά κεράσια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:39, 30-10-07:

Δεδομενου οτι και απο κοντα να γνωρισεις καποιον, παλι μπορει να μην τον γνωριζεις, δεν ειμαι πεπεισμενος οτι οσα μαθαινεις απο κοντα , τοσα μαθαινεις και μεσω ίντερνετ (απλα αργότερα).

Για μια επιφανειακη προσεγγιση, ή για ορισμενα θεματα και πτυχες του χαρακτηρα, ναι. Αλλα για να πουμε οτι ο ταδε ειναι ετσι , αλλιως , αλλιωτικα, με βεβαιοτητα και ασφαλη συμπερασματα, εχω αμφιβολιες και γιαυτο ισως ειναι καλυτερα να ειμαστε προσεκτικοι και χωρις βιασυνη.Δεν υπαρχει λογος να βιαστουμε να βαλουμε σε καποιο καλουπι τον κοσμο, αδικοντας τον. Οπως δε θα θελαμε και οι αλλοι το ιδιο για εμας. Ίντερνετ ειναι, μας κυνηγαει κανενας ;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:04, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Α, και κάτι άλλο: Προσοχή όταν γνωρίζετε όσες βάζουν ως άβαταρ καλλίγραμες και πανέμορφες υπάρξεις, μπορεί ν' απογοητευτείτε, γιατί πολύ συχνά είναι μούφα...
Έτσι ακριβώς την έπαθε η κολλητή μου, αν και χωρίς avatar...
Ότι είχα αγοράσει το PC και ήρθε να της δείξω το chat. Μέσα σε λίγα λεπτά (με το πολύ πιασάρικο νικ που διάλεξε) της είχαν ανοίξει παράθυρο για κατ' ιδίαν συνομιλία. Άρχισε λοιπόν εκείνη να λέει πως είναι δύο μέτρα, με πράσινα μάτια και ξανθά μαλλιά (καλά αυτό το τελευταίο δεν είναι ψέμα... ) και ότι έχει σπουδάσει εκείνο κι εκείνο και ασχολείται με το άλλο και μπλα, μπλά, μπλά...

Έλα όμως που καθώς εξελισσόταν η επικοινωνία, ο τύπος άρχισε να της αρέσει! Μέσα σε 2 ώρες που μιλούσαν (και είχαν κάνει κατάληψη στον υπολογιστή μου ) έκλεισαν ραντεβουδάκι να συναντηθούν για καφέ...

Πήγαμε μαζί στον τόπο του ραντεβού, περιμέναμε, περιμέναμε, τίποτα...
Τελικά την άλλη μέρα, ο τύπος με βρήκε στο chat και όταν τον ρώτησα γιατί δεν ήρθε, μου απάντησε: Κάθε άλλο, ήρθα, αλλά δεν είδα αυτό που είχα ακούσει στις περιγραφές και φυσικά έφυγα...

Ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται...
Η φίλη μου δεν ξαναμπήκε στο chat

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:51, 31-10-07:

Όσοι νομίζουν ότι δεν τους βλέπουμε, πίσω απ' τις λέξεις και τις δικαιολογίες, απλά απατώνται.

Αν έχω σχηματίσει γνώμη για κάποιον μέσω διαδικτύου και γνωρίζοντάς τον από κοντά αυτή η γνώμη επιβεβαιώνεται, αυτό σημαίνει ότι έχω καταλάβει καλά. Ίσως τα συμπεράσματα να μην είναι ασφαλή, όμως ποτέ με τους ανθρώπους δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια, είτε τους γνωρίσεις στο διαδίκτυο, είτε σ' ένα μπαράκι, είτε στη δουλειά ή στη σχολή. Αν δεν είμαι λοιπόν σε θέση να κατανοήσω έναν άνθρωπο από κοντά, τότε φυσικά δεν θα μπορώ και από το διαδίκτυο. Αν ειμαι επιφανειακός και άδικος ή απόλυτος στις κρίσεις μου, τότε έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω, οπότε δεν αλλάζει κάτι.

Μέσα στο ίντερνετ έχω τη δυνατότητα να πειραματιστώ. Όταν γράφω κάτι σε κάποιον και έχω προβλέψει την αντίδρασή του πριν αυτός τη σκεφτεί κι αυτό συμβαίνει με επαναλήψιμο τρόπο, τότε έχω τσεκάρει και καλιμπράρει τις μεθόδους μου. Όταν η εκ του σύνεγγυς επαφή μου δίνει τα ίδια αποτελέσματα, τότε τα συμπεράσματα είναι ασφαλή, όσο το δυνατόν. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι συνήθως το πρόβλημα δεν είναι πως αδυνατούμε να καταλάβουμε τους άλλους, αλλά ότι έχουμε στρεβλή εικόνα για τον εαυτό μας. Αυτόν αρνούμαστε να δούμε κατάματα, γι' αυτό και ο καθρέπτης παίζει σε τόσα έργα τρόμου...

Αν κάποιοι νομίζουν ότι κρύβονται από το μάτι του Χάους...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:36, 31-10-07:

Δεν απαιτειται ουτε επιτυγχανεται ποτέ η απολυτη ασφάλεια, μη πηγαινουμε στο αλλο ακρο. Μιλαμε για ενα τετοιο επιπεδο ασφαλειας (ας το πουμε ετσι), που να μας επιτρεπει να εχουμε καλες πιθανοτητες να πεσουμε μεσα, και μικρες να την πατησουμε, αδικησουμε καποιον ή εκτεθουμε. Αλλωστε δε μπορουμε να ισχυριζομαστε, οτι επειδη ποτέ δεν ειναι απολυτα σιγουρο τιποτε, θα αρχισουμε να βγαζουμε συμπερασματα δεξια-αριστερα πάρε κοσμε

Ενας καθηγητης ψυχολογίας στο Χάρβαρντ, ελεγε : “People are drastically overconfident about their judgments of others.”. Και εχει δικιο, το βλεπουμε καθε μερα, και ακομη περισσοτεο μεσω μη διαπροσωπικων περιστασεων. Απο παλια ο Κομφουκιος ελεγε ""Overconfidence breeds carelessness.". Και ισχυει για τα παντα, πόσο μάλλον οταν θελουμε να κρινουμε τον ανθρωπινο παραγοντα που ειναι ρευστος απο μονος του (χωρίς να σκεφτουμε καν τι περναει προς τα εξω).

Τα ατομα που βγαζουν γρηγορα συμπερασματα, ταμπελες, κατηγοριες ή κρινουν άλλους από μακρια/με λιγες πληροφοριες, ειναι ειτε πολυ μικροι και ανωριμοι ακομα, είτε ατομα που υπερεκτιμουν τον εαυτο τους, ειτε ατομα που απλά δεν ενδιαφερονται αν θα κρινουν σωστα (συχνα γινονται τουρκοι αν τους το κανουν οι αλλοι ομως). Και οι 3 , θα κανουν λαθος (πιο συχνα απο οσο θα πρεπε).

Και ας μην ξεχναμε οτι εμεις οι ιδιοι, συνηθως κρινουμε τον εαυτο μας απο τις προθεσεις μας, ενω τους αλλους απο τις πραξεις τους. Και οχι μονο αυτο, αλλα θελουμε να κρινουμε τους αλλους με σχεδον θεια δικη, αλλα οι αλλοι να μας κρινουν με θεια συμπόνοια (και προδερμ).Παιζει και αυτο σημαντικο ρολο.

Δε θα πω ειδα, ξερω, το ξερα. Δεν ειναι κατι θαυμαστο ή εντυπωσιακό. Αντιθετως. Ουτε θα καυχιομουν οτι προβλεπω συχνα αντιδρασεις των αλλων (που πιθανοτατα θα εχω προκαλεσει αν πειραματιζομαι), γιατι its not me! (χώρια που δεν ειναι και η καλυτερη κινηση αφου, αυτοματως θα εχανα το ελαφρυντικο "δεν ηξερα πως θα το εκλαβει ο αλλος" , και θα αναλαμβανα την μεγαλυτερη ευθυνη της οποιας μη επιθυμητης εξελιξης)

Προσωπικά, (και παιρνω αφορμη επειδη το ανεφερε ο G.Chaos και ειναι κατι που δεν ειχε αναφερθει) δεν εχω στον κατάλογό μου, το να κανω πειραματα, επειδη το ίντερνετ προσφερεται για πειραματα πισω απο την οθονη. Οπως εκτός ίντερνετ δε θα εκανα, γιατι με ανθρωπους συναναστρεφομαι, ετσι και μεσω ίντερνετ. Ανθρωποι ειναι και εγω θα ειμαι ο εαυτος μου παντου. Αν αλλοι θελουν να φορανε μια μασκα εδω, αλλη εκει, αλλη παραπερα, επιλογη τους. Δε γινεται να λεμε οτι ειναι το ιδιο ευκολο να γνωρισεις καποιον μεσω νετ , με το τετ α τετ...και παραλληλα να χρειαζονται τεχνασματα και πειραματα μεσω ίντερνετ. Αφου δε τα κανουμε στο live (γιατι δε χρειαζονται) και απλα κουβεντιαζουμε σαν παρεα, το ιδιο μπορει να γινει και μεσω ίντερνετ.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:37, 31-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Θα προτιμούσα ο τίτλος του θέματος να είναι οι Δήθεν φιλίες. Το internet δεν επηρεάζει καθόλου μια φιλία, είναι ένας απλός τρόπος γνωριμίας ή συγκέντρωσης όπως η καφετερία και μάλιστα και τα 2 είναι αληθινά. Μπορεί να λείπει η προσωπική επαφή όμως ποίος δεν ένιωσε πραγματικά ευτυχισμένος όταν ξανά μίλησε με τον παιδικό φίλο του[I] στο τηλέφωνο που πλέον ζει μερικές χιλιάδες km μακριά;

[...]

Το Δήθεν στην ζωή μας δεν έχει να κάνει με το Internet, το Internet είναι απλά μια προέκταση της κοινωνίας, ότι συμβαίνει στην κοινωνία θα συμβαίνει και στο και internet και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.
Συμφωνώ μαζί σου Exposed "το δήθεν" είναι απ' τις μεγαλύτερες μάστιγες της εποχής μας...

Νομίζω πως κακώς χρησιμοποιούμε τον όρο "φιλία" για να περιγράψουμε αυτό που συμβαίνει με τους ανθρώπους που πρωτογνωρίζουμε γενικότερα.
Πρώτα έρχεται η γνωριμία, μετά η συμπάθεια, μετά η εκτίμηση (ίσως και ανάποδα) και σιγά σιγά αναπτύσσεται μια φιλία... "Κεραυνοβόλα φιλία" απ' όσο θυμάμαι δεν υπάρχει.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:16, 31-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
... "Κεραυνοβόλα φιλία" απ' όσο θυμάμαι δεν υπάρχει.
Ίσως, μόνον με τον Θεό ή τη "σκιά" Του;;;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:24, 31-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ίσως, μόνον με τον Θεό ή τη "σκιά" Του;;;
Μπα...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:32, 02-11-07:

Πράγματι, το δήθεν χτυπάει από χιλιόμετρο και δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία για να το μυριστεί κανείς. Γενικά πιστεύω ότι ένα διάστημα 3-4 μηνών κατά το οποίο συνομιλούμε καθημερινά με κάποιον κι έχουμε τη δυνατότητα να διαπιστώσουμε τις απόψεις του σε μια ποικιλία θεμάτων, αλλά και τις αντιδράσεις του σε μια ποικιλία ερεθισμάτων και καταστάσεων, είναι επαρκής χρόνος για να καταλάβουμε αρκετά γι' αυτόν, τόσα όσα μας χρειάζονται για να κρίνουμε αν κάποιος είναι κατάλληλος για φίλος και για παρέα ή ακατάλληλος. Αν δεν μπορούμε να κρίνουμε μέχρι εκεί, κατέχοντας τόσα στοιχεία, τότε δεν θα μπορούσαμε γενικότερα να καταλάβουμε τίποτε και η ζωή μας θα κυλούσε μέσα στην μόνιμη αβεβαιότητα. Άλλωστε οι προσωπικές σχέσεις πάντα εμπεριέχουν ένα ρίσκο, όπως και να το κάνουμε...

Ποιος είπε ότι δεν κάνω πειράματα live κι από κοντά; Αυτά είναι τα πιο ενδιαφέροντα...

"Τό 'ξερα"!!!, είπε με αυτοπεποίθηση ο αστυνόμος Μπέκας

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:43, 02-11-07:

Πολυ σωστα. Μεγαλο προβληματο δηθεν. Και ενα αλλο επισης (αν οχι μεγαλυτερο) ειναι η εξαπατημενη αυτοαντιληψη.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
"Τό 'ξερα"!!!, είπε με αυτοπεποίθηση ο αστυνόμος Μπέκας
που τον θυμηθηκες ! Και η αλλη φραση καθως σκεφτοταν τα ιχνη-στοιχεια : "Βρισκονται οooλα μεσα στο μυαλο μου!" (και εδειχνε τη μυτη του ).

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:57, 02-11-07:

Πολυ σωστα. Μεγαλο προβληματο δηθεν. Και ενα αλλο επισης (αν οχι μεγαλυτερο) ειναι η εξαπατημενη αυτοαντιληψη.
Τι σχέση έχει η εξαπατημένη αυτοαντίληψη με τις γνωριμίες μέσω internet?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:35, 02-11-07:

Δεν υπαρχει κατι περι συναναστροφων, με το οποιο να ΜΗΝ εχει σχεση η αυτοαντιληψη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:04, 02-11-07:

Προσωπικά το βρίσκω άτοπο στη συζητησή μας.

Ακόμα κι αν έχει κανείς εξαπατηθεί από την αυτοαντίληψή του, έχοντας μια Χ συγκεκριμένη εικόνα, θα προσεγγίσει άτομα που συμπίπτουν μ'αυτή τη συγκεκριμένη αντίληψη.
Το πολύ-πολύ να φάει τα μούτρα του επειδή αυτοί που θα προσεγγίσει θα έχουν σωστή αυτοαντίληψη και δεν θα ταιριάξουν μαζί του.

Πάλι όμως δε βλέπω που κολλάει αυτό με το αν οι άνθρωποι προσποιούνται στο internet και αν μια γνωριμία που θα οδηγήσει σε φιλία, είναι εφικτή.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, είναι άλλο να είσαι "δήθεν" και άλλο να έχεις λανθασμένη αυτοαντίληψη.
Στη δεύτερη περίπτωση είσαι θύμα του ίδιου του εαυτού σου...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:48, 02-11-07:

Ακόμα κι αν έχει κανείς εξαπατηθεί από την αυτοαντίληψή του, έχοντας μια Χ συγκεκριμένη εικόνα, θα προσεγγίσει άτομα που συμπίπτουν μ'αυτή τη συγκεκριμένη αντίληψη.
Oχι απαραιτητα. Το ποιους θα προσεγγισει, δεν περιοριζεται αποκλειστικά απο την λανθασμενη αυτοαντιληψη, αλλα απο το ποιους βρισκει ενδιαφεροντα ατομα.

Το πολύ-πολύ να φάει τα μούτρα του επειδή αυτοί που θα προσεγγίσει θα έχουν σωστή αυτοαντίληψη και δεν θα ταιριάξουν μαζί του.
Ουτε αυτοι που θα προσεγγισει ξερουμε αν θα εχουν σωστη αυτοαντιληψη. Ουτε το αν εχουν η δεν εχουν ειναι καθοριστικος παραγοντας για το αν ταιριαξουν αρχικα.

Πάλι όμως δε βλέπω που κολλάει αυτό με το αν οι άνθρωποι προσποιούνται στο internet και αν μια γνωριμία που θα οδηγήσει σε φιλία, είναι εφικτή.
Οταν καποιος εχει λανθασμενη αυτοαντιληψη, μπορει να προσποιειται και να νομιζει οτι δε το κανει, ενω το ατομο που προσεγγισε το εχει καταλαβει. Μπορει επισης να βλεπει διαφορετικα την εικονα περναει προς τα εξω, απο το πως την βλεπουν οι αλλοι. Επισης το τι αποψη εχουμε για τον εαυτο μας, ειναι βασικο χαρακτηριστικο της προσωπικοτητας μας, και του πως κινουμαστε απεναντι στους αλλους. Ολα αυτα σαφως και σχετιζονται με γνωριμιες ή και φιλιες.

Κατά τη γνώμη μου πάντως, είναι άλλο να είσαι "δήθεν" και άλλο να έχεις λανθασμένη αυτοαντίληψη. Στη δεύτερη περίπτωση είσαι θύμα του ίδιου του εαυτού σου...
Φυσικα, δεν ειπε κανεις οτι ταυτιζονται. Οτι σχετιζονται λεω. Και οντως στη 2η περιπτωση καποιος ειναι θυμα του εαυτου του. Δεν το αντιλαμβανεται ή δε το δεχεται ομως. Αρα δεν προχωραει και στο knowthyself project.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:00, 02-11-07:

Από που κι ως που προσποιείσαι όταν έχεις λανθασμένη αντίληψη για τον εαυτό σου?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:32, 02-11-07:

Αν νομιζεις οτι εισαι Α και εισαι Β, προσποιεισαι εμμεσα. Αν πεισεις τον εαυτο σου οτι εισαι "ετσι" ενω εισαι "αλλιως", πως θα πεισεις τους αλλους για το σωστο ; Και ειπα οτι ειναι πιθανο, οχι αναγκαιο. Και μιλαμε για το "δηθεν" που οπως το ερμηνευω, δεν ειναι μονο η προσποιηση και η μασκα, αλλα και , πχ, το να κυρητεις κατι που δε το πρατεις. (2ο ενικο οχι για σενα).

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:17, 06-11-07:

Αν νομιζεις οτι εισαι Α και εισαι Β, προσποιεισαι εμμεσα.
Αν νομίζεις ότι είσαι Α και είσαι Β και το πιστεύεις αυτό, έχεις απλά εξαπατηθεί. Η λέξη "προσποιούμαι" περιέχει μια δόση πονηριάς που δεν νομίζω ότι περιγράφει την κατάσταση αυτού που έχει λανθασμένη εικόνα για τον εαυτό του. Όταν πιστεύεις πως είσαι Α, για σένα είσαι Α ασχέτως αν κάνεις λάθος. Δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση προσποίηση αυτό. Η προσποίηση είναι συνώνυμο της υποκρισίας. Και για να υποκριθείς κάτι πρέπει να ξέρεις πως είσαι κάτι διαφορετικό από αυτό που υποκρίνεσαι.
Αν είσαι Α αλλά θέλεις να παριστάνεις το Β τότε προσποιείσαι..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:28, 06-11-07:

Ναι δε βρηκα καλυτερη λεξη για την περιπτωση αυτη. Βεβαια, συχνα το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ειναι εφικτο να δουμε τον εαυτο μας οπως ειναι, αλλα να δεχτουμε οτι ειναι οπως ειναι και ετσι αυτο-κοροιδευομαστε και μας βολευει.

Παντως νομιζω απο το ποστ 172 απανταει στις ερωτησεις και ειναι κατανοητο αυτο που λεω χωρις η κατανοηση να εξαρταται απο μια μονο λεξη (που αφορα μονο μερικες περιπτωσεις κιολας).

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:36, 06-11-07:

Λάθος νομίζεις

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 04:24, 06-11-07:

Μπα. Ισως δε πιανεις το νοημα. Απο τοσα που σου απαντησα, σταθηκες σε μια μονο λεξη, που, ξαναλεω, αφορα μερικες περιπτωσεις του θεματος και δεν αποτελει την ουσια του. Απαντησα στο πως συνδεονται το δηθεν, η αυτοαντιληψη και οι συναναστροφες. Αν ειχες αλλες αποριες ή επιχειρηματα που διαφωνεις, γιατι δε τις εγραψες ;

Συζητηση κανουμε, απο την οποια μπορει να μαθουμε κατι. Δεν υπαρχει λογος αντιδρασης για την αντιδραση. Ουτε ο σκοπος ειναι να πεισουμε οτι ο αλλος ειπε κατι λαθος. Αλλωστε αν δεν ειμαστε σε θεση να ρωτησουμε και να ακουσουμε, γιατι εχουμε παγειωμενη αποψη, ποιος ο λογος να ξεκιναμε καν...

Αλλά ας γυρισουμε στο "δηθεν". Πιστευετε οτι οσοι ειναι δηθεν, το παραδεχονται ; Το χουν ψαξει ; Δεν ειναι συνειδητη επιλογη ; Ποσοι ειναι αρκετα ανοιχτομυαλοι, να ακουσουν κριτικη γιαυτο ; Την ακουν πραγματικα ή σου λενε "ναι,ναι εχεις δικιο" και μετα συνεχιζουν τα ιδια ; Αν πεσει στην αντιληψη σας ενα τετοιο ατομο, μπορειτε να κανετε παρεα μαζι του, επειδη αυτο που περναει προς τα εξω σας ταιριαζει (παρολο που ξερετε οτι ειναι ψευτικο) ;

Κατι αλλο, για να μην το εξεταζουμε επιφανειακα. Η σκεψη "γνωρισα απο κοντα, ατομο απο φορουμ", εννοοντας οτι συναντηθηκαμε 2-3 φορές, ειναι ακρως επιφανειακη και ακυρη. Δεν μπορεις να γνωρισεις καποιον, πινοντας καφε. Να παρεις μια ιδεα ναι. Αλλα μεχρι εκει. Ειδικα σε συναντησεις τετοιες οπου ο καθενας μιλαει ειτε λιγο με ολους ειτε λιγο παραπανω με λιγους. Εχει ενα βαρος η λεξη "γνωριζω" οσο να ναι. Τα παραδειγματα περιπτωσεων που καποιοι "γνωριζαν" απο κοντα χρονια καποιον και την πατησαν , δεν ειναι λιγα. Ναι , απο τη γλωσσα του σωματος, τις εκφρασεις προσωπου, και τα λογια του αλλου, μπορουμε να καταλαβουμε καμποσα πραγματα, δε διαφωνω. Αλλά και πάλι θα μιλαμε για μια αδρη εικονα. Η οποια ειναι πιο αδρη, οταν αφορα αποκλειστικά διαδυκτιακη συναναστροφη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:53, 06-11-07:

Αυτό λέω κι εγώ. Συζήτηση κάνουμε και ζήτησα να διευκρινίσουμε ένα σημείο της συζήτησης που κίνησε το ενδιαφέρον μου.
Όταν δεν είμαστε σε θέση να απαντήσουμε και να εξηγήσουμε φαίνεται ότι δεν έχουμε ισχυρά επιχειρήματα για να στηρίξουμε την άποψή μας.
Ό,τι μείνει αδιευκρίνιστο θα μας απασχολήσει και παρακάτω στη συζήτηση... Εξάλλου εσύ ο ίδιος αναφέρεις πως:
Δεν υπαρχει κατι περι συναναστροφων, με το οποιο να ΜΗΝ εχει σχεση η αυτοαντιληψη.
άρα είναι κάτι πολύ σημαντικό που χρίζει διευκρίνισης...

Δεν το συνεχίζω διότι έτσι κι αλλιώς έχουμε διαφορετική άποψη επί του θέματος.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:37, 06-11-07:

Όταν δεν είμαστε σε θέση να απαντήσουμε και να εξηγήσουμε φαίνεται ότι δεν έχουμε ισχυρά επιχειρήματα για να στηρίξουμε την άποψή μας. Ό,τι μείνει αδιευκρίνιστο θα μας απασχολήσει και παρακάτω στη συζήτηση...
Σαφως, αλλα αυτο ισχυει για σενα, οχι για μενα στην προκειμενη περιπτωση. Και απαντησα και εξηγησα. Εσυ απλα εκανες μια ερωτηση, και μετα αμφισβητεις και δεν πειθεσαι απο οτιδηποτε ειπα, χωρις όμως να εξηγεις απο τη μερια σου γιατι το κάνεις αυτο

Isiliel : Τι σχεση εχει η αυτοαντιληψη, η προσποιηση και το δηθεν ;
Lorien : Ολα εχουν σχεση.
Isiliel : οχι δεν εχουν.
Lorien : εχουν γιαυτο και γιαυτο το λογο. Γιατι αν γινει αυτο, μπορει να επηρεασει εκεινο και να εχει σαν αποτελεσμα το αλλο.
Isiliel : προσποιηση δεν ειναι ακριβως αυτο.
Lorien : ναι δε βρηκα καλυτερη λεξη, καταλαβες ομως το νοημα.
Isiliel : νομιζεις.
Lorien : ισως δε καταλαβες, πες που διαφωνεις και γιατι.
Isiliel : δεν εχεις επιχειρηματα.

Δεν το συνεχίζω διότι έτσι κι αλλιώς έχουμε διαφορετική άποψη επί του θέματος.
Συνηθως συζητηση γινεται οταν τα ατομα εχουν διαφορετικες αποψεις. Αν ειχαν τις ιδιες δε θα μπαιναν στον κοπο. Το γεγονος οτι σταματας (με αυτη την προφαση) μαλλον δειχνει οτι δεν ειχες σκοπο για παραγωγικη κουβεντα, αλλά η αντιρρηση ηταν αυτοσκοπός. Κριμα. Δε πειραζει, εκανα κι αλλα ερωτηματα για το τοπικ ακριβως γιατι κατι μου λεγε οτι δε το πηγαινες καπου συγκεκριμενα. Κακως μπηκα στον κοπο να εξηγησω δλδ. Παντως δε θα χαρακτηριζα ασθενη τα επιχειρηματα ενος συνομιλητή μου, τη στιγμη που εγω δεν θα ειχα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:42, 06-11-07:

Ας το αφήσουμε στην κρίση των συνομιλητών μας λοιπόν και ας γυρίσουμε στο θέμα μας

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:27, 07-11-07:

Oντως Παντως δεν εφυγα απο το θεμα. Εκανα ενα σωρο σκεψεις και ερωτησεις. Διαλιεεεχτεεε

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:59, 07-11-07:

Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, ότι η παραπάνω συζήτηση περί λανθασμένης αυτοαντίληψης αποτελεί ταυτόχρονα κι ένα εύγλωττο παράδειγμα λανθασμένης αυτοαντίληψης, με την έννοια της περιχαράκωσης πίσω από εμμένουσες προσωπικές θέσεις.

Όλοι οι άνθρωποι πάσχουν λίγο ή πολύ από λανθασμένη αυτοαντίληψη. Οι σοφοί λένε ότι όποιος ανακαλύψει τη σωστή αυτοαντίληψη φτάνει στη φώτιση και στη νιρβάνα, σημείο που νομίζω ότι κανένας μας δεν έχει έστω προσεγγίσει. Συνεπώς, κατά τη γνώμη μου, η όλη συζήτηση αυτοαναιρείται. Αν περιμέναμε να φτάσουμε στην αυτοεπίγνωση για να κάνουμε φίλους, μέσω διαδικτύου ή με οποιονδήποτε άλλον τρόπο, θα περνούσαμε χίλιες μετενσαρκώσεις μέσα στη μοναξιά.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:04, 07-11-07:

Δεν εχεις αδικο, ωστοσο , δε νομιζω οτι το θεμα ειναι διακόπτης on-off, ή μαυρο-ασπρο. Η εικονα που σχηματιζεται ειναι ισως σαν παζλ. Ειναι εφικτο να υπαρχει προσεγγιση. Δεν παμε απο το μηδεν στην φωτιση. Ισα ισα, σχεδον ολοι ειμαστε καπου αναμεσα. Ε οσο γινεται, πρεπει να προσπαθουμε να προσεγγιζουμε. Δεν ειπε κανείς να φτασουμε τη φωτιση για να κανουμε φιλιες, ας μην υπερβαλλουμε. (αλλωστε πιθανον αν φτασει καποιος τη φωτιση να μην εχει αναγκη φιλιες ) Οπως ειπα ηδη, ολοι εχουμε τα εμποδιά μας, τις εμπλοκες μας κλπ. Αρκει να προσπαθουμε να τις λυνουμε. Και πριν γινει αυτο, πρεπει να αντιληφθουμε οτι υπαρχουν.

Παράθεση

rasmus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rasmus
H rasmus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H rasmus έγραψε στις 14:59, 16-06-09:

εγω πιστευω οτι μπορει να υπαρξει φιλία μεσα απο τα internet forums-αν και ειναι σπανιο, οχι γιατι ειμαστε στο internet αλλα γιατι γενικα οι φιλιες οι αληθινες ειναι σπανιες και δυσευρετες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 16-06-09 στις 15:17. Αιτία: προσαρμογή
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 15:53, 16-06-09:

Βασικα ο ορος "net" που υπαρχει στον τιτλο ειναι τοσο γενικος...
μπορει να γνωρισεις καποιον:

*μεσα απο καποιο site τυπου myspace, facebook, hi5 etc που εχει φωτογραφιες, σχολια απο φιλους του κλπ
*επειδη παιζετε μαζι online καποιο παιχνιδι
*απο διαφορα μερη που απλως κανεις chat χωρις φωτογραφιες οπως το mirc
*απο fora που ειτε ειναι γενικου περιεχομενου ειτε ανηκουν σε fan clubs τραγουδιστων, ηθοποιων, αυτοκινητων οτιδηποτε!

Ε, μου εχει τυχει
-να γνωρισω ατομο απο forum, αλληλο συμπαθιομαστε, ανταλλασσουμε msn, γνωριζομαστε απο κοντα, βγαινουμε περναμε τελεια κτλπ αλλα σε καποια φαση να ξενερωσω γιατι απο καποιες πραξεις του καταλαβα οτι ειναι πολυ ανωριμο η οτι τελοσπαντων δεν ταιριαζουμε. θα μπορουσε καλλιστα να ειχε γινει και στην πραγματικη ζωη!
-να γνωρισω αλλο ατομο απο κοντα, που ομως ο καλυτερος μου φιλος τον γνωρισε στο ιντερνετ, και αποδειχθηκε και γ@μω τα παιδια, και εδω και 3 περιπου χρονια κανουμε πολυ στενη παρεα, εχουμε πολλα κοινα βιωματα, ομορφα και ασχημα, και εχει κανει για'μενα οσα δεν εχουν κανει αλλοι φιλοι που τους ξερω και αρκετα χρονια παραπανω απο αυτον! Εχω γνωρισει ολους τους φιλους και την οικογενεια του, ειναι νορμαλ ατομο κλπ
-Ομως, εχει τυχει σ'ενα φιλο μου gay, να μπει σε ενα site που γνωριζεις gay ατομα, να γνωρισει καποιον που του εχει πει οτι ειναι 19, με φωτογραφιες κανονικα.. και μετα απο κανενα χρονο που μιλουσαν χωρις να εχουν ειδωθει, να του εξομολογειται πως δεν ειναι 19 αλλα 28 παντρεμενος...

Οποτε δε γινεται να προβλεψεις η να απορριψεις αμεσως καποιο σεναριο! Μπορεις ανετα στην πορεια να δημιουργησεις μια σχεση αν θελεις, εφοσον ομως εισαι επιφυλακτικος και σκεφτεσαι με κριση, εφοσον γνωριστειτε απο κοντα, ωστε να δεις και την αυρα του αλλου κτλπ. Και δεν ειναι αναγκη να χαρακτηριστει φιλια εξ'αρχης, αλλα δυνάμει φιλια. Στην αρχη απλη γνωριμια, και σταδιακα κατι παραπανω..
Αυτο που δε μου αρεσει ειναι τα ατομα που μπαινουν στο internet με σκοπο να βρουν καποιον να κανουν σχεση, και μαλιστα πριν καν ιδωθουν, να λενε στους αλλους οτι ειναι μαζι και να ζουν σε μια ονειρικη πραγματικοτητα.. Απο την αλλη δεν ειναι απιθανο να γνωρισεις καποιον και να καταληξει εκει η γνωριμια, σταδιακα και σε βαθος χρονου! Δεν νομιζω πως ειναι κατακριτεο κατι τετοιο. βεβαια αυτη ειναι μονο η αποψη μου, ο καθενας κανει ο,τι πιστευει και θεωρει καλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 17:46, 16-06-09:

Η δική μου εκδοχή περί διαδικτυακής (και μόνο) φιλίας, περιορίζεται στην αρχική βαθμίδα της έννοιας, δηλαδή στην αμοιβαία εκτίμηση και συμπάθεια όπως έγραψα κάπου πρόσφατα!
Ας μη γελιώμαστε, από κει και πέρα μόνο ειδικές καταστάσεις άμεσων προσωπικών εμπειριών από κοινού και όχι βέβαια μέσω...οθόνης θα σφυρηλατήσουν το πνευματικό εκείνο και ηθικό δέσιμο που ονομάζεται φιλία!

Σχετικά τώρα με γνωριμίες προαποφασισμένες ή συγκλονιστικά...αυθόρμητες, προσωπικά το θεωρώ ανιαρό, εκτός κι αν πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους!
Σίγουρα δεν υπάρχει ενδεχόμενο να συναντήσεις κάποιον εξωγήινο/η, οπότε προς τι ;
Η ιδιαιτερότητα άλλωστε της επικοινωνίας "αγνώστων" μέσω internet πιστεύω είναι και ο λόγος ύπαρξης της!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-06-09 στις 17:51. Αιτία: κλικ κλικ
Παράθεση

Estartu (τρελή κι αλλοπαρμένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Estartu
H τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Estartu (e)friends call me "Jok" .... έγραψε στις 09:47, 25-06-09:

όχι αν δεν γνωριστείς σε προσωπικό επίπεδο και δεν συναναστραφείς αρκετά για δημιουργηθούν οι συνθήκες που σε δένουν με κάποιον άνθρωπο τόσο ώστε να μπορείς πλέον να τον θεωρήσεις "φίλο"

η καθημερινή τριβή με e-χαρακτήρες δημιουργεί μια αίσθηση οικειότητας, όμως δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτή η αίσθηση είναι ψευδής όσο δεν γνωρίζουμε πραγματικά ποιος είναι πίσω από κάθε τέτοιο e-χαρακτήρα (και δεν εννοώ μόνο το πραγματικό του φύλο ή ηλικία ή οικογενειακή του κατάσταση)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:40, 14-07-09:

Ναι εχω μιλησει με ατομα που δεν γνωριζω και ακομα μιλαω..Μαλιστα αλληλογραφω πολυ τακτικα με μια κοπελα απο τη Νεα Υορκη(ηλεκτρονικα)...Και πραγματικα θεωρω τα ατομα αυτα πολυ καλους μου φιλους...Στην αρχη υπαρχει επιφυλακτικοτητα,αλλα οσο γνωριζομαστε καλυτερα....Και ειναι τοσες πολλες οι φιλιες που χανουμε,επειδη δεν ετυχε να ειναι καποιοι ανθρωποι στον περιγυρο μας η και στην χωρα μας...Ασε που μιλας σχετικα ανετα για τα προβληματα σου...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:50, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Έχω μια μεγάλη απορία και θα ήθελα να μου τη λύσει κάποιος-α ή πραγματικά να μου πει πώς σκέφτεται. Λέμε γενικότερα ότι δεν υπάρχουν φιλίες ότι οι άνθρωποι είναι έτσι είναι αλλιώς και ξαφνικά κατα την επίσκεψή μου σε διάφορα forum βλέπω ένα τόσο "ξαφνικό" ενδιαφέρον για όλους που ειλικρινά με πιάνει... τι να πω δηλ. Ξαφνικά όλοι χαίρονται με τη χαρά μου και όλοι λυπούνται όταν κάτι πάει στραβά στη ζωή μου (δεν μιλάω για μένα, γενικά μιλάω). Και ρωτάω, εκτός από τους ανθρώπους που έχετε γνωρίσει και με την πάροδο του χρόνου (έχετε γνωριστεί, έχετε βγει, έχετε αλληλογραφίσει κτλ) πιστεύετε πραγματικά ότι όλο αυτό είναι αληθινό ; Ότι αύριο αν κάτι σου συμβεί και πάρεις πχ το χαμστεράκι ένα τηλέφωνο, ότι αυτό θα είναι δίπλα σου ;;;
Ήθελα να ξερα πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά αισθάνονται μόνοι, έχουν ανάγκη πραγματικά να κάνουν φιλίες, είναι πραγματικά καλοπροαίρετοι και πόσοι όταν επιλέγουν το log out δεν έχουν ξεχάσει ήδη τα πάντα..

**Είναι θέμα προς συζήτηση και θα ήθελα πραγματικά ο καθε ένας να πει αν πραγματικά ενδιαφέρεται ουσιαστικά για κάποιον-α και δεν είναι δήθεν όλο αυτό.

**Φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτή/ός που αδιαφορώ για όλους εδώ ή κάπου αλλού. Αλλά για τους περισσότερους αδιαφορώ, το θεωρώ αν μη τι άλλο γελοίο να προσποιούμαι κάτι που ο άλλος στην ουσία δεν έχει ανάγκη.

Γενικά Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μέσω Internet ή chat?
Στο ίντερνετ είμαι κατά μεγάλο ποσοστό ο εαυτός μου irl, ίσως κάπως πιο σκληρή γιατί αλλιώς φαίνεται ο γραπτός κι αλλιώς ο προφορικός λόγος. Οπότε οι συμπεριφορές μου σε κάποιον είτε τον γνωρίσω στην καφετέρια είτε στο ίντερνετ θα είναι οι ίδιες. Έχω κάνει φίλη από το ίντερνετ, με έχει βοηθήσει σε κάποιες δύσκολες στιγμές μου και πάντα θέλω να ξέρω αν είναι καλά και να μαθαίνω νέα της. Αν κάποιος ζητήσει τη βοήθειά μου στο φόρουμ θα αντιδράσω ακριβώς όπως θα αντιδρούσα αν μου τη ζητούσε κάποιος irl. Θα προβληματιστώ, θα προσπαθήσω να βοηθήσω, θα στεναχωρηθώ, θα θέλω να μάθω τι έγινε τελικά. Δεν αλλάζει κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:27, 01-03-10:

Φίλους από ένα forum θεωρώ μόνο όσους έχω γνωρίσει τουλάχιστον μία φορά και από κοντά και υπάρχει δυναμική και προοπτική να τους ξαναδώ μετά από ένα άλφα χρονικό διάστημα, έστω και μεγάλο, και εντωμεταξύ ή ακόμα και πριν τους δω από κοντά έχουμε ανοιχτεί σε τέτοιο σημαντικό βαθμό για τα δικά μας ζητήματα με αμοιβαίο τρόπο ή έχει συμπαρασταθεί ο ένας στον άλλον ή τέλος πάντων έχουμε μοιραστεί κάποια ουσιώδη πράγματα, ψυχικά ή πνευματικά. 'Ομως το να επικοινωνούν δυο άνθρωποι μέσω messanger και να μην έχουν συναντηθεί ούτε μια φορά, δεν το θεωρώ φιλία, άλωστε ούτε μου αρέσει να μιλάω από messanger εδώ και κάτι χρόνια και αν το κάνω, θα το κάνω σπάνια (προτιμώ προσωπικά μηνύματα). 'Οποιος μου ζητάει εδώ να τον βάλω στην λίστα φίλων, φυσικά αποδέχομαι αμέσως, αλλά δεν τον θεωρώ φίλο. Προς το παρόν μόνο τρεις θεωρώ φίλους εδώ, οι υπόλοιποι απλά είναι κυβερνογνώριμοι. Απαραίτητη προυπόθεση δηλαδή είναι ότι πρέπει να έχει παίξει ένα ρόλο ή να εξακολουθεί να παίζει ρόλο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και στην πραγματική μου ζωή, και αυτό να έχει μια διάρκεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:42, 12-03-10:

ναι πιστευω οτι μπορει να υπαρξει φιλια μεσω νετ.
συγκεκριμενα εχω χρονια ενα φιλο μεσα απο νετ, που προσφατα γνωρισα και απο κοντα επιτελους και ξερει τα παντα για μενα και παντα με στηριζε και βοηθουσε σε οτι χρειαζομουν. τον ευχαριστω γιαυτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 19:34, 28-05-10:

ναι γιατι πολλες φορες ενας "αγνωστος" σε καταλαβαινει καλυτερα στην σημερινη κοινωνια που η φιλια εχει γινει λεξη αγνωστη για πολλους αλλα ποτε δεν ξερεις με ποιον μιλας και χρειαζεται λιγο προσοχη αλλα κατα τ'αλλα γιατι οχι?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:57, 28-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
ναι γιατι πολλες φορες ενας "αγνωστος" σε καταλαβαινει καλυτερα
Αυτο να σου πω την αληθεια μου δεν το πιστευω. Θα σε καταλαβω γω καλυτερα που δε σε ξερω απο μια φιλη σου που χετε ζησει δεκα πραματα μαζι? Δε νομιζω.
Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
στην σημερινη κοινωνια που η φιλια εχει γινει λεξη αγνωστη για πολλους αλλα ποτε δεν ξερεις με ποιον μιλας και χρειαζεται λιγο προσοχη αλλα κατα τ'αλλα γιατι οχι?
Ειναι λεξη αγνωστη γι αυτους που δε φροντιζουν να κρατησουν καλες σχεσεις και οι καλες σχεσεις θελουν δουλεια.
Θα συμφωνησω με την τελευταια σου φραση πως η προσοχη ειναι προτιμοτερη απο τα δεσιματα τα γρηγορα. Αν ειναι να γινουν δεσιματα, θα φανουν στην πορεια, χρονο με τη χρονο, τριβη με την τριβη, επικοινωνια, επαφες κ.οκ. Φιλιες γινονται το ιδιο οπως εξω, με τη μονη διαφορα πως η ζωη στο διαδικτυο κυλα γρηγοροτερα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 18:35, 29-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει. Μα εναν φιλο δεν το κανεις φίλο για την αφή ... Το κάνεις φίλο για την ψυχή του ... για τον ψυχικό του κόσμο ... Αυτά μπορεί να στα δώσει κάποιος μέσα από το internet
Συμφωνω, μπορει να μην βλεπομαστε αλλα (νταξ πλην του σεξ ) θεωρω πως η πιο εντονη ανθρωπινη επαφη ειναι ο λογος και η συζητηση. Εχω πολλους φιλους που μου εχουν σταθει, κυριως στο ischool. Οταν δε συζηταμε γενικα θεματα και μιλαμε για προσωπικα ή πλακιζουμε κτλ προσπαθω να φερομαι σαν να βρισκομαστε σε κανονικη παρεα.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 20:29, 29-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αυτο να σου πω την αληθεια μου δεν το πιστευω. Θα σε καταλαβω γω καλυτερα που δε σε ξερω απο μια φιλη σου που χετε ζησει δεκα πραματα μαζι? Δε νομιζω.

Ειναι λεξη αγνωστη γι αυτους που δε φροντιζουν να κρατησουν καλες σχεσεις και οι καλες σχεσεις θελουν δουλεια.
Θα συμφωνησω με την τελευταια σου φραση πως η προσοχη ειναι προτιμοτερη απο τα δεσιματα τα γρηγορα. Αν ειναι να γινουν δεσιματα, θα φανουν στην πορεια, χρονο με τη χρονο, τριβη με την τριβη, επικοινωνια, επαφες κ.οκ. Φιλιες γινονται το ιδιο οπως εξω, με τη μονη διαφορα πως η ζωη στο διαδικτυο κυλα γρηγοροτερα.
Στο 2ο μερος συμφωνω κι επαυξανω. Ομως στο 1ο να προσθεσω λιγες σκεψεις: σιγουρα δν την νοιαζεσαι περισσοτερο, ομως το γεγονος οτι η προσωπικη σου ζωη δν επηρεαζεται καθολου απο την εξεληξη του προβληματος της, συν το οτι δν εχεις κατι να κερδισεις εις βαρος της που να λειτουργει ως πειρασμος να μην της δωσεις σωστη συμβουλη σε κανει καταπληκτικη συμβουλο! Μονο απο την αρρηκτη αντικειμενικοτητα.

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 19:43, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

λοιπον νομιζω οτι δεν καταλαβες τι ακριβως εννοω δεν εννοω οτι ενας πολυ καλος σου φιλος δεν σε καταλαβαινει εννοω οτι η φιλια εχει παραμεληθει και γι'αυτο οι πιο πολλοι εχουν μεγαλυτερη ελευθερια στο να μιλανε με εναν αγνωστο αλλα κατα τα αλλα συμφωνω με οσα εγραψες

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:05, 10-06-10:

Θεωρητικά, φιλίες μπορούν να σχηματιστούν όπου η ψυχή παρουσιάζεται "γυμνή" από ψέματα, έτσι θα μπορούσαν και στο διαδίκτυο να δημιουργηθούν. Εφόσον έχουμε λύσει αυτόν τον παράγοντα είναι πολύ λογικό άνθρωποι να μοιράζονται εμπειρίες και συναισθήματα και σιγά σιγά να σχηματίζονται φιλίες.

Παράθεση

skoumas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skoumas
Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O skoumas eστεκι rox έγραψε στις 03:42, 29-06-10:

πιστεύω πως η φιλία μέσω ίντερνετ μπορεί να υπάρξει αν μείνει εκτός απο το msn, skype , aol και λοιπά instant messangers.
για μένα το email ή το φόρουμ, με την χρονική καθυστέρηση μεταξύ των μυνημάτων που παρέχει, δίνει έναν ρομαντικό τόνο στην επικοινωνία και της προσδίδει νόημα. το νόημα δηλαδή δημιουργείται από την αναμονή της απάντησης και η αναμονή της απάντησης δημιουργεί το ενδιαφέρον για κάποιο άλλο πρόσωπο.

επίσης τα άβαταρς, οι υπογραφές, τα usernames δίνουν στοιχεία για την προσωπικότητα κάποιου, που δεν θα είχαμε στον έξω κόσμο, για τίς πιο εμβαθυμένες σκέψεις του. απόηχος αυτού είναι πολλές φορές η αμηχανία που παρουσιάζεται όταν συναντουθούν δύο άνθρωποι για πρώτη φορά μέσω διαδικτύου στον πραγματικό κόσμο.

τέλος όμως θα υπογραμίσω ότι οι πραγματικές φιλίες που μένουν και τις νιώθουμε μπορούν να γίνουν μόνο όταν κοιτάζουμε κάποιον στα μάτια την στιγμή που περιγράφουμε τα ενδότερα μας, εμπιστευόμενοι.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 05:24, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από skoumas
πιστεύω πως η φιλία μέσω ίντερνετ μπορεί να υπάρξει αν μείνει εκτός απο το msn, skype , aol και λοιπά instant messangers.
για μένα το email ή το φόρουμ, με την χρονική καθυστέρηση μεταξύ των μυνημάτων που παρέχει, δίνει έναν ρομαντικό τόνο στην επικοινωνία και της προσδίδει νόημα. το νόημα δηλαδή δημιουργείται από την αναμονή της απάντησης και η αναμονή της απάντησης δημιουργεί το ενδιαφέρον για κάποιο άλλο πρόσωπο.

επίσης τα άβαταρς, οι υπογραφές, τα usernames δίνουν στοιχεία για την προσωπικότητα κάποιου, που δεν θα είχαμε στον έξω κόσμο, για τίς πιο εμβαθυμένες σκέψεις του. απόηχος αυτού είναι πολλές φορές η αμηχανία που παρουσιάζεται όταν συναντουθούν δύο άνθρωποι για πρώτη φορά μέσω διαδικτύου στον πραγματικό κόσμο.

τέλος όμως θα υπογραμίσω ότι οι πραγματικές φιλίες που μένουν και τις νιώθουμε μπορούν να γίνουν μόνο όταν κοιτάζουμε κάποιον στα μάτια την στιγμή που περιγράφουμε τα ενδότερα μας, εμπιστευόμενοι.
αντωνάκη ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet - Από razorbladeDream
      Το θέμα έχει λάβει 237 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-13 στις 07:19.
    • Μεταξύ αγνώστων... - Από Έλεν Τσέρι
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-11 στις 22:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους