Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:59, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Βέβαια, όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με ένα σοβαρό επιχείρημα που δεν ξέρουμε να το αντιμετωπίσουμε, το βαφτίζουμε "εξυπνάδα".
η αντικειμενικοτητα σου στα "σοβαρα" επιχειρηματα σου καθε φορα με διασκεδαζει απιστευτα!

δεν εχω να αντικρουσω το "σοβαρο" σου επιχειρημα? διαβασες σωστα ή εκανες παραθεση οτι σε συμφερει για να πεταξεις ακομα μια εξυπναδα?

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εξυπναδες made by jorge.

κανω σεξ γιωργο και ας μην ειμαι παντρεμενη. δεν ειμαι αναμαρτητη. με τον εναν ή με τον αλλον τροπο κανεις δεν ειναι. αυτο δε με κανει μη χριστιαννη ομως. χριστιαννη με κανει η αγαπη που εχω μεσα μου για τη θρησκεια μου.
το να μην εισαι σε κατι σωστος χριστιαννος δε σημαινει πως πρεπει και σε ολα να εισαι μη σωστος χριστιαννος.
και στο σχολειο δεν ημουν καλη στο τομεα των μαθηματικων θεωρουμουν ομως απο τις καλες μαθητριες.

Period.
εχεις περιοδο? παρε πονσταν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:01, 19-07-11:

Πάντως Γιώργο, οι θρησκείες, όπως και όλα τα άλλα, εξελίσσονται. Και όσον αφορά τα αν θα κάνεις σεξ ή θα χρησιμοποιήσεις αντισύλληψη, από όσο ξέρω πρόκειται για λόγια των ερμηνευτών των λόγων του Θεού, των θεολόγων και λοιπά. Δε νομίζω ότι είχε βγεί το ιστορικό πρόσωπο Ιησούς να μιλήσει για τέτοια ζητήματα. Το ότι δεν κάνει κάποιος όσα λένε οι παππάδες και οι θεολόγοι δε νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν είναι και χριστιανός. Η αντιστοιχία με τους μουσουλμάνους είναι άστοχη, καθώς τα περί αλκοόλ και χοιρινού ήταν λόγια του ίδιου του Μωάμεθ ο οποίος ίδρυσε την συγκεκριμένη θρησκεία.

Από εκεί και πέρα για μένα η πίστη και οι πράξεις είναι 2 διαφορετικά δεδομένα. Μπορεί κάποιος να σκοτώσει και την ίδια στιγμή να πιστεύει στον Θεό. Δικαίωμά του είναι να πιστεύει όπου θέλει και ας μην το τηρεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:01, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Δεν νιώθω χριστιανή και σε αντίθεση με την love angel ούτε που προσεύχομαι. Το Πάσχα πάω στην εκκλησία επειδή είναι όλοι οι συγγενείς μου και γίνεται τζέρτζελο με τον παπά του χωριού. Είναι υποκριτικό και αυτό; Μήπως να κάθομαι σπίτι μόνη μου, σα να έχει μπει ο διάβολος μέσα μου και φοβάμαι το λιβάνι; Μην ακούω χαζά!
Καλά, άλλα λέω, άλλα καταλαβαίνετε.

Πάμε πάλι. Με σένα, Ηρώ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι εγώ μπορεί π.χ. να τύχει να κάνω τον σταυρό μου καμιά φορά από συνήθεια ή μπορεί εν τέλει να καταλήξω να κάνω και θρησκευτικό γάμο (αν και θα προτιμούσα πολιτικό και να δώσω κάτι παραπάνω στον Δήμαρχο να μας παντρέψει σε κάνα κάστρο στην Γερμανία ή στην Ουαλία ). Ωστόσο, ξέρω ότι δεν είμαι Χριστιανός κι ό,τι κάνω που σχετίζεται με τον Χριστιανισμό είναι από συνήθεια ή επειδή έτσι μου την "έδωσε".

Ούτε, αντίστοιχα, με σένα δεν υπάρχει θέμα, προφανώς. Αφού το λες ξεκάθαρα, δεν είσαι αλλά συμμετέχεις γιατί σ' αρέσει. Δεκτό από μένα και μαγκιά σου που λες τα πράγματα με το όνομά τους. Γενικά, δεν είμαι κατά κανενός, ούτε των θρησκειών ούτε των εθίμων, κτλ κτλ. Καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει.

Απλώς κατονομάζω τα πράγματα με το όνομά τους. Τι να κάνουμε, όπως και να τα βαφτίσουμε, Χριστιανοί ΔΕΝ είμαστε οι περισσότεροι, κι ας λέμε ό,τι θέλουμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:41, 19-07-11:

, από όσο ξέρω πρόκειται για λόγια των ερμηνευτών των λόγων του Θεού, των θεολόγων και λοιπά. Δε νομίζω ότι είχε βγεί το ιστορικό πρόσωπο Ιησούς να μιλήσει για τέτοια ζητήματα.
ελα μπραβο..

γιωργο,,απλα πας να δικαιολογησεις την αθεια σου..

αν πιστοι σε μια θρησκεια θεωρουνταν μονο οσοι τηρουσαν όλους τους γραπτους κανονες που υπαρχουν γιαυτη,,

τότε δεν υπαρχει κανενας πιστος..

ουτε ο Πάπας ουτε κανεις δεν τα τηρει όλα..

δεν ειναι ασπρο μαυρο..

προσωπικα παντως,,θεωρω τυπικα τον εαυτο μου χριστιανο..

τωρα το σε τι πιστευω πραγματικα,,μακαρι να ηξερα..

και δεν ειναι συμβολαια,οι θρησκειες,,απλα οδηγιες για τη ζωη σου ειναι,,που παιρνεις οτι θελεις απο αυτες....με τα αναλογα συν και πλην..

το τι πιστευει κανεις ουτε ο ιδιος δεν το ξερει..

Χριστιανοί ΔΕΝ είμαστε οι περισσότεροι, κι ας λέμε ό,τι θέλουμε.
πόσο % χριστιανοι εννοεις?

ουτε οι βουδιστες ειναι βουδιστες,,ουτε οι μουσουλμανοι μουσουλμανοι,,επειδη παραβαινουν κανονες..

απλα παει σε ποσοστα ,,απο ενα σημειο και περα,,αν δεν πιστευεις καθλου στα βασικα μιας θρησκειας και δεν συμμετεχεις καθολου σε λατρεια,,ποτέ,,ε,,τοτε ισως να διαγραφεσαι ουσιαστικα απο χριστιανος πχ..

κανέις δεν μπορει να σε αναγκασει να πιστεψεις σε κατι..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 15:49, 19-07-11:

Γιατι η πιστη και η θρησκεια πρεπει να μπαινει σε καλουπια?Ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει

Γιατι να τα ομαδοποιουμε?Οι ανθρωποι ειναι τοσο διαφορετικοι,ειναι πραγματικα δυσκολο να βρεις κοινη πορεια στο θεμα της πιστης με εναν αλλον

Αρα ολα αυτα περι χριστιανισμου,μωαμεθανισμου κτλ ειναι βλακειες

Απλα αμα λες οτι πιστευεις στον χριστιανισμο πρεπει να τηρεις οτι λεει αυτη η θρησκεια.Αλλιως πιστευεις στην δικια σου θρησκεια που την ονομαζεις οπως γουσταρεις εσυ

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:51, 19-07-11:

Ο γάμος γενικά είναι μια ανοησία. Ποιός ο λόγος να παντρεύεται κάποιος ; Μπορεί να συζεί σαν παντρεμένος. Προσωπικά δεν ψηφίζω ούτε θρησκευτικό ούτε πολιτικό γάμο. Θεωρώ κάθε σχέση μου πολύ προσωπική υπόθεση για να την κάνω πανηγύρι για φίλους και συγγενείς. Αν ωστόσο παντρευόμουν ποτέ, θα προτιμούσα πάνω σε ένα πλεούμενο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:57, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν ωστόσο παντρευόμουν ποτέ, θα προτιμούσα πάνω σε ένα πλεούμενο.
Κι εγώ έτσι ακριβώς. Αλλά και ο γάμος σε πλεούμενο πολιτικός εννοείται, απλά τον τελεί ο καπετάνιος.

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 16:32, 19-07-11:

Γιώργο η θρησκεία δεν πάει πακέτο με βιβλιαράκι οδηγιών: δε κάνουμε σεξ πριν το γάμο, εξομολογούμαστε κάθε εβδομάδα κτλ. Όπως λεει και ο Χριστιανισμος ουδεις αναμαρτητος, κι οπως ειπανε κι αλλοι αν όλοι τηρουσαν καθε λεξη της εκκλησιας δε θα υπηρχε κανενας πιστος. Τελοσπάντων, ο καθένας έχει το δικαίωμα να ενωθεί με κάποιον άλλον άνθρωπο με όποιο τρόπο πιστεύει, είτε με την ευλογία του θεού, είτε με την εξουσία ενός δημάρχου είτε με μία προσωπική υπόσχεση μόνιμης συμβίωσης.
Εγώ προσωπικά, θέλω να παντρευτώ σε μία εκκλησία και προτιμώ απλά πράγματα. Αν και βρίσκω λάθος να πληρώνεις τον παπά.
Όποιος θέλει να παντρευτεί στο Δημαρχείο λόγω πεποιθήσεων καλώς και να το κάνει. Είναι λάθος να παντρεύεσαι στην εκκλησία εάν δε το πιστεύεις και δε το θελεις.
Και τέλος, ποιος είπε ότι θέλουμε ντε και καλά ένα πανάκριβο μονόπετρο για την πρόταση? Όπως είπε ο Αγγελος, σημασία δεν έχει η τιμή, αλλά η αξία. Ας είναι το δαχτυλίδι της προπροπρογιαγιας σου που δεν έχει καμια αξία, απλά είναι συμβολικό και για σενα αξίζει πολλά. Κάπως έτσι....
Αφήστε που και αν θέλεις να κάνεις ένα φθηνό γάμο και φθηνό νυφικό μπορείς να βρείς, κι απολα...
Φίλη έχει οικο νυφικών, τα περσινα τα δινουν σε μιση τιμη αλλα όλες οι νυφες που πηγαινουν θελουν τα τελευταια μοντελακια! Τουλάχιστον στον οικο της φιλης μου (να μην ειμαι και απολυτη)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 17:31, 19-07-11:

Ε, οι "γνωστές" θρησκείες είναι συμβόλαια.
[...]
Ουσιαστικά ο σημερινός Έλληνας πιστέυει ότι πιστεύει στον Χριστιανισμό.
Απλώς κατονομάζω τα πράγματα με το όνομά τους. Τι να κάνουμε, όπως και να τα βαφτίσουμε, Χριστιανοί ΔΕΝ είμαστε οι περισσότεροι, κι ας λέμε ό,τι θέλουμε.
Πω πω Γιώργο έχεις αρχίσει να κολλάς επικίνδυνα! Να το προσέξεις!

Λοιπόν, για πάμε να δούμε ένα ένα τα ατράνταχτα επιχειρήματά σου!

Η Βίκυ δεν είναι χριστιανή γιατί κάνει σεξ πριν τον γάμο ενώ απαγορεύεται από την εκκλησία, κάποιος άλλος που δηλώνει χριστιανός, δεν είναι πραγματικά, γιατί δεν πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία ή δεν νηστεύει σε όλες τις νηστείες που καθορίζονται από την εκκλησία μέσα στο χρόνο (οι 40 μέρες του Πάσχα δεν είναι τίποτα, στην πραγματικότητα οι μέρες της νηστείας μέσα στον χρόνο είναι πολύ περισσότερες... ).

Όποιος, δηλαδή, σύμφωνα με την δική σου "λογική" δεν είναι τέλειος χριστιανός, δεν είναι καν χριστιανός. Στον κόσμο που ζούμε δηλαδή υπάρχουν δύο κατηγορίες: οι άγιοι (τέλειοι Χριστιανοί) και οι διάβολοι (όλοι οι υπόλοιποι που δεν πράττουν έστω και 1% των κανόνων της εκκλησίας). Το νιώθεις πως αυτό που λες ακούγεται (και είναι) γελοίο, έτσι; Η ζωή, Γιώργο δεν είναι άσπρο-μαύρο και αυτό η εκκλησία το ξέρει πολύ καλά, γι' αυτό και -ευτυχώς- δεν φοράει τις ίδιες παρωπίδες με σένα, γιατί τότε όλοι όσοι δηλώνουμε χριστιανοί και δεν καταφέρνουμε να πράξουμε το 100% των κανόνων της θα έπρεπε να έχουμε απογοητευτεί και να έχουμε διοργανώσει ομαδικό κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος (που είναι και in αυτόν τον καιρό)!

Ναι, η Εκκλησία τα λέει όλα αυτά και τα κυρήττει και τα διδάσκει, όμως σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζει όσους δεν καταφέρνουν να πετύχουν ένα ή και περισσότερα από αυτά. Το να είσαι Χριστιανός, δεν φαίνεται στα διπλώματα (νηστεύω, κάνω προσευχή κάθε μέρα, τηρώ όλους τους τύπους) και άρα είμαι καλός χριστιανός κι όλοι οι υπόλοιποι στα τάρταρα... Πουθενά μέσα στην Κ.Διαθήκη δεν λέει κάτι τέτοιο. Το αντίθετο, όμως μπορείς να το συναντήσεις σε πολλά σημεία (ενδεικτικά σε προτρέπω να ανατρέξεις -αν δεν τις έχεις ήδη υπ'όψιν σου- στις παραβολές του Τελώνου και του Φαρισαίου και του ασώτου Υιού).

Το ότι δεν καταφέρνουμε να τηρήσουμε όλους τους κανόνες της Εκκλησίας, δεν μας κάνει σε καμία περίπτωση λιγότερο Χριστιανούς και καλό θα είναι πριν κατηγοριοποιήσεις ανθρώπους με βάση την ψυχρή λογική, να πλησιάσεις λίγο πιο κοντά σε αυτό που έμαθες από πολύ νωρίς να υψώνεις το δάχτυλο και να κατηγορείς και τότε θα πάρεις μια ιδέα γιατί όλα αυτά που λες ακούγονται αστεία!

Πάμε στο άλλο επιχείρημα (δεν θυμάμαι ποιος το πρωτοανέφερε αυτό, γι' αυτό θα μιλήσω γενικά). Το αιώνιο πρόβλημά μας: οι παπάδες! Εμείς οι άψογοι άνθρωποι και χριστιανοί που έχουμε τελειοποιήσει όλα τα ζητήματα στις ζωές μας και έχουμε πλησιάσει τον Θεό όσο πιο κοντά μπορούμε, ερχόμαστε να κατηγορήσουμε τους κακούς, στραβούς κι ανάποδους παπάδες που με τα 1002 στραβά τους έχουν χαντακώσει την πίστη μας και φταίνε ολοκληρωτικά που εμείς δεν μπορούμε να πιστεψουμε, δεν μπορούμε να πάμε στην εκκλησία, δεν μπορούμε να συμμετέχουμε στα μυστήρια κλπ κλπ...

Σαφέστατα, είναι πολύ πιο εύκολο να κατηγορούμε τους υπόλοιπους για τα δικά μας λάθη και οι παπάδες είναι το τέλειο εξιλαστήριο θύμα. Ρίχνοντας όλες τις ευθύνες σε εκείνους, μπορώ να βγαίνω δικαιωμένος εγώ που δεν τηρώ ούτε το 1 χιλιοστό από αυτό που μου αναλογεί ως χριστιανός. Αλήθεια, σε ποιον πιστεύεις; Στον παπα Γιώργο-Γιάννη-Δημήτρη ή στον Θεό; Τι σχέση έχει ο κάθε ιερέας με τη δική σου πίστη; Πώς ακριβώς θα σε ενοχλήσει ο ιερέας, όσο στραβός κι ανάποδος κι αν είναι, να πιστέψεις και να πλησιάσεις τον Θεό και την πίστη σου;

Προφάσεις εν αμαρτίαις, λέω εγώ. Για το ότι δεν πιστεύω και δεν μπορώ να τηρήσω όλα αυτά που ξέρω ότι είναι σωστά, δεν φταίει κανένας παπάς και κανένας δεσπότης. Φταίω εγώ και η έμφυτη τάση που έχει ο κάθε άνθρωπος να ρίχνει τα φταιξίματα αλλού για να αποφύγει να πάρει ευθύνες και να καταφέρει να φιμώσει με το ζόρι την φωνούλα εκείνη που λέγεται συνείδηση και εξακολουθεί -η αναιδέστατη- να φωνάζει και να διαμαρτύρεται.

Ναι, υπάρχουν και τέτοιοι ιερείς, όπως ακριβώς υπάρχουν και γιατροί-σφάχτες και πολιτικοί-κλέφτες και μετανάστες-δολοφόνοι και μαθηματικοί-βαρεμένοι (για να μην ευλογούμε τα γένια μας). Είναι όλοι έτσι; Όχι, είναι όμως πολλοί. Κι αυτό τους κάνει όλους ένα; Σε καμία περίπτωση! Όσο για το επιχείρημα ότι αυτή είναι η πλειοψηφία... ό, τι να'ναι! Πώς μπορεί ένας άνθρωπος να γνωρίζει πως είναι η πλειοψηφία, ειδικότερα δε αν δεν έχει επιχειρήσει ποτέ να βρει δείγματα κι από αυτή την άλλη, την μειοψηφία; Πόσοι από αυτούς που κατηγορούν τους παπάδες έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους σε ένα μοναστήρι ή έχουν ψάξει να βρουν (όπως είπε κι η Βίκυ παραπάνω) έναν καλό πνευματικό που να εμπιστεύονται και να αγαπούν; Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει πνευματικός και ποια είναι η χρησιμότητά του.

Δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν ότι οι "καλοί παπάδες" είναι περισσότεροι από τους κακούς.Δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι όποιος θέλει πραγματικά να βρει κάποιον πραγματικά καλό ιερέα, μπορεί πολύ εύκολα, αρχίζοντας απλά να ψάχνει. Αν περιμένει στον καναπέ του να του χτυπήσει ο καλός ιερέας την πόρτα ή να δει στην τηλεόραση κάποια καλή περίπτωση ιερέα (πόσο δύσκολο είναι αλήθεια σε κάποιον να καταλάβει ότι οι καλοί ιερείς δεν έχουν ανάγκη επίδειξης, αλλά κι ότι οι καλοί δημοσιογράφοι δεν θα ψάξουν να βρουν το υγιές, αλλά αποκλειστικά και μόνο το σάπιο, καθώς αυτό πουλάει περισσότερο; ), τότε κατά πάσα πιθανότητα θα περιμένει πολύ! Αλλά who cares? Αφού και πάλι, το λάθος θα είναι των καλών ιερέων, φυσικά, που δεν έχουν πάρει σβάρνα τα σπίτια πόρτα-πόρτα ή τα κανάλια ένα-ένα να λένε: "Είμαι ο τάδε και είμαι καλός ιερέας" (πόσο "καλοί" θα ήταν άραγε τότε; )!

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Στο κάτω κάτω ευχές είναι. Δε θα πάθω τίποτα. Ούτε θα βγει ο Αντιχριστος από μέσα μου. Μπορεί στο η παρθένος σήμερον να ξεροβήξω, αλλά έχει κι αυτό την πλάκα του.
Καραμέλα αυτό το: "Ησαΐα χόρευε, η Παρθένος..."! Αλήθεια, πάντα είχα αυτή την απορία: Ολοι αυτοί που νομίζουν ότι αυτός ο στίχος εννοεί την νύφη που παντρεύεται εκείνη τη στιγμή, έχουν ακούσει ποτέ την συνέχεια της συγκεκριμένης φράσης ή εμπίπτει κι αυτό στην κατηγορία της επιλεκτικής ακοής; Για να δούμε, λοιπόν, τι λέει αυτή η φράση:

«Ησαία χόρευε, η Παρθένος έσχεν εν γαστρί, καί έτεκεν υιόν τόν Εμμανουήλ, Θεόν τε καί άνθρωπον, Ανατολή όνομα αυτώ, όν μεγαλύνοντες, τήν Παρθένον μακαρίζομεν».

Είναι ηλίου φαεινότερον ότι η φράση αυτή αναφέρεται στην Παρθένο (με Π κεφαλαίο), δηλαδή την Παναγία: Είναι μια προτροπή στον προφήτη Ησαΐα να χαρεί (αυτό σημαίνει το "χόρευε") επειδή πραγματοποιήθηκε η προφητεία του, δηλαδή η Παρθένος (η Παναγία) γέννησε τον Χριστό. Καμία σχέση προφανώς με την νύφη που παντρεύεται εκείνη τη στιγμή! Τι στο καλό; Τόσο δύσκολο είναι να ακούμε ολόκληρη την φράση πριν αρχίσουμε να κρίνουμε και να σχολιάζουμε αυθαίρετα;

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν ωστόσο παντρευόμουν ποτέ, θα προτιμούσα πάνω σε ένα πλεούμενο.
Αρχική Δημοσίευση από underwater
Κι εγώ έτσι ακριβώς. Αλλά και ο γάμος σε πλεούμενο πολιτικός εννοείται, απλά τον τελεί ο καπετάνιος.
Αν κανείς δεν θέλει να ευλογήσει το γάμο του ο κακός και άπιστος και φιλοχρήματος και άπληστος και, και, και ιερέας, αλλά νιώθει καλύτερα αν ο "γάμος" αυτός ευλογηθεί από έναν δήμαρχο (λολ, λες και αυτοί είναι καλύτεροι), έναν καπετάνιο, έναν οδηγό λεωφορείου ή έναν μούτσο, ας το κάνει! Δικό του θέμα! Εγώ (αν και όταν γίνει) θα παντρευτώ στην εκκλησία, ενώπιον Θεού και ανθρώπων, γιατί νιώθω πολύ καλύτερα τον γάμο μου να τον ευλογήσει ο Θεός (ακόμα και μέσω ενός ταπεινού και αμαρτωλού ιερέα, άλλωστε απλός εκπρόσωπος του Θεού είναι και οι ευχές του έχουν ακριβώς την ίδια αξία με αυτές του μεγαλύτερου αγίου, απέναντι στα μάτια του Θεού εκείνη τη στιγμή), παρά ο κάθε άνθρωπος που στον ελεύθερο χρόνο του είπε να κάνει κι ένα γάμο, έτσι να του βρίσκεται!

Αυτά!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:07, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Αν κανείς δεν θέλει να ευλογήσει το γάμο του ο κακός και άπιστος και φιλοχρήματος και άπληστος και, και, και ιερέας, αλλά νιώθει καλύτερα αν ο "γάμος" αυτός ευλογηθεί από έναν δήμαρχο (λολ, λες και αυτοί είναι καλύτεροι), έναν καπετάνιο, έναν οδηγό λεωφορείου ή έναν μούτσο, ας το κάνει! Δικό του θέμα! Εγώ (αν και όταν γίνει) θα παντρευτώ στην εκκλησία, ενώπιον Θεού και ανθρώπων, γιατί νιώθω πολύ καλύτερα τον γάμο μου να τον ευλογήσει ο Θεός (ακόμα και μέσω ενός ταπεινού και αμαρτωλού ιερέα, άλλωστε απλός εκπρόσωπος του Θεού είναι και οι ευχές του έχουν ακριβώς την ίδια αξία με αυτές του μεγαλύτερου αγίου, απέναντι στα μάτια του Θεού εκείνη τη στιγμή), παρά ο κάθε άνθρωπος που στον ελεύθερο χρόνο του είπε να κάνει κι ένα γάμο, έτσι να του βρίσκεται!
Κοπέλα μου γλυκιά, θέλω να πιστεύω ότι κάνοντας 2η ανάγνωση στα γραφόμενά σου θα μπορέσεις να καταλάβεις και η ίδια πόσο οξύμωρο, άσχημο και προσβλητικό είναι για κάποιο άτομο που υποστηρίζει με τόσο πάθος ζητήματα ορθόδοξης πίστης, συγχώρεσης και λοιπά να βγάζει ειρωνικά και αφοριστικά συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζει μόνο και μόνο επειδή οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις διαφέρουν από τις δικές του.

Δεν θα κρίνεις εσύ τον τρόπο που ο καθένας μας θα κάνει τον γάμο του, από την στιγμή που δεν σε προσβάλει και δεν σε ενοχλεί. Κάποιοι άνθρωποι έχουν την ανάγκη ιερέα για να τους ευλογήσει τον γάμο, άλλοι πιστεύουν ότι η ίδια η αγάπη τους είναι ικανή να το κάνει και θέλουν απλά κάποιον κρατικό λειτουργό για να την επικυρώσει νομικά. Εσύ ακόμα και αν θεωρείς το παραπάνω πεζό,άνευ αξίας και πνευματικότητας, μπορείς στα πλαίσια στοιχειώδους ευγένειας να χρησιμοποιήσεις λιγότερη ειρωνία και αρνητικούς χαρακτηρισμούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 19-07-11 στις 18:18.
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 18:48, 19-07-11:

Κοπέλα μου γλυκιά, θέλω να πιστεύω ότι κάνοντας 2η ανάγνωση στα γραφόμενά σου θα μπορέσεις να καταλάβεις και η ίδια πόσο οξύμωρο, άσχημο και προσβλητικό είναι για κάποιο άτομο που υποστηρίζει με τόσο πάθος ζητήματα ορθόδοξης πίστης, συγχώρεσης και λοιπά να βγάζει ειρωνικά και αφοριστικά συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζει μόνο και μόνο επειδή οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις διαφέρουν από τις δικές του.
Μάλιστα...
1ον: Το ότι υποστηρίζω τις θέσεις της ορθόδοξης εκκλησίας, δεν σημαίνει ότι είμαι η τέλεια εκπρόσωπος της -δυστυχώς- και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου αλάνθαστο, ούτε τα είπα όλα αυτά για να δικαιώσω τον εαυτό μου.
2ον: Ο μόνος λόγος που τα είπα όλα αυτά και μάλιστα με αυτό το ύφος είναι γιατί βαρέθηκα να ακούω διαρκώς απαξιωτικά σχόλια για αυτό που πιστεύω εν ονόματι μιας κάποιας (παράλογης κατά τη γνώμη μου) λογικής. Είναι συνεχές φαινόμενο να μιλάνε πολλοί και να βγάζουν λόγους ολόκληρους κρίνοντας και καταδικάζοντας την εκκλησία και τους εκπροσώπους της και όταν τολμήσει κάποιος από την αντίθετη πλευρά να μιλήσει με τον ίδιο τρόπο και τόνο, ξαφνικά έγινε κακός χριστιανός και ασυνεπής στα λόγια του.
και 3ον: Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες τα αφοριστικά και προσβλητικά συμπεράσματα. Ειδικά τα bold γράμματα δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, νομίζω (εκτός κι αν παρεξηγήθηκες από το σχόλιο που έκανα για τους πολιτικούς). Είπα "ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά εγώ υποστηρίζω αυτό και αυτό..." Ποιον πρόσβαλα; Ποιον ειρωνεύτηκα;

Δεν θα κρίνεις εσύ τον τρόπο που ο καθένας μας θα κάνει τον γάμο του, από την στιγμή που δεν σε προσβάλει και δεν σε ενοχλεί. Κάποιοι άνθρωποι έχουν την ανάγκη ιερέα για να τους ευλογήσει τον γάμο, άλλοι πιστεύουν ότι η ίδια η αγάπη τους είναι ικανή να το κάνει και θέλουν απλά κάποιον κρατικό λειτουργό για να την επικυρώσει νομικά. Εσύ ακόμα και αν θεωρείς το παραπάνω πεζό,άνευ αξίας και πνευματικότητας, μπορείς στα πλαίσια στοιχειώδους ευγένειας να χρησιμοποιήσεις λιγότερη ειρωνία και αρνητικούς χαρακτηρισμούς.
Καταλαβαίνεις πόσο αστείο είναι να μου λες κάτι τέτοιο, όταν εδώ και τόσες σελίδες (σε αυτό μόνο το θέμα) κρίνουν και ειρωνεύονται τόσοι και τόσοι αυτό που πιστεύω εγώ! Τι είναι αυτό που με κάνει, δηλαδή, να μην έχω το δικαίωμα να τους απαντήσω και ποιος είναι αυτός που θα πει ότι οι υπέρμαχοι της εκκλησίας θα πρέπει να κάθονται με σταυρωμένα χέρια και να ακούν όλα αυτά χωρίς να μιλάνε ή να μπορούν να αντιδράσουν; Τι θα ήμουν τότε, αν όχι ένα άβουλο πλάσμα που πιστεύει όσα έμαθε από μικρή χωρίς ποτέ να τα έχει φιλτράρει και να τα έχει ψάξει; Δεν θα με κατηγορούσαν και τότε ως άνθρωπο που χάφτει όσα του σερβίρουν χωρίς να τα σκέφτεται μόνος του και να τα κρίνει;

Αποφασίστε κάποια στιγμή πως θέλετε να συμπεριφέρονται οι χριστιανοί, για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού και στα δικά σας και ενημερώστε μας, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε (λολ)!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 18:54, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
με αυτη τη λογικη ολοι θα παιρναμε οτι ηταν αναγκαιο και θα καταργουσαμε την εννοια της αισθητικης. απο τη στιγμη που εχεις και μπορεις να πληρωσεις αυτο που σαρεσει γιατι να μη το παρεις?

πσ: δε λεω οτι εγω εχω λεφτα να αγορασω κατι τοσο ακριβο, ειδικα τωρα που ειμαι φοιτητρια ανεργη σε χρεοκωπημενη χωρα (τι τραγικο που ακουγεται), αλλα αν καποιος μπορει γιατι οχι?

και προσωπικα θεωρω αχρηστα τα λεφτα σε τοσο ακριβο πισι. γιατι να παρεις το απλ και να μην παρεις το τοσιμπα με τα 500 ευρω? τη δουλεια σου θα την κανεις εκτος και αν θελεις να πουλας μουρη με το πισι σου.
Τουλαχιστον το πισι ειναι χρησιμο, ειναι πραγμα καθημερινης χρησης, ειδικα αν η δουλεια σου το απαιτει. Το δακτυλιδι ειναι εντελως αχρηστο, μονο για να πουλαει μουρη ειναι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:20, 19-07-11:

2ον: Ο μόνος λόγος που τα είπα όλα αυτά και μάλιστα με αυτό το ύφος είναι γιατί βαρέθηκα να ακούω διαρκώς απαξιωτικά σχόλια για αυτό που πιστεύω εν ονόματι μιας κάποιας (παράλογης κατά τη γνώμη μου) λογικής. Είναι συνεχές φαινόμενο να μιλάνε πολλοί και να βγάζουν λόγους ολόκληρους κρίνοντας και καταδικάζοντας την εκκλησία και τους εκπροσώπους της και όταν τολμήσει κάποιος από την αντίθετη πλευρά να μιλήσει με τον ίδιο τρόπο και τόνο, ξαφνικά έγινε κακός χριστιανός και ασυνεπής στα λόγια του.
Προσωπικά ενοχλήθηκα επειδή χρησιμοποίησες δικό μου quote, μεταξύ άλλων, για να εξωτερικεύσεις την οργή σου, όταν η όλη μου τοποθέτηση ήταν νομίζω ήρεμη, πολιτισμένη και δεν προσέβαλε κανέναν. Ούτε καν ήμουν σε εκείνους που έβρισαν τους παπάδες, απλά ανέφερα ότι δεν θα ήθελα να ενισχύσω οικονομικά την Εκκλησία όταν δεν είμαι μέλος της και δεν την εκτιμώ.
και 3ον: Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες τα αφοριστικά και προσβλητικά συμπεράσματα. Ειδικά τα bold γράμματα δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, νομίζω (εκτός κι αν παρεξηγήθηκες από το σχόλιο που έκανα για τους πολιτικούς). Είπα "ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά εγώ υποστηρίζω αυτό και αυτό..." Ποιον πρόσβαλα; Ποιον ειρωνεύτηκα;
Όταν αναφέρεις ότι ο γάμος από δήμαρχο είναι "γάμος" και ότι "εντάξει, βάλτε τον μούτσο να σας παντρέψει αν θέλετε" εγώ το παίρνω σαν ειρωνία. Κυρίως επειδή το έκανες, υπενθυμίζω, χρησιμοποιώντας quote μετριοπαθούς ατόμου, που ούτε έβρισε τους χριστιανούς, ούτε υποτίμησε τις θρησκευτικές τους πρακτικές, απλά ανέφερε ότι δεν το εκφράζει ο συγκεκριμένος τρόπος γάμου.
Αποφασίστε κάποια στιγμή πως θέλετε να συμπεριφέρονται οι χριστιανοί, για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού και στα δικά σας και ενημερώστε μας, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε (λολ)!
Επαναλαμβάνω ότι δεν έβρισα τους χριστιανούς, δεν ασχολήθηκα καν μαζί τους για να κατευθύνεις την επιθετικότητά σου προς εμένα. Μου είναι αδιάφορο το τι πρέπει να κάνουν για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού, όσο για εμένα αρεστοί είναι όταν δεν προσβάλουν/ειρωνεύονται τις πεποιθήσεις μου, όπως αντίστοιχα δεν προσβάλω τις δικές τους.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 19:41, 19-07-11:

Προσωπικά ενοχλήθηκα επειδή χρησιμοποίησες δικό μου quote, μεταξύ άλλων, για να εξωτερικεύσεις την οργή σου, όταν η όλη μου τοποθέτηση ήταν νομίζω ήρεμη, πολιτισμένη και δεν προσέβαλε κανέναν. Ούτε καν ήμουν σε εκείνους που έβρισαν τους παπάδες, απλά ανέφερα ότι δεν θα ήθελα να ενισχύσω οικονομικά την Εκκλησία όταν δεν είμαι μέλος της και δεν την εκτιμώ.
Καλά δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά, ούτε κι εξωτερίκευσα την οργή μου ειδικά στο συγκεκριμένο σημείο στο οποίο υπήρχε η παράθεση της δικής σου δημοσίευσης. Βασικά, ούτε καν αναφέρθηκα στο δικό σου ποστ. Το χρησιμοποίησα απλώς για να εκφράσω τη δική μου άποψη επί του θέματος και τίποτα παραπάνω.

Όταν αναφέρεις ότι ο γάμος από δήμαρχο είναι "γάμος" και ότι "εντάξει, βάλτε τον μούτσο να σας παντρέψει αν θέλετε" εγώ το παίρνω σαν ειρωνία. Κυρίως επειδή το έκανες, υπενθυμίζω, χρησιμοποιώντας quote μετριοπαθούς ατόμου, που ούτε έβρισε τους χριστιανούς, ούτε υποτίμησε τις θρησκευτικές τους πρακτικές, απλά ανέφερε ότι δεν το εκφράζει ο συγκεκριμένος τρόπος γάμου.
Επαναλαμβάνω ότι δεν έβρισα τους χριστιανούς, δεν ασχολήθηκα καν μαζί τους για να κατευθύνεις την επιθετικότητά σου προς εμένα. Μου είναι αδιάφορο το τι πρέπει να κάνουν για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού, όσο για εμένα αρεστοί είναι όταν δεν προσβάλουν/ειρωνεύονται τις πεποιθήσεις μου, όπως αντίστοιχα δεν προσβάλω τις δικές τους.
Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση, λοιπόν, καθώς τίποτα από όσα είπα δεν αναφερόταν σε σένα προσωπικά. Απλά, πλέον έχει γίνει καραμέλα το "ωραίος χριστιανός είσαι, που δεν σκύβεις ταπεινά το κεφάλι σε όσα ακούς, αλλά αντ' αυτού τολμάς και λες τη γνώμη σου" και μου έδωσες την ευκαιρία να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό.

Όσον αφορά για τον καπετάνιο, είναι η άποψή σου την οποία ναι μεν σέβομαι, αλλά διαφωνώ, οπότε νομίζω πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω εκφράζοντας της αντίρρησή μου πάνω σε αυτήν, από τη στιγμή που κρίνω μόνο ιδέες κι όχι πρόσωπα! Έτσι δεν είναι;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:45, 19-07-11:

Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση, λοιπόν, καθώς τίποτα από όσα είπα δεν αναφερόταν σε σένα προσωπικά. Απλά, πλέον έχει γίνει καραμέλα το "ωραίος χριστιανός είσαι, που δεν σκύβεις ταπεινά το κεφάλι σε όσα ακούς, αλλά αντ' αυτού τολμάς και λες τη γνώμη σου" και μου έδωσες την ευκαιρία να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό.
Χαίρομαι που το διευκρινίζεις. Καταλαβαίνω ότι ήσουν σε συναισθηματική φόρτιση όταν έγραφες τα παραπάνω για τους λόγους που αναφέρεις, απλά με ενόχλησε ο τρόπος σου σε όσα, ακολουθούμενα το quote μου, έγραψες.
Όσον αφορά για τον καπετάνιο, είναι η άποψή σου την οποία ναι μεν σέβομαι, αλλά διαφωνώ, οπότε νομίζω πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω εκφράζοντας της αντίρρησή μου πάνω σε αυτήν, από τη στιγμή που κρίνω μόνο ιδέες κι όχι πρόσωπα! Έτσι δεν είναι;
Εννοείται πως δεν με πειράζει η οποιαδήποτε αντίρρησή σου πάνω στην άποψή μου όταν είναι ευγενικά τοποθετημένη όπως τώρα, καθώς η οικογένεια είναι πολύ σημαντική αξία για μένα, ασχέτως του ότι δεν επιθυμώ να επισφραγίσω την δημιουργία της με χριστιανική χροιά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:59, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
[B] [COLOR=Black]. Με εξοργίζει οτι όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου. Για τον κόσμο δε δίνω δεκάρα. Οι αγαπημένοι μου άνθρωποι θα χαρούν το ίδιο ι.
Αρχική Δημοσίευση από fockos
ΕΞΟΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ:110 ευρώ
Αν κάνεις θρησκευτικό γάμο χωρίς όλα αυτά θα στιγματιστείς για πάντα

Γνώμη μου:Καθένας κάνει ό,τι γουστάρει κι όποιος τον κρίνει είναι βαρεμένος.Αρκεί πριν παντρευτείς να έχεις συναίσθηση του ΓΙΑΤΙ το κάνεις,και του τι σημαίνει έγγαμος βίος.Όσο για το ότι ο παπάς μπορεί να μη βαφτίσει το παιδί,το θεωρώ πιπεριά,από τη στιγμή που και αλλόθρησκοι βαφτίζονται.

Παράθεση

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoni Gaudi
Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Antoni Gaudi έγραψε στις 22:34, 19-07-11:

Πέραν της οικονομικής εκμετάλλευσης, ένα ακόμη στοιχείο που κατά τη γνώμη μου ευτελίζει το θεσμό είναι η κοινωνική επίδειξη.

Οι γάμοι έφτασαν να κοστίζουν αστρονομικά ποσά γιατί θέλουμε να κάνουμε φιγούρα στον περίγυρο (μέχρι εξωτικά πουλιά και παραδείσιες πεταλούδες έχω ακούσει ότι ελευθερώνονται στις δεξιώσεις).

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που οδηγούμε τζιπάρα μέσα στην πόλη και φροντίζουμε η μάρκα του πουλόβερ να είναι σε εμφανές σημείο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:55, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Antoni Gaudi
Πέραν της οικονομικής εκμετάλλευσης, ένα ακόμη στοιχείο που κατά τη γνώμη μου ευτελίζει το θεσμό είναι η κοινωνική επίδειξη.

Οι γάμοι έφτασαν να κοστίζουν αστρονομικά ποσά γιατί θέλουμε να κάνουμε φιγούρα στον περίγυρο (μέχρι εξωτικά πουλιά και παραδείσιες πεταλούδες έχω ακούσει ότι ελευθερώνονται στις δεξιώσεις).

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που οδηγούμε τζιπάρα μέσα στην πόλη και φροντίζουμε η μάρκα του πουλόβερ να είναι σε εμφανές σημείο.
Κακά τα ψέματα,αν κάποιος έχει την τάση να επιδείξει,θα το κάνει.Ακόμη κι αν επικρατήσουν οι πολιτικοί γάμοι,το θεωρώ πιθανό να αποτελέσουν με τη σειρά τους αντικείμενο διοχέτευσης απωθημένων και σχολιασμού.Ως θεσμοί,ούτε ο πολιτικός,ούτε ο θρησκευτικός γάμος είναι από μόνοι τους κακοί(αν κι εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο λόγω πεποιθήσεων).Αυτό καθορίζεται από τους συμμετέχοντες.

Και ξαναρωτώ:Το σημαντικότερο είναι το πως παντρεύεται,ή το γιατί παντρεύεται ο κόσμος πλέον;

Παράθεση

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoni Gaudi
Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Antoni Gaudi έγραψε στις 23:04, 19-07-11:

Οπωσδήποτε το γιατί παντρεύεται κανείς είναι πολύ πιο σημαντικό.

Και το ποσοστό των γάμων που καταλήγουν σε διαζύγιο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:53, 19-07-11:

Ναι αυτό εννοούσα.Οι μη σκεπτόμενοι πετάνε ένα "γιατί τώρα έχει πάψει να θεωρείται ταμπού κι αν δεν είναι ευχαριστημένος ο άλλος μπλα μπλα"Με τη διαφορά ότι τότε ΑΝΑΓΚΑΖΑΝ τα παιδιά να παντρευτούν ρε φίλε,εσύ έχεις τη δυνατότητα να κρίνεις με βάση τις δικές σου επιθυμίες.Είσαι σίγουρος πως θα αγωνιστείς και θα κάνεις θυσίες;Go for it,πολιτικά,θρησκευτικά,όπως τη βρίσκει και με ό,τι διαθέτει καθένας..Διαφορετικά όμως κάθισε σπίτι σου.Μην το κάνεις για να το κάνεις.Θα ήθελα πολύ να παραμείνω on topic και να μείνω στη σύγκριση των δυο μυστηρίων/τελετών και τα "προβλήματα" που προκύπτουν,αλλά θα μου προκαλούνταν εμετός.Κακά τα ψέματα,το πράγμα στο Χριστιανισμό άρχισε να στραβώνει από τότε που το λειτούργημα του ιερέα μετατράπηκε σε αμοιβόμενο επάγγελμα.

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 09:18, 20-07-11:

Myrtle θα συμφωνήσω απόλυτα σε όσα είπες... Όπως είπε ο Άγγελος όλες αυτές οι κατηγορίες τίθονται για την δικαιολόγηση της δικής τους αθεϊας και μόνο. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται περεταίρω αντιπαράθεση. Ούτε καν γνωριζόμαστε και σου λέει ένας άγνωστος ότι δεν είσαι καλός Χριστιανός θαρρείς και ξέρει τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή.
Ο Γάμος είναι ένα ιερό μυστήριο για τους Χριστιανούς είτε σε μια μεγάλη εκκλησία με πολλούς συγγενείς και φίλους, είτε σε μία μικρή εκκλησία με τους γονεις, τον παπά και τον κουμπάρο ή σε ένα ξωκκλήσι μόνο το ζευγάρι, ο παπάς και οι κουμπάροι.
Τα ήθη και τα έθιμα, με το γλέντι, τον στολισμό δε σχετίζονται με την ιερότητα του γάμου και δεν είναι αναγκαία. Ο καθένας όπως θέλει να το χαρεί το χαίρεται.
Όσοι έχουν άλλες πεποιθήσεις όπως είπες εσύ Underwater για παράδειγμα, σημασία έχει να κάνεις το γάμο σου όπως τον πιστεύεις εσύ και δεν είναι λιγότερο σημαντικός απο τη στιγμή που εσύ τον πιστεύεις.

Αλλά επι του θέματος το δε θα κάνω στην εκκλησία γάμο γιατί είναι ακριβός δεν ισχύει και έχουν ειπωθεί πολλά γιαυτό.

Εγώ θέλω να πώ κάτι άλλο, επειδή το ζω και το βλέπω τουλάχιστον.
Πολλά ζευγάρια δε θέλουν να κάνουν γλέντια μετά το γάμο όπως συνηθίζεται, αλλά ειδικά στην περιφέρεια όπου ο κόσμος είναι πιο δεμμένος οι γονείς νιώθουν την υποχρέωση να κάνουν το γλέντι για να ευχαριστήσουν τους φίλους και συγγενείς όπως έκαναν και αυτοί. Το καταλαβαίνω απο τη μεριά τους. Πως το βλέπετε αυτό? Δε θέλω να απαντήσετε με εγωισμό ή με μία τρίτη ματιά. Αλλά εάν ήσασταν σε ένα στενό περιβάλλον,που με τους γείτονες τρώτε ψωμί κι αλάτι, πως θα το αντιμετωπίζατε? (εάν δε θέλατε να κάνετε το γλέντι) αλλά οι γονείς θέλουν και το πληρώνουν αυτοί, όχι για να κάνουν φιγούρα αλλά για να τους ευχαριστήσουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:32, 20-07-11:

Πωπω, βαριέμαι να τα διαβάσω όλα αυτά τα κατεβατά από χθες.
Θα πω απλώς ότι σε ένα βαθμό έχετε δίκιο οι περισσότεροι, στο ότι δηλαδή το τράβηξα απ' τα αυτιά το θέμα. Το bottom line, δηλαδή, της άποψής μου είναι ότι ο θρησκευτικός γάμος, κατά την άποψή μου, γίνεται κυρίως για τυπικούς-εθιμοτυπικούς λόγους. Αυτό παραμένει.

Απλώς εντάξει, κάπου στην πορεία το ... τράβηξα απ' τ' αυτιά.
Προφανώς κανένας δεν είναι με μία checklist τύπου "Πήγα σήμερα στην εκκλησία; Έκανα αγαθοεργίες; Είπα 42 φορές το «Πάτερ ημών»;"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:56, 20-07-11:

δηλαδή, της άποψής μου είναι ότι ο θρησκευτικός γάμος, κατά την άποψή μου, γίνεται κυρίως για τυπικούς-εθιμοτυπικούς λόγους.
ενω ο πολιτικος δεν ειναι για τυπικους ε?

ο θρησκευτικος ειναι -και ας μην το αναγνωριζεις-και θεμα πνευματικο ψυχικο,,να εχεις αναγκη..κατι ανωτερο,,κατι ψηλοτερα απο σενα να εχει σχεση με το γαμο σου,,-αν υπαρχει κατι ανωτερο..

για τους υπολοιπους οπως εσυ υποθετω -που πιστευουν οτι υπαρχει μονο οτι βλεπουμε και τιποτα παραπερα,,-ε,,νταξει..ο θρησκευτικος ειναι μονο ενα σοου..

Παράθεση

somebody

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη somebody
H somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H somebody έγραψε στις 22:28, 22-07-11:

Πρωτον δεν πιστευω σε θεους και παναγιες.
Δευτερον, δε μου παει το ασπρο-ουτε το σπασμενο εκρου του νεκρου, ουτε εκεινα τα ροζουλι.
Τριτον, να με ευλογαει ο κάθε τραγοπαπας, ενω γυρω θειτσες με ταγερακια θα μυξοκλαινε για το καμαρι που μεγαλωσε, είναι απο μονη της αποτροπαια εικονα.
Ούτε φανφαρες, ούτε νταουλια, ούτε τιποτα. Κανα συμφωνο συμβιωσης, σε περιπτωση που βρω ανδρα αν(θ)εκτικο με την αφεντια μου και εξω απο την πορτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη somebody : 22-07-11 στις 23:01.
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 08:01, 23-07-11:

Σχετικά με όσους παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο υπάρχουν δύο κατηγορίες
Η πρώτη κατηγορία είναι αυτοί που πραγματικά πιστεύουν οτι ο θρησκευτικός γάμος είναι ευλογία απο τον θεό.
Η δεύτερη κατηγορία που αυξάνεται ταχύτατα τα τελευταία χρόνια είναι όσοι έχουν πάψει να πιστεύουν αλλά εξαναγκάζονται να το κάνουν για να μήν τους κακολογήσουν οι συγγενείς και φίλοι.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:27, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Σχετικά με όσους παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο υπάρχουν δύο κατηγορίες
Η πρώτη κατηγορία είναι αυτοί που πραγματικά πιστεύουν οτι ο θρησκευτικός γάμος είναι ευλογία απο τον θεό.
Η δεύτερη κατηγορία που αυξάνεται ταχύτατα τα τελευταία χρόνια είναι όσοι έχουν πάψει να πιστεύουν αλλά εξαναγκάζονται να το κάνουν για να μήν τους κακολογήσουν οι συγγενείς και φίλοι.
θα σε καλέσω στο γάμο μου να μου πεις και του χρόνου με τέτοιο αβατάρ του Μητσοτάκη.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 13:15, 28-09-11:

Πριν λίγο καιρό είπα σε μια φίλη μου την πρόθεσή μου να μην κάνω θρησκευτικό γάμο (ότε και αν παντρευτώ ).
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είμαι της ίδιας άποψης. Επίσης δεν θα βαφτίσω τα παιδιά μου, όπως είδα πως ανέφερες πιο πάνω. Το τι επιβάλλει η κοινωνία με χίλιους δύο τρόπους δεν με αφορά. Τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν με την επιλογή να επιλέξουν το θρήσκευμα τους. Και θα τα μάθω και γω να αδιαφορούν για όσα επιτάσσει η κοινωνία, αλλά να δίνουν σημασία στο τί θέλουν εκείνα και μόνο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 29-09-11 στις 08:49. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:24, 28-09-11:

ε.γινεται και θρησκευτικος γαμος χωρις ολα αυτα..

απλα πρεπει να εχεις τα κοτσια να πεις,,οτι θα κανω κλειστο γαμο σε ενα εκκλησακι τσαμπα,,παρολη την αντιθεση των γυρω ..

ενω ο πολιτικος ειναι λιγο στριβειν δια του αρραβωνος..
"κανω τωρα πολιτικο,αλλα μανα θα δεις μετα θα βαλω και τα τουλια και τη φιγουρα του θρησκευτικου και θα καλεσω ολους τους φιλους γα υποχρεωση...."

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 29-09-11 στις 08:49. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:07, 28-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ενω ο πολιτικος ειναι λιγο στριβειν δια του αρραβωνος..

Καλα δεν ειναι κι απαραιτητο. Μην εισαι απολυτος
Μερικοι δεν εχουν χρηματα για θρησκευτικους ειδικα στον Θεο που χουν φτασει οι τιμες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:30, 28-09-11:

Μερικοι δεν εχουν χρηματα για θρησκευτικους ειδικα στον Θεο που χουν φτασει οι τιμες
ποσα χρηματα θελει για να πας σε μια οποιαδηποτε εκκλησια και να κανει την τελετη του γαμου ο παπας?
χωρις κανενα στολισμο ή σχετικο?μονο με δυο μαρτυρες οπως στον πολιτικο?

γιατι θεωρουμε κολλημενο με το θρησκευτικο γαμο το σοου και τα λουσα?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 14:51, 28-09-11:

Λουσα, χλιδή και χριστιανική λιτότητα-ταπεινότητα πάνε μαζί. Χρόοονια τώρα.

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 14:57, 28-09-11:

ετσι για να παθαίνουν έμφραγμα καποιοι καποιοι..
Ετος Αριθμός Γάμων Πολιτικοί (%) Θρησκευτικοί (%)
1995 63.987 10,5 89,5
1996 45.408 14,8 85,2
1997 60.535 11,4 88,6
1998 55.489 11,5 88,5
1999 61.165 12,5 87,5
2000 48.880 17,6 82,4
2001 58.491 17,8 82,2
2002 57.872 21,2 78,8
2003 61.081 21,6 78,4
2004 51.377 27,0 73,0
2005 61.043 28,6 71,4
2006 57.802 31,5 68,5
2007 61.377 33,6 66,4
2008 53.500 39,5 60,5
2009 59.212 41,9 58,1
χοχοχοχο..(φανταστείτε πως θα διαμορφωθουν τα ποσοστά το 2011 με την κρίση...)

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:06, 28-09-11:

γιατι θεωρουμε κολλημενο με το θρησκευτικο γαμο το σοου και τα λουσα?
Δεν τα θεωρούμε πάντα εμείς, τα θεωρεί ο κύκλος γύρω από μας. Ο πατέρας μου π.χ. δεν νοείται να μην κάνει το τραπέζι του στο σόι, όπως του κάνανε κι αυτού. Θέλει να βγάλει τις υποχρεώσεις. Είναι οι παραδόσεις του χωριού, το ότι ο παππούς, ο θείος, ο κουμπάρος, ο ξάδερφος, ο έτσι ο αλλιώς όλοι το κάνανε.

Κάποιος πρέπει να σπάσει τον κύκλο της βλακείας. Τώρα που ήρθε η κρίση και σε λίγο θα ζούμε καταστάσεις πολέμου, ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε στα αληθινά συναισθήματα. Πολιτικό γάμο για αρχή και αν, ο γάμος είναι ρόδινος και σου αρέσει να ακολουθήσεις τις παραδόσεις των παππούδων σου (είτε πιστεύεις, είτε όχι) περνάς κι απ' το σκαλοπάτι της εκκλησίας.

Μετά το πρώτο παιδί.... Αν παντρευτείς με θρησκευτικό γάμο για την γκλαμουριά, το νυφικό, το σμόκιν και τις υποχρεώσεις, νομίζω ότι διαπράττεις ύβρη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 18:32, 28-09-11:

ΚΛΕΦΤΕΙΤΕ! Αν πιστεύετε στο μυστήριο γάμος σε ξωκλήσι με τους κουμπάρους, και ούτε τραπέζια ούτε τίποτα. Δεν θα σας μιλήσουν οι συγγενείς για κανένα μήνα, και μετά όλα μέλι γάλα. Κι όποιος σας το κρατήσει σκασίλα σας. Αν δεν σας νοιάζει το μυστήριο μια χαρά είναι ο πολιτικός.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 00:23, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
ΚΛΕΦΤΕΙΤΕ! Αν πιστεύετε στο μυστήριο γάμος σε ξωκλήσι με τους κουμπάρους, και ούτε τραπέζια ούτε τίποτα. Δεν θα σας μιλήσουν οι συγγενείς για κανένα μήνα, και μετά όλα μέλι γάλα. Κι όποιος σας το κρατήσει σκασίλα σας. Αν δεν σας νοιάζει το μυστήριο μια χαρά είναι ο πολιτικός.
Ωραία ιδέα!

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 03:35, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Άμα θέλει κανείς να παντρευτεί ταπεινά, χωρίς πολλά έξοδα μπορεί να το κάνει νομίζω. Υπάρχουν κάποια γραφειοκρατικά κολλήματα της μορφής να σε υποχρεώνουν να παντρευτείς στην εκκλησία της ενορίας σου, αλλά νομίζω ότι ξεπερνιούνται εύκολα (με ένα μικρό φακελάκι στον παπά! )

Αν δεν παντρευτείς θρησκευτικά, δεν σου επιτρέπεται να βαφτίσεις το παιδί σου (φαντάζομαι μέχρι να ενηλικιωθεί). Χάνεις λοιπόν 2 απ' τα 7 μυστήρια της Εκκλησίας των Χριστιανών. Νομίζω θα ήταν εντιμότερο συνειδησιακά να αλλάξεις θρησκεία ή να την εγκαταλείψεις τελείως.

ετσι ετσι απο τετοια και απο τετοια με φακελακια και αλλα ειδους λαδωματα καναμε την χωρα μας να χρωσταει παντου . για ποιο λογο να δωσεις φακελακι στον ιερεα? δεν καταλαβα ? πληρωνεται για να κανει την ' δουλεια ΄' του - λειτουργημα κανει - τεσπα αλλο θεμα αυτο . συμφωνω αμα θες κανεις και θρησκευτικο γαμο χωρις πολλα πολλα εξοδα . τα εξοδα τα κανουμε εμεις για να δειξουμε κατι .
οσον αφορα αν χανω 2 απο τα μυστηρια της εκκλησιας θα απαντησω πως ετσι οπως εχει γινει η εκκλησια με φακελακια με ιερεις που μονο ιερεις δεν ειναι με σκανδαλα με ακομα ακομα τιμοκαταλογο για τα κερια ( ναι το εχω δει σε εκκλησια ) τοτε λυπαμαι δεν με εκφραζει αυτη η εκκλησια . ο θεος δεν υποχρεωνει κανεναν να κανει θρησκευτικο γαμο . αμα εισαι σωστος πιστος και ολα τα υπολοιπα δεν χρειαζεται η ευλογια . αν η ευλογια εκανε κατι δεν θα ειχαμε και τοσα διαζυγια . το θεμα παντως ειναι τι θελουμε εμεις και αυτο που θελουμε να κανουμε και οχι τι επιβαλει η κοινωνια που ζουμε .

για να απαντησω και εγω στο ερωτημα γαμος σημαινει οτι 2 ανθρωποι ενωνουν τις ζωες τους για να κανουν οικογενεια και να πορευτουν μαζι . τωρα το αν θα κανουν καλη η οχι οικογενεια δεν ειναι αναλογα αν εχουν κανει θρησκευτικο η πολιτικο γαμο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:42, 29-09-11:

2009 59.212 41,9 58,1
χοχοχοχο..(φανταστείτε πως θα διαμορφωθουν τα ποσοστά το 2011 με την κρίση...)
αν η εκκλησια δεν επετρεπε γαμο μετα απο πολιτικο θα ηταν ιδια τα στοιχεια?

σωστοοο..

Πολιτικό γάμο για αρχή και αν, ο γάμος είναι ρόδινος και σου αρέσει να ακολουθήσεις τις παραδόσεις των παππούδων σου (είτε πιστεύεις, είτε όχι) περνάς κι απ' το σκαλοπάτι της εκκλησίας.
μιση ηττα..

εξαρχης θρησκευτικο γαμος ,ή μονο πολιτικος γαμος..
αυτες για μενα ειναι οι τιμιες επιλογες,,οι αλλες ειναι κοροιδια..και προσωπικα δεν θα τις εκανα,,

γιατι ο γαμος αφου εχει γινει γαμος ειναι κοροιδια της πιστης για μενα..
ή καντον εξ αρχης ή μην το κανεις καθολου..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:08, 29-09-11:

Ιιιιιιιιι, γκανγκστερικό! Θα κάνουν τέτοια "πολιτικά" κόλπα οι ιεροκήρυκες της αγάπης;
Μπααα, δεν νομίζω. Όσο οι γάμοι μένουν στο αφορολόγητο, θα επιδιώκουν πάντα να προσελκύουν λαμπάδες και νυφικά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:27, 29-09-11:

ετσι ομως θα βλεπαμε πραγματικα ποιος πιστευει Τι..

αλλα θα δουμε κιολας ποσοι Ελληνες πιστευουν πραγματικα στην πολιτικη ενωση,,γιατι τωρα να κανουν οι διαφοροι αθεοι και αριστεροι τον ξυπνιο- οτι οι ελληνικη κοινωνια δεχεται τον πολιτικο γαμο- .. ειναι ευκολο..

και θα εκανε περισσοτερους ανθρωπους να κανουν λιτους θρησκευτικους γαμους..

αλλωστε Ένας είναι ο Γάμος δεν εχει νοημα δευτερος τριτος..
θελουμε ή οχι την θρησκευτικη εγκριση της ενωσης δυο ατομων?

δεν μπορουμε να ειμαστε αλα καρτ σε ολα..

γιατι ετσι μπλεκουμε τον πραγματικα πιστο,,με αυτον που γουσταρει απλα λουσα με πολυελαιους,και να τον βλεπει η γειτονια του..

ερωτω..γιατι δεν μπορει να γινει λουσατος πολιτικος γαμος?

γιατι πρεπει να ξεφτιλιζουμε αποκλειστικα τον θρησκευτικο με τις φιγουρες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-09-11 στις 14:37.
Παράθεση

Χαρουλιτα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,726 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 17:52, 29-09-11:

Εγω παντως πιστευω οτι αν δεν θες να κανεις εξοδα, μπορεις να κανεις εναν πιο λιτο θρησκευτικο γαμο! Δεν ειναι αναγκη να καλεσεις 400-500 ατομα στο τραπεζι! Αυτο να μην αναλυσω για ποιο λογο γινεται! Πιστευω πως ειναι οικονομικο το θεμα και εδω που τα λεμε δεν ζητανε ολοι φακελακι, μην ειμαστε υπερβολικοι! Αυτος που θελει να κανει θρησκευτικο γαμο, θα τον κανει και με δυο ανθοδεσμες λιγοτερες που λεει ο λογος...

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 18:19, 29-09-11:

Το χειρότερο απ'όλα στο θέμα του γάμου είναι το φαίνεσθαι. Κουράστηκα να γίνονται όλα με σκοπό να προκαλούνται εντυπώσεις στους διάφορους συγγενείς τους οποίους μπορεί και να μη ξαναδείς μετά το γάμο. Ποιος ο λόγος αν δεν γουστάρεις όλα το σούσουρο να τους καλέσεις? Απο υποχρέωση?
Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ. Στο γάμο μου επειδή είναι καθαρά δική μου και του άντρα μου η στιγμή θα κάνω οτι γουστάρω εγώ και θα καλέσω και όποιον γουστάρω εγω. Ευτυχώς που οι γονείς μου αλλά και οι δικοί του δεν είναι κολλημένοι με τέτοια και δεν τους νοιάζει ποιούς θα καλέσουν.
Πολιτικό δεν θα θελα να κάνω, αλλά ούτε και τα πανηγύρια που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια...
Πάντως εγώ θα παντρευτώ σε ένα ξωκλήσι που βρίσκεται κυριολεκτικά πάνω στην άμμο και μετά θα κάνω beach party!!

Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 13:42, 30-09-11:

μπορεις να κανεις εναν πιο λιτο θρησκευτικο γαμο! Δεν ειναι αναγκη να καλεσεις 400-500 ατομα στο τραπεζι!
Αμα το κσνεις αυτο θα σε συκοφαντει ολη σου η γειτονια και το σοι..γι αυτο..

Ποιος ο λόγος αν δεν γουστάρεις όλα το σούσουρο να τους καλέσεις? Απο υποχρέωση?
Ισχύει το απο πανω..
οχι,αλλα η τόσο μεγάλη αυξηση ,κατι δειχνει..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:58, 30-09-11:

Αμα το κσνεις αυτο θα σε συκοφαντει ολη σου η γειτονια και το σοι..γι αυτο..
Ε Και?

Παράθεση

Χαρουλιτα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,726 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 18:03, 30-09-11:

Eυχαριστω! Ελεος με αυτην την νοοτροπια... Την εχουν οι γονεις μας, θα την εχουμε και εμεις???

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:05, 30-09-11:

αμα θελει η νυφη και ο γαμπρος τυφλα να εχει πεθερος(α)

το γαμο τον κανεις για σενα και το ταιρι σου,,πρωτα απο όλα,,οχι για τον κοινωνικο περιγυρο

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 20:55, 30-09-11:

Από την άλλη, άμα πω της μάνας-θείας-γιαγιάς ότι θα κάνω «γάμο σε στενό οικογενειακό κύκλο» ή «πολιτικό», θα πέσουν και οι τέσσερις σε κατάθλιψη:

Αρχή_επανάληψης
-Θα μας κακολογήσει ο κόσμος,
-Τι θα πουν οι συγγενείς;
-Την νύφη θα την καλέσεις;
-Κι εγώ ήθελα να καλέσω όλο μας το σόι για τρικούβερτο γλέντι.
-Αντώνη ξανασκέψου το.
Μέχρις_ότου ο Αντώνης να παντρευτεί σε ξεντωμένο οικογενειακό κύκλο καλεσμένων

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:26, 30-09-11:

Κατάλαβα... Μάλλον μόνο η δική μου η μαμά είναι υπέρ του να μην καλέσω κανέναν άλλον εκτός απο τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους και να μην κάνω καν γλέντι, όταν παντρευτώ πρώτα ο Θεος!!!

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 02:11, 01-10-11:

αμα θελει η νυφη και ο γαμπρος τυφλα να εχει πεθερος(α)

το γαμο τον κανεις για σενα και το ταιρι σου,,πρωτα απο όλα,,οχι για τον κοινωνικο περιγυρο
ακριβως .... πες μου ποιος γονιος δεν θελει να παντρεψει το παιδι του και να μην κανει γλεντι . τι θα πει η κοινωνια τι θα πουν οι συγγενεις . και να το προχωρησω ποια γυναικα δεν θελει γαμο νυφικο να ερθουν οι φιλοι του γαμπρου να τις βαλουν το γοβακι και ολα τα ωραια εθιμα και να να φτασουμε στην κορυφωση ΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ( - ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΖΕΡΑΣ) δεν θελει να κανει εισοδο με τραγουδι χατζηγιανη ( ναι πλεον ο χατζηγιανης εχει γινει για γαμους ) να χορεψει με τον γαμπρο και να ειναι για μια ( ισως ) φορα στην ζωη της η γυναικα της βραδιας . ολα αυτα τα δηθεν με τις σαμπανιες και τους χορους .. τελικα το θεμα μας δεν ειναι ο γαμος αλλα η εμποροπανηγυρις που ερχεται μετα το μυστηριο που ειναι για τα ματια του κοσμου . προσωπικα αν ποτε παντρευτω και με αναγκασουν να κανω γλεντι ΤΟ ΓΛΕΝΤΙ θα το κανω με οσο κοσμο θελει να ερθει . αλλα θα εχω κλαρινα - 20 αρνια στις σουβλες - πλαστικα πιατα να παρουν μονοι τους κοψιδια να φανε μπυρες κουτακι και χυμα κρασι . και ολα αυτα κατω απο την τεντα που θα εχω στησει στο οικοπεδο . Α ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΑΡΙΝΑ θα ειναι απο σοφαδες και θα τους εχω πανω σε καροτσα που βαζουν το βαμβακι οι αγροτες . underground κατασταση και σε οποιον αρεσει .. ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΕΚΙΝΟ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:57, 01-10-11:

Κατάλαβα... Μάλλον μόνο η δική μου η μαμά είναι υπέρ του να μην καλέσω κανέναν άλλον εκτός απο τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους και να μην κάνω καν γλέντι, όταν παντρευτώ πρώτα ο Θεος!!!
σε συγχαιρω για τη μαμα σου..

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 10:01, 01-10-11:

Και η δικη μου, και η δικη μου!! Και ο μπαμπας μου, αλλα και οι δικοι του οι γονεις!! Ευτυχως δε λες, γλιτωσαμε!!!!! Χαχααχαχαχα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους