Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,044 μέλη και 2,411,742 μηνύματα σε 75,392 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 271 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γενική συζήτηση για τα domains

Είναι θετική η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
Ναι
8
34,78%
Όχι
15
65,22%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:21, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
ΥΓ: Κάποιοι κατοχύρωσαν το www.microsoft.com με κυριλλικούς χαρακτήρες.. (και φυσικά δεν είναι η ίδια η microsoft)..
Να , αυτό πιστεύω ότι θα είναι το κυριότερο πρόβλημα..... Θα γίνει ένα μπάχαλο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 19:56, 31-07-05:

Εδώ αν κάνεις μια βόλτα στο νετ είναι γεμάτο greeklish κυρίως απο χρήστες που έχουν τη δυνατότητα να γράψουν και ελληνικά. Άς φτιαχτεί αυτό και ας κοιτάξουν τότε τα ελληνικά domains, που προς το παρόν τα θεωρώ απλά ποζεριά για ένα site, και καλά να δείξει οτι ναι, το έχει και αυτό. Πρακτική χρησιμότητα δεν βρίσκω...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 23:54, 31-07-05:

Τι σας πειράζει πια να ασχολούμαστε και λιγάκι με το φαίνεσθαι;
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:01, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Τι σας πειράζει πια να ασχολούμαστε και λιγάκι με το φαίνεσθαι;
Το internet δεν νομίζω να σηκώνει πολλά φαίνεσθαι...Δεν υπάρχει λόγος κατα την γνώμη μου στο internet να υπάρχει φαίνεσθαι...
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 00:15, 01-08-05:

ok τότε κακώς υπάρχει η HTML να την καταργήσουμε.. ή μάλλον να δείχνουμε γυμνή την HTML χωρίς rendering και να απενεργοποιήσουμε και το WYSIWIG
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:21, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
ok τότε κακώς υπάρχει η HTML να την καταργήσουμε.. ή μάλλον να δείχνουμε γυμνή την HTML χωρίς rendering και να απενεργοποιήσουμε και το WYSIWIG
Λέγοντας φαίνεσθαι δεν εννοούσα το design ή οποιαδήποτε άλλη ευκολία . Με ελληνικούς χαρακτήρες στο domain δεν κερδίζουμε τπτ, ούτε η σελίδα γίνεται πιο ωραία ούτε προσφέρει κάποια ευκολία. Μόνο πρόβληματα δημιουργεί. Για αυτό είμαι τόσο κάθετος με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα domain
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε: στις 00:29, 01-08-05:

Μια σελίδα με ελληνικό URL είναι πιο γοητευτική στα μάτια μου
Προφανώς είμαι ο μόνος σε όλο το e-steki που το πιστεύει αυτό.. aah hell :p
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 00:31, 01-08-05:

Δηλαδή ρε παιδία θετε να κατοχυρώσουμε και το www.e-στεκι.com? Μπλιακς!!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:33, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Για εμένα το χειρότερο θα ήταν www.ε-στεκι.gr...
Αλήθεια μπορεί κάποιο domain να έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά να μην είναι .gr ;
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 09:58, 01-08-05:

Επίσης, νομίζω οτι ήδη υπάρχουν κάποια ελληνικά domain , αυτά πως δουλευούν..... ;
Τα ελληνικά domains δεν είναι ελληνικά απλά οι browsers κανουν μετάφραση σε ενα ακαταλαβίστικο λατινικό domain. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται να υπάρχει υποστιρηξη απο τους clients, που για το web είναι οι browsers. Το πρόβλημα είναι οτι τα domains τα χρησιμοποιούνε ολες οι εφαρμογές του ιντερνετ και όχι μονο οι browsers. Αντε borwsers εχουμε καινούριους καθε μηνα, αλλα το καημένο το ping είναι το ίδιο μαζί με τον emacs, καμποσους mail clients, web εφαρμογές και το firmware του DSL router μου.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 10:00, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Για εμένα το χειρότερο θα ήταν www.ε-στεκι.gr...
Αλήθεια μπορεί κάποιο domain να έχει ελληνικούς χαρακτήρες αλλά να μην είναι .gr ;
Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα στο forum.
Κατά δευτέρας, είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.
Κατά τρίτας, ρίχνω κι εγώ την ψήφο μου για την παντελή αχρηστία της ιδέας των ελληνικών domains. Μια που λύσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του ελληνικού internet, είπαμε να πιάσουμε και το τελευταίο ε;
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 10:04, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Κατά δευτέρας, είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.
Κατά τρίτας, ρίχνω κι εγώ την ψήφο μου για την παντελή αχρηστία της ιδέας των ελληνικών domains. Μια που λύσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα του ελληνικού internet, είπαμε να πιάσουμε και το τελευταίο ε;

Καλώς ήρθες στο forum! Για τα προβλήματα του internet δεν έχεις και άδικο στην τελική αν βάλεις και τις δυσκολίες που έχει η Ελληνικη γλώσσα το μπέρδεμα αναμένετε μεγάλο, και πάλι καλώς ήρθες!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:54, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Τα ελληνικά domains δεν είναι ελληνικά απλά οι browsers κανουν μετάφραση σε ενα ακαταλαβίστικο λατινικό domain. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται να υπάρχει υποστιρηξη απο τους clients, που για το web είναι οι browsers. Το πρόβλημα είναι οτι τα domains τα χρησιμοποιούνε ολες οι εφαρμογές του ιντερνετ και όχι μονο οι browsers. Αντε borwsers εχουμε καινούριους καθε μηνα, αλλα το καημένο το ping είναι το ίδιο μαζί με τον emacs, καμποσους mail clients, web εφαρμογές και το firmware του DSL router μου.
Δλδ μεχρί στιγμής τα ελληνικά domains είναι ένα domain με λατινικούς χαρακτήρες που δεν βγάζουν κανένα νόημα ;;;;;

Τι προβλήματα δημιουργεί το ελληνικό domain σε ένα router;:o

O'Zorgnax, καλως ήρθες!!!
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε: στις 14:31, 01-08-05:

O gademis απλά λέει ότι μπορεί να αναβαθμιστεί ένας browser για να μην γίνεται αυτή η ακατανόητη μετάφραση των ελληνικών σε λατινικούς χαρακτήρες αλλά θα πρέπει ταυτόχρονα να γίνει αναβάθμιση και σε ένα σωρό ακόμα πράγματα..
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 14:53, 01-08-05:

Δλδ μεχρί στιγμής τα ελληνικά domains είναι ένα domain με λατινικούς χαρακτήρες που δεν βγάζουν κανένα νόημα ;;;;;
αμα κανεις πχ click το www.e-στεκι.gr απο FF θα σου πεί οτι δε βρίσκει το www.%ce%b5-%cf%83%cf%84%ce%ba%ce%b9.gr που είναι το πώς μεταφράζει τα ελληνικά. Αυτό το κάνουν για να μήν αλλάξουν το πρωτόκολλο που τρέχουν οι DNS servers και να έχει μονο λατινικούς χαρακτήρες αυτο που κάνει lookup στο server. Αλλά τη μετάφραση απο τα ελληνικά στα αλαμπουρνέζικα την κάνει ο browser, και αυτό είναι το feature που πρέπει να έχει κάποιο software για να παίζει σωστά με τα ελληνικά domains.

Τι προβλήματα δημιουργεί το ελληνικό domain σε ένα router;:o
Αμα κάνει μονο IP routing τιποτα, αλλά επειδη σήμερα οι routers κανουν πολύ περισσότερα πράγματα, ο,τι εμπεριέχει domain δεν θα δουλεύει αν δεν κάνει την παραπάνω μετάφραση ο router. Εγώ δοκίμασα να κάνω ping σε ενα ελληνικό domain απο τον δικό μου (δεν με αφήνει να γράψω κάν ελληνικά) αλλά φαντάζομαι οτι αμα θές να κόψεις κάτι πχ στο firewall η να κάνεις κάποιο QoS η να πειράξεις το royting table η λύση είναι να κάνεις τη μετάφραση ελληνικά-αλαμπουρνέζικα με το χέρι και να βάλεις κατ ευθείαν τα αλαμουρνέζικα μεσα. Αυτό βέβαια είναι χειρότερο απο το να βαλεις IP τις περισσότερες φορές και καταλύει το σκοπό του DNS.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:08, 01-08-05:

Εγώ πάντως πιστευω οτι πρώτα θα επρεπε να φτιάξουν το ότι δεν μπορεις να έχεις εικόνες, php αρχεία, flashάκια κλπ με ελληνικό όνομα αρχείου στη σελίδα σου (ο ΙΕ δεν βρίσκει την εικόνα όταν είναι με ελληνικό όνομα) και μετά αυτό που είναι και κατα κοινή ομολογία άχρηστο.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:56, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
αμα κανεις πχ click το www.e-στεκι.gr απο FF θα σου πεί οτι δε βρίσκει το www.%ce%b5-%cf%83%cf%84%ce%ba%ce%b9.gr που είναι το πώς μεταφράζει τα ελληνικά. Αυτό το κάνουν για να μήν αλλάξουν το πρωτόκολλο που τρέχουν οι DNS servers και να έχει μονο λατινικούς χαρακτήρες αυτο που κάνει lookup στο server. Αλλά τη μετάφραση απο τα ελληνικά στα αλαμπουρνέζικα την κάνει ο browser, και αυτό είναι το feature που πρέπει να έχει κάποιο software για να παίζει σωστά με τα ελληνικά domains.

Αμα κάνει μονο IP routing τιποτα, αλλά επειδη σήμερα οι routers κανουν πολύ περισσότερα πράγματα, ο,τι εμπεριέχει domain δεν θα δουλεύει αν δεν κάνει την παραπάνω μετάφραση ο router. Εγώ δοκίμασα να κάνω ping σε ενα ελληνικό domain απο τον δικό μου (δεν με αφήνει να γράψω κάν ελληνικά) αλλά φαντάζομαι οτι αμα θές να κόψεις κάτι πχ στο firewall η να κάνεις κάποιο QoS η να πειράξεις το royting table η λύση είναι να κάνεις τη μετάφραση ελληνικά-αλαμπουρνέζικα με το χέρι και να βάλεις κατ ευθείαν τα αλαμουρνέζικα μεσα. Αυτό βέβαια είναι χειρότερο απο το να βαλεις IP τις περισσότερες φορές και καταλύει το σκοπό του DNS.
Τα αλααμπουρνέζικα είναι πάντα τα ίδια; Δλδ π.χ. το www.ε-στεκι.gr θα αντιστοιχεί πάντα στο www.%ce%b5-%cf%83%cf%84%ce%ba%ce%b9.gr ;
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε: στις 18:29, 03-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Το αστείο είναι ότι αυτό δε γίνεται! ανάμεσα στα www και gr πρέπει να βρίσκονται μόνο λατινικοί ή μόνο ελληνικοί χαρακτήρες!!

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπάρχουν domains με ελληνικούς χαρακτήρες που δεν τελειώνουν σε .gr.
"Σύμφωνα με την Απόφαση 351/76 (15-4-2005) της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επιτρέπεται από τις 4 Ιουλίου 2005 (07.00 UTC) η καταχώρηση Ονομάτων Διαδικτύου με Κατάληξη .gr το μεταβλητό μέρος των οποίων αποτελείται από Ελληνικούς χαρακτήρες. "

Αυτό σημαίνει ότι επικρατεί το 0,01%

για περισσότερες επίσημες πληροφορίες: https://grweb.ics.forth.gr/greek/gr_char_el.html
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rattlehead : 03-08-05 στις 18:31.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 18:52, 03-08-05:

Τότε μου φαίνεται ακόμα πιο χαζό το όλο μέτρο!
Τέσπα, ούτως ή αλλως δεν μου αρέσει ούτε το e-στεκι.gr ούτε το ε-στεκι.gr...
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε: στις 20:11, 03-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead
"Σύμφωνα με την Απόφαση 351/76 (15-4-2005) της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων επιτρέπεται από τις 4 Ιουλίου 2005 (07.00 UTC) η καταχώρηση Ονομάτων Διαδικτύου με Κατάληξη .gr το μεταβλητό μέρος των οποίων αποτελείται από Ελληνικούς χαρακτήρες. "

Αυτό σημαίνει ότι επικρατεί το 0,01%
My mistake... Whip me!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενική συζήτηση για τα antivirus - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 719 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Software.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-03-17 στις 20:10.
    • Γενική συζήτηση για τις παρελάσεις - Από ἅλς
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-03-14 στις 02:47.
    • Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 1018 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-13 στις 17:36.
    • Γενική συζήτηση για την κρίση - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 261 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-11-12 στις 14:20.
    • Γενική συζήτηση για το Linux - Από Mad1kas
      Το θέμα έχει λάβει 209 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-10-09 στις 01:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα