Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

_Silence_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Silence_
H _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H _Silence_ έγραψε στις 12:08, 02-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Κατάλαβα... Μάλλον μόνο η δική μου η μαμά είναι υπέρ του να μην καλέσω κανέναν άλλον εκτός απο τους πολύ κοντινούς μας ανθρώπους και να μην κάνω καν γλέντι, όταν παντρευτώ πρώτα ο Θεος!!!
Αρχική Δημοσίευση από enrose
Και η δικη μου, και η δικη μου!! Και ο μπαμπας μου, αλλα και οι δικοι του οι γονεις!! Ευτυχως δε λες, γλιτωσαμε!!!!! Χαχααχαχαχα
Ετσι μπράβο!Τι νόημα έχει να σου ευχηθούν 10000 άτομα απο τα οποία τα μισά δεν τα ξέρεις καλά καλά?
Παντρεύεσαι για τον ευατό σου και μόνο!5 Καλοί φίλοι, οι κουμπάροι και ο παπάς-δήμαρχος κτλκτλκτλ!Κανείς άλλος ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 04:17, 09-10-11:

Καταρχάς για να παντρευτώ πρέπει να είμαι τρελός για την άλλη και να έχω λύσει τα περισσότερα προβλήματα της ζωής μου, δεν έχω σκοπό να πάρω στο λαιμό μου άλλους δύο ανθρώπους (γιατί αν παντρευτείς θα έρθει λογικά και το παιδί).
Αν με το καλό γίνει αυτό, θα είναι κοινή απόφαση, αν και δεν είμαι υπέρ σε τέτοιες σπατάλες, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 17:16, 16-10-11:

Ούτε να παντρευτώ σε εκκλησία θέλω, ούτε να βαφτίσω το παιδί μου (αν θέλει,ας βαφτιστεί μόνο του όταν ενηλικιωθεί - γιατί να του κοτσάρω ντε και καλά μια θρησκεία??).... Αν παντρευτώ (αργώ ακόμα..) θα το κάνω σε δημαρχείο... γενικά το πολύ συγγενολόι και η βαβούρα δεν μάρεσε ποτέ..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 06:40, 17-10-11:

Ούτε να παντρευτώ σε εκκλησία θέλω, ούτε να βαφτίσω το παιδί μου (αν θέλει,ας βαφτιστεί μόνο του όταν ενηλικιωθεί - γιατί να του κοτσάρω ντε και καλά μια θρησκεία??).... Αν παντρευτώ (αργώ ακόμα..) θα το κάνω σε δημαρχείο... γενικά το πολύ συγγενολόι και η βαβούρα δεν μάρεσε ποτέ..
Δέν ξέρεις άν η νύφη θα συμφωνεί απόλυτα μαζί σου γιατί οι γυναίκες θέλουν συνήθως γάμο σε εκκλησία για να φωτογραφηθούν νυφούλες, βαβούρες και πολλές προβολές.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 09:04, 17-10-11:

Εεεε...Νομιζω οτι εαν δεν κανω λαθος, πως ειναι η νυφουλα. Οσο για τις φωτογραφισεις, τις βαβουρες και τις προβολες, μια χαρα τις κανεις και σε ενα δημαρχειο. Και χωρις την βιασυνη του παπα "Αντε αντε εχω και αλλους πελατες"!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 17-10-11 στις 09:18.
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

O Zithos έγραψε στις 09:54, 17-10-11:

Εεεε...Νομιζω οτι εαν δεν κανω λαθος, πως ειναι η νυφουλα. Οσο για τις φωτογραφισεις, τις βαβουρες και τις προβολες, μια χαρα τις κανεις και σε ενα δημαρχειο. Και χωρις την βιασυνη του παπα "Αντε αντε εχω και αλλους πελατες"!!!
Σε γάμους σε εκκλησία δέν είναι μόνο η τελετή που κρατάει επίσης κάμποση ώρα, είναι και τα γλέντια απο πάνω που συνήθως κρατάνε μέχρι τα ξημερώματα της επόμενης μέρας.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 20:37, 17-10-11:

ναι καλέ, κοπέλα είμαι!!
όπως και να χει, παπάδες, τζέρτζελα, συγγενολόι... δεν τα μπορώ!
λίγοι και καλοί με λιτές ετοιμασίες..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 00:57, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
ναι καλέ, κοπέλα είμαι!!
όπως και να χει, παπάδες, τζέρτζελα, συγγενολόι... δεν τα μπορώ!
λίγοι και καλοί με λιτές ετοιμασίες..
Σε παντρεύομαι...

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

O Zithos έγραψε στις 01:06, 18-10-11:

Δέν είχα δεί οτι είσαι κοπέλλα αλλά και πάλι μπορεί να ισχύει το αντίθετο, να είναι ο γαμπρός συντηρητικός απο θρησκόληπτη οικογένεια και να θέλει να παντρευτεί οπωσδήποτε με παπά στην εκκλησία.

Παράθεση

Stefania_☭ (Στεφανία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stefania_☭
H Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Stefania_☭ Πετάξτε μαρμαράκια να νιώσετε αντράκια έγραψε στις 01:09, 18-10-11:

Γενικά πιστεύω πως όλο και λιγότερες κοπέλες έχουν αυτό το όνειρο του νυφικού κλπ. Ο αδερφός μου πέρσι απέκτησε το πρώτο του παιδί (εκτός γάμου) και επειδή θα δυσκολευόταν με την αναγνώριση του παιδιού αποφάσισαν με την κοπέλα του να κάνουν πολιτικό (είχαν σκεφτεί και το σύμφωνο συμβίωσης αλλά κάπου δεν τους κάλυπτε με το παιδί δεν το έχω ψάξει και εγώ). Επίσης το παιδί δεν το βαφτίσανε και απλά το λέμε Παναγιωτάκη!Και εγώ κάπως έτσι θα ήθελα να τα κάνω τα πράγματα χωρίς καν το γάμο αν είναι δυνατό.Τον θεωρώ περιττό καθώς αν αγαπάς κάποιον και θες να είσαι μαζί του δεν χρειάζεται κανένας γάμος για να τον δεσμεύσεις. Ο μόνος λόγος που τον δικαιολογώ είναι η εξασφάλιση αν κάτι πάει στραβά, τα δάνεια και τα παιδιά..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:45, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Δέν είχα δεί οτι είσαι κοπέλλα αλλά και πάλι μπορεί να ισχύει το αντίθετο, να είναι ο γαμπρός συντηρητικός απο θρησκόληπτη οικογένεια και να θέλει να παντρευτεί οπωσδήποτε με παπά στην εκκλησία.
σε αυτό έχεις δίκαιο.. πχ το αγόρι μου δεν μπορεί να φανταστεί γάμο χωρίς παπάδες, γλέντια ή παιδί αβάφτιστο (θα καεί στη κόλαση και αυτό και εγώ!!!)..
αλλα σε αυτό το θέμα είμαι κάθετη, η θρησκεία είναι κάτι πολύ βαθύ και προσωπικό, δεν μπορεί να μου το επιβάλει κανείς.. σε άλλα θέματα, μπορώ να συμβιβαστώ και να ρίξω μπόλικο νεράκι στο κρασί μου..

Παράθεση

Pitsipopaki12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pitsipopaki12
H Pitsipopaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Κοινωνικός λειτουργός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Pitsipopaki12 έγραψε στις 16:03, 09-07-12:

Αν σκεφτόσασταν να προχωρήσετε σε γάμο με τον/την σύντροφό σας ποιο είδος γάμου θα διαλέγατε και γιατί?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:24, 23-06-13:

Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα; Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω ό,τι μία φίλη, που παντρεύτηκε στο Las Vegas με παπά έναν Έλβις, το αμάξι ήταν ένα τεράστιο αμερικανικό του '60, και η ίδια είχε ντυθεί Μέριλυν. Ο γαμπρός ήταν κι αυτός ψιλο-Έλβις, και όλοι οι καλεσμένοι φορούσαν χαρούμενα ρούχα από τη δεκαετία του εξήντα. Πάρτι, χαρά, χαβαλές, και κανένα πρωτόκολλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:29, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα;
Πρώτο τραπέζι ράφι.

Σοβαρά τώρα, καμία άλλη εναλλακτική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:34, 23-06-13:

Τι εναλλακτικές έχει κανείς, πέραν του θρησκευτικού γάμου και του πολιτικού, στην Ελλάδα; Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω ό,τι μία φίλη, που παντρεύτηκε στο Las Vegas με παπά έναν Έλβις, το αμάξι ήταν ένα τεράστιο αμερικανικό του '60, και η ίδια είχε ντυθεί Μέριλυν. Ο γαμπρός ήταν κι αυτός ψιλο-Έλβις, και όλοι οι καλεσμένοι φορούσαν χαρούμενα ρούχα από τη δεκαετία του εξήντα. Πάρτι, χαρά, χαβαλές, και κανένα πρωτόκολλο...
στην αρχή σκέφτηκα τον Manson, αλλά μετά προσγειώθηκα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:34, 23-06-13:

Αν καλέσεις δήμαρχο κάπου, να κάνει αυτός το τυπικό και να έχεις κι εσύ το υπόλοιπο setting όπως θες;;

Παράθεση

Kurosaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 17:40, 23-06-13:

Εγώ δεν είμαι Χριστιανός αλλά μου αρέσει ο γάμος στην εκκλησία σαν ιδέα. Έτσι σε ένα μακρινό νησάκι, με τους συγγενείς μου και τους φίλους μου. Στην τελική, παράδοση είναι και δεν έχω τίποτα με τις παραδόσεις. Και στην Αγγλία να έμενα, σε κανα αββαείο θα παντρευόμουν, μου φαίνεται πιο πως να το πω, ρομαντικό, μου θυμίζει παλιά κλασσικά λογοτεχνικά έργα και μου αρέσει σαν ιδέα. Επιπλέον όλοι μου οι γνωστοί σχεδόν πλην μερικών εξαιρέσεων είναι θρήσκοι του κερατά, και μπορεί να είναι βλακεία να υποτάσσομαι στα πιστεύω τους, αλλά δε γουστάρω να κάθονται να με γλωσσοτρώνε μέρα-νύχτα μόνο και μόνο επειδή δεν παντρεύτηκα στην εκκλησία.. επίσης δεν έχω και πρόβλημα όπως είπα πριν, άλλο παράδοση αλλο πίστη. Και γενικά άμα σκέφτομαι γάμος μου έρχεται εκκλησία στο μυαλό, μάλλον επειδή έτσι μεγάλωσα. Τώρα αν δεν παντρευτείς στην εκκλησία (μιλώντας γενικά) δικαίωμα σου και μαγκιά σου και φυσικά αμαρτία δεν είναι, δε ζούμε στον 14ο αιώνα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:06, 23-06-13:

Μην βλέπετε το θέμα οικονομικά. Γίνονται και πολιτικοί γάμοι που κοστίζουν δεκαπλάσια από τους θρησκευτικούς. Το θέμα είναι ιδεολογικό: γουστάρεις ή όχι το παπαδαριό. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που δεν πιστεύουν, αλλά κάνουν θρησκευτικό γάμο για το χατήρι των γονιών. Οι γονείς μου έχουν κάνει πολιτικό γάμο και δεν με έχουν βαφτίσει. Η γιαγιά μου η θεούσα πιστεύει ότι η μητέρα μου είναι πόρνη κι εγώ τέκνο του σατανά.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:16, 23-06-13:

Καθόλου θέμα το οικονομικό, προσωπικά προτιμώ να πληρώσω τα ίδια αλλά για κάτι που με εκφράζει απόλυτα, παρά για τα ιμάτια του παπά.
Απλά οι πολιτικοί στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου ευέλικτοι, για να κάνουμε έναν στις 7 αντί τις 2 το μεσημέρι (Ιούλιο μήνα με 42 βαθμούς), έπρεπε να πέσει μέσο. Στη Βιέννη μία φίλη παντρεύτηκε βραδάκι, να μπορούμε να φάμε μετά βραδινό, σε ένα τέλειο δημαρχείο που διάλεξε (γιατί εδώ μόνο όπου κατοικείς μπορείς να παντρευτείς...), το διακόσμησε όπως ήθελε, η καλή δήμαρχος είπε πολύ προσωπικά και τρυφερά λόγια γιατί τη γνώριζε και μπήκε και στον κόπο να γράψει κάτι, φίλοι του ζευγαριού έπαιξαν κιθάρα, και η νύφη αποχώρησε στο ρυθμό ενός τραγουδιού hip hop, σέρνοντας το μωβ πέπλο της και λάμποντας από χαρά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:19, 23-06-13:

Στη Βιέννη μία φίλη παντρεύτηκε βραδάκι, να μπορούμε να φάμε μετά βραδινό, σε ένα τέλειο δημαρχείο που διάλεξε (γιατί εδώ μόνο όπου κατοικείς μπορείς να παντρευτείς...), το διακόσμησε όπως ήθελε, η καλή δήμαρχος είπε πολύ προσωπικά και τρυφερά λόγια γιατί τη γνώριζε και μπήκε και στον κόπο να γράψει κάτι, φίλοι του ζευγαριού έπαιξαν κιθάρα, και η νύφη αποχώρησε στο ρυθμό ενός τραγουδιού hip hop, σέρνοντας το μωβ πέπλο της και λάμποντας από χαρά.
Πωπω τι εγκεφαλικά είχαν να πέσουν αν γινόταν αυτό εδώ...

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 20:24, 23-06-13:

Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

Για να γίνω η αλλαγή που θέλω να δω στον κόσμο.
(Γκάντι)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:01, 23-06-13:

Ρε παιδιά, το ΚΑΘΟΛΟΥ γάμος δε παίζει;

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:04, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Ρε παιδιά, το ΚΑΘΟΛΟΥ γάμος δε παίζει;
Υπάρχει και το σύμφωνο συμβίωσης.
(Το τίποτα δεν συμφέρει για φορολογικούς λόγους).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:11, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Υπάρχει και το σύμφωνο συμβίωσης.
(Το τίποτα δεν συμφέρει για φορολογικούς λόγους).
Ααα ναι! Σωστά βρε Δία!

Edit:
Ο τύπος στην φωτό μου θυμίζει τον Τσίπρα.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:52, 23-06-13:

Γίνονται και πολιτικοί γάμοι που κοστίζουν δεκαπλάσια από τους θρησκευτικούς
Κοστίζουν 10πλάσια οι πολιτικοί; Πας στο δημαρχείο(πληρώνεις βέβαια αλλά δε νομίζω να είναι αστρονομικό το ποσό) και ολα κομπλέ. Στους θρησκευτικούς θέλει να στολίσεις και εκκλησία και άλλα τόσο περιττά έξοδα

*edit: Δες εδώ (Με ελάχιστο κόστος τα 40 ευρώ έναντι των 7.000 ευρώ του θρησκευτικού γάμου...)

Οι γονείς μου έχουν κάνει πολιτικό γάμο και δεν με έχουν βαφτίσει.
Οι γονείς σου βαπτισμένοι είναι; Αν ναι, θεωρούνται χριστιανοί.

Η γιαγιά μου η θεούσα πιστεύει ότι η μητέρα μου είναι πόρνη κι εγώ τέκνο του σατανά.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 22:20, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Κοστίζουν 10πλάσια οι πολιτικοί; .......... Στους θρησκευτικούς θέλει να στολίσεις και εκκλησία και άλλα τόσο περιττά έξοδα.....Με ελάχιστο κόστος τα 40 ευρώ έναντι των 7.000 ευρώ του θρησκευτικού γάμου...)
Αν κάποιος έχει €υρόπουλα και θέλει να τα ξοδέψει μπορεί να κάνει έναν πανάκριβο πολιτικό γάμο. Βρέθηκα σε έναν τέτοιο γάμο. Το δημαρχείο και η πλατεία έξω ήταν στολισμένο με άπειρα λουλούδια. Ολόκληρη ορχήστρα με χορωδία είχε έρθει για μουσική υπόκρουση. Ο γαμπρός, η νύφη και οι συγγενείς ήρθαν ή με αυτοκίνητα αντίκες ή με αμάξια με άλογα. Νυφικό από γνωστό μόδιστρο. Ανοίχτηκαν σαμπάνιες στην πλατεία. Ακολούθησε δεξίωση σε κεντρικό ξενοδοχείο. Δεν μπορώ να εκτημήσω το χρήμα που πετάχτηκε εκείνη τη μέρα, αλλά σίγουρα δεν ήταν λίγο.
Συμφωνώ ότι αν θέλεις μπορείς να κάνεις πολιτικό γάμο με πολύ μικρό κόστος. Όμως τα 7000€ που αναφέρεις σαν ελάχιστο κόστος ενός θρησκευτικού είναι εξωπραγματικά. Αν κάποιος θέλει φτηνό θρησκευτικό χωρίς φανφάρες δεν είναι αδύνατο. Μπορεί να πάει στην εκκλησία ενός χωριού και να κάνει αυτό που πιστεύει χωρίς να ξοδευτεί πολύ. Αν πάλι θέλει να ξοδέψει κανένας δεν θα τον εμποδίσει.
Νομίζω ότι εγινε κατανοητή η απόψή μου ότι το δίλημμα πολιτικού ή θρησκευτικού γάμου, δεν είναι οικονομικό αλλά καθαρά ιδεολογικό.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 22:29, 23-06-13:

Αφού όλοι καίγονται για το γλέντι μετά και το πόσα θα ναι τ'αρνιά . Τι σκάνε κι αυτές οι θειάδες.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:30, 23-06-13:

Γενικά τα φρού φρού και τα αρώματα δεν έχουν να κάνουν με το μυστήριο του γάμου και όσο γινονται περισσότερο απομακρύνονται οι άνθρωποι απο την εκκλησία

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 02:17, 24-06-13:

Αν καλέσεις δήμαρχο κάπου, να κάνει αυτός το τυπικό και να έχεις κι εσύ το υπόλοιπο setting όπως θες;;
ναι έχω πάει σε τέτοιο γάμο που συνέβη σε παραθαλάσσιο μέρος! ήταν πάρα πολύ ωραίος γάμος προσαρμοσμένος εντελώς στο στυλ του ζευγαριού. Υπήρχε πολύ προσωπικό στοιχείο, χαρά, ελευθερία και πρωτοτυπία. Η αλήθεια είναι πως αν το κάνεις σε δημαρχείο είναι κάπως απρόσωπο και βαρετό.

Παράθεση

Laispodias (Κανένας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Laispodias
Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 12 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Laispodias έγραψε στις 12:03, 24-06-13:

Αν λάβει κανεις υπόψη του το νόμο του Τομς*, θα προτιμήσει πολιτικό.
Αν θέλει να ικανοποιήσει τους παντες΄κι αν έχει γερή χορηγία απο τις οιογένειες, θα διαλέξει θρησκευτικό με όλο το καλαμπαλίκι.
Αν είναι πολυ ερωτευμένος θα αναβάλλει το γάμο για να πεσει με τα μουτρα στο μηνα του μέλιτος (ο οποίος θα έπρεπε να προηγειται του γάμου, αν οι άνθρωποι ήταν πιο λογικοί).
* Νόμος του Τομς: Η διάρκεια του γάμου είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα έξοδα της τελετής.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:01, 29-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Laispodias
* Νόμος του Τομς: Η διάρκεια του γάμου είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα έξοδα της τελετής.
Με 20 χιλιάρικα τελετή και γλέντι, πόσο καιρό μένεις παντρεμένος?

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 00:19, 29-06-13:

"Εεεεε ρε τι εχει να γινει στον γαμο μου.
Θα με ψαχνουν και δεν θα με βρισκουν "

Οταν το ακουσα γελαγα 3 ωρες

Θελεις πολυ χρημα για θρησκευτικο γαμο.Καλυτερα πολιτικος για μενα !

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Laispodias (Κανένας)

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 12 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Laispodias έγραψε στις 12:11, 03-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Με 20 χιλιάρικα τελετή και γλέντι, πόσο καιρό μένεις παντρεμένος?
20 χιλιάρικα σε εποχή κρισης ...χμμμμ.....πας στο 60% που χωρίζει στα πρώτα 3-5 χρόνια, βάσει στατιστικών...αν δεν τα υποστηριζει η δική σου ατομική τσέπη (κι όχι των γονιών σου) αυτα τα έξοδα, μάντεψε: γρηγορα θα θέλεις να φύγεις γιατι δε θα αντέχεις τη μιζέρια....

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 22:05, 03-07-13:

Τα έδωσα από τη δική μου τσέπη πριν 10 χρόνια και είμαι ακόμα παντρεμένη

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

O καποιος_καπου έγραψε στις 23:26, 03-07-13:

Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 08:20, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Δεν ισχύει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Laispodias (Κανένας)

Νεοφερμένος

O Laispodias έγραψε στις 15:03, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Δεν ξέρω αν ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, αλλα αφου παντρευτεις, ο έρωτας σίγουρα θα σκοτώσει το γάμο...

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Τα έδωσα από τη δική μου τσέπη πριν 10 χρόνια και είμαι ακόμα παντρεμένη
Γι αυτό εισαι ακομα παντρεμένη.
Αλλά 20 χιλιάρικα για μια μέρα; Με διάρκεια συνολική 6 ώρες έρχεται κάτι περισσότερο απο 3 χιλιάρικα την ώρα, ήμαρτον. Με λιγότερα από τα μισά λεφτα έπιανες πρώτη σειρά στην τελετη απονομής των όσκαρ, ή έκανες το γύρο της γης.
Και με τη διάρκεια του γάμου να το πας, στα 10 χρόνια έρχεται σχεδόν 200 €/μήνα, γαμώ τα χαράτσια μιλάμε.

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

O καποιος_καπου έγραψε στις 15:08, 04-07-13:

Δεν ξέρω αν ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, αλλα αφου παντρευτεις, ο έρωτας σίγουρα θα σκοτώσει το γάμο...
Τι εννοεις ?
Την μοιχεια ??

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@nina-nana μακαρι

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 15:36, 04-07-13:

Αλλά 20 χιλιάρικα για μια μέρα; Με διάρκεια συνολική 6 ώρες έρχεται κάτι περισσότερο απο 3 χιλιάρικα την ώρα, ήμαρτον. Με λιγότερα από τα μισά λεφτα έπιανες πρώτη σειρά στην τελετη απονομής των όσκαρ, ή έκανες το γύρο της γης.
Και με τη διάρκεια του γάμου να το πας, στα 10 χρόνια έρχεται σχεδόν 200 €/μήνα, γαμώ τα χαράτσια μιλάμε.
Πρώτον, δεν ήταν μόνο μία μέρα, αλλά δέκα (αν συμπεριλάβεις τα μπάτσελορ, το πάρτυ πριν το γάμο στο σπίτι των γονιών μου, το τραπέζι που κάναμε την επόμενη κλπ) συν το γαμήλιο ταξίδι, άρα δύο χιλιάρικα τη μέρα και όχι 3 χιλιάρικα την ώρα.

Δεύτερον κάποια πράγματα που μπήκαν στα έξοδα του γάμου τα χρησιμοποιήσαμε και μετά το γάμο, π.χ. το γαμήλιο κουστούμι, τα παπούτσια κλπ άρα έχουν κάνει απόσβεση.

Τρίτον ήταν η μοναδική φορά σε αυτά τα 10 χρόνια που μπορέσαμε να μαζέψουμε μαζί όλους τους συγγενείς μας και τους φίλους μας και να περάσουμε καλά, κάτι που δεν θα ξαναγίνει ποτέ γιατί κάποιοι από αυτούς έχουν ήδη πάει στον Άγιο Πέτρο.

Τέταρτον και σπουδαιότερον, δεν είχα ποτέ διάθεση να πάω στην τελετή των Όσκαρ ή να κάνω το γύρο του κόσμου.

Πέμπτον, 20 χιλιάρικα διά 10 χρόνια βγαίνουν 167 ευρώ το μήνα (γιατί ο χρόνος έχει 12 μήνες, όχι 10....) και φιλοδοξώ να παραμείνω παντρεμένη τουλάχιστον άλλη μια δεκαετία ή μέχρι να κάνω πλήρη απόσβεση

Για το μόνο πράγμα που έχω μετανιώσει είναι που δεν έδωσα 1 χιλιάρικο ακόμα για να πάω περισσότερες μέρες γαμήλιο ταξίδι.

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 16:20, 04-07-13:

Δε θα παντρευτώ στην εκκλησία γιατί δε θα μπορώ να τρολλάρω το παπά.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 18:09, 05-07-13:

άαααααααααμα παντρευτώ θα το κάνω σε δημαρχείο.
όχι μόνο επειδή δεν το έχω με την θρησκεία αλλά επειδή απλά δεν θέλω να κάνω κάτι το οποίο δεν με ευχαριστεί για να χαρεί η πεθερά,να καλέσει η μάνα μου την λίτσα την γειτόνισσα ,να ξεκοιλιαστούνε όλοι,να πληρώσω τα κέρατά μου,και να πάρω χάλια δώρα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους