Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Internet και παιδιά

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 03:33, 01-08-07:

Έχω πλέον αρχίσει να συστήνω στους φίλους μου όταν με ρωτούν, Να Μην Βάλουν καθόλου Ιντερνετ για τα παιδιά. Ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1982. Το 93 μπήκα πρώτη φορά στο "θαύμα" την υλοποίηση των ονείρων των δικών μου και όλων μας,

Τώρα κοιτάζω το Δημιούργημα του Ανθρώπου και αποστρέφω το βλέμμα μου από ντροπή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 10:40, 01-08-07:

Για ποιο λόγο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 11:36, 01-08-07:

Το θεμα ειναι οτι συμβαινει ακριβως το ιδιο πχ και με την τηλεοραση.Με τους καταλληλους περιορισμους πιστευω οτι αντιμετωπιζεται εν μερει η κατασταση.
Δεν ειναι λυση η αποκοπη απο τα παντα.

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 11:49, 01-08-07:

Ποιούς περιορισμούς; Πότε ένας περιορισμός έδωσε κάποια σωστή λύση. Αν περιορίσεις το παιδί όταν, αναγκαστικά, θα ξεφύγει από τα χέρια σου θα φροντίσει να δοκιμάσει τα πάντα από όσα του περιόρισες. Και η μοιχεία συνήθως είναι κάτι απαγορευμένο σε ένα ζευγάρι αλλά αν δεν το καταλαβαίνει κάποιος τον λόγο ή δεν τον πιστεύει … δεν έχει νόημα αυτός ο περιορισμός.
Αν για κάποιο λόγο στο παιδί δεν θέλουμε να του αρέσει κάποια ιδέα, π.χ. αθεϊσμός ή αναρχία, τότε πολύ απλά προσπαθούμε να βρούμε επιχειρήματα και αν δεν πιάσει του κάνουμε πλύση εγκεφάλου.
Έχω προσέξει ότι όσοι είναι ενάντια στο να μπαίνουν παιδία στο internet κατά βάθος ζηλεύουν για την δυνατότητα που έχουν και δεν είχαν αυτοί. Όταν πρόκειται για το μεγάλωμα ενός παιδιού προσωπικά κομπλεξ πρέπει να μένουν απέξω

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 11:56, 01-08-07:

Και η λυση "ποναει χερι,κοβει χερι" ειναι η σωστη;
Το παιδι εχει αναγκη απο ορια.Αλλιως δεν προκειται να μαθει.Ο τρόπος που μπαινουν αυτα τα ορια ειναι σημαντικος.

Αρχική Δημοσίευση από The_Steve
Έχω προσέξει ότι όσοι είναι ενάντια στο να μπαίνουν παιδία στο internet κατά βάθος ζηλεύουν για την δυνατότητα που έχουν και δεν είχαν αυτοί. Όταν πρόκειται για το μεγάλωμα ενός παιδιού προσωπικά κομπλεξ πρέπει να μένουν απέξω

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:36, 01-08-07:

Το έχω ξαναπεί αλλά θα συνεχίσω να το λέω (ναι είμαι κολλημένη και σ'όποιον αρέσω ) : Τα τεχνολογικά και επιστημονικά επιτεύγματα δεν είναι από μόνα τους καλά ή κακά, έχουν το χαρακτήρα του κοινωνικού συστήματος στο οποίο χρησιμοποιούνται.

Και ναι, εγώ στα παιδιά μου δε θα έβαζα ίντερνετ μέχρι να φτάσουν 16-17 χρονών. Δε θέλω να τα δω να καίγονται μπροστά από την οθόνη ενός pc προσπαθόντας να ανεβάσουν το επίπεδό τους σε κάποιο παιχνίδι. Θεωρώ οτι αν τα παιδιά μεγαλώσουν σωστά βέβαια δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω. Έτσι κι αλλιώς θεωρώ οτι το ίντερνετ έτσι όπως είναι δε θα τους βοηθήσει σε κάτι σε αυτήν την ηλικία...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:50, 01-08-07:

οταν αναφερεστε σε παιδια ...για τι ηλικιες μιλατε?

δεν βλεπω παντως κανενα λογο να μαθει κανεις απο μικρη ηλικια να χρησιμοποιει το ιντερνετ...υπαρχουν τοσες αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες με τις οποιες μπορει να ασχοληθει ενα παιδι....
π.χ οταν εγω ημουν πιτσιρικα και γινοταν χαμος με τις βιντεοταινιες....δεν επαθα τπτ που οι γονεις μου δεν εβαλαν ποτε βιντεο στο σπιτι ...για να μην ειμαστε ολη μερα μπροστα στο κουτι....
καλο ειναι ολα να γινονται στον καιρο τους...και οχι νωριτερα...δεν υπαρχει κανενας λογος...για μενα τλχ!

μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι π.χ στα 13,14,15 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:58, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι στα 13 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...

δεν θεωρώ απίθανο να πρέπει να κάνει μια μικρή σχετικά έρευνα για κάποια σχολική εργασία.... πλέον δεν υπάρχει η Δομή σε κάθε σπίτι... υπάρχει ένας υπολογιστής.
Ούτε θεωρώ κακό το να ασχολείται με μέτρο με το Internet σε περιορισμένες σελίδες που θα έχω ξεκλείδωτες και θα έχω τσεκάρει.
Δε θέλω το παιδί μου να είναι το ξεκάρφωτο και το ούφο όταν ΟΛΑ τα παιδιά θα μιλάνε για το Χ παιχνίδι και το δικό μου δεν θα έχει ιδέα.
Ιδανικά δε, θα ήθελα το δικό μου παιδί να έχει την κρίση και να σνομπάρει από μόνο του οτιδήποτε του καίει το μυαλό και τα ιδανικά, τις αρχές που θα έχει απ το σπίτι του (όπως έκανα εγώ στα νιάτα μου )

Άλλο πράγμα το μέτρο κι άλλο πράγμα η ασυδοσία σε οποιαδήποτε κατάσταση.
Νομίζω ότι το να κάτσει το παιδί μια ώρα μπροστά στον υπολογιστή είναι το λιγότερο που μπορεί να του συμβεί από όλα τα κακά. Θεωρώ χίλιες φορές καλύτερο το να καεί μπροστά σε ένα παιχνίδι παρά να δει Πάνια.
Κι εδώ βέβαια υπάρχει μια ιδανική κατάσταση που θα προτιμούσα... θα ήθελα να υπάρχουν ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ που το παιδί μου θα έπαιρνε το ποδήλατο του και θα πήγαινε να σαπίσει στο παιχνίδι, στο κρυφτό και στο κυνηγητό...
Δεν υπάρχουν όμως πλέον τέτοια ασφαλή για ένα παιδί μέρη

Σήμερα παιδιά του δημοτικού έχουν μάθημα για τους υπολογιστές... πως θα κρατήσω εγώ το παιδί μου εκτός?
Προτιμώ λοιπόν να του παρέχω ΕΓΏ ΟΛΕΣ τις ανέσεις ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ και με ΜΕΤΡΟ, παρά να πάει και να τις βρει αλλού κρυφά (γιατί ΦΥΣΙΚΑ και θα το κάνει στο σπίτι κάποιου φίλου, ή δεν θα φάει την τυρόπιτα με το χαρτζιλίκι του και θα πάει κρυφά σε ιντερνετ καφέ)

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 13:01, 01-08-07:

Δεν υπάρχει τίποτα μόνο καλό ή μόνο κακό για οποιονδήποτε. Υπάρχουν καλοί και κακοί φίλοι-άνθρωποι γενικότερα, το παιδί όμως δεν πρέπει να μείνει κλεισμένο σε 4 τοίχους και να μεγαλώσει με δύο γονείς, τη γιαγιά και τον παππού γιατί θα γίνει αντικοινωνικό. Υπάρχουν καλοί και κακοί δάσκαλοι, συγγενείς, άγνωστοι στο δρόμο, ο ψιλικατζής απέναντι, υπάρχει η τηλεόραση και τα πολυάριθμα πλέον κανάλια που δείχνουν ότι ναναι σε ώρες όπου μικρά παιδιά βλέπουν τηλεόραση. Γενικότερα νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και με το ιντερνετ. Η τεχνολογία προχωράει μπροστά και θα ήταν καλό σε κάποια πράγματα να προσαρμοζόμαστε και εμείς. Ναι μεν είναι επιλογή μας, αλλά δεν βγαίνουν μόνο αρνητικά πράγματα από αυτό. Είναι προτιμότερο το παιδί να έχει ενημερωθεί για τα Πάντα που πρέπει να ξέρει και με την κατάλληλη παιδεία να έχει μάθει τι είναι καλό και τι κακό, ποιο είναι για όλες τις ώρες και ποιο όχι παρα να τα μάθει από τρίτους στο μέλλον και να παραπληροφορηθεί στο μέγιστο βαθμό. Τα παιδιά μπλέκουν πολλές φορές επειδή τους απαγορεύουν πράγματα οι γονείς χωρίς να επιχειρηματολογούν και αυτό γιατί βαριούνται να ασχοληθούν με τα παιδιά τους. Γι' αυτό και το σεξ είναι ταμπού ακόμα. Γιατί οι μεγάλοι μεταδίδουν στο παιδί ότι είναι κάτι απαγορευμένο, ότι το γυμνό είναι πρόστυχο κ.ο.κ. εξ' ού και όλα γίνονται κρυφά.

* Είναι καθαρά δικές μου προσωπικές απόψεις. Πιστεύω ότι κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να δώσει σε κάθε γονιό συμβουλές για το πώς θα μεγαλώσει το δικό του παιδί.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:04, 01-08-07:

Έχω ένα μαθητή, που φέτος τελείωσε το γυμνάσιο. Οι γονείς του του έβαλαν ίντερνετ (dsl παρακαλώ) τα περασμένα Χριστούγεννα. Μέχρι πρότεινος πήγαινε σε κάποια ίντερνετ καφέ αλλά δεν καθόταν όλη μέρα κάθε μέρα εκεί. Από τότε που έβαλε ιντερνετ, η αποδοσή του μειώθηκε αισθητά στα μαθήματα και μειώθηκε και η νοητική του διαύγεια διότι έπαιζε σχεδόν κάθε μέρα μέχρι τις 5 το πρωι lineage. Και σου λέω εγώ κύριε γονιέ του μαθητή μου, οκ του έβαλες ίντερνετ. Το παιχνίδι το lineage γιατί του το αγόρασες (πλέον δεν είναι δωρεάν αλλά πρέπει να αγοράζεις ανα χρονικά διαστήματα κάτι σαν "ανανέωση του λογαριασμού σου" για να μπορείς να παίζεις);; Είναι κάποιοι γονείς που πραγματικά δεν καταλαβαίνουν κάποια πράγματα...

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 13:07, 01-08-07:

Αγαπητή Νεράιδα.
Μπορεί όταν ήσουν μικρή να μην είχες καμία κλίση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί δεν έχει κάποια κλίση.
Αν ένα παιδί που πού έχει κλίση στην (κλασσική) μουσική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί που έχει κλίση στην ζωγραφική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην λογοτεχνία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα μαθηματικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην φιλοσοφία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης; Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει άξιους συνομιλητές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Steve : 01-08-07 στις 13:52. Αιτία: Η άτιμη ζέστη φταίει κ. δικαστά
Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 13:09, 01-08-07:

Προσωπικά, βλέποντας το πόσο χρήσιμο μου έχει φανεί το internet στα χρόνια που το χρησιμοποιώ θα ήθελα το παιδί μου να εξοικειωθεί με αυτό από μικρό. Όσο μικρό θέλει το ίδιο, δηλαδή, χωρίς κάποιο ηλικιακό όριο από εμένα.

Επιπλέον, γιατί πολλοί λέτε για gaming, θα το μάθαινα να παίζει "ποιοτικά" video games και όχι LineAge κτλ. Εννοείται θα το άφηνα να παίζει αρκετά video games.
Και μου φαίνεται αστείο που αναφέρεστε στο gaming ως "κάψιμο" αναπαράγοντας αυτό που λένε άλλοι για όσους μπαίνουν σε forums.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:09, 01-08-07:

Απλά το Internet είναι... το Internet, ένα τεχνολογικό επίτευγμα και συνεπώς ο καθένας μπορεί να το πιάνει στο στόμα του ως μία λέξη και να του ρίχνει όλα τα κακά.

-petros

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:17, 01-08-07:

Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:17, 01-08-07:

Αγαπητή Νεράιδα.
Μπορεί όταν ήσουν μικρή να μην είχες καμία κλίση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα παιδί δεν έχει κάποια κλίση.
Αν ένα παιδί που πού έχει κλίση στην (κλασσική) μουσική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί που έχει κλίση στην ζωγραφική που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην λογοτεχνία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα μαθηματικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στην φιλοσοφία που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης; Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Αν ένα παιδί έχει κλίση στα οικονομικά που μπορεί να βρει τον καλύτερο χώρο συζήτησης;
Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει ανάξιους συνομιλητές.
Αγαπητέ Steve, τα περισσότερα παιδιά που βλέπω εγώ έχουν κλίση στα on line games και στις "ερωτικές" ταινίες. Αν είναι κανείς σωστός γονιός θα καταλάβει αν και πού έχει κλίση το παιδί του και θα πράξει ανάλογα. Αν έχει πχ κλίση στη ζωγραφική θα το γράψει σε ένα εργαστήρι όπου θα πηγαίνουν και άλλα παιδιά και θα έχει προσωπική επαφή μαζί τους (ναι, υπάρχουν, πήγαινα κι εγώ κάποτε).
Νταξ, μπορεί να φαίνομαι παραδοσιακή αλλά έτσι πιστεύω. Δε με πειράζει που εγώ δεν είχα ίντερνετ, γιατί δεν ήταν ποτέ το όνειρό μου όσο ήμουν παιδί ή έφηβη. Μου άρεσε και η φιλοσοφία και τα μαθηματικά και η λογοτεχνία και και και. Και χωρίς ίντερνετ κατάφερα να βρω την άκρη και δε θεωρώ οτι έχασα πράγματα. Ακόμη και τώρα στα βιβλία στρέφομαι περισσότερο παρά στο ίντερνετ για να βρω κάτι. Και ας μην ξεχνάμε οτι δεν είναι όλες οι πληροφορίες στο ιντερνετ σωστές, το διαδίκτυο είναι ένας χώρος όπου ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει χωρίς να ελέγχεται από κανέναν. Εγώ μπορεί να γράψω "τρώγε μόνο βατόμουρα για 15 μέρες και θα χάσεις τα περιττά κιλά" και να το δει ένας/μια έφηβος/η και να το κάνει. Εγώ δε θα πάθω τίποτα, εκείνη/ος θα πάθει.
Ποτέ δε θεωρούσα τα παιδιά χαζά, απλά στον κόσμο που ζούμε δεν πρέπει να είσαι έξυπνος αλλά πονηρός δυστυχώς...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:19, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν θεωρώ απίθανο να πρέπει να κάνει μια μικρή σχετικά έρευνα για κάποια σχολική εργασία.... πλέον δεν υπάρχει η Δομή σε κάθε σπίτι... υπάρχει ένας υπολογιστής.
αυτο δεν ειναι δεδομενο..απο τους γονεις εξαρταται τι υπαρχει και τι οχι σε ενα σπιτι...καλλιστα μπορει να υπαρχει η οποια Δομη και οχι το πισι

Ούτε θεωρώ κακό το να ασχολείται με μέτρο με το Internet σε περιορισμένες σελίδες που θα έχω ξεκλείδωτες και θα έχω τσεκάρει.
Δε θέλω το παιδί μου να είναι το ξεκάρφωτο και το ούφο όταν ΟΛΑ τα παιδιά θα μιλάνε για το Χ παιχνίδι και το δικό μου δεν θα έχει ιδέα.
Ιδανικά δε, θα ήθελα το δικό μου παιδί να έχει την κρίση και να σνομπάρει από μόνο του οτιδήποτε του καίει το μυαλό και τα ιδανικά, τις αρχές που θα έχει απ το σπίτι του (όπως έκανα εγώ στα νιάτα μου )
εγω παντως οταν ημουν μικρη και ολοι πηγαιναν για ηλεκτρονικα ενω εγω οχι δεν αισθανομουν ΟΥΦΟ...

Άλλο πράγμα το μέτρο κι άλλο πράγμα η ασυδοσία σε οποιαδήποτε κατάσταση.
συνφωνω απολυτα...απλα δεν βλεπω το λογο ενα παιδι μεχρι τα 16,17 να χρησιμοποιει εστω και στο ελαχιστο το νετ...το θεωρω περιττο..

Νομίζω ότι το να κάτσει το παιδί μια ώρα μπροστά στον υπολογιστή είναι το λιγότερο που μπορεί να του συμβεί από όλα τα κακά. Θεωρώ χίλιες φορές καλύτερο το να καεί μπροστά σε ένα παιχνίδι παρά να δει Πάνια.
Κι εδώ βέβαια υπάρχει μια ιδανική κατάσταση που θα προτιμούσα... θα ήθελα να υπάρχουν ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ που το παιδί μου θα έπαιρνε το ποδήλατο του και θα πήγαινε να σαπίσει στο παιχνίδι, στο κρυφτό και στο κυνηγητό...
Δεν υπάρχουν όμως πλέον τέτοια ασφαλή για ένα παιδί μέρη
Υπαρχουν και αλλα πραγματα ΚΕ μου με τα οποια μπορει να ασχοληθει ενα παιδι και να εκμεταλλευτει τον ελευθερο χρονο του..αθληματα, μουσικη κ.ο.κ.

Σήμερα παιδιά του δημοτικού έχουν μάθημα για τους υπολογιστές... πως θα κρατήσω εγώ το παιδί μου εκτός?
δεν ξερω αν εχουν μαθημα για Η/Υ στο δημοτικο αλλα δε νομιζω οτι αφορα στο ιντερνετ....και εγω εκανα καποτε στο γυμνασιο Η/Υ αλλα το ιντερνετ το εμαθα ως φοιτητρια...

Προτιμώ λοιπόν να του παρέχω ΕΓΏ ΟΛΕΣ τις ανέσεις ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ και με ΜΕΤΡΟ, παρά να πάει και να τις βρει αλλού κρυφά (γιατί ΦΥΣΙΚΑ και θα το κάνει στο σπίτι κάποιου φίλου, ή δεν θα φάει την τυρόπιτα με το χαρτζιλίκι του και θα πάει κρυφά σε ιντερνετ καφέ)
δε συμφωνω οτι φυσικα και θα παει να τις βρει αλλου κρυφα...εχει να κανει με τη διαπαιδαγωγηση...

sorry για αλλη μια φορα για την εικονα του μηνυματος μου...αλλα δεν ξερω πως να το κανω σωστα...ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως

Αγαπητή Νεράιδα.

Προσοχή μιλάω για συζήτηση και όχι για πληροφορίες. Δεν αρκεί συνέχεια κάποιος να διαβάζει για το θέμα που τον ενδιαφέρει κάποια στιγμή θέλει να βρει ανάξιους συνομιλητές.
μωρε λες να κοιτουσα απλα το ταβανι και να μην ειχα ασχοληθει με τιποτα..???
γιατι εγω θυμαμαι οτι και μπαλετο χρονια εκανα....και πιανο εμαθα...και στιβο εκανα...και ξενες γλωσσες εμαθα...και ετρεξα και επαιξα επισης παρα πολυ κ.ο.κ..γιατι μιλαμε για παιδια και οχι για ενηλικες...το οτι δεν ειχα ιντερνετ αγαπητε μου δε σημαινει οτι δεν εξελιχθηκα...λες να ημουν απο τα τυχερα παιδια που υπηρχαν ατομα γυρω μου που μπορουσα ακομα και να συζητησω για τα ενδιαφεροντα μου???

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.
ναι αλλα δεν αναφερομαστε γενικα στον ανθρωπο...αλλα σε παιδια...γι αυτο και εγω ρωτησα ευλογα για τι ηλικιες μιλαμε....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-08-07 στις 14:32. Αιτία: Ένωση δημοσιεύσεων κι επιδιόρθωση quote tags.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:53, 01-08-07:

Εγώ πάντως βλέπω οτι όσα παιδιά χρησιμοποιούν το internet είναι πολύ πιο καλλιεργημένα και ευφυή απο συνομήλικα τους. Θεωρώ πολύ πιο περιττές και άχρηστες όλες αυτές τις "κλασσικές" παιδικές ασχολίες που στέλνουν με το ζόρι οι γονείς τα παιδιά τους να μάθουν μπαλέτο, πιάνο (δεν αναφέρομαι στην περίπτωση να το επιδιώκουν τα ίδια) κλπ παρά το ίντερνετ.
Μην συγχέετε το ίντερνετ με τις τσόντες και το gaming.
Χαίρομαι πραγματικά πάντως που οι γονείς μου δεν ήταν σαν αρκετούς απο όσους απάντησαν παραπάνω και δεν με περιόρισαν στο να γνωρίσω απο μικρή αυτό το θαύμα της τεχνολογίας. Και όχι, ούτε τσόντες έβλεπα με τις ώρες, ούτε με το gaming κόλλησα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:11, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και όχι, ούτε τσόντες έβλεπα με τις ώρες, ούτε με το gaming κόλλησα.
duhhhh...αφού δεν είσαι αγοράκι βρε

εγώ πάλι προτίθεμαι να κάνω το εξής:
να αφήσω το παιδί μόνο του να έρθει να μου ζητήσει να παίξει στον κομπιούτορα... τότε, με τις γνώσεις που έχουμε και οι δύο γονείς, θα το προσέχουμε και θα επιβλέπουμε ό,τι κάνει..παράλληλα όμως, εμείς οι ίδιοι θα επιδιώκουμε την ενασχόληση με αθλήματα και με κοινωνικές συναναστροφές, για να το θεωρήσει και εκείνο ως φυσική εξέλιξη...
παν μέτρο άριστο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:16, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
duhhhh...αφού δεν είσαι αγοράκι βρε
Και? Μόνο τα αγοράκια βλέπουν τσόντες και κολλάνε με το gaming?
Τσόντα είχα δει απο 8 χρονών. Και ΔΕΝ ήταν απο το internet, αλλά απο τα συρτάρια των γονιών μου.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:20, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και? Μόνο τα αγοράκια βλέπουν τσόντες και κολλάνε με το gaming?
Τσόντα είχα δει απο 8 χρονών. Και ΔΕΝ ήταν απο το internet, αλλά απο τα συρτάρια των γονιών μου.
πλάκα σου κάνω πιδιμ.
συνήθως τα αγοράκια είναι αυτά που εθίζονται περισσότερο...μαζί με το αδέρφι ανακαλύψαμε το ίντερνετ, αυτός χώθηκε στις τσόντες και στα παιχνίδια, εγώ κόλλησα με τσάτινγκ..
μας πέρασε η κάψα και των δύο, εντέλει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:21, 01-08-07:

Σε ένα συνέδριο για την σεξουαλική κακοποίηση που είχα πάει μας είχαν πει ότι υπάρχουν φίλτρα που μπορούν να βάζουν οι γονείς για να απαγορεύουν την είσοδο των παιδιών τους σε sites ακατάλληλου περιεχομένου σύμφωνα με την άποψη των γονιών.

Οπότε το internet δεν είναι στάνταρ επικίνδυνο. Για μένα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο και θα επιτρέπω στα παιδιά μου να έρχονται σε επαφή με αυτό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:51, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
πλάκα σου κάνω πιδιμ.
συνήθως τα αγοράκια είναι αυτά που εθίζονται περισσότερο...μαζί με το αδέρφι ανακαλύψαμε το ίντερνετ, αυτός χώθηκε στις τσόντες και στα παιχνίδια, εγώ κόλλησα με τσάτινγκ..
μας πέρασε η κάψα και των δύο, εντέλει.
Εγώ πάλι κόλλησα με τον προγραμματισμό
Οπότε θεωρώ οτι ο υπολογιστής μου βγήκε τελικά ένα πολύ χρήσιμο και δημιουργικό εργαλείο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:24, 01-08-07:

Το 93 μπήκα πρώτη φορά στο "θαύμα" την υλοποίηση των ονείρων των δικών μου και όλων μας, Τώρα κοιτάζω το Δημιούργημα του Ανθρώπου και αποστρέφω το βλέμμα μου από ντροπή
Και γω τοτε περιπου. Αλλα ηξερα απο τοτε τι δρομο θα παρει (μεχρι ενα σημειο). Αλλωστε εμεις παιρνουμε αυτο το δρομο. Το ιντερνετ δεν εχει ψυχη, δεν πραττει, δεν κρινει, δεν επιλεγει. Εμεις πρεπει. Οπως ειπαν και αλλοι, και το εχω πει και γω πολλες φορες, τιποτα δεν ειναι απο μονο του καλο η κακο. Η αξια ή η απαξια του, εγκειται στη χρηση του (το χει πει καποιος συγγραφεας αυτο και δε θυμαμαι ποιος, μη κλεβω κιολας).

Ουτε η απαγορευση ειναι λυση. Η ουσιαστικη λυση ειναι να χτισεις καλη κριτικη ικανοτητα στο παιδι, με σωστα κριτηρια, ωστε να μπορει μονο του σιγα σιγα να κανει σωστες επιλογες και να μη βλεπει τα πραματα απο λαθος πρισμα και να μην παρασυρεται.

Το ίντερνετ μαλιστα ισως ειναι το μονο εργαλειο που εχουμε για να μην αποβλακωθει το 100% του πληθυσμου, απο παραπληροφορηση, σαχλαμαρες, τρομοκρατια πληροφοριας, καλλιεργεια αλλοτριωμενων νοοτροπιων, και ανεξελεγκτη επεκταση της "νεας ταξης πραγματων".

Οσο πιο ελευθερο και μη ελεγχομενο μεινει το ίντερνετ, τοσο περισσοτερες ελπιδες εχουμε. Τη μερα που θα φιμωθει και η τελευταια ελευθερη σελιδα ίντερνετ, απλα θα πρεπει να πεσουμε απο κανεναν γκρεμο ή να βγουμε στους δρομους με κουζινομαχαιρα.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 22:20, 01-08-07:

Πάνο Σε Ευχαριστώ Πάρα Πολύ για αυτή την διατύπωση.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:22, 02-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Απλά το Internet είναι... το Internet, ένα τεχνολογικό επίτευγμα και συνεπώς ο καθένας μπορεί να το πιάνει στο στόμα του ως μία λέξη και να του ρίχνει όλα τα κακά.
-petros

Αυτό ακριβώς αγαπητέ Πέτρο. Όπως κάθε επίτευγμα, έτσι κι αυτό δείχνει στον περισσότερο κόσμο μόνο μια πλευρά του. Άραγε ξέρουν πολλοί ότι υπάρχει το msn να επικοινωνείς με κόσμο;; Οι περισσότεροι μόλις ακούνε internet φτιάχνουν στο μυαλό τους μια εικόνα γεμάτη παιχνίδια και χαβαλέ ή φαντάζονται πορνο-ιστοσελίδες (από αυτά που προβάλλει το γυάλινο κουτί) και τους δημιουργείται μια αποστροφή.

Συμφωνώ. Πολύ ωραία η διατύπωσή σου.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 22:37, 07-08-07:

συνφωνω απολυτα...απλα δεν βλεπω το λογο ενα παιδι μεχρι τα 16,17 να χρησιμοποιει εστω και στο ελαχιστο το νετ...το θεωρω περιττο..
Eυτυχώς ή δυστυχώς, σήμερα το ίντερνετ(και πόσο μάλλον αύριο μεθαύριο) είναι απόλυτα συνυφασμένο με τον Η/Υ...κακά τα ψέμματα, αλλά δύσκολα να βρεις πλέον πισι χωρίς ίντερνετ!(βλέπε και τις προσφορές που συνδέουν πλέον την σταθερή τηλεφωνία με την adsl....)
So...αν εφαρμοζόταν στην πράξη η αποψή σου, για το ηλικιακό κομμάτι των εφήβων στο οποίο αναφέρεσαι....τότε μάλλον οι σχολές Πληροφορικής ή που θα ήταν άδειες ή που θα ήταν γεμάτες με παιδιά που δεν θα είχαν ιδέα απο υπολογιστές....
Αναλογίσου πόσα άτομα που έχουν κλίση σε αυτό το μηχάνημα so-called PC, θα έχαναν "μέσα από τα χέρια τους" ένα από τα πιο περιζήτητα επαγγέλματα σε τούτη την κοινωνία της πληροφορίας!

Γενικά για να απαντήσω και εγώ στο ερώτημα είμαι και εγώ της άποψης ότι παν μέτρον άριστον! Στα κατάλληλα χέρια και με την σωστή καθοδήγηση σε ένα παιδί, από όταν είναι μικρό, το πισι μπορεί να γίνει ένα χρησιμότατο "όπλο"!

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

O The_Steve έγραψε στις 09:10, 08-08-07:

μωρε λες να κοιτουσα απλα το ταβανι και να μην ειχα ασχοληθει με τιποτα..???
γιατι εγω θυμαμαι οτι και μπαλετο χρονια εκανα....και πιανο εμαθα...και στιβο εκανα...και ξενες γλωσσες εμαθα...και ετρεξα και επαιξα επισης παρα πολυ κ.ο.κ..γιατι μιλαμε για παιδια και οχι για ενηλικες...το οτι δεν ειχα ιντερνετ αγαπητε μου δε σημαινει οτι δεν εξελιχθηκα...λες να ημουν απο τα τυχερα παιδια που υπηρχαν ατομα γυρω μου που μπορουσα ακομα και να συζητησω για τα ενδιαφεροντα μου???
Και σε τι πιστεύεις ότι θα ζημίωνε αν είχες και internet;

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sepsis
Ο sepsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O sepsis έγραψε στις 21:20, 21-08-07:

φυσικα και θα ζημιωνε
Τα παιδια σε αυτη την ηλικια θελουν το ιντερνετ για 3 σκοπους: πορνό,τσατ και lineage! και τα τρια ειναι τρομερο καψιμο και μην μου πειτε δεν ισχυει! μια βολτα να κανετε σε internet cafe θα δειτε τι χαμος γινετε
και ναι το θεωρω αχρηστο το ιντερνετ σε αυτες τις ηλικιες μεχρι τα 16-17...και στα αδερφια μου που ειναι μικρα εχω απαγορεψει τη χρηση του ιντερνετ με καταλληλο κωδικο γιαυτον ακριβως το λογο

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:29, 21-08-07:

Δλδ απαγορεύεις κάτι χρήσιμο επειδή, κατά την γνώμη σου, έχει 3 αρνητικά;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:30, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από sepsis
φυσικα και θα ζημιωνε
Τα παιδια σε αυτη την ηλικια θελουν το ιντερνετ για 3 σκοπους: πορνό,τσατ και lineage! και τα τρια ειναι τρομερο καψιμο και μην μου πειτε δεν ισχυει! μια βολτα να κανετε σε internet cafe θα δειτε τι χαμος γινετε
και ναι το θεωρω αχρηστο το ιντερνετ σε αυτες τις ηλικιες μεχρι τα 16-17...και στα αδερφια μου που ειναι μικρα εχω απαγορεψει τη χρηση του ιντερνετ με καταλληλο κωδικο γιαυτον ακριβως το λογο
Δεν μπορούμε βρε sepsis να πούμε ότι όλα τα παιδιά θέλουν το νετ γι' αυτούς τους 3 λόγους.

Εγώ τουλάχιστον όταν έμπαινα σ' αυτήν την ηλικία ενημερωνόμουν για ποδόσφαιρο (φανατικά, καθημερινά ήμουν στο site της UEFA ) και για cheats/strategies/reviews σε PC Games.

(Βρήκα ένα αντιπαράδειγμα, άρα σε καταρρίπτω )

Δεν γνωρίζω αν έπαιξε ρόλο που είχα τη θρυλική dial up μου τότε κι έμενα το πολύ μία με δύο ώρες μέσα.
Μην ξεχνάς επίσης τα νέα features των Vista, μπορείς να ρυθμίζεις τον Υπολογιστή σου να μένει ανοιχτός μόνο για κάποιες ώρες καθημερινά - χωρίς να 'μαι σίγουρος ότι λειτουργεί έτσι ακριβώς.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:58, 21-08-07:

Δλδ απαγορεύεις κάτι χρήσιμο επειδή, κατά την γνώμη σου, έχει 3 αρνητικά;
Το τι είναι χρήσιμο και τι όχι εξαρτάται από αυτόν που το χρησιμοποιεί

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 07:13, 22-08-07:

Δεν νομίζω ότι τα παιδάκια κατεβάζουν τσόντες από το Ιντερνετ. Εκτός και αν εγώ είμαι πολύ αθώα...

Και αμφιβάλω το μεγαλύτερο ποσοστό ασχολείται με 'πορνό,τσατ και lineage' Θα σου φέρω και το δικό μου αντιπαράδειγμα λοιπόν. Η μικρή μου αδερφή που έχει υπολογιστή από όταν ήταν 4 χρονών τώρα πια που έφτασε στα 10 σε αυτή τη μικρή ηλικία ξέρει να χρησιμοποιεί σχετικά καλά τον υπολογιστή, το Microsoft Word αλλά και το διαδίκτυο γενικότερα για να βρίσκει πληροφορίες για εργασίες του σχολείου της και ο μόνος λόγος για τον οποίον 'σερφάρει' σε ιστοσελίδες είναι για να μπει στην Φλορεσιέντα (παιδικό πρόγραμμα) και σε άλλα διάφορα παιδικά σαιτ με παιχνιδάκια για παιδιά.

Μα και εγώ προσωπικά το πρώτα τρία χρόνια που χρησιμοποιούσα το ίντερνετ και ήμουν γύρω στα 12 το χρησιμοποιούσα για να διαβάζω fanfiction κυρίως. (fanfiction = διαδικτυακή λογοτεχνία βασισμένη σε υπαρκτά έργα) Και αυτό με ωφέλησε κιόλας γιατί διαβάζοντας επί τρια χρόνια Αγγλικά κείμενα έμαθα τη γλώσσα άπταιστα.

Άλλωστε κάποιος μπορεί να βάλει ένα block στον υπολογιστή για chatting και πορνό sites. E και σίγουρα δεν πρέπει να αφήνουμε ένα παιδί με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή να κάνει ότι θέλει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 22-08-07 στις 09:12.
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 08:55, 22-08-07:

Mην ξεχνάμε ότι πάντα υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώνονται σελίδες που περιέχουν "ύποπτες" λέξεις.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:35, 22-08-07:

Και σε τι πιστεύεις ότι θα ζημίωνε αν είχες και internet;
δεν αμφισβητω την χρησιμοτητα του ιντερνετ σε καμμια περιπτωση...αλλα η ερωτηση σου ειναι υποθετικη και δεν ξερω πως θα χρησιμοποιουσα το μεσο αυτο στις ηλικιες που ανεφερα...αλλα επειδη ακομα και σε μεγαλυτερη ηλικια που γνωρισα το νετ ειδα πως και εγω περασα απο μια φαση κολληματος..δε θα ηθελα να το ειχα περασει σε μικροτερη ηλικια...απλα δε βλεπω το λογο...και δεν αναφερομαι σε χειρισμο pc αλλα στο νετ και σε ολα τα συναφη...
να σου αναφερω και κατι που ειδα χθες και για μενα ηταν θλιβερο...ημουν για ποτο και μετα για φαγητο...και 4 το πρωι ενω επεστρεφα σπιτι... περασα εξω απο ενα νετ καφε το οποιο ειχε μεσα καμμια 30αρια πιτσιρικια...ηταν αποκαρδιωτικο το θεαμα...για μενα τλχ...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:25, 22-08-07:

να σου αναφερω και κατι που ειδα χθες και για μενα ηταν θλιβερο...ημουν για ποτο και μετα για φαγητο...και 4 το πρωι ενω επεστρεφα σπιτι... περασα εξω απο ενα νετ καφε το οποιο ειχε μεσα καμμια 30αρια πιτσιρικια...ηταν αποκαρδιωτικο το θεαμα...για μενα τλχ...
όχι απλά αποκαρδιωτικό αλλά .... άστα να πάνε!
όμως για αυτό το κατάντημα δεν φταίει το Internet που υπάρχει αλλά οι γονείς που τέτοια ώρα "επιτρέπουν" στα παιδιά τους να είναι έξω
επιπλέον.... αν είναι και σκοπεύει να το κάνει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (γιατί αν μιλάμε να φτάσει το παιδί να είναι στις 4 το πρωί σε νετ καφέ μιλάμε για ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ παιδί που αδιαφορεί για πιθανές συνέπειες) τότε χίλιες φορές να υπάρχει στο σπίτι και να ξενυχτάει μέσα στο σπίτι!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:40, 22-08-07:

όχι απλά αποκαρδιωτικό αλλά .... άστα να πάνε!
όμως για αυτό το κατάντημα δεν φταίει το Internet που υπάρχει αλλά οι γονείς που τέτοια ώρα "επιτρέπουν" στα παιδιά τους να είναι έξω
επιπλέον.... αν είναι και σκοπεύει να το κάνει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (γιατί αν μιλάμε να φτάσει το παιδί να είναι στις 4 το πρωί σε νετ καφέ μιλάμε για ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ παιδί που αδιαφορεί για πιθανές συνέπειες) τότε χίλιες φορές να υπάρχει στο σπίτι και να ξενυχτάει μέσα στο σπίτι!
καταλαβαινω τη λογικη σου..απο τα χειριστα τα χειροτερα αλλα και αυτο λυση δεν ειναι...

Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 16:38, 16-11-15:

μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι π.χ στα 13,14,15 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...
Στα 15 τα παιδιά, έχουν πλέον δικά τους παιδιά

O υπολογιστής είναι ένα εργαλείο, το internet βασική...υπολογιστική παράμετρος του. Όπως με ένα μαχαίρι μπορείς να αυτοτραυματιστείς, να κόψεις ένα ανθρώπινο κεφάλι ή ένα...κεφαλοτύρι, έτσι και με αυτό η χρησιμότητα του εξαρτάται από την χρήση του.
Και βεβαίως τα χέρια που τον χειρίζονται δεν θα τα κρίνουμε βάση ηλικίας, βάζοντας ένα φυσικό όριο εννοείται, όπως σε κάθε τι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αντωνια14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αντωνια14
H Αντωνια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Αντωνια14 έγραψε στις 12:24, 30-08-17:

Η λυση δε πιστευω οτι ειναι να μην εχουν καθολου ιντερνετ τα παιδια. Φυσικα μιλωντας μετα απο 10 χρονων γιατι πριν τα 10 δε θα επρεπε να εχει κανενα παιδι ιντερνετ αλλιως θα χασει την παιδικη του περιοδο και αυτην την αθωοτητα. Μετα τα 10 με λιγη επιβλεψη θα μπορουσαν τα παιδια να το χρησιμοποιουν αλλα παντα με μετρο. Στις μερες μας τα παιδια εχουν αρχισει να χρησιμοποιουν κινητα, tablet και το ιντερνετ γενικα απο τρομερα μικρες ηλικιες το οποιο ειναι απραδεκτο απο τους γονεις. Τα παιδια οσο ειναι παιδια πρεπει να παιζουν εξω με αλλα παιδια και να ραστηριοποιουνται και οχι να παιζουν με ψηφιακους φιλους και χαρακτηρες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους