Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,037 μέλη και 2,416,705 μηνύματα σε 75,375 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 561 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 61)
Ναι
24
39,34%
Όχι
37
60,66%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:59, 24-07-05:

Η παρακάτω ερώτηση είναι εμπνευσμένη από την ταινία Προάγγελος του Θανάτου .

Ας υποθέσουμε ότι

η μητέρα σας είναι 50 ετών και βρίσκεται στο νοσοκομείο μετά από εγκεφαλικό. Οι γιατροί δεν ξέρουν αν θα ζήσει ή όχι και υπάρχουν πιθανότητες να ζήσει.

Έσεις είστε στα 20, έχετε όλη την ζωή σας αλλά έχετε πολύ καλές σχέσεις με την μητέρα σας...

Αν έπρεπε να διαλέξετε αν θα πεθάνατε εσείς ή μητέρα σας.

Τι θα διαλέγατε ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 16:20, 24-07-05:

Δεν ξερω, αν ειμουν πραγματικα δεμενος απο την μια δεν θα ηθελα να πεθανει και να την χασω απο την αλλη δεν θα ηθλενα να της δωσω την στεναχορια του να δει τον γιο της να πεθενει...

Αλλα κατα την παρουσα κατασταση παλι δεν ξερω αλλα μαλλον θα προτιμουσα να ζησω εγω... αλλα δεν ειμαι συγουρος και εινια και καπος σκληρο και εγωιστικο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 16:31, 24-07-05:

Μιας και είδα κι εγώ την ταινία...
Θα διάλεγα εμένα. Όσο εγωιστικό κι αν είναι, η μητέρα μου θα είχε ήδη ζήσει τη ζωή της ενώ εγώ θα ήμουν ακόμα στην αρχή. Και εφόσον άρχισε τα εγκεφαλικά ήδη είναι θέμα χρόνου να πεθάνει. Τέλος, αν διάλεγα εμένα, θα την καταδίκαζα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της με τη στεναχώρια οτι πέθανε η κόρη της (πόσο μάλλον αν ήξερε γιατί!). Άλλωστε γιατι ντε και καλά είναι κακό γι'αυτήν να πεθάνει? Πώς είστε σίγουροι (όσοι απαντήσετε το αντίθετο) ότι είναι τόσο χάλια στην "άλλη όχθη"?
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 16:33, 24-07-05:

Αν υπάρχει αντίπερα όχθη σίγουρα είναι καλύτερα, γιατί όπως λέει και ένας φίλος μου αποκλείεται να υπάρχει χειρότερο μέρος από αυτό που ζούμε...

They say that you passed away
And I hope you've gone to a better place
Time will tell, time will tell
We all will depart and decay
And we all will return to a better place
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:37, 24-07-05:

Χμμ εγώ μάλλον θα διάλεγα εμένα γιατί δεν ξέρω αν θα άντεχα τις τύψεις....
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:20, 24-07-05:

ΠΑΡΑΚΑΛΩ τα μέλη να απαντάνε συμφώνα με κάποια από της δυνατές επιλογές...

Τα άσχετα ποστ θα μετάφερονται στο off topic
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 24-07-05 στις 18:26.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:28, 24-07-05:

Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:39, 24-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.
Όντως και δεν νομίζω ότι θα κατάφερει κανείς να διώξει αυτή την σκέψη για αυτό θα προτιμούσα να πεθάνω εγώ. Είναι άθλιο πιστεύω να ζήσει κανείς με τέτοια σκέψη
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,727 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 08:07, 25-07-05:

Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 09:26, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?
Τωρα μας τσάκισες!
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 13:28, 25-07-05:

Πιστεύω ότι θα διάλεγα την επιλογή του να ζήσω εγώ, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ. Ξέρω πως η μητέρα μου δεν θα μου το συγχωρούσε ποτέ, αλλά ούτε και στον εαυτό της, αν διάλεγα κάτι άλλο.
Πάντως είναι φοβερό δίλημμα.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:43, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Τωρα μας τσάκισες!
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!
και για να στο κάνω ακόμα πιο δύσκολο (ή μήπως τελικά πολύ εύκολο και αυτονόητο?).... αν είχες παιδί, θα ήθελες να πεθάνει αυτό αντί για σένα??

Και επειδή είμαι σίγουρη για την απάντηση σου....
Τελικά δεν είναι σχεδόν αυτονόητο στην πλειοψηφία των ανθρώπων βάση της ίδιας της ζωής ότι προτιμούν να πεθάνουν αυτοί αντί για τα παιδιά τους?

Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?

Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου εγωιστικό το να ζήσω εγώ έναντι της μάνας μου... εγωιστικό θα ήταν να έλεγα να ζήσω εγώ έναντι του παιδιού μου!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:28, 25-07-05:

Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:53, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις
Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα )
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:02, 25-07-05:

Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα )
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 15:13, 25-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.
το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:21, 25-07-05:

το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα
Ακόμη καλλίτερα. Γιατί στην τελική θα κάνεις δεν θα είχε βάρος. Αν όμως ζούσες έσυ ή θα πεθάνες από τον καημό σου σύντομα ,επίσης κάλο , ή θα ζούσες για το υπόλοιπο της ζωής σου με βάρος
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε: στις 10:37, 26-07-05:

είναι μεγάλο δίλλημα. Μάλλον με το σκεπτικό ότι η φυσιολογική ροή τοων πραγμάτων είναι το παίδι να θάβει τους γονείς του ενώ το αντίθετο είναι τραγικό θα διάλεγα να ζήσω εγώ.
Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε: στις 18:41, 22-09-05:

Πολύ δύσκολο δίλλημα αυτό ... Τέσπα θα διάλεγα να ζήσω εγώ γιατί αν η μάνα μου με έχανε (χτύπα ξύλο και καλύτερα το κεφάλι μου στον τοίχο) θα τα τίναζε από την σταναχώρια της, άρα καλύτερα να ζήσει ένας παρά κανένας.

ΥΓ : Η επιλογή να πεθάνει ο τραγόπαπας που με κοίταγε σήμερα στην υπόγεια διάβαση με μισό μάτι υπάρχει;
Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε: στις 01:12, 03-10-05:

Λοιπόν, εκτός του ότι με ανατρίχιασε λίγο το topic έχω να πω το εξής:
Ας σκεφτούμε όλοι τι είδους ζωή θα ζούσαμε ξέροντας ότι είχαμε την ευκαιρία να σώσουμε έναν άνθρωπο που αγαπάμε και δεν το κάναμε.
Για μένα προσωπικά θα ήταν εφιάλτης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια