Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Στεφάνια στις κηδείες

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 14:13, 27-07-07:

Περνούσα εχθές έξω από ένα νεκροταφείο την ώρα που οι υπάλληλοι έβγαζαν και πέταγαν στα σκουπίδια τα στεφάνια. Τόσα λεφτά πάνε χαμένα, χωρίς να έχουν λόγο να δωθούν. Στη Σκοτία τα χρήματα τα παίρνουν και τα δίνουν στο Δήμο και φτιάχνει κάτι στη μνήμη του νεκρού (ας πούμε ένα παγκάκι με το όνομά του επάνω στην περιοχή που του άρεσε περισσότερο) και η πόλη δίνει το ίδιο ποσό σε φιλανθρωπίες.

Δεν θα ήταν καλύτερο να υπάρχει μία αντίστοιχη ενέργεια, έστω καθαρά φιλανθρωπική, χωρίς παρέμβαση πολιτείας, και στη χώρα μας? Δεν θα ήταν πιο τίμιο απέναντι και στον θανόντα ακόμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:15, 27-07-07:

Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κι εδώ. Δεν έχεις ακούσει "Αντί στεφάνου" ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:16, 27-07-07:

υπάρχει και γίνεται
είναι πάρα πολύς ο κόσμος που αντί για στεφάνι κάνει μια φιλανθρωπία.
Παράδειγμα για την μαμά μου είχε μαζευτεί ένα αρκετά σεβαστό ποσόν που δόθηκε στο χαμόγελο του παιδιού και σε μια τοπική εφημερίδα.

Παρόλα αυτά όμως, τα στεφάνια, ήτοι τα λουλούδια είναι επίσης ένα έθιμο μας και μια τιμή προς το νεκρό....
Ουσιαστικά τα τελευταία λουλούδια που του χαρίζεις....
Δεν τα βρίσκω κακό να υπάρχουν.... είναι κι αυτός ένας φόρος τιμής για αυτόν που έφυγε....
Ο καθένας όπως το νοιώθει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 14:17, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κι εδώ. Δεν έχεις ακούσει "Αντί στεφάνου" ?
Και πόσες φορές τηρείται βρε συ. πάντα υπάρχουν πολλά στεφάνια. Ντιπ άχρηστο έθιμο γαμώ το

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:26, 27-07-07:

υπάρχουν στεφάνια, γιατί κάποιοι είναι μεγάλοι άνθρωποι, "κολλημένοι" στη "παράδοση"..
και εγώ τα θεωρώ άχρηστα χρήματα, όταν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε φιλανθρωπία.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:28, 27-07-07:

αχ παιδιά....
δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είναι να κηδεύεις δικό σου άνθρωπο....
θες να είναι όλα όμορφα, τα καλύτερα....άσχετα που κάποιοι έξυπνοι το εκμεταλλεύονται αυτό....
είναι η τιμή που προσπαθείς να αποδώσεις στον νεκρό....
δεν έχει σημασία αν είναι μεγάλοι οι άνθρωποι και να έχουν κολλημένο μυαλό για να δώσουν στεφάνι....
Κηδεία χωρίς λουλούδια είναι σαν νύφη χωρίς ανθοδέσμη....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:29, 27-07-07:

βρε, δε λέμε να μην έχεις να ρίξεις ένα λουλούδι..τα στεφάνια όμως???? εμένα μου αρέσει πχ να ρίχνει ο καθένας από ένα λουλούδι στο τάφο...

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε στις 14:30, 27-07-07:

Αλλο αυτό, και λίγα στεφάνια οκ, αλλά αυτό που γίνεται είναι υπερβολή

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:32, 27-07-07:

και τα στεφάνια λουλούδια είναι και υπάρχει και συμβολισμός (που δεν βρίσκω τώρα )
άλλωστε τι νομίζεις? κοστίζει πολύ περισσότερο ένα στεφάνι από μια ανθοδέσμη?
όχι.. τα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω....

δεν μπορείς να αποχαιρετίσεις τον άνθρωπο σου χωρίς λουλούδια...

ξαναλέω... στη μαμά μου μαζεύτηκε σοβαρό ποσόν απ τα ΜΗ στεφάνια και χαρίστηκε... όμως υπήρχαν κι ένα σωρό στεφάνια και ομολογώ ότι δε θα μου άρεσε καθόλου να μην υπήρχαν

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:08, 27-07-07:

Τελικα εχουμε αναρωτηθει μηπως το ολο σκηνικο τιμης του νεκρου, το κανουμ εγια τον εαυτο μας και οχι για το νεκρο ; Για να αισθανθουμε εμεις καλα , που τιμησαμε τον νεκρο. Ασχετα αν οταν ζουσε δε τον τιμουσαμε και τοσο.

Λεω εγω τωρα...

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε στις 15:11, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Τελικα εχουμε αναρωτηθει μηπως το ολο σκηνικο τιμης του νεκρου, το κανουμ εγια τον εαυτο μας και οχι για το νεκρο ; Για να αισθανθουμε εμεις καλα , που τιμησαμε τον νεκρο. Ασχετα αν οταν ζουσε δε τον τιμουσαμε και τοσο.

Λεω εγω τωρα...

Αυτή είναι μία πραγματικά ενδιαφέρουσα άποψη. Πολύ καλό, πραγματικά πολύ καλό...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:20, 27-07-07:

Λεω εγω τωρα...
Εσυ λοριεν δεν θα το εκανες για την μαμα σου...? για τον μπαμπα σου? για την αδερφη σου? και θα το εκανες για τον εαυτο σου? κ δηλ. αν τον τιμουσες οταν ζουσε δεν θα του πετουσες ενα λουλουδι επειδη τον ειχες τιμησει οταν ζουσε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kakerlak : 27-07-07 στις 16:32.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:23, 27-07-07:

…η οικονομική εκμετάλλευση των γάμων, τον βαφτίσεων και τον κηδειών είναι γεγονός. Αλλά… νομίζω ότι είναι από τις λίγες υπερβολές που χρειάζονται στη ζωή. είναι μια μέρα (και στις τρεις περιπτώσεις) που θα την θυμάσαι όσο ζεις…ας μην είναι και «φτωχική-λιτή» τόσες λιτές μέρες μας περιμένουν σε αυτή την ζωή…

...στις κηδείες δε, το να την κάνεις λιτή δείχνει είτε ότι δεν αγαπήθηκε ο άνθρωπος που έφυγε, είτε ότι είσαι τσιφούτη. Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…)

και… φιλανθρωπίες μπορείς να κάνεις κάθε μέρα αν το αισθάνεσαι… την κηδεία καποιου θα περιμένουμε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-07-07 στις 16:32.
Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 16:39, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
...στις κηδείες δε, το να την κάνεις λιτή δείχνει είτε ότι δεν αγαπήθηκε ο άνθρωπος που έφυγε, είτε ότι είσαι τσιφούτη. Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…)
Μου αρέσουν οι άνθρωποι που θεωρούν τις αντιλήψεις τους πανανθρώπινες αλήθειες. ^-^

Πάραυτα όμως, εγώ όσους αγαπάω θα τους έκανα "λιτή" κηδεία και θα ζητούσα "λιτή" να κάνουν και την δική μου..και το κουτσομπολιό του κόσμου είναι το τελευταίο πράγμα που θα με ένοιαζε όταν έχανα κάποιον που ήταν τόσο κοντά μου, πραγματικά όμως, 0 σημασία.

Συγνώμη που διέκοψα κιόλας..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:49, 27-07-07:

Εσυ λοριεν δεν θα το εκανες για την μαμα σου...? για τον μπαμπα σου? για την αδερφη σου? και θα το εκανες για τον εαυτο σου? κ δηλ. αν τον τιμουσες οταν ζουσε δεν θα του πετουσες ενα λουλουδι επειδη τον ειχες τιμησει οταν ζουσε?
Να σου απαντησω αντιστρεφοντας την ερωτηση. Αν ΔΕ πετουσα ενα λουλουδι, ΔΕΝ εβαζα στεφανι, σημαινει αυτοματα οτι δεν τιμω τη μητερα μου, τον πατερα, τον νεκρο ;

Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…
Ακριβως. Αρα το κανουμε για το "τι θα πει ο κοσμος" περισσοτερο...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:52, 27-07-07:

Για το τι θα πει ο κόσμος?
όχι δεν νομίζω.....

για το πως νιώθω εγώ στο τι παρείχα στην ΤΕΛΕΤΗ που έκανα για την ΜΗΤΕΡΑ μου.... ναι...

αν το θέμα μας είναι απλά να ταφεί ο νεκρός, γιατί δεν τον βάζουμε και σε ένα κασόνι?
γιατί τον ντύνουμε με τα καλά του αφού θα σαπίσουν και θα τα φάνε τα ρούχα τα σκουλήκια και το χώμα?
γιατί δεν τον παραπετάμε και σε ένα λάκο, και από πάνω απλά να βάλουμε το χώμα και ένα σταυρό με το όνομα του?

γιατί πιθανά ο καθένας ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει κάτι άλλο... καλύτερο για τον άνθρωπο του... πάντα με βάση τα γούστα του

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:53, 27-07-07:

Να σου απαντησω αντιστρεφοντας την ερωτηση. Αν ΔΕ πετουσα ενα λουλουδι, ΔΕΝ εβαζα στεφανι, σημαινει αυτοματα οτι δεν τιμω τη μητερα μου, τον πατερα, τον νεκρο ;
κ τι θα παθαινες αν εβαζες?

εγω θα το εβλεπα ως προς το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτους...

κ σε τετεια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν θα ηταν τι θα ελεγε ο κοσμος

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:55, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak

εγω θα το εβλεπα ως προς το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτους...

κ σε τετεια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν θα ηταν τι θα ελεγε ο κοσμος

να είσαι σίγουρη πάντως ότι ο κόσμος ΠΑΝΤΑ κάτι λέει....
και ενώ εκείνη τη στιγμή πραγματικά δεν σε νοιάζει και αδιαφορείς....
στη συνέχεια τα παίρνεις κάργα κρανίο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:58, 27-07-07:

αν το θέμα μας είναι απλά να ταφεί ο νεκρός, γιατί δεν τον βάζουμε και σε ένα κασόνι?
γιατί τον ντύνουμε με τα καλά του αφού θα σαπίσουν και θα τα φάνε τα ρούχα τα σκουλήκια και το χώμα?
γιατί δεν τον παραπετάμε και σε ένα λάκο, και από πάνω απλά να βάλουμε το χώμα και ένα σταυρό με το όνομα του?
γιατί πιθανά ο καθένας ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει κάτι άλλο... καλύτερο για τον άνθρωπο του... πάντα με βάση τα γούστα του
Γιατι εχουμε μια συνδεση με το σωμα μας που ακομα ειναι σχετικη σε νηπιακο σταδιο. δε το ξεχωριζουμε καλα απο το πνευμα, την ψυχη μας. Και κατα δευτερον για αισθητικους λογους (που οφειλονται στο 1ο παλι).

Για το τι θα πει ο κόσμος?
όχι δεν νομίζω.....
Απευθυνομουν στη Ρουμανα, οχι σε εσενα προσωπικα.

για το πως νιώθω εγώ στο τι παρείχα στην ΤΕΛΕΤΗ που έκανα για την ΜΗΤΕΡΑ μου.... ναι...
thats just the surface. Shall we dig ?

Τιποτα. Αλλα δε μου απαντησες. Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.

Eκεινη τη στιγμη της ταφης οχι. Αλλα αν πας εσυ σε κηδεια αλλου και δε δεις λουλουδια , κατι αρνητικο θα σκεφτεις , ετσι δεν ειναι ; Μα την τσιγκουνια, μα οτι δεν τιμα το νεκρο κλπ.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:00, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
να είσαι σίγουρη πάντως ότι ο κόσμος ΠΑΝΤΑ κάτι λέει....
και ενώ εκείνη τη στιγμή πραγματικά δεν σε νοιάζει και αδιαφορείς....
στη συνέχεια τα παίρνεις κάργα κρανίο
λες ε? κατι θα ξερεις... τι να πω... τους λυπαμε τετειους ανθρωπους αυτο θα πω....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:06, 27-07-07:

Τιποτα. Αλλα δε μου απαντησες. Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.

Eκεινη τη στιγμη της ταφης οχι. Αλλα αν πας εσυ σε κηδεια αλλου και δε δεις λουλουδια , κατι αρνητικο θα σκεφτεις , ετσι δεν ειναι ; Μα την τσιγκουνια, μα οτι δεν τιμα το νεκρο κλπ.
θα σου απαντησω για να μην εχεις να λες

οχι βεβαια δεν συμαινει οτι δεν την τειμω αλλα σου ξανα λεω ειναι απο τα λιγα ποια που μπορω να κανω...κ δεν το κανω χωρις να ξερω γιατι το κανω...

κ βεβαιος ΟΧΙ δεν προκετε να σχολιασω γιατι δεν υπηρχαν λουλουδια γουστο τους καπελο τους ... ουτε που θα το παρατηρουσα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:13, 27-07-07:

Απευθυνομουν στη Ρουμανα, οχι σε εσενα προσωπικα.
το ξέρω αλλά γενικά νομίζω ότι η ερώτηση μπορούσε να απαντηθεί απ όλους (Δεν κατάλαβα λάθος ε? )

thats just the surface. Shall we dig ?
δεν θα ήταν κακό....
το έχω και πολύ πρόσφατο και νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω με μεγάλη ακρίβεια για τα συναισθήματα μου. Το γιατί και το πως ήθελα να είναι η τελετή, τα στεφάνια, το μνήμα εν συνεχεία...

Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.
Ξέρω ότι εδώ απευθύνεσαι στην Κακερλάκ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω για να γράψω..

Τα λουλούδια που ακολουθούν τον νεκρό δεν ξεκίνησαν για να κάνουν τους ανθοπώληδες πιο πλούσιους...
Ξεκίνησαν για να κόβουν την "μυρωδιά" του νεκρού... για να υπάρχει τριγύρω η μυρωδιά των λουλουδιών κι όχι του πτώματος.
Εν συνεχεία βέβαια, και στα δικά μας χρόνια, ίσως να μην υπάρχει αυτή η αναγκαιότητα για πρακτικούς λόγους αλλά έχει παραμείνει σαν έθιμο ίσως.
Όταν επέλεξα να δώσω ένα 50άρικο για το στεφάνι της μαμάς μου κι άλλο ένα 50άρικο για την φιλανθρωπία στο όνομα της μαμάς μου, το έκανα με χαρά...
Το στεφάνι που της έδινε η κόρη της, αυτό το δικό μου στεφάνι, ήταν το τελευταίο μου "δώρο"
Και θα μου πεις... μα καλά, δεν έχεις ξαναπάει λουλούδια στη μαμά σου?
όχι... απλά φυτέψαμε δυο τριανταφυλλιές στον τάφο της

Σχεδίασα μόνη μου το σχέδιο του τάφου και δεν χρησιμοποιήσαμε γραφείο...
Δεν βάλαμε τα μάρμαρα που συνηθίζουν αλλά πέτρα καρύστου...
χτίσαμε με τα χέρια μας πέτρες απ την Σαντορίνη το αγαπημένο της νησί στο κεφαλάρι της και βάλαμε εκεί τον σταυρό της τον "για τα μάτια του κόσμου"

Ολα αυτά... είναι ο φόρος τιμής που αποδώσαμε στη μητέρα μου γιατί έτσι νιώσαμε κι έτσι κάναμε.
Είμαστε πολύ περήφανοι που ο τάφος της ξεχωρίζει μέσα στους άλλους με τα λευκά μάρμαρα....
Είμαστε πολύ περήφανοι που ο σχεδιασμός του έγινε από μένα κι ας πονούσα αφόρητα όταν το έκανα.
Κάθε που πηγαίνουμε στον τάφο της και τον πλένουμε και τον γυαλίζουμε... για μας το κάνουμε... εμείς θέλουμε να τον βλέπουμε περιποιημένο... να θυμόμαστε ότι "Δεν την ξεχάσαμε" ..."δεν την παραπετάξαμε"...
Χαμογελάγαμε σαν μωρά όταν μέσα στην κάσα της φορούσε το αγαπημένο της φόρεμα και ας μην ένοιωθε τίποτα η ίδια καθότι νεκρή.

Ναι όλα αυτά γίνανε για να νιώθουμε εμείς καλά ότι κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να τιμήσουμε το κουφάρι της.
Την ψυχή της εξακολουθούμε και θα εξακολουθούμε να το τιμάμε καθημερινά με τις πράξεις μας. Με το τι είδους άνθρωποι είμαστε.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:20, 27-07-07:

κουε μου η μαμα σου θα πρεπει να ειναι πολυ περιφανη για την κορη της κ να σε κοιταζει κ να σε θαυμαζει....

λοριεν δεν εχω τι αλλο να πω.. με καλυψε η κουε για μια ακομα φορα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:13, 27-07-07:

το ξέρω αλλά γενικά νομίζω ότι η ερώτηση μπορούσε να απαντηθεί απ όλους (Δεν κατάλαβα λάθος ε? )
Οφ κορς, απλα μην παρεξηγηθω.

δεν θα ήταν κακό....
το έχω και πολύ πρόσφατο και νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω με μεγάλη ακρίβεια για τα συναισθήματα μου. Το γιατί και το πως ήθελα να είναι η τελετή, τα στεφάνια, το μνήμα εν συνεχεία...
Δεν εννουσα για τη δικη σου περιπτωση συγκεκριμενα, (που μπορει να μην εμπιπτει στο μεσο ορο), αλλα κι αυτο γινεται

Ξέρω ότι εδώ απευθύνεσαι στην Κακερλάκ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω για να γράψω..
Μπαυ ολ μινς

Λοιπον, μην κανω quote ολο το κειμενο, δε χρειαζεται. Τελικα οπως το πα. δεν ανηκεις στο μεσο ορο. Ποσα ατομα φτιαχνουν ταφο και σχεδιο και υλικα μονοι τους ; Ελαχιστα. Αυτο που κανατε ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σας.
Υπαρχουν οπως το σκεφτομαι 3 ας πουμε σταδια τιμης του νεκρου. Το πρωτο και βασικοτερο, ειναι το τελευταιο που ανεφερες. Να τον τιμας με το ποιος εισαι. Το 2ο ειναι να τιμησεις το σωμα του (και ο καλυτερος τροπος μαλλον ειναι αυτος που κανατε). Το τριτο παλι αφορα το σωμα του, αλλα δε γινεται τοσο επειδη νιωθουμε καλα και το κανουμε, αλλα το κανουμε για να μη νιωσουμε ασχημα και για να μην μας κακομελετησει ο περιγυρος.

Απο τα 3, το 1ο μονο πραγματικα τιμα τον ανθρωπο αυτον. Τα αλλα 2 αφορουν το σωμα και το να νιωσουμε εμεις καλα και να διατηρησουμε το ιματζ μας. Οσο καλη κηδεια και να κανεις, αμα στη ζωη σου κανεις μ******ς , ο κοσμος θα λεει οτι ατιμας τους γονεις σου. Δε θα λεει "ε νταξει μωρε, δεν πειραζει, τους εκανε και γ***ω της κηδειες ομως"

Σιγουρα ειναι ωραιο να μην νιωθουμε οτι "παρατησαμε" τον γονιο.Ισως ολα εχουν ενα οριο ομως. Αλλο να ριξουμε ενα λουλουδι, να πηγαινουμε να φροντιζουμε που και που τον ταφο και αλλο να ξοδευονται ενεργεια και χρηματα σε υπερβολες και για λογους που πηγαζουν απο κενα εθιμα και κοινωνικα "πρεπει". Απλα κανω σκεψεις. Η αγαπημενη μου ερωτηση ειναι η κοσμολογικη ερωτηση "γιατι"

kareklak , θα σε στενοχωρησω ισως, αλλα πιστευω οτι ευκολα καλυπτεσαι

Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! "

Ακουμε ομως ;
Ή βυθιζομαστε στην ανακουφιση οτι καναμε αυτο που "επρεπε" ;

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:10, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αχ παιδιά....
δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είναι να κηδεύεις δικό σου άνθρωπο....
θες να είναι όλα όμορφα, τα καλύτερα....άσχετα που κάποιοι έξυπνοι το εκμεταλλεύονται αυτό....
είναι η τιμή που προσπαθείς να αποδώσεις στον νεκρό....
δεν έχει σημασία αν είναι μεγάλοι οι άνθρωποι και να έχουν κολλημένο μυαλό για να δώσουν στεφάνι....
Κηδεία χωρίς λουλούδια είναι σαν νύφη χωρίς ανθοδέσμη....
Συμφωνώ

Μπορείς να μαζέψεις χρήματα για φιλανθρωπία, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει σαν παράδοση και που το κάνουν όλοι, εκείνη τη στιγμή δεν θα σου πάει καρδιά να μην πληρώσεις το στεφάνι γιατί θα νιώθεις έχεις παραμελήσει τον νεκρό.

Όσο για τα γράμματα στα bold οι νεκροθάφτες και τα γραφεία τελετών φτιάχνουν τεράστιες περιουσίες! Μιλάμε 5.500 ευρώ για μία κηδεία! Και εκείνη την ώρα δεν δίνει κανένας σημασία, ούτε και τώρα αν τους πεις οτι τότε είχαμε ξοδέψει τόσα. Θα σου πουν οτι θα ξόδευαν και περισσότερα και έτσι είναι. Πατάνε τις πληγές τα κοράκια.

Και γι'αυτό που έγραψε χαρακτηριστικά ο tr(θα το σκοτώσω) οτι ύστερα βλέπεις τους νεκροθάφτες να τα πετάνε, δεν είναι το μόνο ανέντιμο προς τον νεκρό που κάνουν. Έχω πετύχει νεκροφόρα στο δρόμο, με φέρετρο να γκαζώνει κανονικά. Ενώ ως είναι γνωστό η νεκροφόρα πρέπει να πηγαίνει αργά με το φέρετρο ως ένδειξη τιμής στο πρόσωπο του νεκρού..

Ναι μεν είναι παραδόσεις, αλλά επειδή το έχω περάσει με αγαπημένο μου πρόσωπο, υπάρχουν μέσα μου και θα χτυπούσα το νεκροθάφτη αν γκάζωνε με το φέρετρο.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:17, 27-07-07:

Οφ κορς, απλα μην παρεξηγηθω.

kareklak , θα σε στενοχωρησω ισως, αλλα πιστευω οτι ευκολα καλυπτεσαι

Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! "
δεν το νομιζω... εκτος αν εννοεις οτι η κουε με πειθει αυτο μπορει γιατι συνηθος συμφωνω μαζι της κ ας μην μπορω να τα εκφρασω οπως εκεινη,,,,
κ αν ειναι ετσι εσυ πως δεν με επεισες??????

κ που ξερεις αν καποιος νεκρος δεν πει " αυτος δεν μου εφερε ουτε εν λουλουδακι..."

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:30, 27-07-07:

κ που ξερεις αν καποιος νεκρος δεν πει " αυτος δεν μου εφερε ουτε εν λουλουδακι..."
Γιατι αν αντι για στεφανι , ταισεις ενα παιδακι που δεν εχει να φαει, δεν υπαρχει περιπτωση απο ψηλα να σκεφτει "α δε μου φερε λουλουδακι". Αν το σκεφτει αυτο, τοτε αστα να πανε....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:33, 27-07-07:

Γιατι αν αντι για στεφανι , ταισεις ενα παιδακι που δεν εχει να φαει, δεν υπαρχει περιπτωση απο ψηλα να σκεφτει "α δε μου φερε λουλουδακι". Αν το σκεφτει αυτο, τοτε αστα να πανε....
πλακα εκανα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:44, 27-07-07:

κ αν ειναι ετσι εσυ πως δεν με επεισες??????
Επειδη ειπες αυτο, νομιζα οτι δεν συμφωνεις μαζι μου, γιαυτο δε το καταλαβα σαν αστειο.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 06:34, 28-07-07:

αλλο λεω αλλο λες.... δεν μου απαντησες για αυτο που ειπα για το τι λενε οι νεκροι???? κ εγω σου λεω οτι εκανα πλακα σε αυτο....

στο οτι εσυ δεν με επεισες δεν εκανα πλακα οχι....εκει δεν μου απαντησες....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:39, 28-07-07:

Αν συμφωνεις οτι ειναι καλυτερο να δωσεις τα χρηματα σου σε φιλανθρωπιες, αντι για υπερβολες κηδειων, τοτε ηδη σε εχω πεισει.

Αν οχι, ειναι μαλλον θεμα αρχων, προτεραιωτητων, αντιληψης , κρισης κλπ και δε θα σε πεισω ετσι κι αλλιως.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάνος1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μάνος1
Ο Μάνος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Μάνος1 έγραψε στις 12:17, 12-03-08:

Ο καθένας θα κάνει την τελετή με όσα χρήματα διαθέτει. Το δυσάρεστο του γεγονότος του θανάτου είναι αυτό που κάνει αντιπαθητικές τις διάφορες εκδηλώσεις προς τον εκλιπόντα. Για παράδειγμα, το ίδιο δεν έχει ειπωθεί ποτέ σε ένα γάμο, δηλαδή να δώσουν χρήματα αντί για στολισμούς σε φιλανθρωπίες. Άλλωστε φιλανθρωπία αποτελεί το γεγονός οτι προσφέροντας ένα στεφάνι σε μια κηδεία, τα 50 ευρώ που θα στοιχίσει π.χ. , δε θα μπουν στην τσέπη ενός, αλλά θα ζήσουν από αυτά οι οικογένειες όλων όσων ασχολούνται: καλλιέργεια, συγκομιδή, μεταφορά, χονδρέμπορος, ανθοπώλης, υπάλοιλοι, διακοσμητής, ξυλουργός, τυπογράφος και ακόμη άλλοι που εμπλέκονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:37, 12-03-08:

Θάνατος...λουλούδια...φιλανθρωπία και το "τι θα πει ο κόσμος", συνθέτουν μαζί, θαρρώ, την πιο "σατανική υποκρισία", απέναντι στους υπόλοιπους ζωντανούς, από ένα ελάχιστο υποσύνολό τους, που είναι οι "όντως πενθούντες"...συγνώμη, για το αιρετικό...αλλά να, σκέφτομαι και τους νεκρούς, που τους έλαχε να μην μπουν καν σε τάφο:π.χ. νεκροί από πείνα στις ερημιές της Αφρικής και παρόμοια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitrioss (Αποκλείεται να το μάθεις.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrioss
Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Θεολόγος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O dimitrioss έγραψε στις 16:15, 01-06-09:

Πεταμένα λεφτά τα στεφάνια και οι πολυέξοδοι εντυπωσιασμοί κάποιων κηδειών.Αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι για τον απελθών συγγενή ή φίλο του,ας κάνει στην μνήμη του μία δωρεά σε ορφανοτροφείο ή γηροκομείο ή σε φτωχή εκκλησία μικρού χωριού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 15:29, 16-11-15:

Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! " Ακουμε ομως ;
Τις φωνές των...νεκρών? Δεν χρειάζεται, δίνουμε τα λεφτά του στεφανιού για να φάνε τα παιδάκια των κατασκευαστών του.
Αν θες να ταΐσεις γενικώς πεινασμένα παιδάκια πρέπει να περιμένεις πρώτα να πεθάνει κάποιος?
Έλεος με την υποκρισία ρεεεεε !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη einhell : 16-11-15 στις 16:51.
Παράθεση

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δεν σε λέω
Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Δεν σε λέω έγραψε στις 21:30, 29-07-16:

Πολύ καλό αυτο που λες οτι κανουν στην Σκωτια,αν οντως αληθευει μπραβο τους!!
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να γινει κατι παρομοιο και εδω στην ελλαδα αλλα.....στην ελλαδα ζουμε δεν χρειαζεται να περιμενουμε και πολλα :p
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:17, 01-08-16:

Εγω θα θελα οταν πεθανω να με καψουνε, γινεται αυτο εδω; Μηπως δεν ειναι χριστιανικο; Δεν εχω ιδεα..
Απλως το να γινεσαι σκονη μου φαινεται καλυτερο απο το να σε τρωνε τα σκουληκακια...
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:30, 01-08-16:

Γιατι τα σκουλικακια δεν εχουν ψιχυ?
εγω θαλεγα να βρεθει τεχνολογια να κανουν τα πτωματα σαν τον λενιν και να τα βαζουν σε ομαδικους ταφους να υπαρχουν για παντα!

ΠΑραλληλα να πεσει ο χριστιανισμος και ανασταση σωματος και να ανεβει ο θανατος σωματος και η μετεμψυχωση των Ελληνων!vive paganism and pride!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 02-08-16 στις 00:08.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 02:29, 02-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εγω θα θελα οταν πεθανω να με καψουνε, γινεται αυτο εδω; Μηπως δεν ειναι χριστιανικο; Δεν εχω ιδεα..
Απλως το να γινεσαι σκονη μου φαινεται καλυτερο απο το να σε τρωνε τα σκουληκακια...
Γιατί σε νοιάζει τι θα γίνει το σώμα σου? Δεν θα είσαι εκεί.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 08:27, 02-08-16:

Παιζει να μην ειναι και πουθενα...
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:13, 02-08-16:

Ε με νοιαζει πως δε με νοιαζει.. Δε θελω να με τρωνε τα σκουληκακια.. Θελω να γινω σκονη και να με πεταξουνε στη θαλασσα να με παρει το κυματακι που τοσο μου αρεσει...

Ειναι η τελ επιθυμια μου αυτη βρε αδερφε! (εχω κι αλλες αρκετες, θα τους τις γραψω σε γραμμα, ελπιζω να το βρουν μολις τα κακαρωσω)

Υς: και μολις το δουν, θα με κραζουν κ πεθαμενη! θα λενε αυτη κ πεθαμενη μας πρηζει!

Αλλα δε μου πατε, ειναι χριστιανικο το καψιμο; Το δεχεται η εκκλησια μας;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 02-08-16 στις 23:50. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 23:33, 02-08-16:

Υπαρξιακά ε; Ή μήπως έχεις αυτοκαταστροφικές τάσεις και θες να ξέρουν οι δικοί σου τι θα σε κάνουν μετά; Καλύτερα να σε νοιάζει η ζωή που έχεις τώρα και όχι αυτή που πιθανόν να έχεις όταν θα σαι νεκρή, τίποτα δεν θα χει σημασία τότε.
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:41, 02-08-16:

Οταν ημουνα μικρος ηθελα να μαθω γιατι ο θανατος ειναι πονεμενος θρηνος και γιατι αφου ειναι φυσικη διεργασια δεν ειναι γιορτη?Θα μπορουσε να ειναι εαν ο χριστιανισμος ηταν φυσικη θρησκεια και γιορταζε την φυση και τις αλλαγες των εποχων τις αλλαγες των μορφων και οχι την ανασταση και το πασχα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 02-08-16 στις 23:53.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:52, 02-08-16:

Αν πιστεύεις δεν είναι χριστιανικό, η εκκλησία αντιτίθεται σ' αυτό.
Εγώ δεν θα σου πω αυτά που λένε οι άλλοι, σέβομαι κάποιον και αυτά που πιστεύει άσχετα αν δεν πιστεύω κι εγώ τα ίδια.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:26, 03-08-16:

Νομιζω μου το χαν ξαναπει οτι δεν ειναι χριστιανικο. Κριμα διοτι πιστευω..
Δε μου αρεσει η ολη διαδικασια με την ταφη κ ολο αυτο γενικως, θαψιμο στο χωμα.. Μενουν τα κοκκαλα, αλλοι τα κρατουν αλλοι τα πετουν.. Μου μοιαζει μακαβριο (ημαρτον θε μου, σχωρα με) αλλα ετσι αισθανομαι οποτε πηγαινω σε νεκροταφειο. Αν κι εχω μπει σε νεκροταφειο οπου με γαληνεψε, ενα κ μοναδικο λιγο εξω απτην αθηνα.
Μαιρα υπαρξιακο το θεμα καθαρα και λιγο να αστειευομαστε. Μου εχει τυχει να σκεφτω αν πεθαινα, ποιος θα με θρηνουσε πραγματικα. Φανταζομουν φιλους, συγγενεις και αντιδρασεις. Πολυ θαθελα να το ζουσα, να βλεπα κ μετα να αναστηθω Ταινια Παντως πραγματικα αν η εκκλησια μας το δεχοταν θα το ηθελα πολυ.(το καψιμο)
Τουλαχιστον αν ειναι να θαφτω, θελω να ρθουν μονο οσοι με αγαπουν.
Τελοσπαντων, εχουμε καιρο ακομα, κακο σκυλι ψοφο δεν εχει θα αργησω να πεθανω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-08-16 στις 00:31.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 00:33, 03-08-16:

Ε με νοιαζει πως δε με νοιαζει.. Δε θελω να με τρωνε τα σκουληκακια.. Θελω να γινω σκονη και να με πεταξουνε στη θαλασσα να με παρει το κυματακι που τοσο μου αρεσει...

Ειναι η τελ επιθυμια μου αυτη βρε αδερφε! (εχω κι αλλες αρκετες, θα τους τις γραψω σε γραμμα, ελπιζω να το βρουν μολις τα κακαρωσω)

Υς: και μολις το δουν, θα με κραζουν κ πεθαμενη! θα λενε αυτη κ πεθαμενη μας πρηζει!

Αλλα δε μου πατε, ειναι χριστιανικο το καψιμο; Το δεχεται η εκκλησια μας;
Τα νεκροταφία είναι επιχειρήσεις απο τις οποίες τρέφονται παπάδες,μαρμαράδες και φυσικά ο δήμος γι αυτό και κάνανε ολόκληρη ιερά σύνοδος με την οποία καταδίκασα το κάψιμο του νεκρού ως αντιχριστιανικό.Να σου πω απο την περιοχή μου οτι οι μαρμαράδες του νεκροταφείου είναι δυο και η δουλειά ισομοιράζετε και στους 2 (π.χ 10 άτομα θα φτιάξουν μάρμαρα 5 ο ένας και 5 ο άλλος),οι παπάδες μαζεύγουν τάληρα απο κάθε νεκρό που πάνε και διαβάζουν,ο δήμος με την ταφή του νεκρού τα αρπάζει αφού πληρώνεις για τον χώρο που χρησιμοποιείς ως τάφο).Για τον πατέρα μου στα σαραντάημερα ο παπάς ζήτησε παρακαλώ το ποσόν των 160 ευρώ!Με 1000 ευρώ στέλνουν την σωρό βουλγαρία καίνε τον νεκρό και ασε τους παπάδες εδω να γκαρίζουν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 03-08-16 στις 01:18.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:37, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Οταν ημουνα μικρος ηθελα να μαθω γιατι ο θανατος ειναι πονεμενος θρηνος και γιατι αφου ειναι φυσικη διεργασια δεν ειναι γιορτη?Θα μπορουσε να ειναι εαν ο χριστιανισμος ηταν φυσικη θρησκεια και γιορταζε την φυση και τις αλλαγες των εποχων τις αλλαγες των μορφων και οχι την ανασταση και το πασχα
Να φερναμε κ τα οργανα, να ριχναμε κ καμμια ζεμπεκια. Αλλα μουσικη που να σχετιζεται. Και βαρυ ροκ θα
μπορουσε... Εχει κατι το πεθαμανατζιδικο η σκληρη ροκ, εχει μαυριλα.
Πουρκουα πα;

Μα ποιος μου χε πει οτι καπου επιτρεπεται εδω να σε καψουν; Το ζητα η οικογενεια; Κατι τετοιο. Καποια γνωστη(τραγουδιστρια; Ηθοποιος; ) το χε κανει (για τον αντρα τησ; Το παιδι τησ; )αλλα δε
μου ρχεται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 03-08-16 στις 00:44. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 11:55, 03-08-16:

Ελα ρε ο μπουταρης τοχει φερει στην βορεια ελλαδα...αλλα τον κυνηγανε οι παπαδες
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:29, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Τα νεκροταφία είναι επιχειρήσεις απο τις οποίες τρέφονται παπάδες,μαρμαράδες και φυσικά ο δήμος γι αυτό και κάνανε ολόκληρη ιερά σύνοδος με την οποία καταδίκασα το κάψιμο του νεκρού ως αντιχριστιανικό.Να σου πω απο την περιοχή μου οτι οι μαρμαράδες του νεκροταφείου είναι δυο και η δουλειά ισομοιράζετε και στους 2 (π.χ 10 άτομα θα φτιάξουν μάρμαρα 5 ο ένας και 5 ο άλλος),οι παπάδες μαζεύγουν τάληρα απο κάθε νεκρό που πάνε και διαβάζουν,ο δήμος με την ταφή του νεκρού τα αρπάζει αφού πληρώνεις για τον χώρο που χρησιμοποιείς ως τάφο).Για τον πατέρα μου στα σαραντάημερα ο παπάς ζήτησε παρακαλώ το ποσόν των 160 ευρώ!Με 1000 ευρώ στέλνουν την σωρό βουλγαρία καίνε τον νεκρό και ασε τους παπάδες εδω να γκαρίζουν
Η ταφη των νεκρων ειναι παναρχαιο εθιμο, δεν εχει σχεση με το Χριστιανισμο που ειναι μια πολυ νεαρη θρησκεια. Ο Χριστιανισμος απαγορευσε την καυση των νεκρων διοτι ετσι δεν μενουν λειψανα, τα οποια εχουν τεραστεια αξια για τους ναους καθως αποφερουν παρα πολλα κερδη. Ιδιαιτερα το μεσαιωνα κανεις δεν εφτιαχνε εκκλησιες αν δεν ειχε εξασφαλισει προηγουμενος καποιο ιερο λειψανο για το ναο.
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 20:54, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Η ταφη των νεκρων ειναι παναρχαιο εθιμο, δεν εχει σχεση με το Χριστιανισμο που ειναι μια πολυ νεαρη θρησκεια. Ο Χριστιανισμος απαγορευσε την καυση των νεκρων διοτι ετσι δεν μενουν λειψανα, τα οποια εχουν τεραστεια αξια για τους ναους καθως αποφερουν παρα πολλα κερδη. Ιδιαιτερα το μεσαιωνα κανεις δεν εφτιαχνε εκκλησιες αν δεν ειχε εξασφαλισει προηγουμενος καποιο ιερο λειψανο για το ναο.

Ρε ξεχασμένε το τι ίσχυε τον μεσαίωνα αποδεκτό αλλά δεν δικαιολογεί την όλη κατάσταση σήμερα.Πλέον οι ταφές εξυπηρετούν τις τσέπες συγκεκριμένων.Δεν βρίσκω σύμφωνω να πρέπει να πληρώσεις παπά να κάνει αυτά για τα οποία πληρώνεται απο την εκκλησία.Ούτε και να πληρώνεις ενα μάρμαρο τάφου 800 ευρώ και στην συνέχεια οταν γίνεται η εκταφή στα 3 χρόνια τα παίρνουν οι μαρμαράδες τα γυαλίζουν και τα βάζουν σε άλλους τάφους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους