Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 61)
Ναι
24
39,34%
Όχι
37
60,66%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:59, 24-07-05:

Η παρακάτω ερώτηση είναι εμπνευσμένη από την ταινία Προάγγελος του Θανάτου .

Ας υποθέσουμε ότι

η μητέρα σας είναι 50 ετών και βρίσκεται στο νοσοκομείο μετά από εγκεφαλικό. Οι γιατροί δεν ξέρουν αν θα ζήσει ή όχι και υπάρχουν πιθανότητες να ζήσει.

Έσεις είστε στα 20, έχετε όλη την ζωή σας αλλά έχετε πολύ καλές σχέσεις με την μητέρα σας...

Αν έπρεπε να διαλέξετε αν θα πεθάνατε εσείς ή μητέρα σας.

Τι θα διαλέγατε ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:20, 24-07-05:

Δεν ξερω, αν ειμουν πραγματικα δεμενος απο την μια δεν θα ηθελα να πεθανει και να την χασω απο την αλλη δεν θα ηθλενα να της δωσω την στεναχορια του να δει τον γιο της να πεθενει...

Αλλα κατα την παρουσα κατασταση παλι δεν ξερω αλλα μαλλον θα προτιμουσα να ζησω εγω... αλλα δεν ειμαι συγουρος και εινια και καπος σκληρο και εγωιστικο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:31, 24-07-05:

Μιας και είδα κι εγώ την ταινία...
Θα διάλεγα εμένα. Όσο εγωιστικό κι αν είναι, η μητέρα μου θα είχε ήδη ζήσει τη ζωή της ενώ εγώ θα ήμουν ακόμα στην αρχή. Και εφόσον άρχισε τα εγκεφαλικά ήδη είναι θέμα χρόνου να πεθάνει. Τέλος, αν διάλεγα εμένα, θα την καταδίκαζα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της με τη στεναχώρια οτι πέθανε η κόρη της (πόσο μάλλον αν ήξερε γιατί!). Άλλωστε γιατι ντε και καλά είναι κακό γι'αυτήν να πεθάνει? Πώς είστε σίγουροι (όσοι απαντήσετε το αντίθετο) ότι είναι τόσο χάλια στην "άλλη όχθη"?

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 16:33, 24-07-05:

Αν υπάρχει αντίπερα όχθη σίγουρα είναι καλύτερα, γιατί όπως λέει και ένας φίλος μου αποκλείεται να υπάρχει χειρότερο μέρος από αυτό που ζούμε...

They say that you passed away
And I hope you've gone to a better place
Time will tell, time will tell
We all will depart and decay
And we all will return to a better place

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:37, 24-07-05:

Χμμ εγώ μάλλον θα διάλεγα εμένα γιατί δεν ξέρω αν θα άντεχα τις τύψεις....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:20, 24-07-05:

ΠΑΡΑΚΑΛΩ τα μέλη να απαντάνε συμφώνα με κάποια από της δυνατές επιλογές...

Τα άσχετα ποστ θα μετάφερονται στο off topic

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 24-07-05 στις 18:26.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 19:28, 24-07-05:

Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:39, 24-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.
Όντως και δεν νομίζω ότι θα κατάφερει κανείς να διώξει αυτή την σκέψη για αυτό θα προτιμούσα να πεθάνω εγώ. Είναι άθλιο πιστεύω να ζήσει κανείς με τέτοια σκέψη

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:07, 25-07-05:

Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:26, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?
Τωρα μας τσάκισες!
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:28, 25-07-05:

Πιστεύω ότι θα διάλεγα την επιλογή του να ζήσω εγώ, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ. Ξέρω πως η μητέρα μου δεν θα μου το συγχωρούσε ποτέ, αλλά ούτε και στον εαυτό της, αν διάλεγα κάτι άλλο.
Πάντως είναι φοβερό δίλημμα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:43, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Τωρα μας τσάκισες!
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!
και για να στο κάνω ακόμα πιο δύσκολο (ή μήπως τελικά πολύ εύκολο και αυτονόητο?).... αν είχες παιδί, θα ήθελες να πεθάνει αυτό αντί για σένα??

Και επειδή είμαι σίγουρη για την απάντηση σου....
Τελικά δεν είναι σχεδόν αυτονόητο στην πλειοψηφία των ανθρώπων βάση της ίδιας της ζωής ότι προτιμούν να πεθάνουν αυτοί αντί για τα παιδιά τους?

Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?

Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου εγωιστικό το να ζήσω εγώ έναντι της μάνας μου... εγωιστικό θα ήταν να έλεγα να ζήσω εγώ έναντι του παιδιού μου!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:28, 25-07-05:

Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:53, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις
Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα )

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:02, 25-07-05:

Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα )
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:13, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.
το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:21, 25-07-05:

το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα
Ακόμη καλλίτερα. Γιατί στην τελική θα κάνεις δεν θα είχε βάρος. Αν όμως ζούσες έσυ ή θα πεθάνες από τον καημό σου σύντομα ,επίσης κάλο , ή θα ζούσες για το υπόλοιπο της ζωής σου με βάρος

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 10:37, 26-07-05:

είναι μεγάλο δίλλημα. Μάλλον με το σκεπτικό ότι η φυσιολογική ροή τοων πραγμάτων είναι το παίδι να θάβει τους γονείς του ενώ το αντίθετο είναι τραγικό θα διάλεγα να ζήσω εγώ.

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 18:41, 22-09-05:

Πολύ δύσκολο δίλλημα αυτό ... Τέσπα θα διάλεγα να ζήσω εγώ γιατί αν η μάνα μου με έχανε (χτύπα ξύλο και καλύτερα το κεφάλι μου στον τοίχο) θα τα τίναζε από την σταναχώρια της, άρα καλύτερα να ζήσει ένας παρά κανένας.

ΥΓ : Η επιλογή να πεθάνει ο τραγόπαπας που με κοίταγε σήμερα στην υπόγεια διάβαση με μισό μάτι υπάρχει;

Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_Butter_flies
Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε στις 01:12, 03-10-05:

Λοιπόν, εκτός του ότι με ανατρίχιασε λίγο το topic έχω να πω το εξής:
Ας σκεφτούμε όλοι τι είδους ζωή θα ζούσαμε ξέροντας ότι είχαμε την ευκαιρία να σώσουμε έναν άνθρωπο που αγαπάμε και δεν το κάναμε.
Για μένα προσωπικά θα ήταν εφιάλτης.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:08, 03-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies
Λοιπόν, εκτός του ότι με ανατρίχιασε λίγο το topic έχω να πω το εξής:
Ας σκεφτούμε όλοι τι είδους ζωή θα ζούσαμε ξέροντας ότι είχαμε την ευκαιρία να σώσουμε έναν άνθρωπο που αγαπάμε και δεν το κάναμε.
Για μένα προσωπικά θα ήταν εφιάλτης.

ας σκεφτούμε επίσης και τι είδους ζωή θα έκανε η μάνα μας γνωρίζοντας ότι έχασε το παιδί της για να ζήσει αυτή...

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:24, 03-10-05:

εγώ λέω να σκεφτούμε τπτ άλλο .

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:27, 04-10-05:

ας σκεφτούμε επίσης και τι είδους ζωή θα έκανε η μάνα μας γνωρίζοντας ότι έχασε το παιδί της για να ζήσει αυτή...
Τελικά οδηγούμαστε σε έναν φαύλο κύκλο....

Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_Butter_flies
Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε στις 00:14, 06-10-05:

Όπως είπε και ο Exposed_Bone είναι φαύλος κύκλος.
Όμως, για το σενάριο το οποίο αναλύουμε, η μάνα τουλάχιστον δεν κάνει καμία επιλογή..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:14, 06-10-05:

Φαντάζομαι πάνω κάτω την ίδια απάντηση θα είχαμε ακόμη και αν η μάνα είχε την επιλογή

Παράθεση

Anakin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anakin
Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Anakin έγραψε στις 02:50, 07-10-05:

δεν καταλαβα το σκεπτικο της υποθεσης. ποιος ο λογος να πεθανω αν ηταν αρωστη η μανα μου;

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:18, 23-05-06:

Φίλε Exposed_Bone, κρίνοντας από το τελευταίο πόστ, νομίζω ότι δεν έθεσες σωστά την ερώτηση. Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι του τύπου: Υποθέστε ότι σας έχουν πιάσει με τη μητέρα σας, κάποιοι άγνωστοι σχιζοφρενείς δολοφόνοι (Λεμε τώρα...) Σας λένε ότι θα αφήσουν μόνο τον ένα από τους δυο να ζήσει και ο άλλος θα πεθάνει. Πρέπει εσείς να κάνετε την επιλογή για το ποιός θα ζήσει. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, εσείς ή η μητέρα σας, τί θα διαλέγατε? ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σωθείτε και οι δύο ή να δραπετεύσετε.

Σε αυτή τη περίπτωση, θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όσο σκληρό και αν ακούγεται. Παρόλα αυτά, αν είχαν πιάσει εμένα και το πατέρα μου, θα διάλεγα να ζήσει ο πατέρας μου δίχως άλλη σκέψη. Ο πατέρας μου, είναι και το μοναδικό άτομο στο κόσμο που θα διάλεγα να σωθεί αυτός και να πεθάνω εγώ στη θέση του. Τί να κάνουμε, δεν αισθάνομαι το ίδιο και για τη μάνα μου-Χωρίς φυσικά να θέλω το κακό της. Την αγαπώ αλλά λιγότερο από τον εαυτό μου ή το πατέρα μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 23-05-06 στις 11:21.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:59, 23-05-06:

δε θέλω να βιώσω το θάνατο αγαπημένου μου προσώπου ..
θα είμαι μια ζωντανή νεκρή..
εκτος αυτού..(μία αισθηση που την έχω τα τελευταια χρονια)...νιώθω γεμάτη..ωστε να μη με νοιάζει αν θα πεθάνω αύριο...
τον δικό μου θάνατο δεν τον φοβάμαι...σαν σκέψη τουλάχιστον...

** βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς..όπως όλοι μας..
απλά αυτή την αίσθηση έχω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:04, 23-05-06:

Εγώ και στην περίπτωση που αναφέρει ο Crow θα διάλεγα εμένα αντί του πατέρα ή της μάνας μου. Όσο κι αν τους εκτιμώ, θεωρώ οτι ό,τι είχαν να προσφέρουν, κατά μεγάλο βαθμό το έχουν ήδη προσφέρει. Τόπος στα νιάτα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:54, 23-05-06:

Ειναι βεβαια περιπτωσεις στις οποιες κανεις μας δε θα θελε να βρεθει.

Ομως νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα διαλεγαν να ζησουν οι ιδιοι και οχι ο γονιος τους.
Επισης πολλοι γονεις θα το προτειναν αυτο. Ειδικα οσοι αγαπουν βαθυτατα τα παιδια τους.
Και γενικα ειναι πιο λογικό να ζησει ο νεος παρα ο ηλικιωμενος.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:40, 23-05-06:

Πολύ δύσκολη ερώτηση..

Μάλλον θα συμφωνήσω με την Κακή Επιρροή.
Η μητέρα μου θα πέθαινε αν ποτέ πέθαινα εγώ για να ζήσει αυτή και πιστεύω η κάθε μάνα, όχι μόνο η δική μου. Όπως ακριβώς φαντάζομαι ότι θα έκανα και εγώ αν είχα παιδί. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από άναν γονέα να θάβει το παιδί του και στην προκειμένη περίπτωση θα μισύσε η κάθε μάνα τη ζωή της για την οποία έχασε το παιδί της..

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 12:19, 25-05-06:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...
Όντως είναι πολύ δύσκολη ερώτηση, γιατί αφορά ζωές, αλλά η απάντηση μου και μένα είναι ότι θα έκανα αυτό που θα ήθελε πραγματικά η μαμά μου...Όσο σκληρό κι εγωιστικό κι αν ακούγεται, να πεθάνει εκείνη....Επειδή είμαι η ίδια μητέρα και ξέρω, ποτέ των ποτών δε θά'θελα να ζήσω εγώ και να πεθάνει το παιδί μου [ειδικά αν ήξερα για ποιό λόγο πέθανε]! Θα ήμουν απλώς μια ζωντανή-νεκρή...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:30, 25-05-06:

να προσθέσω κάτι..διότι διαβάζω συνέχεια ότι θεωρείτε εγωιστικό να επιλέξετε να ζήσετε εσεις αντί της μητέρας σας...
εξίσου εγωιστική φαντάζει και η άλλη επιλογή...
και κατά την ταπεινή μου άποψη..έξω από το χορό ..πολλά τραγούδια λέγονται...ειδικά για ένα τόσο σημαντικό θέμα...όπως είναι ο θάνατος...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:08, 25-05-06:

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εγωισμού κάποιος να επιλέγει να ζήσει αντί των γονιών του.Εγωιστικό θα ήταν αν η επιλογή ήταν πχ.μεταξύ αυτού και του αδερφού του.
Αλλά στο θέμα των γονιών, όσο δύσκολη κι αν φαντάζει η επιλογή είναι και η πιο λογική, τόσο γιατί κανένας γονιός δεν θα μπορούσε να ζήσει με αυτό το βάρος όσο και γιατί οι γονείς μας αυτό που θέλουν να αφήσουν πίσω τους φεύγοντας είμαστε εμείς, κατά κάποιο τρόπο μέσα απο εμας(και των απογόνων μας αργότερα) διαιωνίζονται και οι ίδιοι.

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 12:27, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εγωισμού κάποιος να επιλέγει να ζήσει αντί των γονιών του.Εγωιστικό θα ήταν αν η επιλογή ήταν πχ.μεταξύ αυτού και του αδερφού του.
Αλλά στο θέμα των γονιών, όσο δύσκολη κι αν φαντάζει η επιλογή είναι και η πιο λογική, τόσο γιατί κανένας γονιός δεν θα μπορούσε να ζήσει με αυτό το βάρος όσο και γιατί οι γονείς μας αυτό που θέλουν να αφήσουν πίσω τους φεύγοντας είμαστε εμείς, κατά κάποιο τρόπο μέσα απο εμας(και των απογόνων μας αργότερα) διαιωνίζονται και οι ίδιοι.
Ναι, όντως, έτσι είναι τα πράγματα, kleftra μου. Αυτή είναι η ουσία δλδ.
Ο χαρακτηρισμός "εγωιστικό" χωράει μόνο στην έννοια ότι επιλέγεις εσένα και αφήνεις να πεθάνει ένας άλλος για να ζήσεις εσύ. Μόνο εκεί. Στη συγκεκριμένη σχέση όμως που μιλάμε, όντως, δεν πρόκειται για κάτι εγωιστικό.

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 12:51, 26-05-06:

Η μάνα μου διότι δεν θα ήταν σίγουρο για το αν θα ζήσει ή όχι αλλά και αυτή θα προτιμούσε να πεθάνει και να ζήσω εγώ οπότε αν το ήθελε ... Θα της έκανα την χάρη.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:16, 26-05-06:

δεν καταλαβαινω γιατι ειναι για σας αλλο να επιλεξει κανεις να ζησει αντι των γονεων του (οποιος και να ειναι ο λογος) και αλλο αντι καποιου αλλου αγαπημενου του προσωπου οπως ειναι τα αδερφια του....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:21, 26-05-06:

για μένα είναι άλλο να πρεπει να διαλέξω ανάμεσα στη μάνα μου και την αδερφή μου...
όπως έχω γραψει πιο πριν ανάμεσα σε μενα και τη μάνα μου, θα διάλεγα να πεθάνει η μαμά μου
όσο να το κάνεις, είναι η πορεία της ζωής αυτή... τα παιδια θαβουν τους γονεις και οχι οι γονεις τα παιδια....

ανάμεσα σε μένα και την αδερφη μου όμως.. τα πραγματα αλλάζουν..
η αδερφή μου έχει 3 παιδιά (Εγω κανένα ακόμα)... το ένα μωρό... σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα να ζήσω εγώ και να αφησει πισω της 3 ορφανα!

υπάρχουν ουσιώδεις διαφορες

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 15:26, 26-05-06:

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να πεθάνει κάποιος

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 16:58, 26-05-06:

Μάλλον τη μητέρα μου γιατί θα έχει ζήσει ουσιαστικά τη ζωή της.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:51, 26-05-06:

Αφοτου το σκευτικα πιο σοβαρα ,διαβασα διαφορα εδω μεσα, αλλα και ηρεμισαν καπως η σχεσης με την μητερα μου μπορω να πω οτι με συγουρια θα αφηνα να πεθανει αυτη, δεν θα το σκευτομουν καν να θυσιαστω εγω

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:49, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
δεν καταλαβαινω γιατι ειναι για σας αλλο να επιλεξει κανεις να ζησει αντι των γονεων του (οποιος και να ειναι ο λογος) και αλλο αντι καποιου αλλου αγαπημενου του προσωπου οπως ειναι τα αδερφια του....
Νομίζω ότι πολλές απο τις παραπάνω απόψεις σου δίνουν την απάντηση.
Εξάλλου το παιδί έχει στην άκρη του μυαλού του ότι κάποια στιγμή οι γονείς του θα φύγουν και θα συνεχίσει την ζωή του χωρίς αυτούς(δεν λέω πως είναι ευχάριστο αλλά θα μπορέσει πιο εύκολα να ξεπεράσει την απώλεια).Αντιθέτως ένας γονιός δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον χαμό του παιδιού του, πόσο μάλλον να τον προκαλέσει.Και αυτή και η προηγούμενη απάντηση μου είναι προσωπικές μου γνώμες που συγκλίνουν στην γενικότερη αποψη μου πως η χειρότερη απώλεια δεν είναι ουτε του συντρόφου,ούτε του φίλου, ούτε του αδερφού, ούτε του γονέα μας αλλά του παιδιού μας, δεν νομίζω πως κανένας γονιός θα μπορέσει να ξεπεράσει το ότι αυτός βρίσκεται στη ζωή και το παιδί του όχι

Αν αντί για αυτούς το δίλημμα αναφεροταν σε κάποιο άλλο προσφιλή μου πρόσωπο τότε τα πράγματα για μένα είναι διαφορετικά, ειναι πιο "ισότιμα".Εκεί ασυζητητί θα επέλεγα τον εαυτό μου.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 16:49, 04-10-06:

Δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις τη μητερα μου..Για αυτο και θα διαλεγα να πεθανω εγω..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:44, 06-10-06:

Μακάβριο το θέμα…θα θέλω ψυχανάλυση μετά αλλά θα απαντήσω…Θα προτιμούσα να πεθάνει η μητέρα μου για να πονάω εγώ…μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο πόνο από το να θάψεις τα παιδιά σου. Άλλωστε και η ζωή της θα τελείωνε αν έφευγα εγώ…ενώ εμείς μεγαλώνουμε με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα φύγουν πριν από μας.. άρα ήμαστε πιο δυνατοί.
Την αγαπώ όμως…μην σας ξεγελάσει η απάντηση…

PS: Δεν είμαι σίγουρη για το ρήμα "θάβω" πώς πάει στην συγκεκριμένη πρόταση

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:14, 07-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο πόνο από το να θάψεις τα παιδιά σου.
..............

PS: Δεν είμαι σίγουρη για το ρήμα "θάβω" πώς πάει στην συγκεκριμένη πρόταση
σορρυ... οφφ τοπικ
με το ρήμα καλά τα πήγες αλλού ήταν το λαθάκι

"μια κινέζικη παροιμία λέει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος από το να θάψεις τα παιδιά σου"

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:02, 07-10-06:

off topic back...

ευχαριστώ..μαθένω ...μαθένω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:05, 07-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
off topic back...

ευχαριστώ..μαθένω ...μαθένω...
ας βάλω κι εγώ ένα λιθαράκι στην εκμάθηση των ελληνικών σου (τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ήδη πολύ καλύτερα απο του μέσου έλληνα! Μπράβο!)
Είναι μαθαίνω, όχι μαθένω

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:40, 07-10-06:

μαθαίνω, πηγαίνω...

οκ.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 19:03, 09-10-06:

εμένα ασυζητητί..!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:05, 11-10-06:

Δεν ξέρω, και μόνο που βλέπω τον τίτλο αυτού του μηνύματος, με πιάνουν πεταλούδες στο στομάχι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους