Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τοποθέτηση ταμπόν χωρίς πόνο

tiger8755

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiger8755
H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε στις 17:36, 25-07-11:

Καλησπέρα σε όλους σας , θέλω να βάλω ταμπόν , για να κάνω μπάνια στη θάλασσα έκανα όλες τις οδηγίες αλλά μόλις πάω να το βάλω τσούζει έντονα και σταματάω, έχω πάρει ταμπόν για πρώτη χρήση τη μπορώ να κάνω για να το βάλω χωρίς να τσούζει και να μην πονέσει? Μήπως φταίει ότι δεν έχω ερωτικές επαφές? Για τον ίδιο λόγο πάλι, πάω να βρεθώ ερωτικά με τον φίλο μου και του λέω να σταματήσει γιατί τσούζει και ποναει Σας παρακαλώ βοηθήστε με τη να κάνω?δεν θέλω να πάω στον γυναικολόγο γιατί την τελευταία φόρα με πόνεσε. Ευχαριστώ για κάθε απάντηση σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:57, 25-07-11:

Βάλε Tampax, με τα o.b. δυσκολευόμουν κι εγώ κάτι αιώνες πριν που είχα προσπαθήσει για πρώτη φορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 20:18, 25-07-11:

Εγω τα ob χρησιμοποιω,αλλα η αληθεια ειναι πως ψιλοφοβαμαι γιατι μια φορα δεν το εβαλα πολυ μεσα φοβομουν μην κοπει το σχοινακι μετα, και βγηκε ολο εξω κ εγινα χαλια :/

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

πάντα δική σου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πάντα δική σου
H πάντα δική σου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H πάντα δική σου έγραψε στις 20:49, 25-07-11:

Είναι καλοκαίρι και δεν θέλω να χάνω τα μπάνια μου όμως δεν έχω ακόμα ερωτικές επαφές. Πολλοί λένε ότι αν δεν έχεις ακόμα ερωτικές επαφές δεν μπορείς να βάλεις ταμπόν, ισχύει;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:56, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από πάντα δική σου
Είναι καλοκαίρι και δεν θέλω να χάνω τα μπάνια μου όμως δεν έχω ακόμα ερωτικές επαφές. Πολλοί λένε ότι αν δεν έχεις ακόμα ερωτικές επαφές δεν μπορείς να βάλεις ταμπόν, ισχύει;
Όχι φυσικά, όπως μπορεί να σου επιβεβαιώσει οποιοσδήποτε γυναικολόγος που δεν είναι εντελώς δεινόσαυρος.

Και εγώ και πολλές άλλες κοπέλες χρησιμοποιούσαμε ταμπόν χρόνια πριν την πρώτη μας επαφή και κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε.

Στο εξωτερικό μάλιστα τα ταμπόν είναι πολύ πιο δημοφιλή από τις σερβιέτες και οι ίδιες οι μαμάδες μαθαίνουν στις κόρες τους να τα χρησιμοποιούν. Στην Ελλάδα φυσικά ΚΑΙ σε αυτό είμαστε εκατό χρόνια πίσω. Πάλι καλά που δεν χρησιμοποιούμε ακόμα moonόπανα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:59, 25-07-11:

Αν πονάει απλά είσαι σφιγμένη, ακόμα και οι πιο έμπειρες γυναίκες μπορεί να δυσκολευτούν να βάλουν το ταμπόν, αν είναι βιαστικές ή αγχωμένες.
Αλλά αν τσούζει, μπορεί να έχεις κάποιον ερεθισμό, μολυνσούλα... άρα καλό είναι να πας σ'ένα γυναικολόγο. Κάτι που κάθε γυναίκα κάνει, μόλις ξεκινήσει η περίοδός της.

Όσο για το θέμα προόδου, Λία, σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι θέμα εξελικτικής πορείας. Πολλοί γυναικολόγοι στο εξωτερικό αποτρέπουν τις πελάτισσες από τα ταμπόν, γιατί τα θεωρούν υπεύθυνα για μηκυτιάσεις. Παράδειγμα.

Τώρα, αν εννοούσες ότι είμαστε πίσω ως προς τις μητέρες που εξηγούν τη χρήση του ταμπόν, ίσως. Το βρίσκω γενικολογία, αλλά θα πίστευα ότι είναι πιο πιθανό μία μεσογειακή μητέρα να μην ξέρει πώς να προσεγγίσει την κόρη της σχετικά με τέτοια θέματα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:03, 25-07-11:

Απλά έχω την αίσθηση ότι αν βάλει κάποια κοπέλα το πολύ μεγάλο ταμπόν παίζει να έχει και κάποιο "ατύχημα". Και σε περίπτωση που έχει μεγάλη ροή αναπόφευκτα θα χρειαστεί μεγάλο ταμπόν, αλλιώς θα πρέπει να αλλάζει κάθε ώρα. Όχι ότι θεωρώ κακό να "ξεπαρθενιαστείς" από το ταμπόν, απλά αν κάποια κοπέλα για ηθικούς/θρησκευτικούς/άλλους λόγους το θεωρεί μεμπτό, καλό είναι να το έχει υπόψην της.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όσο για το θέμα προόδου, Λία, σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι θέμα εξελικτικής πορείας. Πολλοί γυναικολόγοι στο "προχωρημένο" εξωτερικό αποτρέπουν τις πελάτισσες από τα ταμπόν, γιατί τα θεωρούν υπεύθυνα για μηκυτιάσεις. Παράδειγμα.

Τώρα, αν εννοούσες ότι είμαστε πίσω ως προς τις μητέρες που εξηγούν τη χρήση του ταμπόν, ίσως. Το βρίσκω γενικολογία, αλλά θα πίστευα ότι είναι πιο πιθανό μία μεσογειακή μητέρα να μην ξέρει πώς να προσεγγίσει την κόρη της σχετικά με τέτοια θέματα.
Νομίζω πάντως ότι στο εξωτερικό είναι πολύ πιο διαδεδομένη η χρήση τους. Δεν γνωρίζω κοπέλα που να προτιμά τις σερβιέτες και να μην είναι Ελληνίδα. Και θυμάμαι όταν είχα πρωτομείνει εκτός Ελλάδος και φορούσα ακόμα σερβιέτες με είχε εντυπωσιάσει η μικρή ποικιλία που υπήρχε στα μαγαζιά. Μετά κατάλαβα ότι ο λόγος ήταν η περιορισμένη χρήση τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 25-07-11 στις 21:26. Αιτία: ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:09, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όσο για το θέμα προόδου, Λία, σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι θέμα εξελικτικής πορείας. Πολλοί γυναικολόγοι στο "προχωρημένο" εξωτερικό αποτρέπουν τις πελάτισσες από τα ταμπόν, γιατί τα θεωρούν υπεύθυνα για μηκυτιάσεις. Παράδειγμα.

Συντηρητικοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ του βολικού και του υγιεινού, όταν συγκρούονται. Στην Ελλάδα (ίσως γενικότερα στις χώρες Ανατολικής Ευρώπης) ο κόσμος είναι φοβικός και διαλέγει πάντα το δεύτερο εις βάρος του πρώτου, ακόμη κι όταν η διαφορά είναι ελάχιστη (ειδικά όταν γίνεται προσεκτική χρήση).

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Απλά έχω την αίσθηση ότι αν βάλει κάποια κοπέλα το πολύ μεγάλο ταμπόν παίζει να έχει και κάποιο "ατύχημα". Και σε περίπτωση που έχει μεγάλη ροή αναπόφευκτα θα χρειαστεί μεγάλο ταμπόν, αλλιώς θα πρέπει να αλλάζει κάθε ώρα. Όχι ότι θεωρώ κακό να "ξεπαρθενιαστείς" από το ταμπόν, απλά αν κάποια κοπέλα για ηθικούς/θρησκευτικούς/άλλους λόγους το θεωρεί μεμπτό, καλό είναι να το έχει υπόψην της.
Μην τρομάζουμε όμως τα κορίτσια, αυτό είναι αρκετά σπάνιο. Εγώ νομίζω φορούσα κανονικό ή μεγάλο μέγεθος, και δεν είχα κανένα τέτοιο "ατύχημα".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:13, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Συντηρητικοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ του βολικού και του υγιεινού, όταν συγκρούονται. Στην Ελλάδα (ίσως γενικότερα στις χώρες Ανατολικής Ευρώπης) ο κόσμος είναι φοβικός και διαλέγει πάντα το δεύτερο εις βάρος του πρώτου, ακόμη κι όταν η διαφορά είναι ελάχιστη (ειδικά όταν γίνεται προσεκτική χρήση).
Δε λέω τι από τα δύο είναι καλύτερο, γιατί απλά οι γνώμες διίστανται. Πάω σε τρεις γυναικολόγους (όχι ταυτόχρονα ) και έχουν τριε διαφορετικές γνώμες: ταμπόν. Σερβιέτα. Ό,τι προτιμάω.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:18, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Μην τρομάζουμε όμως τα κορίτσια, αυτό είναι αρκετά σπάνιο. Εγώ νομίζω φορούσα κανονικό ή μεγάλο μέγεθος, και δεν είχα κανένα τέτοιο "ατύχημα".
Καλά, εννοείται, άλλωστε οι περισσότερες κοπέλες χρησιμοποιούν medium. Απλά εγώ που τις μέρες "αιχμής" βάζω το πολύ μεγάλο (το πράσινο των ob) μπορώ να πω ότι και τώρα στα 30 μου ζορίζομαι μερικές φορές. Θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο ταμπόν και κάποια "ατσουμπαλιά" στην τοποθέτηση μπορεί να γίνει το "κακό".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 25-07-11 στις 21:34. Αιτία: Πράσινο, όχι μωβ
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:18, 25-07-11:

Συμφώνω με την underwater, επίσης υπάρχει περίπτωση σε μερικές κοπέλες να είναι αρκετά έξω ο υμένας τους και μήπως θα ήταν προτιμότερο προτού χρησιμοποιήσουν ταμπόν, πριν ''ξεπαρθενέψουν'' που λέμε, να επισκέπτονταν εναν γιατρό να τους πει με ακρίβεια. Το γεγονός πως πονάει, δεν είναι ο,τι καλύτερο γιατί πιέζεται. Θα πρότεινα ή να μη χρησιμοποιήσει τελικά καθόλου, ή να πάει στο γιατρό να τις λύσει κάθε απορία ή να χαλαρώσει και να ξαναδοκιμάσει με κάποια άλλης εταιρείας, μικρότερο σε μέγεθος ας πούμε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:24, 25-07-11:

Τα ob ειναι epic fail. Με ενοχλουν και εμενα και τα βρισκω αρκετα δυσκολα στην εφαρμογη τους οταν ο κολπος ειναι στεγνος. Καλυτερα να χρησιμοποιησει tampax, το μικροτερο μεγεθος για αρχη και μετα βλεπει.
Στην Ελλαδα ειμαστε παααααρα πολυ πισω στα προιοντα περιοδου. Μονο ob και tampax εχω βρει και τα tampax ειναι με applicator απο χαρτονι και τεραστια (εννοω οτι το applicator δεν ειναι compact). Στο εξωτερικο υπαρχουν 986453 ειδη ταμπον και οι σερβιετες ειναι ειδος υπο εξαφανιση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 23:09, 25-07-11:

Δοκιμασε τα Tampax που ειναι με aplicator και θα σε βοηθησει στις αρχες που εισαι πιο απειρη στη σωστη εφαρμογη...πιθανον το τσουξιμο να οφειλεται και σε μη σωστη τοποθετηση...

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 18:00, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Δοκιμασε τα Tampax που ειναι με aplicator και θα σε βοηθησει στις αρχες που εισαι πιο απειρη στη σωστη εφαρμογη...πιθανον το τσουξιμο να οφειλεται και σε μη σωστη τοποθετηση...
πραγματικα απορω πως μπαινει αυτο το πραγμα εχω προσπαθησει με το tampax απειρεσ φορες κ δεν τα καταφερνω

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 18:04, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sweet_Butterfly
πραγματικα απορω πως μπαινει αυτο το πραγμα εχω προσπαθησει με το tampax απειρεσ φορες κ δεν τα καταφερνω
ελα καλη μου ειναι πανευκολο...εχει οδηγιες ...ειδικα το tampax εχει και aplicator που βοηθαει ακομη περισσοτερο την εισαγωγη...Αν δυσκολευεσαι ,ζητα βοηθεια απο τη μανουλα ή απο μια φιλη...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:06, 25-08-11:

Η αλήθεια είναι πως το tampax μου φαινόταν πιο δύσκολο κι εμένα εξαρχής, γι' αυτό δοκίμασα με την πρώτη τα o.b. Με αυτά έχεις δοκιμάσει;
Αν είσαι εξοικειωμένη με την ανατομία του σώματός σου πιστεύω ότι δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.

Α και μια ακόμη μικρή συμβουλή: Μην περιμένετε να το δοκιμάσετε την πρώτη φορά που θα θέλετε να πάτε στη θάλασσα. Κάντε μια δοκιμή μια άσχετη μέρα, που δεν θα έχετε άγχος και ...τους Ρώσους μες τα πόδια σας.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:11, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η αλήθεια είναι πως το tampax μου φαινόταν πιο δύσκολο κι εμένα εξαρχής, γι' αυτό δοκίμασα με την πρώτη τα o.b. Με αυτά έχεις δοκιμάσει;
Αν είσαι εξοικειωμένη με την ανατομία του σώματός σου πιστεύω ότι δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.
Το έχω ξανακούσει, αλλά και ξέρω άτομα που ενώ χρησιμοποιούν χρόνια τα ob, με τα tampax δυσκολεύονται. Πάντως για τις περισσότερες κοπέλες νομίζω ότι τα tampax διευκολύνουν.

Α και μια ακόμη μικρή συμβουλή: Μην περιμένετε να το δοκιμάσετε την πρώτη φορά που θα θέλετε να πάτε στη θάλασσα. Κάντε μια δοκιμή μια άσχετη μέρα, που δεν θα έχετε άγχος και ...τους Ρώσους μες τα πόδια σας.
Σωστό! Αλλά με tampax. Δε νομίζω ότι παίζει να εισέλθει το ob όταν πρόκειται για "στεγνή" μέρα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:28, 25-08-11:

Όπως είπα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το tampax αλλά με το o.b. δεν δυσκολεύτηκα από την πρώτη φορά. Καλό είναι ν' αναφέρονται κι αυτές οι περιπτώσεις γιατί οι περισσότερες κοπέλες θα σκεφτούν: "Πω πω, άμα δεν μπορώ με το tampax σκέψου τι θα γίνει με το o.b." αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.
Όσο για τις στεγνές μέρες, δεν νομίζω ότι είμαστε ποτέ τόσο στεγνές που να μην μπαίνει το ταμπόν, αλλά δεν επιμένω διότι μπορεί ν' αλλάζει αυτό από γυναίκα σε γυναίκα.

Παράθεση

Li@Ν@

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Li@Ν@
H Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H Li@Ν@ έγραψε στις 20:52, 25-08-11:

ισως δεν εισαι και στη σωστη σταση ετσι ωστε να τοποθετηθει πιο ευκολα.μου την ειχε αναφερει ο γυναικολογος μου αλλα δεν θυμαμαι αν το γραφει και στις οδηγιες που εχουν τα ταμπον

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:05, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Li@Ν@
ισως δεν εισαι και στη σωστη σταση ετσι ωστε να τοποθετηθει πιο ευκολα.μου την ειχε αναφερει ο γυναικολογος μου αλλα δεν θυμαμαι αν το γραφει και στις οδηγιες που εχουν τα ταμπον
Το γράφει και έχει και εικόνες. Αλλά και να μην έχει, υπάρχουν οδηγίες και στο διαδίκτυο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 21:11, 25-08-11:

Επειδή το ταμπόν που τοποθετείται στον κόλπο ασκεί, μεταξύ άλλων, πίεση στην ουρήθρα, μπορεί να λειτουργήσει ως ένα είδος «τάπας» και έτσι να εμποδίζει την ακράτεια ή την έκκριση άλλων υγρών. Οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιείτε αυτή τη μέθοδο μία στο τόσο (π.χ. αν έχετε ακράτεια κατά τη διάρκεια της άσκησης), αλλά δεν θα πρέπει να υπερβάλετε και θα πρέπει να αφαιρείτε το ταμπόν αμέσως μόλις ολοκληρώσετε την άσκησή σας. Ένα ταμπόν μέσα σε έναν στεγνό κόλπο μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς και αργότερα μολύνσεις. Για την ακράτεια ή τις «διαρροές» του κόλπου προτιμήστε κάποια πολύ λεπτή απορροφητική σερβιέτα, που είναι σαφώς ασφαλέστερη.

Μόλις τώρα διάβασα αυτό. Οπότε καλού κακού, ας προσέχουν όσες το χρησιμοποιούν συχνά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:19, 25-08-11:

Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως όταν είπα να το δοκιμάσει κανείς μέρα που δεν έχει περίοδο, εννοούσα πως θα το βάλει και θα το βγάλει. Όχι ότι θα το αφήσει όλη μέρα!! Για να μάθει πώς μπαίνει θα το κάνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:49, 26-08-11:

Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τα ob. Μιας και με είχαν βολέψει δεν κάθισα να ψάξω περισσότερο το θέμα για να δω τι άλλο κυκλοφορεί.
Τον προηγούμενο μήνα με αφορμή αυτό το θέμα, έψαξα λίγο περισσότερο τα ράφια του σουπερ μαρκετ
Δοκίμασα τα tampax και είναι αλήθεια ότι μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη η χρήση τους.

Αναρωτιέμαι όμως τι τα κάνει να είναι τόσο πολύ πιο φτηνά;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:14, 26-08-11:

Είναι τα tampax πιο φτηνά από τα o.b. ;

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:19, 26-08-11:

Νομίζω ναι, αλλά το κουτί των ob πρέπει να έχει 16 ενώ των tampax 12 ταμπόν.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:22, 26-08-11:

Είναι τα tampax πιο φτηνά από τα o.b. ;
Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Νομίζω ναι, αλλά το κουτί των ob πρέπει να έχει 16 ενώ των tampax 12 ταμπόν.
Τα ob των 16 είχαν 3.80 και τα tampax των 12 1.90 στο super market της πόλης μου, αλλά δε νομίζω να έχει και τεράστια διαφορά με άλλα super market. Σας μιλάω επομένως για μεγάλη διαφορά στην τιμή τους, πράγμα το οποίο μου κάνει εντύπωση.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:28, 26-08-11:

24 λεπτά vs 16 λεπτά δηλαδή περίπου ανά ταμπόν. Δεν θυμάμαι αν ήταν τόσο φτηνά τα tampax στο δικό μου σούπερ μάρκετ, έχω καιρό να αγοράσω επειδή δεν τα φέρνει πλέον

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:30, 26-08-11:

Πράγματι είναι εντυπωσιακό με δεδομένο ότι το tampax έχει περισσότερο υλικό λόγω του applicator.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:31, 26-08-11:

'Ισως να είναι και θέμα διαφήμισης Να μη δίνουν τόσα χρήματα για διαφήμιση γι' αυτό το συνολικό κόστος να είναι χαμηλότερο.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:52, 26-08-11:

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ποιότητα των ob φαίνεται καλύτερη. Έχει μια μεμβράνη με κυψέλες όπως και οι περισσότερες σερβιέτες που κυκλοφορούν, γύρω από το βαμβάκι, ενώ τα tampax είναι απλά συμπιεσμένο βαμβάκι και το απλικατέρ αυτό είναι ένα κομμάτι χαρτόνι, δεν είναι κάποια σπουδαία κατασκευή

Πρακτικά έχω μείνει ευχαριστημένη και από τα δύο, οπότε μάλλον θα με κερδίσουν τα tampax λόγω τιμής

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:50, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ποιότητα των ob φαίνεται καλύτερη. Έχει μια μεμβράνη με κυψέλες όπως και οι περισσότερες σερβιέτες που κυκλοφορούν, γύρω από το βαμβάκι, ενώ τα tampax είναι απλά συμπιεσμένο βαμβάκι και το απλικατέρ αυτό είναι ένα κομμάτι χαρτόνι, δεν είναι κάποια σπουδαία κατασκευή

Πρακτικά έχω μείνει ευχαριστημένη και από τα δύο, οπότε μάλλον θα με κερδίσουν τα tampax λόγω τιμής
εχμ, χρησιμοποιείς τα απλά tampax γι' αυτό σου φαίνονται χαμηλότερης ποιότητας. Τα tampax (compak) pearl είναι πολύ καλύτερα και έχουν πλαστικό applicator. Είναι επίσης πιο ακριβά από τα ob. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα To πλεονέκτημα αυτών που χρησιμοποιείς είναι ότι μπορείς να ρίχνεις και το applicator στην τουαλέτα

Μια φορά χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ob επειδή δεν έβρισκα tampax και κόντεψα να μισήσω τα ταμπόν Φαίνονται πιο χαριτωμένα αλλά στην εφαρμογή τους είναι δύσκολα, ειδικά αν έχεις στεγνό κόλπο.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 07:28, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
To πλεονέκτημα αυτών που χρησιμοποιείς είναι ότι μπορείς να ρίχνεις και το applicator στην τουαλέτα
Γιατί τι άλλο ρίχνεις στην τουαλέτα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:49, 29-08-11:

και το ταμπόν

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:03, 29-08-11:

Ορισμένα σπίτια έχουν τόσο καλές αποχετεύσεις που δε χρησιμοποιούν κάδους απορριμάτων στην τουαλέτα τους. Στο εξωτερικό είναι σύνηθες να μην υπάρχουν κάδοι στα σπίτια και κατά τη γνώμη μου το πιο υγιεινό να πετώνται όλα στην τουαλέτα. Ομως εδώ Ελλάντα κι ακόμα και στις αποχετεύσεις μπορούμε να μιλάμε για... θκατά

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους